Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Minifotoja e anetarit timetraveler
  timetraveler eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  08-01-08
  Lokalizimi
  Tokë
  Postime
  227
  Images
  2

  Kryesore Disa kuriozitete mbi Anatomine e njeriut!

  A e dini se:
  Ashti me i madh ne trupin e njeriut,ashti i femurit eshte i qendrueshem ndaj mases prej 800 kg,kurse ne pozite horizontale ndaj mases prej 200kg.
  Eshtrat tuaj jane kater here me te fuqishem(forte) sesa betoni. Mund ye jene me te fuqishem se qeliku,por masa e tyre eshte me e vogel! Nje cope ashti me gjatesi prej 5cm mund ta mbaje masen e elefantit.
  Vajzat mund te rriten deri ne moshen 20 vjeqare,kurse djemte deri ne moshen 25 vjeqare.

  Eshte vene re se njeriu ne mengjes,pas fjetjes eshte pak me i gjate se gjate dites. Kjo ndodh sepse disqet kercore nderunazore diten tkurren(mblidhen), kurse naten shtrihen.


  Muskujt e fytyres suaj jane te rendesishem.Ata ju ndihmojne ju te tregoni si e ndjeni boten perreth. Gjate buzeqeshjes aktivizohen 12 muskuj kryesore te fytyres e gjate rrudhjes se vetullave aktivizohen vete 11 muskuj. Muskuli me i gjate eshte sartoriusi,i cili fillon prej komblikut,ndersa perfundon nen gjurin:i gjate eshte mbi 40cm. Muskuli me i shpejt eshte muskuli ngrites i qerpikeve.

  Melqia eshte organ aq i rendesishem,saqe nese ajo fillon te deshtoje se funksionuari jeta jone vihet ne rrezik.

  Zemra e njeriut peshon 250-300g. Pse letrat e Shen Valentinit kane zemrat ne to? Pse njerezit flasin per ate qka do te thote "te kesh zemren e thyer"? Kjo eshte per arsye se njerezit qe nga kohet e lasht kane menduar se zemra eshte organ i dashurise dhe i emocioneve. Ky besim eshte ruajtur gjer ne ditet e sotme. Me q`fuqi punon zemra juaj?
  Shtrengoni nje top tenisit nje here ne sekonde gjate dy minutave.A mund ta beni kete? Ja sa fuqishem punon zemra juaj.

  Ju merrni fryme me shume se 20.000 here ne dite!
  Per nje muaj qimja e flokut rritet 1 cm,per nje vit 13 cm. Po te mos qetheshin floket gjate gjithe jetes ata do te ishin te gjate 10 metra

  Truri juaj ndalet se rrituri ne moshen 15-vjeqare! Por te mesuarit nuk ndalet kurre prandaj mesoni sa te mundeni lol. Qelizat nervore te trurit tuaj gjate gjithe jetes formojne lidhje te reja.
  Truri juaj shfrytezon aq shume fuqi(energji) sa edhe nje poq elektrik i fuqise prej 10 wat.
  Traveler!

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Besa_1
  Besa_1 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-08-07
  Postime
  17

  Kryesore

  Wow, shume interesante keto kryezitete.

  M.q.se eshte hapur kjo teme po shkruaj dhe une disa kryezitete,me rastin eShen_Valentinit.

  E dini ju se puthja me e gjate ne bote(kohezgjatja me nje fjale) eshte 31 ore e 18 min ?

  Kampioni botes ne puthje eshte nje amerikan, i cili gjate 8 oreve ka puthur 3225 vajza.

  Dhe gjate puthjes humbim 12 calori.

  Happy Valentine's Day

Tema te ngjashme

 1. Psiqika e njeriut
  By Administratori in forum Parapsikologji
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-05-2010, 23:24
 2. Kuriozitete, kuriozitete
  By timetraveler in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-06-2008, 17:42
 3. Kuriozitete mbi anatominë e njeriut - Pjesa 2
  By timetraveler in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2008, 09:44
 4. Te drejtat e njeriut
  By rrebelica in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2006, 15:39
 5. Kuriozitete
  By Skifteri in forum Qeshni dhe ju
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-04-2006, 11:15

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.