Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 27 nga 27
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Perendi
  Perendi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-03-04
  Lokalizimi
  Diku ne Tokë.
  Postime
  30

  Kryesore Shprehje filozofike?

  Kam vite qe shkruaj ndo1 shprehje ose fjali, ne konkluzionin e se ciles me cojne vargje mendimesh apo ndo1 ngjarje (pa e ditur se me pare kane arritur te tjere ne te njejtin konkluzion dhe pa e lexuar diku). Dhe s'besoj te jem i vetmi. Keshtu qe do te doja te shkruanit shprehjet tuaja "filozofike", por pa e cuar temen ne ekstrem (pa e "degjeneruar" ate).
  Se Zoti vete e tha me goje,
  Qe kombet shuhen permbi dhé.
  Por SHQIPERIA do te rroje
  Per te, per te luftojme ne!

  (pjese e hymnit kombetar e hequr nga komunizmi)

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Perendi
  Perendi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-03-04
  Lokalizimi
  Diku ne Tokë.
  Postime
  30

  Kryesore

  P.sh. per jeten dhe vdekjen...

  Jeta eshte 1 bashkejetese (martese) me vdekjen.

  Vdekja eshte ajo qe te mban gjalle.
  Se Zoti vete e tha me goje,
  Qe kombet shuhen permbi dhé.
  Por SHQIPERIA do te rroje
  Per te, per te luftojme ne!

  (pjese e hymnit kombetar e hequr nga komunizmi)

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Hera
  Hera eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  07-04-04
  Lokalizimi
  poloni
  Postime
  8

  Kryesore

  me ka bere pershtypje nje thenie e poetit te madh anglez Shell i cili shprehet:"Njeriu nuk eshte njeri nqs nuk sundon ne perandorine e vetvetes"gjithashtu edhe nje thenie e famshme e John F. Kennedy:"amerikane!mos rrini ulur ne nje karrike dhe thoni cfare beri amerika per mua,por thoni cfare bete ju per Ameriken" ne fund po e mbyll me nje shrehje te sir W.Churchill:"Demokracia nuk eshte forma me perfekte e qeverisjes,por eshte me e mira qe njeriu njeh deri tani".respekte,hera.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Kryesore

  Kontrollimi i te arsyetuarit nga llogjika e purifikuar e nje shoqerie eshte djepi i ngazellimit te njerezimit.

  Perpara se te veprosh mendo se do te reagosh ndaj nje konkluzioni, perfundimi i te cilit do te bjere direkt ose indirekt mbi gjurmet e koshiences tende te imponuar nga kohezgjatja e tepruar e nje llogjike te shfrenuar!
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Ervini79
  Ervini79 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-10-04
  Lokalizimi
  ........
  Postime
  120

  Kryesore

  Jeta e shpirtit tone permban shume gjera te fshehta dhe te quditshme, por bota njeh vetem emrin dhe hunden tone
  ♠☺¢▲ ?e nuk mund te shkepusim asnje flete nga JET? jone, ndonese fare lehte mund ta hedhim ne zjarr gjithe librin e saj. ♠☺¢▲

 6. #6
  Minifotoja e anetarit kureshtari
  kureshtari eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  21-09-02
  Lokalizimi
  L10Nj4
  Postime
  182
  Images
  4

  Kryesore

  Perse te mos mendosh se realiteti e ka zanafillen ne mendimet, gjykimet, krijimet dhe veprimet e tua, por e ben ate me kompleks se ceshte ne te vertete?

  Bukuria me e madhe e shpirtit eshte lumturia e tjetrit!
  Ti Shqiperi me jep nder,
  me jep emrin shqipetar,
  zemren ti ma gatove,
  plot me deshire dhe me zjarr!

 7. #7
  Minifotoja e anetarit e_bukura
  e_bukura eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  19-11-06
  Postime
  7

  Kryesore

  madheshtia e njerit nuk varet nga lartesia,e trupit por e mendimit...............

 8. #8
  Minifotoja e anetarit Pali
  Pali eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-10-06
  Postime
  73
  Images
  1

  Kryesore

  Perse te presim gjithnje? Vendose qe te veprosh ketu, tani menjehere. Dhe nderto te ardhmen tende.

  Mbani ne mend se koha eshte e numeruar, dhe nuk duhet vonuar qe ta permbushim ate cka na qendron ne zemer.

  Kur veprojme me kujdes dhe maturi, kursehemi bukur shume prej zhgenjimit dhe fatkeqesise.

 9. #9
  Minifotoja e anetarit Miku_i_mire
  Miku_i_mire eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  31-10-06
  Postime
  18

  Kryesore

  punen e sotme mos e ler per nese te nesermen beje sot

 10. #10
  Minifotoja e anetarit Cristiana
  Cristiana eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  05-11-06
  Postime
  27

  Icon3 Pershendetje Filozofike...ha ha...

  Njeriu ideal ka fuqine e Mashkullit dhe Ndenjat e Femres.

  Ne ket jete-bote me i rendesishem eshte Njeriu dhe ne njeri Shpirti i Njeriut.

  Nuk ka me vetem dy lloj njerezish;
  -Disa te drejte dhe qe besojne qe jane mekatare.
  -Disa mekatare qe besojne qe jan te drejte.


  Vetem eksiston nje mesues; VET JETA.  ...PERSHENDETJE DHE cDO TE MIRE PER TE GJITHE...

 11. #11
  Minifotoja e anetarit wirus_men
  wirus_men eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-10-06
  Postime
  32

  Kryesore

  -gezimi-hareja ngjallin emocione-
  -jetes pa veshtiresi nuk ja din lezetin-
  -endrat nuk duhet enderuar por ato duhet realizuar-

 12. #12
  Minifotoja e anetarit synimi
  synimi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  05-12-06
  Postime
  4

  Kryesore

  Deshtimi ne planifikim con ne
  planifikimin e deshtimit

 13. #13
  Minifotoja e anetarit editina
  editina eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  25-01-07
  Postime
  17

  Kryesore

  jeta eshte nje histori e treguar nga nje idiot plot me furi e zhurme nga e cila nuk kupton dot asgje
  w.shakepeare.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit al_fr
  al_fr eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  25-01-07
  Postime
  92

  Kryesore

  Disa shprehje filozofike nga Corsa:

  Puna eshte e shenjt, prandaj mos e prek me dore.
  Puna te bene mire per shendetin. Mos u be egoist, lerja shokut.
  Po te hypi deshira per pune ulu dhe prit te te kaloj.
  Punen e sotme mos e ler per neser se mund te besh edhe pasneser.


 15. #15
  Minifotoja e anetarit blu
  blu
  blu eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  09-10-06
  Lokalizimi
  tirane
  Postime
  291

  Kryesore

  ky po qe qenka nje veshtrim interesant per punen...
  imagjino te merrnin te gjithe mendjen e ketij "filozofit"...

 16. #16
  Minifotoja e anetarit al_fr
  al_fr eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  25-01-07
  Postime
  92

  Kryesore

  Ore sa per sqarim, nuk jam une ky "filozofi" keto jan shprehje "filozofike" popullore te popullit cors qe njihet si popull pertac.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit blu
  blu
  blu eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  09-10-06
  Lokalizimi
  tirane
  Postime
  291

  Kryesore

  edhe une me filozofin e kisha jo me ty.
  imagjino ti thuash drejtorit kete shprehjen... kushedi cshprehje do ti marri fytyra

 18. #18
  Minifotoja e anetarit al_fr
  al_fr eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  25-01-07
  Postime
  92

  Kryesore

  Teorikisht keto shprehje i pershtaten me shume drejtorit sepse ai vet preferon te mos e preki punen me dore por tja leri te tjereve ta bejne.

  Mua keto filozofira me erdhen ne email-in e punes.

 19. #19
  Minifotoja e anetarit Bota_e_Hicit
  Bota_e_Hicit eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  16-10-06
  Postime
  21

  Icon12 pershndetje

  Shfrytezoj pese gjera para se te vine pese tjerat: Shfrytezo rinine para se te plakesh, shfrytezo shendetin para se te semuresh, shfrytezo pasurine para se te behesh i varfer, shfrytezo kohen e lire para se te jesh i zene si dhe ne fund shfrytezo JETEN PARA SE TE VDESESH.......................................
  Per dy gjera njerezimi nuk eshte i vetedijshem : Per KOHEN dhe SHENDETIN........
  Muhamedi a.s

  Respekt
  Bota

 20. #20
  Minifotoja e anetarit blu
  blu
  blu eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  09-10-06
  Lokalizimi
  tirane
  Postime
  291

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga Bota e Hicit Shikoni Postimin
  Shfrytezoj pese gjera para se te vine pese tjerat: Shfrytezo rinine para se te plakesh, shfrytezo shendetin para se te semuresh, shfrytezo pasurine para se te behesh i varfer, shfrytezo kohen e lire para se te jesh i zene si dhe ne fund shfrytezo JETEN PARA SE TE VDESESH.......................................
  Per dy gjera njerezimi nuk eshte i vetedijshem : Per KOHEN dhe SHENDETIN........
  Muhamedi a.s

  Respekt
  Bota
  me lejo te jap une variantin tim per keto 5 gjera (me shaka eeeeeeeeee)
  nese e shfrytezon rinine shume kam frike se do plakesh para kohe pasi i bie te abuzosh paksa, nese e shfrytezon shume shendetin, do semuresh shume me shpejt se ce ke llogaritur, edhe pasurine po e ngacmove shume shume shpejt do ta gjesh veten pa asnje dy leksh ne xhep, dhe nese kohen e lire e ze me pune nuk do kesh kurre kohe te lire. jam shume dakort me ty me thenien e fundit dhe sado qe e perserisim shpesh kete gje gjithmone nuk ia arrijme te vleresojme kohen dhe shendetin qe eshte ka q shume i rendesishem

 21. #21
  Minifotoja e anetarit Pali
  Pali eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-10-06
  Postime
  73
  Images
  1

  Kryesore

  - Mik i vertete i juaj eshte ai qe ju qeteson dhe jo ai qe iu nxit ne revolte.
  - T'u pergjigjesh provokimeve domethene qe te biesh prej moshes madhore ne moshen e kohes se gurit.

  - Ta shtrijsh doren me sinqeritet domethene te hapesh zemren tende drejt mirekuptimit, drejt paqes dhe rrezeve te saja.

  - Ai qe vret ne emer te Zotit, vret ne emer te Djallit.

  - Ai qe mendon se ka te drejte gjithmone, eshte me afer dhunes se sa paqes.

  - Te vendosesh paqen eshte njeherit te ndertosh rrugen e lumturise. 22. #22
  Minifotoja e anetarit suzi00
  suzi00 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-04-07
  Postime
  98
  Images
  1

  Kryesore

  ,,Fshehtesia e madhe e persosjes se njerzimit qendron ne edukate''.

  ,,Njeriu e bene te shenjte ate qe beson, ashtu sic e bene te bukur ate qe do''.

  ,,Ata qe deshirojme t'i shkaterrojm, duhet t'i ngrisim larte. nga lartesia-me lehte rrezohen''.

  ,,Marrezi- njerezit e quajne edhe dicka te mencur, qe nuk e kuptojne''.

 23. #23
  Minifotoja e anetarit qendrresa
  qendrresa eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  23-05-07
  Postime
  15

  Kryesore

  Edhe misteri i te bukures nuk esht eme pak i erret se misteri i jetes,se fijet e te bukures jane te lidhura me ato te jetes.

 24. #24
  Minifotoja e anetarit dasein
  dasein eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-05-07
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  51

  Kryesore

  nese per fene cdo e shenjte eshte e vertet,per filozofin cdo e vertet eshte e shenjte

 25. #25
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Jeta eshte thjesht nje faze kalimtare drejt ameshimit
  VAE VICTIS

 26. #26
  Minifotoja e anetarit pulcina
  pulcina eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  02-06-07
  Postime
  110

  Kryesore

  * Nje njeri qe i trembet vuajtjes,vuan pikerisht ate qe ka frike.-Montaigne
  *Cdokush quan ide te qarta ato te cilat kane te njejten grade konfuzioni me te tijat.-Proust
  *Me mire te vdesesh nje here,sesa ti trembesh vdekjes per tere jeten.-Giulio Cesare
  *Dashurome me fort kur nuk e meritoj,atehere kam me shume nevoj!-Stevenson

 27. #27
  Minifotoja e anetarit Minatori_ph
  Minatori_ph eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  31-12-08
  Postime
  6

  Kryesore

  jetoje jeten dhe mos e lejo jeten me te jetu ty

Tema te ngjashme

 1. Shprehje te bukura dashurije
  By besnik in forum Dashuria
  Pergjigje: 204
  Postimi i Fundit: 19-09-2009, 22:49
 2. shprehjet filozofike te rendesishme !!
  By annaa in forum Filozofia
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2009, 18:53
 3. Shprehje te urtesise Tao
  By Qershija in forum Filozofia
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-02-2008, 14:31
 4. Vepra Filozofike
  By dili in forum Filozofia
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-01-2007, 18:22

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.