Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 8 nga 8

Tema: Endrrat

 1. #1
  Minifotoja e anetarit Jonisa
  Jonisa eshte Jashte Linje Moderator/e Railroad Tycoon Champion, My House Is Bigger Than Your House Champion
  Reg
  11-05-06
  Lokalizimi
  Hade
  Postime
  204
  Images
  2

  Kryesore Endrrat

  Enderrat dhe enderrimi jane nder format me te lashta shpirterore te njeriut.Po ashtu ,edhe interesimi per njohjen dhe shpjegimin e tyre eshte mjaft i lashte.Gjurmimet e para te enderrave tregojne se keto u konsideruan sekretet te shpirtit;ketyre u eshte dhene shpesh nje kuptim magjik.
  Disa nga mendimtaret e vjeter enderrat i kane trajtuar forma te shfaqjes me te erret te jetes shpirterore.Gjate kohes se gjumit njeriu perjeton lidhje perftyrimesh dhe idesh nder me te pabesushmet.Perjeti
  met e ketilla shpesh jane te lidhura me funksioninim e trurit per ti perpunuar llojet e ndryshme te kufijve ditor te njeriut. Mirepo, shpeshhere enderrohet jashte kufijeve te aktivitetit ditor te njeriut.
  Psikofiziologjia konsideron se enderrat jane rezultat i proceseve fiziologjike te lidhura ne rend te pare me panderprerje te funksinonimit te sistemit nervor edhe ne gjendje te njeriut qe flen.
  Disa enderrojne se kane bashkebiseduar me shoket e tyre te vdekur,sdisa te tjere se luajne me kafshe,madje edhe me kafshe te rrezikshme,te tjeret shohin enderr me permbajtje seksuale etj.
  Disa hulumtime tregojne se FEMRAT me teper enderrojne aktivitete me njerez dhe per njerez ne vendngjarje te ndryshme.
  Kurse MASHKUJT enderrojne me teper situata te reja dhe perjetime aktivitetesh me teper me individet e gjinise se njejte.
  Enderrat harrohen shpejt,me perjashtim te disa prej atyre enderrave,qe sapo i ka pare njeriu para zgjimit te tij nga gjumi.
  Ne Psikologji jane te njohura dy zberthime teorike per enderrat, per shkaqet dhe per funksionet e tyre.Keto jane pikepamja teorike e Zigmund Frojdit dhe ajo e Mek Karlit.
  Sipas Frojdit enderra eshte shfaqje specifike e nje permbajtje psikike te fshehte.Permbajtja e ketille ka te beje me deshira,me ngacmime,me synime etj.,te shtypura,te ndrydhura dhe te nxjerra jashte vetedijes se njeriut.
  E me kete ka bere qe Enderrimi apo Bota e Enderrave te paraqitet si shfaqje specifike e permbajtjeve te fshehta psikie,qe shpesh lidhen me deshirat dhe me aktivitetin e parealizueshme te njeriut.
  Nevoja për te folur, hutimi dhe frika qe nuk ke asgjë për te thënë, dhe lakmia qe të tregohesh hokatar, janë tre gjërat qe arrijnë ta bëjnë qesharak edhe njeriun me të madh. (Voltaire)

 2. #2
  Minifotoja e anetarit mirsi
  mirsi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  20-06-06
  Postime
  4

  Kryesore

  endrrat jane akumulimi i deshirave tona te vazhdueshme bashke me ato cfrare ne shofim gjate dites.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Pretty Witch
  Pretty Witch eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  15-04-07
  Lokalizimi
  Tirane, Shqiper
  Postime
  249
  Faqe ne Ditar
  18

  Kryesore

  Jam e mendimit, qe momenti i enderrimit ka te beje me zgjimin e se pandergjegjshme.
  Te asaj qe ndodhet ne shpirtin tone, ne mendimet tona dhe thjesht instikti yne pro etikes dhe normave sociale, i mban ato te fshehur ne skutat me te thella te mendimit dhe zgjohen vetem ne castin kur ne fleme.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit shiu
  shiu eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-05-07
  Lokalizimi
  berlin
  Postime
  174
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga Pretty Witch Shikoni Postimin
  Jam e mendimit, qe momenti i enderrimit ka te beje me zgjimin e se pandergjegjshme.
  Te asaj qe ndodhet ne shpirtin tone, ne mendimet tona dhe thjesht instikti yne pro etikes dhe normave sociale, i mban ato te fshehur ne skutat me te thella te mendimit dhe zgjohen vetem ne castin kur ne fleme.
  Me duket pak kontradiktore kur thua:"Zgjim i pandergjegjes", pse mendimet tona dhe shpirtu yne nuk mund te jene te pandergjegjshem.Vertete etika dhe normat sociale na pengojne te jemi ata qe duhet te jemi ne te vertet dhe na detyrojne te ndrydhim hsume pune ne ato skutat e thella dhe na detyrojne te udhetojme naten ne ato vende ku nuk shkjome dot ditenn fizikisht.
  Por ne fund te fundit, enderrat i duam dhe i kemi , pse pa to nuk mund ta duronim dot te verteten.
  Jam mes jush dhe larg jush...

 5. #5
  Minifotoja e anetarit timetraveler
  timetraveler eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  08-01-08
  Lokalizimi
  Tokë
  Postime
  227
  Images
  2

  Kryesore

  Nje krijim tjeter karakteristik i te vetmit zot Allahut xh.sh. jan edhe endrrat. enderrat mund te jene: 1.ato gjera qe i kemi perjetuar gjate gjithe dites, ndonje rast tragjik apo ndonje gje e jashtezakonshme te cilat na shoqerojne gjate gjith nates dhe 2.enderrat e zakonshme qe i shohim qdo nate....Poashtu gjate nates edhe perkunder faktit qe organizmi yne punon perfekt ne ne ato momente nuk jemi pjese e kesaj bote d.m.th jemi pjese e endrrave
  "If we don`t end the war the war will end us"-H.G.Hells
  "Believe in god believe in Allah"-Timetraveler

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Pretty Witch
  Pretty Witch eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  15-04-07
  Lokalizimi
  Tirane, Shqiper
  Postime
  249
  Faqe ne Ditar
  18

  Kryesore

  Shiu, e respektoj mendimin tuaj por me duket se nuk po flasim per te njejten teme mgjs kane te njejtin emer. Une po flisja per endrrat me sy mbyllur, jo per ato me sy hapur.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit TinaHG08
  TinaHG08 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-05-08
  Lokalizimi
  Lipjan,Dobrajë
  Postime
  148

  Kryesore

  endrrat i dua shume(te mirat natyrisht)
  Që jeta të jua ndriqoj zemrën edhe në momentet më me errësirë.

 8. #8
  Minifotoja e anetarit oliana
  oliana eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  05-06-08
  Postime
  66
  Images
  1

  Icon26

  Ne pergjithesi nje enderr zgjat nga 2 sekonda deri ne 45 minuta, por mesatarja sipas DreamMoods eshte 15 minuta, keshtu qe njerezit mund te shohin 4 deri ne 7 enderra ne nate. Njerezit zakonisht enderrojne gjate gjumit REM (rapid eye movement) ose i quajtur ndyshe D- sleep (gjumi i pasinkronizuar qe ka te beje me aktivizimin e sistemit nervor, pulsimin e shpeshtuar, dhe levizjet e shpejta te syve).
  Aftesia per te mbajtur mend enderrat varet nga personaliteti i gjithsecilit. Ne pergjithesi introvertet - term i perdorur fillimisht nga Jungu per personat e ndjeshem, veteanalizues dhe kritike, jane me teper te prirur per te mbajtur mend aventurat e tyre gjate nates sesa ekstrovertet. Ndersa persa i perket subjektit te enderrave, si meshkujt ashtu dhe femrat ne pergjithesi enderrojne te njejtat gjera.

Tema te ngjashme

 1. Endrrat e keqija
  By Administratori in forum Enderra
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-05-2010, 04:44
 2. Endrrat dhe llojet e tyre
  By Administratori in forum Enderra
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2010, 04:10
 3. Endrrat
  By pandemonio in forum Psikologjia
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-06-2009, 17:23
 4. ViZito-ks.Com - EndrraT tuaja Bëhen ReaLiTeT
  By liimpeX in forum Faqe shqiptare ne internet
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2009, 21:49
 5. Endrrat ...
  By Qershija in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-04-2006, 18:38

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.