100 FJALe Te URTA ARABE1- Me mire eshte te shpenzosh nje qiri te vogel se sa tere jeten ta kalosh ne terr.
2- Gjithnje derisa qendron ne kembet e tua mos vajto nese nuk mundesh te vraposh.
3- " E mundshmja" pyet te " Pamundshmen" ku jeton? U pergjigj: ne endrrat e te paafteve.
4- Shtepia pa libra eshte shtepi pa shpirt.
5- Nuk eshte i forte ai qe gjithnje fiton lufterat, por i dobet eshte ai i cili gjithnje e humb paqen.
6- Nese do qe te urrejne te gjithe, iu thua te gjitheve se kush jane.
7- Epitetet jane shenjat e ahmakut, njerezve te medhenj nuk u duhet asgje me shume se sa emri i tyre.
8- Kush e done nje dru, done edhe deget e saj.
9- Mos e arrij paqen me lufte, por me marreveshje.
10- Kur drejtesia zhduket nga faqja e dheut, njeriu behet i pavlefshem.
11- Nuk eshte kenaqesi te punosh gjithnje ate qe deshiron, por eshte kenaqesi kur e do punen qe e deshiron.
12- Me e keqja cka mund t'i ndodhe nje njeriu eshte papunesia dhe qe nuk e done askend.
13. Turpi eshte bukuria e femres ndersa vlere te meshkujt.
14- Nese digjet shtepia e fqiut, ruaje tenden.
15- Mik e ke ate i cili ta terheq verejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tend per t'u bere me i dashur.
16- Miqesia eshte pusi,sa me teper nxjerre nga ajo , ajo behet me i thelle.
17- Buzeqeshja eshte fjale e bukur pa shkronja.
18- Mos perkujto shume ate cka e ke humbur per te mos e humbur ate cka e ke.
19- Kush kenaqet me vepra te vogla te dynjase , te gjitha veshtiresite do t'i jane te lehta.
20- Fjala e mire eshte pasaporte per arritje te cdo zemer.
21- Sa me i madh te jete mashtrimi , do te jete me e vogel kenaqesia.
22- Nese nuk do te keqen nga ti, ik nga e keqja.
23- Shpirti i qete eshte krevati me i mire per pushim.
24- Kush mbjelle te mira korre falenderime.
25- Edhe ne kopsht te mire din me qene ndonje gjarper.
26- Jeta eshte gjeja e vetme qe sa me shume rritet aq me shume bie.
27- Zemra eshte hapesira, ndersa goja eshte doreza, gjuha eshte celesi per kete arsye cdo kush le ta ruan celesin e fshehtesise se tij.
28- Pervoja eshte kraheria te cilin ta fale jeta kur te bien floket.
29- Paraja eshte e mire si sherbetor, por i keq si pronar.
30- Madhesia e dijes sate lind xhelozi, ndersa modestia e zemres sate lind miq.
31- Nese i verberi e udheheq te verbetin, te dy do te bien ne humnere.
32- casti i dhimbjes zgjate nje ore, ndersa kenaqesia nje moment.
33- Nuk duhet t'i frikesohesh krismes sepse plumbi qe te qellon nuk degjohet.
34- Te mjerin e terheqin floket e gjata te tija, ndersa nuk e sheh se po i zgjatet gjuha.
35- Nese do me pa realitetin femeror, shikoje ate me sy mbyllur.
36- Kush gabon eshte njeri,ndersa ai qe ne gabime qendron eshte djall.
37- Forca e zinxhirit matet me dobesine e hallkave te tij.
38- Nese jemi vellezer nuk na jane qeset motra.
39- Njerezit mund te jetojne pa ajer disa minuta, pa uje dy jave, pa ushqim dy muaj, ndersa pa idete disa vjet.
40- Gjysma e pare e jetes na kalon duke kerkuar pasuri, ndersa gjysma tjeter duke kerkuar mjek.
41- Kush blen ate qe nuk i duhet, shet ate qe i duhet.
42- Kur dikush lavderon dike, pak kush beson ne ate, ndersa kur kritikon dike, ate cdokush e beson.
43- Rehat flene ai i cili nuk ka ate nga e cila ai frikesohet.
44- Martesa ndodh papritur sikurse pike ngjyra ne rrobe.
45- Nese dikush munde ta blej kapelen, nuk mund te blej mendjet.
46- Pergjithesisht te hollat humbin duke kerkuar te hollat.
47- Sikur njerezit te pengohen te flasin mire per vete dhe keq per te tjeret, pjesa dermuese e njerezimit do te mbeten memec.
48- Nese femija luan me jeten e vet, jeta luan me te kur te rritet.
49- Zgjidhi fjalet para se t'i thuash dhe jepi zgjedhjes mjafte kohe, sepse fjala duhet te piqet sikurse pema, i duhet pak kohe per tu pjeke.
50- Ruaju te ndershmes kur e nencmon dhe vetmise se keqe kur i bene konak dhe njeriut te ndershem kur e bjere ne situate te keqe dhe ahmakut nese je i meshirshem ndaj tij.
51- Mbret une, mbret ti - kush bene uje?
52- Lehte eshte kur te cmojne te tjeret, por veshtire kur ti cmon vetveten.
53- I lumtur eshte ai qe fytyren e tij e poshteron nga brengat, koken nga zerja dhe trupin nga semundja.
54- Kur te arrish ne maje, sillu nga mbrapa dhe shiko kush te ka ndihmuar te ngjitesh dhe kthehu nga qielli qe Allahu te forcoj ne ate maje.
55- Kush ka jetuar me dy fytyra ka vdekur i pafytyre.
56- Nese armiku nga ti kerkon keshilla jepi sepse mund te behet mik.
57- Ik kah te duash nga vetja nuk mund te ikesh.
58- Nese je i pasur han kur te duash, nese je i varfer han kur te mundesh.
59- Nese dikush te thote te dua si vellain, kujtoje tregimin mbi Kabilin dhe Habilin.
60- Nese flet me nguti do te thuash ndonje fjale qe do te pendohesh sa te jesh gjalle.
61- Mos polemizo me oratorin as me ahmakun pasi qe ne ate menyre oratori do te mund me fjale, ahmaku te ofendon.
62- Sjellja e mire mbulon shume negativitete, sikur sjella e keqe qe mbulon shume veti te mira.
63- I pasur eshte kush nuk ka borxh, a i ri i cili eshte i shendoshe.
64- Pak dije e shume pune
65- Disa femra mendojne se martesa eshte rasti me i mire me ju hakmarre dikujt.
66- Kur dy gjedhe grinden pas nje placke, ujku ndien grindjen e tyre dhe vjen me na zgjidh problemin.
67- Shendeti eshte ai qe te bene diten te duket se eshte me e mira e vitit.
68- Llogaria telefonike eshte dokumenti me i mire qe tregon se me mire eshte me hesht se me fol.
69- Pasanikut eshte veshtire me i fale dicka, te ngopurin eshte veshtir me qeras.
70- Nuk eshte i varfer ai qe ka pak, por ai qe kerkon shume.
71- Me lehte mund te vuash nga e verteta se sa te kenaqesh nga rrena.
72- Nuk eshte doredhenie e mire ajo kur me jep ate qe kam nevoje me shume se ti, por eshte me dhurim i mire te japesh ate qe te nevojitet me shume se mua.
73- Nese te varfanjakut i dhuron peshkun, e ke ushqyer per nje dite.
74- Qeni leviz bishtin, ndersa dyfytyreshi me gjuhe.
75- Me e mire eshte nena me e keqe, se njerka me e mire.
76- Kur njeriu vendos me u martuar,ajo eshte vendim i fundit qe e ka marre.
77- Njeri i suksesshem eshte ai i cili e mbyll gojen para se te tjeret te mbyllin veshet nga ai, sikurse edhe ai i cili i hap veshet para se te tjeret te hapin gojen.
78- Te mos marrim pjese ne formulimin e te metave te huaja, sepse edhe te tjeret kane gjuhe dhe sy sikurse ti.
79- Nese nuk mundesh me me ndihmuar, mos me pengo.
80- Me mire eshte te rreshqet kemba se sa gjuha.
81- Kush i hip te vertetes e ka fituar krijimin.
82- Nuk shiten drunjte e papergatitur, as peshku ne uje.
83- Kur shkon pertacia rruges, i shtohet varferia.
84- Me vdekur i perkedhelur dhe i dashur dua me teper, se me jetuar i rrejtur.
85- Nuk eshte me rendesi a done, por kend e done.
86- Me mire cka do me ngrene, se sa cka do me fale.
87- Qe te ruash shoken me pare ti duhesh te jesh shok.
88- Qe te flasesh fjale te mira, duhet te degjosh mire.
89- Birat e corapeve nuk i dine askush pervec kepuces.
90- Nuk ka me trim se kali qorr.
91- Ruaju deres me shume celesa.
92- Nese jo te mencurit ja jep thiken, je bere vrases.
93- Lehte eshte te behesh i mencur pas kohe.
94- I tere terri i botes nuk mund ta mbuloj driten e nje qiri te vogel.
95- Me mire e ke dy here me pyet, se nje here me gabuar.
96- Kush gabon duke buzeqesh, do te digjet duke qare.
97- Qenit te rrahur mjafton t'ia tregosh gurin.
98- Pendla e mire nuk mjafton me bere zogun e bukur.
99- Plagen e nencmon ai qe nuk e din cka eshte dhimbja.
100- Me mire eshte te martohesh me varfanjaken se me u hanger me pasaniken.Nga Boshnjakishtja : Xhavit MAHOLLI