Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 1 nga 1
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Pulebardhat e Knalles

  Pulebardhat e Knalles
  Ardian Klosi

  Askush nuk shkruan e nuk flet me per katastrofen e Shengjinit, ku pas djegies se dy depozitave me karburante te firmes "Taci Oil", nje sasi e madhe nafte rodhi ne ujerat e liqenit te vogel te Knalles, e ndoshta edhe ne lagunen e Kune-Vainit, zone e mbrojtur ekologjikisht. Si perhere, mediave tona u intereson shume me teper shperthimi, buja, e shume me pak efekti i ngadalshem ose i thelle i nje ngjarjeje.

  Ditet e ngjarjes degjuam e lexuam komente te ndryshme, ndonjehere te kunderta. Ministri i Mjedisit, deklaroi se nuk mund te flitej per ndotje me nafte te lagunes; nje ekspert i njohur i mjedisit, inxhinier nafte shpjegoi se tanime laguna ka filluar te ndotet, se nje liter bezine perhapet ne 5 km2 uje, brenda 3 oreve dhe po te mos vere dore njeriu, uji i ndotur nga ajo sasi karburanti, do me shume se 100 vjet qe te vetepastrohet; nje perfaqesues i autoriteteve te Lezhes, tha qe firma pronare e depozitave nuk kishte pasur as leje mjedisore, cka nenkupton se parametrat e sigurise dhe te mbrojtjes ekologjike nuk kishin qene respektuar, ndersa pronari i firmes tha se ai e kishte respektuar cdo kerkese sigurie dhe se e gjitha ishte nje atentat kunder tij, se shkak i shperthimit kishte qene nje sasi tritoli qe ia kishin vendosur kundershtaret.

  Po te ishte e mundshme kjo teze e fundit, mbetet qe duhet te hetoje prokuroria dhe keshtu doli edhe nje perfaqesues i prokurorise, qe tha se ceshtja do t'i nenshtrohet hetimit. Nderkaq, te tjere njohes te naftes dhe sigurise ne depozitat e saj thane se: shperthimi ka ndodhur nga presioni i fuqishem i gazrave, ne vellimin midis siperfaqes se karburantit ne cisterne dhe mbylleses se saj, pra nga mungesa e ventilimit te duhur dhe; qe nafta nuk kishte pse te derdhej ne liqen, ne rast se muri i betonit perreth depozitave, qe ngrihet per raste avarish te tilla, te kishte pasur cilesine dhe fortesine e duhur. Teleshikuesi dhe lexuesi i gazetave, nuk di c'te mendoje para ketyre te dhenave dhe deklaratave kunderthenese. eshte e pamundur te krijohet nje opinion publik (edhe po ta zeme se opinioni publik do te kishte ndonje peshe ne punet e vendit tone). Vertet krijohet nje opinion i pergjithshem i tipit "ku merret vesh ktu' te ne" ose "rremuje hesapi", pra te gjithe kane faj dhe askush s'ka faj. Por, kjo s'eshte asgje e re, eshte ne njefare menyre vazhdim i indiferences popullore, i atij mentaliteti orientalist qe i sheh punet e vendit e te qeverise si fatalitet, per mos thene si " ne dore te Allahut", ne terset pa fund te kesaj Shqiperise sone kararseze.

  Pra, nuk krijohet opinioni i vecante per rastet e caktuara, ajo qe quhet ndergjegje qytetare, ne rastin tone nje vetedije mjedisore. Natyrisht, kjo duhet te ndihmohet, ne radhe te pare nga veprimtaret e guximshem qe s'mund te pajtohen me gjendjen aktuale, kur Shqiperise po i bjerren nje nga nje peisazhet e pazevendesueshme, qofshin keto pyjet e Liqenet e Lures, ranishtet me pishat e Adriatikut, kurora e gjelber e Tiranes, qofshin keto duna, ligatina a laguna, si ne rastin e fundit. Krahas ketyre ambientalisteve (qe s'mund te jene kaq te pademshem sac i kemi sot, si mbledhes lulesh), kemi nevoje te ngutshme per gazetaret investigative, ata qe i shkojne deri ne fund se vertetes, qe duke mbledhur edhe mendimet e eksperteve, arrijne te na bejne te qarte se cfare ndodhi buze liqenit te Knalles, pse eshte dhene aty, aq prane plazhit te Shengjinit dhe nje lagune te mbrojtur, leja per te ngritur cisterna, si lidhen te ne bizneset e naftes me politiken etj.

  Patjeter, e pranojme se nuk mungojne te ne gazetaret dhe gazetaret e mencur qe dine te hetojne, sikurse po veme re p.sh., disa here ne faqet e revistes se re "Mapo", mirepo mungon shtypi i pavarur, mbrojtja qe u duhet siguruar ketyre gazetareve nga pronaret e shtypit dhe strukturat e shtetit. Sepse pronaret e mediave, shpesh jane fare prane bizneseve ndotese ose te rrezikshme, sikurse jane edhe strukturat e shtetit... dhe keshtu mbyllet qarku vicioz dhe e verteta s'del kurre ne shesh.

  Nje katastrofe e tille si ajo e Shengjinit, ne cdo vend tjeter evropian, do kish' mobilizuar vec organeve shteterore dhe atyre mjedisore, edhe vete qytetaret e prekur, sikurse i kemi pare kur kane ndodhur ndotje me nafte ne brigjet e Frances ose te Spanjes. Njerezit shkojne e punojne aty nate e dite, me doreza e pa doreza, per te pastruar floren e per te shpetuar nje per nje kafshet buze detit, te nxira nga cipa e naftes. Asgje e tille: perkundrazi, nje minister Mjedisi qe del fare pak ore pas katastrofes, dhe na siguron se laguna e Kune-Vainit eshte e paprekur nga nafta. Na lind menjehere pyetja: Ky ministri Xhuveli, eshte i mjedisit apo i lobeve te naftes? Personi qe plot nje vit me pare, ka nenshkruar per depozita gjigande nafte buze Gjirit te Vlores.

  Rripi ndares mes liqenit (tanime te zi) te Knalles dhe lagunes qe shoh ketu ne Shengjin, eshte aq i ngushte sa te kaloje nje makine mbi te, jo me shume. E si mund te jape siguri ai? Ne rastin me te pare, te themi nje fryrje e ujerave nga rreshjet, ujet e ndotur te liqenit do te kaloje ne ligatinen aty ngjitur, e pastaj eshte krejt i lire te vazhdoje ne gjithe lagunen e Ishullit te Lezhes, madje edhe ne detin rreth 100 metra larg. Veprimi me afermendesh i nje shteti te shqetesuar per kete qe i ndodhi, do te ishte sigurimi i pendes natyrore me hedhje te shumta zhavori a inertesh, per ta izoluar liqenin e ndotur te Knalles nga pjesa tjeter; veprimi i dyte, vete pastrimi i ujit te liqenit, ndarja e naftes nga uji pa ndotje. Asgje prej ketyre nuk ndodh, pervec deklaratave corientuese te nje ministri ne qender dhe apatise se administrates lokale. Pushtetaret ne Lezhe, na tregojne ketu, jane kaq te pandjeshem, ndaj demtimit te ekosistemit unik qe shtrihet mes ketij qyteti dhe bregdetit, saqe kane dhene disa licenca per impiante nafte mu prane tij, ose e quajne me vend derdhjen e ujerave te zeza drejt e ne det qe praktikojne pronaret e hoteleve, shtepive e kabinave te Shengjinit. Deputeti i Lezhes madje, vazhdon tregimi, shpesh del dhe per gjueti ne lagunen e mbrojtur, vret bajza e mullibardha e ku di une, per kokrren e qejfit.

  Po keto autoritete, kohet e fundit kane dhene licence per nje pike karburanti m'u ne hyrjen e qytetit, ne nje rrethrrotullim ku ndahen dy rruge! Aty ku cdo qytet normal i botes normale le nje lendine, vendos e shumta nje statuje... Megjithe protestat e banoreve aty prane, pika e karburantit vazhdon te ndertohet.

  Puna ma ka prure qe te merrem me historine e Lezhes,- Lissos ne antikitet e Lezhes; Alessio ne kohe te Venedikut. Nje histori e jashtezakonshme, nje pikepjekje tregtish, kulturash e perandorish, nga me te medhate e dy aneve te Adriatikut. Aq e vecante kjo histori sa edhe ekosistemi prane qytetit. Mirepo, kur shikon se si sillen njerezit drejtues, pronare, ndertues etj., me kete mjedis, thua se ata jane rastesisht ketu, se nuk e meritojne kete vend e ate histori, se jo me ndonje krenari nuk ndjejne, por po shkaterrojne me duart e tyre te ardhmen e femijeve e niperve.

  Era e akullt buze liqenit te pret. Trishtimin e ujerave te tij te nxira e shton edhe nje tufe pulebardhash qe vijne rrotull, pastaj afrohen mbi siperfaqen e tij, ashtu sic kane bere kushedi sa here me pare, por tani pa e prekur dot. I vijne e i vijne perqark, po nuk shohin me gjallesat qe pikasnin dikur, pa sec ndjejne duket edhe nje ere qe ua mban sqepat mbyllur, se nuk eshte ere e jetes, por e vdekjes se nxire me qindra shekuj nen toke, qe tani ka dale mbi dhe per t'u shperndare deri edhe mbi siperfaqen e ujerave.
  cohen e ikin prape fluturim, pa e cekur ate uje. Edhe une s'kam c'bej me ketu, por s'largohem dot ne deshiren time, ngadale dhe me shume fotografi me vete, sepse papritur me afrohet nje roje private me automatik ne krah.

  "Duhet te largohesh qe ketu,- me thote. Pse?- i pergjigjem,- une s'jam brenda territorit te cisternave? Merr skaf po te dush'- me thote tjetri,- ktu n'toke nuk lejohet! Pse, e kane blere edhe token perrotull,- pyes- pasi ndoten liqenin? Ata lart (roja ben me koke nga lart, po une s'e kuptoj per ke e ka fjalen, per pronaret a ndoshta per ndonje politikan qe jep licencat nga keto ane) me thane, ose ti ktu ose aj gazetari". Nje perkthim i thjeshte i ketij mesazhi qe transmetohet nga nje person i armatosur, eshte: Ose te hiqet qe ketej gazetari, ose hiqja vetes, ose hiqja... atij. Natyrisht, qe nuk kisha nder mend te bija viktime buze liqenit te zi te Knalles! Pelqeva me mire zgjidhjen e pulebardhave. Mora aparatin e hartat dhe ika. Ky vend bie ere te keqe...
  Imazhe te Ngjitura Imazhe te Ngjitura
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.