Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Ardit
  Ardit eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-04-03
  Lokalizimi
  Tiranë
  Postime
  222
  Images
  1

  Icon8 Familja Marubi dhe historiku i fotografise

  Pjeter Marubi ne fundin e shek. 19-te ishte i pari nga familja Marubi, qe solli artin e fotografise ne Shqiperi. Ne fototeken Marubi u ruajten rreth 150 000 negative dhe fotografi nga lufterat e ndryshme te shqiptareve per liri e pavaresi. Portrete te ndryshme te kohes, si deshmi historike, u bene nga fillimisht Pietro Marubi, nje emigrant italian qe vendosi te jetoje ne Shkoder ne familjen Kodheli nga Zadrima. Zanatin e artit te fotografise e mesoi me pas Kel Kodheli (1870-1940), i cili pas vdekjes se Pjetrit, mori mbiemrin e tij, Marubi.
  Studioja Marubi u krijua mes viteve 1885-1890. Ajo perfshinte hapesira me permasa 5 x 7 m., brenda shtepise se marubeve ne Shkoder. Fototeka Marubi ne vitin 1970 u be pjese e Muzeut te Shkodres. Aty ruhen me shume se 20 000 xhama e filma. Nje pjese e mire e fototekes qe vjen pas vitit 1919, ndodhet e regjistruar ne rend alfabetik, sipas emrave te te fotografuarve. Djathtas - luftetaret e lirise.

  Fotografi i fundit i familjes Marubi eshte Gege Marubi, i cili shihet ne fotografine majtas me nje djale, ne nje fotografi te padatuar. Ai e ruan artin e fotografise si tradite te familjes deri me 1984, megjithese ne Shqiperi ekzistonte nje sistem, i cili e coi njeriun drejt mungeses se prones dhe trashegimise.

  Ndersa poshte - djathtas, shohim nje fotografi nga "Djelmnia e Shales", te Kel Marubit fotografuar me siguri gjate viteve 1900-1915. Pas luftes se dyte boterore, Gege Marubi nuk pati fatin te linte trashegimtare, te cilet do mund ta vazhdonin artin e fotografimit.
  Kujt i vjen turp nga skamja e vet,
  dhe s`njeh as nder as vlera.
  Atij i them rob i vërtetë,
  bir robi dhe të tjera...

  ( Robert Bërns )

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Ardit
  Ardit eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-04-03
  Lokalizimi
  Tiranë
  Postime
  222
  Images
  1

  Icon25 Foto Plotesuese

  Disa foto plotesuese per familjen Marubi dhe aktivitetin e tyre
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Modifikuar per here te fundit nga Ardit : 27-10-2003 ne 16:42
  Kujt i vjen turp nga skamja e vet,
  dhe s`njeh as nder as vlera.
  Atij i them rob i vërtetë,
  bir robi dhe të tjera...

  ( Robert Bërns )

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Ardit
  Ardit eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-04-03
  Lokalizimi
  Tiranë
  Postime
  222
  Images
  1

  Kryesore

  Arti i Fotografise Shqiptare
  --------------------------------------------------------------------------------
  Arti fotografise tek Shqiptaret ze fill ne Shkoder nga fundi i viteve 50 te shekullit XIX dhe lidhet me emrin e Pjeter Marubit (1834-1903). Nder fotografite e tij me te hershme jane ato te Hamz Kazazit dhe te Leonardo De Martinos. Puna mbi dyzetvjecare e Pjeter Marubit ka lene gjurme me vlera historike dhe artistike. Vecanarisht te tilla jane ato qe i perkasin periudhes se Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Fotografite per kryengritjen e Mirdites (1876-1877) u botuan ne "La Guerra d'Oriente" dhe ato per Lidhjen Shqiptare (1878-1881) ne "The Illustrated London News, "Illustration" etj. Nxenes i Pjeter Marubit qe Mati Kodheli (1862-1881) bir i nje fshatari te varfer nga Kodheli i Zadrimes.

  Aparatet e para fotografike qe u perdoren en Shqiperi qene me permasat 30x40cm te markave franceze dhe gjermane me kasete per dy negative 26x31 dhe 21x27cm. Fotografimi me kete aparat behej ne natyre, ne hije. Me vone hyri ne perdorim aparati me permasat 18x24 e 13x18 cm i mbeshtetut ne trekembsha druri. Gjate viteve 1885-1890 u ndertua studioja e pare e pajisur me mjete te nevojshme te kohes. Ajo perfshinte nje mjedis prej 5x7m me pozicion verilindje. Dy te tretat e pullazit dhe e tere fasada ishin prej xhami me qellim qe drita te hynte ne sasi te barabarte si nga siper ashtu edhe aneve. Xahamat mbuloheshin me perde te medhaja bezeje qe leviznin sipas nevojes per drite.

  Ne vitin 1970 Gege Marubi mori e i fali shtetit te gjithe negativat e ruajtura (afro 200.000 negativa) per me se nje shekull.
  Kujt i vjen turp nga skamja e vet,
  dhe s`njeh as nder as vlera.
  Atij i them rob i vërtetë,
  bir robi dhe të tjera...

  ( Robert Bërns )

LinkBacks (?)


Tema te ngjashme

 1. Alkoholi dhe familja!
  By Edona_II in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 12:17
 2. Familja e re e Dr. Florit!
  By Administratori in forum Muzika
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2007, 12:22
 3. Familja Zogolli
  By skampinianus in forum Historia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2006, 17:21
 4. Familja e jevgjve 1997
  By Ardit in forum Qeshni dhe ju
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-10-2003, 21:26
 5. Historiku i Alfabetit Shqip
  By Administratori in forum Gjuha shqipe
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-12-2002, 02:25

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.