Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 27 nga 27
 1. #1
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore a besoni tek jasht tokesoret?

  Sidomos keto vitet e fundit,a mendoni se jan shtuar me shum se sa ngaher filmat me kete teme,emisionet dhe dokumentaret?un mendoj se te gjitha keto nuk behen pa qellim.........Mbase ngadal ngadal mundohen te na pergatisin per dicka qe do te ndodh ne 1 te ardhme.Te afert?

 2. #2
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  cfare ka te beje me Kuranin
  VAE VICTIS

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Vpre
  Vpre eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  09-12-06
  Postime
  4

  Kryesore

  Une kam lexuar qe nje shejh duke u bazuar tek ajeti i Kur'anit:

  Tha: "Ne te (ne toke) do te jetoni (do te gjalleroni), ne te do te vdesni (do te varroseni) dhe prej saj do te nxirreni (do te ringjalleni) 7:25

  thote

  Une kam lexuar qe nje shejh duke u bazuar tek ajeti i Kur'anit:

  Tha: "Ne te (ne toke) do te jetoni (do te gjalleroni), ne te do te vdesni (do te varroseni) dhe prej saj do te nxirreni (do te ringjalleni) 7:25

  thote qe nuk ka njerez jashtetokesore.

  Pastaj dhe nje gje tjeter interesante eshte qe gati ne tegjithe emisionet per Ufo-t thuhet qe kane sy te medhenj dhe jetojne 350 vjet. Me sa dime nga feja jone eshte se xhinet kane sy te medhenj dhe jetojne perafersisht 350 vjet. Pra ka shume mundesi qe njerezit shohin xhinet dhe thone qe jane jashtekesore.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit blu
  blu
  blu eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  09-10-06
  Lokalizimi
  tirane
  Postime
  291

  Kryesore

  nuk e kuptoj se si mund te jemi kaq naive dhe te themi gjera te tilla...cfare do te thuash ti VPRE nuk e kuptoj...
  si ka mundesi qe ne kaq shume galaktika dhe dhe ssisteme diellore dhe planete te pafundt te mos gjehen kushte per te krijuar jete tjeter...
  ju mendoni vertete qe vetem planeti toke i ka keto kushte per te patur jete?
  une mendoj se jo vetem qe ka jete tjeter ne planete dhe ne galaktika te tjera por nuk ka sse si te jete ndryshe...
  nuk e kuptoj se si mund te jeni kaq egocentrike saqe te guxoni te mendoni se jemi te vetmit ne kete hapsire te pafundme...

 5. #5
  Minifotoja e anetarit brioni
  brioni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-08-06
  Postime
  196

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga blu Shikoni Postimin
  nuk e kuptoj se si mund te jemi kaq naive dhe te themi gjera te tilla...cfare do te thuash ti VPRE nuk e kuptoj...
  si ka mundesi qe ne kaq shume galaktika dhe dhe ssisteme diellore dhe planete te pafundt te mos gjehen kushte per te krijuar jete tjeter...
  ju mendoni vertete qe vetem planeti toke i ka keto kushte per te patur jete?
  une mendoj se jo vetem qe ka jete tjeter ne planete dhe ne galaktika te tjera por nuk ka sse si te jete ndryshe...
  nuk e kuptoj se si mund te jeni kaq egocentrike saqe te guxoni te mendoni se jemi te vetmit ne kete hapsire te pafundme...
  Blu po mbasi paska keshtu njerz ne mars ose ne jupiter perse sna bini nje nga ato ta bejme antare te parajses,tja mesojme edhe gjuhen shqipe,kush e dij ndoshta behet edhe mik i ngusht me ju..

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Pershendetje.
  Meqenese kjo teme eshte hapur tek Kurani dhe jeta, normalisht qe ai qe e ka bere pyetjen ka dashur te dije se cfare thote feja Islame per kete, e ne kete kuader po tregoj ate cfare di une mbi kete ceshtje. NUk ka argument te drejteperdrejte nga Kurani dhe hadithet e Profetit alejhi selam mbi jeten ne planetet tjera, disa dijetare kane komentuar disa ajete Kuranore dhe kane then se mund te kete, psh kur permenden "banoret e qiejve dhe tokes", mirepo dijetare tjere kane thene se behet fjale per meleket dhe krijesat e tjera te Allahut.

  Gjithesesi ajo cka eshte e sigurte eshte se nqs egzistojne, ata nuk dalin jashta krijimit te Allahut, dhe si egzistenca apo mosegzistenca e tyre tek ne nuk ndikon asgje. Njerezit jane krijuar qe te jetojne jeten e tyre dhe te japin llogari se a i jane bindur Zotit te tyre

  Ndersa per ate pjese ku flet Blu-ja, eshte shume e lehte per Allahun qe gjithe universin ta krijoje vetem per njerezimin, dhe ne te gjithe planetet e tjera te mos krijoje krijesa.

  Allahu e di me se miri.
  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit blu
  blu
  blu eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  09-10-06
  Lokalizimi
  tirane
  Postime
  291

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga brioni Shikoni Postimin
  Blu po mbasi paska keshtu njerz ne mars ose ne jupiter perse sna bini nje nga ato ta bejme antare te parajses,tja mesojme edhe gjuhen shqipe,kush e dij ndoshta behet edhe mik i ngusht me ju..
  o brion kjo ironia jote eshte me te vertete per te qare hallin...
  une nuk po flas per sistemin diellor mor djale por per gjithesine, e di ti sa miliarda sisteme te tilla diellore mund te ekzistojne, apo bota jote eshte kaq e vogel sa nuk del dot pertej hundes se ke frike te jetosh ti mor djale...

 8. #8
  Minifotoja e anetarit brioni
  brioni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-08-06
  Postime
  196

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga blu Shikoni Postimin
  o brion kjo ironia jote eshte me te vertete per te qare hallin...
  une nuk po flas per sistemin diellor mor djale por per gjithesine, e di ti sa miliarda sisteme te tilla diellore mund te ekzistojne, apo bota jote eshte kaq e vogel sa nuk del dot pertej hundes se ke frike te jetosh ti mor djale...
  Blu me te vertet qenke shum e zgjuar,dukesh se jeton ne nji bote te madhe,kurse un jetoj ne ket te voglen..,po mbasi i njeh ato persona te asaj botes tjeter te madhe,mere raketen e atyre astronautve dhe bene nji fotografi te atyre cunave te marsit ose te jupiterit dhe na sill ti shohim te pakten se si duken ato bukuroshat.....

 9. #9
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore

  nuk me vjen aspak hic mir qe ne cdo gje disa te rinj shqiptar e lidhin gjitmon me fene me KURANA e me BIBLA........avash avash institucionet fetare po krijojn fanatiket e vet ne shqiperi dhe kjo do te ishte nje 97 apo 98 e re per shqiperin.o djem lereni zotin te meret me mrekullit po shikoni cbehet posht hundes tuaj..

  NEJSE,nuk esht kjo tema jone ketu...............jam shum dakort me blu.ne 1 qiell qe akoma nuk i esht gjetur fundi nuk esht e mundur dhe llogjike te jemi e vetmja lloj jete.ajo qe me shtyn te fatazoj me shum esht se pse i mbajne akoma te fshehta,pse nuk i publikojne.mos dikush kujdeset per kete?A JEMI NE GATI TI PRANOJME JASHTTOKESORET MES NESH?
  mbase kjo esht arsyeja qe po perpiqen me kaq ngulm te krijojne 1 rend te ri boteror?

 10. #10
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga kuqeziperjet Shikoni Postimin
  nuk me vjen aspak hic mir qe ne cdo gje disa te rinj shqiptar e lidhin gjitmon me fene me KURANA e me BIBLA........avash avash institucionet fetare po krijojn fanatiket e vet ne shqiperi dhe kjo do te ishte nje 97 apo 98 e re per shqiperin.o djem lereni zotin te meret me mrekullit po shikoni cbehet posht hundes tuaj..

  NEJSE,nuk esht kjo tema jone ketu...............jam shum dakort me blu.ne 1 qiell qe akoma nuk i esht gjetur fundi nuk esht e mundur dhe llogjike te jemi e vetmja lloj jete.ajo qe me shtyn te fatazoj me shum esht se pse i mbajne akoma te fshehta,pse nuk i publikojne.mos dikush kujdeset per kete?A JEMI NE GATI TI PRANOJME JASHTTOKESORET MES NESH?
  mbase kjo esht arsyeja qe po perpiqen me kaq ngulm te krijojne 1 rend te ri boteror?
  Ne rralle te pare duhet ti themi "kuqeziperjet" se pyetjen e ka postuar tek Kurani dhe Jeta, e si rrjelloje pritej qe pergjigjet te jepen nga feja Islame. Kush deshiron t'i besoje, le t'i besoje dhe e kunderta.
  Meqe Zoti e ka Krijuar universin, gjithashtu i ka zbritur edhe Kuranin njerezimit, eshte krejt normale kur behet pyetja se a egzistojne Jashtetokesoret, te pyesim se a na ka treguar Zoti i Gjithesise dicka mbi kete.

  GJithesesi ty nuk ka pse te te vije keq hic se flasim me Kuran, se aty eshte e verteta per ate qe mendon. Mua e vjen keq per ty se nuk di ta vleresosh.
  Por gjithesecili ka mendimin e vet, por edhe duhet te hulumtoje per te zbuluar te verteten e jo te nxjerre cdo gje nga mendja e ti.
  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit Vpre
  Vpre eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  09-12-06
  Postime
  4

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga blu Shikoni Postimin
  nuk e kuptoj se si mund te jemi kaq naive dhe te themi gjera te tilla...cfare do te thuash ti VPRE nuk e kuptoj...
  si ka mundesi qe ne kaq shume galaktika dhe dhe ssisteme diellore dhe planete te pafundt te mos gjehen kushte per te krijuar jete tjeter...
  ju mendoni vertete qe vetem planeti toke i ka keto kushte per te patur jete?
  une mendoj se jo vetem qe ka jete tjeter ne planete dhe ne galaktika te tjera por nuk ka sse si te jete ndryshe...
  nuk e kuptoj se si mund te jeni kaq egocentrike saqe te guxoni te mendoni se jemi te vetmit ne kete hapsire te pafundme...
  Per fat te keq njerezit kane tendencen te thone qe ne qofte se mendja ime me thote keshtu atehere do te jete e vertete. All-llahu e di me se miri se cfare ka krijuar dhe ku e ka krijuar.
  Une solla vetem nje argument ne lidhje me temen, kurse ju thoni qe nuk eshte e vertete sepse mendja ime (ose e shume 'shkencetareve') thote ndryshe. Mirepo provat ku jane?

  "cfare do te thuash ti VPRE nuk e kuptoj...
  si ka mundesi qe ne kaq shume galaktika dhe dhe ssisteme diellore dhe planete te pafundt te mos gjehen kushte per te krijuar jete"

  Ju akoma mendoni se keshtu, ne menure te rastesishme, vetvetiu (!?), ne toke na qenka krijuar jeta. Por All-llahu (Zoti) eshte ai qe jep jete dhe jep vdekje. Asgje nuk krijohet vetvetiu. Ne kete ceshtje edhe po te mos duash te maresh parasysh asnje argument, por te bazohesh tek mendja jote, atehere e kupton se ketu ka dicka, se nje dore duhet te kete krijuar gjithe kete univers me te gjithe krijesat qe jane brenda. Si mund te mendosh se nga nje molekule karbon te jete krijuar trupi yne kaq perfekt? Po si mund te imagjinohet nje njeri i gjalle pa shpirt? Kur vdes njeriu? Kur i del shpirti. Dhe ne kete nuk ka diskutim, sepse vdekja do te ishte e pakuptueshme, nuk duhet te ekzistonte. cfare, vdesim kur molekulat e karbonit ne trupin tone vjeterohen? Po pse te njejtat molekula kemi ne qe nga lindja deri ne vdekje? Atehere, meqenese rigjenerohen duhet te mbesim gjithmone te rinj dhe nuk duhet te vdesim. Nje plis qymyr nuk vjeterohet (qe eshte i perbere edhe ai nga karboni).

  Por Allahu eshte ai qe ka krijuar gjithcka dhe na ben te lindemi, te vjeterohemi, te vdesim, dhe perseri do na ringjalle. Dhe Allahu nuk ka nevoje per kushte per te krijuar.

  Te rikthehemi tek tema: ai ishte vetem nje argument (ose nje mendim) ne lidhje me ceshtjen. Por te verteten e din vetem All-llahu.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Baby_Girl
  Baby_Girl eshte Jashte Linje Anetar/e Word Up Champion, Letters Champion
  Reg
  03-10-04
  Lokalizimi
  London
  Postime
  1,016

  Kryesore

  Ne ate cast qe te jepet nje shenje qe egzistojne do nis te besoj ne to. Me perpara jo!
  If i was to die and go somewere far ,
  I would write your name on all the stars,
  so when all the angels look down they will see just how much you mean to me !

 13. #13
  Minifotoja e anetarit behari
  behari eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  30-06-07
  Postime
  7
  Images
  1

  Kryesore

  O njeri kuptoje veten skemi qen ne ket ket bot po e quditshme se si nuk arritem ta kuptoj se ja jemi ne ket bot enjeta to te ndodh dote ringjallemi dhe ja dote jemi ne tjketren bot, eqka krejt jon te gjitha ne nje te vetmin liber te vertet KURANIN elart nuk ka uffo, ku pejgamberi a.s. ka fol pak por me shum fjal por mledhese ku gjdo fjal qdo pun qi don teja dish hakin qka ka eqka nuk ka do ti gjesh ,ndonje njeri mundet te pyeste qfar esht kjo fjal por qdo gje me kallzu kurani ehabitshme ,po e vertet mundet te pyt njeriu,kurani ate kallzon si pregaditet sallata po thjesht, pejgamberi a.s. ka tha nese nuk dini diqka shkoni the pyeti ate qi din dhe ja se si tregohet me shum pormledheje por ate qi kupton dhe din te kuptoj.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit diabolika
  diabolika eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-07-07
  Postime
  11
  Images
  2

  Kryesore

  besoj qe ne kete univers nuk jemi vetem .gjeja me e bukur do ishte te kishim lidje me popullsi te tjera!!!!!

 15. #15
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore

  ngaqe ne planetin tok jetojn njerez si VPRE,MUSLUMANI.E BRIONI dhe ufot nuk dalin ne pa sepse te till personazhe i trembin qyteterimet e reja.u druhen atyre,kan frik nga e verteta,mmmmmmmmmmm.

 16. #16
  Minifotoja e anetarit shiu
  shiu eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-05-07
  Lokalizimi
  berlin
  Postime
  174
  Faqe ne Ditar
  2

  Icon18

  Pse ti nencmon nje besim?
  Ne fakt nuk besoj ne ufo derisa nuk i kam pare vete.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore

  po mo shiu,dmth ti kur ndahesh me nenen dhe babain ne mengjes deri sa ti shofesh ne dark prap,gjat gjith asaj kohe qe si ke par ato nuk kan ekzistuar,eeeeeeeeee?tani te kuptova.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit shiu
  shiu eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-05-07
  Lokalizimi
  berlin
  Postime
  174
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  krahasimi i ufove me mamin dhe babin nuk me duket i gjetur.Por nese ti i ke pare ato ose je ufo vete hahaha atehere po te kuptoj dhe une ty

 19. #19
  Minifotoja e anetarit canaj
  canaj eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  13-12-07
  Postime
  1

  Kryesore

  o tipa desha edhe une te them diqka rreth fenomeneve para normale
  se ne te vertet egzistojn ufot po mbahet ne fshehtesi te madhe ( sekrete) per shkak te panikes se madhe nga njerzit.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit timetraveler
  timetraveler eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  08-01-08
  Lokalizimi
  Tokë
  Postime
  227
  Images
  2

  Kryesore

  Assesi kjo aspak nuk eshte e vertete!Nje bote qe eshte e krijuar para se te krijohet njerzimi eshte bota e xhindeve dhe kjo gje pranohet ne shume libra islam.Thuhet qe gjindi gjindet vetem te gjarpri dhe te qeni.Ata mblidhen vetem ne erresire ne forme grupe dhe thuhet qe po te shkel mbi ta dhe i nguc(me dashje pa dashje)te kaplon e keqja.......
  Traveler!

 21. #21
  Minifotoja e anetarit brioni
  brioni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-08-06
  Postime
  196

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga canaj Shikoni Postimin
  o tipa desha edhe une te them diqka rreth fenomeneve para normale
  se ne te vertet egzistojn ufot po mbahet ne fshehtesi te madhe ( sekrete) per shkak te panikes se madhe nga njerzit.
  haha mendim i bukur,po nuk na tregove se kush i fsheh Amerika ose Rusia,ose kan gjet nje cop vend tek parajsa dhe nuk dalin prej aty qe te mos na trembin..

 22. #22
  Minifotoja e anetarit timetraveler
  timetraveler eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  08-01-08
  Lokalizimi
  Tokë
  Postime
  227
  Images
  2

  Kryesore

  hehehehhe "brioni" ka te drejt, interesant si mashtrohen njerzit u besojn shume endrrave.ahhahahahaahhhahahahha

 23. #23
  Minifotoja e anetarit 1ihsani1
  1ihsani1 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  24-09-08
  Lokalizimi
  Jetoj në Ch....
  Postime
  3

  Icon7

  Dua te tregoj diqka tjeter nga shkrimet e me lart shenuara:

  Nga vjene fjala UFO dhe kush e nxorri kete ne mode !
  Muhammedi ( alejhiselam ) Gjatjetes se tij ka Vizituar edhe bote tjeter perveq kesaj qe ne jetojm...Atje ka qendurar nje kohe dhe pastaj pasi qe i ka thirr ne Besimin ne Allahun nje, eshte kthyer prape ne Boten ne te cilen ne jetojm.! INTERSANT APO ? Ndoshta ste ka shruar mendja...., nejse, eh mendja jote dhe e imja....!
  Bota ne te cilen kaloi i Derguari i Allahut eshte tjeter nga kjo qe ne e jetojm edhe pse banoret e asaj bote jetojn ne Token tone, Oqeanet, detrat, liqejt etj tona dhe ne Qiellin tone e gjere ne Yje, ose afer tyre....*
  T'i kthehemi temes ma konkret : Kur te krishteret humben bindjen ne biblen (biblat) e tyre, ata thurren teorin AntiBibe - dmth anti Fe, dhe per kete shkak ata kur te arrijn nje njohuri te re e sqarojn nga kendi i tyre "shkencoro -jo fetare"l. Per kete shkake ata edhe kur takuan boten e Exhinve, disa nga takimet qe kane hasure, nuk paten tjeter zgjedhje perveq se te thone : UFO - Jashte Tokesore, kete sepse kjo ishte ide shkencore e nuk kishin te drejte te merrnin ide Fetare pasi qe veq jane betuar.....;
  Pra si shkurt : Ufo jane exhinet te cilet jetojn ketu me ne e sjan krejt jasht tokesore, ndoshta jane kajher si Astronautet kur dalin jashta kestij nene qielli, mirpo burimin e jetes e kan ketu me ne.
  Nese jemi nga ata qe blejne teori MANIPULATIVE (E kto jane teorite pa argumente) atehre me vjen keq...Mirpo Feja ime me ka mesuar te besoj me argumente (Ajete) e jo me hamendje (po ma merr mendja - [ aq i dashurar ne mendjen e vet sa qe ... wow ], Shpresoj te kaloni mire me exhinet (UFO-te)te cilet jetojn neper shpijat e juaja)
  PeR Me SHUMe LEXO NGA KURANI SURETU EL-XHINN (nr 72) DHE EL AHKAF:
  Pjese nga Kur'ani suretu el ahkaf:
  29. (Perkujto) Kur disa prej exhineve i drejtuam te ti qe te degjojne Kur'anin dhe kur u afruan dhe e degjuan ate, thane: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e keshilluan.
  30. Thane: "O populli yne, ne degjuam nje liber te shpallur pas Musait, qe verteton ate para tij, qe udhezon ne te verteten dhe ne rrugen drejte!"

  Suretu edharijat:
  56. Une nuk i krijova xhinet dhe njerezit per tjeter pos qe te me adhurojne.

  Megjithate secili e ka kanarin me mat dhe mu per kete edhe ka me dhan pergjegjesi per jeten ku e qoi, Jete e cila ju dha pa vet fare dhe do ti mirret pa e vet fare....
  Pershendetje (SELAM) per juve
  A dëshiron të jetosh i lirë ? Prano ligjin Atij që ska interes nga ti e që ti ke interese nga Ai Thjeshtë Bëhuni MUSLIMAN,e mos ju nënshtro një njeriu i cil është si ti !!!

 24. #24
  Minifotoja e anetarit abdurrahman
  abdurrahman eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-12-08
  Postime
  7

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga kuqeziperjet Shikoni Postimin
  po mo shiu,dmth ti kur ndahesh me nenen dhe babain ne mengjes deri sa ti shofesh ne dark prap,gjat gjith asaj kohe qe si ke par ato nuk kan ekzistuar,eeeeeeeeee?tani te kuptova.
  para se ti pergjigjem shkrimit tuaj desha te te beja nje pyetje:

  A beson ne Zot?
  shpresoj te mos jete kjo pergjigja:

  zoti Per Mua Esht Shqiptaria-qe e keni thene ju

  pasi kjo do te thote mosbesim ne Zot.

  dhe eshte goxha kontradikte e madhe me:

  gjat gjith asaj kohe qe si ke par ato nuk kan ekzistuar,eeeeeeeeee?tani te kuptova.-qe e keni thene ju

  pasi eshte cudi e madhe me mosbesimtaret,besojne cdo gje tjeter pervec Zotit

  besojne shkencetaret-nje pjese te tyre-dhe jo shkencen edhe pse njerezit-shkencetare dhe jo jane te njeanshem dhe genjejne.
  besojne ufot qe si kane pare ndonjehere dhe nuk besojne Zotin vetem e vetem se thone qe nuk mund te besojne nje gje qe nuk e kane pare me syte e tyre.
  thone qe nuk eshte logjike qe ne gjithe kete galaktike te mos kete jete tjeter dhe pranojne si te logjikshme krijimin nga hici(mase me vellim zero)

  nejse ,ne jeten time te shkurter kam pare njerez qe nuk besojne (biles e shejne Zotin) qe kur kane rene ne ndonje fatkeqise i jane drejtuar Zotit dhe jo shkencetareve(pasi ata i thane qe ta hape gropen vete e te futet ne te)dhe mbasi Zoti i shpetoi e harruan serish.
  Argumentet per ekzistencen e Zotit jane ne vetet tona(mjafton te kujtojme qe kur e kemi pisk i drejtohemi Atij) dhe ne ate qe na rrethon(krijimin e Tij),veshtroni persosmerine e gjithesise,sistemit tone diellor,planetit tone,dhe gjallesave qe jane ne te.


  fjala arabe Allah do te thote(Ai qe meriton te adhurohet)
  edhe te krishteret arabe e perdorin fjalen Allah kur i referohen ne meshat e tyre Krijuesit-kjo sa per njohuri shtese

  me respekte
  per ata qe e meritojne
  respekti fitohet nuk imponohet

 25. #25
  Minifotoja e anetarit MELiSA
  MELiSA eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  24-03-08
  Lokalizimi
  ne kete bote
  Postime
  206
  Faqe ne Ditar
  3
  Images
  3

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga kuqeziperjet Shikoni Postimin
  po mo shiu,dmth ti kur ndahesh me nenen dhe babain ne mengjes deri sa ti shofesh ne dark prap,gjat gjith asaj kohe qe si ke par ato nuk kan ekzistuar,eeeeeeeeee?tani te kuptova.
  hahhaa krahasim i bukur ky......
  Tjetrit zemrohu aq sa ai kupton.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit Merjem
  Merjem eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  04-08-09
  Lokalizimi
  Shkup
  Postime
  16

  Kryesore

  Allahu eshte Krijues dhe Zot i te gjitheve boterave.dmth nuk jemi krijesa te vetme.Allahu eshte i gjithdijshem.Un besoj ne persosshmerin ne krijimet e tij.Ai eshte i Gjithfuqishem.

 27. #27
  Minifotoja e anetarit metmeti
  metmeti eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  03-12-12
  Postime
  1
  Faqe ne Ditar
  1

  Kryesore

  pershendetje te nderuar un besoi se ka edhe bot tjeter sa sa planete jan ma te mdha se toka por allahu nuk na ka tregue sepse shkruan ne kuran se disa gjera si ka bae te njohura per njerz kur shkruan ne kuran qe krijova edhe at qe ju se dini.kush din me kuran le te me shkruaj ne privat pershendetje per te gjith.

Tema te ngjashme

 1. Besoni ne grate qe shikojne filxhan?
  By rreze_dielli in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-12-2009, 15:51
 2. Lexoni dhe besoni !!!
  By Qershija in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 15
  Postimi i Fundit: 05-05-2008, 19:18
 3. a besoni tek dashuria ne distance???
  By just_me in forum Dashuria
  Pergjigje: 42
  Postimi i Fundit: 13-01-2004, 11:09

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.