Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Tregoni rezultatet 1 ne 35 nga 50

Tema: Moto GP

 1. #1
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Icon8 Moto GP

  Teme mbi MotoGP-ne 500 cc.
  Kampionet nder vite , lajmet e fundit dhe gjithcka tjeter.

  Valentino Rosi - Kampioni 2003.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Modifikuar per here te fundit nga AlbShkodra : 03-11-2003 ne 16:56

 2. #2
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Te gjithe fituesit (kampionet boteror) te klasit 500 cc (1949-2003)

  1949.GRAHAM, Leslie GBR (AJS)
  1950.MASETTI, Umberto ITA (Gilera)
  1951.DUKE, Geoff GBR (Norton)
  1952.MASETTI, Umberto ITA (Gilera)
  1953.DUKE, Geoff GBR (Gilera)
  1954.DUKE, Geoff GBR (Gilera)
  1955.DUKE, Geoff GBR (Gilera)
  1956.SURTEES, John GBR (MV Agusta)
  1957.LIBERATI, Libero ITA (Gilera)
  1958.SURTEES, John GBR (MV Agusta)
  1959.SURTEES, John GBR (MV Agusta)
  1960.SURTEES, John GBR (MV Agusta)
  1961.HOCKING, Gary (MV Agusta)
  1962.HAILWOOD, Mike GBR (MV Agusta)
  1963.HAILWOOD, Mike GBR (MV Agusta)
  1964.HAILWOOD, Mike GBR (MV Agusta)
  1965.HAILWOOD, Mike GBR (MV Agusta)
  1966.AGOSTINI, Giacomo ITA (MV Agusta)
  1967.AGOSTINI, Giacomo ITA (MV Agusta)
  1968.AGOSTINI, Giacomo ITA (MV Agusta)
  1969.AGOSTINI, Giacomo ITA (MV Agusta)
  1970.AGOSTINI, Giacomo ITA (MV Agusta)
  1971.AGOSTINI, Giacomo ITA (MV Agusta)
  1972.AGOSTINI, Giacomo ITA (MV Agusta)
  1973.READ, Phil GBR (MV Agusta)
  1974.READ, Phil GBR (MV Agusta)
  1975.AGOSTINI, Giacomo ITA (Yamaha)
  1976.SHEENE, Barry GBR (Suzuki)
  1977.SHEENE, Barry GBR (Suzuki)
  1978.ROBERTS, Kenny USA (Yamaha)
  1979.ROBERTS, Kenny USA (Yamaha)
  1980.ROBERTS, Kenny USA (Yamaha)
  1981.LUCCHINELLI, Marco ITA (Suzuki)
  1982.UNCINI, Franco ITA (Suzuki)
  1983.SPENCER, Freddie USA (Honda)
  1984.LAWSON, Eddie USA (Yamaha)
  1985.LAWSON, Eddie USA (Yamaha)
  1986.LAWSON, Eddie USA (Yamaha)
  1987.GARDNER, Wayne AUS (Honda)
  1988.LAWSON, Eddie USA (Honda)
  1989.LAWSON, Eddie USA (Honda)
  1990.RAINEY, Wayne USA (Yamaha)
  1991.RAINEY, Wayne USA (Yamaha)
  1992.RAINEY, Wayne USA (Yamaha)
  1993.SCHWANTZ, Kevin USA (Suzuki)
  1994.DOOHAN, Mick AUS (Honda)
  1995.DOOHAN, Mick AUS (Honda)
  1996.DOOHAN, Mick AUS (Honda)
  1997.DOOHAN, Mick AUS (Honda)
  1998.DOOHAN, Mick AUS (Honda)
  1999.CRIVILLE, Alex SPA (Honda)
  2000.ROBERTS, Kenny USA (Suzuki)
  2001.ROSSI, Valentino ITA (Honda)
  2002.ROSSI, Valentino ITA (Honda)
  2003.ROSSI, Valentino ITA (Honda)
  Modifikuar per here te fundit nga AlbShkodra : 03-11-2003 ne 19:25

 3. #3
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Renditja e fituesve te te gjitha koherave.

  8 AGOSTINI, Giacomo - ITALI
  5 DOOHAN, Mick - AUSTRALI
  4 LAWSON, Eddie - SHBA
  4 SURTEES, John - BRITANI
  4 HAILWOOD, Mike - BRITANI
  4 DUKE, Geoff - BRITANI
  3 ROSSI, Valentino - ITALI
  3 RAINEY, Wayne - SHBA
  3 ROBERTS, Kenny - SHBA
  2 SPENCER, Freddie - SHBA
  2 SHEENE, Barry - BRITANI
  2 READ, Phil - BRITANI
  2 MASETTI, Umberto ITALI
  1 LIBERATI, Libero ITA
  1 ROBERTS, Kenny - SHBA
  1 CRIVILLE, Alex - SPANJE
  1 SCHWANTZ, Kevin - SHBA
  1 GARDNER, Wayne - SHBA
  1 UNCINI, Franco - ITALI
  Modifikuar per here te fundit nga AlbShkodra : 03-11-2003 ne 19:27

 4. #4
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Kampionati 2003 - MotoGrandPrix

  1. VALENTINO ROSSI (REPSOL HONDA) TEAM 357 Pike ''
  2. SETE GIBERNAU (TELEFONICA MOVISTAR HONDA) 277 ''
  3. MAX BIAGGI (CAMEL PRAMAC PONS) 228 ''
  4. LORIS CAPIROSSI (TEAM DUCATI MARLBORO) 177 ''
  5. NICKY HAYDEN (REPSOL HONDA TEAM) 130 ''
  6. TROY BAYLISS (TEAM DUCATI MARLBORO) 128 ''
  7. CARLOS CHECA (FORTUNA YAMAHA TEAM) 123 ''
  = TOHRU UKAWA (CAMEL PRAMAC PONS) 123 ''
  9. ALEX BARROS (GAULOISES YAMAHA TEAM) 101 ''
  = SHINYA NAKANO (YAMAHA D'ANTIN) 101 ''
  11. MAKOTO TAMADA (PRAMAC HONDA) 87 ''
  12. OLIVIER JACQUE (GAULOISES YAMAHA TEAM) 71 ''
  13. COLIN EDWARDS (ALICE APRILLIA TEAM) 62 ''
  14. NORIYUKI HAGA (ALICE APRILLIA TEAM) 47 ''
  15. MARCO MELANDRI (FORTUNA YAMAHA TEAM) 45 ''
  16. NORICK ABE (FORTUNA YAMAHA TEAM) 31 ''
  17. JOHN HOPKINS (SUZUKI GRAND PRIX TEAM) 29 ''
  18. JEREMY MCWILLIAMS (PROTON TEAM KR ) 27 ''
  19. KENNY ROBERTS JR (SUZUKI GRAND PRIX TEAM) 22 ''
  = RYUICHI KIYONARI (TELEFONICA MOVISTAR HONDA) 22 ''
  21. NOBUATSU AOKI (PROTON TEAM KR) 19 ''
  22. GARRY MCCOY (KAWASAKI RACING TEAM) 11 ''
  23. ALEXANDER HOFMANN (KAWASAKI RACING TEAM) 8 ''
  24. AKIRA RYO (SUZUKI GRAND PRIX TEAM) 6 ''
  25. YUKIO KAGAYAMA (SUZUKI GRAND PRIX TEAM) 4 ''
  = ANDREW PITT (KAWASAKI RACING TEAM) 4 ''

  VALENTINO ROSSI
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 5. #5
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Fituesit e 16 garave (2003)

  JAPAN SUZUKA - V.ROSSI - ITA - HONDA
  SOUTH AFRICA WELKOM - S.GIBERNAU - SPA - HONDA
  SPAIN JEREZ - V.ROSSI - ITA - HONDA
  FRANCE LE MANS - S.GIBERNAU - SPA - HONDA
  ITALY MUGELLO - V.ROSSI - ITA - HONDA
  CATALONIA CATALUNYA - L.CAPIROSSI - ITA - DUCATI
  THE NETHERLANDS ASSEN - S.GIBERNAU - SPA - HONDA
  GREAT BRITAIN DONINGTON PARK - M.BIAGGI - ITA - HONDA
  GERMANY SACHSENRING - S.GIBERNAU - SPA - HONDA
  CZECH REPUBLIC BRNO - V.ROSSI - ITA - HONDA
  PORTUGAL ESTORIL - V.ROSSI - ITA - HONDA
  RIO JACAREPAGUA - V.ROSSI - ITA - HONDA
  PACIFIC MOTEGI - M.BIAGGI - ITA - HONDA
  MALAYSIA SEPANG - V.ROSSI - ITA - HONDA
  AUSTRALIA PHILLIP ISLAND - V.ROSSI - ITA - HONDA
  VALENCIA - V.ROSSI - ITA - HONDA

 6. #6
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Valentino Rosi

  Gara e fundit e sezonit te Moto Gp eshte firmosur serish nga Valentino Rosi. Piloti italian ka mbyllur ne menyren me perfekte nje sezon qe e pa serish ne piedestalin boteror, duke paraprire mbi vijen e finishit Sete Zhiberno dhe Loris Kapirosit. Nje gare e mrekullueshme ajo e Doktorit qe nuk i ka falur asgje kundershtareve te tij. Ne perfundim te gares pezaresi ka bere te ditur dhe te ardhmen e tij e cila do te jete larg Hondas. Nje lamtumire qe vjen mbas kater vitesh triumfi dhe lavdi. "Dua te falenderoj Hondan meqenese nuk do te garojme me sebashku.
  Kam kaluar kater vite te mrekullueshme ketu duke sigluar suksese te paharrueshme. Une do te vazhdoj te mbetem nje pilot i Hondas deri me 31 dhjetor duke respektuar kontratren qe me lidh me ta, me pas do te largohem.
  Ju siguroj qe nuk eshte nje skuader e madhe por eshte nje sfide qeune e pranoj me kenaqesi". Pavarsisht se Rosi nuk deshiron ta beje ende te ditur sipas te gjitha gjasave destinacioni i tij i ardhshem do te jete pikerisht Jamaha.
  Nje motorr pa lavdi dhe per Valen pikerisht kjo do te jete sfida, te udheheqe drejt fitoreve nje skuader qe nuk fiton. Per me teper tek skuadra tjeter japoneze ai do te ndiqet dhe nga mekaniku i tij i besuar Xheremi Burges, qe bashke me Doktorin kerkon te hape nje faqe te re ne boten e motorrave
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 7. #7
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Tohru Ukaua do te terhiqet nga garat e motorrave. Kolegu i skuadres se Maks Biaxhit, i cili u rendit i shtati ne boterorin sapo perfundoi, gjithsesi do te vazhdoje te qendroje ne Moto Gp ne rolin e kolaudatorit te motorrave Honda.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 8. #8
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Valentino Rosi firmos per Jamahan

  Skuadra japoneze ne oret e para te dites se sotme ka zyrtarizuar arritjen e nje marreveshje me pezaresin per sezonin 2004-2005. Me ne fund doktorri ka hedhur firmen e tij mbi kontraten dy vjecare te hartuar nga drejtuesit e Jamahas duke perfituar nje shume prej 12 eurosh ne sezon. Ai do te garoje mbi Jamaha YZR-M1, mbi te cilin do te ndermerren modifike te medha per t'i garantuar kampionit italian nje motorr sa me kompetitiv. Megjithate deri me 31 dhjetor Rosi do te vazhdoje te jete pjese e Hondas nderkohe qe me skuadren e re do te bashkohet vetem me 1 janar duke mos pasur mundesi ta provoj motorrin e tij te ri gjate ketij muaji ne testet e pergjithshme qe do te zhvillohen mbi psiten e Sepangut.
  Nderkohe qe vete drejtori i pergjithshem i skuadres japoneze Lin Jarvis eshte shprehur i lumtur per arritjen e kesja marreveshjeje me kampionin e botes: "Jemi teper te lumtur qe Rosi sezonin e ardhshem do te garoje per ne. Nga kontaktet qe kemi pasur me te deri ne keto momente kemi kuptuar se deshira e tij eshte fitorja, e njejta deshire qe ekziston dhe nga ana jone.
  E dime qe nuk kemi nje mottor te jashtezakonshem megjithate besoj se me Rosin do te arrijme te bejme diferencen". eshte zyrtarizuar gjithashtu dhe piloti i dyte i skuadres qe do te jete Karlos ceka ndersa Marko Melandri do te garoje per Tim Tek 3 Jamaha qe drejtohet nga Herve Ponkaral.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 9. #9
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Valentino Rossi e fillon sezonit e ri 2004 me fitore duke treguar se eshte ''numero uno'' ne bote, edhe nese la Honden vitin e kaluar dhe tani eshte me Yamaha vazhdon trumfin.

  1. Rossi 25 pike
  2. Biaxhi 20
  3. Xhibernau 16
  4. Barros 13
  5. Haiden 11
  6. Kapirossi 10

  1. Yamaha 25 pike
  2. Honda 20
  3. Ducati 10
  4. Kawasaki 4
  5. Suzuki 3
  6. Aprilia 1
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 10. #10
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Kampioni mbetet Kampion

  Honda apo Jamaha nuk ka rendesi, kampioni mbetet kampion. Valentino Rosi ka fituar garen e tij te pare me Jamahan ne cmimin e Madh te pare te sezonit. Nje shuplake e rende per Hondan qe kishte nenvleresuar klasin e pezaresit. Nje sfide qe ka zgjatur 28 xhiro ajo ndermjet Rosot dhe Biaxhit duke paraprire ne kete menyre nje sezon qe pritet te jete spektakolar, i papersertshem, emocionan, ashtu si lotet e Rosit ne fund te gares:

  "Nuk mund t'iu them nese kam qare po jo,di vetem se mbasi kam prere finishin kam ndjere nje emocion te jashtezakonshem, ashtusi ka qene e gjithe kjo fundjave per mua.
  Me vjen mire per suksesin sepse treguam se ne kete sport me shume se motorri vlen perkushtimi, perqendrimi dhe piloti. U ndjeva njesh me motorrin tim megjithese kete piste nuk e kam dashuruar kurre.

  Kjo ishte gara me e bukur e jetes sime". Ne qiellin e shtate Rosi por me kembe ne toke Biaxhi. Romani, i cili preferonte podin me te larte, ne fund u detyrua te kebnaqej dhe me nje vend te dyte:

  "Motorri sot m'u pergjigj mire me perjashtim te pjeses se fundit ku m'u duk se dicka nuk shkoi. Ne te ardhmen ne do te mundohemi te permiresohemi. Megjithate duhet ta pranoj.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Sete Gibernau , ne bordin e Honda-s, fitoi cmimin e Madh te Spanjes ne MotoGp. Gara eshte karakterizuar nga nje sfide e gjate mes Max Biaggi-t e Sete Gibernau-t, qe bene edhe ndryshimin me ndjekesit. Gare per t'u harruar nga Valentino Rossi, i cili u nis nga pole, por nuk arriti te rezistonte dhe mbante ritmin e rivaleve ne Honda. Jashte Yamaha tjeter e Marco Melandri-t, qe doli nga pista kur ishte ne vendin e trete.

  Rradha e mberritjes ne Jerez de la Frontera
  01 15 S.Gibernau Honda 0'00"000
  02 3 M.Biaggi Honda +0'05"452
  03 4 A.Barros Honda +0'52"570
  04 46 V.Rossi Yamaha +0'58"556
  05 69 N.Hayden Honda +0'59"283
  06 7 C.Checa Yamaha +1'07"184
  07 45 C.Edwards Honda +1'19"539
  08 10 Ke.Roberts Suzuki +1'45"057
  09 56 S.Nakano Kawasaki +1 xhiro
  10 84 M.Fabrizio WCM +2 xhiro
  11 17 N.Abe Yamaha +3 xhiro
  12 65 L.Capirossi Ducati +4 xhiro
  13 66 A.Hofmann Kawasaki +5 xhiro
  14 9 N.Aoki Proton KR +6 xhiro
  15 21 J.Hopkins Suzuki +7 xhiro

  Klasifikimi i pergjithshem
  01 S.GIBERNAU 41
  02 M.BIAGGI 40
  03 V.ROSSI 38
  04 A.BARROS 29
  05 N.HAYDEN 22
  06 C.EDWARDS 18
  07 C.CHECA 16
  08 L.CAPIROSSI 14
  09 N.ABE 12
  10 S.NAKANO 11
  11 M.TAMADA 8
  12 Ke.ROBERTS 8
  13 M.FABRIZIO 6
  14 M.MELANDRI 5
  15 J.HOPKINS 4
  16 A.HOFMANN 3
  17 T.BAYLISS 2
  18 N.AOKI 2
  19 S.BYRNE 1
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 13. #13
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  GIBERNAU fiton perseri.

  Sete Gibernau, ne Honda, fitoi proven ne klasin MotoGp ne cmimin e Madh te Frances. Ne vendin e 2-te u rendit spanjolli tjeter Checa, me Yamaha, i 3-ti Max Biaggi dhe i 4-ti Valentino Rossi, protagoniste te nje dueli te bukur deri ne fundin e gares. I 6-ti Melandri e i 10-ti Capirossi. Spanja me kete te sotmen arriti ne 25 fitore ne MotoGp.

  Renditja ne Le Mans
  01 15 S.Gibernau Honda 0'00"000
  02 7 C.Checa Yamaha + 0'01"671
  03 3 M.Biaggi Honda + 0'01"908
  04 46 V.Rossi Yamaha + 0'04"272
  05 45 C.Edwards Honda + 0'15"755
  06 33 M.Melandri Yamaha + 0'18"225
  07 4 A.Barros Honda + 0'27"656
  08 12 T.Bayliss Ducati + 0'31"530
  09 6 M.Tamada Honda + 0'33"164
  10 65 L.Capirossi Ducati + 0'39"512
  11 69 N.Hayden Honda + 0'47"625
  12 10 Ke.Roberts Suzuki + 1'12"140
  13 99 J.McWilliams Aprilia + 1'23"391
  14 11 R.Xaus Ducati + 1 xhiro
  15 80 Ku.Roberts Proton KR + 1 xhiro
  16 84 M.Fabrizio WCM + 1 xhiro
  17 9 N.Aoki Proton KR + 1 xhiro
  18 56 S.Nakano Kawasaki + 12 xhiro
  19 35 C.Burns WCM + 14 xhiro
  20 66 A.Hofmann Kawasaki + 23 xhiro
  21 17 N.Abe Yamaha + 28 xhiro
  22 21 J.Hopkins Suzuki + 28 xhiro
  23 50 N.Hodgson Ducati + 28 xhiro

  Klasifikimi i pergjithshshem pas Le Mans
  01 S.GIBERNAU 66 pike
  02 M.BIAGGI 56 -
  03 V.ROSSI 51 -
  04 A.BARROS 38 -
  05 C.CHECA 36 -
  06 C.EDWARDS 29 -
  07 N.HAYDEN 27 -
  08 L.CAPIROSSI 20 -
  09 M.TAMADA 15 -
  10 M.MELANDRI 15 -
  11 N.ABE 12 -
  12 Ke.ROBERTS 12 -
  13 S.NAKANO 11 -
  14 T.BAYLISS 10 -
  15 M.FABRIZIO 6 -
  16 J.HOPKINS 4 -
  17 A.HOFMANN 3 -
  18 J.McWILLIAMS 3 -
  19 N.AOKI 2 -
  20 R.XAUS 2 -
  21 S.BYRNE 1 -
  22 Ku.ROBERTS 1 -
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Ducati pergatitet per garen e "shtepise"

  Vitin qe shkoi, ne kete faze te kampionatit, Ducati po konfirmohej si nje nga skuadrat surprize te sezonit. Tashme kane kaluar 12 muaj dhe gjerat nuk jane me ashtu. Perkundrazi, skuadra e Borgo Panixhales, me sa duket, ka bere disa hapa prapa, ne krahasim me sezonin 2003. Po si mund te kthehet serish gjendja? Shume thjesht: skuadra do te ndahet ne 2 pjese. Kjo ndarje do te behet qe ne cmimin e Madh te italise, qe do te zhvillohet kete fundjave. Ducati do te dergoje per kete gare edhe motorin e ri GP4 dhe motorin e vitit qe shkoi, GP3. Gjithsesi, ky i fundit, qe ka qene motori i vitit qe shkoi, eshte modifikuar pas testimeve te fundit qe jane zhvilluar ne pisten franceze te La Manshit. Testimet jane zhvilluar qe nga dita e hene e deri te enjten. Ne motorin e ri GP4 eshte punuar me shume me pjeset elektronike dhe serbatorin, ndersa me motorin e vitit te shkuar, GP3, eshte punuar edhe me grupin motorik. Tashme e ka radhen Troi Beilis dhe Loris Kapirosi per te zgjedhur se cilin nga keta dy motore do te perdorin ne pisten italiane. "Zgjedhja jone qe kemi bere per te perdorur te dy motoret ashtu si ne testimet e La Manshit, tregon qarte deshiren e madhe qe kemi per te qene protagoniste ne kete sezon ne klasin Moto Gp. Gjate provave te lira dhe ato zyrtare, ne do t'i provojme te dy motoret, per te pare se cili i pershtatet me shume pistes dhe me pas do ta perdorim per garen," ? ka thene piloti italian Loris Kapirosi. Vlen per t'u permendur se ne sezonin e shkuar, ne Muxhelo, Lorisi ka arritur te marre nje nga rezultatet e tij me te mira, pasi eshte renditur ne vendin e dyte. Ky eshte nje kujtim qe ne kete sezon mund t'i sherbeje si stimul, pas ketij fillimi te dobet te ketij sezoni 2004. Rezultati i tij me i mire per kete sezon eshte vendi i 6?te, qe ka zene ne pisten e Uelkomit. Me pas, ne Jerez, ai eshte renditur i 12?ti dhe ne La Mash i 10?ti. "Ne sezonin 2003, rezultati ne cmimin e Madh te Italise ishte fillimi i nje serie rezultatesh te mira qe arritem me pas. Pa dyshim, shpresoj qe edhe ne kete sezon te perseritet e njejta gje," ? ka sqaruar menjehere Kapirosi. "Pastaj duhet thene se per mua qe jam pilot italian dhe qe drejtoj nje motor italian, gara e Muxhelos eshte shume domethenese. Por duhet thene se kjo piste eshte nje sfide e madhe per inxhinieret dhe pilotet. Motoret duhet te jene ne gjendje perfekte per kete gare. Ne te ka shume kthesa te shpejta dhe ndryshime drejtimi, duke permendur gjithashtu edhe pjeset e drejta. Te gjitha keto e bejne kete nje nga pistat me te pelqyera per pilotet," ? ka perfunduar italiani i Ducati-t. Ndoshta kete here ai dhe Beilisi do te ngjiten ne podium per te kenaqur drejtuesit e Ducati-t dhe te gjithe tifozet e tyre italiane.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 15. #15
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Xhibernau: Pretendente jane pilotet italiane

  Sete Xhibernau, lideri i ketij sezoni, po pergatitet maksimalisht per sfiden e radhes. "Do te jete nje gare shume e veshtire. Pilotet italiane do te garojne perpara publikut te tyre dhe, pa dyshim, do te jene me te motivuar se kurre. Do te kene nje marsh me shume." Piloti spanjoll i Hondes nuk e pelqen shume pisten e Muxhelos. "Nuk eshte nje nga pistat e mia te preferuara, megjithate do te garoj per te fituar. Kam shume tifoze nga Italia dhe do te mundohem t'i kenaq se bashku me mekaniket italiane qe kam ne skuader," ? ka thene Xhibernau, i cili me pas shtoi: "Pilotet vendes jane pa dyshim me te favorizuarit per kete fundjave, ketu nuk dua te them se pretendente do te jene vetem Biaxhi dhe Rosi. Do te pergatitem maksimalisht dhe nuk me mbetet gje tjeter vetem te dal ne piste per te dhene gjithcka," ? ka perfunduar piloti i Hondes.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 16. #16
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Rosi fiton 2 gara brenda njeres

  Ka qene Valentino Rosi ai qe ka bere "ligjin" ne cmimin e Madh te Italise. Megjithese u pa qarte qe motori Yamaha nuk ishte ne lartesine e Hondes, ka qene piloti italian ai qe i ka dhene motorit te tij ate qe i mungonte per te fituar dhe per te mundur ish?skuadren e tij. Ne garen e "shtepise" te tij, Valentinoja arriti fitoren e tij te 62?te ne karriere dhe te 24-ten ne klasin 500cc dhe Moto Gp. Qe ne fillim, italiani doli ne krye te gares, megjithese ne asnje moment nuk arriti te shkeputej dhe te mendonte se do te fitonte. Pervec problemeve qe ka motori i tij, ne kete gare kampioni i botes nuk u ndihmua as nga kushte klimaterike. Por me sa duket, ne koken e "Doktorit" ishte fiksuar fitorja, cfare do qe te ndodhte dhe keshtu ndodhi. Si ne kohe te thate ashtu dhe ne kohe te lagesht, pesarezi fitoi dhe ne te dy rastet prapa kishte 2 rivalet me te medhenj, Sete Xhibernaun dhe Maks Biaxhin. Ky eshte sezoni i pare per te qe zhvillon me skuadren Yamaha dhe ne 4 garat qe jane zhvilluar ai ka marre 2 fitore. Kjo e dyta ka qene fitorja me e rendesishme, pasi eshte arritur perpara publikut te tij, i cili eshte ngritur i gjithi ne kembe sapo kampioni ka kaluar finishin e xhiros se fundit. Ne perfundim te gares, Valentino Rosi ka deklaruar: "Mund te them se ndihem njesoj si te kisha fituar 2 gara njeheresh. E para ishte vertet shume e bukur, pasi u zhvillua ne kushte optimale, edhe pse ishte shume e ashper. Sfidat me Xhibernaun ishin interesante dhe me argetuan kete fundjvae. Me pas, pjesa e dyte e gares ishte krejtesisht ndryshe. Une isha ne piste me goma te buta, por per piste te thate, te cilat, te them te drejten, shkuan shume mire. Flamujt e verdhe? Eshte e vertete qe Sete me parakaloi gjate kohes kur flamujt e verdhe valeviteshin nga komisaret e pistes," ? ka perfunduar Valentino Rosi. Ndersa per sa i perket vendit te dyte, Sete Xhibernau eshte treguar mjaft sportiv. Ai e ka zhvilluar xhiron e tij te pershendetjes ne nje menyre shume simpatike. Sete ka pergezuar Valentino Rosin, fituesin e gares, per sjelljen qe ka bere ne nisjen e pare te gares dhe ne te dyten. Gjithsesi, ne konferencen per shtyp, piloti spanjoll i Hondes ka deklaruar: "Dua te them se Valentinoja realizoi nje gare te mrekullueshme, arriti dicka te paarritshme. Une, qe i qendrova nga prapa ne shumicen e xhirove te gares, kuptova se "Doktori" ishte ne maksimumin e tij dhe e kisha te veshtire ta parakaloja dhe te shkeputesha. U mundova disa here qe ta parakaloja dhe te shkeputesha, por nuk ia arrita. Ne kete gare, ai perfitoi, ashtu sic kam bere edhe une ne te shkuaren, nga ndalesa e gares. Si do te qe te jete, ai e tregoi qarte se eshte kampioni i botes ne fuqi dhe se ne te njejten kohe eshte i pagabueshem."
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Renditja:

  S. Gibernau 86
  V. Rossi 76
  M. Biaggi 72
  A. Barros 48
  C. Edwards 34
  C. Checa 34
  M. Melandri 27
  N. Hayden 27
  L. Capirossi 25
  T. Bayliss 23
  K. Roberts Jr 20
  M. Tamada 17
  R. Xaus 17
  N. Aoki 13
  N. Abe 10
  J. Hopkins 9
  N. Hodgson 9
  S. Byrne 7
  S. Nakano 6
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  MOTO GP, ROSSI MPOSHT VENDASIN GIBE

  Valentino Rossi (Yamaha) fitoi ne klasin Moto Gp ne cmimin e Madh te Katalonjes, perpara Sete Gibernau-t (Honda) e Marco Melandri-t (Yamaha). Gara ne klasin e me te mireve eshte dominuar nga dueli mes kampionit te botes dhe spanjollit, leader ne klasifikim, qe jane nderruar disa here ne kreun e gares. Ne perfundim Valentino udhehoqi nje Yamaha shume nervoze dhe me klasin e zakonshem, mbajti prapa kundershtarin, qe tani ka 106 pike ndaj 101 te italianit. Vetem i teti, Max Biaggi.

  Klasifikimi

  1 S. Gibernau 106
  2 V. Rossi 101
  3 M. Biaggi 80
  4 C. Checa 49
  5 A. Barros 48
  6 C. Edwards 44
  7 M. Melandri 38
  8 L. Capirossi 34
  9 N. Abe 28
  10 N. Haiden 27
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 19. #19
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kapirosi: Do te mund Rosin dhe do te fitoj titullin

  Kapirosi: Do te mund Rosin dhe do te fitoj titullin
  Endi Tufa

  Piloti i Ducatit ka shume besim se ne 2006 n do te jete nje nga protagonistet kryesore per titullin.

  Loris Kapirosi eshte i sigurt se mund e jete nje nder protagonistet e sezonit 2006 ne Moto Gp. "Valentino Rosi eshte nje pilot shume i mire dhe une shpresoj te qendroje sa me shume ne garat me motore, ka thene Kapirosi ne "Motor Show" n e Bolonjes. Nese do te me duhet te luftoj per titullin kampion, do te me pelqente te kisha si rival Rosin, edhe pse e kam te qarte se do ta kem te veshtire qe ta mund." Me pas per Maks Biaxhin, ai ka deklaruar: "Per mendimin tim, ai do ta kete te veshtire te gjeje nje skuderi per sezonin e ardhshem." Duket qarte pra mesazhi qe u leshon bashkekombasve te tij Loris Kapirosi, ne kete faze testimesh per Moto Gp ne.

  Pra Valentino Rosi, nese me te vertete do te kerkoje te fitoje sezonin 2006, do t'i duhet te perballet pikerisht me Kapirosin. "Eshte nje pilot me shume cilesi, ka thene Kapirosi per kampionin ne fuqi. Eshte shume i shpejte dhe i forte psikologjikisht, megjithate mendoj se do ta perballoj sfiden. Une dua te fitoj nje kampionat duke mundur pikerisht ate." Nje nga emrat e medhenj qe me sa duket do t'i mungoje sezonit te ardhshem, do te jete Maks Biaxhi, i cili ende nuk ka firmosur asnje kontrate zyrtare me ndonje skuader per 2006 n. "Maksi ka karakterin e tij, megjithate mund t'ju siguroj se do te kete shume pilote me me pak talent se ai qe do te marrin pjese ne sezonin e ardhshem. E them kete fakt, edhe pse nuk me vjen aspak mire. Per mendimin tim, ai nuk do te arrije te gjeje nje skuader per sezonin e ardhshem." Per sa i perket se ardhmes se tij, Kapirosi ka perjashtuar nje mundesi si ajo e Valentino Rosit, pra per te kaluar ne Formulen 1.

  "Karriera ime do te perfundoje si profesionist ne motociklizem. Per kete fakt jam shume i kenaqur." Me pas ai ka folur edhe per gjendjen e tij te skuderia e Ducatit. Sezonin e ardhshem, Kapirosi do te kete si shok skuadre Sete Xhibernaun. "Kam pasur shume oferta interesante, por dua t'ju them se zemra ime eshte e lidhur me Ducatin, sepse asnjehere nuk e harroj faktin qe jam pjesetar i kesaj skuadre qe ne hapat e pare. Jemi si nje familje e madhe dhe mbi te gjitha drejtuesit me kane dhene shume besim. Jam i shqetesuar per ardhjen e Xhibernaut se mos me merr vendin e pilotit te pare? Nje pilot qe nuk ka frike nga Rosi, perse duhet te kete frike nga Xhibernau..."
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Biaxhi: Kam firmosur me Kawasakin

  Biaxhi: Kam firmosur me Kawasakin
  Endi Tufa

  Maks Biaxhi dhe Xhankarlo Fizikela kane qene te pranishem ne "Motor Show" n e Bolonjes. Pikerisht me kete rast, keta protagoniste te sporteve motoristike u jane pergjigjur disa pyetjeve ne lidhje me te ardhmen. Ne te vertete, me e dyshimte eshte pikerisht e ardhmja e Biaxhit, i cili ka bere nje deklarate te shumepritur prej tij dhe tifozeve: "Kam firmosur me Kawasakin."

  Maks Biaxhi
  Pothuajse ne kor, te gjithe tifozet e tij kerkojne qe Biaxhi te jete ne piste ne sezonin e ardhshem. "Paqartesite vazhdojne, megjithese jam duke bere maksimumin qe te jem sezonin e ardhshem. U kam bere te ditur te gjitheve se jam ne dispozicion te tyre, por gjithcka eshte ne doren e "Camel" it, Dornes dhe Bridgestonit. Me Kawasakin kam arritur nje marreveshje brenda nje ore dhe nuk besoj se do te prishet gjithcka per ceshtje gomash. Kam folur edhe me Michelinin dhe me kane premtuar se do te me ndihmojne. Tifoze te dashur, une jam tashme ne pritje te nje konfirmimi perfundimtar," ka thene Maks Biaxhi, i cili me pas ka shtuar.

  - Nuk besoj se Bridgestonin e pengon ndonje firme tjeter per te rivalizuar Ducatin. Ndoshta behet fjale per ndonje zgjedhje politike. Dikush eshte duke me penguar per te qendruar dhe une po perpiqem te rezistoj. Ndoshta mund te zgjedh edhe kategorine Superbike, por per momentin nuk dua ta mendoj. Nuk dua te dorezohem ne kete beteje qe kam nisur. Kam akoma shume deshire te garoj ne Moto Gp dhe te fitoj ne kete kategori. Vetem nese me vendosin kushte, te cilat une nuk mund t'i pranoj, mund te mendoj per ndonje alternative tjeter. Ndoshta kam demtuar veten duke thene ne te shumten e rasteve ate qe mendoja. Me sa duket, do te ishte me mire te pranoja gjithcka dhe t'u beja te tjereve lajka. Nje njeri si une, me sa duket, nuk arrin te mbaje ekuiliber. Besoj se Kawasaki i ka te gjitha mundesite per te rritur nivelin dhe per t'u renditur mes skuadrave te para. Projekti qe me kane dhene, me duket i mundshem dhe nese zhbllokohet kjo ceshtje e gomave, pa dyshim qe do ta realizoj.

  Te zhvilloj vetem testime per nje motor per sezonin 2007? Ju lutem me kuptoni, do te cmendesha nese do te zhvilloja vetem testime dhe nuk do te merrja pjese ne gara."
  Pa dyshim qe Biaxhi nuk mund t'u shpetonte pyetjeve rreth Valentino Rosit. "Marredheniet e mia me te? Shume te mira. Shaka te tilla nuk me pelqejne shume, une nuk kam marredhenie me te, por vetem sa pershendetem ne piste. Do te vazhdoj ta sulmoj? Per momentin duhet te pranojme ate qe ndodhi dhe te mendoj per 2006 n, une jam i mendimit se i kam te gjitha mundesite per ta mundur."

  Xhankarlo Fizikela
  Piloti italian i skuderise Renault ka kaluar disa dite shume te entuziazmuara, i rrethuar nga tifozeria e tij. Gjithashtu ai ka qene i pranishem edhe ne ndarjen e cmimeve nga revista "Autosprint", se bashku me Briatoren dhe Alonson. Menjehere me pas, Xhankarlo eshte "bombarduar" me pyetje nga shume tifoze dhe gazetare. Shumica e ketyre pyetjeve kane pasur padyshim lidhje me Ferrarin. "Eshte e qarte qe endrra ime eshte pikerisht te pilotoj ate makine.

  Do te vazhdoj te jap maksimumin tim dhe nese nje dite ata do te interesohen per mua, une do te jem krejtesisht i gatshem. Dua te shtoj gjithashtu se marredheniet e mia me Briatoren jane shume te mira dhe nuk eshte e vertete qe kemi probleme. Ne sezonin 2005, makina ime pati me shume probleme se c'duhej, megjithate kjo nuk do te thote se me kane bere ndonje gje me qellim. Me pas, me kalimin e garave kur u pa qarte se makina e Alonsos shkonte me mire, me duhej ta ndihmoja per te miren e skuadres. Tashme me ndryshimin e rregullores duket se garat do te jene me interesante. A ekzistojne urdhrat e skuadres? E dini shume mire qe nuk jane te lejuara.

  Une kam marre pjese ne shume thirrje qe u behen njerezve qe kane makina, per te shmangur aksidentet. Per sa i perket asaj qe me ndodhi, kur me bllokuan edhe patenten per tejkalim shpejtesie, ajo ishte krejtesisht dicka tjeter. Ne ato momente nuk isha Fizikela piloti, por Fizikela babai. Kisha djalin tim shume semure dhe me duhej ta coja sa me shpejt ne spital. Italia ne boteror? Do te luaje ne finale me Brazilin. Rosi ne Formulen 1? Nuk besoj se do te kaloje ne moshen 27 vjecare dhe me pretendimet per te fituar menjehere. Duhet te kalosh shume eksperienca te meparshme ne garat me makina, qe te dish te ruash gomat dhe te komandosh garat. Nuk mund te mendosh qe te futesh ne Formulen 1 dhe te fitosh menjehere," ka perfunduar Xhankarlo Fizikela.

  Veber: 2005-a me shtoi eksperiencen
  Mark Veber vazhdon te kembengule, duke thene se sezoni 2005 me Williams-in ka qene torturues, megjithese nga njera ane i ka dhene me shume eksperience. Ne te vertete, skuderia nga Grove nuk ka mundur te fitoje asnje gare ne sezonin e kaluar dhe e perfundoi ate ne vendin e peste ne klasifikimin e pergjithshem per konstruktore. Ne te vertete, viti 2005 u konsiderua nje hap prapa per skuderine e Ser Frenk Uilliams-it. "Shpresojme qe ne sezonin e ardhshem, te bejme dicka me te mire, pasi 2005-a ka qene nje deshtim per te gjithe. Mesi i atij sezoni ka qene akoma me i veshtire per ne, gjithsesi kam mundur te fitoj akoma me shume eksperience," - ka thene Mark Veber.

  Fraj: Barrikelo do te motivoje Batonin
  Numri 1 i skuderise Honda, Niki Fraj, eshte i bindur se ardhja e Rubens Barrikelos ne kete skuderi, do ta shtyje Batonin qe te jape maksimumin e tij ne sezonin e ardhshem. Ne te vertete, piloti britanik eshte cilesuar si nje nga kampionet e ardhshem ne Formulen 1, edhe pse deri tani nuk ka mundur te fitoje asnje gare. "Barrikelo eshte nje pilot shume i mire dhe si rrjedhoje Batoni do te vihet nen presion per te dhene maksimumin e tij. E rendesishme per ne eshte qe ata te punojne se bashku per te miren e skuadres. Jam i bindur se Xhensoni ende nuk ka arritur te tregoje 100% te aftesive qe zoteron," - ka perfunduar Fraji.

  Stjuarti mbeshtet zgjedhjen e Njuejit
  Nje nga ish-legjendat e Formules 1, Ser Xheki Stjuart, ka mbeshtetur Adrian Njuejin ne zgjedhjen e tij per te kaluar te skuderia Red Bull. Ne te vertete, kjo skuderi ka qene e skocezit, perpara se te blihej nga Jaguar-i ne vitin 1997. "Eksperienca qe ka fituar te McLaren-i, do ta ndihmoje shume. Me pas ka punuar te Williams-i dhe me kalimin te McLaren-i beri nje revolucion, por te shohim se cfare do te beje me Red Bull-in," - ka perfunduar 66-vjecari Ser Xheki Stjuart.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 21. #21
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8

  Rosi ndan Yamahan nga sponsori
  Endi Tufa

  Valentino Rosi, me sa duket, vazhdon te afrohet drejt Ferrarit. Ne te vertete ka shume kohe qe flitet per nje kalim te mundshem te kampionit te botes ne motociklizem. Ne skuadren e tij ne Moto Gp, te Yamaha, ka ndodhur nje tjeter ndryshim ditet e fundit. Japonezet kane nderprere partneritetin me sponsorin kryesor "Gauloises". Me sa duket, ka qene vete ky sponsor qe ka kerkuar shkeputjen dhe me sa duket arsyeja kryesore kane qene marredheniet e ngushta te Valentino Rosit me Ferrarin. Nuk duhet te harrojme se ky i fundit ka si sponsor kryesor nje nga firmat me te njohura te duhanit, "Marlboron". Gjithsesi, ky ndryshim me sa duket eshte nje pengese me pak per pilotin nga Pezaro, per te kaluar te Ferrari.


  Kishte disa kohe qe flitej per nje shkeputje te mundshme te "Gauloises" nga Yamaha, edhe pse bashkepunimi i tyre 3 vjecar ka qene shume i frytshem. "Nga viti i ardhshem, sponsori kryesor i Yamahas, "Gauloises", nuk do te jete me i ekspozuar ne motoret japoneze. Bashkepunimi i tyre ka zgjetur rreth 3 vjet. Duhet thene se ne vitin 2004 dhe 2005, skuderia Yamaha se bashku me kete sponsor te ekspozuar ne motoret e saj, ka mundur te shpallet kampione ne kategorine Moto Gp. Yamaha do te beje te ditur programin e saj per sezonin 2006, ne muajin janar," shkruhet ne nje komunikate per shtyp qe ka nxjerre skuderia japoneze ne mengjezin e se premtes.

  Me nderprerjen e ketij bashkepunimi, duket se edhe Valentino Rosi do te jete me i lire te zhvilloje testime per rreth dy muaj me makinen Ferrari te Formules 1. Kete ide e ka dhene vete presidenti i skuderise nga Maranelo, Luka di Montezemolo, nje dite me pare.

  Melandri: Jam akoma me i rritur
  Marko Melandri shpreson te vazhdoje edhe sezonin e ardhshem me te njejtin ritem qe ka mbyllur sezonin 2005. Ne te vertete, piloti nga Ravena ka qene ne nje forme te shkelqyer ne sezonin 2005 dhe nuk duhet harruar se ishte nga te vetmit qe mundi te duelonte me Valentino Rosin. "Tashme kam arritur te piqem me shume dhe te fitoj eksperience me te madhe." Ne te vertete, Melandri pasi ka kaluar 4 vite ne kategorine Moto Gp, beson se ka mesuar shume gjera. Per sa i perket ceshtjes se Biaxhit, ai ka theksuar: "E kam shume te veshtire te jap ndonje mendim, pasi do te keqkuptohem. Gjithsesi, edhe ne te shkuaren shume pilote kane mbetur pa skuderi, per kete arsye nuk mund te quhet nje drame."
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 22. #22
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Sportet motoristike e mbyllin zyrtarisht sezonin e 2005-es

  Sportet motoristike e mbyllin zyrtarisht sezonin e 2005-es
  Endi Tufa

  Sportet motoristike e mbyllin zyrtarisht sezonin e 2005-es
  Sezoni 2005 ka perfunduar, dhe ne mund te themi me plot gojen se na ka dhuruar shume emocione ne te gjitha kategorite e garave motoristike. Ne Formula 1, kampion eshte shpallur Fernando Alonso. Ka qene pikerisht piloti spanjoll ai qe i ka dhene fund predominimit te dyshes Ferrari-Shumaker. Pervec ketij fakti, Alonso eshte shpallur edhe kampioni me i ri ne moshe ne te gjithe historine e ketij sporti. Persa i perket sezonit, duhet permendur se nje rol shume te rendesishem kane pasur firmat e gomave, Bridgestone dhe Michelin. Per kete ceshtje mendohet te vendoset nje ekuiliber me i madh ne sezonin 2006.


  Ne kampionatin boteror "Rally", per sezonin 2005 eshte shpallur kampion Sebastian Loeb. Kete titull ai tashme e merr per here te dyte radhazi. Gjithsesi, sezoni i ardhshem pritet te jete me i veshtire per francezin.

  Ne garat me motore italianet kane mundur te dominojne. Valentino Rosi ka mundur te fitoje titullin e shtate kampion ne kategorine me te madhe, Moto Gp. Padyshim nuk mund te lihet pa permendur ne kete sezon te motociklizmit edhe paraqitja shume e mire e Ducatit dhe e pilotit te saj italian Loris Kapirosi. Nuk e kane lene me kaq italianet e ketij sporti; Marko Melandri duket se eshte emri qe do ta rivalizoje Valentino Rosin ne sezonin 2006, por edhe ne sezonet ne vazhdim. Ai, bashke me amerikanin Niki Heidenn, ne disa gara te ketij sezoni, sidomos ne pjesen e dyte, kane mundur te rivalizojne kampionin e botes. Gjithsesi, verdiktet e ketij viti jane marre te gjitha, tashme mbetet te shpresojme per nje tjeter sezon, po kaq emocionant dhe po kaq te bukur.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 23. #23
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Maks Biaxhi quhet "alergjia" e Hondes

  Maks Biaxhi quhet "alergjia" e Hondes
  Endi Tufa

  Ka folur pikerisht ai qe nuk pritej. Eshte nje burre 53 vjecar, i thinjur dhe jo shume i gjate. Behet fjale per Roberto Zanin, shef i "Camel" it per Europen. Ne te vertete, ai duket me shume si i apasionuar sesa nje pergjegjes i kesaj firme. Megjithate, ne profesionin qe ka cilesohet si shume i suksesshem. Vetem ne vitin 2004 ai ka mundur te shese 430 miliarde paketa, qe kapin nje shifer prej 39,5 miliarde dollaresh apo 33 miliarde eurosh. Megjithese ka nje program shume te ngarkuar, per shkak te pergjegjesise, ai kishte marre persiper qe te mbeshteste me ane te firmes qe drejton pilotin Italian Maks Biaxhin, per te qendruar edhe nje sezon ne Moto Gp.

  "Kur kam lexuar neper gazeta qe edhe kompania jone eshte dorezuar dhe e ka lene vetem, me ka ardhur shume keq. Ne te vertete, marredheniet e mia me Maksin jane me te ngushta, ne krahasim me ate qe duket ne pamje te pare. Gjithsesi, ne provuam kudo dhe, ne te gjitha tentativat na u mbyllen dyert; per kete arsye vendosem te terhiqeshim, pasi nuk duhet te harronim interesat tona si kompani. Ne sezonin 2005 ai kishte nje kontrate me ne, megjithate kishim vendosur ta linim te lire te kalonte te HRC ja, (Honda zyrtare), sepse ishte endrra e tij. Pervec ketij fakti, ne e mbeshtetem ate duke i bere nje sponsorizim personal. Ne te vertete, nese do te me pyeste me pare per ate levizje qe donte te bente, une do ta kisha keshilluar qe te mos e bente.

  cfare ndodhi?
  Te gjithe e kane marre vesh se marredheniet e tij me Honden u acaruan qe ne cmimin e Madh te Turqise. Te them te drejten, e kam ripare disa here ate gare, por nuk kam pare ndonje gje te cuditshme apo ndonje gje dramatike. Nga ana tjeter, ne kishim nje kontrate me skuderine Honda Pons, e cila do te pranonte dy pilote, Maks Biaxhin dhe Karlo ceken. Ata na thane se nuk kishin motore per Biaxhin. I vazhduam bisedimet edhe me pas, per te arritur nje marreveshje.

  Pas kesaj erdhen alternativat e tjera?
  Te themi te drejten, ne keto momente ka pasur pak faj edhe Maksi, pasi nuk duhej t'i kishte bere ato lloj sulmesh ndaj Hondes. Perpara perfundimit te sezonit ishim shume prane nje marreveshjeje me Suzukin, por ai shpresonte te vazhdonte me Honden Zyrtare. Drejtuesit e Suzukit vendosen te zgjidhnin nje rruge tjeter.

  Nje tjeter alternative ishte edhe Kawasaki, ku ai do te pilotonte nje motor te trete...
  Provuam edhe me ate skudere, por, me sa pashe, mungonte vullneti i mire politik dhe sportiv. Ne u kishim ofruar edhe parate qe kerkonin, por ketu nuk mund t'i them (flitej per nje shifer qe varjonte nga 10 deri ne 15 milione euro ne vit); megjithate, ata nuk po reagonin. Me pas drejtuesit e Kawasakit na thane se skuadra e tyre nuk ishte ne gjendje te zhvillonte nje kampionat me 3 motore. Une nuk i besova ketij justifikimi, pasi mungonte transparenca. Ne sporte te tilla nuk duhet te nderhyje politika.

  Ju keni folur edhe me Karmelo Ezpeleten, shefin e Dornes?
  Disa here. Pikerisht nga ai nuk pashe ndonje deshire te madhe per te gjetur nje zgjidhje.Besoni se skuderite japoneze kishin bere nje marreveshje per te larguar Biaxhin? Nuk besoj. Ne tratativat me Suzukin ishte vete Maksi qe nuk pranoi ne fillim, ndersa me Kawasakin ishin gomat ato qe ndikuan. Duhet te pranojme, gjithashtu, se shtimi i nje motori ne nje skuderi kerkon ndryshime politike dhe ne strukture te nje skuader, qe do te thote se krijon probleme.

  Por ne skuderine e Licio cekinelos u gjet nje vend...
  Eshte e vertete, dhe me duket si dicka e cuditshme.
  Ne nje komunikate per shtyp qe kishit nxjerre thuhej se "Camel" i do ta conte kete ceshtje deri ne fund. Ne c'menyre?
  Duhet te gjejme nje zgjidhje. Ua kisha ngarkuar si detyre njerezve te mi qe te gjenin nje skuader per 10 15 dite. Ata do te punojne edhe per sezonin e pushimeve te fundvitit. Duket se te gjitha rruget jane te mbyllura. Flitet se Aprilia ka treguar interes...
  Ne te vertete, nga ana e tyre nuk ka pasur ndonje interes direkt. Ndoshta do te ishte me mire qe ata te na kontaktonin dhe ne te mos i merrnim vesh keto lajme nga shtypi.

  Skuderite japoneze i kane mbyllur te gjitha rruget...
  Tani po, por Suzuki ne fillim ishte e interesuar, ashtu si edhe Kawasaki. Yamaha dhe Rosi? Kam mesuar se ne kete bote nuk duhet perjashtuar asgje, edhe pse kjo ceshtje eshte komplikuar shume. Do te mundohemi edhe me disa menyra te tjera dhe, nese nuk ia dalim mbane, do te largohemi, edhe pse dua ta perseris serish se ne kete bote nuk mund te thuash per asgje se eshte e pamundur.
  Jeni i zhgenjyer nga kjo bote sportive?
  Kam besim te ky kampionat, pasi na ka dhene nje ringritje te emrit; megjithate, do te kerkoja me shume transparence dhe etike. Ne Formulen 1 ka me shume profesionalizem. Atje nuk mund te fitosh kaq shume para dhe te mos deklarosh asgje.

  Po tani cfare do te behet me Biaxhin?
  Per ne ai vazhdon te jete nje pjesetar i familjes. Duam me doemos qe te bejme dicka. Do te sponsorizojme nje skuderi Honda ne kategorine Superbike, dhe shpresojme te gjejme atje nje motor per te. Megjithate, nuk duhet te harrojme se per momentin Biaxhi duket se eshte nje lloj alergjie per Honden.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 24. #24
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Xhibernau: Nuk dua t'ia di per Rosin

  Xhibernau: Nuk dua t'ia di per Rosin
  Endi Tufa

  Sete Xhibernau, per revisten spanjolle "AS", ka deklaruar: "Nuk me intereson aspak ajo qe thote Valentino Rosi per mua, tani kam gjera te tjera me te rendesishme." Ne kete menyre u eshte pergjigjur spanjolli Xhibernau deklaratave te fundit qe kishte bere Valentino Rosi. Sipas kampionit te botes, qe te shpallesh numri 1, nuk mjafton te jesh vetem i shpejte, por edhe i forte. Ne te vertete, ne pamje te pare nuk bie ne sy, por per Xhibernaun ky eshte nje sulm i terthorte. Gjithsesi, atij nuk i kane bere shume pershtypje, pasi ka probleme te tjera me te rendesishme.

  "Ne kete periudhe, ndryshe nga heret e tjera, kam me shume pushime dhe deshiroj t'i kaloj me shoket dhe familjaret e mi. Kjo eshte edhe nje menyre me e mire per te rikarikuar baterite ne prag te sezonit te ardhshem. Ne sezonin 2006 do te kem te njejtin objektiv dhe mbi te gjitha i jap perparesi shendetit." Kur e kane pyetur per "thumbimet" qe i ka bere kampioni i botes, spanjolli ka replikuar: "Nuk kam nder mend te terhiqem, sepse nuk ndihem i lodhur. Per sa i perket 2005-s, ate po mundohem ta harroj sa me shpejt, sepse ka qene nje sezon i erret per mua. Deshiroj te vazhdoj te argetohem me motorin tim.

  Kur te filloj testimet, do te mundohem te perqendrohem maksimalisht, qe te arrij edhe rezultate sa me te mira. Mendoj se 2006-a do te jete sezoni im me i mire," - ka shtuar Sete Xhibernau. Me pas ai ka folur per kalimin e tij te skuderia italiane Ducati: "Me skuderine Honda Gresini kam kaluar 3 vite shume te mira. Gjithsesi, tashme ky do te mbetet thjesht nje kujtim, sepse une shoh gjithmone perpara. Tashme jam me Ducatin dhe ky fakt me ben shume te lumtur, sepse e ardhmja ime do te varet nga ato rezultate qe do te arrij tani. Megjithate, mua me pelqen te theksoj se kam qene piloti me i shpejte i sezonit 2005, edhe pse rezultatet nuk ishin ato qe kerkoja.

  Ndryshimi i skuadres erdhi ne momentin e duhur. Ducati ka nevoje per mua dhe une per te. E kam te qarte se ky motor eshte krejtesisht i ndryshem nga motoret qe kam pilotuar me pare dhe per kete arsye te gjitheve do te na duhet te punojme maksimalisht per te arritur objektivat qe i kemi vene vetes." Ne perfundim te deklaratave te tij, Xhibernau ka bere edhe nje batute: "Ajo qe kerkoj ne keto momente, eshte respekt dhe qetesi, sidomos ne punen qe bej. E perseris edhe nje here, objektivat e mi do te vazhdojne te mbeten te pandryshueshem."
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 25. #25
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Cameli "ironik" firmos me Rosin

  Cameli "ironik" firmos me Rosin
  Endi Tufa

  Yamaha e Valentino Rosit i ka befasuar te gjithe ne kategorine "mbreterore" te motociklizmit, Moto Gp. Drejtuesit e kesaj firme japoneze kane zbuluar sponsorin e tyre te ri, "Camel". Ne te vertete, firma e cigareve kishte bere te ditur ne muajin e fundit te vitit te kaluar, se do te largohej nga garat e motociklizmit nese piloti i saj kryesor, Maks Biaxhi, nuk do te arrinte te gjente nje motor per vitin 2006 ne kete kategori.

  Ne te vertete, ata me sa duket kane gjetur nje tjeter pilot perfaqesues dhe kete here behet fjale per kampionin e botes ne fuqi, Valentino Rosin. Pervec tij, kjo firme do te sponsorizoje edhe shokun e skuadres se "Doktorit", pilotin amerikan Kolin Eduards. "Yamaha eshte shume e kenaqur nga arritja e kesaj marreveshjeje me kete skuderi italiane," - ka thene nje nga menaxheret kryesore te kesaj skuadre, Lin Harvis. Emri i kesaj firme qe do te shkruhet te motoret Yamaha, do te ndahet ne shtate pjese te vogla, pasi ne sezonin e ardhshem nuk do te lejohet sponsorizimi i markave te duhanit neper motore ne garat europiane.

  Duhet kujtuar se vetem pak kohe me pare kjo skuderi kishte akuzuar drejtuesit e Moto Gp-se, per kete ligj te ri qe ishte vendosur per vitin 2006. Robert Zani, presidenti i kesaj firme cigaresh per Europen, ka deklaruar: "Ne u munduam ne te gjitha rruget per te gjetur dicka per Maks Biaxhin. Pra ne donim me te vertete qe ai te vazhdonte te qendronte ne Moto Gp edhe ne vitin 2006. Me pas, kur gjithcka u pa qarte, pra qe nuk kishte asnje shans qe ai te vazhdonte te garonte per Honden, u munduam per te gjetur nje skuader tjeter. Gjithsesi, duhet permendur se drejtuesit e skuderise japoneze vendosen shume vone dhe per kete arsye Biaxhi nuk kishte kohe per te marre oferta dhe per te zgjedhur ndonje skuader tjeter."

  Lajmi i arritjes se marreveshjes mes Camelit dhe Yamahas ndoshta do te ndikoje edhe ne marredheniet e Valentino Rosit dhe Ferrarit. Duhet thene se firma japoneze e duhanit eshte nje nga rivalet kryesore te Marlboros, qe eshte sponsori kryesor i Ferrarit.

  Ne te vertete kishte disa kohe qe qarkullonin fjale, sipas te cilave Cameli do te firmoste me Yamahan, por zyrtarizimi i kesaj kontrate eshte bere vetem dje nga te dyja palet. Ne te vertete, diten e shtune, ne faqen zyrtare te internetit te Yamahas ishte shkruar se gjithcka kishte perfunduar mes kesaj skuadre dhe Camelit, por ne mesdite ai lajm ishte korrigjuar. Gjithsesi, sekreti me sa duket ishte zbuluar dhe zyrtarizimi qe i kane bere dje drejtuesit kryesore te Yamahas, ka qene thjesht dicka formale.

  Ne te vertete, ne momentin kur Cameli ishte shkeputur nga skuadra e Sito Ponsit, edhe firma tjeter e duhanit, Gauloises, u shkeput. Per kete te fundit thuhet se ka qene presioni i Valentino Rosit qe ajo te largohej nga motociklizmi, pasi dihej qe ishte nje rivale kryesore e Marlboros se Ferrarit.

  Gjithsesi, vazhdon te mbetet ende mister perse Yamaha ka zgjedhur nje tjeter kompani cigaresh si sponsor kryesor. Ndoshta te njejtat probleme do te rishfaqen serish midis ketyre dy sponsoreve kryesore, Camel dhe Marlboro.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Biaxhi, Formula 1 para Superbajkut

  Biaxhi, Formula 1 para Superbajkut
  Ergi Lubani

  Ne boten e garave vazhdon te flitet per Maks Biaxhin. Pikerisht kur dukej mjaft prane kalimi i tij te Suzuki ne kategorine Superbajk, piloti italian ka shfaqur interesa te tjera. Dje ne Silverston te Anglise ka hedhur hapat e pare si nje pilot ne Formulen 1, duke zhvilluar disa xhiro prove me Midlandin, skuderi e re ne Formulen 1. Nuk eshte e perjashtuar mundesia qe ne 2007-n ai te garoje ne Formulen 1, ashtu sic ka nder mend te beje edhe rivali i tij historik, Valentino Rosi. Lajmi i debutimit te Biaxhit ne timonin e Midlandit nuk u mor shume mire nga skuderia Alstare, qe i kishte propozuar nje vend ne Superbajk. "Po punojme 24 ore ne dite per te bere gjithcka gati, per t'i dhene nje tjeter mundesi Biaxhit, - bejne te ditur nga skuderia me motor Suzuki. - Na vjen keq qe ai po mendon per dicka tjeter."

  Maksi, ne te vertete, tani qe skuadra dhe motori e presin, synon te kuptoje se cfare te mirash mund te kete kalimi i tij ne Superbajk. Gjate kesaj kohe vendosi te realizoje endrren e tij, duke pilotuar nje makine te Formules 1, Midlandin. Nga ketu Biaxhit i ka lindur ideja qe te kaloje nje vit 2006 duke mesuar sekretet e Formules 1, per te qene me pas i gatshem per te debutuar ne vitin 2007. Nje projekt i ngjashem me ate te Valentino Rosit, i cili po mendon te zgjedhe Ferrarin per te vazhduar karrieren e tij pas Moto GP-se. Vete Biaxhi, pas provave te djeshme, nuk ka dashur te flase perpara gazetareve per projektet e reja ose me mire eshte kufizuar te thote: "Deshiroja te provoja te pakten per nje here, nje makine te Formules 1. Midlandi ma dha kete mundesi dhe e falenderoj. Per te ardhmen ende s'kam vendosur..."

  Ducati, gati per nje sezon te madh
  Per Sete Xhibernaun, qe do te filloje nje aventure te re me Ducatin, viti 2006 ka te ngjare te jete shansi i fundit i karrieres. Piloti spanjoll shprehet entuziast per ditet e tij te para me skuderine italiane: "cdo dite qe kaloj duke pilotuar Ducatin, me ben te ndihem edhe me mire. Do te jete nje vit i veshtire, por bilancet do te behen vetem ne fund. Skuadra ka potencialin e duhur per te fituar. Te jesh ne nje skuader qe beson 100% te ty, eshte mjaft komode per nje pilot. Une te Ducati kam gjedhur gjithcka: ambiciet, mjetet dhe entuziazmin per te arritur dicka te rendesishme. U premtoj tifozeve nje sezon zbavites dhe plot me kenaqesi. Une dhe Lorisi duhet te punojme me shume, pasi Ducati, ndryshe nga skuderite e tjera, nuk ka kliente paralele, nga te cilat mund te marre te dhena." Nuk mund te mungonte edhe nje koment per Valentino Rosin: "Eshte me i forti ne bote dhe Yamaha eshte motori per t'u mundur."
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 27. #27
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon10 Biaxhi ne dileme: F1 apo Superbike?

  Biaxhi ne dileme: F1 apo Superbike?
  Ergi Lubani

  Maks Biaxhi ndodhet para nje prej dilemave me te medha te karrieres se tij. I lene jashte nga Moto Gp, piloti italian vazhdon te kerkoje nje te ardhme ne piste, por nuk e di nese do te jete me dy apo me kater rrota. Pas provave te diteve me pare, Midlandi, skuderi e Formules 1, i ka ofruar mundesine Biaxhit te behet pilot i trete i kesaj skuadre, duke bere prova te premteve dhe per t'u shnderruar ne ne nje pilot zyrtar ne vitin 2007. Ne 2006-n do te punoje si zevendes i dyshes Alberts-Monteiro.

  Pra, nje e ardhme si pilot ne Formulen 1, por ndoshta Biaxhi kerkon te vazhdoje te pilotoje nje motor. Dhe ja...nga ana tjeter eshte nje oferte e Suzukit, per nje vend ne kampionatin e garave te motociklizmit Superbike. Te dyja palet presin nje pergjigje perpara fundit te janarit. Frankois Bata, menaxheri italo-belg i skuderise japoneze, po ben te pamunduren per te derguar Biaxhin ne Superbike.

  Motori eshte gati, edhe pse ndoshta ne fillim nuk do te jete aq kompetitiv sa ai i shokut te skuadres, Troi Korser. "Pasi humba mundesine per te garuar ne Moto Gp, fillova te shqyrtoja mundesite e tjera. Ne keta dy muaj shume njerez kane kerkuar sherbimet e mia dhe une kam analizuar cdo detaj. Koha eshte shume e vogel dhe disa mundesi jane te hapura. Per kete do te bej zgjidhjen perfundimtare perpara fundit te javes se ardhshme, - tha te premten piloti roman. - Situata po rendohet dhe une duhet te sillem si nje profesionist. Edhe pse flitet per sporte te ndryshme, zgjidhja mbetet e veshtire. E rendesishme per mua eshte qe do te vazhdoj te jetoj me garat. Lamtumira dhe pushimet duhet te presin."

  Pra duket se te ardhshmet do te jene ditet vendimtare per Biaxhin. Do te kete nje te ardhme si figurant ne Formulen 1 apo do te pilotoje motorin kampion ne Superbike? I takon Biaxhit te zgjedhe. Gjate karrieres se tij ne Moto Gp, italiani ka arritur te ngjitet mbi 100 here ne pod dhe eshte shpallur kater here kampion bote ne 250cc. Divorci me sponsorin e tij kryesor, Camel, shenoi edhe fundin e aventures se Biaxhit ne Moto Gp, atje ku nuk fitoi asnjehere titullin kampion. Kjo per shkak te dominimit absolut te Valentino Rosit. Ndoshta rivalit te ardhshem ne Formulen 1.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 28. #28
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Rosi: Yahama eshte ne "pole position"

  Rosi: Yahama eshte ne "pole position"
  Ergi Lubani

  Te gjithe ata qe besonin se Valentino Rosi mendon vetem per Ferrarin, apo per Maseratin, pra per boten me kater rrota, gabohen rende. "Doktori" ka filluar testet me motorin e tij Yamaha M1, duke u kujtuar te gjitheve se mbetet numri 1 i ketij sporti. Kohet e arritura ne ditet e para te testeve tregojne per nje Valentino Rosi qe po pergatitet per nje tjeter titull ne Moto GP. Mendja e pilotit italian ka kohe vetem per teste dhe gara, pavaresisht nga temperaturat mbi 30 grade ne Sepang. Ja cila ka qene intervista e shtate here kampionit te botes:
  - Si shkoi dita e provave ne Sepang?
  - Ishte nje dite e kenaqshme, ne te cilen arrita menjehere te garoj me ritme te shpejta. Ne fund te dites edhe pilotet e tjere, perfshi Eduardsin, punuan shume. Ana pozitive eshte qe vazhduam punen mbi bazen e testeve te fundit te zhvilluara ketu ne Malajzi dhe rezultatet tona paten rritje. Kam pershtypjen se jemi ne rrugen e duhur dhe ne avantazh ndaj te tjereve. Edhe kete here e nisim sezonin ne "pole position".

  - Keni kaluar nje fundjave mjaft pozitive testesh. Cilat jane problemet qe kane mbetur per t'u ndrequr deri ne fillimin e sezonit?
  - Kemi ende pune me gomat, por nga dita ne dite jemi duke u permiresuar edhe ne kete aspekt. Duhet te bashkepunojme me Mishelinin, sepse me goma te reja, Yamaha M1 eshte me te vertete e papermbajtshme.
  - Duket se perpara gares se pare, Yamaha eshte me gati se Honda apo Dukati...
  - Motori eshte ne rregull. Inxhinieret japoneze kane bere nje pune te shkelqyer dhe Yamaha ka nje potencial te jashtezakonshem. Ne krahasim me ate te vitit te kaluar, eshte permiresuar shume per sa i perket qendrueshmerise dhe pershtatshmerise me pisten. Eshte nje motor me i shpejte. Pra, M1-shi eshte bere me i lehte per t'u pilotuar.

  - Pra keni bere hapa perpara...
  - Po, sepse me ne fund kemi disa te dhena, mbi te cilat mund te punojme. Ne vitin e dyte tek Yamaha nuk ndodhte dicka e tille, sepse motori ishte shume i ndryshem me ate te vitit 2004. Nuk mund te benim krahasime. M1-shi i vitit 2006 eshte nje evoluim i motorit te perdorur ne sezonin e kaluar, keshtu qe i dime se cilat jane pikat ku duhet te korrigjohemi. Kjo na ndihmon per t'u pershtatur me mire me pisten. Vjet na duhej nje dite e tere per t'u ambientuar, ndersa tani gjithcka eshte ndryshe. Gjate testeve te zhvilluara ne Katar, arritem rekordet qe ne oret e para mbi piste.
  - Si i shihni kundershtaret?
  - Pedroza do te jete i shpejte edhe ne gare, ndersa Hejdeni per momentin eshte i paqendrueshem ne paraqitjet e tij. Melandri po has disa probleme, por ai vazhdon te punoje dhe se shpejti do te rikthehet ne nivele te larta. Ndersa Dukati eshte gjithmone i varur nga paraqitja e gomave Bridgestone. Me pas me duhet te pergezoj edhe shokun e skuadres, Eduardsin, i cili ka qene mjaft i shpejte ne testet e dimrit.
  - Keni kaluar nga testet e Moto GP-se ne ato te Formules 1. Patet ndonje veshtiresi?
  - E verteta eshte qe me pelqejne garat, pavaresisht nese jane me dy apo kater rrota. Asnjehere nuk lodhem ne piste. Perkundrazi, jam i shqetesuar, sepse tri ditet e ardhshme i kam pushim...(qesh)
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 29. #29
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 "Doktori", gati per te kaluar "qiellin e shtate"

  "Doktori", gati per te kaluar "qiellin e shtate"
  Endi Tufa

  Valentino Rosi do te filloje sot rrugen e gjate drejt titullit te tete kampion. Pikerisht me kete objektiv duket se do ta filloje kete sezon ne Jerez kampioni i botes ne fuqi. Duhet theksuar se, per here te pare qe nga viti 1992, nje kampionat i motociklizmit do te filloje pa Maks Biaxhin. Nga ana tjeter, laku i Valentino Rosit ka filluar te ngushtohet edhe me shume. Per "doktorin" po qrkullojne shume fjale dhe, me te cuditshmet jane ato qe kane lidhje me kalimin e tij ne Formulen 1. Gjithsesi, per kete sezon ende nuk dihet nese ai do ta fitoje apo jo titullin e tete kampion. Kjo gje varet nga ai, por edhe nga disa faktore te tjere. Ne radhe te pare, eshte motori qe duhet pare; keshtu, te pakten, thone mekaniket. Ne keto dy vitet e fundit Michelini i ka dhene Yamahas nje avantazh te konsiderueshem nga rivalet e saj, sidomos nga Honda.

  Por duhet te theksojme se ne kete sezon kane ndryshuar disa te dhena teknike; tashme, goma e pasme e motoreve nuk do te jete me 17 polce, por 16,5, si dhe po pergatitet qe te shkoje deri ne 16. Vetem ne kete menyre mund te arrihet nje ferkim me i madh i gomes me asfaltin. Ky ndryshim teknik, mesa duket, favorizon me shume Yamahan, pasi Hondes i jep dridhje. Gjithsesi, vetem te dielen do te kuptojme nese keto ndryshime kane favorizuar njeren apo tjetren, gjithashtu do te shohim edhe punen e testimeve dimerore qe kane bere te gjitha skuadrat. Nese do t'i marrim te mireqena testimet e zhvilluara, kemi vene re se ne Jerez, Honda ka pasur probleme. Ne te vertete, jane shume te cuditshmet zgjedhjet qe ka bere Honda zyrtare, pasi ka marre ne kete skuder dy pilote, si Heiden dhe Pedroza, nderkohe qe te satelitja e saj, Gresini, ka vendosur Marko Melandrin, nje nga rivalet kryesore te Valentino Rosit, ne sezonin e kaluar. Ndoshta ai meritonte me shume besim nga drejtuesit e Hondes zyrtare dhe, si rrjedhoje, nuk mund te lihej ende ne grupin Gresini.

  Gjithsesi, nje tjeter rival i ashper i Valentinos ne kete sezon pritet te jete Loris Kapirosi me Ducati. Skuderia italiane eshte e vetmja qe perdor gomat Bridgestone dhe, ne disa gara te sezonit te kaluar ishte me ne forme sesa motoret e gomuar Michelin. Persa u perket aftesive te pilotit, nuk ka asnje dyshim; mund te themi se eshte nga te vetmit qe mund t'i beje balle Rosit. Persa u perket gomave te firmes japoneze Bridgestone, mund te themi se ato nuk japin rendiment te larte ne prova, por ne gare gjithcka ndryshon.
  Duke filluar nga viti i ardhshem, cilindrata e Moto Gp s do te zbrese nga 1 000 cc, qe eshte aktualiasht, ne 800 cc. Gjithashtu, per 2007 en nuk dihet ende me siguri nese Valentino Rosi do te jete apo jo, pasi ai nuk i ka dhene nje pergjigje perfundimtare Ferrarit. Megjithate, nje levizje e tille u duk pothuajse e pamundur, kur Valentino u perball ne piste me pilotet e tjere te Formules 1. Nuk mund te anashkalohet ne kete fillimsezoni edhe mungesa e Maks Biaxhit, i cili eshte ndeshkuar nga vendimet disi hakmarrese te Hondes.

  Kapirosi, me i shpejti ne provat e lira
  Me provat e lira te djeshme ne Jerez de la Frontera ka filluar edhe sezoni 2006 i kampionatit boteror te motociklizmit. Per klasin Moto Gp, me i shpejti ka qene italiani Valentino Rosi, i ndjekur nga bashkekombesi i tij i Ducatit, Loris Kapirosi. Menjehere prapa tij eshte renditur Honda zyrtare e kampionit te botes per klasin 250 cc, Daniel Pedrozes. Per t'u theksuar ka qene mosdalja ne piste e Valentino Rosit ne pjesen e pare te provave te lira. Yamaha e tij ka qendruar gjate gjithe kohes ne bokse. Ne dy sezonet e fundit, skuderia Honda HRC i ka humbur betejat me Yamahan dhe Rosin

  Honda: 2006 ta, serish "lufte" ndaj Yamahas
  Nje nga rivalet kryesore te Rosit ne keto sezonet e fundit padyshim qe ka qene ish skuadra e tij, Honda zyrtare. Ne sezonin 2004 dhe 2005, italiani ka dale fitimtar, bashke me Yamahan e tij. Megjithate, ne kete sezon te 2006 tes, skuderia HRC ka menduar te jete me agresive, duke zgjedhur dy pilote shume te rinj, por mjaft te talentuar. I pari eshte padyshim amerikani Niki Heiden, i cili ne sezonin e kaluar ishte shoku i skuadres se Maks Biaxhit, po te kjo skuderi. Piloti tjeter eshte Daniel Pedroza, kampioni i botes ne klasin 250cc, i cili vetem ne kete sezon ka kaluar ne kategorine Moto Gp. Per spanjollin do te jete nje debutim me Honden zyrtare. Ne prag te provave zyrtare dhe fillimit te ketij sezoni, qe pritet te jete shume i ndezur, amerikani Heiden ka deklaruar: "Pres me padurim fillimin e ketij sezoni, sidomos garen e pare te Jerezit, e cila me terheq shume. Te gjithe inxhinieret e skuderise Repsol Honda kane punuar shume gjate gjithe sezonit te dimrit, dhe shpresoj qe ne kete sezon te kem mundesi t'ia shperblej me rezultate ate pune te madhe qe kane bere. Do te jap maksimumin. Vitin e kaluar ne Jerez u mundova shume qe te mbaja ritmin e kryesuesve dhe, ne fund nuk ia dola mbane ta perfundoja garen. Dua te theksoj se nuk kam asnje problem me kete piste; per me shume, skuadra ka punuar me ore te zgjatur per te mos i perseritur problemet qe kishim vitin e kaluar. Dua te theksoj se eshte nje nga pistat ku nuk mund ta cosh mtorin drejt limiteve; megjithate, per mua eshte nga me te mirat," ka perfunduar Heiden. Nderkohe, piloti tjeter i Hondes zyrtare, Daniel Pedroza, ka deklaruar: "Pres me padurim te filloj garen e pare. Pista e Jerezit eshte nje nder me te preferuarat per mua. Atmosfera eshte shume e ngrohte, sidomos per ne qe jemi pilote spanjoll. Kemi zhvilluar shume testime gjate dimrit, dhe rezultatet e arritura jane te kenaqshme. Nuk e di me siguri se cfare mund te bej ne Jerez ne kete sezon ne Moto Gp; megjithate, dua te them per te gjithe se objektivi im kryesor eshte qe ta perfundoj garen."
  Pista: Jerez
  Ndertuar me: 1986
  Modifikuar me: 2002
  Gjatesia: 4,423 km
  Gjeresia: 11 m
  Kthesa: 13 (8 djathtas dhe 5 majtas)

  Shifra dhe kuriozitete te Jerezit
  Honda ka fituar ne Jerez ne kategorine me te madhe te motociklizmit, 15 here.
  Yamaha dhe Suzuki kane arritur te fitojne ne jerez. Megjithate, podiumi i Keni Robertsit ne vitin 2000 ka qene i pari qe ka arritur nje pil i Suzukit, qe nga viti 1994.
  Nese Rosi do te fitoje ne kete sezon ne Jerez, do te jete piloti i vetem qe ka arritur 5 fitore ne kete piste; do te kete nje me shume se Majk Duhani.
  Podiumi i Melandrit ne Jerez, vitin e kaluar ishte i pari per te ne kete piste ne klasin Moto Gp. Ne sezonin 2003 ai e perfundoi kete gare ne venidn e 17 te, nderkohe qe ne sezonin 2004 nuk arriti ta mbaroje garen. Megjithate, nese Melandri do te arrije te fitoje garen e pare te ketij sezoni, duke ditur qe ka fituar dy garat e fundit te sezonit te kaluar, do te jete piloti i vetem, pervec Rosit, qe ka fituar tri gara radhazi ne Moto Gp. I fundit, qe ka arritur nje gje te tille, ka qene Aleks Krivije ne vitin 1999, i cili fitoi 4 gara radhazi. Rezultati me i mire i Niki Heidenit ne Jerez eshte nje vend i peste; kete e arriti sezonin e kaluar. Amerikani nuk e ka mbyllur dot kete gare ne sezonin 2003 dhe 2004.
  Loris Kapirosi ka fituar ne Jerez ne klasin 250cc ne vitin 1998. Ne klasin "mbreteror" ai ka garuar ne kete piste 8 here dhe rezultatin me te mire ka nje vend te katert, qe e ka arritur dy here, me 1996 dhe me 2002.

  Sete Xhibernau ka mundur te ngjitet ne podiumin e gares se Jerezit ne keto dy vitet e fundit. E ka fituar kete gare ne vitin 2004 dhe sezonin e kaluar u rendit i dyti. Spanjollit i mungon podiumi qe prej 7 garash. Pedroza, vetem nje here ka arritur te ngjitet ne podiumin e Jerezit, ne 5 garat qe ka zhvilluar. Ka qene fitorja e vitit te kaluar.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 30. #30
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Agostini: Rosi? Nuk ka rivale per titullin

  Agostini: Rosi? Nuk ka rivale per titullin
  Endi Tufa

  Xhakomo Agostimi, piloti i rekordeve te motociklizmit, parashikon nje tjeter dominim te Valerntino Rosit edhe ne sezonin 2006. "Do te jete nje sezon disi i hapur; megjithate, mund te them se me te vertete Valentino Rosi nuk do t'i fitoje te gjitha garat, por titullin kampion do ta fitoje ai. Ne kete moment, binomi Yamaha Valentino eshte shume i forte." Persa i perket te ardhmes se Rosit, ai ka shtuar: "Nuk mund ta imagjinoj se cfare do te bej, por shpresoj qe te kaloj ne automobilizem, keshtu rekordi do te me mbetet mua." Askush ne historine e motociklizmit nuk ka fituar aq shume gara sa Agostini. Ai numeron 122 fitore, nderkohe qe Valentino Rosi deri tani ka grumbulluar 79 fitore, shifer jo shume e larget me rekordin. Aktualisht, "doktori" ndodhet ne vendin e trete ne listen e piloteve qe kane fituar me shume ne kete sport. Sipas Agostinos, Valentino mund t'i kaloje te gjitha keto rekorde. "Ai do te jete gjithmone synimi i rivaleve, pretendenti kryesor i cdo kampionati. Mund te imagjinojme per nje moment se rivalet e tij do te luftojne shume, por ne fund te sezonit do te jete ai qe do ta fitoje titullin kampion. Valentino dhe Yamaha jane shume te forte. Per momentin, jane te pathyeshem. Megjithate, gjate testimeve dimerore Ducati eshte pare me ne forme?
  Po, eshte permiresuar ndjeshem dhe, mund te them se do te paraqitet me mire se vitin e kaluar. Megjithate, mbetet per te pare se si funksionon kombinimi pilot-motor, duke ditur qe ne kete sezon ata kane marre edhe Xhibernaun. Megjithate, e perseris edhe nje here, se per titullin kampion askush nuk do ta munde Valentinon.

  Nje tjeter pilot, shume interesant, eshte edhe Pedroza
  Mbetet per te pare se sa shpejt do te ambientohet ne kete kategori. Gjithsesi, nuk duhet te presim shume nga ai, pasi ne kete vit te pare ai duhet te mesoje. Nuk besoj se do te jete nga ata pilote qe do ta pengoje Rosin.

  Po Melandri? Mendoni se do te jete akoma me agresiv se me 2005 en, ndaj Rosit?
  Mund te arrije rezultate te mira, me te mira se ato te vitit te kaluar. Megjithate, persa i perket kampionatit, nuk eshte askush tjeter, vetem Valentino dhe Yamaha.
  Persa u perket kategorive me te vogla te kampionatit, ke sheh si pretendent?
  Per klasin 125cc nuk mund te shprehem, pasi dihet se gjithmone ne ate kategori luftojne shume pilote. Per klasin 250cc mund te them se titullin kampion do ta marre nje pilot italian. Nder pretendentet kryesore eshte Aleks de Anxhelis.

  Persa i preket te ardhmes se Valentinos, keni ndonje ide?
  Eshte shume e veshtire se cfare do te beje ai ne te ardhmen, ate e di vetem Rosi. Por nuk duhet te harrojme se motociklizmi eshte e gjithe jeta e tij; ketu ai arrin te fitoje e te dominoje, nderkohe ne automobilizem nuk do te jete me e njejta gje.
  Rezultati qe do te arrije ne kete sezon do te ndikojne ne vendimin per te ardhmen e tij. Pra, nese nuk do ta fitonte ne kete sezon titullin, do te rigjente stimuj te tjere per te qendruar ketu? Te gjithe thone se kur fiton shume te humbasin stimujt, por une nuk jam aspak dakord. Te fitosh do te thote te gezohesh gjithmone, asnjehere nuk merzitesh. cdo fitore te dhuron nje emocion te vecante e te ri.
  Eshte stimul thyerja e rekordeve tuaja?
  Nese eshte keshtu, me mire te shkoj ne Formulen 1; keshtu qe rekordet do te me mbeten mua. Te them te verteten, me pelqen t'i mbaj ato rekorde; megjithate, edhe nese me thyhen, padyshim nuk do te ishte nje drame.

  Tifozet e Biaxhit do te bojktojne garat
  "Maks Biaxhi nuk do te marre pjese me ne Moto Gp? Ne do t'i bojktojme garat ne tv." Ky ka qene mesazhi qe kane dhene tifozet e centaurit roman. "Eshte absurde qe te filloj nje sezon i ri i motociklizmit, pa nje prej protagonisteve te tij me te medhej," ka thene Valter Riki, krijuesi i grupit te tifozeve te Maks Biaxhit. Megjithate, bojkotimi i garave prej tyre ka te beje vetem me kategorine Moto Gp, jo me klasin 250cc apo 125cc. Do te perdoren sms apo edhe e mail e, per ta lajmeruar te gjithe tifozerine e Biaxhit qe te mos shohe as provat, dhe jo me garen e Jerezit.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 31. #31
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Ducati le prapa dy legjendat, Honden dhe Yamahan

  Ducati le prapa dy legjendat, Honden dhe Yamahan
  Endi Tufa

  Loris Kapirosi ka arritur dje te fitoje "pole position" in e cmimit te Madh te Spanjes per klasin Moto Gp. 32 vjecari ka regjistruar kohen 1'39"064 dhe ka lene prapa shokun e tij te skuadres, Sete Xhibernaun. Ne vendin e trete eshte renditur japonezi i Kawasakit, Shinia Nakano. Kampioni i botes ne fuqi, Valentino Rosi, eshte nisur vetem ne vendin e nente, me me shume se nje sekond prej vendit te pare qe ishte Loris Kapirosi.

  Amerikani i Hondes zyrtare, Niki Heiden, do te niset nga rreshti i dyte s ebashku me Daniel Pedrozen dhe Toni Eliasin. Nderkohe, nje nga rivalet kryesore te Rosit, Marko Melandri, do te niset nga rreshti i trete bashke me "Doktorin" dhe debutuesin Rendi de Puniet. Menjehere pas perfundimit te ketyre provave zyrtare, fituesi i "polit", Loris Kapirosi, ka deklaruar: "Jam vertet shume i kenaqur nga motori, pasi ishte shume i shpejte dhe i balancuar," ka bere te ditur ai per mediat spanjolle.

  Pasi kishte rreth 4 minuta qe kishin filluar provat zyrtare, gjithcka u nderpre per shkak te nje incidenti te Aleks Hofmanit me Ducatin kliente. Gjate ketij incidenti u derdh shume vaj ne piste dhe nje pjese e madhe e piloteve qe vinin pas Hofmanit, u rrezuan dhe dolen jashte ne te njejtin vend, nje nder ta ishte edhe Rosi. Pasi rifilluan provat, Kapirosi arriti te regjistroje nje kohe shume te shpejte, duke lene prapa Sete Xhibernaun. Nderkohe, Valentino Rosi ka pasur probleme me bilancimin e Yamahas se tij. Gjate gjithe kohes ai ka qendruar ne vendin e 11 te dhe vetem ne minutat e fundit arriti te rikuperoje dhe te ngjitej ne vendin e 9 te. Ne te vertete, problemet me motorin e tij kane filluar qe diten e premte gjate provave te lira. Ne sesionin e pare te atyre provave, ai nuk ka mundur te dale fare nga bokset, pasi eshte marre me motorin, nderkohe qe ne sesionin e dyte regjistroi kohen me te shpejte.

  Me sa duket, problemet e motorit te tij kane vazhduar edhe ne diten e djeshme gjate provave zyrtare. Per klasin 250cc ka qene spanjolli Horge Lorenco me Aprilia ai qe ka marre "polin", i ndjekur nga Juki Takahashi dhe spanjolli tjeter Hektor Barbera. Ndersa ne klasin 125cc, Matia Pasi do te jete ai qe do te niset i pari ne garen e sotme. Italiani ka lene prapa ne vendin e dyte dhe te trete Alvaro Bautisten dhe Lukas Pesek. Nderkohe qe kampioni i botes ne fuqi, Tomas Luti, pas nje problemi me motorin e tij, do te niset nga vendi i 17 te.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 32. #32
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Jerez, gara me e cmendur ne bote

  Jerez, gara me e cmendur ne bote
  Endi Tufa

  Vetem ne keto tri dite, Jerez de la Fronteira behet kryeqyteti i Europes, per sa i perket motociklizmit. Pra jane keto tri dite qe e transformojne kete qytet prej 183.000 banoresh, ne nje cirk te vertete. Ne te vertete, ky vend eshte i ndare ne dy pjese, nga njera ane gjendet pjesa antike dhe nga tjetra ajo moderne. Si e gjithe Andaluzia, edhe Jerezi ka nje klime te mire, te dominuar me shume nga temperaturat e larta. Me fjale te tjera mund te themi se ky vend ka zjarrin brenda. Te gjithe besojne se eshte vendi i demave, i kuajve apo i vererave te mira.

  Fishekzjarret
  Jerezi njihet nga e gjithe bota per pisten e tij te famshme. Pikerisht atje jane zhvilluar gara te Formules 1 deri ne vitin 1997 dhe aktualisht eshte nje nga pistat me te famshme te motociklizmit. Publiku, i cili qendron neper tribuna, arrin t'ua ngreje akoma me shume adrenalinen piloteve, me entuziazmin e tij. Ne diten e gares, shifrat e tifozeve arrijne deri ne 130 mije ne te gjithe Andaluzine. Sa here qe perfundojne garat, ndizen me pas fishekzjarre te medha qe kane nje zhurme shurdhuese, e cila degjohet kudo.

  Festa
  Ne te vertete, festa ne kete qytet fillon qe diten e premte ne mbremje, ku te apasionuarit pas motoreve fillojne te bejne spektakel neper rruge. Tifoze te shumte dhe turiste mblidhen ne "Puerto de Santa Maria", nje vend ne det rreth 20 kilometra larg Jerezit. Pikerisht atje, te gjithe mund te shijojne ushqimin dhe pijet tradicionale te ketij rajoni.

  cmenduria
  Ne te trija keto dite, e gjithe kjo feste shoqerohet nga uturimat e motoreve te tipit Ducati, Honda, Kawasaki, Suzuki apo Yamaha. Nga larg duket si nje koncert, ku protagonistet jane keto "monstra" 1000 kubikesh rrugesh. Ndoshta mund te themi se Jerezi eshte nje vend i vogel per te perballuar te gjithe kete feste. Pas gjithe kesaj, bilanci i pervitshem sjell shume te plagosur, ndoshta edhe ndonje te vdekur. Mbahet mend bilanci me tragjik i ketyre festimeve, ai i vitit 1996, ku u regjistruan 6 te vdekur.

  Revoltat
  Edhe prapa pistes, entuziazmi eshte shume i madh. Ka edhe tifzote te zhgenjyer, te cilet, pasi ka humbur piloti i tyre, godasin me gure dhe tentojne te futen ne piste per te pilotet. Ne vitin 1996, nje turme e madhe tifozesh arriten te futeshin ne piste. Kur kishin mbetur edhe dy xhiro nga gara e kategorise 500cc, rrjetat mbrojtese u rrezuan. Pilotet, te cilet po garonin me shpejtesi marramendese, ne nje moment u gjenden me mesin e turmes. Vitin e kaluar, rreth 100.000 tifoze shanin Valentino Rosin per ate shtyrje qe i dha Xhibernaut ne fundin e gares. Ishte nje turme, e cila bente nje zhurme shume me te madhe se nje fishekzjarr.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 33. #33
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kapirosi: Valentino nuk me tremb me

  Kapirosi: Valentino nuk me tremb me
  Endi Tufa

  Loris Kapirosi eshte nje nga veteranet e motociklizmit, megjithate edhe kete here ne pisten e Jerezit, ne kete sezon 2006, kemi pare nje deshire prej debutuesi nga 33 vjecari italian. Kur e kane pyetur se si ndihet, ai ka deklaruar: "Te them te verteten, ndihem shume i ri, por dhe piloti me me shume eksperience. Ndihesh shume mire te jesh gjithmone ne krye te klasifikimeve dhe te argetohesh. Me motore te tille, eksperienca eshte e domosdoshme."

  Disa prej senatoreve te motociklizmit nuk jane me ne kete sezon, mendoni se ka ende vend ne Moto Gp per pilotet eksperte?
  Varet sa gaz i jep motorit. Besoj se vjen nje moment kur duhet t'i thuash vetes mjaft. E rendesishme eshte te qendrosh larg polemikave. Si karakter une jam i qete dhe me pozicionin qe kam, ndihem shume mire.
  Pasi keni zhvilluar 17 sezone ne te trija kategorite, cfare ju shtyn akoma te beni sakrifica dhe te merrni rreziqe persiper?
  Pasioni im i madh qe kam per kete sport. Une e dashuroj motorin. Kur qendroj rreth nje jave ne shtepi, pres me padurim qe t'i hipi serish motorit. Mendoj gjithmone per t'u permiresuar. Nese nuk do te ishte keshtu atehere nuk do te vazhdoja te qendroja ne motociklizem.
  Keni deklaruar me pare se nuk mendoni te terhiqeni...
  Nuk ka nje moshe te caktuar per t'u terhequr, mund te largohesh nga ky sport ne moshen 25 vjecare, por edhe 35 vjecare. Une personalisht nuk kam caktuar nje date, do te vazhdoj te garoj derisa te argetohem. Me motore te tille, mosha e terheqjes sa vjen dhe shtohet. Ne te shkuaren, kur ishin motoret 500cc, deri ne moshen 32 vjecare mund te qendroje. Gjithsesi nuk dua te behem si Mangu, i cili e ka fituar titullin kampion ne moshen 38 vjecare. Shpresoj qe ta fitoj nje titull kampion ne kategorine me te madhe, ate Moto Gp ne nje moshe me te re.
  Sa rendesi ka serioziteti i punes per te qene kompetitiv?
  Mund te them se motori luan rreth 60% te kompetitivitetit. Perpara vitit 1999, kur kam njohur edhe bashkeshorten time Ingrid, isha disi capken, nderkohe qe tani jam me i ekuilibruar. Me fjale te tjera bej nje jete atleti, gjithmone me duhet te gjej kohe per t'u stervitur. Te gjithe e dine se te pilotosh nje motor i ai qe kam une duhet nje pergatitje e madhe fizike, perndryshe askush nuk do te kishte mundesi te perballonte garat apo testimet e shumta qe zhvillojme ne gjate gjithe vitit.
  Si do te perballeni me Rosin tani qe ai ka arritur te fitoje pese tituj kampione ne kategorine Moto Gp?
  Shifrat nuk me interesojne. Vale eshte njesoj si une, ose me mire te them eshte pak me i gjate. Gjithsesi eshte i thyeshem, ashtu si une. Dua te perballem me te njejtin mentalitet qe ka ai, pra me mendimin se mund te fitoj dhe se askush nuk eshte me i mire dhe mei shpejte se une.
  Pas disa veshtiresive qe keni pasur ne testimet e fundit, duket se jeni nje nga pretendentet kryesore per fitoren e kesaj gare te pare?
  E ndiej veten mes pretendenteve. Megjithate mund te them se pretendenti kryesor vazhdon te mbetet Rosi. Duhet te themi se edhe nese ka pasur probleme, talenti qe zoteron, arrin t'i kaloje ato. Nje gje te tille, per shembull, nuk mund ta themi per shokun e tij te skuadres, Kolin Eduards. Gjithsesi nuk e perjashtoj edhe Ducatin nga lufta per titull. Ne fundin e sezonit te kaluar treguam qarte objektivat qe do te kishim per 2006-n, shpresoj qe t'ia dalim mbane.
  Ndiheni si pretendent per titullin kampion?
  Do te jete nje kampionat shume interesant. Une kam shume besim te potenciali i motorit tone dhe te potenciali i gomave Bridgestone. Edhe ata kane shume besim te une. E perseris edhe nje here, ne cdo sezon ne futemi per te fituar titullin kampion, megjithate ne 2006-n duket se do jemi me afer se kurre.
  cfare duhet te presim nga Ducati?
  Ne jemi nje shoqeri me persona, te cilet japin gjithmone maksimumin. Per momentin jane shume te perqendruar te projekti i sezonit te ardhshem, ku motori do te kaloje ne 800cc, nga 1000cc qe eshte aktualisht. Me mua te gjithe sillen shume mire: sa here qe u kam kerkuar te ndryshojne ndonje gje, ma kane plotesuar. Ndihem shume mire qe jam integruar ne kete skuader. Ata me kane besuar mua kete motor dhe une jam i gatshem te jap per ta gjithmone maksimumin.
  Cilet mund te jene pretendentet e kampionatit, sipas jush?
  Si gjithmone emrat e pretendenteve fillojne nga Rosi, me pas vijne Melandri dhe Pedroza, i cili eshte paraqitur shume mire ne testimet dimerore. Nuk mund te le pa permendur edhe Heidenin bashke me shokun tim te skuadres, Sete Xhibernaun. Si fillim eshte nje grup i madh pretendentesh, por duhet te theksojme se pas tri garave te para, do te dalin ne pah pilotet protagoniste te ketij sezoni.
  Po per motorin dhe per gomat cfare mund te na thoni?
  Ky mund te jete nje kampionat me te vertete i ekuilibruar, pasi duhet te permendim Kawasakin dhe Suzukin, te cilet jane permiresuar ndjeshem. Megjithate, per mendimin tim, Yamaha eshte motori me i mire dhe me pas vjen Honda, te cilen mund ta konsiderojme ne te njejtin nivel me ne. Per sa u perket gomave, dua te theksoj se Bridgestoni ka treguar nje potencial shume te madh gjate testimeve dimerore, megjithate nuk duhet te hedhim poshte paraqitjen konstante te Michelinit ne te gjitha pistat. Nese japonezet do te tregojne se jane konstante, atehere edhe ne do te jemi pretendente ne te gjitha pistat.

  Ducati i ri GP6 te, me i lehte dhe me i "eger"
  Nga pikepamja e estetikes, motori i ri Ducati eshte shume i perafert me ate te vitit te kaluar, GP5 n, megjithate i jane reduktuar disi permasat, duke filluar nga pjesa e perparme dhe duke vazhduar me pas me serbatorin. Si rrjedhoje pesha e motorit te ri ka renenga 154 ne 148 kg qe duhet thene se eshte dhe pesha minimale qe lejohet si pas rregullores. Pervec ketij fakti, motori i ri GP6 te eshte edhe me i ashper pasi edhe fuqia i eshte rritur rreth 4 kuaj me shume. Objektivi kryesore qe kane patur mekaniket per kete motor ka qene qe ta benin ate sa me te thjeshte per t'u pilotuar dhe sa me konstant. Ndjeshem jane permiresuar edhe gomat Bridgestone.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 34. #34
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kapirosi, te gjithe ne rresht per nje

  Kapirosi, te gjithe ne rresht per nje
  Endi Tufa

  Ka qene Loris Kapirosi fituesi i gares se djeshme ne Jerez de la Fronteira. Italiani i Ducatit ka mundur dabutuesin ne klasin Moto Gp, Daniel Pedrozen, dhe shokun e tij te skuadres, Niki Heiden. Nderkohe, kampioni i botes ne fuqi, Valentino Rosi, e ka perfunduar kete gare vetem ne vendin e 14 te. Ne te vertete, "Doktori" eshte rrezuar qe ne startin e gares, pasi eshte aksidentuar nga Toni Elias. Kjo eshte hera e pare ne 6 vitet e fundit qe Rosi nuk arrin te fitoje garen e pare te sezonit. Kapirosi e filloi garen nga "poli" dhe e ka mbajtur vendin e pare deri ne fund. Kur kishte kaluar thuajse gjysma e gares, italiani filloi te shqetesohej nga kampioni i botes ne fuqi per klasin 250cc, Daniel Pedroza. "Kisha nje motor perfekt dhe kisha bere zgjedhjen e duhur te gomave, ka thene Kapirosi ne konferencen per shtyp menjehere pas perfundimit te gares. Shpresoj qe kjo fitore te sjelle edhe shume te tjera nga prapa." Nderkohe, spanjolli i Hondes zyrtare, Daniel Pedroza, ka deklaruar: "Te them te drejten, jam shume i kenaqur nga ky rezultat, sepse nuk e prisja aspak.

  Jane per t'u zhvilluar akoma edhe 16 gara dhe shpresoj qe gjerat te shkojne me mire." Ne te vertete, ne prag te kesaj gare, 20 vjecari spanjoll beri te ditur se nuk duhet te prisnin shume nga ai, pasi eshte vetem sezoni i pare dhe rivaliteti ne Moto Gp eshte shtuar shume. Ai kishte thene gjithashtu se edhe mund t'i zhgenjente parashikuesit, pasi do ta kishte shume te veshtire. Ne te vertete, ne garen e djeshme te Jerezit gjithcka ka shkuar sipas parashikimeve te specialisteve. Daniel Pedroza ka shkelqyer qe ne garen e pare ne Moto Gp. Per me shume, ai ka mundur edhe shokun e tij te skuadres, amerikanin Niki Heiden, i cili me veshtiresi arriti te mbaje vendin e trete, sepse ne fundin e gares u sulmua ashper nga Toni Elias. Megjithate, ne perfundim te kesaj gare, amerikani i Hondes zyrtare, Niki Heiden, ka deklaruar: "Nuk jam shume i kenaqur nga rezultati i kesaj gare te pare. Me te vertete arrita te marr 16 pike, por te them te drejten u befasova shume nga dy pilotet e pare. Ne testimet qe zhvilluam perpara gares, ata ishin me te ngadalte se une, por ne gare gjithcka shkoi ndryshe. Shpresoj te arrij nje rezultat me te mire ne garen e ardhshme," ka perfunduar Niki Heiden.

  Valentino Rosi: Ishte nje gabim i Eliasit
  E ka filluar me nje rrezim Valentino Rosi garen e pare te sezonit 2006. Gjithsesi, ai arriti ta mbaje ndezur motorin dhe ta perfundonte kete gare ne vendin e 14 te. "Ishte nje gabim i Eliasit dhe pas gares me kerkoi falje. Per fat te keq, Eliasi u nis sikur te ishte gara e fundit e sezonit dhe jo e para, gjithsesi, me mbetet te them se jane gjera qe ndodhin. Nisja ime ishte shume e mire, pasi u gjenda menjehere prapa dy motoreve Ducati, por me pas, ne kthesen e pare, u rrezova pas prekjes se Eliasit. Me pas mendova te arrija ne zonen e pikeve. Ne perfundim te gjithe kesaj mund te them se duhet te punojme akoma me shume me motorin," ka perfunduar Rosi.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 35. #35
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Lorenco arrin fitoren e pare ne 250cc

  Lorenco arrin fitoren e pare ne 250cc
  Endi Tufa

  Horge Lorenco me Aprilian ka fituar cmimin e Madh te Spanjes qe u zhvillua dje ne pisten e Jerezit. Spanjolli ka arritur te lere prapa Aleks de Anxhelisin, nje tjeter pilot i Aprilias, dhe Andrea Doviciozon me Honda. Per Lorencon kjo eshte fitorja e tij e peste ne karriere ne klasin 250cc. Gjate gjithe gares, Lorenco ka dueluar me shokun e tij te skuadres, Hektor Barberen. Vetem ne fundin e gares, Aleks de Anxhelisi ka mundur te marre vendin e dyte, nderkohe qe Doviciozo ka perfituar nga nje gabim i Barberes per t'u renditur i treti. Duhet theksuar se piloti i Aprilias e ka filluar kete sezon si nje nga pretendentet kryesore per titullin dhe kete gje e ka konfirmuar edhe fitorja ne garen e pare te ketij sezoni ne Spanje. "Te them te drejten, eshte nje rezultat qe ende nuk e besoj. Asnjehere nuk kisha provuar emocione te tilla.

  Ne fillim gara nuk ishte aspak e thjeshte, gjithsesi jam shume i kenaqur me fitoren," ka perfunduar spanjolli Horge Lorenco. Mjaft i kenaqur per kete rezultat ka qene dhe piloti nga San Marino, Aleks de Anxhelis. Ne perfundim te gares se djeshme, ai ka deklaruar: "Jam i kenaqur nga rezultati i kesaj gare, duke marre parasysh se si shkuan gjerat. Fillimi i gares ishte disi i veshtire, megjithate me kalimin e xhirove, edhe gomat arriten ne temperaturen ideale, te cilat me dhane mundesine te isha me i shpejte. Ne pergjithesi jam i kenaqur nga ky rezultat, por shpresoj qe ne garat e ardhshme te jem une ai qe do te ngjitet ne shkallen me te larte te podiumit," ka perfunduar De Anxhelis.

  Bautista, fituesi i gares se Jerezit per klasin 125cc
  Spanjolli Alvaro Bautista ka arritur te fitoje dje cmimin e Madh te Spanjes per klasin 125cc. Piloti 21 vjecar i Aprilias ka marre kryesimin e gares ne xhiron e dyte dhe e ka mbajtur ate deri ne fund. Prapa tij eshte renditur ceku Lukas Pesek dhe me pas italiani Matia Pasini. "Jam shume i kenaqur qe arrita te fitoja ketu ne pisten e "shtepise" sime. Nuk e mendoja ne fillim te gares se do te arrija kete rezultat," ka perfunduar Bautista. Mjaft i kenaqur nga kjo gare ka qene dhe piloti italian, Matia Pasini.

  Ne perfundim te saj ai ka deklaruar: "Se bashku me mekaniket vendosem te perdornim gome te forte, por kur po afrohej fundi i gares, motori filloi te me rreshkiste. Pikerisht ne ato momente vendosa te qendroja ne mbrojtje, pasi edhe ndjekesit e mi ishin shume prapa. Per nje moment mendova edhe te rikuperoja ndaj Bautistes, por nuk ia dilja dot mbane," ka thene italiani.

  cmimi i Madh i Spanjes
  Klasi Moto Gp
  1. L.Kapirosi Ducati
  2. D.Pedroza Honda
  3. N.Heiden Honda
  4. T.Elias Honda
  5. M.Melandri Honda
  6. K.Stoner Honda

  Pilotet
  1. L.Kapirosi 25 p
  2. D.Pedroza 20
  3. N.Heiden 16
  4. T.Elias 13
  5. M.Melandri 11
  6. K.Stoner 10

  Konstruktoret
  1. Ducati 25 p
  2. Honda 20
  3. Kawasaki 9
  4. KR211V 8
  5. Suzuki 7
  6. Yamaha 5

  Klasi 250cc
  1. H.Lorenco Aprilia
  2. A. de Anxhelis Aprilia
  3. A.Doviciozo Honda
  4. J.Takahashi Honda
  5. H.Barbera Aprilia
  6. H.Aojama KTM

  Pilotet
  1. H.Lorenco 25 p
  2. A. de Anxhelis 20
  3. A.Doviciozo 16
  4. J.Takahashi 13
  5. H.Barbera 11
  6. H.Aojama 10

  Konstruktoret
  1. Aprilia 25 p
  2. Honda 16
  3. KTM 10

  Klasi 125cc
  1. A.Bautista Aprilia
  2. L.Pesek Derbi
  3. M.Pasini Aprilia
  4. M.Kalio KTM
  5. J.Simon KTM
  6. H.Faubel Aprilia

  Pilotet
  1. A.Bautista 25 p
  2. L.Pesek 20
  3. M.Pasini 16
  4. M.Kalio 13
  5. J.Simon 11
  6. H.Faubel 10

  Konstruktoret
  1. Aprilia 25 p
  2. Derbi 20
  3. KTM 13
  4. Honda 8
  5. Gilera 5
  6. Malaguti 4
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Tema te ngjashme

 1. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-04-2009, 08:01

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.