Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Minifotoja e anetarit alternativa
  alternativa eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  04-12-07
  Postime
  1

  Kryesore Ilaqi per te gjitha semundjet

  Informacione rreth REISHIT


  Red Resihi / Ganoderma Lucidum / Ling Zhi

  Kepurdha cudiberse nga Azia


  Per me teper se 2000 vite Kepurdhat Reishi (Ganoderma Lucidum) kane patur nje status prestigjioz tek ekspertet mjekesore kinez si barishte te jashtezakonshme sheruese dhe kane qene mjaft te perhapura ne mjekesine tradicionale kineze si nje qasje alternative dhe si mjet per sherimin e shume semundjeve. Kepurdhat Reishi jane cudira legjendare nga te gjitha barishtat tjera mjekesore per shkak te superioritetit te tyre sheruese dhe per shkak te mungeses se efekteve anesore dhe toxinit gjate shfrytezimit.
  Reishi ne natyre gjindet shume rralle, keshtu qe deri ne gjysmen e dyte te shekullit 20-te ka qene e rezervuar vetem se per mberetrit e fuqishem dhe pasaniket, kurse duke pasur parasyshe fuqine e saj dhe efektin sherues nga ajo periudhe kepurdha e kuqe reishi ka filluar te kultivohet me te madhe edhe ne Japoni, per te qene keshtu ne sherbim te qytetareve te mbare botes.

  Kepurdha Reishi ne Kinen e lashte eshte cilesuar si » Ilac i Mbreterve ».
  Dr. Shi-Jean Lee, mjeku me i famshem i Dinastise Ming ne librin e tij »Ban Chao Gang Moo »Eciklopedia e bimeve sheruese » ka propozuar perdorimin e Kepurdhes Reshi si nje mjet tejet efikas per sherimin e shume semundjeve, duke vene ne dukje njekohesisht se perdorimi afategjate i Resihit mundeson formimin e organizmit te shendoshe. Ai, kepurdhen Resihi e ka konsideruar si barin me sherues mjekesore, madje duke e vene edhe para Zhen Shenit ( Ginseng ) per shkak te ketyre kualiteteve :


  1. Kepurdha Reishi nuk eshte toksike dhe mund te perdoret cdo dite pa pase kurrfare efekti anesore per organizmin e njeriut

  2. Kur perdoret normalisht ve ne funksion normal natyror organizmin e njeriut, duke u mundesuar te gjitha organeve te funksionojne normalisht

  3. Imunomodulator- rregullon dhe persos sistemin e imunitetit


  Reishi- » Ilac i Mbreterve » dhe shfrytezimi i saj ne permiresimin e shendetit


  Ndoshta dobia me e larte potenciale eshjte sepse ngrit sistemin e imunitetit tek organizmi i njeriut. Reishi - Ganoderma Lucidum perbene ne vete nje sasi te larte te Germaniumit organik, polisaharide dhe tipertene. Keto komponente aktive jane deshmuar se forcojne qelizat tona imunologjike dhe forcojne sitemin tone imun. Konsumimi i kepurdhave Resihi sherben edhe si preventive per mos humbjen e imunitetit. Kepurdhat Reishi kane qe spekter te gjere perdorimi. Sipas mjekesise tradicionale kineze Kepurdha Reishi sherben per funksionimin normal si dhe per trajtimin sherues te pese organeve kyce tek njerezit: zemres, mushkerive, melcise, pankreasit dhe veshkeve.
  Resihi sherben per sherimin e semundjeve te llojellojshme te organizmit njerezore, perfshire : semundjet respiratore, kardiovaskulare, digestive, neurologjike, endokrinologjike, alergjite e ndryshme, rregullimin e ciklit menstrual, etj. Te gjitha keto semundje dhe shume te tjera Reishi i sheron pikersiht duke iu referuar efektit kryesore : Perkrahja thelbesore e vitalitetit te organizmin njerezore dhe kthimi i tij ne funsionimin normal natyror, duke permiresuar sitemin imun.
  Kepurdhat Reishi ndihmojne rregullimin e tersishem te organizmit : mekanizmit trupor dhe te metabolizmit, duke siguruar funskionimin normal te te gjitha organeve.

  Kepurdhat Ganoderma kane efekete shume te mira tek keto semundje :


  Ndikimi i kepurdhes Ganoderme Lucidum tek tumoret

  Shkaku kryesor i perhapjes se tumorit tek njerezit eshte imuniteti idobet. Efektin me te mire ne lufte kunder tumorit Reishi e arrine duke rregulluar dhe aktivizuar sitemin imun, posaqerisht me rritjen e aftesive per vetmbrojtjen e organizmit ndaj tumorit.
  Hulumtimet me te medha rreth efektit anti-tumor te kepurdhes jane bere ne Japoni. Ne Institutin Nacional te Qendres anti-kancer ne Tokio, qysh ne vitin 1969, eshte bere i njohur efekti anti-tumor, kur Ikekava me bashkepunetore kane realizuar hulumtimet tek minjet, te cileve paraprakisht i kishin hedhur sarkom 180, ndersa pese vite me vone kete metode e kane vertetuar dhe zgjeruar Hamuro dhe Chihara ne hulumtimin e perbashket te ketij Instituti dhe Kompanise se njohur ushqimore » Ajinomoto ».
  Rezultatet bazike te ketyre hulumtimeve te gjata dhe te mundimshme jane keto: Lentinula edodes ( shiitake )- peqindja e ndalimit te zgjerimit te tumorit eshte 80,7 %, me eliminim te tersishem te tumorit ne 6 prej 10rasteve; Coriolus Versicolor- perqindja e ndalimit te tumorit 77,5 %, me heqje te tersishme te tumorit ne 4 nga 8 raste; Ganoderma Lucidum- REISHI- perqindja e ndalimit te tumorit 98,5 %, me eleminim te teresishem te tumorit ne 4 nga 5 raste, ndersa ne disa raste edhe deri ne 100 %.
  Kepurdhat Ganoderma Lucidum ne te vertete me njesitet e saja anti-tumor vene ne levizje reaktoret imun, me c'rast organizmi ndryshon funksionimin e tij duke u sheruar teresisht.
  Nga viti 1980, per keto elemente eshte perdorur termi » bimodulator », apo modifikuesi i pergjigjes biologjike ». Keto elemente forcojne apo perseri vendosin funksionin imun te organizmit, si funksionet gjenerale, por edhe ato specifike kunder tumorit.
  Pervec kesaj, keto elemente ndalojne zhvillimin e qelizave te tumorit, ne nderkohe edhe i shkaterrojne.
  Resihi mund te perdoret edhe si ndihmese gjate kohes se hemoterapise dhe radioterapise per zvogelimin e efekteve te padeshirueshme sic eshte: lodhja e madhe, humbja e apetitit apo rreziku nga infeksionet e ndryshme. Poashtu, mund te perdoret per zvoglimin e efekteve te padeshiruara toxike dhe mund t'i zvogeloje dhimbjet gjate hemoterapise dhe radioterapise.

  MBOJTJA E MeLcISe DHE DETOXIMI
  Kepurdhat Reishi jane ne gjendje ta mbrojne melcine nga demtimi i saj nga faktore te ndryshem fiziologjik dhe biologjik. Pervec kesaj, efektet e perdorimit te Gadonermes mund te verehen para, por edhe pas demtimit te melcise. Kepurdhat Reishi gjithmone jane preferuar nga mjeket kineze per sherimin e hepatitit kronik. Rezultatet e hulumtimeve ne Japoni tregojne se perdorimi i Resihit ne kohezgjatje prej 2- 15 jave tek pacientet e semure me hepatit kane rezultuar me sukses nga 80 -100 %.

  NDIKIMI I RESIHIT Ne SISTEMIN KARDIOVASKULAR
  Per shekuj me rradhe kepurdha Resihi eshte e njohur si bime kardiovaskulare, andaj ajo ne menyre rutinore ne Kine dhe Japoni iu eshte rekomanduar pacienteve me » dhimbje ne gjoks », me stres apo semundjeve koronarno-arterike.
  Shkencetaret kinez kane zbuluar se Ganoderma permireson funskionimin e gjakut dhe se permbane triperteno kiseline, te cilat zvoglojne tensionin e larte te gjakut, zvoglojne horesterolin, duke penguar keshtu semundjet e zemres-infarktet.
  Hulumtimet klinike gjashte mujore ne fakultetin e mjekesise te Tokios kane treguar se mese gjysmes nga 53 paciente iu eshte zvogluar tensioni i larte i gjakut pas shfrytezimit te Reishit.Rezultate te ngjashme kane arritur edhe kinezet me hulumtimet e kryera tek pacienet, te cilit kishin nivel te larte te holesterolit ne gjak, me c'rast ai u kishte rene ne mase prej 70-90 % pas vetem 1-4 muaj te konsumimit te perditshem.

  MeNYRAT E PeRDORIMIT Te REISHIT

  cAJ : caji Ganoderma eshte metoda tradicionale e pergatitjes se kepurdhave ne Lindjen e Larget.

  Menyra e perdorimit: Duhet prere kepurdhat ne copeza te vogla, sa me te vogla, aq me mire, dhe duhet lene ne uje ( 5 g ne 5-6 dl uje ), duke i lene keshtu gjate tere nates. Pastaj duhet te zihen nga 30- 60 min dhe mund te pihen.

  Lengu mund te pergatitet me se shumti per tri dite ( por atehere duhen 15 g reishi ne 15-20 dl uje ), me c'rast rekomandohet mbajtja ne frigorifer, kurse preferohet qe para konsumit lengu te nxehet. Preferohet konsumimi para ngrenies, kurse personat me probleme te barkut mund ta konsumojne edhe pas ngrenies.

  Lengu mund te perzihet me pak mjalte dhe limon, por assesi mos t'i shtohet sheqer.

  Ganoderma Lucidum ne vere te bardhe: 40 g Resihi vehen ne gjysem litre vere te bardhe. Shfrytezohet pas 10 ditesh, nga 30 dl, 2 here ne dite.

  Ne supe : I shtohen kepurdhat Reishi supes apo gjelles sipas deshires dhe zihen ne zjarre te bute 1- 3 ore. Me pas hiqen kepurdhat dhe mund te pihet supa apo gjella.


 2. #2
  Minifotoja e anetarit ORH
  ORH
  ORH eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  19-05-09
  Postime
  3

  Kryesore

  Pershendetje.Kam nevoj per ndihme ju lutem me ndihmoni .kam lexuar ne Parajsa Shqipetare Forum per vaksinen kunder kancerit.Duhet te siguroj kete vaksin.

  ---------- Post added at 09:59 ---------- Previous post was at 09:58 ----------

  ju lutem me ndihmoni te siguroj kete vaksine

Tema te ngjashme

 1. Vetja e Lartë e gjithëpushtetshme
  By Administratori in forum Spiritualitet
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2010, 05:14
 2. Të gjithë jemi nga pak të çmendur
  By Administratori in forum Parapsikologji
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-05-2010, 23:18
 3. Skandali i te gjitha kohrave
  By hot55 in forum Qeshni dhe ju
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-01-2009, 17:07
 4. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-12-2008, 12:43
 5. Filmat me te bukur te te gjitha koherave !
  By AlbShkodra in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-01-2004, 18:06

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.