Total: (110,050) Pershendetje Vizitor | Regjistrohuni | Ndihme | Na Shkruani
Parajsa.com Forumi
... komuniteti i shqiptareve

Kendi i Reklamave


Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Tregoni rezultatet 1 ne 35 nga 64
 1. #1
  Minifotoja e anetarit predikuesi
  predikuesi eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  23-02-04
  Lokalizimi
  Tirane
  Postime
  5

  Kryesore Lidhja e Bibles ne jeten e perditshme

  Me pelqen ideja e administratorit ta quaj kete seksion "Bibla dhe Jeta". Une mendoj se Bibla ka shume mesime per diten e sotme. Asnje liber nuk e ka influencuar mendimin perendimor se Bibla. Bibla ka bere me shume pena te levizin se te gjithe librat e tjere ne bote. Ne fakt asnje liber nuk rezulton te jete me i shitur se Bibla vete. Po, nese dikush jua ka dhene ne dore falas, ai/ajo ka paguar per te sepse ka nje kosto ne printim. Ne (te krishteret) besojme se permes saj ne shohim se si duhet te jete marredhenia jone me Krijuesin. A do te donit te bashkoheshit me kete diskutim? Cilat jane disa nga mesimet per jeten sot ne Bibel? Une jam i hapur ndaj pyetjeve.

  Zoti ju bekofte!
  Predikuesi.

 2. #2
  Minifotoja e anetarit lepurush
  lepurush eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  20-10-06
  Postime
  56
  Images
  2

  Icon4 Hi

  Sipas mendimit tim une do te thoja qe po ti kuptosh dhe ti zbatosh "10 rregullat" qe shkruhen ne BIBEL ,nuk do te kishte njerez te "keqinj" (me falni nese jam shprehur keq se per momentin nuk po me vjen ndonje emer ndermend).

 3. #3
  Minifotoja e anetarit brioni
  brioni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-08-06
  Postime
  196

  Kryesore

  A ndalon bibla martesen pasi zoti ka kriju mashkull e femer..ne te kunderten do te ishin te gjith meshkuj ose anasjelltas... nrase jo perse priftrinjt nuk martohen?dhe pastaj shumica e priftrinjve jane neper gjyqe duke bere mardhanje me fmijt e shkolles..perse ndodh kjo..

 4. #4
  Minifotoja e anetarit skampinianus
  skampinianus eshte Jashte Linje Moderator/e Othello Champion, Hexxagon Champion, Flexi-Combat Champion, Apartheid Champion
  Reg
  27-07-02
  Lokalizimi
  Elbasan
  Postime
  248
  Faqe ne Ditar
  5
  Images
  5

  Kryesore

  10 ligjet e Moisiut u hodhen poshte nga Jezusi apo jo?
  VAE VICTIS

 5. #5
  Minifotoja e anetarit kuqeziperjet
  kuqeziperjet eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  02-01-07
  Postime
  130
  Images
  3

  Kryesore pershendetje

  Citim Origjinali i Postuar nga brioni Shikoni Postimin
  A ndalon bibla martesen pasi zoti ka kriju mashkull e femer..ne te kunderten do te ishin te gjith meshkuj ose anasjelltas... nrase jo perse priftrinjt nuk martohen?dhe pastaj shumica e priftrinjve jane neper gjyqe duke bere mardhanje me fmijt e shkolles..perse ndodh kjo..
  kisha nuk lejon martesen e shenjtoreve te saj sepse nuk do te shperdaj pasurin e saj kolosale neper familjet qe prifterinjt do te krijonin.........

  Citim Origjinali i Postuar nga predikuesi Shikoni Postimin
  Me pelqen ideja e administratorit ta quaj kete seksion "Bibla dhe Jeta". Une mendoj se Bibla ka shume mesime per diten e sotme. Asnje liber nuk e ka influencuar mendimin perendimor se Bibla. Bibla ka bere me shume pena te levizin se te gjithe librat e tjere ne bote. Ne fakt asnje liber nuk rezulton te jete me i shitur se Bibla vete. Po, nese dikush jua ka dhene ne dore falas, ai/ajo ka paguar per te sepse ka nje kosto ne printim. Ne (te krishteret) besojme se permes saj ne shohim se si duhet te jete marredhenia jone me Krijuesin. A do te donit te bashkoheshit me kete diskutim? Cilat jane disa nga mesimet per jeten sot ne Bibel? Une jam i hapur ndaj pyetjeve.

  Zoti ju bekofte!
  Predikuesi.
  te gjith librat fetar predikojn paqen urtesin dhe miresin,por e rendesishmja esht se as1 nga predikuesit e tyre nuk i zbaton ato.librat fetar jan libra te shkruajtur nga njerez dhe aq me keq nga njerez ne pozit,qeveritar.per mendimin tim njeriu duhet te udhehiqet nga DASHURIA dhe jo nga peralla.

 6. #6
  Minifotoja e anetarit Equilibrium
  Equilibrium eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  17-10-04
  Postime
  21

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga skampinianus
  10 ligjet e Moisiut u hodhen poshte nga Jezusi apo jo?

  S'eshte aspak e vertete, sepse Jezu Krishti thote se une s'erdha te shlyj ligjet e Moisiut e te profeteve, por erdha te perkryej.

  Lexo Biblen me shume e do te gjesh aty pergjigje.

 7. #7
  Minifotoja e anetarit selma
  selma eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  19-02-07
  Postime
  4

  Kryesore

  Duke para nga aspekti praktik, shikoj se jane shume te pakte ata te cilet e zbatojne biblen per mos te thene asnje.
  E them kete sepse me ka rene rasti te bisedoj me disa te krishtere, qe, sa jane ata ne dijeni me fjalet qe shkruhen ne Bibel,,, dhe kam vene re se perqindja me e madhe e dine qe ekziston nje bibel, dhe vetem kaq.
  Kjo=> rrjedhi i kesaj, sepse biblen nuk e kane studiaur njerzit qe kur u zbrit, nuk e kane praktikur qe ne kohe te hershme, qe kur eshte zbritur nga Zoti nepermjet Isait a.s (Jezusit), e jo ta praktikojne tani qe nuk ekziston nje bibel por shume,,,mabse kjo eshte dhe justifkim per njerzit sepse nuk dine ke bibel te lexojne!!!...

 8. #8
  Minifotoja e anetarit Forri
  Forri eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  29-01-05
  Lokalizimi
  Tiranë
  Postime
  2
  Images
  1

  Icon15

  A mund te me thoni,se,si ka mundesi qe ne «Dhjaten e vjeter» kemi nje Zot,kurse ne«Dhjaten e re» na shnderrohet ne"tre"?!!!
  Modifikuar per here te fundit nga Forri : 30-03-2007 ne 20:17

 9. #9
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga Forri Shikoni Postimin
  A mund te na thuash,se,si ka mundesi qe ne «Dhjaten e vjeter» gjete nje Zot,kurse ne«Dhjaten e re» tu shnderruan ne"tre"?!!!
  Sill ca vargje ku e pe

 10. #10
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  O Drit@n, nqs deshiron te ndjekesh besimin e vertete te Jezusit, lexo Kuranin. Kurani te tregon se kush ka qene Jezusi (Isa alejhi selam), dhe jemi ne muslimanet qe e besojme ne menyren e vertete dhe e duam ate me shume se te krishteret, pasi ata tashme besojne dike tjeter nga Jezusi i vertete, i cili ka ardhur si i derguar nga Zoti per t'i drejtuar njerezit per ne besimin e duhur.

  Po t'i shkruaj keto gjera, jo si debat, por si keshille, pasi e shoh se je besimtar, dhe nqs kerkon te verteten, e cila do te te shpetoje Diten e Gjykimit ate nuk do ta gjesh tek nje fe e cila adhuron njerezit sic eshte feja Katolike e tek nje liber i cili ka shume pak te perbashketa me ate cka ka predikuar Jezusi, pasi eshte ndryshuar e modifikuar, por do e gjesh tek Feja e cila e adhuron Zotin e Vetem, tek feja e cila predikon mosadhurimin e njerezve, pasi ata nuk kane ne dore asgje, do e gjesh tek Kurani i cili nuk ka ndryshuar cofte edhe nje fjale qe nga dita kur eshte shpallur.
  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 11. #11
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Une jam aq katolik sa c'ishin apostujt e Jezusit,pra aspak.
  Ti nuk thua dot nese zoti yt te con ne parajse sepse sado falje e larje trupi e therje bagetish e agjerime te besh,mekatet e njerezve falen prej zotit e jo prej riteve.
  Prej riteve te tilla perkundrazi kane vdekur pervit me dhjetra besimtare myslymane duke qelluar ata xhindet e tyre ne kubene atje ne Arabi.
  Pra mua me vjen pak per te qeshur kur ti thua qe kristianizmi adhuron njerezit kur eshte ne fakt Muhamedi i cili eshte themelues i nje feje e vetem ate citoni nga fillimi deri ne fund.
  Shkrimet origjinale a nuk ishin ato te dhiates se vjeter edhe per ju ?
  Pse nuk e lexon dhiaten e vjeter edhe shih se per ke flitet e se cfare flitet.
  Nese e gjen emrin e muhamedit ma thuaj se nuk ma ka zene syte,po perkundrazi flitet per birin e njeriut i cili ne beslidhjen e re permendet me te njejtin pershkrim dhe eshte paraqitja e Zotit ne trajte njerezore (Jezusi).
  Me cfare vertetesie mund te provohet Muhamedi kur nuk ka bere asnje mrekulli,por perkundrazi ka bere vetem fatkeqsi duke vrare njerez ?
  Gjysmen e botes e mbuloi me gjak ushtria islamike per te shperndare myslymanizmin.
  Shih historine e pastaj me thuaj se a eshte fe e Zotit nje fe qe edhe sot e gjithmone ka qene fe gjaksore qe ka marre e do te marre jete njerezish pafundesisht.
  Nese pershendesni me paqe nuk ka rendesi,nese mbarojne lufterat e islamikeve kjo ka rendesi,aty do te filloje te duken shenjat e para te njerezimit e te zhvillimit.
  Une ve bast se edhe ti sot e kesaj dite si cdo myslyman je kunder ekzistences se shtetit Izraelit qe ka po ashtu te drejten e ekzistences si Palestina per te mos thene me shume se eshte popull shume here me i madh e me i vjeter.
  Kalo mire edhe paqja e Zotit qofte mbi ty

 12. #12
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Dritan, a je katolik, apo je protestant kjo pak rendesi ka. E rendesishme eshte se te dy sekte te krishtera besojne ne libra qe jane ndryshuar sa here kane deshiruar njerezit.

  Ti e di shume mire se cifutet nuk e pranojne ate te cilit ju i thoni se eshte biri i zotit tuaj, edhe pse ju e besoni dhijaten e vjeter. E njejta histori eshte perseritur edhe per Profetin e fundit Muhamedin, ju nuk e pranoni e kjo ndodh vetem nga xhelozia e te pareve tuaj, te cilet dine shume te verteta cka ju besimtaret e thjeshte nuk i dini. Do kisha shume kenaqesi qe t'i lexoja dhijatat, nqs ato do te ishin te pandryshuara, por eshte e pamundur se kane kaluar neper shume duar, e secila duke bere ndryshimet e veta.
  Mrekulli qe Allahu ia ka dhene Muhamedit, ka pasur por fakti qe ti nuk i din nuk do te thote se nuk egzistojne. Mirepo mrekullia me e madhe qe i eshte dhene Muhamedit alejhi selam, qe ke mundesin edhe ti ka kesh ne dore, eshte Kurani, mrekullia me e madhe e gjitha Kohrave, fjala e Vete Zotit.


  Te te bej nje pyetje, si e shpjegoni Kuranin?
  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 13. #13
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Ne lidhje me ate qe thashe sa njerez ka vrare Jezusi ?
  Sa njerez kane vrare nxenesit e tij edhe ndjekesit e tij ?
  A nuk e ndaloi ai vrasjen me gure edhe pse ishte nje femer e pandershme qe do ekzekutohej,a nuk e sheroi ai veshin e nje prej ushtareve qe u qellua nga nje prej dishepujve te tij, e keta ushtare ishin ata qe do ta arrestonin per ta vrare ne kryq me pas.
  Jezusi dha jeten sa ishte ne toke me sherime e mrekulli, e dha ne kryq te tijen, edhe u dha jeten e perjetshme gjithkujt qe e pranoi sakrificin e tij.
  Mesoi per ti dashur armiqte e per tu lutur per ta, edhe hakmarrjen e la ne duart e Perendise e jo ne ato te njerezve.

 14. #14
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Nuk me the asgje per postimin e fundit
  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 15. #15
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga Muslimani Shikoni Postimin


  Te te bej nje pyetje, si e shpjegoni Kuranin?
  Bibla eshte e shkruar ne menyre hermetike e nuk le vend per kedo e aq me pak per dike qe pas 600 vjetesh ti behet personazh kryesor, sepse nuk eshte vepra e shtremberueshme e nje njeriu por e 40 njerezve ne 1500 vjet.
  Muhamedi mori ato materiale sa i nevojiteshin per te pasur nje material teologjik per fene e tij qe kish ne mendje edhe per te ilustruar "ndricimin" e tij me histori te dokumentuara.

 16. #16
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Kapi e lexoji pak materiale mbi mrekullite shkencore te Kuranit, asnje njeri ne bote nuk ka mundur dhe kurre sdo te mundet te gjeje cofte edhe nje gabim ne Kuran, e nqs do ishte i shkruar nga nje njeri i thjesht, do kishte me mijera te tilla. Mirepo ti duket qarte se nuk ia ke iden Kuranit.
  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 17. #17
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Sikur të ishte deti ngjyrë për t'i shkruar fjalët e Zotit tim, deti (uji i tij) do të shterrej para se të përfundojnë fjalët e Zotit tim.

 18. #18
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Ja Les hommes ont autorite sur les femmes, en raison des faveurs qu'Allah accorde a ceux-la sur celles-ci, et aussi a cause des depenses qu'ils font de leurs bien. Les femmes vertueuses sont obeissantes (a leurs maris), et protegent ce qui doit être protege, pendant l'absence de leurs epoux, avec la protection d'Allah. Et quant a celles dont vous craignez la desobeissance, exhortez-les, eloignez-vous d'elles dans leurs lits et frappez-les. Si elles arrivent a vous obeir, alors ne cherchez plus de voie contre elles, car Allah est certes, Haut et Grand !

 19. #19
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  vazhdimi ...

  Sa per ato qe u kini frike mosbindjen,keshillojini, largohuni prej shtratit te tyre dhe qellojini.Nese ato arijne t'ju binden,atehere mos kerkoni me rruge kunder tyre,sepse Allahu eshte i sigurt,i Madh edhe i Larte !

  Ai varg eshte Nisa 4:34 ne Kuran se harrova me e shkru me pare

  Tani te dashur lexues,kushdo qofshi mendoni femijrine e baballaret tuaj duke qelluar nenat tuaja per mosbindje dhe vendosni vete se sa i drejte eshte kurani kur nxit dhunen ndaj te dobtes e te pambrojtures edhe me keq dhunen brenda familjes ndaj femres.

 20. #20
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Shume i lezentshem, une te them qe e gjithe feja juaj bazohet ne besim te kote, ne liber tashme njerezor e jo hyjnor, nje fe krejteshit e formuluar nga njerezit. Nje fe qe quan Zot , dike qe vdes, dike qe lodhet, dike qe e merr uria (Mateu 4:2), dike qe joshet nga Satanai (Marku 1:12-14) (Luka 4:13), nje nje kohe qe prap ne bibel tregohet qe Zoti nuk joshet nga djalli (Jakobi 1:14)

  Zoti i Vertete nuk ka asnje te Mete, Ai eshte i PlotFuqishem, as ka lindur kend dhe as nuk eshte i lindur prej kujt, e me te askush nuk eshte i barabarte.

  Ndersa ti merr nje fjali ne Kuran dhe mendon se do e hedhesh poshte Islamin. Islami merret ne pergjithesi. Islami na ka mesuar qe gruaja ka pozita te larta, e jo si te krishteret qe deri vone e kane quajtur si kafshe e nuk i kane dhene asnje te drejte.
  Profeti Muhamed alejhi selam na ka treguar: Me i miri tek Allahu eshte ai qe eshte me i miri me grate e tij.

 21. #21
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Po shpif se kafsha qellohet, ngaqe nuk merr vesh me fjale e kjo ndodh ne kuran sic e tregova, me kete llogjik burri qe ka nje grua myslymane mund ta rrahe e kjo eshte dicka normale plus kesaj ajo nuk ka te drejte divorci per keqtrajtime qe i behen.
  Deshe gabim ja ku ta dhashe edhe shembull i kesaj ka ndodhur para pak kohesh ne Gjermani ne ceshtjen e nje gruaje myslymane qe nje gjykatese vendase nga frika e islamikeve nuk ja pranoi kerkesen per divorc sepse i shoqi kish zbatuar kuranin kur e kish shembur ne dru .

  (Me pas u be skandal edhe u vu drejtesi nga nje gjykates tjeter ).
  Modifikuar per here te fundit nga DRITn : 03-04-2007 ne 11:03

 22. #22
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  O Drit@n hapi syte e lexo cka shkruaj!

 23. #23
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Gjate shekujve me mijera njerez kane pohuar se jane profete te Perendise.
  Shume prej tyre kane pasur ithtaret e vet,disa jane bere themelues te feve,kurse disa jane adhuruar si Perendi.Kjo na con te pyetja perkatese :
  Si mund te dallojme Profetin e vertete te Perendise se gjalle e te plotfuqishem nga profeti genjeshtar ? Bibla na ndihmon :

  Shiko Ligji i perterire 18 : 21-22

  21 Mbase ti thua ne zemren tende " Si do te bejme per te dalluar fjalen qe Zoti na ka thene? "

  22 Kur ajo qe thote profeti nuk do te ndodhe dhe nuk realizohet, eshte nje fjale qe i Perjetshmi nuk e ka thene aspak. Prej mendjemadhesise profeti e ka thene : mos ki frike prej tij

  Eshte e qarte se profetizimi perfshin me shume se predikimi dhe mesimi, me shume se sa mund te vije prej njerezve e qe pranohet e nderohet.
  Neqoftese me te vertete Perendia e ka derguar nje profet, nga ai pritet qe te vertetohet mesazhi i tij nese eshte me te vertete hyjnor.

  Shumica e feve nuk kujdesen qe te sigurojne prova konkrete,ndonese njerezit e marrin si nje pjese te vertete te fese.Besimi shpeshhere bazohet ne arsye emocionale, e jo ne fakte. Personalitetet e pushtetshem perpiqen te mbajne nen kontroll synimet e njerezve dhe vetem nje numer i vogel i ithtareve te tyre jane kritike.

  Isaia 41: 21

  21 Mbrojeni ceshtjen tuaj,
  Thote i Perjetshmi; prodhoni mjetet tuaja te mbrojtjes thote mbreti i
  Jakobit

  22 Le ti prodhojne, e ta na deklarojne
  Ate qe do te ndodhe
  Cilat jane parashikimet qe keni bere tashme ?
  Thuajini qe ne tu ruhemi,
  Dhe qe ne t'ua njohim plotesimin
  Ose shpalleni te ardhmen

  23 Thoni cfare do te ndodhe me vone, qe ta dime nese jeni zota.
  Beni vetem dicka, te mire apo te keqe
  Qe ta verejme e ta shohim se bashku.

  24 Ja pra, ju jeni nje hic dhe vepra juaj nuk vlen asgje;
  Eshte e peshtire te pelqehesh ne ju.

  Asgje ne Bibel nuk thuhet nje here te vetme per te mos lene keqkuptime,ndaj po e ilustroj me vargje te tjera

  Isaia 43 : 8

  8 Le ta nxjerrim popullin e verber,qe ka sy
  Dhe shurdhet,qe kane veshe

  9 Le te mblidhen te gjitha kombet
  Dhe te gjithe popujt te bashkohen
  Kush nder ta ka shpallur keto gjera ?
  Prej cileve kemi parashikime te para
  Le ti prodhojne deshmitaret dhe le te vendoset e drejta e tyre.
  Le te degjojme e le te themi : Eshte e vertete !

  10 Ju jeni deshmitaret e mi, thote i Perjetshmi,
  Ju, dhe sherbyesi im qe kam zgjedhur,
  Ne menyre qe ta dini
  Qe te me besoni dhe ta kuptoni qe jam une :
  Perpara meje nuk ka te formuar Zot, dhe pas meje nuk do te kete.

  11 Jam Une,Une qe jam i Perjetshmi, dhe jashte meje nuk ka shpetues

  12 Jam une qe kam shpallur, shpetuar, parathene,
  Nuk ka qene aspak nder ju nje zot i huaj;
  Ju jeni deshmitaret e mi,thote i Perjetshmi
  Jam une qe jam Zoti

  13 Jam qe prej fillimit, askush nuk jep nga dora ime;
  Do te veproj : Kush do te me kundershtoje ?

  Isaia 44 : 6

  6 Keshtu flet i Perjetshmi,mbreti i Izraelit dhe cliruesi i tij,
  I perjetshmi i ushtrive
  Une jam i pari dhe i fundit,
  Dhe pervec meje nuk ka Zot

  7 Kush ka bere si Une parashikime
  ( Le ta deklaroje e le te ma provoje!)
  Qe kur kam formuar popullin e lashte ?


 24. #24
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Le ta shpallin te ardhmen dhe ate qe duhet te ndodhe !

  8 Mos kini frike, e mos u dridhni ;
  A nuk te kam shpallur prej kohesh e te kam deklaruar ?
  Ju jeni deshmitaret e mi :
  A ka valle nje Zot tjeter pervec meje ?
  Nuk ka shkemb tjeter, nuk njoh asnje .
 25. #25
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Jezusi lutej  Njekohesisht Jezusi nuk mund te jete Zot pasi qe ai i lutej Zotit. Nuk mund ta paramendojme nje Zot qe i lutet dikuj. Zoti eshte i gjithefuqishem dhe nuk ka nevoje qe ti lutet dikuj. eshte e kuptueshme nga citatet e meposhtme se Jezusi ishte vetem nje njeri qe i lutej Zotit dhe assesi Zoti vete:

  Luka 3:21 “Tani, si u pagezua gjithe populli, edhe Jezusi u pagezua; dhe ndersa po lutej, qielli u hap”

  Luka 9:18 “Dhe ndodhi qe, ndersa Jezusi po lutej ne vetmi…”

  Luka 22:41-42 “Dhe u largua prej tyre, aq sa mund te hidhet nje gur, dhe ra ne gjunj dhe lutej, duke thene: ``O Ate, po te duash, largoje kete kupe nga une! Megjithate mos u befte vullneti im, por yti``.

  Jezusi iu lut Atit per ndihme. Ai gjithashtu beri dallimin e dy vullneteve: 1.Vullneti i Atit dhe 2. Vullneti i tij.

 26. #26
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Askush nuk e ka pare Zotin


  1 e Gjonit 4:10 tregon se kurre ”Askush s`e ka pare ndonjehere Perendine…”. Gjoni 1:18 “Askush s`e pa Perendine kurre”. Jezusi pra nuk mund te jete ky Perendi qe e adhuronin Hebrenjte pasi qe Jezusin e kishin pare me qindra njerez. Ata e kishin pare Jezusin duke ngrene, duke fjetur, duke predikuar mesimet e Atit etj.

 27. #27
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Shtepia – Tempulli i adhurimit te Atit


  Gjithandej Bibles Jezusi i keshillon njerezit te cileve iu ishte derguar qe ti luten Atit dhe jo Jezusit apo Shpirti te Shenjte.

  Mateu 6:6 “Por ti, kur lutesh, futu ne dhomezen tende, mbylle deren dhe lutju Atit tend ne fshehtesi; dhe Ati yt, qe shikon ne fshehtesi, do te ta shperbleje publikisht”

  Ungjilli sipas Gjonit e tregon ngjarjen kur Jezusi – Princi i Paqes i deboi tregtaret nga Tempulli me kamxhik. Me kete rast Jezusi e thote nje gje te cilen nuk e marrin ne konsiderate te krishteret asnjehere:

  Gjoni 2:16 “…dhe shitesve te pellumbave (Jezusi) u tha: ``Hiqni keto gjera qe ketej; mos e beni shtepine e Atit tim shtepi tregtie!``

  Verej fjalet shtepine e Atit. Si mund te thuhet me qarte se Tempulli eshte vend ku adhurohet Ati dhe jo Jezusi apo Shpirti i Shenjte. Tempulli gjithmone kishte qene vend i adhurimit te Zotit-Atit. Asgje nuk ndryshoi as me ardhjen e Jezusit. Ai vetem sa e konfirmoi kete gje. Ata qe vazhdojne ta shohin Jezusin apo Shpirtin e Shenjte si pjese te Perendise duhet ta pyesin veten se perse Jezusi nuk e quan tempullin shtepi e trinise – shtepi e Atit, Birit dhe Frymes se Shenjte, por vetem shtepi e Atit..

 28. #28
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Po marr edhe nje here fjalen ne fund me perulje e rrespekt mbas Bibles per te thene se profeti i vertete duhet te profetizoje. Te profetizosh do te thote te zbulosh vullnetin e Perendise per te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen. Profecia e permbushur per te ardhmen eshte prove nga Perendia. Profeti eshte profet sepse profetizon ! Profecia per te ardhmen eshte patjeter jashte parashikimit njerezor dhe, e dhene ne aq hollesi sa qe nuk mund t'i pershtatet asnje ngjarjeje tjeter.

  Nese ke kuriozitet do ti marr cdo varg e do tu pergjigjem me referenca te tjera qe flasin e tregojne per ato pika qe shtrove por dije se kam dhjetra vargje per kuranin gjithashtu ne te cilat do duhen pergjigje,ndaj me rradhe gjerat e dije se kjo do haje shume kohe per tu shkruar
  Si fillim aq sa kam shkruar ne lidhjen me profetin Muhamed kerkon disa sqarime apo jo

 29. #29
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Si fillim ti ke shume per te shpjeguar qe nga fillimi i bisedes tone, e me e rendesishmja: A eshte bibla qe kemi sot fjale e Zotit, e pandryshuar?


  Ja te tregoj une pak:

  Mojsiu ne Bibel parashikon ndryshimin/korruptimin e Ligjit (Bibles) pas vdekjes se tij:

  ' Kur Moisiu mbaroi sė shkruari nė njė libėr tėrė fjalėt e kėtij ligji, u dha kėtė urdhėr Levitėve qė mbanin arkėn e besėlidhjes tė Zotit, duke thėnė: "Merreni kėtė libėr tė ligjit dhe vendoseni nė arkėn e besėlidhjes tė Zotit, Perėndisė tuaj, me qėllim qė tė mbetet si njė dėshmi kundėr teje; sepse unė e njoh frymėn tėndė rebele dhe fortėsinė e qafės sate. Ja, sot kur akoma jam i gjallė midis jush, ju u bėtė rebelė kundėr Zotit; aq mė tepėr do tė bėheni mbas vdekjes sime! Mblidhni pranė meje tė gjithė pleqtė e fiseve tuaja dhe zyrtarėt tuaj, me qėllim qė tė dėgjojnė kėto fjalė dhe unė tė thėrras tė dėshmojnė kundėr tyre qiellin dhe tokėn. Sepse unė e di qė, mbas vdekjes sime, do tė korruptoheni plotėsisht dhe do tė largoheni nga rruga qė ju kam urdhėruar, dhe ditėt e fundit do tė goditeni nga fatkeqėsia, sepse keni pėr tė bėrė atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit, duke provokuar indinjatėn e tij me veprėn e duarve tuaja". (Ligji i Riperterire 31:24-29)  Shume kohe me vone Jeremia po ne Bibel e verteton ate qe e kishte parashikuar Mojsiu :

  "Si mund te thoni: "Ne (Hebrenjte) jemi te urte dhe ligji i Zotit eshte me ne"? Por ja, pena e rreme e shkruesve e ka bere nje falsitet". (Jeremia 8:8)

  Shpeshhere do te na kete ndodhur qe te jemi afruar nga misionare te krishtere, nga Deshmitare te Jehovait apo te ngjashem) te cilet do te kene tentuar qe te na bindin se BIBLA eshte fjale e padiskutueshme dhe e pandryshueshme e Perendise. Bile duke perdorur edhe ajete nga Kur'ani eshte provuar qe ne te bindemi se edhe Kur'ani e deshmon pandryshueshmerine e Bibles. ( Per te pare nese Kur'ani njemend deshmon se duhet besuar Biblen per Fjale te Perendise apo se verteton se ajo eshte e pandryshuar kliko ketu). Muslimanet e kane pranuar Testamentin Final te Perendise, Fjalen e Fundit te tij Kur'anin dhe e kane per obligim qe t'ua percjellin te verteten e tij edhe te tjereve. Per njohurine e muslimaneve dhe per te miren e ketyre vellezerve te krishtere do te vertetojme me poshte nese BIBLA NJEMEND ESHTE FJALE E PERENDISE dhe nese BIBLA NJEMEND KA MBETUR E PANDRYSHUAR.

  Kur e pyet nje te Krishtere cila eshte Fjala e Zotit pergjegja eshte e qarte: BIBLA.

  Por kur pyet se Cila Bibel eshte Fjale e Zotit, ata pergjegjen: Perendia ia shpalli Fjalen e tij Mojsiut, Isaiut, Jeremise, Gjonit, Palit e te tjereve dhe keto shkrime te tyre perbejne 66 librat e Bibles. E tera qe ne duhet te bejme eshte te perkthejme keto libra ne gjuhen tone dhe e kemi Fjalen e Perendise. Origjinali i shkrimeve nuk ekziston. Ato u kopjuan kopje pas kopjeje per me se 1500 vite derisa Bibla e pare u botua si liber. Si rezultat me mijera kopje u krijuan qe ne shekujt e pare pas Krishtit te cilat nuk jane saktesisht te ngjashme asnjera me tjetren. A do te thote kjo se nuk e kemi Fjalen e Perendise, Biblen ashtu sic ishte?

  Kur fillon e u flet te krishtereve per dallimet ne verzionet e Bibles ata do te te pergjegjen se dallimet e tilla jane vetem dallime ne perkthim. Por a eshte vertete keshtu?

  E verteta e hidhur eshte krejt ndryshe. Ekzistojne manuskripte te shumta te Bibles dhe pothuaj as dy nga to nuk jane te ngjashme saktesisht me njera tjetren.

  King James Version ne Anglisht Ekuivalent i te cilit ne shqip eshte Diodati i ri si baze ka perdorur manuskriptet e quajtura Textus Receptus te Bibles, perderisa shumica e perkthimeve te tjera moderne perdorin Manuskripte te tjera. Dallimi eshte marramendes. Rreth 50 vargje te Bibles (ne teresi) nuk ndodhen ne disa nga manuskriptet ose jane shtuar. Ne mbi 300 vargje te Bibles ka dallime midis manuskripteve te ndryshme. 50 vargje te tera nuk jane pak. Dhe 300 vargje me dallime te konsiderueshme prape nuk jane pak. Ne disa nga perkthimet e Bibles vargjet e diskutueshme ose nuk gjenden fare, ose gjenden ne kllapa te mesme, ose gjenden ne fusnote. E pra nese ndonjehere jeni pyetur cka eshte kuptimi i futjes se vargjeve te Bibles ne kllapa te mesme, ose i fjaleve te ndryshme ose venia e tyre ne fusnote, pergjegjja ajo qka po deshmojme ketu. E kjo eshte ndryshimi i asaj qe quhet ‘Fjales se Zotit' sipas te Krishtereve. Per te mos dalur se ne po flasim kot se koti vargjet e permendura gjenden me poshte.

  Per te qene problemi me i madh keto shtesa, mungesa dhe dallime ne Bibel perbejne nje pjese te konsiderueshme te Bibles duke pasur parasysh volumin e ketyre nderrimeve krahasuar me volumin e Dhjates se Re SEPSE NE KETE RAST NE JEMI DUKE FOLUR VETEM PER DHJATEN E RE, pra ndryshimet e permendura kane te bejne vetem me pjesen e dyte te Bibles te quajtur Dhjata e Re, pa perfshire ketu Dhjaten e vjeter.

  Problemi sa vie e shtohet. Nese para jush keni nje Bibel Katolike dhe nje tjeter Protestane, pyetja se CILA BIBEL ESHTE FJALE E PERENDISE behet perfundimisht dhe padurueshem e koklavitur. Per qudi ‘Fjala e Zotit' ashtu si e konsiderojne Katoliket permbane 7 libra me shume se sa ‘Fjala e Zotit' e Protestaneve.

  Tashme vijme tek thelbi i problemit dhe zgjedhja e tij. BIBLA kurre nuk u shkrua me qellimin qe te jete Fjale e Zotit. Luka psh ne fillim te Ungjillit te tij na e tregon qarte se ai nuk po shkruante dicka nen frymezimin e Zotit por vetem po i rrefente Teofilit dicka sikur kishin bere edhe shume te tjere. Ne Bibel mund te gjejme gjurme te Fjaleve te Zotit por Bibla me teper eshte nje grumbull librash historike. Ingjili i cili iu shpall Jezusit ne asnje menyre nuk eshte Ungjijt e sotem. Shume vite pasi qe Jezusi vecse e kishte perfunduar misionin e tij tek ‘kopeja e humbur e Izraelit', njerez te ndryshem e moren iniciativen e te shkruarit te jetes dhe mesimeve te Jezusit ne baze te asaj qe kishin marre nga tradita. Tradita e pashkruar qofte kjo edhe me vetem diference nje vjecare gjithmone krijon shume ndryshime nga mesimet origjinale. Disa dekada pasi qe Krishti vecse nuk gjendej midis Hebrenjeve u shkruan shume Ungjij. Dhe keta ungjij kurre nuk u shkruan me qellimin qe te konsideroheshin per fjale te Perendise. Sic thote psh Luka. Kisha te ndryshme perdornin libra te ndryshem per te mesuar per misionin e te Derguarit te Perendise – Jezu Krishtit. Disa nga keta Ungjij dhe libra ishin shume afer me ate qe Jezusi kishte mesuar, perderisa te tjerat ishin shume larg te se vertetes. Ne vitin 325 pas Krishtit perfaqesues te kishave te ndryshme u takuan ne Nike per te vendosur se cilat libra te zgjedhen ne perberje te Dhjates se Re. Kjo eshte nje ceshtje shume serioze. Perderisa tek muslimanet Fjala e Perendise vie direkt nga Zoti nepermes Profetit, te krishteret cuditerisht besojne se koncilet kane fuqine e te shpallurit te ndonje libri per fjale te Zotit dhe te shpalljes se tjetrit per liber fallso. Sa eshte e logjikshme kjo? Mendja njerezore dhe fuqia njerezore nuk e ka kete pushtet. eshte Zoti ai qe dergon Fjalen e Tij. Mospajtimet ne keshillin e Nikeut ishin te ashpra. Shume kisha kishin shfaqur haptas mospajtimin e tyre me shumicen e doktrinave te paraqitura ne kete koncil dhe me librat te cilat propozoheshin qe te jene pjese e Bibles dhe te thirren per Fjale te Perendise.

  Sic do ti shkruante me zemerim Shen Fausti Shen Augustinit:

  Keshtu paraardhesit dhe bashkemendimtaret e tu shtuan ne shkrimet e Zoteriut tone shume gjera, te cilat edhe pse e mbajne emrin e Tij nuk pajtohen me Mesimet e Tij. Kjo nuk eshte befasuese pasi qe ne shpesh kemi vertetuar se keto gjera nuk jane shkruar nga Ai vete e as nga apostujt e tij, per me te madhe jane te bazuara ne perralla sipas raporteve te gjysem Hebrenjeve, me mospajtime te shumta edhe midis tyre, dhe duke i vene emrat e apostujve ne shkrimet e tyre ua atribounin atyre gabimet dhe genjeshtrat e veta.

  Ndikimi i Perandorit te Ri Romak ishte decidiv ne kete Koncil si dhe ne te tjere qe do te vinin me vone. Besimet si triniteti, mekati fillestar, futja ne Bibel e librave me doktrina dhe prejardhje te dyshimta u legalizua. Por shume kisha me shekuj te tere vazhduan qe te mos pajtohen me kete. Ato dhe besimtaret e tyre u martirizuan keq nga Perandoria e re romake.

  Me kot autori njeri i Zbuleses do te kete thene:

  "Une i deklaroj kujtdo qe degjon fjalet e profecise se ketij libri, se nese ndokush do t`i shtoje ketyre gjerave, Perendia do te dergoje mbi te plaget e pershkruara ne kete liber.
  19 Dhe nese dikush heq nga fjalet e librit te kesaj profecie, Perendia do t`i heqe pjesen e tij nga libri i jetes nga qyteti i shenjte, dhe nga gjerat qe jane pershkruar ne kete liber". Zbulesa 22:18-19.

  Lista me e gjate (e cila nuk eshte perfshire kesaj here ne kete shkrim) e cila tregon dallime ne fjale te ndryshme midis verzioneve te ndryshme te manuskripteve te Bibles tregon dallime te shumta edhe ne librin e Zbuleses. Muslimanet besojne se Zoti iu shpalli gjate koheve njerezve Fjalen e Tij. Por Zoti nuk premtoi se shkrimet e mehershme te cilat permbanin Fjalet e Tij nuk mund te nderrohen. Ai kete premtim e beri vetem per Kur'anin. Te krishteret besojne se Fjala e Zotit e shpallur nje here do te ruhet perhere dhe nuk do te nderrohet. Nderrimet e paraqitura me poshte shfaqin nje problem krucial per besimin dhe shpetimin e te krishtereve.

  Tash shtrohet pyetja. Perse do te lejonte Zoti qe Bibla ‘origjinale' te nderrohej? Lexo per me teper ketu.

  Me poshte e keni listen e vargjeve te shtuara, larguara apo te nderruara te Bibles.  Ungjilli sipas Mateut 12:47

  Ungjilli sipas Mateut 17:21

  Ungjilli sipas Mateut 18:11

  Ungjilli sipas Mateut 21:44

  Ungjilli sipas Mateut 23:14

  Ungjilli sipas Markut 7:16

  Ungjilli sipas Markut 9:44

  Ungjilli sipas Markut 9:46

  Ungjilli sipas Markut 11:26

  Ungjilli sipas Markut 15:28

  Ungjilli sipas Markut 16:9-20 (12 vargje)

  Ungjilli sipas Lukes 9:56

  Ungjilli sipas Lukes 17:36

  Ungjilli sipas Lukes 22:43

  Ungjilli sipas Lukes 22:44

  Ungjilli sipas Lukes 23:17

  Ungjilli sipas Lukes 24:12

  Ungjilli sipas Lukes 24:40

  Ungjilli sipas Gjonit 5:4

  Ungjilli sipas Gjonit 7:53 - 8:11 (12 vargje)

  Veprat e Apostujve 8:37

  Veprat e Apostujve 15:34

  Veprat e Apostujve 24:7

  Veprat e Apostujve 28:29

  Romakeve 16:24

  2 Korintasve 13:14

  Jakobit 1:8

  1 Gjonit 5:7
  Vargu i fundit i permendur ne liste eshte nje desert i hidhur. Perse themi keshtu? Kur iu flet te krishtereve per dallimet, shtimet, largimet e vargjeve te tilla nga Bibla arsyetimi i tyre i fundit eshte se dallimet e tilla jane irelevante kur eshte ne pyetje doktrina kristiane, me fjale te tjera ato nuk nderrojne asgje ne doktrinen e krishtere. 1 Gjonit 5:7 eshte nje kunderargument. Nese Bibla juaj thote tek 1 Gjonit 5:7 “Sepse tre jane ata qe deshmojne ne qiell: Ati, Fjala dhe Fryma e Shenjte; dhe ata te tre jane nje” kjo eshte nje rrene e paskrupullt shtuar Fjales se Perendise. Me shekuj te tere ky varg eshte perdorur per te mbrojtur doktrinen e trinitetit. Zbulimi i manuskripteve me te vjetra te Bibles dokumentoi se ky varg eshte nje shtese e mevonshme bere Bibles. Keshtu argumenti biblik per trinine na del te jete futje e dores se njeriut ne Fjalen e Perendise dhe me kete besimi mbi trinitetin rrezohet si kulle prej letrave.

  Keto ishin vetem disa nga ndryshimet e bera Bibles. Lista do ishte me e gjate po te hynim me teper ne detaje. Ndryshimet tjera jane te tipit si keto: Disa manuskripte tek Ungjilli sipas Lukes kapitulli 10 vargu 1 dhe 17 permendin se Zoti caktoi shtatedhjete njerez te tjere (lexo vargun per me teper) ndersa manuskripte te tjera permendin se Zoti caktoi jo shtatedhjete por shtatedhjete e dy. Gabim ne dy njerez nuk eshte pak. Po te ishte gabim kopjimi tek vargu 1, si mundi te ndodhte i njejti gabim tek vargu 17 tek te njejtat manuskripte. Sido qe te jete kjo e deshmon ndryshimin e Bibles. Disa manuskripte tek Veprat e Apostujve kapitulli 10:19 thone se Shpirti i Shenjte i kishte thene Pjetrit ‘Ja po te kerkojne tre burra', perderisa manuskripte te tjera e kane ‘Ja po te kerkojne dy burra', e manuskripte te tjera nuk kane asnje numer, as dy as tre. Kur do tu flasim femijeve tane per kete ngjarje do ta kemi te veshtire te gjejme ne ishin dy apo tre burra. Shpirti i Shenjte si duket nuk qe merzitur edhe aq qe te na mundesoje qe ne te dime te verteten. Nje gabim deshperues. E tash : BIBLA, FJALE E ZOTIT APO E NJERIUT? Keni pare mjaft sa per te vendosur vete.

 30. #30
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  Me siper Dritani aludoi mbi trajtimin e gruas ne Islam, te bejme pak krahasime:  Cili eshte denimi per dhunim ne Bibel dhe ne Islam?
  Jemi deshmitare te sulmeve te shpeshta te disa kristianeve kur eshte ne pyetje trajtimi i gruas ne Islam. Nje hulumtim i shpejte ne internet rezulton me qindra faqe kristiane te cilat satanizojne thellesisht qendrimin e Kur'anit dhe Islamit ndaj femres. Ajo cka behet me se shpeshti ne shkrimet e tilla eshte nxjerrja e ndonje ajeti kuranor nga konteksti ose komentimi i tij ne menyre paushalle. Gjithashtu te shpeshta jane rastet kur propaganda e tille armiqesore lidhur me qendrimin e Islamit ndaj gruas bazohet ne hadithe gjysmake apo pergjithesisht ne hadithe te nxjerra nga teresia e pergjithshme e trajtimit te gruas nga Islami.
  Ne nje seri shkrimesh rreth trajtimit te gruas ne pergjithesi ne Islam dhe Krishterizem do te shohim se e verteta eshte krejt tjetercka nga ajo qe na paraqitet ne literaturen kristiane.
  Kesaj radhe do te shtjellojme me konkretisht qendrimin e Bibles dhe Islamit ndaj dhunimit te femres, teme kjo shume e ndjeshme dhe delikate.

  Sipas Bibles cilido burre mund ta dhunoje ciendo vajze te virgjer dhe ne vend qe te ndeshkohet ai do te shperblehet me marrjen per grua te vajzes se dhunuar

  Te krishteret pasojne vetem ligjet e Bibles. Te gjitha burimet e tyre fetare, ligjet dhe verdiktet vijne direkt nga Bibla (po qe se do te kishim vende te njemendeta Kristiane ku kisha do te qeveriste me shtetin), me perjashtim te Katolikeve Romane te cilet bazohen edhe ne shkrime te tjera te Eterve Kishtare dhe Papeve. Sidoqofte Bibla eshte burimi primar.
  Keshtuqe le te shohim se cka thote Bibla rreth kesaj ceshtjeje.
  Dihet mire se dhunimi eshte krim i madh i cili ne fakt do te mund te perfundonte edhe me vdekjen e gruas, perkatesisht viktimes se dhunuar. Mirepo cuditerisht ja qfare thote Bibla rreth kesaj ceshtjeje:

  “Ne rast se nje burre gjen nje vajze te virgjer qe nuk eshte e fejuar, e merr dhe bie ne shtrat me te, dhe kapen ne flagrance, burri qe eshte shtrire me te do t'i jape atit te vajzes pesedhjete sikla argjendi dhe ajo do te behet bashkeshortja e tij, sepse e ka cnderuar dhe nuk mund ta perzere sa te jete gjalle.” Ligji i Perterire 22:28-29

  Dhe tash jo per te qene te paragjykuar apo per te tingelluar ne menyre pompoze, mirepo sic e shihni edhe vete Bibla duket te permbaje gjera shume te cuditshme te cilat jo vetem qe jane iracionale dhe qesharake por edhe shume te uleta moralisht. Keshtu sipas vargut te mesiperm te cituar, Bibla e shtyn me force gruan e dhunuar qe te martohet me dhunuesin e saj. Pyetja qe shtrohet tash per autoret e Bibles eshte se si eshte e mundur te deshirohet per grate e dhunuara qe te jetojne, le te themi. ne te njejtin qytet me dhunuesin e tyre e lere me te mos flasim ne nje shtrat me ate qe e ka dhunuar?!!!
  Gjithashtu, duket se Bibla e promovon dhunimin e femrave te pamartuara:

  “Por ne rast se burri gjen nje vajze te fejuar, ne are, e dhunon dhe shtrihet me te, atehere do te vritet vetem burri qe eshte shtrire me te” Ligji i Perterire 22:25

  Ky eshte nje varg shume interesant nga Bibla. Ne shohim tek Ligji i Perterire 22:28-29 se nese nje njeri e dhunon nje femer te pamartuar, kjo e fundit eshte e shtyre qe te behet gruaja e dhunuesit te saj, perderisa nese nje njeri e dhunon nje femer te martuar sipas Ligjit te Perterire 22:25 ai duhet te vritet. Konkluzioni eshte shokues: Nuk ka absolutisht kurrfare denimi per burrin qe dhunon nje femer te pamartuar. Ky eshte nje perfundim tmerrues. Aq me teper dhunuesi shperblehet perjete me femren qe e ka dhunuar. Keshtu, sipas Bibles nese nje femer ju pelqen dhe e dini qe nuk keni shume shansa t'a martoni ne menyre te rregullt, shume thjeshte, kapeni diku me force, dhunojeni dhe ajo do te jete e juaja per jete e mot. Krejt cka do te ju duhet te beni pastaj eshte t'i jepni te atit te vajzes se dhunuar pesedhjete sikla argjendi. Kur e logjikon edhe nuk eshte nje cmim kushedi sa i madh. Fundja e ke vajzen qe e ke deshiruar perjete. cfare logjike trishtuese dhe cfare urdheri trishtues!!!
  Per ata te krishtere te cilet imagjinojne se nuk jane te obliguar qe te ndjekin urdherimet e Dhjates se Vjeter pergjegjja eshte kjo: Dhjata e Vjeter e ndalon martesen e vellaut me motren, sikur edhe martesen midis djalit dhe nenes. Dhjata e Re as qe flet rreth kesaj! A do te thote kjo tash se tek te krishteret vellai mund ta martoje te motren, apo i biri te emen? Sidoqofte Jezusi sipas Bibles i urdheroi pasuesit e tij qe ndjekin edhe urdherimin me te vogel te Ligjit te Dhjates se Vjeter, keshtuqe te logjikuarit e tille eshte jovalid.

  Pyetje per hebrenjte dhe te krishteret: Si mund te konsiderohet Bibla per Fjale te Perendise kur ajo lejon dhe e nxite bile nje qyqar qe t'i krekoset cilesdo femer te virgjer, ta dhunoje ate dhe pastaj ta hedhe ate ne gjyq per ta marre si grua dhe per te vazhduar dhunimin ndaj saj gjate tere jetes se te gjores, urdheruar gjithnje sipas Bibles.

  Ndeshkimi per dhunim ne Islam

  Ne Islam, ne ndjekim ligjet e Kur'anit te shenjte dhe urdherimet e te Derguarit te Fundit, Muhamedit. Nese ndonje ndodhi apo ngjarje nuk eshte e adresuar as ne Kur'an as ne Urdherimet e Muhamedit, ateher ndiqet logjika e shendoshe bazuar ne verdiktet e autoriteteve fetare.

  Zoti thote ne Kur'an:

  “O ju qe besuat, bindjuni All-llahut, respektoni te derguarin dhe pergjegjesit nga ju. Nese nuk pajtoheni per ndonje ceshtje, drejtojuni All-llahut dhe te derguarit dhe pergjegjesit nga ju. Nese nuk pajtoheni per ndonje ceshtje, atehere parashtrone ate te All-llahu (te libri i Tij) dhe te i derguari, po qe se i besoni All-llahut dhe dites se fundit. Kjo eshte me e dobishmja dhe perfundimi me i mire.”

  Keshtuqe pasi qe ceshtja e dhunimit nuk eshte adresuar ne Kur'an, atehere bazuar ne ajetin e mesiperm dhe te tjere, ne duhet te mbeshtetemi ne Urdherimet dhe Fjalet e te Derguarit Muhamed.
  Le te shohim se cili ishte qendrimi i profetit Muhamed ndaj dhunimit.
  Transmeton Valid ibn Huxhr:

  “Ne kohen e Profetit perderisa nje grua po shkonte per t'u falur, nje burre e sulmoi dhe e mbizoteroi (dhunoi) ate. Ajo bertiti dhe dhunuesi iku. Nje burre erdhi aty dhe gruaja i tregoi cka kishte ndodhur. Disa Muhaxhire u afruan poshtu dhe ajo u tregoi. Ata u nisen dhe e zune burrin per te cilin menduan se ishte ai qe kishte dhunuar gruan.
  Ajo tha: Po, ky eshte. Pastaj ata e sollen burrin tek i Derguari i Allahut. Kur Profeti ishte duke marre vendimin, njeri i cili akuzohej per dhunim u ngrit dhe tha: Po, une e kam dhunuar.
  Profeti i tha gruas: Shko sepse Allahu te ka falur ty. Dhe per burrin qe pati maredhenie me gruan tha: Gurezojeni ate deri ne vdekje.” (Sunan Abu Davud, Libri 38 Numer 4366)

  eshte mire e njohur se ne shume vende me shumice muslimane dhunuesit denohen me vrasje. Secili duhet ta veje vetveten ne lekuren e vajzes se dhunuar. Perjetimet e saj jane te tmerrshme. Dhe tash ta shtysh me force vajzen e tille qe te martohet me ate qe e ka dhunuar dhe te torturohet per tere jeten? Kjo eshte e pabesueshme.
  Ketu gjithashtu shohim nje aspekt tjeter te qendrimit te Islamit ndaj gruas. Shpeshhere kritikohet dhe keqkuptohet qendrimi Kur'anor se deshmia e gruas ne ceshtje specifike ekonomike eshte baras me deshmine e dy burrave. Kjo tentohet te gjeneralizohet padrejtesisht. Faktikisht traditat e Profetit deshmojne se mjaftonte deshmia e vetem nje gruaje ne rastet e dhunimit qe dhunuesi te denohej. Keshtuqe praktika e mehershme del te jete specifike per raste te caktuara dhe jo e pergjithshme dhe per cdo rast.

  Perfundim

  Tash ju mund te vendosni vete; mund te kontrolloni dy here, tri here, kater here citatet nga Bibla dhe theniet e Muhamedit dhe pastaj mund te merni vendimin: nese do ta besoni per Fjale te Zotit librin i cili stimulon dhunimin dhe shperblen dhunuesin, apo do ta ndiqni per te Derguar te Zotit njeriun i cili i jep denim meritor ketij krimi. Zgjedhja eshte e juaja.

 31. #31
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga DRIT@n Shikoni Postimin
  Te profetizosh do te thote te zbulosh vullnetin e Perendise per te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen. Profecia e permbushur per te ardhmen eshte prove nga Perendia. Profeti eshte profet sepse profetizon ! Profecia per te ardhmen eshte patjeter jashte parashikimit njerezor dhe, e dhene ne aq hollesi sa qe nuk mund t'i pershtatet asnje ngjarjeje tjeter.

  Nese ke kuriozitet do ti marr cdo varg e do tu pergjigjem me referenca te tjera qe flasin e tregojne per ato pika qe shtrove por dije se kam dhjetra vargje per kuranin gjithashtu ne te cilat do duhen pergjigje,ndaj me rradhe gjerat e dije se kjo do haje shume kohe per tu shkruar
  Si fillim aq sa kam shkruar ne lidhjen me profetin Muhamed kerkon disa sqarime apo jo
  Po e citoj kete postim se perseri e anashkalove, kur te pergjigjesh per cdo varg qe kam shkruar ne lidhje me profetizimin dhe menyren si realizohet ne kuran,nese ka ndopak dhe ne vecanti per vertetesine e profetizimit te Muhamedit (nese ka ndonje profeci,deri me sot nuk njoh ndonje te tijen) do te marr persiper, le te duhen 20 faqe per tu pergjigjur per c'do detaj,por nuk eshte diskutimi i tille,qe une vetem flas e ti vetem ngre pyetje pa mbarim

 32. #32
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Sa per keto citimeve te gjata qe u ben materialeve islamike mbi Biblen qe do te thote shpifje mbi Shkrimet do te merrem me vone sic te thashe,por le te kete koke biseda mendoj se do te ishte me mire.

 33. #33
  Minifotoja e anetarit Muslimani
  Muslimani eshte Jashte Linje Moderator/e
  Reg
  07-03-04
  Lokalizimi
  Shkoder
  Postime
  238

  Kryesore

  profetesite e Muhamedit alejhi selam i shikon shume thjeshte ne Kuran, tek tema Mrekullite Shkencore te Kuranit, ke shume argumente te cilat nuk mund t'i mohosh !

  Ej po cfare shpifjesh e ke fjalen, ato jane te qarta si dielli i mesdites.

 34. #34
  Minifotoja e anetarit brioni
  brioni eshte Jashte Linje Anetar/e
  Reg
  12-08-06
  Postime
  196

  Kryesore

  E ke fare te kollajshme zotni Dritan hape ket faqe dhe aty do ta gjesh te verteten,hakun:

  http://www.audionur.com/islam/module...ge=watch&id=25

 35. #35
  Minifotoja e anetarit DRITn
  DRITn eshte Jashte Linje Anetar/e Stick Avalanche Champion, Squiz Extreme Champion, Population Tire Champion, The Orgasm girl Champion, Mili & Tary HG Champion, Magic Ball Champion, Flying Gonzo Champion, Crazy Coins Champion, Cat-Vac Champion, Beermat Champion, Baby Pacman Champion, Aim & Fire Champion
  Reg
  27-06-06
  Postime
  106

  Kryesore

  Citim Origjinali i Postuar nga Muslimani Shikoni Postimin
  profetesite e Muhamedit alejhi selam i shikon shume thjeshte ne Kuran, tek tema Mrekullite Shkencore te Kuranit, ke shume argumente te cilat nuk mund t'i mohosh !

  Ej po cfare shpifjesh e ke fjalen, ato jane te qarta si dielli i mesdites.
  Shih cfare pergjigje jep nga vetja jote e sa carcafe mbush me citime te te tjereve hahaha
  Nuk po flisja per shkence se edhe ate e trajtoj po deshe me vone,por ishte ceshtja e profetesise se Muhamedit,perligjeroje qe ka folur nga vetja,ku jane deshmite,ku jane profecite edhe zbatimi i tyre (profecia eshte plani i Zotit i sigurte edhe i qarte jo shakara si te Nostradamusit sic po permendni)
  Lexoji vargjet qe kam shkruar tashme ti kuptosh drejt se per cfare flitet.
  Nese i thua profet Mumahedit jep faktet e parashikimeve te tij dhe te realizimeve mos bej sikur nuk shikon cfare kam shkruar apo se nuk e merr vesh.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Tema te ngjashme

 1. Lidhja mes shenjave te horoskopit
  By Administratori in forum Astrologji
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2010, 02:23
 2. Dallimet ne mes te Kur`anit dhe Bibles.
  By Muslimani in forum Teologjia
  Pergjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-07-2009, 23:44
 3. Qa mendoni per JETEN NE KOSOVE?
  By ajlina in forum Tema shoqerore
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-06-2009, 15:07
 4. Kodi i Da Vincit dhe falsifiteti i Bibles
  By Jonisa in forum Kurani dhe Jeta
  Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 29-08-2007, 13:20
 5. Cokollata ju zgjat jeten
  By Administratori in forum Njeriu dhe shendeti
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2007, 23:47

Tags for this Thread

مواقع النشر (المفضلة)

مواقع النشر (المفضلة)

Rregullore Postimi

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

 • English
 • Shqip
 • Italiano
 • Deutsch
 • Français
 • Español
 • Hrvatski
 • Svenska
 • Russian
 • Nederlands
 • Arabic
 • Türkçe
 • 简体中文
Rreth nesh | Ndihme | Reklama | Sherbime | Kushtet e Perdorimit | Politika e Privatesise | Rss
Copyright © 2001- Parajsa.com All rights reserved.