Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 5 nga 5
 1. #1
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore Informacione !

  Lajme dhe intervista nga letraret tane.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Ernest Koliqi do te ishte 100 vjec

  Ish ministri i kultures mbetet edhe nje atdhetar i madh, sipas menyres se tij. Ishte nxenesi i Luigj Gurakuqit dhe njeriu qe krijoi shkollen e pare te mesme ne Kosove. Pas Luftes se Dyte, i arratisur nga Shqiperia, drejtoi "Shejzat" dhe krijoi ne Rome Institutin e Studimeve Shqiptare

  TIRANE-E kane kujtuar me aktivitet te madh kulturor, perfaqesuesin e shquar te letersise dhe te botes kulturore shqiptare, Ernest Koliqin, Instituti i Gjuhesise dhe i Letersise. Ne sallen e Akademise se Shkencave eshte organizuar dje, nje "Konference shkencore perkujtimore" me pjesemarrjen e njerezve te ndryshem te botes akademike dhe te artit.

  Pavaresisht se 100 vjetori i Ernest Koliqit ka kaluar pa ndonje buje te madhe, sepse realisht ditelindja e tij eshte ne 20 maj, aktiviteti eshte per t'u pergezuar, sepse ka sjelle ne evidence nje nga figurat me te njohura te letrave shqipe. Qe i dyzuar sic ka qene ne historine e politikes kombetare, permban shume vlera ne boten e kultures.

  Ai u lind ne Shkoder 100 vjet me pare dhe shkollen fillore e ka bere ne Kolegjin Saverjan te Jezuiteve. Te mesmen e ka vazhduar ne Bergamo te Italise. Qe nga viti 1921 do te vinte ne Shqiperi nga ku nisi veprimtarine letrare. Ishte i lidhur me miqesi me Karl Gurakuqin, Dom Lazer Shanton, Kole Kamsin etj. Ka qene shume i ndikuar nga Luigj Gurakuqi, ndersa merita e tij ishte se bashke me Pater Anton Harapin dhe Nuc Topallin krijuan ne vitin 1923 "Oren e maleve". Ne vitin 1924 ishte me Avni Rustemin. Me pas do te studjonte serbo-kroatishten dhe per pese vjet jetoi ne Jugosllavi, per te mesuar dhe njohur autoret e medhenj te vendit. Perseri u rikthye ne Shqiperi dhe ka dhene mesim ne Shkollen Tregtare te Vlores dhe ne Shkoder. Ne vitin 1937 do te studjonte ne Padova dhe atje mbrojti dhe doktoraturen me temen "Epika popullore shqiptare". Ishte koha kur ra ne sy te albanologeve te medhenj Jokl dhe Lamberc. Njolla e zeze e tij ishte se ne vitin 1939 u be minister kulture ne qeverine fashiste te Shefqet Verlacit. Ku, nuk duhet harruar se ne kete kohe, ai punoi shume per tekstet e shkollave fillore dhe te mesme shqiptare. Cudirat e tij do te vazhdonin, sepse ne vitin 1939 u be primat i katedres se gjuhes dhe Letersise shqipe ne Rome. Kurse, ne vitin 1940, arriti qe te bente ne Tirane, Kongresin e Studimeve shqiptare. Per asnje moment nuk duhet harruar se fale tij iken ne Kosove 200 mesues nga Shqiperia per te dhene mesim atje dhe dha edhe shume bursa. Ishte protagonist i krijimit te shkolles se pare te mesme shqip ne Kosove me 12 dhjetor 1941. Iku pas Luftes se Dyte Boterore dhe deri sa vdiq drejtoi "Shejzat". Nje merite tjeter e tij ishte se ktheu katedren e gjuhes shqipe ne Institut. Martin Camaj e vlereson edhe si krijuesin e prozes te pare moderne shqiptare. Keto jane disa nga veprat e tij: "Kushtrimi i Skenderbeut"; "Poetet e medhenj te Italise", "Gjurmet e Stineve", "Tregtar flamujsh", "Epika popullore shqipe", "Simfonia e shqipeve", "Shkrimtare shqiptare", "Kangjellat e Rilindjes", "Antologji e Lirikes shqipe","Shija e bukes se brume", "Shtate pasqyrat e Narcizit" etj...

  Nuk duhet harruar se ai arriti qe te ishte dhe zv/president i OEN Clubs, qe ka qene Shoqata e shkrimtareve, botuesve, perkthyesve dhe ishte krijuar ne vitin 1921. Kryetar i saj ka qene John Gollseorthy, i perkthyer ne shqip me "Sagen e Fortsajteve" dhe "Lulet e Molles"...Me 15 janar te vitit 1975, Koliqi do vdiste ne Rome.

  (Ben Andoni ''Korrieri'')
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore


 4. #4
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore Gjergj Vlashi, perkthyesi qe solli Kafken ne shqip

  PORTRET/ Kush eshte shkrimtari dhe regjisori durrsak  DURRES

  Megjithese 76 vjec, Gjergj Vlashi vazhdon te krijoje e te perktheje nga letersia boterore. Romani i tij i fundit titullohet "I ngujuari dhe hija". Romani prek problemin e madh te gjakmarrjes ne zonen veriore te vendit tone. Nderkohe qe ne duar ka te tjera pune po ne gjinine e prozes.

  Shkrimtar dhe regjisor
  Gjergj Vlashi eshte autori i 300 tregimeve dhe i 16 romaneve. Nderkohe, ne karrieren tij te gjate si regjisor i trupes profesioniste te qytetit te Durresit, ka vene ne skene 100 variete. Ai pohon se pas daljes ne pension ka me teper kohe te lire qe te merret me letersi. "Ne vitet `90 dola ne pension dhe, pasi lashe skenen, iu kushtova krejtesisht letersise. Gjate kesaj periudhe kam botuar romanet 'Damian P', 'Njeriu i neteve te vjeshtes', 'Udhetimi yt u mbyll me klithma' dhe 'I ngujuari dhe hija' ", thote Vlashi. Ngjarjet e vecanta dhe problemet ne kohe te ndryshme e kane shtyre shkrimtarin qe t'i hedhe perjetimet e tij ne leter. "Njeriu i neteve te vjeshtes" eshte bazuar ne nje ngjarje te rralle gjate Luftes se Dyte Boterore. eshte nje cope histori e qytetit te Durresit, ndoshta unikale ne historine e kesaj lufte. Te trembur nga ndonje zbarkim i anglo-amerikaneve ne brigjet e Durresit, ushtria gjermane minoi te gjithe bregdetin dhe banoret i evakuoi ne drejtim te Tiranes e te Kavajes. Kete operacion minimi gjermanet e quajten me emrin e koduar "Shetitje ne port". Kjo ndodhi ne muajin tetor 1943 dhe ne qytet mbeti vetem nje njeri. Ai e perjetoi kete fakt te rralle historik.
  Per shkrimtarin, i cili njihet edhe si "babai" i varietese shqiptare, nuk ka asgje te vecante binomi i shkrimtarit dhe regjisorit. "Ne vendin tone, te ishe profesionist i lire ishte privilegj i nje pakice artistesh, keshtu qe une pas punes gjeja kohe edhe te shkruaja. Ndersa raportin ndermjet shkrimtarit dhe regjisorit une ia le per vleresim lexuesit", thote ai. Fillimet e punes si drejtues i grupeve artistike amatore i shoqeroi me hartimin e libreteve dhe regjisuren. Po keshtu, Vlashi drejtonte po vete edhe anen muzikore te shfaqjeve. Ne vitin 1961, se bashku me aktoret Spiro Strati, Ramazan Njala, Enver Likmeta, Aishe Stari e te tjere krijoi Teatrin e Estrades profesioniste te qytetit te Durresit. Per 30 vjet me kete trupe ai krijoi humor dhe nje galeri tipash e prototipash, qe ende vazhdojnete jene prezent si personazhe barcaletash.

  Perkthimet
  Gjergj Vlashi karrieren artistike e ka nisur me perkthime nga letersia boterore. Njohes i gjuheve ruse, gjermane, spanjolle, portugeze, italiane dhe frenge, ai ka sjelle per lexuesin vepra te korifejve te letersise boterore. Ai kujton perkthimin e pare: "Isha 15 vjec kur perktheva tregimin 'Rrefimet e nje gruaje', te shkrimatrit francez Gi de Mopasan. Ky tregim u botua ne gazeten "Bashkimi i Kombit" ne muajt e pare te vitit 1944, ndersa perkthimi i fundit eshte nje antologji e tregimit hispano-amerikan te shekullit XX, botuar nga shtepia botuese "Dudaj". Gjate punes si perkthyes, por edhe si lexues, Gjergj Vlashi kishte per zemer shkrimtarin cek Franc Kafka, i shpallur autor i ndaluar ne kohen e diktatures. Deshira e tij ishte ta sillte ne shqip kete autor. Ky pasion u be realitet ne fillim te viteve '90. "Nxora nga raftet e librave 2 novelat e Kafkes, "Metamorfoza" dhe "Ne kolonine ndeshkimore", te shkruara nga autori ne gjuhen gjermane. Pasi i perktheva, kryredaktori i atehershem i revistes "Bota Letrare" u tregua i gatshem e i botoi te dyja ne nje nga numrat e asaj reviste. Ky ishte botimi i pare i Kafkes ne gjuhen shqipe (pervec nje tregimi te botuar ne gazeten 'Drita' te perkthyer nga Ardian Klosi)", kujton perkthyesi. Me pas u botua nje permbledhje me tregime te Kafkes, e titulluar "Ne portat e ligjit". E po keshtu doli ne shqip kryevepra e Kafkes "Procesi", i cili eshte cilesuar si kryevepra e tij. Ai u pasua edhe me dy perkthime te tjera te ketij autori, te cilat perbejne te gjithe novelistiken e shkrimtarit cifut cek. Lista e perkthimeve te Gjergjit vazhdoi me autorin italian Dino Buxati dhe me autore te tjere te medhenj te prozes boterore, si Hose Saramago apo Gabriel Garcia Markez. Madje, ai kujton se eshte takuar me koloset e letersise boterore: Hose Saramago, Paulo Coelho e Hose Camilo Sela. Vepra e Gjergj Vlashit i ka kaluar edhe kufijte e vendit. Keshtu, vitin e kaluar mikrokomedia e tij "Xhaketa" perfaqesoi vendin tone ne edicionin e 12-te te Festivalit te prozes, muzikes, koreografise, poezise, artit viziv dhe teatrit per vendet e Europes Qendrore, e cila u zhvillua ne Cividale (Itali). Ndersa ne Festivalin e 12 te Teatrit Eksperimental ne Kajro, Vlashi u thirr per te referuar kumtesen "Efektet e metodave te venies ne skene te dhe prirjet e reja ne shfaqjet teatrale te shekullit XX".
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Visar Zhiti, "Perendia mbrapsht dhe e dashura"

  Botohet romani i ri i letrarit te njohur, qe kete here, na jep nje shqiptar te cuditshem ne nje rrugetim surreal: ku do te kerkoje ne jeten e gjalle shpirtin binjak dhe do te hedhe ne gjyq atdheun. OMSCA tenton edhe njehere me promovimin e prozes kombetare te rradhes

  Rikthehet kete jave Visar Zhiti me romanin e tij te ri "Perendia mbrapsht dhe e dashura". E botuar nga OMSCA, ajo synon, qe te na sjelle nje rrefim disi surreal. Ku personazhi i Zhitit ka ne koke tre gjera, te cilat duhet t'i kryeje me cfaredo cmimi. I bindur se duhet te ndryshoje realitetin e tij, ai ka pergatitur per ne Hage nje "Dosje kunder atdheut"; kerkon ngado shpirtin binjak te se dashures; dhe pervec kesaj, mbart nje amanet te jashtezakonshem me vehte: qe ka te beje me viziten ne vendet, qe dikur ka enderruar me te dashuren e tij. Per te realizuar te pamunduren, ky shpirt i drobituar, ka me vehte vetem nje arme: drejtesine. Eshte ky ilaci, qe e mban per te mposhtur ankthin dhe zhgenjimin, cekulibrimin dhe per t'u transformuar ne nje personazh te vertete tragjik. Duket sikur personazhi i Zhitit ecen ne pasjete, sepse sa e vertete eshte jeta e tij ne toke, aq me e vertete eshte jeta tjeter e tij, ajo qe ka te beje me boten e ndijimeve te tij. "Romani eshte jete dhe enderr, madje nje zhytje ne materien e te dyjave, ikje nga vendi yt dhe ekskursion i cuditshem ne Europen e deshiruar, malli per t'u lidhur me te, por per fat te keq, vone dhe mbrapsht, ne menyren me ironike dhe vrastare. Edhe emigrant edhe turist i hallakatur, me sakte as njera dhe as tjetra, por misionar i nje dashurie te nderprere mizorisht dhe i nje vetveteje te pergjysmuar, personazhi u avitet qyteteve te medhenj si Roma, Parisi, Viena, vagellimthi kerkon Hagen, gjyqin e saj, kerkon nje shpirt, nje ringjallje, por sulmohet pa rreshtur nga kujtimet dhe ankthet e se kaluares, nga skenat e dhunes, me te rendat, dhe vrasjet, nga lufta ne Kosove dhe, me pas, simbioza e romanit i ngjan nje realizmi magjik tejet te trishte, ku s'ka te ardhme, por te shkuar ngado", shkruan OMSCA ne prezantimin e tij..

  I gjithe zhvillimi behet me nje ecje ne invers te personazhit, qe duket se na sjell keshtu nje permase tjeter te panjohur. Kjo do t'i sherbeje edhe si sens per t'u rebeluar, per t'u hakmarre por edhe per te ecur shume perpara. Autori perdor me kujdes figurat letrare per te mos e roberuar personazhin e tij, qe edhe pa keto, eshte nje mbikrijese. Nuk duhet harruar se ne kete mjedis surreal, autori shpalos dhe dashurine e tij per te bukuren, gruan dhe mbi te gjitha dashurine, nje nga mekanizmat kryesore te evolucionit, element qe shfaqet i plote ne nje nga skenat e fundit, kur ai kujton se e ploteson shpirtin binjak, ndersa braktis Dosjen kunder Atdheut. Referuar Shtepise Botuese OMSCA, e cila eshte e dhene pas letersise kombetare, "'Perendia mbrapsht dhe e dashura' eshte jo vetem nje arritje e re ne prozen e autorit, qe, sipas kritikut te mirenjohur Ali Aliu 'Visar Zhiti eshte personalitet i rendesishem i letersise shqiptare', por eshte sukses dhe i gjithe letersise sone te tanishme".


  Ben Andoni ''Korrieri''
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.


Tema te ngjashme

 1. Intervista!
  By AlbShkodra in forum Muzika
  Pergjigje: 95
  Postimi i Fundit: 14-05-2008, 03:31
 2. Intervista me aktore te ndryshem !
  By AlbShkodra in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 16
  Postimi i Fundit: 15-01-2005, 20:56
 3. Informacione muzikore
  By Administratori in forum Muzika
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-02-2003, 00:37

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.