Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Tregoni rezultatet 1 ne 35 nga 44
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Edra71
  Edra71 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-12-04
  Postime
  41

  Icon8 Figura te shquara shqipetare

  Ismail KADARE . Eshte shkrimtari me i madh i letrave shqipe, i cili qe pas viteve '90 jeton ne France. Kanditat i cmimit Nobel ne letersi. Lindi ne vitin 1936 ne Gjirokaster. Eshte autor i romaneve "Gjenerali i ushtrise se vdekur", i perkthyer ne tete gjuhe te botes, "Muzgu i perendive te stepes", "Koncert ne fund te dimrit", dhe i nje serie vjershash, permbledhjesh, novelash dhe poezish. Eshte nderuar me titullin e larte "Nderi Kombit".Kadare ben pjese ne Akademine Franceze nder 12 anetare-shok te huaj te kesaj Akademie, i Akademise se Berlinit. Veprat e tij jane perkthyer ne 20 gjuhe te botes.

  Kristaq ANTONIU (1909- 1979) Kengetar, tenor dhe bariton (Artist i Popullit). Lindi ne Korce dhe mergoi ne Rumani, ku dhe perfundoi Akademine Mimodramatike te Bukureshtit. Interpretoi role te para ne disa filma kinematografie, ku dhe u be i njohur.Si koncertist dhe kengetar operetash beri turne me nje trupe neper Evrope. Ne Shqiperi u kthye ne vitin '35 ku dhe nisi nje veprimtari te gjalle artistike. U shqua ne interpretimin e arieve nga operat klasike dhe te kengeve popullore

  Fan NOLI eshte artist dhe dijetar, perfaqesues i shquar i letersise demokratike, qe u zhvillua ne Shqiperi fill pas Rilindjes. Fan Noli dha nje kontribut te cmuar ne thesarin e kultures kombetare. Lindi me 6 janar 1882 ne Qyteze (turqisht: Ibrik Tepe), fshat shqiptar ne Thrake, jo shume larg nga Ederneja.Me 1906, i nxitur dhe i perkrahur nga patroitet, Noli u nis per ne SHBA, me qellim qe te ndihmonte ne organizimin dhe ne bashkimin e shqiptareve te merguar, qe kercenoheshin nga rreziku i percarjes, per shkak te veprimeve te shovenisteve greke,Pas nje semundjeje te rende vdes ne Florida.

  Aleksander MOISIU(Artist i Popullit) Lindi ne qytetin e Kavajes ne vitin 1879. Ai ridhte nga nje familje shqiptare e Moisive, e cila per arsye ekonomike emigroi ne Trieste. Pas mbarimit te shkolles se mesme ne Grac te Austrise dhe pas nderprerjes se konservatorit te Vjenes, Moisiu per arsye ekonomike filloi te punoje si duartrokites ne opera dhe si figurant ne Burgteater, ku dhe nisi krijimtaria teatrale e tij.Debutoi me sukses ne vitin 1903 ne Teatrin gjerman te Prages, ne Teatrin "Skena Popullore", te Berlinit etj. Moisiu u vleresua si aktor ne rolet e Osvaldit, Pozes, Hamletit, nderkohe qe vetem rolin e Fedjas ne dramen "Kufoma e gjalle", te Leon Tolstoit e interpretoi 1200 here. Vetem tre vjet para se te nderronte jete, ne vitin 1935. Moisiu triumfoi ne skenat e Evropes ne shfaqjen jubilare "Fausti" te Getes.

  Kole IDRONOMEO 1860-1939 Piktor i Rilindjes Kombetare, arkitekt dhe fotograf, Piktor i Popullit. Lindi ne Shkoder dhe qe ne moshe te vogel shfaqi prirje per artin. Ai kishte nje studio fotografike dhe ka dhene i pari shfaqje kinematografike ne vend ne vitin 1912. Krijoi ne pikture nje radhe kompozimesh te karakterit etnografik. Kryevepra e tij eshte "Motra Tone" viti 1883. Eshte i pari ne artin shqiptar qe trajtoi peisazhin.

  Naim FRASHERI 1846-1900. Poet i madh i Rilindjes Kombetare shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit dhe i kultures. Lindi ne Frasher te Permetit. U shkollua ne gjimnazin "Zosimea", ne Greqi. Poema e tij e pare ishte "Shqiperia", qe entuziazmoi patriotet shqiptare, botuar ne vitin 1897. Ne Stamboll ishte nder botuesit kryesore te revistes "Drita", me pas "Dituria", ku u botuan shume vjersha te tij, proza e vargje per shkollat shqipe. Me 1886 botoi poemen "Bageti e bujqesi". Veprat kryesore jane "Qerbelaja", "Historia e Skenderbeut", "Gjuha shqipe", "Korca" etj.

  Abdyl FRASHERI (1839 -1892) ka qene patriot e demokrat i shquar dhe nje nga udheheqesit kryesore te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit.Lindi ne Frasher (Permet) me 1839 ne familjen e nje spahiu te vogel te deklasuar. Pjesen e pare te jetes e kaloi ne fshatin e lindjes. Ne moshen 18 vjecare u vendos per nevoja pune ne Janine. U shqua si personalitet politik qysh me 1877. Ne fund te ketij viti (1877), kur ishte deputet i Janines ne parlamentin e dyte osman, Abdyl Frasheri u zgjodh kryetar i Komitetit Qendror per Mbrojtjen e te Drejtave te Kombesise Shqiptare, qe u formua ne Stamboll

  Sami FRASHERI ( 1850-1904 ) ka qene rilindas i shquar, ideologu kryesor i Levizjes Kombetare Shqiptare, dijetar i madh, shkrimtar dhe publicist. Ne literaturen e huaj eshte njohur me emrin Shemsedin Sami. Lindi ne Frasher te Permetit me 1 qershor 1850. Mesimet e para i mori ne fshatin e tij. Kreu shkollen e mesme greke Zosimea ne Janine, ku pervec literatures se pergjithshme, pervetesoi edhe disa gjuhe te huaja

  Elena GJIKA (Dora d'Istria) 1829-1888). Shkrimtare dhe publiciste perparimtare rumune me origjine shqiptare. Eshte autore e shume studimeve si Kombesia shqiptare sipas kengeve popullore, Shkrimtaret shqiptare te Italise jugore, Shqiptaret ne Rumani, etj. Eshte e njohur ne opinionin boteror per ndihmen e dhene ne ceshtjen shqiptare

  Kostandin KRISTOFORIDHI ( 1827 1895 ). Levrues dhe studiues i gjuhes shqipe, veprimtar i njohur i Rilindjes Kombetare, arsimit dhe kultures. Lindi ne Elbasan dhe ndoqi gjimnazin Zosimea te Janines. Veprimtaria e tij themelore lidhet me perhapjen e gjuhes dhe shkolles shqipe. Ai njihet si hartuesi i pare i Abetares se pare shqipe ne gegerisht ne vitin 1867 dhe nje vit me vone po kete abetare e botoi ne toskerisht. Vepra themelore eshte "Fjalori i gjuhes shqipe". Eshte perkrahes i teorise mbi prejardhjen pellazge te shqipes.

  Ali Pashe TEPELENA , sundimtar i fuqishem feudal ne Shqiperine Jugore. Themelues i Pashallekut autonom te Janines, kryengrites kunder pushtetit te Portes Osmane ne Shqiperi. Lindi ne Tepelene ne nje familje feudalesh ushtarake dhe u dallua per aftesite e energjite, me te cilen ndoqi planet e veta ambicioze per t'u bere sundimtar i vetem i vendit duke perdorur te gjitha mjetet. Me 1784 fitoi graden e "Pashait" si komandant ushtarak prane Valiut te Rumelise ne Sofje. Politika e Ali Pashe Tepelenes synonte autonomine dhe bashkimin e krahinave shqiptare nen sundimin e pashallekut te Janines

  Arkitekt KASEMI (1570-1650) Mjeshter i arkitektures klasike osmane. U lind ne fshatin Gremsh te Tomorrices, Skrapar. Studimet e larta per arkitekture i kreu ne Stamboll dhe u radhit nder ndihmesit me te afert te arkitekt Sinanit. Ai ka sherbyer si kryearkitekt i perandorise osmane si dhe ka krijuar vepra monumentale origjinale si Qoshku Bagdad, Qoshku Revan, Xhamia me Fajance ne Stamboll si dhe mjaft vepra ne Shqiperi si bujtina, ura, banja dhe trasete e rrugeve mesjetare Berat Korce etj.

  Aleksi ANDREA 1425-1505 (i mbiquajturi Durrsaku). Arkitekt, piktor dhe skulptor shqiptar dhe nje prej artisteve me te medhenj te rilindjes dalmatiane. Ne te gjitha mbishkrimet e veprave shenon origjinen e tij nga Durresi, ku dhe lindi. Ne moshe te re mergoi ne qytetin Spilit, te Dalmacise, ku dhe studioi prane skulptorit Mark Troja. Eshte autor i statujave te lozhes se tregtareve ne Ankone te Italise, i 1454 afreskeve ne nje kishe te ishullit Arabe te Dalmacise. Kryevepra e tij mbahet pagezimorja e Trogirit.
  ?ndërrova që zjarri ngrinte,që bora digjte dhe për të ëndërruar të pamundurën, ëndërrova që ti më doje!

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Engel
  Engel eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  05-01-05
  Lokalizimi
  I don't belong here...
  Postime
  354

  Kryesore

  Arkitekt Sinani- ka qene arkitekti i xhamise Blu ne Stamboll
  Inva Mula- Soprane e famshme
  Modifikuar per here te fundit nga Engel : 06-01-2005 ne 21:29

 3. #3
  Minifotoja e anetarit goldenhoney
  goldenhoney eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-01-05
  Lokalizimi
  brenda shpirtit tim
  Postime
  44

  Icon25

  PIRRO DHIMA (dhe pse njihet si grek nuk eshte faji i tij qe shteti jone nuk u jep krah sportistave dhe artistave. keshtu qe ne dalim dhe e kerkojme neper bote.)

  Plus jam dhe une qe do behem nje nder avokatet me te njohur ne bote...

  all of u take care!
  dashuria eshte thene te jete jeta edhe pse shume jetojne nje jete pa dashuri

 4. #4
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Ja dhe dy nder Rilindasit me te njohur
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  VAE VICTIS

 5. #5
  Minifotoja e anetarit yllis
  yllis eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  31-01-05
  Lokalizimi
  france
  Postime
  20

  Kryesore Figurat kryesore

  Disa nga figurat kryesore te shqiperise per mua jane:
  Nene Tereza
  Skenderbeu
  Kadare
  Ali Pashe Tepelena
  Enver Hoxha
  Sali Berisha
  Naim Frasheri
  Adem Jashari
  Pa harruar me qindra e qindra te tjere .

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Kosovari_pz
  Kosovari_pz eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-03-05
  Lokalizimi
  Gjermani
  Postime
  77
  Images
  1

  Kryesore X_ForEver_2
  ADEM JASHARI
  AGIM RAMADANI
  Hasan Prishtina


  FOTOGRAFI
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura

 7. #7
  Minifotoja e anetarit carbone
  carbone eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-03-05
  Lokalizimi
  usa
  Postime
  154

  Kryesore

  une pashe shume emra aty por per fat te keq nuk me ra ne sy emri i heroit tone kombetar,i identitetit te shqipnise,i kaloresit dhe legjendes sone gjergj kastrioti.Ai duhet te ishte ne krye te tabeles .Here tjeter mendohuni me mire dhe me thelle pasi keshtu formoheni dhe jepni mendim me te menduar.

 8. #8
  Minifotoja e anetarit AlbShkodra
  AlbShkodra eshte Jashte Linje Anetare Nderi
  Reg
  11-09-03
  Lokalizimi
  Londer
  Postime
  5,425

  Kryesore

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Njeriu lind per ta jetuar jeten, pastaj kerkon magjine e saj: dashurine, pasi e gjen... jeta stoliset me miresi... miresise i falesh dhe me engjellin tend keni nje zemer te perbashket. Te dua cmendurisht engjelli im.

 9. #9
  Minifotoja e anetarit sniper
  sniper eshte Jashte Linje Anetar/e CTD High Jump Champion, Crash Down Champion
  Reg
  30-07-03
  Lokalizimi
  France
  Postime
  67

  Kryesore

  kemi edhe eliza dushku megjithese ka lindur ne amerike
  Get rich or die tryin'!

 10. #10
  Minifotoja e anetarit migel
  migel eshte Jashte Linje Anetar/e Xtreme QB Challenge Champion, Undress Me Champion, stitchspeedchase Champion, Speed Cards Champion, Snowboard Slalom Champion, Rapid Motion Champion, Qbert 2004 Champion, Ninja Combat Champion, Letter Doolhof Champion, Ice Hockey Champion, Hot Water Champion, Fall Down Champion, F/A-18 Hornet Champion, Bounce Back Champion, Alpha Force Champion, Alien Hominid Champion, 5 Miles To Go Champion
  Reg
  19-10-04
  Lokalizimi
  ITALY
  Postime
  45
  Images
  4

  Kryesore

  figura me e shquar eshte naim frasheri
  MIII SONO IL CONTE DRAKULA

 11. #11
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Abaz Shehu

  Abaz Shehu pjesemarres i levizjes demokratike-revolucionare, veprimtar i shquar i levizjes komuniste dhe i Luftes ANc, Hero i Popullit lindi ne Bence te Tepelenes, ne nje familje me tradita patriotike. Mori pjese aktivisht ne Revolucionin e Qershorit 1924.
  Me 1925 i shtrenguar nga regjimi zogist shkoi ne France, ku u be anetar i PKF. Aktivitetin e tij revolucionar ne France Abazi e vazhdoi per 6 - 7 vjet deri aty nga viti 1931 kur vendosi te kthehej ne Shqiperi. Aktiviteti i tij antizogist bie ne sy te autoriteteve qeveritare dhe, pa kaluar shume kohe, duke u cilesuar si element i kuq, arrestohet si pjesetar i organizates se Vlores dhe denohet ne fillim me vdekje, por pastaj denimi i kthehet ne burgim te perjetshem.

  Jeta e tij ne burg zgjati 5 vjet, pas te cileve, me ndihmen dhe perpjekjen e miqve, u lirua. Abazi, si revoludonar me eksperience te madhe i dha nje ndihme te vecante Luftes Nacionalclirimtare ne krahinen e Tepelenes. Fjala e tij e mprehte, diskutimet dhe thirrjet plot zjarr, qe i bente popullit, linin kudo gjurme te thella ne zemrat e patrioteve, te njerezve te thjeshte, te cilet mbushnin vullnetarisht radhet e cetave partizane. Me zgjerimin e rreshtave partizane Abazi punon per organizimin e batalionit "Baba Abaz", ne krye te te cilit ai kreu aksione te rendesishme, duke u dalluar per trimeri e heroizem.
  Ne tetor te vitit 1943, me urdher te Shtabit te Zones I Operative Vlore - Gjirokaster, Abaz Shehu, u caktua komandant i grupit te Vlores dhe me vone u ngarkua nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Nacionalclirimtare si komandant i Brigades V Sulmuese, qe ishte ne formim e siper ne qarkun e Vlores. Por Abazi nuk arriti dot ta filloje detyren e re se ra ne luften e pergjakshme te Gjormit, qe u zhvillua me 12 dhjetor te vitit 1943 kunder forcave gjermane.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Abdurrahim Buza

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 13. #13
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Abdyl Frasheri

  Abdyl Frasheri
  (1839 - 23 tetor 1892)

  Patriot demokrat i shquar, nje nga ideologet perparimtare te Rilindjes Kombetare dhe nje nga udheheqesit kryesore te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, Hero i Popullit.
  Lindi ne Frasher (Permet) ne familjen e nje spahiu te vogel te deklasuar; vellaj i madh i Naim Frasherit dhe Sami Frasherit. Abdyl Frasheri e kaloi pjesen e pare te jetes ne fshatin e lindjes deri ne moshen 18-vjecare kur u vendos per nevoja pune ne Janine.

  U shqua si personalitet politik qysh me 1877, sapo u duk se Kriza Lindore po rrezikonte trojet shqiptare. Si kryetar i Komitetit Shqiptar te Janines qe u formua po ate vit, hartoi projektin e shpalljes se pavaresise se Shqiperise me anen e kryengritjes clirimtare antiosmane. Por shpresat e tij se idene e shtetit shqiptar do ta perkrahnin rivalet e Perandorise Ruse, te cilet nuk e deshironin supremacine e saj ne Gadishullin Ballkanik, nuk u realizuan. Bisedimet qe zhvilloi me perfaqesuesit e Greqise ne korrik dhe ne dhjetor 1877, per nje aleance politike dhe ushtarake shqiptaro-greke kunder Perandorise Osmane deshtuan gjithashtu mbasi as Athina nuk e pranoi idene e nje Shqiperie te Pavarur ne kufijte e saj etnike.

  Ne fund te vitit 1877, Abdyl Frasheri (atehere deputet i Janines ne parlamentin e dyte osman), u zgjodh kryetar i Komitetit Qendror per Mbrojtjen e te Drejtave te Kombesise Shqiptare, qe u formua ne Stamboll (Komiteti i Stamboilit). Si kryetar i tij ai dha nje kontribut te rendesishem ne perpunimin e platformes politike qe adoptoi levizja kombetare pas fitores ruse mbi Perandorine Osmane dhe sidomos pas nenshkrimit te Traktatif te Shen Stefanit.

  Sipas tezes se Abdyl Frasheri. ne kushtet e krijuara nga prirjet ekspansioniste te Rusise cariste, nga interesat e fuqive perendimore per ta mbajtur me kembe Perandorine Osmane dhe nga synimet e monarkive ballkanike fqinje per ta copetuar Shqiperine, zgjidhja me e pershtatshme (nje zgjidhje kjo e perkohshme) ishte krijimi i nje shteti autonom shqiptar nen suzerenitetin e sulltanit ose, te pakten, krijimi i nje vilajeti te bashkuar shqiptar ne kuadrin e Perandorise Osmane, i cili, po te realizohej, do te sanksiononte kufijte etnike te Shqiperise dhe te drejtat kulturore te shqiptareve.

  Si nje nga autoret kryesore te platformes politike te Komitetit Qendror te Stambollit, te cilen Abdyl Frasheri e parashtroi publikisht edhe me anen e artikujve qe botoi ne disa organe te shtypit evropian gjate pranveres se vitit 1878, ai mori pjese aktivisht ne themelimin e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Pas themelimit te Lidhjes, e cila e adoptoi kete platforme, Abdyl Frasheri. u shqua si udheheqes, organizator, diplomat dhe aktivist i saj. Veprimtarine e tij kryesore e zhvilloi sidomos ne viset e vilajetit te Janines dhe te Kosoves. Nuk e shkeputi asnjehere luften per mbrojtjen e teresise tokesore te atdheut nga lufta per autonomine e Shqiperise. Mori pjese pothuajse ne te gjitha kuvendet kryesore qe u organizuan nga Keshilli i Pergjithshem i Lidhjes Shqiptare ose nga komitetet nderkrahinore te saj. Kudo udhehoqi krahun autonomist te levizjes.

  Ne Kuvendin themelues te Lidhjes se Prizrenit u zgjodh kryetar i koinisionit te puneve te jashtme te saj. Ai perfaqesoi Toskerine ne Kuvendin e Pare te Dibres (1 nentor 1878), ku u miratua rezoluta me te cilen kerkohej zyrtarisht nga Porta e Larte krijimi i vilajetit te bashkuar autonom te Shqiperise. Ai qe organizatori kryesor i Kuvendit te Prevezes (janar 1879), i cili arriti ta pengonte leshimin e camerise ne favor te Greqise.

  Ne pranveren e vitit 1879 kryesoi delegacionin e Lidhjes qe vizitoi kryeqytetet e Fuqive te Medha per te mbrojtur nga afer teresine territoriale dhe te drejtat per autonomi te Shqiperise. Abdyl Frasheri, ishte promotori i projektit qe miratoi Kuvendi i Dyte i Frasherit per te formuar qeverine e perkohshme. Ai udhehoqi gjithashtu Kuvendin Kombetar te Gjirokastres qe u shpreh per krijimin e shtetit autonom shqiptar me anen e levizjes se armatosur.

  Abdyl Frasheri, e mbrojti programin e Gjirokastres ne Kuvendin e Dyte te Dibres ku udhehoqi si gjithnje krahun radikal te levizjes. Edhe pse programi i autonomise nuk u pranua nga perfaqesuesit e rrymes se moderuar, ai kaloi ne Kosove dhe aty se bashku me bashkeluftetaret e vet kosovare, vuri ne jete vendimet e Gjirokastres. U be anetar i qeverise se perkohshme qe u formua ne Prizren ne fillim te vint 1881 dhe dha nje kontribut te rendesishem ne pergatitjet politike dhe ushtarake qe u moren per mbrojtjen e autonomise kunder ekspedites ushtarake osmane.

  Pas shtypjes se Lidhjes, u arrestua dhe u denua me vdekje nga gjyqi special osman, por denimi u kthye ne burgim te perjetshem. Megjithate, pasi qendroi ne burg 3 vjet dhe ne internim 20 muaj, per arsye shendetesore u lirua, por me kusht qe te, hiqte dore nga veprimtaria politike patriotike. Edhe pse i semure dhe i izoluar, ai e vazhdoi veprimtarine patriotike derisa vdiq ne Stamboll me 23 tetor. Eshtrat e tij u sollen ne Tirane me 1978.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon25 Adem Jashari

  Adem Jashari
  (28 Nentor 1955 - 1998)

  Adem Jashari lindi ne Prekaz te Drenices, me 28 nentor 1955. Kete vit, Shaban Jasharit babai i tij, krahas Festes se Flamurit, qe e festonte per cdo mot, ju shtua edhe nje feste tjeter - Ditelindja e djalit te cilin e pagezoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qe mbi djepin e posa te lindurit ne kete dite, Djepi te mbulohej me flamurin e Skenderbeut. Keshtu ndodhi ate dite ne familjen Jashari, ne Prekazin e Ahmet Delise. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe nje pushke, ne Drenice jehuan krismat e pushkeve per flamur dhe ushtarin e posalindur te lirise. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkeve qe krisen per lindjen e Adem Jasharit po shperndahej vale - vale neper Drenice e Kosove si jehona "Prite, prite Azem Galicen o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndegjonte jehonen: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S'do te ishte cudi qe ate dite, xha Shabani t'i kishte ndegjuar te dy jehonat, se ate dite e kaluara po e percaktonte te ardhmen, ishin bere nje. Ate dite, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i nje lavdije te madhe. Adem Jashari erdhi ne kete bote me te vetmin ndryshim nga gjithe moshataret e tij se ky u lind ne diten e fitoreve me te lavdishme te popullit shqiptar, ne Diten e 28 Nentorit. Keshtu nisi jeta ne vazhdimesi ne Prekazin e lavdive te perseritshme. Ne feste me krisma e kenge edhe vdekjen e bejne me krisma e kenge.

  Xha Shabani ishte i kujdesshem me te gjithe femijte, por ndaj Ademit tregonte nje kujdes te vecante, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkes dhe jehonat e perseritura te atyre krismave ne 28 Nentorin e vitit 1955. Xha Shabani ishte bujk. Pas Luftes se Dyte Boterore, per nje kohe pati ushtruar profesionin e mesuesit, por per shkak te veprimtarise atdhetare ai do te largohet nga procesi mesimor. Ai pa ndonje kundershti vendosi te merrej me punimin e tokes dhe edukimin e femijeve ne frymen e atdhetarizmes. Keshtu po rritej Ademi se bashku me vellezerit me te medhenj, Rifatin dhe Hamzen. Ademi kishte nje interesim te vecante per armet, per te bemat e prekazioteve gjate historise e sidomos i interesonte akti teper burreror i Ahmet Delise dhe ndihma qe ai i pati dhene fqiut, qe ishte sulmuar nga bandat serbe.

  Sopata e Ahmet Delise, ajo qe bandes cetnike i ndau kokat ne dysh, ishte bere legjende, legjende e historise ne mbrojtje te nderit dhe dinjitetit kombetar. Adem Jashari kishte nje interesim te vecante per Emin Latin, prekaziotin bashkeluftetar te Azem e Shote Galices, te atij brezi trimash, qe ne gjithe shqiptarine njiheshin per te beme e trimeri. Ndonese ky brez i trimave te qartur te lirise, Kosoves nuk i sollen clirimin e bashkimin kombetar, por brezave ju lan amanet: pushket trimerore te lirise. Ky amanet percillej nga brezi ne brez, nga luftetari te luftetari me porosi, qe te percillej si stafete deri ne fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi ne menyren me besnike e percolli amanetin e luftetareve te lirise, jo vetem duke e mbajtur syrin ne shenjester, por duke percjell jehonen e pushkeve te lirise nga Prekazi ne Drenice e ne Kosove, jehone qe i mbulonte te gjitha tokat e pushtuara te Shqiperise.

  A nuk e tregoi kete edhe Kulla e Shasivar Alise, ne dimrin e ftohte te vitit 1945? A nuk u perserit kjo nga pasardhesi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njesine speciale te policise beogradase? Te gjitha keto dhe shume te tjera qe s'u permenden, lane gjurme te thella ne edukimin atdhetar te Adem e Hamez Jasharit dhe cetes se tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do te betohen para varrit te Tahir Mehes, se do te vazhdojne luften per clirim deri ne fitore. Dhe, ecen guximshem rruges se luftetareve kombetare, duke ngritur si ne cilesi e ne sasi numrin e luftetareve te lirise e te pavaresise, duke ngritur cilesin e luftes clirimtare, me cka ndryshuan rrjedhat e historise dhe hapen nje epoke te re - Epoken e Ushtrise clirimtare te Kosoves.

  Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranveres se madhe studentore te vitit 1981, te cilat u shnderruan ne Levizje te madhe popullore, qe me vite mbajten te ndezur flakadanin e lirise e te clirimit te kombit, paten ndikim magjik ne brezin qe formuan, organizuan dhe udhehoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrine clirimtare te Kosoves (UcK). Adem Jashari dhe ceta e tij ka qene dhe ka mbetur berthama themeltare e UcK-se. Ne histori ndodh edhe te ndodhin ngjarje te rastsishme, por Adem Jashari, ceta dhe familja e tij nuk jane rastesi e historise, ata me ndergjegje e vendosmeri u pergatiten per kthesen vendimtare te historise sone me te re. Adem Jashari nuk shkoi rastesisht ne Shqiperi per te persosur artin e luftes, te cilin e pervetesonte me shpejtesi te rrufeshme, dallohej nga i gjithe brezi i tij. Ne pergatitjet ushtarake tregoi aftesi dhe cilesi te larta ne pervetesimin e artit te perdorimit te armeve te ndryshme per luften clirimtare.

  Adem Jashari, ndryshimet qe po beheshin ne vitet 90, i shihte me optimizem, prandaj sincerisht e vendosmerisht nisi angazhimin e tij ne sferen ushtarake, per organizimin e luftes clirimtare. Adem Jashari dhe ceta e tij nuk ishin nisur ne rrugen e luftes per liri per hire te ketij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan syte e zinj. Ata ishin nisur per clirimin e Kosoves pa bere llogari meskine, karieriste apo grabitese. Ata e donin Kosoven e lire e te pavarur. Ata ishin te liruar nga ideologjizmat, vec shqiptarizmes. Adem Jashari dhe ceta e tij ndryshimet politike qe ndodhen ne vitet 90 i priti me optimizem, besoj shume, por nuk do te kaloje shume kohe dhe do te zhgenjehen se kasta e "re" e politikajve po behej pengese e rrjedhave te reja te historise, po ngulfaste shpirtin luftarak te shqiptareve liridashes. Kur ne fund te vitit 1991, ne Kosove po beheshin arrestime te te gjithe atyre qe ishin pergatitur ne Shqiperi, Adem Jashari do te njoftoje ceten e tij dhe te kerkoje nga ata, qe te ishin vigjilent se cdo nate armiku mund t'iu trokaste ne porta. Ai do t'iu thote shokeve: "Armet nuk i kemi marre qe t'ia dorezojme armikut, por qe ta luftojme deri ne fishekun e fundit".

  Me fjalen e komandantit u pajtuan te gjithe. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do te trokas ne porten e Jashareve. Ishte mengjesi i hershem i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me nje makineri te tere policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kerkuan dorezimin e Adem Jasharit dhe Jashareve tjere. Adem Jashari me vellezer e shoke apelit te armikut per dorezim ju pergjigjen me bresheri armesh nga shume drejtime. Ishte e carte, ceta e Prekazit kishte vendosur epoken e luftes clirimtare, ata mes jetes se burgut e te poshterimit kishin zgjedhur jeten e lavdise e te lirise, me te gjitha pasojat qe mund t'i kishte. Vetem te guximshmit neper kohe te ndryshme i kane nderruar rrjedhat e historise, keshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ceten e tij.

  Keshtu nisin aksionet luftarake mbi policine e armikut, fillimisht ne Drenice, e per t'u perhapur me vone ne Llap e Dukagjin, ne Drini e kudo ne Kosove. UcK po behej shprese per popullin dhe tmerr per armikun, armikut po i rreshqiste dheu nen kembe, pasigurine e shihte te cdo kacube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po behej legjende. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte ne cdo cep te Kosoves. Vetem frikacaket nuk mund t'i besonin trimerive e te bemave te Adem Jasharit, ata nuk deshironin ndeshjen me armikun dhe sa here qe ceta e tij sulmonte e vriste policine kriminale te armikut do te thonin: "Keta jane dore e zgjatur e armikut, jane te Sheshelit apo te Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte dicka e re, dikush duhej te mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri.

  Adem Jashari kishte shume mundesi, ai kishte zgjedhur me ndergjegje mundesine e luftes se armatosur per liri e pavaresi, anipse ai i dinte mundesite e veprimit luftarak te UcK-se. Pas luftes se 26 nentorit 1997, ne Llaushe te Re, ku mori pjese Ademi me ceten e tij, nga e cila armiku u terhoq me bisht nen kembe, armiku do te beje plane per zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do te ndodhe me 22 janar 1997. Nje bande kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qellim qe te zhdukej kjo cerdhe e rrezikshme e Ushtrise clirimtare te Kosoves. Por, fale gjakftohesise e guximit te familjes dhe ndihmes qe erdhi nga ceta, armiku u terhoq pa arritur qellimin. Ato dite e tere Kosova sikur ishte ne Lagjen e Jashareve. Nuk ishte e veshtire ta kuptoje mesazhin qe kishte lene armiku. Armiku ishte terhequr i bindur se nuk kishte gjetur menyren e eliminimit te Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku deshironte qofte edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i leshonin trojet stergjyshore. Ata as te vdekur nuk donin te shkuleshin nga vendi i tyre, per cka kishin nisur luften.

  Adem Jashari dhe gjithe Jasharajt nuk e donin ikjen e poshterimin, ata e deshironin qendresen, e donin lirine dhe pavaresine e Kosoves. Armiku pas disfates se 22 janarit kishte filluar pergatitjet per nje sulm te permasave te medha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do te filloje ne mengjesit e hershem te 5 prillit 1998, pak dite pasi policia armike kishte pasur nje disfate te Lisat Binak, ne Likoshan. Kete here forca te medha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jashareve. Lufta per eliminimin e Jashareve ishte e rrepte. Armiku Prekazin e kishte vendosur ne rreth te hekurte dhe sulmonte nga shume ane me armatim te rende. UcK-ja aso kohe i kishte mundesite e kufizuara te sulmit e te depertimit. Adem Jashari dhe ceta e tij sulmit armik ju pergjigjen me sulm. Lufta qe zhvilloi Adem Jashari me shoke qe e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas nje rezistence te gjate dhe herioke, armiku arriti te djege e shkaterroje Lagjen e Jashareve, por jo kurre vendosmerine per te vazhduar luften per liri e pavaresi. Adem Jashari deri ne vdekje luftoi e kendoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk eshte vdekje eshte perjetesi. Lufta per Prekazin qe e ashper.

  Qendresa ishte e madhe. Ushtria clirimtare e Kosoves humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e renies se Jashareve, Kosova mundi friken dhe per lirine e pavaresine u hapen shtigje te reja. Adem Jashari - legjende, solli kualitet te ri ne filozofine dhe mendesine e shqiptareve per jeten, atdheun, lirine per nderin dhe dinjitetin e kombit. Renia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen me te fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit te Ushtrise clirimtare te Kosoves.

  Ushtria clirimtare e Kosoves fitoi hapesira te reja veprimi. Komandanti Legjendar i UcK-se me jeten, vepren dhe lavdine e tij i dha kualitete dhe permasa te reja 28 Nentorit - Festes sone Kombetare.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 15. #15
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Agim ceku

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 16. #16
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Ali Pashe Tepelena

  Ali Pasha
  Ali Pashe Tepelena
  Ali Pashe Janina
  (rreth 1740 - 24 janar 1822)

  Sundimtar i fuqishem feudal ne Shqiperine Jugore, themelues i Pashallekut faktikisht autonom te Janines, kryengrites kunder pushtetit te Portes Osmane ne Shqiperi.
  Lindi ne Tepelene ne nje familje feudalesh ushtarake dhe u dallua shume shpejt per aftesite e tij dhe per energjine me te cilen ndoqi planet e veta ambicioze per t'u bere sundimtar i vetem i vendit duke perdorur gjithe mjetet, dhunen, dinakerine, po aq sa edhe lidhjet familjare me feudalet e tjere vendas. Me 1784 fitoi graden e Pashait si komandant ushtarak prane Valiut te Rumelise ne Sofje. Po kete vit siguroi me lufte qeverisjen e sanxhakut te Delvines. Ne vitet 1786-88 u be derbendpashe dhe qeveritar i Sanxhakut te Terhalles (Thesali) dhe shtiu ne dore, sidomos me perkrahjen e borgjezise zejtare-tregtare te vendit, qeverisjen e sanxhakut te rendesishem te Janines, duke shtrire keshtu pushtetin e vet mbi Epirin dhe nje pjese te trojeve jugore shqiptare.

  Si pronar i madh tokash, sipermarres i taksave shteterore, si pjesemarres aktiv ne veprimtari tregtare dhe duke mbrojtur interesat e cifligareve te rinj po dhe te borgjezise tregtare, te cilen e beri per vete me nje politike tolerance te gjere fetare, Ali Pashe Tepelena menjanoi perkrahesit e pushtetit qendror osman dhe «tiranet e vegjel» si shkaktare te anarkise feudale ne vend. Ai i shendrroi keshtu trevat e perfshira nen sundimin e tij ne nje formacion shteteror ne fakt autonom, qe dallonte nga viset e tjera te perandorise per nga rregulli, qetesia dhe zhvillimi ekonomik e kulturor. Janina u be nje qytet nga me te rendesishmit dhe me te begate ne viset Perendimore te Ballkanit, qender e tregut nderkrahinor te Rumelise Jugore, qe perfshinte edhe nje varg krahinash te Shqiperise, nje vater arsimore dhe kulturore ku filloi te perdorej pervec greqishtes si gjuhe shkrimi dhe shqipja. Ne vitet 1798-1812, duke nenshtruar me lufte qeveritaret rivale te sanxhaqeve fqinje si dhe krahinat e veteqeverisura te Sulit, Himares etj. dhe duke shfrytezuar situaten e veshtire te Perandorise Osmane ne periudhen e lufterave te Napoleon Bonapartit, Ali Pashe Tepelena arriti te zgjeronte e perforconte pushtetin e vet duke perfshire trevat qe nga gjiri i Prevezes deri afersisht ne lumin Shkumbin.

  Pashalleku i Janines u be nje faktor me rendesi nderkombetare ne kushtet kur forcat franceze e ruse qe ishin vendosur ne Ishujt Joniane si dhe Anglia, drejtuan vemendjen e tyre ndaj sundimtarit te fuqishem shqiptar dhe krijuan lidhje direkte diplomatike me te, duke kapercyer Porten. Ali Pashe Tepelena ishte bere keshtu nje sundimtar faktikisht i pavarur, por gjithmone i kujdesshem, per te mos krijuar konflikte te parakohshme me pushtetin qendror, duke pritur nje moment te volitshem per t'u shkeputur prej ketij.
  Orvatjet e Ali Pashe Tepelenes per te krijuar ne vitet 1812-1819 nje beselidhje me sundimtaret feudale te Shqiperise se Veriut e sidomos me Bushatllinjte me qellim qe te perballonin bashkerisht politiken centraliste te filluar nga Sulltan Mahmuti II, nuk dhane rezultat. Rivaliteti midis Vezirit te Janines dhe atij te Shkodres e shpuri Mustafa Pashe Bushatlliun te merrte haptazi anen e Portes, kur kjo filloi te mente masa ushtarake kunder qeveritarit te Janines, qe ishte bere tashme teper i rrezikshem dhe po tregonte haptazi synimet e tij per t'u bere i pavarur nga Porta.

  Ne vitet 1820-1822 Ali Pashe Tepelena filloi luften per mbrojtjen e vendit nga sulmi i forcave te Perandorise Osmane dhe me kete filloi faza me e larte e veprimtarise se, sundimtarit shqiptar per te shkeputur zoterimet e veta nga vartesia e Perandorise.

  Ai ndihmoi per kete qellim edhe levizjet clirimtare te popujve ballkanas e sidomos kryengritjen e popullit grek, se ciles i dha ndihme te madhe si ne vitet e pergatitjes, ashtu edhe gjate vitit te pare te zhvillimit te saj. Por aleanca luftarake e lidhur me kryengritesit greke te Etolise e Akarnanise nuk mundi te zhvillohej me tej, ajo u sabotua nga kreret e kesaj levizjeje.

  Megjithese forcat e Ali Pashe Tepelenes ne keto kushte u ndodhen vetem perballe ushtrive osmane qe u derguan kunder Pashallekut te Janines, Ali Pashe Tepelena i beri balle rrethimit per nje vit e gjysme. I braktisur me ne fund edhe nga te bijte dhe sundimtare te tjere krahinore, Ali Pashe Tepelena beri nje qendrese kembengulese, deri sa i ngujuar ne nje ishull te Liqenit te Janines, u vra me ne fund me te pabese.

  Politika e Ali Pashe Tepelenes qe synonte autonomine dhe bashkimin e krahinave shqiptare nen sundimin e pashallekut te Janines, me ne fund dhe lufta e tij e hapur kunder sulltanit, e thelluan me tej hendekun midis shqiptareve dhe sundimtareve osmane dhe ndihmuan per te pergatitur truallin per nje etape te re me te larte te levizjes clirimtare antiosmane te popullit shqiptar per Rilindjen Kombetare.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Avni Rustemi

  Avni Rustemi
  (1895 - 10 qershor 1924)

  Atdhetar e demokrat revolucionar i shquar, udheheqes i shoqerise demokratike "Bashkimi", pjesetar i opozites demokratike ne Asamblene Kombetare ne prag te Revolucionit te Qershorit 1924. Hero i Popullit. Lindi ne Libohove, Gjirokaster ne nje familje atdhetare. Mesimet fillore i mori ne vendlindje, vazhdoi ne normalen e Elbasanit dhe me vone ne Shen Miter Korone (itali), kurse studimet e larta per pedagogji i filloi ne Universitetin e Romes. Nderkohe Avni Rustemi punoi si mesues ne Libohove (1910), ne Tragjas te Vlores (1913), ne Tepelene (1916-1917) e ne Vlore (1917-1918).

  I rritur dhe i edukuar ne nje mjedis atdhetaresh, Avni Rustemi u shqua si veprimtar me arme ne dore per lirine, pavaresine e teresine territoriale te Shqiperise. Me 1908 braktisi bankat e shkolles per t'u bashkuar me ceten e cerciz Topullit , me 1910 beri nje perpjekje per te vrare ne Shkoder komandantin e ekspedites ushtarake osmane gjeneral Shefqet Turgut pashen. Me 1914 u radhit ne forcat shqiptare per clirimin e Shqiperise se Jugut nga pushtimi i forcave greke. Me 1918 , me nismen e tij u formua ne Vlore shoqeria atdhetare e rinise vlonjate me emrin "Djaleria e Vlores". Ne krye te saj organizoi demonstraten antiimperialiste te 28 Nentorit 1918 kunder pushtuesve italiane. Ne pranvere te vitit 1919 ne Shen Miter krijoi "Lidhjen e Rinise Shqiptare" per mbrojtjen e te drejtave kombetare, kurse me 13 qershor 1920 vrau me atentat ne Paris Esat Pashe Toptanin, tradhtar, vegel e fuqive te huaja.

  Akti heroik i Avni Rustemit ne Paris, nuk ishte nje atentat i thjeshte, ai nuk kishte karakter terrorist, apo anarkist... Plumbat e Avni Rustemit qe shtrine perdhe Pashen e Toptanit ishin sinjali, kushtrimi i Revolucionit Demokratiko-Borgjez, i nje revolucioni te ri i popullit shqiptare qe po ngrihej kunder feudalizmit . Me t'u kthyer ne Shqiperi, ne dhjetor 1920 ai filloi punen per bashkimin e shoqerive demokratike ekzistuese ne nje organizate te vetme. Kongresi i mbajtur me 25 prill 1921 ne Vlore krijoi nje shoqeri qe mori emrin federata "Atdheu". Kryetar nderi i saj u zgjodh Avni Rustemi. Me nismen e tij u krijuan dhe organizata profesionale te mesuesve. Pas mbylljes se federates "Atdheu", ne gusht 1922 perseri me nismen e Avni Rustemit me 13 tetor 1922 u krijua ne Tirane shoqeria demokratike "Bashkimi".

  Avni Rustemi nuk qe vetem organizatori kryesor i shoqerive demokratike, por edhe nje nder ideologet me te shquar demokrate. Idete e tij, te formuluara ne nje sere fjalimesh e artikujsh publicistike u bene arme e fuqishme ne duart e rinise demokratike e te masave te shtypura punonjese. "Kur qeveria, nuk ploteson nevojat me me rendesi qe ka kombi, - thoshte ai, atehere kjo nevoje duhet te realizohet me interesimin e pjeses se organizuar te popullit e ta bejme ne qeverine qe ta ndjeje kete nevoje". Daljen e vendit nga prapambetja Avni Rustemi e shikonte ne zhvillimin e ekonomise se pavarur kombetare. "Pa pavaresi ekonomike, - shkruan ai, - nuk mund te kete pavaresi politike". Idete e tij demokratike e revolucionare ai i shprehu edhe ne Asamblene Kushtetuese te vitit 1924, ku u zgjodh deputet nga populli i ish-prefektures se Kosoves. Ai kritikoi me guxim shperdorimet e aparatit burokratik te kohes, fodullekun e injorancen e klasave sunduese reaksionare dhe mbrojti me zjarr traditat e popullit tone dhe te drejtat e shqiptareve qe jetonin ne trojet e veta ne Jugosllavi.

  Ne kushtet e ashpersimit te kontradiktave klasore e politike te vendit, reaksioni cifligar me Ahmet Zogun ne krye organizoi vrasjen e Avni Rustemit me 22 prill 1924. Me kete akt reaksioni synonte te godiste levizjen demokratike-borgjeze ne ngritje. Vrasja e udheheqesit te shquar te Levizjes demokratike sherbeu si shkendije e revolucionit qe triumfoi me 10 qershor 1924.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Azem Galica

  Azem Galica
  (1889 - 1924)

  Luftetar i shquar popullor per clirim e bashkim kombetar, per nje regjim shteteror demokratik ne Shqiperi, organizator i levizjes se armatosur ne Kosove kunder pushtuesve te ndryshem gjate viteve 1912 - 1924.

  Veprimtarine e tij patriotike e filloi ne vitet 1910-1912, kur mori pjese ne kryengritjet antiosmane. Pas shpalljes se Pavaresise luftoi ne fillim, me 1912-1915 kunder pushtuesve serbe, dhe me pas, me 1915-1918 kunder pushtuesve austriake e bullgare. Gjate Luftes se Pare Boterore drejtoi luften e cetave kunder rivendosjes ne Kosove te pushtetit te borgjezise serbomadhe. Pati perkrah tij deri ne fund gruan e vet Shote Galica. Sipas direktivave te Komitetit "Mbrojtja Kombetare e Kosoves", ne vitin 1919 mori pjese ne organizimin dhe drejtimin e Kryengritjes se Rrafshit te Dukagjinit, me 1921-1923 mbrojti Zonen Neutrale te Junikut, qe sherbente si baze e kryengritesve te Kosoves e te Malesise dhe perkrahu kryengritjen e malesoreve te Shqiperise se Veriut kunder regjimit reaksionar feudo-borgjez.

  Ne vitin 1924 Azem Galica dergoi luftetare per te marre pjese ne Revolucionin demokratikborgjez te Qershorit. Vdiq nga plaget qe mori ne luftimet e pergjakshme te korrikut 1924, per mbrojtjen e zones se lire te Drenices, "Arbanise se vogel".
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 19. #19
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Bajram Curri

  Bajram Curri
  ( 1862 - 29 mars 1925 )

  Atdhetar e demokrat i shquar revolucionar, udheheqes i levizjes per clirimin e bashkimin kombetar te vendit, Hero i Popullit.

  Lindi ne Gjakove. U brumos me idete e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Ishte nje nga organizatoret e Lidhjes Shqiptare te Pejes te viteve 1899-1900. Udheheqes i levizjes antiimperialiste ne Kosove dhe nje nga prijesit kryesore te Mbledhjes se Ferizajt, te korrikut 1908, ku perkrahu kerkesen per vendosjen e kushtetutes.

  Ndihmoi ne themelimin e klubeve e te shkollave shqipe ne Kosove, mbrojti alfabetin e gjuhes shqipe te vendosur ne Kongresin e Manastirit. Nenkryetar i klubit "Bashkimi" te Shkupit nga viti 1908. Ndihmoi kryengritjen e armatosur te Malesise se Mbishkodres te vitit 1911, u beri nje qendrese te forte ushtrive osmane ne Qafen e Morines.

  Ne maj te vitit 1912 u bashkua me vendimet e mbledhjes se Junikut, mori pjese ne kryengritjen e pergjithshme te armatosur, u shqua si nje nga komandantet e talentuar popullore qe theu ushtrite osmane ne Qafen e Prushit e ne fushen e Kosoves. Se bashku me Hasan Prishtinen, Isa Boletinin e Idriz Seferin ne krye te forcave kryengritese hyri ne Shkup, duke cliruar nga zgjedha osmane gjithe vilajetin e Kosoves. Pas 1912 punoi ne Kosove per mbrojtjen e shtetit te pavarur shqiptar. Bajram Curri nuk u pajtua me vendimet e padrejta te Konferences se Londres te 1913 qe lane jashte kufijve te shtetit shqiptar Kosoven dhe vise te tjera shqiptare dhe luftoi per bashkimin e tyre me atdheun. Ne vitin 1913 qe nje nga drejtuesit e kryengritjes se armatosur popullore ne Kosove kunder zgjedhes serbomalazeze. Ne vitin 1914 mori pjese ne luften kunder veprimeve antikombetare e separatiste te Esat Pashe Toptanit ne Durres.

  Ne vitin 1918 u zgjodh anetar i Komitetit "Mbrojtja Kombetare e Kosoves" dhe u be nje nga udheheqesit e tij kryesore. I ngarkuar nga ky Komitet, i dergoi nje proteste Konferences se Paqes ne Paris (1919) ne te cilen kerkonte qe te njiheshin te drejtat e Shqiperise dhe qe popullsise shqiptare ne Kosove t'i jepej e drejta te shprehte lirisht aspiratat kombetare. Me 12 dhjetor 1920, i drejtoi Qeverise sovjetike nje promemorie, ku shprehu bindjen se ajo do t'i bente nje vleresim te drejte ceshtjes se kufijve te Shqiperise. Hyri ne lidhje me udheheqesit e levizjeve revolucionare te popujve ballkanike qe vuanin nen zgjedhen e monarkise serbomadhe.

  Ne Kongresin e Lushnjes u zgjodh anetar i Keshillit Kombetar, i cili e caktoi minister pa portofol te qeverise dhe komandant te pergjithshem te forcave te armatosura. Ai udhehoqi veprimet ushtarake per shtypjen e levizjes esatiste. Kuptoi shpejt rrezikun qe i sillte vendit forcimi i pozitave te Ahmet Zogut ne shtetin shqiptar, iu kundervu atij qysh ne fillim dhe u radhit ne krahun e forcave demokratike qe luftonin kunder cifligareve reaksionare. Ne dhjetor 1921 u caktua Komandant i Pergjithshem i forcave te armatosura ne qeverine e Hasan Prishtines.

  Pas marrjes se pushtetit nga Ahmet Zogu u vendos ne Krasniqe nga ku vazhdoi luften ne gjirin e malesoreve te Veriut. Mori pjese ne Levizjen e Marsit te vitit 1922 kunder Ahmet Zogut dhe forcave reaksionare. Krijoi nje zone te lire ne Malesine e Gjakoves (Tropoje) nga ku kercenonte qeverine reaksionare te Tiranes dhe bashkepunoi me ceten e Azem Galices qe luftonte ne Kosove per clirim kombetar.

  Ishte nder udheheqesit kryesore te forcave demokratike revolucionare qe shpartalluan repartet zogiste dhe i hapen rrugen fitores se Revolucionit Demokratik te Qershorit 1924. Ne vjeshte te vitit 1924 shkoi ne Gjeneve per te paraqitur para Lidhjes se Kombeve ceshtjen e te drejtave te popullsise shqiptare te Kosoves te shtypur egersisht nga serbomedhenjte. E vazhdoi luften kunder reaksionit te brendshem dhe shovinisteve serbe edhe pas shtypjes se Revolucionit te Qershorit. U vra nga forcat zogiste dhe agjentet e shovinisteve serbe ne Dragobi , me 29 mars.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Edi Rama

  Edi Rama
  Lindi me 1964
  Kryetar i Bashkise se Tiranes

  Edi Rama, piktor, basketbollist, politikan nga Tirana, Shqiperi. Bir i Artistit te Popullit Kristaq Rama, Edi deri me tani ka siguruar nje vend ne kujtesen e perbashket te kombit si nje njeri qe solli risi ne jeten shoqerore shqiptare. Edi Rama eshte shume popullor ne qytetin ku ka lindur dhe jeton, kryqeyteti Tirane. Prej vitit 2000 Edi Rama udheheq Bashkine e Tiranes. Me 2004 fiton titulln World Mayor duke garuar suksesshem kunder kryebashkiakut te Romes, Athines dhe Mexico Districto Federal.

  Kundershtaret e z. Rama pretendojne se ai ka keqperdorur poziten e tij gjate zgjedhjes se firmave tenderuese ne zbukurimin dhe ndertimin e Tiranes, ka marre pjese ne larje parash gjate ketyre ndertimeve, dhe se fondet ne dispozicion per Bashkine e Tiranes kane qene ne shperpjesetim te madh me ate cka i eshte ofruar bashkive te tjera larg qendres ose te qeverisura nga parti me te vogla.

  Ai po ashtu akuzohet se i ka qendruar besnik kryetarit te Partise Socialiste te Shqiperise, z. Fatos Nano, edhe perkunder akuzimeve per korrupsion nga opozita dhe mosparandalimit te humbjes se zgjedhjeve nga bashkanetaret.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 21. #21
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Eliza Patricia Dushku

  Eliza Patricia Dushku
  Lindur ne ( 1980 )

  E lindur me 30 Dhjetor 1980 ne Boston, Massachusetts eshte artiste amerikane me prejardhje nga nje familje shqiptaro-daneze. U be e njohur me rolin Faith ne TV serin Buffy dhe nga TV seria Angel. Prindrit e Elizes jane profesor universiteti, babai eshte shqiptare nga Korca ndersa nena daneze dhe ligjeron ne universitetin e Suffolk-ut ne Boston. Ne nderkohe jeton me t'vllane Nate Dushku ne Los Angeles.

  Si 10 vjecare filloi karieren e saj ne filmin That Night, te cilen e pasuroi duke luajtur se bashku me disa yje te filmit amerikane si :Robert de Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Halle Berry dhe James Belushi.
  Gjate viteve 1996 - 1998 perfundoi shkollimin ne gjimnazin Watertown Highschool dhe deshironte te vazhdonte studimet, mirpo mbas ofertave per rolet ne filmat Buffy dhe Angel vendosi te vazhdonte karieren si artiste.

  Ne vitin 2003 filloi xhirimi i filmi serik Tru Calling, ne te cilin Eliza ka rolin kryesore si absolvente e cila punon naten.

  Trivia
  Ne filmin The New Guy e shfaq eliza prejardhjen shqiptare, me arsyen se gjyshja vet esht shqiptare, jane amo vetem dy skena me temen shqip.

  Tituj te veprave
  Filma dhe TV seri ne te cilat Eliza luajti role.
  That Night (1992)
  This Boy's Life (1993)
  True Lies (1994)
  Fishing With George (1994)
  Bye Bye, Love (1995)
  Journey (1995)
  Race the Sun (1996)
  Buffy - The Vampire Slayer (1998-2000, 2003)
  Bring It On (2000)
  Angel (2000, 2003)
  Soul Survivors (2001)
  Jay and Silent Bob Strike Back (2001)
  The New Guy (2002)
  City by the Sea (2002)
  Wrong Turn (2003)
  The Kiss (2003)
  Tru Calling (2003)
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 22. #22
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Enver Hoxha

  Enver Hoxha ishte diktator komunist i Shqiperise. Lindi me 16 Tetor 1908 ne lagjjen "Palorto", Gjirokaster (Shqiperi), ne familjen e nje nenpunesi qe per shume vite kishte emigruar ne Amerike. Mesimet e para i mori ne Gjirokaster ku dhe ndoqi studimet ne Liceun e Gjirokastres. Ne vitin 1930 shkoi te studionte, me nje burse studimi shteterore, ne Faultetin e Shkencave Shoqerore ne Montpelje te Frances, por shume shpejt e la. Pas nje viti ne Fakultetin e Biologjises ai shkoi ne Paris ku kerkoi te studionte ne Fakultetin e Filozofise. Ne Nentor te 1933-tes la Parisin per te punuar si sekretar ne Konsullaten Shqiptare ne Bruksel. Aty filloi studimet universitare ne Fakultetin e Jurispundences dhe vazhdoi me korespondence studimet e filluara ne Paris.

  Per shkaqe politike u pushua nga puna dhe ne vitin 1936 u kthye ne Shqiperi. Me 1936 u njoh me Ali Kelmendin. Me pas hyri ne Grupin Komunist te Korces, dhe filloi te punoje si profesor ne Liceun Francez te Korces. Me 7 Prill 1939 me pushtimin e Shqiperise nga Italia Fashiste u pushua nga puna si profesor ne Liceun Francez per shkak se nuk pranoi te regjistrohej ne partine fashiste shqiptare. Nga Korca shkoi ne Tirane ku filloi te punoje si profesor ne Gjimnazin Shteteror, nga ku pas nje kohe te shkurter u pushua nga puna. Me ndihmen e disa shokeve gjeti pune ne nje dyqan cigaresh ku u ndihmua nga komunistet jugosllave per krijimin e Partise Komuniste te Shqiperise. Me themelimin e saj me 8 Nentor 1941 ai u zgjodh si anetar i Komitetit Qendror Provizor.

  Pas perpjekjeve per formimin e Frontit Nacional-clirimtar u denua me vdekje, ne mungese nga gjykata fashiste. Ne Mars 1943, ne konferencen e pare te Partise Komuniste u zgjodh si Sekretar i pergjithshem i Partise. Kete funkson e mbajti deri ne vdekje.Gjate vitit 1980 u diagnostikua me semundjen e diabetit dhe ne 1983 peson nje ishemi cerebrale, e cila ju perserit ne vitin 1984.

  Me 11 Prill 1985 nderron jete ne Tirane. Veprat e tija jane kryesisht politike, e me shume kane te bejne me propaganden e kohes.

  Tituj te veprave
  "Vetadministrimi Jugosllav" teori e praktike Kapitaliste (1978)
  Imperalizmi dhe revulucioni (1978)
  Me Stalinin (1978)
  Shenime per Kinen (1979)
  Eurokomunizmi eshte Antikomunizem (1980)
  Hrushovianet (1980)
  Rreziku Anglo-Amerikan per Shqiperine (1982)
  Titistet (1982)
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 23. #23
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Fatos Nano

  Fatos Nano
  Lindi me:19 shtator 1952

  U lind ne Tirane ku edhe kreu studimet e larta ne Universitetin e Tiranes (Fakulteti i Ekonomise). Ne vitin 1975 kreu specializimet ne Ekonomi Politike.
  Me 1983 me vendimin nr.81, 23 shtator 1983 te Universitetit te Tiranes merr titullin "Doktor i Shkencave" ne fushen e ekonomise ndersa ne vitin 2000 titullin "Profesor Doktor" ne fushen e ekonomise.

  Nga Universiteti Nderkombetar i Milanos (Itali) ne vitin 2000 dekorohet me titullin "Doktor Honoris Causa" - ne fushen e Ekonomise dhe Teknikes se Komunikimit dhe po ne kete vit merr titullin e nderit "Doktor Honoris Causa" - ne fushen e shkencave ekonomike, nga Universiteti i Barit (Itali).

  Aktiviteti Politik

  dhjetor 1990 : Sekretar i Pergjithshem i Keshillit te Ministrave.
  Mbeshtet publikisht levizjen demokratike per pluralizem dhe behet promotor per liberalizimin e ekonomise se centralizuar drejt nje ekonomie tregu.

  1991 janar-shkurt : Zevendes Kryeminister per reformen ekonomike ne qeverine qe pergatiti zgjedhjet e 31 marsit 1991.

  31 mars 1991 : Deputet i Kuvendit te pare pluralist.
  prill - qershor 1991 : Merr votbesimin e Kuvendit Popullor pluralist si Kryeminister i Republikes se Shqiperise.

  Qeveria e Drejtuar nga z.Nano fillon procesin e reformave institucionale dhe ekonomike sipas standarteve te nje shteti modern dhe demokratik. Merr fund edhe zyrtarisht izolimi 50 vjecar i Shqiperise komuniste duke filluar vendosjen e marredhenieve te bashkepunimit dhe partneritetit me shtetet e demokracive perendimore, organizatat dhe institucionet nderkombetare. Qeveria e drejtuar nga zoti Nano zbuti nepermjet ndihmave humanitare nderkombetare krize2n shume te rende ekonomike qe vendi trashegonte. Gjate kesaj periudhe u hodhen themelet e nje shteti qe funksionon me institucione dhe rregulla sipas standarteve euroatlantike, ju hap rruga instalimit te ekonomise se tregut dhe privatizimit te ekonomise se centralizuar publike.

  qershor 1991 : Ne Kongresin e pare te Partise Socialiste te Shqiperise zgjidhet Kryetar. Angazhohet per t'a drejtuar Partine me rregulla dhe standarte moderne evropiane qe perfshijne dhe nuk perjashtojne, qe integrojne dhe ndajne pergjegjesite, qe bazohen ne solidaritet parimor dhe programor, etj.

  22 mars 1992 : Deputet i Kuvendit Popullor, perfaqesues i Kucoves.
  Si lider i opozites njohu rezultatin e zgjedhjeve parlamentare te 22 marsit 1992 dhe u angazhua ne emer te Partise Socialiste te Shqiperise per te ndertuar dhe drejtuar nje opozite konstruktive.

  korrik 1992 : Udheheq fushaten elektorale te socialisteve per zgjedhjet vendore te cilat perfunduan me fitore ne shumicen e bashkive dhe komunave.
  qershor 1993 : Arrestohet nga Prokuroria me akuzen: abuzim ne detyren e Kryeministrit dhe korrupsion "ne favor te te treteve".

  1994 : Perfundon gjykimi ne gjykaten e Faktit duke i dhene 12 vjet heqje lirie me akuze perfundimtare per abuzim ne detyre me pasoje perfitim per te tretet.
  Partia Socialiste, partite e tjera te opozites, opinioni publik vendas, organizata nderkombetare prestigjoze te mbrojtjes se lirive dhe te drejtave te njeriut, organizma politik nderkombetar e konsideruan arrestimin dhe denimin e Kryetarit te Partise Socialiste te Shqiperise si hakmarrje politike nga ana e maxhorances qe drejtohej nga ish Presidenti Berisha.

  korrik 1996 : Pas zgjedhjeve te 26 majit 1996, te kontestuara nga opozita dhe komuniteti nderkombetar, inicoi nga qelia e burgut nje levizje politike qe u quajt "Mocioni per ndryshim". Kjo levizje solli ndryshime ne drejtimin e niveleve te dyta te Partise Socialiste si dhe krijoi kushtet qe ne kete parti te afrohen dhe integrohen njerez te spikatur nga shoqeria civile.

  mars 1997 : Nuk pranoi te largohet nga burgu edhe kur per shkak te revoltave dyert u hapen dhe vendi perfundoi ne nje kolaps total. Fiton "de jure" lirine me dekret presidencial. U perfol per bashkepunim ne periudhen e heqjes se lirise me nje "vip" te kriminalitetit shqiptar i njohur me emrin Nehat "Gjeneral" Kulla, perfundimisht i denuar me burg.

  qershor 1997 : Udheheq fushaten elektorale te Partise Socialiste te Shqiperise dhe duke u angazhuar per pajtim kombetar, per kthim te shpejte te normalitetit, per meritokraci, per gjitheperfshirje, per tolerance, etj. Siguron fitoren e zgjedhjeve me me shume se 2/3 e Kuvendit duke u bazuar ne fraza demagogjike pas kolapsit te skemave piramidale. Nje nga frazat me te njohura e marre nga shtypi i vendit: "Do i kthehen parate cdo kreditori". Zgjidhet deputet i Tepelenes.

  korrik 1997 : Merr votebesimin e Kuvendit si Kryeminister i Republikes se Shqiperise.

  Formon nje Kabinet Qeveritar me baze te gjere politike duke krijuar koalicionin "Aleanca per Shtetin" bazuar ne filozofine e ndarjes te pergjegjesive dhe gjitheperfshirjes.

  Vendi ishte ne kaos, 85% te komisarjateve te policise ishin shkaterruar, forcat shumekombeshe te misionit ALBA patrullonin rruget kryesore nacionale, institucionet shteterore ishin krejtesisht jashte funksionit, nuk funksiononte asnje sherbim doganor, inflacioni kapte shifren e 42%.

  Ne nje kohe rekord hartohen programet emergjente dhe afatmesme te zhvillimit. Pas nje ngrirje prej mese 2 vjetesh rivendoset partneriteti me organizmat nderkombetare politike dhe financiare. Ne Konferencen e donatoreve ne Bruksel 1997 i akordohen Shqiperise 620 milion dollare ndihma dhe kredi.

  tetor 1998 : Pas demonstratave te shkaktuara nga vrasja e deputetit te opozites Azem Hajdari, largohet ne Maqedoni duke e lene vendin ne kaos. Jep doreheqjen si Kryetar i Keshillit te Ministrave.

  shkurt 1999 : Jep doreheqjen si Kryetar i PSSH.

  Tetor 1999 : Zgjidhet Kryetar i PSSH perballe konkurentit tjeter, Kryeministrit te asaj kohe Pandeli Majko.

  qershor 2001 : Zgjidhet deputet i Tepelenes ne Kuvendin e Shqiperise.

  tetor 2001 : Si Kryetar i PSSH inicon levizjen politike "Per Mireqeverisje" me fokus luften kunder korrupsionit, abuzimit, trafiqeve dhe krimit te organizuar.

  gusht 2002 : Merr votbesimin nga Kuvendi i Shqiperise ne detyren e Kryeministrit.

  Mirenjohje
  Profesor Doktor ne fushen e ekonomise nga Universiteti i Tiranes (2000)
  Doktor Honoris Causa ne fushen e Ekonomise dhe Teknikes se Komunikimit nga Universiteti Nderkombetar i Milanos (2003)
  Doktor Honoris Causa ne fushen e shkencave ekonomike nga Universiteti i Barit (2003)
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 24. #24
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Isa Boletini

  Isa Boletini
  (1864- 1916)

  Isa Bloletini ne VloreAtdhetar i shquar, strateg popullor, organizator e udheheqes i levizjeve per clirim e bashkim kombetar, Hero i Popullit. Lindi ne fshatin Boletin te Mitrovices, ne nje familje me tradita patriotike. Ne moshen 17 vjecare mori pjese si luftetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit ne betejen e Slivoves (22 prill 1881) kunder forcave osmane. Perkrahu Haxhi Zeken dhe atdhetaret e tjere ne themelimin e Lidhjes Shqiptare te Pejes (1899-1900) dhe ne qendresen e saj kunder sunduesve osmane dhe qarqeve shoviniste fqinje.

  Me 1901-1902 u vu ne krye te qendreses popullore ne Kosove kunder nderhyrjeve te Serbise, Malit te Zi, Rusise e Austro-Hungarise ne Shqiperi. Per kete aresye u thirr ne Stamboll, ku u mbajt i izoluar deri me 1906. Isa Boletini perkrahu revolucionin xhonturk te vitit 1908, ishte nje nga organizatoret e Kuvendit te Ferizajt (1908) qe luajti rol te rendesishem ne shpalljen e Kushtetutes. Iu kundervu politikes reaksionare e antishqiptare te xhonturqve. U dallua si udheheqes e organizator i kryengritjeve te medha popullore antiosmane te viteve 1910-1912.

  Udhehoqi luftetaret ne betejat e zhvilluara me ushtrine turke ne zonat Shtimlje-Carraleve me 1910, mbeshteti kryengritjen antiosmane te v. 1911, udhehoqi forcat kryengritese ne zonen Drenice-Mitrovice dhe Podujeve-Prishtine me 1912. Gjate Luftes Ballkanike ne tetor 1912, u vu ne krye te cetave te armatosura vullnetare per mbrojtjen e trojeve shqiptare kunder pushtuesve serbe.

  Ne ditet e pavaresise, ne krye te perfaqesuesve te Kosoves, u ndodh perkrah Ismail Qemalit ne Vlore dhe mori pjese aktive ne organizimin e forcave te armatosura per mbrojtjen e Qeverise se Perkohshme te Vlores. Me 1913, si anetar i delegacionit shqiptar, se bashku me Ismail Qemali shkoi ne Londer, ku protestoi me force kunder vendimit te Fuqive te Medha per copetimin e Shqiperise.

  Me vone Isa Boletini kaloi perseri ne Kosove, ku organizoi qendresen popullore kunder pushtuesve te rinj serbo-malazeze. Duke e kaluar jeten ne lufte e perpjekje dhe me urtesine e tij, fitoi autoritet te madh si udheheqes popullor.

  Isa Boletini e lidhi jeten e tij e te familjes me fatin e atdheut, dashurine e besnikerine ndaj te cilit e shprehu me fjalet "Une jam mire kur asht mire Shqipnia". Me 23 janar u vra pabesisht nga shovinistet malazeze ne Podgorice, se bashku me te bijte Halili dhe Zahidi, niperit Jonuzin dhe Haliti dhe tre luftetare te tjere.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 25. #25
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Ismail Kadare

  Ismail Kadare
  Lindur ne (1936)

  Ismail KadarePoet dhe prozator, nje nga perfaqesuesit me te shquar te letersise shqiptare. Lindi me 1936 ne Gjirokaster, ku kreu mesimet e mesme; me 1958 mbaroi degen e gjuhes e te letersise ne UT. Me pas shkoi ne Moske me studime per dy vjet ne Institutin "Gorki". Rrugen e krijimtarise letrare e nisi si poet qe ne vitet e gjimnazit, por u be i njohur sidomos me vellimin Shekulli im (1961), qe u pasua nga vellimet e tjera poetike, si Perse mendohen keto male (1964), Motive me diell (1968) dhe Koha (1976).

  Vepra me e shquar poetike e Kadarese eshte poema liriko-epike Perse mendohen keto male (1964) nje pasqyrim i pergjithesuar artistik i rruges dhe i fatit historik te popullit shqiptar dhe te Partise se Punes. Vepra poetike e Ismail Kadarese shquhet per idete e thella dhe per figuracionin e pasur e origjinal; rol me rendesi per pasurimin e poezise shqiptare.

  Ne fushen e prozes Ismail Kadarese ka levruar tregimin, novelen dhe romanin. Prozen e tij e karakterizojne pergjithesimet e gjera historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thelle i shprehur shpesh me ane te paraboles, mbi bazen e asociacionit apo te analogjive historike. Ideja e romanit Gjenerali i ushtrise se vdekur (1964) eshte shpirti liridashes i popullit shqiptar. Temen e frymes se pamposhtur te shqiptareve neper shekuj autori e trajtoi edhe ne romanin Keshtjelia (1975). Ne romanin Kronike ne gur (1970) beri kritiken e psikologjise provinciale dhe te traditave prapanike.

  Probleme te rendesishme te historise jane trajtuar edhe ne permbledhjet me tregime e novela Emblema e dikurshme (1977), Ura me tri harqe (1978) dhe Gjakftohtesia (1980). Vecantesia e talerntit te Ismail Kadarese u shfaq sidomos ne trajtimin nga nje kend i ri veshtrimi i temes historike dhe ne tingellimin e mprehte aktual qe diti t'i jape asaj. Nje nga krijimet me te shquara te Ismail Kadarese dhe te gjithe letersise se re shqiptare eshte romani Dimri i madh (1977). Veprat me te mira te Ismail Kadarese jane perkthyer ne shume gjuhe te botes dhe jane pritur mire nga publiku lexues.

  Veprat
  Frymezime djaloshare - 1954
  enderrimet - 1957
  Shekulli im - 1961
  Perse mendohen keto male
  Motive me diell
  Gjenerali i ushtrise se vdejkur - roman- 1963
  Perse Mendohen Keto Male - 1964
  Dasma - 1968
  Keshtjella - roman - 1970
  Kronike ne gur - roman - 1971
  Dimri i madh - roman - 1977
  Ura Me Tri Harqe - 1978
  Prilli i Thyer - 1980
  Gjakftohesia - permbledhje novelash
  Koha e shkrimeve - 1986
  Koncert ne fund te dimrit - 1988
  Vepra Letrare - 1981-1989
  Dosja H - 1990
  Piramida - 1992
  Shqiperi - 1995
  Pallati i enderrave - 1996
  Poezi - 1997
  Elegji per Kosoven - 2000
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Ismail Qemali

  Ismail Qemali
  (1844 - 1919)

  Udheheqes i shquar i Levizjes Kombetare Shqiptare dhe kryeminister i pare i Shqiperise se pavarur. Hero i Popullit. Lindi ne Vlore ne nje familje cifligare. Pasi kreu shkollen fillore ne qytetin e lindjes dhe gjimnazin "Zosimea" ne Janine, me 1859 u vendos me familjen e tij ne Stamboll, ku u aktivizua ne levizjen patriotike shqiptare: mori pjese ne perpjekjet per caktimin e nje alfabeti te perbashket te gjuhes shqipe dhe per formimin e nje shoqerie kulturore shqiptare. Ne Perandorine Osmane pati funksione te rendesishme administrative dhe u shqua shume shpejt si personalitet me pikepamje liberale.

  Postet e tij i perdori jo vetem per te ndihmuar levizjen clirimtare te bashkatdhetareve, par edhe per te lehtesuar sado pak gjendjen e veshtire te popujve te shtypur te perandorise duke luftuar kunder obskurantizmit e dallimit racor dhe duke perkrahur perhapjen e kultures e te dijeve shkencore. Kerkesat e Ismail Qemalit per zbatimin e reformave demokratike e cuan ne konflikt me rrethet konservatore te Stambollit.

  U denua nga Porta e Larte me internim, te cilin e vuajti per 7 vjet. Ne maj te 1900, per t'u shpetuar ndjekjeve te Sulltanit, u arratis nga Stambolli dhe qendroi ne vise te ndryshme te Evropes, ku vendosi lidhje dhe bashkepunoi me rrethet politike te Levizjes Kombetare Shqiptare.

  Ismail Qemali zhvilloi nje aktivitet te dendur politik per njohjen e Shqiperise ne opinionin evropian. Ai shpalli boterisht programin e tij autonomist ne intervista e artikuj te botuar ne shtypin shqiptar te kohes dhe ne organe te huaja. Platforma politike e Ismail Qemalit. ne pergjithesi perputhej me ate te ideologeve te tjere te Rilindjes, por me disa vecori ne lidhje me rruget e mjetet per sigurimin e autonomise. Ne kete etape te veprimtarise se tij ai mendonte te vazhdohej rruga reformiste per sigurimin e autonomise nga lart, i shqetesuar se mos kryengritjet i jepnin shkas nderhyrjes se huaj.

  Mori pjese aktive ne levizjen xhonturke, ne krahun perparimtar te saj qe ishte per njohjen e te drejtave te kombeve te Perandorise dhe u hodh kunder xhonturqve kur keta moren pushtetin dhe vendosen diktaturen ushtarake. Ne dhjetor te 1908, me gjithe luften qe i bene autoritetet xhonturke, u zgjodh deputet i sanxhakut te Beratit ne parlamentin osman ku, se bashku me grupin e deputeteve patriote, mbrojti interesat e kombit shqiptar. Ne kete kohe ai kaloi ne pozitat me te perparuara duke e konsideruar kryengritjen e armatosur si mjet per sigurimin e autonomise se Shqiperise.

  U dallua si frymezues dhe organizator i kryengritjeve antiosmane te viteve 1910-1912. Se bashku nie L. Gurakuqin e patriote te tjere hartoi memorandumin e Greces te qershorit 1911 dhe ne fund te atij viti mori nismen per organizimin e kryengritjes se pergjithshme te 1912. I ngarkuar nga rrethet patriotike te vendit shkoi ne Stamboll per ta bindur qeverine osmane t'u jepte shqiptareve autonomine.

  Pas fillimit te Luftes se Pare Ballkanike ndermori se bashku me Luigj Gurakuqin nje aksion te ri politik per te shpetuar atdheun. Ne mbledhjen e Bukureshtit me 5 nentor 1912 gjeti perkrahjen e kolonise shqiptare te atjeshme dhe prej andej shkoi ne Vjene ku u takua me personalitete politike austro-hungareze dhe me perfaqesues diplomatike te Fuqive per te shtruar e mbrojtur ceshtjen shqiptare duke pasur parasysh kontradiktat qe ekzistonin midis fuqive. Ai per clirimin e plote te vendit.

  Me 19 nentor 1912 njoftoi ne atdhe se do te shpallej pavaresia nga Kuvendi Kombetar qe do te mblidhej per te vendosur mbi te ardhmen e vendit. U kthye me bashkepunetoret e tij ne Shqiperi. Ne Vlore kryesoi mbledhjen e Kuvendit Kombetar qe shpalli Pavaresine e Shqiperise me 28 Nentor 1912.

  U caktua kryetar i Qeverise se Perkohshme. Ne politiken e brendshme dhe te jashtme te qeverise kombetare u tregua i prirur per kompromise me cifligaret, per te perfituar nga ndikimi qe gezonin keta ne shtresat e pasura e te mesme, por edhe i vendosur per demokratizimin e jetes se vendit, i vemendshem kundrejt politikes se Fuqive per te shpetuar ate qe mund te shpetohej ne dobi te atdheut, por i papajtueshem me cdo cenim nga ana e tyre te pavaresise e te sovranitetit kombetar, i lire nga paragjykimet kundrejt fqinjeve me te cilet kerkonte te kishte marredhenie miqesore, por edhe kundershtar i rrepte i synimit te tyre per te copetuar Shqiperine.

  Qeveria e kryesuar nga Ismail Qemali, ndonese ne kushte shume te veshtira te brendshme e te jashtme, mori nje varg masash ne fushen e ekonomise, te ndertimit shteteror dhe te kultures kombetare qe hapnin rrugen e zhvillimit demokratik te atdheut. Mbrojti prane Komisionit Nderkombetar te Kontrollit dhe prane kancelarive te Fuqive te Medha te drejtat e ligjshme te popullit shqiptar, teresine territoriale te vendit.

  Ne te gjitha keto veprime Ismail Qemali u tregua burre shteti dhe diplomat largpames. Me politiken e tij ngjalli kundershtimin e rretheve konservatore e reaksionare cifligare si edhe te imperialisteve, te cilet e rrezuan qeverine kombetare te kryesuar prej tij ne janar 1914. Vitet e fundit te jetes se tij te kaluara ne mergim Ismail Qemali i perdori ne dobi te ceshtjes shqiptare. Vdiq ne Itali nga nje atentat me helm.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 27. #27
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Sali Berisha

  Sali Berisha
  Lindi me 15 tetor 1944

  Sali Berisha ka qene president i Shqiperise gjate viteve 1992-1997. Lindi ne Tropoje te Shqiperise. Ne vitin 1967 kreu studimet ne Fakultetin e Mjekesise te Universitetit te Tiranes. Studimet pasuniversitare ne fushen e Hemodinamikes, i kreu ne Paris(France)France. Ne vitin 1968 emerohet si anetar i Komitetit evropian per Zhvillim ne Shkencat e Mjekesise. Gjate viteve 1980-1990, perderisa mbante ligjerata ne Universitetin e Tiranes, ai botoi literature studiuese, tekste per mesim universitar. Po ashtu gjate kesaj kohe Berisha botoi artikuj ne shkencat e kardiologjise ne Shqiperi dhe jashte saj. Ka punuar si drejtues dhe profesor ne Kliniken e Kardiologjise te Tiranes. Berisha mban titullin Profesor Doktor.

  Karriera politike e Sali Berishes fillon me levizjen studentore te Dhjetorit 1990 ne te cilen ai merr pjese si aktivist i dalluar kunder sistemit qeverises te Shqiperise se viteve 1990. Nje vit pas fillimit te levizjes emerohet kryetar i partise se dale nga ajo: Partia Demokratike. Ne zgjedhjet e Partise Demokratike te 1997 ri-zgjidhet si kryetar, pozicion qe ende e mban. eshte zgjedhur deputet i Parlamentit Shqiptare ne vitet 1991, 1992, 1997 dhe 2001.

  2005 - Ne zgjedhjet e pergjithshme te 2005 Dr. Sali Berisha doli fitues dhe tani eshte Kryeminister i Shqiperise.
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 28. #28
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Kryesore Luan Krasniqi

  Luan Krasniqi

  U lind ne Junik, femirin e kaloi aty, si 16 vjecar ai shkoi te babai i tij ne Shtutgart te Gjermanise, ku kishte migruar familja e tij. Luani, si njeri nga tete femijet e familjes, arriti me suksese te kryej shkollen e mesme dhe pastaj filloj te punonte si agjente i kontratave per kursim. Qe ne moshen e re, me nje shoke te tij shkoi ne klubin e Boksit te qytetit, nga ky moment fillon edhe kariera e tij si boksier.

  Luani eshte krenare per kontaktin qe pate me idolin e tij Muhamet Ali dhe motoja e tij eshte vete thenja e Muhamt Aliut: "Ju nuk mund te goditni c'fare nuk mund te shihni".
  Perndryshe Luani eshte krenare qe ka prejardhe nga Kosova dhe per veten e tij thote se eshte "Kosovar-Shvabe" ("Kosovo-Schwabe" - Shvabe, banoret e nje republike ne federaten Gjermane). Banoret e ketij regjioni, e sidomos Shtutgartasit krenohen me Luanin ndersa mjetet e informimit gjermane e thrrasi me kenaqesi "Löwe".

  Titujt
  Kampion Boterore i WBO-se

  Kronike ndeshjesh

  28 maj 2005
  Gjermani - Boksieri Luan Krasniqi mund amerikanin Lance Whitaker.
  Fitore K.o e gjermano-shqiptarit Luan Krasniqi ne raundin e gjashte. Me nje goditje te fuqishme si cekic me te djathten mbi koken e Lance Whitaker, boksieri gjermano-shqiptar Luan Krasniqi, qe stervitet nga "Hamburger Universum Boxstall", siguroi ndeshjen kundra kampionit boteror te WBO ne peshat e renda, amerikanit Lamon Brewster. 34-vjecari mundi me date 28 Maj 2005, para rreth 4000 te pranishmeve ne sallen e Hanns-Martin-Schleyer ne Stuttgart, amerikanin Lance Whitaker me nje Knockout ne raundin e gjashte.

  Per Luan Krasniqin kjo ishte fitorja e 28 pas 30 ndeshjeve profesionale, si dhe e 14-ta me K.o. Whitaker pesoi humbjen e 3-te pas 33 ndeshjeve dhe 29 fitoreve.

  29 Shtator 2005
  Luan Krasniqi vs. Lamon Brewster. Fatekeqesisht Luani humbi luften ne roundin e 9-te edhe pse deri ne roundin e 8-te dominoi luften. Luani ishte shume aktiv dhe fitonte me pike. Lamon Brewster tha me vone, se donte ta dorezonte luften ne roundin e 5-te dhe 6-te sepse nuk i qendronte dot goditjeve te Luanit, mirepo fati deshi qe ai ta ruan titullin e Kampionit boteror ne WBO. Shpresohet qe te kete nje luftim rikthyes...
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 29. #29
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Gonxhe Bojaxhiu

  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 30. #30
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Qemal Stafa

  Qemal Stafa
  (20 Mars 1920 - 5 Maj 1942)

  Figure e shquar e levizjes dhe e Luftes ANc. Lindi ne Elbasan me 20 mars 1920 ne nje familje patriote. Nxenes ne gjimnazin e shtetit te Shkodres, hyri ne nje nga celulat e qytetit, mori pjese ne levizjen revolucionare te rinise, u be nje nga drejtuesit e shoqerise jashte shkollore Besa Shqiptare. Ne Tirane u lidh me Vasil Shanton, u organizua ne GK te Shkodres (1937) dhe se bashku me Vasil Shanton zhvillon veprimtari revolucionare, lidhet me punetoret, organizon aksione te rinise shkollore. Ne janar 1939 u arrestua e u denua me burgim nga gjyqi qe regjimi i Zogut.

  Ne gjyq nga i akuzuar u kthye ne akuzues i regjimit e rendit feudalo-borgjez. Ne prag te pushtimit fashist te Shqiperise arratiset nga burgu dhe bashke me Vasil Shanton organizon qendresen antifashiste, punon pa u lodhur per terheqjen e rinise ne lufte kunder pushtuesit te huaj. Vijoi perkohesisht studimet ne Itali dhe pas kthimit ne atdhe u hodh ne ilegalitet.

  Kreu me sukses shume detyra te rendesishme per organizimin e forcimin , per luften e armatosur kunder pushtuesve fashiste e tradhtareve te vendit, per demaskimin e shpartallimin e elementeve percares etj. U rrethua nga fashistet ne Tirane dhe duke luftuar heroikisht u vra ne 5 maj 1942. eshte perfolur se Enver Hoxha kishte gisht ne vrasjen e tij.

  Qemal Stafa ishte dhe letrar i talentuar. Krijimtaria e tij u takon kryesisht viteve te rinise. Shkroi tregime, skica e vjersha, nje pjese e te cilave u botuan me pseudonimin Brutus ne shtypin perparimtar te kohes. Radhitet nder letraret e rinj realiste te viteve 30. Ne shkrimet e tij u ngrit kunder realitetit shoqeror te kohes, vuri ne qender njerezit e thjeshte qe vuanin nga padrejtesite shoqerore, dha portrete te luftetareve e te njerezve me karakter te forte qe nuk mposhten nga veshtiresite, qe luftojne per nje bote te re. Ne nje varg shkrimesh me karakter publicistik Qemal Stafa paraqiti haptazi idete e tij revolucionare me pjekuri e bindje. Trashegimi i tij letrar eshte permbledhur ne vellimin "Qortimet e vjeshtes"(1961).

  Pas clirimit emrin e Qemal Stafa e mbajne rruge e sheshe, shkolla e institucione, qendra pune e reparte ushtarake. Ne kryeqytet, ne sheshin qe mban emrin e tij, eshte ngritur busti i heroit. Dita e renies se Qemal Stafes perkujtohet si Dita e Deshmoreve
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 31. #31
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Aqif Pashe Elbasani Baskepunetor i Ismail Qemalit prefekt i Elbasanit 1912-1914 drejtues i Kongresit te Lushnjes Anetar i keshillit te Larte 1920-1923
  Modifikuar per here te fundit nga skampinianus : 31-07-2006 ne 21:45
  VAE VICTIS

 32. #32
  Minifotoja e anetarit _daniela_
  _daniela_ eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  15-11-06
  Postime
  20

  Kryesore daniela

  Pershendetje te gjithve
  Doja te vija ne liste edhe JIM BELUSHIN (aktor amerikan me origjin shqiptare)
  Eshte vertet i njohur me filmat e tij.

 33. #33
  Minifotoja e anetarit Riki-m
  Riki-m eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-04-03
  Lokalizimi
  prishtin
  Postime
  37

  Kryesore

  mos ti harrojm figerat me te reja qe i kemi sot te gjall. nuk dua ti cek me emra se jan shum por ti kujtojm dhe ti perkrahim ne keto momente vendimtare per vendin dhe kombin ton.
  close your eis and open your mind

 34. #34
  Minifotoja e anetarit
  Vizitor/e

  Kryesore


 35. #35
  Minifotoja e anetarit drenicaku92
  drenicaku92 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  25-04-07
  Postime
  5

  Kryesore

  shum falemderit per keto informacione

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Tema te ngjashme

 1. Faqe per emigrantet Shqipetare ne Greqi
  By UrL in forum Faqe shqiptare ne internet
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2009, 16:13
 2. 2007 - Figura të shquara që u ndanë nga jeta
  By Sabahi in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-05-2008, 14:09
 3. Cilin nga aktorët apo aktoret shqipetare pelqeni me shume?
  By unevetvetja in forum Kinemaja dhe Televizioni
  Pergjigje: 27
  Postimi i Fundit: 09-01-2008, 12:45
 4. edhe une ne parajsen shqipetare
  By biondja in forum Njohja me anetaret e forumit
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-04-2007, 12:38
 5. Ceshtja KOSOVE dhe trojet shqipetare
  By sniper in forum Politika shqiptare
  Pergjigje: 9
  Postimi i Fundit: 14-04-2007, 03:55

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.