Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 7 nga 7
 1. #1
  Minifotoja e anetarit -Calvin-
  -Calvin- eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-11-04
  Postime
  469

  Kryesore Receta Gatimi

  Atehere Per 4 vete ;
  MIsh QIngji Ose keci me mire qingji 500 gr
  kos 1 lt ; Oriz 1/2 filxhan kafeje ;veze 3 kokrra ;gjalpe 100 gr;Miell 2 luge gjelle ;kripe piper...

  Pergatitja :

  Mishi pasi lahet ,fshihet ,pritet ne racione vihet ne nje tave dhe i hidhet gjysma e gjalpit dhe kripa dhe piperi .Piqet ne furre me teperature 180° duke i sperkatur pjeset e mishit me lengun e tij . (me pare mishi te zihet per 30 min ) .Para se te perfundoje Pjekja (15 min ) hidhet mbi tave orizi dhe pak leng mishi 1/2 gote uji e nxehte . Hiqet nga furra dhe lihet qe te ftohet pak.nderkohe ne nje tas porcelani hidhet kosi dhe kripa,Punohen mire shtohen vezet nje nga nje dhe mielli pa e ndaluar perzierjen . Ne fund i hidhet pjesa e mbetur e gjalpit. Kjo mase vihet ne tave ,perzihet mire qe te trazohet me copat e mishit dhe Orizin dhe futet serish ne furre per rreth 15 min... Ju befte mire ... Qe ti keni me kollaj per ti marre si receta do i vendos te ndara dhe sipas vendeve...

  Imam Bajalldia behet keshtu:

  Do blesh patellxhane aq cope sa te mbulojne te shtrire taven ku do i pjekesh, le te themi rreth nje kg.Do i presesh ne mes dhe do u nxjerresh te brendshmet me nje thike me maje qe te hapesh vend per perberjen, kur t'u heqesh bishtat kujdesu t'i presesh pak bukur si ne forme konike dhe gjithashtu patellxhaneve hoiqu dy tri rripa per se gjati prej lekures se tyre hollazi.Merri dhe futi ne nje ene me uje me kripe dhe leri aty qe t'u dale idhtesia.

  Nderkohe merr nja 4 qepe te beshme dhe preji holle si per gjellen, merr 1/2 kg mish te grire dhe ne nje tenxhere te ceket tip tigani pasi te kesh hedhur vajin (me mire ulliri) dhe hidh qepen e grire holle dhe mishin e grire, shto dhe ca kripe, kavurdisi miresi per gjellen normale derisa qepa te jete shkrire, mishi i grire mund te leshoje uje gjate skuqejes ndaj do duhet pakez kohe me shume sa te shterroje uji.Nderkohe duhet te kesh bere gati domate te fresketa te grira ne rende ose me copa te vockla fare, rendja eleminon lekuren e domates qe bezdis, ndaj rekomandohet. Hidhe domaten ne masen e skuqur ne tenxhere apo tigan ku ke qepen dhe mishin dhe perzieje mire dhe leri te ziejne ne zjarr te ulet per sa domatja shkrihet dhe zihet bashke me to, shto ca piper te zi te grire holle dhe sipas deshires (ne versionin turk ka edhe keshtu) mund te shtosh pak majdanoz te grire holle.Nderkohe qe gjella u be gati merri patellxhanat dhe nxirri nga uji, thaji pakez me nje cohe guzhine dhe skuqi pak ne ate gjene qe skuq patatet ose ne nje tigan, skuqi pakez dhe me pas shtroji nje nga nje ne taven ku do i pjekesh.Me dy luge merr nga kjo gjella qe ke bere gati dhe mbushu barkun me te me delikatese te mos shformohen, kujtohu qe "barku" sheh nga lart , pastaj s'i ti kesh mbushur te gjithe duhet te kesh qeruar nje grusht me hudhra te cilat duhet t'i fusesh ke barku patellxhanit ne mes te gjelles dhe t'i shtysh pak me gisht qe te mosmbeten jashte por as te futen teresisht brenda.

  Me pas mbushe taven deri ne gjysem me uje (te mos jete shume e thelle tava, uji deri ke gjysa nivelit te patellxhanave) dhe futi ne furre me 200 grade dhe pizi dalengadale kujdes mos te digjen


  Dollmate apo sarmate me mire ....

  Merren gjethet e rrushit dhe sic jane te palosura njera mbi tjetren zihen ne nje ene me uje me pakez fare kripe per rreth 15 min le te themi.Me pas nxirrini dhe lerini ne kullojne ne nje kullese.

  Dolmat behen me ose pa mish te grire, une preferoj ato pa mish te grire ne fakt, tani une po e ve receten dhe per mishin bejeni sipas deshires.

  Ne nje tenxhere hidhni vaj ulliri (mos harroni vaji ullirit eshte me i miri per gatimin e recetave te ballkanit) dhe hidhni qepe te grire me pare holle fare, le te themi 4 kokrra qepe te madhesise se zakonshme.Skuqini si zakonisht dhe shtoni pak kripe, kripa ndihmon qepen te shkrije me mire, kush i do me mish te grire shton edhe 250 Gr mish te grire ne momentin e skuqjes, me pas merren disa kokrra domate (pak domate pasi nuk duhet te dominoje le te themi dy kokrra domate madhesi mesatare ose edhe tre) dhe i grijme holle fare dhe ia shtojme mases qe po skuqet (domateve hiquni lekuren me pare).Me pas marrim dy tufa majdanoz dhe dy tufa koper (keto jane shija e japrakut ne fakt) dhe i grijme imet dhe ia shtojme mases, nderkohe ulim zjarrin ku po gatuajme dhe marrim dhe oriz dhe e shtojme ne masen qe po skuqet ne zjarrmine minimale.Orizin shtojeni sipas deshires por une me grushta hedh nja 3-4 le te themi.E perziejme masen shtojme pak piper te zi dhe ndalojme kavurdisjen.

  Nderkohe marrim nje tenxhere te gjere, zgjidhni nje tenxhere me kapak te qelqte qe te kontrolloni me mire zierjen pa pasur nevoje ta hapni kapakun.Hidhni pak vaj ulliri ne fund te saj dhe mbi te vini nje shtrese me gjethe rrushi te shtrira mbi njera tjetren ,le te themi nja dy-tre shtresa gjethe.Nderkohe merrni kete tenxheren me te brendshmen e dollmave te pregatitur, ate enen me gjethe rrushi dhe ate ku do behet zierja dhe uluni ne shesh apo ne tavoline se dun 1 sahat me u mbledh ato dreqe dollmashe dhe te del shpirti ne kome se mblidh e mblidh nuku mbarojne kurre , me duket se e ka fajin urizi qe kom hudh shume .

  Mire ulemi, marrim nje gjethe rrushi dhe mu ne mes te saj me maje luge hedhim nje mase nga e brendshmja e pregatitur sa gjysem luge le te themi (luge gjelle, nese i doni te medha edhe nje luge te mbushur jo me maje.E palosim gjethen nga ana e bishtit nje here nja dy gisht me pas palosim anesoret dhe ne fund pjesen e majes se gjethes.Mbeshtjellja mund te behet ne menyre katrore, kubi dmth, ose ne forme te rrumbullaket si cilinder, qe eshte dhe me e kendshme.Kujdes te perdorni te njejten mase per te gjitha qe te dalin e njejta forme e te jene edhe te kendshme estetikisht.

  E keshtu mbeshtill e mbeshtill per nja dy ore te mira deri sa te mbaroje gjella e gjitha .Vendosini me kujdes mbi njera tjetren ne tenxheren ku do ziejne dhe kur te keni mbaruar vendosi disa shtresa me gjethe te tjera rrushi mbi dollmate.Me pas vini nje peshe mbi to qe t'i ruaje gjate zierjes te mos shprishen format, le te themi nje pjate te rende apo ndonje nga ato pllocat e gurit qe perdorni per te bere turshi (nese beni ), nje pjate mjafton.Me pas mbulojini me uje deri ne nivelin qe kane zene ne tenxhere dhe zijeni me zjarr te avashte derisa te avulloje uji qe i keni hedhur.Kur te jeni siguruar qe uji ka avulluar, provoni te hapni nje prej tyre dhe ta shihni nese ka zier.Une keshilloj qe ta lini tenxheren te mbyllur pasi avulli i mbetur nga zierja eshte mjaftushem per ta bere orizin te jete i zier sac duhet.

  Seviren te ftohta.
  Modifikuar per here te fundit nga -Calvin- : 01-12-2004 ne 19:08

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Edra71
  Edra71 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-12-04
  Postime
  41

  Kryesore Fergese Tirane

  Fergese Tirane
  Per 4 veta :10 speca mesatar,domate 4-5 kokrra mesatare, vaj dy filxhan kafeje, miell nje luge gjelle, veze 2 kokrra, hudhra 4-5 thelpinj, gjize 4-5 luge gjelle, spec djeges (sipas deshires), majdanoz

  Lajme specat dhe ju heqim bishtin e farat, pastaj i skuqim.Ne vajin qe ngelet hedhim domatet e qeruara nga cipa dhe te grira holle i skuqim derisa masa te trashet. E heqim tiganin nga zjarri dhe shtojme vezet tek domatet , specin djeges dhe majdanozin te grire holle,pastaj gjizen i trazojme mire dhe i hedhim ne pjate. Siper veme specat e skuqur

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Edra71
  Edra71 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-12-04
  Postime
  41

  Kryesore

  Pace Koke
  Per 4 vete

  Duhen:

  -
  1 koke
  - gjalpe ose vaj 1 filxhan kafeje
  - miell 1 luge kafeje
  - spec djeges 1/2 luge kafeje
  - kripe, piper
  - uthull 2-3 luge
  - hudhra 4-5 thelpinj
  - 1 qepe
  - karrota 2-3 cope
  - selino, majdanoz

  Pasi pastrohet, koka vendoset ne tenxhere, mbulohet me uje te ftohte dhe vihet ne zjarr. Kur te kete marre vale i hiqet shkuma dhe lihet te zieje ne zjarr te ngadalte, duke i hedhur qepe karrota, selino, kripe, piper, dafine majdanoz.

  Lihen derisa te jene zier mire d.m.th. kur mishi te ndahet lehte nga kocka. Kullohet, qerohet mishi nga kockat dhe pritet ne copa te vogla kubike. Ne nje tenxhere hidhet yndyre, pak salce dhe lengu i marre nga zierja e kokes. Kur lengu te kete marre vale, shtohet mishi i zier, pak spec i kuq dhe lihen te ziejne ne zjarr te ngadalte edhe per disa minuta, shtohet kripe dhe piper i zi.Ne fund paces i hidhen hudhra te shtypura me uthull.  Musaka me patate
  Per 4 vete

  Duhen:

  - Patate 1 kg
  - qepe 6 kokrra mesatare
  - vaj 3-4 filxhane kafeje
  - domate 5 kokrra (1 luge gjelle salce)
  - kripe, piper, dafine

  Per salcen e bardhe:

  - Gjalpe 1 luge gjelle
  - miell 1 luge gjelle
  - qumesht 1 gote caji
  - veze 1 kokerr
  - kackavall (djathe) te thermuar nje luge gjelle

  Gatimi:

  Patatet qerohen, lahen dhe priten ne feta te rrumbullakta, me trashesi 5-7 mm.
  Skuqen patatet derisa te krijohet nje kore e lehte. Qepa e prere ne forme gjysmerrethi skuqet me vaj ne zjarr te ngadalshem ne menyre qe te mos digjet, por te zbutet. Shtohen domate te qeruara dhe te prera ne copa kubike, pak salce, kaverdisja vazhdon edhe pak, shtohet kripe, piper flete dafine.
  Ne taven e lyer me vaj shtrohet nje shtrese patatesh te skuqura, mbi to gjysma e qepes, perseri nje shtrese tjeter patatesh dhe pastaj pjesa tjeter e qepes. Mbi keto prape shtrohet nje pjese patatesh. Ne nje ene kaverdiset miell me pak gjalpe, shuhet me gjumesht, perzihet mire derisa te marre vale, hidhet kripe dhe lihet masa te trashet.
  Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe perzihet me veze. Salca e pergatitur hidhet mbi musakane, sperkatet me gjalpe dhe djathe kackavall. Tava vihet ne furre per tu pjekur per 30 minuta.


  Pule me arra
  Per 4 vete

  Duhen:

  - pule 500-600 g
  - gjalpe 50g
  - arra 2 filxhane kafeje
  - hudhra 1 kokerr
  - uthull 2 luge gjelle
  - miell 1 luge gjelle
  - kripe, piper

  Gatimi:

  Pula e pastruar dhe e lare pritet ne thela, vendoset ne tenxhere, hidhet uje i vluar aq sa te mbulohen thelat, shtohet pak kripe, piper i zi dhe zihet ne zjarr te ngadalshem derisa te behet gati. Ne nje tenxhere me gjalpe kaverdiset mielli, shtohet lengu i pules duke e perzier mire qe te mos krijohen kokrra dhe lihet te zieje per 2-3 minuta derisa lengu te trashet. Pastaj hiqet nga zjarri dhe perzihet me arra te shtypura. Salca rregullohet me hudhra te shtypura, uthull, kripe, piper te zi e thelpinj arre dhe mbahet ne vend te ngrohte, por pa marre vale. Gjate servirjes ne pjate vendoset pula e cila mbulohet me salcen e pergatitur. Kjo lloj pule zakonisht sherbehet pa garniture.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Edra71
  Edra71 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-12-04
  Postime
  41

  Kryesore

  Shpresoj t'ju pelqejne

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Rollate me mish


  Nevojiten:5 ve, 500gr mish i bluar, 2 qepe, kripe ,biber ,veget , piper i zi, magdanoz edhe prezle ose miell.

  Pergatitja: Mishin e perzin me te gjitha keto gjera edhe e shtrin ne foli i zien vet edhe ja qet edhe e pshtjell me foli edhe e shtin me pjek.
  Nobody is perfect ...

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Lina_Pz
  Lina_Pz eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  06-04-07
  Postime
  4

  Kryesore

  Biskota me gjalpe dhe mjalt

  250 gr. miell
  250 gr. sheqer i holle
  250 gr. gjalp
  3 luge gjelle mjalt
  2 veze
  Gjalpin duhet ta kemi te shkrire ne gjendje si pomade.E hedhim gjalpin ne nje nje ene pak te madhe shtojme mjaltin dhe i perziejme mire. Shtojme sheqerin dhe nje veze dhe vazhdojme ti trazojme .
  IShtojme miellin (rezervojme shume pak miell)dhe e punojme perzierjen me duar. Mbasi behet brum e mbulojme enen me nje pecete te paster dhe e fusim ne frigorifer qe te forcohet pak (e shohim vete a eshte e arsyeshme ).
  Nxjerrim brumin nga frigoriferi. Sperkasim me miell siperfaqen e nje tavoline dhe e hapin burimin si pete (sa trashesia e gjysem gishti). Mbasi e bejme pete presim biskotat ne format qe duam .
  Mbi nje tave furri vendosim leter furri dhe i vendosim biskotat. Rrahim vezen tjeter dhe i lyejme biskotat nga siper dhe i fusim te piqen ne furre 200ºC per 12 minuta .

 7. #7
  Minifotoja e anetarit rreze_dielli
  rreze_dielli eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  19-02-07
  Postime
  64

  Kryesore

  "VEZE SKOCEZE"


  6 veze, 200 gr mish vici i grire, 40 gr buke e thekur e grire, 30 gr miell, vaj ulliri, kripe, piper.

  Pergatitja:

  Zihen 4 veze ne nje ene plot me uje. Koha e zierjes duhet te jete ekzaktesisht 8 minuta nga momenti qe fillojne zierjen. Pas kesaj, ftohen ne uje te ftohte te rrjedhshem, u hiqet levozhga, u hidhet pak kripe dhe piper.

  Merret me dore pak mish i grire dhe mbulohen vezet e ziera.

  Ne nje tas rrihen vezet e mbetura. Mielli dhe buka e thekur e grire vendosen ne dy pjata te ndryshme.

  Vezet e mbuluara me mishin e grire lyhen me miell, lyhen me vezet e rrahura, dhe pastaj lyhen me buken e thekur te grire.

  Pastaj skuqen per 10 minuta ne vajin e ullirit te nxehur shume, rrotullohen shpesh, kullohen ne karten e kuzhines, u hidhet kripe dhe sherbehen te ngrohta.

  6 veze, 200 gr mish vici i grire, 40 gr buke e thekur e grire, 30 gr miell, vaj ulliri, kripe, piper.

  Pergatitja:

  Zihen 4 veze ne nje ene plot me uje. Koha e zierjes duhet te jete ekzaktesisht 8 minuta nga momenti qe fillojne zierjen. Pas kesaj, ftohen ne uje te ftohte te rrjedhshem, u hiqet levozhga, u hidhet pak kripe dhe piper.

  Merret me dore pak mish i grire dhe mbulohen vezet e ziera.

  Ne nje tas rrihen vezet e mbetura. Mielli dhe buka e thekur e grire vendosen ne dy pjata te ndryshme.

  Vezet e mbuluara me mishin e grire lyhen me miell, lyhen me vezet e rrahura, dhe pastaj lyhen me buken e thekur te grire.

  Pastaj skuqen per 10 minuta ne vajin e ullirit te nxehur shume, rrotullohen shpesh, kullohen ne karten e kuzhines, u hidhet kripe dhe sherbehen te ngrohta.


Tema te ngjashme

 1. receta per gatim!
  By Leni in forum Kuzhina Shqiptare
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-12-2008, 22:18
 2. Gatimi
  By lepurush in forum Pyetje, Ankesa dhe Sygjerime
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-01-2007, 04:35

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.