Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 18 nga 18

Tema: Gjakmarrja

 1. #1
  Minifotoja e anetarit Skifteri
  Skifteri eshte Jashte Linje Per sempre MILAN
  Reg
  27-07-03
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  786

  Kryesore Gjakmarrja

  Cfare mendoni per gjakmarrjen ;kete plage te pasherueshme
  te shoqerise shqiptare e cila eshte trashegur brez pas brezi
  ne nje menyre tragjike?
  Kush mundohet qe t'i beje gropen tjetrit, te ktheje koken njehere pas dhe te shikoje qe gropa e vet ,ka kohe qe eshte e hapur.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit elfeta
  elfeta eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  17-10-03
  Lokalizimi
  Shqiperi
  Postime
  176

  Kryesore

  Mendoj se ka ardhur koha qe te leme menjane kanunet.Tani jemi ne kohe moderne & duhet te ekzistoje ligji.Faktikisht ne kohen e E.Hoxhes gjaknarrja u shua fare(me sakte u la menjane).Me ardhjen e demokracise,periudha tranzicionit u shfaq shme.Nqs do te kishim ligje & institucione te konsoliduara nuk do te lejohej gjakmarrja.Gjakmarrja eshte prova me e sakte se sa pak funksionojne keto institucione ne vendin tone.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit rrebelica
  rrebelica eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  21-03-06
  Lokalizimi
  Prishtinë
  Postime
  247
  Images
  1

  Kryesore

  Per mendimin tim gjakmarrja ne ditet e sotme sdo duhej te ekzistonte. Para se gjithash eshte ligji, po meqe shumica e qytetareve nuk i besojne drejtesise ne vendin tone gjakmarrja po merr hov dite e me shume.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit gerdi
  gerdi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-05-06
  Postime
  15

  Kryesore

  sipas mendimit gjakmarrja ne ditet e sotme nuk duhet te ekzistonte, por sa par tu dhene nje pergjigje postimeve te mesiperme kur nuk ekziston ligji do ekzistoj vetgjyqsia.

  ___________
  mendoje pak sikur dikush pa arsyen me te vogel te vinte dhe te shkrepte armen mbi trupin e nje famliari tend dhe ta kalonte kete situat me nje denim qesharak pre 1 ose 2 vjet heqje lirie.

  ___________

  fal zotit mua nuk me ka ndodhur deri tani se mbase do ndryshoj mendim dhe do them qe gjakmarrja eshte e domosdoshme. deri tani jam kunder saj.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit miri22
  miri22 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-06-06
  Lokalizimi
  franc
  Postime
  12

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga rrebelica
  Per mendimin tim gjakmarrja ne ditet e sotme sdo duhej te ekzistonte. Para se gjithash eshte ligji, po meqe shumica e qytetareve nuk i besojne drejtesise ne vendin tone gjakmarrja po merr hov dite e me shume.
  e ama prec te drejte pe atyre tonve sdota gjesh kur,

 6. #6
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Po por duhet te pranojme se gjakmarrja nuk u zhduk gjate diktatures ajo ra ne letargji se u zgjua pas 90-s dhe per gjaqe qe ruheshin ne memorie prej 50 vitesh
  VAE VICTIS

 7. #7
  Minifotoja e anetarit NJE_YLL
  NJE_YLL eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-06-06
  Lokalizimi
  ne qiellin tend
  Postime
  20

  Kryesore

  un them se gjakmarja nuk duhet te ekzistoj

 8. #8
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Kush thote jo por duhet te dime se ka nje sere problemesh per eliminimin e saj
  VAE VICTIS

 9. #9
  Minifotoja e anetarit genv
  genv eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-11-02
  Lokalizimi
  kosov
  Postime
  3

  Kryesore

  gjakmarrja nji histori qe duhet te harruar e nuk duhet perdor me

 10. #10
  Minifotoja e anetarit ardiani1
  ardiani1 eshte Jashte Linje Anetar/e Tyler Tubing Champion, Tetrollapse Lite Champion
  Reg
  08-07-06
  Lokalizimi
  Avignon-FRANCE
  Postime
  277
  Images
  5

  Kryesore gjakmarrja apo mosperfundimi i vrasjev

  Ne fakt qe eshte e keqe kur ta vrasin dike dhe mendimi i pare i njeriut eshte "DO HAKMERREM"... edhe ne boten e perendimit.
  Por te shtrojm pyetjen edhe ne nje here:A zgjidhet rasti nese hakmerremi per vrasjen qe na ndodhi apo vetem fillon e keqja?
  Une mendoj se aty ku fillon vellavrasja fillon e keqja. them vellavrasja sepse ne marrum gjakun vetem nese na vret shqiptari,se po na vrau turku apo greku apo shkau,apo kushdoqoft,atehere i drejtohemi gjykates.
  Per perfundim te fillojm ti besojm organeve kompetente dhe mendoj se do te jet me mire sepse do te kursejm gjak te mjaftueshem.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit macka
  macka eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  20-07-06
  Postime
  24

  Kryesore

  Mendoj se gjakmarja eshte e do te mbetet nje plage e shoqerise te te gjth botes. nuk mund te themi se ekziston vetem ne shqiperi po ne te gjitha vendet e botes e ne te gjitha shoqerite me te zhvilluara. Nuk mund ta fshijme nga genet tona kete forme harbute per hakmarje "GJAKU LAHET ME GJAK" Kjo eshte nje nga shprehjet me te vjetra ne bote po qe vazdon te perdoret me nje besueshmeri te plote. Vertet eshte nje plage e rende e shoqerise po si te gjitha plaget qe te sherohet nuk duhet te ngacmohet. PO me gjithe kete kohe e sikur te mbyllet perseri shenje do te ngelet nje shenje e shemtuar e keqe qe do te kujtoje te kalueren e cila lidhet me nje zili te cuditeshme. Eshte shum e veshtire te ecim neper monopate e te hapim rruge te reja meqenqse te vjetrat jane te lara me gjak
  mjauuuuuuuuu

 12. #12
  Minifotoja e anetarit antoni
  antoni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  19-12-04
  Postime
  5

  Kryesore

  Cfare eshte gjakmarrja?
  nga vjen?
  cila do ishte "metoda" me e mire per ta hequr?
  sa jane te vetedijshem shqiptaret per problemin e gjakmarrjes?
  si reagojne shqiptaret ndaj ketij problemi?
  perse me te vertete shqiptaret reagojne,dhe nuk reagojne per problemin e gjakmarrjes?

 13. #13
  Minifotoja e anetarit an_ole
  an_ole eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-09-06
  Postime
  8

  Kryesore

  Ti me duket dike vetem te beke pyetje , i pergjigjesh pyetjeve me pyetje...ne fakt me pelqen kjo metoda jote.Po perpiqem te te jap disa pergjigje por e di shum mire qe sdo kenaqesh keshtu qe mirepres te tuat.
  Cfare eshte gjakmarrja?Gjakmarrja eshte fenomeni qe zgjat per nje kohe te gjate midis dy njerezve/ grupeve/familje ne rastin tone etj qe shkakton dhune midis tyre.
  Nga vjen?! Ne rastin e gjakmarrjes tek ne jam e bindur qe shumica e atyre qe e kane praktikur shekuj me rradhe as qe e dine arsyen e vertete pse ndodhi/ e perse vazhdojne ta bejne.
  cila do ishte "metoda" me e mire per ta hequr? Metoda me e mire? Nuk e diAjo me e arsyeshmja mendoj se do ishte reflektimi i atij qe e ben,perse e ben ne te vertete.ne rastin tone kur ne veri apo dhe ne pjese te tjera eshte pjese e nje ligji te pashkruar dhe qe vazhdon te kete ndikim akoma pas gjith ketyre shekujve,eshte qe sistemi i drejtesise te perfeksionohet ne ate menyre qe mos te lere ne dore te individit te beje gjera te tilla.
  sa jane te vetedijshem shqiptaret per problemin e gjakmarrjes?Jane shum te vetdijshem dhe pak te vetedijshem njekohesisht.

  si reagojne shqiptaret ndaj ketij problemi?
  si reagojn?Reagojne,me sakt nuk reagojne,duke folur fjale ne ere qe e luftojne si fenomen por qe ne te vertete po u be fjale per ndonje levizje apo veprim shumica nuk bejne asgje.
  perse me te vertete shqiptaret reagojne,dhe nuk reagojne per problemin e gjakmarrjes?
  sepse si dhe per cdo fenomen tjeter presin qe gjerat te zgjidhen vet ose nga te tjeret,por kurrsesi nga vet ata...
  Music takes me high

 14. #14
  Minifotoja e anetarit Taraboshi
  Taraboshi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  30-09-03
  Lokalizimi
  Shqiperi Shkoder
  Postime
  6

  Kryesore Per gjakmarrjen

  Citim Origjinali i Postuar nga Skifteri Shikoni Postimin
  Cfare mendoni per gjakmarrjen ;kete plage te pasherueshme
  te shoqerise shqiptare e cila eshte trashegur brez pas brezi
  ne nje menyre tragjike?
  Ne te vertete gkalmarrja ekziston bashke me shoqerine njerezore.Edhe shoqerite me te civilizuara deri para 50 vjeteve e kane aplikuar.Shoqerite e civilizuara dhe kryesisht ato qe veprojne ne baze te ligjit ne menyre rigoroze gjakmarrjen e kryejne nepermjet ligjit.E ne vendin tone meqenese mungon kultura ligjore dhe ajo civile me urdher apo me marreveshje gjakmarrje nepermjet ligjit e thene ndryshe do te thote qe nuk ka denim me vdekje por kalohet ne vetegjyqesi.Kalimi ne vetegjyqesi ka disa shkaqe.E para tradita e mungesa e edukates civile e dyta mungesa e zbatimit te atyre ligjeve ekzistuese dhe e treta ajo cka eshte me e rendesishmje ekzistenca e organizatave te pajtimit apo te faljes se gjaqeve qe abuzojne ne menyre makabre me te vraret e te gjallet duke e kthyer ne nje bisnes teper fitim prures pa llogaritur demet qe i shkaktohen shoqerise shqiptare.E ne nje postim tjeter mund te jua argumentoj edhe konkretisht kete fenomen jashtezakonisht te felliqur sot>

 15. #15
  Minifotoja e anetarit eraa
  eraa eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  27-09-06
  Postime
  6

  Kryesore

  Gjakmarrja eshte nje tradite e lashte gje te cilen nuk duhet praktikuar ne kohen qe po jetojme sot ....sot jane institucionet perkatese per parandalimin e te gjitha veprave penale .....

 16. #16
  Minifotoja e anetarit XllokumiX
  XllokumiX eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-04-06
  Postime
  13

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga elfeta Shikoni Postimin
  Mendoj se ka ardhur koha qe te leme menjane kanunet.Tani jemi ne kohe moderne & duhet te ekzistoje ligji.Faktikisht ne kohen e E.Hoxhes gjaknarrja u shua fare(me sakte u la menjane).Me ardhjen e demokracise,periudha tranzicionit u shfaq shme.Nqs do te kishim ligje & institucione te konsoliduara nuk do te lejohej gjakmarrja.Gjakmarrja eshte prova me e sakte se sa pak funksionojne keto institucione ne vendin tone.

  Edhe une pajtohem me ty qe duhet ta lejme me njane kanunin tash eshte ligji... ka shkuar koha kanunit kur nje plak 80 vjec i cili ka qene PLAKU FSHATIT ka vendos per te gjithe fshatin...

  Une them JO GJAKMARRJE

 17. #17
  Minifotoja e anetarit Pretty Witch
  Pretty Witch eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  15-04-07
  Lokalizimi
  Tirane, Shqiper
  Postime
  249
  Faqe ne Ditar
  18

  Kryesore

  Shumica prej nesh eshte kunder gjakmarrjes dhe kane te drejte. Por lind pyetja: Kush duhet ta frenoje ate dhe kush eshte fajtori qe ajo vazhdon ende ne shekullin tone?
  Pushtetaret dhe organet e drejtesise.
  Kush e ka lexuar me vemendje kapitullin per gjakmarrjen ne Kanunin e Leke Dukagjinit, i cili eshte nje nder kanunet me te njohur pervec 3 te tjereve, do ta kuptoje saktesisht se ai kishte nje rol thelbesor per kohen kur nevojitej nje "ligj" dhe ligj s'kishte.
  Rregullat e gjakmarrjes ishin te mirepercaktuara dhe ndiqeshin me se miri. Kurse sot ne vertet kemi nje zgjim te Kanunit, por te nje kanuni te shtremberuar. E per me teper, qe s'eshte nevoja per ta marre vete hakun individi, sepse ekzistojne instanca perkatese per kete.
  Por kur keto te ashtuquajturat instanca nuk arrijne ta luajne rolin e tyre atehere c'duhet te bejne njerezit e shkrete?
  A eshte logjike, qe te vritet biri i nje nene dhe vellai i nje motre dhe krimineli te denohet me nje vit maksimimi ose te shkoje ne "drejtim te paditur". Jo gjithnje njeriu ka ate gjakftohtesi per te falur.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit TinaHG08
  TinaHG08 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-05-08
  Lokalizimi
  Lipjan,Dobrajë
  Postime
  148

  Icon31

  mua nuk me pelqen fare kjo tradite e shqiptareve dhe fatmirsisht ne familjen tone nuk eshte e zakonshme aspak

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.