Total: (110,051) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Tregoni rezultatet 1 ne 35 nga 36
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Icon6 Cili eshte qellimi i jetes ?

  Pse jetojme ?
  Pse kemi lindur ne kete bote ?
  Cili eshte qellimi jone ?
  Te korrim suksese ne jete ?
  Te jemi te lumtur ?
  Te ndihmojme ata qe kane nevoje ?
  Si mendoni ju ? i mirepres pergjigjjet tuaja
  Nobody is perfect ...

 2. #2
  Minifotoja e anetarit kureshtari
  kureshtari eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  21-09-02
  Lokalizimi
  L10Nj4
  Postime
  182
  Images
  4

  Icon22

  Pershendetje Qershija,
  Lumturohemi me faktin qe jetojme ne kete jete, qe na pushton fort nen krahet e saj dhe na dhuron emocione te paimagjinuara, embelsohemi me freksine dhe aromen e puthjeve qe na dhuron dashuria e jetes sone, meditojme dhe enderrojme per dicka me shume, gjithmone me shume, sa here i afrohemi nje pragu me te larte, perseri nuk ngopemi me deshiren per te shkuar me tej, kjo eshte te jetojme si njerez, te llogjikojme si njerez, te edukohemi si njerez dhe te enderrojme dhe veprojme si te tille.

  Jetojme, perse jetojme
  Qellimi i gjithesecilit eshte te leme "gjurme" ne kete toke. Te ndihet emri yne ne kete jete, te mundohemi qe nepermjet inteligjences, zgjuarsise, kureshtjes, hamendesise, ironise, kenaqesise, dashurise, praktikes dhe veprave tona, te luftojme per nje jete me te mire. Jetojme qe brezat qe vijne ta shohin me nostalgji punen dhe veprat e te pareve te tyre, dhe te luftojne dhe ata qe jeta e pasqyruar ne shpirtin e stermunduar te nje brezi te meparshem, te gjeje perkrahje, mbeshtetje dhe te mos sugjestinohet nga frika e ekzistences se nje pesimizmi qe kerkon te shuaje nje planet te tere.

  Pse kemi lindur ne kete bote
  Shpesh gjykojme se lindja jone ka qene e kerkuar nga te tjere dhe jo nga ne, shpesh hidherohemi me faktin qe ne jemi pjelle e nje ngjarje te emetuar nga shkarkime te fuqishme emocionale dhe erotike, qe pushtuan nje nate vere, dimri, vjeshte apo pranvere mendjet apo zemrat e prinderve tane. Shume here e shohim jeten te mbeshtjelle nga ajo guacka e ledhatuar e duarve te prinderve, e sjelljes se influencuar te ambjentit perreth, dhe shpesh nxitojme ne arritjen e konkluzioneve te personalizuara nga nje llogjike e paster e pa sterilizuar dhe pasterizuar me pare nga shoqeria qe na embelson apo hidheron me fjalet dhe veprimet e saj.

  Kemi lindur ne kete bote, per ti sherbyer te mires se njerezimit, edhe pse egoja njerezore, kerkon qe ne rradhe te pare te arrije te mirat individuale, perseri kjo gje e pare ne nje kendveshtrim me te gjere, dhe me te fokusuar, gjithe perpjekja e tij, gjithe ai vullnet, sakrifice, force te vendosura dhe te ofruara ne shoqeri, kane nje rol shume te rendesishem, ate te cuarjes se shoqerise drejt principeve me te larta te jeteses. Njeriu per njerine eshte bishe, por eshte pikerisht kjo bishe e stervitur inteligjente, qe ne saje te zgjuarsise se saj arrin te emetoje me force, zjarr, dashuri, dhembshuri dhe zemergjeresi, e ne te njejten kohe behet burim i nje ndjenjeje te nje cmire te jashtezakonshme ne syte e personave te tjere, duke i bere ata te gjykojne mbi jeten e tyre, dhe te kerkojne me shume, duke nxitur tek ata shpirtin ambicioz, deshiren per te arritur dicka me te mire, per te arritur edhe ata majat.

  Ambicje e kushtezuar nga nje fakt pozitiv per mbare njerezimin, duam te korrim suksese, duam te jemi te paret, duam qe askush te mos jete mbi ne, dhe te jemi ne ata qe komandojne, e pra nese cdo kush synon majat atehere edhe e ardhmja do te jete me e mire, se ne saje te ketyre perpjekjeve te gjithsecilit per te bere dicka me te mire per jeten e tij, ne menyre te pandergjeshme ai krijon mundesira te reja, dhe shpresa te reja per brezat e ardhshme.

  Jetojme, luftojme, krijojme, ndertojme, nje te ardhme qe te jete shembull per te gjithe, edhe pse shpesh e lyer me gjakun e kuq te sakrificave njerezore, kjo e ardhme duhet te jete e denje per brezat qe do te vijne.

  Jetojme per te ndihmuar ate qe ka me shume nevoje. Shpesh hidherohemi duke pare mijra persona te lenduar, persona te deshperuar, persona pa familje, pa strehe, pa te ardhme, pa para, pa pranine e nje njeriu te dashur, qe ti shtrengoje fort ne gjirin e tij dhe ti japi ngrohtesi. Jetojme ne nje jete qe eshte shume kapricioze dhe qe nuk te afron prane vetes, por te qendron e ftohte, e eger, e ashper, e dhunshme, shpesh e pafajshme ne sjelljen e saj, dhe e kushtezuar nga veprimi i disa personave qe deklarojne se jane ata qe do ti vijne ne ndihme paqes, mirekuptimit, tolerances, dashurise dhe nje te ardhmeje me te mire.

  Duam te jemi te lumtur, duam te jemi te paret, duam te arrijme cdo gje qe enderrojme dhe deshirojme, duam te duhemi, duam te na jepet ngrohtesi, duam qe te gjejme mirekuptim, po valle ku po i kerkojme keto? Nese nuk alternojme vizionin e fantazise se llogjikes sone me dashurine e emetuar me force, zjarr dhe pasion nga zemra jone, atehere jeta do te jete vetem nje vazhdueshmeri e njetratshme e nje vije fundi i se ciles eshte toleranca zero.

  Jeta eshte e bukur, jeta eshte e dashur, jeta eshte e mbushur plot gezim e hare, por qe te arrish te futesh ne zemren e saj, ne te privilegjuarit e saj, duhet qe me pare te shikosh ne brendesi te vetes, dhe te kuptosh se cfare kerkon vertet te arrish ne te, cili je dhe si mund ta vesh zgjuarsine tende ne te mire te cdo kujt qe te rrethon, duke i bere mire vetes, por ne te njejten kohe duke i dhuruar dashuri, paqe dhe miresi dhe personave qe te rrethojne.

  Mos e shikoni jeten si nje placke qe mund ta bleni dhe ta hidhni kur te doni, ajo eshte e vyer, e shenjte dhe e dlire. Portat e saj jane te hapura, por me pare duhet ti gjeni ato, per te arritur ate qe te gjithe deshirojme, nje te ardhme me te mire dhe me te lumtur, paqe, harmoni, dhe gezim.
  Ti Shqiperi me jep nder,
  me jep emrin shqipetar,
  zemren ti ma gatove,
  plot me deshire dhe me zjarr!

 3. #3
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  te faleminderit shume Kureshtar per pergjigjjen....
  Nobody is perfect ...

 4. #4
  Minifotoja e anetarit CCCP
  CCCP eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-09-04
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  37

  Icon15

  mendoj, prandaj egzistoj.

  sa per te tjerat, ia lej castit.

 5. #5
  Minifotoja e anetarit Qershija
  Qershija eshte Jashte Linje Super Moderator/e
  Reg
  06-04-03
  Lokalizimi
  Ne zemren tende
  Postime
  1,595
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  "Qellimi i gjithesecilit eshte te leme "gjurme" ne kete toke"- Kureshtari

  Kjo eshte me se e vertet....
  Nobody is perfect ...

 6. #6
  Minifotoja e anetarit missE
  missE eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  03-10-04
  Lokalizimi
  Gjermani
  Postime
  259

  Kryesore

  akoma se kam gjetur qellimin por mendoj
  se dita dites jeta te jep sfida te reja
  cui devi risolvere....
  dhe kjo mjafton si motivacion...
  nuk mendoj se suksesi ne pune eshte qellimi i jetes time
  ahere nuk do kisha shume vlera njrezore mendoj..

  gjithsesi koha tregon te veten
  dhe cdo njeri praj nesh ka per ta gjetur detyren e tij personale te kesaj jete ....
  Jeden Tag geht
  die Sonne auf!!

 7. #7
  Minifotoja e anetarit Ervini79
  Ervini79 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-10-04
  Lokalizimi
  ........
  Postime
  120

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga kureshtari
  Pershendetje Qershija,
  Lumturohemi me faktin qe jetojme ne kete jete, qe na pushton fort nen krahet e saj dhe na dhuron emocione te paimagjinuara, embelsohemi me freksine dhe aromen e puthjeve qe na dhuron dashuria e jetes sone, meditojme dhe enderrojme per dicka me shume, gjithmone me shume, sa here i afrohemi nje pragu me te larte, perseri nuk ngopemi me deshiren per te shkuar me tej, kjo eshte te jetojme si njerez, te llogjikojme si njerez, te edukohemi si njerez dhe te enderrojme dhe veprojme si te tille.
  pajtohem me ty Kureshtar
  ♠☺¢▲ ?e nuk mund te shkepusim asnje flete nga JET? jone, ndonese fare lehte mund ta hedhim ne zjarr gjithe librin e saj. ♠☺¢▲

 8. #8
  Minifotoja e anetarit sokolbi
  sokolbi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  01-05-06
  Lokalizimi
  austri
  Postime
  13

  Kryesore

  qellimi i jetes tek cdo secili nga ne eshte, ai ose ajo te kete lene nje kryeveper te tije ne bote.Qe ti si nje qenie njerezore qe je te mos shuhesh kur, por te mbetesh gjithmone i pavdekshem ne mendjen e njerezimt.

 9. #9
  Minifotoja e anetarit macka
  macka eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  20-07-06
  Postime
  24

  Kryesore

  ne kemi ardhur si pasoje e deshirave seksuale te prinderve tane per te kenaqur deshirat tona seksuale e per te lene pasardhes qe te kenaqin e ata deshirat e tyre seksuale
  mjauuuuuuuuu

 10. #10
  Minifotoja e anetarit kuriozi555
  kuriozi555 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-10-06
  Lokalizimi
  Ne Belgjike
  Postime
  8

  Kryesore

  Hahaha MACKA.....
  E bukur kjo: "Deshira seksuale". Kurse un do ti kmplikoja pak gjerat, pra do tju bej vetem nje pyetje ku pergjigjen do ta jap vete.
  - A ka dicka te perbashket ndermjet njeriut dhe qiririt?
  Po ka. Qiriri eshte fabrikuar per de dhene ate pakez drite njeriut kur vete ky gjendet ne erresire, dhe shkrihet shume shpejt, pra ai mund te duroje deri ne 2 ose 3 ore. Pra na jep drite.
  Kurse njeriu eshte fabrikuar ne ate fare menyre per te kapur pakez drite (ne formen figurative), per te mesuar nga te tjetret dhe te mesoj pasardhesit qe vijn pas tij sepse jeta eshte e shkurte dhe do vije nje dite ku edhe vete ai do te shkrihet porsi nje qiri. Por ne nje moshe te vyer njeriu pendohet sepse vitet i duken si faqe libri ku dikush e lexon dhe hop kthen faqen e fundit por ai nuk harrohet por mbetet kujtim me breza me rralle.
  Ja pra njeriu merr dhe leshon drite si qiriri dhe fiket si ai, por nuk harrohet.

  Kaloni mire.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit wirus_men
  wirus_men eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-10-06
  Postime
  32

  Kryesore

  -ndonjeher lodhesh duke lexuar por ndonjeher knaqesh me gjith lezet por kur arin ne fund do te ket ende se nuk dukesh i ngopur...
  -keshtu na knaqi KURESHTARI me kete shkrim te lumt ore kam iden tende per kete tem..

 12. #12
  Minifotoja e anetarit blu
  blu
  blu eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  09-10-06
  Lokalizimi
  tirane
  Postime
  291

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga macka Shikoni Postimin
  ne kemi ardhur si pasoje e deshirave seksuale te prinderve tane per te kenaqur deshirat tona seksuale e per te lene pasardhes qe te kenaqin e ata deshirat e tyre seksuale
  kjo qe thua ti na ben te barabarte me kafshet...
  por ne nuk jemi kafshe, jemi njerez dhe nese duam te bejme femije nuk i bejme se kemi qef te bejme seks po se kemi deshire te bejme femije dhe e kemi vendosur me pare nnje gje te tille

 13. #13
  Minifotoja e anetarit Miku_i_mire
  Miku_i_mire eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  31-10-06
  Postime
  18

  Kryesore

  A NUK MENDONI pak me thelle se pse jemi ketu ne mes te ketyre persorsmerive duke filluar nga vet persosuria e organizmit tone,persosmeriae UNIVERSIT qe na rrethon etc etc etc A nuk mendoni se eshte Dikush i Cili eshte i Gjithenjohur per gjithcka ne imtesi, pra eshte nje Krijues i joni i Cili na ka sjelle ketu na ka dhene gjithe keto te mira te cilat ne i gezojme dhe qe te mund te jemi te arsyeshem dhe nuk kerkon tjeter prej nesh vec qe ta njohim dhe per kete njohje Ai di te na shperbleje. AI eshte i Urte Madheshtor

  ajd gjithe te mirat

  Citim Origjinali i Postuar nga kuriozi555 Shikoni Postimin
  Hahaha MACKA.....
  E bukur kjo: "Deshira seksuale". Kurse un do ti kmplikoja pak gjerat, pra do tju bej vetem nje pyetje ku pergjigjen do ta jap vete.
  - A ka dicka te perbashket ndermjet njeriut dhe qiririt?
  Po ka. Qiriri eshte fabrikuar per de dhene ate pakez drite njeriut kur vete ky gjendet ne erresire, dhe shkrihet shume shpejt, pra ai mund te duroje deri ne 2 ose 3 ore. Pra na jep drite.
  Kurse njeriu eshte fabrikuar ne ate fare menyre per te kapur pakez drite (ne formen figurative), per te mesuar nga te tjetret dhe te mesoj pasardhesit qe vijn pas tij sepse jeta eshte e shkurte dhe do vije nje dite ku edhe vete ai do te shkrihet porsi nje qiri. Por ne nje moshe te vyer njeriu pendohet sepse vitet i duken si faqe libri ku dikush e lexon dhe hop kthen faqen e fundit por ai nuk harrohet por mbetet kujtim me breza me rralle.
  Ja pra njeriu merr dhe leshon drite si qiriri dhe fiket si ai, por nuk harrohet.

  Kaloni mire.
  por njeriu nuk eshte si qiriri. qiriri nuk ka ndjenja, nuk ndjen dashuri, as dhimbje, as nuk di te llogjikoje as te arsyetoje, qiriri eshte dicka materiale e rendomte e bere nga medja njerzore. Por njeriu nga ana e vet eshte i persosur po per me teper ai ka dhe ndjenja dhe keto veti e bejne ate te vecante dhe te afte per shume gjera


  ej njerez vec persosmeria e njeriut deshmon per egzistencen e te Pesosurit sic deshmon etja egzistencen e ujit...


  ajd gjithe te mirat dhe te fala mackes

 14. #14
  Minifotoja e anetarit Cristiana
  Cristiana eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  05-11-06
  Postime
  27

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga Qershija Shikoni Postimin
  Pse jetojme ?
  Pse kemi lindur ne kete bote ?
  Cili eshte qellimi jone ?
  Te korrim suksese ne jete ?
  Te jemi te lumtur ?
  Te ndihmojme ata qe kane nevoje ?
  Si mendoni ju ? i mirepres pergjigjjet tuaja

  ...Jeta eshte per ta Jetuar ne Shpres, jeto sepse jeta eshte Dhurat...

  (...per te gjitha pyetjet qe i shkrove me larte e nderuara Qershija i perfshin kejo fjali Filozofike...VETEM EKSISTON NJI MESUES; VET JETA...pra jeta na meson...asnje liber i lexuar dhe asgje nuk na meson se sa jeta...Suksese dhe cdo te mir).

 15. #15
  Minifotoja e anetarit Mr_Dashuria
  Mr_Dashuria eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  23-11-06
  Postime
  4

  Kryesore

  Shume njerez meditojne ne lidhje me keto pyetje. E mundet qe njerez te ndryshem te pergjigjen ne menyra nga me te ndryshmet. Disa mund te thone se qellimi i jetes eshte te fitojne sa me shume pasuri. Le te supozojme se arriten te kene gjithe pasurine qe deshen, e cfare pastaj? Cili do te jete qellimi jetes se tyre ne kete pike?

  Ne qofte se qellimi i jetes eshte te behesh i pasur, atehere nuk do te kishte me asnje qellim pasi te behesh i pasur.
  Fakti eshte se njerezit kur arrijne qellimin e tyre per arritjen e pasurise ne kete jete humbin qellimin e jetes pas kesaj dhe kalojne ne tension te vazhduar duke vuajtur nga ndjenja e pavlershmerise se jetes. E si mundet atehere te konsiderohet pasuria qellimi i jetes? A mund te na garantoje pasuria per t'u ndjere i lumtur? Sigurisht qe jo.

  Nje femije 5 vjecar sigurisht qe do te preferoje te kete nje loje te re sesa nje depozite te majme bankare. Nje adoleshent vlereson po ashtu me se shumti filmat, lojrat me video, pizat, shoqerimin me shoket, etj. Nje 80 vjecar nga ana tjeter preferon me mire te shpenzoje pasurine sesa ta mbaje per me vone, apo jo?! Pra duket se paraja nuk eshte qellimi ijetes se njeriut ne gjithe etapat e jetes se tij.


  E pra njerez meditoni nje cike!

 16. #16
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  Jetojme per te vuajtur dhe per te bere te tjere te vuajne
  VAE VICTIS

 17. #17
  Minifotoja e anetarit al_fr
  al_fr eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  25-01-07
  Postime
  92

  Kryesore

  Sipas mendimit time qellimi i njeriut eshte te jete i Lumtur!

 18. #18
  Minifotoja e anetarit blu
  blu
  blu eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  09-10-06
  Lokalizimi
  tirane
  Postime
  291

  Kryesore

  ndersa sipas mendimit tim qellimi i njeriut gjate gjithe jetes eshte te gjeje nje qellim...

 19. #19
  Minifotoja e anetarit Pali
  Pali eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-10-06
  Postime
  73
  Images
  1

  Kryesore Qellimi kryesor ne jete eshte qe te jetojme me mire!

  Qe te marrim prej dikujt, duhet te japim.
  Qe te na duan, duhet te duam.
  Qe te jesh i pritur, duhet te jesh mikprites.
  Qe te jesh i degjuar, duhet te dish te degjosh.
  Te jesh gjithmone i shoqeruar, duhet te jesh bujar dhe zemercelur.
  Qe te jesh i kuptuar, duhet ne vete te jemi tolerant.
  Qe te jetosh ne nje atmosfere te qete, duhet ne vete te jemi te qete dhe i shtendosur.
  ...Dhe keshtu e ka jeta. cdokush korre ate cka mbjell.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit brioni
  brioni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-08-06
  Postime
  196

  Kryesore

  Qellimi i kesaj jete eshte me mirsi e me perkulje ndaj zotit tend te fitojsh jeten e pafunshme parajsen..Pra je ne prov nga zoti yt, per nji periudh 50 ose 60vjecare,qe neser mos kesh arsye te ankohesh pse ne zjarr e jo ne parajse..Je tij ai qe zgjedh drejtimin e kesaj bote dhe normalisht fiton ate qe punove per boten e pafundme ahiretin.....

 21. #21
  Minifotoja e anetarit al_fr
  al_fr eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  25-01-07
  Postime
  92

  Kryesore

  Qellim teper i larte qafsha te gjithe mocat e lagjes!

  Ne duke ndenjur ke forumi Parajsa jemi, pse te mos e kemi si qellim te vazhdojm te rrime ne forum edhe kur te kena vdek?!

  Mos e gjetsha fjale kalimin me hy ne forum qe ky qenka qellim i qelluar.

 22. #22
  Minifotoja e anetarit brioni
  brioni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-08-06
  Postime
  196

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga al_fr Shikoni Postimin
  Qellim teper i larte qafsha te gjithe mocat e lagjes!

  Ne duke ndenjur ke forumi Parajsa jemi, pse te mos e kemi si qellim te vazhdojm te rrime ne forum edhe kur te kena vdek?!

  Mos e gjetsha fjale kalimin me hy ne forum qe ky qenka qellim i qelluar.

  Me vjen keq po cdokush e ka qellimin e vet,te pelqen ose nuk te pelqen ty..
  Por te jetojsh me miresi te mundohesh te bejsh pun te mira te jesh i mir ndaj zotit dhe ndaj njerzve qe te rrethojne mendoj se nuk ka asgje te keqe...

 23. #23
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore

  qellimi i jetes time esht te jem sa me i dobishem per bashkesin ku jetoj.

 24. #24
  Minifotoja e anetarit e_trishtuara
  e_trishtuara eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  04-04-07
  Postime
  33
  Faqe ne Ditar
  1

  Kryesore

  qellimi i jetes eshte te na bej ne te vuajme

 25. #25
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Eshte mosnjohja e qellimit te jetes, ajo cka i ben njerezit te vuajne shpirterisht, te trishtohen e pikellohen. Ndersa nje besimtar i cili e din pse jeton, i cili e di se duhet t'i bindet Atij qe e ka krijuar nga asgjeja, nuk pikellohet e trishtohet sepse mbeshtetet tek Zoti i vet i cili eshte me i Madhi, i Cili ka mundesi per cdo gje. E pra ky besimtar per cdo fatekeqesi qe mund t'i ndodh mbeshtetet tek Zoti i vet, e tek Ai do ta gjeje lumturine e pafundme.
  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit butterfly88
  butterfly88 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-04-07
  Lokalizimi
  Itali
  Postime
  98

  Kryesore qellimi i jetes

  pershendetje
  nuk e di se cili eshte qellimi i jetes por mendoj se qellimi i saj gjendet duke e jetuar ate. Ne kemi ardhur per te deshir te dikujt tjeter dhe jo per deshiren tone por mund ta jetojme ate per ne, vetveten. Nje person, nje objektiv per te arritur, nje deshir nud te behet arsyeja perse ti duhet te jetosh cdo dite sikur te ishte dita e fundit por edhe te mendosh sikur ajo dite te ishte e para..........
  don't worry about the people in your past: there is a reason they didn't make it to your future

 27. #27
  Minifotoja e anetarit dasein
  dasein eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-05-07
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  51

  Icon8 qellimi i jetes

  qellimi i jetes eshte vdekja ndersa njohja e vdekjes eshte misteri i jets

 28. #28
  Minifotoja e anetarit shiu
  shiu eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  11-05-07
  Lokalizimi
  berlin
  Postime
  174
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Jetoj si jetojne te gjithe,perpiqem per ate qe nuk e kam dhe kur e fitoj ate, me mungon dicka tjeter.
  Kjo eshte kundershtia e jetes qe ne te vertete jeten e ben jete.

 29. #29
  Minifotoja e anetarit dasein
  dasein eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  28-05-07
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  51

  Icon8 jeta

  Ne egzistenc jemi kllaposur dhe hera heres sdim te japim kuptim vetes tone.Egzistnca eshte kafazi ne jemi preja gjahtari eshte qenie...!

 30. #30
  Minifotoja e anetarit qendrresa
  qendrresa eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  23-05-07
  Postime
  15

  Kryesore

  Do te thosha qe edhe qellimi i jetes eshte nje mister i erret per te cilin nuk eshte i sigurt askush se do ta zbuloj.

 31. #31
  Minifotoja e anetarit Cant
  Cant eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  15-01-09
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  31

  Kryesore

  Cili eshte qellimi i jetes ?
  1-Pse jetojme ?
  2-Pse kemi lindur ne kete bote ?
  3-Cili eshte qellimi jone ?
  4-Te korrim suksese ne jete ?
  5-Te jemi te lumtur ?
  6Te ndihmojme ata qe kane nevoje ?

  1,2---ne momentin qe pyet pse te jesh e sigurte se kurre nuk mund te gjesh fundin,por le te provojme ndonje pergjigje.
  Nuk besoj se ndokush nga ne kishte deshire te lindte dhe deshira e tij u realizia,per rjedhoje nuk mund ta dime kete arsye.

  3,4,- i vetmi qellim ne jete eshte qe shpitin tone ta mbajme te lire (me fjalen liri penetrohet shume,ketu nenkuptoj realizimin e objektivave qe shpirti i jep trupit)

  5- duke pas nje shpirt te lire ai vetevetiu e transmeton realitein ne menyre te tille qe ti e percepton si lumtuiri...

 32. #32
  Minifotoja e anetarit ilirianos
  ilirianos eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-12-08
  Lokalizimi
  selanik greqi
  Postime
  2
  Faqe ne Ditar
  2

  Kryesore

  Trima mos ushqetsoni te gjith erdhem ne jet per te krijuar gjera te bukura natyrisht ky esht edhe qellimi qe jetoim,por kohet jan ber disi te egra dhe mundesit per heroizem jan te pa mundeshme,e vetmia gje per te len gjurme ka ngelur ecia ne debor te kemi qof edhe pak mundesin e shenjt per te len gjurmet.

  Jetoim sepse nuk u pyetem kurr per kete te fundit ,kjo ish deshira dhe dhurat e prinderve.
  Pershendes gjith atdhetaret qe vijoin kurbetin e zi

 33. #33
  Minifotoja e anetarit Minatori_ph
  Minatori_ph eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  31-12-08
  Postime
  6

  Kryesore

  Qellimi i jetes eshte realizimi i qellimeve te parashtruar.

 34. #34
  Minifotoja e anetarit Ballshi4
  Ballshi4 eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  14-09-09
  Postime
  3
  Faqe ne Ditar
  1

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga blu Shikoni Postimin
  kjo qe thua ti na ben te barabarte me kafshet...
  por ne nuk jemi kafshe, jemi njerez dhe nese duam te bejme femije nuk i bejme se kemi qef te bejme seks po se kemi deshire te bejme femije dhe e kemi vendosur me pare nnje gje te tille
  shtesa: Aspak nuk eshte e vertete qe ne bejme seks, me perjashtime te rralla, vetem per te bere femije e per te vazhduar jeta, qe shumica , edhe pse si e dim eshte dhurata me e qmuar e Zotit-Natyres, semksin ebejme per t;ishryre ndjenjat shtazaerak mu ashtu siq bejne te gjitha krijesat tjere, i vetmi ndryshim eshte qe njeriu e ben me vetedije=nenvetdije

 35. #35
  Minifotoja e anetarit Merjem
  Merjem eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  04-08-09
  Lokalizimi
  Shkup
  Postime
  16

  Kryesore

  Allahu xh.sh shum mir na ka sqaruar ne Kur'an qellimin e krijimit te njeriut dhe zbritjen e tij ne Tok.Ai na krijoi per tiu lutur Atij edhe per ta madheruar.Ai qe e ndjek rrugen e Tij Allahu xh.sh e shperblem ndersa ne te kunderten nese i ben shoq Zotit dhe adhuron dike tjeter ateher Allahu e denon dhe denimi i Tij eshte shum i ashper per jobesimtaret.Allahu na udhezoft.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Tema te ngjashme

 1. cili eshte vesi yt me i keq?
  By Luna_Lena in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 51
  Postimi i Fundit: 17-03-2012, 11:48
 2. Cili eshte fruti juaj i preferuar?
  By SAM in forum Kuzhina Shqiptare
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 14-05-2008, 03:14
 3. cili eshte ushqimi juaj me i preferuar?
  By sweet_alb_girl in forum Kuzhina Shqiptare
  Pergjigje: 53
  Postimi i Fundit: 30-06-2007, 16:44
 4. Pergjigje: 18
  Postimi i Fundit: 13-04-2007, 23:38
 5. Cili eshte autori qe ju e keni per zemer ?
  By Qershija in forum Letersia
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 29-05-2006, 18:46

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.