Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 2 nga 2 E ParaE Para 12
Tregoni rezultatet 36 ne 57 nga 57
 1. #36
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Testi i pare i gjakut ne bote per semundjet e trurit

  Testi i pare i gjakut ne bote per semundjet e trurit

  Nje neuro-shkencetar kanadez ka deklaruar se ka prodhuar testin e pare te gjakut per te dalluar defektet e semundjeve te trurit si semundja e Alzeimerit, Parkinsonit dhe Creutzfeldt-Jakob dhe tha se ai do te jete i mundshem ne treg brenda 2-5 vjeteve. Testi, i cili dallon mbledhjet e proteinave qe qendrojne pas disa semundjeve, do te mundesoje "nje diagnoze perfundimtare" te ketyre semundjeve, gje qe deri tani nuk eshte e mundur, tha shkencetari Neil Cashman. Kompania e tij e re "Amorfix Life Sciences Inc" shpreson te kompletoje eksperimentet klinike per te diagnostikuar semundjen e lopes se cmendur dhe formen e saj humane, brenda gjashte muajve.

  celesi i lumturise? 50 per qind gjenetika

  "Duhet te besh disa perpjekje per te pasur nje jete te lumtur dhe shume njerez nuk i bejne ato", tha Gregg Easterbrook. Sondazhet kane treguar se amerikanet sot nuk jane me te lumtur sec kane qene 50 vjet me pare me gjithe rritjet e dukshme ne prosperitet, uljen e krimeve, ajrin e paster, banesa me te medha per te jetuar dhe nje mesatare me e larte e cilesise se jetes. Pra, cfare ndodh? Lumturia eshte 50 per qind gjenetike, tha shkencetari i Universitetit te Minnesotas, David Lykken. Psikologet bien dakord per kete edhe me thenien e Abraham Linkolnit "Shume njerez jane te lumtur kur ata e vendosin ne mendje qe duhet te jene te tille".

  Grindjet martesore dhe semundjet e zemres

  Grate jane shume me te prirura per te perjetuar semundje te ndryshme te zemres dhe arterieve kur bashkeshortet e tyre tregojne armiqesi gjate grindjeve ne familje, ndersa arteriet e meshkujve marrin goditje kur ata, apo grate e tyre mundohen qe te dominojne ne nje argument, sipas nje studimi te ri.

  Psikologet ne universitetin e Utah kane ndertuar argumente, qe kane te bejne me ciftet e martuara ndermjet 150 vullnetareve. Ata kane pranuar te skanojne arteriet e tyre koronare per te pare shenja te kalcifikimit, veshtiresive ne kthesat e arterieve, qe mund t'i coje njerezit drejt infarkteve.

  Shkencetarja britanike, shqetesim per perdorimin
  Deodorantet, rrezik per kancerin

  Nje raport i ri tregon se ka shume mundesi, qe kriperat e aluminit, te cilat jane pjese perberese e shume deodoranteve antidjerse rrisin rrezikun e kancerit te gjirit te grate. Metalet qe perfshijne edhe kriperat e aluminit dhe kadmiumin kane treguar se fundmi se shfaqin efekte te ngjashme me estrogjenet, ndersa disa te tjera stimulojne rritjen e qelizave te kancerit ne laborator, tha dr. Philippa D. Darby ne Britani. Meqe ka shumellojshmeri te substancave te tjera, qe mund te imitojne estrogjenet, perfshire disa pesticide, kozmetika dhe detergjente, eshte e mundur qe kriperat e aluminit dhe elemente te tjera inorganike te quajtura "metalloestrogens" mund te shkepusin funksioni normal hormonal sinjalizues me frymemarrjen, tha Darby. "Nuk ka dyshime qe frymemarrja humane tani eshte nje subjekt i ndikimit te llojeve te ndryshme te estrogjeneve ne ambiente", shkruan ajo. Ajo qe eshte me shume shqetesuese eshte se kriperat e aluminit aplikohen nen krah, afer kraharorit dhe lihen ne lekure. Deodorantet perdoren vazhdimisht edhe pas rrojes, duke e bere me te thjeshte per kriperat e aluminit qe te hyjne ne qarkullimin e gjakut. Studimet kane treguar se kriperat e aluminit mund te penetrojne nen lekure edhe nese ajo eshte e shendetshme.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 2. #37
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Geni i jetegjatesise

  Geni i jetegjatesise

  Shkencetaret thone se jane teper optimiste rreth nje eksperimenti ne laborator i cili ka treguar se jeta e kafsheve mund te zgjatet. Gjithkush mund te beje pyetjen, ne se tani radhen e ka njeriu. A do te jene ne gjendje shkencetaret ta zgjasin e jeten e tij?

  Ky krimb i vogel qe shihet ne mikroskop, normalisht ka nje jetegjatesi te shkurter. Por kur biologia nga Kalifornia, Sinthia Kenion ndryshoi ose aktivizoi nje gjen te ketij krimbi, ajo vuri re se krimbi jetoi dy here me gjate sesa normalisht. Dhe kjo ndodhi vetem duke i ndryshuar nje gjen te vetem. Kjo le te kuptohet se edhe tek njeriu, aktivizimi i nje gjeni te vetem mund te ndryshoje jetegjatesine. Askush nuk kishte mundur te zbulonte gjenin pergjegjes per plakje, apo celsin e moshes, derisa shkencetarja Kenion beri te ditur arritjet e saj, nje vit me pare. Gjeni eshte quajtur Daf 2.

  Pas kesaj, shkencetare te tjere filluan te percaktojne gjenet e jetegjatesise tek fluturat dhe minjte, jeta e te cileve pas ndryshimit te gjenit u zgjat 20 perqind. Por kur shkencetarja Kenion ndryshoi jo nje por dy gjene tek krimbi ne laborator, jeta e tij u zgjat 6 here me shume. Per njeriun kjo shifer do te ishte e jashtezakonshme, mendoni sikur njerezit te arrijne te jetojne 500 vjet dhe plotesisht te shendetshem. Teorikisht, te gjitha krijesat jane pajisur me gjene te tilla te jetegjatesise. Shtrohet pyetja perse?

  Shkencetarja Kenion thote se ka te ngjare qe ky gjen i mbron kafshet nga rreziku i urise dhe i kushteve klimatike. Gjeni kur nxitet apo ngacmohet, krijon nje reaksion zinxhir te nje grupi te gjere gjenesh qe kryjne rigjenerimin e qelizave e luftojne semundjet. Kur shkencetaret arrijne te aktivizojne artificialisht kete sistem gjenesh, ata ndihmojne per mbajtjen gjalle te organizmit. Dhe perderisa ky sistem gjenesh eshte i pranishem tek shume kafshe, ka shume te ngjare qe ate ta kene edhe njerezit. Gjithe optimizem rreth zbulimit te saj, shkencetarja Sinthia Kenion ka krijuar tani nje kompani per prodhimin e nje tablete per nxitjen e gjenit te jetegjatesise tek njeriu.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 3. #38
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Trajtimi i migrenes me operacion

  Trajtimi i migrenes me operacion
  Astrit Lulushi

  Disa mjeket thone se migrena nga e cila vuajne rreth 30 milione amerikane, mund te trajtohet edhe me operacion. Shkencetaret thone se nepermjet nje operacioni te thjeshte ne hunde, dhimbja e migrenes nuk kthehet me kurre ne 65 perqind te rasteve.
  Kur Bonnie Murin e zene dhimjet e migrenes, asaj i duket sikur do te vdese. Nuk mund te beje asgje, ilacet shpesh nuk i bejne efekt.

  Per 40 vjet ajo ka jetuar me dhimbje te tilla qe i perseriten te pakten 4 here ne jave. Ndonjehere dhimjet jane aq te forta sa qe ajo detyrohet te mbushe lavamanin me akull dhe te zhyse koken ne te per te mpire dhimbjet.

  Mjeket thone se per 25 perqind te pacienteve me migrene, ilacet jane te paefekteshme. Per kete arsye, Bonie Mur pranoi keshillen e mjekut dhe shkoi tek kirurgu per nje operim te thjeshte ne hunde. Operacion qe tashme po behet i perhapur.
  Doktor Fereidon Behin thote se njerezit qe vuajne nga migrena, ne se piken e kontaktit e kane ne hunde, heqja e kesaj pike ka shume te ngjare te largoje edhe dhimbjen. Pike kontakti ai quan vendin ku kockat e brendeshme te hundes takohen me septumin, muri ndares i vrimave te hundes. Kur kockat e hundes shtyhen pas septumit kjo shkakton dhimbjen e kokes, qe behet e padurueshme.

  Disa mjeket besojne se operacioni ne hunde sjell rezultate te mira ne 65 perqind te rasteve, por te tjere thone se dhimbjet e migrenes shpesh kthehen edhe pas operimit.
  Statistikat tregone se 80 perqind e amerikaneve qe vuajne nga migrena jane femra. Studimet ende jo te plota tregojne se grate preken me se shumti nga kjo semudje per arsye te ndryshimeve hormanale ne organizmin e tyre. Studimet perfshijne si shkaktare edhe menopazen, si dhe perdorimin e ilaceve kunder shtazanise, apo shrregullime ne orarin e gjumit, perdorimin e tepruar alkoholit dhe cokollatave. Mjeket thone se shpesh, simptomat e migrenes diagnostikohen gabim si alergji ose sinozit.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 4. #39
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Virusi i gripit te shpendeve

  Virusi i gripit te shpendeve

  Ndersa kercenimi nga gripi ishpendeve po perhapet ne bote, vemendja kryesore e shkencetareve eshte perqendruar ne studimin e virusit, per te zbuluar se kur dhe ne se, virusi mund te ndryshoje dhe te kaloje nga shpendet tek njeriu.

  Gripi i shpendeve eshte konfirmuar tani ne me shume se 40 vende te botes dhe zyrtaret e shendetesise po perpiqen te frenojne perhapjen e tij. Nga rreth 200 njerez te diagnostikuar me gripin e shpendeve deri tani, me shume se gjysma e tyre kane vdekur. Ata e moren virusin nga kontakti me pulat, rosat dhe zogjte.

  Deri tani virusi i gripit te shpendeve nuk perhapet nga njeri tek njeriu. Dr. Robert Webster mbledh dhe studion lloje te virusit ne laboratorin e tij ne Memphis. Ai thote se ka shume te ngjare qe virusi te pesoje ndryshime gjenetike dhe te behet i afte per te kaluar nga shpendet tek njerezit: "Ka shume te ngjare tani qe virusi te ndryshoje per t'u transmetuar nga njeriu tek njeriu", thote Webster. Ne se kjo ndodh, epidemia vdekjeprurese do te perhapej shume shpejt ne mbare boten: "eshte e papranueshme te mendosh se mund te vdese 50 perqind e popullsise, por mendoj se kjo mundesi ekziston. Me vjen keq ne se njerezit frikesoshen, por kjo eshte detyra ime."

  Dr. Jeffrey Taubenbergen ne Institutin e Pathologjise te Forcave te Armatosura thote se ekziston nje pervoje frikesuese, ajo e epidemise se vitit 1918: "Rreziku i gripit te tanishem te shpendeve eshte se virusi mund te jete duke u ndryshuar ne te njejten menyre si ai i vitit 1918". Dr. Taubenberger drejton grupin e studiuesve qe zberthyen kodin gjenetik te virusit, i cili fillimisht u shfaq si nje virus gripi shpendesh. Por ata nuk jane te sigurte se ku dhe kur ndodhi kjo. Ai thote se virusi i sotem i gripit, i quajtur H5N1 po tregon disa ngjashmeri me virusin e vitit 1918: "Viruset H5, vecanerisht ato te koheve te fundit, ndajne te njejtat ndryshime duke sygjeruar se virusi po kerkon te beje ndryshime per te kaluar tek njerezit. Kjo eshte nje situate shume shqetesuese per ne", thote Taubenberger.

  Askush nuk e di se sa ndryshime do t'i duhen virusit qe ai te kaloje tek njerezit, kur do te ndodh kjo, dhe me e rendesishmja, ne se do te ndodhe ndonjehere. "Mund te mos ndodh. Mund te kerkoje shume ndryshime. Virusi mund te mos jete ne gjendje te shndrohet ne virus tek njerezit", thote zonja Moscona. Megjithate, Dr. Anne Moscona e shpenzon diten duke kerkuar per tipe te reja anti-virale qe do te parandalonin apo ngadalesonin perhapjen e gripit te shpendeve tek njerezit."Kur virusi te behet i afte per t'u transmetuar nga njeriu-tek njeriu, do te jete e veshtire te frenohet."
  Shkencetaret po punojne pa nderprerje, me shprese se virusi nuk do te ndryshoje, por po pergatiten edhe per me te keqen.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 5. #40
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Studim i ri mbi funksionin e trurit

  Studim i ri mbi funksionin e trurit menjehere pas zgjimit nga gjumi

  Shume njerezve u duhet kohe per t'u dale gjumi pasi cohen nga shtrati. Nje studim i ri tregon se gjate minutave te para pas zgjimit, aftesia jone per te marre vendime nuk eshte me e mire se pas konsumimit te nje sasie jo te vogel alkoholi.

  Nuk eshte habi qe kaq shume njerez pijne kafe ne mengjes per te fituar energji. Nje studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobesia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qe ndjejme kur zgjohemi nga gjumi mund te na beje me te paafte se po te mos flinim fare. Josh Rodgers eshte student qe ka marre pjese ne kete studim. Kur ai zgjohet papritur dhe i kerkohet te beje nje test te thjeshte matematike, Josh nuk leviz shpejt dhe nuk mendon qarte. "eshte me te vertete e veshtire."

  Profesor Kenet Right udhehoqi studimin i cili eshte botuar ne Gazeten e Shoqates Amerikane te Mjekesise. "Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftesite tona jane shume me te kufizuara sesa gjate oreve qe jemi zgjuar." Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund te merren notat me te uleta ne provime. "Mungesa me e theksuar e aftesive ndodh menjehere pas zgjimit gjate pak minutave te para."

  Shumicen e kohes kjo lloj mungese ekuilibri e quajtur ndryshe "inerci e gjumit" kalon gjate 10 minutave te para. Por per ca njerez mund te zgjase deri ne dy ore. Profesor Right dhe studiues te tjere testuan nje grup pacientesh se pari pasi kishin fjetur gjithe naten per nje jave me radhe. Pastaj ata i testuan keta paciente pasi kishin qendruar 26 ore pa gjume. Pacientet ishin me mire kur ishin pa gjume fare. Ruth Meyler udheton shume dhe thote se studimi eshte i sakte. "Kam 36 ore qe jam pa gjume dhe nuk eshte fare problem." Ka nje arsye per kete. Profesor Right thote se pjesa ballore e trurit, si i gjithe trupi nuk do te zgjohet nga gjumi kur bie alarmi. "Kjo eshte pjesa e trurit qe eshte e lidhur me aftesine per te menduar qarte dhe per te marre vendime."

  Ky zbulim eshte shume i rendesishem per mjeket dhe punonjesit e urgjences, si dhe personelin ushtarak, pra te gjithe ata njerez qe duhet te marrin vendime te rendesishme, nganjehere te lidhura me jeten apo vdekjen, ndersa kane ende inerci gjumi. Kjo eshte gjithashtu dicka qe njerezit qe ngasin makinen per ne pune duhet ta marrin parasysh. Profesor Right thote se pjesa me e madhe e aksidenteve ndodhin heret ne mengjes kur njerezit jane rruges per ne pune.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 6. #41
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Ilaci Krestor kunder kolesterines

  Ilaci Krestor kunder kolesterines
  Astrit Lulushi

  Rezultatet e nje studimi ritheksojne rendesine e efekteve te ilaceve kunder kolesterines. Sipas studimit te kryer nga klinika e Klevelandit, ilaci Krestor, kur merret cdo dite ndihmon ne tkurrjen e pllakezave te gjakut ne arteret e zemres, por disa kritike thone se nuk duhet arritur ne perfundimin se kjo tkurrje ndikon ne uljen e rasteve te vdekjeve si pasoje e goditjeve ne zemer apo ne tru.

  Xhoel Silvey ishte nje nga 350 pjesmarresit ne studim. Ai vuan nga zemra dhe per dy vjet morri cdo dite nje doze te larte ilaci Krestor. Per shume vete ky trajtim uli nivelin e kolesterines dhe tkurri pllakezat e gjakut ne arteret e zemres. "Ky eshte nje perfitim i madh" thote Xhoel "duket sikur te jepet shansi te behesh edhe nje here i ri".
  Autori i studimit, doktor Stiven Nissen arriti ne perfundimin se dhenia e nje doze te larte ilaci Krestor pakeson kolesterinen e keqe deri ne 53 perqind dhe shton kolesterinen e mire afro 15 perqind . Ilaci krestor gjithashtu pati efekt edhe ne pakesimin e numrit te pllakezave te gjakut qe bllokojne arteret.

  Ky pakesim shkoi nga 7 deri 9 perqind. Doktor Nissen i klinikes se Klevelandit thote se keto pllakeza fillojne te formohen ne moshen 30 vjecare dhe mosha mesatare e pacienteve qe morren pjese ne studim ishte 58 vjec. Pra te arrish te pakesosh numrin e pllakezave te gjakut ne kete moshe do te thote ta kthesh gjendjen e artereve ne gjendjen kur personi ishte 20 apo 30 vjec. Por kjo nuk do te thote se cdo njeri duhet te filloje te marri Krestor. Mjeket thone se ky ilac ka efekte te renda anesore, perfshi demtimin e veshkave dhe te muskujve.

  Gjithashtu nuk eshte e qarte nese pakesimi i pllakezave ul rastet e vdekjeve nga semundjet e zemres. Doktor Lee Green prane universitetit te Miciganit thote se nuk dihet nese tkurrja e pllakezave ndikon per te patur me pak goditje ne zemer apo ne tru. Por kardiologet thone se per miliona paciente qe rrezikohen nga keto semundje, rezultatet e studimit mbi te mirat e ilacit Krestor jane shpresedhenese.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 7. #42
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Gjeni qe pershpejton plakjen

  Gjeni qe pershpejton plakjen

  Gjate eksperimenteve me kafshe ne laborator, shkencetaret kane arritur te kuptojne se ndryshimi i nje gjeni ne nje grup qelizash te ADN-se pershpjeton procesin e plakjes tek minjte. Ata thone se dhe tani hapi tjeter eshte sesi ta ngadalesojne kete proces.
  Ky mi ne laborator duket i moshuar. Ai nuk degjon dhe qimet i kane rene, megjithese eshte njesoj ne moshe me miun tjeter perkrah tij. Shkencetari Tomas Prolla prane universitetit te Viskonsinit thote se keta minj moshohen shume shpejt, rreth 3 here me shpejte sesa minjte normale.

  Eksperimentet e kryesuara nga profesor Prolla nxiten pershpejtimin e moshes tek keta minj duke ndryshuar nje gjen ne grupin e qelizave mitokondriale. Ne kushte normale, qelizat mitokondriale veprojne si burim kryesor i furnizimit te organizmit me energji.
  Sic thuhet ne studim, botuar ne revisten Science, ky ndryshim ne gjen i beri qelizat mitokondriale te paafta per te kontrolluar kodin e ADN-se per ndonje gabim.

  Profesor Prolla thote se pas ndryshimit te gjenit, mitokondria mund te funksionoje per kopjimin e ADN-se por jo si kontrollues i saj. Kjo sjell si rezultat qe qelizat, nga te cilat perbehen shume pjese te organizmit, nga floket tek kockat e muskujt, te vdesin para kohe. Shkencetari Prolla thote se nga studimi u kuptua se proces i vdekjes se qelizave sjell plakjen para kohe. Ai thote se zbulim ka shume rendesi, pasi tani shkenca mund te nderhyje per te ngadalesuar procesin e plakjes. Shkencetaret thone se hapi tjeter eshte per te pare nese ekziston ndonje menyre per te ngadalesuar procesin e plakes se shpejte te ketyre minjeve.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 8. #43
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Studim mbi depresionin

  Studim mbi depresionin
  Astrit Lulushi

  Nje studim i ri i financuar nga qeveria amerikane, tregon se personat qe vuajne nga depresioni mund te dalin nga kjo gjendje, madje edhe ne rastet kur ilacet nuk kane bere efektin e tyre. Duket se rezultatet jane teper shpresedhenese per njerezit qe ndeshen thuajse cdo dite me depresionin.

  Ne studim u perfshine 4 mije vete, qe te gjithe te prekur nga depresioni. Si pasoje e semundjes ata vuanin nga pagjumesia, anoreksia dhe paaftesia per t'u perqendruar.
  Kasey Thompson, e semure nga depresioni, thote se njerezit me kete semundje jane te pashoqerueshem, cdo gje u duket e zymte dhe ndjehen te lodhur per te kryer veprimtarite e perditeshme. Ne studim, cdo pacient morri ilace kunder depresionit dhe 33 perqind e tyre u sheruan. Pas kesaj u shtrua pyetja se si mund te ndihmohen te gjithe ata qe vazhdojne te jene ne gjendje depresive.

  Doktor Patrik McGrath, prane institutit psikiatrik te Nju Jorkut, thote se pergjigjen e kesaj pyetje e kerkojne si pacientet ashtu edhe mjeket. Per ata qe kane nevoje per ndihme, autoret e studimit thone se ndyshimi i llojit te ilacit kunder depresionit ndihmoi 25 perqind te pacienteve per te dale nga gjendja depressive. Doktor Xhon Rush i universitetit Southuestern te Teksasit thote se ky rezultat ishte befasues, pasi pavaresit nga lloji i ilacit te ndryshuar, nga kjo perfituan te gjithe paciente. Ndersa kombinimi i dy ilaceve kunder depresionit u erdhi ne ndihme 36 perqind te pacienteve.

  Tani per here te pare, mjeket kane te dhena te qarta se trajtimi me kembengulje i depresionit jep rezultate positive dhe se gjetja e ilacit te pershtatshem anti depresiv per cdo pacient, luan rol te madh ne sherimin e tij. Gjithashtu nga studimi doli se pacienteve ndoshta u duhet te marrin ilace per nje periudhe me te gjate se sa rekomandohej me pare kur mjeket thonin se ata duhej te prisnin 4 deri ne 6 jave per te pare ne se ilaci kunder depresionit po bente efektin e deshirueshem. Per Kasey Thompsonin u desh durim e kembengulje derisa mjeket gjeten nje kombinim ilacesh qe dhane rezultat. Ajo thote se tani ndjehet plot energji, gezim e deshire per te punuar. Si pasoje e depresionit, Kasey ka afro 3 vjet qe nuk shkon ne pune.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 9. #44
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Uji i pijshem dhe fluori

  Uji i pijshem dhe fluori

  Uji i pijshem permban nje kimikat natyror, Fluor, i cili ne sasi te moderuar shton vlerat shendetsore te ujit dhe kur uji eshte i varfer me fluor, ekspertet e shtojne ate artificialisht. Por nje studim i koheve te fundit shtron pyetjen se ne cfare shkalle duhet te jete permbajtja e fluorit, qe uji te quhet te shendetshem.

  Dihet se nje sasi e caktuar fluori ne ujin e pijshem eshte mire per shendetin. Prej kohesh eshte thene se fluori forcon kockat dhe ndihmon ne mbarevajtjen e dhembeve. Fluori shtohet ne depozitat e ujit te pijshem ku nivelet natyrore te ketij kimikati nuk jane te mjaftueshem ne uje. Studimi i kryer nga keshilli kombetar i akademive kerkimore, i hedh nje veshtrim niveleve te fluorit natyror ne uje.

  Agjencia amerikane per mbrojtjen e mjedisit lejon 4 miligram fluor per nje liter uje. Por ne studim thuhet se kjo sasi eshte shume e madhe dhe e demshme. Vecanerisht femijet jane ne rrezik me te larte per t'u prekur nga prishja e dhembeve, pasi fluori demton zmaltin e dhembeve.

  Profesor Xhon Doull thote se demtimi fillon gjate periudhes se zhvillimit te dhembeve tek femija, para daljes se tyre dhe se ky demtim behet i perhereshem. Niveli i larte i fluorit ne ujin e pijshem mund te krijoje frakture kockash, ndersa niveli teper i larte demton veshkat dhe melcine. Furnizuesit me uje te komuniteteve e masin sasine e fluorit kur uji del nga cesma, ndersa sistemet filtruese te ujit kushtojne nga 300 dollare deri ne 1 mije dollare. Eksperti carls Pull thote se sistemet shtepiake te filtrimit te ujit jane te efektshem 13 deri 90 perqind, kjo varet nga lloji apo cilesia e pajisjes. Te dhenat me te fundit tregojne se vetem nje pjese e vogel e popullates ne SHBA, rreth 200 mije vete, ndodhet aktualisht ne rrezik nga fluori I tepert ne uje. Por rezultatet e ketij studimi pritet te ringjallin debatet ne komunitete te ndryshme.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 10. #45
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kujdesi ritual mjekesor

  Kujdesi ritual mjekesor

  Nderkohe, shkencetaret sjellin nje shembull te ri te fuqise se mendjes ne ndihme te shendetit. Ata thone se rituali i kujdesit mjekesor mund te jete i rendesishem per permiresimin e shendetit.

  Nje vizite tek mjeku mund te mos jete e parapelqyeshme, por cdo gje duke filluar nga nje bisede me mjekun ne zyre deri tek veshtrimi i diplomave te tij te varura ne mur, mund te ndihmojne per t'u ndjere me mire. Doktor Ted Kapcuk prane shkolles mjekesore te Harvardit thote se mjekesia rituale duhet marre parasysh kur eshte fjala per kujdes shendetesor. Doktor Kapcuk po kryen prova per te pare ne se krijimi i idese tek pacienti se ai po trajtohet, por ne fakt behet sikur trajtohet, ose dhenia gjoja e ilaceve qe kane vetem formen e ilacit tablet, por ne fakt jane karamele, ose placebo, mund te pakesojne dhimbjet kronike qe pacientet ndjejne ne krah.

  Doktor Kpacuk krahasoi rezultatet e nje procedure te rreme akupunkture me ato te nje tablete qe permbante vetem karamel dhe arriti ne perfundimin se akupunktura fallso ishte me e efekteshme sesa karamelja ne forme tableti ose placebo.Akupunktura eshte pjese e mjekesise popullore kineze qe ne disa raste ka treguar efektshmeri ne largimin e dhimbjeve dhe trajtimin e semundjeve. Sic njoftohet edhe ne revisten Diskovery, akupunktura fallso e kryer nga doctor Kapcuk behet me gjilpera qe nuk depertojne lekuren. Pacientet e kryejne kete ritual dy here ne jave dhe te dhenat treguan se dhimbjet ne krahun e pacienteve u pakesuan dukshem. Doktor Kapcuk thote se disa rituale jane me te efekteshme sesa te tjerat. Porfesori i shkolles mjekesore prane universitetit te Harvardit nuk rekomandon qe mjeket tani te fillojne te japin ilace placebo e te kryejne procedura te rreme, por ai shton se mjeket duhet te shqyrtojne menyrat jo vetem se si t'i trajtojne te semuret por edhe se si te sillen me ta.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 11. #46
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Temthi i rikrijuar ne laborator

  Temthi i rikrijuar ne laborator
  Astrit Lulushi

  Per here te pare shkencetaret amerikane kane rikrijuar temthin, nje nga organet me te nderlikuara te njeriut. Temthi i krijuar nga qeliza te rritura ne laborator, i hap rrugen zhvillimeve te tjera premtuese per rikrijimin e organeve te tjera perfshi zemren.

  Sipas revistes Lancet, transplantimi i temthit te rikrijuar ne laborator u krye tek 7 paciente nga kater ne 19 vjec. Ekipi i mjekeve ne spitalin e femijeve ne Boston e kreu per here te pare kete procedure qe ne vitin 1999, por mjeket donin te siguroheshin se nje organ i tille do te sillte te njejta rezultate te mira edhe tek paciente te tjere, pastaj te shpallnin rezultatet.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 12. #47
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Diagnostikimi i sklerozes nepermjet syrit

  Diagnostikimi i sklerozes nepermjet syrit

  Ne nje laborator te universitetit te Houstonit ne Teksas, shkencetaret kane ndermarre nje studim ne fushen e diagnostikimit te semundjes se sklerozes se shumefishte. Mjeket thone se sa me shpejt qe zbulohen shenjat e sklerozes se shumefishte aq me te mira jane mundesite per diagnostikimin e hereshem te kesaj semundjeje. Dhe shenjat e para shkencetaret thone se mund te dallohen ne sy. Pra duket se mjeket okuliste mund te luajne nje rol te rendesishem ne zbulimin e simptomave te para te kesaj semundjeje duke studiuar syrin e pacientit me mjete te zakoneshme dhe me mjete te teknologjise se larte.

  Doktoresha Xhejd Shifman perdor nje paisje te teknologjise se larte, e panjohur ne klinika apo laboratore te tjere. Ajo thote se nese mjeku nuk arrin te dalloje shenjat e hereshme te skleroses se shumefishte, ai humbet mundesine me te mire per te diagnostikimin e hereshem te saj. Skot Mekadam vuan nga skleroza e shumefishte, qe atij iu shfaq kur ishte 20 vjec. Ai thote se e ka te veshtire te kryeje edhe veprimet me te thjeshta si per shembull te mbaje pirunin e lugen. Skot, ashtu si shume te tjere qe vuajne nga skleroza e shumefishte, ka humbur shikimin. Shpesh personat me kete semundje shikojne turbullt ose figura ne forma te dyfishte. Ne kete klinike ne Houston, mjeket perdorin prizma plastike per te pare nese ato japin rezultat dhe pastaj i pajisin zyzet me prizma te tille. Me keto syze pacientet rifitojne shikimin normal. Kur dikush humbet shikimin e njerit sy, kjo mund te jete nje shenje e hereshme e sklerozes se shumefishte. Doktoreshe Shifman thote se shenja fillon me nje dhimbje te lehte ne njerin sy, humbje shikimi per pak caste dhe pastaj shikimi kthehet perseri.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 13. #48
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Virusi qe shkakton mbipeshen

  Virusi qe shkakton mbipeshen

  Nderkohe shkencetaret thone se mbipesha mund te jete nje semundje virusale. Ata thone se gjate eksperimenteve me pula ne laborator kane vene re se nje virus i ngjashem me ate qe gjendet edhe tek njerezit, ndikon ne shtimin e dhjamit tek shpendet. Per mbipeshen njerezit shpesh fajesojne ushqimin e tepert dhe plogeshtine, por rezultatet e disa kerkimeve tregojne se ne disa raste mbipesha mund te shkaktohet nga virusi. Shkencetaret thone se lloji i viruseve qe shkaktojne te ftohurit ne gjoks dhe skuqje te syve, kane te ngjare se ndikojne edhe ne shtimin e dhjamit ne trup.

  Mjekja Leah Vighan prane universitetit te Viskonsinit thote se ekzistojne mbi 50 viruse te llojit adeno qe prekin njerezit. Kerkimet ne laborator u perqendruan ne disa prej ketyre viruseve per te pare sesa ndikojne ata ne shtimin e peshes trupore tek kafshe te ndryshme. Mjekja Vigham infektoi disa pula me lloje te ndryshme virusi adena dhe pastaj e krahasoi sasine e dhjamit te tyre ate te pulavete painfektuara. Rezultati tregoi se virusi i quajtur AD-37 nxi shtimin e dhjami.

  Pulat e infektuara me kete virus kishin 2 here me shume sasi dhjami sesa pulat e painfektuara. Kerkime te mepareshme kane treguar se 30 perqind e njerezve me mbipeshe trupore jane te infektuar me virusin AD-36, i ngjashem me virusin AD-37. Nderkohe qe ende nuk eshte e qarte se ne c'menyre nje virus mund te ndikoje ne shtimin e dhjamit, eksperete si Frank Grinuei mendojne se viruse te tille mund te ndihmojne ne shtimin e mbipeshes, por jo se e shkaktojne ate.

  Edhe mjekja Vigham thote se per te arritur ne nje perfundim te plote se viruset shkaktojne mbipeshen, nevojiten kerkime te tjera.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 14. #49
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kanceri i qafes se mitres

  Kanceri i qafes se mitres

  Nje vaksine eksperimentale siguron mbrojtje afatgjate nga kanceri i qafes se mitres

  Studiuesit thone se nje vaksine eksperimentale siguron mbrojtje afatgjate nga kanceri i qafes se mitres tek grate. Rezultatet e nje prove me ilacin Cervarix tregojne se 800 e grave te cilave iu dha ky ilac iu ngriten nivelet e anti-trupave kunder dy varianteve me te zakonshme e nje semundjeje te lidhur me kete kancer te quajtur HPV.

  Efektet e anti-trupave u dokumentuan per me shume se kater vjet. HPV-ja eshte nje semundje e transmetueshme seksualisht. Dy variantet e saj me te zakonshme jane pergjegjese per te pakten 70 per qind te te gjitha rasteve te kancerit te qafes se mitres. Doktoreshe Diane Harper e Fakultetit te Mjekesise te Dartmouthit ne New Hampshire tha se keto zbulime i hapin rrugen prodhimit te vaksinave ne shkalle te gjere te HPV-se. Cervarix prodhohet nga firma britanike Glaxo Smith Kline qe e ka bere kerkesen per miratimin i ilacit ne Evrope dhe Shtetet e Bashkuara.

  Kanceri i qafes se mitres eshte nje nga me te perhapurit tek grate. Rreth 230 mije gra ne gjithe boten vdesin cdo vit nga kjo semundje.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 15. #50
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit

  Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit

  Shkencetaret ne Shtetet e Bashkuara mund te kene zbuluar se dieta mesdhetare ku perdoret shume vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit. Studiuesit qe i botuan rezultatet e punes se tyre ne revisten Analet e Onkologjise thone se acidi oleik qe gjendet ne vajin e ullirit mund te ndihmoje ne kurimin e semundjes. Studimet e meparshme kane treguar se per grate qe jetojne ne vendet ku perdoret nje diete e pasur ne proteina, rreziku nga kanceri i gjirit eshte pese here me i larte se ne ato vende ku kultura e te ushqyerit eshte per nje diete me me pak kalori. Megjithate grate qe ushqehen me vaj ulliri duket se jane te mbrojtura nga ky lloj kanceri.

  Studiuesit ne Spanje dhe ne SHBA gjeten se nje prej perberesve te vajit te ullirit ul me gjysmen e tyre nivelin e substancave qe shkaktojne kancerin e gjirit.
  Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze te gjirit treguan se acidi oleik e bente me te efektshem medikamentin qe perdoret kunder kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qe lufton tumoret. Tani shkencetaret do te shohin nese teoria e tyre provohet gjate eksperimenteve me kaviet.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 16. #51
  Minifotoja e anetarit kaqanolli
  kaqanolli eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  24-01-07
  Postime
  1

  Kryesore

  Kaqanolli:tung Nga Une Sa Ka Mundsi Dhe Sa Kan Arrit Mjekt Per Transplatinin E Mushkrive Si Dhe Aka Raste Kur Ndoni Pacienti Jukan Tranplatue Mushkrit Dhe Eshte Ne Gjendje Te Mir Ju Lytemi Qe Kini Ndonji Informat Ma Spjgoni Per Afersisht Sa Ka Sukses Per Transplatimin E Mushkrive Tung Nga Kaqanolli

 17. #52
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Bebe - epruvete

  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 18. #53
  Minifotoja e anetarit landis
  landis eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-11-07
  Postime
  1

  Kryesore

  pse dhurimi zemres ngelet anonim

 19. #54
  Minifotoja e anetarit TinaHG08
  TinaHG08 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-05-08
  Lokalizimi
  Lipjan,Dobrajë
  Postime
  148

  Kryesore

  valla kerjt nuk e lexova...
  Që jeta të jua ndriqoj zemrën edhe në momentet më me errësirë.

 20. #55
  Minifotoja e anetarit rosak
  rosak eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  07-02-09
  Postime
  1

  Kryesore

  Mirmbrema,kam mbaru mjeksi,por per arsye personale nuk e kam ushtruar zanatin tim,dhe informacioni im mbi shume gjera qe kane lidhje me mjeksine ka mbetutur vetem me ato cka kam mesuar ne shkolle.Ju lutem dua nje informacion mbi,demtimet nervore te trurit.Ju faleminderit.

 21. #56
  Minifotoja e anetarit MELiSA
  MELiSA eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  24-03-08
  Lokalizimi
  ne kete bote
  Postime
  206
  Faqe ne Ditar
  3
  Images
  3

  Kryesore

  mireseerdhe rosak .mak mak mak. ta kalosh sa me mire ... pershendetje.
  Tjetrit zemrohu aq sa ai kupton.

 22. #57
  Minifotoja e anetarit Merjem
  Merjem eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  04-08-09
  Lokalizimi
  Shkup
  Postime
  16

  Kryesore

  Nje nga zbulimet me interesante te mjeksis moderne eshte se perdorimi i deodoranteve eshte nje faktor i rrezikshem per paraqitjen e kancerit te gjirit e sidomos nese perdoren menjher pas rrojes.

Faqja 2 nga 2 E ParaE Para 12

Tema te ngjashme

 1. 21 Fakte Mbi Ëndrrat
  By Administratori in forum Enderra
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2010, 04:38
 2. Kujtim Cashku - Pjesemarrja ne Wiesbaden nje arritje
  By Administratori in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2007, 17:36
 3. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2006, 16:36
 4. Fakte dhe te reja nga fusha e Astronomise.
  By Administratori in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 8
  Postimi i Fundit: 19-03-2006, 14:47
 5. Fakte dhe te reja nga Arkeologjia
  By Administratori in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-08-2004, 22:29

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.