Lindi ne Gjakove ne nje familje te shperngulur nga Fani i Mirdites. Arsimin e mesem e mbaroi ne Liceun e Korces, pastaj kreu studimet universitare ne Beograd ne fakultetin filologjik, dega e romanistikes. Qe nga fillimi i viteve '50 nisi gjurmimin dhe redaktimin e kengeve popullore te Kosoves, perfshire ne disa vellime. U be njohes i thelle dhe studiues i spikatur i kultures popullore, dokeve, riteve, miteve shqiptare e me gjere. Drejton Sektorin e Folklorit te Institutit Albanologjik te Prishtines.
Nje nga shkencetaret e njohur te Kosoves, autor i disa veprave studimore, bashkeautor, referues e kumtues ne konferenca e simpoziume kombetare e nderkombetare.
Fiton nje popullaritet te jashtezakonshem ne ndermarrjen e nismes historike per faljen e gjaqeve dhe pajtimeve ne mbare Kosoven, duke u bere figura qendrore e ketij misioni madhor ne vitin l990.
Ne vitin l991 vizitoi vendlindjen e te pareve te tij, Mirditen, ku shkoi dhe ne Fan.
Vdiq ne vitin l995 ne Kosove.


Proze popullore nga Drenica-Anton cetta

INSTITUTI ALBANOLOGJIK I PRISHTINeS

ANEKDOTA I Prishtine 1987 LETeRSI POPULLORE

Vellimi XV

Anton cetta ishte njeri nder intelektualet dhe folkloristet me te shquar ne Kosove. Kontributin me te madh e dha si profesor i Fakultetit Filozofik te Universitetit te Prishtines dhe si punetor shkencor i Institutit Albanologjik te Prishtines. Nga viti 1945 ai u mor intenzivisht me mbledhjen e krijimtarise letrare gojore shqiptare, qe u botuan ne disa vellime e qe paraqet nje thesar te pacmuar te trashegimise sone shpirterore.
Materialet e mbledhura dhe te botuara me kritere shkencore -16 vellime si autor dhe koautor-paraqesin baze solide per themelimin e studimit te problemeve te letersise gojore shqiptare, por edhe studimet e vete Anton cettes ne kete fushe jane deshmi e kontributit te tij te pamohueshem. Punen e tij ne fushen e folkloristikes shqiptare e kane cmuar lart studiues shqiptare dhe te huaj. A. cetta lindi ne Gjakove me 1920. Shkollen e mesme e kreu ne Tirane dhe Korce, ndersa tri vjetet e fundit te liceut - drejtimi klasik - ne Milano te Italise. Studimet - grupi i romanistikes - i mbaroi ne Universitetin e Beogradit me 1950. Nje kohe punoi si asistent ne Seminarin (Katedren) e albanologjise ne Beograd, ndersa me hapjen e Fakultetit Filozofik te Prishtines u emerua ligjerues per letersine e vjeter shqiptare. Prej vitit 1968 e derisa u pensionua punoi si punetor shkencor ne Institutin Albanologjik te Prishtines ku ishte shef i Deges se Folklorit dhe kryeredaktor shume shumevjecar i revistes "Gjurmime albanologjike-folklor dhe etnologji"...

*ANEKDOTA POPULLORE

Shenim: Per hiree te origjinalitetit dhe mos humbjes se kuptimit dhe porosis qe i gjejme te anekdotat apo te njohura ne popull si MESELE ose BISEDA ME RROTULLA do ti shkruajme mu ne ate menyre se si jane interpretuar nga vete ata qe i kane treguar ose qe jane ruajtur gjenerate pas gjenerate deri ne ditet e sotme.

I. PUNA-PeRTESA

1
NDeRMJET Te LAGTIT E Te THATIT
(Padalishte,Drenice)

-Ish kane ni demel.Kijet i kish pase,senet per pune po,pllu-gun po,edhe ish kane mete pa mjelle.E vesin miqt:
-Pse s'molle sivjet?
-Vallahi,ni here ke lagt e dikur u tha.
-Ani,ku ke ti nermje' t'lagtit e t'thatit?
Puntori,mos m'e ruejte kohen nermjet' t'lagtit e t'thatit me mjelle,ai s'un mjelle kurr.

2
S'TA LEN AS MRENe E LE MA N'HAMAR
(Likoshan,Drenice)

Njani,tuj shkue udhes,e sheh njanin tuj livrue.Lavertari e lake laknor,bajke trapa.Udhtari po i thot:
-Puna e mare!
-Mare pac!
-Keq paske punue.
Lavertari i tha:
-N'hamar t'zotit!
-Vallahi-i tha udhtari-s'ta le as mrene e le ma n'hamar.

3
ASNI PUNe NUK T'THRRET...
(Sallq,Artakoll)

Ni t'dervarsi i shkon ni musafir.E priti mire e i bani fort muhabet i zoti i shpise.T'nestrit musafiri po lyp izen me u cue e me shkue n'shpi.
I dervarsi po i thote:
-Rrime,bre mik,se ty tash nuk t'thrret kurrfare pune!
Shyqyr,djem e nipa t'u kan ba boll!
-E bre mik-po i thote musafiri-asni pune nuk e hap gojen e me brite:"O hajde punom!",po vete duhet m'e marre me men se puna thrret.

4
UNe SE KAM MJELLe AReN HALA
(Padalisht,Drenice)

Ni i zllakucanas i ngjet kijet me livrue diten e dielle.Prifti kapercen atypari edhe,n'ven se me i thane "Puna e mar!",po i thote:
-A s'po t'vjen marre si i ki ngjite kijet t'diellen?A e di ti q* zoti,kur e ka jaratise dynjane per gjashte dite,t'shtaten dite, t'diellen,ka pushue!?
-Paj,zoti e ka krye punen edhe ka mujte me pushue,a une, si p'i sheh ti,lum urata,s'e kam mjelle aren hala,-i tha i zllakucanasi.

5
KALLAMOQI S'KA SABeR
(Ibertice,Gollak)

Ni hoxhe,me nifare tubimi,kish pase thane se vec me saber u bahet balle te tana puneve.Njani po i thote:
-Vec ni pune,hoxhe efeni nuk ka saber.
-Cilla?
-Kallamoqi,kur t'bahet m'u prashite,s'ka saber.

6
QYPI ME PARE Ne VJESHTe
(Cerrovik,Prekorupe)

Ish kane ni plak e i kish pase tre djel.Djelt ishin kane si de-mela.Plaku po i urdhnon me punue dishka,ata s'po done.E kish pase plaku ni vneshte.Mirpo vneshti,pa punue s'bajke. 'I dite pej ditsh u thot djelve:
-Bir,jam lodhe,pra kishna m'u kallxue dishka.
-Shka babe?-thane djelt.
-E kam shti ni qyp me pare n'vneshte.N'mujshi me shkue m'e nxjerre,ju muni me mete gjalle.
U cuen djelt,i kapen tarrakopat e shkuen n'vneshte.Kur shkuen,po gropojne felle per at qyp me pare.Mirpo qypin nuk e gjeten.U k'thyen te plaku e i thane:
-Babe,s'mujtem m'e gjete qypin.
-Ani,babo e gjeni dikur.
N'at sene v'neshti bani shume mire,se ish punue felle.Djelt cuen e e shiten rrushin n'pazar.Bane pare boll e nisen me e permisuegjenjen e tyre.Ni mramje,tuj nejte n'ode,po flet njani djale:
-He,more babe,shka t'bajme q* smujtem m'e gjete at qyp?
-Po,bre bir,qeky eshte qypi me pare-fryti q* na dha v'neshti.
Se,mos me e pase punue qashtu,kurrni dinar s'un e kishim marre.Pra,ne e punofshim edhe mas tashti qashtu,gjithmon kena me pas pare.
E,prej at'herit e t'e mas ata iu perveshen punes e u bane puntore.

7
RRETHOJE QERIM
(Cernice,Morava e Eperme)

Kish pase shkue nihere Tafa me prashite kallamoq bashk
me gjalin e vete,Qerimin.Prashiten gjith ditrn e u lodhen der qaty.As njani nuk ishin t'punes.U merziten boll.Iu bå ara fus-he;s'jav marrke menja m'i dale n'skej kurr.Po kadale-dale e
me gajret e afruen aren.Me prashote s'kish vec edhe pak.
Kur e pa Tafa q* gati u prashit ara,u k'nell e u gxue shum edhe piskati sa mujti:
-Rrethoje,Qerim,rrethoje,se s'ka ku shkon må!

8
UNe JAM MEHe KAMERI
(Vitak,Drenice)

T'vllajn e Ukes,vine m'i pa do gjin si njeri t'mecum.
Ky i kish pas lshue dhet me kullote e i kish pas vare qysteket e sahatit dej n'toke.U zateten me ata q* kishin ardhe te ky,edhe i veti:
-Ku ja keni m'sy kshtu?
-Te Mehe Kameri.
-Une jam Mehe Kameri.
-Qysh,mej rue dhite?-i thane k'ta.
Njani pej tyne ish n'kali t'shales edhe i tha:
-Ma qejf kishim pase mus me t'pa se q* t'pame,cfare zani ke pas ti.
-Paj,more burra,-u tha Mehe Kameri i Suhogerllse-sa marre me punue n'shpi tane.

9
SIVJET E PASKEMI GRUNIN E MIRe...
(Dashefc,Drenice)

Sinan Xani i Deshevcit s'kish pa punue kurre n'pune t'fushes.
Ni dite del n'ara,e k'put ni kalli t'grunit,e shtyp me duer,i fryn shushlakut,edhe po i thote t'vllait,Brahimit:
-Sivjet e paskemi grunin e mire edhe pa fije t'harcit.
-Po ku pi din,more Sinan?
-Po qe de!E shtypa ni kalli n'grusht edhe vec kokrra e grunit!
-Paj,bre vlla,harci nuk i bin n'kalli,po ato jane bime n'veti:egjra,lgjini,shejtani....

10
SHPIJA E MADHE
(Vitak,Drenice)
Ishin kan shkue do t'drenicake n'nahije t'Pejes me ba pazar e tuj shkue udhes,n'pik t'veres,i pashin do rob t'ni shpije t'madhe q* gjith diten rrishin e kuvenojshin ner hije.Dit' pej ditsh hallku, tuj kapercye asajde e tuj pa q* s'punojshin kurgja,e veten ni kojshi:
-Allahile,cka kan qata rob t'qasaj shpije,a mus jan s'***e,a?
Kojshija u tha:
-Valla s'di gja-edhe eci.
Kishin vete edhe shume hallk per kit shpi e robt e saj edhe kurrkush su kallxojke.Mas do ditsh udhtaret kapercyen asajde,e kur si pane robt e shpije t'madhe ner hije,veten:
-Allahile,a dini me na kallxue,ku jane robt e qisaj shpije?
Kojshija priti e foli.
-E,vallahi ishin kane ba marak m'u da e pej qasaj dite q* u dane err e terr punojne e s'i sheh kush ma ner hije tuj neje.

11
GJAJA DO YSHYM
(Kabash,Morava e Eperme)

Mixha Ymer kish pase majte kije t'mire e u kish nejte gati me yshym t'mire e per cdo pune qeter,e ja kish pas lane amanet xhemve t'vet q* gjåja do yshym e,simas yshymit ta ban edhe punen:
-N'u qitsh kive kashte,
s'un i con me nizetegjashte
n'u qitsh talle
bahen skakalle;
n'u qitsh sane,
s'presin me u thane;
n'u qitsh taxhi
s'presin kamxhi.

12
T'CELNIT E AReS I BJEN KATeR T'MIRA
(Obrije e poshtme)

Xhemajl Obrija,kah shkon n'Plluzhine,i takon do t'katunas kah e celin ni mal e bajshin are.Masi u fal me ta,po u thote:
-celni,babo,celni,se t'celnit e ares i bjen kater t'mira.
-Cilat jane ato t'mira o baba Xhemajl?
-E shton aren,i ban hazer cungat per dimen,t'hahet buka ma fort edhe t'merr gjumi ma mire,u tha Xhemajli edhe shkoi.

13
MOS IU PeRZIEJ NALLBANIT N'PUNe
(Drenovc,Rrafshi i kosoves)

Ni i barilevas e con kalin te nallbani edhe po i thote:
-Mathma qit kali per qejf tem edhe me patkoj qisi fare,se m'pelqejne fort.
Nallbani ja mathi per qejf t'ti,po kali nisi e po topallon.E pruni apet edhe po i thot nallbanit.
-Ti ma mathe per qejfi,po kali po topallon.
Nallbani,masi ja n'rroi patkojt e ja ngjiti ata si i pelqejne kalit, i
tha t'barilevasit:
-Tjera here mos iu perziej nallbanit n'pune,se une e mathi kalin ashtu qysh e lyp kali e jo qysh e lyp i zoti kalit.

14
LEJE DIELLIN ME SHKUE PeR QEJF T'VETI
(Poterq i ulet,Kline)

Njani kish pase do argat tuj prashite kallamoq.Kish pase dale ara e shtire e argat' ishin lodhe.Kur hane dreke e i qesin do rena
njani lodhet fort edhe po e k'qyr diellin.Hala ish nalt.Ja ban me dore diellit q* me hece ma shpejt e me prarue.
I zoti i shpise e kish pas pa edhe kujtoi se mos po e ngon dielli e po hec ma shpejt e po i metet ara pa marue.E coi doren edhe ai e po i jep shej diellit me shkue m'rapa.Njani pej argateve i pa edhe u tha:
-Mosni bre!Leneni diellin me shkue per qejf t'vet!

15
T'PATeN ME HANGeR,PATeN ME PUNUE
(Strellc i Eperm,Decan)

Ish kan ni Met Kurti i Strellcit.I ki' pa njeke kijet tana heret,mirpo s'ki pa mujte me i majte bash mire e qysh duhet
me yshym.Kijet ishin ligshtue.Po besa edhe pej veshve ai ish kan mangi.
Shkoi ni dite Met Kurti me livrue.Kijet e lig nuk i shkojshin aq fort.Ktij k'i nise me i hi merzia q* s'po i shkojne kijet bash fort e qysh me e livrue fushen.Njani ra asajde.I briti:
-O puna e mare,Met Kurti!
Ky nuk e njeu bash mire;met tu heja e kijeve si e kish mangi.Tha:
-O,t'paten me hanger,paten me shkue (me punue),po e kane hene mangi.

16
A QITI DJERSe BUKA KAH E GATOVE?
(Kishnareke,Drenice)

Njani e kish marr ni re (nuse).Rene e kish marre pej shpije 'zingjinit.Nusja s'kish pas gatue kurre buke n'shpi t'vet sa ish kane cike.Kur hini n'magje si nuse,buken e pare se qiti hic t'mire.Plaku i shpis ish i mecem.Nuk dashti me ja marre f'tyren rese,po i tha:
-Deshta me t'vete,bre bi,a qiti njerse buka kah e gatove?
Reja i rrudhi kraht e s'diti shka me thane.Plaku tha:
-Kqyre pra nestra,kur t'gatuejsh.Kqyre mire buken a po qet njerse e toni nisja m'e pjeke.
Reja ,kur hini n'magje t'nesrit,kah po gatuen,po kqyr a mos po qet brumi njerse.E n'gjeshi,e ngjeshi sa mujti,po brumi s'qiti njerse.Djerset i shkojshin vade rese,e dikur,kur u lodhe.e qiti buken n'qerep edhe e poq.Kur ushtrue sofra,plaku po e shef q* buka kishte dale e mire.I tha rese:
-A u njerse buka?
-Jo babe,-tha reja.-boll u lodha.njers't m'kane shkue vade,po brumi kurrqysh nuk qiti njerse.
Po qato,moj bi,kur t'njersesh ti n'magje,qato jane njerset e bukes e qat here buka del mire.

17
QYSH I KA GJANe TAFILI?
(Obrije e Poshtme,Drenice)

Tafil Doda,kojshi i Brahim Ukes,ish kan zungjin i madh.Kish pase shume lope plleja e gja tjera t'ima,po ragbetin s'e kishin pas qysh duhet.E veten Brahim Uken:
-Qysh i ka gjane Tafili?
-Me sh'net i ka mire,a tamel ma shume kam une me dy lope,se ai me katerdhete.

18
SIMBAS PUNeS DHE FRYTI
(Ranoc,Lugu i Drinit)

Ish kane cue Syl Palushi edhe k'i pa' shkue tu Beqir Toma n'Dollc me fjete 'i nate.Ata ishin kane edhe kusherij ner veti.Aty ish kane edhe Marka Skneri,q* kish pa banue ma s'tepri te shpia e Beqir Tomes.po rrine e po bisedojne.Dikur,mas darke vone,po i thote Syl Palushi,Marka Sknerit:
-O Mark,shka ta merr menja punen e k'tyne vllazenve-t'Beqir Tomes edhe t'Bardh Tomes?
-Aiiii,a s'po e din a ?
-Besa ,me kane me e dite nuk t'ves.
-Mos m'shtin me fol keq!
-Vetem fol Mark.
-Po flas-thote-Bardh Toma 3000 fije lakna i mjell edhe kurrnja nuk e vadit.Tana vine tu' iu tha permas,a Beqiri 300 fije i mjell,qato i vadit e tana i xane,kurrnja nuk i mungon.

19
QYSH N'GJITEN KIJET DITeN E BAJRAMIT
(Gjurgjeviku i Madh,Prekorupe)

Cak Bajra i Ponorcit u kish pa' thane t'bijve diten e Bajramit masi hangren sille:
-conu,biro.n'gjitni kijet n'parmene e me mjelle,se po fryn jugu!E dini q* toka jone eshte hujli e jugu e thane.T'bijt i thane:
-Babe,shka po thue kshtu?Qysh n'gjiten kijet diten e Bajramit?
-conu ma mire-u tha i ati- se toni thahet toka a sbahet me e mjelle per sivjet.
-Jo,valla,tri dit' e Bajramit s'i ngjesim kijet edhe nu bafte gazepi. Kur u ba e katerta dite,shkuen m'i ngjite kijet n'are.Shkoi edhe Caka me ta.Kur i ngjiten kijet,si shkuen n'are,toka ish tha edhe si e shtien parmenen me ja nise me livrue e u grahen kijeve parmena u bå copa-copa.At'here Caka u duel perpara t'bijve e u tha:
-Hajdi qitash e bajme Bajram gjithe veren,se s'deshet me m'ngue diten e Bajramit e tash ma nuk bahet m'e mjell ket are.

20
VEQ NUSJA PASKA PUNUE
(Verbovc,Drenice)

Ni i verbovcas ish kane shpi e madhe.N'vakt t'korrave,hine n'are nja tridhete argat,burra e gra.N'bisht t'renit,korrke ni nuse,
q* e kishin marre n'ato dite.
I zoti i shpise,kah dreka,duel me kqyre si po shkon puna n'are edhe e pa si ish punue fort per gut edhe keq.U bertiti fort, po krejt fjalet u munuen me ja lane nuses.
-Kush korri kaq nalt?-veti i zoti i shpise.
-Nusja valla!-i thane
-Kush la kaq shume kajzi?
-Nusja.
-Kush i qiti dorzat,kaq keq,neper duej?
-Nusja!
-Kur u kthyen dreka e u rrethekuen n'sofer,i zoti i shpise i thei buke vec nuses.
-Pse s'po na then buke edhe neve,po vec nuses?
-Se vec nusja paska punue,e ju paskeni kqyre.

21
MOS KQYR SHI E DIELL
(Smaq,Has)

Tu Babushi i Kosoves,shkuen disa pej nahijes 'Gjakoves me marre drith,se ish kane qesat.Babushi u tha:
-Une po u api drith,vec,per pa dale me kcye nuk jau api.
Ai pi bjen shoshes (n'ven defit) e po knon ktyne kah po kcejne.
Mos kqyr shi e diell
po ngjit kijet e miell
Ky tuj knue e ata po kcejne.Dikur jau dha ka i'gjyse sheke drith.
E mueren drithin n'shpine e shkuen.

22
SHTReNGONI BRRYLAT
(Shtupel,Lugu i Drinit)

Njanit iu kish pase ba ara pa shati.I bani argat' me e prashite aren.Argat' punojshin me javashlluk.N'nifare vakti masdite,gati me prarue dielli,po e shohin q* ara do me mete pa mbarue.
Pa prarue dielli eshte edhe ni pushim i vogel per argat,"llullat e vogla" i thone (e pushimi i masdrekes thirret "pushimi i madh").
Njani pej atyne argatve po thote:
-Kqyrni burra, dojme me lane ket pushim,mos me e ba, e me krye aren.Nji tjeter tha:
-Jo,adetet n'ven dojme me i cue edhe aren dojme me e marue,
po shtrengoni brrylat e grahni ma shpejt punes!

23
SHPIJA PA BAGeTI,SHPI PA BUKe
(Padalishte,Drenice)

Bajram Selmani i Uces a kane burre i mire.Bjen n'gjak me do shoke.I merr do miq ni dite e del pej shpije me shkue larg diku kaqkin.Tu ece naten me ata miq t'vet,untohen edhe qillojne n'ni katun t'panjoftun.Kur i afrohen ni shpije,done m'e thirre t'zotin e shpise e me i lype buke.Bajrami thote:
-Mos thirrni teri sa t'preki oborrin se e marr vesh a ka buke a jo.
Masi preku n'toke,tha:
- Mos lypni buke ketu se s'ka.
Shok't e ti nuk i besuen edhe e thirren t'zotin e shpis.Kur i lypen buke,i zoti i shpis u tha:
-Qe besa,more burra,buke s'm'ka qillue n'shpi.
Vazhduen rrugen e teshen n'ni shpi tjeter.Prap po done me lype buke.Prap hini Bajrami n'pborr edhe e preku me dore oborrin.Oborri ish kane me ferkema t'gjave,me llom e me dhe.
U kthye kah shoket e u tha:
-Kty lypni se ka buke bolle.
Edhe pernimen,kur e thirren t'zotin e shpise e i lypen buke,ai u dha sa deshten.
Qysh e muer vesh Bajrami q* n'shpine e pare s'do t'gjejshin buke e n't'dyten do t'gjejshin?E muer vesh se,kur e preku oborrin e shpise 'pare me bari e kuptoi se ajo shpi s'e kish kurrni gjå t'gjalle.E kur e preku oborrin e shpise 'dyte,teshi n'gjurma q* kishin lane gjaja e gjalle e menoi me veti q*,kur ka ajo shpi gjå t'gjalla,ka edhe buke.

24
HAJT, KOSe BRE,RRAS PITE
(Ranoc,Lugu i Drinit)

Ish kane njani tu' kosite.Baqica i kish pa' thane:
-A po don me t'pru heret buke e krype a dikur ma vone me t'pru pite per dreke?
Kujtohet.Thote:
-Hajt se p'e pres piten dikur ma vone.
E ti n'grahi koses.E muer uja e ment te pitja q* ka me i ardhe.I folke koses:"Hajt kose bre,rras pite!Hajt,kose bre,rrase pite",se ish tuj e prite piten kur po i vjen.Edhe kositke me qejf.
Baqica dikur i qoi buke e krype e lang,po i kish pa' ardh amel, sikur me kane tu' hanger pite,se ish untue tuj punue.

25
DHENT NUK HANe BURRNI
(Vuthaj,Gusi)

Disa burra t'dheut,Isuf Kameri me disa prej Qerimi,kane shkue mysafire tu Smajl aga n'Lluga e kane fjete at nate aty.N'natje kane marre bisedat e po bisedojne.Ka shkue nji kohe bukur e g'jate.Ka ardh koha m'u qite dhen'e.Ai Smajl aga ka lype leje.Ka thane:
-Me leje burra,se tash m'erdhi koha me shkue e m'u qite dhen'e
Isuf Kameri i ka thane:
-Hiqu dhen'e,more Smajl aga,se je ka rri me burra e s'ke ku me i marre tjeter e me neje kshtu me ta.
-Ah,more Isuf Kameri,m'fal,se dhenve t'mija me jau qite pesqin oke burrni,nuk e ungj kurrnja kryet n'ta.Shkova m'u qite sane,se ato burrni s'duen.

26
UN-I E TI-HJA
(Kishnareke,Drenice)

Ish kane shkue njani musafir tu ni mik i veti.Tu' u fale nermje'veti,po i thote musafiri t'zotit shpise:
-Qysh jeni,more mik?A keni punue a keni vye?
-Mire jemi,po m'ka hi TI-hja n'shpi e do me m'qite fare.
-Pse?- e veti miku.-Skah t'marr vesh.Shka å kjo TI-hja?
-A s'p'e din a?Qe po t'kallxoj shka å;Kur e pata UN-in i pata punet n'terezi e u bana shpi.
-Qitash ma hupe krejt.S'p'e di as shka å TI-hja as UN-i.
-Qe, bre mik.Sa here u thojshna mashkujve:"Kush po shkon n'mal ose n'mulli,ja me ba naj pune tjeter",secili thojke:"une po shkoj".Puna shkojke mire e u bana shpi.E tash,kur po i porositi mashkujt me ba naj pune,ata po i thone njani tjetrit:"Hajt ti e bane!",e ky:"Shko ti",ai "ti",puna po jet pa u krye.Une jam tu fike.Qekjo åsht TI-hja q* po t'qitka fare.

27
A KA KU KULLOTe KALI?
(Mlecan,Prekorupe)

Ish kane ni katunar nihere e ish kan shkue n'Gjakove.At'hare katunaret shkojshinn'Gjakove per me pre tesha.Shkon ky katunari e i thote terzise:
-A po m'i prene ni pare tesha se m'nevojiten,po paret t'i jap n'kohe t'lames.
Terzija e veti:
-Kut t'vi atje te ju me i marre paret,a keni bar,a ka ku kullot kali?
-Po,ka ku kullote kali,se ka bari tekteri n'gu a sa t'don ka terfoje e bar e cdo sen ka.
Ky edhe i tha:
-Jo perze,s'po vi hic se,me pase njerez t'gjalle e gja q* kullotin n'at bari ti kishe pas me m'i pague paret.Mirpo masi s'ka kush i kullot gjane,e gja s'ka q* kullosin bar e terfoje,ti s'kie kah m'i paguen paret,e per qeta borgj s'po ti jap.


28
GRUNI EDHE QITELI
(Rahovec)

Ishin kane niher tuj fshi grun do burra.Njani pej puntorve e kishte pase ni qiteli me veti.Aty ish kane ni bujk podrimcak q* kurre s'e kish pa qiteline me sy.Si e pa u cudit fort edhe p'e vet t'zotin e qitelis:
-Po shka eshte qeky sen,bre jaran?
-A,bre shok,me ba me e pase qet sen,kurr miza s'ta han grunin n'hamar.
-Po qysh,bre,a ka kun me e ble,se vallah p'e blej nja,vec kallxom qysh shkon kjo pune,- po i thote bujku atina shahirit.
-E,more jaran,si ta blejsh qeta,meniher m'sohesh me i ra e si t'msohesh,kije me hup kohe mas ksaj.Tani as s'kije me mjelle as me korre,as me fshi.E ku n'dreq t'mallkuem me pase grun n'hamar tondin per me ta hanger miza.

29
PUNA PA DUER
(Terpeze,Drenice)

Ish kane ni njeri fukara.Shpija e Jetullah Gjinit,praj katunit Terpeze,e kishte pas majte at fukara.Kur shkoi ni dite Zymeri, i tha Jetullahit:
-He,bre Zymer,mire bane q* erdhe me punue dishka.
-Po s'po muj bre me punue!- i tha zymeri,se ish kane plake e njeri i lodhun.
-Hajt se ta gjajme ni pune pa duer - edhe e shtini m'u pri kijeve.
Ishte t'fofte i madh e fryjke veri.U thojke Zymeri njerzve prej gazepit t'ftoftit:
-Qekjo kanka puna pa duer!

30
SI E NJOFTI MYSAFIRI Te ZOTIN E SHTePISe
(Terstenik,Drenice)

U nis njani per udhe.E zuni nata e ra mysafir n'ni shpi.Thirri.Duel i zoti i konakut edhe e percoll e e shtini mrena.U ungjen te dyte n'ode.I zoti i shpis nuk ja niske kurrfare muhabeti.Edhe mysafiri nuk e dike se cka po menon ai,e mos po e ka merzi keta si mysafir.Per mi cele t'zotin e shpise,me e kuptue se cka menon edhe cka eshte,po ja nis muhabetit per me nxjerre fjale.Tha:
-Kah kam ardhe udhes,e kam pa njanin tuj livrue me dy kije cifta sikur molla.
I zoti i shpis nuk foli.E kuptoi mysafiri q* nuk eshte puntor .
Masanej prap foli mysafiri:
-Kah erdha udhes e takova njani me ni pene kual me kerr.Ish kane tuj shkue per udhe e qekaq ishin kane t'hijshem kualt edhe qekaq shkojshin mire saqi nryshe s'ban.Zemra m'met n'ta.Apet i zoti shpis nuk bani za.Apet mysafiri e kuptoi q* nuk eshte puntor q* punon me kual.
S'treti here mysafiri apet tha:
-E kam pa njanin sot tuj gjuejte me zagar.I kish dy zagare t'mire q* zemra me tu rrite.
Apet i zoti i shpise nuk bani za .Apet e kuptoi mysafiri q* nuk eshte gjuetar.Nejti pak mysafiri e foli prap:
-I kam pa dy gra tu ni krue tuj la tesha saqi nuk ban mu kan ma t'mira.
At'here i zoti i shpise u cue edhe tha:
-cfare ishin?
-Njana ish kane e vogel e njana ish kane e madhe.
-cfare teshash kishin pase?
-Njana kish pase qeso tashash, njana qaso teshash.
- Apet i zoti i shpise e veti, per me marre vesh a ishin kane bash ato q* i ngjihke vete:
-A e kish pase njana anterine e zeze?
-Po
At'here mysafiri e kuptoi q* i zoti i shpise as nuk ish puntor i tokes, as i kualve, as nuk ish i gjuetise, po ish njeri q* i njekte femnat.


KUR T'BAHET SHPIJA UK, cKA T'VYEN RRNESA?
(Kosterc, Drenice)

Ish kan Xhemajl Izbica e Asman Zeka i Kllodernices e shkojne me bujte ni nate te tezja e vet. Ata rrine tri net ngjim te tezja e , kur bane m'u cue, i thane tezes:
-A po len Asmanin t'shkojme me bujte n'Izbice nja dy tri net?
-Jo, se s'ka kush i kqyr gjane edhe nestra ka mej ngjite kijet e me livrue.
-Qysh s'pi len me ardhe Asmanin te une? A p'i sheh q* une nejta tri net te ti e ky pse s'vjen me nejte tri net te une?
-Jo, bre teze ta pafsha hajrin! - i tha tezja. - Une po pritoj mi lane Asmanin me ardhe dej n'qat derexhe q* je ardhe ti e s'kije kurgja kryeshpirti, se, kur t'bahet me t'u ba shpija jote uk, cka t'vyen rrnesa?

32
S'P'E PRISHI GJUMIN PeR 'I GJYSe DELMJE
(Sallagrazhde, Prizren)

Ishin kane gjashte vllazen e i kishin pase tri copa dhen. U kish ra uki aty. I kishin thane vllaut q* i ruejke dhet:
-cu, se na ra uki n'berre!
Ai, masi u cue, i ra n'men q* ni gjyse delmje po i bie' hise, e ra apet. Tha:
-S'p'e prishi gjumin per 'i gjyse delmje.

33
(Strellc, Decan)

Ish kane ardhe ni musafir tu ni Rame Dema i katunit Strellc.
A' kane burre i mire ai Rame Dema, burre me za edhe shpi e mire, mashkuj bukur shume ka pase.
Kishin pa' hanger darke t'mire, koha e dimnit, mish e lakna.
E merr etja musafirin. Me brite t'madhe e me i thane atij n'fun sobe: "Qitma do uje",' i ki pas ardhe marre. I thote qatij q* e kish ngat veti:
-Ibish qitma 'i tas uje!
Ibishi ki' pa' pritue m'u cue; i thote t'vllajt, perfuni tina:
-Dervish, qitja do uje!
Edhe ai priton m'u cue e i thote tjetrit vlla:
-Mustafe qitja musafirit do uje!
Edhe ai priton m'u cue. N'fun koka kon ni Mehmet. I thote:
-Mehmet, qitja do uje musafirit!
-De t'cohet musafiri e de t'pi vete! - thote s'mrami Mehmeti.

34
SJAP PAK E MAL SHUM
(Runik, Drenice)

Ni coban i ruejke dhite. Ni dite i hupi sjapi. Kthehet m'i lype sjapin n'mal. Kur shkon afer bjeshke, nalet e po kujtohet. "Ahu kjo bjeshke shum e madhe e sjapi i vogel!". Menohet me vedi e nuk ja merr menja hic me hi n'bjeshke e m'e lype sjapin. Kur kthehet tu shpija, p'e vesin:
-A e gjete sjapin, more?
-Jo, valla, as s'ja fillova m'e e lype hic se sjapi i vogel e pylla e madhe - mal shume e sjap pak, e lash e erdha pej shpije.

35
DJALI PeRTAC
(Likovc, Drenice)

Ni babe i kish pas dy djem: i madhi Hamza, i vogli Hasani.
I tha plaku 'i mramje djalit t'vogel:
-Qitma ,Hasan ,'i gote uje!
Hasani ish kane lodhshem. Bani kishe s'po nin e s'luejti venit.
-Uh, bre babe!-ja priti djali i madh, Hamza, - po ti e di mire q* sa hajri i Hasanit. Qou vete e pi uj, e qitma edhe mue 'i gote.