Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Icon8 Fitnes - Gjimnastika ne kushtet e shtepise!

  Dr. Ferdinand Mara
  Pergjegjes i Katedres se Gjimnastikes ne AEFS "Vojo Kushi"

  Gjimnastika ne kushtet e shtepise

  Kete here mjafton vetem nje karrige dhe nje veshje e rehatshme per te bere ne pak kohe dhe me pak mund keto ushtrime qe u takojne pjeseve me problematike te trupit tuaj.

  Serish duam t'ju kujtojme qe perpara fillimit te ushtrimeve fizike duhet bere nje nxehje e organizmit dhe muskulatures per rreth 5 minuta. Kjo mund te behet me ecje ne vend, kercime ose vrap te lehte. Duhet pasur kujdes ne kontrollimin e ngarkeses, gje qe mund te behet fare thjesht nga ana praktike duke vendosur gishtin tregues poshte gushes dhe pikerisht anash saj. Aty ndiejme rrahjet e pulsit, te cilat duhet te variojne mesatarisht deri ne 125 rrahje/min.

  Ushtrimet e meposhtme jane te pershtatshme dhe me efekt edhe per meshkujt, por ne kete rast me dyfishin e numrit te perseritjeve te femrave, pasi muskujt e meshkujve jane me te forte.

  Ushtrime per muskujt e barkut (foto 1+2)

  Pozicioni: Shtrire ne shpine me kembet e vendosura mbi karrige ose mbi kolltuk.

  Veprimi: Ngritja e supeve nga toka dhe ulja perseri e tyre.

  Numri i perseritjeve: 3x20 per secilen kembe.

  Ushtrime per muskujt e prapme te vitheve (foto 3)

  Pozicioni: Qendrojme perballe karriges, me duart e vendosura mbi mbeshtetese.

  Njera kembe eshte e shtrire e ngritur nga toka prapa.

  Veprimi: Luhatja e kembes prapa.

  Numri i perseritjeve: 2 x 40 per secilen kembe.

  Ushtrime per muskujt anesore te rrethit te legenit (foto 4)

  Pozicioni: Qendrojme anash karriges me njeren dore te vendosur mbi te, kurse nje kembe (te jashtmen) e mbajme te shtrire te ngritur nga toka.

  Veprimi: Luhatje e kembes anash.

  Numri i perseritjeve: 2 x 40 per secilen kembe.

  Ushtrime per muskujt e brendshem te kofsheve (foto 5)

  Pozicioni: Anash karriges me njeren dore te vendosur mbi te. Njera kembe qendron e ngritur nga toka, shtrire perpara kembes tjeter dhe e kthyer me faqen e brendshme te saj.

  Veprimi: Luhatje e kembes para.

  Numri i perseritjeve : 2 x 30 per secilen kembe.

  Ushtrime per muskujt e shpines (foto 6+7)

  Pozicioni: Kembet e hapura sa gjeresia e supeve, duart mbahen prapa kokes dhe trupi drejt.

  Veprimi: Perkulje e trupit para deri ne 90° dhe ngritje perseri.

  Numri i perseritjeve : 2 x 20.

  Ushtrime per muskujt e kraheve dhe te rrethit te supit. (foto 8+9)

  Pozicioni: Mbeshtetur me te dyja duart e shtrira mbi mbajtesen e karriges. Kembet mbahen te larguara nga karrigia, kurse trupi rri drejt.

  Veprimi : Perkulje dhe drejtim i kraheve.

  Numri i perseritjeve : 2 x 10.

  ''Spekter''
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit stepdance
  stepdance eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  06-10-08
  Postime
  1

  Kryesore

  Fantastico!!! Po ndonje video aerobie te profesor Fred Mares kur mund te na beni te shohim? Grazie!
  Stepdance


Tema te ngjashme

 1. Kushtet E Islamit Në Kur'an Dhe Bibël
  By Senadi_ul in forum Kurani dhe Jeta
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-06-2006, 02:18
 2. Gjimnastika....
  By Ardit in forum Njeriu dhe shendeti
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2003, 13:07

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.