Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 14 nga 14
 1. #1
  Minifotoja e anetarit thjesht_bledi
  thjesht_bledi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  16-10-06
  Postime
  4

  Kryesore lufta e Hitlerit

  si mendoni per luften e Hitlerit.
  a mund te quhet e drejt apo jo.
  jepni mendimin tuaj

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Loti
  Loti eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-04-04
  Lokalizimi
  korce
  Postime
  42

  Kryesore

  Sigurisht qe nuk mund te quhet e drejte. Per mendimin tim ishte nje lufte e nisur nga idete utopike qr e kishte vete Hitleri, idete per nje bote prej njerez arjane sic i quante ai. Sipas tij te drejten per te jetuar nuk e meritonte kushdo qe vinte ne jete. Si mund te mendohet qe ishte 1 lufte e drejte kur ne thelb te saj ishte racizmi, egoizmi dhe ideja e 1 personi te mbifuqishem. Per te mos fyre ne detaje, kjo ishte 1 lufte qe nuk solli asgje pervec mjerimit.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Vranina
  Vranina eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-08-06
  Postime
  39

  Kryesore

  Mendoj qe lufta qe kan zhvilluar nazistet ne nje menyre ka qen e drejt ngase kan qen vet gjermanet e shtypur ne vendin e vet nga qifutet superior ne aspektet ekonomike.
  Mandej eshte nje e vertet qe Hitleri e shpalon ne librin e tij Mein Kampf ku thote se sundimi i races Ariane eshte domosdoshmeri per balancimin e forcave ekzistuese ne ate kohe duke aluduar gjithemon ne racen e zeze dhe te verdh.
  HITLERI si nje nga ideatoret e nazizimit mbetet njera nder figurat me kontraverse ne historin boterore per arsye se ai eshte edhe themeluesi i mardhenjeve te reja mes Lindjes dhe Perendimit.
  Ishte po ai i cili luften e tij e kishte bazuar deri diku edhe ne Islam.
  Ishte Brigada SKENDERBEG e SS e cila ne ate kohe udhehiqej nga nje Hoxhe dhe i cili ne fakt e cila brigade pati shtrirje te medha ne regjion.
  Gjermania Nazizte ishte mundemi me than shpetim per Shqiperin e asaj kohe nga qetniket dhe helenet e qmendur.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit sniper
  sniper eshte Jashte Linje Anetar/e CTD High Jump Champion, Crash Down Champion
  Reg
  30-07-03
  Lokalizimi
  France
  Postime
  67

  Kryesore

  kur lexoj keto qe ju keni shkruar nuk u besoj syve. Si eshte e mundur te idealizosh nje kafshe, nje kriminel lufte si Hitleri?Si mund te konsiderosh qe nje njeri qe krijoi dhomat e gazit, qe ekzekutoi me miliona njerez beri nje lufte te drejte.Besoj se te thuash se lufta e hitlerit ishte e drejte eshte si te thuash qe milloshevici pati te drejte te masakronte popullin shqiptar ne kosove: eshte idiotesi pa precedent.Eshte e vertete se disa nga pronaret e tokave industrive ishin cifut po a eshte kjo nje arsye per te shfarrosur nje popull te tere?per mua kjo ka nje emer eshte:RACIZEM.
  Get rich or die tryin'!

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Vranina
  Vranina eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-08-06
  Postime
  39

  Kryesore

  sniper

  Hitleri dhe Milosheviqi kan dallim.
  Pik se pari Milosheviqi ka bere lufte apo me mir me thene masaker ndaj nje populli te pafajshem dhe te roberuar.
  Interesi i tij primar ka qen pastrimi etnik dhe shfarrosja e shqipetareve.
  Kurse Hitleri kishte per synim te shkaterron ate shoqeri devijuese qe me heret i tha bledi dhe ketu ska asgje te keqe,une nuk shoh asgje te keqe ketu.
  Pse mos te shkatrrohen te gjithe bie fjala Homoseksualet dhe gjitheqka qe ka te be me ta.
  Nuk eshte e thene te jesh rac e bukur por eshte e thene te jesh edhe RACIST
  Une per veten time nuk jam ndonje ku me dit se qfar racisti por kur po i shoh vajzat tona me njerz nga me te ndryshmit nga Bangladeshi,Kongo haj medet haj etj etj me te thene te verteten koxha po bohem nervoze e kur kesaj i shtohet edhe klubet e meshkujve homo ne Prishtine ku ofrojne kenaqesi per nderkombetaret po plasi krej.
  Nuk eshte ne traditen ton qe te na ndodhin keto gjera.
  Mandej edhe feja na i ndalon rreptesisht keto gjera.
  Prandaj mendohu edhe nje here SNIPER.

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Loti
  Loti eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-04-04
  Lokalizimi
  korce
  Postime
  42

  Kryesore

  E supozojme se mendimet e tua qendrojne Vranina, pra qe shoqeria po degjeneron ne nje fare menyre. Po ti vertet mendon se problemet sado te medhe qofshin ato mund te zgjidhen permes dhunes?
  Me le pa fjale si mun te mendoje keshtu nje banor/e kosovare qe dhunen e ka provuar mbi kurriz te popullit te vet.
  A ke menduar ndonjehere se racizmi mund te jete faktori kryesor per shume probleme te shoqerise tone. Racizmi nuk mun te justifikohet ne asnje rast, aq me teper nje lufte aq e eger sa ajo e Hitlerit.
  Sidoqofte cdokush eshte i lire ta mendoje si te doje por, mos harrojme qe ne kete bote bashkejetojme dhe per te mbijetuar nuk duhet te jemi mire vetem me veten por edhe me ata qe na rrethojne.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit sniper
  sniper eshte Jashte Linje Anetar/e CTD High Jump Champion, Crash Down Champion
  Reg
  30-07-03
  Lokalizimi
  France
  Postime
  67

  Kryesore

  Pergjigje Vranines.

  Personalisht jam kunder homoseksualitetit por nuk do te arrija deri ne piken sa te dilja ne rruge me pistolete per te vrare homot sepse jane te tille.
  Se dyti, do te doja te te ftoja te shikosh te gjitha videot e kampeve te perqendrimit ne fund te luftes; do te vesh re se shumica e te burgosurve ishin gra pleq dhe femije te pafajshem porsi grate pleqte dhe femijet kosovare te vrare gjate gjithe shekullit te kaluar.Pra nese Hitleri donte te rregullonte padrejtesite ne Gjermani i mjaftonte te arrestonte pronaret e medhenj cifut dhe gjermane, nuk ishte e nevojshme te klasifikonte racat me kritere absurde dhe idiote dhe te fillonte nje lufte boterore qe shkaktoi 60 milione te vdekur.
  Ne qe jemi shqiptare e dime se cfare ndien kur te vrasin e shfarrosin me mijera nga vellezerit e tu kosovare nga urrejtja e popullit tone, epo per cifutet ishte e njejta ndjenje.
  Get rich or die tryin'!

 8. #8
  Minifotoja e anetarit Vranina
  Vranina eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-08-06
  Postime
  39

  Kryesore

  Loti

  Eshte e vertet qe Racizmi nuk justifikohet per asnje rast por te jesh i bindur se ne Gjermani dhe gjetiu ne perendim perfshir ketu pa asnje dyshim edhe SHBA-ne racizmi ose urrejtja racore eshte shum e madhe,ajo rralle here kalon ne ndonje akt ngase ata i frigohen ligjit qe eshte ne fuqi per keso rastesh.
  E kemi vetem nje shembull ne New Orleans ku si pasoje e nje uragani i tere qyteti doli nga kontrolli dhe menje here filluan vrasjet dhe masakrimet mes racore,deri edhe tek ndarja e qytetit ne te zi dhe ne te bardhe.
  Eshte kan e nevojshme qe ushtria te nderhyne edhe pas shum ditesh luftimesh situata eshte ardh nen kontroll te qeveris federale.
  Ju lutem mos ti permendi tashme edhe raste te tjera.
  Loti edhe une kam qen viktim e terorit serb ne Kosove por e verteta eshte kjo qe Levizja Nazizste ne Gjermani nuk ka pasur rruge dalje tjeter.

  SNIPER

  Kam pare shum incizime te luftes se pare dhe te dyte boterore por prap se prap te falenderoje per kujdesin tend.
  Askush ketu nuk permendi se do te dilte neper rruge me pistolet dhe te shtinte ne drejtim te "homiqve" edhe une jam nje njeri modern mundem te them keshtu qe kjo eshte absurde por me nje kusht nese "homiqet"rrin te izluar ne nje hapsir te caktuar te shoqeris po flas ne aspektin juridik te fjales e ne menyre gjeografike,sniper.
  Eshte ende heret te flitet per luften e Hitlerit edhe pse ajo nuk ka qen e Hitlerit por ka qen dhe eshte e popullit dhe kombit gjerman..

  respekt

 9. #9
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Mos harroni nuk ishte lufta e Hitlerit mos ai ndonje tjeter do ta niste vallen pasi e tille ishte bota pas LIB
  VAE VICTIS

 10. #10
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore

  ADOLF HITLERI thjesht humbi luften prandaj dhe ngeli i keq ne historin qe dim.Dihet qe historia shkruhet nga fitimtaret dhe ato vendosin se kush esht i miri dhe i keqi.Faktikisht ushtris gjermane as1 vend i evropes nuk i beri rezistenc,pervec vendeve te kufizuara me Bashkimin Sovjetik,te cilat her pas here ndo1 sabotazh te vogel fare.per mendimin tim HITLERI donte te formonte EVROPEN E BEASHKUAR,(dicka qe po ndodh tani)1 fuqi kjo te ciles nuk mund ti bente ball as1 fuqi tjeter ne bot.HITLERI humbi luften.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit ardiani1
  ardiani1 eshte Jashte Linje Anetar/e Tyler Tubing Champion, Tetrollapse Lite Champion
  Reg
  08-07-06
  Lokalizimi
  Avignon-FRANCE
  Postime
  277
  Images
  5

  Kryesore

  ja si e shpjegoj une luften e hitlerit
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Pali
  Pali eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-10-06
  Postime
  73
  Images
  1

  Kryesore

  Kjo eshte me te vertete per ta gjykuar rende. Si mundet qe te dale nga dora dhe mendja e nje te riu shqiptar kjo:Hitleri themeluesi i mardhenieve te reja ne mes Lindjes dhe Perendimit. Ose: Mendoj se lufta qe kane zhvilluar nazistet ne nje fare menyre ka qene e drejte!!!!
  Po sikur nje i ri paqedashes i Frances, i Belgjikes I Anglise ta lexonte nje gje te tille ketu, kjo do te ishte katastrofa me e madhe per Kosoven dhe per tere popullin shqiptare. Madje sipas njerit Hitleri paska bazuar luften ne Islam.Po keto jane vetem gjepura, jane mungese e edukates ne frymen e drejte kombetare te te rinjeve tane. Bota e civilizuar e ka denuar cdo lufte grabitqare, cdo lufte shtypese ciladoqofte ajo hitleriane apo millosheviqiane. Edhe ne Shqiptaret e denojme ata. Edhepse te paret e mi dhe une me ta kemi qene te shtypur nga regjimi dhe lufta serbomadhe, nuk kam guximin te them nje gje te tille se lufta e hitlerit paska qene e drejte.Kete e bejne vetem shkurtpamesit.Me kete ne i sjellim shume deme perpjekjeve qe po bene bashkesia nderkombetare per ta bere Kosoven te pavarur. Me nje fjale ne po ndihmojme propaganen serbe se shqiptaret jane nacista ose racista. Kjo politike qe ka bere serbija gjere tani ne arenen nderkombare ne po e ndihmojme.Bile ate cka e ka thane beogradi ne po ia vertetojme.Populli shqiptare ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni dhe Mal te Zi, ka qene gjithemone liridashes per vete dhe per te tjeret.Italia fashiste ka kapitulluar nga rezistenca e forte shqiptare.eshte dashur Italise qe te sjell ne Shqiperi me se 750 mije ushtare dhe teknike te forte ushtarake dhe me ne fund perseri e humbi luften dhe kapitulloi para Gjermanise fashiste.Shqiptaret nuk jane fashista. Edhepse ka pasur ne mesin tone grupacione pjesa dermuese e popullit i eshte bashkangjitur luftes per clirim. Fashizmi eshte pjella me keqe e njerezimit.Liria fitohet me lufte te drejte.Jo me urrejtje ndaj popujve tjere.Urrejtja te con ne humnere.Lufta e UcK-Se Ne kOSOVe KA QENe E DREJTe. KOSOVA eSHTe DREJTe PAVAReSISe.Pra larg cdo ideje fashiste sepse ska asgje te drejt ne te.

 13. #13
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore

  i dashur PAL.nuk mud te krahasoj luften ne kosov me luften e HITLERIT.Pik se pari HITLERI ngriti lart krenarin e gjermaneve,beri centralizimin e industris gjemane,u rrit mirqenia shum ne gjermani,teknollogjia po zhvillohej cdo dit e me shum.kurse lufta e serbve ishte krejt e felliqur,dhe shfrosese etnike pra 1 luft etnike.Kurse as1 vend i evropes nuk i beri rezistenc gjermanise se fuqishme.kampet e perqendrimit nuk u ndertuan me ate arsye(kjo nuk justifikon se per cfar u perdoren dhe ndodhi ne to),ato ishin burgje te medha,dhe sot ka burgje,dhe sot njerezit qe vdesin digjen.Hitleri humbi luften prandaj dhe u shkruajt si HITLERI I KEQ.GJERMANIN E SULMUAN PER TI MAR TEKNOLOGJIN DHE PER AS1 ARSYE TJETER.NGA E VODHEN AMERIKANET FORMULEN E BOMBES SE HIROSHIMAS?jo nga ruset.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Per cfare flitet se nuk e marr vesh Pali ka te drejte. Hitleri me te vertete ngriti ekonomine gjermane por ne kurriz te miliona shpirtrave ne kampet e shfarosjes.Kishin dyer si kjo po qe se nuk e di.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  VAE VICTIS

Tema te ngjashme

 1. Amerika, luftë me UFO-t
  By Administratori in forum Ufologji
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-05-2010, 22:59
 2. Lufta ndaj krimit ka një çmim
  By informuesi in forum Shtypi i dites
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 00:09
 3. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2006, 23:39
 4. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-11-2003, 19:47
 5. Lufta ne IRAK
  By Ardit in forum Arena Nderkombetare
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-10-2003, 16:11

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.