Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 16 nga 16
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore Lexoni dhe besoni !!!

  Lexoni dhe besoni !!!
  Nobody is perfect ...

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Me operacion kunder gjumit 19-oresh

  Tangshan,Kine - Nje burre kinez i cili me heret bente mesatarisht 19 ore gjume,tani ka reduktuar kohen qe ai kalon ne shtrat ne diq me pak se 10 ore ,pas operimit ne hunde dhe ne fyt ne njeren nga klinikat e qytetit Tangshan ne Kine .Sic raporton agjenisia e lajmeve Xinhua ,Meng Qiang po vuan nga nje forme e rende e sindromit te gjumit ,te njohur si "sas" (sleep apnea syndrome),i cili rrezikonte te vdiste ne gjume, ne rast se nuk do ti nenshtrohej brenda disa muajsh intervenimit kirurgjik.Mjeket konfirmuan se 35 vjeqari me gjatesi 177cm dhe me peshe mbi 90 kg ,qe sipas tyre eshte nje peshe shume e rrezikshme per gjumin e tij 19 oresh. Meng eshte sheruar ne spital per operim pasi qe dy motrat e tij u binden se intervenimi kirurgjik ne hunde dhe ne fyt mund te permirsoje dukshem kualitetin e tij te jetes. "Ai e leshoje spitalin me buzqeshje ne fetyre dhe me 10 kg me pak.Tani po flen mesatarisht nga 9-10 ore ne dite" citoi agjencia Xinhua nga nje familjare e z.Meng
  Nobody is perfect ...

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
  Nobody is perfect ...

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjecare nuk fliste normalisht.

  Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

  Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
  Nobody is perfect ...

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

  Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
  Nobody is perfect ...

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.


  Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
  Nobody is perfect ...

 7. #7
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  cdo 40 sekonda ndodh nje vetevrasje ne bote  cdo 40 sekonda ndodh nje vetevrasje ne bote, apo rreth nje milione te tilla ne vit, dhe kjo shifer ka te ngjare te rritet ne dy dekadat e ardhshme, jane shprehur eksperte nderkombetare te shendetit.

  Megjithese meshkujt rreth moshes gjashtedhjetevjecare,mosha e pensionit, pa dyshim qe ka te ngjare te vdesin nga shkaqe natyrale, numri i vetevrasjeve ndermjet grupmoshave 15 dhe 29 vjec po rritet, kryesisht per shkak te posedimit te armeve, u shprehen ekspertet ne nje konference shtypi.
  "Vetevrasja eshte nje problem i madh i shendetit publik dhe ze 1,5 per qind te kostos se pergjithshme te semundjeve ne shoqerine boterore", deklaroi Jose Bertolote, spedialist i shendetit mendor ne Organizaten Boterore te Shendetesise. "Por, kjo dukuri mund te jete e parandalueshme ne rast se publiku do te ndergjegjesohet per problemin dhe ne rast se qeverite, do te demostrojne vullnetin politik per ta trajtuar ate", deklaroi Lars Mehlum, president i Shoqates Nderkombetare per Parandalimin e Vetevrasjes me qender ne Paris.
  Mehlum, profesor i psikologjise ne Universitetin e Oslos ne Norvegji, wshtw shprehur se studimet e kryera ne shume vende, tregonin se kufizimet lidhur me perdorimin e armeve te zjarrit, vecanerisht te te rinjte, sillnin pakesime te numrit te vetevrasjeve.
  Nobody is perfect ...

 8. #8
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  1.Syte mund te perpunojne 36 mije pjese te informative per cdo ore .
  2.Ne doreshkrimet kineze ekzistojne me shume se 40 mije shkronja.
  3.Fjala “ Tajlande” do te thote “ Toke e njerzve te lire”
  4.Nje vite i ka 31,536,000.
  5.Vetem dy kafshe mund te shofin prapa pa e kthyer koken .Keto jane :Lepuri dhe Papagalli.
  6.Te gjitha planetet ne sistemin tone solar mund te vendosen ne planetin Jupiter .
  7.Fjala “Karate” do te thote “Dore boshe”
  8.“GO” (“Shko”) eshte fjala me e shkurter ne gjuhen angleze.
  9.Te muajt te cilet fillojne te dielen , e premtja gjithmone eshte dita e 13-te e muajit.
  10.Nje drum und te filtroje deri ne 60 paunda (27kg) te ndotseve te ajrit per cdo vite.
  11.Motocikleta e pare Harley Davidson u prodhua ne vitin 1903 dhe kishte nje konzerve te domates ne vend te kaarburatorit .
  12.Ne shek e XVIII –te karotat ishin te purpurta ose te bardha .Fermeret holandez vendosen te mbjellin dhte te kultivojne karota me ngjyre portokalli ,meqe kjo ishte ngjyra e tyre kombetare.
  13.Kapilaret jane enet me te vogla te gjakut .Ato jane zakonisht me te shkurtra se 1 mm , diametri i kapilarve eshte shume i vogel , keshtu qe qelizat e kuqe te gjakut udhetojne vetem njera pas tjetres .Gjatesia e pergjithshme e kapilarve tek nje person eshte mbi 50.000 mila (80500 km) , me kete gjatesi njeri mund te udhetoje rreth botes dy here .
  Nobody is perfect ...

 9. #9
  Minifotoja e anetarit Poseidoni
  Poseidoni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-02-06
  Lokalizimi
  Kanada
  Postime
  30
  Images
  1

  Kryesore

  ---Ne 1750 ne bote jetonin rreth 800 milione njerez, ne 1850 nje miliarde me teper dhe ne nje 1950 edhe nje tjeter miliard me teper. Mastaj u deshen vetem 50 vjet per tu dyfishuar dmth. 6 miliarde.

  ---Gjysma e popullsise se botes fiton vetem rreth 5% te pasurise ne bote.

  ---Megjithese ne bote ka me shume se 600 milione telefona, gjysma e botes ende nuk ka bere asnje telefonate.

  ---Ne Diten e Nenave ne SHBA behen me teper telefonata personale se ne cdo dite tjeter ne cdo shtet tjeter.

  ---1 ne 10 persona ne bote jetojne ne ishull.

  ---Ne 1870 ne Londer jetonin me shume Irlandeze sesa ne Dublin.

  ---Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000

  ---Rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plerave.

  ---Gjysma e popullise se botes eshte nen moshen 25 vjec.

  ---Ne Perendim njerezit nderrojne shtepi mesatarisht 1 here ne 7 vjet.

  ---Sherbimi Postar i SHBA dergon rreth 43% te postes boterore, ndjekesi me i afert eshte Japonima me 6 %.

  ---Ne vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 ne 60 % ne 1996. Mundesia per divorcim ne martesen e pare u rrit nga 50% ne 67%. Mundesia per divorcim ne martesen e dyte eshte rreth 10 % me e larte se ne martesen e pare.

  ---Mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite, ne SHBA 180 dite, ne Suedi 170 dite, ne Japoni 243 dite.

  ---Qe nga viti 1972 jane prodhuar rreth 64 milione tone kanoce alumin(rreth 3 trilion kanoce). Nese keto do te vendoseshin njera pas tjetres, mund te arrinin deri ne hene rreth 1000 here. Kanocet e alumint perbejne 1% te materialeve mbeturina.

  ---Me shume se 1 miliard tranzistore prodhohen....cdo sekonde.

  ---Sipas Byrose se mirenjohur ne SHBA Census, 19% e femijeve ne Amerike jetojne ne varferi.

  ---Ne Australi ka me shume se 150 milione dele dhe nje popullsi prej rreth 17 milionesh.

  ---Ne Zelanden e Re ka 4 milione njerez dhe 70 milione dele.

  ---Ne krahun e nje majmuni ka rreth 25 milione qime.

  ---DNA ka nje madhesi prej 1 te mijtat e milimetrit, perbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe permban 1 milion faqe njohuri.

  ---Nje njeri harxhon mesatarisht 3 vjete te jetes ne banjo.

  ---Peshqit e harrojne cdo gje qe ndodhen vetem pas 10 min.

  ---Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite

  ---Kompjuterat modern jane ndertuar duke u bazuar ne sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit te nje zvarritesi.

  ---Mjalti mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit perdoret per procesin e mumjazimit.

  ---Njeriu me i gjate eshte 2.75 cm

  ---Milingonat e ndjejne termetin qe me pare dhe dalin menjehere nga folete.

  ---Ne fytyren e nje maceje ndodhen 146 muskuj.

  ---Peshkaqenet nuk semuren.

  ---Breshka mund te ece me 10 km ne ore.

  ---Nese do te mund te perdornim 13% te trurit, do te mund te shfaqeshim nga nje vend ne nje tjeter.

  ---Strucat i kane syte me te medhenj se truri.

  ---Hyrja e folese se milingones drejtohet perhere nga Veriu.,

  ---Nese damaret e njeriut do te vendoseshin njeri pas tjetrit do te mund te pershkronin Ekuatorin 2 here.

  ---Formuesi i cmimit Nobel, Alfred Nobel ne fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

  ---Ivani i IV. i cili erdhi ne pushtet ne vitin 1533 ne Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

  ---Nje njeriu i duhen 12 vjet per te numeruar nga 1 deri ne 1 miliard.

  ---Minjte nuk mund te vjellin.

 10. #10
  Minifotoja e anetarit Poseidoni
  Poseidoni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-02-06
  Lokalizimi
  Kanada
  Postime
  30
  Images
  1

  Kryesore

  1. Shpejtesia e drites eshte 186,000 milje/seconde.
  2. Drites i duhen 8min e 17 sec per te udhetuar nga dielli ne siperfaqen e Tokes.
  3. Ne tetor te vitit 1999 lindi personi i 6 bilionte.
  4. 10% e gjithe njerzve te lindur gjate koherave, jane gjalle ne keto momente.
  5. Toka rrotullohet me nje shpejtesi 1000 milje per ore dhe udheton permes hapesires me shpejtesi 67000 milje per ore.
  6. Cdo vit, Token e trondisin mbi nje milion termete.
  7. Kokra me e madhe e bresherit qe ka rrene ndonjehere ka qene mbi 1 kg dhe ky bresher rra ne Bangladesh ne 1986.
  8. Cdo vit rrufete vrasin 1000 njerez.
  9. Ne Tetor te vitit 1999 nje ajzberg (iceberg) me madhesine e Londres lundroi i lire ne Anktartik.
  10. Te gjitha atomet e hidrogjenit ne trupat tane u krijuan rreth 12 bilion vjet me pare, gjate Big Bang-ut.
  11. Toka, Hena dhe Dielli jane 4.56 bilion vjet.
  12. Merimangat e zeza, femra, hane burrat e tyre pas ciftezimit.
  13. Nje te milionten, e te miliontes, miliontes, miliontes, se miliontes se sekondes pas Big Bang, Universi kishte madhesine e nje dardhe.
  14. Struktura e DNA-se u determinua fillimisht nga Watson dhe Crick ne 1953.
  15. Ne 1997 shkencetaret krijuan kromozomin e pare sintetik njerzor.
  16.Termometri u krijua nga Galileo ne 1607.
  17. Lupa zmadhuese, u krijua nga anglezi Roger Bacon, ne 1250.
  18. Alfred Nobel shpiku dinamitin ne 1866.
  19. Cmimi i pare Nobel ne fizike u fitua nga Wilhelm Rontgen, ne 1895, pasi ai shpiku rrezet X.
  20. Pema me e larte ka qene nje eukalips australian, i cili ne vitin 1872 ishte 435 kembe.
  21. Ne 1967, Kristian Barnard beri transplantimin e pare te zemres - pacienti i tij jetoi vetem 18 dite.
  22. Majmunet mund te kuptojne rreth 300 shenja te ndryshme.
  23. Virusi Ebola vret 4 nga 5 njerzit e infektuar.
  24. Gjirafat flene vetem 20 minuta ne 24 ore. Ato nuk shtrihen asnjehere.
  25. Kripa perdoret akoma si lek rreth nomadeve te Ethiopise. Ne nje periudhe ushtaret Romake jane paguar me gripe dhe nga kjo vjen dhe fjala rroge (salt - salary = anglisht, salarium - latinisht). Gjithashtu kur u krijuan monedhat, ne to ishte shtypur nje shenje e cila tregonte se sa kripe mund te nderrohej me to. Shenja quhej "hallmark" duke ditur se ne greqisht "hal" qendron per kripe.
  26. Ideja qe molekulat kane forme tre-dimensionale ka qene e Luis Pasteur, i cili ne 1844 e mbrojti kete ide duke u mbeshtetur ne faktin se solucione te perbera nga dy perberje kimike me perberes te njejte nuk mund te thyejne rrezen e drites ne drejtime te kunderta.
  27. Greket e Lashte, kane pas ujitur arkat me vere te quajtura ne ate kohe "kratere". Ata besonin se alkooli safi, mund te perdorej vetem nga barbaret.
  28. Jo shume larg nga Flagstaff, ne Arizone, ndodhet nje krater 1.2 km i gjere dhe 200 m i thelle. Ai eshte krijuar gati 50000 vjet me pare, kur nje meteor goditi Token. Duke supozuar se shpejtesia me te cilen meteori udhetonte ishte rreth 17.5 km per sekonde.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit Poseidoni
  Poseidoni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-02-06
  Lokalizimi
  Kanada
  Postime
  30
  Images
  1

  Kryesore

  Dielli eshte ylli me i afert me token. Na jep drite dhe ngrohtesi.
  Pa diell nuk do kishte jete e planeti yne do ishte nje bote ku do mbizoteronte erresira e nuk do kishte jetese.
  Kjo sfere e gjigante plot gaz ka diameter 1,4 milion km e barabarte me 109 planete si toka te mbledhur bashke.
  Me nje mase prej 2 milion te triloni e triloni e triloni , pesha e saj eshte e barabarte me 330.000 here me ate te tokes.
  Brenda diellit do gjinin vend 1.300.000 planete toke.
  Mund te ngjaj i vogel kur e shohim ne mengjes o ne perendimin e tij, por kjo varet nga largesia e tij me token.
  Gjindet 150 milion km larg tokes e nga ajo largesi , drita diellore vonon pak a shume 8 minuta per te arritur edhe perse udheton 300.000 km/s.
  Kjo do te thote qe kur shohim perendimin e diellit, dmth ka ndodhur 8 minuta me pare.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Poseidoni
  Poseidoni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-02-06
  Lokalizimi
  Kanada
  Postime
  30
  Images
  1

  Kryesore

  1 - Shkoder, nje zog shqiponje shitet 20 mije leke
  Nje shqiponje e vogel eshte shitur ne qytetin e Shkodres me 20 mije leke. Kurioze per shpendin e rralle, dhjetra njerez rrethuan bariun, qe kishte sjelle zogun e shqiponjes ne qytet. Pas ofertave te shumta, bariu nga fshati Lepush, i komunes se Kelemendit, ne rrethin e Malesise se Madhe, e shiti zogun e shqiponjes me cmimin 20 mije leke. Nje zog i tille eshte pare shume rralle nga njerezit ne qytet, nderkohe qe edhe per malesoret kapja e tij me dore eshte nje gje e vecante. Ky eshte rasti i trete, qe banore nga Shkodra dhe Malesia e Madhe sjellin ne qytet nje zog te rralle. Ne Janar 2004 nje fermer nga fshati Brucaj shiti nje zog shqiponje 17 mije leke. Ndersa, me te njejtin cmim e shiti zogun e shqiponjes dy vjet me pare ne Shkoder edhe nje banor nga Tropoja

  2 - Lumi Sitnica eshte me i gjati ne Kosove me 90 kilometra.

  3 - Per nga rezervat e kromit, Shqiperia radhitet nder vendet e para ne Bote.

  4 - Piktura me e hershme e Gadishullit Ballkanik eshte ajo e Lepences ne rrethin e Vlores (Shqiperi). Kjo tregon lashtesine e popullit shqiptar.

  5 - Onufri eshte piktori me I madh shqiptar I shek.XVI-te, dhe nder me te medhenjte ne artin Bizantin. Nder veprat e tij me kryesore jane: “Grupi I virgjeneshave”, “Portreti I Davidit”, “Figura e Bariut”, e shume te tjera.

  6 - Humanistet me te shquar shqiptare kane qene: Marin Barleti (autor I vepres historike te pare mbi Skenderbeun), Vellezerit Gazulli, Marin Becikemi nga Shkodra, Leonik Tomeo e Andrea Aleksi nga Durresi, Mihail Artioti nga Arta, Viktor Kaspaci nga Korca, Onufri dhe I biri I tij nga Elbasani, Pal Hasi, Andrea, Pjeter e Luke Bogdani nga Hasi, Pjeter Mazreku nga Prizreni, Gjon Kazazi nga Gjakova e shume te tjere.

  7 - Shqiperia eshte i vetmi vend ne Europe ku Aviacioni u zhvillua me pare se transporti Hekurudhor

 13. #13
  Minifotoja e anetarit Poseidoni
  Poseidoni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-02-06
  Lokalizimi
  Kanada
  Postime
  30
  Images
  1

  Kryesore

  8 - Nga mbiemri Barberi apo si lexohert berberi ne shqip sido qe ta kthesh ka munci te jete shqiptar me orgjine,,,

  9 - Zbulohet ne Marikaj kerpudha gjigande
  Ndoshta s`i habit me banoret e zones, po ka mahnitur dje shkencetaret. Me shume se gjysem kile dhe me permasat e nje cadre te vogel dje perfundoi ne tryezen e kreut te Muzeut se Shkencave te Natyres. Kjo kerpudhe gjigande, e zbuluar se fundi ne zonen Marikaj - Vore u listua menjehere nder llojet e rralla qe meritojne te behen objekt i studimit te biologeve. Drejtori i Muzeut te Shkencave, prof. dr. Idriz Haxhiu e cileson ate te llojit agaricius (FOTO), ose sic njihet ne gjuhen e popullit, barkkuqja, qe s`eshte absolutisht helmese, madje shume e shijshme. Diametri i saj eshte 30.5 centimetra, perimetri 90 centimetra dhe lartesia e kembes 12.5 centimetra, ndersa pesha 650 grame. Pikerisht permasa te tilla e bejne barkuqen te vecante dhe te papare ndonjehere nga shkencetaret tane, nderkohe qe banoret e zones duket se e kane provuar prej kohesh shijen e saj.

  10 -Romani I pare shqiptar eshte "Marcja" I Ndoc Nikajt I botuar ne vitin 1899.

  11 -Ne vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 te krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot eshte qyteti me I madh ne Kosove, perkatesisht kryeqytet.

  12 -Piktori venecian Marco Basaiti qe pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qene me prejardhje shqiptare

  13 -Ne qytetin e Amalfit ne Kampani ne kishen kryesore te ketij qyteti, ne vitin 1506 ngritet permendorja e varrit te perbashket te familjes se Skenderbeut me nje shqiponje dykrenare shqiptare.

  14 -Katund quhen disa fshatera ne Dalmaci. Gati ne te gjithe qytetet e Dalmacise nga nje rruge mban emrin "Rruga Ilire".

 14. #14
  Minifotoja e anetarit Poseidoni
  Poseidoni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-02-06
  Lokalizimi
  Kanada
  Postime
  30
  Images
  1

  Kryesore

  5 -Libri i pare i shruar shqip eshte “Meshari” I Gjon Buzukut. Ne parathenje te vepres deshmon se vepren e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
  Libri eshte botuar ne kohen e humanizmit dhe te kunderreformes, kur u krijuan kushtet qe feja katolike te mesohej e te predikohej ne gjuhet kombetare. Mesharin e gjeti Gjon Nikolle Kazazi nga Gjakova me 1740. Ky liber permban: Librin e Oreve dhe Librin e Meshes. Me kete veper filloi Letersia Shqiptare e Rilindjes.

  16 -Tirana ndodhet ne te njejtin paralel me Napolin, Madritin dhe Stambollin dhe ne te njejtin meridian me Budapestin dhe Krakovin

  17 -Tirana u themelua me 1614 nga Sulejman Pasha, me origjine nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndertoi nje xhami, nje furre dhe nje hamam. Dy shekuj me vone drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja

  18 - Ekzistojne kater hipoteza per prejardhjen e emrit Tirane...
  A- Tirane mendohet se vjen nga fjala Theranda, e permendur ne burimet e lashta greke dhe latine, qe vendasit e quanin Te ranat, meqe fusha ishte formuar si rezultat i materialeve te ngurta qe sillnin ujrat nga malet perreth.
  B- Tirana vjen nga Tirkan. Tirkan kaqene nje keshtjelle ne shpat te malit te Dajtit. Akoma ekzistojne rrenojat e kesaj keshtjelle te lashte qe daton fillimindatonne fillimin e shekullit te pare paralindjes se Krishtit, e cila mendohet tekete qene keshtjella qe historianibizantin Prokop (shek. VI), e quankeshtjella e Tirkanit
  C- Tirane vjen nga Teheran, kryeqytet i Iranit, ne kujtim te nje fitoreje te korrur nga Sulejman Pasha, (themeluesi i qytetit) ne krye te ushtrise turke gjate fushates ne Persi.
  D- Nje gojedhene tiranase thote se emrin e qytetit Sulejman Pasha e mori nga nje plake qe takoi ne vendin ku do te ngrinte qytetin. Pyetjes se Sulejman Pashes se cfare po bente, plaka iu pergjegj: Po tir an…! (an d.m.th. mendafsh)

  19 -Lagjja e pare e Tiranes ishte: ''Lagjia e Bamit''

  20 -Xhamia ne qender te Tiranes, e quajtur Xhamia e Et'hem Beut, filloi te ndertohej me 1789 nga Molla beu i ardhur prej Petreles dhe u perfundua me 1821 nga i biri, Haxhi Et'hem Beu, sternipi i Sulejman Pashes. Per te punuan mjeshterit me te mire te Shqiperise.

  21 -Kulla e Sahatit prane xhamise Et'hem Beut ne Tirane u fillua nga Haxhi Et'hem Beu rreth vitit 1821-1822 dhe u perfundua me ndihmat e familjeve te pasura te Tiranes.
  Montimi i sahatit u be nga familja Tufina. Me 1928 u ble ne Gjermani nga shteti shqiptar nje Sahat modern dhe kulla u ngrit ne lartesine 35 m. Gjate Luftes se Dyte Boterore Sahati u demtua, por u rivu ne pune ne korrik te vitit 1946.

  22 -Tirana u shpall kryeqytet i perkohshem me 8 shkurt 1920 nga Kongresi i Lushnjes dhe perfundimisht e mori kete status me 31 dhjetor 1925.

 15. #15
  Minifotoja e anetarit Jonisa
  Jonisa eshte Jashte Linje Moderator/e Railroad Tycoon Champion, My House Is Bigger Than Your House Champion
  Reg
  11-05-06
  Lokalizimi
  Hade
  Postime
  204
  Images
  2

  Kryesore

  ...Muajt e vitit e kane burimin nga koha e romakeve te vjeter

  ...Muaji Janar (muaji i pare i vitit tek pas vitit 152 p.e.s.) mban emrin e zotit te shtepise Janus (Januarius) i cili kishte dy fytyra. Njera fytyre simbolizon hyrjen, tjetra daljen. Me kete mbrohej edhe marrje-dhenia e detyres se konzujve te cilet merrnin detyren e tyre ne Janar.

  ...Muaji Shkurt rrjedh nga romakishtja e vjeter “Mensis Februarius” gjate te cilit kremtohej festa e shpagimit dhe e pastertise.

  ...Deri ne vitin 152 p.e.s. muaji Mars ishte muaji i pare i vitit. Marsi rom. Martius (dedikuar perendise se luftes te romaket e vjeter Mars) ishte muaji ne te cilin fillonin betejat.

  ...Muaji Maj nderon baba-perendine romake Jupiter Maius. Ndersa qershori (Juni) i eshte kushtuar bashkeshortes se tij Juno

  ...Ne muajin korrik (Juli) romaket nderonin Julius Cesarin, ndersa ne Gusht (August) pasardhesin e tij Augustus. Per muajin Prill (April) supozohet se rrjedh nga aperire=hape

  ...Pasiqe deri ne vitin 152 p.e.s. viti fillonte ne muajin Mars, muaji Shtator ishte muaji i shtate i vitit, Tetori i teti e keshtu me rradhe. Pra, qe nga viti 152 p.e.s. kater muajt e vitit shtator-dhjetor quhen ende ashtu edhe pse nuk jane muaji i shtate, i tete.
  Nevoja për te folur, hutimi dhe frika qe nuk ke asgjë për te thënë, dhe lakmia qe të tregohesh hokatar, janë tre gjërat qe arrijnë ta bëjnë qesharak edhe njeriun me të madh. (Voltaire)

 16. #16
  Minifotoja e anetarit TinaHG08
  TinaHG08 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-05-08
  Lokalizimi
  Lipjan,Dobrajë
  Postime
  148

  Kryesore

  hehehehhehe epse nuk e bere nje tem te vetme po postime?>??
  Që jeta të jua ndriqoj zemrën edhe në momentet më me errësirë.


Tema te ngjashme

 1. a besoni tek jasht tokesoret?
  By kuqeziperjet in forum Kurani dhe Jeta
  Pergjigje: 26
  Postimi i Fundit: 05-12-2012, 18:32
 2. Besoni ne grate qe shikojne filxhan?
  By rreze_dielli in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-12-2009, 15:51
 3. Lexoni me kujdes Rregulloren!
  By Administratori in forum Kendi i njoftimeve
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-08-2007, 01:25
 4. Ja vlen t'i lexoni!
  By rrebelica in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 04-09-2006, 19:58
 5. a besoni tek dashuria ne distance???
  By just_me in forum Dashuria
  Pergjigje: 42
  Postimi i Fundit: 13-01-2004, 11:09

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.