Total: (110,049) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Sabahi
  Sabahi eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  20-04-07
  Postime
  212

  Kryesore Shqiperia eshte Iliria e vjeter dhe Epiri i Greqise

  Nga: Mid'hat Frasheri

  Shqiperia eshte Iliria e vjeter dhe Epiri i Greqise  Qysh nga ardhja e turqve ne Europe, Epirika qene konsideruar si nje pjese e Greqise aop e Shqiperise?
  Tek nje autor me origjine greke Teodore Spandugino Cantacuscuino, ne nje histori mbi origjinen e Turqise, ne lexojme pjeset e meposhtme:
  "Perandori Cantasuzene zgjodhi ne Janine nje njeri nga shtepia Spata dhe e beri nen - dhespot dhe guvernator so bashku me nje Musak Topia nga tecilet njeri qendroi ne Janine qe ishte kryeqyteti i mbreterise se Shqiperise."
  "Janina, e cila ishte nje vend i forte, ka qene kryeqyteti i gjithe Shqiperise."
  "Amurati, qe ishte ne gatishmeri, pa pritur me gjate, hyri ne Shqiperi dhe pushtoi Arten."
  Pra, jo vetem Janina por edhe Arta konsiderohej si territor shqiptar. Per me teper Sansovino ne faqen 302 na tregon se ne kohen e ardhjes se turqve e gjithe Maqedonia quhej Shqiperi sepse banoret e saj flisnin shqip duke u shtrire nga Thesalia deri ne Dalmaci, kufizuar ne Lindje nga lumi Strimon dhe shtate liqenet e tij te mrekullueshem.
  Domethene qysh nga koha e ardhjes se turqve, Epiri shqiptar nuk ishte aspak grek perkundrazi mund te thuash se nje pjese e madhe e Greqise ishte shqiptare dhe se turqve iu desh te luftonin ne Greqi jo vetem kunder princeve vendas por kunder princeve shqiptare.
  Mbas pushtimit turk dhe gjate shekujve moderne a ka pesuar ndryshime fizionomia etnografike e Epirit? Nuk e besojme. Turqit e kane konsideruar Epirin si nje toke shqiptare dhe historianet e tyre e pershkruajne kete rajon meemrin arnautllek (Shqiperi) kurdohere kur flitet per Himaren, Delvinen, Pargen, Janinen ose Prevezen.
  E tille eshte konsideruar ajo edhe nga misionaret katolike te Romes, per te cilet Epiri formonte vazhdimesine jugore te Shqiperise.
  Nje dokument interesant i ruajtur ne arkivat "Propaganda Fide" te Romes, qe daton me 1703 dhe eshte derguar nga peshkopi i Antivarit Mgr Vincenzo Zmaviewich, nje slloven i lindur ne Perasto, percakton kufijte e Shqiprise qe shtrihet nga Antiveri dhe Dulcigno deri ne gjirin e Artes ne jug (Italisht ne tekst).
  "Shqipria.. e vene nen zgjedhe nga turqit, e kufizuar me Maqedonine dheEpirin si dhe me nje pjese te mire te skajit te Dalmacise, ze sot gjtihe ate pjese bregdetare qe ndodhet ndermjet Postrovicit, kufiri i fundit i republikes Venete dhe gjirit Ambarkise, i quajtur liqeni Arta duke perfshire me emrin Shqiperi jo vetem qytetin Tivari dhe Ulqini, prane Dalmacise, por edhe gjtihe Epirin qeshtrihet nga Vlora deri ne Arta si dhe pjesa me e madhe e Maqedonise.
  Pra, Epiri pershkruhet vetem si pjese, si nje province e Shqiperise, si Toscana ne Puglia ne Itali, si Gaskonje ose Provence ne France.
  Per dijetaret moderne kjo ceshtje qendron vetem keshtu dhe jo ndryshe. Ne botimin e trete te vitit 1778 ne Gjeneve te Enciklopedise nga Didero dhe Dalembert, ne artikullin "Shqiperia", ky vend pershkruhet i kufizuar:
  "... ne perendim nga gjiri i Venecias, ne veri nga Dalmacia dhe Bosnja, ne lindje nga Maqedonia dhe nje pjese e Thesalise, ndersa ne Jug nga Achaie ose Livadie. Me emrin Shqiperi kuptohet Iliria e vjeter dhe Epiri i Greqise..."
  Gjate gjysme - pavaresise se Ali Pashes, Epiri ka qene konsideruar vetem si nje pjese integrale e Shqiperise dhe francezi Mark Bruere des Rivaux s'ka bere gje tjeter vecse ka thene nje te vertete te thjeshte kur i spjegonte Ali Pashes se Janines se "me Epir kuptohet e gjithe hapesira e banur prej arnauteve ose shqiptareve me perjashtim te Maqedonise ku ishte vendosur pashalleku i Shkodres."
  Mbas luftes ruso - turke te vitit 1877, atehere kur projektohej copetimi i Turqise, ne nje seance te kongresit te Berlinit u propozua me shume "bujari" nga Franca qe t'i jepej Greqise nje pjese e Shqiperise se Jugut qe shkonte nga Preveza deri ne luginen e lumit Kalamas.
  Ky ishte nje territor shqiptar por ne ate kohe mendohej vetem per shtete tashme te pavarur dhe ishte e natyrshme qe te mohohej egzistenca e nje kombesie tjeter aty. Shqiptaret u revoltuan kunder nje dhunimi te tille te te drejtave te tyre kombetare. Ata protestuan kunder kesaj padrejtesie dhe e famshmja Lidhja e Prizrenit, qe shtrihej nga Shkodra deri ne Preveze, mori pjese aktive ne kete ceshtje duke derguar nje mision ne kancelarite e Fuqive te Medha. Perkundrejt ketij manifestimi krejt te ligjshem dhe me gjithe demostrimet dhe qendrimet qesharake te Greqise, gjyqi evropian e dha verdiktin e vet dhe nuk pranoi t'i jepej Greqise nje pjese e Shqiperise.


  Sabri Selmani
  Kiel-Gjermani
  Vetem me ndihmen e Zotit arrihet qellimi.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Shqiperia eshte ajo qe njihet si Iliria Jugore dhe pjeserisht Epiri Iliria shtrihej nga Sava Drava deri ne Arte
  VAE VICTIS

Tema te ngjashme

 1. Ç’është hajmalia dhe ç’është talismani?
  By Administratori in forum Magji
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2010, 18:31
 2. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 01:06
 3. Vorio- Epiri, Një ëndërr Në Arkivol
  By Sabahi in forum Historia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2008, 11:20
 4. Vitore Rusha - Në Shqipëri kënga është biznes
  By Administratori in forum Muzika
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2006, 13:06
 5. Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-11-2004, 01:36

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.