Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 11 nga 11

Tema: Supat

 1. #1
  Minifotoja e anetarit ENISS
  ENISS eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-07-02
  Postime
  16

  Icon8 Supat

  A do t'ju pelqente te provonit nje supe te ftohte freskuese qe eshte ideale per ditet e nxehta te Veres?

  Ne viset e Andaluzise se Spanjes, gespacoja sherbehet pothuajse cdo dite krahas vaktit kryesor. Eshte e lehte ta pergatisesh, kerkon perberes te thjeshte dhe me ane te saj familja juaj e nis vaktin me dicka te shendetshme dhe qe te hap oreksin. Ja nje recete karakteristike spanjolle per pese veta.

  Perberesit:
  600 grame domate te pjekura
  350 grame kastraveca
  dy feta buke te thate (60 grame)
  30 mililitra uthull
  30 mililitra vaj ulliri
  kripe
  nje thelb hudher
  pakez qimnon

  Pergatitja:
  Pastroni psecat nga farerat, qeroni kastravecat nga domatet. Pastaj prijini te gjitha ne copa te vogla. Vendosini ne nje tas, me nje liter uje (aq sa ti mbuloje), se bashku me buken, hudhren, erezat, uthullen dhe vajin.
  Lereni nje nate dhe diten tjeter shtypeni mire perzjerjen me nje perzjeres dore dhe kullojeni. Nese eshte e nevojshme, shtoni dhe shume ereza sipas deshires.
  Mbajeni gespacon ne frigorifer derisa te jete gati per tu sherbyer.
  gespacoja mund te sherbehet i shoqeruar me domate, kastravece dhe speca te kuq te prere imet ne forme kubike.

  :gezuar: ENISS

 2. #2
  Minifotoja e anetarit AlbaEnigma
  AlbaEnigma eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-02-04
  Lokalizimi
  New York City
  Postime
  144

  Kryesore

  e kam provuar te nje restorant Spanjoll ketu ne New York, dhe me te vertete eshte shume e mire.
  Read my mind if you dare.
  Though realize, you know nothing about the experience of me, because I probably wouldn't assert anything on you, preferring to smile and deceive you into thinking I like you, though I probably do.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  me siguri se do ta provoje flm per kete recete te re qe nuk kam pas mundesi me heret ta mari ok
  Nobody is perfect ...

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Icon8 Supat

  Si mund te pregaditen llojet e ndryshme te supave ju lutem kush di ndonje recete ta provojme edhe ne...
  Nobody is perfect ...

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Supe e ftohte me domate


  1 kg domate,
  1 kungulleshke,
  1 hudher,
  4 luge jogurt,
  majdanoz,
  kripe,
  piper i zi


  Domatet e kuqe pastrohen, pervelohen qe te qerohen sa me lehte prehen dhe u hiqen farat, po ashtu edhe kungulleshka pastrohet, qerohet dhe pritet ne copa, si edhe hudhra (qerohen thelpinjte dhe priten ne copa). Te gjitha keto perzihen ne miksator derisa masa te behet e lengshme. U qitet kripa dhe piperi dhe ena e mbuluar futet ne frigorifer per t'u ftohur. Para se ta servoni shtohet jogurti dhe majdanozi i prere ime dhe perzihen mire. Kesaj supe te ftohte (qe nuk zihet) mund t'i shtoni edhe qepe le grira shume imet dhe tranguj te prere ne katrore te vegjel.
  Nobody is perfect ...

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Supe me qofte

  Per 4 -5 persona duhen: Qofte te vogla, 1 e verdhe e vezes , 1 luge kos , majdanoz, 50 gr vaj, 3 luge gjelle miell, leng mishi 1.5 litra, gjysme kokerr limon, kripe dhe piper te zi.  Qoftet kaurdisen pak me vaj, shtohet uje i vluar ne masen qe nevojitet per supen dhe lihet te zieje per 10-15 minuta.
  Ne nje tenxhere tjeter kaurdiset pak miell me gjalpe, shtohet qumesht dhe lengu i qofteve. Perzihet shpejt qe te mos krijohen kokrriza, keshtu behet nje mase e holle si supe krem e zakonshme. Rrahim te verdhat e vezeve, shtojme pak kos, hollohen pak me lengun e supes, shtohet leng limoni dhe pastaj hidhet ne supe. Ne fund hidhen dhe qoftet e vogla, pastaj rregullohet me majdanoz te grire holle dhe piper te zi.
  Nobody is perfect ...

 7. #7
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Supe orizi me qofte


  Qofte
  Leng mishi 1.5 litra,
  4 luge gjelle oriz,
  50 gr vaj ose 1 luge gjelle,
  1 e verdhe veze,
  1 luge kos
  gjysme limani,
  majdanoz,
  krpe,
  biber te zi.

  Ne lengun e mishit ose ne uje te vluar hidhet orizi i lare e i pastruar dhe kripa e lihen te ziejne ne zjarr te ngadalshem rreth 30 minuta.Ne fund supes i shtohet pak lekure limoni te grire me rende i jepet nje vale, hiqet nga zjarri dhe pas 5-6 minutash rregullohet me te verdhen e vezve.Ne nje ene tjeter fergohen qoftet , ne nje ene hidhet e verdha e vezes,rrihet mire i shtohet nje luge kos dhe duke e rrahur i shtohet leng limoni,ose dhe pak e nga pak leng supe.Ne fund rregullohet me majdanoz te grire holle dhe piper te zi ,sipas deshires.Dhe ne fund ne pjate hidhen se pari qoftet e ferguara dhe pastaj lengu i supes.

  Ju befte mire
  Nobody is perfect ...

 8. #8
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Supe orizi me domate ose salce

  Ne nje tigan me gjalpe kaurdisen qepe te grira holle
  deri sa te zverdhen pak, pastaj hidhen domate te grira
  (te cilave u eshte hequr cipa) ose salce domafcesh, kaur-
  disen dhe 2-3 mmuta te tjera dhe hiqen nga zjarrl.

  Ne lengun e mishit ose ne uje te vluar hidhet orizi
  i lare e i pastruar dhe pas 10 mmutash vlimi hidhet
  kripa, perimet e kaurdisura dhe lihen ne zjarr te java-
  snem per 15-12 minuta te tjera derisa supa te jete gati.

  Ne fund ajo rregulloh.et me majdanoz te grire imet dhe
  piper te zi.

  Per 4-5 persona duhen;

  Leng mishi 1,5 litra, oriz 4 luge gjelle, 1 qepe, 2-3

  domate ose gjysme luge ;gjelle salce, gjalpe 50 gr,
  kripe, piper, majdanoz.
  Nobody is perfect ...

 9. #9
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Supe peshku me perime


  Patatet, karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e
  priten ne copa kubike. Ne tenxhere me vaj (mundesisht
  vaj ulliri) kaurdiset qepa e grire holle, pastaj shtohen
  karota, selino, mashurka, pak miell dhe pasi kaurdisen
  shtohen domate te fresketa te cilave u eshte pastruar
  lekura. Lengu i peshkut i pergatitur qysh me pare dhe
  i kulluar, i hidhet perzierjes dhe lihet te marre vale,
  shtohen patatet dhe lihen te ziejne rreth 10-15 mm.uta
  derisa te jene gati. Gjate zierjes hidhet nje flete dafine.
  Supa rregullohet me kripe, piper e majdanoz. Gjate ven-
  dosjes ne pjate hidhen copa -tul peshku te ziera e te pas-
  truara nga halat.

  Per 4-5 persona duhen:

  leng peshku 1,5 litra, patate 2-3 kokrra, karota 3-4
  cope, mashurka 8-10 cope, selino, vaj 3-4 luge gje-
  lle, domate 2 kokrra, kripe, piper, majdanoz, dafine
  Nobody is perfect ...

 10. #10
  Minifotoja e anetarit Ervini79
  Ervini79 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-10-04
  Lokalizimi
  ........
  Postime
  120

  Kryesore

  Di ndo kush ne forum si pergaditet supa me kerpudha se me pelqen flm
  ♠☺¢▲ ?e nuk mund te shkepusim asnje flete nga JET? jone, ndonese fare lehte mund ta hedhim ne zjarr gjithe librin e saj. ♠☺¢▲

 11. #11
  Minifotoja e anetarit TinaHG08
  TinaHG08 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-05-08
  Lokalizimi
  Lipjan,Dobrajë
  Postime
  148

  Kryesore

  I Adhuroj Supat...
  Që jeta të jua ndriqoj zemrën edhe në momentet më me errësirë.

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.