Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Sabahi
  Sabahi eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  20-04-07
  Postime
  212

  Kryesore Dita e pare e Kurban Bajramit eshte te enjten, me 20 dhjetor

  Dita e pare e Kurban Bajramit eshte te enjten, me 20 dhjetor

  Prishtine, 17 dhjetor - Kryesia e Bashkesise Islame te Kosoves njofton opinionin se dita e pare e Kurban Bajramit apo e Bajramit te Vogel, sic njihet ne popullin tone, eshte diten e enjte me 20 dhjetor 2007. Me kete rast, manifestimi qendror do te mbahet ne Xhamine e Madhe "Fatih" te kryeqytetit duke filluar nga ora 6,30, kurse namazi i Bajramit do te falet ne ora 7,44 min. Te njejten dite, Kryesia e Bashkesise Islame te Kosoves organizon pritje perurimi per perfaqesues te institucioneve nga ora 09,00 12,00.

  Sabri Selmani
  Vetem me ndihmen e Zotit arrihet qellimi.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Sabahi
  Sabahi eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  20-04-07
  Postime
  212

  Kryesore

  Besimtaret myslimane festojne Kurban Bajramin

  (Derguar me: 20/12/07) Qindra besimtare u jane drejtuar xhamive ne te gjitha qytetet e vendit ku i luten zotit t'i drejtoje si dhe per te forcuar besimin.

  Besimtaret myslimane kremtojne sot festen e Kurban Bajramit, nje dite qe shenon flijimin dhe sakrificen e njeriut ne emer te besimit te zotit dhe ne emer te dashurise per njeriun, dhe qe perben festen e madhe te meshires, te faljes, mirekuptimit, miresise, vellazerimit dhe paqes.

  Ashtu si cdo vit qindra besimtare u jane drejtuar objekteve te tyre te faljes, xhamive, ne te gjitha qytetet e vendit ku i luten zotit ti drejtoje si dhe per te forcuar besimin. Sipas fese myslimane, riti i faljes se Bajramit te madh konsiston ne dy momente; e para eshte lutja nepermjet te ciles shprehet adhurimi per Zotin dhe me pas vjen predikimi.

  Per kete dite te shenuar theret nje dash apo nje dele, qe i dedikohet Zotit. Familja qe e ther mund te mbaje aq mish sa i duhet dhe pjesen tjeter duhet ta ndaje me familjet e varfra. Karakteristike e kesaj dite jane dhe embelsirat dhe zbukurimet. Nderkaq me kete rast jane marre masa dhe nga drejtoria e policise se Tiranes per sigurimin e rendit dhe te qetesise publike, per garantimin e zhvillimit normal te veprimtarise fetare. Nga ora 04:00' deri me oren 09:00' do te mbetet i bllokuar segmenti rrugor pergjate sheshit “Skenderbej”.
  Vetem me ndihmen e Zotit arrihet qellimi.

Tema te ngjashme

 1. Tri përmbajtjet thelbësore të Kurban Bajramit
  By Sabahi in forum Kurani dhe Jeta
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-11-2009, 17:46
 2. Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 11-10-2009, 17:21
 3. Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-08-2008, 02:33
 4. Gëzuar festën e Kurban Bajramit
  By Pali in forum Kendi i pershendetjeve
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-12-2006, 17:22
 5. Gezuar Festen e Kurban Bajramit
  By Skifteri in forum Kendi i pershendetjeve
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-01-2005, 22:50

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.