Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 11 nga 11

Tema: Turshitë

 1. #1
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Icon19 Turshite

  Disa prej neve besoje se ju pelqejne turshite dhe deshirojme qe ato ti bejme me duarte tona , atehere ju lutemi kush di ndonje recete te mire te turshive le te na e tregoje....

  Nobody is perfect ...

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Ja nje recete shume shume e mire e trangujve turshi ....

  Trangujt turshi


  Tranguj
  3 litra uje
  1 liter uthulle
  1 tabulle (te sheqerit)
  1 tabulle krip
  1 vinobran
  2 konzervansa

  Trangujt e nje madhesie mesatare (ka e vogla) i mer i pastron dhe i fshin nga uji dhe i palon ne tjegulle mire pastaj ne nje ene te madhe e fusim 3 litra uje pastaj 1 uthulle (te sallates),sheqerin kripen konzervansin dhe vinobranin,e perziejme mire dhe pastaj kete perzierje e vendosim neper tjegulla (kavanoz)...dhe pas 1 jave ose me teper do te jen te gatshem..

  Do te bindeni vete per keta tranguje te shijshem....
  Nobody is perfect ...

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Specat e bardhe

  5 litra uje
  1 gote e gjysme uthulle e bardhe
  1 gote e gjysme krip te trashe
  1 tabelle sheqer
  1,5 konzervans
  1 vinobran

  Ne nje kavanoz i palon specat e bardhe (me bisht te lare dhe te thare ,me pare)
  ne nje ene tjeter vendoset masa e permendur me pare perveq konzervansit dhe vinobranit te vlohet ,kur te vlon vendosen edhe keto dy dhe e derdhe ne kavanozin me speca.


  Provojeni me te vertet do te bindeni edhe vet sa te shijshem do te behen.....
  Nobody is perfect ...

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Sallata ruse (ruski salata)

  3kg speca
  2kg domate
  3kg tranguj(me madhesi mesatare,ka e vogla)
  1 biber te zi kokrra
  1 konzervans
  0.50 e filgjanit te kafes insekci(uthull 100%)
  1 gote(e ujit) vaj
  1 gote(e ujit) krip
  1 gote(e ujit) sheqer

  Perzihen 3 ore (pa luge) ne nje kavanoz te madhe ku prihen ne rrathe..

  Kujdes: specat,domatet duhet te jene jeshile
  Nobody is perfect ...

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Speca te zier dollma

  Per 50 speca na nevoiten 2 litra uje ,1 liter uthulle ,150 gr sheqer dhe po aq kripe,20 dl vaj dhe 10 kokrrza piper te zi.
  Specat- dollmat i lajme ,i ndajme per gjysme dhe ua heqim gerdhenjet me fare dhe i kullojme. Ne nje ene i ziejme ujin ,uthullen ,sheqerin ,kripen ,vajin e kokerrzat e piperit te zi.Ne kete leng te perzier qe vlon pastaj hedhim specat ne grupe-grupe.Se cili grup specash duhet te zihet nga 5 minuta .Specat e zier keshtu i rendisim ne kavanoz te nxehet.Pjesen e mbetur te perzierjes se lengut e vlojme pastaj dhe njehere e leme te ftohet dhe me ne fund e derdhim neper kavanoz per tu mbuluar specat e renditur ne ta.Kavanozet i mbyllim me celoofan dhe i vendosim ne vend te thate e te ftohte.
  Nobody is perfect ...

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Icon21

  Farfaronat

  I pastrojme farfaronat mire bishtin ua lem te gjate sepse ashtu eshte me mire.I palojme ne kavanoz qelqi (tjegulle) mire dhe tjegullen e mbushim me uthulle.I lem ne vend te thate dhe te erret...

  ju befshin mire!
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Nobody is perfect ...

 7. #7
  Minifotoja e anetarit Ervini79
  Ervini79 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-10-04
  Lokalizimi
  ........
  Postime
  120

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga Qershija
  Sallata ruse (ruski salata)

  3kg speca
  2kg domate
  3kg tranguj(me madhesi mesatare,ka e vogla)
  1 biber te zi kokrra
  1 konzervans
  0.50 e filgjanit te kafes insekci(uthull 100%)
  1 gote(e ujit) vaj
  1 gote(e ujit) krip
  1 gote(e ujit) sheqer

  Perzihen 3 ore (pa luge) ne nje kavanoz te madhe ku prihen ne rrathe..

  Kujdes: specat,domatet duhet te jene jeshile
  me pelqen shume kjo salate eshte e mrekullushme
  ♠☺¢▲ ?e nuk mund te shkepusim asnje flete nga JET? jone, ndonese fare lehte mund ta hedhim ne zjarr gjithe librin e saj. ♠☺¢▲

 8. #8
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Domatet jeshile

  Perbersit : 3 kg domatete jeshile te prera rrumbullak, magdanoz ,pak hudher ,2 luge eksenci (uthulle shume e forte) ,1 got vaj e ujit, piper te zi kokrra sipas deshires dhe kripe sipas nevojes 2-3 speca te djegst edhe 1 lug sheqer.

  Te gjitha keto i ben edhe i len me qendru ne nje ene te madhe 24 ore se e leshon ujin e vet edhe pastaj i hedh ne tjegulla.
  Nobody is perfect ...

 9. #9
  Minifotoja e anetarit brooklyn
  brooklyn eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  27-02-06
  Lokalizimi
  los angeles-usa
  Postime
  22

  Kryesore

  me pelqejne turshite nese jane te mire.me pelqejne dhe ullinjte

 10. #10
  Minifotoja e anetarit polat
  polat eshte Jashte Linje Anetar/e Wheel of Fortune Champion, Virus 2 Champion, Valentine Surprizes Champion, Twelve Swap Champion, Square Assemble Champion, Smaugs Treasure Champion, Shape Game Champion, Rotamania Champion, Queens Jewels Champion, Penguin Pass Champion, Navy Battles Champion, Tritryst Champion, Memory Champion, Map Test Champion, Mahjong Connect Champion, Lawn Pac Champion, Key Ball Champion, Jukebox Hero Champion, Jigsaw Puzzle Champion, Festive Fallout Champion, Eyeball Champion, Crazy Block Breaker Champion, Chroma Blast Champion, Christmas Tetris Champion, Bunch Champion, Bubble Popper Champion, Bubbels Champion, Bookworm Champion, Sky Blocks Champion, Beach Party Slots Champion
  Reg
  14-09-06
  Lokalizimi
  Turqi
  Postime
  16

  Kryesore

  ey po specet me gjize e dini se c'jane? mua me ka marre shume malli per spece me gjize dua ti bej vet por e forte eshte se me duhet qe edhe gjizen ta gatuaj vet. di ndonjeri si behet gjiza?
  qeshija me siguri qe di te lutem ma trego

 11. #11
  Minifotoja e anetarit mundiali
  mundiali eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-02-07
  Postime
  11

  Kryesore

  Turshit e mira jan veq me shume thartina din ndokush turshi pa thartina te beje


Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.