Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 4 nga 4
 1. #1
  Minifotoja e anetarit ENISS
  ENISS eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-07-02
  Postime
  16

  Icon8 Si te jemi te lumtur?

  Celesi per nje jete te kenaqshme nuk gjendet ne nje llogari te madhe bankare !
  Ne te vertete te jesh i pasur, i famshem dhe me pushtet eshte rruga me e larget per te gjetur kenaqesine - sipas nje kerkimi te ri te bere nga psikologet.
  Ne kulturat perendimore shume reklama hedhin idene se duhet te jemi te bukur, te famshem dhe te pasur. Kjo mund ti sjelli sukses tregut, por ata qe perzihen prej kesaj ideje nuk jane njerezit me te lumtur.
  Sipas shume studimeve ka rezultuar se respekti per veten dhe lidhjet e ngushta me te tjeretishin faktoret me te rendesishem per lumturine e tyre. Parate u permenden jo dhe aq shpesh si nje faktor per burimin e lumturise se tyre.
  besimi se 'ata qe mendojne se parate nuk mund ta blejne lumturine nuk dine ku ta bejne pazarin' eshte shembur.

  ENISS

 2. #2
  Minifotoja e anetarit oliver
  oliver eshte Jashte Linje Veteran
  Reg
  14-04-04
  Lokalizimi
  Vancouver BC
  Postime
  254
  Images
  1

  Kryesore

  Teme e bukur kjo

  Ok ne teme pra.

  Perderisa kjo pyetje u dedikohet te gjithve une po perpiqem te jap nje pergjigje si nje pjese e vogel e atyre qe konsiderohen te gjithe.

  Si te jem i lumtur...? Sa here qe mund te ma bejne te tjeret kete pyetje, ose sa here qe mund t'ja bej vetes kete pyetje e di qe kjo pyetje do jet gjithcka qe do me ndjeki gjate gjith jetes time.

  Fo thoni ju qe Nuk je i lumtur aktualisht ? Ose ke qene ndonjehere i lumtur ne jeten tende ?

  Po edhe Po. Edhe kam qen edhe jam... por serisht nuk mund te jesh i lumtur ne menyre konstante edhe te perjetshme. Jo nuk e besoj se po te ishte ashtu do kishim aritur te kuptonim qellimet e mistershme te jetes. Perse tundohemi, perse gezojme edhe perse marim fryme. Lumturia nuk zgjat pergjithmone por edhe vjen kur duhet. Nuk them ndonjehere por po them kur duhet sepse jane moment... Momente te lumtura qe mbahen mend. Edhe kush nuk ka patur momente te tilla per tu mbajtur mend. Ndonjehere i mbyll syte edhe udheton ne ato momente sikur te doje ti jetoje serisht qofte edhe per nje here te vetme. Te gjitha ato momente te lumtura te mbyllura ne mendje edhe ne zemer sikur te thone nga brenda ndonjehere qe nuk duam te jemi thjesht kujtime... sikur te thone qe duam kujtime te tjera ne pranine tone si keto qe jemi ne. Edhe dicka ndodh ne jete, nje lajm i mire, nje shok apo nje shoqe e mire, nje gezim, nje refim i gezuar, edhe dicka nga keto ngulitet ne mendje si nje kujtim i bukur, edhe me kalimin e kohes thua qe... ehhhh ishte verete dicka e bukur. Kur mendon se ne ato kohera je ndjere i lumtur ateher kemi nje cast te lumtur te jetes edhe kur keto caste mblidhen te gjitha se bashku ateher kemi nje kohe te lumtur.

  Hidherimi.

  Hidherimi ka vendin e vete ne mendjne edhe ne zemren tone. Por nuk ka ven brenda ne kujtimet tona te lumtura. C'do gje ka vendin e vete. Kur kujtimet e lumtura mblidhen te gjitha bashke edhe krijojne ate qe ne e quajm nje kohe te lumtur atehere rikujtojme se koha eshte gjeja me me vlere qe kemi edhe kur ajo eshte nje kohe e lumtur atehere kemi bere nje pjse te lumtur te jetes tone.

  E shikojme qe kjo eshte dicka e mire edhe na pelqen. Me kurajo ndonjehere perpiqemi ti shkelim me kembe hidherimet edhe problemet me qellimin qe te kemi sa me shume momente te lumtura, me qellimin qe nje dite te kujtojme se vertet kemi jetuar.

  Nuk besoj se doni te pyesni se nga vjen lumturia, thjeshte mendoni nje cast te lumtur, vleresojeni edhe mendohuni se c'fare mund ta sjelli serisht.

  Pergjigja eshte brenda jush.

  Ju pershendes edhe shpresoj te shikoj mendimet tuaja
  "Of all I that I have lost, I miss my mind the most..."

 3. #3
  Minifotoja e anetarit oliver
  oliver eshte Jashte Linje Veteran
  Reg
  14-04-04
  Lokalizimi
  Vancouver BC
  Postime
  254
  Images
  1

  Kryesore

  Interesante Te gjithe qenkan kaq te lumtur sa qe nuk kerkojne gje tjeter nga jeta

  Hmmm me duket se qenkam i vetem i lloit tim ne kete planet

  Po te pakten ndajeni sekretin edhe me mua. Si e aritet te jeni kaq te lumtur te gjithe
  "Of all I that I have lost, I miss my mind the most..."

 4. #4
  Minifotoja e anetarit oliana
  oliana eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  05-06-08
  Postime
  66
  Images
  1

  Kryesore


Tema te ngjashme

 1. Drenthe, jo Milanit: Jam i lumtur këtu
  By informuesi in forum Sporti Shqiptar
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 20:42
 2. Marie Qyrsaqi - Emocionet e mia te komedia Cifti i lumtur
  By Administratori in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-08-2007, 18:25
 3. Cfar ju bene te lumtur ?
  By Qershija in forum Psikologjia
  Pergjigje: 19
  Postimi i Fundit: 24-10-2006, 15:29
 4. Dita me e lumtur deri me tani
  By gjimnazistja in forum Chit-Chat
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 19:50
 5. Pse jemi kështu siç jemi
  By trimja in forum Faqe shqiptare ne internet
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-04-2003, 10:25

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.