B - Fjalori i ëndrrave


Babai

Te perfytyrosh babane tuaj,nenkupton qe ju jeni i perpire ne nje veshtiresi dhe ju do te keni nevoje per nje keshille ne mencur, nese ju deshironi te nxirrni veten tuaj nga veshtiresia.
Nese e perfytyroni ate te vdekur, te tregoni kujdes ne drejtimin e tij, per nje goce te re te perfytyroje qe babai i saj ka vdekur tregon qe i dashuri i saj do ta mashtroje ose e tradheton ate, pra ska lidhje se do i ndodh gje babait te saj.

Bajamet

Kjo eshte nje shenje e mire me pasuri dhe dyqane, megjithkete shqetesimi do te shkoje me ate per nje kohe te shkurter.
Nese bajamet nuk jane te mira,deshperimi juaj ne arritjen e nje deshire te sigurt do te perfundoje atehere kur kushte te reja do te krijohen per ju.

Baker

Te perfytyrosh baker tregon nenshtrim nga ata qe jane ne pozita shoqerore mbi ju.

Balene

Te perfytyrosh nje balene duke ju afruar nje anije tregon qe ju do te keni nje beteje midis detyrave dhe do te jeni i/e kercenuar ne humbje te pasurise.
Nese balena eshte e demtuar, e plagosur tregon qe ju do te vendosni me kenaqesi midis drejtesise dhe shmangjes dhe do te ndesheni me suksese te kenaqeshme.

Balta

Te perfytyrosh qe ju ecni ne balte tregon qe ju do te shkaktoni hummbjen e mirbesimit ne miqesi dhe do te keni gjithashtu humbje dhe shqetesime ne nevojat familjare.

Ballkon

Per te dashuruarit qe ne enderr bejne nje lamtumire te trishtueshme ne ballkon nje ndarje e gjate dhe ndoshta finale do ti shoqeroje, ballkoni gjithashtu lajme te pakendeshme te shokeve/shoqeve qe ju mungojne.

Banakiere

Per nje grua te perfytyroje veten banakiere do te thote qe ajo do te joshet nga burra shpejt dhe do te preferoje kenaqesi te parregullta drejt pasurise.

Banane

Ti hash bananet ne enderr paralajmeron nje aventure te lodhshme ne biznes dhe ne detyrat tuaja.
ti shikosh ato te kalbura ju shpejt do te hyni ne iniciativa te pakendshme.

Banese

Te perfytyroni sikur nderroni banesen tuaj nenkupton lajme te reja, te shpejta dhe udhetime te shpejta do te jen ber nga ju.
Per nje goce te perfytyroje qe e ka bere banesen e saj eshte nje shpifje dhe falsitet i kryer kunder saj.

Banka

Te shikosh argjend dhe bankenota te grumbulluara eshte rritje e nderit dhe e fatit, ju do te gezoni respektin e larte te te gjithe klasave shoqerore.
Te japesh para floriri tregon pakujdesi, ti maresh ato tregon nje gezim te madh dhe pasuri.

Bari

Kjo eshte nje enderr e mbare me te vertete.
Ajo jep premtimin e nje lumturie dhe nje jete te re per tregetaret, nje arritje te shpejte te pasurise dhe fames per njerezit ne letersi dhe artistet.
Nje udhetim te njeriut ne detin e turbullt te dashurise eshte premtuar per te gjithe te dashuruarit.
Nese ju perfytyroni nje bar te thate rreziku paralajmerohet.
Enderra perfekte eshte kur bari i perfytyruar te jete i pastruar nga shkurret.

Barku

Zakonisht paraqet ndjenjat seksuale, po ashtu është simbol i pavetëdijes. Kuptohet edhe simbol i marrëdhënieve seksuale, si dhe mund të t’iu porosit qe ta respektoni boten intime tuajën.
Madje ju duhet më tepër t’i ktheni vëmendje nevojave juaja të natyrshme, botes imtime dhe për tu shkundur nga tabuje që ndoshta i kini ndrydhë përkatësisht shtypur dhe nuk i respektoni si fjala vjen, botën e epshit si pjesë e barabartë me pjesën tjetër të jetës.
Do të thotë se duhet ta kultivoni si dhe ta fisnikëroni edhe botën seksuale dhe të çlirohuni nga instinkti i e amësisë.
Nese shifni barkun tuaj ne enderr paralajmeron qe ju do te keni nje pritje te madherishme por ju duhet te permbaheni realisht dhe dyfishoni energjite tuaja ne punen tuaj, kenaqesia eshte afruar drejt jush.
Te shikosh barkun tuaj te fryre ju do te keni fatkeqesi por do ti kaperceni ato dhe do te gezoni frutet e punes tuaj.
Te sikosh gjakun qe pikon nga barku paralajmeron tragjedi ne familjen tuaj.
Barku i femijeve ne nje gjendje te pashendetshme parashikon qe ngjitja e semundjes se tyre do tju ndjek ju.

Basti

Te perfytyroni se vini bast ne gara tregon se duhet te hapni syte nga nje fejese me nje iniciative te re.
Kundershtaret po perpiqen te largojne vemendjen tuaj nga biznesi i lejuar.
Te vesh bast ne lojrat e tavolines tregon qe mjetet morale do te jene perdorur per te nxjerre para nga ju.
Te perfytyrosh te vesh nje bast nenkupton qe ju do te perdorni pasuri te patundshme per te realizuar skemat tuaja.
Nese ju humbni nje bast tregon qe ju do te demtoheni nga lidhje te pandershme te cilat jane jashte sferes tuaj shoqerore
Te fitosh nje bast tregon qe ju do te rivendoseni ne favor me fatin.
Nese ju nuj jeni ne gjendje te vendosni per nje bast tregon qe ju do te jeni sprapsur dhe permbysur nga rrethana te pafavorshme.

Bashkeshorti / bashkeshortja

Te perfytyrosh qe bashkshorti/bashkshortja juaj eshte duke ju lene dhe ju nuk kuptoni perse,atje do te jete zemerim por nje pajtim i papritur do te pasoje.
Nese ai/ajo ju keqtrajton dhe ju qorton me fjale te renda juve per pabesi, ju do te mbani vlersimin dhe konfidencen e tij/saj por shqetesime te tjera do te pasojne dhe ju do te jeni i lajmeruar te jeni i arsyeshem me terheqjen nga persona te tjere te seksit te kundert.
Ta shikosh ate te lumtur dhe te bukur shtepia juaj do te mbushet me lumturi dhe prespektiva e shkelqyer do te jete juaj.
Per nje grua te pamartuar te perfytyroje sikur ka burre tregon qe ajo do kenaqesine, per te cilen burrat e admirojne shume.

Batanije

Nese batanija eshte e njollosur ne enderren tuaj ajo nenkupton tradheti.
Nese ato jane te reja dhe te bardha suksesi, ku deshtimi eshte i dyshimte dhe nje semundje fatale do te jene shmangur permes nje veprimi te padukshem.

Beqar

Per nje burre te perfytyroje se ai eshte beqar eshte nje lajmerim qe ai te respektoje grate.
Per nje grua te perfytyroje sikur eshte beqare tregon qe dashuria nuk eshte e lidhur me pastertine dhe dlirtesine.
Drejtesia shkon keq.
Politikanet humbasin nderin.
Per persona te pamartuar te perfytyrojne qe ata jane beqar paralajmeron qe bashkimi i tyre nuk do te jete harmonik dhe deshperimi i vazhdueshem do ti ballafaqoje ata.

Berber

Te perfytyrosh nje berber tregon qe suksesi do te vije permes ndrshimeve dhe vemendje te paperqendruar drejt biznesit
Per nje goce te re te perfytyroje nje berber tregon qe fatii i saj do te rritet megithese ngadale.

Bibla

Te perfytyrosh biblen paralajmeron qe gezim i çilter do tju jete afruar.
Te perfytyrosh qe ju pergjoni te mesuarit e bibles paralajmeron qe ju dorezoheni per ti rezistuar joshjes permes bindjes magjepsese te nje shoku, shoqeje.

Bie

Te perfytyrosh qe ti ke duke rene dhe shume i friksuar tregon qe ju do te pesoni nje humbje te madhe, por do te ngriheni drejt nderit dhe pasurise.
Nese jeni demtuar gjate renies ju do te ndesheni me mjerim dhe humbje te shokeve, shoqeve.

Bilbil (zog)

Te perfytyrosh sikur je duke degjar nje bilbil duke kenduar paralajmeron nje jetese te kenaqeshme dhe mjedis te mbare dhe te shendetshem.
Kjo enderr eshte ne favor te dashuruarve dhe te prinderve.
Te shikosh bilbilin te qete paralajmeron keqkuptime te vogla mes shokeve.

Binjake

Te perfytyrosh binjake paralajmeron siguri ne biznes dhe besnikeri dhe kenaqesi dashurie ne shtepi.

Birra

Te perfytyrosh ne enderr duke pire birre eshte nje percaktim i plote i deshperimeve.
Te shikosh te tjeret duke pire, intrigues me qellime te caktuara do tju largojne shpresat tuaja me te mira.
Te jesh frekuentues i rregullt i kesaj pije ne enderr prespektiva te shkelqyera jane paralajmeruar nese kushtet jane te mira.

Bisede

Te perfytyrosh nje bisede do te thote qe ju shpejt do te degjoni per semundjen e te afermit dhe do te keni shqetesime ne punet tuaja.
Te degjosh te tjeret te bisedojne me ze te larte paralajmeron qe ju do te jeni te akuzuar per nderhyrje ne ceshtjet e te tjereve.
Te mendosh qe ata bisedojne rreth jush tregon qe ju jeni kercenuar me semundje dhe disfate.

Biskota

Ngrenia ose pjekja e tyre paralajmeron semundje, paqja ju prishet juve per shkak te dyshimeve te kota.

Blegerima

Te degjosh kafshe duke blegerire ne enderr paralajmeron qe ju do te keni detyra dhe kujdesje te reja, megjithese nuk eshte e nevojshme ekziston edhe ndonje e pakendshme.

Bleta

Bleta nenkupton fejesa.Per nje oficer ajo sjell shume shtetas te bindur dhe ambjent te shendetshem.Per prinderit perfytyrimi i tyre sjell shume kenaqesi nga femije te degjueshem nese ajo blete ju pickon humbet ose demton, do te lind nje shoqeri e re.

Simboli i punës : një sukses i punës profesionale.
Një mizëri e bletëve: shenjë e fatit.
Të jesh i pickuar: informon një agresion (sulm) .

Boja

Te shikosh boje te derdhur ne veshjen tuaj tregon qe shum qellime te vogla dhe keqdashese do te ndodhin per ju nga zilia.
Nese nje goce e re shikon boje ajo do te jete pergojuar nga nje rival.
Nese eshte boje e kuqe ju do te jeni perfshire ne nje shqetesim serioz.
Te perfytyrosh qe ju beni bojen ju do te punoni ne nje biznes te ulet dhe poshterues dhe ju do te bini ne lidhje diskretizuese.

Bombat

Mund të simbolizojnë ndjenjat përkatësisht emocionet e pavetëdijshme siç janë seksualiteti, agresioni.
Ndjenjat përkatësisht emocionet e shtypura ose instinkti nganjëherë papritmas shpërthejnë dhe shkaktojnë shumë damë vetë personit si dhe njerëzve përreth vetes.
Me këto ndjenja, përkatësisht me këtë instinkt duhet të ballafaqohemi menjëherë dhe t’iu jepet hapësira në jetën e përditshme kësaj energjie.
Mos pritni vini deri te shpërthimi por vetëm në ëndërr.
Të gjitha frikët e tmerrshme të ëndrrave të natës ti shohim deri në fund, se është një farë vrime që ç’lirohet energjia e akumuluar. Përndryshe kërkojnë urgjencën për t’i zgjedhur përkatësish për ta shfryrë këtë energji.
Nga ana tjetër frika që ndërlidhet me jetën e juaj, por mbetet shpresa që do të bëhet më mirë.
Sipas disave bomba simbolizon edhe kohen kreative ndaj punët përkatësisht ndaj ndonjë projektit. Por qëllimi i dinamit përkatësish bombës është që ta dalin gjumi po qe se shpërthen para juve.
Pa marrë parasysh rrethanat në botën e ëndrrave është koha që duhet të ndërmerret diçka për ti zgjedhur këtë energji të akumuluar.

Borxhi

Borxhi eshte deri diku nje enderr e keqe, qe paralajmeron shqetesime ne biznes dhe dashuri e ndeshje per te ardhura me te mira nese ju i beni balle gjithe detyrimeve tuaja, çeshtjet do te marrin nje kthese te favorshme.

Braktisja

Te enderrosh qe je i braktisur tregon qe ju do te hasni veshtiresi ne zhvillimin e planeve tuaja per suksesin e te ardhmes.
Te braktisesh te tjeret, ju do te shikoni rrethana jo te mira te grumbulluara rreth jush duke lene nje shprese te vogel per ti kapercyer ato.
Nese eshte shtepia juaj qe ju braktis jo shpejt do te deshtoni ne eksperimentin tuaj per te ardhmen.
Nese ju braktisni te dashurin tuaj, tregon qe ju do te deshtoni ne sulmet tuaja ndaj njerezve te rendesishem
Te braktisesh femijet ne enderr tregon qe ju do te humbisni fatin tuaj sipas mungeses se qetesise dhe gjykimit.

Brinje

Te perfytyrosh brinjet tregon fatkeqesi dhe varferi.

Britma

Te perfytyrosh britma do kesh zhgenjime dhe fatkeqesi.

Bubullima

Te perfytyrosh sikur je duke degjuar bubullima paralajmeron qe ju shpejt do te jeni kercenuar me humbjen ne biznesin tuaj.te jesh ne nje rrebesh tregon shqetesim dhe fatkeqesi.
Te degjosh gjemimin e tmerrshem te bubullimes e cila ben qe toka te dridhet paralajmeron humbje te medha dhe zhgenjim.

Buka

Është simbolika e mbijetesës. Po ashtu është simbolika e mirësisë.
Madje mund t’iu tregojë se ju frikoheni nga varfëria përkatësisht keni probleme financiare, që ju kufizon lirin e juaj. Madje buka është simbol i pjellorisë, i mirëqenies dhe i paqes së brendshme, kujton në të njëjtën kohë që për të arritur rezultatet duhet një punë e rëndë dhe qëndrim i ndershëm.
Per nje goce te re te perfytyroje qe po ha buke ne enderr tregon qe ajo do te jetoje dite te lumtura dhe te shendetshme dhe fati do te jete me te.
Te perfytyrosh te hash buke me te tjere nenkupton nje page te mire te mjaftueshme ne jete te shikosh buke te papaster deshira dhe fatkqesia do te rendojne mbi enderuesin.
Nese buka eshte e mire ajo eshte nje enderr e favorshme.

Buqete

Te perfytyrosh buqete ne enderr tregon trashegimin e nje pasurie nga te afer te panjohur dhe te pasur, gjithashtu kenaqesia e gezimi bashkojne disa njerez te rinj.
Te shikosh nje buqete te fishkur paralajmeron semundej, vdekje.

Burgu

Ëndërrimi i burgut: ëndërruesi e gjen jetën e tij të pakënaqshme , braktisje emocionale, provë emocionale, probleme me shëndet.
Ta shohësh burgun : Shenjë rreziku.
Ikja nga burgu : fundi i problemet tuaja, shqetësimet e juaja do të zhduken shumë shpejt.
Të gjendesh në burg: humbja e situatës , ju bëni thirrje për mbështetje (ndihmë).
Policia do të ju marrë në burg : ju vjen keq një veprim në të kaluarën.
Të jeni i liruar nga burgu : në jetën tuaj aktualisht jeni i kënaqur.
Duke qenë në burg dhe dyert janë të hapura : projektet tuaja do të realizohen.
Duke qenë në burg të përjetëshëm : një periudhë emocionuese dhe e rrezikshme.
Sheh dikë në burg: kalim i një provimi.


Burri

Te perfytyrosh nje burre te bukur, i formuar mire dhe i shkathet tregon qe ju do ta gezoni jeten ne shtrirje te gjere dhe do te vije ne zotime te shumta.
Nese ai eshte i deformuar tregon qe ju do te ndesheni me zhgenjime dhe do tju perfshijne shume ngaterresa.
Nese ai eshte i shemtuar ajo do te provoje shqetesim permes nje personi te cilin e konsideron mik.

Buze

Te perfytyrosh buze te trasha te shemtuara nenkupton perpjekje te papelqyeshme dhe nje zemerim te keq ne mardheniet martesore.
Buze te embla, te gezuara te plota nenkupton harmoni dhe begati.
Per nje te dashnor ajo paralajmeron reciprocitet ne dashuri dhe besnikeri.
Buze te holla nenkupton mjeshteri te subjekteve intriguese
Buze te lenduara ose te fryra tregon privime dhe deshira te demshme.

Byzylyk

Te shikosh nje byzylyk vendosur ne krahun tuaj dhurate e te dashurit ose e shokur shoqes eshte siguri e nje martese te hershme dhe nje bashkim te lumtur.
Nese nje goce e humbet byzylykun e saj ajo do te takohet me nje humbje te papritur dhe merzitje.
Te gjesh byzylyk pasuri e mire do te futet ne zotimin tuaj.

Bajonetë

Simbolizon grindje dhe kërcënime.