Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 8 nga 8
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Kodi i Da Vincit

  Kodi i Da Vincit
  Marsela Shehu

  Ndoshta nuk e dinte, mbase dhe e kishte planifikuar qe libri "Kodi i Da Vincit" do ta bente nje nder personazhet me te pranishem. Fama e tij erdhi mes kureshtjes, paragjykimeve dhe debateve. E se fundmi e ka bere edhe protagonist te nje procesi gjyqesor. "Kodi i Da Vincit" i vjedhur? Pergjigjja ende vertitet ne Gjykaten e Larte te Londres. Shkrimtaret Michael Baigent dhe Richard Leigh kane hedhur ne gjyq shtepine botuese te Brown, "Random House", per shkeljen e te drejtes se autorit, duke quajtur librin e tij "arkitekture e pershtatur" e librit jo letrar "Gjaku i Shenjte dhe Grali i Shenjte." i vitit 1982.

  Seancat gjyqesore ku Brown ka qene si deshmitar kane vazhduar edhe kete jave. Por gjithmone ai e ka hedhur poshte faktin qe ka shkeputur idete kyce per te realizuar trillerin e tij. E pranon se e ka lexuar kete liber, por kjo ka qene ne kuadrin e 38 librave te tjere dhe dokumentave te shumta per te rindertuar novelen. Ne shumicen e intervistave ai eshte shprehur se "nuk jam i cmendur per fjalen "kopje". I kopjuar perfshin faktin qe kjo eshte identike. Kjo nuk eshte identike". Madje ai ka theksuar se ishte i sigurte qe gruaja e tij, e cila drejtoi shumicen e kerkimeve, e ka lexuar "Gjaku i Shenjte dhe Grali i Shenjte" vetem pasi ai i kishte parashtruar versionin e tij per novelen qe do te behej "Kodi i Da Vincit" agjentit te tij ne janar te 2001-it. Ka theksuar qe do te terhiqej duke u ndjere i pafajshem. Per te, gjate vitit te pare te kerkimit te emrave, vendeve dhe dokumentave per te rindertuar novelen, faktet tashme ishin trilluar ne mendjen e tij.

  Zbulimi i Brown
  Nuk mund te mos reagonte. Kete jave e ka vizituar shpesh sallen e gjyqit si deshmitar. I pozicionuar ne palen mbrojtese te shtepise botuese "Random House", Broen paraqiti nje formular deshmie qe jo vetem hodhi poshte deklaraten e Baigent dhe Leigh, por gjithashtu i hapi rrugen nje vezhgimi te gjere brenda jetes private dhe profesionale te tij. Rrugetimi nis qe ne femijerine e hershme per te arritur te "Kodi i Da Vincit", libri i kureshtjeve, reagimeve dhe debatit. Ne formular jane paraqitur edhe argumentet e kerkimeve te shumta qe autori ka bere per te formesuar librin, duke perjashtuar punen e bashkshortes.Djali i nje babai agnosticist dhe i nje nene me rite fetare, duket qarte qe Brown kishte lindur midis besimit dhe llogjikes. Shembulli i qarte ishte Leonardo Da Vinci , nje personifikim ideal i konfliktit te vetvetes. Ne te njejten kohe, Brown kishte nje informacion te gjere per stilet e tregimeve qe ai mund t'i shfaqte publikut. Ishte i habitur qe novela e tij nuk u mireprit. Nuk ishte pergatitur per "stuhine kundershtuese" ndaj librit te tij.

  Libri
  Nje vrasje ne heshtje. Nje ore pas ndodhise ne korridoret e muzeut te Luvrit nis zbulimi i nje intrige, nje sekret i cili ruhej nga nje shoqeri e fshehte prej shekujsh. Viktima ishte nje agjent me pozite te larte ne kete shoqeri te lashte, e cila ne momentet para vdekjes se tij u kujdes per te menjanuar ose larguar te dhena te frikshme ne skene. Vetem mbesa e tij Sofi Neveu nje kriptografe dhe Robert Langdon, nje simbologjist i njohur mund t'i nxirrnin ne pah. Te dy u bene dyshues dhe filluan te merreshin me zbulimin e enigmes. Misteri i drejtoi Neveu dhe Langdon ne nje udhetim te befte neper France, Angli dhe labirinthet e kesaj historie. I shitur ne me shume se 40 milion kopje qe kur eshte krijuar tre vjet me pare, ka terhequr vemendjen edhe te lexuesit shqiptar. Pati nga ata qe e pelqyen, qe e paragjykuan dhe te tjereve qe iu duk i cuditshem. Ndryshe ka ndodhur ne boten perendimore. Libri preku ndjenjat fetare dhe ngjalli reagimin e ashper te kishes.

  Filmi
  Nuk ka vonuar qe fama e librit te Dan Brown te perkthehet edhe ne film. Por gjyqi per vjedhje te librit mund te jete nje kanosje per te. eshte parashikuar qe premiera te preke sallat e kinemave me te medha me 19 maj 2006. Filmi nuk ka ngjallur vetem kurrshtjen e te apasionuarve. Fituesit te cmimit Oscar, Ron Howard ka mare 100 milion dollareve per realizimin e tij. Nuk do te jete vetem nje triller, por mbi te gjitha nje film dramatik. Pas perpjekjes se tij qendron nje kast i forte artistesh ku pervec Tom Hanks(qe do te interpretoje protagonistin kryesor, Robert Langdon) eshte Audrey Tautou(Sophie), Sir Ian McKellen(zoti Leigh Teabing), Paul Bettany(Silas) e Jean Reno(Bezu Fache). E megjithate kundershtimet e kishes katolike nuk mund te perjashtohen edhe ne realizimin e filmit. Jane munduar per te mos vene ne skenografi motive qe mund te jene fyese per ndonje grup religjoz.

  Biografi
  I lindur ne Exeter N.H. ne vitin 1964, Dan Brown eshte djali i Richard Brown, nje profesor matematike ne Akademine "Phillips Exeter", dhe Constance Brown, nje muzikante, zbatuese e zjarrte e riteve fetare. Ishte ngaterruar qe me perpara ne kodet dhe sekretet. Edukaten baze e mori ne kolegjin "Exeter dhe Amherst". Zgjedhja e pare ne karrieren e tij ishte muzika. Por nje shperngulje e detyruar ne moshen 20- vjecare ne Los Angeles i lejoi atij vetem "sukses te limituar", pavaresisht cmimit inkurajues nga Akademia Nacionale e kompozitoreve. Bashkeshortja e tij e ardhshme, Blythe Neelon, ishte drejtore artistike e ketij aktiviteti. Debuton ne vitin 1998 me "Fortesa e shifruar", nje vrasese inteligjente, dhe vazhdoi me "Pika Mashtruese" dhe "Engjej dhe Djaj".
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Iceberg
  Iceberg eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  04-05-06
  Postime
  15

  Kryesore

  Libri "Kodi i Da Vincit" eshte nje triller i thurur bukur artistikisht, por qe sigurisht nuk ka asnje te perbashket me te verteten.

  Brockullat qe thote aty per fene katolike dhe Biblen jane thjeshte BROcKULLa, dhe nuk kane asnje baze.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit natty
  natty eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  11-06-06
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  47

  Kryesore

  Sido qe te jete Kodi te le pa fjale, thjesht fakti qe te ben te zgjohesh nga nje dogme. I vertete apo i trilluar te ben te mendosh dhe mbi te gjitha te jep mundesine per te menduar nje histori boterore ndryshe, sepse nqse ajo qe thuhej aty do te ishte sado pak e vertete, besimi do permbysej dhe shume gjera nuk do te ishin si me pare. eshte vertet nje liber shume kompleks qe te ben te mendosh dhe te reflektosh ne shume plane.
  Une pashe edhe filmin dhe ishte vertet i punuar shume mire megjithese gjithmone nje film pasi ke lexuar nje liber nuk perputhet me ate qe ti ke imagjinuar sepse secili krijon vizionin e vet sipas fantazise se tij. Per me teper Ron Howard eshte nje regjizor brilant per mendimin tim. Vetem nje gje nuk kuptova (kjo nuk ka lidhje te drejteperdrejte me filmin) perse jashte salles se kinemase ishin disa individe qe shperndanin disa broshura me titull:shpjegime per filmin, per me teper nuk kuptova kush ishin dhe kush e kishte publikuar ate broshure ku hidheshin poshte (me disa fakte disi te vaketa) te gjitha ato qe tregoheshin ne film.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit SAM
  SAM
  SAM eshte Jashte Linje Anetar/e Santa Express Champion
  Reg
  26-05-06
  Lokalizimi
  Italy (DR)
  Postime
  513

  Kryesore

  Nuk me terheq aspak as si liber dhe as si film

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Equilibrium
  Equilibrium eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  17-10-04
  Postime
  21

  Kryesore


 6. #6
  Minifotoja e anetarit NOEMI
  NOEMI eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  20-12-06
  Postime
  11

  Kryesore

  Nje Liber Qe E Kam Lexuar Ne Nje Kohe Rekord.nje Triller, Por I Shkruar Me Aq Mjeshteri Sa Nuk Eshte E Pamundur Ti Besosh.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit young_fellow
  young_fellow eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  10-03-07
  Lokalizimi
  france,tours
  Postime
  13

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga *SAM* Shikoni Postimin
  Nuk me terheq aspak as si liber dhe as si film
  ja fut kot lale liber i papam edhe si film nuk esht keq por mbasi ke lexu librin nuk esht see te terheqq shum si film ngaqe e di se si do perfundoj

 8. #8
  Minifotoja e anetarit harry
  harry eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  13-05-07
  Postime
  6

  Kryesore Si Ta Downloadohet Dhe A Downloadohet

  Libri Ose Edhe Filmi

Tema te ngjashme

 1. Kodi i Da Vincit dhe falsifiteti i Bibles
  By Jonisa in forum Kurani dhe Jeta
  Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 29-08-2007, 13:20
 2. Kodi i Da Vincit
  By Qershija in forum Letersia
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-06-2006, 07:53

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.