Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Tregoni rezultatet 1 ne 35 nga 44
 1. #1
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore Te reja nga kinematografia !

  "Femra pa flatra", filmi qe po prezanton shqiptaret ne Bote

  Filmat per Shqiperine, nga shqiptaret apo te huajt, jane te destinuar te mbajne ne vetvete nje drame e cila e ka krijuar shtepine ne seicilin prej nesh e s'do te ike (ne edhe gezojme ndonjehere apo jo?).Por ndryshe nga shume popuj te tjere, kjo dhimbje ne zemrat tona ka nje tjeter ngjyre, tjeter histori, tjeter zgjidhje."Femrat pa flatra" eshte nje film qe e verteton kete gje. Edhe pse filmin e kam pare pjeserisht, per faktin qe premierat e tij kane qene te pakta dhe larg vendit ku une jetoj, personazhet e kesaj historie une i kam jetuar ne femijeri ne te njejtat skena ku filmi eshte xhiruar maleve te veriut. Historia eshte ajo e nje femre, Marijes (Katya Gardner) e cila viziton Shqiperine, per te marre pjese ne nje varrim familjar,por gjen veten ne menyen e te jetuarit qe vendasit kane krijuar. Nje pjese e se shkuares,harruar ne te ardhme. Ajo dashurohet me menyren e jetes ne kete vend, dhe vendos te behet nje "virgjereshe e vetshpallur", qe do te thote te mos martohet e te mos kete femije kurre. Duke zgjedhur veten midis dy dashurive qe kish lene pas ne Kanada. Per te virgjera te tilla, rralle degjohet ne Shqiperi, e akoma me rralle, ndoshta asnjehere ne pjesen me te madhe te botes.Personalisht, gjithmone kam menduar se Shqiperia eshte nje vend sa strikt po aq edhe tolerant e ndoshta kjo e ben gjithmone e me interesante njohjen me te. Nuk ke si ndryshe ta shpjegosh egzistencen e nje personazhi te tille si Zefi (Micheline Lanctot), qe duke u nisur nga emri jeton nje jete prej mashkulli por ne te vertete eshte po aq femer sa cdo femer tjeter...ne film. Gjithsesi, duhet permendur fakti qe ky film trajton nje teme kaq interesante e kaq te vecante edhe per vete ne shqiptaret, qe ne importin masiv te se "huajes" po leme ne harrese ate cka eshte me e rendesishme...tonen. Besa Imani, Alfred Trebicka, Ermal Rama, Gjovalin Gjoni, jane disa prej aktoreve shqiptare qe interpretojne ne kete film, nderkohe qe ne nje bisede me regjizorin e "Femrat pa flatra" Zotin Nicholas Kinsey u perpoqa ti jap pergjigjie disa pyetjeve qe po ashtu si edhe juve, me kishin lindur ne mendje kur mesova per nje projekt te tille.

  Elbino Llalla:Kush eshte Nicholas Kinsey?

  Nicholas Kinsey:Une jam nje shkrimtar, regjizor, producent filmi.Kam lindur ne Kanada por studimet i kam ndjekur ne Angli dhe aktivitetin ne industrine e filmit e kam nisur ne vitin 1970.
  Si u njohet me Shqiperine e per me teper me "te virgjerat" shqipetare?
  Une gjithmone kam qene shume i interesuar ne etnicitet, sepse kjo eshte menyra me te cilen kulturat prezantojne, percaktojne vetveten. Ne rastin e Shqiperise, me terhoqen historite qe po "shfaqeshin" ne perendim, rreth shoqerise shqiptare si edhe lexova librin "High Albania" te Edith Durham, ku flitet per udhetime ne Shqiperi ne fillimin e shekullit te shkuar. Fenomeni i te virgjerave shqiptare me la shume mbresa qe prej fillimit. Keto virgjeresha jane pjese e te shkuares shqiptare dhe jane trasheguar nga burrat e mencem qe drejtuan malet veriore te vendit tuaj ne shekullin e 15. Ato u bene pjese e kultures suaj, kur Leka shkruajti Kanunin. Ndaj, eshte shume suprizuese te shikosh nje lloj "mekanizmi" te tille qe e lehteson "arratisjen" e femrave e me te vecante e ben fakti qe nje gje te tille nuk e gjen ne besimin Mysliman.
  Keni pasur ndonje lidhje personale me Shqiperine perpara xhirimit te filmit?
  Nuk kam pasuar asnje lloj lidhjeje personale me Shqiperine perpara realizimit te ketij filmi.

  Keni pare filma shqiptare?

  Po, kam pare filma shqiptare.
  Ndryshe nga librat qe kemi lexuar apo filmat qe kemi pare, ku virgjereshat zakonisht kane imazhin e Shen Merise apo te murgeshave...nje imazh shume femeror....ne "Femrat pa flatra", virgjereshat kane nje pamje teper burrerore ashtu si edhe menyra e tyre e jeteses...
  Keto virgjeresha nuk kane te perbashketa me te virgjerat qe ne jemi mesuar te shohim me pare. Ne kete sens ato jane thjesht femra te pamartuara.

  Mendoni se imazhi burreror qe mbartin keto femra duke filluar qe nga emri (Zef) do te lene pershtypjen se historia e filmit flet per nje fare shpetimi qe femrat lezbike kane gjetur ne shoqerine shqiptare...qe jeton ne kohen e tashme,por duke respektuar ligjet e te shkuares?

  Askush deri tani nuk e ka bere kete pyetje. Ndoshta do te ndryshoni mendje kur te shikoni filmin e plote. Publiku ne Gjermani dhe Kanada reagoi pozitivisht, askush nuk do te nenkuptoje me "te virgjerat shqiptare" nje lezbike. Njerezit arrijne te kuptojne madheshtine e shqiptareve ne ndertimin e nje mekanizmi te tille per femrat qe deshirojne t'i shpetojne nje martese te padeshiruar.
  Historia e ketij filmi eshte e cuditshme edhe per vete shqiptaret,sepse puthuajse askush nuk e ka trajtuar kete teme qofte ne dokumentar, emision kulturor televiziv apo film. Mund te me thoni se cila ishte shkendija qe ju shtyu te realizonit filmin mbi kete histori?
  Shkendija per mua lindi ne idene e dy femrave qe konfrontonin jeten ne dy pika krejt te kunderta. Marija nga Kanadaja me menyren perendimore te jeteses, takohet me nje grua me te vjeter, Zef, nga Shqiperia, qe ben jeten e nje burri. Marija mrekullohet nga eksperienca e jeteses se Zefit. Ajo s'ka vlera, eshte nje pank, nje femije i brezit X, dhe eshte gati te lere jeten perendimore, per te jetuar ne male rrethuar nga njerez qe e duan ate. Jane keto rrenje te forta familjare, qe i japin nje kuptim tjeter jetes se saj.Nje gje e tille ndodh shpesh me kanadezet. Ne kemi misionaret, biles edhe nje doktoreshe e cila shkoi ne Afrike te punoje si infermiere ne nje varferi ekstreme. Marija eshte ne nje fare menyre si keta njerez....ne kerkim te kuptimit te jetes se saj.

  Sa te ndryshme e gjetet jeten ne veriun e Shqiperise. Ishte ashtu sic e mendonit dhe cfare ju ka bere pershtypje me teper?

  Ishte pothuajse primitive jetesa per dy muaj ne malet veriore te Shqiperise, periudhe e xhirimeve per filmin. Sidoqofte, ishte jo me shume primitive se ne shume pjese te tjera te botes. Shqiptaret jane njerez te mrekullueshem ndaj ishte gjithmone kenaqesi te bisedoje me njerzit. Provuam ushqime te mrekullueshme dhe festuam bukur me malsoret, shoqeruar me kenge dhe dolli pafund, nje pas nje. Eksperience e mrekullueshme.

  Fjala e pare shqip qe mesuat....

  "Faleminderit". Nuk pata shume kohe te mesoj me teper shqip, sepse puna me filmat eshte teper e veshtire dhe kerkon dedikim total.
  Pervec regjise, ju gjithashtu edhe shkruat skenarin e filmit. Ishte e veshtire per ju, ti qendronit i "vertete" menyres shqiptare te jetuarit, te folurit, te vepruarit...Une vete jam shqiptar e sidoqofte ne disa zona te Shqiperise, menyra e jeteses dhe zakonet e njerezve ne keto zona jane te veshtira per tu kuptuar edhe per mua....
  Pa librin e Edith Durham mbi zakonet shqiptare, mendoj se nuk do kishim ditur se si ta realizonim kete film. Nderkohe edhe ndihma e aktoreve dhe pjestareve te grupit te xhirimit nje pjese e mire e te cileve ishin shqiptare. Njerzit i dine zakonet.

  Si te kendosh ne nje funeral? cfare duhet thene ne nje moment te caktuar?

  Malesoret sidomos kane opinionet e tyre, ndaj edhe ne gjithmone i pyesnim njerzit per gjera te tilla.

  Ky film eshte shfaqur ne shume festivale filmi, apo kinema neper bote.Si ka qene reagimi i publikut ne pergjithesi?

  Reagimi i publikut ka qene i mire ne pergjithesi. Ne bote egziston nje kuriozitet shume i madh per "te panjohuren". Shqiperia eshte e panjohur per shumicen e njerezve ne perendim.

  Se fundi shume filma shqiptare kane premierat ne Tirane, po kete film kur do ta shohim ne Shqiperi?

  Shpresoj te kem premieren e filmit ne Tirane dhe Prishtine kete dimer.
  Kjo eshte agjenda, por kemi patur shume ndryshime.Kini parasysh qe ky eshte nje film shqiptaro/kanadez i cili i adresohet qyteterimit perendimor. Ne nuk kemi ide sesi publiku shqiptar do te reagoje.

  Intervistoi:
  Elbino Llalla (Sh.B.A) ''Spekter''
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 2. #2
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Nje tjeter film per Tedi Papavramin

  Ai rol i violinistit ne filmin Lidhje te rrezikshme, ndonese i rastesishem do te ishte nje fat i mbare. Sepse menjehere pas tij violinistit shqiptar, te famshem ne France, i ka mberritur nje tjeter oferte, kesaj radhe nga Tirana. Thuhet se Tedi Papavrami ka thene serish po, ndonese kesaj radhe nuk do te kete violinen me vete. Filmi i ri me skenar i Ylljet Alickes dhe regji te Artan Minarollit e parashikon Papavramin ne rolin e nje piktori.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Tom: Penelope eshte hija e Nicole

  Ne premieren e Samurajit te fundit ne Los Angeles, Tom Cruise, 41 vjec, eshte dukur teper i dashuruar me aktoren Penelope Cruz, 29 vjecaren qe eshte shfaqur gjysme e mbuluar me tantella te zeza. Por edhe njehere tjeter ka folur me nostalgji per ish gruan, Nicole Kidman, duke konfirmuar edhe lajmin se ajo eshte vertet e lidhur me muzikantin Lenny Kravitz.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Meg Dhe Kylie, divet njihen nga goja

  Meg Ryan, 42 vjec eshte duke kaluar nje faze te re ne jeten profesionale: pas njezete viteve te interpretimit te heroinave me sy te embel, ka realizuar nje rol ne nje film dramatik In the cut, gjate te cilit zhvishet edhe krejt nudo. Ka qene ndoshta kjo arsyeja [se bashku me ndarjen nga i shoqi Denis Quaid dhe flirtin me Russel Crowe] qe e a bere te krijoje me ane te bisturive nje goje te re. Sic ka bere dhe ylli i popit Kylie Minogue, vetem se ajo e ka ekzagjeruar ca me teper.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Liv Tyler, nje rivale e denje e J.Lo

  Liv Tyler, rrezellitese si asnjehere, ne krah re Orlando Bloom pershendet fansat e saj nju-zelandeze para premieres se flmit Kthimi i mbretit, seria e trete e sages Zoteria i unazave. Nje periudhe e arte kjo per vajzen e Stivenit, kengetari i grupit Aerosmith: do ta shohim edhe ne krah te Ben Aflleck ne Jersey Girl. Me ta eshte madje edhe teper xhelozja J.Lo. por ajo vdes menjehere.

 6. #6
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Divorci tjeter i Bajkos

  Ajo qe peshperitej prej kohesh tashme eshte bere fakt: Agim Bajko eshte ndare perfundimisht nga Agron Llakaj. Ndryshe nga cishte folur, ne spektaklin e ri te Top Channel, Llakaj do te jete i vetem, kurse ish partneri i tij pritet tu kthehet komedive te mirefillta, me te cilat ishte marre gjate karrieres se tij si aktor profesionist.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Demi: e gjitha familja hip hop

  Te fejuarin njezetepese- vjecar Ashton Kutcher, Demi Moore [41 vjec] nuk e ndan asnjehere nga vetja, edhe kur del me vajzat. Ka thene madje qe me te do te martohet shume shpejt. Nderkaq, qe nga momenti kur ka rene ne dashuri me te, por edhe me pamjen e tij [te cilen e imitojne edhe vajzat e saj], Demi ka hequr krejtesisht dore nga takat e larta dhe veshjet elegante. Divja e kinemase tani shihet vetem me sheshka dhe pantallona te gjera, teper praktike por qe fshehin format sensuale.

 8. #8
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Programohen gjashte premiera per sezonin janar-qershor 2004

  Kthehen ne skene Edi Luarasi dhe Kadri Roshi


  Do te shfaqen 6 premiera deri ne muajin qershor ne Teatrin Kombetar. Ne skene do te ngjiten aktore qe kishte kohe qe nuk interpretonin ne kete Teater.

  Edi Luarasi, Kadri Roshi, Reshat Arbana, Drita Pelingu, Violeta Manushi, etj., do te interpretojne ne dy prej premierave te ketij sezoni. Sipas drejtorit te Teatrit Kombetar, Kico Londo, do te jene tre vepra kombetare dhe tre vepra te tjera nga dramturgjia boterore.

  Teater shqiptar
  Nje nga pjeset kombetare eshte variacioni komik i Spiro Dunit "S'paska te ngopur", qe eshte shkruar nga vete Duni dhe eshte mbeshtetur mbi tre-kater vepra te medha te letersise boterore, si "Njeriu qe pa vdekjen me sy", "Arturo Ui", "Nga Ti-a tek Fi-a", dhe "I pangopuri". eshte ky nje variacion komik mbeshtetur ne keto vepra, duke u nisur ne realitetin tone social dhe politik, ku do te interpretojne Roland Trebicka, Agim Qirjaqi, Bujar Asqeriu, Olta Dako, etj. Kjo shfaqje do te ngjitet ne skene ne mes te muajit shkurt. Po ashtu, kete sezon do te ngjitet ne skene edhe premiera e drames se Teodor Lacos, "Vrasesit i lame pas", me regji te Albert Minges dhe do te jete nje bashkepunim mes Teatrit Kombetar dhe teatrit te Durresit. Projekti i trete kombetar do te jete drama e Rruzhdi Pulahes "Te harruarit", nje drame qe do te vihet ne skene nga Mihallaq Luarasi dhe do te kete aktore Kadri Roshin, Violeta Manushin, Drita Pelingun, Tinka Kurtin, Reshat Arbanen, Robert Ndreniken, Anastas Kristoforin, Marika Kallamaten etj.

  Kthimi i Edit
  "Cilindri" i Eduardo de Filipo-s do te sjelle ne skene pas kaq vitesh Edi Luarasin. Me regji te Kastriot cipit, kjo shfaqje do te ngjitet ne skene me 30 janar, ku do te luajne edhe aktoret Robert Ndrenika, Luiza Xhuvani, Guljelm Radoja etj. Projekti i peste do te ngjise ne skene nje komedi lirike amerikane "Neil Sajmon", me regji te Met Xhelilit dhe aktore Ndricim Xhepa, Luiza Xhuvani dhe Olta Dako. Ndersa projekti i gjashte eshte "Kopraci" i Molierit, qe do te vendoset ne skene nga Hervin culi dhe do te interpretohet nga Robert Ndrenika, Yllka Mujo, Roland Trebicka dhe Suela Konjari.

  Gjashte premierat
  1."Cilindri" nga Eduardo de Filipo, me regji Kastriot cipit dhe loje te Robert Ndrenikes, Luiza Xhuvanit, Edi Luarasit, Guljelm Radose
  2.Komedi lirike amerikane "Neil Sajmon", me regji te Met Xhelilit dhe aktore Ndricim Xhepa, Luiza Xhuvani dhe Olta Dako
  3."Kopraci" i Molierit, me regji te Hervin culit dhe loje te Robert Ndrenikes, Yllka Mujos, Roland Trebickes dhe Suela Konjarit
  4."S'paska te ngopur" e shkruar e vene ne skene nga Spiro Duni dhe loje te Roland Trebickes, Agim Qirjaqit, Bujar Asqeriut, Olta Dakos
  5.Drama e Teodor Lacos, "Vrasesit i lame pas", me regji te Albert Minges, nje bashkepunim mes Teatrit Kombetar dhe teatrit te Durresit
  6.Drama e Rruzhdi Pulahes "Te harruarit", me regji te Mihallaq Luarasit dh e aktore Kadri Roshin, Violeta Manushin, Drita Pelingun, Tinka Kurtin, Reshat Arbanen, Robert Ndreniken, Anastas Kristoforin, Marika Kallamaten etj.

  10 premiera ne nje vit
  "Do te shenojme dyfishin e rekordit qe ka pasur teatri brenda nje viti, diku ne vitet gjashtedhjete, kur u shenuan pese premiera ne nje vit". Keshtu u shpreh drejtori Londo, ndersa theksoi se kane synim te ngjisin ne skene per vitin 2004 dhjete premiera. Kesisoj, Londo thote se do te permbushe te gjithe premtimet e tij. "Drama e Pulahes do te ktheje aktoret e brezit te trete, Kadri Roshin, Drita Pelingun, Violeta Manushin, Reshat Arbanen, Marika Kallamaten etj.", thote ai. Ndersa mendon se problemet financiare per te perballuar kete fluks premierash do te zgjidhen. "Mendoj se ministri i Kultures, ashtu sic tha dje ne fjalen e tij, do te jete i hapur dhe mbeshtetes ndaj Teatrit Kombetar, qe eshte nje nga skenat jo vetem kryesore, por e vetme qe po jep shfaqje ne kryeqytet. Ketu tashme japin shfaqje jo vetem aktoret e Teatrit Kombetar, por edhe kompani private", tha Londo.

  ''Panorama''

 9. #9
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Nisin xhirimet e serive te reja te serialit "Seksi dhe Qyteti" (Sex and the city)

  Keto dy javet e fundit Sarah Jessica Parker, Kristin Davis, Kim Cattrall dhe Cynthia Nixon kane nisur xhirimet e serive te reja dhe te fundit te pjeses se gjashte te telefilmit mjaft te njohur "Seksi dhe qyteri". "Asnjehere nuk e kam pasur te veshtire te luaje rolin e Carrie Bradshaw. Ky rol mbi te gjitha ka ndryshuar jeten time dhe e di se do te jem shume e pikelluar kur e gjitha te perfundoje", ka thene Sarah Jessica Parker. Telefilmi me i njohur sot ne bote konsiderohet si nje nga me te ndjekurit te televizionit amerikan HBO, nderkohe qe te ardhurat qe fitohen cdo vit nga shitjet e se drejtes se autorit arrijne ne miliona dollare. Edhe pse shume i komentuar ne bote, filmi fitoi qe ne vitin e pare te transmetimit, cmimin "Emmy Award", si komedia me e mire e vitit. "Nese mendoj se se shpejti gjithcka perfundon, nuk do te kem fuqi te punoje me. Nuk guxoj as te mendoj ne kete dhe ndryshimet dramtike qe do ti kem pas perfundimit te serialit", vijon ajo. eshte komedia e perdishme e jetes amerikane me incidentet me te zakonshme qe kalojne padashur ne monotoni. Seksi eshte ne epiqender te diskutimeve te dites, mes shoqeve dhe miqve.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 10. #10
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  "Te harruarit", kthehen ne skene yjet e teatrit

  Ata qe ishin harruar do te kthehen ne skene. Disa prej aktoreve me te moshuar dhe me te njohur te Teatrit Kombetar do te interpretojne se bashku ne dramen shqiptare "Te harruarit", e shkruar posacerisht per ta, nga Ruzhdi Pulaha.

  Dramaturgu Pulaha thote se eshte ne pergatitjet e fundit te bashkepunimit me regjisorin Mihal Luarasi dhe skenografin Shaban Hysa dhe se shpejti do te fillojne provat me synimin, qe kjo veper te vihet ne skenen e Teatrit Kombetar ne Tirane ne fillim te pranveres. Aktoret, qe do te interpretojne tek "Te harruarit", jane perfaqesuesit e brezit te vjeter, njekohesisht figurat me te njohura te teatrit shqiptar si, Kadri Roshi, Tinka Kurti, Drita Pelingu, Margarita Xhepa, Lazer Filipi, Violeta Manushi, Marika Kallamata, Robert Ndrenika, Edi Luarasi, Esma Agolli, Reshat Arbana, etj. Pulaha u shpreh, se e kishte shkruar kete drame i nisur nga deshira "per te ngjitur ne skene te gjithe keta aktore te medhenj me mesazhin qe te mos harrohen". Rolet do t'i pershtaten secilit prej aktoreve, ndersa do te trajtojne drama te ndryshme brenda tyre, jo vetem per problemet me te cilat ndeshen vete si artiste, por edhe per probleme te tjera. Ambjenti ku do te zhvillohen ngjarjet do te jete nje azil pleqsh. "Une jam perpjekur qe mesazhi me i rendesishem i kesaj vepre te jete: jetoje jeten deri ne fund me dinjitet",- thote autori i drames "Te harruarit". Aktualisht, asnjeri prej aktoreve, te cilet do te interpretojne ne kete drame, nuk eshte njohur me skenarin e saj. Aktorja Violeta Manushi thote, se eshte "vertet e lumtur per pjesemarrjen", por edhe kurioze per t'u njohur me permbajtjen e saj. "Di vetem qe ngjarjet zhvillohen ne nje azil pleqsh", -thote ajo, duke shtuar se nuk di detaje te tjera rreth drames.

  Kalendari i premierave
  "Te harruarit" do te jete njera nga dhjete premierat qe Teatri Kombetar ka vene ne kalendarin e shfaqjeve te sezonit artistik 2003-2004. Ky teater e celi sezonin me nje projekt te mbartur, me komedine "Neser me mire se pasneser". Shfaqja pasuese ishte premiera e komedise se cehovit "Pulebardhat" dhe, me tej, projekti i te rinjve "Togerin e Inishmorit". Si premiere eshte ngjitur ne skene edhe shfaqja "Karnavalet". Ndersa, aktualisht po shfaqet komedia "Cilindri" i Eduardo de Filipos. Ne vijim te ketij kalendari jane renditur premierat "Nuk ka te ngopur" e shkruar nga Spiro Duni, "Vrasesit lame pas" drame e Teodor Lacos, dhe nga dramaturgjia e huaj, "Akti i dyte", "Kopraci" dhe "Kamila e engjejve".
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 13. #13
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Nje film per Shqiptaret e Maqedonise

  Si vrava nje shenjtor.
  Ky eshte filmi qe pasqyron nje pjese jete te Maqedonise gjate vitit 2001, kur ish-lideri i Republikes Jugosllave, nisi luften kunder popullsise etnike, shqiptare. Ne qender te filmit, i cili eshte shfaqur se fundmi ne Festivalin e Filmit ne Roterdam, jane vendosur vella e moter, te cilet e duan shume njeri-tjetrin, por qe kane ide te ndryshme politike dhe jane perfshire ne veprimtari te ndryshme. Regjia e filmit mban e vulen e Teona Strugar Mitevskas, nje regjisoreje te re. Viola, e interpretuar nga Labina Mitevska, e cila ka luajtur gjithashtu vajzen shqiptare ne filmin, “Para shiut”, kthehet prej studimeve ne nje kolegj ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, teper e deshperuar. Shkupi, qyteti ku ndodhej familja e saj, ishte perfshire nga lufta dhe bombardimet kishin shkaterruar gjithcka. Shume gjera kishin ndryshuar: dhoma e saj ishte kthyer ne nje zyre dhe vellai i saj, Kokan, interpretuar nga aktori Milan Tocinovski-Sako, ishte perfshire ne politike me krahun nacionalist. Ai dhe miku i tij, Nadir, interpretuar nga Xhevdet Jashari, u ishin kundervene forcave paqeruajtese te NATO-s. Kokan e perdori Violen per nje nga aksionet e tij. Ajo duhet te kalonte me nje cante me para, ne kufirin shqiptar, mes kontrolleve te njepasnjeshme dhe nje vendi te minuar. Ne te njeten kohe, ajo i tregon te vellait sekretin e saj. Ajo kishte nje vajze te vogel, te cilen e kishte lene ne nje familje diplomatike, kur la Ameriken. Perpjekjet e saj per te marre vajzen, perbejne nje tjeter linje te filmit, por ne te mbeten shume gjera te paqarta dhe pyetje pa pergjigje. Labina Mitevska, e cila luan ne filmin e motres se saj, Teona, eshte nje nga shtyllat kryesore te filmit, por skenat e saj te inatit, apo te te qarit, nuk ishin fort te realizuara. Nderkohe qe Tocinovski-Sako, duhet te frymezonte me teper meshire me figuren e vellait rebel, por ne te vertete figura e tij ne kompleks nuk ka qene fort e qarte. Lea Lipsa, e dashura e tij perfaqeson nje kengetare te njohur vendase me nje humor vulgar. Interesante paraqitej kolona zanore, nje miks tingujsh ballkanike, realizuar nga Oliver Samouillan.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 15. #15
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Nje "nate pa hene" edhe ne Kosove

  Filmi me i ri shqiptar "Nate pa hene" i regjizorit Artan Minarolli, qe u vleresua si nje nga premierat me te mira ne festivalin e Rotterdamit (Hollande), ne muajin Mars do te shfaqet per publikun artdashes ne Kosove. Regjisori Minarolli u shpreh se "pas shfaqes ne dy kinemate e kryeqytetit "Nata pa hene" do t'i drejtohet fillimisht qytetit te Durresit dhe me pas Pogradecit, qytet ne te cili u zhvilluan edhe xhirimet e filmit". Por sipas tij, "projekti me i rendesishem eshte prezantimi i filmit per publikun kosovar, gjate javes se trete te muajit Mars". Per rreth 10 dite filmi "Nata pa hene" eshte shfaqur ne te dy Kinemate "Milenium" ne Tirane, duke ngjallur interesin e publikut. Nderkohe qe regjisori Minarolli parashikon qe te 'pushtoje' kinemate ne Kosove, per te terhequr edhe vemendjene publikut artdashes kosovar. "Nata pa hene", ne 80 minuta permbledh ikjen, si nje nga thelbet e njerezimit, e paraqitur permes dy koheve, para dhe pas viteve '90.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 16. #16
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  ''Mbreti...'' i njembedhjete Oscar-ve

  Asgje e paparashikuar nga fronti i cmimeve “Oscar”. Mbremjen e se dieles eshte zhvilluar ceremonia e ndarjes se cmimeve me te rendesishme te vitit, ne kinematografi. Ashtu sic edhe ishte parashikuar, trofete shkuan ne duart e artisteve me te lakuar. Gjithsesi, me gjithe parashikimet, askush nuk e mendonte se “The lord of the ring- Riturn of the king”, do te mund t’i fitonte te 11 trofete ne te 11 kandidaturat. Keshtu, ai mundi te merrte trofete per regjine me te mire, realizimin, kostumografine, muziken, efektet, kenget, etj. Kot nuk thone “e treta e verteta”. Edhe dy pjeset e para te trilogjise “Mbreti i unazave”, kane kandiduar ne edicionet e kaluara, por pa sukses. Peter Jackson, regjisori i filmit eshte shprehur mjaft i emocionuar per mbeshtetjen qe Akademia i dha filmit te tij, duke u bere i pari ne llojin e vet qe fiton kaq shume cmime “Oscar”. Ky film arriti te munde edhe “Titanikun”, i cili ndonese ka fituar 11 trofe, nuk ka fituar ne te gjitha kandidaturat. Nderkohe qe “Mbreti…”, ka hyre ne tre filmat qe kane arritur te fitojne ne te gjitha seksionet ku kane kandiduar, se bashku me “Gigli” dhe “The last emperor”, qe kane fituar 9 trofe ne 9 kandidatura. Nderkohe, cmimet per aktoret me te mire kryesor, i kane shkuar aktoreve Sean Penn, per interpretimin e tij ne “Mystic River” dhe afrikanojugorja e bukur, Charlize Theron, per interpretimin ne filmin “Monster”. Te dy keta aktore, nje muaj me pare kane fituar nga nje “Golden Glob”. cmimet si aktoret me te mire joprotagoniste kane shkuar ne duart e Tim Robbins, per interpretimin e nje burri i cili vuan traumat e nje femijerie te veshtire, ne “Mystic river” dhe Renne Zelewger, e mbijetuara e “Cold mountain”.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit AlbaEnigma
  AlbaEnigma eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-02-04
  Lokalizimi
  New York City
  Postime
  144

  Kryesore

  hey albshkodra "Sex in the city" mbarovi, finali ka dy jave qe eshte dhen ketu ne New York City. And by the way i'm a fan of that show!!
  Read my mind if you dare.
  Though realize, you know nothing about the experience of me, because I probably wouldn't assert anything on you, preferring to smile and deceive you into thinking I like you, though I probably do.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Origjinali i postuar nga AlbaEnigma
  hey albshkodra "Sex in the city" mbarovi, finali ka dy jave qe eshte dhen ketu ne New York City. And by the way i'm a fan of that show!!
  "Sex and the city" is brillant , i love it.
  Pervec kesaj me pelqen edhe seriali ''Friends'' , por dhe ky eshte ne perfundim e siper.

  Pershendetje.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 19. #19
  Minifotoja e anetarit AlbaEnigma
  AlbaEnigma eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-02-04
  Lokalizimi
  New York City
  Postime
  144

  Kryesore

  ohh...yeah Albshkodra unfortunately "Friends" po mbaron. I love Friends but I like more " Will & Grace" Do you? Po ty te pelqen?
  Read my mind if you dare.
  Though realize, you know nothing about the experience of me, because I probably wouldn't assert anything on you, preferring to smile and deceive you into thinking I like you, though I probably do.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit AlbaEnigma
  AlbaEnigma eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-02-04
  Lokalizimi
  New York City
  Postime
  144

  Kryesore

  By the way AlbShkodra a e pe Oscars?
  Read my mind if you dare.
  Though realize, you know nothing about the experience of me, because I probably wouldn't assert anything on you, preferring to smile and deceive you into thinking I like you, though I probably do.

 21. #21
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 22. #22
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Programi i shaqjeve teatrale per muajin mars 2004

  "Nuk ka te ngopur"
  Komedi
  eshte nje variacion komik, qe ve ne qender te vemendjes gershetuar me humor probleme mjaft te mprehta sociale dhe politike te kohes sone.
  eshte drama e babezise gjithmone ne ngritje. Fillon me ngopjen me buke, dashuri, para, fame derisa tenton drejt kulmit te pushtetit.
  Regjia: Spiro Duni
  Ne rolet kryesore interpretojne: Roland Trebicka, Bujar Asqeriu, Flauranta Kureta, Agim Qirjaqi, Holta Dako, Vasjan Lami.
  Ne datat 5, 6, 7 mars, Teatri Kombetar.

  "Portreti i Dorian Greit"
  Drame
  Nga Oskar Uajlld
  Vjen dhe nje here ne skene drama e Narcizit, e kerkuesit te rinise se perjetshme, e mekatarit te pafre, qe ne fund tmerrohet nga shemtia e portretit te vet.
  Regjia: Kico Londo
  Skenografia: Kristo cala
  Me aktoret: Ndricim Xhepa, Bujar Lako, Fatos Sela, Neritan Licaj dhe Myzafer Zifla.
  Ne datat 12, 13, 14 mars, Teatri Kombetar.

  "Akti i dyte"
  Drame
  Nga Nail Sajmon
  Drama "Akti i dyte" gersheton me se miri liriken, dramatiken dhe komiken.
  Pervec kesaj, kasta e aktoreve qe interpretojne eshte nje shans me shume per sukses.
  Regjia: Mehmet Xhelili
  Me aktoret: Ndricim Xhepa, Luiza Xhuvani dhe Holta Dako.
  Premiere ne daten 20 mars, Teatri Kombetar.

  "Karnavalet"
  Komedi
  Nga Spiro comora
  "Karnavalet" kete here nuk do te kufizohet brenda kornizave te qytetit te Korces, por do te jete me e pergjithesuar. Ngjarjet zhvillohen ne Tirane, ne vitin 2003, por personazhet mendojne dhe veprojne njelloj si ne vitet '30, kur eshte krijuar kjo veper. Kjo eshte edhe arsyeja perse regjisori Pecani e ka titulluar komedine "Karnavalet" dhe jo "Karnavalet e Korces".
  Regjia: Dhimiter Pecani
  Me aktoret: Zamira Kita ne rolin e Olimbise, Roland Trebicka ne rolin e Nikollaqit, Holta Dako do te jete Afroviti, Elida Janushi ne rolin e Aspasise.
  Ne datat 26, 27, 28 mars, Teatri Kombetar.

  "Katedralja e Parisit"
  Balet
  "Katedralja e Parisit", mbeshtetur ne romanin me te njejtin emer te shkrimtarit Viktor Hygo. eshte historia e dhimbshme e Esmeraldes, ciganes qe simbolizon miresine dhe dhembshurine, nen petkun e femres se lire dhe te dashuruar.
  Me muzike te kantautorit italo-francez Rikardo Kocante vjen per here te dyte ne skenen e TOB-it, qe nga maji i vitit te kaluar, ne nje version bashkekohor nga koreografi Agron Aliajt dhe skenografi te Bledar Gercalliut.
  Ne rolet e para kane interpretuar balerinet Enada Hoxha nen petkun e ciganes Esmeralde dhe Gerd Vaso si gungaci i kambanes, Kuazimodo; ne rolet e tjera: Ezdalin Gorani, Dion Gjinika, Elona Nallbani etj.
  11, 13 dhe 14 mars, Teatri Kombetar i Operes dhe Baletit.

  "L'Elisir d'Amore"
  Gaetano Donizetti
  Melodrame komike ne dy akte.
  Libreti: Felice Romani
  Atmosfera e nje fshati te thjeshte bask, ku personazhet perfshihen ne situata komike me njeri-tjetrin.
  Personazhet kryesore:
  Adina, e pasur dhe kapricoze (soprano)
  Nemorino, bujk; i ri dhe i thjeshte, i dashuruar me Adinen (tenor)
  Belkore, rreshter ne garnizonin e fshatit (bariton)
  Doktor Dulkamara, mjek (bas)
  Zhaneta, villanella (soprano)
  Teatralja dhe muzikaliteti duken nje ne kete veper, qe cilesohet dhe si me e mira e Donizetti-t.
  Premiere me 31 mars, Teatri Kombetar i Operes dhe Baletit.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 23. #23
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Origjinali i postuar nga AlbaEnigma
  By the way AlbShkodra a e pe Oscars?
  I pashe vetem si figure sepse kureshtja me eshte larguar nga fituesi i shume cmimeve ''The Lord Of The Rings'' te cilin nuk e pelqej aspak.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 24. #24
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Programi i shaqjeve teatrale per muajin Prill 2004

  "Kapitulli i Dyte"
  Komedi Romantike
  Nga Neil Simon
  Kjo veper pasionante eshte ndertuar mbi elemente biografike te vete autorit. Nje martese e dyte qe shenon dhe nje kapitull te dyte, ndonese fillimi nuk eshte i lehte "te rinise". Finesa, eleganca dhe humori gershetohen me probleme te rendesishme qe kane te bjene me dashurite, familjen, divorcin dhe tradhetite bashkeshortore.
  Regjisor: Mehmet Xhelili
  Skenograf: Kristo cala
  Interpretojne: Ndricim Xhepa, Luiza Xhuvani, Olta Daku dhe Helidon Fino,.
  Ne datat:
  1, 2, 3, 4 prill
  8, 9, 10, 11 prill
  Ora 19.00
  cmimi: 300 leke
  Ne Teatrin Kombetar

  Kopraci
  Nga Molieri
  Personazhi kryesor: vete Molieri. Ky do te jete elementi me i gjetur per te transmetuar akoma me mire humorin e holle te vete atij.
  Regjisor: Hervin culi
  As/regjisore: Inida Gjata
  Interpretojne: Robert Ndrenika, Yllka Mujo, Roland Trebicka dhe Suela Konjari
  Ne datat:
  16, 17, 18
  22, 23, 24, 25
  29, 30 prill
  Ora 19.00
  cmimi: 300 leke
  Ne Teatrin Kombetar
  Modifikuar per here te fundit nga AlbShkodra : 12-04-2004 ne 21:37
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 25. #25
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  "I dashur armik" rikthen familjen Xhepa

  Filmi i regjisorit Gjergj Xhuvani ka rikthyer pas gati 20 vjetesh nga debutimi i pare Margarita e Ndricim Xhepa. Nen strehen prej 1 milion e 200 eurosh te "I dashur armik", Ndricim Xhepa vjen me nje nga rolet me te mira te tij ne kinema. Marredheniet me aktoret e tjere, te vecantat dhe pse vendosi te veshe petkun e nje tregetari ne kohen e luftes. Regjisori: "Nje teme aktuale per kohen qe jetojme"

  Anduela NIKA

  Nga inxhinieri "naiv" i Metalurgjikut ka ndryshuar shume dhe asgje. I njejti veshtrim blu, e njejta buzeqeshje shpotitese, 20 vite me shume, ca floke me pak, tjeter profesion dhe e njejta nene. Ne vitin 1982, Ndricim Xhepa mbante veshur per here te pare personazhin e Gencit ne filmin "Shoket". Debutimin e pare kinematografik e ka ne krah te nenes se tij, aktores se mirenjohur Margarita Xhepa. Asokohe ai ishte ne qender te vemendjes; jo aq per faktin se ishte nje figure e re, sesa te qenit djali i aktores se madhe. Ne 2004-en, nuk eshte me inxhinier, por nje tregetar, qe shet gjithefaresoj produktesh. Eshte serish ne qender te vemendjes, me nje figure te konsoliduar si aktor dhe serish, per nene ne film ka Margarita Xhepen, ajo reale edhe ne jete. Nen strehen e "I dashur armik", i regjisorit Gjergj Xhuvani, familja Xhepa eshte rigjendur ne pozitat e 20 viteve me pare, ate te nene e bir. Ne filmin e Xhuvanit, premiera e te cilit eshte dhene dje per gazetaret, Xhepa interpreton rolin e Harun Bonates. Nje tregetar qe mundohet shpesh te beje mire, pa prishur qejf me njeri; qe krijon marredhenie te mira me te gjithe njerezit, qe di te shijoje edhe qejfin, krahas tregetise, duke iu pershtatur te gjitha koherave. Margarita eshte nenemadhja, gruaja tradicionale shqiptare e forte dhe qe di te drejtoje me zgjuarsi familjen e saj feudoborgjeze. Eshte nje film sa dramatik, aq edhe me tendenca humori, i cili perqendrohet brenda mureve te nje shtepie tradicionale shqiptare ne periudhen e luftes (1943-1944). "Tema e luftes nuk eshte se i perket nje kohe shume te larget. Ne rastin konkret kjo teme ishte si nje trampoline qe kishte rrethanat e luftes, ndersa mesazhet, filozofia eshte e sotme, aktuale. Por duke njohur kete histori ndjeva se ishte nje subjekt, nje ngjarje e cila mund te shperfaqte te gjitha mesazhet, te gjitha emocionet, idete, per te cilat kemi nevoje ne kete kohe", shprehet regjisori Gjergj Xhuvani, i cili per filmin e tij te fundit "I dashur armik" ka zgjedhur te njejtin kast te sukseshem qe luajti ne filmin e tij "Parrullat". Brenda mureve te shtepise karakteristike shqiptare, realizuar ne nje nder shtepite e vjetra te Shkodres, armiqte behen mysafire e miq te nderuar. Vajza 40 vjecare e shtepise, Vefi dashurohet pikerisht me nje ushtar italian, i cili strehohet ne shtepine e Harunit. Dhe me te e humbet virgjerine e saj. Vitet '44 kane brenda tyre dhe lidhjet njerezore. Natyrshem brenda mureve te haurit jetojne mysafiret, armiqte qe s'jane me te tille: nje ushtar italian, nje partizan, nje ballist, nje cifut dhe nje gjerman. Edhe pse ne mentalitetin e viteve '40, filmi percon mesazhe te forta te aktualiteit te sotem.

  E njejta situate po perjetohet sot ne Ballkan, ne Lindje; eshte i njejti problem qe kane hebrejte e palestinezet. Per Xhuvanin filmi i tij eshte bere per kohet e sotme. Ai thjesht ka gjetur kete kohe, e cila i jepte mundesine qe ne menyre dramaturgjike te zberthente keto mesazhe nepermjet lojes se protagonisteve te filmit te tij.

  Nje bashkeprodhim prej 1 milion e 200 mije eurosh

  "I dashur armik" i regjisorit Gjergj Xhuvani me nje bashkeprodhimim shqiptar, francez, gjerman, italian, kamboxhian, bullgar dhe serb eshte realizuar me nje shume prej 1 milion e 200 mije eurosh (afro 155 milion leke te reja). Shifra eshte bere e ditur, gjate konferences per shtyp te mbajtur dje, pas premieres se filmit te dhene per median. Ne grupin e aktoreve shqiptare jane emra te njohur si Ndricim Xhepa, Luiza Xhuvani, Margarita Xhepa, Birce Hasko, Agim Qiriaqi, Niko Kanxheri, Helidon Fino, Anila Varfi. Ndersa, ne grupin e aktoreve te huaj jane artistja gjermane Nina Petri, aktori italian, Rinaldo Roco qe luan rolin e nje ushtari italian, aktori gjerman, Peter Loymaer qe luan rolin e nje ushtaraku gjerman, etj. Xhuvani ka arritur te zgjidhe mjaft thjesht karakteret e tyre, duke i lene ne te njejtin pozicion. "Secili personazh ka jeten e vet dhe kjo jepet shume qarte permes figures qe pasqyron gjithsecili", thote Xhuvani.

  Per publikun, filmi "I dashur armik" do te shfaqet ne 29 prill ne kinema "Millenium 2".

  Haruni dhe Xhepa

  Ndricim Xhepa duket se e ka gjetur mjaft mire veten ne rolin e tregetarit Harun Bonata, ne filmin "I dashur armik". Propozimi i regjisorit Gjergj Xhuvani, per te luajtur kete rol ishte intrigues dhe per faktin se nje pjese e mire e tij mbeshtetej ne nje histori reale. Ajo e gjyshit te Xhuvanit, karakteri i te cilit eshte shume i ngjashem me ate qe percjell Xhepa me Harunin e tij. Ai hyn ne ato role, te cilat aktori i konsideron si me te mirat e realizuarat ne fushen kinematografike. "Roli kalon nepermjet nje shtrati te vertete dramaturgjik. Ka nje zgjidhje te sakte ne te gjithe lakueshmerine e tij", thote Xhepa. Me partneret e huaj, duket se ka patur marredhenie po aq te qarta sa dhe me koleget shqiptare. "Duke percjelle filmin ne menyre te qete, ndjeva qe nuk ka diferenca. Perkundrazi ka nje loje totalisht harmonike, totalisht organike, profesionale ne te gjithe ansamblin shqiptaro- gjermano- italian". Duke ndjere dhe te verteten e personazhit, Xhepa mendon se Haruni bashke me filmin do te mbetet ndoshta tek rolet me me vlere per te.

  ''Korrieri''
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  "Troja" enderra per nje beteje te madhe
  Regjisori i filmit "Troja", Wolfgang Petersen u shpreh ne nje interviste se eshte aventurier ne shpirt dhe enderron te luftoje beteja te medha. "Kam nje deshire mjaft te madhe per aventura, por ndoshta jam me mire pa aventura te verteta", u shpreh ai per gazeten gjermane "Bild am Sonntag". "Enderroj te luftoj ne beteja te medha, por kur nje gje e tille behet mjaft serioze preferoj te shkoj per nje dreke apo darke te mire me gruan time", u shpreh regjisori me origjine gjermane Petersen, i cili ka qene gjithashtu regjisor i filmave "Das boot" "In the line of fire", "Air force One" dhe "The perfect storm". Por, filmi i Petersen qe ka kushtuar rreth 200 milione dollare dhe do te shfaqet per here te pare ne mes te majit tha se Hollivudi i ka dhene mundesi te jetoje fantazite e tij ne ekran. "Troja" flet per konfliktin legjendar 10-vjecar midis grekeve dhe trojaneve per shkak te largimit te Helenes, bashkeshortja e heroit grek Menelaus. Filmi me subjekt te poemes epike "Iliada" ka si protagonist nje nga aktoret me te njohur, Brad Pitt, i cili luan rolin e
  Akilit.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  • Lloji i Skedarit: jpg 1.jpg (157.1 KB, 65 vezhgime)
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 27. #27
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  "Mundimi i Krishtit" vjen ne Millenium

  Filmi i Mel Gibson me 9 maj do te shfaqet ne kinemate shqiptare. Mallengjyes, rrenqethes, i kritikuar dhe me miliarda fitime nga shitja e biletave, "Mundimi" tregon 12 oret e fundit e te verteta te Jezu Krishtit. Te gjitha te dhenat qe e bene nje kolosal. Reagimi i Vatikanit, per filmin me te polemizuar dhe te sukseshem te dekadave te fundit

  Prej kohesh nuk degjohet gje tjeter, vecse te flitet per te. Pak filma si "Mundimi i Krishtit" i Mel Gibson, kane marre me vete lumenj te tille polemikash, sekretesh e anekdodash. Keshtu eshte e drejte te thuhet se "me ne fund", filmi do te zbarkoje edhe ne kinemate shqiptare (9 maj, "Millenium 1") dhe te gjithe mund te krijojne nje ide se sa mallengjyes, apo rrenqethes, eshte filmi mbi 12 oret e fundit te Krishtit.

  Kush e do e kush e urren

  Po, pasi ndaj kolasalit te Gibson eshte e veshtire te gjendesh ne nje "rruge te mesme". Filmi ka nje dhune ekstreme, eshte i vertete, mbi te gjitha ne skenat e fshikullimit dhe te kryqezimit. Sic ka theksuar dhe pjesa me e madhe e kritikes, egersia e disa sekuencave eshte gati e patolerueshme, aq sa nuk te habit dhe fakti qe disa spektatore kane dale nga kinemaja ne mes te filmit, dhe per fat te keq jane shenuar dhe disa raste ifarktesh apo te nje gjendje jo te mire shendetesore. Por, nga ana tjeter jane dhe ata qe e kane vleresuar zgjedhjen e Gibson, qe ka treguar disa te gjera "sic kane ndodhur me te vertete", duke treguar per fije e per pe tmerrin e "Mundimit". Ne Shetet e Bashkuara te Amerikes ka patur kriminele, qe pasi kane pare filmin jane dorezuar, dikush e ka krahasuar filmin me nje meshe, te tjere e kane pare si nje metafore e dhunes se sotme, e luftes, e kamikazeve. Per te mos folur per polemikar per antisemitizmit e presupozuar te kolosalit, i cili ka provokuar reagime denimesh ne Izrael dhe nga ana e eksponenteve te shumte te komunitetit hebraik.

  I ndaluar apo jo per te miturit

  Pavaresisht nga gjaku qe rrjedh lume ne trupin e martirizuar te Jezusit, grushtat, te rrahurat me kamzhik dhe egersite e cdo lloji, filmi ( i recituar ne gjuhen armaike me titra) ne disa vende ka dale pa asnje ndalim per te miturit, sic eshte rasti i Italise. Nje zgjedhje, qe ka bere te diskutohet shume, dhe per cilen as vete Monika Beluci nuk ka qene dakort, nje nga protagonistet e kolosalit (interpreton Madalenen). Ne kinemate shqiptare, filmi do te shfaqet ne 9 maj dhe ende nuk eshte vendosur nese, shfaqja e tij do te kete nje ndalim per nje kategori te caktuar moshe. Nderkohe ai prej disa javesh ka filluar te qarkulloje ne videotekat e Tiranes, me dvd te nje cilesie te dobet, te xhiruara me kamera amatore ne kinema. Protagonisti i filmit Xhim Kavizel, ne kohen kur ka xhiruar filmin ka qene 33 vjec, pikerisht mosha ne te cilen vdiq Jezusi.

  Shitja e biletave, drejt miliarda dollareve

  Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes "Mundimi" ne javet e para te programimit ka fituar rreth 300 milion dollare dhe sipas vleresimeve te "International Herald Tribune"

  Filmi mund te kete pretendime dhe ne nivel boteror, duke arritur disa miliard dollare fitime. Ai eshte shperndare nga Eagle Pictures. Vetem ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ku filmi eshte shfaqur ne 3.600 ekrane, debutimi i "Mundimit" ka qene me madheshtor.

  Anduela NIKA ''Korrieri''
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 28. #28
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  "Nata pa hene" hyn ne festivalin e Moskes

  Nje nga prodhimet me te fundit shqiptaro-franceze, "Nata pa hene" i regjisorit Artan Minarolli, do te marre pjese ne Festivalin e Filmit te Moskes. Regjisori Minarolli sapo ka marre njoftimin se filmi i tij eshte pranuar ne seksionin zyrtar te konkurrimit, ku pjesemarresit hyjne per cmimet "Shen Gjergji" i Arte dhe i Argjendte. Festivali i Moskes qe do ta mbahet nga 18-27 qershor ne kryeqytetin rus, ben pjese ne kategorine A te festivaleve qe do te thote, i perafert per nga tradita dhe rendesia me festivalet e filmit te Berlinit, Kanes, San-Sebastianit, Karlovy Varyt dhe Venecias. Ky festival ka pasaporten e Qeverise Ruse dhe nje pjese e mire e filmave projektohen ne Teatrin "Pushkin". Pervec statujave te Shen Gjergjit, qe nisen te jepen vetem prej vitit 1989, nje cmim tjeter prestigjioz per artin rus eshte edhe cmimi Special "Une besoj. K.Stanislavsky", qe jepet per arritje ne karrieren e aktrimit dhe devocionin ne shkollen e Stanislavskit. Disa nga fituesit e festivalit te Moskes ne vite, kane qene Federico Fellini me 1963 dhe 1987, Akira Kurosawa me 1975. Ndersa artiste te ftuar kane qene yje te kinemase nga Sofia Loren, Bernardo Bertoluci, Elisabet Teilor, Kirk Dagllas, Zhan Lui Trentinjo, Frensis Ford Kopola, Robert de Niro, Alberto Sordi, Xhek Nikolson, Shon Pen etj.
  Per filmin shqiptar kjo eshte pjesemarrja e dyte nderkombetare, pas Roterdamit ku u projektua si World Premier, por e para ku "Nata pa hene" hyn ne konkurrimin zyrtar. Ky film u shfaq premiere ne Tirane ne shkurt te ketij viti dhe u prit mire nga publiku. "Nata pa hene" e regjisorit Artan Minarolli rrefen tre histori brezash ne dy kohe, ate totalitare dhe gjate stines se gjate te tranzicionit shqiptar. Nje film qe mbart ankthin e ikjes nates pa hene, kur te rinj tentonin te kapercenin me not ujerat kufitare per nje jete me te mire. Dikur vriteshin nga rojat kufitare, ndersa sot eshte deti dhe politika e gabuar shqiptare qe i vret keta njerez, serish ne ikje per nje jete me te mire. Per kete arsye "Nata pa hene" shtron ceshtjen se dilema e shqiptareve te rrine apo te ikin, zgjidhet vec duke ngritur ura komunikimi brenda vetes dhe ndermjet brigjeve. Ne rolet kryesore interpretojne Niko Kanxheri, Enrieta Jani, Lulzim Zeqja, Elton Papuciu etj.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 29. #29
  Minifotoja e anetarit kureshtari
  kureshtari eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  21-09-02
  Lokalizimi
  L10Nj4
  Postime
  182
  Images
  4

  Icon8

  "Harri Potter", rekord per shitjet e biletave

  LOS ANXHELOS - Tre filma qe i perkasin audiencave te ndryshme, do te shfaqen ne SHBA per te sfiduar rekordin e shitjeve te vendosur nga "Harry Potter". Potter arriti te fitonte 93,7 milione dollare nga shitjet e biletave te filmit ne SHBA dhe Kanada. Duke patur parasysh fluksin normal te shitjeve, pritet qe gjate fundjaves ky film te fitoje 40 milione dollare nga shitja e biletave, nje sfide ndaj filmave "The Chronicles of Riddick", "The Stepford Wives" dhe "Garfield".

  Monika, protagonistja e "Friends" nene

  LOS ANXHELOS- Nuk mjafton te jesh vetem e suksesshme ne karriere qe te ndihesh e lumtur. Vjen nje moment kur cdo femer e kupton se gjeja qe i ben te ndihen me mire eshte perjetimi i ndjenjes me te bukur; te qenit nene, dhe deri ne momentn kur e arrijne e kerkojne kete gje me cdo ngulm. Ylli i Hollivudit, e cila beri emer duke marre pjese ne telenovelen me te shikuar ne Amerike "Friends", permbushi enderren e saj, te djelen perjetoi ndjenjen me te bukur te jetes se saj, mbajti ne duar Kokon, vajzen e vogel qe lindi dy jave para kohes normale. Ajo, se bashku me bashkeshortin e saj 32 vjecar Deivid Arkuete ndihen shume te lumtur qe me ne fund arriten te behen prinder. Kourtnei e cila eshte 40 vjece, lindi vajze ne nje spital qe nuk eshte deklaruar ne Los Anxhelos. Sipas revistes People, aktorja lindi nje jave para kohes normale te lindjes megjithate sipas burimeve ajo dhe vajza e saj gezojne shendet te plote. Koks dhe bashkeshorti i saj Arkuete i cili eshte 32 vjec jane perpjekur per nje kohe te gjate qe te realizojne enderren e cdo njeriu, te behen prinder. Aktorja sapo ka perfunduar sesionin e dhjete dhe te fundit te telenoveles me te ndjekur "Friends". Kourtnei ndihet shume e lumtur qe me ne fund arriti te behet nene. "Ndihem me te vertete e mrekulluar, nuk di si te shpjegojme lumturine qe po perjetojme. Ne jete nuk ka rendesi vetem karriera. Ndihesh shume mire kur ne duar mban njeriun me te dashur te jetes, femijes." Aktorja protagoniste e serialit televiziv me te ndjekur ne Amerike shume shpejt do te filloje xhirimet per nje film te ri. Arkuete 32 vjec eshte shfaqur ne disa filma te suksesshem si ne "Miles to Graceland", "And Never Been Kissed". Ai se bashku me Koks kane luajtur ne te tre serialet televizive te "Scream" ku dhe u dashuruan. Ata u martuan ne vitin 1999 dhe nuk kane mbajtur aspak te fshehte veshtiresite qe u eshte dashur te kapercejne ne jete. Vetem ne janar aktorja tha se ishte shtatzene dhe per xhirimet e fundit te serialit Friends asaj i eshte dashur te vishet me rroba te gjera. Tre nga yjet e serialit me te ndjekur kane permbushur enderren e tyre. Liza Kudrov lindi nje djale ne vitin 1998, ndersa Melisa, bashkeshortja e Matt le Blnak lindi vajze ne shkurt te ketij viti.


  "Tana" para publikut, kete here me Frosinen
  Pas doreheqjes nga drejtoreshe e Teatrit Bylis gjithnje e me teper e angazhuar ne profesionin e aktores.

  Tirane - Gjithe energji e shikon te vrapoje per ne provat e xhirimit. Behet fjale per personazhin e shumenjohur "Tana", te "Perralle nga e kaluara". Aktorja fierake, Hajrie Rondo, ndodhet ne Tirane per nje tjeter xhirim. Se bashku me disa kolege te njohur ajo do te luaje ne telekomedine "Tifozet", te shkruar nga Ruzhdi Pulaha, qe se shpejti do te vihet ne skene nga regjizori Alfred Bualoti. Kete here aktorja do te vije ne skene me nje tjeter personazh kryesor, ate te Frosines. Do te deputoje me aktore te njohur si Robert Ndrenika, Roland Trebicka, Genc Fugo e shume te tjere. "Nuk ka ndryshuar aspak. Punon me te njejtin pasion dhe ritem, si ne rini", degjon te flasin koleget perreth. Aktorja, pas deputimit ne nje premiere greke, te "Pazari", pikerisht ne rolin e Dhespines, ka deputuar te nje tjeter komedi: "E ardhmja qendron te vezet" e Eugen Joneskas, vene ne skene nga Donis Filipi. Pas venies ne skenen shqipatre, trupi i aktoreve te "Bylis" kane marre pjese ne festivalin "Trabzone" ne Turqi, ku eshte pritur shume mire nga spektatori turk. eshte mbartese e mbi 130 roleve dhe e 53 vite ne karrieren e artit.

  Cila eshte shfaqja juaja e fundit dhe c'mund te na thoni rreth saj?
  Shfaqja e fundit ishte "Kercuri", e shkruar dhe e vene ne teatrin e Fierit nga Pellumb Kulla. Ishte nje shfaqje e vene ne menyre teper profesionale nga Kulla, i cili sapo u kthye nga Amerika. E vecanta ishte sepse, kjo shfaqje u prit shume mire nga spektatori fierak, dhe me pas me thote se e kishte shkruar enkas per mua, duke ma pershtatur ne tip dhe ne karakter. Ishte dhe shfaqja "E ardhmja qendron te vezet", ku kam qene ne rolin e gjyshes. Pasi u dha me sukses edhe ne teatrin Skampa, e dhame edhe ne Turqi.

  Cilat jane ndryshimet apo ngjashmerite midis personazhit "Tana", "Fronsina" dhe Hajries. Tana simbolizon gruan e kohes se shume viteve te meparshme. Nje grua xheloze, e cila sillet keq me nusen e djalit, Marigone, por une me "Marigone" time nuk do te kem konklifkte te tilla. Ndersa Frosina eshte nje tjeter grua, e cila perjeton nje kohe ndryshe nga ajo e Tanes dhe qe me teper afrohet me te tashmen. Ndersa ngjashmerite mes tyre jane: gra tolerante, impulsive, te ndjeshme, dhe energjike.

  Te qenurit aktore e keni te trasheguar ne gjak apo e keni dhunti nga natyra? eshte nje profesion te cilin e kam te trasheguar dhe nga familja. Ne Delvine, familja Veisi njihet per humorin. Ne jemi njerez qe e duam humorin dhe e krijojme ate. Pak a shume jane te dyja. Nje gen i trasheguar dhe pasion. Vajza juaj, Klea, studion per aktrim ne vitin e trete ne Akdemine e Arteve, a ka qene kjo edhe nje shtyse nga ana juaj? Vajza ime eshte rritur ne xhepin e artistit. Gjithmone ajo qendronte pas meje ne shfaqjet qe une jepja dhe domosdo do te behej artiste. Por mund te them qe ajo ka dhe talent, pasi djali eshte diplomuar ne nje tjeter fushe, krejt ndryshe nga jona. Sigurisht qe ka qene endrra ime, por me teper ka qene deshira e saj.

  cfare ndjeni kur vajza juaj jep shfaqje?
  Ndjej shume kenaqesi dhe cuditem kur kujtoj ate Klean e vogel, te cilen e zinte gjumi ne shfaqjet e mia. Gjithashtu ndiej edhe nje emocion te jashtezakonshem. Kur e pashe ne provat e nje shfaqeje, ne te cilin kishte rol kryesor dhe se shpejti do ta ngjisin ne skene, u emocionova dhe i dedikova nje poezi. Shpeshhere, kur kemi shfaqje, bisedojme me njera- tjetren ne raporte nene-bije dhe kolege. Pyesim njera-tjetren se si u prit, a kishte spektatore.

  A do te kemi se shpejti nje aktore-poete?
  Qe ne gjimnaz une shkruaja dhe recitoja. Jam angazhuar qe atehere. Me vone edhe u diplomova ne Akademine e Arteve per aktrim. Dhe poezine nuk e kam ndare. Se shpejti kam ne plan te nxjerr nje liber me poezi. Si ndiheni tani pas doreheqjes nga drejtoreshe e Teatrit te Bylisit te qytetit tuaj ne Fier? Ishte nje detyre te cilen e kam mbajtur per tre vite rresht. Pasi e dorezova me dinjitet, tani ndjehem me e lire per t'iu dedikuar skenes. Ne ate kohe i kam mbajtur te dyja, por ka qene nje strapacim dhe nje lodhje e tmerrshme. Une jam e lindur per skene dhe dua qe te gjithe kohen time t'ia perkushtoj dhe dedikoj skenes.

  Bashkeshorti juaj eshte i diplomuar ne nje fushe krejt ndryshe nga e juaja, a eshte bere ndonjehere pengese apo xheloz gjate karrieres suaj? Gjithmone me ka perkrahur dhe me ka ndihmuar. Ndjente dhe perjetonte ate cka kisha une. eshte nje tip qe te kupton dhe per xhelozi as qe behet fjale.

  A ka ndonje moment nga skena apo xhirimet qe jeni ndjere keq?
  Po, ka pasur shume raste kur jam ndjere mire dhe keq. Kur kisha konflikt me kolege apo kur nuk me ecte puna, kur nuk prekja ate qe doja ne rol ndihesha keq dhe s'me zinte gjumi naten. Mbaj mend, kemi qene me grupin e xhirimit ne Sinice te Korces ne vitin 1984, kur xhironim "Kush vdes ne kembe", kisha rolin e Lines dhe eshte momenti kur vjen Petronini i helmuar mbi kale. Gjate gjithe provave teknike kisha dale shume mire, ne momentin e xhirimeve, kur kishte ardhur dhe pika kulminante, atehere nuk dhashe maksimumin. Nuk me erdhen lotet dhe emocioni, atehere u ndjeva keq dhe kerkova qe te perseritej skena.

  A ka ndonje gje qe ju ka mbetur peng apo nje personazh pa realizuar, qe do te donit ta realizonit?
  Nje enderr, te cilen une nuk e kam realizuar, ka qene "Nena Kurazh dhe djemte e saj, Bertal Breht". Roli qe une kam enderruar dhe shpresoj ta realizoj.

  Si eshte Hajria ne jeten e perditshme, ne familje dhe ne shoqeri?
  Jam nje rregullatore e mire e jetes familjare. Nuk kam shume kohe te lire. Ate kohe qe kam ia dedikoj familjes sime. Dhe kur gjej pak kohe te lire vrapoj te nena ime, te cilen e kam ne Himare. Me terheq shume vendlindja ime.

  Roli i Frosines te "Tifozet"
  Ngjarja eshte marre nga jeta reale shqiptare. Ne qender eshte nje euroloto dhe te rinjte, te cilet e kalojne kohen mbi to me idene per te fituar, por qe nga njera ane vecse humbasin. Frosina eshte nje grua e ve. Ajo jeton vetem me te birin. eshte nje grua e vuajtur, e cila te gjithe mbeshtetjen e shikon te djali i saj. Mirepo konflikti nis kur ajo merr vesh se djali i saj, nje personazh tjeter, Aristoteli, eshte i dashuruar me nje vajze, pervec kesaj ata kane edhe nje djale. Frosina del kunder. Ajo deshiron nje nuse per djalin tamam sipas deshires dhe gustos se saj. Djali qendron midis dy dashurive, ate te nenes dhe vajzes qe dashuron.

  DISA ROLE Te LUAJTURA NGA HAJRIA

  Tana "Perralle nga e kaluara"
  Lina "Kush vdes ne kembe"
  Gruaja "Nentori i dyte"
  Zenepja "Gjithe fajin e ka paraja"
  Fija "Borxhliu'
  Ruzja "Gjemimi i atij dimri"
  Fatbardha "Balade per nje grua"
  Nena "Dy krisma ne Paris"
  Viktorina "Maria aktober"
  Elisabet "Shtrigat e Salemit"
  Lika "Sa mire beri qe vdiq"
  Dhespina "Pazari"
  Krushka "Kercuri"
  Ti Shqiperi me jep nder,
  me jep emrin shqipetar,
  zemren ti ma gatove,
  plot me deshire dhe me zjarr!

 30. #30
  Minifotoja e anetarit kureshtari
  kureshtari eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  21-09-02
  Lokalizimi
  L10Nj4
  Postime
  182
  Images
  4

  Kryesore

  Ti Shqiperi me jep nder,
  me jep emrin shqipetar,
  zemren ti ma gatove,
  plot me deshire dhe me zjarr!

 31. #31
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  TELEKOMEDIA/FLET ALFRED BUALOTI

  "Tifozet", Trebicka 'qesh', Ndrenika 'qan'

  "Tifozet", quhet telekomedia e fundit qe ka dale ne shitje keto dite. Regjisori i mirenjohur, Alfred Bualoti, ka bashkuar per here te pare Roland Trebicken me Robert Ndreniken, ne nje film qe zgjat 75 minuta.

  Roland Trebicka qesh dhe Robert Ndrenika "qan", ky eshte prizmi ku zhvillohen ngjarjet ne telekomedine e fundit, te quajtur "Tifozet". Ashtu sic tashme eshte kuptuar, protagoniste te filmit do te jene aktoret e famshem Roland Trebicka dhe Robert Ndrenika, njeri ne rolin e pensionistit, te cilit gruaja ia "merr" shpirtin, kurse i dyti kasap, me nje grua moderne,(Zamira Kiten) qe e ka mendjen vec te prishe lek per bizhuteri, palester, etj. Por nuk jane grate ato qe ndodhen ne qender te kesaj komedie. Regjisori Alfred Bualoti, tregon se "futbolli, tifozet dhe mbi te gjitha llotomania, jane subjekti i vertete i kesaj tragji-komedie. Me skenar te Ruzhdi Pulahes, fotografi te Valter Qarit, ne bashkepunim te ngushte me teknologjine moderne te televizionit "Vizion plus" dhe me 2 studio te njohura sic jane "Fuga" dhe "Euro Star", eshte mundesuar produksioni i ketij filmi, qe pitet shume shpejt te beje zhurme te madhe. Nje kombinim i shkelqyer mes aktoreve te degjuar si Trebicka, me Ndreniken, Genc Fuga, Zamira Kita, Hajrie Rondo e Valentina Kita, ben qe spektatori te shijoje nje humor, i cili vjen sipas drames te cdo personazhi. Ky film sjell disa te risi; E reja e pare eshte fakti se per realizimin e tij ka kontribuar televizioni privat "Vizion Plus", fakt ky qe shenon edhe rastin e pare te bashkepunimit per televizionet private shqiptare me artistet dhe regjisoret per prodhimin e nje filmi. "Do te ishte shume gje e mire nese dhe televizionet e tjera te fuqishme private, do te vepronin ne kete menyre, duke hapur shtigje, hapesira e mundesi te reja per artistet, regjisoret dhe rritjen e nivelit e te konkurences, ne kinematografine shqiptare", thote Alfred Bualoti. Kur themi se Trebicka qesh dhe Ndrenika qan, nuk jane personazhet qe qajne e qeshin, por fatet e tyre. Telekomedia ben fjale per disa persona qe jetojne ne nje pallat. Te gjithe jane te fiksuar pas sportit dhe skedinave. Trebicka ne rolin e nje pensionisti, (Dhimos) merr pensionin e vet prej 9200 lekesh dhe ve bast mbi nje ndeshje mes "Milanit" dhe "Rexhines". Nderkohe qe ai ve bast per "Rexhinen", Ndrenika hedh leket e tij per "Milanin". Emocionet dhe humori nuk mungojne gjate gjithe kohes, ndeshja nga 3-1 per Milanin, per cudi perfundon ne 3-4, per "Rexhinen" dhe Trebicka fiton disa milione leke, e keshtu vazhdojne ngjarjet pasojne me tej...
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 32. #32
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Festivali Nderkombetar i Filmit te Shkurter ne Tirane

  Edicioni i dyte shqiptar ne dhjetor

  Organizatoret e TIFF (Tirana International Short Film Festival) kane vendosur qe edicioni i dyte i tij te zhvillohet nga 4 deri me 10 Dhjetor te vitit 2004. Ne sitin e organizatoreve, tashme gjenden dhe rregullat e pjesmarrjes, te cilat perfundojne ne 30 shtator

  Organizatoret e Festivalit Nderkombetar te Filmit te Shkurter ne Tirane, kane bere te njohur ne sitin e tyre, se data e organizimit te edicionit te dyte, do te jete ne dhjetor te ketij viti. "TIFF (Tirana International Short Film Festival) do te jete nga 4 deri me 10 dhjetor te vitit 2004 ne Tirane", kane shkruajtur ata. Madje, konform procedurave te aktiviteteve te tilla ne Evrope, organizatoret, kane mundesi, qe te plotesojne via-internet te gjitha modalitetet, te cilat duhet te jene te perfunduara deri ne 30 shtator.

  Dy bashke-organizatoret e aktivitetit, artistet Agron Domi dhe Ilir Butka, kane punuar qetesisht ne kete aktivitet, por me shume pergjegjesi per nismen e tyre, qe tashme po synon tradicionin.

  Per publikun, ne duam te shtojme se ky aktivitet eshte i vetmi nderkombetar ne Shqiperi per filmin dhe eshte krijuar vetem nje viti me pare ne vitin 2003.

  Programi, qe kane menduar organizatoret, permbledh ose gersheton filmin e shkurter te te gjitha formateve dhe kategorive, dhe alternohet ndermjet tyre me qellim per te bere aktivitetin me shume eklektik dhe me shume zbavites. E vecanta, qe kane synuar organizatoret, eshte se Festivali i Filmit Nderkombetar te Tiranes eshte i hapur per te gjithe "dhe jo vetem per artistet e mirenjohur, por edhe per perfaqesuesit e te gjithe shkollave bashkekohore, kinemase alternative dhe atyre te pavarur nga e gjithe Bota".

  Pjese e ketij Festivali eshte po ashtu nje program special, qe perfshin te gjithe format e karaktereve te produksioneve filmike, filmave dokumentare dhe te animuar, qe jane te gjate me shume se 30'. Nje interes i vecante eshte treguar per autoret e ndryshem retrospektive apo vendet pjesemarres. Ndersa, ashtu si nje vit me pare, TIFF ka rezervuar nje vend shume te vecante per seminare dhe per workshop-e, qe jane shume te nevojshme per artistet e filmit shqiptar, ashtu si edhe per artistet e rinj.

  Duhet te shtojme se ne ditet e aktivitetit, nje gazete e lire, qe perfaqeson te rejat dhe tendencat e Festivalit, do te publikohet ne dy gjuhe shqip dhe anglisht. Ajo do te perfaqesoje cdo gje, e cila ka lidhje me festivalin. Kjo, nepermjet intervistave, fotove dhe programeve, dhe po aq, do te afroje dhe aktivitetet e tjera kulturore per Tiranen. Nga ana e tyre, organizatoret, kane menduar dhe per nje konference shtypi te perditshme ne hotelet prestigjioze te kryeqytetit, ku do te jene te akomoduar dhe miqte e pranishem.

  Ashtu si nje vit me pare, programi ditor, do te mbyllet me nje debat ose me nje "Talk shoe" te pernatshem, qe do te jepet nga Televizioni Publik, ku gazetaret, kritiket e artit, pjesemarresit dhe miqte e ftuar, jane te ftuar per te debatuar per festivalin.

  Nje juri nderkombetare, do te vleresoje ne fund 100 prodhimet e fundit shqiptare dhe ato te fundit nderkombetare, qe ne fund do te nderohen me Cmimin e Fituesit dhe me cmime ne nje Ceremoni Gala, e cila do te jepet "live" nga Televizioni shqiptar.

  "Shqiperia eshte nje vend miqesor, entuziast dhe teper i shkelqyer dhe pervec nje 'kompeticioni te forte', TIFF ka per qellim, qe ne te njejten kohe, te behet nje vend takimi i kulturave, ku populli i Tiranes, miqte dhe te gjitha ata qe duan filmin e shkurter te kene nje jave komunikimi me ane te gjuhes se perbashket te kinemase".

  TIFF ka per qellim qe te krijoje ne Shqiperi, po aq sa ne Ballkan, nje qender kulturore te kinemase se perbotshme dhe asaj indipendente. Me shume se cdo gje, kete e tregon sllogani i festivalit: "Mendo ndryshe, por shiko njesoj".

  Se fundi, do te jene rreth 20.000 EURO, cmimet e vlefshme per cdo kategori, ku Cmimi me i larte eshte "Filmi me i mire i TIFF '04", "Filmi me i mire shqiptar i shkurter", "Cmimi i Medias dhe Publikut", si edhe me cmime te tjera.

  Seicili cmim eshte i shoqeruar nga Kupa e Festivalit, qe eshte nje objekt bronxi, i cili eshte disenjuar nga nje artist shqiptar. B.an(referuar sitit zyrtar te Festivalit)
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 33. #33
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  NICOLAS CAGE MARTOHET ME NJE KAMARIERE KOREANE, E KISHTE NJOHUR NE NJE BAR  LOS ANXHELOS -Nicolas Cage eshte martuar ne 31 gusht me te dashuren, Alice Kim, ne nje lokalitet sekret, larg dritave te Hollywood.

  Te dy jane njohur rreth 5 muaj me pare ne nje restorant sushi te Los Anxhelos, ku vajza, me origjine koreane, punonte si kamariere. Per yllin e kinemase, 40 vjec, eshte martesa e trete; ndersa e para per 20-vjecaren Alice. Aktori, nip i Francis Ford Coppola nga i cili ai nuk e ruajti mbiemrin per te mos ndjere shume peshen e nje trashegimie te tille artistike, kishte qene i martuar me aktoren Patricia Arquette nga 1995 ne 2001, edhe pse ne te vertete bashkimi dritherues zgjati me pak se 9 muaj. Cage nuk pati fat me te mbare ne martesen e dyte me Lisa Marie Presley, te bijen e te madhit Elvis, e cila ne te vertete zgjati vetem 3 muaj dhe ne qershorin e kaluar perfundoi me divorc. Aktori ka edhe nje djale, i lindur ne 1990 nga lidhja me modelen Kristina Fulton.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 34. #34
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore Teatri

  Teatri
  Romantizmi evropian kete vit zbret ne Butrint
  Qyteti antik i Butrintit nga 5 deri me 14 shtator do te kthehet ne nje skene teatri, ku do te zhvillohet edicioni i gjashte i Festivalit Nderkombetar te Teatrove. Ne edicionin e ketij viti do te marrin pjese 9 trupa nga vende te ndryshme te Evropes, te cilat kane filluar punen pergatitore qe prej dy muajsh. Shqiperia kete vit do te perfaqesohet nga Teatri Kombetar me pjesen e Molierit, "Kopraci", me regji te Hervin culit, pas suksesit qe kjo pjese pati ne skenen e Teatrit Kombetar. "Nata magjike", e bullgareve, do te vije permes interpretimit te aktoreve te teatrit "Ivan Vazov" te Sofies, ndersa teatri hollandez i "Toneelgroep de appel" do te sjelle ne festivalin e Butrintit pjesen "Tantalus". Greket do te vazhdojne te sjellin edhe kete vit magjine e teatrit antik grek me pjesen "Epigona", ndersa romantizmi dramatik i suedezeve do te sjelle "Romeo dhe Zhuljeta". Loja e aktoreve polake do te sjelle nje mizanskene shume interesante permes "Jakoea history". Rumunet e teatrit "Bulandra" do te prezantojne shfaqjen e tyre "Titus, Fall of Rome". "endrra e nje nate vere" kete here do te flase spanjisht ne trupen e teatrit "Guirigai" nga Spanja, kurse Italia per kete Festival ka zgjedhur pjesen "Full Lir". Festivali Nderkombetar i Butrintit, qe ne fillesat e tij eshte ideuar si nje festival i teatrit antik. Ky eveniment nderkombetar artistik ka mundesuar krijimin e eksperiencave te para, duke sjelle edhe tendencat teatrore te skenes boterore, sot me perfshirjen e teatrit modern dhe ate eksperimental, krahas shfaqjeve klasike gjithmone te pelqyera. Ne skenen e ketij festivali jane ngjitur trupat teatrale nga Rumania, Greqia, Italia, Spanja, Qipro, Franca, Maqedonia, Kroacia, Serbia, Kosova etj. Sipas organizatoreve, ky festival sherben edhe si nje shkolle e shkembimit te vlerave skenike, rreth mjeshterise se aktrimit, platformave dhe mendimit regjisorial.
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 35. #35
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore Milkani: Vendin tim duhet ta quaj Eden!

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Tema te ngjashme

 1. Te reja nga muzika!
  By Administratori in forum Muzika
  Pergjigje: 9
  Postimi i Fundit: 03-12-2006, 00:37
 2. Reja Bojekafe Aziatike
  By Administratori in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-07-2006, 18:19
 3. Te reja nga moda
  By Qershija in forum Moda Shqiptare
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-03-2006, 01:13
 4. Kinematografia shqiptare viziton qytetin e Venecias
  By Poseidoni in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2006, 03:50
 5. Lajmet e fundit nga Kinematografia Shqiptare dhe e huaj.
  By AlbShkodra in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 09-01-2004, 21:11

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.