Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 4 nga 4
 1. #1
  Minifotoja e anetarit timetraveler
  timetraveler eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  08-01-08
  Lokalizimi
  Tokë
  Postime
  227
  Images
  2

  Kryesore A deshironi te dini me shume per STRESIN?

  Qka eshte stresi? Stresi eshte gjendje e rendesishme qe i ndihmon organizmit per t`u mbrojtur ne situata te caktuara. Ai ben qe organizmi te reagoje shpejt per te evituar ose ikur nga ndonje rrezik qe i kanoset. Te pareve tane stresi u ka ndihmuar qe te ikin para ndonje shtaze te eger, ose ne gjendje stresore kane hyre ne lufte kunder invaduesve. Gjendja stresore shfaqet shpejt dhe pa vullnetin tone. Ajo nxitet nga sistemi nervor autonom me q`rast lirohen hormonet, kjo ndihmon ne shume procese ne organizem: merret fryme thelle, shpejtohen dhe forcohen te rrahurat e zemres, shpejtohet levizja e muskujve,mobilizohet ushqimi i begatshem me energji si dhe oksidimi i tij per te furnizuar organizmin me energji. Ne kete gjendje organizmi eshte i pergaditur per mundime te medha.Stresi ne keto kushte eshte shpetimtar per organizmin.

  Shume ngacmime shkaktojne gjendje shtresore: temperatura, te ftohtit, uria, etja, dhembja, zhurma, automobilizmi, hapesira e ngushte ku jetohet dhe punohet, lufta etj. Nese faktoret stresore veprojne shpesh organizmi panderprere pegaditet per mbrojtje, ai nuk mund te pushoje dhe te perterije fuqine. Si pasoje shfaqen semundje ne sistemin nervor autonom, rritet shtypja e gjakut, shfaqet infarkti(pika ne zemer nese doni e quajm keshtu), paraqiten qrregullime ne organet e tretjes, shfaqet semundja e sheqerit etj. Ne keto raste stresi eshte armik i shendetit tone.
  "If we don`t end the war the war will end us"-H.G.Hells
  "Believe in god believe in Allah"-Timetraveler

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Pretty Witch
  Pretty Witch eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  15-04-07
  Lokalizimi
  Tirane, Shqiper
  Postime
  249
  Faqe ne Ditar
  18

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga timetraveler Shikoni Postimin
  Qka eshte stresi? Stresi eshte gjendje e rendesishme qe i ndihmon organizmit per t`u mbrojtur ne situata te caktuara. Ai ben qe organizmi te reagoje shpejt per te evituar ose ikur nga ndonje rrezik qe i kanoset. Te pareve tane stresi u ka ndihmuar qe te ikin para ndonje shtaze te eger, ose ne gjendje stresore kane hyre ne lufte kunder invaduesve. Gjendja stresore shfaqet shpejt dhe pa vullnetin tone. Ajo nxitet nga sistemi nervor autonom me q`rast lirohen hormonet, kjo ndihmon ne shume procese ne organizem: merret fryme thelle, shpejtohen dhe forcohen te rrahurat e zemres, shpejtohet levizja e muskujve,mobilizohet ushqimi i begatshem me energji si dhe oksidimi i tij per te furnizuar organizmin me energji. Ne kete gjendje organizmi eshte i pergaditur per mundime te medha.Stresi ne keto kushte eshte shpetimtar per organizmin.

  Shume ngacmime shkaktojne gjendje shtresore: temperatura, te ftohtit, uria, etja, dhembja, zhurma, automobilizmi, hapesira e ngushte ku jetohet dhe punohet, lufta etj. Nese faktoret stresore veprojne shpesh organizmi panderprere pegaditet per mbrojtje, ai nuk mund te pushoje dhe te perterije fuqine. Si pasoje shfaqen semundje ne sistemin nervor autonom, rritet shtypja e gjakut, shfaqet infarkti(pika ne zemer nese doni e quajm keshtu), paraqiten qrregullime ne organet e tretjes, shfaqet semundja e sheqerit etj. Ne keto raste stresi eshte armik i shendetit tone.
  Urime per shkrimin tuaj. Eshte mjaft i sakte. Stresi eshte bere armiku numer nje i shoqerise se sotme njerezore. Ai shkakton shume efekte te tjera negative ne sistemin nervor si dhe ne organet e ndryshme te njeriut, si aparati tretes, zemra etj.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit timetraveler
  timetraveler eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  08-01-08
  Lokalizimi
  Tokë
  Postime
  227
  Images
  2

  Kryesore

  Ne brenda dites perjetojme disa situata stresore: ne mengjes na zgjon cingerrima e ores, pason me shpejtesi per te shkuar ne pune apo ne shkolle, gjate rruges per ne shkolle(pune) kemi tollovi ne komunikacion. Ne keto raste zemra rrah me shpejt. Ne moment te fundit arrijme ne klase. Ketu na kaplon frika mos do te na pyese arsimtari i Matematikes? Mbreme nuk kam mesuar, por kam luajtur me kompjuter video-lojra. Te gjtha keto jane gjendje stresore(frika, nxitimi per ne shkolle, tollovia ne komunikacion etj.)
  Pyesim veten a thua a kishim mundur ta organizojme jeten me mire nje dite me pare per ta zvogeluar stresin? PO. Sikur te kishim mesuar mesimin, po te kishim luajtur me pak ne komjuter, po te shkonim me kohe ne shkolle, po te mos na pengonte cingerrima, po te mos ballafaqoheshim me komunikacion etj. Me fjale te tjera, me organizim te mire te jetes se perditshme situatat stresore mund te zvohgelohen, por jo plotesisht te evitohen. Per te evituar gjendjen stresore duhet pushuar ne natyre larg nga tollovia dhe zhurma e qytetit, duhet kultivuar raporte te mira me familje dhe shoqeri, duhet pranuar keshillat qellimmira etj., te cilat ndikojne pozitivisht ne zvogelimin e situatave stresore
  "If we don`t end the war the war will end us"-H.G.Hells
  "Believe in god believe in Allah"-Timetraveler

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Darian123
  Darian123 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-12-11
  Postime
  4

  Kryesore

  Healthy breakfast


  Healthy breakfast helps you in refuels your body, and benefit your overall health,
  Breakfast gives you a chance to start your
  day with a healthy and nutritious meal,
  Take more vitamins and minerals, Eat less fat and cholesterol.....
  Darian123

Tema te ngjashme

 1. Sa gjuhë dini ti flisni????
  By TinaHG08 in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-03-2012, 11:46
 2. Në sa gjuhe dini te thoni TE DUA
  By TinaHG08 in forum Dashuria
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-01-2009, 19:33
 3. Cfare dini per Eliza Dushkun?
  By unevetvetja in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 30
  Postimi i Fundit: 25-03-2007, 08:17
 4. Dini te perdorni: ME FAL!
  By Qershija in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-09-2006, 11:54
 5. Pergjigje: 30
  Postimi i Fundit: 14-02-2005, 09:46

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.