Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Tregoni rezultatet 1 ne 35 nga 61

Tema: Basketbolli

 1. #1
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Icon8 Basketbolli


 2. #2
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 3. #3
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  SHQIPeRIA - Kerkon te rikthehet basketbolli

  * Basketbolli i ketushem perballe atij te Kosoves.
  * Pasi Shqiperia do te marre pjese pas tete vjeteve ne Kampionatin Evropian.
  * Nderkohe qe Valbona e Tropojes fiton trofeun e dyte te vitit.
  * Dhe FSHB qe kerkon te ndryshoje?...

  Prej nje shkrimi te koheve te fundit qe kam botuar ne revisten "Ekskluzive VIP" me titullin "Te shkosh ne Kosove dhe te gjesh basketbollin", ju kerkoj leje te shkepus keto rradhe:

  "...Dhe ketu qendron ajo qe kater vjet me pare une, vizitor i vonuar 30 e sa vjet i Kosoves, as qe mund ta merrja me mend. Ne Kosove jane rreth 40 basketbolliste te huaj dhe pothuajse te gjithe trajnere te huaj: Gjergja, Bevanda, Perinqiq, Peshiq, Kurtoviq, Vanjak. Sepse Kosova nuk do te vonoje ne basketboll. Dhe ne zhvillimet e nje kuptimi mbareboteror qe ka sporti i sotem, bie fjala trajneret kosovare Agron Kurtalani apo Dervish Agaj, nuk ndjehen te vetmuar. Po ashtu dhe moria e basketbollisteve te rinj te talentuar te Kosoves, ndoshta Grapci, Thaci, Kurti, Mehmeti, Breca, Sylejmani, Batusha, Dragusha, Ashimi, Kadrija, Bislimi, Maxhuni, Azemi, Miftari, Lila, Rugova. Brenda nje periudhe shume te shkurter, Kosova i'a ka arritur qe te pakten nje sport ta beje popullor: basketbollin. Dhe me nje nivel shume te larte... Kur te nesermen kam marre "Jakovlevin" e vjeter per t'u kthyer ne Tirane dhe papritmas kam takuar prindin e nje basketbollisti, Abdulla Kasmi, i cili kishte fluturuar per te pare birin e tij Sokol Kasmin, "heroin" e ndeshjes Dukagjini - Bashkimi (70-66), sic e percaktonte gazeta "Kosova Sport", atehere ne cast mendja ime shkon te sporti shqiptar i Tiranes. Aleksander Damo, Bledar Gjecaj, Sokol Kasmi, Sokol Jahollari, Dritan Mema - basketbolliste te kryeqytetit shqiptar Tirana - sot jane pjestare te Dukagjinit te Pejes, Bashkimit te Prizrenit, Universitetit te Prishtines. Bujar Shehu, i vetmi trajner nga Tirana qe eshte ne kampionatin e Kosoves, me thoshte kohe me pare se klubet e Kosoves jane teper perpara atyre te Shqiperise. Tash e besoj, madje qe largesia eshte e jashtwzakonshme. Kosova qe vjen nga lufta, i'a ka arritur qe shume shpejt nje sport ta beje popullor: basketbollin. Ne cdo ndeshje vijne 3000 e me teper spektatore. Kur ne ndeshjet e sportit me popullor te Shqiperise, qe eshte futbolli, nuk vijne mesatarisht as rreth 2000! Ndersa basketbolli i Tiranes e Shkodres luhet thuajse pa spektatore!"

  Them se kjo cka kam botuar para nje muaji qendron edhe tash, por disi jam medyshas, sepse gjate ketyre diteve jam gjendur para dy befasive. E para, ka qene befasia e marrjes vesh se pas tete vjeteve Shqiperia do te marre pjese ne Kampionatin Evropian te basketbollit per meshkuj. Dhe e dyta se Valbona e Tropojes ka fituar javen qe shkoi per here te pare Kupen e Shqiperise, trofeu i dyte per tw brenda ketij viti. Ndonese ka dhe nje dukurite te trete: transmetimi televiziv i ndeshjeve te Kupes nga Telesport, ka gjetur nje jehone ne Shqiperi, duke i ftuar spektatoret te vijne ne Pallatin e Sportit "Asllan Rusi", cka eshte sprove nxitjeje. Dhe mund te thuash se edhe ne Shqiperi kerkon te mberrije basketbolli.

  1. Ne te vertete ai ka gati 80 vjet ne Shqiperi, te pakten si fillime, pavaresisht se Kampionate Kombetare ne njohim vetem keta te Pasluftes se Dyte. Ndonese, sic e kam shkruar me kohe, Haki Korca - nje figure e madhe e futbollit shqiptar - ka kembengulur pak vite me pare kur e kam intervistuar ne Toronto te Kanadase, se edhe Pasluftes, "ne kemi zhvilluar kampionate kombetare te basketbollit e te volejbollit". Por te qendrojme te tema e kesaj jave, e cila lindi prej faktit se pas tete vjetesh, Shqiperia do t'i rikthehet pjesemarrjes se saj ne Kampionatin Evropian. Dhe kjo ngjau pikerisht kur isha bere gati te botoja shkrimin me titull: "Perse Shqiperia nuk ka Kombetare te perhereshme te basketbollit". Sepse ne te vertete nuk ka. Si per kete them se me ne fund basketbolli kerkon te vije. Shorti, i hedhur ne Beograd nga FIBA, e percaktoi Shqiperine ne grupin ku bejne pjese edhe Qipro, Biellorusia, Austria. Per histori ne jemi ndeshur me ta:

  1947. Prage. KE:
  Austria - Shqiperia 44-27
  Austria - Shqiperia 52-17

  1957. Sofje. KE:
  Austria - Shqiperia 58-45

  1993. Zalaegerszeg. KE:
  Bjellorusia - Shqiperia 99-72

  1995. Shkup. KE:
  Bjellorusia - Shqiperia 108-73

  1996. Reikjavik. KE:
  Qipro - Shqiperi 72-63

  Dhe te gjitha, sic shihet, per Kampionatin Evropian (KE). Dhe te gjitha humbje. Interesante eshte se keto ndeshje, ose pjesemarrje, jane te ndara ne dy skajet e pakendshme te zhvillimit historik te basketbollit shqiptar: ne fillimet e tij kur Kombetarja sapo eshte krijuar dhe ne vitet '90 kur Kombetarja sapo ishte shkaterruar. Per te kuptuar se cka ka qene Kombetarja jone ne vitet '40, mjaftojne te kujtojme ndeshjen per vendet 13-14 ne Kampionatin Evropian te 1947-tes kur Jugosllavia mundi Shqiperine 90-13! Kur ne ndeshjet paraprake, perfundimet ishin po te ketilla, te paimagjinueshme per kah thellesia e humbjeve. Kronologjia eshte thuajse "rrenqethese", madje te denja per eciklopedine e humbjeve me te thella ne sport. Tek jane:

  Italia - Shqiperia 60-15!
  Belgjika - Shqiperia 114-11!
  Egjipti - Shqiperia 104-19!
  Jugosllavia - Shqiperia 90-13!

  Nderkaq, skaji tjeter, ai i viteve '90 i shkaterrimit te saj, ndonese nuk mund te kete me shifrat pionieristike te vitit '47, sic i pame me siper, jane po tronditese per te keq, sepse i perkasin nje kohe te re. Bjellorusia na mund deri ne 35 pike largesi, dhe na shkaterron edhe Qipro me gati 10 pike largesi! Kur nje here, me 1978 Partizani fitonte 151-58 me kampionen e Qipros, Limasol! Kjo eshte shifra e jashtwzakonshme e rritjes se paimagjinueshme te basketbollit shqiptar ne vitet '60, '70, '80, cka per fat, asnjehere nuk u pasqyrua ne kampionatet evropiane per shkaqe mospjesemarrjeje. Dhe ja vitet '90, vitet e shkaterrimit te basketbollit te fuqishem qe krijuam ne tri dekadat e mesit te Pasluftes. Shqiperia rikthehet keshtu, ne Kampionatin Evropian pas tete vjeteve, sepse pjesemarrja e fundit e saj ka qene me 1996, kur eshte mundur me 34 pike largesi nga Danimarka, 19 pike nga Irlanda, 3 pike nga Luksemburgu, 9 pike nga Qipro, duke marre 1 fitore te vetme 14 pike mbi Islanden. Jane perfundime krejt te papranueshme, por qe pasqyrojne atw qe thashe me siper: skajin e dyte, atw te shkaterrimit te Kombetares ne vitet '90 per shkaqe qe merren me mend, te ngjashme per gjithe sportet e tjere. E pra, a mund te shpresojme se ne vitet 2000' do te mund t'i rikthehemi tradites se tri dekadave te mesit te Pasluftes, atyre '60', 70', 80, kur Shqiperia, vecanerisht permes ndeshjeve me klubet, fill pas Ballkaniades se paharrueshme te vitit 1965 te humbjeve sinqerisht dinjitoze, kapi nivele te pelqyeshme evropiane? Kohet e arta te Renato Radojes, Vaso Shakes, Agim Fagut - treshja unike e basketbollit shqiptar? Me sa shihet Shqiperia sportive e ka pritur me indiference, marrjen vesh per pjesemarrjen e saj pas tete vjeteve ne Kampionatin Evropian! Nuk di a eshte botuar diku te pakten shorti i grupit tone sepse nuk kam arritur ta shoh persembari. cka tregon injorimin e pashembullt. Nese eshte botuar diku do te jete pune radhesh te shkurtera, te fshehura, sic ngjet me gazetarine tone tashmw vertet jo pa deformime. Kesisoj, prapw them se nuk ka nje arsye te forte per te pohuar se basketbolli po mberrin ne Shqiperi. Jemi te detyruar te mbetemi deri te thenia "se ai po kerkon te vije". Dhe ende nuk dihet nese vertetw vjen. Ngjitur me ne pervoja e Kosoves eshte nje mesim i vyer. Te huajt e atjeshem, po nxisin basketbollin. Sponsoret kane gjalleruar klube te twra. Publiku nuk gjen bileta per ndeshjet. Basketbolli eshte bere sporti Nr. 1, pra mbi futbollin qe atje ka nxjerre Kujtim Shalen e Fadil Vokrrin, Xhevat Prekazin e Fadil Muriqin. S'kemi c'bejme, duhet shkuar per te marre pervoje edhe ne Kosove. Basketbolli megjithatw kerkon te vije ne Shqiperi.

  2. Nje basketbollist, prodhim i basketbollit shqiptar, me emrin Ermal Kuqo, biri i Robert Kuqos se famshem te Partizanit dhe te Kombetares sone, eshte bere i pari dhe i vetmi shqiptar qe merr pjese ne Euroligen - gara me e rendesishme e basketbollit profesionist evropian midis klubeve. Ai eshte thuajse titullar i Efes te Pilsen te Stambollit, nje nga klubet me te medhenj te Evropes, pasi ka prekur kampionate ne SHBA. Eshte 23 vjec. 207 cm shtatlarte, ne 6 ndeshjet e edicionit te sivjetem te Euroliges 2003-04, ai ka luajtur mesatarisht 17.52 minuta per ndeshje, ka shenuar mesatarisht 7.8 pike po per ndeshje. Kemi te bejme me nje fenomen te periudhes; ne te vertete, kemi te bejme me sportistin shqiptar me me arritje nga gjithe sportet e lojerave me top, sic i quanin dikur sipas pedagogjise sportive socialiste. Saqe patem shpikur te paret ne Bote, Federaten e Lojerave me Dore, e cila megjithatw i pat dhene nje hop te papare basketbollit dhe volejbollit ne Shqiperi. A eshte nje shenjw kuptimplote Ermal Kuqo, i cili mendja ta do se duhet te jete shtylla e Kombetares sone ne Kampionatin e ardhshem Evropian shtatorin 2004? Me siguri. Vecse ai eshte pak. Dhe nuk mund te themi se basketbolli po vjen. Vetem mund te perserisim "se basketbolli po kerkon te vije". Korab Llazani, drejtor ne Ministrine e Kultures, Rinise dhe Sporteve, nje figure e shquar e basketbollit kombetar, anetar i kryesise se Federates Shqiptare te Basketbollit dhe kryetar i Komisionit te te Rinjve dhe Basketbollit te Vogel, me rreshton rradhazi emra basketbollistesh shqiptare si Kuqo, Kotrri apo Garo, keta dy te fundit pjesemarres ne Kampionatet e Universiteteve te SHBA, duke shtuar dhe emra te tille si Ndoja dhe Bushati ne Itali, pa shkuar te basketbollistet e tjere shqiptare te cilet luajne ne Kampionatin e Kosoves, skeda me te cilet eshte kjo (shtatlartesia, vitlindja dhe klubi):

  Aleksander Damo 202 cm 1970 Dukagjini Peje
  Bledar Gjecaj 197 cm 1970 Bashkimi Prizren
  Sokol Jahollari 200 cm 1974 Universiteti P.
  Sokol Kasmi 196 cm 1980 Dukagjini Peje
  Dritan Mema 202 cm 1969 Bashkimi Prizren

  E pra kesaj here me Ermal Kuqon ne krye, Shqiperia mund te ofroje permes pesemarrjes saj ne Kampionatin Evropian (KE), te pakten nje Kombetare krejt tjeter, shpresedhenese, jo thjesht per te marre nje kualifikim te mundshem prej ndeshjeve te grupit me Austrine, Biellorusine e Qipron, cka duket e veshtire, por per te vene gurin e pare drejt vertetesimit praktik te slloganit tone: "Basketbolli kerkon te vije!" Dhe ndoshta edhe me te tjere. Veshtroni keta emra basketbollistesh nga Kosova. I kam perzgjedhur kryesisht per shtatlartesine mbi 2 metra. Dhe shumica jane te rinj:

  Valon Grapci 204 cm 1974 Dukagjini
  Valdet Grapci 202 cm 1974 Dukagjini
  Blerim Mazreku 205 cm 1981 Mabetex
  Ngadhnjim Dragusha 207 cm 1982 Mabetex
  Edmond Azemi 200 cm 1980 MEB Prishtina
  Florian Miftari 204 cm 1983 MEB Prishtina
  Edmond Azemi 200 cm 1980 MEB Prishtina
  Bekim Maxhuni 201 cm 1970 Exclusive
  Fikret Handzic 210 cm 1981 Trepca

  Mund te jene edhe prej ketyre pjese e ardhshme e Kombetareve shqiptare. E dini qe nuk ka me pengesa. Kujtoni Besnik Hasin, Mehmet Dragushen dha Lorik Canen e Kombetares se futbollit. Per here te pare Shqiperia ka mundesine e formimit edhe ne basketboll te nje Kombetareje mbareshqiptare. Kesaj radhe me basketbollin shqiptar asgje frymezuese dhe frytdhenese nuk mund te behet pa nje bashkim sportiv me basketbollin e Kosoves, edhe pse ne pamje te pare duket dicka pasionante dhe fiktive...

  3. As kaq nuk mjafton per te thene se basketbolli erdhi. Ai vetem po kerkon te vije. Dhe nese basketbolli nis e vjen permes pjesemarrjes ne Evrope, ai duhet ta shkele mire Shqiperine.

  Fundoret e Kupes se Shqiperise ne basketboll javen qe shkoi, kane dy merita te medha: Valbona e Tropojes dhe SK Tirana dhuruan nje spektakel tejet shpresedhenes. Dhe erdhen jo pak shikues. Basketbolli vertet qe mund te mberrije. Nje basketbollist 17-vjecar i Sportklub Tiranes, Gerti Shima, 204 cm shtatlarte, qe nje zbulim i fundores se Kupes. Dikush thote se emri i tij ka shkuar deri te Cibona e Zagrebit. Nderkaq, Valbona e Tropojes duke fituar per here te pare Kupen e Shqiperise pak muaj pas titullit te kampionit, i ve vulen permbysese historise se vjeter te basketbollit shqiptar. Trajneri i saj Adem Muhametaj eshte prova me e re e cudise. Presidenti i Valbones, Avni Ponari, mbareshtruesi financiar dhe organizativ i kesaj sfide tropojane, eshte prova tjeter e cudise. Skuadra nuk luan ne Tropoje, sepse ne Tropoje tani per tani eshte veshtire te jetohet, jo me te luhet. Por tropojasit kane ardhur ne Tirane dhe thirrjet "Valbona" degjohen natyrshem. Mesimi i Valbones dhe i Avni Ponarit, qe ka ndertuar nje skuader kryesisht me basketbolliste te ardhur, eshte prova e trete e cudise dhe si mendesi ngjason me pervojen kosovare te sotme te basketbollit. Shqiperia ka nevoje te ndertoje dhe te rindertoje klubet e basketbollit. Sepse kur bie fjala, ndal te keto shifra rezultatesh si Valbona - Partizani 101-55 apo SK Tirana - Partizani 103-58, apo kur nuk e degjon askund Vllaznine e Shkodres apo Teuten e Durresit - kampione te shquara te basketbollit, atehere e kupton se basketbolli prap nuk mund te vije. Ai vetem sa kerkon qe te vije. ( Per fat Vllaznia sapo ka levizur: dy shqiptare te Malit te Zi, Camaj (207 cm) dhe Berishaj (198 cm) - prodhim i basketbollit te fuqishem malazez - sapo kane dale ne fushe me tw). Korab Llazani me dhuroi nje reviste te re qe nuk e kisha pare: "Basket News", botim Federates Shqiptare te Basketbollit. U befasova. Kryesisht per inisiativen dhe deshiren per nje kulture te re ne vete FSHB. Ristrukturimi i kampionatit me 12 skuadra ne nje grup te vetem, eshte nje shenjw tjeter i mire. Andrea Troja ne rolin e sekretarit te FSHB eshte po aq nje mendim i mire. Federata Shqiptare e basketbollit ka ne kryesine e saj Presidentin e Komitetit Olimpik te Kombetar te Shqiperise, Stavri Bello, nje basketbollist i shquar. President i FSHB eshte nje njeri i biznesit, Marsel Skwndo dhe anetar i kryesise eshte nje tjeter njeri i biznesit te ndertimit, Ilir Trebicka, nje basketbollist i klasit te pare te viteve me te bukura te basketbollit shqiptar. Keta sa per te dhene emra qe te bejne te shpresosh se nje kombinim i mbareshtrimit tjeter financiar dhe teknik i vete Federates Shqiptare te Basketbollit, mundet qe vertete ta sjelle basketbollin e bukur ne Shqiperi. cka nuk mund te them se eshte bere. Po aq nuk mund te them se prane mjedisit basketbollistik ndodhen te gjithe ata qe duhet te ndodhen. Nuk e pranoj se sapo ka filluar te formohet klani edhe ketu. Ndonese zera kritike degjohen aty - ketu. Mbi te gjitha ne mbareshtrimin organizativo-financiar te basketbollit, Shqiperia eshte me kilometra larg basketbollit ne Kosove. Dhe shpesh te duket disi e pergjumur. Duke perjashtuar Valbonen e Tropojes. Rolet duket se jane megjithatw. Mungon interpretimi i tyre. Le te shpresojme.

  4. Krejt papritmas, ditet e fundit kam lene nje takim me kolegun Agron Kaja tek ai qe quhet Kendi i Lojerave ne Rrugen e Elbasanit. Erdha pak perpara. Brenda ne kend ka nje bar ne natyre. U ula, porosita nje kafe dhe po prisja duke hedhur veshtrimin te kendi. Vetvetiu ashtu vetem sic isha, me rrembyen kujtimet. Ky ka qene Stadiumi i Lojerave me Dore "Studenti", ose Stadiumi "Studenti", sic i thonim shkurt per arkitekturen e tij me tribuna rretheqark, i cili ne fund te viteve '50 dhe deri afer atyre '70, ka luajtur rolin me te madh per ta ngritur basketbollin shqiptar. Ne spektatoret e pare te tij kemi perjetuar me syte tone rritjen e pazakonte te ketij sporti ne ketw amfiteater historik te sporteve ne natyre. Ketu ne cdo ndeshje kane qene shpesh deri dhe ne 4000 shikues! Hodha veshtrimin djathtas dhe befas pashe se fusha ishte po aty, ne permasat e saj. Kalova neper mend episode te pafund. Nuk ka patur vend me te pershtatshem se sa ky per te ndertuar nje Pallat Sporti. Krejt afer qendres, po dhe larg qendres, ne nje ane qe nuk i prishte pune askujt, as levizjes, as arkitektures se kryeqytetit. Ne te vertete me shkaterrimin e tij, ketu eshte prishur nje histori e madhe per ne. Pallati i Sporit "Partizani" sic u thirr ne themelim, i iku Tiranes nga qendra jo se atje qe vendi i pershtatshem, por sepse atje ishte i gatshem hangari i aeroportit te vjeter cka lehtesonte ndertimin e tij. Sikur te kishte burra dhe te ndertonin sot ketu nje Pallat Sporti (basketbolli) modern ku ende fusha dhe relievi e Tribunes se "Studentit" jane thuajse po ato! Ky po, do te ishte rikthimi i basketbollit ne zemren sportive te dikurshme te Tiranes... Ne qender te Katovices, qytetit me sportiv te Polonise, kam pare duke u ndertuar me 1971 Pallatin e Sportit nder me te modernet e Evropes. Medison Skuer Garden eshte edhe ai ne nje pike nevralgjike te jetes se New Jorkut. Prishtina e ka pallatin e sportit po aty, thuajse ne qender. Duhet "afruar" Pallati i Sportit "Asllan Rusi". Ose te pakten te Kendi i rruges se Elbasanit te vihet nje pllake me mbishkrimin: "Ketu eshte themeluar basketbolli modern ne Shqiperi". Ardhjen e basketbollit ne Shqiperi nuk mund ta sjelle gradualiteti i puneve dhe veprimeve, pra kurrsesi "sulmi gradual", por vetem "i shpejti". U shkeputa nga "utopia". Kolegu erdhi nderkaq. Basketbolli kerkon te vije megjithate....

  Besnik DIZDARI (gazeta TEMA)
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Arben Fagu do te jete trajneri i ri ekipit te Studentit

  Arben Fagu tashme do te jete trajneri i ekipit te Studentit per meshkuj qe do ta drejtoje skuadren ne fazen e dyte te kampionatit kombetar te basketbollit per meshkuj. Nje faze e pare per ekipin e Studentit qe duhet konsideruar e pasukseshme ka bere qe drejtuesit e ketij klubi te vendosin afrimin e teknikut te njohur Arben Fagu duke larguar nga ky post ish basketbiollistin Spartak Boshnjaku. Nje levizje kjo e studiuar nga drejtuesit e ketij klubi qe kane afruar nje nga trajneret me te njohur ne vend jo vetem per ekipin dinamovit por edhe te ekipit perfaqesues. ARBEN Fagu tashme nje personalitet i basketbollit ne vend ka marre persiper drejtimin e nje skuadre te re e me perspektive.

  Nderkohe nje detyre e veshtire per trajnerin Arben Fagu mbetet konsolidimi i kesaj skuadre e cila ka ne perberje te saj vetem emra te rinj gje qe pa dyshim eshte nje minus por qe per vete tekmnikun Fagu perben nje element me shume ne punen e tij ne drejtim te rritjes se niveliut dhe njekohesisht te cilesise sportive.

  Keshtu Studenti ne basketboll per meskuj eshte skuadfra e pare qe ka berae nje merkato ne fuqishme ne pankine por qe pritet te pasohet edhe ne perberje

 5. #5
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Ervin Koci

  Gjyqtari i kategorise nderkombetare ne basketboll Ervin Koci eshte i preferuari i organit me te larte te basketbollit ne europe.

  Fiba i ka besuar atij te gjykoje ne Maqedoni takimin midis Rabotnickit vendas dhe Apoel nikosia e Qiprois .

  Ky takim eshte i vlefshem per kompeticionin campions Kap men.

 6. #6
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Luftetari fiton Superkupen e Shqiperise ndaj Flamurtarit

  Vajzat basketbolliste te ekipit te "Luftetarit" shpallen fituese te Superkupes se Shqiperise. Ne ndeshjen e se merkures me ekipin e Flamurtarit gjirokastritet fituan me rezultatin

  153-22. Vendaset nuk hasen asnje lloj veshtiresie pasi kundershtari, Flamurtari u paraqit ne ndeshje pa lojtaret titullare por me kampionet e moshave. Pjesa e pare u mbyll me rezultatin 36-2 ne favor te gjirokastriteve. Kjo epersi vazhdoi edhe ne pjesen e dyte me 72-2, pjesa e trete perfundoi 115-10 dhe e gjithe loja perfundoi me rezultatin 153 -22 ne favor te gjirokastriteve. Per "Luftetarin" shenuesja me e mire ishte K.Popjankova me 32 me pas vijne Cekic dheV.Popjankova me 25 pike, Moceva 20, Hristova 22 dhe Sotiri 13 pike, etj. Ne ceremonine e mbylljes kryetari i bashkise se Gjirokastres Flamur Bime i dorezoi kupen kapitenes se "Luftetarit" Llukani. Pas ndeshjes trainieri Thoma Kuci pohoi per "Korrierin" se, fitoria e Superkupes fale lojes se basketbollisteve gjirokastrite ishte e padiskutueshme, Luftetari keshtu seleksionoi trofeun e tij te shtate ne histori e te gjitha keto ne 3 sezonet e fundit perfshi kete ne vazhdim.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Kombetarja e basketbollit mblidhet per Europianin

  Perfaqesuesja shqiptare e basketbollit nis seleksionimet per Turneun e Promocionit qe zhvillohet ne Malte. Me pas skuadra do te filloje serine e ndeshjeve eliminatore te Kampionatit Europian per Divizionin B. Per kete arsye trajneret Avrami e Fagu kane nisur te henen grumbullimin e pare me lojtare qe luajne ne kampionatin shqiptar, duke zhvilluar stervitje ne pallatin e sportit "Asllan Rusi". Ne kete stervitje moren pjese 17 basketbolliste te ekipeve me te mira te kampionatit si Tirana, Valbona, Dinamo, etj. Ekipit kombetar do t'i bashkohen edhe basketbolliste qe luajne jashte vendit, kryesisht ne kampionatin e Kosoves. Kombetarja e basketbollit do te marre pjese fillimisht ne Turneun e Promocionit, qe zhvillohet cdo vit ne Malte dhe me pas ne eliminatoret e Kampionatit Europian, ne Divizionin B. Ekipi shqiptar ndodhet ne grupin C bashke me ekipet e Austrise, Belarusit dhe Qipros. Duhet thene se gjate viteve te kaluara Kombetarja jone e basketbollit ka arritur rezultate te dobeta perballe kundershtareve respektive.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 8. #8
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Vllaznia

  Vllaznia ne basketboll per meshkuj ne pergatitjet e fundit per fazen e dyte te kampionatit. Skuadra e cila drejtohet nga mjeshtri i njohur Petrit Osmani eshte perballur ne nje takim miqesor me ulqinaket e Riveres, sfide te cilen e kane fituar me rezultatin 86-77. Me shume se rezultati trajneri shkodran eshte i kenaqur nga loja e zhvilluar nga te perzgjdhurit e tij dhe beson se nje gjendje e tille do te shfaqet edhe ne takimin e pare ndaj Partizanit dhe sikunder cdo kundershtari kuqeblute do te kerkojne fitoren .Megjitahte synimet e Vllaznise per kete edicion jane modeste. Trajneri Osmani duke njohur mire forcen dhe mundesite e skuadres se tij shpreson ne nje perfshirje ne fazen e plei-offit dhe renditje ne kater ekipet me te mira.

  Nje gje e tille pasi objektivat e kuqebluve jane afatgjata, duke startuar nga edicioni i ardhshem.

  Afrimi i disa sponsoreve pranes skuadres do te beje te mundur qe me ngjyrat e Vllaznise ne sezonin e ri te luajne te gjithe basketbollistet shkodrane, qe aktualisht luajne ne ekipet e tjera.

  Ne rast te se do te realizohet nje sipermarrje e tille, atehere per Vllaznine, synimi i vetem do te jete titulli kampion.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 9. #9
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Basketboll-Femra. Jane luajtur dje ndeshjet e dyta gjysmefinale te play-off-it

  Skenderbeu - Flamurtari 137-71

  Flamurtari eshte ndalur dje ne Korce (137-71 per Skenderbeun) ne ndeshjen e dyte te play-off-it ne basketboll per femra, madje me shifra te thella. Skenderbeu u ka kthyer viston vlonjateve, te cilat menduan me shume per ndeshjen e trete ne Vlore sesa per sfiden ne "Tamara Nikolla". Flamurtari ka mberritur dje ne Korce 15 minuta para fillimit te takimit, ku ne krye te ekipit ka qene zv.trajneri Vladimir Birce se bashku me 6 lojtare te reja. Gjithsesi, Skenderbeu i trajnerit Kostani nuk ka leshuar per 40 minuta ne fushe, madje shifrat jane thelluar qe ne dy periodat e para. Per Skenderbeun, formacioni ka qene me i miri, nderkohe qe ne caste te caktuara jane aktivizuar edhe vajzat e reja. Vetem nje here do te barazohej rezultati, ku pas shifrave 12-12 Skenderbeu nuk ndalet me. 34-24 do te perfundonte perioda e pare, ku protagonistet kryesore jane Shehu e Plasa per Skenderbeun, ndersa Hila per Flamurtarin ka shenuar 4 gjuajtje per 3 pike. Ne perioden e dyte, korcaret nuk kane me "meshire" per Flamurtarin, kur shifrat shenojne 70-37 ne perfundim te 20 minutave te para. Edhe ne perioden e trete, pervec lojtareve me te mira te Skenderbeut, aktivizohen edhe Kacori, Pambuku, Nuredini e Seferi, ndersa per Flamurtarin rezerva e vetme ne stol, Hoxha, nuk hyri asnjehere ne fushe. Shifrat do te thelloheshin edhe me shume, madje me plot 50 pike do te perfundonte perioda e trete, 103-53. Edhe ne perioden e katert, korcaret vazhdojne te mendojne per te thelluar diferencen, nderkohe qe Demiraj e Hila per Flamurtarin kunderpergjigjen ne disa raste. Perfundimisht, 137-71 per Skenderbeun, qe ne kete menyre barazon fitoret ne 1-1 me Flamurtarin. Prej shume vitesh, korcaret nuk fitonin me nje diference te tille ndaj Flamurtarit, nderkohe qe do te paraqiten tri dite me vone ne pallatin e sportit ne Vlore, per ndeshjen e trete gjysmefinale te play-off-it.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 10. #10
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Kampionet kerkojne titullin e trete

  Studenti - Luftetari 53-66 (0-2)

  Luftetari e Studenti ne basketboll per femra kane kryer angarine e fundit per kete sezon (tani e tutje gjithcka kthehet ne nje "beteje" per kampionet), teksa jane perballur mes tyre ne nje sfide qe vlente me shume per statistike. Gjirokastritet kane fituar 66-53 ndaj kryeqytetaseve, duke siguruar kualifikimin per ne finale. Sfida e djeshme ishte pa grinte, cka beri qe edhe emocionet e rivaliteti te mungonin. Gjithsesi, ndeshja do te kujtohet per disa shifra te saj te vecanta. Keshtu, 17 piket e Luftetarit ne perioden e pare i shenuan vetem dy lojtare, Hristova 8 dhe K. Popjankova 9. Moceva, gjate 34 minutave loje qe luajti, nuk gjuajti asnjehere ne kosh, duke u sherbyer mjaft mire kolegeve te saj. Ndersa te Studenti shenuan te gjitha lojtaret, cka tregon se trajneri Greva u dha mundesi te gjitha basketbollisteve te aktivizoheshin. Sa per statistike, perioda e pare u mbyll 17-7 dhe pjesa e pare 27-20, ndersa perioda e trete 47-34, gjithnje per Luftetarin. Studenti vetem ne minutat e para te ndeshjes udhehoqi deri ne 7-6 dhe ne fillim te pjeses se dyte arrin ta ngushtoje diferencen 31-30. Ndersa pjesa tjeter e ndeshjes flet per Luftetarin, qe tashme mendon per finalet, ndersa kampionati i Studentit mbyllet ketu.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Drejtuesit e kombetares se meshkujve shprehin planet e tyre

  Trajneret e ekipit kombetar ne basketboll per meshkuj kane dale dje paradite ne nje konference per shtyp, ku kane shprehur planet e tyre per pjesemarrjen e Shqiperise ne Kampionatin Evropian te Basketbollit. Trajneret jane shprehur se do te kerkojne te bejne nje paraqitje sa me te mire ne kete turne. Por, sipas tyre, gjithcka do te varet nga fakti nese do te mberrijne te gjithe lojtaret e kerkuar nga trajneret. Keshtu, ne nje liste me 24 emra te thirrur per Turneun e Promocionit, 10 prej tyre luajne jashte Shqiperise. Nese keta lojtare japin konfirmimin e tyre per pjesemarrje, atehere dhe synimet e ekipit tone kombetar ne kampionatin evropian do te jene me te medha. Per kete arsye, Turneu i Promocionit do te jete nje test me mjaft vlera, ku do te provohen te gjithe lojtaret e grumbulluar. Nderkohe, trajneret Avrami, Fagu e Kuqo u shprehen se kane rene dakord me FSHB-ne per te zhvilluar disa grumbullime deri ne shtator, kur do te filloje evropiani. I pari do te kryhet ne periodhen 17-22 maj, kur te grumbullohet kontigjenti prej 24 basketbollistesh. Me pas, ne prag te Turneut te Promocionit, do te zhvillohet grumbullimi i pare i rendesishem, duke u perzgjedhur elementet me te mire. Nje tjeter grumbullim (mendohet 1-javor) do te kryhet ne muajin korrik per te pare gjendjen e sportisteve. Ndersa ne prag te evropianit (muajin gusht) do te zhvillohet grumbullimi perfundimtar, ku mendohet se do te jene te gjithe sportistet e thirrur nga trajneret e kombetares. Po gjate kesaj periudhe, pritet qe te zhvillohen disa ndeshje miqesore me ekipe te vendeve fqinje, si per te testuar kombetaren ashtu dhe per te promovuar kete turne ne Tirane.

  Lojtaret Gjatesia Mosha Skuadra
  Ermal Kuqo 2.08 24 Efes Pilsen
  Arvin Kotri 2.04 23 USA
  Gerti Shima 2.02 18 Tirana
  Aleksander Damo 2.00 34 Drita
  Dritan Mema 2.00 35 Dinamo
  Bruno Daliu 2.00 19 USA
  Marlin Sukaj 2.04 24 Roma (kat.D)
  Erin Hasani 2.06 19 Tirana
  Alfred Biberaj 2.04 25 Valbona
  Bledar Gjecaj 1.96 32 Vllaznimi
  Afrim Bilali 1.98 24 Valbona
  Vildan Mitku 1.96 20 Tirana
  Jani Konomi 2.04 18 DAF
  Reinaldo Kacori 1.98 20 Skenderbeu
  Ardian Domi 1.99 20 Dinamo
  Arionel Lame 1.96 20 Tirana
  Real Vorfa 1.98 20 Valbona
  Sokol Jahollari 1.96 24 Drita
  Klaudio Ndoja 1.97 19 Casalpulstrelegno
  Adrian Selmani 1.86 34 Tirana
  Erkand Karaj 1.88 23 Tirana
  Franko Bushati 1.88 19 Stela Azzura
  Elton Saliaga 1.88 27 Dinamo
  Marlen Gjeli 1.88 21 Valbona

  Lojtare te mundshem
  Saimir Shaptahovic 1.76 23 BpB Prishtina
  Fation Miftari 2.04 23 BpB Prishtina
  Edmond Azemi 2.01 24 BpB Prishtina
  Orion Garo 2.09 24 Dakota
  Trajnere: Roland Avrami, Arben Fagu, Artan Kuqo
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Te shtunen rinis kampionati i meshkujve

  Te shtunen rinis kampionati i meshkujve
  Genti Spiri

  Diten e shtune, me daten 11 shkurt, do te rinise kampionati kombetar i basketbollit, ai i kategorise A. Ne fushe do te zbresin tete ekipe, te cilat do te luajne ndeshjet e javes se pare te kategorise se dyte dhe njekohesisht te javes se 15-te te kampionatit. Kategoria A per meshkuj eshte e vetmja qe do ta nise kampionatin kete jave, pasi tri kategorite e tjera, ajo A dhe B per femra si dhe ajo B per meshkuj, do te zbresin ne fushe me daten 17 dhe 18 shkurt. Kete te shtune, ndeshjet qe do te zhvillohen jane: Valbona-Dinamo ("Asllan Rusi", ora 18.00), Teuta-Flamurtari ("Ramazan Njala", ora 16.00), Vllaznia-Studenti ("Qazim Dervishi", ora 16.00) dhe Tirana-Partizani ("Asllan Rusi", ora 16.00). Ekipet e kategorise A per meshkuj do te zbresin edhe te merkurave ne fushe, pasi kombetarja e meshkujve do te marre pjese ne fund te majit dhe fillim te qershorit ne Turneun e Promocionit. Ndaj eshte menduar qe t'i lihet nje kohe me e gjate pergatitje ekipit tone kombetar, pasi kjo veprimtari zhvillohet ne vendin tone.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 13. #13
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kacori: Skenderbeu do te kthehet ne elite

  Kacori: Skenderbeu do te kthehet ne elite
  Leonard Trebicka

  Pas mberritjes ne Korce, basketbollisti Reinaldo Kacori ka nisur menjehere stervitjen me ekipin e tij te vendlindjes, Skenderbeun, me te cilin do te luaje ne fazen e dyte te kampionatit pas largimit nga Dinamo. Ky perforcim i ka ndryshuar objektivat e korcareve, qe tashme kerkojne qe ne fazen e dyte te mos humbasin asnje takim dhe te renditen ne vendin e pare ne kategorine B. Te gjitha mundesite tashme jane qe ky Skenderbe ta realizoje nje objektiv te tille, ku basketbollisti i kombetares shqiptare Kacori, duket se ka bere zgjedhjen e tij me te mire. Edhe pse i ri ne moshe, karriera e tij eshte e pasur ne skuadrat qe ka luajtur, duke filluar me Skenderbeun, Dinamon, Tiranen, ne Kosove dhe se fundi mberrin ne Korce per te veshur fanelen qe e ka nxjerre si sportist. Pas ketij rikthimi, Kacori, per "Sportin Shqiptar" do te deklaronte:

  "Me vjen mire qe kam bere kete zgjedhje dhe them se veprova mire. Kushtet financiare me detyruan qe para pak ditesh ta le perfundimisht Dinamon dhe te pranoj oferten e Skenderbeut. Ndoshta edhe studimet qe jam duke ndjekur ne universitetin e Korces me detyruan ta bej kete zgjedhje. Pas bisedes me drejtuesit e klubit dhe sponsoreve qe bene te mundur rikthimin tim, kam filluar menjehere stervitjen. Jam bashkuar me grupin e Skenderbeut dhe nuk e kam te veshtire te ambientohem, pasi kam luajtur edhe me pare. Para se te mberrija ne Korce, kam pasur disa oferta nga ekipe te ndryshme, por tani une e kam bere zgjedhjen time dhe nuk jam bere pishman per kete. Shpresoj qe ky rikthim te jete me vlera, ne menyre qe t'i sherbeje sa me shume ekipit qe me ka nxjerre si basketbollist," - thote Kacori.

  Ne gjysmen e pare te kampionatit, korcari eshte renditur i treti ne listen e pikeshenuesve me ekipin e Dinamos. Duke vijuar stervitjen me ekipin me te fundit qe ka zgjedhur, Reinaldo Kacori, do te vazhdonte: "Kam mberritur ne Korce per te dhene maksimumin tim per Skenderbeun dhe jam i bindur qe do ta arrij. Per momentin, ekipi ndodhet ne vendin e dyte, por une jam i bindur qe ne kete gjysme te dyte te sezonit do te arrijme te renditemi ne vendin e pare. Kete do ta tregojne vete ndeshjet qe do te luajme dhe tani jemi ne kulmin e fazes pergatitore, duke menduar se gjithcka do te shkoje mire. Apolonia do te jete kundershtari yne deri ne fund, por une them se do te arrijme ta mundim kete skuader, ashtu sic na ka mundur ne gjysmen e pare. Reinaldo Kacori eshte korcar dhe do te vazhdoje te kontribuoje per Skenderbeun," ka perfunduar shtatlarti i talentuar i kombetares shqiptare, Reinaldo Kacori.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 FSHB, gati per startin e kampionatit

  FSHB, gati per startin e kampionatit
  Genti Spiri

  Diten e shtune do te rinisin ndeshjet e kampionatit kombetar te basketbollit dhe te paret qe do te zbresin ne fushe jane ekipet e kategorise A per meshkuj. Ndeshjet qe do te luhen kete te shtune jane: Teuta-Flamurtari, Vllaznia-Studenti, Tirana-Partizani dhe kryendeshja Valbona-Dinamo. Federata e Basketbollit ka nxjerre dje edhe gjyqtaret qe do te gjykojne keto ndeshje te javes se 15-te te kampionatit, e para e fazes se dyte. Nderkohe, kampionati i kategorise A dhe B per femra dhe ai B per meshkuj do te nise me daten 18 shkurt.

  Kategoria A - Meshkuj
  Java e 15-te
  Te shtunen
  TEUTA - FLAMURTARI 16.00
  Gjyqtare: E. Koci, G. Shaqiri
  VLLAZNIA - STUDENTI 16.00
  Gjqyqtare: Sh. Bekteshi, G. Dumba
  TIRANA - PARTIZANI 16.00
  Gjyqtare: G. Kadilli, A. Dulce
  VALBONA - DINAMO 18.00
  Gjyqtare: G. Cici, T. Hasnjoku
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 15. #15
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Trajneri Osmani: Na duhet fitorja me Studentin

  Trajneri Osmani: Na duhet fitorja me Studentin
  Gjergj Kola

  Kategoria A - Meshkuj
  Java e 15-te
  Te shtunen
  TEUTA - FLAMURTARI 16.00
  Gjyqtare: E. Koci, G. Shaqiri
  VLLAZNIA - STUDENTI 16.00
  Gjqyqtare: Sh. Bekteshi, G. Dumba
  TIRANA - PARTIZANI 16.00
  Gjyqtare: G. Kadilli, A. Dulce
  VALBONA - DINAMO 18.00
  Gjyqtare: G. Cici, T. Hasnjoku

  Kalendari i javes se pare te fazes se dyte te kampionatit kombetar te basketbollit per meshkuj dhuron nje sfide shume interesante. Ne pallatin e sportit "Qazim Dervishi" te Shkodres do te vihen perballe njeri tjetrit ekipet e Vllaznise dhe Studentit. Keto skuadra, aktualisht ndajne vendet, respektivisht te katertin dhe te dytin, ne tabelen e renditjes dhe kuptohet qe jane pretendente per kalimin ne fazen e play off-it. Ne kampin shkodran duhet thene qe jane bere perpjekje maksimale per kete ndeshje. Trajneri Osmani duket i kenaqur me gjendjen e ekipit te tij dhe njekohesisht shpreson shume ne nje nisje te mire te kesaj faze.

  Ne dy ndeshjet e fazes se pare, ne Shkoder dhe Tirane, skuadra e Vllaznise ka fituar ndaj Studentit dhe shpreson shume te vijoje kete seri pozitive. Nga ana tjeter, trajneri i mirenjohur i basketbollit shkodran dhe atij shqiptar e vlereson se tepermi ekipin e Studentit, i cili kete sezon po ben nje paraqitje shume te mire. "Studenti eshte nje ekip shume simpatik. Pothuajse te gjithe lojtaret i ka te rinj, por qe dine te luajne mire basketboll e po ashtu edhe ne merkaton e dimrit jane perforcuar me lojtare cilesore, sic eshte rasti i Mitkut. Nuk mund te them asgje me teper ne lidhje me kete ndeshje, por shpresoj shume qe ajo te ngjitet ne nivelin e duhur," ka thene Osmani.

  Nga ana tjeter, kur kundershtari i radhes i shkodraneve eshte perforcuar, ashtu sic jane perforcuar edhe dy ekipet e tjera te kreut, kjo gje nuk ka ndodhur me Vllaznine. Edhe nje lojtar qe u mendua se do te federohej per fazen e dyte, pikerisht malazezi me origjine shqiptare Antoni Berisha, nuk erdhi pasi nuk u siguruan mjetet e duhura financiare qe nevojiteshin per marrjen e tij. Ne kete menyre, shkodranet kane mbetur me ate kontigjent lojtaresh qe mbyllen fazen e pare.

  Pavaresisht nga kjo, trajneri Petrit Osmani nuk shihet i dekurajuar, perkundrazi ai e vlereson se tepermi rritjen cdo dite te formes se djemve te rinj qe ka ne skuader, teksa thote: "Nuk arritem te marrin asnje lojtar ne merkaton e dimrit, sepse nuk kemi burime financiare, por megjithate jam shume i kenaqur me punen qe jane duke bere te rinjte qe kam ne ekip. Ata sterviten me shume deshire, jane djem te talentuar e mbi te gjitha te edukuar, prandaj jam shume i bindur se ne nje te ardhme te afert edhe suksesi do te vije me keta lojtare.

  Aktualisht, pretendimet tona jane qe te hyjme ne fazen e play off-it dhe besoj se kemi per t'ia arritur kesaj. Megjithate, e rendesishme eshte qe t'ia nisim me fitore kunder Studentit e pastaj t'i marrim gjerat shtruar," - perfundon trajneri Petrit Osmani.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 16. #16
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Rinis kampionati, sfida per kreun dhe mbijetesen

  Rinis kampionati, sfida per kreun dhe mbijetesen
  Genti Spiri

  Kategoria A - Meshkuj
  Java e 15-te
  Te shtunen
  TEUTA - FLAMURTARI 16.00
  Gjyqtare: E. Koci, G. Shaqiri
  VLLAZNIA - STUDENTI 16.00
  Gjyqtare: Sh. Bekteshi, G. Dumba
  TIRANA - PARTIZANI 16.00
  Gjyqtare: G. Kadilli, A. Dulce
  VALBONA - DINAMO 18.00
  Gjyqtare: G. Cici, T. Hasnjoku

  Pas dy muaj pushim do te rinise sot pasdite kampionati kombetar i basketbollit, ai i kategorise A per meshkuj. Takimet qe do te luhen sot, sipas kalendarit te javes se 15-te te kampionatit, jane: Valbona-Dinamo, Teuta-Flamurtari, Vllaznia-Studenti dhe Tirana-Partizani. Kjo eshte java e pare e fazes se dyte, e cila pritet me interes, duke pare se perballjet e skuadrave jane shume delikate. Veshtire te ndash sfiden me te bukur te kesaj jave, pasi te katerta ekipet e kreut do te ndeshen mes tyre, ashtu sic do te luajne me njera-tjetren edhe kater skuadrat qe renditen ne fund.

  Por ndoshta ndeshja e Shkodres, ajo midis Vllaznise dhe Studentit, mbetet me terheqesja e kesaj jave, dy ekipe qe rivalizojne mes tyre dhe qe synojne nje vend (thuajse te sigurt) ne play-off. Ndonese shkodranet i kane fituar 2 perballjet ne fazen e pare te kampionatit, kete here duket se gjithcka do te kete nje pamje tjeter, pasi kryeqytetasit jane perforcuar ne merkaton e dimrit. Nje sfide qe do te gjykohet nga dyshja Bekteshi-Dumba dhe qe do te luhet ne oren 16.00.

  Por kaq e forte pritet edhe ndeshja midis Teutes dhe Flamurtarit, dy ekipet qe mbyllin renditjen me pike te barabarta. Te dyja skuadrat i kane shpallur "lufte" njera-tjetres, ndaj pritet nje rivalitet i madh ne takimin e sotem, qe do te luhet ne Durres, cka mund te jete nje arme me shume per skuadren e Teutes. Kjo ndeshje do te gjykohet nga Koci-Shaqiri dhe do te luhet ne oren 16.00. Valbona dhe Dinamo do te zhvillojne sot perballjen e peste mes tyre ne kete sezon, ku ne kater te parat fitues kane dale kampionet tropojane. Veshtire se ndryshon dicka edhe sot, duke pare formacionet e skuadrave, por qe gjithsesi gjithcka mbetet e hapur ne kete takim, qe gjithnje ka dhuruar spektakel dhe emocione.

  Dy ekipet me te mira kohet e fundit do te zhvillojne sot nje tjeter takim delikat, por per t'u vecuar eshte fakti se Valbona nuk ka humbur asnje ndeshje kete sezon, ne kampionat dhe kupe. Kjo sfide do te luhet ne oren 18.00 dhe do te gjykohet nga dyshja Cici-Hasnjoku. Ndeshja e fundit e kesaj jave eshte ajo midis Tiranes dhe Partizanit, nje sfide derbi, por qe nuk pritet te dhuroje emocione sa dy te parat. Largimet e shumta qe ka pasur skuadra e Partizanit duket se favorizojne bardheblute, te perforcuar ne merkaton e dimrit. Gjithsesi, kjo mbetet nje sfide derbi dhe rezultati i hapur deri ne fund, e cila do te luhet ne oren 16.00 dhe do te gjykohet nga dyshja Kadilli-Dulce.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kasaj: Apolonia synon rikthimin mes me te mireve

  Kasaj: Apolonia synon rikthimin mes me te mireve
  Arber Emiri

  Trajneri i ekipit te basketbollit per meshkuj Apolonia, Artur Kasaj, eshte teper i kenaqur nga ecuria e skuadres se tij ne fazen e pare dhe synon ta perserise kete sukses edhe ne fazen e dyte. Ne 8 ndeshje te zhvilluara, fieraket moren po kaq fitore dhe maksimumin e pikeve, duke qene ne vendin e pare. Ndonese skuadra i zhvillon te gjitha ndeshjet ne Vlore, per shkak te penalizimit qe FSHB-ja i ka bere fushes se klubit "Apolonia", djemte fierake kane arritur t'ia dalin me sukses, duke marre 100% te pikeve. Perfundimi i fazes se pare ju ka nxjerre fitimtare, duke arritur 8 fitore dhe pa pesuar asnje humbje. c'do te thote kjo per ju?

  eshte vertet dicka shume e madhe per Apolonine, qe ka punuar mjaft mire me moshat e reja ne basketboll dhe ketu pa dyshim do te flisja me shume respekt per punen qe ka bere trajneri Bardhyl Angjeli, qe ka lene pas nje plejade basketbollistesh te rinj teper te talentuar. Ne Fier ka mjaft djem te talentuar qe e duan shume basketbollin, por ne mungese te nje sponsori ata largohen drejt ekipeve te tjera. Ne vertet i kemi fituar te gjitha takimet e fazes se pare, por me te gjitha keto fitore, me perjashtim te disa fanseve tane te perhershem, nuk kemi mundur t'i kenaqim tifozet fierake. Kjo per arsyen teper absurde qe ne i zhvillojme ndeshjet ne pallatin e sportit te Vlores.
  - Perberja e ekipit eshte me basketbolliste te rinj, te cilet kane ditur te shpalosin vlerat e tyre. Shpresoni qe edhe ne te ardhmen, kur te kaloni ne A1, te jeni perseri te suksesshem?

  - eshte i vertete fakti per moshen e djemve te ekipit te Apolonise, ku me i vjetri eshte Odise Profka, 23 vjec, nje basketbollist teper i kompletuar, sepse te tjeret jane ende te rinj. Me tej jane kapiteni Qorraj, 20 vjec, Naci 22 vjec, Kamberaj 22 vjec etj. Per momentin, objektivi yne i vetem eshte zenia e vendit te pare ne grupin A2, cka sjell rikthimin ne kategorine A. Kur te realizojme kete objektiv, mund te synojme nje tjeter.
  Cilet jane mbeshtetesit tuaj kryesore ne keto momente?
  Pa dyshim Bashkia e Fierit, e cila eshte mbeshtetesja jone kryesore per trajtimin e basketbollisteve. eshte e pafalshme qe nje ekip i ri, qe prodhon vazhdimisht ndeshje te bukura dhe cilesore, te mos trajtohet financiarisht, cka do te mund t'i mbante keta sportiste ne Fier. Megjithate, gjej rastin te falenderoj drejtuesit e bashkise per kujdesin qe po tregojne per ne.

  A mendoni se nje dite do t'i zhvilloni ndeshjet tuaja ne Fier?
  Do te ishte me te vertete dicka shume bukur. Palestra ku ne stervitemi eshte e mjaftueshme, por shikoj se mungon dashamiresia. Po flitet ne Fier per ndertimin e nje pallati sporti teper modern, por derisa te perfundoje se ndertuari ai ne jemi te detyruar te bredhim si "cifutet ne shkretetire". Ndertimi i nje pallati sporti pa dyshim eshte nje lajm i mire per ringritjen edhe te sporteve te tjera qe dikur kane funksionuar. Ne Fier ka pasur ekipe hendbolli dhe volejbolli, pa harruar ketu basketbollin, qe eshte nje sport shume i perhapur ne te gjitha shkollat e qytetit. Dua t'i bej thirrje FSHB-se qe t'i riktheje ndeshjet ne palestren qe ne disponojme, pasi keshtu tifozet tane do te mund t'i shijojne me mire fitoret.

  Te dielen, seminar me gjyqtaret
  Diten e diel, gjyqtaret e kategorise se pare ne basketboll do te zhvillojne nje seminar, ku do te diskutohet rreth ndryshimeve te rregullores te ndodhura kohet e fundit. Seminari do te jete ne formen e bashkebisedimit mes gjyqtareve, por nuk do te mungojne edhe pamjet filmike per te argumentuar raste te ndryshme gjate lojes. Ne fund, gjyqtaret do t'i nenshtrohen edhe nje testi teorik e me pas atij fizik, per te pare gjendjen e tyre pas nisjes se fazes se dyte te kampionatit. Ky seminar do te organizohet nga Federata Shqiptare e Basketbollit dhe do te drejtohet nga komisari i FIBA-s per Shqiperine, Jorgji Shundi, se bashku me disa gjyqtare nderkombetare. Ky eshte seminari i pare qe organizohet kete vit nga FSHB-ja me gjyqtaret e koshit.

  Durrsaku Imaj kerkon falje per denimin
  Basketbollisti durrsak Orges Imaj i ka derguar nje shkrese kryesise se Federates Shqiptare te Basketbollit, ku i kerkon asaj falje per gjestin e kryer disa muaj me pare ne nje ndeshje te kampionatit, ku goditi gjyqtarin pas denimit gjate lojes me gabim perjashtimi. Imaj u denua per kete veprim nga komisioni i disiplines qe te mos luaje deri ne fund te ketij sezoni sportiv, por kerkesa e mberritur ne zyren e FSHB-se mund te sjelle nje ulje te denimit. Imaj ishte nje nga lojtaret kryesore te skuadres durrsake gjate fazes se pare te kampionatit, por me tej ai i ka ndjekur takimet nga shkallet e pallatit te sportit. Ende nuk dihet nese kerkesa e tij do te merret parasysh nga komisioni i disiplines, por ka te ngjare qe ai te jete shume shpejt ne fushe.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Basketboll-Meshkuj

  Jane luajtur dje ndeshjet e javes se 15-te te kampionatit kombetar
  Gjergj Kola

  Vllaznia, tjeter fitore ndaj Studentit

  Vllaznia - Studenti 75-70
  (16-14, 26-15, 11-23, 22-18)
  VLLAZNIA: Tevia, Halili, Taraboshi, E. Llazani, Dibra, Berdica, Zusi, Nexhimi, Haderi, Gjecaj, Omi, Myselimi. Trajner: P. Osmani
  STUDENTI: Mansaku, Topi, Dervishi, Mitku, A. Karaj, Lasku, Talelli, Palushi, Hysenagolli, Lame. Trajner: A. Fagu
  Gjyqtare: Sh. Bekteshi, G. Dumba

  Vllaznia vijon serine e fitoreve ne kampionat ndaj Studentit, ku ne tri "perplasje" ka arritur te fitoje gjithnje. Edhe dje ne Shkoder, skuadra vendese ka mundur te fitoje me rezultatin 75-70, nje ndeshje e ekuilibruar dhe me rivalitet deri ne fund. Te dy ekipet luajten fort deri ne fund per fitoren, duke dhuruar mjaft emocione, vecanerisht ne minutat e fundit. Basketbollistet e Vllaznise e nisin me mire ndshjen, duke udhehequr 42-29 ne mbyllje te pjeses se pare, por ne pjesen e dyte loja do te rihapej, kur kryeqytetasit do ta ngushtonin diferencen ne 53-52 ne mbyllje te periodes se trete. 10-minuteshi i fundit do te ishte i ekuilibruar, por pervoja e vendesve beri diferencen ne fushe, duke i dhene 2 pike te arta skuadres shkodrane, qe me kete fitore parakalon Studentin ne renditje, ndonese me pike te barabarta 25.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 19. #19
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Valbona, skuadra qe s'njeh humbje

  Valbona, skuadra qe s'njeh humbje
  Nderim Goci

  Valbona - Dinamo 99-74
  (19-22, 32-7, 26-26, 22-19)
  VALBONA: Gjonaj, Skonja, Madani, Sh. Llazani, Kasmi, Stevovic, Byberi, Bilali, E. Karaj, Shima. Trajner: A. Muhametaj
  DINAMO: Serbo, Lleshi, Jakova, Domi, Cubaj, Saliaga, Abazi, Adhamidhi, Meli, Xhillari, Ceni. Trajner: E. carcani
  Gjyqtare: G. Cici, T. Hasnjoku

  Kampionati i Valbones ne basketboll per meshkuj flet vetem ne gjuhen e fitores, pasi dje ne mbremje, skuadra tropojane ka fituar 99-74 ndaj rivales Dinamo. Nje ndeshje qe u zgjidh ne perioden e dyte, aty ku basketbollistet e Valbones shenuan 32 pike ndaj 7 te Dinamos. Ndonese keta te fundit e nisin mire lojen, duke udhehequr 19-22 ne perioden e pare, nuk arrijme qe te ruajne te njejtin ritem dhe pjesa e pare do te sillte shkeputjen e Valbones me shifrat 51-29. Kjo beri qe perioda e trete dhe e katert te ishin me shume nje administrim i lojes nga ana e skuadres se Valbones. Dinamo, pervec largimeve te Kacorit dhe Mitkut, dje nuk kishte Memen te skualifikuar, ndersa te Valbona dje luajti pas demtimit kapiteni Bilali. Pas ketij takimi ekipet ruajne pozitat e tyre ne klasifikim, Valbona e para dhe Dinamo e dyta.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Teuta triumfon ne sfiden e mbijeteses

  Teuta triumfon ne sfiden e mbijeteses
  Llambi Kallco

  Teuta - Flamurtari 86-73
  (16-16, 18-20, 24-20, 28-17)
  TEUTA: Abrazhda, Turmalaj, Fortuzi, Goxhi, Dauti, Aliaj, Moja, Kapllani, Fishta, Berberi, Baku. Trajner: A. Terihati
  FLAMURTARI: Meminaj, Metushaj, Dede, Deko, Merdani, Kasa, Veselaj, Toska, Hoxhaj, Birce. Trajner: P. Stefa
  Gjyqtare: E. Koci, G. Shaqiri

  Teuta dhe Flamurtari, dy ekipet qe mbyllnin renditjen ne kategorine A per meshkuj, u perballen dje ne Durres ne nje takim shume emocionues, duke kerkuar qe t'i largohen sa me shume njera-tjetres. Por ne fund fati i buzeqeshi skuadres durrsake, e cila arriti qe te rikuperoje disavantazhin e pjeses se pare dhe te fitoje 86-73 takimin. Nje sukses qe erdhi ne perioden e fundit, pasi per 30 minuta loja ka qene mjaft e ekuilibruar dhe me emocione. Pas barazimit 16-16 ne perioden e pare jane miqte nga Vlora qe udheheqin 34-36 ne mbyllje te pjeses se pare, por shpejt vendesit do te rikuperionin ne vazhdim. Perioda e trete perfundon 58-56 per Teuten, qe ne 10-minuteshin e fundit arrin te shkeputet vazhdimisht, duke fituar ndeshjen. Me kete fitore, Teuta i largohet fundit, duke lene ne kete pozicion Flamurtarin me 17 pike.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 21. #21
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Tirana fiton ndaj Partizanit te rinuar

  Tirana fiton ndaj Partizanit te rinuar
  Genti Spiri

  Tirana - Partizani 81-58
  (23-13, 21-15, 21-8, 16-22)
  TIRANA: Jani, Begaj, Selmani, Shehu, Saiti, Hasani, Vogli, Ago, E. Ismeti, Disha, Pashaj, F. Ismeti. Trajner: R. Avrami
  PARTIZANI: Zhullima, Isaku, Nake, Cane, Bellova, Greco, Sota, T. Kuqo, Gjyleri, Daci. Trajner: A. Kuqo
  Gjyqtare: G. Kadilli, A. Dulce

  Tirana fiton derbin me Partizanin ne basketboll per meshkuj me rezultatin 81-58, nje ndeshje qe eshte udhehequr gjate gjithe kohes nga skuadra bardheblu. Pas 4 largimeve ne merkaton e dimrit, skuadra e Partizanit ishte me emra te rinj ne perberje dhe e pafuqishme per te perballuar lojen e Tiranes.

  Skuadra e trajnerit Avrami luajti qete, duke u shkeputur nga perioda ne periode, pa i dhene shume mundesi skuadres se Partizanit qe te afrohet. Perioda e pare perfundoi 23-15 dhe pjesa e pare 44-28, gjithnje per Tiranen, qe mbyll perfundimisht "hesapet" ne perioden e trete, duke u shkeputur 65-36. Ne perioden e fundit loja humbet interesin dhe niveli bie ndjeshem, pasi ne fushe aktivizion lojtaret e rinj. Te vecantat e ketij takimi ishin demtimi i gjyqtarit Kadilli ne perioden e trete si dhe nje gabim teknik qe iu dha shtatlartit Hasani ne perioden e fundit.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 22. #22
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 FSHB, fillon puna per Promocionin

  FSHB, fillon puna per Promocionin
  Genti Spiri

  Federata Shqiptare e Basketbollit ka nisur nga puna per organizimin sa me te mire te Turneut te Promocionit per meshkuj, qe do te zhvillohet ne periodhen 29 maj-3 qershor ne Tirane. Para disa ditesh u organizua nje takimi pune midis drejtuesve te FSHB-se dhe zv.ministrit Alibali, ku u evidentuan problemet qe duhen zgjidhur sa me shpejt dhe menyrat qe ky turne te organizohet sa me mire, sic eshte afrimi i sponsoreve per te mbeshtetur financiarisht kete aktivitet. Te dyja palet u shprehen te gatshme per te bashkepunuar, madje u lane edhe disa detyra. Alibali u shpreh se ministria eshte e gatshme te mbeshtese FSHB-ne per nje zhvillim sa me cilesor te ketij aktiviteti nderkombetar, per here te pare ne vendin tone. Ky takimi pare pritet qe te pasohet keto dite edhe nga takime te tjera, per te rritur bashkepunimin mes FSHB-se dhe MTKRS-se.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 23. #23
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Studenti, Dinamo e Vllaznia ne ndjekje te Valbones

  Studenti, Dinamo e Vllaznia ne ndjekje te Valbones
  Genti Spiri


  Valbona - Studenti 97-80
  (24-17, 26-14, 26-27, 21-22)
  VALBONA: Gjonaj, Skanja, Madani, Sh.Llazani, Gaci, Kasmi, Stevovic, Byberi, E. Karaj, Shima. Trajner: A. Muhametaj
  STUDENTI: Mansaku, Topi, Ivezaj, Dervishi, Mitku, A. Karaj, Lasku, Talelli, Palushi, Hysenagolli, Lame. Trajner: A. Fagu
  Gjyqtare: T. Hasnjoku, A. Dylce

  Sfida mes dy ekipeve kryesuese te kampionatit te basketbollit, Valbones dhe Studentit, eshte mbyllur me fitoren e merituar te kampioneve tropojane me shifrat 97-80. Nje sukses qe erdhi si fryt i nje loje me te mire te lojtareve te trajnerit Muhametaj, qe fale elementeve me me pervoje diti t'i administroje me mire situatat, te shkeputet dhe te marre dy pike te rendesishme. Valbona rikthehet keshtu te fitorja pas humbjes se te shtunes ndaj Vllaznise, ndersa Studenti peson humbjen e dyte kete faze, pas asaj ndaj shkodraneve. Gjithsesi, ndeshja e djeshme ishte mjaft e bukur, me emocione dhe me grinte, ku te dyja skuadrat luajten fort. Rivaliteti ishte me hope, pasi skuadra e Valbones e komandoi gjate gjithe kohes ndeshjen, duke u shkeputur qe ne perioden e pare dhe me pas administroi epersine e krijuar. Studenti beri mjaft gabime ne fazen sulmuese dhe ne lojen ne tabele, nderkohe qe Valbona u tregua me racionale.
  Perioda e pare e ndeshjes do te niste e ekuilibruar, ku ekipet studiojne njera-tjetren dhe jane me te kujdesshme. Por shpejt skuadra tropojane do te shkeputej dhe do te udhehiqte 24-17 ne mbyllje te 10-minuteshit te pare. Perioda e dyte do ta corientonte skuadren e Studentit, qe gabon shume dhe i jep mundesi Valbones qe te shkeputej edhe me shume, aq sa diferenca e pjeses se pare do te ishte ne 19 pike, 50-31 per kampionet (dallohet Kasmi, qe dje shenoi 33 pike). Kjo ben qe loja te ishte ne duart e lojtareve te Valbones, qe me gjithe presionin e rivaleve te tyre ne pjesen e dyte, do te administronin me qetesi gjithcka. Perioda e trete perfundon 76-58 per Valbonen, qe ne ate te fundit e rrit epersine ne minutat e para dhe me pas aktivizohen edhe lojtaret e stolit. Studenti me Hysenagollin (shenuesi me i mire me 35 pike) e ngushton diferencen dhe ndeshja perfundon me shifrat 97-80. Keshtu, diferenca mes dy ekipeve ne klasifikim thellohet serish ne 5 pike, por kete here se bashku me Studentin, ne vendin e dyte, jane edhe Dinamo me Vllaznine, me pike te barabarta. Kjo renditje natyrisht qe pritet ta beje vazhdimin e fazes se dyte me interesante.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 24. #24
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Blute "kalojne" pa veshtiresi ne Vlore

  Blute "kalojne" pa veshtiresi ne Vlore
  Kastriot Brahimi

  Flamurtari - Dinamo 50-92
  (19-23, 7-27, 15-18, 9-24)
  FLAMURTARI: Meminaj, Dede, Beko, Merdani, Kaso, Veselaj, Toska, Hoxhaj, Birce, Kita, Karabolli, Kasemi. Trajner: P. Stefa
  DINAMO: Serbo, Lleshi, Jakova, Domi, Cubaj, Saliaga, Abazi, Adhamidhi, Meli, Mema, Profka, Ceni. Trajner: E. carcani
  Gjyqtare: D. Bardhi, G. Dumba

  Skuadra e Dinamos ne basketboll per meshkuj ka fituar dje me shifrat 92-50 ndaj Flamurtarit, duke forcuar pozitat e saj ne renditje. Nje sukses i lehte i kryeqytetasve, qe fale elementeve me me shume pervoje arriten qe te merrnin 2 pike te rendesishme dje ne Vlore. Basketbollistet e rinj vlonjate e nisen ndeshjen mire, me hov dhe vrull, por shpejt e ulen ritmin, duke qene gjithnje ne ndjekje te skuadres mike. Perioda e pare ka ekuiliber ne shumicen e kohes dhe mbyllet me shifrat 19-23, por ne 10-minuteshin e dyte diferencat mes ekipeve ne fushe duken qarte. Dinamo menjehere nis shkeputjen, duke e mbyllur pjesen e pare ne epersi 26-50. Perioda e trete i ngjan disi te pares, ku ekipet jane te ekuilibruara ne fushe, por bejne shume gabime, ndonese Dinamo ka gjithnje komanden e lojes. 10-minuteshi i fundit i lojes nuk ndryshon asgje, madje jane miqte nga Tirana qe e thellojne epersine, duke e fituar krejt ndeshjen me rezultatin 50-92. Nje sukses qe e mban Dinamon ne vendet e para te renditjes, nderkohe qe Flamurtari ende nuk ka korrur asnje sukses ne fazen e dyte te kampionatit dhe ndodhet ne vendin e fundit ne klasifikim.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 25. #25
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Teuta, fitorja e largon nga vendet e fundit

  Teuta, fitorja e largon nga vendet e fundit
  Llambi Kallco

  Teuta - Partizani 89-72
  (28-11, 23-13, 19-28, 19-20)
  TEUTA: Abrazhda, Fortuzi, Goxhi, Dauti, Aliaj, Moja, Kapllani, Fishta, Berberi, Baku, Imaj. Trajner: A. Terihati
  PARTIZANI: Zhullima, Isaku, Nake, Cane, Bellova, Greco, Sota, T. Kuqo, Gjyleri, Daci, Gjini. Trajner: A. Kuqo
  Gjyqtare: Sh. Bekteshi, A. Shundi

  Pas suksesit me Flamurtarin ne javen e pare te fazes se dyte mberrin dhe nje tjeter fitore per skuadren e Teutes ne basketboll per meshkuj ne kete faze, ajo ndaj Partizanit. Basketbollistet e trajnerit Terihati kane zhvilluar nje loje mjaft te mire dje ndaj te kuqve, duke e komanduar dhe merituar fitoren, e cila i largon edhe me shume nga vendi i fundit. Madje, durrsaket tashme mund te shpresojne per nje renditje me te mire, pasi ndodhen vetem 1 pike larg Partizanit. Partizani tregoi mangesi ne pjesen e pare te lojes, ishte apatik ne lojen e tij dhe pa shume fantazi. Ndersa Teuta ishte me e qarte dhe me e sakte ne lojen sulmuese, duke u dalluar me te zakonshmin Aliaj. Ndeshja e djeshme u zgjidh qe ne 20 minutat e para, pasi Teuta arriti qe te krijoje nje epersi te dukshme, fale nje loje te shpejte dhe agresive. Perioda e pare u mbyll 28-11 per Teuten, ndersa pjesa e pare 51-24 po per durrsaket, cka u dha atyre mundesi qe te luajne me te qete ne 20 minutat e dyta. Partizani u perpoq ta ngushtonte diferencen, por pa mundur per asnje cast qe te rivalizoje ndaj Teutes. Perioda e trete u mbyll 70-52 per Teuten, qe me pas fituan krejt takimin 89-72.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Shkodranet, fitorja vjen ne pjesen e dyte

  Shkodranet, fitorja vjen ne pjesen e dyte
  Nderim Goci

  Tirana - Vllaznia 73-83
  (17-18, 28-18, 10-27, 18-20)
  TIRANA: Jani, Begaj, Selmani, Shehu, Saiti, Hasani, Vogli, Ago, E. Ismeti, Disha, Pashaj, F. Ismeti, Garo. Trajner: R. Avrami
  VLLAZNIA: Tevia, Halili, Taraboshi, E. Llazani, Dibra, Berdica, Zusi, Nexhimi, Haderi, Gjecaj, Omi, Myselimi. Trajner: P. Osmani
  Gjyqtare: E. Koci, G. Cici

  Ndonese skuadra e Tiranes ka udhehequr per me shume se 20 minuta ndaj Vllaznise eshte detyruar qe ne fund te pranoje humbjen, ne ndeshjen e luajtur dje ne basketboll per meshkuj. Bardheblute kane udhehequr dhe kane luajtur mjaft mire ne 20 minutat e para te lojes me shkodranet, duke qene te sakte ne lojen ne tabele me Garon (21 pike) dhe Begajn (18 pike). Por ne 20 minutat e dyta te lojes jane shkodranet ata qe kane arritur te barazojne dhe te dalin ne epersi, ku u dallua veterani Gjecaj (21 pike). Keshtu, perioda e pare eshte e ekuilibruar dhe me barazime te shpeshta, e cila perfundon 17-18 per miqte nga Shkodra. Por ne perioden e dyte jane bardheblute qe kane epersi, vecanerisht ne lojen sulmuese, duke qene superiore dhe duke u shkeputur 45-36. Por ne 10-minuteshin e trete miqte kane arrritur gradualisht ta ngushtojne diferencen, fale nje loje te mire nga distanca dhe ne shifrat 55-55 vjen barazimi. Pas ketij momenti frenat e lojes i ka Vllaznia, qe udheheq 55-63 ne perioden e trete. Edhe ne ate te katert jane shkodranet qe kane nje epersi te lehte, duke ruajtur diferencen, ndonese Tirana u perpoq, por pa mundur qe te evitoje humbjen.

  Kategoria A - Meshkuj
  Java e 20-te
  Dje
  FLAMURTARI - DINAMO 50-92
  TIRANA - VLLAZNIA 73-83
  TEUTA - PARTIZANI 89-72
  VALBONA - STUDENTI 97-80
  Renditja
  VALBONA 39 19 1 2022-1527
  STUDENTI 34 14 6 1775-1428
  DINAMO 34 14 6 1794-1393
  VLLAZNIA 34 14 6 1688-1468
  TIRANA 28 8 12 1498-1605
  PARTIZANI 25 5 15 1463-1762
  TEUTA 24 4 16 1531-1909
  FLAMURTARI 22 2 18 1234-1873
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 27. #27
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Asnje ndryshim ne krye te pikeshenuesve

  Asnje ndryshim ne krye te pikeshenuesve
  Genti Spiri

  Pas ndeshjeve te zhvilluara fundjaven e kaluar ne basketboll, java e 19-te ne kategorine A per meshkuj dhe e 12-ta e kategorise A per femra, nuk ka asnje ndryshim ne krye te renditjes se pikeshenuesve ne te dy grupet. Marsel Aliaj i Teutes dhe Elona Hasanaj e Flamurtarit vijojne te kryesojne renditjen, ku durrsaku tashme eshte shkeputur 131 pike nga Gerti Shima i vendit te dyte. Ndersa te femrat, sfida mes Hasanajt, Denekos dhe Sakos, te trija lojtare te Flamurtarit, vazhdon te mbetet e hapur. Ja cila eshte renditja e pikeshenuesve, ne baze te protokolleve zyrtare qe kane mberritur ne Federaten Shqiptare te Basketbollit (te kategoria A per meshkuj nuk jane perfshire takimet e luajtura dje).

  Renditja e pikeshenuesve
  Meshkuj (pas javes se 19-te)
  1-Marsel Aliaj Teuta 542 pike
  2-Gerti Shima Valbona 411
  3-Afrim Bilali Valbona 385
  4-Dejvis Begaj Part+Tir 379
  5-Bledar Gjecaj Vllaznia 363
  6-Endrit Hysenagolli Studenti 358
  7-Vildan Mitku Din+Stud 350
  8-Onaldo Ago Tirana 338
  9-Reinaldo Kacori Dinamo 327
  10-Sokol Kasmi Valbona 322

  Femra (pas javes se 12-te)
  1-Elona Hasanaj Flamurtari 306 pike
  2-Valbona Sako Flamurtari 286
  3-Enkela Deneko Flamurtari 275
  4-Kalina Popjankova Tirana 227
  5-Enkeleda Llazari Skenderbeu 222
  6-Aida cani DHL 207
  7-Elvira Xhyra Elbasani 205
  8-Fabiola Permeti DHL 203
  9-Ina Permeti Tirana 187
  10-Ndricime Gjini Elbasani 184
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 28. #28
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Vllaznia prish "syrin e keq" me Dinamon

  Vllaznia prish "syrin e keq" me Dinamon
  Genti Spiri

  Dinamo - Vllaznia 85-90
  (21-28, 12-21, 24-18, 28-23)
  DINAMO: Serbo, Lleshi, Jakova, Domi, Cubaj, Saliaga, Abazi, Adhamidhi, Meli, Mema, Profka, Ceni. Trajner: E. carcani
  VLLAZNIA: Tevia, Halili, Taraboshi, E. Llazani, Dibra, Berdica, Zusi, Nexhimi, Haderi, Gjecaj, Omi, Myselimi. Trajner: P. Osmani
  Gjyqtare: E. Koci, D. Bardhi

  Dinamo humbet sfiden me Vllaznine ne basketboll per meshkuj e njekohesisht humbet edhe vendin e dyte, duke zbritur ne ate te katert. Kryeqytetasit dje kane zhvilluar nje ndeshje jo te mire dhe u duk qarte qe nuk ishte nje dite me fat per ta. Ndersa Vllaznia ka luajtur mjaft mire, u tregua e sakte dhe e kujdesshme ne lojen sulmuese, ku Gjecaj dhe Nexhimi ishin me te miret ne fushe. Blute ishin nervoze dhe ne 20 minutat e para humben shume terren, gabuan shume ne gjuajtje dhe nuk ishin ne gjendje t'i koordinonin ashtu sic duhet veprimet mbrojtese dhe ato sulmuese. Nga kjo perfitoi Vllaznia, qe gjente hapesira ne mbrojtjen dinamovite dhe shenonte vazhdimisht.

  Pas nje periode te pare, kryesisht te ekuilibruar, miqte arrijne te shkeputen ne castet e fundit dhe te udheheqin 21-28 ne mbyllje te 10-minuteshit te pare. Reagimi i bluve mungon ne perioden e dyte, nderkohe qe shkodranet vijojne te shkeputen, madje deri ne 18 pike dhe pjesa e pare perfundon 33-49. Dinamo luan shanset e fundit ne pjesen e dyte dhe dicka permireson ne lojen e saj, por shume pak. Gradualisht blute perfitojne nga gabimet personale te kundershtarit dhe e ngushtojne diferencen ne 10 pike, 57-67 ne perioden e trete. Por kur pritej qe loja te behej edhe me e forte, blute gabojne ne minutat e para dhe diferencan rritet serish. Vllaznia me pas administron me qetesi epersine e krijuar dhe fiton 85-90, me gjithe perpjekjet e basketbollisteve dinamovite per te fituar. Vllaznia qendron e dyta, se bashku me Studentin dhe ka shanse qe ta ruaje kete renditje deri ne fund te sezonit. Nje fitore me vlera dyfishe per shkodranet, qe munden ne takimin direkt nje nga rivalet kryesore.

  Kategoria A - Meshkuj
  Java e 24-t
  FLAMURTARI - VALBONA 83-105
  DINAMO - VLLAZNIA 85-90
  TEUTA - TIRANA 84-98
  PARTIZANI - STUDENTI 71-112

  Renditja
  VALBONA 47 23 1 2492-1858
  VLLAZNIA 41 17 7 2013-1727
  STUDENTI 41 17 7 2146-1687
  DINAMO 40 16 8 2149-1716
  TIRANA 35 11 13 8424-1912
  PARTIZANI 29 5 19 1724-2171
  TEUTA 28 4 20 1839-2339
  FLAMURTARI 27 3 21 1509-2265
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 29. #29
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Tirana, fitore statistikore me Teuten

  Tirana, fitore statistikore me Teuten
  Genti Spiri

  Teuta - Tirana 84-90
  (25-29, 20-21, 15-24, 24-24)
  TEUTA: Abrazhda, Fortuzi, Goxhi, Dauti, Aliaj, Moja, Kapllani, Fishta, Berberi, Baku, Imaj. Trajner: A. Terihati
  TIRANA: Jani, Begaj, Garo, Selmani, Shehu, Saiti, Hasani, Vogli, Ago, E. Ismeti, Disha, F. Ismeti. Trajner: R. Avrami
  Gjyqtare: Sh. Bekteshi, G. Cici

  Tirana fiton 98-84 ne Durres ndaj Teutes ne basketboll per meshkuj, nje sfide e vlefshme per javen e 24-t te kampionatit kombetar. Nje ndeshje me shume statistikore per te dyja skuadrat, pasi asnjera prej tyre nuk mund te vazhdoje me ne fazen e play-off-it. Bardheblute arriten qe te marrin 2 pike te rendesishme, duke ruajtur pozitat ne vendin e peste, ndersa Teuta vazhdon te qendroje ne vendin e shtate. Takimi i djeshem pati duele interesante, mes disa prej basketbollisteve qe synojne te renditen nder 5 pikeshenuesit me te mire te ketij sezoni. Loja ne pergjithesi ka qene e bukur, me emocione, por ne shumicen e kohes e komanduar nga miqte nga kryeqyteti. Perioda e pare perfundon 25-29 per bardheblute, qe edhe ne perioden e dyte nuk arrijne te shkeputen shume. Keshtu, 20 minutat e para perfundojne 45-50 per Tiranen. Diferenca rritet ne perioden e trete, ku Tirana eshte me e sakte ne sulm dhe shkeputet 60-74. Kjo i jep mundesi skuadres mike qe te luaje me e qete ne 10 minutat e fundit dhe te fitoje krejt takimin me shifrat 84-98.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 30. #30
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Valbona, tjeter fitore 100-pikeshe

  Valbona, tjeter fitore 100-pikeshe
  Kastriot Brahimi

  Flamurtari - Valbona 83-105
  (20-30, 19-31, 19-20, 25-24)
  FLAMURTARI: Meminaj, Dede, Beko, Merdani, Kaso, Veselaj, Toska, Hoxhaj, Birce, Kita, Karabolli, Kasemi. Trajner: P. Stefa
  VALBONA: Gjonaj, Skonja, Madani, Sh. Llazani, Gaci, Kasmi, Stevovic, E. Karaj, Shima. Trajner: A. Muhametaj
  Gjyqtare: T. Hasnjoku, G. Dumba

  Valbona ne basketboll per meshkuj korr suksesin e 23-te ne kampionat, duke mposhtur ne Vlore skuadren e Flamurtarit me rezultatin 83-105. Nje fitore e lehte e skuadres kampione, qe zhvilloi nje ndeshje te mire, vecanerisht ne 20 minutat e para, ku u shkeput ndjeshem. Ndersa ne pjesen e dyte, loja ishte me e qete, tropojanet e ulen ritmin dhe thjesht administruan rezultatin. Flamurtari nuk pati asnje mundesi qe te fitonte, duke dhene maksimumin e tij, por pa rivalizuar. Kjo gje pritej ne takimin mes dy ekipeve qe ndodhen ne ekstremet e renditjes, ku pas sfides asgje nuk ndryshoi ne vendndodhjen e tyre. Basketbollistet miq u shkeputen 20-30 ne perioden e pare dhe e thelluan serish epersine ne ate te dyte, duke e mbyllur pjesen e pare ne avantazh 39-61. Ne 20 minutat e dyta loja ishte me e qete, ku nderrimet qe beri trajneri i Valbones i dhane mundesi skuadres vlonjate qe te zhvillonte nje loje te mire dhe te baraspeshonte piket e realizuara ne periodat e mbetura. Perfundimisht, 83-105 per Valbonen, qe merr dy piket e radhes ne fitoren e radhes 100-pikeshe.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 31. #31
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Studenti triumfon ne derbin me Partizanin

  Studenti triumfon ne derbin me Partizanin
  Nderim Goci

  Partizani - Studenti 71-112
  (12-26, 22-30, 30-21, 7-35)
  PARTIZANI: Zhullima, Isaku, Nake, Cane, Bellova, Greco, Sota, T. Kuqo, Gjyleri, Daci, Gjini. Trajner: A. Kuqo
  STUDENTI: Mansaku, Topi, Ivezaj, Dervishi, Mitku, A. Karaj, Lasku, Talelli, Palushi, Hysenagolli, Lame. Trajner: A. Fagu
  Gjyqtare: A. Shundi, R. Shqevi

  Derbi i kryeqytetit ne basketboll per meshkuj midis Partizanit dhe Studentit u fitua nga ky u fundit me rezultatin 71-112. 41 pike diference flasin qarte per diferencat mes ekipeve ne fushe, ku skuadra e trajnerit Fagu ishte ndjeshem me superiore. Studenti leshoi vetem per nje moment, ne perioden e trete, aty ku Partizani arriti te shenonte me shume si pike se rivali i tij.

  Ndersa ne 30 minutat e tjera te lojes, epersia e Studentit ishte e madhe. Nje fitore qe e mban skuadren kryeqytetase ne vendin e dyte, me pike te barabarta me Vllaznine e qe tashme deri ne fund te sezonit do te luftojne per kete vend. Qe ne 10 minutat e para, basketbollistet e Studentit moren komanden e lojes ne dore, duke u shkeputur 12-26. Madje epersia u rrit ne mbyllje te pjeses se pare, 34-56, pas nje loje me te mire te Studentit, qe toleroi dicka ne 10-minuteshin e trete. Kjo sjell ngushtimin e diferences, por serish gjithcka rikthehet ne normalitet ne perioden e fundit. Studenti shenon 5 here me shume pike se rivali i tij, duke fituar 71-112, nje fitore teresisht e merituar.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 32. #32
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Tirana merr kryesimin per nje nate

  Tirana merr kryesimin per nje nate
  Genti Spiri

  Tirana - Elbasani 75-55
  (25-13, 18-13, 18-11, 14-18)
  Tirana mposht Elbasanin 75-55 dhe rimerr kryesimin e kampionatit ne basketboll per femra. Nje sfide e komanduar dhe fituar me merite nga skuadra bardheblu, qe tregoi nje forme te mire dhe ishte ndjeshem me superior se rivali i tij. Te miket nga Elbasani nuk u aktivizua kapitenia Elvira Xhyra, por edhe te Tirana u pane ne fushe, ne shumicen e kohes (vecanerisht ne pjesen e dyte), vajzat e reja. Ndeshja, qe ne minutat e para, pati per protagoniste skuadren bardheblu, qe u shkeput 25-13 ne perioden e pare dhe i mbylli 20 minutat e para ne avantazh 43-26. Edhe ne 10-minuteshin e trete jane basketbollistet bardheblu qe shkeputen vazhdimisht dhe udheheqin 61-37. Ne perioden e fundit mikeshat afrohen disi ne rezultat, por pa mundur qe te rivalizojne, pasi vajzat e reja te Tirane administrojne me qetesi rezultatin dhe fitojne me 20 pike diferencen, 75-55. Kjo eshte java e fundit e "xhiros" se trete te kampionatit dhe javen e ardhshme fillon seria e fundit e takimeve dhe me pas i vjen radha play-off-it.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 33. #33
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Studenti fiton dhe shpreson per play-off

  Studenti fiton dhe shpreson per play-off
  Nderim Goci

  Studenti - DHL 82-62
  (22-17, 26-13, 15-17, 19-15)
  Fitorja e djeshme ndaj DHL-se dhe humbja e Elbasanit rrit shanset e skuadres se Studentit ne basketboll per femra per te hyre ne kater ekipet me te mira dhe ne fazen e play-off-it. Skuadra e trajneres Fiorentina Mitku dje fitoi 82-62 ndaj DHL-se, duke iu afruar Elbasanit dhe njekohesisht i shkeputet rivales se djeshme. Ndeshja u komandua dhe fitua me merite nga basketbollistet e Studentit, qe ishin me te sakta ne lojen e tyre ne sulm, arriten te mbronin mire dhe u shkeputen shume, vecanerisht ne pjesen e pare. DHL-ja nuk arriti qe te rivalizoje sic duhet, ashtu sic kishte bere ne 2 takimet e fundit. Ne perioden e pare loja eshte e ekuilibruar, por me nje epersi te lehte te Studentit, qe udheheq 22-17. Diferenca rritet ndjeshem ne 10 minutat e dyta, aq sa basketbollistet e Studentit shenojne 2 here me shume se ato te DHL-se. Pjesa e pare mbyllet 48-30. Perioda e trete sjell nje afrim te DHL-se, por gjithsesi Studenti komandon lojen, nderkohe qe per 10 minuta ikin dritat. Asgje nuk ndryshon edhe ne perioden e fundit, ku Studenti fiton 82-62.

  Kategoria A - Femra
  Java e 15-te, dje
  TIRANA - ELBASANI 75-55
  STUDENTI - DHL 82-62
  Sot
  FLAMURTARI - SKeNDERBEU 10.00
  Renditja
  FLAMURTARI 27 13 1 1373-1007
  TIRANA 28 13 2 1251-938
  SKENDERBEU 21 7 7 1022-1024
  ELBASANI 20 5 10 1037-1277
  STUDENTI 19 4 11 1072-1196
  DHL 17 2 13 995-1308
  Kategoria B - Femra
  Java e 15-te, dje
  PeRMETI - APOLONIA 64-77
  Sot
  LUFTeTARI - PARTIZANI 11.00
  MATI - VLLAZNIA 11.00

  Renditja
  APOLONIA 29 14 1 1121-846
  PERMETI 25 10 5 1095-966
  MATI 22 8 6 813-832
  LUFTETARI 21 7 7 983-939
  VLLAZNIA 16 2 12 818-1069
  PARTIZANI 16 2 12 793-992
  Kategoria A - Meshkuj
  Java e 25-te, sot
  PARTIZANI - FLAMURTARI 15.00
  VLLAZNIA - TEUTA 16.00
  TIRANA - VALBONA 17.00
  STUDENTI - DINAMO 19.00
  Kategoria B - Meshkuj
  Java e 15-te, sot
  SKeNDERBEU - SHKODRA B. 11.00
  APOLONIA - POGRADECI 12.00
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 34. #34
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Studenti shuan shpresat e Dinamos per vendin e dyte

  Studenti shuan shpresat e Dinamos per vendin e dyte
  Nderim Goci

  Studenti - Dinamo 89-78
  (20-23, 27-11, 24-24, 18-20)
  STUDENTI: Mansaku, Topi, Ivezaj, Dervishi, Mitku, A. Karaj, Lasku, Talelli, Palushi, Hysenagolli, Lame. Trajner: A. Fagu
  DINAMO: Serbo, Lleshi, Jakova, Domi, Cubaj, Saliaga, Abazi, Adhamidhi, Meli, Mema, Profka, Ceni. Trajner: E. carcani
  Gjyqtare: G. Cici, D. Bardhi

  Studenti ne basketboll per meshkuj ka fituar dje 89-78 ndaj Dinamos, duke korrur suksesin e katert ne kampionat ne kater sfida qe keto ekipe kane zhvilluar mes tyre. Nje fitore qe e mban skuadren e trajnerit Fagu ne vendin e dyte, se bashku me Vllaznine, por humbja e djeshme denon rende Dinamon. Blute pesojne disfaten e dyte radhazi dhe tashme ndodhen 2 pike larg nga vendi i dyte dhe shanset per ta kapur ate vend jane te pakta. Nje humbje qe i zbret dinamovitet perfundimisht ne vendin e katert. Ndonese skuadra e Dinamos e nisi mire ndeshjen, nuk ishte ne gjendje qe te ruante te njejtin ritem per 40 minuta. Vecanerisht ne perioden e dyte loja e bluve ishte apatike, duke humbur shume terren ndaj Studentit, qe ishte me konstant ne lojen e tij. Perioda e pare perfundoi 20-23 per Dinamon, por qe shpejt do te ndiqte Studentin, qe e mbyll pjesen e pare ne avantazh 47-34. Kjo i jep mundesi skuadres se Studentit qe te luaje me e qete ne pjesen e dyte dhe, me gjithe presingun e Dinamos, arrin te fitoje 89-78. Hysenagolli ishte shenuesi me i mire i ndeshjen, me 25 pike.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 35. #35
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Flamurtari kthehet serish ne krye

  Flamurtari kthehet serish ne krye
  Kastriot Brahimi

  Flamurtari - Skenderbeu 126-101
  (37-22, 35-25, 29-28, 25-26)
  Nje ndeshje spektakolare ajo midis Flamurtarit dhe Skenderbeut ne basketboll per femra luajtur dje ne Vlore, ku gjithsej u shenuan 227 pike dhe shifrat perfundimtare te lojes kane qene 126-101. Ky eshte rekordi i ri i pikeve te realizuara ne nje ndeshje femrash kete kampionat. Te dyja ekipet luajten hapur gjate gjithe kohes, duke u mbrojtur jo mire, por duke qene rezultative ne sulm. Skuadra vlonjate e siguroi epersine qe ne pjesen e pare, duke u shkeputur 37-22 ne perioden e pare dhe pjesa e pare u mbyll 72-47. Ne 20 minutat e dyta korcaret e ngushtojne disi diferencen, por loja kontrollohet gjithnje nga vlonjatet, qe fitojne 126-101. Flamurtari rikthehet serish ne vendin e pare pas ketij suksesi.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Tema te ngjashme

 1. EuroLiga - Basketbolli Europian
  By AlbShkodra in forum Sporti neper Bote
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-02-2004, 14:59

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.