Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 7 nga 7
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon11 Matematika, testi i provimit, me 25 pyetje

  Matematika, testi i provimit, me 25 pyetje
  Dibra: Testi, i nivelit mesatar dhe shume prej pyetjeve do te jene me alternativa.
  Hyrja, edhe me autorizim
  Bruna Prifti

  Teze e nivelit mesatar, ku do te gjejne veten edhe nxenesit e mire, edhe te dobetit. Kete premtim jep Ministria e Arsimit dhe Shkences edhe per provimin e matematikes, qe pritet t'i nenshtrohen sot rreth 28 mije maturante. "Testi i matematikes eshte ndertuar mbi po ato parime sikurse edhe ai letersise", - tha dje gjate nje konference per shtyp zedhenesja e matures shteterore, Edit Dibra, duke bere te qarte se per te gjithe maturantet qe e kane kaluar me vemendje lenden e matematikes ne te 4 vitet e shkolles se mesme, nuk do te kete asgje te panjohur. Sipas saj, ky test permban kerkesa me zgjedhje, pra me alternativa dhe ushtrime qe kerkojne zgjidhje dhe arsyetim. Te perfshire ne teze, sipas saj, do te jene te gjitha nivelet e nxenesve. Ndersa gjithcka qe lidhet me pyetjet, do te jete brenda programit, kerkesave te programit orientues te shkolles se mesme te shpallur nga Ministria e Arsimit dhe Shkences. Ne provimin e sotem maturantet do te duhet te zgjidhin nje test qe permban 25 pyetje, prej te cilave mesohet se 13 do te jene me alternativa, kurse te tjerat do te kerkojne patjeter shtjellim e zgjidhje.

  Hyrja, edhe me autorizim
  Nese nuk e ke fleten e pranimit, me te cilen identifikohesh permes numrit te regjistrimit, ne provim mund te paraqitesh edhe me nje autorizim. "Te gjithe nxenesit te cilet per arsye te ndryshme diten e provimit nuk kane me vete fletepranimin, se drejtorite arsimore rajonale dhe zyrat arsimore mund te leshojne nje autorizim pranimi per ta", - tha Dibra, duke i keshilluar kandidatet qe do te japin provimin e dyte te detyruar, te jene shume te kujdesshem ne zbatimin e rregullores. Pasi edhe kete radhe nuk do te kete tolerime. Madje, me shume vemendje se provimin e pare te letersise, gjate te cilit u zbulua marifeti i kopjimit apo i nderrimit te tezave. Sipas saj, administratoret jane keshilluar ne menyre te vecante per kete.

  Provimi
  Hyrja ne provim do te behet nje ore para hapjes se tezes, pra ne oren 90.00, nderkohe qe hapja e tezes do te jete e njejte ne te gjithe vendin, ne oren 10.00. Ndersa ne kushte te rrepta sigurie, shoqeruar me makina policie dhe ruajtur nga uniformat blu, mesohet se do te behet shperndarja e testit ne rrethe dhe e materialeve te privimit. Sipas burimeve zyrtare te ministrise, gjithcka do te behet si edhe ne provimin e letersise. Shperndarja e testeve te provimit nisi ne oren 23.00 te mbremjes se djeshme. Sipas procedures, saktesuar edhe ne rregulloren e matures, testet do te merren ne masa te larta sigurie me makina policie nga Qendra Kombetare Arsimore per Vleresimin e Provimeve ne drejtim te drejtorive arsimore rajonale dhe zyrave arsimore. Dergimi behet sipas nje grafiku te caktuar, sipas te cilit, zonat me te thella do te jene te parat qe do te terheqin testet e provimit. Duke qene me larg, Kukesi eshte i pari qe do marre materialet, ne oren 23.00 (te mbremjes se djeshme), per te perfunduar me Tiranen, qe ishte e fundit qe terheq paketat e testeve ne oren 6.00 te mengjesit.

  Perseri helikopter
  Per zona te largeta te vendit si Hasi, Tropoja dhe Dukagjini, materialet e provimit se bashku me testet do te dergohen me helikopter. Ashtu si per letersine, edhe per dergimin e testit te matematikes ne keto zona do te vihet ne dispozicion nje helikopter i Forcave te Armatosura, i cili ne mengjes heret do te niset nga Farka. Mberritja e testeve ne QKAVP, do te kryhet ne te njejten menyre, si edhe shperndarja e tyre. Nga zona te tilla si Hasi, Dukagjini dhe Tropoja, testet do te sillen ne Tirane po me helikopter. Provimi do te mbyllet, sipas rregullores, ne oren 12.30, kohe kur nga shkollat do te dalin te gjithe maturantet, te vendosur ne 277 mjediset e perzgjedhura.

  Letersia
  Nis hedhja e pikeve ne kompjuter
  Ka nisur dje hedhja e vleresimeve per testet e letersise ne kompjuter. Sipas zedheneses se matures shteterore, Edit Dibra, procesi i vleresimit do te perfundojne shume shpjet, po nuk eshte dhene nje date e sakte per kete. "Vleresimi i testeve te letersise vazhdon me ritem te kenaqshem, sipas parashikimit. Deri ne perfundim te dites se djeshme jane korrigjuar me nga dy vleresues secili, rreth 21 879 teste", - tha ajo. Ndersa per hedhjen e vleresimit ne kompjuter, ajo ka sqaruar se procesi kryhet permes nje procedure te trefishte. "Gjithcka kalon ne tri kontrolle, me qellim qe te shmanget cdo gabim i mundshem. Programi kompjuterik verifikon ne menyre automatike saktesine e hedhjes se te dhenave, duke e garantuar plotesisht ate", - thote ajo. Vetem pas kesaj faze do te behet publike se si piket do te konvertohen ne note, ne menyre qe maturantet te arrijne te kuptojne nese kane kaluar, kane marre nje note mesatare apo jane vleresuar maksimalisht me 10.
  9
  eshte ora kur maturantet duhet te jene ne shkollat e tyre per te hyre ne provimin e matematikes.
  10
  eshte ora kur ne te gjithe vendin do te hapet teza e provimit te dyte te detyruar. Kohe qe do te nise edhe provimi.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit ylle
  ylle eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-02-07
  Postime
  1

  Kryesore

  tung ju pershendes edhe a bon me dit a muj ta gjej testin pranus per kl e nanta ne kit webin e juaj ?

 3. #3
  Minifotoja e anetarit anaconda
  anaconda eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-05-07
  Postime
  1

  Kryesore

  kur ta ploteson testin kombetar me laps te thjesht , nuk e shtyp shum, po leht , e pak len hapsir nata rethe ku i ki pergjigjet ABCD qe duhet mi plotesu nat fleten e bardh , e kompjuteri a mundet mi lexue. Tung nga taulanti ''

 4. #4
  Minifotoja e anetarit px9rna
  px9rna eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  07-02-09
  Postime
  2

  Kryesore

  tung a munet najkush me na tregu qysh doket ni test kombetare

 5. #5
  Minifotoja e anetarit KuQeEeDrAaA
  KuQeEeDrAaA eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-02-09
  Postime
  1

  Kryesore KuQeEeDrAaA

  a ka mundesi dikush me ma qet testin e kl9 te vitit te kaluar

 6. #6
  Minifotoja e anetarit nanita
  nanita eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  16-06-09
  Postime
  2

  Kryesore

  ej ju lutem qiteni testin e vitit kalum se shum po na vyn

 7. #7
  Minifotoja e anetarit x3n1
  x3n1 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  22-06-09
  Postime
  1

  Kryesore

  qysh me i gjet ddo pytje qe kan ra vjet ne testin kombetar


Tema te ngjashme

 1. Testi kombetar histori, gjeografi!
  By inter_kampion in forum Kulture
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 28-06-2010, 11:20
 2. KE, testi i Shqipërisë më 28 shtator
  By informuesi in forum Politika shqiptare
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 01:06
 3. Filosofia apo matematika?
  By Cant in forum Filozofia
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-03-2009, 16:52
 4. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-12-2008, 15:28
 5. pyetje
  By profesori_i_ri in forum Dashuria
  Pergjigje: 19
  Postimi i Fundit: 02-03-2004, 08:34

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.