Ne librarite e Vlores:

"POST - SCRIPTUM PER DIKTATUREN"


(dokument - ese)

Ditet e fundit, shtepia botuese "Toena" ne Tirane, hodhi ne qarkullim librin dokument-ese "Post-scriptum per diktaturen" shkruar nga Vasil Qesari. Ky liber, per te cilin autori ne fjale, ka punuar per disa vjet, perben nje afresk shumeplanesh te jetes totalitare gjate peridhes 1970-1990. Permbysja e kesaj "ngrehine" te madhe ne Shqiperi do te linte pas, jo vetem ndryshimin e sistemit shoqeruar me plot shpresa, mirazhe e klithma lumturie por, fatkeqesisht edhe mjaft plage, drama, viktima, pluhur, mllefe e cgenjime nga me te ndryshmet. Dhjete vjet e me teper pas kesaj ngjarje e cila tronditi thelle shoqerine duke permbysur teresisht shume kode, rregulla e koncepte te mepareshme, njerezit vazhdojne ende t'i bejne vehtes pyetje te tilla, si:
c'kish ndodhur ne te vertete ne shoqerine shqiptare gjate 50 vjeteve te fundit te diktatures ? Si qe e mundur qe sistemi arriti te deformonte gjithecka? Perse njerezit e kishin pranur ate ? Cila qe"logjika" totalitare e transformimit te shoqerise dhe individit? Si qene konceptuar e funksiononin strukturat e mekanizmave totalitare: propaganda, policia sekrete dhe ushtrimi i ideologjise se terrorit ?...Si ndodhi qe ne mbare vendet komuniste te Lindjes, Shqiperia te cilesohej shpesh si "perjashtim" apo "rast i vecante "? Pse Enver Hoxha i qendroi verberisht, fanatikisht e gjer ne fund besnik Stalinit duke e kthyer vendin ne nje burg te madh ku dhuna, frika e spastrimet vazhduan gjer ne fundin e viteve '80? Pse vendi u izolua cmendurisht, duke i mbyllur njerezit mes bunkeresh e telash me gjemba? Perse, pra, ndodhen gjithe fenomenet e mesiperme? ...

Libri "Post-scriptum per diktaturen", nuk pretendon t'u jape pergjigjje defintive e te padiskutueshme pyetjeve te mesiperme apo kompleksitetit te arsyeve qe sollen e mbajten ne fuqi pushtetin totalitar ne Shqiperi. As qe te jete nje "afresk" i plote, i thelle dhe i gjithanshem i jetes e vuajtjeve qe perjetuan njerezit gjate atij sistemi. Por, autori i tij Vasil Qesari, ndofta ka meriten qe bashke me veshtrimin analitik retrospektiv te periudhes totalitare, shoqeruar me zellin e nje analisti te pasionuar, mbeshtetur mbi pervojen e njohesve e analisteve me te shquar te shoqerive totalitare, eshte perpjekur te ktheje edhe nje here koken "mbrapa", per te dhene jo vetem mendimet, opinionet e kujtimet e tij personale, por dhe per t'i u rikthyer dhe nje here vizionit te asaj epoke, me filosofine e thjeshte te ruajtjes se Memories Kolektive si edhe mbeshtetjes se Apelit per te mos harruar kurre maksimem e njohur, se "...kadavres vazhdojne t'i rriten thonjet e floket dhe mbas vdekjes" .

Dhjete vjet e me shume pas "permbysjes se madhe", libri ne fjale ka vlera aktuale e shpresojme te vleresohet nga lexuesi sepse, sic shprehet edhe nje studjues shqiptar "...e keqja me e madhe qe mund t'i ndodhe nje populli, vjen atehere kur ai nuk arrin te beje analizen e se kaluares se vet. Nje popull amnezik eshte i detyruar te jete vazhdimisht neuropatik e te perserise pervojat e tij te dhembeshme... ".

Shkruar nga Vitore Stefa - Leka (Itali)

----------------------------------------------------

Shenim: Vasil QESARI ka lindur ne Vlore dhe ka kryer studimet e larta ne fakultetin Histori - Filologji ( dega gjuhe - letersi ). Per shume vite ka punuar si korrespondent i Radio - Televizionit Shqiptar ne Vlore. Ne janar te vitit 1997, krijoi kanalin e pare televiziv lokal te pavarur ne Shqiperi, te quajtur Teleblu. Aktualisht jeton ne France dhe punon si gazetar - reporter ne kanalin televiziv francez FRANCE 3. Prej vitesh eshte anetar i Shoqates se Gazetareve Profesioniste Franceze si dhe veprimtar i Aorganizatave te njohura "Reporters sans frontiere" e "Amnistie International ". Mbas botimit, ne mars 2000 nga Toena, te librit "44 ditet e Telebluse", autori paraqitet para lexuesit me librin e tij te dyte "Post - scriptum per diktaturen ", te cilin mund t'a gjeni ne librarite e Vlores dhe qyteteve te tjere.