Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 6 nga 6
 1. #1
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore Vende turistike !

  Vende te ndryshme turistike neper bote
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Kopenhagen

  Kopenhageni , kryeqyteti i ftohte i njerezve te mire

  "Pak dekada mireqenieje materiale dhe kujdesi te nje qeverie me teper se aterore, duket se e kane rraskapitur shpirtin e races vikinge, e cila ka mbi supe 1500 vite te nje historie te pavarur dhe energjike. Danezet nga vikinge te lindur ne liri dhe tipa te veshtire u transformuan ne nje race te bute dhe te embel"- 1939 Kopenhagen, diplomat Britanik


  Me nje histori te pasur, evidente ne ndertesat historike dhe rruget antike, me dyzinen e nje bote me muzeume klasike dhe galeri, koshtet e mrekullueshme te Tivolit dhe nje monarki te qendrueshme, nje nga me te vjetrat ne bote, kryeqyteti danez ofron nje pafundesi terheqjesh per te gjitha shijet.
  Kopenhageni nuk eshte muze pa jete, por nje qytet i gjalle, modern ku e kaluara mahnitese bashkejeton me fjalen e fundit te arkitektures. Nga ana arkitekturore, Kopenhageni ka shume pjese interesante, qe nga pallatet administrative te Christianborg Slot ne ishullin Slotsholmen tek kullat skenike te Vor Frelsers Kirk. Por mbi te gjitha, Kopenhageni eshte nje nga kryeqytetet me urbanisitiken me te bukur ne bote, qe reflektohet ne ndertesat e reja dhe dyqanet mbreselenes. Ai prezanton bukurite e tij ne nje kornize ujore, qe e ben ate nje nga qytetet me te bukur te Evropes veriore.
  Kryeqyteti i Danimarkes per pothuaj 600 vite mbetet qyteti me i madh ne Skandinavi. Qyteti duket si nje shetitore pa fund kembesoresh, me dyqane te shumta dhe mundesi te ndryshme argetimi, rruge teatrore dhe teatro te hapura. Parku i Tivolit ofron kenaqesi pa fund ne nje forme me tradicionale, ndersa lagja kosmopolitane latine, te shtyn drejt kafeve aromatike. Dhe nese ndihesh me shume energjik, nje hap per nga parku Kristiana, te mbush me adrenaline per te cuar me pas ne nje shetitje romantike deri tek Sirena e Vogel, qe qendron e vetmuar hipur mbi nje gure te madh prane detit, ne pritje te princit te saj te dashur. Nje pamje shume e kendshme qe te mbush me romantizem dhe nje nga simbolet e Danimarkes. Kryeqyteti simpatik danez mbulon pothuaj te gjitha nevojat e nje vizitori te huaj dhe kete e ben, me aromen dhe traditen skandinavase.

  Tivoli, nje park gjigand lojerash dhe argetimi
  Ka shume gjelberim edhe ne qender te qyteteve, nje mori parqesh te medha dhe kopshtesh, ku mund te shetisesh, te luash apo te pushosh. Adhuruesit e lojrave dhe argetimeve, padyshim qe do te drejtohen per ne Tivoli, parku i lojerave dhe luleve ne qender te kryeqytetit danez. Parku i famshem ka funksionuar per me shume se 150 vite, kohe e gjate per te zgjedhur dhe kultivuar ate qe eshte me e mira ne argetimin e te gjitheve.
  Qilimi fluturues, karruseli, shfaqje te hapura per publikun, lojera karnavale, restorante e fast-foode. Per ata qe adhurojne muziken ka shfaqje me valle tradicionale popullore, ndersa ne nje holl, orkestra dhe trupat e baletit ekzekutojne pjese te muzikes klasike nderkombetare. Dhe pasi te jeni kolovitur ne lojerat e shumta, te keni admiruar lulet shumengjyreshe, te keni zbrazur kuleten neper kioskat me shume e shume gjera te shijshme ne kendin verior te parkut Tivoli, ne menyren me te qete argetimi vazhdon me nje shetitje ne pazarin Stroget, nje zinxhir i gjate perbere prej pese rrugeve, te mbushura me dyqane dhe restorante, si dhe me nje pafundesi teatrosh te hapur.
  Keshtjella e Hamletit, misteret e saj
  Danimarka mund te quhet ndryshe shteti i kopshteve dhe keshtjellave. Kronborg eshte nje nga keshtjellat me te rendesishme te Rilindjes ne te gjithe Evropen veriore, ne te cilen eshte ambientuar nje nga tragjedite me te famshme, Hamleti. cdo vit qindra mijera turiste vizitojne keshtjellen e mrekullueshme. Shume te ftuar te huaj e lidhin keshtjellen e Kronborg-ut me dramen e Shekspirit dhe Hamletin, princin e Danimarkes. Ndersa per vizitoret daneze, keshtjella eshte nje monument historik dhe kombetar. Me 30 nentor te vitit 2000, Kronborg iu shtua dhe listes se trashegimise boterore te UNESCO-s.
  Nje histori tjeter interesante lidhet me arrestimin e mbretereshes se Danimarkes. Princesha Caroline Mathilde ishte vetem 15 vjec kur u martua me mbretin Christian VII ne 1766, menderisht i semure. Martesa ishte e palumtur dhe ajo krijoi nje lidhje intime me doktorin e mbretit, njekohesisht pretendent per fronin, Friedrich Struensee. Kur u zbulua ne vitin 1772, Caroline Mathilde u arrestua si bashkepunetore e tij dhe u burgos ne Kronborg. Per pese muaj me radhe ajo ka qendruar ne dhomen kulle, afer dhomes se mbretereshes dhe vetem pas kater muajsh u lirua dhe u detyrua te largohej nga vendi.
  Legjenda , Si e zgjodhi Shekspiri keshtjellen per te vendosur tragjedine tij
  Princi Hamlet u permend per here te pare para 800 vitesh ne historine e Danimarkes, nga Saksonet. Legjenda u ritregua nga Christian Pedersen, versioni i te cilit u shtyp ne vitin 1514. Ky botim e perhapi legjenden pertej kufijve te Danimarkes. Ne Angli u shkruajt nga Thomas Kyd, ku version i ri i kesaj pjese e transformoi Hamletin rreth viteve 1590 ne nje drame hakmarrjeje.
  Ndoshta i frymezuar nga versioni i Kyd-it Uiliam Shekspir shkroi "Historia tragjike e Hamletit dhe princit te Danimarkes dhe Keshtjella e Elsinorit" rreth viteve 1600, duke ringjallur princin legjendar sakson. Shekspiri ishte i pari qe e lidhi legjenden me Elsinorin dhe keshtjellen, kjo ndoshta sepse qyteti ishte nje nga me te rendesishmit ne bote ne shekullin e 17-te. Elsinor ishte pika kyce e trafikut te anijeve dhe me pas, ai u be nje qender kulturore fale keshtjelles mbreterore Kronborg. Nuk dihet nese Shekspiri e kishte vizituar Elsinorin. Por eshte fakt qe shume aktore angleze e skoceze, kane luajtur pjese te ndryshme ne Kronborg dhe ne qytetin e Elsinorit. Ata mund t'i kene folur Shekspirit per keshtjellen vezulluese Kronborg dhe qytetin Elsinor, te cilat e kane frymezuar ate per tragjedine e Hamletit.
  Tragjedia "Hamlet" u shfaq ne keshtjelle per te kujtuar 200 vjetorin e vdekjes se Uilliam Shekspirit. Shume nga rojet e keshtjelles u perdoren per figurante. Skena u vendos ne kullen e telegrafit, ne kendin jugperendimor te keshtjelles. Tragjedia eshte luajtur dhe me pas ne kopshtin e keshjelles dhe ne zona te ndryshme brenda forteses. Te gjitha kompanite teatrore finlandeze, suedeze, norvegjeze, amerikane, irlandeze dhe gjermane, kane perdorur kete keshjelle per versionin e Shekspirit, ne gjuhen e tyre.
  Ne keshtjellen e Hamletit mund te shkohet me disa linja urbanesh, ose me tren nga stacioni qendror i Kopenhagenit deri ne qytetin Elsinor. Nga stacioni i trenit te Elsinorit, per tek keshtjella jane rreth 15 minuta ne kembe, mjaft te ndjekesh rrjedhen e ujit, derisa te shohesh keshtjellen. Portreti i Shekspirit eshte ne gur ne hyrje te keshtjelles. Kronborg qe atehere njihet me emrin keshtjella e Hamletit dhe Elsinori si qyteti i tij.
  Muzeu kombetar - udhetim ne historine daneze
  Kopenhageni ka nje numer te konsiderueshem muzeumesh. Nje nga me te vizituarit per te gjithe ata qe deshirojne te kuptojne thelle historine e dhe kulturen daneze eshte Muzeu Kombetar, Nationalmuseet, vendosur midis Tivol-it dhe Slotsholmen. Aty ndodhet koleksioni me i madh i historise daneze qe nga periudha Paleolitike, nje nga pjeset me te preferuara te muzeumit, deri ne mesin e shkekullit te XIX-te. Ny Carlsberg Glyptotek, nje muze tjeter afer Tivolit, u ndertua ne shekullin e XIX-te nga baroni i birres Carl Jacobsen. Ne te gjenden te ekspozuara vepra te artit grek, egjiptian, etrusk dhe roman. Para disa vitesh, me zgjerimin e muzeut jane vendosur aty vepra te piktoreve si Gauguin, Renoir, Monet and Degas. Pervec ndertimeve historike, qyteti ka gjithashtu edhe struktura te reja dinamike, qe vlejne te adhurohen si monumente, psh zgjatimi i Librarise Mbreterore, qe njihet ndryshe si Diamanti i Zi. Nje muze tjeter i rendesishem dhe i bukur eshte Muzeu i Artit Modern.
  Slotsholmen, ishulli i vogel qeveritar
  Nuk eshte Manhatan, por nje ishull i vogel ne qender te qytetit qe lidhet me Kopenhagenin nga nje numer urash te vogla. Quhet ndryshe shtepia e qeverise. Banoret e ketij ishulli jane kryesisht politikane dhe qeveritare. Por Slotsholmen terheq edhe vizitore, te cile jane kurioze te shohin zyrat qeveritare te kompleksit Christiansborg Slot. Pallati origjinal u ndertua ne vitin 1730, per te zevendesuar keshtjellen e vjeter te Kopenhagenit me nje kompleks ndertesash, kur perfshihen dhoma e parlamentit. Sallonet mbreterore te pritjes, qe ilustrojne madheshtine e periudhes se rilindjes, perdoren per banketet mbreterore me perfaqesuesit e larte te shtetit. Pallati eshte ngritur mbi rrenojat e dy keshtjellave te vjetra.
  Nje vizite ne komunitetin e lire Kristiania
  U themelua shekullin e XVII-te si nje qender tregtie dhe si nje toke lidhese e kryeqytetit danez me vizitoret jo miqesore nga kontinenti europian. Ky vend i rrethuar nga kanale te shumta, eshte streha e nje sere artistesh dhe hipish. Nje nga objektet me me vlere te kesaj lagjeje eshte Kisha e Shenjte e gjate 95 m, nga spiralja me shkalle e se ciles admirohen panorama te mrekullueshme te qytetit. Ne veri te kesaj lagjeje ndodhet dhe muzeu naval i mbreterise daneze, ku ekspozohen 300 modele anijesh qe nga anijet e vikingeve, deri tek ato modernet e shekujve te fundit. Ne pjesen lindore jeton nje komunitet i vetequajtur progresiv qe mban te njejtin emer Kristiania. Ne fillim zona ka qene nje kamp ushtarak i braktisur qe u pushtua ne vitin 1971 nga pioniere ambicioze, qe pretendonin per nje shtet te lire. Edhe pse nuk e ka arritur anjehere pavaresine dhe ka luftuar per nje kohe te gjate me pasojat e pashmangshme te perdorimit te pakufizuar te droges se rende, Kristiania gezon statusin e nje enklave pa taksa dhe te nje ambjenti ku arti lulezon.
  Kopenhagen, model civilizimi
  Jeta e nates ne Kopenhagen eshte shume e pasur me variacione. Per te mundur te ftohtin e madh, (ne gusht temperatura arrin vetem 20 grade dhe kjo eshte koha e plazhit), danezet bejne nje jete nate shume aktive. Klubet e nates, diksot, klubet e xhazit apo rrymave te tjera muzikore jane te panumerta. Danezet investojne per nje gjalleri te jetes seksuale, duke mirepritur dhe lidhur martesa me race te tjera, te zeze apo te verdhe. Njekohesisht aty eshte legalizuar edhe martesa midis personave te te njejtit seks.
  Ne cdo dy hapa rruge mund te shohesh vajza ose djem daneze, qe kryesisht jane shume te bardhe, bjond me sy bojeqielli te shoqeruar me afrikane dhe japoneze, apo lindore te tjere. Neper rruget kryesore ka nje mori klubesh nate, klubesh gay apo lezbikesh, ku njerezit jane te lire te argetohen.
  Persa i perket rymave muzikore, Kopenhageni ka fame nderkombetare per klubet e xhazit, ka gjithmone rradhe te madhe jashte klubit dhe kengetare ne moshe shume te re, i kendojne mrekullisht bukur perlat e muzikes xhaz. Mund te permendim ketu Copenhagen Jazz House me shfaqje teper cilesore, ne nje atmosfere intime. Por nuk mungojne edhe klubet e rokut apo bluzit.
  Ushqimi danez, nje shije e cuditshme
  Shume vizitore ankohen per ushqimin danez, kjo sepse danezet parapelqejne t'i perziejne kripen dhe sheqerin. Nuk mund te jesh kurre i sigurt, se ajo qe ke perpara eshte e kripur apo e sheqerosur, e embel apo e hidhur. Por kjo ndodh me shpesh ne restorante luksoze, psh ne D'Agnlehterre, i cili ben pjese ne vargun e hoteleve me te mire ne bote. Ne pjata shume te medha te hapura te seviren kater salcera te ndryshme ne forme cilindrash te vegjel te vendosur ne mes, zbukuruar me ca fije dhe me ndonje gjethe apo ndonje kokerr, qe nuk mund ta cilesosh se kujt frut i perket, dhe kjo eshte dreka me e shtrenjte.
  Ata qe jane mesuar te hane shume, mund te vazhdoje te mbushin stomakun e tyre me buke dhe pakot e vogla te gjalpit. Ne restorante me te thjeshte, hahet me mire dhe porcionet jane normale. Edhe prodhimet e detit jane shume te perdorura, por danezet e preferojne peshkun me sheqer. Ushqimi me i mire ne Danimarke eshte padyshim djathi; nuk numerohen llojet e tij dhe shijet jane nga me fantastiket. Danezet kane nje tradite te pasur edhe ne gatimin e bukes, e cila mbushet here me hudhra, here me karrota, here eshte e zeze here e bardhe, por te gjitha me nje shije dhe ere shume te mire.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 6. #6
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

Tema te ngjashme

 1. Kriza, humbasin 25 mijë vende pune deri në fund të qershorit
  By informuesi in forum Ekonomia Shqiptare
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 20:42
 2. Privatizohen trojet e fshatrave turistike
  By informuesi in forum Ekonomia Shqiptare
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 20:42
 3. Po shqiptare, pasi refuzuan 20 vende - Acarimi me Kinen
  By Administratori in forum Shtypi i dites
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 17:41
 4. Adresat e disa ambasadave shqiptare neper bote!
  By Administratori in forum Emigracioni
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2006, 22:38
 5. Ligji: Jo më cigare në vende publike
  By Administratori in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-07-2004, 20:42

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.