Total: (110,049) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 17 nga 17
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Horizont
  Horizont eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-09-03
  Lokalizimi
  USA
  Postime
  93

  Kryesore FJALe Te URTA SHQIPE PeR NDJENJeN ESTETIKE

  - Ajo lule qe s'ka ere, s'ka vlere.
  - Bukuria per nje here, dituria per gjithhere.
  - Bukuria pa dituri - dru i thate pa stoli.
  - cdo lule ka eren e vet.
  - Gruaja e bukur e vera e embel - farmak per zemer.
  - Lisi i njome - hieja e gjithkujt.
  - Mendja e zbukuron njeriun
  - Mos i var maces zile.
  - Nuk kendon bilbili kur i ve sorren prane.
  - Pritet petku sipas shtatit.
  - Sipas kohes vishet petku.
  - Syri flet me shume se buza.
  - Syri zgjedh te bukuren, goja te emblen e zemra zgjedh te miren.
  - Te riun e zbukuron rinia, plakun stolia.
  Modifikuar per here te fundit nga Horizont : 17-10-2003 ne 22:30

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Horizont
  Horizont eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-09-03
  Lokalizimi
  USA
  Postime
  93

  Kryesore THeNIET Me Te BUKURA PeR DASHURINe

  YGO: Tere gjithesia e shkrire ne nje qenie - kjo quhet dashuri.
  TUPER: Tere nje liber ne nje fjale, i tere oqeani ne nje pike loti, shtate pale qiell ne nje shikim, fortune ne nje ofshame, rrufe ne nje prekje, njemije vjet ne nje cast! Kjo eshte dashuria.
  BOMARSHE: Dashuria eshte romani i zemres.
  BALZAKU: Neqoftese drita eshte dashuria e pare e jetes, athua a eshte dashuria drita e zemres ?
  VOLTERI: Dashuria eshte pelhure qe e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qendisje!
  BRICIS: Dashuria eshte zjarr, flaka e te ciles i djeg te gjitha veshtiresite e njerezimit.
  PUSHKINI: Te dashurosh, edhe me keq te mos dashurosh, por me se veshtiri eshte ta gjesh ate qe te do!
  SIMON: Dashuria eshte poet i madh i cili kurre nuk e sheh te dashurin ashtu sic eshte, por ashtu sic deshiron te jete.
  PLATONI: Nese nuk te ka prekur dashuria, je duke ecur neper terr.
  SUEDEZE: Jeta pa dashuri eshte si viti pa pranvere.
  FLOBERI: Zemra eshte pasuri, qe as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
  KONT: Dashuria nuk mund te jete e thelle, neqoftese nuk eshte e paster.
  SANDI: Dashuria e perhershme eshte xhevahir, i cili ka nevoje per kuti te arte.
  GAJBELL: Dashuria shnderrohet ne shkalle te arta neper te cilat zemra ngjitet deri ne qiell.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Horizont
  Horizont eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-09-03
  Lokalizimi
  USA
  Postime
  93

  Kryesore Thenie te njerezve te medhenj

  - Historia eshte version i ngjarjeve te se kaluares me te cilat populli ka vendosur te pajtohet
  Napoleon BONAPARTE (1769 - 1821)
  - Fjala eshte grua shtatzene qe lind vigane. Fjala na bashkon me yjet dhe majmunet.
  Miroslav KeRLEZHA
  - Te ndiejme mundemi vetem ne gjuhen amtare, te mendojme edhe ne ndonje gjuhe tjeter.
  T. S . ELIOT
  - Kur i kujtoj ngjarjet e cuditshme nga jeta ime, here-here dyshoj a mos vetem e kam enderruar tere kete.
  Anatol FRANS
  - Njerezit percmojne ate qe s'e kuptojne.
  J. V. GeTTE
  - Per te njohur mire nje tjeter , duhet te njohesh me pare vehten.
  William SHAKESPEARE
  - Nga te gjitha te vertetat te vertetet me te thella dhe me fisnike jane ato te zemres.
  Antun BARAC
  - Terheqese eshte vetem martesa qe vjen nga dashuria . Te martohesh me nje vajze vetem pse ajo eshte simpatike eshte njesoj si te blesh nje send te panevojshem vetem pse eshte i bukur.
  A. cEHOVI
  - Te vertetat dhe femrat deri tek te cilat vjen lehte, nuk kane ndonje vlere te vecante.
  ? ? ?

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Horizont
  Horizont eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-09-03
  Lokalizimi
  USA
  Postime
  93

  Kryesore

  Ketu pata menduar te postoj romanin e Haki Stermillit ,,Sikur t'isha djale''. Por meqenese ketu hapesira eshte e kufizuar mund te shkoni dhe ta shkarkoni ketu:
  http://www.home.no/ylberi.
  Ndoshta dikush eshte i interesuar ta kete?
  Modifikuar per here te fundit nga Horizont : 18-10-2003 ne 21:05

 5. #5
  Minifotoja e anetarit unevetvetja
  unevetvetja eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  14-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  1,822

  Kryesore

  1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

  2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

  3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

  4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)

  5. Dardha bie nen dardhe. (populli)

  6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

  7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

  8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

  9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

  10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.á(populli)

  11. Edhe bari i njomeá digjet neper te thate. (populli)

  12. Fashati qe duket, s do kallauz.á(populli)

  13. Floke gjate mendje shkurter.á (populli)

  14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

  15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)

  16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)

  17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

  18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

  19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)á

  20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

  21. I talluri, te tall. (populli)

  22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

  23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

  24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

  25. Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

  26. Koka ben koka peson. (populli)

  27. Kush te do te shan. (populli)

  28. Kush mungon, bluan. (populli)

  29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

  30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)

  31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)

  32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

  33. Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

  34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

  35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

  36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

  37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

  38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)

  39. Mos u mundo teá nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

  40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

  41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

  42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

  43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

  44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

  45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)

  46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

  47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

  48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

  49. Nje gur s mban mur. (populli)

  50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

  51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

  52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

  53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

  54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)

  55. Pune shume, e fjale pak. (populli)

  56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

  57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

  58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)

  59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

  60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)

  61. S' behen petullat me uje. (populli)

  62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

  63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

  64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

  65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

  66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

  67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)

  68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)
  gjithcka qe te ndodh e ka nje arsye

 6. #6
  Minifotoja e anetarit unevetvetja
  unevetvetja eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  14-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  1,822

  Kryesore

  Sami Frasheri.

  1. Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di , jane kurregje.

  2. Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po s te dogjen , te nxijne.

  3. Gabimet qe harrohen, perseriten.

  4. Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua.

  5. Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut.

  6. Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.

  7. Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.

  8. Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.

  9. Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.

  Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi. Anthony D'Angelo

  Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille. Anthony D'Angelo

  Nese thua ate c ka deshiron duhet te degjosh dhe ate c ka nuk deshiron. Hegeni

  Pergatitur nga Lorena Manellari per AlbaWeb
  Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

  Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

  Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

  Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

  Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

  Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

  Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

  Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

  Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

  Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

  Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi )

  Burri eshte cadra e gruas.

  Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.

  Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
  Dashuria e tepert del hidherim.

  Dielli eshte jorgani i te varfrit.

  Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

  Nuk te ben duhani burre.

  Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

  Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

  E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

  E shara eshte arma e te dobetit.

  Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***

  Faji eshte jetim.

  Fati ndihmon te guximshmit.

  Femije shume - grushta shume.

  Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.

  Fjala e djalit - pushka ballit.

  Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.

  Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.

  Fukarallek - maskarallek.

  Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.

  Gazi dhe helmi jane vellezer.

  Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.

  Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.

  Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.

  Heshtja eshte flori, fjala - argjend.

  Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.

  Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.****

  I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.

  I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.

  I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se mban.

  Kanun me baben nuk ka.

  Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.

  Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.

  Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.

  Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.

  Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.

  Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

  Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.

  Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.

  Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.

  Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.

  Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.

  Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.

  Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

  Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.

  Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.

  Mendja e madhe te pret fatin.

  Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.

  Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.

  Mesuesi me i mire eshte pervoja.

  Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.

  Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.

  Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.

  Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.

  Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.

  Njeriu rron me shprese dhe me harrese.

  Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.

  Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.

  Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.

  Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.

  Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.

  Paraja e bardhe per dite te zeze.

  Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.

  Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.

  Pasuria nuk eshte lumturia.

  Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***

  Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***

  Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.

  Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.

  Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.

  Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.

  Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.

  Qesh me mire kush qesh i fundit.

  S'ka njeri pa nje te keqe.

  Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.

  Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.

  Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.

  Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.

  Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.

  Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.

  Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.

  Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa

  Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet

  Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje

  deshiren e tij

  Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet

  Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven

  Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe

  Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga

  zemra

  Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje

  Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret

  Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone

  Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton

  Ai qe ka, don edhe ma

  Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist

  Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret

  Ai qe ngutet, cdohere vonohet

  Ai qe premton shume, ben pak

  Ai qe s'bindet, nuk din te komandoje
  gjithcka qe te ndodh e ka nje arsye

 7. #7
  Minifotoja e anetarit gexha
  gexha eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  17-10-03
  Lokalizimi
  suisse
  Postime
  28

  Kryesore fjale te urta

  1-nje dite pune te meson me shum se nje muaj mesim.
  2-gjith gezimi i jetes krijuse e ka vetem nje emer &PUNE&
  Njeri aketiv dhe gjith nje ne kerkim te diq te reje njeri i ndergjegjeshem ,modern,tolerante dhe njeri qe gjinin femrore e respekton nderon sepse eshte e vetmja krijes e cila e fascinon kur eshte ne pyetje bota e perbashket reale sepse une i urrej endrrat dhe e adhuroi realen sepse ne te jetoi.

 8. #8
  Minifotoja e anetarit gexha
  gexha eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  17-10-03
  Lokalizimi
  suisse
  Postime
  28

  Kryesore fjale te urta

  -- shkrimtari i cili ngacmon shpirtin vergj duhet me ja pre doren
  --zeri i muzikantit qe nuk ngacmon shpirtin vergj duhet me ja ndal zerin.
  Njeri aketiv dhe gjith nje ne kerkim te diq te reje njeri i ndergjegjeshem ,modern,tolerante dhe njeri qe gjinin femrore e respekton nderon sepse eshte e vetmja krijes e cila e fascinon kur eshte ne pyetje bota e perbashket reale sepse une i urrej endrrat dhe e adhuroi realen sepse ne te jetoi.

 9. #9
  Minifotoja e anetarit Poeti Dhimbjes
  Poeti Dhimbjes eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  27-12-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  2,020

  Kryesore

  Burri qe eshte burre e mban gruan e tij nen hijen e pushkes.(populli)
  Mallkuar qoftë,
  ky Kurbeti i zi,
  që na i zhyti zemrat,
  thellë në plogështi!!!...

 10. #10
  Minifotoja e anetarit Poeti Dhimbjes
  Poeti Dhimbjes eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  27-12-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  2,020

  Kryesore

  Sejcili mal e ka deboren, pilaf mbi krye. (populli)
  Mallkuar qoftë,
  ky Kurbeti i zi,
  që na i zhyti zemrat,
  thellë në plogështi!!!...

 11. #11
  Minifotoja e anetarit Poeti Dhimbjes
  Poeti Dhimbjes eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  27-12-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  2,020

  Icon15

  1-Sa te rrosh, do te mesosh. (populli)
  2- Te dehurit ia leshon rrugen edhe budallai. (populli)
  3- Po qe se nuk jep pese, nuk ke se si te marresh gjashte.(populli)
  4- Te semurit dhe mikut, ku tju prekesh iu dhemb. (populli)
  5- Miku i mire ne dite te veshtire. (populli)
  6- S'mbahet qeni me kocka dasme.(populli)
  7- Nuk calon gomari nga veshet. (populli)
  8- Trimi i mre me shoke shume. (populli)
  9- Koka ben, koka peson. (populli)
  10- C'te ben koka, s'ta ben Europa. (populli)
  11- C'te ben femija, s'ta ben perendia.9populli)
  12- Me mire te te dale syri, se sa te te dale nami.(populli)
  Modifikuar per here te fundit nga Poeti Dhimbjes : 17-01-2004 ne 17:19
  Mallkuar qoftë,
  ky Kurbeti i zi,
  që na i zhyti zemrat,
  thellë në plogështi!!!...

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Poeti Dhimbjes
  Poeti Dhimbjes eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  27-12-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  2,020

  Kryesore

  1-Zoti i ka vene njeriu dy veshe dhe nje goje, me qellim qe te degjoje shume dhe te flase pak...
  2- Nje uje qe ec, pihet. (populli)
  3- Guri i rende peshon ne vendin e vet. (populli0
  5- Misri i vone, eshte per lopet ndersa femija i vone, eshte per shoket. (populli)
  6- S'behet derri, dele. (populli)
  7- Kur s'ke pulen, do te hash sorren (populli)
  8- Po s'hengre hudhra, nuk te vjen era. (populli)
  9- Ku ka ze s'eshte pa gje.(populli)
  Modifikuar per here te fundit nga Poeti Dhimbjes : 17-01-2004 ne 17:28
  Mallkuar qoftë,
  ky Kurbeti i zi,
  që na i zhyti zemrat,
  thellë në plogështi!!!...

 13. #13
  Minifotoja e anetarit Shigjetari
  Shigjetari eshte Jashte Linje Anetare Nderi Solitaire Champion, Flash Blox Champion
  Reg
  26-03-03
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  760

  Kryesore

  1- I zoti e di ku i pikon catia.
  2- Oreksi vjen duke ngrene.
  3- Qente le te lehin, karvani le te ece perpara.
  4- Burre e grua mish e thua.
  5- Ai qe kurre s'punon eshte si nje dru qe flete s'leshon.
  6- Gure-gure behet mur, mur-mur behet kalaja.
  7- Ai qe martohet, jeton si qen dhe vdes si njeri.
  Ai qe s'martohet, jeton si njeri dhe vdes si qen.
  8- Gruaja e mire e nderon burrin e keq.
  9- Rri shtrember e fol drejte.
  10- Nuk flet gjuha para mendjes.
  11- Mat shtate here dhe fol nje here.
  12- Fjalet e shumta jane fukarallek.
  13- Miqesia, miqesi qeseja te shkoje e te vije.
  14- Mos u tall me tjetrin pa menduar si per veten tende.
  15- Veshja, kopilesha.
  16- Per nje grua, per nje femer humbet nje shtepi me emer.
  Mos me thuaj me ze te mekur
  Se jeta eshte nje enderr e kote
  Sepse shpirti i fjetur
  Eshte nje shpirt i vdekur!

 14. #14
  Minifotoja e anetarit Poeti Dhimbjes
  Poeti Dhimbjes eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  27-12-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  2,020

  Kryesore

  - Mos u mba se c'je, mos u mba se c'ke, se kur te vije fundi, edhe ti ke vetem 2m dhe. (populli)
  - Kush kerkon per brire, mbetet dhe pa veshe. (populli)
  -
  Mallkuar qoftë,
  ky Kurbeti i zi,
  që na i zhyti zemrat,
  thellë në plogështi!!!...

 15. #15
  Minifotoja e anetarit drago
  drago eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-11-03
  Lokalizimi
  itali
  Postime
  585

  Kryesore

  gjithe diten them (kush duron fiton ) por prape skam durim dhe me ka nxjerre shume probleme
  brus lee

 16. #16
  Minifotoja e anetarit Kercovarja
  Kercovarja eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  26-01-04
  Lokalizimi
  Zvicer
  Postime
  8

  Kryesore

  -Sekreti i suksesit eshte kembengulja per arritjen e qellimit.

  -Me e mira eshte armike e se mires.

  -Eshte me mir ti meritoni nderet dhe te mos i gezoni ato,
  se sa ti gezoni e te mos i meritoni.

  -Per te besuar ne menyr te sigurt,duhet filluar nga dyshimi.

  -Nje njeri i zgjuar perfiton me shum nga armiqt,sesa nja budalla
  nga miqt.

  -Cdo njeri eshte nje cop budalla per te pakten pes minuta ne dit,zgjuarsi edhte te mos e kalosh ket kufi.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  -Toske e gege, peme nga nje dege
  -Kur te jesh ne dhe te huaj, dita te behet nje muaj.
  -Deti njihet ne vale, burri njihet ne fjale.
  - Ate qe peshtyn, mos e lepij.
  -Ku rafsha mos u vrafsha.
  -Ajo qe ke frike te gjen
  -Djathin, mire qe e hengri miu, po shelliren kush e piu.
  -Femija dhe budallai belbezojne te verteten.
  -Dasma do mish, lufta do gjak.
  -Per cdo pune, puth doren tende.
  -Dhjete here mat, nje here pre.
  -Nje fjale qe e dine dy veta, e dine gjithe bota.
  -c'ka humbe mos e kerko, c'ke ne dore mos e lesho.
  -Mos pyet sa vjec je, po c'shendet ke.
  -Shoku sa duhet, aq qortohet.
  -Dora lane doren, te dyja lajne faqet.
  -Jo gjithmone "mire se te gjeta" po edhe "mire se erdhe".
  -Ku s'te therresin, mos shko; ku s'te pyesin, mos kuvendo.
  -cika pa nder, si lulja pa ere.
  -Burri ne shtepi, si dreqi ne xhami.
  -Nje uje qe nuk ecen s'pihet.
  -Kur s'di me ligjeru, ke dy vesh me degju.
  -Ku jane dy vete, mos u ban i trete.
  Nobody is perfect ...

Tema te ngjashme

 1. Fjale te urta
  By SMACKDOWN in forum Qeshni dhe ju
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-10-2010, 16:09
 2. Fjale te Urta Per Dashurine
  By Gona_19 in forum Dashuria
  Pergjigje: 21
  Postimi i Fundit: 07-12-2009, 22:10
 3. Fjale te urta te popullit shqiptar (te perpunuara)
  By unevetvetja in forum Qeshni dhe ju
  Pergjigje: 150
  Postimi i Fundit: 04-04-2008, 23:34
 4. 100 Fjale Te Urta Arabe
  By Muslimani in forum Letersia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-08-2007, 23:42
 5. Fjale te urta popullore
  By AdligA in forum Letersia
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-06-2006, 10:34

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.