Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 12 nga 12
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon25 Proverba te ndryshme!

  ARTI

  Arti eshte pasqyre e jetes.
  Tolstoi

  Kemi artin per te mos vdekur nga e verteta.
  Nice

  Arti eshte menyra e njohjes se artistit me njerezit.
  cemisbevski

  Njeriu i percjell njeriut mendimet me fjale, kurs me art njerezit u tregojne njeri-tjetrit perjetimet e veta.
  Plehanovi


  Arti eshte krijuar qe te perjetohet e jo te kuptohet. Andaj, cdo here artet, kur deshirojne te jene te kuptueshem, cdohere thone budallalleqe.
  Drajzeri


  Ne art, para se gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh te bukuren.
  Stanisllavski


  Arti nuk mesohet, se ne art nuk ka mesues.
  Tarkovski


  Arti i bukur eshte art i gjeniut. Gjenialiteti eshte talent qe i jep artit rregulia.
  Kant


  Kryeveprat shkruhen duke mohuar gezimet e jetes dhe veten.
  Mani


  Ka shume raste kur krijimtaria artistike eshte mesuesja e vertete e popujve.
  Hegeli


  Arti qe nuk i sherben popullit eshte vetem argetim i njerzve te papune.
  Majakovski


  Te flasesh dhe te shkruash te verteten eshte arti me i rende nga te gjitha artet.
  Gorki


  Arti ka per detyre te njohe e te shpjegoje jeten.
  Mani


  Artin duhet dashur ne vete, e kurrsesi vetem ne art.
  Stanisllavski


  Artisti i vertete duhet te jete i lidhur ngushtesisht me natyren, me jeten, sidomos me popullin.
  Shumani


  Artisti se pari lind veten e pastaj te pranishmit.
  Olivie


  Artisti i madh eshte gjithmone nje i plagosur i madh.
  Valesi


  Fantazia e artistit eshte realitet me i bukur se realiteti i rendomte.
  Ashi


  Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e ben kete per vete, ai e ben kete per te tjeret, per te gjithe ata qe duan te dine ne cfare bote jetojne, nga vijne dhe ku shkojne. Ai prodhon per bashkesine.
  Fisheri


  Te shpjere drite ne thellesine e zemres se njeriut, ja detyra e artistit.
  Shumani


  Artisti duhet te jete i vetmuar dhe i zgjuar te vesh-troje ate qe sheh, duhet te flase me vete duke zgjedhur me te miren.
  Da Vinci


  Budallai i veshur mire ndrit, por vetem pa e hapur gojen.
  Indiane


  Njeriu me budalla, megjithate, eshte me i mencur e me terheqes se majmuni me i mencur.
  Pisarevi


  Me mire e njeh budallai shtepine e vet, se i mencuri shtepine e huaj.
  Spanjolle


  Kush nuk e vlereson veten nuk eshte i lumtur, e kush e vlereson eshte budalla.
  Mopasani


  Ne qofte se con nente budallenj per te belere dicka, ti je i dhjeti.
  Tuholski


  Njeriu i mencur i meson dhjete gjera dhe beson njeren; budallai meson nje gje dhe beson se di dhjete.
  Novalisi


  Te puthesh ne erresire, te flesh ne diell,te hash ne qetesi,ja tri budallalleqe.
  Ojeti


  Kush nuk do gruan, veren dhe poezine mbetet tere jeten budalla.
  Luteri


  Budallai eshte budalla, kur deshiron te behet me i mencur.
  Hickoku


  Gazetaria eshte profesion teper interesant, por duhet te braktiset me kohe.
  cercili


  Gazetari eshte i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmerine.
  Ojeti


  Gazetaria eshte krijimtari ne duar te shpejta.
  Arnoldi


  Gazetari i dobet nuk eshte filozof.
  Tuholski


  Publiku i keq deshiron gazeta te keqija.
  Ibseni


  Lexuesit hyjne ne gazeta si ne banjo te nxehta.
  Makluani


  As teologet qe predikojne ne kishe, as oratoret ne parlament, as profesoret ne shkolle nuk kane aq ndikim sa ka shtypi.
  Vyn Tuholski


  Nuk kam asgje per dogane, pervec gjenialitetit.
  Uajldi


  Te gjithe te medhenjte jane modeste.
  Lessingu


  Njerezit gjeni i kane biografite me te shkurtera. Familjet e tyre nuk mund te thone asgje per ta.
  Tuvimi


  Gjeni eshte ai qe zgjidh probleme, te cilat nuk kemi ditur se ekzistojne.
  Grasi


  Posa dyshoj ne gjenialitetin tim bej ndonje marrezi, te cilen bota e quan gjenialitet.
  Dali


  Talenti punon e gjeniu krijon.
  Shumani


  Kryelartesia e te vegjelve shprehet ne te folurit e pareshtur per vetveten, kurse madheshtia e te medhenjve ne faktin se ata kurre nuk flasin per vete.
  Volteri


  Mundet miu edhe te jete gjeni, por po te jete ne kurthe, mbaroi puna e tij.
  Kerlezha


  Gjeniu i ngjan cdokujt, e atij askush.
  Balzaku


  Kokat me te fuqishme te botes shpesh jane ato nga te cilat bota e zeshme degjon me se paku.
  Uordsvorti


  Me mire te kesh nje historian se dhjete gjenerale. Me gjeneralet mund te mos humbasesh luften, por me historiane i fiton te gjitha betejat.
  Kallamata


  cka do te shkruaje historia? Historia, zoteri, do te genjeje si zakonisht.
  Shoi


  Historia e botes eshte vetem biografia e njerezve te medhenj.
  Raseli


  Historia e nje morri dhe historia e Aleksandrit te Madh mund te jene njesoj interesante per literature.
  Floberi


  Talenti i historianeve ka te beje me ate qe te krijojne nje teresi te vertete nga dromcat pjeserisht te verteta.
  Renani


  Historine mund ta krijoje cdokush, por ta shkruaje vetem njeriu i madh.
  Uajldi


  Kritiku duhet te thote vetem te verteten. Mirepo, me pare, kete te vertete duhet ta njohe mire.
  Renardi


  Ku e heton se kritika nuk shkruan budallalleqe per ty, mos shkruaj me. Do te thote, ke filluar te biesh dhe te perseritesh, e kjo eshte fillimi i mbarimit.
  Ibseni


  Ne jemi te gatshem te bejme vetekritike, por me kusht qe askush te pajtohet me ne lidhur me kete.
  Ebner-Eshenbahu


  Letersia eshte republike ku cdokush do qe te jete mbret.
  Kestneri


  Letersia nuk e ka pasuruar boten vetem duke i dhene libra, por duke zhvilluar nje tip te ri te njeriut-shkrim-tarin.
  Borhesi


  Frymezimin nuk e kemi cdohere para duarve. Pse te shkruajme pra edhe kur nuk e kemi fare.
  Gribojedovi


  Tregomeni trimin, une do ta shkruaj tragjedine.
  O'Henri


  Punoni, kryeni, publikoni.
  Faradeji


  Drama jeton vetem ne skene. Pa skene ajo eshte si shpirti pa trup.
  Gogoli


  Ka nja njezet a tridhjete kryevepra letrare, te cilat njeriu s'duhet te vdese para se t'i kendoje.
  Noli


  Leximi e ushqen mendjen.
  Seneka


  Njeriu s'behet i mire dhe i mesuar nese lexon shumen, por nese lexon shume e shpesh gjera te mira.
  Lorka


  Leximi per mendjen eshte si gjimnastika per trupin.
  Stali


  Lexoni! Mos lejoni qe t'u kaloje as nje dite e jetes suaj pa lexuar, te pakten nje faqe nga libri i ri.
  Paustovski


  I kam friken njeriut qe ka lexuar nje liber.
  Latine


  Si s'lexojne libra, njerezit s'mendojne.
  Didro


  Ai qe mban shenime gjate leximit, ka lexuar dy here.
  Latine


  Mos fol per ate qe ke lexuar, por per ate qe ke kuptuar.
  Azerbejxhane


  Te lexosh e te mos kuptosh, kjo eshte si te shkosh ne gjueti e te mos gjuash asgje.
  Goldoni


  Libri qe nuk meriton te lexohet dy here, nuk vlen te lexohet as edhe nje here.
  Bushi


  Une jam pjese e cdo gjeje qe kam ndeshur ne jete, se kendejmi jam edhe pjese e asaj qe kam lexuar.
  Tenisoni


  Leximi i librave te mire eshte nje lloj bisedimi me njerezit me te mire te koherave te kalura (autoreve te librave), nje lloj bisedimi me c'rast na komunikojne mendimet e tyre me te mira.
  Dekarti


  Te lexojme, te ecim nje hap me njerezimin, me mendjet e tij me te ndritura, ku hyjne edhe shkrimtaret me te mire, me perparimtare, te kaluar e bashkekohes.
  Elyari


  Ndonjehere lexuesit ndahen nga librat teresisht te transformuar.
  Hygo


  Njerezit e rendomte dine pak se sa kohe dhe c'perpjekje i duhen njeriut per te mesuar leximin. Kam tetedhjete vjet qe lexoj dhe ende nuk e mesova.
  Gete


  Kur lexoj librin interesant mund te harroj cdo gje rreth e rrotull dhe te zhytem ne lumturi.
  Momsoni


  Zbavitja me e bukur per njerine eshte leximi, shoku me i mire libri.
  S.Fmsheri


  Libri eshte mikeshe e zemres.
  Lavica


  Shpesh mund te konstatosh se libri eshte shok me i mire se njeriu.
  Setembrini


  Libri eshte pyke qe duhet te thyeje akullin e detit ne ne.
  Kafka


  Ka libra prej te cilave mesojme gjithcka, por ne fund nuk kuptojme asgje.
  Gete


  Mjaft vlere ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.
  Kineze


  Asnjehere nuk e ve emrin tim ne librat qe blej, para se t'i lexoj ato, sepse vetem atehere mund te them se jane te miat.
  Dosi


  Sikur te botoheshin vetem librat e dobishem, te tille do te kishte se paku njeqind here me pak.
  Volteri


  cdo liber ka fatin e vet.
  Latine


  Librat jane si miqte: duhet te jene te mire, por pak.
  Strindbergu


  Dhoma pa libra eshte e ngjashme me trupin pa shpirt.
  Ciceroni


  Boten e zbulova permes librave.
  Sartri


  Libri eshte i mire ne rast se autori thote vetem ate qe duhet dhe ashtu si duhet.
  Aristoteli


  Libri ne pergjithesi eshte rruge nga e keqja kah e mira, nga padrejtesia kah e drejta, nga paverteta kah e verteta, nga nata kah dita.
  Hygo


  Libri i mire eshte pikerisht nje lloj bisede me nje te mencur. Lexuesi meson nga ai shume gjera te dishme, aftesohet per te njohur realitetin dhe per te kuptuar jeten.
  Tolstoi  Me liber behesh me i mire.
  Goncarovi


  Te mos kesh libra eshte shkalla me e larte e mjerimit. Mos e sjell veten ne kete pozite.
  Raskini


  Libri me porosi e shpeton njeriun nga padituria, kurse libri i bukur e shpeton njeriun nga vrazhdesia dhe banaliteti.
  cernishevski


  Disa libra jane harruar pa e merituar kete, asnje liber nuk eshte mbajtur ne mend pa merite.
  Audeni


  Sa me teper qe njihemi me libra, aq me i vogel behet rrethi i njerezve me te cilet deshirojme te rrime.
  Fojerbahu


  I kam inat librat! Na mesojne te flasim per gjerat qe s'i kemi ditur.
  Ruso


  Ne jete pata vetem nje mik te vertete dhe te sinqerte: librin.
  Volteri


  cdo gje te mire ne jete e mesova nga librat.
  Gorki


  Libri eshte me i vlefshem se permendorja e stolisur me piktura, reliev apo gravura, meqe ai ngre permendore ne zemren e atij qe e lexon.
  Mbishkrim i lashte egjiptian


  Disa libra duhet te shijohen, disa te tjere te gelliten, kurse disa vetem te pertypen dhe te treten.
  Bekoni


  Eshte e pamundur te shkruash liber te mire pa shkruar me pare ca me te dobet.
  Shoi


  Librat e mi jane uje, librat e gjenive te medhenj jane vere. Te gjithe pine uje.
  Tueni
  Librat jane ushqim i djalerise, zbavitje e pleqerise, stoli e perparimit, mburoje dhe prehje ne mundime, drite ne shtepine e erret, shoke diten, naten, ne ndjenja dhe ne udhetim.
  Ciceroni


  Dikur jane shkruar libra, ndersa tani vetem fragmente librash. Kur u henger buka, mbeten vetem thermite.
  Dosi


  Me shume dua librat se fronin mbreteror.
  Shekspiri


  Autori krijon librin, shoqeria e aksepton ose e refuzon ate. Krijuesi i librit eshte autori, krijuesi i fatit te tij eshte shoqeria.
  Hygo


  Librat e mire jane si ato vasha bujare dhe te zgjuara, te cilat s'ia dhurojne zemren secilit.
  Fojerbahu.


  Libri eshte gje e madhe nese njeriu di ta shfrytezoje.
  Bloku


  Nuk ka liber qe eshte aq i keq sa te mos na hynte sadopak ne pune.
  Pliniu i Ri


  Nese nje liber vlen te lexohet, ateher vlen edhe te blihet Raskini


  Librat jane pasuri e grumbulluar e botes, trashegimi dinjitoze e brezave dhe e popujve.
  Toro


  Nuk ka libra te moralshem dhe te pamoralshem. Librat jane shkruar mire ose te shkruar keq. Kjo eshte e tera.
  Vilde


  Muzika eshte e vetmja gjuhe universale.
  Rogjersi


  Muzika eshte art i zemres dhe, si e tille, ajo i drejtohet direkt zemres.
  Hegeli

  Muziken e konsideroj rrenje te te gjitha arteve.
  Klajsti


  Gjithmone e kam ndjekur muziken dhe nuk e kuptoj sesi dikush mund te mirret per njeri te arsimuar po qe se nuk e njeh muziken.
  Markezi


  Ne natyre nuk mund te hasim asgje me te bukur dhe me te perkryer se muzika. Ajo futet thelle ne zemren e njeriut.
  Kogoji


  Muzika cdohere ka qene ushqim i dashurise, kurse dashuria ushqim per muziken.
  Moxarti


  Muzika eshte gjuhe boterore qe s'duhet perkthyer.
  Auerbahu


  Atje ku nderprehet biseda, atje fillon muzika.
  Hofinan


  Mos u bej poet nese s'mund te vdesesh per secilin varg, per secilen fjale.
  A.Shkreli


  Poetet fillojne te jetojne vetem atehere kur vdesin.
  Petrarka


  Me mire eshte poet pa publik, sesa publik pa poet.
  Zilahi


  Poeti nuk mund t'u sjelle porosi te tjereve, ne qofte se nuk eshte vete me teper njeri se ata.
  Karlajli


  Poetet jane shqisat, kurse filozofet intelekti i gjinise njerezore.
  Viko


  Njeriu behet poet atehere, kur eshte ne gjendje ta thote ate qe do dhe qe duhet ta thote.
  Stendali


  Poezia eshte gjuha amnore e races njerezore.
  Helderi


  Te merresh me poezi eshte pune e kote, po qe se si poet i shmangesh punes.
  Pushkini


  Poezia ka me teper karakter rinor, kurse filozofia pleqeror.
  Shopenhaueri


  Shpirti i nje populli pasqyrohet ne poezine e tij me mire se ne cdo forme tjeter te artit.
  Boske


  Shkenca eshte force.
  Bekoni


  cdo perparim i madh ne shkence rrjedh nga imagjinata e re, e guximshme.
  Deveji


  Jeta i cakton qellimet shkences, kurse shkenca ndricon rruget e jetes.
  Mihalovski


  Shkenca ka per detyre t'i siguroje njeriut sundimin mbi natyren.
  Bekoni


  Shkenca nuk ka dimensione morale, ajo eshte si thika: nese i pret kirurgut dhe vrasesit, atehere secili prej tyre do ta perdore ne menyren e vet.
  Brauni


  Detyre morale e shkrimtarit nuk eshte qe te flase sic i pelqen dikujt, por sic eshte e verteta.
  Qosja


  Sa me te mire qe te jene shkrimtaret aq me pak flasin per veprat e tyre.
  Hemingfuei


  Shkrimtari ka vetem nje mesues: lexuesit.
  Gogoli


  Shkrimtari nuk shkruan me teper se c'flet goja e njeriut.
  Bokacio


  Shkrimtaret me te medhenj shfaqen pikerisht ne kohen e krizave me te ashpra shoqerore.
  Lunacarski


  Shkrimtaret e medhenj vdesin dy here: nje here si njerez e se dyti si shkrimtare te medhenj.
  Valeti


  Ne qofte se lexuesi nuk e njeh shkrimtarin, fajtor per te eshte shkrimtari, e jo lexuesi.
  Ilfi


  cdo qyqaresi, cdo turperim per shkrimtarin eshte mekat. Guximi i tij qendron ne shprehjen. Edhe po qe se per te do te barte pergjegjesi, ai patjeter duhet te flase.
  Kaneti


  Shkrimtaret farketohen ne padrejtesi, njelloj sic farketohet nje shpate.
  Heminguei


  Shkrimtari duhet te kete me pak perspektive precize dhe te caktuar sesa politikani, ai duhet te jete me pak "sektar".
  Gramsh


  Para se te mesoni te shkruani, mesoni te mendoni.
  Boalo


  Shkrimtari i talentuar mund te shkruaje ate qe mendon e te mos e fyeje shtetin.
  Borhesi


  Shkrimtari patjeter duhet te evitoje gazetarine per shkak te punes krijuese dhe jetesore.
  Heminguei


  Nese perpiqet, shkrimtari mund te edukoje shume lexues.
  Heminguei


  Vepra, e jo fjale.
  Latine


  Secilen veper tende kryeje si te ishte fjala per vepren e fundit jetesore.
  Marko


  Veprat njerezore i vleresojme sipas asaj se sa na ofrojne kenaqesi, apo sa na shkaktojne dhembje.
  Fransi


  Si do te njohesh vetveten? Duke e shikuar asesi, por duke vepruar. Orvatu te kryesh detyren, obligimin tend, dhe menjehere do te shohesh sa vlen.
  Gete


  Qe te kryejme vepra te medha duhet te jetojme si te mos vdisnim kurre.
  Vavennafgu


  Besimi deshmohet me veper e jo me fjale.
  Dekarti


  Shpirti i njeriut ka net te gjata qe t'i rrenoje veprat e dites.
  Verneri


  Njeriu fotografon vetveten me veprat e veta.
  Shileri


  Shumica e perpiluesve te vargjeve dhe aforizmave u ngjajne njerezve qe hane qershi: njehere i zgjedhin me te mirat, kurse ne fund i hane te gjitha.
  Shamfori


  Aforizmi i vertete eshte gjithesia ne nje pike uje.
  Keseli


  Grumbullimi i anekdotave dhe maksimave per nje njeri me fame eshte pasuria me e madhe, nese ato te parat di t'i fuse ne bisede ne vend te duhur dhe nese te dytat i kujtohen ne momentin e duhur.
  Gete


  Aforizmi shkelqen dhe shquhet me shkurtesi.
  Irzkikovski  Aforizem eshte mendimi i koncentruar. Ne boten e mendimeve eshte si poezia ne letersi.
  Vidmari


  Aforizmi nuk duhet te jete i vertete, por duhet t'i jape krahe te vertetes.
  Kmusi


  Fjala e embel therret miq, ajo zbut, pajton armiq.
  Shqife


  Telegrami eshte i vetmi rast ku numerohen fjalet ne vend te veprave.
  Likoku


  Po ta lejoni cilindo njeri te flase se tepermi, edhe ai do te fitonte besimtare.
  Stivensoni


  Nuk ka gje me te veshtire ne bote se mjeshteria e fjaleve.
  Gorki


  Kur njeriu flet shume, thote edhe dic qe nuk eshte dashur ta thoshte.
  Konjuci


  Ata qe dine te flasin, flasin shkurt.
  Dostojevski


  Sikur te bliheshin fjalet, me pak do te flitnin.
  Tomaseo


  Sado i mencur te jete njeriu kur flet shume, ne fund, nuk e ie pa e thene ndonje marri.
  Dyma


  Ka njerez qe flasin, flasin e flasin, derisa arrijne me ne fund edhe te thone dic.
  Gitri


  Pusho se foluri mu atehere kur sheh se ke filluar te nxehesh vete, ose ai me te cilin bisedon. Fjala e pathene eshte flori.
  Tolstoi  Fjala e thene ne kohen e duhur eshte molle ne goten e argjendte.
  Solomoni


  Vlereso fjalet! cdonjera prej tyre mund te behet e fundit per ty.
  Leci


  Me mire eshte t'u besojme syve tane, se fjaleve te huaja.
  Tajmuri


  Kush flet shume, ose di shume, ose genjen shume.
  Heltaji


  Njerezve duhet t'u flitet me ze te larte: masa i degjon te zeshmit.
  Guareski


  Kush flet c'deshiron, duhet te degjoje edhe ate qe nuk e deshiron.
  Tajmuri


  Mos u besoni fjaleve, as tuajave as te huajave, besoniu vetem veprave tuaja dhe te huaja.
  Tolstoi


  Sikur njerezit te flisnin vetem cfare dine dhe cfare kuptojne, ata mbase as qe do te flisnin fare.
  Molieri


  Fjalet u ngjajne rrezeve te rentgenit: po t'i perdorim si duhet, ato depertojne gjithkah.
  Haksli


  Fjala eshte grua shtatzene qe lind vigane. Fjala na bashkon me yjet dhe majmunet.
  Kerlezha


  Nese fjalen s'e thua dot ne shesh se ke droje, mos e thuaj as pas nesh.
  Saadi


  Kurre mos i degjoni ata qe flasin keq per te tjeret, e mire per ty.
  Tolstoi  Kur njeqind vete flasin te njejten gje, atehere, ajo eshte ose Vox Dei (zeri i zotit),ose marri e madhe.
  Irzhikovski


  Shikimet e njerezve u ngjajne peshqve; ata e hane njeri-tjetrin. Edhe fjalet shembellejne me peshqit; fjala e madhe e gelltit te voglen.
  Arapi


  Rrallehere pendohemi pse kemi folur pak, e shpesh pse kemi folur teper. Kjo eshte nje e vertete e vjeter qe e dine te gjithe, vecse askush nuk i permbahet.
  La Bryeri


  Secili qe flet dic, shpesh e hesht ate me te miren
  Ludvigu


  eshte lehte te flasesh kur ke c'te thuash, mirepo veshtire eshte c'te thuash, kur duhet te flasesh.
  Elioti


  Perdorimi me i mire i fjaleve eshte heshtja e plote.
  Tagora


  Te besh nje hap perpara, te thuash nje fjale te re, kjo i frikeson njerezit me se shumti.
  Dostojevski


  Ne bote nuk ka torture me te madhe se tortura me fjale.
  Nadsoni


  Fol vetem per ate qe e ke te qarte, ndryshe hesht.
  Tolstoi


  Njerezit na kuptojne me mire kur u flasim pak.
  Strindbergu


  Fjalet jane thumba per te varur idete.
  Londoni  Gjuha ruhet, atje ku shkruhet.
  Shqipe
  Gjuha nuk ka eshtra, por i thyen eshtrat.
  Bullgare


  Te ndiejme mundemi vetem ne gjuhen amtare, te mendojme edhe ne ndonje gjuhe tjeter.
  Elioti


  Ai qe zoteron gjuhen e vet vlen me teper se ai qe pushton nje qytet.
  Nje mendimtar i lashte


  Njeriu qe nuk i di gjuhet e huaja, nuk di asgje per gjuhen e vet.
  Gete


  Oratoria eshte art i mashtrimit.
  Montenji


  Oratoria duhet te kete parasysh tri gjera: cka flet, kujt i flet dhe si flet.
  Ciceron i


  Vetia e oratorit te mire eshte te heshte kur nuk e degjojne me endje.
  Luteri


  Oratori duhet te jete i mrekullueshem, ne te kunderten ngjall merzi dhe tallje.
  Seldeni


  Derisa te martohet i mencuri, budallase i bahen femijet cobane.
  Sbqipe  Gjuha dhe zemra nuk duhet te kene kunderthenie.
  Azerbejxhane


  Mos u marto per te holla, ato mund te huazohen lehte.
  Skoceze


  Martoje djalin kur te duash, por vajzen fejoje kur te mundesh.
  Kroate


  Pema gjykohet nga prodhimi, njeriu nga veprat.
  Afrikane


  cdo njeri i lumtur eshte i bukur.
  Irlandeze


  Lumi i thelle rrjedh qete qete, njeriu i mencur flet ngadale.
  Kineze


  Per nje fjale goje njeriu del i mencur dhe per nje fjale i marre.
  Amerikane


  Derisa njeriu ka koken mbi shpatulla, per te nuk eshte e humbur asgje.
  Vietnameze


  Njerezit vleresohen sipas suksesit te tyre, e jo sipas meritave.
  Persiane


  Te quhesh njeri eshte e lehte, te jesh njeri eshte e veshtire.
  Afnkane


  Bashke ne qofte se jetojne gjate, shtazet duhen mes veti, kurse njerezit urrehen.
  Kineze


  Mali nuk ka nevoje per mal, por njeriu ka nevoje per njeri.
  Baske


  Njeriu i gezuar eshte si dielli, shndrit atje ku deperton.
  Turke

  Kush nuk eshte i mencur zemren e ka ne gjuhe, e kush eshte i mencur gjuhen e ka ne zemer.
  Jordaneze


  Po qe se dajaku do te bente dike te mencur, atehere me te mencurit do te ishin buajt.
  Madagaskarese


  Genjeshtra ka shtate variante te ndryshme, ndersa e verteta vetem nje.
  Afrikane


  Kush ankohet shume per dele, ndodh qe humb lopen.
  Holandeze


  Kur te jesh ne zor edhe thiu te behet daje.
  Shqipe


  As mos e merr kafshaten e madhe, as mos fol ndonje fjale te madhe.
  Greke


  Ujku e mbron delen nga dhelpra per ta ngrene vete.
  Bullgare


  Nderi dhe autoriteti as nuk blihen, as nuk huazohen.
  Gjermane


  Kush premton shume, nuk ben asgje.
  Hungareze


  I shendoshi ka njemije deshira, i semuri vetem nje: te jete i shendoshe.
  Sllovene


  Kush blen c'nuk i duhet, ne fund shet edhe c'i duhet.
  Rome


  Kush thote se ka mjaft kohe, vonohet.
  Holandeze  Te lavderuarit e vetvetes eshte fillimi i turpit.
  Japoneze


  Buka e te varferit eshte me e embel se e te pasurit. Ate e embelson uria.
  Indiane


  Siguria me e mire per t'u mbrojtur nga te keqijat eshte kujdesi dhe maturia.
  Malajzeze


  Mencuria nuk banon vetem ne nje shtepi.
  Afrikane


  Puno si skllav, por ushqehu si lord.
  Shqipe

  Ndonjehere edhe djalli e thote te verteten.
  Spanjolle


  Kush s'ka femije, s'ka drite ne syte e tij.
  Persiane


  Ne shtepine e te varurit mos e permend litarin
  Zviceriane


  Me mire pa nje sy, se sa pa dy sy.
  Gjermane


  Miqte e vertete jane te rralle.
  Latine


  Fatin nuk e njeh me koke, por me zemer
  Norvegjeze


  Ushqeje qenin se nuk te leh.
  Bullgare


  Per miun maca eshte luan.
  Shqipe

  Dora qe jep eshte gjithnje mbi doren qe merr.
  Spanjolle


  Ai qe vdes per atdhe, ka jetuar mjaft.
  Spanjolle


  Kush do qe te ngrohet ne pleqeri, le te ndertoje vete nje stufe ne rini.
  Gjermane


  Jane tri lloje fatkeqesish: ne femijeri te humbesh babane, ne burreri gruan dhe ne pleqeri te jetosh pa djale.
  Kineze


  Kush nuk e ka provuar ate qe eshte e hidhur nuk di cka eshte e embel.
  Rumune


  Kush vjedh nje ve, vjedh edhe delen.
  Greke


  Kryelartesia eshte kusherire e paditurise.
  Kineze


  I marre eshte ai qe nuk di te fshehe mencurine.
  Indiane


  Kush perkulet para njerit, i tregon shpinen tjetrit.
  Turke


  Mos u frikeso ne qofte se meson dhe punon ngadale, por frikesoju ne qofte se rri kot.
  Kineze


  Me turp eshte te mos perpiqesh te dalesh nga balta, se sa qe je futur ne te.
  Italiane


  Kush vrapon pas shume lepujve, nuk ze asnje.
  Greke  Mysafireve dhe peshqve pas tri neteve fillon t'u vije ere e keqe.
  Angleze


  Njeqind miq jane pak, nje armik eshte teper.
  Islandeze


  Ne qofte se dish shume, me shume fat do te kesh.
  Burmane


  Kur do njeriu te rrahe nje qen, gure gjen gjithnje.
  Belge


  Mos i flak kepucet e vjetra, para se t'i blesh te rejat.
  Flamane


  Peshqit e vjeter, para se ta perpijne ushqimin, mire e mire e pertypin
  Suedeze


  Dituria e pakte eshte me e rrezikshme se padituria.
  Boliviane


  Te fuqishmit i mund turpi, kurse te dobetit frika.
  Madagaskarase


  Me mire nje shishe vere gjate jetes, se tri shishe pas vdekjes.
  Koreane


  Proverbat jane stoli e bisedes.
  Persiane


  Me shoke te mire edhe ne kohe te veshtira kalohet mire.
  Arabe


  Te jesh shok me te gjithe, ose te mos kesh asnje shok, e njejte eshte.
  Spanjolle


  Kur s'je mire qaj, mirepo lotet te te mos bien ne toke se mund te ndoten.
  Algjeriane

  Me mire me te mencurin te qash, se sa me budallain te kendosh.
  Sllovene


  Genjeshtra mund te shkaktoje dhembje njeqind here me te madhe se shigjeta.
  Mozambikane
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Atdheu

  Kush ka vdekur per atdhe, nuk ka vdekur por ka le.
  Shqipe


  Jetoni per Shqiperi dhe vdisni per te.
  N.Frasheri
  Dashuria per atdheun eshte topi qe shkaterron kalate me te forta dhe kalaja qe mund t'u qendroje topave me te forte.
  S.Frasheri


  Nuk vlen asgje te dashurosh, nese vajtimi i vendit tend nuk prek zemren tende.
  Elyari


  Mos pyet se c'do te beje atdheu per ty, pyet me gezim c'mund te besh ti per te.
  Kenedi


  Me mire te jetosh keq ne atdhe, se sa mire e ne vend te huaj.
  Indiane


  Nje dimer ne atdhe eshte me i embel se njeqind pranvera ne dhe te huaj.
  Greke


  Ne qofte se deshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni ne te huajin.
  Berne


  Nuk e braktis atdheu njerine, por njeriu atdheun.
  Bloku


  eshte kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe! Edhe me kenaqesi eshte te jetosh per te.
  Horaci


  Edhe me i merituari i ka me shume borxh atdheut, sesa atdheu atij.
  Burkhardi


  Kush nuk i takon atdheut te vet, nuk i takon as njerezimit.
  Bjelinski  Atdheu eshte si familja: vleren ia njohim vetem atehere kur e humbim.
  Floberi


  Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua ne jete dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
  Stendali


  Tymi ne atdhe eshte me i mire, se sa zjarri ne dhe te huaj.
  Greke


  Njeriu nuk lind per veten e vet, por per atdheun.
  Ciceroni


  O, kurre mos u lodh per ndihmen qe i jep atdheut.
  Euripidi


  Te vdesesh per atdhe, kjo eshte pune mbreterish.
  Volteri


  Durimi eshte nena e te mires.
  Servantesi


  Kush nuk eshte i gatshem te duroje, te mos linde me gezim.
  Shopenhaueri


  Sa te varfer jane ata qe s'kane durim.
  Shekspiri


  Njeriu pa durim eshte si llampa pa vajguri.
  Segovin


  Te gjithe ne kemi fuqi te mjaftueshme t'i durojme problemet e huaja.
  Beketi


  Megjithate, ekziston kufiri kur durimi pushon se qenuri virtyt.
  Burke


  Durimi eshte shkathtesia e te shpresuarit.
  Vovenargu

  Vjen dita.
  Homeri


  Liria eshte thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa uje.
  S.Frasheri


  Te liria s'arrihet neper lule po neper vuajtje e mundime te gjata.
  Qosja


  Liria njerezore nuk eshte vetem ceshtje private, por ajo nuk eshte asgje nese nuk eshte edhe ceshtje private.
  Markuzeu


  Liria eshte frut qe duhet vjelur perdite, ndryshe kalbet.
  Filipsi


  Per dashuri jap jeten, per liri jap dashurine.
  Petefi


  Paqja nuk mund te ruhet kur disa jane te skllaveruar, e disa te lire .
  Kanti


  Skllaveria me e madhe eshte te mos kesh liri, e te mos konsiderohesh i lire.
  Gete


  Ne qofte se edhe nje mije here bie, provo te ngrihesh edhe nje here.
  Lao Ce


  Jam betuar ne altarin e Perendise se do te jem armik i cdo lloj tiranie.
  Uashingtoni


  Me pare do vdekur ne kembe, se sa te jetojme ne gjunje.
  Ruzvelti


  Lufta nuk evitohet ne qofte se nuk evitohen mendimet per luften.
  Bjemsoni


  Lufta eshte e keqe dhe kushdo qe thote te kunderten, eshte genjeshtar.
  Heminguei


  Nuk ka veprim me jorentabel se lufta.
  cercilli


  Paqja eshte koha kur djemte varrosin eterit, kurse lufta kur eterit varrosin djemte.
  Herodoti


  Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen, se sa te mos luftosh asnjehere.
  Hegeli


  Nuk ka keshille me te keqe nga ajo qe te shtyn te mohosh kombin tend.
  N.Veqilharxhi


  Per njeriun mund te mos kete rrugedalje ne histori, per popullin rrugedalje ka gjithmone.
  Qosja,


  Njerezit vdesin, populli eshte i pavdekshem.
  Xoxa


  Perendia s'do ta ndryshoje dot gjendjen e veshtire te nje populli perderisa ai popull te mos ndryshoje vetveten.
  Kurani


  Populli eshte i madh kur jep njerez te medhenj.
  Duhameli


  Populli, gjithsesi, eshte me i madh se Zoti.
  Ataturku


  Kombi qe humb vetedijen per te kaluren e tij, gradualisht humb edhe "veten" e tij.
  Kundem


  Populli eshte themeli i shtetit; sa me i forte te jete themeli, aq me shume qendron godina.
  S.Frasheri


  E dua aq shume popullin tim saqe mund te jem nacionalist.
  Kamy


  Heshtja e popullit eshte verejtje per mbretin.
  Mirabo


  Zemra e nje burreshteti duhet te jete ne koke.
  Bondparti


  Udheheqesi nuk duhet te vrase tigrin me duar, ai duhet te gjeje mjete per ta mbytur ate.
  Konfuci


  Kur mbretin e ha lekura, populli patjeter duhet te kruhet.
  Hajne


  Atje ku nuk ka dele edhe dhia quhet princeshe.
  Gandi


  Po ta marre mbreti nje veze nga fshatari, ministrat e tij do te rrembejne te gjitha pulat e katundit.
  Saadi


  Me shume vlen nje armate gomaresh me luanin ne krye, se sa nje armate luajsh me gomarin ne krye.
  Bonaparti


  Ku nuk ka tiger edhe lepuri mund te behet sundimtar.
  Konfuci


  Duhet t'i frkesohemi atij, te cilit i frikesohen njerezit.
  Lao Ce


  Mbi ujkun e ngordhur edhe delet kercejne.
  Servantesi


  Dhjete dervishe te varfer ne nje qilim flejne per bukuri, kurse dy mbreter nuk i ze nje mbreteri.
  Saadi
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Dashuria

  Dashuria e pare i ngjan bores se pare, rralle ndonjehere mbetet.
  Finlandeze.


  Barra e madhe mund per deve, dashuria e madhe mund per zemer.
  Mongoleze


  Dhurate e mire nga i dashuri eshte edhe nje tufe bari.
  Azerbejxhane


  Dashuria as nuk mundet te blihet, as nuk mundet te shitet. cmimi i vetem i dashurise eshte dashuria.
  Angleze


  Dashuria eshte e verber, por shihet prej se largu.
  Italiane


  Vetem dashuria mund ta ndertoje brenda nje nate Murin Kinez.
  Koreane


  Jeta pa dashuri eshte si viti pa pranvere.
  Suedeze


  Me ate qe duhemi, tallemi me se shumti.
  Franceze


  cdo ndarje eshte nje pjese e vogel e vdekjes.
  Fmnceze


  Bukuria per nje here, dituria per gjithe here.
  Shqipe


  Bukuria eshte si lulja kur lulezon, por shpejt vyshket.
  Italiane


  Bukuria eshte premtim i fatit.
  Stendali  Te bukura jane vetem ato gjera, qe nuk na interesojne.
  Uajldi


  Ishte e bukur si gruaja e huaj.
  Morandi


  Ari eshte i bukur, por bukuria ia tajkalon.
  Masingjeri


  Bukuria e vertete, si dhe mencuria e vertete eshte shume e thjeshte dhe e kuptueshme per te gjithe.
  Gorki


  Bukuria eshte dic shtazarake nese nuk pershkohet edhe me mencuri.
  Demokriti


  Bukuria frenon cdo zemerim.
  Gete


  Ne gjume dhe ne erresire cdo gje eshte e bukur.
  Vidmari


  Bukuria e terheq vjedhesin me teper se ari.
  Shekspiri


  Gruaja e bukur e vera e embel, farmak per zemer.
  Shqipe


  Bukuria eshte burimi i te gjitha dashurive dhe fatkeqesive te medha.
  Lakorderi


  Vetem e verteta eshte e bukur.
  Dekarti


  Bukuria eshte letra qe i rekomandohet zemres.
  Shopenhaueri  Qeni per qenin eshte me i bukuri, ashtu si njeriu per njeriun.
  Epiharmi


  Te bukurit jane te bukur vetem pse jane te rrethuar nga te shemtuarit.
  Shezali


  Mbreteresha e vetme e vertete eshte bukuria e gruas: sundon posa te paraqitet.
  Shileri


  Nuk eshte e bukur ajo qe eshte e bukur, por e bukur eshte ajo qe ju pelqen.
  Italiane


  Bukuria eshte burim i pashtershem i gezimit per ate njeri qe di ta gjeje kete burim.
  Kareli


  Te bu***** cdo gje u falet.
  Boigny


  Bukuria gjithmone u sjell femrave dhe meshkujve me shume dhembje se sa gezim.
  Tomazeu


  Dashuria e pare eshte me e embel se mjalti i bleteve.
  Dctgestane


  Dashurite e para jane si dhembet e pare: dalin pa dhembje dhe ua leshojne vendin te tjereve.
  Dyma i Ri


  Dashuria e pare eshte shume e madhe dhe njekohesisht shume e vogel.
  Hygo


  Nga te gjithe budallalleqet qe ben nje vajze, me i madhi eshte dashuria e saj e pare.
  Kocebu


  Njeriu ka shume dashuri te medha e te vogla ne jete, por ka vetem nje dashuri te pare.
  Dostojevski


  Ne dashurine e pare gruaja do dashnorin, ne te tjerat do dashurine.
  La Roshfitko
  Ai qe te detyron te qash, ai edhe te do.
  Shqipe


  Dashuria eshte kripa e jetes, jeta pa dashuri s'ka asnje shije.
  S.Frasheri


  Kur njeriu e ka zemren plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
  P.Vasa


  -Pse dashuron?
  -Qe te lirohem prej nje pjese tjeter te dhembjes qe s'e shterr puna krijuese dhe qe te frymezohem per pune.
  Qosja


  Dashuria dyshon dhe beson me te njejten force.
  Xoxa


  Te dashurosh do te thote te roberohesh nga vetvetja.
  Spasse


  Kush nuk mund te tregoje sa dashuron, ka njohur vetem nje dashuri te dobet.
  Petrarka


  Dashuria eshte iluzion.
  Uajldi


  Mesoni, mesoni, mesoni dhe do te beheni te arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do te beheni te medhenj.
  Tomaseu


  Ne dashuri nuk eshte rritur askush.
  Eemarku


  Dashuria dhe fati nderlidhen keshtu qe k'ush eshte imun ne dashuri, imun eshte edhe ne fat.
  Sheli


  Kush dashuron nuk guxon te flase per viktima.
  Bjernsoni


  Ne qofte se askush nuk na do, atehere as veten tone nuk e duam.
  De Stali


  Ne dashuri eshte e mundur te falesh shumecka, por jo edhe te harrosh.
  Shamfori


  Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe durimin.
  Aligieri


  Dashuria ushqehet me shprese.
  Lao Ce


  Dashuria eshte si ngarja e automobilit: starton ngadale, vozit shpejt, por frenon vetem kur eshte, shume 5 vone.
  Sagani


  Kush ndalet te mendohet per dashuri, nuk dashuron me.
  Kocebu


  Dashuria ben cudira cdo dite: ajo dobeson te fuqishmin, forcon te dobetin, nga i mencuri ben budallain, i nga budallai te mencurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me nje fjale, i permbys gjerat.
  Polaku


  Te jesh i dashuruar do te thote me teper se te jesh i pasur, sepse do te thote te jesh i lumtur.
  Tileri


  Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes.
  Sandi


  Dashuria eshte ceshtje e ndjenjave e jo e deshirave. Nuk mund te dashuroj pse dua, e me se paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar eshte e marre.
  Kanti


  Dashuria fitohet me dashuri.
  Spanjolle  O zot, kur te vdes, ruaje ne qetesine tende vetem nje fjale per mua:"Kam dashuruar".
  Tagora


  Dashuria cdohere eshte fillimi i dijes, sic eshte zjarri fillimi i drites.
  Lagerlefi


  Derisa dashuria eshte e verber, s'ka arsye per ndarje.
  Z.Lenci


  Dashuria eshte ndoshta i vetmi shikim i perkryer qe mund ta hedhim ne amshim.
  Hajsi


  Gjendja e dashurise si duket eshte e vetmja gjendje normale e shpirtit te njeriut.
  cehovi


  Te dua me shume se dje, e me pak se neser.
  Zheraldi


  Kam pire qe t'ju harroj. Por per fat te keq, kur jam dehur, ju kam pare dyfish.
  Ashardi


  Dashuria eshte nje lindje e re.
  Gjermane


  Dashuria eshte pelhure qe thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qendisje.
  Volteri


  S'eshte i mire gardhi me ristela, as dashuria ne fqinjesi te mire; i mire eshte gardhi me derrasa dhe dashuria ne largesi.
  Rumune


  Sa me shume gjykohet, aq me pak dashurohet.
  Shamfori


  Atje ku ka me shume dashuri, atje edhe dhembja eshte me e madhe.
  Qosja  Per dashnorin s'ka gje me te embel se lotet kur fshi-hen ne duart e se dashures.
  S.Frasheri


  S'ka diell pa drite, as njeri pa dashuri.
  Gete


  Mundet ndonjehere te harrohet cka eshte dashuria?
  Ruso


  Dashuria eshte nje ngjarje boterore, por private.
  Polgari


  Te ndahesh vetem pse me nuk e do eshte budallallek, njesoj si te martohesh me dike vetem pse e do.
  Gabori


  Dashuria eshte permbajtja e vetme e gjerave ne kete kohe te pakuptimte.
  Habe


  Kur njeriu dashuron, deshiron te bej dicka, prandaj deshiron te sakrifikoje, deshiron te sherbeje.
  Heminguei


  Dashuria eshte si rrobat: kenaqesi eshte kur i nderron shpesh.
  Fleceri


  Ta kerkosh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si te kerkosh diellin me qiri.
  Rumi

  Ne qofte se dashuron, askush nuk mund te te bej gje.
  Kieopatra


  Miqesia dhe dashuria jane dy lule ne nje rrenje. Vetem se dashuria ka disa petale me shume.
  Klopshtoku


  Ku sundon dashuria nuk ka as te medhenj as te vegjel.
  Japoneze


  Ne qofte se miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi.
  De Kosteri


  Dashuria eshte e amshuar deri sa zgjat.
  Renie


  Ikja eshte fitoria e vetme ne dashuri.
  Bonaparti


  Dashuria eshte me e vjetra, me e reja, e vetmja ngjarje boterore.
  Rikerti


  Te dashurosh nuk do te thote te jesh i lumtur, do te thote te zgjedhesh vuajtjen tende.
  Gogoli


  Dashuria eshte shpesh rezultat i kurorezimit
  Molieri


  I frikohemi vetem atij qe e duam.
  Tolstoi


  Dashuria eshte si semundja infektuese: sa me teper njeriu frikesohet aq me teper e peson.
  Dekobra


  Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga meshira.
  Monteskie


  Dashuria eshte si supa: luget e para jane shume te nxehta, te fundit shurae te ftohta.
  Manjani


  Dashurite e medha jane te rralla, sic jane te rralla veprat e medha.
  Adleri


  Kur ndonje dashurie i vjen fundi, te dobetit kukasin dhe menjehere gjejne dashnore te reja, kurse te mencurit me kohe i kane pasur te rezervuara.
  Uajldi  Tragjedia e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojne se dashuruari.
  Momi


  Dashuria nuk ka vite. Ajo lind cdohere.
  Paskali


  Kush vjen per mire troket ne dere; kush dashuron, deren e gjen te hapur.
  Tagora


  Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo na lidh me jeten, vetem ajo na lidh me njerezit.
  A.Podrimja


  Dashuria i ka ligjet e veta te zhvillimit, stinet e veta jetesore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranveren e hershme, veren e nxehte dhe, pas tyre, vjeshten e cila per disa eshte e nxehte, e ndritshme dhe frutdhenese, ndersa per disa te tjere e ftohte, e zymte dhe e mjere.
  Bjelinski


  Ne fillim te dashurise dashnoret flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi, flasin per te kaluaren.
  Karlo


  Dashuria eshte zjarr i furishem. Ate s'mund ta shuaje dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli


  Dashuria? Ne fillim fjale te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta.
  Pajeroni


  Te lutem, me duaj pak, ne qofte se deshiron te me duash gjate.
  Herriku


  Dashuria eshte celes qe tek njeriu cel cdo gje.
  Hoperi


  Dashuria eshte fati, te cilin ia japim njeri-tjetrit.
  Sandi


  Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren, as te ardhmen.
  Balzaku


  S'ka dyshim qe dashuria eshte fshehtesi e pashpjegueshme.
  Myse


  Asnjehere nuk dashuron mjaft, ne qofte se nuk dashuron shume.
  Peshi


  Njerezve u pelqen me shume dashuria se martesa, per kete arsye romanet jane me argetues se historia.
  Shetmfori


  Te dashurosh do te thote te duash nje tjeter me shume se veten.
  Femau


  Dashnoret ne bote shohin vetem veten, harrojne se i shohin te tjeret.
  Platoni


  Kur dashuron, edhe majmuni te duket i bukur, kur nuk dashuron nuk te pelqen as lulja lotos.
  Kineze


  Njerezit me teper mundohen per buken dhe dashurine.
  Japoneze


  Dashuria asnjehere nuk lind ne shpirtin e prishur.
  Ikbali


  Vajza me shume i beson dashurise, se sa nenes se vet.
  Gete


  Nuk eshte veshtire te dashurosh, veshtire eshte ta shprehesh ate.
  Myse


  Dashuria lind, jeton dhe vdes ne sy.
  Shekspiri


  Te frikesohesh nga dashuria do te thote te frikesohesh nga jeta, e ata qe frikesohen jane tri here te vdekur.
  Raseli


  cdo dashuri kalon, kurse mosmarreveshjet mbesin pergjithmone.
  Dostojevski


  Me duket se mund te dashurojne shume vetem ata qe dine edhe te urrejne shume.
  Cezari


  Ne qofte se je njeri bej dashuri, ne qofte se je lule behu mimoze.
  Hygo


  Me mire te dashurosh dhe te humbesh, se sa asnjehere te mos humbesh.
  S.Bemardi


  Te dua sepse me dhe dashurine. E dua dashurine sepse ma dhe ti.
  Bodleri


  Nje dashuri eshte, por kopje te saja ka me mijera.
  La Rosh*****o


  Nga gjithe pasionet, dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon zemren, koken dhe vetedijen.
  Volteri


  Deshira dhe dashuria jane krahe per vepra te medha.
  Gete

  Dashuria eshte prore fisnike dhe e bukur, por e verteta kujdeset qe ajo te kaloje neper pyllin e hitherave.
  Keseli


  c'eshte risia? Nje enderr. c'eshte dashuria: permbajtja e endrres.
  Kierkegardi


  Dashuria eshte hapesire dhe kohe e matur me zemer.
  Prusti


  Pas dashurise nuk ka gje tjeter, vec vdekjes.
  Zola

  Me fatkeq nga te gjithe njerezit eshte ai qe nuk dashu-ron me, e qe nuk mund te harroje dashurine e pare.
  Mickijevici


  Dashuria eshte jeta, eshte lumturia qe ia mbush zemren, eshte atmosfera ku ajo merr fryme si te doje, eshte himni i amshuar qe ia drejton krijuesit.
  P.Vasa


  Dashuria eshte fizike, ndersa martesa kimi.
  Dyma


  Dashuria eshte si zogu, qe me shume deshiron denim nga nje dore se lemoshe nga dora tjeter.
  Koltoni


  Ne dashuri eshte e lejuar cdo gje: himni, tradhtia, mashtrimi.
  La Fonteni


  Rruga me e gjate per ne varr eshte rrruga e dashurise
  Spamjolle


  Dashuria sheh permes syzeve magjike, te cilat bakrin e shnderrojne ne ar, varferine ne pasuri e guralecet ne margaritare.
  Servantesi


  Kur njeriu ka dashuri, s'ka frike.
  Konfuci


  Edhe ne kasollen me te vogel ka vend per dy te dashuruar.
  Shileri


  Dashuria eshte moralisti me i kendshem dhe me i qete.
  Bekoni


  Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion.
  Pitigrili


  Dashuria eshte ajo pa te cilen nuk mund te jetohet.
  Remarku


  Shumices se njerezve u duhet me shumne dashuri, se sa e meritojne.
  Ebner -Eshenbahu


  Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
  Ueselmani


  Dashuria eshte tere jeta e gruas, kurse nje episod ne jeten e mashkullit.
  De Stali


  Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne.
  Seneka


  Sigurisht, eshte veshtire te jesh pa dashuri tek ende ke deshire te dashurosh, por shume me veshtire te te dashurojne kur nuk e do me dashurine.
  Kurtleni


  Ai u martua me te sepse e dashuroi. Ajo e deshti ate,sepse u martua.
  Gilli


  c'eshte dashuria? Rast i volitshem per dhembje te gjate.
  Eminesku


  Koha zakonisht eshte e bukur, kur ben dashuri.
  Stivensoni


  Besniket njohin vetem anen triumfuese te dashurise, kurse te pabeset edhe tragjiken.
  Vilde


  Me embel se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
  Longfellou


  Dashuria ua merr mendte atyre qe i kane dhe ua jep atyre qe nuk i kane.
  Didroi


  Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtroje vetveten dhe perfundon duke mashtruar te tjeret.
  Uajldi


  Antiteze e dashurise nuk eshte e thene te jete perhere urrejtja. Mund te jete nje dashuri e re.
  Kotarbinski


  Kur njeriu kupton pse dashuron, atehere pushon se dashuruari.
  Jesenski  Ne dashuri eshte mbret ai qe dashuron me se shumti.
  Helvecinsi


  Dashuria qe mund te vdese nuk ka qene dashuri.
  Auerbahu


  Engjejt e quajne gezim i qiellit, djajte e quajne vuajtje e sketerres, njerezit e quajne dashuri.
  Hajne


  Turpi eshte mekat i madh kunder dashurise.
  Fransi


  Dashuria eshte epshi me peshperites.
  Uilsoni


  Ne lufte eshte si ne dashuri: per te perfunduar duhet t'i shihet fundi.
  Haksli


  Dashuria eshte e verber, miqesia perpiqet te mos shohe asgje.
  Bismarku


  Ata qe vdesin duke dashuruar mbesin shehite.
  Muhameti


  Te jesh i dashuruar ne vetvete, eshte idile qe zgjat tere jeten.
  Uajldi


  Dashuria eshte si lufta: fillon lehte, por mbaron veshtire.
  Menkeni  Shume njerez qe gjate tere jetes kane dashuruar mund te flasin me pak mbi dashurine, se sa femija i cili e ka humbur qenin para nje dite.
  Uajlderi


  Jeni te pershendetur gjithe ju qe dashuroni! Mallkuar qofshin ata qe asnjehere nuk kane pasur dashuri; me shume mallkuar ata qe ua pengojne dashurine te tjereve.
  Shenim pompejan


  Dashurojme, sepse dobesite i kemi te njejta
  Suifti


  Dashuria eshte ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse deshira e njeriut para saj nuk ka kurrfare hise.
  Stendali


  Ne dashuri si dhe ne lufte, e drejta gjithmone eshte ne anen e te fortit, andaj femra qe dashurojme gjith-mone do te kete te drejte.
  Myse


  Sqarimi i dashurise eshte shkaterrimi i dashurise.
  S.Bernardi


  Dashuria eshte si fati: nuk do qe te vrapohet pas saj.
  Gotje


  Me mire te mos kesh fare, se sa ta humbesh dashurine.
  Hebeli


  Nuk eshte i dashuruar ai qe nuk dashuron gjithmone.
  Euripidi


  Kush do drurin i do edhe deget e tij.
  Molieri


  Ne dashuri, edhe shume eshte pak.
  Bomarshe


  Biseda me interesante e dashnoreve eshte kur heshtin.
  Furnie


  Dashuria eshte semundje e rende e shpirtit.
  Platoni


  Ne dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojne te shtiren se jane te dashuruar, qe pastaj te jene vertete te demtuar.
  Dosi


  Te mos jesh asgje dhe te mos duash asgje, eshte njesoj.
  Fojerbahu


  Te gjithe ne jemi rezultat i dashurise dhe i dalldise.
  Bajroni


  Gjuha e dashurise eshtene sy.
  Fleceri


  Dashuria eshte dobesia me fisnike e mendjes.
  Drajdeni


  Tragjedia e seciles dashuri eshte zemergjeresia.
  Momi


  Per dashuri, jo per urrejtje une jam lindur.
  Sofokliu


  Lufta me e madhe e jetes sone eshte dashuria.
  Zilahi


  S'ka dashuri zjarrin e te ciles nuk e shuan martesa.
  P.Vasa


  Te martohesh do te thote t'i dyfishosh pergjegjesite dhe te humbasesh gjysmen e te drejtave.
  Shopenhaueri


  Martesa eshte shkence.
  Balzaku


  Njeriu gjithmone ka dhe mund te beje pune me te rendesishme se sa te martohet.
  Nice


  Te ndershmit martohen shpejt, te mencurit kurre.
  Servantesi


  Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorezohet pse ka durim dhe ne fund martohet serish pse harron.
  Salakru


  Martesa vjen pas dashurise, mu si tymi pas zjarrit.
  Shamfori


  Martesa; Keshtu quaj deshiren e dyshes qe deshirojne te shnderrohen ne nje, por do te behen me shume se dy.
  Nice


  Lidhja martesore eshte shkolle e larte altruiste.
  Balzaku


  Mosha ideale e mashkullit per martese eshte rreth moshes nentedhjete vjecare, dy minuta para vdekjes.
  Sinatra


  Martesa ka probleme te shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfare kenaqesie.
  Xkonsoni


  Martesa eshte varr i dashurise, e gruaja kryqi mbi te.
  Safiri


  Nuk ka njeri me komik se filozofi i martuar.
  Nice


  Martesa e lumtur edhe sot perbehet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
  Buhvaldi


  Martesa e deshtuar eshte kur gruaja kalon aq kohe ne kuzhine sa c'ka kaluar para pasqyres para fejeses.
  Tuholski


  Mosmarreveshjet ne martese me se shpeshti fillojne kur gruaja flet shume, e burri degjon pak.
  Tuvimi


  Shume martesa jane denime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
  Strindbergu


  Bashkeshortet jetojne me gjate se te vetmuarit. Mirepo, per ata kjo eshte denim.
  Houpi


  Martesa eshte shkolla me e mire e rendit, e miresise, e njerezise.
  Mirabo


  Martesa eshte fushebeteja ku mbaron liria personale.
  Bekoni


  Ekziston vetem nje zgjidhje per martesen pa dashuri: kjo eshte dashuria pa martese.
  Hickoku


  Martesa i ngjan vdekjes, sepse shume njerez arrijne te pergatitur.
  Tomaseu


  Sido qe te jete, martohuni. Nese merrni grua te mire do te jeni te lumtur, nese merrni grua te keqe, do te beheni filozof.
  Sokrati


  Ai qe ende s'eshte martuar, ende s'ka bere ndonje ga-bim te madh.
  Ginisi


  Martesa pa femije eshte si dita pa diell.
  Latine


  Martesa eshte perpjekje qe t'i zgjidhim problemet se bashku, probleme qe, po te ishim vetem, kurre nuk do t'i kishim.
  Sagani  Nuk ka rendesi me ke martohet njeriu, sepse eshte e sigurt se mengjesin e ardhshem do ta kuptoje qe ai ka qene dikush tjeter.
  Rogjersi


  Martesa shkon urte e bute si vallja, plot shfaqje pleqerishte; pastaj vjen pendimi me kembe te shtrembera, qe shkon perhere e me shpejt derisa zbret ne fund te varrit.
  Shekspiri


  Martesa e bere ne saje te kuptueshmerise shpeshhere eshte me e suksesshme, se sa ajo e krijuar ne saje te dashurise.
  Bekoni


  Martese e mire do te ishte ajo midis burrit te shurdher dhe gruas se verber.
  Montenji


  Martesa nuk eshte gje tjeter vecse nje krijese e cuditshme per te nxire jeten e njeriut.
  Tolstoi


  Ne martesen fatlume njeriu do mesuar se s'eshte me i lire, por edhe nuk guxon te mesohet se eshte i martuar.
  Laubi


  Sidoqofte, me mire te jesh i martuar se i vdekur.
  Molieri


  Dashuria eshte tere ajo qe pas marteses mbetet pendese.
  Tueni


  Martesa eshte ferr dhe parajse.
  Gjermane  Puthja i ka gdhendur buzet.
  Xoxa

  Puthjet jane lajmetaret e zemres.
  Mideltoni


  Momenti me i bukur ne dashuri, qe vertete na deh, eshte hyrja: puthja.
  Zheraldi


  Duhet ditur se puthja e pare nuk jepet me buze por me sy.
  T.Bernardi


  Puthjet per grate jane si gotat e veres per ne: nje pastaj edhe nje, derisa nuk shtrihemi.
  Linderi


  Kur puthja flet shume, atehere sigurisht nuk punohet per botimin e pare.
  Houpi


  Te puthesh eshte si te pish uje deti. Sa me shume te pish aq me shume ndien nevoje.
  Firdusi


  Kam puthur dhe kam pire, gruan dhe cigaren e pare, te njejten dite; prej atehere s'kam pasur kohe kurre me per cigare.
  Toskanini


  Oshetima e puthjes nuk eshte aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat me shume.
  Holmsi


  Njerezit puthen qe te mos grinden.
  Sartri


  Urrejtja demton shendetin.
  Dekarti


  Mendojme se jemi te paster, ngase urrejme ate qe nuk e deshirojme.
  Jursenari


  Vetem dashurohet dhe urrehet pa arsye.
  Renardi


  Kur urrehet deri ne moshen dyzet vjecare, urrehet pergjithmone.
  Konfuci


  Urrejtja eshte e shkurter, kurse dashuria e pakufishme.
  Mistrali


  Njerezit gjithmone urrejne me se shumti ate qe me se tepermi e lakmojne.
  Menkeni


  Ashpersia lind friken, por vrazhdesia lind urrejtjen.
  Bekoni


  Luften e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
  capeku


  Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shnderrohet ne cmendi ose zhduket fare ne castin kur nga dyshimi kalon ne siguri.
  Morrisi


  Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
  Shekspiri


  Xhelozia lind cdohere me dashurine, mirepo jo cdohere vdes me te.
  Shopenhaueri


  Vetem qente dashurojne pa xhelozi.
  Gorki


  Zeri i xhelozise eshte zeri i natyres, kerkon monogamine.
  Xhoberti


  Zemra ben gjithcka.
  Molieri


  Asgje nuk eshte me e embel dhe me e forte se zemra.
  Lihternbergu


  c'eshte zemra? Gje e rendomte: shendet i mire dhe kujtime te keqija.
  Heminguei


  Mendimet e medha vine nga zemra.
  Vovennargu  Arsyeja nuk me ka mesuar per asgje: gjithe c'di me ka dhene, me ka zbuluar zemren.
  Tolstoi


  Kush do ta kuptoje zemren e tjeterkujt, duhet nisur nga vetja.
  Gjermane


  Ajo qe nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot ne zemer.
  Turke


  Fitorja me e bukur eshte te fitosh zemren tende.
  La Fonteni


  Zemra me e pasur eshte ajo qe as nuk blihet as nuk shitet, por vetem dhurohet.
  Bernardi
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Dituria

  Syte dhe veshet e njeriut jane deshmitare te keqij, nese mendja nuk eshte e arsimuar.
  Herakliti


  Rezultati me i rendesishem i cdo arsimimi eshte njohja e vetevetes.
  E. Fisheri


  Arsimimi nuk eshte vetem pergatitje per jeten. Ai eshte vete jeta.
  Deveji


  Arsimimi eshte bime e tmerrshme qe nuk qet gjethe dhe nuk lulezon, ne qofte se nuk e ujisim me lot e gjak.
  Grafi


  Hapja e nje shkolle, mbyllja e nje burgu.
  Hygo


  Ku s'ka buke s'ka arsim, por nese s'ka arsim s'ka as buke.
  Hebreje


  Mos iu frikeso te arsimuarit, as te paarsimuarit, por vetem te gjysmarsimuarit.
  Kurani


  Ate qe dime eshte nje pike uji, ate qe nuk e dime eshte nje det.
  Njutoni


  Vetem kete di, se asgje nuk di.
  Sokrati


  Me i dituri eshte ai qe nuk mendon fare se mund te jete ai.
  Boalo


  E dime c'jemi, por nuk dime c'mund te behemi.
  Sbekspiri


  Ai qe nuk di flet; ai qe di heshte.
  Lao Ce  Dituria e ben njeriun te lire, por jo edhe te lumtur.
  Reinarku


  Dituria mund te fitohet duke shfletuar libra e libra, por nese nuk perdoren drejt, mund te mbeten peme pa frute.
  Lihtenbergu


  Dituria arrihet duke vuajtur dhe behet ligj i jetes e mjet i shpetimit.
  Eskili


  Asnje dijetar s'ka deshiruar kurre te jete me i ri se c'eshte.
  Suifti


  Degjimi eshte fillimi i cdo urtesie
  Hegeli


  Ai qe di me se shumti, beson me se paku
  Italiane


  Te dine se e di ate qe e dine dhe se nuk e dine ate qe nuk e dine, ja ku qendron dituria.
  Lao Ce


  Askush nuk e deshmon me mire mosdijen e vet se ai qe nis te flase para se te perfundoje fjalen tjetri.
  Briani


  Nuk eshte me rendesi qe njeriu te dije shume gjera, por te dije t'i shfrytezoje te dobishmet.
  Tenisoni


  Vetem i padishmi eshte armik i dijes.
  Avercki


  Kurrkush nuk di gjithcka, por eshte turp dhe e demshme te shtiret se di ate qe nuk e di.
  Tolstoi


  Dituria eshte pasuri qe fitohet me pervoje dhe synon vazhdimisht kah e pergjithshmja.
  Gete


  Mos u angazho te dish cdo gje, qe te mos mbetesh gjysmak.
  Demokriti


  Dituria eshte helm qe ne doza te medha sheron, kurse ne te vogla mbyt.
  Menjuhini


  Dituria nuk eshte asgje tjeter vec nje shkence per fatin.
  Ciceroni


  I padituri eshte ai qe nuk di sot c'nuk kemi ditur dje.
  Nestroji


  Nuk jam budalla t'i di te gjitha.
  Didro


  Te dish shume do te thote te plakesh para kohe.
  Ruse


  Nuk eshte e lejuar te dihet gjithcka.
  Latine


  Duhet te mesosh shume qe te dish pak.
  Monteskie


  Dinakeria eshte ceshtje e instinktit, qe e ka edhe dhelpra, kurse mencuria eshte cilesia me e larte e njeriut.
  Qosja


  I mencuri eshte i liruar prej te.gjitha afekteve, mbasi nuk bije ne hijen dhe fuqine e tyre.
  Aristoteli


  Me mencuri eshte te lakohesh, sesa te thyhesh.
  Fmnceze


  Dinakeria eshte arme e malokut, kurse mencuria arme e njeriut te kulturuar.
  Herakliti  Ai qe eshte i mencur dhe i ditur flet vetem atehere, kur gjithe ata qe jane rreth tij heshtin.
  Saadi
  cdokush ka mendime te marra, por i mencuri hesht.
  Bushi


  Vetem i mencuri eshte i lire.
  Ciceroni


  I mencuri rralle eshte dinak.
  Ebner-Eshenbahu


  Te dish shume gjera nuk do te thote te jesh i mencur.
  Herakliti


  Askush nuk mund te behet i mencur me stomak te zbrazet.
  T.S.Elioti


  Mesimi eshte ndicim.
  Japoneze


  Kush i perkushtohet mesimit, behet nga dita ne dite me i madh.
  Lao Ce


  Me mire te mesosh dicka te panevojshme, se asgje.
  Seneka


  Mos mendo se je i mire, ne qofte se je me i miri nder me budallenjte.
  Latine


  Mesimi eshte hapi i pare, jeta eshte hapi i dyte.
  Shileri


  Meso gjerat e mira, te keqijat mesohen vetevetiu.
  Ruse


  Kush deshiron te mesoje dicka gjen menyren; kush nuk deshiron te mesoje, gjen arsyen.
  Pikaso

  Ata qe deshirojne te mesojne dicka, asnjehere nuk jane pa pune.
  Mirabo


  Mos meso per shkolle, por per jete.
  Seneka


  Mundohu te njohesh gjithcka, e per asgje te te mos njohin te tjeret.
  Fareli


  Ai qe te ka mesuar nje dite,mbetet pergjithmone babai yt.
  Kineze
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Femrat

  Po deshe te hakmerresh kunder nje gruaje, levdo ne syte e saj nje grua tjeter.
  Frasheri


  Femra eshte mbretereshe e botes, por skllave e deshirave.
  Balzaku


  Kerko femren qe te pelqen ty, e jo te tjereve.
  Rumune


  Ekzistojne vetem dy lloje femrash: ato qe flasin gjithmone dhe ato qe nuk heshtin kurre.
  Uajldi


  Te femra gjithcka eshte zemer, bile edhe koka.
  Rihteri


  S'ka njeri qe gruas se vet i duket i mencur.
  A.Dode


  T'ia besosh fshehtesine gruas eshte njesoj si t'i fshehesh te hollat nen xham.
  Publie Sir


  Topat ne lufte e femrat ne shtepi gjithmone thone fjalen e fundit.
  DeGoli


  Ata qe gjithmone flasin mire per femrat, nuk i njohin mire. Ata qe gjithmone flasin keq per ato, nuk i njohin fare.
  Lebruni


  Femrat klithin kur e shohin miun, ndersa qeshin kur shohin ujkun.
  Montenji


  Kur eshte fjala per femra, gjeja me e rrezikshme eshte se s'mund te jetohet me to, por as pa ato.
  Bajroni


  Ajo qe na terheq te femra, rralle edhe na lidh me te.
  Kolinsi


  Grate duhet te jene te dashuruara, ne qofte se duan te mbesin te bukura.
  Bajeri


  Asnje grua, qe kur ekziston bota, nuk eshte martuar ne heshtje.
  Konfuci


  Po te kishim pritur te takojme gruan ideale, do te kishim kaluar tere shekullin ne pritje.
  Pitigrili


  Heshtja eshte ari i vetem qe kane femrat.
  Volteri


  Ekziston vetem nje menyre qe te duhen shume gra: nga te gjitha te dashurosh vetem nje.
  Deveji


  Gruaja duhet te jete loder, e paster dhe e lemuar si guri i cmuar, e ndricuar me te gjitha virtytet e nje bote qe ende nuk eshte ketu.
  Nice


  Heshtja dhe modestia jane stolia me e bukur e gruas.
  Euripidi


  Gruaja eshte derdellisese dhe genjeshtare.
  Taso


  Nuk ka grua qe me kohe nuk do te leshoje pe.
  Lili


  Femra qe dashuron, nuk plaket shpejt.
  Gorki


  E mete themelore e personalitetit te gruas eshte mungesa e ndjenjes per drejtesi.
  Shopenhatteri


  Ne mes te po-se dhe jo-se se gruas une nuk do te guxoja te ngulja as gjilperen.
  Servantesi
  Eshte rrezik i madh te takosh femren qe te kupton plotesisht. Kjo gjithnje perfundon me martese.
  Uajldi


  Femrat nuk ta falin mossuksesin.
  cehovi


  Kur flisni me femren, degjoni para se gjithash se c'ju thote me sy.
  Brezhina


  Ai qe nuk beson ne femren e vet te vertete, kete e ben nga dyftyresia.
  Fildi


  Duhet te ruhemi nga grate engjellesha, sepse njeriu ne fund gjithmone martohet me ato dhe shkon drejt e ne ferr.
  Moriaku


  Askush s'flet ashtu si gruaja, gjera njekohesisht te cilterta dhe te thella.
  Hygo


  Fija e flokut te nje gruaje ka me shume fuqi se gjashte kuaj.
  Shqipe


  Grate asnjehere nuk e verejne ate qe ne bejme per ato: perhere dallojne ate qe nuk e bejme.
  Kurtleni


  Sikur natyra te kishte krijuar ashtu si e ben moda, femra nuk do te ishte e lumtur.
  Lespinase


  Vajzat dhe gotat gjithnje jane ne rrezik.
  Nesini


  Femres i plaket se pari fytyra,e pastaj zemra.
  Mazhuraniqi


  Femra e ndershme nuk mund ta pranoje gabimin qe nuk e ka bere.
  Gitri


  Te gjitha grate jane gjakpirese.
  Petronie


  Gruaja eshte si qyteti: per ta pushtuar eshte shume lehte, per ta ruajtur eshte shume veshtire.
  Berto


  Stili ka nje gjini, gruaja njihet me nje fjale.
  Marivo


  Ka gra qe nuk duan t'u shkaktojne vuajtje shume burrave pernjehere dhe deshirojne qe kete t'ia bejne vetem njerit: ato jane gra besnike.
  Kapi


  Grate nuk zbukurohen aq shume per meshkujt, sa kunder grave.
  Goldoni


  Gruaja e mencur lejon burrin te beje ate qe i pelqen asaj.
  Ulmani


  Gruaja eshte enigme, qellimi i saj eshte femija.
  Nice


  Askush nuk e njeh me mire njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do me.
  Preveri


  Gruaja mbetet pa fjale vetem kur puth.
  O'Henri


  Femra eshte ne gjendje qe nga asgjeja te beje tri gjera: kapelen, sallaten dhe skenen bashkeshortore.
  Tueni


  Femrat mendojne si mbreterit, se te gjithe u kemi borxh.
  Balzaku


  Nuk eshte e rendesishme cfare thone grate, e rendesishme eshte cfare heshtin.
  Rilke


  Vetem e dhena se gruaja ma zgjati doren eshte epoke ne jeten time.
  Dostojevski


  Merrnie gruan, e cila nuk beson ate qe dashuron.
  Valeri


  Grate jane paradoksi me i madh ne jeten time. Vetem atehere kur me largohen, me behen miq te mire.
  Runi


  Sikur grate te dinin sa ankohemi per to, shume me heret do te na braktisin.
  Knzani


  Grate, per te cilat dashuria eshte gjithcka, gjithnje jane naive.
  Zilahu


  Ne qofte se sopata nuk pret, mund te farkohet, por ne qofte se gruaja nuk do, asgje nuk te ndihmon.
  Gorki


  Sikur femrat te udhehiqnin boten, ato do t'i flaknin te gjitha armet, pervec gjuhes.
  Tuholski


  Femra e dashuruar nuk i frikesohet ferrit, por nuk e deshiron as parajsen.
  Fransi


  Femrat nuk jane krijuar qe te jene te kuptueshme, por te jene te dashuruara.
  Parkeri


  Femra duhet ta ruaje trupin si pasurine, ne qofte se deshiron qe mashkulli te ndihet si gjurmues i arit.
  Formani


  Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria.
  Li Tai Po


  Femrat jane si gjeneralet: atyre nuk u intereson c'humbje u ka kushtuar nje fitore.
  Mimbo
  Femrat e bukura u nevojiten vetem dashnoreve dhe fotografeve.
  Pikaso


  Femra eshte ne gjendje te jetoje qofte edhe nga nje kompliment i vetem.
  Morgani


  Femrat jane shume te dobeta sa te mos keqperdorin dobesite e veta.
  Zafari


  Edhe kur ju pranon, edhe kur ju refuzon, femra eshte cdohere e lumtur qe e adhuroni.
  Saksi


  Femrat dashurojne fitimtaret, andaj i lejojne edhe t'i pushtojne.
  Novalisi


  Gruaja jashte familjes ngjan me perandorine e rrezikuar.
  La Valeta


  Nje gje eshte e ditur: grate e sjellshme jane edhe bashkeshorte me te rrezikshme.
  Laube


  Me mire te biesh ne duar te vrasesit, sesa ne endrrat e gruas epshore.
  Nife


  Shumica e grave me lehte e kuptojne martesen pa dashuri, sesa dashurine pa martese.
  Valeri


  Nuk ka rrobe qe i rri me keq gruas, sesa deshira per t'u bere e urte.
  Luteri


  Kur gruaja behet shkencetare, atehere dicka nuk eshte ne rregull.
  Nife


  Grate mund te japin aq miqesi sa kane huazuar nga dashuria.
  Sfinoza


  Kush ka vetem nje grua, i ka te gjitha grate. Kush i ka te gjitha, nuk ka as edhe nje.
  Spanjolle
  Nuk ka grua ne bote qe nuk deshiron te shkaktoje nje konflikt, sado i vogel qofte.
  Kanti


  Thirreni gruan si te doni, por asnjehere jo si nene.
  Franceze


  Tek zgjedhja e grave, si dhe ne planet ushtarake, vetem nje gabim do te thote humbje fatale.
  Mideltoni


  Mos i thoni gruas se eshte e bukur. Thuajini se eshte ndryshe nga te tjerat dhe do t'ju hapen te gjitha rruget.
  Renardi


  Vetem gruaja mund te qaje dhe te qeshe per te njejten aryse.
  Molieri


  Grate e bukura kurre nuk dyshojne ne inteligjencen e vet, por grate inteligjente cdohere dyshojne ne bukurine e vet.
  Dankani


  Graja duhet te behet sherbetore, e jo zoteri.
  Zafari


  Fatkeqesi e madhe eshte t'i takosh grate qe ende nuk i njeh mire.
  Moriaku


  Disa gra jane si cigarja e ndezur: ne qofte se nuk e kap nga ana e duhur, digjesh.
  Tuholski


  Asnjehere nuk jam martuar, sepse i respektoj shume grate.
  Sordi


  Jeta e gruas eshte e zbrazet, ne qofte se nuk e ploteson dashuria.
  Stoni


  Ne qofte se njeh vetem gruan tende qe do, njeh te gjitha grate.
  Tolstoi


  Kur nuk jane me objekt pergojimesh, grate fillojne vete te marrin neper goje.
  Augeri


  Nje nuse e re pa burre ne shtepi eshte me keq se nje ushtri pa gjeneral, ose nje fortese pa komandant.
  Servantesi


  Grate i ka bere llafazane pushteti i burrave, qe ua ka rrembyer gjithcka, pervec gjuhes.
  Xoxa


  Ne cdo rast nderonie gruan, sepse ajo eshte edhe nena juaj.
  Guareski


  Grua ideale eshte ajo qe, edhe pse s'ju qendron besnike, kujdeset per ju aq shume si t'ju kishte dashnor.
  Askardi


  Kush mund ta udheheqe nje grua, mund te udheheqe nje popull.
  Balzaku


  Po te mos frynte era ne det nuk do te kishte stuhi, por edhe anija nuk do te levizte. Po te mos ishte gruaja ne bote, asnjeri nuk do te ishte i mjere, por nuk do te ishte as njeriu.
  S. Frasheri


  Kur nje grua deshiron rastesisht ta konsiderojne te mencur ajo me nje gjest kesisoji vetem e dyfishon budallallekun e vet.
  Roterdami


  Femra gjithmone mbetet femije e madhe.
  Ruso


  Sa te pershtatshme do te ishin grate sikur te me deshironin te jene fatlume me cdo kusht.
  Ashardi


  Femrat e dashuruara i falin me lehte indiskrecionet e medha, sesa tradhetite e vogla.
  Grasi  Natyra e femres nuk eshte krijuar per deshiren e castit, por per gezimin e perjetesise se njerezimit.
  Xoxa


  Para femres se bukur dhe para parave te shumta nuk ka frenim.
  Gaga


  Femrat deshirojne te behen te barabarta me kusht qe te drejtat e tyre specifike te perforcohen me tej.
  Ozborni


  Femra shpesh i kushton me teper rendesi faktit si e shikojne ate qe ajo e do, sesa faktit sa sheh ajo.
  Stendali


  Femra eshte person qe nuk di te luaje asnje loje, por qe fiton gjithmone.  Mashkulli i vertete deshiron rrezikun dhe lojen. Per kete arsye e do gruan si lodren me te rrezikshme.
  Nice


  Deshironi te dini a jane meshkujt inteligjente burra te mire? Por, e dashur zonje, meshkujt inteligjente nuk martohen.
  Xheromi


  Disa meshkuj kane ate qe e kane merituar, te tjeret jane te pamartuarit.
  Valeri


  Mashkulli, kur fejohet, eshte si muaji maj, kurse kur martohet si muaji dhjetor.
  Shekspiri


  Pse njeriu te mos e doje gruan e vet, kur edhe ashtu i do grate e tjera.
  Dyma


  Mashkulli mund te jete fatlum me cdo femer, derisa nuk e dashuron.
  M.Kolinsi  Per femra duhet t'u flitet vetem meshkujve.
  Nice


  Meshkujt dine vetem te mendojne, kurse femrat kuptojne, por nuk mendojne.
  Tagora


  Mashkulli mund te hase grua, e cila nuk ka pasur asnje lidhje dashurie, por rralle has ndonje, e cila ka pasur vetem nje lidhje.
  La Rosh*****o


  Femrat dashurojne sa munden, meshkujt sa deshirojne.
  Grafi


  Femra me te kaluar dhe mashkulli me te ardhme nuk jane kombinim i keq.
  Fonda


  Arin e provojme me zjarr, gruan me ari, kurse mashkullin me grua.
  Pitagora
  Femra sheh thelle, mashkulli larg.
  Grabe


  Mashkullin gjithmone e terheq me teper gruaja qe in-teresohet per te, sesa gruaja qe ka kembe te bukura.
  Kurtleni


  Gruaja eshte e lumtur dhe realizon gjithcka qe do kur e pushton mashkullin: se kendejmi pjesa me e madhe e jetes se saj i eshte kushtuar pervetesimit te shkathtesise se pushtimit te meshkujve.
  Tolstoi


  Ekzistojne dy lloj njerezish, qe nuk dine asgje per grate: meshkujt e martuar dhe te pamartuarit.
  Sagani


  Perse femrat e bukura martohen me meshkuj te merzitshem? Sepse meshkujt inteligjente nuk martohen me femra te bukura.
  Momi  Gruaja i sjell burrit vetem dy dite lumturi: diten qe martohet dhe diten qe e percjell ne varr.
  Aristofani


  Disa gra sillen ndaj burrave si policia e kufirit: nje pale i debojne, te tjeret i lejojne te kalojne kufirin.
  Nesini


  Femrat kane trilluar dashurine, ndersa meshkujt vetem martesen dhe besnikerine.
  Valeri


  Po desh t'i kuptosh meshkujt, studio femrat.
  Franceze


  Gruaja duhet te falenderoje perendine kur e ka burrin me te meta: burri pa te meta eshte spektator i rrezikshem.
  Halifaksi


  Te gjithe meshkujt e martuar jane prone e gruas, ky eshte i vetmi definicion i drejte se c'eshte pasuria e vertete e gruas se martuar.
  T. Bernardi


  Me e mira arme qe te mundni gruan eshte kapela juaj, merreni dhe ikni.
  Banymm


  Te arsimosh nje mashkull do te thote te arsimosh nje person; te arsimosh nje femer, do te thote te arsimosh nje shoqeri.
  Gandi


  Mashkulli propozon kurse femra zgjedh.
  Kierke0ardi


  Grua moj, burri yt nuk kerkon bukuri, por nje mori virtytesh.
  Eurtfidi


  Femra qe i lejon mashkullit puthjen, nuk do t'i privoje edhe te tjerat.
  Franceze  Mashkulli ne gjithecka qe ben ka parasysh qellimin, kurse femra mashkullin.
  Grafi


  Sikur meshkujt te ishin dashnore te mrekullueshem sic flasin, femrat s'do te kishin kohe as te krihen.
  Gitri


  Nganjehere femra fsheh nga mashkulli dashurine qe ndien per te, ndersa ne te kunderten artificializon dashurine qe fare s'e ndien.
  La Bryeri


  Mashkulli eshte me i dobet, kur femra e bukur i thote me ledhati, je i forte.
  Bartoni


  Zoti e krijoi femren per dobi te mashkullit.
  Tenisoni


  Arkeologu eshte bashkeshorti me i mire qe mund te kete gruaja: sa me e vjeter te jete ajo, ai me teper interesohet.
  A.Kristi


  Gruaja bart cdo barre nese ia ka ngarkuar burri.
  Aristofctni


  Femrat nuk mund ta cmojne mashkullin e mencur perderisa nuk martohen me ndonje budalla.
  Safiri


  Femra mund t'i behet mikeshe mashkullit vetem me kete radhe: se pari e njohur, pastaj dashnore, e me pastaj mikeshe.
  cehovi


  Femra qe e dashurojne dhe e cila dashuron, eshte e lumtur dhe nuk deshiron tjeter. Mashkulli qe e dashurojne dhe i cili dashuron gjithandej deshiron edhe gjera te tjera.
  Kurtleni


  Sikur te mos ekzistonin meshkujt, femrat kurre nuk do te fjaloseshin.
  Let Bryeri  Kur gruaja ka burre te mire, kjo shihet ne fytyre.
  Gete


  Gjeja me e rendesishme ne jete per mashkullin eshte fama, kurse per femren dashuria.
  Balzaku


  Ne bote ekzistojne edhe gjera te tjera, jo vetem lidhje dhe ndarje mes meshkujve dhe femrave.
  Tagora


  Mashkulli eshte xhelos ne qofte se puth, femra edhe ne qofte se nuk puth.
  Kanti


  Gjeja qe e preokupon gruan nuk eshte tirania e burrit, por zemergjeresia ndaj saj.
  Mishle


  Bota urdheron grate, ne urdherojme boten, kurse grate neve.
  Ktmtoni


  Fati me i madh per gruan eshte ne qofte se me burrin jeton se bashku dhe ne harmoni.
  Euripidi


  Une keshtu e paramendoj boten ideale, ku te gjithe do te ishin te lumtur: te gjitha femrat duhet te jene te fejuara, kurse te gjithe meshkujt te pamartuar.
  Gabori


  Mashkulli ka aq vjet sa ndihet, kurse femra aq sa shihet.
  Bergmani


  Pak di mashkulli qe i tregon femres tere ato qe di.
  Fuleri


  Shtepia eshte burg per gruan, kurse oficine per burrin.
  Shou


  Meshkujt kane deshire te jene dashnore te pare te femrave, ndersa femrat pajtohen edhe kur eshte dashuria e tyre e fundit.
  Vilde  Mashkulli eshte gjuetar, kurse femra pre e tij.
  Tenisoni


  S'ka lumturi pa grua.
  Indiane


  Ne qofte se ke grua te mire, te tjerat s'te duhen fare.
  Eskimeze


  Gruaja eshte si hija: Ne qofte se vrapon pas saj ajo largohet, ne qofte se ik prej saj ajo vrapon pas teje.
  Gruziane  cdo grua eshte e bukur ne erresire, prej largesie dhe nen ombrelle.
  Japoneze


  Gruaja qe sjell paje, sundon burrin.
  Latine


  Gruaja pa mashkull si ara e paleruar.
  Novosibiriane


  Mashkulli esht si lumi, kurse gruaja si liqeni.
  Kurde


  Gruaja, kur bisedon me nje mashkull, shikon te dytin, por mendon per te tretin.
  Sanskrite


  Me grua te keqe mashkulli plaket shpejt.
  Baske


  Mashkulli pa grua si ati pa shale.
  Vietnatneze


  Le t'i ruaje zoti grate e keqija, kurse te mirat ruajini vete.
  Hebreje


  Edhe gruan me te mire e prish liria e tepert.
  Ruse


  Shtepia pa grua si mulliri pa uje.
  Armene


  Nje vajze dhe nje pale rrobe qe i shohim shpesh e humbin vleren.
  Angleze


  Rrahe gruan cdo mengjes, nese ti nuk e di shkakun, ajo vete do ta kuptoje.
  Ambe


  Ai qe flet keq per gruan e vete, cnjerezon vetveten.
  Skotlcmdcze
  Gruaja qan kur martohet, kurse burri qan me vone.
  Polake


  Kush do te jetoje qete, le te mos martohet me te buku ren e fshatit.
  Portugeze


  Dashurine falja gruas, kurse besimin nenes.
  Irlandeze
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Jeta

  I desha grate dhe jeten, te gjitha i fala per atdheun.
  Gaga


  Njeri qe deshi te bente mire, por kurre nuk arriti te bente asgje.
  Rudofil


  Ketu pushon Pironi, nje kurrkush, qe s'arriti te behej as akademik.
  Pironi


  Fort po cuditem pse vdekja mendoi per mua, se une asnjehere nuk e kam kujtuar ate.
  Renie


  O udhetar, tregoju lakidemonasve se rame ketu, sepse respektuam ligjet e tyre.
  Epitaf grek, i gdhendur ne gur te Termopileve


  Jeta perbehet nga puna dhe fjala. Kush i ka ne rregull keto dy ane te jetes, mund te thote se jeton.
  S. Frasheri


  Jeta eshte vuajtje, shkaku i vuajtjeve eshte deshira per jete, per t'u liruar nga vuajtjet duhet liruar nga emocionet dhe deshira per jete.
  Buda


  Jeta eshte nje profesion, andaj duhet te mesohet.
  Balzaku


  Ne kete jete asgje nuk eshte e lehte.
  Heminguei


  Nese deshironi t'ju buzeqeshe jeta, depononi ne te disponimin tuaj te mire.
  Spinoza


  Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta perbehet nga koha.
  Fmnklini


  Te jetosh, do te thote te marresh qendrim ndaj jetes, ndaj situatave te caktuara historike.
  Kerlezha


  Me pare do jetuar e pastaj filozofuar.
  Latine


  Jeta eshte e ngjashme me zjarrin: fillon me tymin e mbaron me hirin.
  Arabe


  Jeta eshte lufta e vazhdueshme e njeriut me lirine e kufizuar.
  Beli


  Jeta e njeriut gjason me lulen qe harliset ne fushe. Vjen dhia, e ha dhe s'ka me lule.
  cehovi


  Per shumicen e njerezve jeta eshte si moti i keq: ndalen dhe presin te kaloje.
  Londoni  Problemi me i rende ne jeten e njeriut eshte kur njeriu nuk di te jetoje.
  Shollohovi


  Jeta eshte komedi per ata qe mendojne, kurse tragjedi per ata qe jetojne.
  Pikaso


  Jeta eshte vizatim, ku nuk mund te perdorni gomen.
  Bergmani


  Sa me shtrenjte e paguajme jeten, ajo ka me pak rendesi per ne.
  Raseli


  Qaj per te kaluaren, shpresoj ne te ardhmen, i palumtur jam me te sotmen- kjo eshte jeta ime.
  cajkovski


  c'eshte jeta e njeriut ndaj tiktakut te ores: fije bari te njome qe lakohet.
  Kerlezha


  Jeta e njeriut ne toke eshte lufte.
  Bibla


  Vetem nje here jetohet, e megjithate ka shume njerez qe nuk jetojne asnjehere.
  Rukerti


  Ekzistojne dy gjera qe te mundojne ne jete: e para te fitosh ate qe deshiron dhe, e dyta, te kenaqesh me te.
  Shmiti


  Urtia e jetes eshte gjithmone me e thelle dhe me e madhe, sesa urtia e nje njeriu.
  Gorki


  Shikuar jeten ne teresi, s'eshte asgje. vlera e saj varet si e kalojme jeten.
  Ruso


  Jeta eshte nje lloj paranteze enigmatike ndermjet lindjes e agonise, ne mes syrit qe cilet e syrit qe mbyllet.
  Hygo


  Kur kujtoj ngjarjet e cuditshme nga jeta ime, herehere dyshoj mos valle vetem kam enderruar.
  Fransi


  Duhet te mesohemi t'i perballojme si burrat fatkeqesit dhe merzitjet. Kjo eshte nje nga zotesite per te jetuar.
  Kronini


  Jeta ime eshte jeta juaj, ju jetoni ate qe jetoj edhe une. Kur ju flas per vete, kam folur edhe per ju.
  Hygo


  Jeta e papune nuk mund te jete e paster.
  cehovi


  Jeta eshte shkolle.
  Komenski


  Jeta duhet te jete nje edukim i parreshtur, lypset qe te mesojme gjithcka, qe kur lindim e deri ne vdekje.
  Floberi


  cdo pervoje jetesore paguhet, vetem ajo e fatlumeve ka zbritje.
  Kokoshka
  Shume e shkurter eshte jeta e individit qe te mund te formoje cfaredo gjykimi ne mbeshtetje vetem te "pervojes se vet njerezore".
  Kerlezha


  Kam enderruar qe jeta te jete e lumtur. Kur jam zgjuar kam kuptuar se jeta eshte e veshtire. Kam punuar dhe jam bindur se te veshtiresia qendron lumturia.
  Tagora


  Edhe pse nje kembe e kam ne varr, une edhe me tutje dua te jetoj.
  Aligieri


  O, Zot, lejome me teper se c'mundem.
  Mikelanxhelo  Nuk eshte fat te jetosh, por eshte mire te jetosh.
  Seneka


  Nuk i frikohemi vdekjes, por jetes se keqe.
  Shqipe


  Ne jete cdo gje mungon, ne vdekje cdo gje tepron.
  De Vega


  Ne kete jete te vdesesh nuk eshte gje e re, por edhe te jetosh, gjithashtu nuk eshte e re.
  Jesenini


  Vdekja eshte e vrazhde, por jeta eshte shpeshhere edhe me e vrazhde.
  Ikbali


  Nuk eshte gje te vdesesh, por eshte e tmerrshme te mos jetosh fare.
  Hygo


  Vdekja eshte e bukur kur jeta eshte e keqe.
  Baku  Mos pyet si vdiq, por si jetoi.
  Shqipe


  Te gjithe thone: sa e tmerrshme eshte qe duhet te vdesim! Dhe kete e thone njerezit qe kane qene te detyruar te jetojne.
  Tueni


  Vdekjes i frikesohemi vetem derisa presim dicka nga jeta.
  StenAcdi


  Jeta e padobishme eshte si vdekja e parakoshme.
  Gete


  Nuk eshte lehte te jetosh pas vdekjes: per te arritur kete shpesh do shpenzuar gjithe jeten.
  Leci


  Vdekjes me se paku i frikesohen ata, per te cilet jeta ka me shume vlere.
  Kanti


  Vdekja me nder eshte kapak floriri.
  Shqipe


  Mendon ndonjehere per vdekjen? Sidomos kur s'punoj, kur s'dashuroj dhe kur vuaj.
  R.Qosja


  Vdekja eshte enderr pa endrra.
  Bonoparti


  Ilaci me i mire kunder vdekjes eshte pasuria.
  Cezari


  Vdekja e famshme ka dhurate te madhe.
  Herakliti


  Vdekja eshte gje e vjeter, por per cdo njeri eshte e re.
  Turgenjevi  Me mire nje here te vdesesh, sesa tere jeten te vuash nga frika.
  Ezopi


  Trimat vdesin vetem nje here, kurse frikacaket shume here.
  Shekspiri


  Nuk ka vdekje me te embel e me te ndershme se vdekja per liri.
  Shqipe


  Leka i Madh dhe mushkaxhiu i tij pas vdekjes u bene te njejte.
  A.MLarko


  Kush vdes sivjet eviton pakenaqesite qe sjell viti qe vjen.
  Shekspiri
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Morali

  Ne cdo bestytni te mencurit shkojne pas budallenjve.
  Bekoni

  Bestytnia eshte poezia e jetes.
  Gete

  Nuk ka bestytni, qe nuk ka lindur nga ndonje nevoje.
  A.Grafi

  Me trim e me i forte eshte ai qe lufton kunder padrejtesise, sesa ai qe ben padrejtesine.
  Barleti

  Drejtesia eshte e verteta ne aksion.
  Zkuberti

  Lehte eshte te jesh i mire, veshtire eshte te jesh i drejte.
  Hygo

  Ku ka gjyqe, ka edhe padrejtesi.
  Gorki

  E drejta s'mund te jete kurre e te dy paleve, ajo i perket vetem njeres.
  Eskili

  Sulmuesi nuk eshte gjithmone fajtor, kurse viktima nuk eshte gjithmone e pafajshme.
  Shulci

  Kur diskutoj me veten time cdohere kam te drejte.
  Hasheku

  Te mos ishin njerezit e keqinj, nuk do te ishin gjykatesit e mire.
  Dikensi

  Asgje nuk eshte me banale se padrejtesia dhe vuajtja.
  Can****

  Nuk mund te jesh i drejte nese nuk je i njerezishem.
  Vonenargu

  Kush ben keq eshte me fatkeq se ai qe e peson.
  Demokriti

  Nese dicka eshte e drejte, do kryer pa marre parasysh arsyet e shumta per te hequr dore nga kryerja e saj.
  M.Kyri

  Dashuria dhe urrejtja ia ndryshojne fytyren drejtesise.
  Paskali

  Sharjet jane argument per ata qe nuk kane te drejte.
  Ruso

  Asgje nuk e lind me shume dyshimin se kur dime per nje gje pak.
  Bekoni

  Dyshimi eshte mjegull qe i mbulon shpesh pamjet e bukura.
  Ditrih

  Dyshimi eshte clodhja e intelektit.
  Montenji

  Edukimi me i mire dhe me i dobishem eshte ai qe i japim vetvetes.
  Montenji

  As edukimi me i mire ne bote nuk te mbron nga pasionet e keqija.
  Zhidi

  Me edukaten e vet njeriu mund te ngrihet apo te poshterohet.
  Uatsjajana

  Njeriu eshte krijesa me e shkelqyeshme, prandaj edhe edukata duhet ta formoje ne teresine e qenies se tij, ta pergatise per jeten e perditshme, te perhershme.
  Komenski

  cdo njeri i paedukuar eshte karrikature e vetvetes.
  Shlegeli

  Kur prinderit jane te edukuar mire atehere edhe femijet mund te lindin te edukuar.
  Gete

  Edukimi i zhvillon aftesite, por nuk i krijon ato.
  Volteri

  Njeriu i paedukuar njihet ne castin kur e nderojne, ndersa i edukuari atehere kur nuk nderohet.
  Montenji

  As armiku me i madh nuk mund te sjelle me shume dem se edukata, e cila gjithe jeten merret si foshnje.
  Aristoteli

  Dy te paret deputete te popullit jane nenlokja dhe mesuesi.
  Hygo


  Qellimi i edukates eshte qe trupit dhe shpirtit t'u jape tere bukurine dhe teresine qe mund te kene.
  Platoni

  Miresjellja e njeriut te edukuar s'kushton asgje, e me te blihet cdo gje.
  Montenji

  Kush mbjell grure, mendon per nje vit; kush mbjell peme, mendon per dhjete vjet; kush edukon femije mendon per njemije e me shume vjet.
  Kineze

  I miri s'vdes kurre.
  Shqipe

  Me mire te besh mire e te flasin per ty keq, se sa te besh keq e te flasin per mire.
  Veqilharxhi

  Persa i perket te keqes, kunder saj duhet luftuar, or vella. Perndryshe, kush e duron, ai e meriton.
  H.Sulejmani

  Ai qe ben veper te mire le te heshte, ai i cili e pranon le te flase.
  Seneka

  Ne bote do te beheshin me pak te keqija, sikur e keqja te mos behej ne emer te se mires.
  Petefi

  Ne qofte se beni mire, beni per vete; ne qofte se beni keq, ia beni vetes.
  Gandi

  Ai qe eshte i mire ne pune te keqija, i mire eshte edhe ne pune te mira.
  Haksli

  Deshiroi te dini cilat jane tri te keqijat me te medha per njeriun? Ja, shkurtimisht: gruaja, zjarri dhe vershimi.
  Latine

  Njeriu nuk eshte as engjell. Fatkeqesia eshte se ai qe deshiron te behet engjell rendome behet djall.
  Paskali

  Njeriu shpesh eshte i mire vetem se nuk ka rast te behet keqberes.
  Petefi

  Liria nuk zgjidhet mes te mires dhe te keqes, ajo e shkaterron te keqen.
  Paveze

  Ashtu si s'mund te kete hije pa drite, ashtu s'mund te kete te mire pa te keqe.
  Myse

  Nje e keqe behet ende me e keqe po te mbrohet.
  Ovidi

  Thuaje te verteten edhe ne qofte se ajo qe flet nuk shkon ne interesin tend.
  Muhameti

  Kush kerkon te verteten duhet te dije ta paraqese.
  Kineze

  Duhen shume lopata per te varrosur te verteten.
  Gandi

  Deshmitari im kryesor qe flas te verteten eshte varferia ime.
  Sokrati

  Njeriu kerkon te verteten per ta fshehur edhe me thelle.
  Leci

  Eshte vetem nje gje qe perseritet gjithmone dhe cdohere eshte e re dhe e frutshme, kjo eshte e verteta.
  Lakorderi

  E verteta behet dogme ne castin kur diskutojme per te.
  cestertoni

  Endrrat i kemi sepse pa to nuk do te mund te paraqesim te verteten.
  Remarku

  E verteta qe mesohet ne mengjes, ne mbremje mund te vdese.
  Konfuci

  E verteta gjendet diku ndermjet te mires dhe te keqes.
  Shekspiri

  E verteta ekziston, vetem genjeshtra trillohet.
  Braku

  E verteta eshte nje, por njerezit e quajne me emra te ndryshem.
  Tagora

  E verteta me e hidhur eshte me e mire se mashtrimi me i embel.
  Bjelinski

  Kush deshiron te mbroje te paverteten ka arsye te veproje i qete dhe me sjellje "njerezore", por kush e di se e verteta eshte ne anen e tij, duhet te veproje ashper, pa miklime.
  Gete

  Me e mire eshte genjeshtra se sa hici.
  Fadajevi

  Natyra nuk e duron genjeshtren.
  Karlaji

  Edhe e verteta tingellon hidhur, kur del nga goja e nje genjeshtari.
  Tagora  Genjeshtrat jane aq pjellore, saqe vetem nga njera lindin nje mije te tjera.
  Gordoni

  Vetem femrat dhe mjeket e dine sa e nevojshme eshte genjeshtra.
  Fransi

  cdoke mund ta genjesh, por stomakun kurrsesi.
  Seneka

  Mos u pajto me genjeshtren, as atehere kur te detyron shteti.
  Ajnshtajni

  Laritja eshte ushqim i veseve.
  Latlne

  Fjalimi larites ke helmin e vet.
  Publie Sir

  Laritesi gjithmone duhet te jete i disponuar mire.
  Bonoparti

  Ai qe nuk di te dashuroje, duhet mesuar te laritet.
  Gete

  Laritesi eshte nje gjuetar, laku i tij eshte lajka, ne kete lak nuk bie njeriu, por ata qe jane mendjezogj
  Solomoni

  Ta dime se gjithe laritesit jetojne me harxhimet e atyre qe i degjojne.
  La Fonteni

  Menyra me e sigurt se do te mashtrohesh eshte, kur beson se je me dhelperak se te tjeret,
  La Roshfuko

  E kunderta e te vertetes nuk eshte vetem genjeshtra, por edhe mashtrimi.
  Elohu

  Nese me mashtron nje here, atehere ti je fajtor, por nese me mashtron edhe per here te dyte, atehere vete jam fajtor.
  Arabe

  Te mashtrosh mashtruesin, kjo eshte kenaqesi e dyfishte.
  La Fonteni

  Pa mashtrimin njerezimi do te vdiste nga merzia e pikellimi.
  Fransi

  Mund te mashtrosh nje njeri te vetem, por gjithe boten nuk e mashtron dot.
  La Roshfuko

  Lehte na mashtrojne ata qe i duam.
  Molieri

  Ai qe mashtrohet me lehte, dorezohet.
  Plutarku

  Paragjykimi eshte femija e padijes.
  Hazliti

  Mjegulla e paragjykimeve ka mbuluar qiellin e se vertetes.
  Sartri

  Te gjith njerezit kane anen e vet te dobet: paragjykimet.
  Lambi

  Paragjykimi eshte mur nga i cili te gjitha kokat kthehen te pergjakura.
  Nestroji

  Paragjykimi nuk duhet te gjendet ne kokat e atyre qe jane te ftuar te luftojne bestytnite e te tjereve.
  Xhonsoni


  Lufta per clirimin e njeriut nuk eshte asgje tjeter vecse lufta per clirim nga paragjykimet.
  Kerlezha

  Aktgjykimi mund te ndryshoje, paragjykimi jo.
  M.Ebner-Eshenhabu

  Te drejtet premtojne pak e veprojne shume, ndersa te keqijte premtojne shume e nuk bejne asgje.
  Talmudi

  Nje are argumentash vlen me shume se nje shtet premtimesh.
  Orveli

  Ai qe premton me veshtiresi, ne menyren me besnike i ploteson premtimet e veta.
  Ruso

  Pa respekt nuk ka dashuri te vertete.
  Kanti

  Kush eshte i prirur te humbe lehte respektin ndaj te tjereve, ai para se gjithash nuk respekton veten.
  Bjelinski

  Duhet te jetosh ne menyre te tille qe te mund te respektosh veten.
  Gorki

  Te jesh i sinqerte eshte rol i veshtire i njeriut.
  Gorki

  Pak sinqeritet eshte gje e rrezikshme, kurse shume esh-te fatale.
  Uajldi

  Njerezit falin cdo gje vec sinqeritetit.
  Matoshi

  Te dobetit nuk mund te jene te sinqerte.
  La Bryeri

  Eshte rrezik te jesh i sinqerte, ne qofte se nuk je budalla.
  Uajldi

  Mos ia hap zemren cdo njeriu.
  Kempiski

  Behu gjithmone i gatshem te thuash ate qe mendon, sepse edhe njeriu i poshter do te te shmanget.
  Blejki
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 8. #8
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Njeriu

  Armikut dhe eres tregoji gjoksin.
  Shqipe


  Armiku mbetet armik, edhe i vdekur qofte.
  I.Kadare


  Me nje arme te zbrazet mund ta trembesh armikun, por nuk mund ta zhdukesh.
  Xoxa


  Armikun barte ne shpine derisa te fitosh ate qe kerkon nga ai.
  Mahabharata


  Me mire eshte te njohesh armikun se mikun.
  Latine


  Kush ka tre armiq, se paku me njerin duhet te pajtohet.
  Gjermane


  Nuk eshte armik vetem ai qe ben nje te keqe, por edhe ai qe ka ate qellim.
  Ruso


  cdo njeri ka armiq.
  Can****


  Kur nuk ka armiq nuk ka as lavdi.
  Balzaku


  Kur flet per armikun tend mos harro se nje dite mund t'i behesh mik.
  Periandri


  Duani armiqte, sepse ata flasin per gabimet tuaja.
  Franklini


  Fakti qe kemi armiq tregon qarte se kemi edhe merita.
  Beme


  Miqte i zgjedhim sipas pamjes, te njohurit sipas karakterit, ndersa armiqte sipas mencurise.
  Uajldi

  Mendimet qe kane armiqte per ne jane me afer te vertetes, se ato qe kemi per veten.
  Briani


  Kushdo qe hamendet eshte armiku im.
  Bonoparti


  Me te rrezikshmit jane armiqte, per te cilet njeriu nuk mendon se duhet te ruhet prej tyre.
  De Goli


  Suksesi me i madh i kundershtarit tend eshte ne qofte se edhe ty te bind per ate qe flet.
  Parkeri


  Askush te mos lavderohet se nuk ka armiq, kjo vetem tregon se ai nuk ka kurrfare vlere.
  Burzhari


  Per armikun mos fol keq, por mendo.
  Latine


  Ne familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
  Kineze


  Derrit dhe dhenderit mjafton t'u tregosh shtepine vetem nje here. Heret e tjera do ta gjene vete.
  Spanjolle


  Te gjitha familjet e lumtura jane te njejta. Te gjitha te palumturat - ne menyra te vecanta.
  Tolstoi


  Lehte eshte te sundosh mbreterine, veshtire eshte familjen.
  Kineze


  S'eshte veshtire te behesh baba, por veshtire eshte te jesh baba.
  Bushi


  Ashtu si ne dashuri, edhe ne marredheniet e femijeve me prinderit, me i dobet eshte ai qe do me shume.
  Ruso


  Me lehte eshte te luftosh, se sa ta rritesh nje femije bonjak.
  Gaga


  Femija ushqehet me qumesht dhe levdata.
  Lambi


  Femija e pare eshte vazhdimesia e kukulles se fundit.
  Hygo


  Femijet jane gjykatesit tane te ardhshem.
  Gorki


  Pija qe nuk te merzitet kurre eshte uji; fruti qe nuk te merzitet kurre eshte femija.
  Indiane


  Sherbimi me i madh qe mund t'u beje femijeve nje baba eshte te doje nenen e tyre.
  Merime


  Femija eshte liber ne te cilin lexojme dhe ne te cilin duhet shkruar.
  Rosegjeri


  Jepini femijes me shume liri: le te vrapoje, le te kerceje, le te jete i lire, le te luaje dhe te argetohet, le te mos jete asnjehere ne qetesi.
  Ruso


  Femijet marrin grushta qe u takojne prinderve.
  Italiane


  Babai duhet te jete shok dhe person i besuar, e jo tiran i femijeve.
  Xhoberti


  Femijet njihen me fatkeqesite permes njerezve.
  Bttshlari


  Ne diten e lindjes sate lulezuan te gjitha lulet e botes.
  Spanjolle  O, vite te lumtura. Kush nuk do edhe nje here te behet femije!
  Bajroni


  Femija eshte i vetmi qe perjeton boten ne menyre te vertete, te gjitha te tjerat jane artificiale.
  Belou


  cupeza pa kukulla eshte si gruaja pa femije.
  Hygo


  Meqenese i durojme gabimet e miqve tane, pse te mos i durojme pra edhe gabimet e femijeve tane.
  Plutarku


  A e dini cila eshte menyra me e sigurt per te cuar femijen tuaj ne fatkeqesi? Lejojeni te beje gjithnje c'deshiron.
  Ruso


  Shoku me i pavlefshem eshte ai, i cili, per nje fjale qe ka degjuar per shokun e tij, nuk e do me ate.
  S.Frasheri


  Miku eshte pasuria me e madhe ne jete.
  Latine


  Ha me miq, por mos lidh pune me ta.
  Armene


  Me te cmuar jane ata miq, qe nuk i njohim mire.
  Arcibe


  Nuk e ke mik ate qe te lavderon, por ate qe te kritikon.
  Sllovene


  Nevoja zbulon a ke miq apo vetem emrat e tyre.
  Publie Sir


  Miqesia nderpritet kur futet borxhi.
  Labishi

  Kujdesi eshte rruga me e mire per miqesine.
  Spenseri


  Ne qofte se je rob, nuk mund te jesh mik. Ne qofte se je tiran, nuk mund te kesh miq.
  Nice


  Edhe miqve duhet t'u themi te verteten ne sy.
  Can****


  Fati na jep prinderit, kurse miqte i zgjedhim vete.
  Moriaku


  Miqte jane si shalqini: per te gjetur nje te mire, duhen provuar disa.
  Merime


  cdokush mund t'ju tregoje sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
  Sokrati


  Njeriu duhet cmuar si perkah numri i armiqve qe ka, ashtu edhe perkah numri i miqve.
  Rishele


  Me thuaj ke ke mik, se ai me tregon kush je ti.
  Avercenko


  Me mire pa miq, se sa me miq te keqinj.
  S.Drini


  Kemi me pak miq se mendojme, kurse me shume sesa dime.
  Stali


  Dashuria e vertete eshte e rralle, miqesia e vertete eshte edhe me e rralle.
  Lct Rosh*****o


  Fati formon miqesi, ndersa fatkeqesia e provon
  Seneka  Eshte rrezik i madh t'i njohesh mire miqte e tu.
  Uctjldi


  Pa shoke dhe me shoke, njerezit kurre nuk jane te kenaqur.
  Xhefersoni


  Ai qe eshte i sinqerte ne shoqeri, nuk angazhohet te bej miq, por te behet mik.
  K.Simoni


  Me me deshire do te behesha gjykates ne ndonje shqyrtim mes dy armiqve te mi, se sa mes dy miqve.
  Biasi


  Armiku i armikut tim nuk eshte miku im.
  Kaneti


  Miku i rreme eshte si hija, qe na ndjek vetem derisa ndrit dielli.
  Dosi


  Njeriu kurre nuk mund t'i behet mik ndonje femre, nese mund t'i behet dashnor.
  Balzaku


  Ai qe imponohet ne jete shume i afert, nuk eshte gjithmone i denje te na behet mik.
  Plutarku


  Mik eshte ai qe na duron me te gjitha te metat.
  Latine


  Plaga qe shkaktohet nga miku, asnjehere nuk sherohet.
  Kineze


  Ish miku eshte me i rrezikshem se armiku.
  Ruse


  Nga alkooli mund te dehemi ne fillim, nga miqte ne fund.
  Zoshcenko  Mik eshte ai njeri qe ka armiq te njejte si ju.
  Linkolni


  Vetem dora e mikut e nxjerr therren nga zemra.
  Zafari


  Mikun vecan kritikoje, por ne shoqeri lavderoje.
  Latine


  Shpesh varrosen miqesite, e jo miqte.
  Mirabo


  Ne fatkeqesine e miqve tane gjejme dicka qe na gezon.
  Ruso


  Miqte tuaj nuk dine shume gjera, mirepo dine c'te bejne po te jene ne vendin tuaj.
  De Sika  Kush kerkon miq pa teke, mbetet pa miq.
  Xh.Elioti


  Ne qofte se ia thua ndonje fshehtesi mikut tend, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
  Nesini


  Ne qofte se deshiron ta ruash fshehtesine prej armiqve, ruaje prej miqve.
  Lilienkroni


  Shumica e njerezve kenaqen me inferioritetin e miqve te mire.
  Klemanso


  Mua nuk me duhet miku, qe pajtohet me gjithcka dhe cdo gje e miraton me koke, sepse kete edhe hija ime mund ta beje shume me mire.
  Plutarku


  Qe te ekzistoje miqesia duhet t'i besojme njeri-tjetrit, e qe te bsojme duhet te jemi miq.
  Tolstoi  Nuk ka njeri me te rrezikshem, se sa miku budalla.
  La Fonteni


  Ne qofte se para cdo sherbimi miqesor menjehere mendon falenderimin, atehere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
  Dostojevski


  Platon je miku im apo jo? Dhe prape me vlereson.
  Guareski


  Hallet ua tregojme vetem miqve te mire.
  Madagaskarase


  Miqesia nuk ka zevendesim.
  Sbileri


  Miku duhet t'i duroje dobesite e mikut.
  Shekspiri


  Miqesia duhet te jete e pavdekshme, armiqesia e vdekshme.
  Livie


  Miku i te gjitheve nuk eshte miku i askujt.
  Shopenhaueri


  Eshte keq te hetosh se nuk ke miq, atehere kur ata vertete te duhen.
  Plutarku


  Mos ua thuaj miqve te tu ate qe armiqte e tu nuk duhet ta dine.
  Shou


  Sa me shume i duam miqte tane, aq me pak i miklojme.
  Molieri


  Frenoni orekset tuja, o miqte e mi, sepse edhe keshtu do ta pushoni natyren e njeriut.
  Dikensi  Plaga qe te krijon miku kurre nuk sherohet.
  Kineze


  Kemi tri kategori te miqve: ata qe jane indiferente, ata qe jane te pakendshem dhe ata qe urrejme.
  Shamfori


  Forca e njeriut tregohet ne fatkeqesi, besnikeria e mikut ne fortune.
  Kerneri


  Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vine koherat e keqija mbetesh vetem.
  Ovidi


  Kam pasur miq- me vdiqen, takova te rinj- me falni.
  Kafka


  Nena eshte drita e shtepise.
  Shqipe


  Nena, qofte edhe e keqe, eshte gjithmone nene.
  Bethoveni


  Vetem dicka eshte me e bukur dhe me e mire se femra ne bote, kjo eshte nena.
  Shefeti


  Dora qe perkund djepin eshte ajo qe rrotullon fatin e njerezise, sepse ajo dhe vetem ajo e drejton jeten kah horizontet e ndritura ose te errta.
  H.Stermilli


  Mashkulli ka te sigurt vetem nje dashuri- dashurine e nenes.
  Berne


  Fati i ardhshem i femijes cdohere eshte veper e nenes.
  Bonaparti


  Nena te femija, zakonisht, puth me shume veten se femijen.
  Nice


  Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nene nuk ka poete, as heroj.
  Gorki


  Nena e mire nuk pyet a deshiron, por jep.
  Angleze


  Nena e te vrarit fle, por nena e dorasit nuk ka gjume te qete.
  Arabe


  Nena ne syte e femijes nuk eshte grua, por pishe e ndezur fanar.
  Tarketi


  E tere ajo qe eshte e bukur te njeriu eshte krijuar prej rrezeve te diellit dhe prej qumeshtit te nenes, dhe kjo na mbush me dashuri, per jete.
  Gorki


  Dashurine ne toke e krijoi nena.
  Petrctrka


  Njeriu i keq eshte fatkeqesi e vendit te vet.
  Shqipe


  Lum ai qe nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
  A.Moisiu


  Eshte veshtire te jesh njeri.
  H.Sulejmani


  Njeriu nuk ha per te rrojtur, por jeton per te ngrene.
  N.Bulka


  Ashtu sic eshte arti i vertete gjithmone i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qe bart kurdohere mendime te reja.
  Spasse


  Njerezit s'shtrojne pyetje kur s'jane te nxitur prej dhembjes apo dashurise.
  R.Qosja

  Shpeshhere njerezit e keqij jane si qente e dobet: po ike te sulen me keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
  J.Xoxa


  Njeriu eshte i mrekullueshem sa eshte femije.
  H.Sulejmani


  cdo njeri eshte i dhene pas nje dickaje dhe sa me e rendesishme te jete ajo "dicka" sa me e madhe, aq me e cmuar eshte jeta e njeriut.
  R.Qosja


  Askush s'mund te lavderohet se do te mund te jetonte edhe pa njerez.
  Prydoni


  Behuni si ora e sakte, por mos u beni si ora qe cdokush t'ju kurdise.
  Pitagora


  Njeriu eshte vetem femije me i rritur.
  Drajdeni


  Ne zemren e cdo njeriu fshihet luani.
  Turke


  cdo gje do perkushtuar njeriut. Vetem jo njerez te tjere.
  Leci


  Njeriu ne jete eshte shpesh bagazh, te cilin e perdorin te tjeret.
  Shibeli


  Me mire eshte te njohesh njerezimin ne pergjithesi, se sa njeriun ne vecanti.
  La Rosh*****o


  Njeriu, ne te njejten kohe, eshte turpi dhe nderi i natyres.
  Pafi


  Absurde eshte t'i klasifikosh njerezit ne te mire dhe te keqij. Ata jane ose intersante ose monotone.
  Uajldi


  Hidherohem per ty, e jo kunder teje, njeri.
  Jozhefi


  Ne qofte se njerezve u mirrni iluzionet, atehere cfare kenaqesi u mbeten?
  Volteri


  Njeriu eshte i tille, si eshte shoqeria ne te cilen vepron.
  Euripidi


  Njerezit e ligj japin keshillat me te mira.
  A.Kristi


  Ne bote ekzistojne dy lioj njerezish: inteligjente te pafe dhe fetare pa inteligjence.
  Aragoni


  Njerezit jane si bimet: nuk rriten mire nese nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
  Monteskie


  Ekzistojne shpirtera te felliqur, te brumosur nga llumi i berllogut, te dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu sic ekzistojne edhe shpirtera te bukur, te dashuruar pas lavdise e virtytit.
  La Bryeri


  Nje njeri nuk eshte asgje me shume se tjetri, nese nuk ben dicka me shume se ai.
  Servantesi


  Njeriu i perzermet eshte si nje peme e hijshme qe ben hije te ushqen e te ngroh.
  Rumune


  Vlera e njeriut eshte kuantiteti i energjise morale, intelektuale dhe fizike qe gjenden ne kraherorin e tij.
  Ruizi


  Njerezit dinake urrejne shkencen e adhurojne primitivizmin, kurse te mencurit kete e shfrytezojne.
  Bekoni


  Kurre mos i beso njeriut qe flet mire per secilin.
  Xh.Kolinsi


  Te jesh njeri, disi rol i vogel.
  Kornadi


  Preokupimi me fisnik i njeriut eshte njeriu.
  Lesingu


  Njerezit, te gjithe jane vellezer.
  Feneloni


  Njeriu eshte stoli ne bote.
  Gorki


  Njeriu qe nuk mendon e planifikon perpara, do t'i dalin telashe posa te kaloje prakun e deres se vet.
  Konfuci


  Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka castin e vet.
  Talmudi


  Nje mori njerezizh e konsiderojne veten te semure edhe pse nuk jane, e nje mori tjeter e konsiderojne veten te shendoshe edhe pse nuk jane.
  Lihtenbergu


  cdo njeri eshte i rendesishem pasi vdes.
  Hobsi


  Njeriu mbizoteroi natyren para se te mesonte te mbizoteroje vetveten.
  Shvajceri


  Njeriu qe perpiqet te arrije idealin e vet, i ngjan udhetarit, i cili ne mbremje hip ne koder, kur nuk eshte me afer yjeve, por i sheh me bukur ata.
  Taneri


  Ne caste te veshtira lindin njerez te medhenj.
  Hygo  Perendite caktuan qe, para suksesit, njeriu te djersitet.
  Hesiodi


  Une jam se pari njeri e mandej franceze.
  Monteskie


  Eva dhe Adami kane qene origjinale, kurse ne jemi vetem kopje.
  Zhukovski


  Njeriu sa me pak enderron aq me pak beson.
  Menkeni


  Njeriu qe eshte shume i mire per boten, shpesh nuk eshte i mire per familjen e vet.
  Mani


  Lumin do ta njohesh ne qofte se noton, njeriun ne qofte se bisedon.
  Eilke


  Njeriu behet i mencur me shume prej marrezive te te tjereve,sesa prej dijes se vet.
  Dode


  Njeriu mund te beje gjithcka, vetem ne qofte se do.
  Gorki


  Asnje njeri nuk mund ta kuptoje ate qe nuk e ka perjetuar.
  Hese


  Une ende nuk kam takuar njeri prej te cilit nuk mund te mesoj dicka.
  Mirabo


  Njeriu mund te ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
  Bonoparti


  Njerezit me te shkolluar nuk jane edhe me te mencurit.
  coseri  Jane njesoj te parrezikshem, njerezit e mencur dhe budallenjte. Te rrezikshem jane vetem gjysme te marret dhe gjysme te mencurit.
  Gete


  Duhet kerkuar e mira te cdo njeri.
  Sblesingeri


  Njeriu eshte krijese qe, ne esence, eshte i pakenaqur me te tjeret.
  cehovi


  Njerezit duhen kur nuk njihen.
  Fransi


  Parajsa nuk eshte lart, ajo eshte ne zemren e njeriut.
  Dali


  Me shume e dua njeriun e paarsimuar por te cilter, se sa te arsimuar por te poshter.
  Petrarka


  Askush nuk mund te te behet me i huaj se njeriu qe ke dashur dikur.
  Remarku


  Roli i vertete i njeriut eshte te jetoje, e jo te ekzistoje.
  Londoni


  Njeriu qe nuk ka vuajtur, nuk di te fale.
  Tomazeu


  Sa me shume i njoh njerezit, aq me teper i dua kafshet.
  De Goli


  Njeri, njihe veten.
  Sokrati


  Une nuk njoh asgje me te mire, me te harmonishme dhe me interesante se njeriun.
  Gorki  Njerezit e keqij, kur jane te lumtur, behen te padurueshem.
  Eskili


  Nese duam te civilizojme nje njeri, se pari do filluar nga gjyshja e tij.
  Hygo


  T'i kuptosh te tjeret eshte pune e mire, por te kuptosh vetveten eshte pune edhe me e mire.
  Lao Ce


  cdo njeri, po te deshironte te jete i ditur sa deshiron te jete i bukur, injorante ne bote nuk do te kishte.
  Konjuci


  Njeriu pa plan eshte si anija pa timonier.
  Esheri


  Pesimist eshte njeriu qe nga dy te keqija zgjedh-te dyjat.
  Stanislavski


  cdo gje eshte njerezore, sepse behet nga njeriu.
  Cezari


  Mendoj se perkufizimi me i mire i njeriut eshte: dykembesh i pamiradishem.
  Dostojevski


  Sjellja e njeriut eshte pasqyre, ku gjithsecili tregon fytyren e vet.
  Gete


  Njeriu pa shoke si e majta pa te djathten.
  Avisebroni


  Koha e tregon njeriun e ndershem, kurse te keqin e njeh per nje dite.
  Sofokliu


  Njeriu dallohet sipas vepres dhe punes se vet.
  Sartri


  Mosha 50 vjecare eshte ajo, ne te cilen njerezit bejne seriozisht ate qe ne moshen 25 vjecare do t'i shtynte te pelcisnin nga gazi.
  Floberi


  Njerezit percmojne ate qe s'e kuptojne.
  Gete


  Me ke te jem, ne mos vetem me njerezit qe vuajne.
  Konfiici


  Njeriu nuk mund te behet cdo here hero, por mund te behet njeri.
  Spenseri


  Njeriu eshte perendi per njeriun, po qe se i njeh obligimet.
  Cecilstaciu


  Nuk e kupton mire njeriun ai qe s'di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
  Brehti


  Nese njerezit nuk kthehen asnjehere kah te paret e tyre, nuk do te gezohen as per trashegimtaret e vet.
  Eurke


  Une mahnitem duke folur per te verteten mbi njerezit, sepse s'ka asgje me qesharake se kjo.
  Shoi


  Disa njerez mbajne voter te madhe ne shpirtin e tyre, por kurre nuk vjen kush per t'u ngrohur ne te.
  Van Gogu


  Njerezit percmojne ate qe s'e kuptojne.
  Gete


  Njeriu i pafat, edhe kur bie ne pupla, e then koken.
  Shqipe


  Sa hic eshte njeriu krahasuar me gjithesine.
  cehovi

  Ndoshta ligjet as qe na nevojiten: njerezve te drejte nuk u duhen, e te keqijte nuk mund t'i harmonizojne.
  Demosteni


  Sa qetesi do te mbreteronte sikur njerezit te thonin vetem ate qe dine.
  capeku


  Njeriu cdohere mund te beje dicka nga ajo qe kane bere prej tij.
  Sartri


  Njeriu duhet te ndalet para se t'i kete thene te gjitha. Te shumtet i kane thene te gjitha, para se t'ia fillonin.
  Kaneti


  Njeriu mund te jete i drejte per te tjeret, por asn-jehere me veten.
  Kabusi


  Te te mos vije keq nese nuk te njohin njerezit, por perkundrazi - qe nuk i njeh ti ata.
  Kineze


  Njerezit i urrejne ate qe mbjellin ne ta ndjenjen e inferioritetit.
  cesterfildi


  Nese njerezit sjellin guxim ne jete, bota do t'i vrase ata, do t'i thyeje, prandaj edhe i vret.
  Heminguei


  Sikur te mund t'i bindja njerezit te me frikesohen, me kenaqesi do t'i bindja te me duan.
  Nobeli


  Ne mesin e ca njerezve eshte percmim te tregosh talentin.
  Prevevi


  Njeriu qe ka shume te flase me veten, u largohet bisedave me te tjeret.
  Berne


  Asnjehere njeriut nuk i nevojitet me shume mencuri, sesa atehere kur ka pune me mendjelehtet.
  Kineze


  Asgje nuk mund te na binde se arti eshte i pavdekshem. Bota mund te jetoje edhe pa letersine. Mirepo, me lehte do ta kishte edhe pa njeriun.
  Sartri


  S'eshte fatkeqesi te jesh i njohur per keq tek njerezit, fatkeqesi eshte t'i njohesh keq njerezit.
  Konfuci


  Njeriu qe te shpie kah vepra e mire eshte njesoj si ai qe e ben.
  Muhameti


  Njeriun nuk e ndihmon duke i dhene cdo dite peshk per te ngrene, por duke e mesuar te zere peshk.
  Kineze.


  Njeriu lind i lire, ndersa tere jeten eshte ne pranga.
  Ruso


  Njeriu i kuptueshem i pershtatet botes, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pershtase boten vetvetes.
  Shou


  Njerezit qe s'i kundershtojme kurre jane ose ata qe me se shumti i duam, ose ata qe me se paku i respektojme.
  Kroce


  Njerezit jane si pjeshkat e dardhat, behen te embla pak para se te fillojne te prishen.
  Holmsi


  Njerezit ndahen ne dy lloje: te paret mendojne e pastaj flasin e veprojne, te dytet nje here flasin, veprojne, e pastaj mendojne.
  Tolstoi


  Njerezit vdesin qe te rroje njerezimi.
  Bjelinski


  Njeriu asnjehere nuk eshte qesharak per shkak te vetise qe ka, por vetem per shkak te asaj qe deshiron te kete.
  La Rosh*****o
  Njeriut shpesh i duhet edhe ajo qe nuk i duhet fare.
  Auerbahu


  Njeriu s'eshte kurrgje tjeter, vecse nje varg i veprave te veta.
  Heffeli


  Njeriu fisnik eshte i qete dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar eshte gjithmone i tronditur.
  Konfuci


  Nuk jane njerez te medhenj ata qe urrejne njerezit.
  Vovenargu


  Njerezve u vjen e keqja shume me teper nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shume me pak na demton ajo qe s'e dime, sesa ajo qe mendojme se e dime.
  Ruso


  Ne rrezik, njeriu behet i forte.
  Aristoteli


  Disa njerez u ngjajne kengeve bajate, dalin shpejt nga moda.
  La Rush*****o


  Gjeja me e mencur per njeriun eshte t'ia qelloje se c'mendojne te tjeret per te.
  Halifaksi


  Edhe fati edhe fatkeqesia jane gjera te shpirtit te njeriut.
  Demokriti


  Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtoje.
  Ivanovi


  Njeriu i mire mund te kete turp, madje edhe para qenit.
  cehovi
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 9. #9
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Pasuria

  Pasuria eshte sherbetor i te mencurit e zoteri i budallait.
  S.Frasheri


  Ta formojme lumturine me zemer, e jo me para.
  Spasse


  Kush eshte i pasur? Ai qe eshte i kenaqur me fatin e vet.
  Talmudi


  Lumturia personale eshte e pamundur pa lumturine e te tjereve.
  cernishevski


  Mos u jep para miqve, sepse do te mbetesh pa para ose do t'i humbasesh miqte.
  Shqipe


  Kush thote se me rendesi eshte te kesh para? Me rendesi eshte te kene te tjeret.
  Shou


  Parate shkojne gjithmone tek ata qe nuk dine t'i shfrytezojne.
  Gaga


  Kur kam qene i ri,besoja se parate jane gjeja me e rendesishme ne jete. Tani, kur u plaka, kete e di.
  Uajldi


  Ne jete do zgjedhur: ose te fitojme para, ose ti prishim; per te dyja njeriu nuk ka kohe.
  Burde


  Krenohemi me talent, trimeri, me detyra te medha, kurse respektojme vetem parate.
  Beketi


  Parate jane si gruaja: qe ta ruash, duhet te merresh me te, ne te kunderten do te beje te lumtur te tjeret.
  Safiri


  Parate jane si iriqi: shume me lehte eshte ta zesh, sesa ta mbash.
  Mrozheku


  Parate nganjehere i evitojne konfliktet, mirepo edhe i krijojne.
  Grasi


  Kur eshte fjala per para, atehere te gjithe kane nje fe.
  Volteri


  Ku ka njeri pa deshira dhe ku ka deshire qe mund te plotesohet pa para.
  Balzaku


  Ka te tille qe dine te fitojne para dhe te tille qe dine te jetojne. Mirepo, jane te rralle ata qe dine edhe njeren edhe tjetren.
  Moravia  Parate i vlejne fare pak atij qe ka mjaft.
  Shou


  Eshte shume lehte te jesh galant me te holla te huaja.
  Platoni


  Parate na ndihmojne te perballojme me lehte barret e skamjes.
  Ale


  Kurre mos i jep keshilla atij qe i nevojiten para.
  Kaldroni


  Kurse kohen e jo parate, se me kohe mberrin parate, kurse me para s'mund ta blesh kohen kurre.
  Gjermane


  Nderi dhe paraja nuk mund te rrine ne nje thes.
  Spanjolle


  Ne qofte se parate, vertet, nuk ju sjellin fat, atehere kthejini.
  Renardi


  Asgje nuk do te thote te kete dikush para. Ato nuk te shpetojne. Mirepo, askush nuk mund te te ndihmoje po s'pate para.
  Brehti


  Pa shendet nuk ka pasuri.
  Shqipe  Kush eshte i kenaqur eshte i pasur.
  LaoCe  Une nuk marr parasysh perfilljet e castit, por ngrihem e verej qindjvetet e ardhshem.
  N.Naco


  Trimeria nuk mesohet ne shkolle te qendreses. Mjere ai qe te ardhmen e ve ne bisht te shpreses.
  E.Gjerqeku


  Ne qofte se nuk mendoni per te ardhmen, do te mbeteni pa te.
  Golsuorti


  Ne se nuk i besojme ardhmerise, e kaluara nuk do te jete me plotesisht e jona: do te behet e kaluara e civilizimit te vdekur.
  T.S.Ehoti


  Duke njohur ardhmerine nuk fitojme asgje, sepse eshte shume keq te frikesohemi nga gjeja se ciles nuk mund t'i ikim.
  Ciceroni


  Vetem ai qe beson ardhmerine, beson edhe te sotmen.
  Neruda


  Mos u lavdero me te nesermen, sepse nuk e di se c'do te sjelle e sotmja.
  Bibla


  Sikur te jetoja edhe njeqind vjet, dita ime me e mire do te jete e nesermja.
  Neruda


  E ardhmja i takon vetem atij qe harron urrejtjen dhe mbjell dashurine.
  Gete


  Dhembja e gjithe njerezimit me pushton.
  Gete


  Asgje nuk na madheron me shume se dhembja e madhe.
  Myse


  Njeriu duron me lehtesi vetem nje dhembje, kjo eshte dhembja e tjetrit.
  Larishi


  Sa me lart qe ngjitet njeriu ne peme aq me shume dhembje ndjen kur bie qe andej ne toke.
  Q.Bttxbeli


  Ne qofte se te ze ndonje dhembje, qendroi i qete dhe pyete se cfare kerkon prej teje.
  Geibeli


  Fati i popullit tim eshte fati im.
  P.Bogdan


  Fati eshte det pa brenga
  Suinburneu


  Fati nuk ekziston. Prandaj, te perpiqemi te jemi te lumtur edhe pa te.
  Luisi


  Nuk eshte e mjaftueshme t'i jepet fati njeriu, duhet edhe t'i shpjegohet si do shfrytezuar.
  Katajevi


  Fati eshte si tregu: vetem ne qofte se mund te presesh ulet cmimi.
  Montvia


  Njeriu eshte me i fuqishem se fati vetem derisa nuk dorezohet. Kjo eshte rregull ushtarake.
  Remarku


  Fati nuk eshte vendi drejt te cilit udhetojme, por menyra e udhetimit.
  Taso  Fati eshte shendet i mire dhe kujtese e dobet.
  Shvajceri


  Ne fat nuk ka partnere.
  Franceze


  Shenja e njerezve te papervoje eshte se i besojne fatit.
  Konradi  Le te veje fati ne djall te mallkuar, me rendesi eshte te mbes une.
  Shekspiri  Ne cdo fatkeqesi fati mund te ta hape deren, qe te terhiqesh.
  Servantesi


  Fati i tepert eshte i rrezikshem.
  Ruse


  cdokujt ia cakton fatin karakteri i vet.
  Nepoti


  Une do ta kap fatin per fyti dhe nuk do ta le te me mposhte.
  Bethoveni


  Sa here qe te shikoni njeriun e pat ta dini se eshte aq i pafat vetem per shkak te imagjinates se vet: derisa ai ka menduar, te tjeret ia kane marre fatin.
  Cezari


  Trimave u ndihmon fati.
  Plini


  Me ar mund te blihet vetem mesatarja.
  Shopenhaueri


  Ata qe kerkojne ar germojne shume dhe, por gjejne pak.
  Herakliti


  Balta mund t'i perlyeje diamantet, por nuk mund t'i ktheje ne balte.
  Tagora


  Nuk eshte ar cdo send qe shkelqen. Por, edhe nuk shkelqen gjithcka qe eshte prej ari.
  Prisli


  Kashta noton mbi siperfaqe, ndersa guret e cmuar bien ne fund.
  Buda


  Goja pa dhembe eshte si mulliri pa gur. Per kete arsye me shume duhet cmuar dhembi sesa diamanti.
  Servantesi


  Sikur te mos ishte femra, diamanti do te ishte nje gur i rendomte.
  Hygo


  Gezimi nuk eshte asgje tjeter pervec fundi i brenges.
  Seldeni


  Per te pasur gezimi vlere te njemendte, duhet te kesh shoke ta ndash me ta.
  Tueni


  Gezimi me i madh vjen nga gjeja qe nuk e kemi pritur.
  Sofokliu


  Gezimi i tepruar dhe pikellimi i tepruar kufizohen me cmendurine.
  Evasa


  Edhe qarja ka kenaqesi.
  Ovidi


  Nuk duhet t'u besohet loteve te pleqve, te grave dhe te femijeve.
  Kalderoni


  Te gjitha idealet e botes nuk vlejne sa lotet e nje femije.
  Dostojevski  Ai qe ka deshire te korre lot, duhet te mbjelle dashuri.
  Shileri


  Sa me pak krokodile, aq me teper lot krokodili.
  Kerkleci


  Sa me teper qe derdhen lotet, aq me lehte edhe teren.
  Gogoli  Sikur njeriu te mos qante do te cmendej dhe do te vdiste.
  Mopasani


  Lotet e ndihmojne femren shume, edhe pse qendrojne pak.
  Ciceroni


  Vaji eshte strehimi i femrave te shemtuara, kurse per te bukurat eshte gremine.
  Vilde  Te lumtur jane vetem ata qe nuk presin asgje. Nuk do te zhgenjehen.
  Buhe


  Askush nuk ka te drejte te me mesoje si do te jem i lumtur.
  Kanti


  Nese lumturia nuk ka mase, atehere ajo shembet vetevetiu.
  Seneka


  Kenaqesia mund te bazohet ne iluzion, ndersa lumturia bazohet ne te verteten.
  Shamfori


  Lumturia e vertete eshte te menduarit aktiv.
  Suarezi


  Gota e lumturise asnjehere nuk duhet pire me fund. Fundi ka gjithmone funderrine.
  Biasi


  Kush deshiron te jete i lumtur, duhet te rrije ne shtepi.
  Konfuci


  Ai qe urren pasurine, padyshim qe i ka humbur te gjitha shpresat se do te pasurohet ndonjehere.
  Bekoni


  Mjaft i kenaqur eshte ai qe kenaqet me ate qe ka.
  Fmnceze


  Do te deshiroja te kem aq sa lypset per mos me pasur lakmi, por jo aq pak sa te zgjoja ndjenjen e meshires se te afermve.
  Istrati


  E tere bota vrapon pas puneve dhe profesioneve qe do te sillnin pasuri me te medha.
  Buceri


  Po qe se pallatet jane te shkelqyer, hambaret jane te zbrazur.
  Lao Ce


  Pasaniku edhe ne shtepi te huaj ndihet si ne te veten, ndersa i varferi edhe ne te veten ndihet i huaj.
  Rukerti


  Njerezit sa me shume qe kane, aq me shume deshirojne.
  Latine


  Kush i kufizon deshirat e veta, gjithmone eshte i pasur.
  Volteri


  Kur i ke te gjitha, nuk sheh asgje: i sheh vetem kur nuk ke asgje.
  Shekspiri


  Sa me shume te japesh, aq me shume ke.
  Lao Ce


  Nuk ka dhe nuk mund te kete pasuri te drejte.
  cehovi


  Ka njerez qe nga pasuria nuk kane asgje, vec frikes se do ta humbin.
  Didroi


  Jemi te denuar te vdesim, ndaj o burrani te harxhojme.Mirepo, para nesh eshte jeta e gjate, prandaj o burrani te kursejme.
  Gribojedovi


  Duhet te kete oreks varfanjaku per t'u kenaqur me pasurine e te pasurit.
  Fokneri


  Pasuria e vetme eshte jeta.
  Toro


  Kush do qe te pasurohet, ne te njejten kohe, duhet te peshkoje ne tre lumenj.
  Madagaskarase


  Ka shume menyra qe njeriu te pasurohet, por te shumtat jane te liga.
  Bekoni


  Ai qe kerkon shume, humb edhe ato qe ka fituar.
  Bibla


  Kur qesh nuk mund te bertas.
  Buriani


  Duhet te qeshim sa te mundemi. Kurre nuk e dime se kur do te na nderpritet gazi.
  Keceli
  Qeshja me ka tingelluar cdohere si muzika me e civilizuar ne bote.
  Justinovi


  Qeshni dhe bota do te qeshe bashke me ju. Qani dhe do te qani vet.
  Uilkoksi


  Njerezit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.
  Gete
  Gjithcka eshte qesharake derisa u ndodh te tjereve.
  Rogjersi


  Njerezit qe qeshin rendome jane ata, zemra e te cileve vuan gjithnje.
  Gorki

  Me i lumtur eshte shpirti me i thjeshte ne trupin e shendoshe, se ai i te semurit te mencur.
  Xhefersoni


  Shendeti nuk cmohet pa qene i semure.
  Fuleri


  Si mund ta vleresosh shendetin ne qfote se nuk ke qene i semure asnjehere.
  Lajbnici


  Trupi i shendoshe eshte produkt i shpirtit te shendoshe.
  Shou


  Shedneti tejkalon tere pasurite e mundshme, aq sa nje lypes i shendoshe eshte shume me i lumtur se nje mbret i semure.
  Shopenhaueri


  Me e madhja marri eshte te flijosh shendetin per ckado qofte.
  Shopenhaueri


  Shendeti eshte nje fat i madh, te cilin duhet ta shijojme cdo dite.
  Karajani


  Shpresa eshte e fundit qe vdes: ajo vdes vetem kur vdes vetedija per domethenien e saj.
  R.Qosja


  Shpresa eshte enderr e te zgjuarve.
  Aristoreli


  Njeriut mund t'i ndalohet cdo gje, vec shpreses per te ardhmen.
  Gambeta


  Dite e re, shrpese e re.
  Xcxa


  Shpresa eshte parapagese, te cilen e jep fati.
  Rivaroli


  Te shpresuarit eshte mengjesi i mire, por darke e keqe.
  Bekoni


  Kush ushqehet me shprese vdes i uritur.
  Italiane


  Te shpresuarit ne zemren e njeriut ngjan me tapen ne uje. Ndonjehere mund ta shtypim deri ne fund, por gjithmone del ne siperfaqe.
  Dyma i Riu


  Me pak kenaqemi me ate qe kemi arritur, sesa me ate qe shpresojme.
  Ruso


  Me mire eshte te rnos shpresojme ne asgje dhe te krye-jme ate qe eshte e mundshme, sesa te shpresojme e te mos kryejme asgje.
  Keleri


  Kur shpresa ben gosti, te gjithe jane te ftuar.
  Gaskoni


  Shpresa ne teresi eshte udheheqes i keq, edhe pse gjate rruges eshte mik i mire.
  Halifaksi


  Shpresa nuk eshte cdohere prijes i mire, mirepo prape eshte kenaqesi te jesh me te ne shoqeri.
  Kroce


  Humbja e iluzioneve eshte normale; humbja e shpresave eshte tragjike.
  Jevtushenko


  Gjeja e fundit qe humb njeriu eshte shpresa.
  Metastazi  Shpresa eshte nje nga ato ilace qe fare nuk sherojne, por vetem zgjasin vuajtjen.
  Ashardi


  Ne secilin prej nesh ekziston pritja qe e quajne shprese.
  Platoni


  Kush jeton nga shpresa, me se paku trashet.
  Durio


  Shrpesa eshte nje lloj fati dhe ndoshta fati me i madh qe mund te na jape kjo bote.
  Xhonsoni


  I ngopuri te pangopurin s'e kujton.
  Shqipe


  Uria, qofte merguar, sa te liga ka punuar.
  cajupi


  Uria eshte melmesa me e mire e ushqimit.
  Servantesi


  Ai qe ha me stomak te plote, vetvetes ia gropon varrin me dhembe te vet.
  Turke


  Tryeza na rremben me shume se hajni.
  Herberti


  Nuk ka dashuri me te sinqerte se dashuria per ushqimin.
  Shou


  Buken e fotografuar nuk mund ta hash.
  Koreane


  Varferia eshte shkelqim i madh i brendshem.
  Rilke  Varferia eshte fatkeqesi vetem per ate qe i kundervihet.
  Seneka


  Te gjithe varfanjaket jane zemermire.
  Zafari


  Nuk me vjen keq pse jam i varfer, por pse e di bota.
  Shmiti


  Varferia dhe shpresa jane meme e bije. Derisa argetohesh me te bijen, harron te emen.
  Moriaku


  Lum te varferit sepse do te ngushellohen; te uriturit sepse do te ngopen; mjere ju te pasurit.
  Tolstoi


  Lemosha e perul ne menyre te njejte si ate qe merr ashtu edhe ate qe jep.
  Fransi


  Ana me e bukur e varferise qendron ne faktin se i varferi nuk ka frike prej hajduteve.
  Ale


  Uria i shpie ne grep edhe peshqit me te mencur.
  Gete


  Varferia nuk ia zvogelon fisnikerine njeriut, por vetem pasurine.
  Bokacio
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 10. #10
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Puna

  Ose puno te kesh, ose zhduku te mos jesh.
  Shqipe


  Pune, pune , nate e dite qe te shohim pakez drite.
  N.Frasheri


  Kush ka fjale shume, nuk ka pune.
  Shqipe


  Njeriu qe vetem per vete punon, eshte si nje dru qe peme s'leshon.
  N.Frasheri


  Bota eshte zile e plasaritur: ajo zizellin por nuk tingellon.
  Gete


  Bota eshte teater: vjen , shikon dhe shkon.
  Kladiusi


  Bota e hicit, prej hicit, per hicin rrotullohet rreth qellimit te hicit.
  Spasse

  Te drejten per cdo ndjenje njerezore e kane vetem ata qe punojne.
  cehovi


  Me mire eshte te punosh me njerez qe deshirojne dicka, sesa me ata qe kane arritur ate qe kane dashur.
  Bekoni


  Kur ta kryesh detyren tende, atehere ne syte e tu bota do te jete punetori, kurse ti dhe natyra punetoret.
  Gordoni


  Nese merzitemi gjate punes sone, atehere kjo do te thote se jemi duke punuar keq.
  Lopezi


  Ilaci me i mire i shmangies se mendimeve per vdekjen eshte puna.
  Cezari  Kur puna eshte e detyruar, jeta eshte roberi.
  Gorki


  Jemi pergjegjes per ate qe punojme, mirepo edhe per ate qe nuk punojme.
  Volteri


  Shiko, mendohu, pastaj puno.
  Konti


  Shfrytezoje diten.
  Horaci


  Jam teper i mocem per te pergojuar dic, por perhere mjaft i ri per te punuar dicka.
  Gete


  Secila pune kerkon njeriun e tere.
  Komenski


  Ate dite qe te jesh i kenaqur dhe i lumtur me punen tende, mbyte veten.
  Ojeti


  Pa pune edhe talentet me te medhenj shuhen.
  Tolstoi


  Une e adhuroj punen. Keshtu mundem me ore, me ore t'i shikoj si punojne te tjeret.
  Tueni


  Teoria dhe praktika jane femoneme qe gjenden ne kundershtim te vazhdueshem. E vetmja gje qe mutid t'i bashkoje eshte puna.
  Gete


  Ai qe e merr me gjithe mend nje pune qe nuk sjell dobi materiale dhe i perkushtohet asaj, nuk mund ta llogarise se do te jete i pranuar nga bashkekohesit.
  Shopenhaueri


  Njerezit e sotem mendojne se puna do rregulluar ne menyre te tille qe te sjelle sa me shume fitim. Ky eshte mendimi i gabuar; sepse puna do rregulluar qe t'i beje njerezit fatlume.
  O.Fisheri


  Puna eshte baze e cdo kulture.
  Gorki


  Pushimi eshte vetem per te vdekurit.
  Angleze


  Puna eshte menyra me e mire per ta bere jeten me te bukur.
  Floberi


  Ate qe e punon gjithmone, punoje me mencuri dhe mendoja fundin.
  Gete


  Fruti i punes eshte me e kendshmja e kenaqesise.
  Vovenargu


  Qetesia te mbyt. I gjalle eshte vetem ai qe punon.
  Korneji


  Gjeja me e bukur ne jete eshte puna e perzier me dashuri.
  Shileri


  Eshte i paarsyeshem ai qe punon pertej forcave te veta.
  Sofokliu


  cka nuk eshte bere sot, nuk eshte bere neser.
  Gete


  cdo cast i madh ne historine e njerezimit ka qene fitore e entuziazmit te dikujt.
  Emersoni


  Me se paku punojne njerezit qe kurre s'kane kohe.
  Lihtenbergu


  Punen e njerezve te tjere mund ta cmojme sipas asaj sa punojme vete.
  Raso  Deshironi te dini c'mendojne njerezit? Mos i degjoni kurre c'flasin, por shikoni c'punojne.
  Horaci


  E , cka ka punuar zoti para krijimit te botes?
  Beketi


  Per disa puna eshte jashtezakonisht e lehte, e per disa jashtezakonisht e rende.
  O.Fisheri


  Dy njerez qe e njohin punen e vet mund ta kryejne shpejt, i treti sjell vetem telashe.
  Tupolev


  Punet percaktohen sipas qellimeve: quhet e madhe ajo pune qe e ka qellimin e madh.
  cehovi


  Bota eshte teater ku cdokush luan rolin e vet.
  Shekspiri


  Ne boten e te verberve edhe qorrat behen mbreter.
  De Vega


  Te kuptosh dhe te dashurosh boten jane dy gjera, qe nuk eshte lehte te harmonizohen.
  Halifaksi  Te shkohet paralel me boten ose te braktiset bota.
  Angleze


  Boten e kane ne duar dashuria dhe uria.
  Gorki


  Ne nuk njohim tjeter bote pervec asaj qe eshte e hidhur, ne s'duam ndonje bote te arte vec asaj qe eshte shprehje e njeriut.
  Gete


  Ajo qe e shpie boten perpara nuk eshte dashuria, por dyshimi.
  Justinovi  Shume pak gjera do te fillonin ne bote po te shihej perfundimi.
  Lesingu


  Fama eshte diell i te vde*****.
  Balzak


  Fama e njerezve te medhenj do vleresuar gjithmone sipas menyres qe e kane arritur.
  La Rosh*****o


  Fama eshte e perhershme vetem atehere, kur zemra mund ta duroje dhe t'i hudhe kenaqesite.
  Paskali


  Famen e fitojne vetem ata qe e kane enderruar perhere.
  De Goli


  Tragjedia e fames eshte se duhet te humbesh shume kohe qe te mbetesh i famshem.
  Pikaso


  E tille eshte fama: vjen dhe kalon. E tille eshte bota: e ngre njeriun deri tek fama vetem per te pasur per te harruar.
  Petefi


  Shmangiu turpit, mirepo mos kerko fame. Asgje nuk eshte me e shtrenjte se ajo.
  Shmiti


  Shkelqimi vdes ne castin qe ka lindur, kurse e thjeshta i mbetet botes trashegim.
  Gete


  Njeri i famshem eshte ai, i cili tere jeten punon per te qene i njohur, pastaj mban syza te zeza per te mos e njohur.
  V.Aleni


  Fama eshte helm qe do pirre me doza te vogla.
  Balzaku


  Gezohu qe nuk te njohin.
  Kempiski


  Fama ta merr vetmine.
  Markszi


  Lehte i harrojme gabimet tona, ne qofte se per to nuk di askush vec nesh.
  Volteri  Ne shah, ashtu si ne jete, i shohim gabimet tona vetem atehere, kur ato i shfrytezon tjetri.
  Tolstoi


  Duke pare gabimet e huaja, njeriu mund t'i permiresoje lehte te vetat.
  Haksli


  Tjetrit falja shpesh gabimet, vetes asnjehere.
  Latine


  Burreshtetasit jane si kirurget: gabimet e tyre jane vdekjeprurese.
  Moriaku


  Gabimet e huaja jane cdohere zbavitese.
  Zhidi


  Sikur te mos kishim gabime, nuk do te kenaqeshim aq shume me gabimet e te tjereve.
  La Rosh*****o


  Me mire te pyesim dy here, sesa te gabojme nje here.
  Gjermane


  Njeriu i madh shpesh ben gabime te medha.
  Bjernsoni


  Njerezit e mencur mesojne nga gabimet e huaja, te marret nga te vetat.
  Angleze


  Pranoj vete se kam te meta te vogla, qe t'i bind te tjeret se s'kam gabime te medha.
  La Rosh*****o  Mos me jepni udhezime, une edhe vete di te gaboj.
  Pitigrili


  Ai qe pranon gabimin, tregon se sot eshte me i mire se dje.
  Nice  Gabimet jane per secilin. Veshtroja gabimet, qe ta njohesh c'njeri eshte.
  Konfaci


  Kush mahintet shume, gabon shpesh.
  Lao Ce


  Koha s'vjen pas teje, ti shkon pas kohes.
  N.Frasheri


  Koha eshte aleati, shoku me i mire i te drejtit.
  Pindari


  Kam cdohere kohe te lire, sic kane te gjithe njerezit, kur e deshirojne kete.
  Seneka


  Ai qe mund te prese, me kohe vjen gjithcka.
  Franceze


  Derisa pyesim c'duhet filluar, koha per te filluar kalon.
  Hajne


  Koha eshte anije, qe nuk e hedh kurre spirancen.
  Bullgare


  Koha eshte si paraja, mos e humbisni, qe te kini sa me shume.
  Franceze


  Koha vrapon pa u kthyer prapa
  Latine  Nje mendim i thelle mund te kuptohet vetem nga nje njeri me ndjenje te thelle.
  Kolrixhi


  Sa me i palogjikshem te jete mendimi, aq me e furishme fantazia.
  Viko


  Ai qe kurre nuk i nderron mendimet, ndoshta edhe nuk ka fare.
  Moravia


  Vetem te marret dhe te vdekurit nuk e nderrojne mendimin e tyre.
  Loueni


  Mendimet jane si grate: me lire eshte t'i ushqesh dhjete, sesa ta veshesh nje.
  Goldoni


  Zbavitja eshte fat per ata qe nuk mund te mendojne.
  Bomarshe  Kur njerezit kane te njejtin mendim, gjithmone kam pershtypjen se jam mashtruar.
  Prusti


  Te gjitha modat kane nje te perbashket: femra e cila e lanson e para dhe femra qe e bart e fundit, jane qesharake.
  Tati

  Moda eshte e gjinise femerore, te tilla i ka edhe teket.
  Veberi


  Ende eshte me mire te jesh i cuditshem ne mode, se sa te jesh jashte saj.
  Kanti


  Moda dhjete vjet para kohes se vet eshte marroce, dhjete vjet me vone eshte monotone, ndersa pas nje shekulli romantike.
  Laveri


  Secili brez perqesh moden e vjeter, por me besnikeri percjell te rene.
  Toro


  Moda nuk eshte gje tjeter vecse epidemi e nxitur.
  Shou


  Moda eshte ikje me elegance nga perditshmeria.
  Hazliti


  Moda eshte plagjiat, qe femrat e marrin shpesh si gje origjinale.
  Ozborni

  Gjithnje te punojme, kurre te mos pertojme.
  N.Frasheri


  Mos u bej pertac, sepse pertacia eshte armiku me i madh i shendetit.
  Kineze


  E njoh nje pertac shume te madh: ai kurre nuk ec neper diell, qe te mos jete i detyruar te terheqe hijen e vet.
  Miksati


  Perse ditet nxitojne? I shtyn puna. Kush e shtyn diten me veshtiresi? Pertaci.
  Gete


  Pervoja eshte si thermojza: ju sherben vetem juve.
  Pitigrili


  Eziston vetem nje zevendesim per imagjinaten- pervoja.
  Bergjeri


  A eshte e mundur te fitosh pervoje pa iluzione?
  Keseli


  Pervoja eshte femije i mendimit, kurse mendimi eshte femije i aksionit. Njerezit nuk mesohen vetem nga librat.
  Dizraeli


  Pervoja eshte rruge e gjate dhe shkolle e shtrenjte.
  Indiane
  S'mund te kryeje pune te medha ai qe nuk u jep rendesi puneve te vogla.
  S.Frasheri
  Puna me e mencur, ta gezojme te tanishmen.
  Spasse


  Asnje dite nuk eshte e gjate per ate qe punon.
  Latine


  Prite punen sa s'eshte bere vone.
  Shqipe


  Ne qofte se deshironi qe te mos punoni, dashurohuni ne ate qe punoni.
  Suifti


  Asnje dite s'duhet te kaloje kot.
  Latine


  Vendi clirohet me dashuri, kurse behet i madh me pune.
  Gete

  .
  Puna te jep zemer dhe besim: njeriu qe punon eshte gjithmone i mire.
  Zola


  Le te mos jete puna gjobe e askujt, sepse ajo eshte detyre e gjithkujt.
  Luksemburgu


  Kush nuk e do punen punon ngadale, kurse kush i frikesohet e kryen shpejt.
  Kokto


  Kur nuk kam c'te punoj une punoj.
  Xheromi


  Kur punohet pak, filozofohet shume.
  Balzaku


  A nuk eshte gje e mrekullueshme te punosh qe te lesh prapa njerez, te cilet do te jene me te lumtur se sot?
  Monteskie  Vetmia i sjelle te gjitha, vec karakterit.
  Stendali


  Vetmia ende nuk eshte deshmi se njeriu nuk ka te drejte.
  Kerlezha


  Kur njeriu rri vetem, cdohere eshte ne shoqeri te keqe.
  Kafka


  Duket se jemi me pak te palumtur, ne qofte se nuk jemi vetem.
  Volteri


  Njeriu duhet te jete i vetmuar per t'i njohur te tjeret.
  Can****
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Rinia

  Qeshu, rini. Qeshu. Bota eshte e jote.
  Migjeni


  Rinia vjen nje here, pranvera cdo vjet.
  Algjeriane


  Rinia eshte e lumtur ngaqe per te ekziston ardhmeria.
  Gogoli


  Ditet e rinise jane ditet e shkelqimit.
  Bajroni


  Edhe pse bota ecen perpara, te rinjte prapeseprape duhet te nisen nga fillimi.
  Gete


  Me mire te luash bixhoz me rinine tende, se sa te mos besh asgje per te.
  Kamy


  Rinise me shume i pelqen bukuria se dobia, meqe rinia drejtohet sipas ndjenjave e jo llogarive.
  Aristoteli


  Drejtohuni te rinjve: ata dine gjithcka.
  Xhoberti


  Ma tregoni nje te ri, qe ka aq mend sa vetveten ta beje te marre.
  Stivensoni


  Ne moshen tetembedhjetevjecare edhe djalli duket i bukur.
  Japoneze


  Shpesh degjojme se rinia thote: nuk dua te jetoj sipas arsyes se tjetrit, do te mendoj vete. E pse te mendohet per ate qe eshte e njohur. Merr c'eshte e gatshme dhe shko me tej. Ketu qendron fuqia e njerezimit.
  Tolstoi  Me pelqen qeverisja e te rinjve, mirepo vetem derisa te jete mesuesi ne klase.
  Pirandelo


  Rinia eshte marrezi, qe mund ta sheroje vetem pleqeria.
  Arabe


  Te rinjte duhen vleresuar, kurse pleqte respektuar.
  Muhameti


  Rinine e kemi per te bere marrezira, kurse pleqerine qe t'i ankojme.
  Heminguei


  Njeriut nuk i vjen keq pse eshte plak, por pse nuk eshte me i ri.
  Drajzeri


  Rrudhat e fytyres ne pleqeri zevendesojne shenjat e qeshjes ne rini.
  Barrymori


  Ne pleqeri njeriu ruhet me mire nga fatkeqesite, kurse ne rini i duron me mire ato.
  Shopenhaueri


  Ah, sikur rinia te dinte, e pleqeria te mundte!
  Franceze

  Pleqeria vetem gjumin e ka te mire.
  Xoxa


  Asgje nuk na plak me shume sa mendimi se po plakemi.
  Lihtenbergu


  cdo kush deshiron te jetoje gjate, por asnje njeri nuk deshiron te jete plak.
  Nestroji


  Pleqte jane te rrezikshem, sepse nuk kane te ardhmeshme.
  Shon


  Pleqte japin keshilla te mira, ngase nuk japin shembuj te keqij.
  La Rosh*****o
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Shoqeria

  Shoqeria eshte si ajri, e nevojshme per frymemarrjen, por e pamjaftueshme per jeten.
  Shou


  Derisa shoqerine nuk e "qelloni" me pellembe ne fytyre, as ajo nuk do t'ju parashtroje pyetje te papershtatshme.
  Spenseri


  Te jesh "mbi shoqeri" thjesht do te thote "te mos jesh" ne te.
  Vranici


  Ai qe deshiron te permiresoje shoqerine duhet te filloje me veten.
  Lagerlefi


  Ndihma jone eshte vetja jone.
  De Rada


  Dhe nentedhjete e nente here po te rrezohemi, duhet te ngrihemi perseri.
  P.N.Luarasi


  Moti i ri mos te gjeje vetem nje mot me plak, po edhe nje mot me te mencur.
  Noli


  Une futem midis njerezve dhe shkrihem me te gjitha masat e popullit.
  A.Moisiu


  Ne jemi nje pike ne oqeanin e guximit, po mos te ishte kjo pike do t'i mungonte dicka oqeanit.
  Nena Tereza


  Popujt rendome ecin pas flakes ndricuese te gjenive, por ngrohen me fjalet e atyre qe perbejne vlimin e zakonshem te jetes njerezore.
  R.Qosja


  Me friken e te nenshtruarve dhuna vetem zmadhohet.
  H.Sulejmani


  Bujqesia s'do vetem toke, por edhe koke.
  Xoxa


  Prej atyre qe kane bere tradhti s'mund te kerkohet ta shpjegojne tradhetine.
  R.Qosja


  Mos u ben thuper e kurrkujt, e me ate thuper t'u grahesh te tjereve.
  N.Rahmani


  Lavdimi eshte i mire kur nuk futet ne kembana te larta.
  Rela


  Kush leron rrezikun dhe mbjell fatkeqesine, ate dhe do ta korre.
  R.Qosja  Mos veshtro vetem nga derdhet lumi, veshtro edhe nga shkon.
  Xoxa


  Me mire te te rrahe yti, sesa te te puthe i huaji.
  M.Kallamata


  Mos u shiko ne pasqyre, kerko veten tende midis te tjereve dhe njihe.
  Aleandri


  Kopracit i mungon njesoj edhe ajo qe ka , edhe ajo qe s'ka.
  Publie Sir


  Talenti s'eshte gje tjeter vecse qendrimi yne ndaj punes.
  Gorki


  Te dobetit cdohere e fillojne te paret.
  Fareli


  Tradhtia e mikut eshte sprove e pare per te tradhtuar atdheun.
  Vidi


  As ata qe e duan te verteten, as ata qe e duan te bukuren, nuk mund te mirren me politike, sepse ajo nuk mirret as me te verteten, as me te bukuren.
  Kamy


  Mendjemadhesia eshte krenaria e njerezve te dobet.
  Verneri


  Kur dikush nuk ka ate qe do, duhet te doje ate qe ka.
  Zola


  Kush kursen patkoin, humb kalin.
  Krilovi


  I trembet perbuzjes vetem ai qe e meriton ate.
  La Rosh*****o  Nuk ka luge qe asnjehere s'ka prekur anet e tenxheres.
  Dode


  Pakenaqesia eshte hapi i pare kah perparimi i ndonje njeriu a populli.
  Uajldi


  Mos mendoni se me keni zene pisk dhe fajin tim e keni deshmuar.
  Bibla


  Dy jane tragjedite: te mos kesh c'te do zemra ne jete, e tjetra te kesh c'te duash.
  Shou


  Arsyeja na mashtron me shpesh se natyra.
  Vonenargu


  Kenaqesite, me gjithe se jane baza dhe burimi i lumturise, nuk duhet te dominojne mbi njeriun, por anasjelltas, njeriu ne baze te arsyes duhet te dominoje mbi to.
  Aristipi


  Fisnikeria s'vlen pese para,kur i mungojne cilesite morale.
  Molieri


  cdokush duhet te krijoje rrugen e vet dhe neper te te ece vetem.
  Pazi


  Ngjan qe ata, te cilet vrapojne pas asaj qe eshte e padobishme dhe qe kerkojne vetem ate qe eshte e tepert, nuk arijne as ate qe u nevojitet.
  Plutarku


  Nga morali di vetem se e moralshme eshte ajo pas se ciles ndihesh mire, kurse e pamoralshme ajo pas se ciles ndihesh keq.
  Heminguei


  cdo sukses i madh eshte triumf i kembenguljes.
  Z.Grafi


  Egoizmi eshte i luhatshem si shkembi.
  Bjelinski


  Une jam hi aty ku dikur isha zjarr.
  Bajroni


  Ekzistojne momente kur cdo gje te duket e zeze. Mos u brengos, do te kaloje.
  Renardi


  Bleta: shume flitet per zellin tim. Sa me perket mua, me shume krenohem per thumbin tim.
  capeku


  Mos ia deshironi tjetrit ate qe ia deshironi vetes. Ndoshta ai ka shije tjeter.
  Shou


  S'ka rendesi se ne cilin tren udhetoni. Me rendesi eshte se ne cilin stacion zbritni.
  Tueni


  Kur te mbetesh pa argumente, ofendo kundershtarin.
  Ciceroni


  Mos mendo se sheh nese i ke syte celur.
  Gete


  Kur je i zemruar numro deri ne kater, e kur je shume i zemruar shaj se te kalon.
  Tueni


  Per te njohur mire nje tjeter duhet te njohesh me pare veten.
  Shekspiri


  Kur ata qe vine pas nesh nuk na arrijne dot, atehere betohen se ne kemi tradhtuar.
  Ebner-Eshenbahu  Nuk ekzistojne as suksese te lehta, as mossuksese te perhershme.
  Prusti


  cdo gje qe eshte e vlefshme per njerezimin, eshte edhe fisnike.
  Dostojevski  Nga fanatizmi ne barbarizem lypset vetem nje hap.
  Didro


  Me cdo gje qe ke lene te te kaloje ke fituar dicka, me cdo gje qe fiton, humb dicka.
  Emersoni


  Bindjet nuk edukohen lehte.
  Dobrolubovi


  Ne ditet e triumfit, mos harroni disfatat.
  Kineze

  Pesimisti eshte optimist me pervoje.
  Ditrih


  Te pergojosh do te thote te tregosh mekatet e te tjereve.
  Bushi


  Disa kujtime jane si armiku i perbashket: dine te na pajtojne.
  Prusti


  Edhe femra e mire eshte femer, por cigarja e mire eshte tym.
  Kiplingu


  Syri eshte dritarja e shpirtit.
  Da Vinci


  Egoizmi eshte keshilltari me i keq.
  Bonaparti


  I besoni mendjes sepse ajo sundon boten.
  Anaksagora


  Mjerimi nuk vjen vetem si pararoje, por i shtrire si batalion.
  Shekspiri


  Mos lengoni per ate qe nuk ekziston me, sepse sikur te mos ndryshonte asgje, se shpejti cdo gje do te behej e merzitshme.
  Baueri


  Une isha i qete vetem nente muajt e kaluar ne barkun e nenes sime: sigurisht kete paqe te paralindjes do ta gjej vetem ne zgorin e nenes sone te perbashket, pas vdekjes.
  Shatorbriani


  Ekzistojne tri gjera qe kam dashur, te cilat kurrsesi nuk i kam kuptuar. Keto jane muzika, vizatimi dhe grate.
  Fonteneli


  Ka dicka ne pritjen e merzitshme: kjo e shtyn njeriun te deshiroje te filloje dhe te kryeje sa me pare ate qe e pret me drojtje.
  Stanisllavski


  Edhe xhuxhmaxhuxhi mund t'i hidherohet viganit, mirepo guxon te flakareshe vetem xhuxhmaxhuxhin.
  Katajevi


  Kur i shkoni te semurit per vizite, trimeronie, se kjo juve nuk ju kushton fare, kurse ate e ndihmon.
  Muhameti


  Rruga e drejte eshte kjo: zotero ato qe kane bere paraardhesit dhe ec perpara.
  Tolstoi


  Me mire te meritosh e te mos fitosh, sesa te fitosh e te mos e meritosh.
  Spenseri


  Nuk eshte fat per njerezit as paraja, as turpi, por nderi dhe mendja.
  Demoknti


  Fjalosja eshte tym i dashurise.
  Berne


  Shume me mire eshte te jemi perhere te cmuar, sesa vetem ndonjehere te admiruar.
  Ruso


  Kush nuk degjon keshillen parapelqen te degjoje qortimin.
  Saadi  Te jesh pesimist me ndjenja, duhet te jesh i ri me mend.
  Gete


  Ku ka frike, nuk ka besim.
  Gandi


  Me pare do te behesha i pari ne fshat se i dyti ne Rome.
  Cezari


  Sikur shtazet te dinin te flisnin, pa dyshim per shume te meta tona do te thoshin "kjo eshte njerezore" sic themi ne "kjo eshte shtazarake".
  Safiri


  Nese heshtja u ka hije te mencurve, ajo edhe me shume u ka hije budallenjve.
  Tolstoi


  Mosperfillja eshte si akulli i poleve. Ajo ngrin gjthcka.
  Balzaku


  Te jesh vetem eshte me mire se te jesh ne shoqeri te keqe; me mire te jesh ne shoqeri te mire sesa vetem; te flasesh mire eshte me mire se te heshtesh, por heshtja eshte me e mire se fjala e keqe.
  Muhameti


  Mendjemadhesia me shume eshte shenje e nencmimit te vetvetes sesa krenari.
  Suifti


  Lepuri mendon se cdo sulm eshte pergatitur kunder tij.
  Z.Lenci


  Per mirekuptim reciprok nevojitet pak ngjashmeri, per dashuri reciproke nevojitet pak ndryshim.
  Zheraldi


  Asgje qe ka qene e vlefshme ne te kaluaren nuk humbet, asnje e vertete ose e mire qe e ka krijuar njeriu nuk vdes kurre, as qe mund te vdese.
  Skoti

  Ne boten e njeriut bukuria eshte e lidhur me vuajtjen, kurse vuajtja me shpetimin. Asgje te ngjashme nuk ka ne natyre.
  Myleri


  Nderi im eshte jeta ime dhe te dyja jane bashke. Nese me merrni nderin, jeten time nuk e keni shpetuar dot.
  Shekspiri


  Ai qe ka me pak sesa deshrion, duhet te dije se ka me shume sesa vlen.
  Lihtenbergu


  Gjerat e medha mund te tregohen ne shenjat e vogla.
  Frojdi


  Me mire eshte te kafshosh ne jete, sesa te hash gjuhen tende.
  Kaflut


  Guximi eshte virtyt i mire, qendrimi eshte me i mire.
  La Fonteni


  Vetebesimi eshte burim i mirebesimit ndaj te tjereve.
  La Roshjuko


  Pritja e kenaqesise shpesh eshte shume me e rende se vete pritja.
  Tmnaseu


  Te pakenaqurit kerkojne ne gote ngueshllimin, qyqaret guximin, kurse te turpshmit vetebesimin.
  Jonsoni


  Kujtesa me thote se une e kam bere kete gje, krenaria me thote se s'e kam bere: me ne fund kujtesa leshon pe.
  Nice


  Une nuk shpreh dicka, une perpiqem te prodhoj dicka.
  Simoni


  Pa endje e bredhje nuk piqet asnje individ.
  Hegeli  Fundi varet nga fillimi.
  Manilia
  Vetem heshtja eshte e madhe, cdo gje tjeter eshte dobesi.
  Vynji


  Miku me i madh i se vertetes eshte koha, me i madhi armik i saj eshte paragjykimi, ndersa shoqeruesja e perhershme eshte perulesia.
  Koltoni


  E kaluara ka vetem nje bukuri, pse eshte e kaluar.
  Ualjdi


  S'mund t'i japesh flake nje pylli te madh po s'te ndihmoi era.
  Pandita


  Humbja e parave eshte gje e lehte; humbja e nderit eshte e rende; humbja e guximit eshte e pakompensueshme.
  Gete


  Askush nuk eshte aq i shurdher sa ai qe nuk deshiron te degjoje.
  Karajani


  Mos i besoni suksesit. Kur gjithcka vete sipas deshirave tuaja, atehere me shume duhet t'ju frikesoje mossuksesi.
  Spinoza


  Pesimizmi im eshte nje forme e optimizmit.
  Kokto


  Zoti gezohet me numrat tek.
  Virgjili


  Ajo qe e ben fisnike nje gje eshte pavdekshmeria e saj.
  Da Vinci  Besimi i tepert shpesh eshte marri, kurse mosbesimi i tepert te shumten eshte fatkeqesi.
  Nestori


  Nuk ka qellim te madh pa sakrifica te medha.
  Cezari


  O diell, po te mos ishin jerezit qe i ngroh e u jep jete, c'kuptim do te kishte lindja jote?
  Nice


  S'eshte veshtire te besh kurore, por eshte veshtire te gjesh koke te mire per te.
  Gete


  I mjere koka kur e komandon bishti.
  Seneka


  Iluzionet behen te rrezikshme nese nuk mund te prodhojne kurrfare iluzionesh.
  Valeri


  Nese dikush ecen tere diten dhe ne cakun e vet arrin ne mbremje, mjafton.
  Petrarka


  Ne goje dhe ne pene kemi shpesh principe te larta, ndersa ne zemer, me te shumten, motive te vogla.
  Jenseni


  Kush frikesohet nga vuajtja, vuan nga frika e vuajtjes.
  Montenji


  Edhe ne enderrimct me te bukura njeriu nuk niund t'ia kaloje natyres.
  Gete


  Njesoj duhet te notosh, si te biesh ne lume, si ne det. Te dyja jane uje.
  Hesiodi


  Rruga qe te shpie poshte, po ajo te shpie lart.
  Herakliti


  Shumica behen trima vetem kur nuk shohin asrije zgjidhje tjeter.
  Fokneri


  Une nuk e di cfare ka qene gjyshi, me shume me intreson c'do te behet nipi i tij.
  Linkolni


  cdohere kur ju degjoj, nuk jam i lumtur me vetveten.
  Luigji XIV

  Njeriu mund te ngjitet ne majat me te larta, mirepo atje nuk mund te qendroje gjate.
  Debysi


  Sikur nxensi te jete ne gjendje t'i pergjigjet cdo pyetje, atehere c'do te bente mesuesi?
  Xhonsoni


  Bashkudhetari i mire shkurton udhetimin.
  Goldshmiti


  Asnjehere nuk shkohet aq larg, si atehere kur nuk dihet ku shkohet.
  Talercmi


  Degjoje ate qe te ben verejtje per te metat tua, si te zbulonte pasurine me te madhe.
  Buda


  Ai qe para kohe kerkon falje, akuzon veten.
  Spanjolle


  Mbani mend: ngi te gjitha plaget, te pasherueshme jane ato qe burojne nga gjuha, shikimi me perbuzje dhe tallja.
  Balzaku


  Disa gjera eshte yhume me lehte te perligjen, sesa te arsyetohen.
  Shamfori


  Pyetja qe nuk shtrohet ne kohen e duhur vetem shkakton tollovi dhe pengon.
  Turgenjevi  Urrejtjen ta fshehesh eshte lehte, dashurine eshte veshtire kurse indiferencen edhe me veshtire.
  Berne


  Eshte humbur vetem gjeja nga e cila heqim dore.
  Lesingu


  Kush e sheh qiellin ne uje, sheh edhc peshqit ne drutij.
  Lao Ce


  Ke e duan perendite, vdes i ri.
  Platoni


  Ata qe nuk e mbajne mend te kaluaren, jane te denuar ta perserisin.
  Kafka


  Perseritja eshte nena e dijes.
  Latine


  Qetesisht diskuktojme vetem per gjera qe nuk na interesojne.
  Xhonsoni


  Kush deshiron te kendoje, gjithmone do ta gjeje kengen.
  Suedeze


  Syri shkon ku deshiron, kurse kemba asnjehere.
  Dikensi


  Cinik eshte njeriu qe cdo gjeje ia di cmimin, por asnjeres vleren.
  Uajldi


  Kur njeriu ze te perpelitet neper shtrat, eshte koha ta braktise.
  Uelingtoni


  Me pare nderto stallen, pastaj bli lopen.
  Krilovi  Mos qaj, mos u hidhero, vetem kupto.
  Spinoza


  Mendjehollesite e disave shpesh jane merite e te tjereve.
  Hygo


  Mengjezin haje vete, dreken haje me miq, kurse darken jepja armikut.
  Kineze


  c'do te thote te udhetosh ?Te nderrosh vendin? Jo. Te ndryshosh iluzionet dhe paragjykimet.
  Fransi


  Kur syri nuk sheh, zemra nuk vuan.
  Servantesi


  Utopistet jane njerez te lumtur, sepse kurre nuk presin t'u realizohen endrrat.
  Renoari


  S'ka asgje me lehte ne bote se te lcsh duhanin. Kete e them nga pervoja, sepse deri me sot kete e kam bere njezet here.
  Tueni


  As vdekja s'ka doraethenie, krahasuar me ate qe eshte e perjetshme.
  Aragoni


  Nuk me intereson aspak se cfare thone rninistrat e mi, nese bejne ate qe deshiroj une.
  Teceri


  Kur eshte e forte mendja, trupi eshte plot ndjenja.
  Shekspiri


  Pa shpenzime as lind e as vdes njeriu.
  Gorki


  Ndarja paraqet filiimin e lindjeve te kujtimeve.
  Dali  Kush nuk e di cili jam une, le te mos me jape keshilla
  Sofokliu


  Asgje nuk japim rne me bujari se keshillat.
  La Roshjuko


  Shoqeria
  Eshte aftesi e njeriut t'i kufizoje qejfet ne permasa normale dhe me mish e shpirt fi kushtohet ceshtjes se perparimit te shoqerise.
  H.Sulejmani
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

Tema te ngjashme

 1. Ngrirja e Asortimenteve te ndryshme
  By Administratori in forum Kuzhina Shqiptare
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-05-2008, 03:20
 2. Piktura te ndryshme.
  By AlbShkodra in forum Arti shqiptar
  Pergjigje: 120
  Postimi i Fundit: 26-10-2007, 17:37
 3. Proverba!
  By Qershija in forum Qeshni dhe ju
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 22:27
 4. Reportazhe te ndryshme.
  By AlbShkodra in forum Kuriozitete
  Pergjigje: 15
  Postimi i Fundit: 09-05-2004, 06:52

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.