Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 1 nga 9 123 ... E FunditE Fundit
Tregoni rezultatet 1 ne 35 nga 281
 1. #1
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore Poezi nga poetet me te shquar Shqiptare.

  Poezi nga poetet me te shquar Shqiptare.

  Poezi nga :

  Migjeni
  Ismail Kadare
  Naim Frasheri
  Andon Z. Cajupi
  Fan S. Noli
  Luigj Gurakuqi
  Dritero Agolli
  Martin Camaj
  Gjergj Fishta
  Mimoza Ahmeti
  Ndre Mjeda
  Xhevahir Spahiu
  Bardhyl Londo
  Fatos Arapi
  Ali Podrimja
  Esat Mekuli
  Zhuliana Jorganxhi
  Lasgush Poradeci
  Ernest Koliqi
  Pashko Vasa
  Filip Shiroka
  Asdreni
  Kasem Trebeshina
  Azem Shkreli

  E tjere..............
  Modifikuar per here te fundit nga AlbShkodra : 21-10-2003 ne 01:45

 2. #2
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  MIGJENI

  Poema e Mjerimit

  Kafshate qe s'kaperdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshate qe te mbete ne fyt edhe te ze trishtimi
  kur shef ftyra te zbeta edhe sy t'jeshilta
  qe t'shikojne si hije dhe shtrijne duert e mpita
  edhe ashtu te shtrime mbrapa teje mbesin
  te tan jeten e vet derisa te vdesin.

  E mbi ta n'ajri, si ne qesendi,
  therin qiellen kryqat e minaret e ngurta,
  profetent dhe shejtent ne fushqeta te shumngjyrta
  shkelqejne. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vulen e vet t'shemtueme,
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
  balli qe e ka, syt qe e shprehin,
  buzet qe me kot mundohen ta mshefin -
  jane femite e padijes e flite e perbuzjes,
  t'mbetunat e flliqta rreth e perqark tryezes
  mbi t'cilen hangri darken nje qen e pamshirshem
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishem.

  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetem zhele,
  zhele fund e maje, flamujt e nje shprese
  t'shkyem dhe te coptuem me t'dalun bese.

  Mjerimi terbohet n'dashuni epshore.
  Neper skaje t'errta, bashke me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
  lakuriqen mishnat, si zhange; t'verdhe e pisa,
  kaperthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojne, perpijne, thithen, puthen buzet e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kaperthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajne fillin t'marret, sherbtoret dhe lypsat
  qe neser do linden me na i mbushe rrugat.

  Mjerimi ne dritzen e synit t'kerthinit
  dridhet posi flaka e mekun e qirit
  nen tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen nder mure plot danga,
  ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
  tu' nduke gjite e shterruna t'zezes ame,
  e kjo prap shtazane, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rande.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetem lengon,
  e ama s'e don, por vetem mallkon.
  Vall sa i trishtueshem asht djepi i skamit
  ku foshnjen perkundin lot edhe te fshamit!

  Mjerimi rrit femin ne hijen e shtepive
  te nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashke me zoja flejne ne shtretent e lumnis.

  Mjerimi pjek femin para se te burrnohet,
  don ta msoje t'i iki grushtit q'i kercnohet,
  atij grusht qe n'gjume e shterngon per fytit
  kur fillojne kllapite e etheve prej unit
  dhe fetyren e femis e mblon hij' e vdekjes,
  nje stoli e kobshme ne vend te buzqeshjes.
  Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe femia n'bark t'dheut mbaron.

  Mjerimi punon, punon dit e nate
  tu' i vlue djersa ne gjoks edhe ne balle,
  tue u zhigatun deri n'gjuje, n'balte
  e prap zorret nga uja i bahen pale-pale.
  Shperblim qesharak! Per qindenje afsh
  ne dite - vetem: leke tre-kater dhe "marsh!".

  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzet e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin permendore e nje tregtis s'ndyte,
  qe asht i gjikuem te bije ne shtrat vet i dyte,
  dhe per at sherbim ka per te marre do franga
  nder carcafe, nder fetyra dhe ne ndergjegje danga.

  Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
  -jo vec neper banka dhe ne gja te patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbe,
  mund qe t'len kujtim diten e dikurshme
  kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohes, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithcka u ndi nje i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qe vdiste nen tra.
  Keshtu nen kambet'rande t'zotit t'egersuem -
  thote prifti - vdes ai qe con jete te dhunuem.

  Dhe me keto kujtime, ksi lloj fatkeqesinash
  mbushet got' e helmit ne trashigim brezninash.
  Mjerimi ka moter ngushulluese goten.
  Ne pijetore te qelbta, prane tryezes plot zdrale
  te neveritshme, shpirti me etje derdh goten
  n'fyt per me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nen tryeze qan-qeshet ne forme tragjikomike.
  Tê gjitha hallet skami n'gote i mbyt
  kur njiqind i derdh nje nga nje ne fyt.
  Mjerimi ndez deshirat si hyjet errsina
  dhe bajne tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

  Mjerimi s'ka gezim, por ka vetem dhimba,
  dhimba paduruese qe t'bajne t'cmendesh,
  qe t'ap in litarin te shkojsh fill' e t'varesh
  ose bahe fli e mjere e paragrafesh.

  Mjerimi s'don mshire. Por don vetem te drejt!
  Mshire? Bije bastardhe e etenve dinake,
  t'cilt n'mnyre pompoze posi farisejt
  i bijne lodertines me ndjejt dhelparak
  tu' ia leshue lypsiti nje grosh te holl' n'shplake.

  Mjerimi asht nje njolle e pashlyeme
  n'balle te njerzimit qe kalon neper shekuj.
  Dhe ket njolle kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejne pacavrat qe zune myk nder tempuj.
  Modifikuar per here te fundit nga AlbShkodra : 12-10-2003 ne 06:08
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  ISMAIL KADARE :

  Kristal

  Ka kohe qe s'shihemi dhe ndjej
  si te harroj une dalengadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin floket dhe gjithcka.

  Tani kerkoj poshte e larte
  nje vend ku ty te te leshoj
  nje strofe a note, a nje brilant
  ku te te le, te puth, te shkoj.

  Ne s'te pranofte asnje varr
  asnje mermer, a morg kristal
  mos duhet valle prape te te mbart
  gjysem te vdekur, gjysem te gjalle.

  Ne s'gjetsha hon ku te te hedh
  do gjej nje fushe a nje lulnaje
  ku butesisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund te te shperndaje.

  Te te mashtroj ndoshta keshtu
  dhe te te puth te ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NAIM FRASHERI :

  Fjalet e Qiririt

  Ne mes tuaj kam qendruar
  E jam duke perveluar,
  Qe t'u ap pakeze drite,
  Natene t'ua benj dite.

  Do te tretem, te kullohem,
  Te digjem, te pervelohem,
  Qe t'u ndrinj mir' e te shihni,
  Njeri-tjaterin te njihni.

  Per ju do te rri te tretem,
  Asnje cike te mos mbetem,
  Te digjem e te qanj me lot,
  Se deshiren s'e duronj dot.

  Une zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurre s'dua te shuhem,
  Po te digjem me deshire,
  Sa te munt t'u ndrinj me mire.

  Kur me shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam nde jete
  jam ne dritet te vertete,

  Une jam ne shpirtin tuaj,
  Mos me kini per te huaj,
  M'eshte falure durimi,
  Andaj po digjem si trimi,

  Se ma k'enda t'u benj mire,
  Te mos mbeti n'erresire.
  Jakeni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,

  Ne shpirt kam dashurine,
  Pa digjem per njerezine,
  Lemeni te pervelohem,
  nuke dua me te ftohem,

  Dua ta djek trupn' e krete
  Per ate zotn' e vertete.
  Me zjarr ta djek mushkerine
  E te tretem per njerine,

  Bashke me gezimt te tija
  te vete te perendia.
  Une dua njerezine,
  Miresin' e urtesine.

  Ne behi shoke me mua,
  Ne me doni si u dua,
  Njeri-tjeterin ne doni,
  Te paudhe mos punoni.

  O zemera fluturake,
  Qasju pake kesaj flake!
  Mase krahet t'i pervelon,
  Po dhe shpirtin ta shenjteron.

  Une duke perveluar,
  Njerezit i kam ndrituar.
  Kam qene mik me njerine,
  Andaj i di e me dine.

  Gjithe tuajt' i kam pare,
  Mem' e at' e fis e fare,
  Si tani gjithe i kam nder ment,
  Qe rrinine me kete vent.

  Edhe sot ner ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe une si ju jam ndruar
  E jam perzjer' e ndryshuar,

  Pa jam bere shume here
  Zjar e uj' e balt' e ere.
  Jam nje shkendije pej qielli
  dhe nje drudheze pej dielli.

  Edhe nder qiej fluturonj,
  Edhe brenda ne det qendronj,
  Shume here fle ne balte,
  Diku ndodhem dhe ne mjalte

  Benem qengj e kec i pire,
  Lul' e bar e gjeth i mbire.
  Dua shume fjale t'u them,
  Po trembem mos i benj ujem.
  E ku shkruhene ne karte
  Fjalet' e gjuhese zjarrte?
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  ANDON ZAKO CAJUPI

  Dashuria

  E mban mend, moj Mare,
  dashurin' e pare?
  Njeri nuk e gjegji,
  se jeshme te vegji.
  Une pa ty s'rroje,
  vij' e te kerkoje;
  tl pa mua s'rroje,
  vij' e me kerkoje.
  Ne lule me ere
  putheshim ngahere,
  dhe si burr' e grua
  losnim nene ftua.
  Nje dite, te dyza
  losnim mbylla-syza:
  U fshyem pa dukur
  Cine te besoj tanine,
  perendin' a dashurine?
  Perendi ne kete jete
  eshte dashuria vete.
  ------
  Bukuria jote, lesherat e tua
  posi pende korbi, te gjata
  mbi thua,ballete si diell,
  faqete si molle,qafa jot' e gjate,
  mesi yt i holle,sisete si shege,
  dhembet si thelpenje,buzet si
  burbuqe, syte si geshtenje,
  dora si debore, fjala jote mjalte,
  kurmi yt i derdhur, shtati yt i nalte;
  gjithe me kenaqin, te tera t'i dua,
  po zemera jote u be gur per mua!
  -----
  Pika-pika bie shiu
  dhe debora floke-floke,
  vetetin e fryn veriu,
  bresheri kercet mi toke!
  Le te fryje er' e ftohte,
  s'ka c'me ben dimeri mua:
  Dashuria me mban ngrohte,
  se pushtoj ate qe dua.
  Kur fryn era me tallas,
  kur bie debor' e shi,
  sa fle njeriu me gas,
  kur ka mikene ne gji!
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 6. #6
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  FAN STILIAN NOLI :

  Anes Lumenjve

  Arratisur, syrgjynosur,
  Rraskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shprese,
  Anes Elbe-s, anes Spree-se.
  Ku e lam' e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Anes detit i palare,
  Anes drites i papare,
  Prane sofres i pangrene,
  Prane dijes i panxene,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.

  Se c'e shempne derbederet,
  Mercenaret dhe bejleret,
  Se c'e shtypne jabanxhinjte,
  Se c'e shtrythne fajdexhinjte,
  Se c'e pren' e se c'e vrane,
  c'e shkretuan anembane,
  Nene thundren e perdhunes
  Anes Vjoses, anes Bunes.

  cirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, carmatosur,
  As i gjall', as i varrosur,
  Pres nje shenj' e pres nje drite,
  Pres me vjet' e pres me dite,
  Se c'u tera, se c'u mpaka,
  Se c'u cora, se c'u mplaka,
  Lark prej vatres dhe prej punes,
  Anes Rinit, anes Tunes.
  cakerdisur, baterdisur,
  Perpelitur dhe zalisur,
  enderonj pa funt, pa shprese,
  Anes Elbe-s, anes Spree-se.

  Dhe nje ze vengon nga lumi,
  Me bucet, me zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se pelcet, kercet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjemon trumbeta.
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar' e punetore,
  Qe nga Shkodra gjer ne Vlore!

  Ky ilac e ky kushtrim
  me ben djal' e me ben trim,
  me jep forc' e me jep shprese,
  anes Elbe-s, anes Spree-se.
  Se pas dimrit vjen nje vere,
  qe do kthehemi njehere,
  prane vatres, prane punes,
  Anes Vjoses, anes Bunes.

  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes' e shprese,
  anes Elbe-s, anes Spree-se.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  DRITERO AGOLLI :

  Ketu s'do jem

  Ketu s'do jem do jem larguar
  Ne toke I tretur si te tjeret
  Ne kafenene e preferuar
  Nuk do me shohin kamarieret

  Dhe neper udhet ku kam ecur
  S'do ndihet kolla ime e thate
  Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
  Nje qipariz si murg I ngrate

  Ti do trishtohesh atehere
  Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
  Dhe kur ne xham te fryje ere
  Do qash me eren dalengadale

  Por kur te jesh merzitur shume
  Ne raft te librave kerkome
  Aty do jem I fshehur une
  Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
  Ti si dikur me mall do qeshesh
  Si nje blerim pas nje rekeje.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 8. #8
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  MARTIN CAMAJ :

  Deshta nji vashe

  Deshta nji vashe
  ne shtepine e vogel rrethue ne shimshir,
  ne shtepine e vogel me lule ne shkalle.
  Fluturova si bleta ne rrezet e para ne ajr
  mbi flatrat e ndjenjes.
  Zemra m'u dridh e dora
  si thimthat e bletes zoge
  ne gjinin e lules, ne aroma,
  kur pin nektar.

  Desha nji vashe me gjakun e ndezun te Jugut,
  me butsine e frymes teme ne muzg
  kur gjoksi binte ne pagje.

  Tash, i vetem zani i kullute i saj nper shtepi
  me duket se me kumbon ne veshe
  ndojhere,
  nji melodi e dashun dikur - ne rini.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 9. #9
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  AT GJERGJ FISHTA

  Gjuha shqype

  Porsi kanga e zogut t'veres,
  qi vallzon n'blerim te prillit;
  porsi i ambli flladi i eres,
  qi lmon gjit e drandofillit;
  porsi vala e bregut t'detit,
  porsi gjama e rrfes zhgjetare,
  porsi ushtima e nji termetit,
  ngjashtu a' gjuha e jone shqyptare.
  Ah! po; a' e ambel fjala e saje,
  porsi gjumi m'nji kerthi,
  porsi drita plot uzdaje,
  porsi gazi i pamashtri;
  edhe ndihet tue kumbue;
  porsi fleta e Kerubimit,
  ka'i bien qiellvet tue flutrue
  n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
  Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
  qi kete gjuhe te Perendis',
  trashigim, qe na la i Pari,
  trashigim s'ia len ai fmis;
  edhe atij iu thafte, po, goja,
  qe perbuze kete gjuhe hyjnore;
  qi n'gjuhe t'huej, kur s'asht nevoja,
  flet e t'veten e len mbas dore.
  Ne gjuhe shqype nanat tona
  shi prej djepit na kane thanun,
  se asht nje Zot, qi do ta dona;
  njate, qi jeten na ka dhanun;
  edhe shqyp na thane se Zoti
  per shqyptare Shqypnine e fali,
  se sa t'enden stina e moti,
  do ta gzojn kta djale mbas djali.
  Shqyp na vete, po pik' ma para,
  n'agim t'jetes kur kemi shkue,
  tue ndjeke flutra neper ara,
  shqyp ma s'pari kemi kndue:
  kemi kndue, po armet besnike,
  qi flakue kane n'dore t'shqyptarevet,
  kah kane deke kta per dhe t't'Parvet.
  Ne kete gjuhe edhe njai Leka,
  qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xuni,
  ne kete gjuhe edhe Kastriota
  u pat fole njatyne ushtrive,
  qi sa t'drise e diellit rrota,
  kane me kêne ndera e trimnive.
  Pra, shqyptare cdo fes qi t'jini,
  gege e toske, malci e qyteta,
  gjuhen t'uej kurr mos ta lini,
  mos ta lini sa t'jete jeta,
  por per tê gjithmone punoni;
  pse, sa t'mbani gjuhen t'uej,
  fisi juej, vendi e zakoni
  kane me u mbajte larg kambes s'huej,
  Nper gjuhe shqype bota mbare
  ka me ju njohte se c'fis ju kini,
  ka me ju njohte per shqyptare;
  trimi n'za, sikurse jini.
  Prandaj, pra, n'e doni fisin,
  mali, bregu edhe Malcija
  prej njaj goje sod t'brohrisim:
  Me gjuhe t'veten rrnofte Shqypnia!
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 10. #10
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  MIMOZA AHMETAJ

  Eshte cudi kur je femer

  Mua tani me vjen per te qare.Me duket sikur
  shkarkesa yjesh me jane grumbulluar te syte.
  Dot nuk duroj,
  ndersa cengelat e nervave nderas terhiqen
  kundrejt njeri-tjetrit.
  Kangur me foshnjen ne xhep
  duket figura ime se largu
  ketu ne bregdet.
  Me vjen per te qare.Jam bere barre.
  Me siguri molusqet e buta tani
  levizin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem
  kane marre
  Eshte cudi kur je femer...
  E keni pare natyren kur tmerrohet,fryn
  e shkaterron!
  Kur si perbindesh shkriferon germadhat
  e mohimit...
  Pastaj, kur pastaj, e lehte dhe e trandur,
  me syte e medhenj plot hije
  pret nje vazhdim, nje lindje femije
  buze detit ku i vjen per te qare, per te qare,
  ngaqe se si eshte, eshte me barre.
  Ne ato ore te dites kur molusqet e buta
  hapin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem kane marre...
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NDRE MJEDA

  Gjuha shqipe

  Permbi za qe lshon bylbyli,
  gjuha shqipe m'shungullon
  permbi er' qe jep zymbyli,
  pa da zemren ma ngushllon.

  Nder komb' tjera, nder dhena tjera,
  ku e shkoj jeten tash sa mot,
  vec per ty m'rreh zemra e mjera
  e prej mallit derdhi lot.

  Nji kto gjuhe qe jam tue ndie,
  jan' te bukra me themel
  por prap' kjo, si diell pa hije,
  per mue t'tanave iu del.
  ................................

  Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
  me zbardh, Shqipe, zanin tand,
  e ku Drinit a burimi
  qe shperndahet kand e kand.

  Geg' e tosk', malsi, jallia**)
  jan' nji komb, m'u da, s'duron;
  fund e maj' nji a Shqipnia
  e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

  Qofte mallkue kush qet ngatrrime
  nder kto vllazen shoq me shoq,
  kush e dan me flak' e shkrime
  cka natyra vet' perpoq.***)

  Por me gjuhe kaq t'mocme e mjera
  si nj'bij' kjo qe pa prind mbet:
  per t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
  s't'kishte kush per moter t'vet.

  E njat tok' qe je tue gzue,
  e ke zan' tash sa mij' vjet,
  shqiptaria, qe mbet mblue
  sot nen dhe, edhe shqip flet.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  XHEVAHIR SPAHIU

  Nata e Vitit te Ri

  O zemra ime, o vetmi,
  te pime sonte, gjithsesi.
  Nje mall, nje dhembje dhemb atje
  ku jemi dhe nuk jemi ne.
  pas muresh koke me koke kurthojne
  harrimin e harrimit tone.
  Po qofte ne Dajt a Monparnas
  nje shishe vere te ndjek pas.
  Sa vlen nje gllenjke e saj nuk vlen
  as fama, as froni qe shkelqen.
  E tha s'e tha Omar Khajami,
  stacioni i fundit: Varri i Bamit.
  O zemra ime, o vetmi
  Te pime sone, gjithesesi..
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 13. #13
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  BARDHYL LONDO

  VETEN E VRASIM PERDITE

  Veten e vrasim perdite.
  Ne tavolina
  te pista kafenesh.
  Ne rrjeshta
  te ndyte gazetash.
  Ne qarqe
  prapesish, intrigash.
  Vritemi
  ne nje vdekje te ngadalte.
  Dhe, oh, Zot,
  s'arrime ta kuptojme vetvarsjen tone.
  Vjen pastaj nje cast.
  Merr revolverin.
  Kembeza
  nuk hiqet.
  Ke vdekur prej kohesh.
  I vdekuri nuk vetvritet.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  FATOS ARAPI

  Atdheu

  Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje.
  Nje prill i pikelluar ne shpirt.
  Atdheu eshte kryqi , eshte kryqi
  E mban - dhe te mban ty ne shpirt.

  Atdheu eshte toka e premtuar.
  Ti shkel si nje zot dhe se ka nden kembe.
  Atdheu ska fjale , ka sy te trishtuar.
  Vdes dashuria ne dashuri qe te cmend.

  Atdheu eshte buka e uritur.
  Te iken nga duart e dot nuk te ngop
  Enderr dhe ankth dhe shprese e sfilitur
  Me syte n'erresire vetveten kerkon.

  Atdheu eshte varr i hapur, eshte varr.
  Nje jete drejt tij shkon me bese qe lind.
  Ne nje pike loti mbyt lotin fatvrare.
  Ne nje pike loti lirine e lind.

  Atdheu yt i vogli , i vogli
  ai hyjnori i pavdekshmi si loti
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 15. #15
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  ALI PODRIMJA

  Parisi, Vendlindja

  Do te hyjme ne Paris
  gurin tone aty do ta ngulim,
  nuk do te na prese Teuta, Genti
  nuk do te na prese hordhi e eger romake
  nuk do te na prese njeri i gjalle.
  Ne Paris do te hyjme
  endrrat do ti varim ne krahe te lejlekeve
  te nje krua do ti lajme syte , duart lythore
  do ti leme netet ballkanike pas shpine
  vallet , kenget , baladat , perrallat,
  vetem fyellin do ta marrim
  ti biem kur te na rroke malli,
  kur humbim ne grumbullin e kloshareve,
  te hijeve,
  te minjve,
  deri vone rrugeve te Parisit ne metro marramenthi,
  do ti marrim ere ftoit te vendlindjes
  per kohet pist do te flasim me gishta ,
  nuk do te shkelim asnje mize,
  nuk do te trembim asnje zog ,
  nuk do te derdhim zjarr , vrer ,
  mbi koke te njeriut,
  Evropes se pergjumur sdo ti perulemi
  as perendive te krisura.
  Ma jep besen ,Lum Lumi,
  se nuk do ta harrojme vendlindjen.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 16. #16
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  ESAT MEKULI

  POPULLIT TIM

  Deshta, shum' kam dasht-dishrue
  qe me keng te trimnoj, me fjalen tende te ndrydhun
  te ngrej fuqite prej gjumit...
  Kendova (dhe kur m'ishte ndalue)
  se liria do te vinte edhe per ty, te perbuzun.

  Kendova mbi ditet fatlume qe do te lindshin, pa dhun,
  n'agimin e lirise per ty me popujt ketu e ngjeti,
  mbi forc te bashkimit mbare:
  mbi vrullin tand te meshehun
  -une, biri yt dhe-poeti.

  Po! N'errsinen e shtypjes se rande sa shkambi,
  ndegjova thirrjet qe te bana me dal n'drite-
  pse per liri-me tjere
  ke dhane dhe ti
  djers e gjak si etnit.

  Kam dhane, i dashtun...Dhe sot, ne liri-
  kur thembra e gjaksorit s'na shkel dhe dora pa
  pranga mbeti,
  me ty kendoj mbi fuqine e ngjadhun nen yllin qe na pri'
  -une, biri yt besnik dhe-poeti.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  XHULIANA JORGANXHI

  XHEVAHIRI I FJALES
  Mikes sime poete N.Lako

  Me kerkove rrugeve te Korces.
  Perendimi ulej ate cast kembeve te saj,
  thyente koken neper kalldreme,
  guret beheshin fjale xhevahir.
  Ne kerkim te tyre nuk e di
  me gjete a te gjeta.

  Erdhi nje kohe,
  qe besuam se erdhi,
  diku ne nje cep dhjetori 'nentedhjete,
  besuam se gjetem rinine e shpirtit te humbur,
  nen driten e xhevahirit te fjales se lire
  nuk e di,
  me rigjete a te rigjeta.

  Eshte nje kohe tani,
  qe nuk e di ne eshte...
  Rrugeve te botes
  enigma e fjales na ben ende shenje.
  Rend une a rend ti,
  te kerkoj a me kerkon,
  nen driten e xhevahirit te gjuhes sone,
  te gjej a me gjen
  nuk e di...

  Do vdes duke te kerkuar,
  do vdes duke te gjetur,
  nen driten e nje xhevahiri,
  xhevahir te fjales, qe nuk vdes!
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  PETRO MARKO

  APOLOGJIA IME
  (JETES)

  ...Marrezi, turp turp dhe
  mekate
  per jeten e terbuar
  se kur me ndal, o gjenerate,
  qe vuan rruges ndonje nate,
  me merr per te denuar
  dhe, me nje ze qe vret,
  ngahera me pyet:
  -Ku linde, o i ri?
  -O jete, linda ne shkreti!
  -Ku rron dhe ku vete,
  ne c'dhera e ne c'dete?!
  -Cudi! C'kerkon prej meje ti
  dhe si, o jete, pyet,
  kurse ne varferi
  me hodhe kur me gjete
  te lindur nga skelete
  pa drite, pa liri?
  -Njeri!
  Nga vete, as me thua?
  -S'e di! Jo, Nuk e di!
  Po lerme, o jete, c'ke me
  mua?
  -Dua ta di, po dua!
  -Atehere, jete e krisur,
  per mua mos pyet
  se qysh ne n'agim kam nisur
  te shkel si skllav i shkrete
  mbi gjurma shprese drite...
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  -O mekatar,
  as faliu ligjes sime,
  bindu i cmendur enderrtar,
  s'jeton me shqetesime!...
  -Mu thell' ne brendesire
  ku ndjenja rron e lire,
  ku dhembja dhemb e prekur
  nga ligja jote e fuqiplote,
  ne gjirin tim si hekur,
  si hekur e celik,
  qello,qello, o me kamxhik;
  pa frik' e pa meshire
  e pa pendim,
  se mu ne thellesire
  te shpirtit, ne nje kend,
  lindi nje shqetesim
  qe celi varrin tend...
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 19. #19
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  LASGUSH PORADECI

  Dimer

  Shpirti im qe sot y mbyll
  Dhe gezimin m'a perzuri.
  Neper mal e neper pyll
  Zu debora prej qekuri.

  Bjene floket nje-nga-nje
  Mi katundin e shkretuar.
  Dyke mardhur nene te
  Dheri fjet e ri mbuluar

  Flet nga-dal e shpirti im,
  Dhe ne zi pikoj si fleta,
  Pa me qit as pipelim
  Tere fili, tere jeta.

  Ne kaq heshtje-e qetesi
  Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
  Psheretin me ze te ti
  Jet' e trembur se mos vdesi...
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  ERNEST KOLIQI

  Shkodra ne mengjese

  Kendojne bashke ne mengjese pese kumbonare,
  kendojne ne ajri mbi Shkoder ende fjete:
  mbi Maranaj qet vetllen kureshtare
  agimi e hjedh ne liqe synin e qete.

  Perhape lajmin e zgjimit rrezja e pare
  te parat pershendetje dridhen ne heshti te lete,
  e shpejt ne at lavdi dielli, qi e veshe fare
  Shkodra kumbon me zane, zhurme e jete.

  E ai diell prendvere i ri shprazet ne shtepija
  udha e lulishta tue ngjalle ngjyra e shkendija,
  tue mbshtjelle gjithshka si nji tis ari, i holle:

  skaj ne skaj si lum gzimi tue rreshqite
  ne syt e vashave, qeshe, e mbush me drite
  kacurrelat e tyne kur shkojne ne shkolle.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 21. #21
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  FAIK KONICA

  Anadollaku ne mesalle

  Ka ndenjur si nje ka
  Po ha edhe po ha,
  Shembet me pilaf,
  Fruhet me hoshaf;
  S`ka kohe te flase
  Hedhe sa te pelcase:
  Llop nje bakllava,
  Llop nje hallva,
  Llop nje revani,
  Llop muhalebi.
  Therret:-Hic jemedum!
  - O burra, bre dudum!
  Kerkon nje syltjac,
  Porosit nje kulac,
  Rremben nje bugace,
  - Te rrembec nje kapace!
  Te tere per nje darke,
  Te tera ne nje barke!
  Kur lodhet sa ngjinjet,
  Pushon e shtrihet
  Shtrihet dudumi
  Dhe na e ze gjumi.
  Neser kur te zgjohet
  E, me "bismil-lah",
  Prape pilaf
  E prap hoshaf.
  "Qebap boll-boll
  Koxha Anadoll!"
  More dudum kokekungull
  Gojebuall e barkrrumbull
  Thuame, te rente pika!
  C`te duhet ty politika?
  Hiq, more dudum dore, hajde
  Te te kllasem ne nje kade
  Plot me mjalt`e me recel
  Ha pi e kurre mos del.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 22. #22
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  PASHKO VASA

  O moj Shqypni, e mjera Shqypni

  O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
  Kush te ka qite me krye n'hi?
  Ti ke pas qene nje zoje e rande,
  Burrat e dheut te thirrshin nane.
  Ke pase shume t'mira e begati,
  Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
  Gja e vend shume, ara e bashtina,
  Me arme te bardha, me pushke ltina,
  Me burra trima, me gra te dlira;
  Ti nder gjith shoqet ke qene ma e mira.
  Kur kriste pushka si me shkrep moti,
  Zogu i shqyptarit gjithmone i zoti
  Ke qene per lufte e n'lufte ka dekun
  E dhune mbrapa kurr s'i mbetun.
  Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
  I ka Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
  I ka shti dridhen gjithe Rumelise;
  Nder lufta t'rrebta gjithekund ka ra,
  Me faqe t'bardhe gjithmone asht da.

  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem perdhe,
  Shkon bota sipri, me kambe, te shklet
  E nji fjale t'ambel askush s'ta flet.
  Si mal me bore, si fushe me lule
  Ke pas qene veshun, sot je me crule,
  E s'te ka mbetun as em'n as bese;
  Vet e ke prishun per faqe t'zeze.
  Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,
  Nder nji qind ceta jeni shpernda;
  Sa thone kam fe sa thone kam din;
  Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"
  Do thone: " Jam grek", "shkje"-disa tjere,
  Por jemi vllazen t'gjith more t'mjere!
  Priftnit e hoxhet ju kane hutue,
  Per me ju damun me ju vorfnue!
  Vjen njeri i huej e ju rri n'voter,
  Me ju turpnue me grue e moter,
  E per sa pare qi do t'fitoni,
  Besen e t'pareve t'gjith e harroni,
  Baheni robt e njerit t'huej,
  Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej.
  Qani ju shpata e ju dyfeqe,
  Shqiptari u zu si zog nder leqe!
  Qani ju trima bashke me ne,
  Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
  E s'i ka mbetun as buke as mish,
  As zjarm ne voter, as drite, as pishe;
  As gjak ne faqe, as nder nder shoke,
  Por asht rrexue e bamun troke!
  Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
  M'ata sy t'bukur q'dini me qa,
  Eni t'vajtojme Shqypnine e mjere,
  Qi mbet' e shkrete pa em'n, pa nder;
  Ka mbet e veje si grue pa burre,
  Ka mbet si nane, qi s'pat djale kurre!
  Kujt i ban zemra m'e e lan' me deke
  Ket fare trimneshe, qi sot asht meke?
  Kete nane te dashtun a do ta lame,
  Qi njeri i huej ta shklase me kambe?
  Nuk, nuk! Kete marre askush s'e do
  Kete faqe t'zeze gjithkush e dro!
  Para se t'hupet keshtu Shqypnia,
  Me pushke n'dore le t'dese trimnia!
  Coniu, shqyptare,prej gjumit coniu,
  Te gjithe si vllazen n'nji bese shterngoniu,
  E mos shikoni kisha e xhamia:
  Feja e shqyptarit asht shqyptaria!
  Qysh prej Tivarit deri n'Preveze,
  Gjithkund lshon dielli vap'edhe rreze,
  Asht tok' e jona, prind na e kane lane
  Kush mos na e preki, se desim t'tane
  Te desim si burrat qe vdiqne motit
  Edhe mos marrohna perpara zotit.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 23. #23
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  FILIP SHIROKA

  Shko Dallendyshe...

  Udha e mbare se erdh pranvera,
  shko, dallendyshe tue fluturue,
  prej Misirit n'dhena tjera,
  fusha e male tue kerkue;
  n'Shqipni shko, pra, fluturim,
  shko ne Shkoder, n'qytetin tim.

  Shendet prej meje te m'i falesh
  saj shpise vjeter ku kam le,
  me ato vende rreth t'perfalesh,
  ku kam shkue kohen e re;
  atje shko, pra, fluturim,
  fal me shndet qytetit tim.

  Me ato male, me ato kodra,
  me ato prroje rreth t'perfalesh
  n'ato fusha qe m'ka Shkodra
  te lulzueme, aty t'ndalesh;
  tue kndue me ambelcim,
  fal me shndet qytetit tim.

  T'mujsha dhe un' me fluturue
  dojsha dhe un' me u nise me ty,
  dojsha n'Shkoder me kalue,
  m'e pa prap at'vend me sy!
  Por... ti shko atje... fluturim
  e ti qajma fatin tim.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 24. #24
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Fan Noli

  Jepni per nenen

  C'thote ajo e ve e gjore
  Mbretereshe pa kurore
  Faqe-cjerre, lesh-leshuar
  Shpirt e zemer perveluar
  Gjysme e vdekur: " O shqiptare
  Nenes mos ja beni varre".

  Mbahu nene mos ki frike
  Se ke djemte ne Amerike.

  Qan e lutet nene e mjere
  Kerkon vatren edhe ndere
  Do lirin' e saj dhe mbrene
  Sic e pat me Skenderbene
  Bijt' e beses therret prane
  Kur i thirri dhe si vane?

  Mbahu nene mos ki frike
  Se ke djemte ne Amerike.

  Cilet jane ata tirane
  Qe te prene e qe te vrane
  Qe te therne bij e bija
  Dhe tu nxi tu mbyll shtepia
  Derdhni plumba o shqiptare
  Gjakun nenes per te marre.

  Mbahu nene mos ki frike
  Se ke djemte ne Amerike.

  Cilet bij te tradhetuan
  Dhe te ndoqne dhe te shuan
  Dhe te lane o shkab' e ngrate
  Pa fole, pa zogj, pa shpate
  Keta qena o shoke i mbytni
  Mbushni gjyle qe t'i shtypni.

  Mbahu nene mos ki frike
  Se ke djemte ne Amerike.

  Sa kerkon e sa te duhen
  Burrat nga detyra s'druhen
  Trimi i mire do t'te jape
  Sot me vrap e neser prape
  Hidhni, Hidhni tok dollare
  Te mos mbetemi te share.

  Mbahu nene mos ki frike
  Se ke djemte ne Amerike.

  Do te ndihim pa kursyer
  Per ty, nena jone e vyer
  Qe me drit' e nder te thuresh
  Dhe me bijt' e tu te mburresh
  Cila nene lyp parane
  Cilet bij me shpirt s'i dhane

  Mbahu nene mos ki frike
  Se ke djemte ne Amerike.

  Arme dhe fisheke mblidhni
  QESEN edhe SHPIRTIN hidhni
  Per lirine per mbretin* tone
  Sot,pa neser eshte vone
  Jepni, nenen te shpetoni
  Komb' e vatra te ndertoni.

  Mbahu nene mos ki frike
  Se ke djemte ne Amerike.
  Modifikuar per here te fundit nga AlbShkodra : 15-10-2003 ne 12:02
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 25. #25
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  FRYN MOJ ERe...

  -Ngaj po na vjen moj ere e rrepte?
  Pse vershellen me aq mallengjim?
  -Vij drejt nga malet e Shqiperise,
  per te perhapur zi e vajtim.

  Fryn, moj ere, moj ere e shkrete fryn,
  drejt me zemer, me zemer time hyn.

  -Nga ata male, moj ere trime,
  c'lajme te rea po na ke siell?
  Pse je e mvreret dhe e helmuar?
  qielle me zi perse na e mbiell?

  Fryn, moj ere, etj.

  Pse e ke syne te trubulluar
  e rent kaluar mbi t'zeza re?
  Pse te pikojne lotte te zeza,
  lotte te zeza posi rreke?

  Fryn, moj ere, etj.

  Syri m'u err nga ato qe pashe
  Ah! nuke mbahem, nuk duroj dot.
  Pashe nje gjeme, gjem' te tmeruar,
  rent ta haroj, po rentkam me kot.

  Fryn, moj ere, etj.

  Atje tek losnja ne fush' te Korces,
  dyke u hedhur lis me lis,
  nje qivur pashe me nj'cup' te virgjer,
  ma vrau shpirtin ay filis.

  Fryn, moj ere, etj.

  Tokat pushonin, prift nuke dukej,
  e pakenduar na u varros;
  mihne deboren, i bene varre,
  shpirt nuk me mbeti, forca m'u sos.

  Fryn, moj ere, etj.

  Atje mi varr qante nje grua,
  nje grua qyqe me mallengjim;
  burren te qante me par' a cupen,
  per ke te bente me pare vajtim?

  Fryn, moj ere, etj.

  Renda e ika e flytyrova,
  po dhembjen time ku do ta fsheh?
  cava oqeane, dete dhe male,
  po vajtoj edhe sikunder sheh.

  Fryn, moj ere, etj.

  -Moj er' e rrepte, ere malsore,
  shpirti m'u ndes, zemra me shkriu;
  syte m'u erre si ty dhe mua,
  mendja ne koke me bubulliu.

  Fryn, moj ere, etj.

  Qendro te lutem, te kam per t'dhene
  dhe un'i varfri nje porosi:
  nje re te madhe dergo te zbrese
  e ta ngarkojme me lott' e mi.

  Fryn, moj ere, etj.

  E kur te kthehesh nga Shqiperia,
  atje ne kopshtin, atje t'qendrosh,
  dhe lott' e mia si vese qjelli
  dale nga dale do t'i pikosh.

  Qaj, moj ere, moj er' e shkrete qaj,
  derthmi lotte atje mi varr' e saj.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Syrgjyn-Vdekur
  (Per Luigj Gurakuqin)

  Neno moj, mbaj zi per vllane,
  Me tre plumba na i rane,
  Na e vran' e na e shane,
  Na i thane trathetor.

  Se te deshte dhe s'te deshnin,
  Se te qante kur te qeshnin,
  Se te veshte kur te cveshnin,
  Neno moj, te ra deshmor.

  Neno moj, vajto, merr malin,
  Larot t'a permbysne djalin
  Qe me Ismail Qemalin
  Ngriti flamur trimeror.

  Neno moj, m'a qaj ne Vlore
  Ku te dha liri, kurore,
  Shpirt i bardhe si debore;
  Ti s'i dhe as varr per hor.

  Neno moj, c'eshte perpjekur
  Goje-mjalt' e zemer-hekur,
  Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
  Ky Vigan Liberator.

 27. #27
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Shpella e Dragobise
  (Per Bajram Currin)

  Kur tufani e cthuri fene,
  Kur tirani e krrusi atdhene,
  Mi nje brek te Dragobise
  Priret Flamur' i lirise.

  Atje nisi, atje mbaroj,
  Atje krisi, atje pushoj,
  Rrufe-shkab' e Malesise,
  Ne nje shkemb te Dragobise.

  Vendi dridhej, ay mbeti
  Se s'tronditej nga terrmeti.
  Dif drangoj i Dragobise,
  Trim tribun i Vegjelise.

  0 Bajram, bajrak i gjalle,
  More nam me gjak ne balle,
  Te nje shpell' e Dragobise,
  Yll i rrall' i burrerise.

  Thon' u-shtri e thon' u-vra,
  Po ti s'vdiqe, or Baba,
  As te shkemb' i Dragobise,
  As te zemr' e Djalerise.

  As je vrar' e as po vritesh
  Legjendar Ante po rritesh.
  Dithiramb i Dragobise,
  Tmerr, panik i mizorise.

  Me Zjarr Shenjt u-ndrit kjo shpelle.
  Gjer ne qjell u-ngrit Keshtjelle
  Per clirimn' e Shqiperise
  Katakomb' e Dragobise.

 28. #28
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Marshi i Barabajt

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Shtroni udhen me hithr' e me shtok turfanda
  Gumezhit, o zinxhir e kamcik, baterma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

  Trathetor, ti na nxive, na le pa atdhe,
  Ti na cthurre, na ckule, na cduke cdo fe,
  Varferi, poshtersi, roberi ti na dhe,
  Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

  Ne budrum, neper llom' e kufom' u mallkofsh,
  Ne sketerren, katran e tiran, u harbofsh,
  Me tam-tam e allarm' e me nem' u shurdhofsh,
  Ne zendan mbreterofsh: Hosanna, Barabba!

  O i cgryer, i shyer, i vyer per hu,
  Turpendotkundermonjes te krrusen mbi gju
  Dallkauket, kopuket e turmat pa tru,
  Zemerkrundegerdhu: Hosanna, Barabba!

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Shtroni udhen me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumezhit, o zinxhir e kamcik, baterma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

 29. #29
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Lidhje e pakeputur

  Ti moj Engjell moj Shejtane
  Moj Zambak e moj shafrane
  Ti me dehe te papire
  Me tufan e me farmire
  Moj kurbatke katarroshe
  Moj sahroshe kokeboshe
  Me perpjek qoshe me qoshe
  Me zinxhir po me zvarrnis
  Me shastis e me besdis
  Me kerdis, me cakerdis
  Ti ma syrgjynose gjumin
  Ti me mbylle ne budrumin
  Ti me nxive ne zullumin
  Bashke s'rrojme dot
  Ndahemi pra sot

  Nuk ujdis dot ti me mua
  Si per cift, per burr' e grua
  Une hesht, ti po bertet
  Une fle, ti po gerret
  Une ha, ti ramazan
  Une s'pi, ti zbras kazan
  Une rend, ti po calon
  Une ngel, ti fluturon

  Une prush e ti debore
  Une drras' e ti kembore
  Une hi e ti vullkane
  Une mi e ti kapllane
  Une i ri, ti shkon me pleqte
  Une plak, ti lot me djemte
  Cporru, prapa diellit
  Ku s'hyn drit'e qiellit
  S'piqemi gjekund
  Dasma mori fund!

  Ne me do, me ngushullo
  Po s'me do, mos me mundo
  Prema koken dhe clirome
  Dhe ne varr te zi mbulome
  Se kur ngjitem, kam nje hall
  Nuk shqitem, jam tutkall
  Ndihme, pra, per Zot
  Puthm' e vrame sot

  Tani qan, u mallengjeve
  More vesh qe u genjeve
  Tani zemren ma gezove
  Se e shoh qe u pendove
  Tani dukesh si qemoti
  Kur me kape sic tha Zoti
  Koken time brigje-brigje
  Ti moj flag'e embel, digje!
  Tok pra mbetemi
  Sa te tretemi

 30. #30
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Plak, topall dhe ashik

  Dale moj se kam nje fjale
  se me rrjedhin djerset vale
  dale moj se s'jam me djale
  dhe me s'ecenj dot.

  Dale, moj, se me kapite,
  me kepute, me sfilite
  prite, moj, ashikun, prite
  qe te vjen me not.

  E arriva dhe ia thashe,
  asnje gur pa tundur s'lashe
  dhe megjunjazi i rashe
  c'u mundova kot.

  Hapa gojen dhe vajtova,
  qenkam plakur, e kuptova
  m'ardhi keq, po s'e mohova
  syri m'u perlot.

  Dhe nga jeta u merzita
  dhe nga lumi u vervita
  qe te vdes se u korita
  dy-tri here sot.

  Po ti, Zot, me ngushullove
  pas nje tjatre me leshove
  dhe nga mbytja me shpetove
  lavdi pac, o Zot!

  Dale, moj, se kam nje fjale
  se me rrjedhin djerset vale
  dale, moj, se jam i cale
  dhe me s'ecenj dot!

 31. #31
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Hymni i Flamurit

  O Flamur gjak, o Flamur shkabe,
  O vent e vatr', o nen' e babe,
  Lagur me lot, djegur me flage,
  Flamur ikuq, Flamuri i zi!

  Fortese shkembi , tmerr tirani,
  S'te tremp Romani, as Veneciani,
  As Serp Dushani, as turk Sulltani,
  Famur i math per Vegjeli

  Flamur qe lint Shen Konstandinin,
  Pajton Islamn' e Krishterimin,
  Cpall midis feve vllazerimin,
  Flamur bujar per Njerezi.

  Me Skenderben' u lavderove
  Dhe ne furtun' i funtmi u shove
  Me Malon prape lart vrapove,
  Yll i pavdekur per Liri.

  Sa shpesh pastaj perdhe u shtrive
  Me zjarr e zi u ndeze, u nxive,
  Po cdo mizor me shpat' e grive,
  O fushekuq, o shkabezi!

  Perpjete prije Shqiperine,
  Perlintja shpirtin dhe fuqine,
  Diell per vllane, yrnek per fqine.
  Per boten enderr' e qiell i ri!

 32. #32
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  MARSHI I KRISHTIT

  Hosanna o cliro'njes, Mesi, hosanna!
  Shtroni udhen me lule, dafin' e hurma,
  Brohoritni trumbeta, timpane, zurna,
  Thirr e zbras, o gurmas: Hosanna, hosanna!

  Kryetrim, qe lefton, triumfon per atdhe,
  Shpetimtar, kryemjek, kryeshenjt, kryefe,
  Pasuri, dhe liri, dhe fuqi ti na dhe,
  Lum e lum, Galile: Hosarma, hosanna!

  0 i bir i Davidit, i Miri Bari
  Ti na prin dhe na rrit ne luath e verri
  Ti na ruan, na mpron, dhe per ne behesh fli,
  0 Njeri-Perendi: Hosanna, hosanna!

  Permbi Dhe, permi Fron, permi Qjell u-bekofsh,
  Permi djall dhe tiran, permi Ferr mbreterofsh,
  Me pean dhe temjan, dhe kemban' u-kendofsh,
  Drit' e gas, rrofsh e qofsh: Hosanna, hosanna!

  0 i fort' o i urt' o i embel Jesu,
  Plot me bes' e me shprese te biem mi gju,
  T'adhurojme me zemer ketu e tehu,
  Gjithekunt e pa funt: Hosanna, hosanna!

  Hosanna, o clironjes, Mesi, hosanna!
  Shtroni udhen me lule, dafin' e hurma,
  Brohoritni trumbeta, timpane, zurna,
  Thirr e zbras, o gurmas: Hosanna, hosanna!

 33. #33
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Thompsoni dhe kucedra

  Vraponi, o burra,
  Me arme, me topa, me kordh' e me shpata,
  Se dolli kucedra e erret nga nata,
  Se ngriti bajrakun e lyer me gjak
  Dhe sulet prej Shjakut ne Durres me-vrap.

  Kucedr'e Turqise,
  Hyen'e urise,
  E rrahur nga Greku, nga Serbi e Bullgari
  Do gjak te thethinje dhe vjen te Shqiptari,
  Si gjarper zvarniset, i sillet perqark,
  Me dinin ne goje, me helmin ne bark.

  Kucedren e vrare
  E hasi me pare
  Thomsoni ne Vlore, kur vinte prej detit
  Me katerqint krahe, lubi' e Dovletit;
  E zuri per gryke, e shtriu perdhe
  Nga thonjt' i rrembeu te mjerin Atdhe.

  Pastaj per se dyti
  Ne Durres e mbyti
  Dhe koken ia shtypi me top nga Kalaja,
  Kur hodhi Esadin nga Froni, nga maja,
  Nga forca ne pluher, nga bregu ne det,
  Me grusht prej rrufeje, qe ngrin e qe tret.

  Kucedra e thyer,
  Ne turp e perlyer
  Permblidhet e kthehet nga toka ne Durres
  Dhe ngrihet m'e forte, ne Gjol, afer Ures.
  Shqiptar'i verbuar versulet ne det,
  Shkel Flamur dhe Nene dhe vllezer po vret.

  "Dy here te theva,
  Te shtriva, te ndeva,
  Po prape u-ngjalle dhe prape u-ngrite,
  Prit-me, the, prit-me!" Dhe prap' iu-vervite,
  Dhe hovin kucedres ia preve, po re,
  Kalores i huaj, qe vdiqe per ne!

  Nga Ura, nga Ura
  Po ikni, o burra?
  Ju ikni, po hij' e Kaloresit s'iken!
  Kucedres terbuar ajo i fut friken,
  Se uren e ruan, se Ure'n e mpron
  Stihia - Shqiponje, me qip e me thonj.

  Te ura, te Ura,
  Vajtoni, o burra,
  Thomsonin e ngrate qe ju vet' e vrate,
  Qe pas nuk i rate, po vetem e late,
  Kur shkonte kaluar te vdese per ne,
  Per ju, te mallkuar, qe s'doni Atdhe.

 34. #34
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NOLI

  Kryqezimi

  Po troket cekani
  Po kercet mejdani,
  Dor' e kemb' i cpon,
  Krishtin kryqeson.

  Me terbim goditin
  Me gjemim e ngjitin
  Turma ulerin
  Nena blegerin.

  cdo perone plage
  Pervelon si flage
  curka gjak buron
  Fryhet dhe pikon.

  Kryqet ngulen, shtisen,
  Tallen, qesendisen;
  Siper Kryqe tre,
  Tri Mari per-dhe.

 35. #35
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore


Faqja 1 nga 9 123 ... E FunditE Fundit

Tema te ngjashme

 1. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2007, 17:23
 2. Biografia e filozofeve te shquar!
  By Administratori in forum Filozofia
  Pergjigje: 245
  Postimi i Fundit: 14-06-2006, 01:25
 3. Pergjigje: 17
  Postimi i Fundit: 27-04-2006, 13:29
 4. Kontributi i shqiptareve te shquar !
  By Qershija in forum Historia
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 22:10
 5. Personalitetet të shquar Shqipëtar
  By Poseidoni in forum Historia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2006, 03:49

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.