Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Tregoni rezultatet 1 ne 4 nga 4
 1. #1
  Minifotoja e anetarit Administratori
  Administratori eshte Jashte Linje Administratori Pedestrian Killer Champion
  Reg
  06-07-02
  Lokalizimi
  Chicago
  Postime
  2,935
  Faqe ne Ditar
  10
  Images
  2408

  Icon8 Rregullat per nenshtetesine italiane

  Rregullat per nenshtetesine italiane
  Behet dhe provimi i gjuhes dhe ceremoni betimi
  Qeveria italiane miratoi projektligjin e ri qe integron emigrantet

  Te lindesh, studiosh apo te kesh nje pune disavjecare ne Itali dhe serish te mbetesh i huaj. Per mijera femije te emigranteve te rregullt, madje edhe per prinderit e tyre, ky eshte nje realitet. E kthyer tashme ne praktike dhenia e pervitshme e lejeve te qendrimit dhe veshtiresive burokratike apo ne miratimit te dokumentave shkollore dhe mjekesore, jane prova qe deshmojne te shkuaren. Tani e tutje gjithcka mund te ndryshoje, nese kalon ne Parlament, projektligji i prezantuar nga ministri Amato dhe do te aprovohet mengjesin e te premtes nga Keshilli i Ministrave ne Itali.

  Rezidenca
  Pese vjet qendrim, leje te rregullta, te panderprera per emigrantet e rregullt do te jete e mundur nese ata kerkojne te behet shtetas italiane. Femijet e tyre te vegjel, nese lindin ne Itali do te behen automatikisht italiane, te tjeret pas nje kerkese te bere nga prinderit. Me kete parashikohet qe Italia te vendoset ne rradhen e vendeve te tjera evropiane, ne te cilat po ndodh keshtu, me te njejtat hapa, ne Angli dhe France, ndersa ne Gjermani per shtetesine nevojitet te priten 8 vjet.

  Te vegjlit
  Deri tani femijet e lindur ne Itali nga prinder te huaj mund te kerkonin shtetesine vetem kur mbushin 18-vjec, duke u shprehur se duan te qendrojne ne Itali ne vazhdimesi. Ndersa per me te rriturit kerkohet qe kjo kerkese te behet 10 vjet pas qendrimit ne vend.

  Martesat
  Hartimi i ligjit "Gersheret" nga 10 ne 5 vjet qendrim ne Itali parashikon se te huajt duhet te bejne kerkese per shtetesi, kjo ka te beje edhe me faktin qe te berit shtetas italian nuk lidhet vetem me motivin e punes dhe qendrimit, por edhe per martesat, pas plotesimit te disa kerkesave. Keshtu me shume pikpyetje qe do te mund te evitojne ne rradhe te pare interesin, te huajt qe duan te martohen me nje grua apo me burre italian, do te vazhdojne te jene serish nen kontroll. Me se shumti per te shmangur mashtrimet gjate ketij procesi, eshte vendosur qe te shtyhet afati nga 6 muaj qe eshte aktualisht ne 2 vjet njohja e shtetesise qe nga momenti i marteses.

  Provimi i gjuhes dhe kultures
  Projektligji i aprovuar mengjesin e djeshem parashikon qe para miratimit te shtetesise, duke iu referuar edhe praktikave evropiane, kerkon dhenien e provimit te gjuhes dhe kultures italiane, jo vetem sesa keta persona dine te shkruajne apo te flasin, por nje quiz me disa pyetje. Kjo do te sherbeje per te verifikuar sesa realisht ky eshte vullneti i vertete i integrimit ne frymezimin italian. Me pas mendohet qe kjo te finalizohet me nje ceremoni solemne, ku pervec betimit, ashtu sic ndodh ne filmat amerikane do te legjitimohet "lindja" e shtetasit te ri.
  Always be yourself, express yourself, have faith in yourself, don't go around looking to duplicate a successful personality.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit Llokumi_NY
  Llokumi_NY eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  06-09-06
  Lokalizimi
  USA_NY
  Postime
  12

  Kryesore

  Lajm i mire ky ; )
  Learn Albanian online

 3. #3
  Minifotoja e anetarit IsLaBoNiTa
  IsLaBoNiTa eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  08-05-09
  Postime
  7

  Kryesore

  nganjehere mendoj se sdua fare ta mar..edhe pse u rrita kendej dhe kam mbushur kushtet..nuk e di po me duket cik si kshu me mar nenshtetesi italiane..vetem se bie rehat nga dokumentat se na vdiqen..

 4. #4
  Minifotoja e anetarit Leading
  Leading eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-10-10
  Postime
  1

  Kryesore

  Pershendetje te gjitheve,

  Jam nga Kosova dhe jam ne lidhje me nje vajze nga Italia qe 3 vite, dhe sebashku kemi kaluar shume veshtiresi per me ardh deri te takimet me njeri tjetrin, shkaku i asaj se nuk mund te udhetojme. Dhe ne fund kemi vendosur te martohemi, ajo deshiron qe te bejme kuror dhe te ma krijoj mua mundesine qe te jetoj ne Itali. Por, jam shume pak i informuar rreth asaj se pas marteses sa kohe mund te merr qe te ta kem te drejten te shkoj ne Itali? A kam te drejte pune menjehere, apo si eshte gjendja?
  Ju kisha lute qe din dikush dicka te me informoj...
  Ju faleminderit!

Tema te ngjashme

 1. Skandali i ri seksual trondit kishën italiane
  By Sabahi in forum Arena Nderkombetare
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-09-2009, 08:21
 2. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 01:06
 3. 5 rregullat per nje fizik perfekt!
  By Administratori in forum Njeriu dhe shendeti
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 20:29
 4. Poezia, rregullat vijne nga kaosi
  By Administratori in forum Letersia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2006, 13:23
 5. Rregullat e shkolles!
  By Qershija in forum Qeshni dhe ju
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2004, 04:06

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.