Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 5 nga 5
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Icon8 Kodi i Da Vincit

  Kodi i Da Vincit - Dan Brown

  Kodi i DaVincit dhe Loja me Historine
  Nga: Eduard Lekgjika

  Nje nga librat me te shitur te koheve te fundit ne bote, "Kodi i Da Vincit" me 7.5 milion kopje nga Dan Braun, u prezantua se fundi edhe ne Shqiperi ne panairin kombetar te librit te organizuar tek Piramida. "Kodi i Da Vincit" eshte nje roman policesk, i cili luan me historine dhe imagjinaten. Personazhet kryesore te romanit Robert Langdon (simbologjist) dhe Sofie Nuve (detektive) hetojne se bashku vrasjen misterioze te gjyshit te Sofise. Ndersa ndjekin shenimet dhe gjurmet qe kishte lene gjyshi i saj, Sofie dhe Langdon zbulojne se gjyshi ishte anetar i nje organizate te fshehte me emrin Paresia e Sionit. Organizata gjoja synon ruajtjen e eshtrave te Maria Magdalenes dhe te dokumenteve te rendesishme qe datonin qe ne kohen e saj. Sipas librit Maria Magdalena paraqitet si ish gruaja e Jezuit dhe perfaqesuese e shenjterise femerore.

  Libri flet gjithashtu per Gralin e Shenjte (sipas legjendave kupa e darkes se fu-ndit) qe simbolizonte vete Maria Magdalenen e cila gjoja mbante ne barkun e saj pasardhesit e Jezuit. Kisha sipas autorit te librit e sulmoi "she-njterine femerore" dhe anatemoi femren duke ulur rendesine e saj. Adhurimin i Jezuit, po sipas librit, ishte dicka qe e shpiku perandori Kostandin ne keshillin e Nikese (Turqia e sotme) ne vitin 325 para Krishtit per te forcuar pozitat e veta meqe krishterimi po behej me i "su-ksesshem" se paganizmi. Keto dhe teori te tjera qe dalin nga libri jane krejtesisht ne kundershtim me bazat e besimit te krishtere.

  Shume nga perfundimet ne te cilat dalin personazhet, disa prej te cilave i per-mendem me siper, jane vertete qesharake. Per te dale ne teorite e tij fantasktiko-"teologjike" autori bazohet ne legjenda, ungjij gnostike (te tipit Ungjilli i Maria Magdalenes), romane pseudo-kerkimor, gjysem te verteta, shtremberime historike etj.

  Ketyre autori u bashkangjit besime apo filozofi lindore, egjyptiane, pagane, masonike etj., per te krijuar nje ama-lgame, e cila e sherbyer ne nje menyre te caktuar, te con ne pikepamjen e gabuar te koherave te sotme se te gjitha fete qenkan njelloj.

  Nje fakt interesant mbi librin ishte se ne fillim, personazhet niseshin per te gjetur te verteten. Dhe, kur pas shume peripecish "e gjejne" ate, mendojne se nuk eshte e rendesishme qe njerezit ta njohin, por me e rendesishme eshte qe njerezit te besojne ne ekzistencen e dickaje qe i frymezon, qofte kjo dhe nje legjende. Pra, me fjale te tjera, e verteta absolute nuk ekziston, e vertete eshte ajo qe ti beson, ose me sakte ajo qe ti deshiron. Edhe kjo eshte nje pikepamje kaq e gabuar ne bote sot.

  Por libri, sipas New York Times, megjithe shitjet e medha ka marre shume kritika edhe nga studiues qe nuk kane lidhje me kishen, dhe eshte cilesuar si i pande-rshem intelektualisht. Nuk ka as edhe nje prove historike qe te krishteret e pare te kene adhuruar Maria Magdalenen, perkundrazi dihet se te krishteret e pare persekutoheshin nga Roma se adhuronin Jezuin dhe jo perandorin. Por edhe nese ndjek logjiken e librit nuk eshte e qarte se pse duhet adhuruar Maria dhe jo Jezui. Sipas ketij libri Maria ishte pas-ardhese e linjes se Davidit e Solomonit dhe mbajti ne barkun e saj pas-ardhesit e Jezuit, gje qe e bente ate hyjnore ndersa vete Jezui nuk ishte i tille. Problemet e nje arsyetimi te tille duken qarte.

  "Kodi" gjithsesi ka rezultuar me interes per publikun i cili magjepset pas misterve. Sandra Miesel e revistes "Crisis" thote se Braun eshte duke synuar lexuesit postmoderniste per te cilet nje realitet eshte po aq i vlefshem sa dhe nje tjeter dhe qe ndersa lexojne nje roman mesojne edhe mbi historine. Ndersa sipas CNN-it Braun eshte duke shkruar vazhdimin e librit dhe se nje film po pergatitet bazur mbi "Kodin".

  Mu duk me vend qe te shkruaja dicka mbi kete liber, pasi ai tani eshet ne duart e lexuesve edhe ne Shqiperi. Megjithese per nje lexues te painformuar mesazhi i ketij libri do te dukej si nje risi, ai nuk eshte gje tjeter vecse perseritje e herezive te hershme.
  Nobody is perfect ...

 2. #2
  Minifotoja e anetarit lostparadise
  lostparadise eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-03-04
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  486

  Kryesore

  ne 19 Maj 2006 ne kinemate amerikane del filmi "Kodi i Da Vincit" nen regjine e te madhit Ron Haward.
  Ne rolet protagoniste luajne Tom Hanks, Jean Reno dhe Andreu Tautou.
  Te shpresojme qe filmi do te pasoje bujen dhe polemikat e librit

  lostparadisa
  Librat dhe kujtimet hidhen ne leter per te mbrojtur njerezit qe deshem ne jete, nga armiku i tmershem me emrin dyfish: kalbezim dhe harrese.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Simbolet Egjiptiane apo dhe pagane nuk eshte ndonje zor i madh tia bashkangjisesh teksteve mbi krishterimin Ato gjenden lehte dhe ne bibel NOE, Gjyqi i fundit etj. shiko si e mendonin gjykimin e fundme egjiptianet:
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  VAE VICTIS

 4. #4
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Kisha e Rosselyn
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  VAE VICTIS

 5. #5
  Minifotoja e anetarit doremi
  doremi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  31-05-06
  Postime
  2

  Kryesore

  ... bukura ne -Sakrileg - codi davincit eshte qe dan brown na paraqet nje trillar mjaft mysterioze.
  librin une e mbarova brenda nje kohe prej tre ditesh ( kuptohet duke qene e zene paralelisht dhe me pune tj.
  por filmi me zhgenjeu ( effekt qe njihet) .sorry.
  do u a keshilloja :
  ilumunati
  meteor
  davinci code
  diabolus
  ------
  ti lexonit .jane mjaft interesant dh ederi diku informativ
  have fun

Tema te ngjashme

 1. Kodi i Da Vincit dhe falsifiteti i Bibles
  By Jonisa in forum Kurani dhe Jeta
  Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 29-08-2007, 13:20
 2. Kodi i Da Vincit
  By Administratori in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 13-05-2007, 23:45

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.