PDA

Versioni Origjinal : SERIE A - Kampionati ItalianFaqe : 1 [2]

AlbShkodra
09-01-2004, 03:30
Formula me Kakan dhe Rui Kosten, detyron ndryshime? cdo te ndodhe kur te kthehet Inzagi. Anceloti vlereson dhe Maldinin, qe nuk fitoi Topin e arte.

Anceloti: "Percaktoi loja ne mesfushe"

"Triumfuam perballe skuadres me te mire te serise A me nje formacion te cunguar nga mungesat"

Anceloti.: Fitorja jone ishte e merituar. Rui Kosta e Kaka na dha kontrollin e mesfushes. Nese Roma nuk u shpreh plotesisht, kjo ishte dhe merita jone"

Milan kthen Romen ne toke. Karlo Anceloti me nje buzeqeshje ne fytyre komenton me nje batute. "Me shume futbolliste jo te disponueshem nuk gabuam ne formacionin e ndertuar. Tani duhet te konfirmojme se nuk ishte vetem nje rast. Beme gjithcka qe kishim ne dispozicion dhe nuk ishte e lehte. Fitorja jone ishte e merituar",- pohoi Anceloti. "Pozicioni i Rui Kostes dhe Kakas na dha kontrollin e mesfushes, t'i diktojme ndeshjes ritmin tone. Nese Roma nuk u shpreh plotesisht, kjo ishte dhe merita jone",- theksoi Anceloti. Trajneri i "kuq e zinjve" shpjegon ndeshjen ne planin taktik. "U shfaqem shume mire, aplikuam mbulimin ne cdo aksion qe ishte i nevojshem dhe bllokuam Totin e Kasanon. Ky ishte kyci i suksesit. Dhe per me tej gjeten hapesiren per te realizuar kundersulmin tone. Dy golat linden nga aksione te ngjashme dhe duhet vleresuar per kete Shevcenko". "Por dua te komplimentoj per kete ndeshje dhe Sedorf e Rui Kosten",- shtoi Anceloti. Formula me Kakan dhe Rui Kosten, detyron ndryshime? cdo te ndodhe kur te kthehet Inzagi. Anceloti vlereson dhe Maldinin, qe nuk fitoi Topin e arte. "Niveli i tij ne Olimpikun e Romes, i beri nder futbollit",- tha Anceloti. Anceloti nuk e fsheh zemerimin qe e perfshiu ne rastin e golit te barazimit nga Roma. "Ishte nje shkujdesje nga ana jone pasi u mendua se kishte perfunduar koha e 45 minutave te para". Roma mbetet kundershtari numer nje per titullin kampion. "Po, pergjigjet Anceloti. Eshte nje rival shume i rrezikshem dhe pse ne si Milan nuk mendojme vetem per serine A. Milan eshte ambicioz dhe ne ligen e kampioneve". Fabio Kapelo nga ana e tij kerkon qe te mos dramatizohet kjo humbje. "Nuk duhet te trubullohemi ne koke, te mendojme per ndeshjen e te dieles ne Renato Kuri. Peruxhia ndaj Juventusit me beri te qesh. Duhet te japim maksimumin".Me kete ndeshje skuadra e Romes ka humbur shume pike nga vleresimi i saj, nderkohe qe gjithcka ka kaluar ne favor te Milanit, i cili eshte shnderruar ne skuadren qe ka mundur te dale e fituar nga duelet me gjigantet e serise A, me te cilet ne kete pjese te sezonit ka mundur te siguroje 10 pike: Me Romen, Juventusin, Interin dhe Lacion.

AlbShkodra
09-01-2004, 20:34
Roberto Baxho

Roberto Baxho i thote jo zerave qe e shihnin si pjese e asaj kombetareje qe do mari pjese ne lojrat olimpike te Athina 2004. "Nuk kam aspak ndermend te shkoje ne lojrat olimpike te Athines-Ka deklaruar bishtaleci- Nuk dua qe Athina te kthehet si boterori i 2002, ku pasi u fole shume per nje pjesmarje timen ne kombetare trajneri vendosi te me linte ne shptepi. Tashme kombetarja qe me intereson eshte Breshia dhe dua ti perkushtohem komplet asaj.
Per me teper me duhet te mendoje per keto 4-muaj qe na ndajne deri ne funde te kampionatit dhe per shpetimin e Breshias nga renia ne B, duke ditur se ne kete kampionat nuk kam qene ne maksimumin tim dhe nuk dua te rezikoj me nje aventure.

Pas ketij kampionati mendoj te leje futbollin, per mua nuk eshte shume e lehte por keto muaj jane shume vendimtare per mua dhe ****eren time.

AlbShkodra
09-01-2004, 20:40
Trezege pritet te largohet nga Juventusi

Tashme eshte e sigurte qe francezi do jete nje nga te sakrifikuarit per te lene Torinon, per ti hapur ne kete menyre rrugen merkatos se Juves ku do tentoje te sjelli ne Torino disa prej lojtareve te Lacios, ku ne pol pozishen jane Masimo Odo, Stefano Fiore dhe me kryesori Bernardo Koradi. Levizjet ne kampin Juventin priten te marin start ne muajin qershor, pasi do shihen rezultatet e kupes se kampioneve ku minimumi deri atehere do jete gjysemfinalja e Liges se kampioneve, e me pas fillojne
levizjet e merkatos. Me shitjen e Trezege, ku ekipet kryesore per te bere te vetin kartonin e francezit duket se jane Barcelona dhe celsi, Moxhi pritet te kryeje dhe blerjet e reja.

Nese gjerat deri atehere nuk shkojne mire ne ligen e kampioneve, pritet qe ne merkato te dali dhe Kamoranezi, ku me shitjen e dy lojtareve Moxhi do tentoje te sjelli ne Torino te pakten dyshen Laciale Fiore ‚??Koradi

''TeleSport''

AlbShkodra
09-01-2004, 21:24
Andrei Schevchenko: "Ky Milan do te fitoje shume pasi eshte nje skuader e madhe. Futbolli nuk eshte nje certifikate per vlerat individuale te futbollisteve"

Sheva: Titulli, pastaj golat e mi

"Golat e mi te rendesishem vetem nese ne do te mund te fitojme kampionatin e Serise A

"Perpara se te zbrisnim ne fushe, folem dhe vendosem qe te jepnim nje ndeshje terheqese. Kishte mjaft shikues dhe nuk duhet te gabonim". Andrij Shevcenko tregon me qetesi, pikat e nisjes se asaj fitoreje te madhe me Romen. Fale golave te tij, Milan arriti ate qe eshte objektivi i gjithe skuadres: te synohet titulli. Por kjo fitore nuk ishte e lehte, vecanerisht ne nje stadium si Olimpik dhe vecanerisht ndaj nje kundershtari si Roma. Ndeshja ishte nje spektakel teknik dhe agresiviteti, qe pati si finalizim shkelqimin e Andrij Shevcenkos, qe i vetem vuri ne veshtiresi mbrojtjen me te forte te serise A. Per Shevcenkon jane 14 gola ne 13 ndeshjet e luajtura, nga 10 te tille qe realizoi gjate gjithe sezonit te kaluar, pershkuar nga demtime te shumta. Por ne fjalet e tij sulmuesi ukrainas thekson se suksesi personal duhet te jete nje etape per te arritur objektvin final. "Golat e mi jane te rende? Per kete do te gjykojme nese ne perfundim te sezonit do te arrijme qe te fitojme titullin kampion",- pohon Shevcenko. Ky sezon nisi ndryshe nga ai i kaluar. Shevcenko filloi te shenoje qysh me 29 gusht, ne trofene e pare te fituar nga Milan. Me golin me koke te Shevcenkos u arrit suksesi ne trofene e superkupes se Evropes. Humbja me 11-metersh ne finalen e kupes interkontinentale ishte e vetmja keqardhje per Shevcenkon, megjithate sulmuesi ukrainas thote se "Ky Milan do te fitoje shume pasi eshte nje skuader e madhe". Futbolli nuk eshte nje certifikate per vlerat individuale", thote Shevcenko, qe mundohet qe te shpjegoje se cila eshte forca e Milanit. "Une nuk jam nje lider ne kete skuader. Forca jone eshte kolektiviteti. Ne momente te veshtira ne jemi te bashkuar",- nenvizon sulmuesi ukrainas. Eshte shpejt per te bere nje prognoze per skuadren fituese te titullit kampion, "pasi kampionati italian vendoset ne diten e fundit". Dhe jane 4-5 skuadra qe mund te arrijne te suksesi. "Nese arrijme te titulli kampion, atehere mund te them se golat e mi kane patur peshe te rende"-, perfundoi sulmuesi ukrainas.

(Altin Manallari ''Shekulli'')

AlbShkodra
09-01-2004, 21:26
Presidenti Morati i thote "jo" perforcimeve te skuadres ne merkaton e dimrit

Vieri, bomberi i viteve te fundit, me mire se Ronaldo

Bomberat e medhenj: Christian Vieri, sipas nje statistike te bere nga siti i internetit "Banca Dati Datasport", eshte sulmuesi me i mire, pasi ka dhe mestaren me te mire te golave per ndeshjene vitet e fundit. Me mire se Shevchenko, Van Basten dhe, gjithashtu,me mire se Ronaldo. "Po flitet shume, nga nje problem ne tjetrin", qe ka te beje me marrjen e Stankovic dhe te Stam. Kjo e ka detyruar presidentin e Interit, Masimo Morati, qe ne nje interviste te dhene te Telelombardia, te nenvizoje ate qe ka thene dhe kohet e fundit. "Per momentin ne vleresojme se kemi nje skuader me parametrat e duhur per te arritur deri ne fund te kampionatit, duke bere me te miren. Nuk dua te prek asnje futbollist ne besimin e tij dhe mendojme qe te mbetemi keshtu". Nderkohe Vieri mendon qe te qendroje te Inter dhe ne fund te sezonit, te bisedoje me ju. "Po, te gjitha vitet kane proceduar keshtu dhe te gjithe ato kane qene te barabarte. Mendojme te vazhdojme me bashkepunimin ne skuader, qe eshte mjaft e nevojshme. Shpresoj qe Bobo ti pelqeje mjedisi yne dhe te mbetet ketu". Po bashkejetesa Adriano dhe Vieri? "Ky eshte nje problem i trajnerit, por me pelqen ta shikoj se cila do te jete zgjidhja... Besoj se nuk do te kete probleme ne kete linje". Vieri ne golin e 100-te me Interin tregoi nje ekzaltimin, qe nuk ishte pare prej kohesh. "Po. Jam i lumtur per te, por dhe per publikun qe arriti te dale nga ai turnel qe krijuan raportet e veshtira. Goli ndaj Leces, beri qe bashke me Vierin te ndihen te lumtur edhe tifozet e skuadres sone. Ishte nje gje e bukur". Po fitorja e Milanit, ishte ajo qe kerkonit apo barazimi do te ishte me i mire. "Gjerat ne renditje u shkurtuan. Pashe nje Milan qe luajti shume mire ndaj Romes. Uroj qe te luaje mire, por jo kaq mire. Sinqerisht ishte nje skuader terheqese".

(Altin Manallari ''Shekulli'')

AlbShkodra
13-01-2004, 18:35
Serie A : Java 16.

Parma 1-0 Internazionale
Chievo 0-0 Udinese
Lecce 1-2 Bologna
Milan 3-1 Reggina
Perugia 0-1 Roma
Sampdoria 1-2 Juventus
Siena 4-0 Modena
Empoli 2-0 Ancona
Lazio 0-1 Brescia

Renditja

1 Roma 16 12 3 1 33 6 39
2 Milan 15 11 3 1 27 8 36
3 Juventus 16 11 3 2 34 16 36
4 Internazionale 16 9 4 3 28 11 31
5 Parma 16 9 3 4 25 18 30
6 Lazio 16 9 1 6 24 20 28
7 Udinese 16 7 4 5 19 17 25
8 Sampdoria 16 6 6 4 19 17 24
9 Chievo 16 6 4 6 17 18 22
10 Brescia 16 4 7 5 26 28 19
11 Siena 15 4 6 5 22 16 18
12 Bologna 16 4 5 7 16 23 17
13 Reggina 16 3 8 5 15 25 17
14 Modena 16 4 4 8 12 22 16
15 Perugia 16 0 9 7 19 31 9
16 Lecce 16 2 3 11 16 33 9
17 Empoli 16 2 3 11 10 30 9
18 Ancona 16 0 4 12 7 30 4

AlbShkodra
13-01-2004, 22:01
Vieri: "E ardhmja ime? Ne fund te sezonit‚?¶"

"Per momentin dua qe te qendroj te Inter. Per te ardhmen duhet te presim fundin e sezonit. Dhe si zakonisht do te bisedoje me Moratin". Kristian Vieri nuk perjashton asgje per te ardhmen e tij, as dhe mundesine e nje divorci me mirekuptim". "Ndihem mire ne kete grup, qe me mbeshtet ashtu sikunder beri ne rastin e golit tim te 100-te, pohoi dje ne mbremje Vieri, i ftuar ne emisionin "Controcampo". Nuk fituam me Parmen. Jam ne dispozicion te Interit. Nese shoqeria deshiron qe te marre Adrianon, me mire‚?¶". Vieri e konsideron "te rendesishem" marrjen e sulmuesit brazilian nga Inter, por shton se mund te luaje perkrah Adrianos ne sulmin e skuadres. Dhe pohon me tej: "Gjate sezonit nuk mendoj kurre qe te largohem. Ne fund te sezonit takohem me presidentin dhe diskutojme projektet. Per kete arsye i zhgenjeva kur u largua Krespo. Nje vit me pare kjo gje ndodhi dhe me Ronaldon, nje mik imi dhe nje kampion‚?¶". Asnje hipoteze e mundshme destinacioni, ne rast divorci me Interin. Ne Itali ose jashte? "Nuk kam menduar, kam nevoje qe te shikoj se cila skuader me deshiron,- shpjegon Vieri.- Per mua nuk ishte e drejte qe publiku me fishkellente. Por le ta harrojme kete histori".

AlbShkodra
14-01-2004, 15:11
Rivaldo: Dua te perballem me Milanin

Tashme qe ka gjetur shtepi ne Kruzeiro, Rivaldo mund te heqe ndonje peng per aventuren e tij me Milanin dhe Karlo Ancelotin. "Dua Kupen "Libertadores" dhe shpresoj te perballem me Milanin ne Kupen Interkontinentale, - tha braziliani. - Dua te hakmerrem." Kampioni i botes kaloi te Milani nje nga momentet me te veshtira te karrieres se tij, por tashme eshte i qete dhe mendon per synimet e radhes. "Dua te ndihmoj Brazilin te kualifikohet ne boterorin 2006, - tha Rivaldo. - Edhe Kupa "Libertadores" eshte shume e rendesishme, sepse nuk e kam fituar asnjehere."

AlbShkodra
14-01-2004, 15:53
Vieri-Inter ndarja gjithmone e me prane

Ne shtypin italian mesohet se lojtari ka pasur nje konflikt te ashper ne mbremjen e djeshme me trajnerin Alberto Zakeroni dhe me pas ka shprehur deshiren e tij per t'u larguar nga skuadra ne fund te sezonit. Numeri 1 i pankines zikalter e kishte grumbulluar Bobon per trasnferen e Udines e vlefshme per cerekfinalet e Kupes se Italise, por sulmuesi i ishte pergjigjur negativisht thirrjes se tij duke u ankuar prane drejtuesve te klubit se nuk ndjehej ende gati. Fakti mendohet se ka irrituar se tepermi Zakeronin, i cili eshte shprehur me tone te ashpra ndaj lojtarit te tij. Nderkohe qe ky i fundit, sipas fjaleve qe qarkullojne ne qendren stervitore te klubit "Pinetina", i ka bere te ditur shokeve te tij se deshiron te largohet nga "San Siro" ne fund te sezonit me shpresen per te veshur fanellen e Juventusit, Realit ose Mancester Junajtidit per te fituar dicka te rendesishme ne karrieren e tij.

Deri tani nuk ka asnje lajm zyrtar nga ana e klubit per te larguar bomberin zikalter, por deklaratat e Moratit per te rifreskuar repartin e avancuar dhe ofertat qe kane ardhur ne adrese te sulmuesit nga keto klube e bejne gjithmone e me te besueshem nje largim te tij.

AlbShkodra
14-01-2004, 16:02
cmimi Oskar ne futboll: Netved, me i miri i huaj; Toti, me i miri italian

Toti e Nedved, me te miret e sezonit ne Serine A

Mesfushori i Romes, Francesko Toti, dhe mesfushori i Juventusit, Pavel Netved, ndane te dy cmimin e futbollistit me te mire per sezonin 2002-2003, ne nje ceremoni te zhvilluar te henen ne mbremje ne Itali. Per here te pare per kete cmim u votua nga anetaret e shoqates se futbollisteve dhe ne historine shtatevjecare te kesaj trofeje. Nderkohe per here te pare ajo u nda midis dy futbollisteve. Netved, ne fillim te kesaj ceremonie, fitoi dhe "Os****n" e futbollit italian, si me i miri i huaj, duke triumfuar ndaj mesfushorit brazilian te Romes, Emerson dhe sulmuesit te Parmes, rumunit Adrian Mutu, qe tashme ka kaluar te Celsi. Toti nga ana e tij, u vleresua me trofene e futbollistit me te mire italian, duke triumfuar ne rivalitetin me mbrojtesin e Milanit, Paolo Maldini dhe sulmuesin e Interit, Kristian Vieri. Netved kompleton nje vit te shkelqyer per te, pasi ai fitoi muajin e kaluar Topin e arte te Franc Futbollit dhe trofene e revistes angleze, World Soccer si futbollisti me i mire i vitit. Nderkohe mbremja e djeshme ishte shume vleresuese per Juventusin, qe fitoi dhe trofe te tjera. Xhanluixhi Bufon u votua si portjeri me i mire, ndersa trajneri Marcelo Lipi, se bashku me kolegun e tij Karlo Anceloti, ndane se bashku trofene e trajnerit me te mire. Trofeja e futbollistit te ri me te mire iu dha sulmuesit te Romes, Antonio Kasano. Ndersa Pierluixhi Kolina u votua per te dyten here radhazi si gjyqtari me i mire.

AlbShkodra
14-01-2004, 23:58
Ravaneli kthehet ne Itali.

Ish lojtari i Juventusit dhe i kombetares Italiane Fabrizio Ravanelli ka nenshkruar nje kontrate 6 mujore me skudren e serise A ''Perugia''
Ravaneli me Juven fitoi ne vitin 1996 ''Chapions League'' , pastaj u transferua tek me radhe ''Olimpik Marsej , Lacio , Midellsbro , Derbi dhe ne fund me Dandin ne Skoci.

AlbShkodra
14-01-2004, 23:58
Ravaneli kthehet ne Itali.

Ish lojtari i Juventusit dhe i kombetares Italiane Fabrizio Ravanelli ka nenshkruar nje kontrate 6 mujore me skudren e serise A ''Perugia''
Ravaneli me Juven fitoi ne vitin 1996 ''Chapions League'' , pastaj u transferua tek me radhe ''Olimpik Marsej , Lacio , Midellsbro , Derbi dhe ne fund me Dandin ne Skoci.

AlbShkodra
15-01-2004, 20:41
Morati deshiron Ronaldon ne "San Siro"

Morati deshiron Ronaldon ne "San Siro". Lajmin e ka bere te ditur drejtori teknik i zikalterve Marko Branka, i cili ka shprehur deshiren e presidentit e tij per ta rikthyer serish Fenomenin ne gjirin e interit. Ronaldo, i cili u transferua tek Reali i Madridit ne veren e 2002 per nje shume prej 29.8 milion paund, gjithmone ka qene nje nder lojtaret e preferuar te Moratit qe kete here madje shpreson te formoje nje dyshe te vertete braziliane ne sulmin e skuadres se tij me Adrianon dhe Ronin. "Ne jemi shume te interesuar per ta rikthyer brazilianin ne "San Siro" ‚?? kane qene fjlaet e Brankas. Ai eshte nje lojtare i jashtezakonshem dhe nder te vetmit qe mund ta udheheqe interin ne fitimin e titullit kampion.

Pavarsisht se luan me Realin ai gjithmone eshte ndjere nje zikalter. Marrdheniet ndermjet tij dhe Moratit edhe sot e kesaj dite vazhdojne te mbeten shume te mira".

Per te arritur tek Ronaldo ndoshta Morati do te jete i detyruar te shese sulmuesin tjeter Kristian Vieri, i cili i ka acaruar se tepermi marrdheniet me klubin.

Per me teper zikalterit shpresojne qe te shfrytezojne dhe konfliktin qe ka lindur kohet e fundit ndermjet Fenomenit dhe Realit te Madridit, i cili e gjobiti brazilian per nje udhetim te fshehte ne Londer.

AlbShkodra
15-01-2004, 20:43
Interi dhe Vieri

Ftohja ndermjet interit dhe Vierit ka ndezur interesimin e shume klubeve italiane per bomberin zikalter ndermjet te cilave qendrojne dhe kusherinjte e Milanit. Trajneri i kuqezinjve Karlo Anceloti nuk ka fshehur deshirn e tij per te pasur ne skuader sulmuesin kryesore te kombetares italiane: "Vieri eshte nje lojtare i jashtezakonshem dhe cdo trajner kerkon ta kete ne skuadren e tij. Nuk them se ai eshte nder objektivat tane per kete merkato dimri megjithate nuk do te na vinte keq nese do te arrinim nje marreveshje me te. Nese dhe nga ana e Vierit ekziston nje deshire e tille ne do ta prisnim krahehapur".

Gjithsesi numri 1 i pankines kuqezi ka perjashtuar ne menyre kategorike nje shkembim te sulmuesit te interit me fantazistin e tij Rui Kosta: "Rui eshte nje lojtari i rendesishem per Milanin dhe do te ishte nje mekat nese do ta linim te lire. Ka shume menyra per te arritur tek Vieri dhe nuk shikoj perse duhet te sakrifikojme portugezin.

Gjithsesi jane drejtuesit e klubit ata qe vendosin per blerjen e tij, une them thjesht qe e shikoj shume mire te veshur kuqezi". Milan nuk eshte e vetmja skuader qe interesohet per italianin.

Mancester Junajtid dhe Real Madridi jane gjithashtu te interesuara per te, nderkohe qe duket se eshte larguar celsi. Sipas shtypit britanik Abramovic nuk eshte me i interesuar per te duke pasur parasysh faktin qe nuk mund ta aktivizoje ne Ligen e Kampioneve.

AlbShkodra
15-01-2004, 21:01
Marcelo Lipi: Jemi mire keshtu

Shitja e Edgar Davids te Barcelona nuk do te ndryshoje asgje ne merkaton e Juventusit, te pakten per sa i takon ardhjeve te reja. Ai qe e ka deklaruar ka qene vete Marcelo Lipi: "Nuk kemi nevoje per asnje ne vend te Edgar Davids. Kemi nje skuader te kompletuar prej 23-24 lojtaresh, qe eshte mese e majftueshme per te perballuar pjesen e mbetur te sezonit". Tekniku me pas mohon dhe zerat per probleme te mundshme mes tij dhe Di Vaios: "Nuk eshte e rendesishme ajo qe thone gazetat, nuk ka asnje problem mes tij dhe mua". Kalendari thote se impenjimi i radhes per kampionet ne fuqi te Italise eshte Kupa. cerekfinalet kunder Peruxhias ne "Renato Curi". Por, a do te veproje ligji i turn-overit per kete ndeshje? "Mund te them se nuk do te luajne disa lojtare titullare, ka nenvizuar Lipi, Buffon, Ferrara, Montero, Konte, Nedved, Del Piero dhe Trezege. Dua t'i le pushim keta, sepse jane lodhur se tepermi ne ndeshjet e fundit, nuk kane kursyer as pushimet e fundvitit per te punuar".

AlbShkodra
16-01-2004, 19:10
Bobo do te gjobitet per mungesen ne Udine !

Morati: "Vieri? Asnje s'eshte i pashitshem‚?¶"

Vjen Adriano dhe iken Vieri? Nje gje e tille mund te ndodhe me te vertete. Persa i perket marredhenieve Parma-Inter, dicka duket se do te ndodhe ne keto oret e fundit. Masimo Morati, nepermjet nje lajmerimi ne sitin zyrtar te klubit zikalter ne Internet, ka bere te ditur: "Evolucioni i ceshtjes i eshte referuar realitetit te ri te Parma, dhe kohes se percaktuar me pare per rikthimin e sulmuesit ne Milano. Mund te konfirmoj qe tratativat po ecin perpara ne baze te marreveshjes dypaleshe te firmosur ne veren e vitit 2002, ne momentin e transferimit te Parma te Adrianos". Prandaj, ne qershor, nese do te respektohet kontrata e nenshkruar, ai mund te bashkohet me Interin. Por nuk perjashtohet ideja qe ai te kthehet menjehere, nese Parma do ta kete te nevojshme te vendose per shitjen e disa lojtareve. Nese Adriano do te vinte menjehere, Vieri mund te lihet i lire te ike. Zera te shumte prane bomberit ne fjale, i cili eshte nen protektoratin e prekurorit te tij Berti, pohojne se nese shoqeria zikalter do te gjobise lojtarin pasi nuk shkoi ne Udine me skuadren per ndeshjen e Kupes se Italise te merkuren dhe mbi te gjitha, edhe nga fjalet qe jane folur kohet e fundit nga Branca e Oriali (njerezit pergjegjes per merkaton e zikalterve), futbollisti mund te vendose te ike. Nderkohe qe Branca e Orali mendohet te kene shkuar ne Londer per te zhvilluar tratativa te shitjes se Vieri te celsi i manjatit Abramovic (qe ka humbur Crespon per gjashte jave pas nje demtimi ne pulpe), ose te Mancester Junajtid. Por Vieri ka mundur te humbe gjurmet e gazetareve dhe ka lene skuadren pa dhene asnje deklarate te fundit ne lidhje me kete. I vetmi burim i besueshem eshte siti zyrtar i skuadres ne Internet: "Kam folur per ate qe ndodhi te henen me shoqerine dhe prandaj jam i gatshem te pranoja ate qe klubi mendon se une e meritoj". Nderkohe qe fjalia e fundit vjen nga presidenti Morati qe, i "sulmuar" nga gazetaret e shumte si ne shtepi ashtu edhe ne zyre, ka thene se nuk e beson qe "Vieri te jete nervoz per ardhjen e Adrianos. Cilido lojtar i Interit mund te shitet, qofte ky edhe Vieri‚?¶. Adriano eshte nje lojtar i yni, nje sulmues me shume ne klubin tone. Nese ai do te mund te ingranohet mire se bashku me Vierin, ky do te jete nje avantazh per Interin." Presidenti me pas ka konfirmuar qe Vieri do te gjobitet per ate qe ai e ka quajtur nje "episod, nje ekuivok" me Zakeronin dhe shoqerine.

''Shekulli''

AlbShkodra
16-01-2004, 19:21
"Eksodet": Roberto Karlos, Muto, Adriano, Ronaldo, Krespo e ndoshta Vieri

Inter, sa kampione te "djegur"

Roberto Karlos, Muto, Adriano, Ronaldo, Krespo dhe ndoshta tani, Vieri. cfare kane te perbashket keta lojtare? Pervecse te qenit te gjithe kampione te medhenj dhe qe me pare kane luajtur per Interin, jane perzene ose debuar me "ceremoni" nga shoqeria zikalter.

Kalojne vitet, ndryshojne trajneret, por problemi eshte po i njejti: Inter, qe nuk arrin te fitoje titullin kampion prej me shume se 15 vjetesh, vazhdon te paguaje gabimet e bera ne merkato dhe ne strategjine e perpiluar nga stafi. Gabimi me i madh, per te cilin te gjithe tifozet zikalter nuk arrijne qe edhe sot qe ta imagjinojne, daton ne veren e vitit 1996, kur ne ate kohe tekniku Roy Hodgson i "keshilloi" Moratit qe te shiste Roberto Karlos, i cili kishte ardhur nga brazilianet e Palmeiras vetem nje sezon me pare. Motivacioni i debimit, tregon legjenda, duket se ka qene ne aftesite jo fort te mira te brazilianit ne fazen difensive. Pasi kaloi te Real Madrid, Karlos u kthye ne nje nga anesoret e majte me te forte ne bote, i afte per te fituar kampionate, kupa kampionesh dhe bile nje kampionat boteror.
Adrian Mutu, i zbuluar fare i ri ne Rumani, terhiqet nga Dinamo e Bukureshtit. Pas nje gjysme sezoni me ziklaterit, ne 2001-shin kalon ne forme huaje te Verona. Ne sezonin e pare ne "Bentegodi", rumuni nuk "kendon" shume dhe ne 25 ndeshje realizon vetem 4 gola. Ne veren e te njejtit vit shoqeria e "Via Durini" nisi debate me veronezet, te cilet arriten qe te blinin lojtarin per 5 miliarde lireta. Nje vit me vone, bomberi 24-vjecar arriti te shenoje 12 gola, duke u konfirmuar. Prestacioni i mire vijon edhe nje vit me pas te Parma, ku ne 31 ndeshje shenon 18 gola. Dukalet, veren qe sapo lame pas, e shiten per te celsi per 22 milione euro. Vera e vitit 2002 eshte karakterizuar nga ceshtja Ronaldo. Braziliani e vuri Interin me shpatulla pas murit. "O une ose Kuper", do te ishte mendimi i tij. Morati zgjodhi te mbaje teknikun dhe Roni u transferua te Real Madrid per 45 milione euro. Nje lamtumire mes polemikash. Me ato para, dirigjentet interiste moren Hernan Krespon. Aventura e argjentinasit zgjati vetem nje sezon, e shoqeruar me demtime te shumta. Vetem ne Kupen e Kampioneve ish-laciali ka treguar me te miren e tij, duke shenuar nente gola. Veren e kaluar divorci: largohet per shume arsye, duke nisur nga problemet me Kuperin, ai zgjedh sterlinat e Abramovic te celsit. Nderkohe edhe Kuper, ne banken e te akuzuarve per shitjen e Ronaldos, ka perfunduar aventuren. Por, gabimet trashanike te dirigjences duket se nuk kane te sosur.

''Panorama''

AlbShkodra
16-01-2004, 19:22
Anceloti ve ne tallje kusherinjte interiste

"Nje rast i tille si ai i Vierit te ne nuk do te ndodhte kurre. Te mos kesh deshire qe te luash eshte nje ekskluzivitet debati mes trajnerit dhe lojtarit". Keshtu e ka komentuar trajneri i Milanit, Karlo Anceloti, sjelljen jo te mire te sulmuesit interist. Ne kete menyre, kreu i pankines kuqezi ka ironizuar edhe nje here me rivalet historike. Por, shakate me Vierin jane kthyer me pas dhe ne nje gje serioze. "Vierin te Milani do ta prisja me krahe hapur", ka thene Anceloti. Nje deklarate qe le shume dyshime, per me teper: te ardhmen e Bobos me kuqezinjte?

AlbShkodra
16-01-2004, 19:23
Kristian Vieri, tani "del" Barcelona

Telenovela per te ardhmen e Kristian Vierit eshte e destinuar qe te zgjase edhe me, te pakten deri ne fund te kesaj merkatoje dimri. Pasi kane deshtuar ne tentativen e tyre per te shitur Vierin te celsi, drejtuesit zikalter po mendojne qe te nisin kontaktet me Barcelonen. Ne favor te transferimit te Vierit te "blaugranat", ka ndikimin e saj dhe preferenca, e ekspozuar, e lojtarit per Spanjen. Nderkohe eshte parashikuar nje sqarim me Zakeronin. Pra, e ardhmja e Bobo Vierit eshte e shkruar: nuk ka me fanelle zikalter, por lamtumire, bile sa me shpejt. Historia e dashurise mes bomberit dhe klubit te Moratit eshte ne ditet e fundit te saj dhe dyshimi i vetem eshte destinacioni i ardhshem i sulmuesit te Kombetares italiane. Po kush zoteron para te mjafuteshme per te blere Vierin. celsi i ka, por jo me larg se nje dite me pare londinezet nuk rane dakord, per faktin e thjeshte se ai nuk mund te aktivizohet ne Kupen e Kampioneve. Mundesia tjeter dhe qe eshte shume e mundshme mbetet ajo e Barcelones, pasi presidenti Laporta, nuk eshte me pak i pasur se manjati rus i celsit

AlbShkodra
17-01-2004, 13:53
Prandeli: Ndaj Udinezes, maksimumin

Adrianoja qesh. Ne Rome u kthye ne fushe, levizi mire dhe e qarkullonte topin pa problem, edhe pse mendjen e kishte te zerat e merkatos, qe kembengulin mbi nje rikthim te tij te mundshem tek Interi. "Luajta thuajse nje ore ndaj Lacios, - tregon braziliani, - dhe jam shume i kenaqur, sepse nuk ndieva asnje dhimbje. Sigurisht qe me mungon ende forma e mire fizike dhe e ndiej se nuk kam ritmin e duhur ne kembet e mia. Por dalengadale, ndoshta duke luajtur me njefare vazhdimesie, jam i bindur se mund ta gjej shpejt formen e duhur. Per mua, te luaj eshte nje kenaqesi dhe shpresoj qe nje gje te tille ta bej edhe sonte ne Udine. Megjithate, ne ndeshjet e para pas demtimit, do te kenaqesha edhe sikur te luaja ne 20 minutat e fundit. Mua me pelqen te bej gjera te medha dhe tani nuk mundem, por me duhet te pres disa jave per t'u treguar te gjitheve qe jam kthyer ai, Adrianoja i pare."

AlbShkodra
17-01-2004, 13:54
Adriano-Inter, gjithcka shtyhet

Adrianoja do te qendroje te Parma. Te pakten per momentin. Ky eshte rezultati i takimit te djeshem midis drejtuesve te klubit emilian dhe atyre zikalter, keta te fundit te udhehequr nga administratori i deleguar Gelfi. Ylli brazilian, sic dihet, eshte dhene hua ne klubin verdheblu, por ne te njejten kohe kerkohet nga padroni i Interit, Morati, qe deshiron menjehere ta kete te gatshem ne "Pinetine" per te ndjekur me ritmin e duhur luften per titull. Axhenda e dy klubeve ka qene e qarte dhe gjithcka eshte folur mbi Adrianon. Por me sa duket, kthimi i menjehershem i brazilianit ne grupin e Zakeronit mbetet nje hipoteze shume e larget per t'u realizuar. Kjo sepse, pa dyshim, Parma kerkon te kete nen kontroll shitjen e kampionit me ardhjen ne Emilia te nje lojtari interist, duke perdorur formulen e kembimit. Arrigo Saki, drejtori teknik i Parmes, u ka dhene urdhra te qarta njerezve te tij: nese Interi rikerkon Adrianon, duhet te dergoje Hulio Kruzin me formulen e huase ne Emilia.

AlbShkodra
17-01-2004, 13:55
Vieri, ne radhe edhe Roma

Edhe Roma vihet ne radhe per Kristian Vierin, pavaresisht nga pergenjeshtrimet qe sulmuesi ne fund te sezonit do te largohet nga Interi. "Bomberi" zikalter ka miqesi te ngushte si me Totin ashtu edhe me Kasanon, pa harruar faktin qe Fabio Kapelo eshte i "cmendur" per te, duke e cilesuar "sulmuesin me te mire ne bote". Por verdhekuqte jane ne veshtiresi ekonomike, ndaj duhet te perfshijne ne levizje lojtare si Montela, plus parate.

AlbShkodra
17-01-2004, 13:56
Trapi: E ardhmja ime ne federate

Xhovani Trapatoni, pas pervojes me kombetaren italiane, nuk do te drejtoje asnje klub tjeter, perfshi edhe Totenhemin. endrra e komisarit teknik te "axurreve" eshte Federata Italiane e Futbollit. "Nuk ka pike dyshimi mbi te ardhmen time, - tha Trapatoni. - cdo vit ne kete periudhe fillon dhe qarkullimi i zerave, por nga ana ime ekziston deshira te qendroj per te punuar ne federate. Te shohim se ne cfare roli."

AlbShkodra
17-01-2004, 13:57
Udineze?Parma, shifra dhe fakte

Sfide gjithnje e ekuilibruar midis Udinezes dhe Parmes ne stadiumin "Friuli". 10 jane ndeshjet midis ketyre dy skuadrave ne Serine A, me 4 fitore te friulianeve, 3 barazime dhe 3 suksese te verdhebluve. Barazimi i fundit eshte arritur ne 2002, (1-1), 1 fitore e Udinezes ne 2001 (3-2) dhe 1 fitore e Parmes po kete vit (1-3).

AlbShkodra
17-01-2004, 13:57
Blazi, gjashte muaj pezullim

Komisioni disiplinor sportiv pezulloi 6 muaj Manuele Blazin, mesfushorin e Parmes, qe doli pozitiv ne kontrollin antidoping ne fund te ndeshjes se zhvilluar kunder Peruxhias, 31 gushtin e shkuar. Lojtari me origjine nga civitavekia e ka kryer pjesen me te madhe te denimit dhe do te kthehet nen urdhrat e Prandelit, gjithnje nese nuk shitet ne gjysme te marsit.

AlbShkodra
19-01-2004, 00:49
Serie A : Java 17-te.

Rezultatet

Juventus - Siena 4-2
Udinese 1-1 Parma
Modena 1-1 Lazio
Brescia 0-1 Milan
Inter 0-1 Empoli
Reggina 1-3 Lecce
Roma 3-1 Sampdoria
Ancona 0-0 Perugia
Bologna 3-1 Chievo

Renditja :
1 Roma 17 13 3 1 36 7 42
2 Juventus 17 12 3 2 38 18 39
3 Milan 16 12 3 1 28 8 39
4 Inter 17 9 4 4 28 12 31
5 Parma 17 9 4 4 26 19 31
6 Lazio 17 9 2 6 25 21 29
7 Udinese 17 7 5 5 20 18 26
8 Sampdoria 17 6 6 5 20 20 24
9 Chievo 17 6 4 7 18 21 22
10 Bologna 17 5 5 7 19 24 20
11 Brescia 17 4 7 6 26 29 19
12 Siena 16 4 6 6 24 20 18
13 Modena 17 4 5 8 13 23 17
14 Reggina 17 3 8 6 16 28 17
15 Lecce 17 3 3 11 19 34 12
16 Empoli 17 3 3 11 11 30 12
17 Perugia 17 0 10 7 19 31 10
18 Ancona 17 0 5 12 7 30 5

AlbShkodra
19-01-2004, 22:10
Milan kerkon talente

Esteban Cambiasso, deshiron te luaje ne Itali. 23 vjecari, kontrata e te cilit me Realin e Madridit skadon ne fundin e ketij sezoni, mendon se karakteristikat e tij pershtaten me Serine A. Ne keto kushte Milan eshte shume prane duke pare edhe marredheniet mes klubeve. Sponsor eshte Fabio Capello qe mund te fuse ne loje edhe Romen.
Ndersa nga Belgjika vjen njoftimi se kuqezinjte kerkojne mbrojtesin e Anderlecht, Vincent Kompany. Per karakteristikat qe zoteron, shoket e skuadres e kane mbiquajtur 18 vjecarin "Franz", si paraardhesi gjerman "Kaiser" Beckenbauer. Milan e kerkon per te zevendesuar Maldini-n e Costakurta-n, por kuqezinjte duhet te mposhtin konkurencen e Bayern Munchen, Ajax, Manchester United e Arsenal qe kane derguar emisaret e tyre ne Bruksel. Ne vazhdim Braida dhe Galliani kane ne vezhgim edhe Alex tek Santos e Carrozzieri tek Sampdoria.

AlbShkodra
19-01-2004, 22:11
Dalmat per Adrianon, ne shkurt kthehet Fadiga

Kthimi i Adriano-s nga Inter eshte ceshtje oresh. Bomberi i Parmes do te lere "Tardini-n" duke kembyer rrugen me Stephane Dalmat. 25 vjecari francez qe eshte huazuar tek Tottenham do te lere ishullin per te zbritur ne Reggio Emilia. Veshtire se zikalterit do te privohen nga sherbimet e turkut Emre edhe pse kartoni i kuq ndaj Empoli-t nuk i pelqen aspak presidentit Massimo Moratti.
Ndersa lajmi i mire vjen nga Khalilou Fadiga. Pasi ka lene menjane problemet fizike, senegalezi eshte gati te rifilloje stervitjen. Paraqitja ne "Apiano Gentile" eshte fiksuar ne fillimin e Shkurtit. Njoftimi jepet nga menaxheri i futbollistit qe premton te njejtin lojtar qe te gjithe njohin nga boterori i fundit. Fantazisti afrikan zbuloi gjate transfertes tek Inter se vuante nga probleme kardiake, te ngjashme me nigerianin Kanu.

AlbShkodra
19-01-2004, 22:55
Inter: Morati le stadiumin, irritohen tifozet

Situate e renduar ne pas-ndeshjen e "San Siros". Humbja ne shtepi e Interit kunder Empolit, ne diten qe ishte shkruar te mungonte dhe Christian Vieri ne fushe, ka bere qe te shperthejne dhe polemikat e shumta ne shtepine zikalter. Nje gje e tille qe para se te fillonte ndeshja kur ne stadium jane pare disa pankarta me parulla kunder drejtuesve. Por kundershtimet jane bere me te gjalla pas ndeshjes, ku tifoze te ndryshem kane pritur autobuzin e futbollisteve. Presidenti Massimo Morati, teper i zhgenjyer, ka lene menjehere stadiumin ne fund te ndeshjes pa dhene asnje deklarate.

AlbShkodra
19-01-2004, 22:56
Verdhekuqte ne kuoten e 42 pikeve (Toti, nje dopjete). Mire dhe Juventrus qe fiton 4-2 ne Siena. Empoli mund Interin, Bolonja kalon mbi Kievon, nje triumf i Leces ne Rexhio Kalabria, barazim mes Ankones e Peruxhias

Toti "shou", Roma eshte tashme kampione e dimrit

Roma mund Sampdorian, dhe eshte tashme kampione e dimrit ne serine A. A do te jete e vetme, ajo do te shikohet pas zhvillimit te ndeshjes se prapambetur te Milanit me Empolin ne daten 28 janar. Nese ne kete ndeshje do te vinin dhe tre pike te tjera per kuqezinjte, qe do te jete dhe ndeshja e fundit e sezonit, do te thote se ne krye te serise A do te kemi dy skuadra. Po flisnim per Romen. Nuk ka qene e lehte per verdhekuqte, ata kane zhvilluar nje takim te veshtire perballe nje Sampdoria plot jete dhe shpeshhere e rrezikshme. Fillimi i ndeshjes ka qene i befasishem, kur Samp arrinte te kalonte ne avantazh me Bazzanin, por ka ardhur shume shpejt barazimi me golin e John Kerju. Me pas, ka pasur nje‚?¶‚?¶‚?¶.. agonizem te madh ne fushe, me miqte qe jane shtrenguar ne mesfushen e tyre dhe me Romen qe eshte pare ne veshtiresi deri ne mesin e pjeses se dyte. Por ai qe mendon per te zgjidhur gjithcka eshte Francesco Toti: Nje dopjete e tij (dhe jane dy gola te mrekullueshem), qe arrine te cojne rezultatin ne 3-1 ne favor te verdhekuqve. Ky rezultat nuk do te zhbllokohej deri ne fund te ndeshjes, kjo edhe per merite te portierit te romaneve Zotti, qe arrin te prese nje 11-metersh te gjuajtur nga Flachi. Pas Romes (dhe virtualisht pas Milanit), Juventusi duket se e ka rimarre veten dhe vazhdon te ece e sigurte perpara. Del Piero e Trezeguet, ne pjesen e pare, mbyllin shume shpejt ndeshjen kunder Sienes, te luajtur ne "Delle Alpi" edhe pse binte debore. Ne pjesen e dyte, ka patur serish shou te bardhezinjve, me dy gola te "Pinturikios" (nje me 11-metersh) dhe me pas ka ardhur dhe goli i dyte per skuadren toskane qe do te shenonte me ane te Ventolas. Ndeshja do te perfundonte ne fund te 90 minutave me rezultatin 4-2 ne favor te Juventusit, qe tashme vazhdon hapat pas Milanit e Romes. Surpriza e kesaj jave ka ardhur nga Milano, ku Interi, ne javen e polemikave per ceshtjen Vieri (qe nuk ka hyre ne fushe per nje demtim pak para se te zbriste ne fushe), eshte mundur nga Empoli, nje skuader e zonja per te qarkulluar dhe per te mbajtur ritmin e duhur pergjate gjithe ndeshjes, dhe me pas per te goditur ne minutat shtese me Rocchin. Nje shkelm per zikaltrit dhe nje paralajmerim per Milanin, pasi toskanet e Empolit do te jene arbitrat e titullit te dimrit ne serine A. Per Bolonjen e Mazzones, qe ka mundur 3-1 Kievon, vjen fitorja e trete radhazi. Kuqeblute e Italise e kane hipotekuar ndeshjen qe ne pjesen e pare me golat e Sinjorit dhe Tares, dhe pas golit te skuadres mike me ane te Santanes ne minuten e 35-te, mbyllin ndeshjen me Nervon ne minutat shtese te pjeses se pare te lojes. Nje goditje ne shenje per Lecen qe mundi te fitonte me rezultatin 3-1 ne shtepine e Rexhines. Nje transferte, qe per puliezet ka nisur qe ne fillim me se miri, me nje avantazh te dyfishte qe mban firmen e Bojinov e Chevanton. Para se te mbyllej pjesa e pare, Rexhina ka mundur te ngushtoje rezultatin ne 2-1 me nje gol te Cozzas dhe i ka shtuar shpresat per te barazuar ate ne minutat e ardhshme. Por eshte serish Bojinov, i cili ne fillim te pjeses se dyte do te mbyllte ndeshjen ne favor te Leces me golin e tij. Nje tjeter barazim per Ankonen, ku Peruxhia e Serse Cosmit ka provuar ne te gjitha menyrat, por pa sukses, per te dale nga tuneli i fundit te klasifikimit.

AlbShkodra
19-01-2004, 23:44
Morati jep doreheqjen !

MASSIMO MORATTI dhe 4 keshilltaret e tij ''Marco Tronchetti Provera, Paolo Giulini, Angelo Mario Moratti dhe Angelo Moratti'' dhane doreheqjen nga presidenca e klubit ''Black&Blu''.
Ne vendin e Moratit per momentin eshte vene zevendes presidenti ''Giacinto Facchetti''

''Inter.it''

AlbShkodra
22-01-2004, 15:39
Momenti i arte per Francesco Totin

Shpreson qe te jete protagonist dhe ne pjesen e dyte te sezonit, pastaj me te kalterit ne finalet e "Euro 2004". Paralelja krahasuese me Maradonen eshte nje pergjegjesi e madhe. Ne projektin e tij eshte dhe martesa me Ilari Blasin dhe "kjo ne veren e ardhshme". Eshte Francesko Toti qe i ben te ditura keto perpara kamerave te TG1. "Sezoni i kaluar shfaqi Romen me te keqe, pohoi Toti. Nuk mund te shkonte me keq. Por ne kete sezon starti ishte me kemben e duhur. Arriten tre-kater futbolliste, qe ndryshuan mjedisin". "Nderkohe grupi i veteraneve u kthye ne nivelin me te mire. Kjo shpjegon dhe vendin e pare qe mban Roma. Per te arritur te titulli kampion duhet te vazhdojme rrugen e fitoreve",- thekson me tej Toti. Kapiteni i Romes shpjegon dhe rolin e rendesishem te trajnerit Fabio Kapelo. "Eshte e rendesishme te kesh nje trajner si ai. Te percjell besimin dhe qetesine, te rrit. Kapelo eshte shume i rendesishem per rritjen e te rinjve". cfare provoi Toti ne golin e tij te dyte me Sampdorian, qe u krahasua me Maradonen dhe Pelen? "Maradona dhe Pele kane bere historine ne futboll dhe per mua kjo eshte pergjegjesi e madhe". Toti trajton dhe raportin me te fejuaren e tij. "Ilari me percjell qetesine, me ka bere te rritem si njeri dhe si futbollist. Martesa? Kete vere eshte evropiani, ndaj duhet te mendohem. Mund te mos jete kjo vere".

AlbShkodra
22-01-2004, 15:43
Zgjidhja Faketi per nje kohe te gjate

Ishte nje dite e gjate pune ajo e djeshmja per Xhakinto Faketin, ishte nje dite "si te tjerat" per Masimo Moratin. Presidenti i ri dhe i vjeter kerkojne qe te vene ne levizje makinen, pas doreheqjes se paraqitur nga Masimo Morati dhe pese anetare te bordit drejtues te Interit. Nje keqardhje e madhe ne shtepine e "zi-kalterve". Por kurimi me i mire eshte te harrohet humbja dhe zhgenjimi, per t'iu drejtuar merkatos se transferimeve. Adriano dhe Stankovic arrijne se shpejti ne Milano dhe pse fjala e fundit nuk u tha dhe dje. Doreheqja e Masimo Moratit "nuk eshte nje drame" sikunder e vlereson vete ai. Por megjithate mbetet nje shenje ndryshuese ne shoqeri. Xhakinto Faketi sikunder shpjegon Morati eshte "nje zgjedhje per nje kohe te gjate", pasi "ai eshte njeriu i duhur, me pervojen e nevojshme, me ndershmerine e kristalte dhe dedikimin e madh per Interin. Pa folur se ai eshte nje mik i madh per mua". Morati keshtu nuk kerkon te rimendohet per aktin e ndermarre edhe pse shoqeria mbetet ne duart e familjes se tij. Emri Morati do te mbetet per gjithnje emblema spikatese e klubit te Interit. Ishte gruaja e Masimos, Milly qe e keshilloi te bente hapin prapa, pas ndeshjes se te Dieles, qe befasoi jo pak, duke filluar nga trajneri Zakeroni. "Puna ime sigurisht do te jete me e veshtire, pohoi Zakeroni. Do te jete nje handikap per shoqerine mungesa e Moratit, pasi ai ishte nje pike referimi. Ndihem dhe une fajtor", theksoi Zakeroni. I befasuar ishte dhe Faketi: "Ishte nje levizje qe nuk e prisja, qe u kristalizua vetem pak minuta perpara mbledhjes se bordit drejtues. Ndoshta ndeshjet e fundit kushtezuan kete levizje".

AlbShkodra
22-01-2004, 16:29
Massimo Moratti ka thene mjaft, pas 8 vjetesh e 11 muajsh si president i Interit.

Njeriu i vleresuar shume ne futbollin italian dhe ate europian, u largua si pasoje e protestave te tifozeve dhe mungeses se gjate te trofeve per klubin qe nuk e ka fituar titullin kampion qe nga viti 1989. Bashke me te iken edhe drejtuesit e tjere, Marco Tronchetti Provera, Paolo Giulini, Angelo Mario Moratti dhe Angelo Moratti.

"Po bej nje hap prapa, por nuk eshte nje drame, - foli shkurt miliarderi qe merret me nafte dhe futboll, - po ia le vendin Facchettit, me dukej e drejte t'i jepja nje post me rendesi. Kjo levizje do me ndihmoje t'i shoh gjerat me mire. Asgje me teper". Me pas ai shton nje fakt te rendesishem: "Nuk ndryshon pronesia e klubit dhe kjo eshte dicka qe ndodh edhe ne klube te tjere". Moratti tha per gazetaret qe e prisnin para shtepise se "kjo gje do i jape pergjegjesi edhe njerezve qe do te marrin ate detyre, pra Facchettit". Gazetaret e pyeten nese kishin ndikuar protestat e tifozeve ne vendimin e tij, por ish-presidenti tha se "jo, kete here pashe vetem nje parulle, madje jo edhe aq te tmerrshme". Ndoshta ka dashur te paralajmeroje lojtaret? "Nese ka kete efekt, akoma me mire", - thote Moratti per "Corriere della Sera"-n.

Precedenti

Edhe nje here me pare me 1999, Moratti beri nje levizje te tille. Ai dha doreheqjen per arsye te ngjashme, por me pas u kthye i kerkuar nga te gjithe. Ndryshimi i vetem me kete here eshte se tashme ka treguar nje emer si pasardhes, Facchettin.

12 trajnere ne 9 vjet

Kaq eshte numri i trajnereve te nderruar tek Interi ne periudhen e drejtimit te tij. Fillimi ishte me Ottavio Bianchi-n, kampion i Italise me Napolin me 1990. Pasuan Luis Suarez, Roy Hodgson, Luciano Castellini, Luigi Simoni, Mircea Lucescu, Luciano Castellini per here te dyte, Roy Hodgson i kthyer per se treti, Marcello Lippi, Marco Tardelli, Hector Cuper dhe ne fund Alberto Zaccheroni.

E gjithe kjo vlejti vetem per te fituar nje Kupe UEFA me 1998, ne finalen e Parisit ndaj Lazios, fituar 3-0, kur shenonte edhe Ronaldo.

Bilanci ne 8 kampionate

Ne tete sezone, pa llogaritur kete te fundit, Interi i presidentit Moratti ka zene dy vende te dyta, dy vende te treta, nje vend te katert, nje vend te peste, nje te shtate dhe nje te tete.

Historia

Massimo Moratti u be president i Interit me 18 shkurt 1995, i biri i te madhit Angelo Moratti, presidentit qe e ngjiti skuadren zikalter ne krye te Italise dhe te botes ne vitet 60-te. Dashurine per ngjyrat e klubit ai e kishte te trasheguar gjenetikisht, jo vetem nga babai, por edhe nga nena e tij, Erminia.

Babai, Angelo, presidenti me i madh interist

I ati i tij, Angelo, industrialist nafte, ishte bere president me 1955. Ai mbeti ne historine e klubit si "il Presidente", pra presidenti qe shoqeroi Interin ne nivele te paharrueshme, ndonese edhe atij iu deshen jo pak kohe per te arritur deri aty. Rezultatet e para nuk ishin te mira, por ne 1957, erdhi argjentinasi Antonio Valentin Angelillo, i rritur te Boca Juniors ne Buenos Aires qe nje sezon me pas shenoi 33 gola per Interin ne kampionat, rekord ende i pathyer. Ndonese Interi doli vetem i treti, pas Milanit dhe Fiorentines. Bashke me Angelon, per Interin mendonin edhe e shoqja, Erminia, qe e beri skuadren thuajse si nje familje te madhe, dhe femijet et ij, mes te cileve, Massimo, presidenti deri dje. Ne 1958 ne ekip erdhi Mario Corso, me 1960 Italo Allodi dhe Helenio Herrera, qe ishte trajner ne Spanje. Herrera, nje tip i kujdesshem, gjithnje i mbante syte te skuadra dhe e njihte mire futbollin. Me 1961, Juve e fiton kampionatin ne finish ndaj Interit, por aty ndodhi nje ngjarje qe la shenje. Ndeshja mes dy ekipeve, u braktis per hyrje te tifozeve ne fushe, iu dha Interit ne tavoline, por me pas u perserit. Zikalterit paraqiten ne fushe ekipin Shpresa, per proteste dhe Juventus fitoi 9-1. Goli i vetem per Interin u shenua nga i riu Alessandro "Sandro" Mazzola, ndersa debutoi Giacinto Facchetti dhe ne pjesen e dyte u hodhen ne fushe Picchi, Burgnich, Zaglio. Vetem me 1963, Angelo Moratti do ta fitonte kampionatin e tij te pare, pas 8 vjetesh. Massimo, i biri, pas 9 vjetesh ende nuk e ka fituar titullin e tij te pare. Pastaj Angelo fitoi me 1965 dhe 1966, duke bere qe Inter te mbushte kuoten e 10 titujve dhe te vendoste yllin ne fanelle. Dy vjet me pas, Moratti largohet, duke ia lene Interin, Ivanoe Fraizzolit. Bashke me 3 titujt ai fitoi edhe dy kupa te kampioneve dhe dy kupa nderkontinentale.

Hector Raul Cuper, shpresa qe u shua

Me 20 qershor 2001, Moratti dhe Cuper u takuan dhe firmosen kontraten ne te njejtin vend ku babai i tij, Angelo, firmosi kontraten me Helenio Herreren. Cuper kishte shkelqyer ne Spanje, me Mallorcan dhe Valencian, duke dale ne tri finale europiane. Me Mallorcan doli ne finalen e Kupes se Kupave me 1999, u mund 1-2 nga Lazio, ndersa me Valencian doli ne finalen e Kupes se Kampioneve me 2000 (0-3 me Real Madrid) dhe 2001 (humbje me penallti ndaj Bayern te Mynihut). Sezonin e pare tek Inter, ai doli ne vend te trete, ne sezonin pasardhes, doli i dyti, duke e lene titullin ne ndeshjen e 5 majit 2002 ne "Olimpico" te Romes, ne nje humbje 2-4 ndaj Lazios, kur i duhej fitorja. Ne Kupen UEFA arriti ne gjysmefinale me 2002, eliminua nga Feyenoord, ndersa ne Ligen e Kampioneve mberriti ne gjysmefinale me 2003, i eliminuar, per fat te keq, nga armiku me i madh, Milani (1-1, 0-0). Me 19 tetor 2003, pas 2-2 te 18 tetorit ne fushen e Brescia-s (nga 0-2 per Brescia-n), Moratti vendosi shkarkimin e trajnerit qe aq shume e deshi. "Vleresoj njeriun dhe profesionistin, - tha presidenti, - por ishte nje vendim qe duhej ta merrja ne te mire te Interit". Nuk u desh te kalonin shume kohe qe te ikte edhe vete.

''Korrieri''

AlbShkodra
22-01-2004, 16:32
Inter merr Adrianon per 25 milione euro

U be kur duhej me pak se nje ore nga ndeshja per Kupen e Italise me Udinezen zyrtarizimi i rikthimit te Adrianos te Interi. Sulmuesi brazilian, 22 vjec ne shkurt qe ka 14 prezenca dhe nje gol me fanelen zikalter ne sezonin 2001-02, nenshkroi nje kontrate deri ne 30 qershor 2008. Inetri pervecse derdhi ne arkat e Parmes pak me shume se 25 milion euro, dha ne formen e huase nigerianin e te rinjve Isah Eliakeu, dhe Ianis Zicu, nje mesfushor sulmues romun i marre nga Dinamo e Bukureshtit.

AlbShkodra
26-01-2004, 05:04
Serie A ; Java 18-te

Rezultatet

EMPOLI - JUVENTUS 3-3
21' (1T ) Rocchi T. (Emp)
30' (1T ) Trezeguet D. (Juv)
5' (2T ) Trezeguet D. (Juv)
10' (2T ) Rocchi T. (Emp)
17' (2T ) Rocchi T. (Emp)
31' (2T ) Trezeguet D. (Juv)

MILAN - ANCONA 5-0
19' (2T ) Shevchenko A. (Mil) (Rig.)
26' (2T ) Rui Costa M. (Mil)
33' (2T ) Tomasson J. (Mil) (Rig.)
39' (2T ) Kaka' R. (Mil)
45' (2T ) Kaka' R. (Mil)

ROMA - UNDINESE 1-1
16' (1T ) Panucci C. (Rom)
44' (2T ) Jankulovski M. (Udi)

MODENA - INTER 1-1
11' (1T ) Recoba A. (Int)
41' (1T ) Makinwa S. (Mod)

LECCE - LAZIO 0-1
11' (2T ) Cesar R. (Laz)

CHIEVO - BRESCIA 3-1
10' (1T ) Caracciolo A. (Bre)
7' (2T ) Barzagli A. (Chi)
28' (2T ) Santana M. (Chi)
39' (2T ) Sculli G. (Chi)

PARMA - BOLOGNA 0-0

SAMPDORIA - REGGINA 2-0
45' (1T ) Bazzani F. (Sam)
2' (2T ) Bazzani F. (Sam)

SIENA - PERUGIA 2 - 1
6' (1T ) Ravanelli F. (Per)
42' (2T ) Flo T. (Sie)
47' (2T ) Menegazzo F. (Sie)

AlbShkodra
26-01-2004, 05:15
Renditja pas javes se 18-te.
1.Roma 43
2.Milan 42
3.Juventus 40
4.Inter 32
5.Parma 32
6.Lazio 32
7.Sampdoria 27
8.Udinese 27
9.Chievo 25
10.Siena 21
11.Bologna 21
12.Brescia 19
13.Modena 18
14.Reggina 17
15.Empoli 13
16.Lecce 12
17.Perugia 10
18.Ancona 5

Goleshenuesit
15 A. Shevchenko Milan
12 D. Trezeguet Juventus
11 F. Totti Roma
10 F. Bazzani Sampdoria
9 C. Vieri Inter
8 L. Adriano Parma (Inter)
8 E. Chevanton Lecce
8 D. Fava Passaro Udinese
7 A. Caracciolo Brescia
7 M. Di Vaio Juventus
7 F. Flachi Sampdoria

AlbShkodra
27-01-2004, 01:28
Novelino: Faleminderit, djema!

Sampdoria renditet ne vendin e shtate te Serise A, vetem pese pike larg arritjes se objektivit sezonal, vendin e gjashte qe do te thote Kupe UEFA. Nje objektiv, i cili pohohej me gjysme zeri ne fillim te sezonit, por qe tani besohet nga i gjithe ambianti dorian. Blukaltrit kane arritur nje fitore te rendesishme, 2-0, ndaj Rexhines, te shtunen ne mbremje. Trajneri i Sampdorias, Novelino, duket i kenaqur ne fund te ndeshjes, pavaresisht nga lojtaret e demtuar: "Duket si nje buletin lufte. Gjithsesi, jam i lumtur per kete fitore, qe nuk ishte aspak e lehte. Levizem mire ne fushe dhe nuk u nxituam ne kerkimin e golit, por pritem momentin tone. Me duhet te falenderoj te gjithe futbollistet e mi, sidomos Donin. Kristianoja e qarkulloi shume mire topin dhe na dha mundesine te ishim zoter te mesfushes. Dua te pergezoj edhe lojen e Betarinit, i cili dominoi ne krahun e majte. Pa harruar dyshen sulmuese cipriani-Bazani, qe u mor vesh shume mire me pjesen tjeter te skuadres." Me pas, trajneri blukalter flet per demtimet e te tijve: "Ne vjen shume keq per demtimet e Volpit dhe Falkit. Shpresojme te mos kene ndonje demtim te rende, sepse po kalonin nje moment te jashtezakonshem." Ne fund, Novelino percakton objektivat sezonale: "Kupa UEFA do te ishte nje enderr per ne, por me pare duhet te sigurojme matametikisht qendrimin ne Serine A."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:29
Kamoleze: Duhet te mesojme nga gabimet

Nje humbje e shemtuar per Rexhinen ne Gjenove, ndaj Sampdorias. I zhgenjyer, trajneri Kamoleze deklaron: "Nje humbje plotesisht e merituar. Duhet te nxjerrim mesime nga gabimet tona. Sampi shenoi dy here, duke perfituar nga gabimet tona. Nuk mund t'u lejojme hapesira te tilla futbollisteve cilesore si Bazani dhe cipriani. Tani duhet ta fillojme gjithcka nga e para, edhe pse renditja na jep siguri per momentin."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:31
Papadopulo: Luajtem nje futboll cilesor

Xhuzepe Papadopulo duket i qetesuar pas emocioneve ne fund te ndeshjes Siena-Peruxhia. Skuadra toskane e permbysi rezultatin ne tri minutat e fundit. Papadopulo tha: "U treguam shume te zote te besonim ne forcat tona dhe e merituam fitoren, pasi luajtem nje futboll cilesor per 90 minuta. Golat u shenuan ne fund te ndeshjes, por kishim mundesi te shenim edhe me pare, pasi nuk numerohen rastet e humbura."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:32
Kozmi: Nje sezon ters

"Nje sezon ters." Kozmi nuk arrin t'i jape shpjegim tjeter humbjes se skuadres se tij ndaj Sienes. Skuadra umbre po kryesonte deri ne minuten e 89-te, por me pas doli pa pike nga fusha. Kozmi vazhdon: "Siena shenoi dy gola ne kater minutat e fundit te ndeshjes. Kete e konsideroj edhe mungese fati. Gjithsesi, fatet e ndeshjes u vendosen kur Groso u largua me karton te kuq."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:33
Ravaneli: Meritonim me shume

Pas kater vjetesh ka shenuar serish Fabricio Ravaneli ne Serine A. Sulmuesi veteran shenoi vetem pas pese minutash loje. Ne fund te ndeshje, ai u shpreh: "Jam i lumtur per golin tim, por mjaft i hidheruar per humbjen e skuadres vetem ne minutat e fundit. Do te luaj edhe nje vit ne Peruxhia, sepse nuk dua qe te jete ne Serine B. Sot, ne Siene, meritonim me shume. Megjithate, kemi ende shpresa per qendrimin mes me te mireve."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:34
Sampdoria kerkon Benarrivon

Kane filluar bisedimet ndermjet Parmes dhe Sampdorias per te kaluar te skuadra e Novelinos mbrojtesin 36-vjecar Antonio Benarrivo. Pervec kesaj, drejtuesit e skuadres gjenoveze po bisedojne me Baterinin per rinovimin e kontrates se ketij te fundit.

AlbShkodra
27-01-2004, 01:35
Interi nuk harron Pizaron

Pasi ka marre nga Parma Adrianon, Interi synon te perforcoje mesfushen. Ka rezultuar e pamundur blerja e Stankovicit nga Lacio, kesisoj drejtuesit zikalter i jane kthyer endrres se vjeter, David Pizaros. Mesfushori kilian i Udinezes, pavaresisht se e ka rinovuar kontaten, nuk po kalon nje moment te mire te skuadra e Spaletit dhe do ta mirepriste nje kalim ne Milano.

AlbShkodra
27-01-2004, 01:36
Roma kerkon Martuzalemin

Pas Antonio Filipinit, Breshia rrezikon te humbase nje tjeter mesfushor titullar. Behet fjale per brazilianin Martuzalem, i cili kerkohet me ngulm nga Roma. Klubi verdhekuq do te synoje blerjen e tij ne qershor, si zevendesues i Emersonit, i cili ka shume mundesi te largohet. Martuzalemin Breshia do ta zevendesonte me blerjen e Korinit nga Palermo.

AlbShkodra
27-01-2004, 01:37
Kapelo: Nje rezultat i drejte

Fabio Kapelo nuk dramatizon asgje ne perfundim te ndeshjes se brendshme te barazuar ndaj Udinezes: "Luajtem ndaj nje skuadre te shkelqyer, qe eshte shume e rrezikshme, sidomos jashte fushe. Rezultati eshte i drejte, por pesuam gol atehere kur gjendja dukej e qete, ? shpjegoi trajneri i kampioneve te dimrit. ? Ne pjesen e pare vuajtem deri ne castin kur zevendesova Kerjune, i cili nuk ndihej mire. Ndaj nje kundershtari te atille s'mund te luanim me tre sulmues."
"Me Xotin ne porte ndihemi te qete, sepse eshte portier me vlera," ? perfundoi tekniku i skuadres kryeqytetase, i cila ndien edhe nje brenge: "Ne pjesen e pare patem raste shenimi numerikisht te barabarta me ato te Udinezes, por nuk i shfrytezuam."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:38
Anceloti (Milan): Ishte nje ndeshje pozitive

Karlo Anceloti ka komentuar keshtu fitoren e thelle te skuadres se tij ndaj Ankones: "Ka qene nje ndeshje e veshtire, jemi munduar shume, por kjo eshte nje prej karakteristikave tona, ? deklaroi trajneri i Milanit. ? Fryma psikologjike me te cilen perballemi me cdo ndeshje eshte gjithnje e njejta. Ne e dime se hasim veshtiresi ne lojen pa top. Megjithate, ka qene nje ndeshje pozitive. Inzagi? Po kalojme nje moment te mire, por mezi presim qe te kthehet dhe te na ndihmoje me golat e tij."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:39
Zakeroni (Inter): Duhet te bejme kthese

Alberto Zakeroni e ka komentuar i zhgenjyer paraqitjen e pahijshme te radhes se ekipit te tij ne Modene: "Pas golit te epersise, skuadra u thuajse shperbe dhe s'arriti te kthehej ne binaret e ndeshjes, ? pohoi trajneri i Interit. ? Duhet t'i kishim shfrytezuar me mire karakteristikat tona, nderkohe qe ne u hapem shume. Pjesa e dyte nuk eshte perputhur aspak me nivelin e ketyre lojtareve. Tani duhet te bejme kthese dhe ta fiksojme mire ne koke se keshtu nuk mund te shkohet perpara, pasi eshte shume pak."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:39
Mancini (Lacio): Merituam gjithcka

"Nje fitore e rendesishme ne nje fushe te veshtire. Luajtem mire dhe merituam gjithcka." Roberto Mancini eshte shprehur i kenaqur, edhe pse ka pasur dicka per t'u thene djemve te tij. "Lece nuk na vuri shume ne veshtiresi, ? tha ai, ? por kemi qene ne qe nuk e mbyllem ndeshjen atehere kur na u paraqit mundesia."
"Sezari nuk e ka arritur ende formen me te mire. Ai ka pak qe eshte kthyer, ama eshte nje lojtar teper i rendesishem per ne," ? ka qene deklarata e teknikut bardhekalter per paraqitjen e njeriut te fitores. "Ne kete moment, ? perfundoi Mancini, ? nuk duhet te shohim pertej ketij sezoni, por te japim maksimumin ne keto muaj qe mbeten dhe me pas te shohim."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:40
Prandeli (Parma): Objektivi yne, piket e shpetimit

cezare Prandeli e ka komentuar i qete barazimin e brendshem ndaj Bolonjes: "Ka qene nje ndeshje e mire, e interpretuar sic duhet nga e gjithe skuadra. Perballe kishim nje kundershtar qe po kalon nje moment pozitiv dhe barazimi, sigurisht, eshte nje rezultat i mire. Objektivat tona? Duhet te jemi te bashkuar dhe te vazhdojme ne kete rruge. Na duhen edhe disa pike per te arritur nje pozicion ku te ndihemi te qete dhe qe te na beje te mendojme me me teper kthjelltesi per te ardhmen."
Megjithate, trajneri i emilianeve eshte i kenaqur. "Ky barazim eshte nje fitore per nga menyra sesi erdhi. Nderkaq dua te pershendes ne menyre te vecante per sportivitetin e tij te madh Beni Karbonen, i cili, edhe pse ka marre disa oferta, ka preferuar te qendroje ketu, sepse beson te ky grup."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:41
Spaleti (Udineze): Djemte e mi meritojne pergezime

Luciano Spaleti, trajneri i Udinezes, qe ka ndalur Romen, i pranon dhe i jep me humor te mire pergezimet: "Djemte e mi i meritojne patjeter, sepse e kane nisur mire sot (dje). Me pas u treguam te pavemendshem ne castin e golit te shenuar nga Roma, cka mund te peshonte moralisht. Ndersa ne rezistuam, pa u lene atyre qe ta merrnin ndeshjen ne kontroll."
Spaleti perfundoi: "Ne fund besoj se barazimi ka qene i merituar. Me shume se nje Rome negative, do te flisja per nje loje te mire nga ana e Udinezes."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:42
Del Neri (Kievo): Do te perseritim fazen e pare

Xhixhi Del Neri, trajneri i Kievos, eshte shprehur i kenaqur per paraqitjen e djemve te tij ndaj Breshias: "Ne njezet minutat e para ata luajten mire. Me pas, Kievo ndertoi shume raste shenimi, duke i lene fare pak hapesira Breshias ne pjesen e dyte."
Del Neri perfundoi: "Nese Kievos i mungon pjekuria? Ne Bolonje paguam shtrenjte disa caste shperqendrimi, pasi eshte e qarte se te rinjte duhet te piqen. Por une kam shume besim se faza e dyte do te ne shkoje njellos si e para."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:42
Macone (Bolonja): U ndeshkova per nje fraze

Karlo Macone, si gjithnje, eshte personazhi me i kendshem i se dieles. Ai te ben per te qeshur edhe kur pezullohet: "Thashe nje fraze, por eshte me mire te mos e perseris. Gjyqtari e keqkuptoi dhe e pa me te volitshme te me dergonte ne dhomat e zhveshjes. Nuk e kuptoi frazen time."
Vertet prej zoterie reagimi i trajnerit te Bolonjes: "Nga ana tjeter, gjyqtari s'ka ndikuar aspak te rezultati. Besoj se Parma do ta kishte merituar te fitonte, por Paljuka u tregua teper i zoti. Ne vuajtem shume ne disa momente." Me pas, nje qortim i vogel per kana****n e tij, Nakata: "Japonezi di te luaje edhe me mire."

AlbShkodra
27-01-2004, 01:43
Malezani (Modena): Merite e blerjeve

Alberto Malezani buzeqesh. Me ne fund, ka mberritur nje pike pas shume rezultatesh negative: "Ky 1?1 perfaqeson nje hap te vogel perpara, ? deklaroi shume i matur trajneri i Modenes. ? Kjo ka qene shenja e pare e reagimit, cka tregon se e kemi marre veten."
Malezani falenderon klubin: "Ka qene i zoti qe bleu lojtare te rendesishem, sepse fale ketyre te ardhurve te rinj jane kthyer edhe piket. Kane ardhur lojtare ne gjendje t'i japin tonus lojes sone." Dhe jo rastesisht goli i barazimit eshte shenuar nga Makinua, i porsablere nga Komo.

AlbShkodra
29-01-2004, 19:18
Milan ia merr Romes kreun e Serise A

Milan mer per here te pare kreun e Serise A pas fitores me Sienen dje ne mbremje, ne ndeshje rekuperuar nga fazen e pare.te kampionatit italian te futbollit . Ishte aksioni i fundit i pjeses se pare. Milan kalonte ne avantazh fale nje mrekullie te Kakas, i cili ishte deciziv, duke perfituar nga gabimi i vetem i skuadres mike ne 45 minutat e para. Milan ka mbajtur me shume topin dhe ka krijuar me shume volum loje. Siena eshte mbrojtur mire me nje agresivitet dhe me nje vendosje te mire ne fushe. Portieri i tyre eshte impenjuar shume pak ne pjesen e pare me perjashtim te golit te pesuar ne minuten e 38-te. Nderkohe qe loja e Sienes ka qene e mire. Miqte kane humbur dhe nje 11-metersh ne pas pesimit te golit te pare, kur i riu Menegazzo ka humbur nje 11-metersh, i cili eshte pritur nga portieri brazilian Dida. Penalltia u fituat, kur Maldini do te ndalte ne menyre te parregullt nezone Tore Andre Flo. Nderkohe vetem 9 minuta pas fillimit te pjeses se dyte do te vinte dhe goli i dyte me Tomason. Per miqte do te ngushtonte ne minuten e 87 norvegjezi Tore Andre Flo. Rezultati perfundimtar i ndeshjes do teshenonte 2-1 ne favor te milanit qe ngjitet keshtu ne krye te serise A me 45 pike. Me kete fitore i bashkohen Romes si kampione e dimrit.

Renditja

1. Milan 45 , 2. Roma 43 , 3. Juventus 40 , 4. Inter 32 , 5. Parma 32 , 6. Lacio 32 , 7. Sampdoria 27 , 8. Udineze 27 , 9. Kievo 25 , 10. Siena 21 , 11. Bolonja 21 , 12. Breshia 19 , 13. Modena 18 , 14. Rexhina 17 , 15. Empoli 13 , 16. Lece 12 , 17. Peruxhia 10 , 18.Ankona 5

AlbShkodra
29-01-2004, 19:38
Tare e Rossini, ata qe i bejne dy gola Milanit

Keshtu titullohej nje shkrim i "Il Resto del Carlino", gazetes se njohur italiane. Shkrimi bente fjale per lojtaret bolojneze qe kane shenuar 2 here ndaj kampioneve te Europes. Igli e realizoi kete gje, ne javen e dyte te sezonit 2001-2002, kur luante ne Brescia dhe nje gje te tille e ka bere edhe Rossini. Ka shume mundesi qe Tare ta lere ne stol Rossinin, per takimin qe Bologna do luaje ne fushen e vet ndaj Milanit.

AlbShkodra
31-01-2004, 11:25
ENIGMAT E FUNDIT TE MERKATOS

E premtja eshte dita e parafundit e merkatos se dimrit e ne keto kushte "aktoret" pjesemarres kerkojne "mallin me te mire me cmimin me te lire". Nuk pritet ndonje blerje e bujshme, por levizje interesante ka. Ndersa disa skuadra mendojne per te ardhmen. Me konkretisht ne vazhdim:
Inter, drejtuesit zikalter po fitojne kohe per Stankovic ne pritje te vendimit ne Komisionit Disiplinor. Nderkohe me Udinese-n eshte drejt fundit tratativa per David Pizarro. Ne te njejten kohe priten te largohen Okan e Kily Gonzalez.
Juventus, Moggi deklarohet i semure dhe vazhdon te shtyje seancen me zyren e hetimeve prane Federates Italiane te Futbollit, ku do te diskutohet per rastin "Stankovic". Nje levizje taktike per te vene ne veshtiresi Inter. Ndersa per te marre edhe Stam eshte gati kembimi me njerin prej Miccoli-t e Di Vaio-s.
Milan, asnje blerje ne Janar. Drejtuesit e kampioneve te Evropes punojne per te ardhmen. Nga Cesena ka ardhur bomberi 19 vjecar Pozzi, ndersa ne mbrojtje pritet konfirmimi i Matteo Ferrari-t nga Parma. Nga ana tjeter jane blinduar Tomasson e Kaladze, qe deklarohen te pashitshem.
Roma, skuadra e Capello-s kerkon nje sulmues "pyke". Nen vezhgim jane te rinjte e Lecce-s, Bojinov e Konan. Objektiv tjeter eshte Bazzani nga Samp.

AlbShkodra
31-01-2004, 17:58
Fabio Kapelo: Kemi renie, jo krize

Fabio Kapelo as qe do te degjoje te flitet per krize dhe replikon i vendosur gjate konferences se zakonshme per shtyp ne prag te ndeshjes se kampionatit ndaj kujtdo qe flet per problemet e Romes se tij: "Kemi pasur nje renie te lehte, por me duket e tepruar te flasim per krize. Ne kater ndeshjet e fundit kemi fituar dy here, jemi mundur nga Milani dhe kemi ndare nga nje pike me Udinezen. S'mund ta mohoj qe kemi pasur nje renie te vogel, ama pike te humbura do te quaja vetem ato ne sfiden direkte ndaj kuqezinjve." "Sezoni eshte shume i gjate dhe ritmi qe kemi pasur deri tani ka qene me te vertete teper i larte. Tani, qe per here te pare jemi ne ndjekje te dikujt, s'do te ndryshoj asgje. Ne fushe kemi hyre gjithnje per te fituar dhe do ta vazhdojme ta bejme kete gje, duke pritur edhe rezultatet e te tjereve." Nderkohe, Fabio Kapelo nuk i ze bese Karlo Ancelotit, sipas te cilit "nje pjate me makarona pas ndeshjeve ndihmon per riperteritjen e energjive". "Me duket e pamundur qe nje pjate marakona pas ndeshjes te te sjelle serish ne forme, - deklaroi Kapelo. - Ndoshta ndonje dietolog mund te me pergenjeshtroje, megjithate edhe ne e kemi vleresuar kete gje. Do te ishte mire sikur te mjaftonte vetem kaq, por..." Me pas, per ndeshjen ne Breshia, Kapelo shtoi: "Ne Breshia na pret nje ndeshje e veshtire, sepse ata jane permiresuar. Ndaj skuadrave qe kane marre me pak pike ne fazen e pare eshte gjithnje me e veshtire. Gjate javes kemi punuar mire, kam besim se do te fitojme. Na jane kthyer edhe disa lojtare."

AlbShkodra
31-01-2004, 18:01
Roma: Zebina-Kandela-Delas, mungesat ne Breshia

Vec Zebinase, qe eshte bllokuar nga nje kontraktim, dhe Dakurtit, i pezulluar, edhe Traianos Delasi dhe Vinsent Kandelaja s'do te bejne pjese ne grupin e Romes ne ndeshjen ne Breshia, takim qe zhvillohet sot ne mbremje, ne oren 20.30, ne kuader te javes se dyte te kthimit te kampionatit italian te futbollit. Francezi ka ndrydhur njeren kavilje. Por per trajnerin e skuadres verdhekuqe, Fabio Kapelo ka edhe nje lajm te mire: grupit do t'i bashkohet serish Kristiano Lupateli, mbrojtesi ekstrem qe mungonte prej disa javesh per shkak te nje nderhyrjeje kirurgjikale ne gju. Ne porte, ne Breshia, do te jete Pelicoli, qe do te rimarre vendin qe u ruajt fare mire nga Xoti ndaj Sampdorias dhe Udinezes.
Bolonjino, "bilbili" i takimit Breshia-Roma
Ndeshja kryesore e javes se 19-te te Serise A, Bolonja-Milan, ne program neser, ne ore 15.00, do te drejtohet nga gjyqtari Emilio Pelegrino, 45 vjec, nga Barcelona. Breshia?Roma, takimi i mbremjes se sotme, do te gjykohet nga Bolonjino. Juventus?Kievo i eshte besuar De Santisit. Sfidat e tjera: Ankona?Lece, Xhirardi; Inter?Siena, Rodomonti; Lacio?Sampdoria, Sakani; Peruxhia?Parma, Rozeti; Rexhina?Empoli, Bertini; Udineze?Modena, Gabriele.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:05
Vjen "Litmaneni i ri"

Roma ndodhet ne "pole position" per te siguruar talentin e futbollit skandinav, Kasper Hamalainen, qe nga gazetaret finlandeze eshte pershkruar si Litmaneni i ri. Edhe pse 17 vjec, ai ka nje rol kyc te skuadra e tij, Turku, ku luan si mesfushor me tipare sulmuese ne mbeshtetje te "pykave", shenon rregullisht dhe di te luaje qetesisht si ne pjesen e majte ashtu edhe ne te djathte te qendres se mesfushes. Vezhguesit verdhekuq kane kohe qe e mbikeqyrin dhe drejtuesit kryeqytetas, qe kane ndermarre disa bisedime me Turkun, duken ne piken e formalizimit te nje oferte te vertete per ta sjelle djaloshin ne gjirin e ekipit te Kapelos dhe perkrah "xhevahireve" te tjere te Sensit.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:07
Pizarro i largohet Interit

Nje frenim drastik per kalimin e Pizarros tek Interi. Nje sinjal se bisedimet jane lene pezull eshte dhenia hua nga ana e zikalterve e Beatit, lojtar qe dukej se do t'i ishte dhene Udinezes ne kembim te kilianit te Triestina. S'eshte per t'u perjashtuar qe sot te arrihet nje marreveshje, por zor se transferimi do te jete i menjehershem. Nderkohe, ka me shume mundesi qe te hidhen "themelet" per konkretizimin e marreveshjes ne qershor. Mesfushori bardhezi mund te jete edhe alternativa e Dejan Stankovicit. Nese s'do te arrihet marreveshja me Lacion per blerjen e serbit, Pizarro mund te kthehet ne alternativen kryesore. Lojtari eshte ne pritje te lajmeve dhe shpreson te kaloje menjehere te zikaltrit, edhe pse ne Udine eshte mire.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:09
Zikaltrit: Javen e ardhshme, Materaci dhe K. Zaneti

Gjate stervitjes se djeshme ne Pinetine, ne kuader te pergatitjeve per takimin ndaj Sienes, Interi ka zhvilluar edhe nje ndeshje te brendshme 11 kunder 11, me fushe te zvogeluar. Sfida ka perfunduar 4?1 per lojtaret me xhaketa te verdha (kane shenuar Karagunis, Rekoba, Vieri, K. Zaneti dhe H. Zaneti) dhe i ka dhene shume te dhena pozitive Zakeronit. Vec "Bobo" Vierit, i eshte bashkuar grupit edhe Helvegu, qe eshte i gatshem per sfiden ndaj Sienes, dhe Materaci, qe do te jete i gatshem javen e ardhshme, sikurse edhe Kristiano Zaneti, qe edhe pse ka zhvilluar ndeshjen e dyte radhazi me grupin, nuk gezon ende formen me te mire. Ndersa Koko, Emre, Breshe dhe Almeida kane vazhduar terapite dhe masazhet.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:11
Siena, pa Ventolen ne "San Siro"

Nikola Ventola, sulmuesi i Sienes, i bllokuar nga nje kontraktim i pesuar gjate 90-minuteshit te ndeshjes se prapambetur te merkuren ndaj Milanit, do te jete i detyruar te mungoje ne sfiden ndaj se shkuares se tij, pasi do t'i mungoje Papadopulos ne takimin e dyte radhazi brenda nje jave ne "San Siro", ndaj Interit. "Mendoja se do t'ia dilja mbane, ndersa ne dy ditet e fundit gjendja s'eshte permiresuar, - beri te ditur lojtari. - Me vjen keq, pasi une vazhdoj t'i perkas Interit dhe me behet gjithnje qejfi kur luaj mire perpara syve te grupit teknik zikalter. Do ta leme per nje here tjeter. Une kam edhe gjashte muaj kontrate me Sienen dhe do te perpiqem te jap maksimumin deri ne qershor. Me pas, per te ardhmen, te shohim," - perfundoi sulmuesi nga Bari.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:13
Xhanikeda: Bazani eshte i rrezikshem

Per Lacion, perkushtimi ne "Olimpiko" kunder Sampdorias nuk eshte per t'u nenvleftesuar. Pavaresisht nga demtimi i Flakit, blukaltrit jane kundershtare te veshtire per t'u perballur. I ketij mendimi eshte edhe Xhuliano Xhanikeda, qe e shikon Bazanin nje sulmues te rrezikshem. "eshte nje futbollist vendimtar per ata,- shpjegon mesfushori lacial, - edhe pse blukaltrit e kane organizimin e lojes piken me te forte te tyre. Bazani eshte shume i forte ne sulm. Do t'ia keshilloja edhe Trapatonit, edhe pse parapelqej gjithnje mikun tim, Korradin. Nese do te me duhej te zgjidhja midis te dyve, do te vecoja pa dyshim qendersulmuesin tone. Nuk kam pare asnjehere nje sulmues te luaje per skuadren sic ben Bernardoja." Mesfushori bardhekalter beson se "e keqja" kaloi dhe se lacialeve u jane rikthyer te gjithe te demtuarit.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:14
Zyrtare: Faketi, president i Interit

Xhacinto Faketi eshte zyrtarisht presidenti i 19-te ne historine e klubit te Interit, pas zgjedhjes se djeshme te keshillit administrativ te Interit. Ky vendim u mor disa dite pasi ish-presidenti Masimo Morati, me kater keshilltare te tjere, dha doreheqjen me 19 janar. Zv.president i klubit u emerua Karlo Buora dhe Rinaldo Gelfi. Faketi, ish-kampion Evrope dhe bote me skuadren magjike te Herreres ne vitet '60, do te jete pasardhesi i Moratit, qe e la drejtimin e Interit pas 9 vjeteve.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:16
Degano dhe Potenca te Parma

Goditje e dyfishte e Parmes ne merkato. Verdheblute kane zyrtarizuar dje pasdite blerjen e Daniele Deganos, sulmuesit 22-vjecar qe vjen nga Ankona. Po ashtu, ne Emilia eshte kthyer mbrojtesi Alesandro Potenca, i datelindjes '84, nga Interi, qe i mbaroi huaja te zikaltrit.

AlbShkodra
31-01-2004, 18:20
Frezi e Zalajeta, hua te Peruxhia
Pak minuta nga shitja me formulen e huase te Ruben Oliveires te Atletiko e Madridit, Juventusi ka perfunduar dje kalimet, me te njejten formule, te Salvatore Frezit dhe Marcelo Zalajetes te Peruxhia. Mbrojtesi sard, 30 vjec, ndryshon serish fanelle, pasi ka luajtur me pare me Fiorentinen, Foxhian, Salernitanen, Interin, Napolin e Bolonjen. Ndersa sulmuesi uruguajan, 25 vjec, ka regjistruar ne Itali edhe 17 ndeshje, me dy gola te shenuar me Empolin. Nderkohe, nga Parma rikthehet mesfushori Blazi, ende i pezulluar per doping.

Kaka: Platini, shembulli im
Braziliani i Milanit, Kaka, ne lidhje me krahasimet qe i jane bere me Platinine tha: "Platinia ka shkruar historine e futbollit italian. Ai ka qene nje futbollist i madh dhe per mua do te ishte nder t'i ngjaja. Platinia eshte shembulli im."

Milani merr talentin Poci
Milani ka blere nga cezena sulmuesin 17-te vjecar Nikola Poci. I riu, ne Serine C1 italiane, ka shenuar 19 gola ne 25 ndeshje. Poci konsiderohet nje nga talentet e reja te futbollit italian, ndaj dhe kuqezinjte e kane larguar nga duart e Interit dhe Romes.

AlbShkodra
02-02-2004, 17:16
SERIE A ; Java 19-te.

Ancona - Lecce 0-2
Bologna - Milan 0-2
Brescia - Roma 1-0
Inter - Siena 4-0
Juventus - Chievo 1-0
Lazio - Sampdoria 1-1
Perugia - Parma 2-2
Reggina - Empoli 2-0
Udinese - Modena 1-0

AlbShkodra
09-02-2004, 15:36
Serie A ;Java e 20-te.

Roma 4-0 Juventus
Parma 0-3 Lazio
Milan 2-1 Perugia
Empoli 1-0 Siena
Modena 2-1 Ancona
Reggina 0-0 Brescia
Sampdoria 2-2 Internazionale
Udinese 1-3 Bologna
Chievo 2-3 Lecce

1 Milan 20 N 16 F 3 B 1 H 39-10 G 51 pike
2 Roma 20 14 4 2 41 9 46
3 Juventus 20 13 4 3 42 25 43
4 Internazionale 20 10 6 4 35 15 36
5 Lazio 20 11 3 6 30 22 36
6 Parma 20 9 6 5 28 24 33
7 Udinese 20 8 6 6 23 22 30
8 Sampdoria 20 7 8 5 25 23 29
9 Chievo 20 7 4 9 23 26 25
10 Bologna 20 6 6 8 22 27 24
11 Brescia 20 5 8 7 28 32 23
12 Siena 20 5 6 9 27 28 21
13 Modena 20 5 6 9 16 26 21
14 Reggina 20 4 9 7 18 30 21
15 Lecce 20 5 3 12 24 37 18
16 Empoli 20 4 4 12 15 35 16
17 Perugia 20 0 11 9 23 37 11
18 Ancona 20 0 5 15 8 39 5

AlbShkodra
09-02-2004, 15:38
Lacio "shkaterron" Parmen, Interi "frenohet" ne Gjenove. Empoli dhe Modena, fitoret e mbijeteses

Milani vazhdon marshimin drejt titullit

Java e 20-te e Serise A ka rezervuar, si gjithmone, surprizat e saj dhe emocionet e zakonshme. Milani ruan pozitat dhe konsolidohet gjithnje e me shume ne krye te kampionatit italian. Kuqezinjte e Ancelotit kane treguar se dine te vujane ne fitoren ndaj Peruxhias. Rui Kosta ka shenuar i pari ne porten e Kalacit, duke larguar ankthin qe kishte pushtuar "San Siron" prej 70 minutash. Ne fund nuk mjaftuan sulmuet e peruxhineve per t'i mohuar Milanit fitoren e gjashte radhazi ne Serine A. Nga ana tjeter, skuadra e Kozmit i veshtireson gjithnje e me shume pozitat e saj ne klasifikim dhe i ka varuar te gjitha shpresat ne ndeshjen e javes se ardhshme, ku ne "Renato Kuri" do te prese Kievon. Interi i Zakeronit eshte gjendur dy here ne avantazh, por nuk ka marre me shume se nje pike ne ndeshjen e "Marasit" ndaj Sampdorias vendese. Te zikalterit bie ne sy rikthimi me gol i Bobo Vierit dhe aktivizimi i tij per here te pare ne krah te Adrianos. Kjo ndodhi ne 30 minutat e fundit te ndeshjes. Tani Interi eshte 16 pike i shkeputur nga kreu dhe duket se u ka dhene lamtumiren shanseve per fitimin e titullit kampion. Nderkohe, Sampdoria konfirmohet si nje skuader e frikshme, pasi ka barazuar me merite rezultatin dhe eshte konfirmuar ne qender te renditjes. Novelino vazhdon te enderroje ne vend ne kupat e Evropes dhe rezultatet i japin te drejte. Ne perballjen per nje vend ne Ligen e Kampioneve, Lacio ka fituar thelle ne "Tardini" ndaj Parmes. Bardhekaltrit e Mancinit e kane dominuar ndeshjen dhe me keto tri pike te rendesishme qe moren iu bashkuan Interit me numer te barabarte pikesh ne vendin e katert. Nga ana tjeter, Parma nuk eshte shfaqur ajo skuader e disa javeve me pare, edhe pse Prandeli ne fund te ndeshjes ka polemizuar ne lidhje me disa vendime te gjyqtarit. Emilianet kane pesuar keshtu humbjen e dyte ne fushen e tyre, pas asaj me Rexhinen. Modena dhe Empoli kane arritur dy fitore mjaft te rendesishme ndaj dy kundershtareve te drejtperdrejte per qendrimin ne Serine A. Skuadra e Malezanit u rikthye te fitorja pas 11 javesh dhe permbysi gjithcka ne "Bralja", pas avantazhit fillestar te Ankones me gol te sapoblerit Buki. Me kete fitore, Modena nuk i eshte larguar ende zones se ftohte, por gjithsesi ka shanse te mira per te qendruar ne Serine A. Ankona e Galeones vazhdon te koleksionoje humbje. Me nje kembe ne Serine B, meneginet mund te dhurojne ndonje surprize ne ndeshjen e ardhshme ndaj Romes. Ne Modene, ata paraqiten nje loje te mire, por nuk u rezistuan dot emilianeve kur mbeten me dhjete futbolliste. Sic thame, nje fitore te rendesishme arriti edhe Empoli. Me gol te te zakonshmit Roki, toskanet mposhten Sienen, e cila duhet te filloje te shqetesohet per renditjen, pasi kater humbje radhazi e kane zbritur ne vendin e 13-te, vetem 3 pike larg zones se ftohte. Ndersa Empoli po ben nje faze te dyte madheshtore, duke i mbajtur te gjalla shpresat per nje qendrim ne Serine A. Gjithcka eshte mbyllur ne barazim ne sfiden Rexhina-Breshia. Edhe pse me dhjete futbolliste, "dallendyshkat" e De Biazit luajten nje ndeshje te mire ne Rexhio Kalabria dhe moren nje pike mjaft te vyer per renditjen. Javen e ardhshme i pret nje tjeter ndeshje vendimtare me Sampdorian ne "Riganoni". Rexhina tashme eshte e perfshire ne luften per qendrimin ne Serine A dhe Kamoleze duhet t'i beje me mire planet e tij, duke pare edhe kalenderin e veshtire qe ka ne javet ne vazhdim. Vetem pas shtate ditesh kalabrezet do te udhetojne per ne "Dele Alpi", ku i pret Juventusi.

''Sporti Shqiptar''

blackblue4ever
09-02-2004, 15:48
Ha ha ha ha ha ha ha.

O "AlBShkodra", po per Juventusin qe u be COPE fare....u SHKATRRUA, pse nuk ke shkruar?!!!!!!!!!

AlbShkodra
09-02-2004, 16:19
Origjinali i postuar nga black&blue4ever
Ha ha ha ha ha ha ha.

O "AlBShkodra", po per Juventusin qe u be COPE fare....u SHKATRRUA, pse nuk ke shkruar?!!!!!!!!!

U kenaqe eeeeeeeee!?

Artikullin e mora tek gazeta ''Sporti Shqiptar'' (e kam shenuar) dhe nuk kishte gje per ndeshjen e darkes (Roma-Juve) , ndersa sikur t'i beja une ndonje koment nuk ka shume vlere sepse tregon gjithcka rezultati, gjithsesi e kam bere nje koment te shkurter te ''Zona Juve''!

drago
09-02-2004, 16:28
gjithe shoket juventin dhe milaniste i thashe qe do humbiste

AlbShkodra
17-02-2004, 18:54
SERIE A : Java e 21-te

Ancona - Roma 0 - 0

Bologna - Modena 1 - 1
35' p.t. Locatelli (Bologna)
19' s.t. Amoruso (Modena)

Brescia - Sampdoria 1 - 1
05' p.t. Caracciolo (Brescia)
11' s.t. Doni (Sampdoria)

Inter - Udinese 1 - 2
08' s.t. Pinzi (Udinese)
21' s.t. Fava (Udinese)
26' s.t. Cruz (Inter)

Juventus - Reggina 1 - 0
06' s.t. Maresca (Juventus)

Lazio - Empoli 3 - 0
05' p.t. Couto
47' p.t. Zauri
26' s. t. Stam

Lecce - Milan 1 - 1
19' p. t. Chevanton (Lecce)
08' s. t. Shevchenko (Milan)

Perugia - Chievo 0 - 2
22' s.t. Barzagli (Chievo)
52' s. t. Cossato (Chievo)

Siena - Parma 1 - 2
43' p.t. Chiesa (Siena)
13' s.t. Gilardino (Parma)
46' s.t. Bresciano (Parma)

Renditja:

Milan 52
Roma 47
Juventus 46
Lazio 39
Inter 36
Parma 36
Udinese 33
Sampdoria 30
Chievo 28
Bologna 25
Brescia 24
Modena 22
Siena 21
Reggina 21
Lecce 19
Empoli 16
Perugia 11
Ancona 6

drago
17-02-2004, 19:00
parma e arriti interin

AlbShkodra
20-02-2004, 18:22
Origjinali i postuar nga drago
parma e arriti interin

Nuk eshte cudi qe edhe Ancona ta arrije!

AlbShkodra
20-02-2004, 19:45
MIQESORE
ITALIA - Czech Republic 2-2
Vieri 13'
Di Natale 86'
Stajner 41'
Rosicky 88'

Pavel Nedved vlereson Italine e Trapatonit
"Nese kjo Itali sulmon, te krijon me te vertete frike". Keshtu pohoi Pavel Netved, nje nga ata qe e njeh mire futbollin italian, por qe te merkuren ne mbremje, ne Palermo, ishte kundershtar i atyre qe i sheh per cdo te diel, nga del Piero shoku skuadre te Juventus, te Vieri, Toti dhe Fiore. "Italia eshte nje kombetare e forte qe te tremb", theksoi mesfushori cek, qe dje, ne drejtimin e skuadres se tij, sulmoi dhe pse kundershtari krijonte frike. "Barazimi ishte i drejte, pasi skuadrat ndane nga nje pjese loje. Ne 45 minutat e para te kalterit krijuan me shume, por pas pushimit ne arritem te ishim me te rrezikshem", pohoi Netved. Ne fund, Netved flet dhe per polemiken e lindur, qe provokohet nga ndeshjet e skuadrave kombetare. "Besoj se ata qe luajten sot ishin shume, theksoi mesfushori cek, duke iu referuar 21 ndryshimeve te bera gjate 90 minutave. Dhe impenjimi nuk mungoi. Nga ky fenomen eshte e rendesishme qe Evropa te gjeje zgjedhjet me te rendesishme. Te kerkohen skemat dhe gjenden amalgamat e duhura".

AlbShkodra
23-02-2004, 20:10
Serie A : Java e 22-te.

Rezultatet:
Bologna - Juventus 0 - 1
56'Iuliano

Brescia - Lecce 1 - 2
13' Chevanton
88' Cassetti
90' Baggio

Chievo - Lazio 0 - 0

Milan - Inter 3 - 2
15' Stankovic
40' Zanetti
56' Tomasson
58' Kaka
85' Seedorf

Modena - Empoli 1 - 1
39' Amoruso (Modena)
50' Rocchi (Empoli)

Reggina - Perugia 1 - 2
20' Ze Maria
53' Cozza (Pen)
90' Hubner

Roma - Siena 6 - 0
19' Cassano
24' Cassano
30' Mancini
70' Cassano
71' Delvecchio
86' Totti

Sampdoria - Parma 1 -2
59' Gilardino
74' Bresciano
37' Floro Flores

Udinese - Ancona 3 - 0
58' Fava
84' Jankulovski
87' Pizarro

Renditja:

1.Milan 55 Pike
2.Roma 50 ''
3.Juventus 49 ''
4.Lazio 40 ''
5.Parma 39 ''
6.Inter 36 ''
7.Udinese 36 ''
8.Sampdoria 30 ''
9.Chievo 29 ''
10.Bologna 25 ''
11.Brescia 24 ''
12.Modena 23 ''
13.Lecce 22 ''
14.Siena 21 ''
15.Reggina 21 ''
16.Empoli 17 ''
17.Perugia 14 ''
18.Ancona 6 ''

AlbShkodra
23-02-2004, 20:12
Verdhekuqte luajne "tenis" me Sienen. Juliano shpeton Juventusin. Markexhani ndalon Lacion
Roma dhe Juve, fitore dhe shprese

Kreu i Serise A ne "kembet" e Milanit. Asgje nuk ka ndryshuar per sa i perket komandes se kampionatit italian edhe kete jave, ku Roma dhe Juventusi, pavaresisht nga fitoret e tyre, vazhdojne te kene te njejten largesi pikesh me kuqezinjte, si ne javet e shkuara. Verdhekuqte kane luajtur "tenis" me Sienen ne "Olimpiko", duke fituar 6-0. Edhe Juventusi ka ruajtur hapin me "motrat" e tjera, kur ne Bolonje ka mundur vendesit minimalisht 1-0. Lacio ka humbur nje rast te mire per t'iu afruar Juves pas barazimit te djeshem ne Verone kunder Kievos. Udineze ka fituar me merite ne shtepine e saj ndaj Ankones dhe barazohet me pike ne renditje me Interin. Peruxhia ka arritur dje jashte fushe, ndaj Rexhines, fitoren e pare ne kampionat pas 22 javesh. Modena dhe Empoli jane ndare ne barazim 1-1, fal golave te Amoruzos dhe Rokit.
Roma "likuidon" me nje rezultat "tenistik" Sienen dhe mbetet ndjekesja me e afert e Milanit ne renditje. Pas figures se dobet ne Ankone nje jave me pare, skuadra e Kapelos nuk ka pasur rruge tjeter vec fitores. Ne te vertete, ka qene nje ndeshje me nje ritem te lehte dhe me gabime te shumta. Por per t'i kthyer spektaklin sfides, sherbeu goli i Antonio Kasanos. "Gjeniu" barez, qe shenoi edhe dy here ne porten e toskaneve, ishte nje nga protagonistet e "Olimpikos", qe ne pjesen e dyte perjetoi momente te bukura dhe emocionale. Mansini, Delvekio dhe kapiteni Toti thelluan rezultatin dhe tashme presin nje fitore javen qe vjen nga "kusherinjte" laciale, te cilet do te presin ne Rome Milanin.
Misioni u permbush. Ne nje gjendje psikologjike jo te lehte, Juventusi vazhdon te tregoje edhe nje here se di te fitoje edhe kur vuan, duke shfaqur karakter deri ne fund. Tri pike te rendesishme, pervecse te merituara, jane vendimtare per te qendruar "te salduar" pas "trenit"-titull. Ne pjesen e dyte, pasi kishin humbur disa raste, bardhezinjte ishin 8 pike larg Milanit dhe 3 ndaj Romes, qe po fitonte 3-0 ndaj Sienes. Por "Zonja" nuk e humbi mendjen, shenoi nje gol, ndoshta i ndihmuar edhe fati, por i kerkuar me cdo kusht. Nje gol qe erdhi nga mbrojtja, ku Juliano u tregua i vemendshem per te ndjekur goditjen e denimit te Del Pieros. Ne diten e 38-vjetorit te tij, Luka Markexhani merr nje dhurate speciale, qe dje i beri te lumtur te gjithe tifozet veroneze te Kievos. Hedhja ne krahun e djathte, me te cilen ne fillim te pjeses se dyte grushtoi topin e goditur nga Lopezi me 11-metersh, ndali serine e fitoreve te Lacios dhe i lejoi Kievos te dale nga "Bentegodi" me nje pike te arte. Nje pike qe u arrit me kembengulje, seder dhe me nje lojtar me pak pas daljes nga fusha te Malagos me karton te kuq. Nderkohe, bardhekaltrit, pervecse nderprene serinte e dy fitoreve radhazi, shenuan edhe nje gol me ane te Sezarit, qe u anulua per shkak te nje pozicioni te dyshimte jashte loje. Udineze gjunjezon Ankonen, arrin Interin ne vendin e gjashte dhe konsiderohet nje nga protagonistet e pjeses finale te kampionatit me zonen e Kupes UEFA tashme ne shenjester. Nje grup lojtaresh te rinj dhe te talentuar, te organizuar mire nga trajneri Spaleti, e meritojne vertet nje vend ne veprimtarine evropiane ne sezonin e ardhshem, pa harruar se jane skuadra me ne forme e momentit ne kampionatin italian.
Duhet te vinte minuta e 92-te e kohes shtese, qe veterani Dario Hubner t'i dhuronte Peruxhias fitoren e pare ne kampionat pas thuajse gjashte muajsh. Nje "mallkim" i larguar tashme, i cili e ka mbajtur skuadren e Kozmit ne vendin e parafundit. Megjithate, suksesi ne "Granilo" ndaj Rexhines nuk eshte i mjaftueshem per umbret per te dale nga zona e ftohte.

Erion ABULE ''Sporti Shqiptar''

AlbShkodra
15-03-2004, 12:23
Serie A: Java 25.

Juventus 1-3 Milan
Perugia 1-1 Modena
Reggina 0-0 Roma
Lazio 2-2 Udinese
Siena 3-2 Ancona
Inter 0-0 Chievo
Empoli 0-0 Lecce
Sampdoria 3-2 Bologna

1 Milan 25 N 20 F 4 B 1 H 50-15 G 64 Pike
2 Roma 25 17 6 2 55 11 57
3 Juventus 25 17 4 4 51 30 55
4 Lazio 24 12 5 7 35 25 41
5 Parma 25 11 8 6 37 34 41
6 Udinese 25 10 8 7 31 28 38
7 Internazionale 25 10 7 8 40 27 37
8 Sampdoria 25 9 9 7 32 31 36
9 Chievo 25 8 7 10 25 27 31
10 Brescia 25 6 10 9 37 41 28
11 Lecce 25 7 6 12 28 39 27
12 Siena 25 6 8 11 31 38 26
13 Bologna 24 6 7 11 27 36 25
14 Modena 25 5 10 10 21 32 25
15 Reggina 25 4 12 9 20 34 24
16 Empoli 25 5 7 13 18 39 22
17 Perugia 25 2 13 10 31 44 19
18 Ancona 25 0 7 18 11 49 7

AlbShkodra
12-04-2004, 19:22
Java e 26-te.
Udinese-Juventus 0-0
Milan-Parma 3-1
Ancona-Inter 0-2
Bologna-Brescia 3-0
Chievo-Siena 1-1
Empoli-Sampdoria 1-1
Lecce-Perugia 1-2
Modena-Reggina 1-2
Lazio-Roma (e anulluar)
Java e 27-te.
Brescia-Ancona 5-2
Juventus-Modena 3-1
Milan-Chievo 2-2
Parma-Empoli 4-0
Perugia-Lazio 1-2
Reggina-Inter 0-2
Roma-Bologna 1-2
Sampdoria-Lecce 2-2
Siena-Udinese 1-0
Java e 28-te.
Ancona-Sampdoria 0-1
Bologna-Reggina 2-2
Chievo-Parma 0-2
Empoli-Perugia 1-0
Lazio-Siena 5-2
Lecce-Roma 0-3
Modena-Milan 1-1
Udinese-Brescia 4-3
Inter-Juventus 3-2
Java e 29-te.
Ancona-Bologna 3-2
Brescia-Modena 0-0
Milan-Empoli 1-0
Parma-Lecce 3-1
Reggina-Udinese 0-1
Roma-Chievo 3-1
Siena-Sampdoria 0-0
Juventus-Lazio 1-0
Perugia-Inter 2-3

Renditja pas Javes e 29-te.
1 Milan 29N 22F 6B 1H 57-19G 72 Pike
2 Roma 28 19 6 3 62 14 63 ''
3 Juventus 29 19 5 5 57 34 62 ''
4 Parma 29 14 8 7 47 38 50 ''
5 Inter 29 14 7 8 50 31 49 ''
6 Lazio 28 14 5 9 43 31 47 ''
7 Udinese 29 12 9 8 36 32 45 ''
8 Sampdoria 29 10 12 7 36 34 42 ''
9 Bologna 29 9 8 12 38 43 35 ''
10 Chievo 29 8 9 12 29 35 33 ''
11 Brescia 29 7 11 11 45 50 32 ''
12 Siena 29 7 10 12 35 44 31 ''
13 Reggina 29 5 13 11 24 40 28 ''
14 Lecce 29 7 7 15 32 49 28 ''
15 Modena 29 5 12 12 24 38 27 ''
16 Empoli 29 6 8 15 20 45 26 ''
17 Perugia 29 3 13 13 36 51 22 ''
18 Ancona 29 1 7 21 16 59 10 ''

(Lazio dhe Roma nje ndeshje me pak)

AlbShkodra
20-04-2004, 17:09
Serie A: Java e 30-te.

Chievo - Reggina 0 - 0
Empoli - Brescia1 - 1
37' p.t. Ficini aut. (Empoli)
33' s.t. Gasparetto (Empoli)
Inter - Bologna 4 - 2
32' p.t. Recoba (Inter)
08' s.t. Cannavaro (Inter)
10' s.t. Stankovic (Inter)
22' s.t. Bellucci (Bologna)
25' s.t. Martins (Inter)
31' s.t. Bellucci (Bologna)
Lazio - Ancona 4 - 2
11' p.t. Bucchi (Ancona)
12' p.t. Couto (Lazio)
19' s.t. Andersson (Ancona)
28' s.t. Fiore (Lazio)
36' s.t. Couto (Lazio)
44' s.t. Zauri (Lazio)
Lecce - Udinese 2 - 1
23' p.t. Jorgensen (Udinese)
44' p.t. Cassetti (Lecce)
40' s.t. Chevanton (Lecce)
Modena - Roma 0 - 1
10' s.t. Totti (Roma)
Parma - Juventus 2 - 2
35' p.t. Carbone (Parma)
33' s.t. Di Vaio (Juventus)
36' s.t. Gilardino (Parma)
47' s.t. Tudor (Juventus)
Sampdoria - Perugia 3 - 2
38' p.t. Diana (Sampdoria)
44' p.t. Flachi (Sampdoria)
01' s.t. Ze Maria (Perugia)
39' s.t. Ravanelli (Perugia)
42' s.t. Flachi (Sampdoria)
Siena - Milan 1 - 2
27' p.t. Shevchenko (Milan)
37' p.t. Chiesa rig. (Siena)
35' s.t. Kaka (Milan)

1.Milan 75
1.Roma* 66
3.Juventus 63
4.Inter 52
5.Parma 51
6.Lazio* 50
7.Sampdoria 45
8.Udinese 45
9.Bologna 35
10.Chievo 34
11.Brescia 33
12.Siena 31
13.Lecce 31
14.Reggina 29
15.Modena 27
16.Empoli 27
17.Perugia 22
18.Ancona 10

(Roma dhe Lazio nje ndeshje me pak)

AlbShkodra
28-04-2004, 02:16
Java e 31-te.
Ancona - Chievo 0 - 2
12' s.t. Sala (Chievo)
34' s.t. Semioli (Chievo)
Bologna - Siena 3 - 1
32' p.t. Dalla Bona (Bologna)
17' s.t. Bellucci (Bologna)
23' s.t. Mignani (Siena)
38' s.t. Nervo (Bologna)
Brescia - Perugia 1 - 1
37' p.t. Ravanelli (Perugia)
46' p.t. Baggio (Brescia)
Inter - Lazio 0 - 0
Juventus - Lecce 3 - 4
02' p.t. Trezeguet (Juventus)
23' p.t. Franceschini (Lecce)
28' p.t. Konan (Lecce)
43' p.t. Konan (Lecce)
07' s.t. Chevanton (Lecce)
10' s.t. Maresca (Juventus)
34' s.t. Del Piero (Juventus)
Modena - Sampdoria 1 - 0
14' s.t. Kamara (Modena)
Reggina - Parma 1 - 1
08' p.t. Bresciano (Parma)
03' s.t. Torrisi (Reggina)
Roma - Empoli 3 - 0
41' p.t. Totti (Roma)
20' s.t. Carew (Roma)
44' s.t. Totti (Roma)
Udinese - Milan 0 - 0

1.Milan 76
2.Roma 70
3.Juventus 63
4.Inter 53
5.Lazio 52
6.Parma 52
7.Udinese 46
8.Sampdoria 45
9.Bologna 38
10.Chievo 37
11.Brescia 34
12.Lecce 34
13.Siena 31
14.Modena 30
15.Reggina 30
16.Empoli 27
17.Perugia 23
18.Ancona 10

AlbShkodra
28-04-2004, 02:16
Java e 31-te.
Ancona - Chievo 0 - 2
12' s.t. Sala (Chievo)
34' s.t. Semioli (Chievo)
Bologna - Siena 3 - 1
32' p.t. Dalla Bona (Bologna)
17' s.t. Bellucci (Bologna)
23' s.t. Mignani (Siena)
38' s.t. Nervo (Bologna)
Brescia - Perugia 1 - 1
37' p.t. Ravanelli (Perugia)
46' p.t. Baggio (Brescia)
Inter - Lazio 0 - 0
Juventus - Lecce 3 - 4
02' p.t. Trezeguet (Juventus)
23' p.t. Franceschini (Lecce)
28' p.t. Konan (Lecce)
43' p.t. Konan (Lecce)
07' s.t. Chevanton (Lecce)
10' s.t. Maresca (Juventus)
34' s.t. Del Piero (Juventus)
Modena - Sampdoria 1 - 0
14' s.t. Kamara (Modena)
Reggina - Parma 1 - 1
08' p.t. Bresciano (Parma)
03' s.t. Torrisi (Reggina)
Roma - Empoli 3 - 0
41' p.t. Totti (Roma)
20' s.t. Carew (Roma)
44' s.t. Totti (Roma)
Udinese - Milan 0 - 0

1.Milan 76
2.Roma 70
3.Juventus 63
4.Inter 53
5.Lazio 52
6.Parma 52
7.Udinese 46
8.Sampdoria 45
9.Bologna 38
10.Chievo 37
11.Brescia 34
12.Lecce 34
13.Siena 31
14.Modena 30
15.Reggina 30
16.Empoli 27
17.Perugia 23
18.Ancona 10

AlbShkodra
03-05-2004, 08:47
Java e 32-te.
MILAN Campioni d'Italia!

Me fitoren 1-0 kunder Romes me gol te Shevchenkos ne minuten e dyte te ndeshjes Milan shpallet kampion i Italise per te 17-ten here.
Ishte ndeshje vendimtare per Romen dhe vetem fitorja mund ti mbante ne lufte per titullin sado pak, por ne pergjithesi Milan luajti mire dhe e kontrolloi pothuaj gjithe ndeshjen dhe e meritoi fitoren.
Parma mori nje fitore me vlere e cila eshte ne vendin e katert tashme, 2 pike me shume se Inter dhe Lazio.
Juventus vazhdon ''ditet e zeza'' dhe mundet nga Perugia 1-0, por gjithsesi e ka siguruar vendin e trete por do te marre pjese ne turin e kualifikimeve per ne Champions League se bashku me njeren nga skuadrat qe luftojne per vendin e katert, Parma, Inter dhe Lazio.
Inter humb ne Lecce dhe mund te kete pasoja kjo humbje sepse nese do i mungoj skuadrave elite te europes sezonin e ardhshem do te jete deshtim i plote i zikalterve.
Lazio ne Rome nuk shkon me shume se te barazimi kunder Reggines, gje qe i veshtireson pozitat per nje vend ne Champions
Empoli mori nje trepikesh me vlere duke i krijuar vetes shansin per te qendruar ne Serie A.
Udinese fiton ne Sampdoria dhe nje fitore ne 2 ndeshjet e fundit do i siguronte nje vend ne kupen Uefa.

Chievo - Modena 2 - 0
24' (2T ) Sala L. (Chi) , 44' (2T ) Amauri C. (Chi) .
Empoli - Bologna 2 - 0
40' (1T ) Belleri M. (Emp) , 29' (2T ) Vannucchi I. (Emp) .
Lazio - Reggina 1 - 1
23' (1T ) Lopez C. (Laz) , 8' (2T ) Cozza F. (Reg) (Rig.).
Lecce - Inter 2 - 1
36' (1T ) Adriano L. (Int) (Rig.), 2' (2T ) Tonetto M. (Lec) , 25' (2T ) Bovo C. (Lec) .
Milan - Roma 1 - 0
2' (1T ) Shevchenko A. (Mil) .
Parma - Ancona 3 - 1
9' (1T ) Gilardino A. (Par) , 16' (1T ) Carbone B. (Par) , 30' (1T ) Bresciano M. (Par) , 33' (1T ) Bucchi C. (Anc) .
Perugia - Juventus 1 - 0
4' (2T ) Ravanelli F. (Per) .
Sampdoria - Udinese 1 - 3
28' (1T ) Jankulovski M. (Udi) , 6' (2T ) Bazzani F. (Sam) , 13' (2T ) Pizarro D. (Udi) (Rig.), 42' (2T ) Iaquinta V. (Udi) .
Siena - Brescia 0 - 1
15' (2T ) Brighi M. (Bre) .

1.Milan 79, 2.Roma 70, 3.Juventus 63, 4.Parma 55, 5.Inter 53, 6.Lazio 53, 7.Udinese 49, 8.Sampdoria 45, 9.Chievo 40, 10.Bologna 38, 11.Brescia 37, 12.Lecce 37, 13.Siena 31, 14.Reggina 31, 15.Modena 30, 16.Empoli 30, 17.Perugia 26, 18.Ancona 10

AlbShkodra
04-05-2004, 02:28
Anceloti: Besoj se ishte nje titull i merituar

Shume i kenaqur trajneri Karlo Anceloti, dhe nuk ka se si te jete ndryshe: Eshte titulli i tij i pare si trajner. Jane emocione te medha, - komenton trajneri kuqezi, - edhe pse akoma nuk i kam bere llogarite. Nje titull i merituar besoj. Po jam i kenaqur. Edhe per arsye se me vjen ne mendje ndeshje e luajtur ne Peruxhia me Juventusin‚?¶ Besoj se tashme eshte mbyllur perfundimisht ne tabu. Kemi bere nje kampionat te mrekullueshem. Besoj se eshte e drejte keshtu". Trajneri i Milanit ka pershkruar keshtu te dielen speciale: "Ishte nje fitore e ndertuar dale-ngadale, - ka thene ai. - E kemi perballuar me qetesi kete ndeshje dhe ia arritem qellimit".

AlbShkodra
04-05-2004, 02:33
Capello: Komplimente kampioneve te Italise

Trajneri i Romes, Fabio Capello, nuk polemizon per episodin e prekjes se topit me dore nga Shevchenko, por i ben homazh Milan: "Tashme rezultati eshte vendosur, kampionet e Italise jane ata, ju bejme komplimente, nuk do te kthehemi te ajo cfare ka ndodhur ne fushe, edhe pse ndeshja sigurisht qe do te kishte ndryshuar‚?¶. Nuk kemi bere nje loje te mire ne pjesen e pare, pastaj dhe goli i pesuar qe ne minutat e para beri detyren e tij ne psikologjine e skuadres. Megjithate triumfi i Milanit eshte i merituar". Trajneri verdhekuq ka bere elozhe per kundershtaret, duke theksuar se diferencen mes ketyre dy skuadrave ne klasifikim e kane bere pikerisht takimet direkte.

AlbShkodra
04-05-2004, 02:36
Marcelo Lipi: Ky nuk eshte Juventusi im

Marcelo Lipi ka ngritur zerin tani ne fund te sezonit. Humbja e Juventusit kunder Peruxhias ne ndeshjet e luajtura dje per javen e 32-te kampionatit italian e ka lene ate gati pa fjale. "Ky nuk eshte Juventusi, Juventusi im nuk eshte ky. Motivi i kesaj prove? Nuk e di, di vetem qe me vjen shume keq qe gjithcka te perfundoje ne kete menyre, sepse kjo skuader dhe kjo shoqeri nuk meriton te perfundoje ne kete menyre". Nderkohe qe ai i eshte pergjigjur dhe nje pyetjeje per objektivin ne Kupen e Italise: "Por kjo nuk eshte menyra me e mire per te mbyllur sezonin".

AlbShkodra
07-05-2004, 03:12
Roma-Peruxhia ne Palermo
Roma nuk do te apeloje kunder pezullimit te fushes dhe do te luaje edhe ndaj Peruxhias ne Palermo. Vendimi eshte zyrtarizuar te marten mbrema nga presidenti i Liges. Verdhekuqte do ta mbyllin keshtu kampionatin larg nga stadiumi i tyre, "Olimpiko", pa mundur ta pershendesin publikun. Skuadra e Kapelos nuk luan ne shtepi prej 28 marsit, per shkak te pezullimit pas ngjarjeve te derbit, dhe tani per shkak te sjelljes se tifozeve verdhekuq ne "San Siro".
Verdhekuqte, me mungesa ne stervitje
Dje Roma ka zbritur ne fushe per te pergatitur ndeshjen ndaj Peruxhias, te cilen do ta luaje ne Palermo per shkak te pezullimit te "Olimpikos". Ne stervitjen e djeshme mungonin civu, per te cilin sezoni tanime ka perfunduar, Zebinaja dhe Toti.
Kozmi: Shpresojme te gabimet e kundershtareve
Serse Kozmi kerkon t'u jape entuziazmin e duhur lojtareve te tij ne kuader te sfides teper delikate ndaj Romes kete jave. "Ndaj Juves pashe nje Peruxhia te mire, e cila tregoi se po vazhdon te luftoje, pavaresisht nga pozitat ne renditje. Per t'u shenuar ishin disa gjera pozitive, si debutimi ne kampionat i Gedafit, nje djale qe kurorezoi nje enderr pikerisht ndaj skuadres se tij te zemres dhe goli i shkelqyer i Ravanelit. Tani duhet te synojme vetem fitoren ndaj Romes, duke shpresuar edhe qe rivalet tane te gabojne."
Inzagi, pas 9 ditesh ne stervitje
Edhe 9 dite dhe Filipo Inzagi do te mund te kthehet te vrapoje ne fushe. Kjo eshte koha e riaftesimit e parashikuar nga mjeket e qendres "Izokonetic" per sulmuesin kuqezi. "Rikthimi ne fushe eshte parashikuar 15 dite nga nderhyrja kirurgjikale dhe pacienti po i respekton tabelat e programit," - thone mjeket.
Ankona, "jo" Zhardelit te Palmeirasi
Rroga e prapambetur qe Ankona i detyrohet Mario Zhardelit, mund te bllokoje kalimin e tij te Palmeirasi. Kartoni i sulmuesit shtatlarte i perket Boltonit, por lojtari eshte ende i lidhur me skuadren e vendit te fundit ne Itali, sepse ka nje kontrate qe i skadon me 30 qershor te muajit qe vjen.
Ultimatumi i Totit: Garanci, ose ia mbatha!
Francesko Toti i leshon nje ultimatum Romes dhe kercenon se do ta braktise kryeqytetin nese skuadra verdhekuqe nuk mbetet konkurruese. "Roma duhet te mbetet sikurse eshte sivjet, pra ne nivelet me te larta, - ka deklaruar ai per "La Gazzetta dello Sport", ? perndryshe ne mendjen time eshte vetem Reali i Madridit. Futbolli spanjoll me terheq. Per respekt te tifozeve verdhekuq nuk mund te shkoja kurre ne nje tjeter klub italian, edhe pse nje propozimi te Milanit do te ishte e veshtire ta refuzoja."
Baldini: Pa merak, do te mbetemi konkurrues
Franko Baldini i pergjigjet Totit, duke e qetesuar ne njefare menyre kapitenin e Romes: "Nuk jane vetem ndjesi, por kam informacione te sakta qe me bejne te kem besim te plote per sa i takon konkurrueshmerise se Romes ne te ardhmen." Ne intervisten e gjate te dhene per "Gazzetta"-n, Toti eshte shprehu i shqetesuar per shitjet e mundshme te Emersonit dhe Samuelit. Por drejtori sportiv verdhekuq nuk ndryshon qendrim: "I bej thirrje Franceskos te rrije i qete. Jam i bindur se do te jemi serish nje skuader e madhe edhe pa ta." E ardhmja e klubit verdhekuq do te varet edhe nga rinovimi i kontrates me "Sky": "Kjo eshte nje situate me te cilen po merremi ende."

AlbShkodra
11-05-2004, 02:57
SERIE A: Java e 33-te.

Ancona - Empoli 2 - 1
19' p.t. Milanese (Ancona)
23' s.t. Vannucchi (Empoli)
28' s.t. Sommese rig. (Ancona)
Brescia - Lazio 2 - 1
36'.s.t. Mauri (Brescia)
44' s.t. Baggio (Brescia)
48' s.t. Cesar (Lazio)
Bologna - Lecce 1 - 1
34' p.t. Tare (Bologna)
50' s.t. Chevanton (Lecce)
Inter - Parma 1 - 0
17' s.t. Adriano (Inter
Juventus - Sampdoria 2 - 0
37' p.t. Legrottaglie (Juventus)
44' p.t. Appiah (Juventus)
Juventus - Sampdoria 2 - 0
37' p.t. Legrottaglie (Juventus)
44' p.t. Appiah (Juventus)
Modena - Siena 1 - 3
42' p.t. Taddei (Siena)
36' s.t. Taddei (Siena)
39' s.t. Marazzina (Modena)
48' s.t. Chiesa (Siena)
Reggina - Milan 2 - 1
08' p.t. Di Michele (Reggina)
30' p.t. Cozza rig. (Reggina)
06' s.t. Shevchenko (Milan)
Roma - Perugia 1 - 3
12' p.t. Cassano (Roma)
18' p.t. Ze' Maria (Perugia)
24' p.t. Ze' Maria rig. (Perugia)
38' s.t. Ravanelli (Perugia)
Udinese - Chievo 1 - 1
46' p.t. Iaquinta (Udinese)
32' p.t. Cossato (Chievo)

(p.t) pjesa e pare,(s.t) pjesa e dyte.

Renditja
Nr. Skuadra Nd. F B H Gol. Dif. Pt.
1. Milan 33 24 7 2 61:22 +39 79
2. Roma 33 21 7 5 68:19 +49 70
3. Juventus 33 20 6 7 64:41 +23 66
4. Inter 33 16 8 9 56:35 +21 56
5. Parma 33 15 10 8 53:43 +10 55
6. Lazio 33 15 8 10 50:37 +13 53
7. Udinese 33 13 11 9 41:36 +5 50
8. Sampdoria 33 11 12 10 40:42 -2 45
9. Chievo 33 10 11 12 34:36 -2 41
10. Brescia 33 9 13 11 50:53 -3 40
11. Bologna 33 10 9 14 44:51 -7 39
12. Lecce 33 10 8 15 41:55 -14 38
13. Siena 33 8 10 15 40:51 -11 34
14. Reggina 33 6 16 11 28:43 -15 34
15. Modena 33 6 12 15 26:44 -18 30
16. Empoli 33 7 9 17 24:51 -27 30
17. Perugia 33 5 14 14 43:56 -13 29
18. Ancona 33 2 7 24 21:69 -48 13

AlbShkodra
11-05-2004, 03:05
Inter ‚??Parma 1-0
Perballja direkte per Champions League ne "San Siro". Ndeshje e veshtire per Interin kunder nje skuadre shume te rrezikshme dhe te motivuar. Ne fund ceshtja eshte zgjidhur nga Adriano me nje gol te bukur ne minuten e 17 te pjeses se dyte nga nje goditje denimi.
Breshia-Lacio 2-1
Brescia i kishte shpetuar renies ne Serine B edhe matematikisht, ndersa Lazi shikon tashme larg Champions League. Por djemte e Macinit, nuk arrijne te fitojne kunder Baxhos me shoke. Madje ne minuten e 36-te te pjeses se dyte Stefani shenon golin e 1-0 qe e largonte Lacion nga pjesemarrja ne Europe. Me pas, rezultati konfirmohet nga Roberto Baxhio, qe ne minutat e fundit fikson rezultatin 2-0 fale nje goli te mrekullueshem. Por lacialet arrijne te ngushtojne ne 2-1 me ane te Esar ne minutat shtese.
Rexhina-Milan 2-1
Nje Milan i kenaqur dhe i lodhur nga festa e titullit prezantohet ne Rexhio Kalabria per te nderuar kampionatin sic ka thene dhe vete trajneri Anceloti. Motivacionet e kampioneve te rinj te Italise ishin tashme te skarcuara. Ata do te luanin ne shtepine e Rexhines, nje skuadre qe rrezikonte qendrimin ne serine A. Dhe ne fakt ne gjysme ore me De Michelen e Cozzan (me 11-metersh) te zotet e shtepise arrijne te sigurojne rezultatin. Ne minuten e 16-te te pjeses se dyte Shevchenko ngushton rezultatin ne 2-1. Nje gol qe i sherben ukrainasit per te fituar titullin e golashenuesit, ndersa vendasit festojne qendrimin edhe per nje vit tjeter ne eliten e futbollit italian.
Roma- Peruxhia 1-3
Roma tashme e ka mendjen te sezoni i ardhshem mes problemeve te klubit dhe shume lojtareve qe po ikin. Keshtu shpjegohet humbja e djeshme ne fushen asnjanese te Palermos. Ne fillim shenon Kasano (12'), por me pas‚?¶‚?¶‚?¶.. Ze Maria dhuron nje dopjete qe Ravanelli e perfeksionon ne fund te ndeshjes. Peruxhio edhe pse me shpresa te pakta, mund te luaje akoma dhe ndeshjen e fundit per qendrimin ne Serine A. Bolonja e Lece ndahen ne paqe (1-1). Ankona fiton 2-1 perballe Empoli. Juventus merr fitoren e krenarise perballe Sampdorias. Sina mund Modenen ne shtepi dhe siguron qendrimin ne Serine A. Vetem barazim 1-1 mes Udinezes dhe Kievos.

''SHEKULLI''

AlbShkodra
12-05-2004, 06:12
Ovacione nga tifozerite perkatese per Baxhion, Sinjorin, Maldinin dhe Lipin
Futbolli "kurorezon" idhujt e tij
Java e 33-te e Serise A ka qene edhe java ne te cilen jane kurorezuar disa nga idhujt e Serise A. Nderkohe qe ne Bolonje tifozet emiliane pershendesnin me flamuj dhe banderola, Bepe Sinjorin, i cili ne fund te sezonit do te largohet nga Seria A, ne Rexhio Kalabria i gjithe stadiumi "Granilo" i bente thirrje kapitenit te Milanit, Paolo Maldinit, qe te ndryshonte mendje dhe te ndihmonte kombetaren italiane ne evropianin portugez. "Maldini ne kombetare!"- brohoriste i gjithe stadiumi kur ky i fundit u zevendesua nga Anceloti ne minuten e 26-te te pjeses se dyte. Ndersa i gjithe "Dele Alpi" ishte ne kembe per t'i dhene lamtumiren nje prej trajnereve me te medhenj te historise se Juventusit, Marcelo Lipit. Java e 33-te ka qene edhe java e lamtumirave te medha, si ajo e Roberto Baxhios ne "Rigamonti". Per "Bishtalecin" ishte lamtumira perpara publikut te tij, sepse ate perfundimtare me futbollin do ta jape te dielen e ardhshme, pas ndeshjes Milan-Breshia ne "San Siro". Ka edhe nga ata, si tifozet e Romes, te cilet, edhe pse e kane kuptuar se Totit do te largohet, nuk duan t'u besojne syve dhe nuk ia kane dhene lamtumiren kapitenit te tyre, pavaresisht se si gjithmone ne cdo prekje te topit prej tij nuk mungonin ovacionet gjate ndeshje Roma-Peruxhia.

AlbShkodra
12-05-2004, 06:15
cevanton: Do te shenoj ende
Sulmuesi i Leces, cevanton, pasi ka hyre ne historine e klubit puliez si sulmuesi qe ka shenuar me shume me fanellen e Leces gjate nje kampionati ne Serine A, ka thene: "Do te shenoj ende. Ndaj Rexhines, ne javen e fundit, dua te arrij shifren e 20 golave ne Serine A, shifer qe ne fillim te kampionatit dukej e paimagjinueshme."
Abiati prane Arsenalit
Abiati ne prag te lamtumires me Milanin. 26-vjecari ka thene: "Nuk do te jete e lehte te zgjedh nje skuader tjeter pas Milanit. Me duhet te pranoj se kam pasur nje oferte mjaft interesante nga Arsenali, te cilen mund ta pranoj. Drejtuesit londineze po vazhdojne bisedimet me menaxherin tim."
Tifozet e Juves "refuzojne" Vierin
Tifozet e Juventusit nuk duan ta kene ne skuadren e tyre sezonin e ardhshem sulmuesin aktual te Interit, Kristian Vieri. Gjate ndeshjes me Sampdorian, koret e "Dele Alpit" kane thene: "Nuk e duam "Bobon" perpara Xhilardinos."
Milani percakton turneun ne Azi
Milan-Hong Kong do te jete ndeshja miqesore qe do te luhet ne fund te muajit maj. Kuqezinjte do te zhvillojne nje turne ne Azi dhe kane filluar te percaktojne datat e ndeshjeve. Mes futbollisteve kuqezinj qe do te udhetojne do te jete edhe Sinjori, por nuk do te mungojne as emra te tille, si Maldini dhe Shevcenko.
Foti: Pergezoj trajnerin dhe futbollistet
Foti, presidenti i Rexhines, ka thene: "Ka qene nje fitore e madhe ndaj Milanit dhe jemi te lumtur qe mund te festojme qendrimin ne Serine A. Kampionati i ardhshem do te jete i pesti per ne mes me te mirave dhe ky eshte nje nder i madh. Dua te pergezoj trajnerin, futbollistet dhe te falenderoj tifozet."
Delio Rosi, trajneri i Leces, ka thene: "Duam ta mbyllim kete kampionat me nje fitore dhe per kete do te luajme si ne finale ndaj Rexhines. Duam t'u bejme nje dhurate te fundit tifozeve tane ne kete sezon te mbushur me kenaqesi per ta."
Prandeli, pas humbjes se Parmes ndaj Interit, eshte pare ne Torino duke darkuar me tre drejtuesit e Juventusit, Moxhin, Xhiraudon dhe Betegen. Flitet se marreveshja ndermjet dy paleve eshte arrire dhe do te behet zyrtare me 13 maj, nje dite pas ndeshjes finale te Kupes se Italise.
Totenhemi, klubi i Premier Liges, ka shkuar per te bere "pazar" ne Torino. Sipas shtypit britanik, Mark Juliano, Paolo Montero dhe Antonio Konte sezonin e ardhshem mund t'i bashkohen skuadres londineze.

blackblue4ever
12-05-2004, 10:43
Origjinali i postuar nga AlbShkodra
Tifozet e Juves "refuzojne" Vierin
Tifozet e Juventusit nuk duan ta kene ne skuadren e tyre sezonin e ardhshem sulmuesin aktual te Interit, Kristian Vieri. Gjate ndeshjes me Sampdorian, koret e "Dele Alpit" kane thene: "Nuk e duam "Bobon" perpara Xhilardinos."
. [/B]


Hahahahaahahahahahaha.
O yllo, kete do e kesh marre nga ndonje site i Juventusit....gjithsesi mos kini merak, sepse edhe po te doni ju.....ai nuk ka per ardhur.

AlbShkodra
13-05-2004, 03:11
Origjinali i postuar nga black&blue4ever
Hahahahaahahahahahaha.
O yllo, kete do e kesh marre nga ndonje site i Juventusit....gjithsesi mos kini merak, sepse edhe po te doni ju.....ai nuk ka per ardhur.

Ciao star!
Une personalisht e pelqej Bobon dhe sigurisht qe do ishte mire per ne nese do vinte, nese do e blenin dmth sepse kuptohet qe ai vjen sepse ka nderin te luaje ne nje nder klubet me madheshtore ne bote.

AlbShkodra
13-05-2004, 03:14
Seria A edhe te premten, ja planet sekrete te "Sky"

Sezoni i ardhshem i Serise A (2004-2005) me 20 skuadra do te transmetohet direkt ne kater dite. Ne fakt do te luhet te premten, te shtunen, te dielen dhe te henen. Keshtu deshiron Ruperth Murdoch, i cili sapo ka mbyllur vitin e pare me"Sky" ne Itali dhe tashme ka ndermend te propozoje nje model te ri per futbollin. E reja e madhe qe pritet eshte nje takim i Serise A te luhet te premten ne mbremje. Sikurse shpjegon Tullio Camiglieri, drejtori i komunikacionit te "Sky": "Po studjojme programin per sezonin e ardhshem. Shpresojme te kemi me vete te 20 skuadrat dhe deshirojme qe abonentet tane te mos shikojne vetem skuadren e zemres por edhe te tjerat, pervec ndeshjeve te medha. Retorika e kampionatit te serise A te dielen, me te gjitha ndeshjet qe luhen ne te njejten ore, nuk ka me arsye pse te ekzistoje. Te premten ne mbremje mund te jepet nje ndeshje e serise A dhe pasdite nje e Serise B. Me nje alternim. Pastaj te shtunen 2 ndeshje te A-se, si tani: nje pasdite dhe nje ne mbremje. Te dielen mund te luhet ne tre orare te ndryshme: nje ndeshje ne dreke (ne 13.00) si vendet e tjera europiane, pastaj vine takimet e pasdites ne 15.00 dhe takimi i mbremjes. Dhe ne fund nje ndeshje te henen ne mbremje, e alternuar ndoshta me nje ndeshje te serise B. Nje here seria A ne 20.30 e seria B ne 18.30. Ndersa javen tjeter orari i alternuar. Po punojme per kete prej disa kohesh. Megjithate, eshte demonstruar prej kohesh qe futbolli ne TV nuk i largon spektaroret nga stadiumi. Prandaj nuk e kuptoj pse programi yne shqeteson te tjeret: madje jam i bindur qe do te ishte ne favor te tifozeve qe do te kishin ne dore te zgjidhnin stadiumin dhe televizionin".

AlbShkodra
13-05-2004, 04:24
Reali fillon bisedimet me Romen!

Reali i Madridit ka konfirmuar se ka filluar bisedimet me Romen dhe, sipas shtypit spanjoll, madrilenet kane shenjestruar tre lojtare te klubit italian. E perditshmja spanjolle "Marca" ka bere te ditur se Reali do te mundohet te binde Valter Samuelin, Emersonin dhe Francesko Totin qe te largohen nga nenkampionet e Serise A, qe nuk po kalojne situate te mire financiare. Klubi "merenges" ka pranuar se i ka filluar bisedimet me homologet italiane, por nuk ka bere te ditur emrat e lojtareve qe kerkohen. "Asnje drejtues i Realit te Madridit nuk ka shkuar ne Rome, por eshte e sigurt qe i kemi filluar bisedimet, me synimin per arritur nje marreveshje. Nuk mund te them me shume," - tha nje zyrtar i Realit. Javen e shkuar dukej se mbrojtesi argjentinas Samuel po i drejtohej celsit, por Reali eshte gati te nderhyje ne kete levizje. Skuadra e kryeqytetit spanjoll ka nevoje per forca te reja ne mbrojtje, pasi synimet e klubit per te fituar trofe kete sezon jane demtuar nga mungesa e mbrojtesve me nivel. "Galaktiket" u detyruan te ndryshonin disa here Ivan Helgeren, Raul Bravon, Fransisko Pavonin dhe Alvaro Mehian, ne perpjekje per te zgjidhur problemet ne qender te mbrojtjes dhe tashme deshirojne te formojne nje mbrojtje te denje per nje skuader te madhe. Sipas shtypit, vlera e Samuelit eshte rreth 8?10 milione sterlina dhe tashme lojtari ka zgjedhur te shkoje ne Spanje. Reali ka provuar gjithashtu se largimi i Klod Makeleles ka qene shume i demshem per skuadres dhe shansi per te marre mesfushorin brazilian Emerson mund te jete shume terheqes. Ish-ylli i Bajer Leverkusenit do ta perfundoje kontraten me Romen ne fund te sezonit te ardhshem dhe klubi italian eshte gati ta shese, ne menyre qe te mos e humbase pa asnje para sezonin e ardhshem. Por lojtari qe ka rene me shume ne sy eshte Toti, i cili ndiqet prej kohesh nga Reali. Italiani 27-vjecar eshte nje "galaktik" i vertete dhe drejtori sportiv i Realit, Horge Valdano, ka pranuar se deshiron ta bleje organizatorin. "Kush nuk do ta donte Totin ne skuader? Nuk dua te them me shume," - tha Valdano. Toti vlen rreth 30 milione sterlina dhe Reali eshte gati te beje nje sforco per te marre talentin e futbollit italian.

AlbShkodra
17-05-2004, 01:02
SERIE A: Java e fundit e sezonit 2003/04.

Milani feston titullin e 17-te, duke i bere nje mbyllje spektakel kampionatit me fitoren 4-2 kunder Brescias.
Inter merr 3 piket me shume vlere ne Empoli duke siguruar vendin e 4-t i cili i jep te drejten e pjesemarrjes ne Champions League sezonin e ardhshem por me pare duhet te fitoje nje ndeshje 2 takimeshe ne turin e kualifikimeve se bashku me Juventusin e vendit te 3-te, nderkohe Roma e kishte siguruar vendin e 2-te e cila do te hyje direkt ne Champions.
Parma dhe Lazio sezonin e ardhshem do te luajne ne kupen Uefa se bashku me Udinesen e vendit te 7-te, ndersa Sampdoria ka te drejte te luaje ne kupen Intertoto nese deshiron.
Perugia fiton kunder Ancones dhe fale humbjes se Empoli dhe Modenes perfundon ne vendin e 4-t nga fundi, vend i cili i jep te drejten e play-off-it dhe do te luaje me fituesin e vendit te 6-te te Serise B, fituesi do te jete pjesmarres ne Serine A sezonin 2004/05 se bashku me 19 skuadra te tjera sepse ne sezonin e ardhshem Serie A do te perbehet nga 20 skuadra.
Modena, Empoli dhe Ancona dalin automatikisht ne Serine B.

Sezon i suksesshem per Milanin duke u shpallur kampione por ne Europe doli i zhgenjyer kur kishte te gjitha mundesite te fitonte perseri trofeun e vitit te kaluar. Urime MILAN.

Roma ishte mire pothuaj gjate gjithe kampionatit dhe vendin e dyte e merituan plotesisht, ndersa ne kupen Uefa i kishin mundesite te shkonin ne finale por...!

Sezon i lodhshem dhe teper i gjate per Juventus, ndryshe nga fillimi qe ishte pretendenti kryesor per te fituar scudetton por dhe Champions Leagu-en, mesi dhe fundi i sezonit ishte deshperues per ngjyrat bardhezi ku pika me e dobet ishte mbrojtja e cila ishte/eshte shnderruar ne turp.

Interi ju shmang ''falimentimit'' duke zene vendin e 4-t javen e fundit te kampionatit dhe gjithmone ishte larg pretendimeve per ndonje trofe dhe ''vula e zeze'' mbetet nderrimi i traniereve qe tashme eshte bere ''e modes'' per ngjyrat zikalter dhe ne kete menyre eshte e veshtire te arrish sukses sepse cdo tranier ka taktiken e tij dhe lojtareve ju mbetet te mesojne shume!

Lazio humbi dicka te rendesishme, nje vend ne Champions por arriti te fitoje kupen e Italise e cila ne finale mundi Juven, dhe ne fund te fundit moren trofeun e dyte te rendesishem ne Itali. Urime LAZIO.

Per talentin 38 vjecar ROBERTO BAGGIO ishte ndeshja e lamtumires.
Robi doli nga fusha i pershendetur nga 80 mije tifoze te pranishem ne San Siro. Sportisti me i dashur ne Itali u largua nga futbolli prefesional me 2 tituj kampione, nje kupe Italiane dhe nje kupe Uefa te fituara
Ish futbollisti me mire i Europes dhe Botes ndoshta shume here ishte pa fat sepse ishte nje nder talentet me te medhenje te te gjitha koherave.

Serie A: Java 34.
Chievo 2-1 Bologna
Empoli 2-3 Inter
Lazio 2-1 Modena
Lecce 2-1 Reggina
Milan 4-2 Brescia
Parma 4-3 Udinese
Perugia 1-0 Ancona
Sampdoria 0-0 Roma
Siena 1-3 Juventus

1.Milan 82 Pike (Champions League)
2.Roma 71'' (Champions League)
3.Juventus 69'' (Kualifikim, Champions League)
4.Inter 59'' (Kualifikim, Champions League)
5.Parma 58'' (Kupa Uefa)
6.Lazio 56'' (Kupa Uefa)
7.Udinese 50'' (Kupa Uefa)
8.Sampdoria 46''
9.Chievo 44''
10.Lecce 41''
11.Brescia 40''
12.Bologna 39''
13.Siena 34''
14.Reggina 34''
15.Perugia 32'' (play-off)
16.Modena 30'' (Serie B)
17.Empoli 30'' (Serie B)
18.Ancona 13'' (Serie B)

babyangel
18-05-2004, 05:55
alethio,ngushellime per Juven!

AlbShkodra
18-05-2004, 06:17
Origjinali i postuar nga babyangel
alethio,ngushellime per Juven!

Faleminderit per ''ngushellimin''
Ashtu sic vdesin te gjithe, edhe ne mund te vdesim por edhe ringjallemi!
Ciao.

AlbShkodra
21-05-2004, 08:27
Emersoni u thote "jo" Realit

Emersoni (28 vjec) i ka thene "jo" Realit te Madridit dhe i ka nderlikuar planet e Romes, qe kishte nder mend t'ua shiste brazilianin spanjolleve, per te shmangur keshtu kalimin e tij te Juvja (tani duket e sigurt). Nderkohe qe po punohet per te percaktuar nese ekzistojne mundesite per t'i rinisur bisedimet, dje, lidhur me kete ceshtje, eshte shprehur vete Emersoni: "Kerkoj vetem qartesi, - ka deklaruar ai. - Nuk mund te pranoj qe te mbetem ne nje gjendje te tille. Po pres nje telefonate nga ana e agjentit tim per te mesuar nese ka arritur nje marrevshje me klubin apo jo. Nese nuk do te me telefonoje, do te paraqitem gjithsesi ne grumbullimin e skuadres, por s'duhet te jem une ai qe te ngulmoje qe te me zgjatet kontrata."

AlbShkodra
21-05-2004, 08:28
Redondo: Milan, nuk do te harroj!

Ne nje interviste ekskluzive per faqen zyrtare te Milanit ne internet, midis te tjerave mesfushori argjentinas Fernando Redondo i ka dhene zyrtarisht lamtumiren Milanit: "Me vjen shume keq qe do te largohem nga Milani, por kam nevoje te shkoj diku gjetke per te luajtur me rregullisht. Ne moshen qe kam jam i vetedijshem qe nuk kam shume vite karriere perpara dhe me duhet t'i shfrytezoj sa me mire ato. Une e konsideroj shume pozitive eksperiencen time te Milani dhe do te mbetem tifoz i kuqezinjve pergjithmone. Edhe nje here dua te falenderoj tifozet per marredheniet e vecanta qe kemi pasur dhe per mbeshtetjen qe me kane dhene. Nuk do ta harroj kurre." Argjentiansi flet per te kaluaren: "E vetmja gje per te cilen me vjen keq gjate eksperiences sime ne Milano ka qene demtimi i rende qe pesova ne vitin e pare, kjo sepse atehere isha ne kulmin e karrieres sime. Por kjo eshte jeta, ndaj duhet te perballesh me momentet e veshtira te saj. Gjithsesi, arrita te zbres ne fushe me Milanin dhe te fitoj nje kampionat, nje Kupe Italie, nje Superkupe Evrope dhe, cka eshte me e rendesishmja, Ligen e Kampioneve." Ndersa per te ardhmen Redondo thote: "Ne qershor, pas turneut ne Kine, qe do te luaj me Milanin, do te vendos se ku do te luaj sezonin e ardhshem. Me siguri nuk do te qendroj ne Itali, sepse nuk mund te luaj kunder Milanit. Nje dite do te kthehem serish ne Milanelo per te takuar drejtuesit dhe per te pare nje ndeshje ne "San Siro". Eshte nje stadium madheshtor, te cilin nuk do ta harroj kurre."

AlbShkodra
21-05-2004, 08:29
Roma: Samueli te Reali, Zebina te Juve

Samueli eshte i Realit te Madridit. Mungon ende zyrtarizimi dhe, me sa duket, Roma do te perpiqet ta "zvarrise" sa me shume te jete e mundur, te pakten deri ne fund te majit, per arsye te karakterit financiar, qe lidhet me planin e risherimit te klubit. Marreveshja mes dy klubeve eshte arritur. Shifra qe do te hyje ne arkat e skuadres romane do te jete rreth 22 milione euro. Mes se henes dhe se martes, Florentino Perezi ka realizuar gjithcka. Presidenti i klubit spanjoll kishte afruar fillimisht 18 milione euro dhe me pas e kishte cuar oferten deri ne 20. Por ne oret e fundit ajo shkoi deri ne 22, duke marre edhe pergjigje pozitive nga ana e familjes Sensi. Dhe te henen, pikerisht ne Madrid mund te thone dicka me shume, duke pasur parasysh se Perezi tanime e ka ne xhep marreveshjen pesevjecare me argjentinasin (menaxheri i mbrojtesit ndodhet ne Rome prej se henes, por ka nga ata qe garantojne se gjate rruges eshte ndalur me pare ne kryeqytetin spanjoll. Me siguri, te henen mbrema ai ka pasur nje takim te gjate edhe me Baldinin). Samueli do te perfitonte dicka me pake se 4 milione euro ne sezon. Baldini ka disa jave qe po punon per te kerkuar zevendesuesin e argjentinasit dhe te Zebinase, i cili te henen ka arritur marreveshjen me Juven. Tani eshte zyrtare: mbrojtesi francez 25-vjecar, pas 4 sezonesh me Romen, do te veshe fanellen bardhezi ne kampionatin e ardhshem. Zebinaja, i cili ndodhej fare prane Milanit, behet i Juves me parameter zero. Klubi torinez do ta beje publike arritjen e marreveshjes sot ose neser. Tani qendermbrojtesi do ta kete me te veshtire dhe do te mbaje me teper pergjegjesi, pasi do ta nise titullar sezonin e ri. Mulati shtatlarte eshte shprehur: "Ndaj Juves kam shenuar golin tim te vetem ne kampionat me fanellen verdhekuqe. Sic duket, kjo ka qene nje shenje fati. eshte nje nder per mua qe do te le nje skuader te madhe si Roma, per te shkuar ne nje tjeter klub te madh, sikurse eshte Juventusi." Strategjia e Romes tani eshte kjo: objektivi i pare eshte Meksesi, qendermbrojtesi i Okserrit. Francezi po diskuton me klubin e tij per te shmangur ndonje gjyq dhe per t'u larguar, sikurse i ishte premtuar me nje shifer me te vogel, ne krahasim me cmimin aktual te kartonit, rreth 10 milione euro. Nese Meksesi do te arrije t'ia dale mbane shpejt, Roma mund ta bleje rreth 5 milione euro. Te njejten shifer, ndoshta edhe dicka me pak, Roma mund ta investonte edhe per Boneren, i cili s'eshte alternative per Meksesin, por zevendesuesi ideal i Zebinase, ose me sakte nje mbrojtes qe di te luaje si ne qender ashtu edhe ne krah. Kesisoj, francezin plus Boneren. Nese s'do te mberrije Mekesesi, Baldini mund te marre Ferrarin, qe mbetet alternativa kryesore.

AlbShkodra
21-05-2004, 08:30
Parmensi: E ardhmja eshte imja

E ardhmja eshte imja dhe me perket mua. Nese vazhdoj te bej mire, nje dite do te jem edhe une pjese e kombetares se te medhenjve." Diplomaci e vertete e Alberto Xhilardinos, zbulimi i ri i futbollit italian, qe mbush 22 vjec ne korrik dhe eshte golashenuesi i dyte me i mire i kampionatit te Serise A, me 23 gola, nje me pak se Sheva. I qeshur, i gatshem dhe i qete, "Xhila" eshte paraqitur dje ne Koverciano, ne diten e pare te stervitjes me U-21. Pavaresisht nga deshperimi personal dhe popullor, qe provokoi mungesa e grumbullimit ne kombetaren e te medhenjve ne Euro 2004, sulmuesi i ri i Parmes ka vendosur, duke marre shkas edhe nga keshillat e njerezve te afert, te mos polemizoje. Ne fjalet e tij kuptohet keqardhja qe nuk do te marre pjese ne evropian. "Nuk e mohoj qe kam shpresuar, - pranon Xhilardino, - por nuk kam ndier asnje keqardhje dhe e kam perjetuar gjithcka me qetesi, pa polemika. Nese do te thirresha nga Trapatoni, do te ishte nje kenaqesi me shume pas nje sezoni te mrekullueshem. Kam ditur ta pres radhem time, edhe pse Prandeli me ka dhene gjithnje besim, ndersa kur Adrianoja u largua, isha i gatshem. Si po reagoj pas ketij popullariteti? Duke qendruar me kembe ne toke dhe duke kujtuar te gjitha sakrificat e bera." Pyetjes nese Trapatoni i telefonoi per t'i dhene nje shpjegim, Xhilardino u pergjigj: "Nuk me telefonoi, sepse nuk ishte nevoja. Nese eshte justifikuar me faktin qe s'kam pervoje nderkombetare, ndoshta ka pasur arsyet e veta dhe dicka te vertete ka, duke pare qe ka thirrur lojtare te afte dhe te mire, si Vieri e Korradi, qe i cmoj gjithnje. Megjithate, tani jam i perqendruar te kjo aventure. Dua te fitoj Evropianin U-21 per te marre me pas pjese ne olipiade." Me pas, numri 11 verdheblu, qe kerkohet nga gjysma e klubeve te Evropes, shtoi per merkaton: "Shpresoj te marr nje vendim pas Evropianit dhe uroj qe kur te kthehem ne Parme, te gjej pergjigje pozitive nga klubi. Nese nuk do te jete keshtu, do te shoh. Di qe ka nje interesim te Juves dhe eshte nje hipoteze e hapur, edhe pse nuk kam takuar asnje drejtues te klubit bardhezi deri tani. A me pelqen te luaj me Totin e Kasanon? Po, shume, Roma eshte nje tjeter zgjidhje. E perseris, nese nuk mund te qendroj ne Parme dhe nese me vjen nje oferte e mire, do te zgjedh Italine. Nese nuk ndodh keshtu, jam i gatshem te pranoj oferta edhe jashte Italise."

AlbShkodra
21-05-2004, 08:31
Laursen: Faleminderit dhe lamtumire Milan!

Pas blerjes se Jap Stamit, danezi Martin Laursen i ka dhene lamtumiren Milanit. "Preferova te mos e rinovoj kontraten dhe do t'u kerkoj drejtuesve te Milanit qe kete vere te me shesin. Dua te falenderoj Milanin per eksperincen qe me dha ne keto dy vite te mia me ngjyrat kuqezi. Shpresoj te gjej nje skuader te re perpara kampionatit evropian, ne menyre qe te luaj i qete ne Portugali."

AlbShkodra
21-05-2004, 08:31
Kozmi, alternativa e "Don Fabios"

Ne rast se gjate takimit te se enjtes drejtuesit e Romes dhe Fabio Kapelo nuk do ta gjejne gjuhen e perbashket per shkak te shitjeve te mundshme kete vere te Emersonit dhe Samuelit, Roma e ka gjetur zevendesuesin e tij. Behet fjale per trajnerin aktual te Peruxhias, Serse Kozmi, nje tifoz i deklaruar i verdhekuqve. Kozmi ka bere te ditur se do te largohet nga Peruxhia, pavaresisht nga rezultati i ndeshjes shtese qe skuadra umbre do te luaje per qendrimin ne Serine A me te gjashten e Serise B. Kozmi eshte bere alternativa kryesore per te zevendesur Kapelon, pasi Karleto Macone zgjati kontraten e tij me Bolonjen. Gjithsesi, kjo do te ndodhe vetem ne rast se "Don Fabio" vendos te jape doreheqjen. Te premten vendoset gjithcka.

AlbShkodra
22-05-2004, 07:09
Zebina: Te Juvja per te fituar
"Juventusi ka mendesine e veriut. Nje klub qe ka nje kulture te vertete te fitoreve. Te Roma kemi pasur lojtare te jashtezakonshem. Kemi qene edhe kampione te Italise, nje moment i mrekullueshem, por une kam ende oreks. Mund te kishim fituar edhe me shume. Shpresoj t'ia dal me Juventusin". Nje dite pas kalimit te Juventusi, Xhonatan Zebina shprehet: "Gjithcka ndodhi shume shpejt dhe bisedimet e para me Juven u bene para tri ditesh. Ata treguan se me donin vertet. Me Milanin kishim pasur kontakte ne 2-3 muajt e fundit, pastaj asgje. Me Romen nuk m'u dha mundesia te rinovoj kontraten per veshtiresite ekonomike qe dihen. Megjithate, kam ardhur ketu per te fituar."

AlbShkodra
22-05-2004, 07:10
Juve: Deshampi vjen pas "Championsit"

Vazhdon heshtja dhe enigma mbi trajnerin e ri te Juventusit. Por eshte nje heshtje qe flet dhe parashkruan emrin e Didier Deshampit. Juventusi, prej dy javesh, shtyn dite pas dite pohimin, duke u justifikuar gjithnje me menyra te ndryshme, si per shembull me ate te javes qe vjen, dita e finales se Liges se Kampioneve. eshte nje kerkese e bere nga vete trajneri francez per te mos i shperqendruar lojtaret e Monakos para sfides vendimtare te Gelzenkirshenit. Dhe drejtuesit bardhezinj e kane kuptuar dhe miratuar vendimin e tij. Luciano Moxhi kishte premtuar zyrtarizimin e pasardhesit te Lipit nje dite pas finales se Kupes se Italise (13 maj) te merkuren e shkuar, gje qe nuk u be dhe drejtori i pergjithshem juventin kerkoi nje tjeter jave kohe. Por para dy ditesh skadoi edhe ajo. Tani, ne rrugen "Galileo Ferraris" (selia qendrore e klubit bardhezi), te bejne te ditur se midis dites se sotme dhe se henes qe vjen mund te shpallet pohimi i pritur.

AlbShkodra
22-05-2004, 08:12
BOLOGNA KONFIRMON IGLI TARE-n

Igli Tare do te qendroje edhe nje sezon tjeter ne skuadren e Bologna-s. Kjo si pjese e planit te forcimit te skuadres, ku te pashitshem jane tre personazhe te saj, traineri Carletto Mazzone, portieri Gianluca Pagliuca dhe bjondi shtatlarte i kuqezinjve, protagonist i nje sezoni perfekt ne te parin qe u aktivizua me skuadren kuqeblu, pas transferimit nga Brescia. Konfirmohet edhe nje here forma e mire e Tare-s, qe e ben ate serish sulmuesin kryesor te skuadres sone perfaqesuese aktualisht. Nderkohe mes atyre qe do te largohen spikasin emrat e portierit austriak Manninger, Zaccardo-s, Troise-s dhe Emiliano Moretti-t. Lene Bologna-n edhe mesfushoret Dalla Bona e Guly. Mund te qendrojne te rinjte Loviso, e Meghni si dhe veterani Nervo. Dyshime per Locatelli-n, Colucci-n e Pecchia-n, ndersa jepet i sigurte edhe transferimi i Claudio Belluci-t.

AlbShkodra
31-05-2004, 22:51
CARVALHO ME cDO KUSHT!

Ricardo Carvalho dhe Inter, nje "martese" qe mund te behet. Zikalterit e ndjekin prej kohesh qendermbrojtesin e Porto-s dhe paraqitja e tij ka bindur. 26 vjecari eshte gati per te perballuar kampionatin Italian dhe ne rrugen "Durini", jane te vendosur per t'a marre ne "Appiano Gentile". Pengesa e vetme qe mund te gjeje Inter eshte transferimi i Jose Mourinho, qe kerkon t'a marre mbrojtesin te Chelsea. Ne rast te kundert, zikalterit jane te lire te bisedojne me "dragone", kampion i Evropes. Porto ka fiksuar nje cmim prej 9 milione eurosh, por tratativa mund te vendose gjithshka shume shpejt.

AlbShkodra
31-05-2004, 22:52
LUIS FABIANO KERKON KUQEZINJTE
Luis Fabiano deshiron Milan. Kuqezinjte kane nderkohe nje opsion per talentin e ri brazilian, qe do t'a shfrytezojne me shume mundesi sezonin e ardhshem. Aktualisht nuk ka hapesire per mikun e Kaka te "rossoneri"-t, qe do te plotesojne boshllekun e krijuar ne sulm me Bernardo Corradi-n, lojtar me eksperience te provuar. Nje vit mund te ndihmoje Milan-in qe kerkon te studioje progresin e "xhevahirit" ne San Paolo, si teknikisht dhe ne karakter.
Ajo qe mbetet, eshte se 23 vjecari ka siguruar se nuk do te dije per Spanjen dhe Barcellona-n, qe kane bere gati edhe nje oferte per te, duke shkuar aq larg sa permend edhe dokumentat false per te shkuar ne Itali. Edhe nje vit dhe Kaka do te bashkohet me mikun e tij ne Milanello.

AlbShkodra
05-06-2004, 09:52
Inter, zgjidhet ceshtja "Solari"
eshte mbyllur me ne fund dje ne mengjes ne Lozane ceshtja "Solari". Reali i Madridit do t'i paguaje 8 milione Interit, duke zgjidhur keshtu mosmarreveshjen dyvjecare me zikaltrit. Marreveshje eshte arritur fale nderhyrjes se UEFA-s. Likuidimi i plote do te kryhet me dy keste. Ne gusht 2002 Ronaldo kaloi te "merengesat per 35 milione euro, plus nje lojtar (Solari) qe mund te merrej brenda janarit te 2003-shit. Ne raste refuzimi, Interit do t'i takonin 10 milione euro. Dhe Solari nuk ka ardhur kurre ne Milano, duke qene se nuk ka arritur nje marreveshje me klubin e rruges "Durini". Kesisoj, Gjykates Nderkombetare Sportive i ishin drejtuar madrilenet, te cilet e kundershtonin kerkesen prej 10 milione eurosh te klubit italian. Qe ne dy shkallet e para te gjykimit, zikalterve u ishte dhene e drejte.

Di Vaio: Eshte enderr te luash me Adrianon
Marko Di Vaio eshte gati per te kaluar tek Interi dhe enderron te luaje bashke me Adrianon. Ne Koverciano, argumenti i dites se djeshme ka qene rikthimi i mundshem i Kristian Vierit te Juvja. Morati do te ishte i gatshem ta shiste ne kembim te sulmuesit bardhezi. "Varet gjithcka nga Vieri, nga deshira e "Bobos", ? ka deklaruar golashenuesi roman, i cili te Juvja nuk ka gjetur kurre aq hapesire sa do te kishte deshiruar. ? Me sa kuptoj une, ceshtja do te realizohet. Tek Interi do te rigjeja Adrianon. Per mendimin tim, ai ka karakteristikat per t'u bere lojtari me i madh ne bote. Me te kam luajtur tre muaj te Parma dhe aq me ka mjaftuar per te kuptuar se ai ka nje potencial te jashtezakonshem. Duke pare karakteristikat e tij dhe ato te mia, them se eshte pikerisht ai partneri im ideal ne sulm. Adriano?Di Vai, dyshja ideale e Mancinit? Nuk e di, ashtu sikurse nuk e di nese do te jete ai trajneri i ri i Interit, apo do te qendroje Zakeroni. Do te doja qe klubi te me thoshte dicka, ? perfundoi Di Vaio, ? ne nje menyre apo ne tjetren, brenda pak diteve. Megjithate, derisa te mos me thone te kunderten, une ndihem pjese e Juves."

AlbShkodra
12-06-2004, 18:18
MORATTI REFUZON ANGLEZET

Oferta e zakonshme e Roman Abramovich, gjithnje ne kerkim te yjeve ne kampionatin italian. Serish objektivat e miliarderit rus lidhen me Inter.
Braziliani Adriano, 22 vjec kerkohet nga padroni i Chelsea-t qe eshte gati te ofroje 45 milione euro plus argjentinasin Crespo. Kjo pas pergjigjes negative qe mori per ukrainasin Shevchenko. Mirepo Moratti perserit kolegun Galliani ‚?? "Me vjen keq, por ylli yne nuk preket".

blackblue4ever
13-06-2004, 11:09
Ehhhhhhhhhhhhhhhhh mor AlbShkodra, c'po na tundon me propozime ky Abramovich. :sad: :cry:

AlbShkodra
13-06-2004, 15:27
Origjinali i postuar nga black&blue4ever
Ehhhhhhhhhhhhhhhhh mor AlbShkodra, c'po na tundon me propozime ky Abramovich. :sad: :cry:

Shume propozime keni yllo, por shume here pranoni dhe kjo eshte e keqja juaj, dhe shume here tjera nuk dini te mbani njerez me vlere si psh ne rastin e ''Akilit'' me fal, te ''Hektorit''.........te ''Hector Cuper'' e kam fjalen, (se e bera legjende) hahaaaaa. Ne fund te fundit Kuper ishte tranieri me i mire i Interi-t ne dekaden e fundit, thjesht ishit pa fat qe nuk moret scudetto-n, pse jo dhe Champions League, humbet nje vend ne finale nga faktori (qesharak ne stadiumin tuaj) gol te pesuar ne San Siro!
Ehhhhhhhhhh moj black&blue4ever vertet eshte te :cry:
E late Crespo-n te ikte dhe nuk moret parasysh qe beri 9 gola per ju ne Champions League!
Ronaldo-n e mbajtet me ''buke'' dhe kur i ngjante imazhit te nje ''Pig-u'' iku dhe ju la shendene, epo do kthehet, do kthehet tek ju perseri kur t'i vije koha e pensionit sepse ju jeni shume ''zemer-mire'' hahahaha.

Pashe ne nje faqe interneti se keni marre ''Roberto Mancini-n'' e Lazio-s, dmth akoma ska nenshkruar por pritet ta beje deri ne fund te javes se ardheshme dhe me erdhi mire sepse besoj se eshte tranier fantastik, mire me erdhi edhe per Zakun (tuaj te famshem) qe do ike sepse e degjeneroi klubin tuaj.
Dhe keq me vjen sepse tani ''marrin rrogat'' te klubi zemermadh-zemermire 2 traniere dhe do behen 3 me ardhjen e Mancinit.
Ciao.

Christian
12-08-2004, 21:45
Ne kete teme mund te jepni mendimet tuaja lidhur me sezonin e ri te Serise A italiane, e cila starton me 12 shtator dhe do te perfundoje me 29 maj 2005. Cili ekip do te shpallet kampion? Cila skuader do te jete surpriza e sezonit te ri?
Pas perfundimit te cdo jave te ketij kampionati, jeni te mirepritur te shprehni opinionet tuaja per rezultatet respektive e per klasifikimet provizore.


U percaktua sot kalendari i sezonit te ri futbollistik 2004/05 te Serise A italiane. Kete vit vec ekipeve elitare i jane bashkuar grupit te me te mireve edhe 6 skuadra te ardhura nga Seria B (Palermo, Messina, Cagliari, Livorno, Atalanta e Fiorentina). Ndryshe nga sezonet e kaluara, ne fund te ketij kampionati do te shkojne ne kategorine me te ulet vetem 3 ekipe e do te ngjiten po aq. Per sa i perket vendeve kualifikuese ne renditje per Kupat e Europes nuk do te ndryshoje asgje. Per te perballuar rritjen e numrit te javeve, nga 34 ne 38 (ashtu si Spanja, Anglia e Franca) eshte vendosur qe disa prej tyre te luhen ne mesjavet respektive. Me poshte, 19 javet te shoqeruara nga datat e ndeshjeve te vajtjes e te kthimit:

Java e 1-re (12/09/2004; 23/01/2005)
Atalanta-Lecce
Brescia-Juventus
Cagliari-Bologna
Chievo-Inter
Milan-Livorno
Palermo-Siena
Parma-Messina
Reggina-Udinese
Roma-Fiorentina
Sampdoria-Lazio

Java e dyte (19/09/2004; 30/01/2005)
Bologna-Milan
Fiorentina-Cagliari
Inter-Palermo
Juventus-Atalanta
Lazio-Reggina
Lecce-Brescia
Livorno-Chievo
Messina-Roma
Siena-Sampdoria
Udinese-Parma

Java e 3-te (22/09/2004; 02/02/2005)
Atalanta-Inter
Brescia-Lazio
Cagliari-Siena
Chievo-Udinese
Milan-Messina
Palermo-Fiorentina
Parma-Bologna
Reggina-Livorno
Roma-Lecce
Sampdoria-Juventus

Java e 4-t (26/09/2004; 06/02/2005)
Bologna-Roma
Fiorentina-Sampdoria
Inter-Parma
Juventus-Palermo
Lazio-Milan
Lecce-Cagliari
Livorno-Atalanta
Messina-Chievo
Siena-Reggina
Udinese-Brescia

Java e 5-te (03/10/2004; 13/02/2005)
Atalanta-Lazio
Cagliari-Brescia
Chievo-Lecce
Messina-Siena
Milan-Reggina
Palermo-Bologna
Parma-Fiorentina
Roma-Inter
Sampdoria-Livorno
Udinese-Juventus

Java e 6-te (17/10/2004; 20/02/2005)
Bologna-Atalanta
Brescia-Parma
Cagliari-Milan
Fiorentina-Siena
Inter-Udinese
Juventus-Messina
Lazio-Chievo
Lecce-Palermo
Livorno-Roma
Reggina-Sampdoria

Java e 7-te (24/10/2004; 27/02/2005)
Atalanta-Cagliari
Chievo-Reggina
Livorno-Bologna
Messina-Lecce
Milan-Inter
Parma-Lazio
Roma-Palermo
Sampdoria-Brescia
Siena-Juventus
Udinese-Fiorentina

Java e 8-te (27/10/2004; 06/03/2005)
Bologna-Udinese
Brescia-Siena
Cagliari-Parma
Chievo-Sampdoria
Juventus-Roma
Lazio-Messina
Lecce-Inter
Milan-Atalanta
Palermo-Livorno
Reggina-Fiorentina

Java e 9-te (31/10/2004; 13/03/2005)
Fiorentina-Lecce
Inter-Lazio
Juventus-Chievo
Livorno-Brescia
Messina-Reggina
Parma-Atalanta
Roma-Cagliari
Sampdoria-Milan
Siena-Bologna
Udinese-Palermo

Java e 10-te (07/11/2004; 20/03/2005)
Atalanta-Sampdoria
Bologna-Messina
Brescia-Chievo
Cagliari-Livorno
Fiorentina-Inter
Lazio-Siena
Lecce-Udinese
Milan-Roma
Palermo-Parma
Reggina-Juventus

Java e 11-te (10/11/2004; 03/04/2005)
Brescia-Milan
Chievo-Atalanta
Inter-Bologna
Juventus-Fiorentina
Livorno-Lazio
Messina-Palermo
Parma-Reggina
Roma-Udinese
Sampdoria-Cagliari
Siena-Lecce

Java e 12-te (14/11/2004; 10/04/2005)
Atalanta-Brescia
Cagliari-Inter
Fiorentina-Livorno
Lazio-Bologna
Lecce-Juventus
Milan-Siena
Palermo-Sampdoria
Parma-Chievo
Reggina-Roma
Udinese-Messina

Java e 13-te (28/11/2004; 17/04/2005)
Atalanta-Reggina
Bologna-Lecce
Brescia-Palermo
Chievo-Milan
Inter-Juventus
Lazio-Cagliari
Livorno-Udinese
Messina-Fiorentina
Sampdoria-Parma
Siena-Roma

Java e 14-te (05/12/2004; 24/04/2005)
Cagliari-Chievo
Fiorentina-Bologna
Inter-Messina
Juventus-Lazio
Lecce-Livorno
Palermo-Atalanta
Parma-Milan
Reggina-Brescia
Roma-Sampdoria
Udinese-Siena

Java e 15-te (12/12/2004; 01/05/2005)
Atalanta-Udinese
Bologna-Juventus
Brescia-Roma
Chievo-Palermo
Lazio-Lecce
Livorno-Parma
Milan-Fiorentina
Reggina-Cagliari
Sampdoria-Messina
Siena-Inter

Java e 16-te (19/12/2004; 08/05/2005)
Bologna-Reggina
Fiorentina-Chievo
Inter-Brescia
Juventus-Milan
Lecce-Sampdoria
Messina-Atalanta
Palermo-Cagliari
Roma-Parma
Siena-Livorno
Udinese-Lazio

Java e 17-te (06/01/2005; 15/05/2005)
Atalanta-Fiorentina
Brescia-Bologna
Cagliari-Messina
Chievo-Siena
Lazio-Roma
Livorno-Inter
Milan-Lecce
Parma-Juventus
Reggina-Palermo
Sampdoria-Udinese

Java e 18-te (09/01/2005; 22/05/2005)
Bologna-Chievo
Fiorentina-Lazio
Inter-Sampdoria
Juventus-Livorno
Lecce-Reggina
Messina-Brescia
Palermo-Milan
Roma-Atalanta
Siena-Parma
Udinese-Cagliari

Java e 19-te (16/01/2005; 29/05/2005)
Atalanta-Siena
Brescia-Fiorentina
Cagliari-Juventus
Chievo-Roma
Lazio-Palermo
Livorno-Messina
Milan-Udinese
Parma-Lecce
Reggina-Inter
Sampdoria-Bologna.

Christian
29-08-2004, 02:20
Ne baze te kalendarit te vendosur per sezonin e ri te Champions League, ku dy ekipet e Milano-s do te luajne te marten e 14 shtatorit (Shakhtor-Milan dhe Inter-Werder Bremen), ndeshjet hapese "anticipo" te Serise A do te jene Milan-Livorno dhe Chievo-Inter, pikerisht te shtunen e 11 gushtit.

redbull
05-10-2004, 12:49
ketu mund te beni tifo per skuadren tuaj te preferuar

redbull
05-10-2004, 12:53
rezultatet e ndeshjeve

Java e 1

Sampdoria 0-1 Lazio

Atalanta 2-2 Lecce

Brescia 0-3 Juventus

Cagliari 1-0 Bologna

Palermo 1-0 Siena

Parma 0-0 Messina

Reggina 0-0 Udinese

Roma 1-0 Fiorentina

Milan 2-2 Livorno

Chievo 2-2 Internazionale

redbull
05-10-2004, 12:57
Java e 2

Udinese 4-0 Parma

Bologna 0-2 Milan

Fiorentina 2-1 Cagliari

Juventus 2-0 Atalanta

Lazio 1-1 Reggina

Livorno 1-2 Chievo

Messina 4-3 Roma

Siena 2-1 Sampdoria

Internazionale 1-1 Palermo

Lecce 4-1 Brescia

redbull
05-10-2004, 12:59
Java e trete

Atalanta 2-3 Internazionale

Brescia 0-2 Lazio

Cagliari 2-0 Siena

Chievo 0-0 Udinese

Milan 1-2 Messina

Palermo 0-0 Fiorentina

Parma 1-2 Bologna

Reggina 2-1 Livorno

Roma 2-2 Lecce

Sampdoria 0-3 Juventus

redbull
05-10-2004, 13:00
Java 4

Lazio 1-2 Milan

Lecce 3-1 Cagliari

Livorno 1-1 Atalanta

Messina 0-0 Chievo

Siena 0-0 Reggina

Udinese 1-2 Brescia

Fiorentina 0-2 Sampdoria

Internazionale 2-2 Parma

Juventus 1-1 Palermo

Bologna 3-1 Roma

redbull
05-10-2004, 13:02
rezultatet e javes se peste

Cagliari 2 - 1 Brescia

Chievo Verone 2 - 1 Lecce

Messine 4 - 1 Sienne

Palerme 1 - 0 Bologne

Parme 0 - 0 Fiorentina

Milan AC 3 - 1 Reggina

AS Rome 3 - 3 Inter Milan

Udinese 0 - 1 Juventus Turin

Sampdoria 2 - 0 Livorno

Atalanta 1 - 1 Lazio Rome

Christian
09-10-2004, 16:45
Temat u shkrine me njera-tjetren, pasi flasin per te njejten gje, me synimin per te formuar nje teme me te madhe per Kampionatin italian te futbollit. Shpresoj te vazhdosh te kontribuosh me postimet e tua, redbull. Ju faleminderit!

Christian
16-10-2004, 16:36
Pas ndeshjeve te kombetares italiane per eliminatoret e Boterorit, humbjes 1-0 ne Slloveni e fitores 4-3 perballe Biellorusise, rifillon sot Kampionati italian Seria A me dy ndeshjet e javes se 6-te te tij, perkatesisht Livorno - Roma ne oren 18:00 dhe Juventus - Messina ne oren 20:30.
Neser ndeshjet e tjera.

AlbShkodra
17-10-2004, 22:09
Seria A, Java 7.

Reggina 0-1 Sampdoria
Bologna 2-1 Atalanta
Brescia 3-1 Parma
Cagliari 0-1 Milan
Fiorentina 0-0 Siena
Inter 3-1 Udinese
Lazio 0-1 Chievo
Lecce 2-0 Palermo
Juventus 2-1 Messina
Livorno 0-2 Roma

1 Juventus 16 Pike
2 Milan 13''
3 Chievo 12''
4 Lecce 11''
5 Messina 11''
6 Inter 10''
7 Cagliari 9''
8 Palermo 9''
9 Bologna 9''
10 Sampdoria 9''
11 Lazio 8''
12 Roma 8''
13 Reggina 6''
14 Fiorentina 6''
15 Brescia 6''
16 Udinese 5''
17 Siena 5''
18 Atalanta 3''
19 Parma 3''
20 Livorno 2''

AlbShkodra
18-10-2004, 21:42
Fabio Kapelo ka qene i kenaqur pas fitores 2?1 ndaj Mesines: "Pashe gjera te shkelqyera, sidomos ne pjesen e pare, ? ka deklaruar trajneri bardhezi. - Bufonit s'i eshte dashur te kryeje nderhyrje te medha. Mesina eshte nje skuader e mire dhe kete e deshmojne piket qe ka marre deri tani, por ne duhej te fitonim dhe ofruam nje paraqitje te mire." Trajneri u pergjigjet me nje batute atyre qe i vene ne dukje se spektakli mungoi: "Qe sot e tutje do te them gjithnje se dhuruam spektakel." "Per nje ore, ? shpjegoi Kapelo, ? luajtem shume mire, duke krijuar shume raste per shenim. Me pas, kur rezultati ishte 2?0, goli i tyre e rihapi ndeshjen, ne mund ta kishum mbyllur menjehere me Zalajeten, por s'ia dolem mbane dhe ata moren zemer, duke na bere te vuanim disi.

Roma e Del Nerit niset nga ata te tre. Del Montela dhe ai i shtrengon doren, del Toti dhe e puth, qendron ne fushe Kasano, madje i jepet edhe shiriti i kapitenit, si per inat te gjithe atyre qe e qortojne per sjelljet e tij. Ndeshja e fituar ne Livorno 2?0 eshte nje merite e pamohueshme e "timonierit te ri" verdhekuq, nje trajner teper i zoti edhe ne aspektin psikologjik. "Montela, Toti dhe Kasano jane tre lojtare te vecante dhe si te tille duhet te luajne gjithnje. Megjithate jam i kenaqur edhe qe s'pesuam gol, sepse kjo na jep besim. Dhe te merkuren do te perpiqemi te rindezim shpresat e Champions-it ne Leverkusen ndaj Bajerit.

Roberto Mancini ka qene i kenaqur dhe s'kishte si te ishte ndryshe. Fitorja 3?1 ndaj Udinezes i ka dhene sinjale shume te rendesishme trajnerit zikalter. Se pari, bashkejetesa ne fushe mes Adrianos dhe Vierit s'eshte nje utopi. "Adriano u tregua i jashtezakonshem, ? shpjegoi Mancini, ? por edhe Vieri. Ndihem i lumtur per Bobon, ai arriti te shenonte pas disa muajsh. Besoj te bashkejetesa e tyre ne fushe, mund te luajne bashke edhe pse kane te njejtat karakteristika. Ata jane te zote, duhet vetem te regjistrojme disa mekanizma."

Juvja therret, Milano pergjigjet. Pas fitores se bardhezinjve kunder Mesines, kane "replikuar" menjehere Milani e Interi. Kuqezinjte fitojne ne "Sant'Elia" ndaj Kaljarit me nje gol te Pirlos. Ndersa dyshja Adriano-Vieri ka gjunjezuar Udinezen ne "San Siro". Nje lajm i mire per Interin, pavaresisht nga fitorja: Kristian Vieri rikthehet te goli pas 7 muajsh shterpesi. Ne vend te trete, ne menyre te papritur, renditet Kievo, qe mundi ne "Olimpiko" Lacion 1-0. Vazhdon te marshoje me suksese Lece e Zemanit, e cila me dy gola ka triumfuar ndaj Palermos. Kthehet te fitorja Bolonja e Macones, qe ka mundur Atalanten ne "Dal'Ara" 2-1. Breshia merr nje tripikesh te veshtire ndaj Parmes ne "Rigamonti", qe vazhdon te "lundroje" ne vendet e fundit te tabeles. eshte mbyllur ne barazim pa gola ndeshja mes Fiorentines dhe Sienes ne "Franki". Nje pike per vjollcet qe rrezikon me shume stolin e trajnerit Mondoniko. Anceloti mund te ferkoje duart. Gjithcka shkoi sipas planeve te tij. Milani arrin fitoren e trete radhazi jashte fushe ne Kaljari dhe mbetet ne "gjurmet" e kryesueses Juventus. Ne "Sant'Elia" ka mjaftuar nje eurogol i Pirlos per te marre tri piket, pa shpenzuar shume energji te cmuara ne prag te sfides delikate te merkuren ne Champions ndaj Barcelones. Sardet, qe per rreth 20 minuta po e mbanin mire ritmin e lojes, pas golit te Pirlos nxoren ne pah te gjitha gabimet e tyre. Edhe pse pa dy pikat e forces ne sulm, Espozito dhe Suazo, Kaljari nuk tregoi vlera ne fushe. Nga kjo perfitoi Milani, qe i lejoi vetes "luksin" te pushoje Kafune, Kakan e Gatuzon.
Te gjithe ne kembe, hyn ai dhe dalin kundershtaret. Ishte fitorja e tij, e Adrianos, autor i dy golave te jashtezakonshem, por edhe e skuadres qe me ne fund ngriti ne kembe "San Siron", e cila duartrokiti, jo vetem ate dhe Mancinin, por edhe Vierin. Fitorja nuk pati diskutime per zikaltrit, edhe pse gabimet e mbrojtjes u verejten serish. Megjithate, Interi u duk i gatshem t'i fuse friken cdo kundershtari per titull. Mbi te gjitha i rendesishem ishte goli i Vierit, qe kthehet te shenoje pas 7 muajsh.
I ka "djegur" humbja ne shtepi Lacios me Kievon. Ne inferioritet numerik per me shume se nje ore (me karton te kuq Tiriboki), venetet shfaqin organizimin si armen e tyre me te forte ne "Olimpiko". Dhe atehete kur nuk pritej ndoshta nga bardhekaltrit, Mateo Brigi ka shenuar golin e fitores per Kievon. Skuadra e Kazos nuk ishte e fresket, mungonte manovra e lojes dhe asnje finalizim per t'u kujtuar. eshte Lece "mbreteresha" e Jugut. Duke fituar me nje rezultat te paster 2-0 ne sfiden me Palermon, fale nje pjese te dyte shembullore, skuadra e drejtuar nga Zemani ngjitet ne zonen e larte te tabeles. Per puljezet shenoi nje dygolesh Vucinic, ndersa Palermoja, me mungesen e Zaulit te demtuar, u perpoq te shenoje, por portieri leces, Sicinjano, e shpetoi porten ne thuajse pese raste per gol. Goli qe zhbllokoi rezultatin ne "Rigamonti", ai i Xhilardinos, nuk i mjaftoi Parmes per te arritur fitoren e pare ne kampionat, sepse Di Biaxhio, Karaciolo e Manini shenojne ne pjesen e pare tre gola, duke e mbyllur te gjithe ndeshjen.

''Sporti Shqiptar''

Christian
22-10-2004, 19:07
Te faleminderit AlbShkodra per postimet e bera ne kete teme e per vendosjen e te gjitha rezultateve te javes se gjashte te Serise A.
Me poshte, te gjitha ndeshjet e javes se shtate dhe arbitrat e tyre:
E shtune, 23 tetor:
ora 18:00 Atalanta - Cagliari (arbiter: Pieri)
ora 20:30 Siena - Juventus (arbiter: Bertini)
E diel, 24 tetor:
ora 15:00
Chievo-Reggina (arbiter: Collina)
Livorno - Bologna (arbiter: Nucini)
Messina - Lecce (arbiter: Farina)
Parma - Lazio (arbiter: Messina)
Roma - Palermo (arbiter: Trefoloni)
Sampdoria - Brescia (arbiter: Saccani)
Udinese - Fiorentina (arbiter: Racalbuto)
ora 20:30 Milan - Inter (arbiter: Rosetti).
Gjithe te mirat, Christian.

AlbShkodra
22-10-2004, 19:16
Kenaqesi Christian, mireseerdhe perseri.
Jeni bere te papermbajtshem ju interstat tani, besoj se do hyni ne vallen e titullit me serioz se me pare. Nuk vonoi shume Mancini ta ndertoje skuadren dhe tani jeni gati. Mendoj se per momentin jeni me mire se ne dhe Milani.
Suksese ne derbin e madh, te cilin mendoj se do e fitoni.

Christian
22-10-2004, 19:26
Shume dakort :P
Te falenderoj serish, shpresoj ta fitojme derbyn, se na shkeputeni shume ju pastaj :)
Kalofsh mire!

Christian
26-11-2004, 13:42
Kete fundjave do te rifilloje kampionati italian me ndeshjet e javes se 13-te.
Ja kuadri i plote dhe arbitrat e perzgjedhur per to:

E shtune, 27 nentor
Livorno - Udinese (ora 18, arbiter Farina)
Siena - Roma (ora 20.30, arbiter Racalbuto)

E diele, 28 nentor
ora 15
Atalanta - Reggina (arbiter Bertini)
Bologna - Lecce (arbiter Saccani)
Brescia - Palermo (arbiter Trefoloni)
Chievo - Milan (arbiter Collina)
Lazio - Cagliari (arbiter Ayroldi)
Messina - Fiorentina (arbiter Paparesta)
Sampdoria - Parma (arbiter Messina)

ora 20.30
Inter - Juventus (arbiter Rodomonti)

Christian
03-01-2005, 15:24
Pas nderprerjes dimerore me rastin e festave te fundvitit, te enjten e ardhshme, me date 6 janar rifillon Kampionati Italian me javen e 17-te te tij.
Ja kuadri i plote i 10 ndeshjeve ne program:

Ora 15:00

Atalanta - Fiorentina - ne stadiumin "Atleti Azzurri D'Italia", Bergamo
Brescia - Bologna - ne stadiumin "Mario Rigamonti", Brescia
Cagliari - Messina - ne stadiumin "Sant'Elia", Cagliari
Chievo - Siena - ne stadiumin "Marc'Antonio Bentegodi", Verona
Livorno - Inter - ne stadiumin "Armando Picchi", Livorno
Milan - Lecce - ne stadiumin "Giuseppe Meazza", Milano
Parma - Juventus - ne stadiumin "Ennio Tardini", Parma
Reggina - Palermo - ne stadiumin "Oreste Granillo", Reggio Calabria
Sampdoria - Udinese - ne stadiumin "Luigi Ferraris", Genova

Ora 20:30

Lazio - Roma - ne stadiumin "Olimpico", Roma.

Christian
11-02-2005, 19:24
Si zakonisht, ne kete fundjave do te luhen sfidat e rradhes se Serise A.
Ja kuadri i plote:

E shtune

Ora 18:00
Lazio - Atalanta - ne stadiumin "Olimpico", Roma

Ora 20:30
Inter - Roma - ne stadiumin "Giuseppe Meazza", Milano

E diele

Ora 15:00
Brescia - Cagliari - ne stadiumin "Mario Rigamonti", Brescia
Lecce - Chievo - ne stadiumin "Via del Mare", Lecce
Siena - Messina - ne stadiumin "Artemio Franchi", Siena
Bologna - Palermo - ne stadiumin "Dall' Ara", Bologna
Fiorentina - Parma - ne stadiumin "Artemio Franchi", Firenze
Livorno - Sampdoria - ne stadiumin "Armando Picchi", Livorno
Juventus - Udinese - ne stadiumin "Delle Alpi", Torino

Ora 20:30
Reggina - Milan - ne stadiumin "Oreste Granillo", Reggio Calabria.

klarko
13-02-2006, 10:21
VIVA INTER FORZA INTER VIVA SEMPRE INTER OLEEEEEEEEEEEE

Perandor
17-02-2006, 16:14
forcaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa inter ole ole forca inter

skampinianus
19-02-2006, 17:08
ciao scudeto kjo eshte shprehja me e shpeshte e interisteve
MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIILAN

Administratori
19-02-2006, 17:12
Anceloti: Kaljari, test perpara Bajernit
Sokol Kondi

Te marten do te luhet sfida e pare e 1/8 te finaleve te Liges se Kampioneve ndaj Bajernit te Mynihut, por me pare eshte ndeshja e "San Siros" ndaj Kaljarit, nje takim testues ne kuader te angazhimit me prestigjioz (dhe te rendesishem, ne kuader te sezonit kuqezi) ne arenen nderkombetare. Sikurse eshte shprehur qarte trajneri Karlo Anceloti: "Ndeshja ndaj Kaljarit eshte nje test i rendesishem, ne kuader te sfides ndaj Bajernit te Mynihut; do te jete njefare verifikimi perpara provimit ne Ligen e Kampioneve. Jemi ne permiresim e siper, e kemi marre veten ne javet e fundit dhe sot na jepet mundesia t'i konfirmojme ato gjera te mira qe kemi bere ne takimet e fundit ne kampionat." Infermieria Ne takimet e ardhshme Milani do te jete i detyruar te beje pa dy futbollistet e tij, Paolo Maldini dhe Masimo Ambrozini: "Do te shkojne te pushojne ne nje klime me te nxehte, - shpjegoi trajneri i kuqezinjve, ne kushte me te favorshme klimaterike, ne krahasim me ato te Milanos. Ketu eshte shume ftohte dhe ne do te bejme te gjitha perpjekjet qe ata te jene te pranishem ne turin e ardhshem te Liges se Kampioneve...".

Sot do te mungoje edhe mesfushori-organizator i kuqezinjve, Andrea Pirlo: "Ai eshte ndalur nga nje gjendje gripale, por ndaj Bajernit te Mynihut do te jete i gatshem." Nderkohe, per rreth nje jave, ne Qendren Sportive te Milanelos nuk do te shihet Markos Kafu, i cili eshte operuar ne meniks ne Brazil: "Kafu tanime ka nisur fazen e rehabilitimit, dhe pozitive eshte se, te pakten ai ndodhet ne nje klime te ngrohte...". Formacioni Demtimet dhe problemet qe kane dale gjate rruges nuk perbejne nje mjet justifikimi per Karlo Ancelotin: "Do te mberrijme ne ndeshjen ndaj Bajernit te Mynihut ne formen me te mire te mundshme," ka bere te ditur trajneri. Sot, ne mesfushe, do te gjeje hapesire Johan Vogeli: "Persa u takon te tjerave, nuk ma merr mendja se do te bejme ndonje ndryshim te madh."

Ne repartin sulmues do te rikthehet ukrainasi Andrij Shevcenko: "Tani ai eshte mire, nuk ka me asnje problem. Pushoi te dielen ne Rexhio Kalabria, ka punuar mire gjate gjithe javes dhe tani eshte i gatshem te rikthehet ne fushe." Nderkohe, ka qene i emocionuar Johan Vogeli, i cili sot, ndaj Kaljarit, do te zbrese ne fushe qe nga minuta e pare. "Jam gezuar shume kur e kam mesuar kete lajm, por, mbi te gjitha, sepse do te mund te jem i dobishem per Milanin. Jam i gatshem; e di ate qe duhet te bej, edhe pse kam karakteristika ndryshe nga Pirlo. Kaljari? Nuk duhet ta nenvleresojme sfiden ndaj sardeve. Nese duam te shkojme ne Paris, duhet ta permiresojme medoemos cilesine e ndeshjeve tona, te luajme minute pas minute per te arritur formen me te mire; do te jete e rendesishme qe ta bejme menjehere kete."

Milan: Betandwin, sponsori i ri i mundshem
Milani eshte prane arritjes se marreveshjes se sponsorizimit me Betandwin, shoqerine e basteve sportive ne Internet. Klubi kuqezi, i cili e mbyll kete vit bashkepunimin e gjate me Opel-in, ishte ne bisedime edhe me koreanet e Samsung-ut, te cilet ama duket se kane zgjedhur Barcelonen. Betandwin pritet t'i siguroje Milanit rreth 15 milione euro ne vit per kater sezon.

Administratori
19-02-2006, 17:14
Kaka': Kritikave u pergjigjem nga fusha
Sokol Kondi"Pas disa ndeshjesh te keqija, thane se cikli yne kishte perfunduar. c'eshte e verteta, disa prej shokeve do te na lene ne fund te sezonit, keshtu qe jemi bashkuar te gjithe dhe kemi shtrenguar duart, duke i premtuar njeri-tjetrit qe, perpara se te ndahemi duhet te fitojme ende edhe ndonje gje se bashku." Keshtu u eshte pergjigjur Kakaja kritikave te shtypit dhe te tifozeve e, ne fakt, pas nje periudhe ku pati nje renie te madhe, skuadra kuqezi duket se e ka rigjetur formen me te mire tani.

Mesfushori brazilian me tipare sulmuese ka komentuar deklaratat negative qe jane bere karshi tij: "Kur me thonin se nuk isha me ai i vitit te pare, ose kur me thone tani se nuk shenoj ne transferte apo se jap pak asiste, une me pas pergjigjem nga fusha." Futbollisti me pas eshte ndalur te analizoje kampionatin italian: "Kam ndryshuar shume ne Itali, si fizikisht ashtu edhe taktikisht. Disiplina taktike qe ekziston ketu nuk ekziston ne asnje vend tjeter; ka qene dicka e mire per mua qe kam arritur te njihem me te." Se fundi, milanisti nuk i ka kursyer komplimentat per disa prej shokeve te skuadres. Me pare ai i ka bere "reklame" Serzhinjons per ne kombetare: "Prania e tij ne grupin tone eshte shume domethenese. Nese do te mund te thoja ndonje fjale ne favor te tij, per rikthimin ne kombetaren braziliane, do ta thosha menjehere."

Me pas ai ka folur per lehtesine me te cilen merret vesh me Shevcenkon ne fushe: "Kur jemi ne fushe, une e kuptoj qe perpara se t'ia jap topin, se si dhe ku e do. Jam i bindur se, me kalimin e viteve do te ndodhe e njejta gje edhe me Xhilardinon, duke qene se do te luajme edhe per shume kohe bashke te Milani."
Kaka e mbyll me Rui Kosten: "Luajme, pak a shume, ne te njejtin rol; ama ai ka qene gjithnje i shkelqyer, sepse edhe ne momentet e veshtiresise ne fushe ai me ka dhene gjithnje keshillat e duhura, qe me kane ndihmuar te dal nga situata."

Kasano: Besoj ende te Boterori
Kur ka kaluar nje muaj e gjysem nga vajtja e tij ne Madrid, Antonio Kasano nuk ka arritur ende te gjeje nje vend fiks ne formacionin e iberikeve. Deri tani talenti ka koleksionuar vetem 3 pjesemarrje, per nje total prej thuajse 76 minutash ne kampionat, plus disa minutave te tjera ne Kupe. "Po stervitem seriozisht, ka thene Kasano per "La Gazzetta dello Sport", kam filluar dieten dhe jam dobesuar. Po perkushtohem ne maksimum. Po e pres rastin tim me shume besim ne vetvete. Besoj ende te mundesia per te fituar nje vend per ne boteror. Ka ende edhe shume ndeshje, dhe nuk jam penduar kurre qe kam zgjedhur Madridin." Ne ekipin "merenges" Kasano shkon mire me te gjithe: Zidanin, Helgeren, Ronaldon, Roberto Karlosin, por edhe me Raulin dhe Salgadon. Sot ndaj Alaveshit, ne javen e 24-te te liges spanjolle, do te kete rotacion dhe per Kasanon mund te kete nje vend si titullar.

Siena, De Kanio: Ne Udine, per te bere kthese
Trajneri i Sienes, Luixhi De Kanio, pergatitet per ballafaqimin me Udinezen, e cila ka ardhur duke u permiresuar pasi drejtimin e ka mare dyshja Sensini Dominisini. "Jane nje skuader e forte, ka pohuar trajneri i bardhezinjve, por ne kemi besim se puna e kryer do t'i sjelle frytet e saj edhe ne planin e rezultateve, pavaresisht nga episodet e pafata qe kane karakterizuar ndeshjet e fundit." Ne kuader te ndeshjes ndaj friulianeve, De Kanio ka grumbulluar 19 lojtare. Ja cila eshte lista e tyre: Alberto, Kieza, Koloneze, D'Aversa, Foljo, Fortin, Gastaldelo, Guzman, Iadaresta, Lokateli, Menkareli, Mirante, Molinaro, Negro, Paker Dagllas, Paro, Portanova, Vergasola, Volpato.

Mekses: Rendesi kane piket, jo rekordet
"Ndaj Empolit kane rendesi, mbi te gjitha, tri piket." Filip Meksesi e ve ne plan te dyte rekordin e fitoreve radhazi. "Mgjithate, tani qe kemi mberritur deri ketu, do te na pelqente te kapnim edhe rekordin, pasi e meritojme," ka shtuar francezi. Mbrojtesi e ka lavderuar trajnerin Spaleti: "Kam njohur pak trajnere te zote si ai. Per mua ka qene i domosdoshem. Tani stervitemi me kenaqesi. Me kete grup mund te bejme gjera te medha."

Administratori
19-02-2006, 17:18
Roma, sot per te hyre ne histori
Sokol Kondi

Roma Empoli
Roma: Doni, Bovo, Mekses, Kufur, civu, De Rosi, Akuilani, Tadei, Perrota, Mansini, Toti. Tr: Spaleti.
Empoli: Sejas, Lukini, Koda, Vanilji, Tosto, Bushe, Moro, Ficini, Almiron, Tavano, Poci. Tr: Kanji.
Gjyqtar: Mesina

Po t'ia kishin thene ne vere, ndoshta do te kishte buzeqeshur dhe do te kishte thene: "Te mos i marrim gjerat me kaq vrull". Por tani, vigjilja e takimit Roma Empoli eshte me te vertete per te mos u besuar syve. Verdhekuqte ndodhen vetem nje hap larg vendit te katert, qe te con ne paraeliminatoret e Liges se Kampioneve, vazhdojne te marrin pjese ne Kupen UEFA, ashtu sikurse edhe ne Kupen e Italise. Pa harruar ate varg prej nente fitoresh radhazi ne kampionat: edhe nje dhe historia e Serise A do te kujtohet edhe per Romen. Sepse vetem Juventusi, Milani dhe Bolonja kane arritur te fitojne dhjete takime radhazi.

Nje takim me historine, nje takim qe mund te behet. Me gjithe respektin per Empolin e Xhixhi Kanjit, t'i ndalesh sot verdhekuqte, nder te tjera ne stadiumin "Olimpiko", do te ishte me te vertete nje arritje e madhe. Luciano Spaleti, njeriu qe e ka transformuar grupin, eshte i pari qe beson, edhe pse do t'i duhet te mposhte skuadren qe e ka bere te famshem. "Do te me vinte keq po te mos arrinim te fitonim, pasi kam vene re se cfare mundi dhe vemendje kane perdorur djemte deri tani, - pohoi ai i bindur. - Historia eshte e rendesishme ne jete. Une e synoj fitoren, por nuk varet vetem prej meje". Ai eshte i kenaqur deri tani: "Kjo skuader eshte permiresuar dhe kete e deshmon ecuria qe kemi bere gjate kesaj periudhe. E tregon vazhdimesia e rezultateve."

Roma ndodhet ne vendin e peste ne renditje, vetem dy pike larg Fiorentines, se ciles i eshte afruar fale nje rikuperimi te jashtezakonshem. Dhe vjollcet, si per rastesi, sot do te jene te angazhuar pikerisht ndaj Lacios, rivalit te perjetshem te vedhekuqve. Por, a mund te mberrije ndonje nder nga "kusherinjte"? "Nuk i dihet asnjehere, - ka thene tekniku i kryeqytetasve. - Te gjithe ata qe e ushtrojne kete profesion, kane si ambicie te japin me te miren e tyre; e njoh Delio Rosin dhe jam i sigurt se do te beje ate qe eshte me e mira per skuadren e tij. Por, sidoqofte, ne varemi nga vetja jone dhe jo nga te tjeret."

Spaleti eshte nje "psikolog" i vertete. Ai di t'i motivoje dhe t'i kuptoje djemte e tij. Si ne rastin e Daniele De Rosit, i cili u ndeshkua me karton te kuq ne Bryzh, duke e lene skuadren me 10 vete per thuajse nje ore. "Per nga karakteristikat qe ka ai, eshte gjithnje i prirur te kete ndonje sjellje pertej kufijve, - pohoi tekniku, - por kjo karakteristike e tija i dhuron shume avantazhe te tjera ne profesionin e futbollistit. Per ate qe ka bere deri tani, me duhet vetem ta pergezoj, duke qene se ka marre vetem nje karton te kuq ne gjithe keto ndeshje."

Se fundi Francesko Toti. Spaleti ka rene disi ne mendime, sepse kapiteni ne rast se do te marre edhe nje karton tjeter te verdhe, do te mungoje ne derbin e javes se ardhshme ndaj Lacios (te dielen, me 26 shkurt, ora 20.30). "Nuk rrezikon, ne nje ndeshje mund te ndodhe gjithcka, por ai eshte i qete dhe po kalon nje moment shume te mire, - u pergjigj i prere trajneri. - Nuk eshte nga ata qe bien viktime e reagimeve te nervozizmit, sivjet me eshte dukur shume i pjekur."

Administratori
19-02-2006, 17:20
Rosi: Ndaj Fiorentines, si ne takimin e pare
Sokol Kondi

"Ne do te shkojme per te luajtur ndeshjen tone". Delio Rosi eshte shume i perqendruar te transferta ne "Franki". Ne takimin e fazes se pare, Lacio arriti t'i mposhtte vjollcet dhe trajneri bardhekalter shpreson ta perserise ate 1-0, edhe pse nuk do te jete Zauri, njeriu "ndeshje" i takimit ne "Olimpiko". "Do te doja te shihja te njejten Lacio, te cilen mund ta shijoj ne sfiden qe u zhvillua ne Rome. Do te perballemi me nje skuader, e cila po tregon se ne fushen e saj ka fare pak pika te dobeta. Por kur Lacio eshte e kompletuar, mund t'i mase forcat me cdo skuader. Gjate kesaj jave kemi punuar dhe jam i sigurt se shpejt do te na kthehet shkelqimi.

Per momentin nuk po ecim keq, por kemi nevoje te arrijme disa rezultate pozitive, mbi te gjitha per moralin". Keshtu qe hapat duhen hedhur nje nga nje. Delio Rosi nuk mendon per derbin me Totin dhe per rekordin e verdhekuqve. Do te kete kohe te merret edhe me to. Por me pare duhet te bllokoje Tonin. "Ai eshte nje sulmues dinak, pak derrmues, por i zoti. Kam nje respekt te madh per golashenuesit, nese nje futbollist shenon me njefare vazhdimesie, do te thote se ka disa cilesi te medha. Si ta ndalim? Duke mos i lene t'i mberrijne topa". Rosi nuk kurseu nje fjali edhe per "kusherinjte" verdhekuq. "Derbi eshte nje ndeshje me vete, ne duhet te perqendrohemi te Fiorentina dhe te perpiqemi te arrijme nje rezultat sa me te mire ne Firence. Vetem duke nisur nga dita e neserme, do te fillojme te mendojme per derbin me Romen".

Prandeli: Roma nuk na tremb vetem ne
"Roma nuk duhet te na trembe vetem ne, por edhe Milanin dhe Interin". cezare Prandeli pohon se skuadra e Spaletit po shpalos nje futboll teper cilesor, por ai vazhdon te kete shume besim te forca e grupit te tij: "Kjo skuader po vazhdon te luaje shume mire dhe te permiresohet, - ka thene trajneri i Fiorentines. Por tani duhet te mendojme per sfiden ndaj Lacios. Do te jete nje ndeshje shume e veshtire". Per sulmin, Prandeli ka bere te ditur se perkrah Tonit do te luaje Pacini: "Me ka dhene nje sinjal te madh force dhe grinte, pasi, edhe pse qendroi ne stol, gjate javes ka punuar me shume perkushtim. Ne miqesore ka shenuar nje tregolesh dhe ka luajtur shume per skuadren."

Papadopulo: Te ringjitemi ne renditje
Palermon e pret nje ballafaqim i veshtire ne kampionat ndaj Kievos. Ja si eshte shprehur trajneri i sicilianeve, Xhiuzepe Papadopulo. "Ndodhemi ne krahun e majte te renditjes dhe duam te vazhdojme ne rrugen e fitoreve per t'u ringritur disa vende, gje qe mendoj se e meriton kjo skuader. Por do te perballemi me nje Kievo qe e meriton vendin qe ka heperhe ne renditje."

Kavazin: Na duhen tri piket ndaj Parmes
"Ndaj Parmes do te jete nje ndeshje thelbesore", - keshtu mendon trajneri i Trevizos, Alberto Kavazin. Skuadra e tij ndodhet ne vendet e fundit te renditjes dhe tani do te perballet me verdheblute e Mario Beretes. "Per ne do te jete nje takim shume i rendesishem dhe na duhen medoemos tri piket per renditjen. Kjo edhe per moralin dhe qetesine e grupit, edhe pse brenda mjedisit tone nuk ka probleme."

Kievo Palermo
Kievo: Fontana, Moro, Mandeli, D`Ana, Lana, Semioli, Brigi, Xhiunti, Franceskini, Amauri, Tiriboki. Tr: Pilon.
Palermo: Anduhar, Zakardo, Barzalji, Rinaudo, Groso, Mutareli, Korini, Barone, Gonzales, Di Mikele, Karaciolo. Tr: Papadopulo.
Gjyqtar: Brigi

Fiorentina Lacio
Fiorentina: Lobont, Ujafalushi, Di Loreto, Kroldrup, Paskual, Fiore, Broki, Donadel, Jorgensen, Pacini, Toni. Tr: Prandeli.
Lacio: Peruci, Odo, Sivilja, Stendardo, Beleri, Behrami, Dabo, Liverani, Manfredini, Di Kanio, Roki. Tr: Rosi.
Gjyqtar: Taljavento

Lece Rexhina
Lece: Benusi, Diamuten, Saidi, Stovini, Kamisa, Xhiakomaci, Ledezma, Delvekio, Kaseti, Kocolino, Vucinic. Tr: Paleari Rico.
Rexhina: Pelicoli, Mesto, De Roza, Lukareli, Vixhiani, Paredes, Karobio, Misiroli, Modesto, Koca, Amoruzo. Tr: Maxarri.
Gjyqtar: De Marko

Sampdoria Askoli
Sampdoria: Antonioli, Kastelini, Pavan, Sala, Pizano, K.Zenoni, Volpi, Palombo, Diana, Flaki, Kolombo. Tr: Novelino.
Askoli: Kopola, Komoto, Paci, Domici, Boneto, Xhiampa, Guana, Parola, Del Groso, Kualjarela, Bjelanovic. Tr: Silva Xhiampaolo.
Gjyqtar: Roki

Udineze Siena
Udineze: De Sanktis, Zapata, Natali, Felipe, Zenoni, Obodo, Baronio, Tisone, Kandela, Iakuinta, Di Natale. Tr: Dominisini Sensini.
Siena: Fortin, Negro, Portanova, Koloneze, Gastaldelo, D`Aversa, Paro, Vergasola, Lokateli, Kieza, Volpato. Tr: De Kanio.
Gjyqtar: Rodomonti

Trevizo Parma
Trevizo: Sereni, Maxhio, Kotafava, Viali, Valdes, A.Filipini, Parravicini, Basexhio, Gigu, Borrielo, Fava. Tr: Kavazin.
Parma: Buci, Bonera, Kanavaro, Kouto, Kontini, Grela, Bolanjo, Simplisio, Markioni, Breshiano, Korradi. Tr: Bereta.
Gjyqtar: Romeo.

Administratori
19-02-2006, 17:22
Gauci "i ben gropen" Dela Vales
Fation Shehu

Gauci kunder te gjitheve. Ne nje interviste, ish-presidenti i Peruxhias ka sulmuar Diego Dela Valen: "Me ofroi 20 milione euro qe te fitonte Fiorentina ne ndeshjen shtese, per te mos rene nga kategoria ne sezonin 2003-04, por une refuzova. Jam i sigurt qe pese ose gjashte futbolliste u shiten ne ato dy ndeshje." Me pas, Gauci ka folur per titullin kampion te fituar nga Juventusi ne vitin 2000: "Duhej te fitonin ata, Moxhi kishte arritur nje marreveshje me Maconen, por une prisha gjithcka." Kishte qene fjala e Luciano Gaucit ne Gjykaten e Peruxhias, e cila vendosi ne falimentimin e klubit te Peruxhias. Per monentin, ne burg kane perfunduar edhe djemte e tij, vellai Antonio dhe tre persona te tjere. Ndersa ai gjendet ne Santo Domingo dhe nuk ka nder mend te kthehet. Pas deklaratave qe i hapen probleme Gea-s dhe presidentit te saj, Alesandro Moxhit, tani ne syrin e tij ka perfunduar edhe Diego Dela Vale.

Faktet, sipas variantit te Gaucit, na cojne ne sezonin 2003-04. Dy ndeshjet shtese, te vlefshme per Serine A, midis Peruxhias qe gjendej ne Serine A dhe Fiorentines ne Serine B, ne fund te kampionatit, perfundoi me fitoren e Fiorentines. Ne ndeshjen e pare, vjollcet fituan ne Peruxhia me rezultatin 1-0 dhe me pas barazuan ne Firence me rezultatin 1-1. Rezultat qe coi ne ngjitjen e Fiorentines ne Serine A dhe renien e Peruxhias ne B. Gauci tha se pas ofertes se Dela Vales, ishte takuar me nje prej drejtuesve te Fiorentines dhe i kishte thene se nuk korruptohej. "Por, - ka vazhduar Gauci, - jam i sigurt qe pese ose gjashte futbolliste e kishin shitur ndeshjen, duke pare edhe paraqitjen e tyre ne fushen e lojes. Ata pranuan oferten e Dela Vales. Mbi te gjitha Di Loreto, Ze Maria dhe Frezi. Edhe Serse Kozmi u shit."

Por nuk mbaron me kaq: cikloni Gauci ka nxjerre edhe disa fjale te tjera, te cilat i mbante te mbyllura prej kohesh. Ka te beje me Maconen dhe titullin e humbur nga Juventusi ne vitin 2000. "Ndeshja e fundit e kampionatit, e cila luhej ne Peruxhia, ishte e shitur dhe duhej te fitonte Juventusi. Moxhi kishte arritur nje marreveshje me Maconen dhe Pieronin, qe do t'i merrte vitin tjeter ne Torino. Duke pare qe nje vit me pare une isha kercenuar nga tifozet e Lacios, per ate ndeshje te humbur me Milanin, e cila u dha titullin kuqezinjve, diten e marte, nje dite para ndeshjes, fola me lojtaret. Macone po rrinte te dera dhe nuk donte qe une te futesha te dhomat e zhveshjes, por i thashe se ishte nje vartes dhe duhej te dilte. U thashe atyre se ndeshja ishte e shitur nga disa drejtues dhe se futbollistet nuk duhej ta pranonin nje gje te tille, por te jepnin maksimumin ne fushen e lojes. Ne fund te sezonit, Pieroni u largua nga Peruxhia dhe kaloi si drejtor sportiv ne Torino."

Administratori
19-02-2006, 17:24
Baxhio: Macone me kerkoi te Livorno
Fation Shehu

Robi Baxhio eshte kthyer te flase ne diten e 39-vjetorit te lindjes se tij, duke thene se pervec se ka nje vit qe eshte terhequr nga futbolli, ka marre nje oferte per t'u rikthyer ne futboll. Ai qe e ka bere kete oferte, ka qene Karlo Macone, me te cilin ka kaluar tri sezone te Breshia. Ai i ka bere nje oferte per ta ndjekur te Livorno. "Macone eshte nje njeri i madh. Nese nuk do te kisha pasur kaq shume dhimbje dhe te isha ne nje forme me te mire, do te isha menduar."


Ka kaluar me shume se nje vit e gjysme qe nga data 16 maj e vitit 2004, kur Roberto Baxhio, ne fund te ndeshjes midis Milanit dhe Breshias, i ka dhene lamtumiren e tij futbollit. Qe nga ai moment u terhoq ne shtepine e tij ne Altavila, ne provincen ku ka lindur, duke qendruar me shume me familjen. eshte bere baba per here te trete, eshte larguar nga bota e futbollit, por...bota e futbollit vazhdon ta kerkoje. Dhe per te qene me te sakte, Karlo Macone, i vetmi trajner i dashur, e bindi edhe atehere qe te luante me Breshian, pasi ishte larguar nga Interi ne veren e vitit 2000.

Binomi breshian midis Baxhios dhe Macones zgjati tre vjet, para se trajneri te largohej per te Bolonja dhe futbollisti t'i jepte fund karrieres. Por Macone nuk e ka harruar kurre "bishtalecin" dhe e ka kerkuar te cdo skuader qe ka qene. Ne fillim te Bolonja dhe tani te Livorno. Ka qene vete Robi Baxhio ai qe e ka thene nje gje te tille, pikerisht ne diten e 39-vjetorit te lindjes.

"Kam folur me Maconen nje dite me pas dhe me kerkoi te shkoja me te te Livorno. Ai eshte nje njeri i madh. Nese nuk do te kisha pasur kaq shume dhimbje dhe te kisha qene ne nje forme me te mire, do te isha menduar. Ne vitin 2000 me ndihmoi shume, kur kisha mbetur vetem."

Administratori
19-02-2006, 17:25
Nje Adriano tjeter per Interin
Fation Shehu

Mund te jete nje Adriano tjeter ne te ardhmen e Interit. Nderkohe qe ai i verteti po kalon nje forme jo shume te mire ne kete sezon, adashi i tij, i cili luan ne turneun e Viarexhos me Juventuden, ka arritur te shenoje disa gola. Adriano Rodriguez eshte 20 vjec, ka pasaporte spanjolle dhe luan ne Uruguaj: disa vezhgues e kane vene re dhe jane duke ndjekur gjurmet e tij. Nje Adriano tjeter mund te zbarkoje tek Interi...

Trapatoni ironizon aventuren te Shutgarti
Edhe pse nuk ka shume kohe qe eshte pushuar nga detyra e tij si trajner i Shtutgartit, Xhovani Trapatoni duhet shume nga gjermanet. Ne fakt, per sa i perket aventures se tij te skuadra gjermane, ai ka thene: "Perfundoi me shpejt nga cfare prisja."

Ze Maria: Deklarata e Gaucit, ne gjykate
Nder akuzat e Luciano Gaucit eshte permendur edhe emri i Ze Marias. Ky i fundit eshte pergjigjur menjehere, duke thene: "Jam shume i indinjuar me deklaratat e tij. Nuk e kuptoj se si i ka shpikur. I kam thene avokatit tim te merret me kete ceshtje, pasi akuzat e tij nuk jane te lehta." Ne fakt, ish-mbrojtesi i Peruxhias eshte perfshire ne listen e futbollisteve qe, sipas Gaucit, shiten ndeshjen shtese kunder Fiorentines, te vlefshme per kualifikim ne Serine A, te cilen e fitoi skuadra vjollce.

Administratori
19-02-2006, 17:28
Juventusi, frenim pa shume pasoja
Sokol Kondi

Mesina Juventus 2 2
Shenues: Flokari 3', 86'/ Ibrahimovic 18', Mutu 81' (11-m)
Mesina: Kaljoni, Aronika, Kristante, Rafael, Rezaei, Zanki, Bondi (Sulo 74'), Kopola (Nocerino 68'), Donati (Agomeri 83'), Flokari, Nani. Tr: Muti.
Juventus: Bufon, Balxareti, Kanavaro, Kovac, Pesoto, Kamoranezi (Mutu 64'), Emerson, Nedved, Vieira, Del Piero (Turam 53'), Ibrahimovic (Trezege 85'). Tr: Kapelo.
Gjyqtar: Farina
Kartone te verdhe: Zanki, Kopola, Kanavaro (2), Vieira, Kamoranezi.
Karton i kuq: Kanavaro.

"Zonja e vjeter" i ruan distancat ne renditje. Juventusi ka barazuar 2-2 ne Mesine, ne nje ndeshje te pelqyeshme dhe te ekuilibruar, dhe ka ruajtur 12 piket e avantazhit ndaj Interit, i cili u ndalua me nje barazim nga Livorno. Keshtu qe Kapelo nuk ka perse te shqetesohet se tepermi: me 10 lojtare per rreth 40 minuta, skuadra e tij shfaqi nje gjendje te mire atletike dhe karakterin e zakonshem. Nuk arriti t'i sjelle ne shtepi tri piket, vetem per shkak te disa gabimeve ne mbrojtje, por paraqitja mbetet gjithsesi pozitive. Por edhe trajneri i Mesines, Bortolo Muti, e ka legjitim gezimin per arritjen e djemve te tij. Mesina, edhe pse me mungesa, ka arritur t'i ndale kampionet e Italise, fale nje dygoleshi te nje Flokari teper ne forme. Kapelo paraqiti nje formacion me nje rotacion te reduktuar. Ne mbrojtje u la pushim ne kuader te Champions-it Turami dhe u kthye Kovaci pas demtimit. Vendin e Kielinit e zuri Balxareti, qe u kthye ne te majte, kurse ne te djathte ishte "i paplakuri" Pesoto.

Ne mesfushe ishin te gjithe titullaret, kurse sulmi perbehej nga dyshja Del Piero-Ibrahimovic: Trezegeja u la ne stol. Pjesa e pare ishte zbavitese, sidomos ne 30 minutat e para. Flokari arriti te shenonte menjehere, duke konkretizuar me nje te djathte ne diagonale nje pasim te bukur te Donatit. Juvja befasisht gjendet ne disavantazh. Nani edhe mund ta kishte dyfishur rezultatin, por Bufoni kreu nje dalje te jashtezakonshme dhe keshtu qe e priti gjuajtjen e pykes se sicilianeve. Ka qene pritja e pare e madhe dhe vendimtare e portierit te kombetares italiane, qe kur eshte kthyer ne fushe pas demtimit te gjate.

Por "Zonja e vjeter" nuk pajtohet dhe reagon duke shfaqur grinten e saj. Ibrahimovici godet lart vetem dy hapa larg portes, duke mos shfrytezuar nje numer te Kamoranezit me finte ne zone. Por ky ishte sinjali qe paralajmeronte per barazimin. Kryesuesit arrijne te ndertojne nje aksion te shkelqyer me rrjedhshmeri dhe me nje takim te Del Pieros, Kamoranezit, Nedvedit dhe Ibrahimovicit, i cili e korrigjon gabimin e meparshem dhe me nje te djathte te forte ne diagolane i con shifrat ne 1-1.

Me fillimin e pjeses se dyte, Del Piero i shkoi shume prane golit, por edhe Mesina pati rastet e saj. Juventusi shtrengon dhembet dhe kembengul derisa Ibrahimovici merr nje 11-metersh, qe kthehet ne gol nga Mutuja, i cili kishte hyre ne pjesen e dyte. U mendua se takimi kishte perfunduar, por Flokari ne minutat e fundit kerceu mbi te gjithe ne nje rremuje ne zonen e Juves dhe shenoi me koke, duke mos i lene asnje mundesi per te reaguar Bufonit.

Administratori
19-02-2006, 17:29
Livorno bllokon nje Inter te shuar
Sokol Kondi

Livorno Inter 0 0
Livorno: Amelia; Grandoni, Vargas, Galante; Baleri (58' Pfertzel), Morrone (83' Sezar Prates), Pasoni, De Ashentis, Koko; Koluci (71' Ruotolo), Lukareli. Tr: Macone.
Inter: Toldo; H.Zaneti, Kordoba, Materaci, Uome; Solari (76' Sezar), K.Zaneti, Pizarro, Kili Gonz√°les (62' Figo); Adriano, Martins (83' Kruz). Tr: Orsi.
Gjyqtar: Bertini
Kartone te verdhe: Materaci, Pizarro, Koluci.

Ka perfunduar me shifrat 0 0 ndeshja mes Livornos dhe Interit. Emocionet mberriten te gjitha ne pjesen e pare, kur Amelia dhe Toldo u treguan te zote ne gjuajtjet e Materacit dhe De Ashentisit. Ne minuten e 37-te, rasti me i mire per te shenuar iu dha Martinsit, i cili u rrezua ne momentin qe nuk i mbetej gje tjeter, vecse ta dergonte topin ne rrjete. Ne minutat e fundit, zikaltrit e shmangen pesimin e golit ne vijen e portes, pas nje gjuajtjeje me koke te Sezar Pratesit.

Sulmuesi Adriano rrezikon te shqyrtohet nga prova televizive, pasi goditi me shuplake mbrojtesin Grandoni, episod ky qe nuk u vu re nga arbitri Bertini. Zikaltrit luanin me rotacion, duke menduar edhe per takimin qe i pret javen e ardhshme ne Ligen e Kampioneve ndaj Ajaksit, keshtu qe trajneri Mancini, i cili ndodhej ne tribune per shkak te pezullimit, i kishte dhene udhezimet e duhura ndihmesit te tij Orsi. Risia e pare ishte rikthimi i Toldos ne porte, ne vend te Hulio Sezarit, i cili ne takimet e fundit ka lene disi per te deshiruar. Ne mbrojtje spikaste vetem aktivizimi i Uomese ne te majte, kurse vendin e te pezulluarit Samuel ne qender e kishte zene Materaci. Ne qender te mesfushes, vendin e Kambiasos (i pezulluar) dhe Veronit (i demtuar) e kishin zene Pizarro dhe Kristiano Zaneti, kurse korsite u ishin besuar argjentinasve Solari (djathtas) dhe Kili Gonzales (majtas). Duke pare edhe barazimin e Juves, interistet duhej te kishin ditur ta shfrytezonin me mire kete rast, por forma e dobet e dyshes sulmuese Adriano-Martins po kthehet ne nje semundje kronike per milanezet, te cilet tani i ka kapercyer edhe Milani ne vendin e dyte.

Administratori
04-03-2006, 00:28
Figo, "viktima" e radhes nga federata?
Sokol Kondi

Lekundet Interi. Pas polemikave per pezullimin e Adrianos dhe sulmit te ashper te Moratit ndaj federates, tani eshte Figo ai qe rrezikon te ndalet. Portugezi do te paditet per akuzat ndaj Moxhit ("cfare bente ne dhomen e arbitrit perpara ndeshjes?"), qe me pas dolen te paverteta. Nese gjykatesi do ta pranoje perfundimin e hetimit te federates, zor se lojtari do te dale "i pangjyer": per te pritet te mberrije nje pezullim.
Mllefi i Moratit eshte gati te shpertheje serish. Shfryrja e ashper e dufit, me te cilen pronari zikalter mbajti qendrim ndaj federates, duke u ankuar per keqtrajtimet e vazhdueshme qe i behen klubit te tij, shume shpejt mund te rinise. Ne fakt po behet gjithnje e me delikat pozicioni i Luis Figos. Portugezi, disa dite pas ndeshjes se madhe te humbur ndaj Juves, e kishte akuzuar Moxhin se ishte takuar me Paparesten perpara ndeshjes. Deklarata keto qe e kishin shtyre federaten te niste nje hetim, permes se cilit u faktua pavertetesia e fjaleve te lojtarit, qe do te kishte percjelle akuza qe atij i ishin thene nga persona te trete. Perfundimi: ekzistojne kushtet per ta paditur prane komisionit disiplinor per t'u gjykuar. Ne kete pike, Interit s'i mbetet gje tjeter, vecse te perpunoje serish nje plan mbrojtes per ta shpetuar. Nese gjykatesi i ceshtjes do t'i pranoje perfundimet e hetimit te federates, zor se portugezi mund te dale pa gje nga kjo mesele: ai rrezikon te gjobitet ose, madje, dhe te pezullohet. Mundesi kjo e fundit, qe jemi te sigurt se do ta xhindose serish Moratin, me te cilin Karraro deri tani s'ka bere asnje perpjekje per t'i ndrequr marredheniet.

Gatuzo jep "O.K."-in per Poulsenin
Pavaresisht shenjestrimit te Vilarealit, eshte tashme praktikisht e sigurt qe Kristian Paoulsen do te zbarkoje te Milani. "Armiku" danez duket se ka nenshkruar nje parakontrate 3-vjecare prej 2.6 milione eurosh ne sezon (edhe pse eshte pergenjeshtruar nga Galiani). Konfirmimi indirekt vjen nga deklaratat e Xhenaro Gatuzos, mesfushor qe ka pasur probleme me te gjate ndeshjeve te Liges se Kampioneve ne Gjermani dhe ne Itali. "Nese do te vije, nuk do te kete asnje problem, sepse eshte klubi qe duhet te vendose, - shpjegon mesfushori kuqezi. - Ne lojtaret nuk kemi asnje te drejte te gjykojme zgjedhjet e drejtuesve. Une nuk komandoj ne shtepine time, imagjinoni se c'do te ndodhte sikur t'i thosha Galianit per te marre kete apo ate lojtar."

Kostakurta, edhe nje vit tjeter kuqezi!
Lajmi duket i pabesueshem dhe behet fjale per nje nga temat qe ne shtepine e Milanit eshte shnderruar ne debat. Behet fjale per moshen e madhe te mbrojtesve milaniste, per lamtumiren ne fund te sezonit te Kafuse e Stamit, per problemet e Maldinit dhe per listen mitike prej 150 emrash te qendermbrojtesve te vezhguar nga Braida. Pra, ne nje pike te gjithe jane dakord: Milani duhet te rinoje repartin e terhequr. Dhe si levizje te pare, cfare ben Galiani? I propozon Billi Kostakurtes, qe mbush 40 vjec me 24 prill, nje zgjatje te kontrates edhe per nje vit. Kostakurta, qe pikerisht te shtunen e shkuar mori licensen e trajnerit te kategorise se trete, nga nentori i ardhshem do te filloje kursin e Kovercianos.

Juventusi leshon "grepat" per Xherrardin
Pas blerjes virtualisht te mbyllur te Kristiano Zanetit, Juventusi ka ne mendje nje goditje edhe me te zhurmshme per te perforcuar mesfushen per sezonin e ardhshem. Sipas shtypit anglez, klubi bardhezi qenka ne "gjurmet" e Stiven Xherrardit, mesfushorit te Liverpulit, kampion i Europes. Klubi torinez paska gati per lojtarin nje kontrate 4-vjecare, prej 5.5 milione eurosh, dhe qenka duke biseduar me Liverpulin.

Administratori
04-03-2006, 00:29
Galiani: Roni? I kemi kater sulmuesit tane
Sokol Kondi

Pasi i kishte derguar mesazhe dashurie Ronaldos, Adriano Galiani ben nje hap prapa: "Ardhja e tij te Milani nuk do te shtangte vetem Moratin, por edhe mua, - ka komentuar zv.presidenti kuqezi, duke "u terhequr" nga dueli per brazilianin. - Kater sulmuesit tane jane absolutisht te konfirmueshem per vitin e ardhshem. Poulseni? S'eshte e vertete qe ka nenshkruar."


Nese Ronaldoja do te vendose te lere Realin, duhet te jene shume skuadra qe do ta prisnin krahehapur, perfshire edhe Milanin." Keto jane deklaratat, me te cilat Adriano Galiani ia kishte hapur zyrtarisht dyert "Fenomenit" per te ardhur te Milani. Nje qendrim qe kishte provokuar ziline e mjedisit zikalter, me ne krye padron Moratin, sepse, nese do te dorezohej per te humbur "benjamimin" e tij, qe i iku kater vite me pare, do te ishte nje goditje edhe me e shemtuar, aq me shume kur mendohet se do ta kishte perballe si "armik" ne derbi. "Nese do ta shihja Ronaldon te Milani?

Do te me shtangte", - kishte deklaruar me "terror" numri nje zikalter. "Por do te me shtangte edhe mua, - e ka "qetesuar" Galiani dje, duke u vetelarguar nga lufta per Ronaldon. Kemi kater sulmues, te gjithe te konfirmuar per sezonin e ardhshem." Pastaj zv.presidenti kuqezi analizon objektivat e tjere ne merkato: "Kemi detyren me te veshtire per te gjetur dy mbrojtes per vitin e ardhshem, - vijoi Galiani. - Lotito nuk e shet Odon dhe nuk besoj se Lioni do te nxjerre ne shitje Krisin ose Diarrane. Nese do ta beje nje gje te tille, do te kerkoje shifra astronomike qe vetem celsi mund t'ia lejoje vetes." Pastaj diskutimi per Poulsenin: "Do te marrim ne konsiderate ate qe deshiron publiku dhe ate qe mendon skuadra, por detyra e nje drejtuesi eshte ajo per te ndertuar skuadren me te mire te mundshme. A ka nenshkruar? Jo, s'eshte e vertete."

Administratori
04-03-2006, 00:30
Tomazi: Sekreti yne? Jemi si shoke shkolle
Sokol Kondi

Tomazi e ka ende ne mendje mbremjen e se dieles se fundit: derbin, rekordin, festen e pasndeshjes dhe lotet e Sensit. Cili eshte imazhi qe ju eshte fiksuar me shume ne mendje? "Renditja jone me tri piket e marra: kemi nje me shume se Fiorentina dhe kater me pak se Interi. Dhe kete jave ndeshemi pikerisht me zikaltrit. Ndoshta pas disa muajsh do te buzeqesh duke e menduar festen e se dieles. Por tani jam i perqendruar te kundershtari i radhes." Tomazi ndodhej se bashku me gjithe te tjeret duke festuar, megjithate ai nuk eshte se u emocionua se tepermi: "Kam kaluar edhe shume momente te tjera te bukura ne karrieren time. Sigurisht, festa ishte gjitheperfshirese, ishte e natyrshme. Nuk te ndodh cdo dite te fitosh nje derbi dhe njekohesisht te vendosesh nje rekord, aq me teper kur kishin kaluar vetem pak dite nga demtimi i Totit. Mua me behet qejfi ne menyre te vecante qe Roma tregoi ne momentin me te veshtire, se mund te bente pa nje lojtar si Francesko." Te gjithe vazhdojne te pyesin se cili eshte sekreti i kesaj Rome, por ja si e mendon mesfushori: "Dreka qe organizova une, kur sapo e kishim nisur kthesen per nje bast me Perroten. Ishte ndeshja Roma Kievo dhe une jam tifoz i Verones. Marreveshja ishte e qarte: nese fitonim ne, do ta paguaja une dreken. Jo, tani po t'i le shakate, nuk do te thosha se lindi gjithcka ate mbremje, sepse kemi qe ne vere qe punojme per te arritur aty ku jemi tani. Per mendimin tim, sekreti eshte se tani emergjencat na bejne me te forte, ndersa ne te kaluaren na sherbenin vetem si justifikime. Me perpara, nese na mungonin sulmuesit, kjo ishte nje alibi per t'i humbur ndeshjet, ndersa sot per ne eshte nje arsye me teper per te fituar." Kapiteni Toti e ka cilesuar Romen "nje skuader vellezerish".

Ndersa Tomazi perdor nje tjeter metafore: "Le te themi se jemi si shoke shkolle, nje grup plot energji qe e di se kur duhet te mesoje dhe kur duhet te zbavitet." Ai e mendon serish ndonjehere demtimin e rende qe e la jashte fushes per nje sezon te tere. "Po, me ndodh shpesh, ka qene sfida me e veshtire e karrieres sime. E fitova, edhe pse ishin te pakte ata qe e besonin." Ndoshta edhe per kete arsye ai ka pranuar te paguhet 1.500 euro ne muaj... "Fjala te fitosh nuk perfshin vetem eurot. Nese nuk do ta kisha bere ate zgjedhje, nuk do te kisha perfituar shume gjera te tjera: kthimin ne fushe ne nivele te medha, te gjitha keto kenaqesi me Romen dhe mundesine per te qendruar ne qytetin ku jetoj prej dhjete vitesh." Por nuk i dihet nese Roma do te vazhdoje te jete edhe per shume kohe ne te ardhmen e tij: "Nuk e di, s'eshte e sigurt. Nuk kam qene aq keq edhe ne Verone, me familjen time, kur isha i demtuar. Do te filloj te mendoj per te ardhmen kur t'i regjistroj vajzat e mia ne shkolle. Por ajo qe eshte e sigurt, eshte se do te vazhdoj te jem futbollist. Por nuk e di se ku."

Portieri Doni: Dua te qendroj ketu
Doni, mbrojtesi ekstrem i Romes, ka folur per qendrimin e tij te verdhekuqte: "Une zakonisht jam mesuar t'i rinovoj kontratat cdo vit, sepse ne Brazil keshtu funksionon. Perpara me shume se dy javesh, drejtuesit kane folur me menaxherin tim dhe me pas nuk jemi degjuar me, megjithate po presim. Me kane ardhur edhe oferta te tjera, por po te luash ketu, eshte normale, por kemi vendosur me agjentin tim qe te mos pergjigjemi, sepse duam te presim Romen. Deshira ime me e madhe eshte te qendroj ketu ku jam."

Administratori
04-03-2006, 00:32
Montela: Do te jem shpejt ne forme
Sokol Kondi

"Ky grup eshte me i bashkuar se ai qe fitoi titullin." Keshtu e mendon Vincenco Montela. Sulmuesi i Romes, qe ka qene i detyruar te qendroje jashte fushes per nje kohe te gjate, per shkak te problemeve ne shpine, po e rifiton gjendjen fizike dhe besimin ne vetvete. Ndaj Bryzhit dhe Lacios ai luajti dy ndeshje te mira, dhe i mungoi vetem goli: "Te dielen ndoshta bera nje hap prapa ne krahasim me te enjten, - shpjegoi lojtari per nje radio lokale, - por besoj se eshte normale, sepse per mua s'eshte e lehte te perballem me dy ndeshje brenda nje harku kaq te shkurter kohor. Por me nje jave pushim mendoj se mund te luaj me mire. Tani na pret menjehere Interi." Skuadra e Spaletit, me fitoren e 11-te radhazi, ka hyre ne historine e Serise A: "Ky rekord, ka vijuar Montela, eshte nje arritje, te cilen e kemi konkretizuar gradualisht: besoj se gjithcka ka lindur ne grumbullimet tona, brenda grupit dhe fale asaj qe cdokush prej nesh ka ditur t'i jape skuadres.

Ndersa ne vitin e titullit, pritej qe ajo skuader duhej te fitonte medoemos. Cilesite e trajnerit? Nuk dua te dukem si i njeanshem, por nuk kam pasur kurre nje trajner ne gjendje t'i zhvilloje stervitjet si Spaleti. Ai arrin ta lexoje ndeshjen nga stoli, gje qe pak kam pare ta bejne." Montela e mbyll duke folur per objektivat sezonale. Roma eshte ende ne valle ne tri fronte: "Nuk duhet te perjashtojme asgje, perfundoi Montela, te vazhdojme te luajme sic kemi bere kohet e fundit. Por pavaresisht nga fitoret, duket se hyjme neper ndeshje me gezim dhe per t'u argetuar."

Administratori
04-03-2006, 00:34
Mancini: Kemi rigjetur lojen dhe sulmuesit
Sokol Kondi

Pas nje pike te vetme ne tri ndeshje kyce, zikaltrit kane mundur ne "San Siro" Udinezen dhe jane rihedhur ne gjueti per vendin e dyte. Fitorja ndaj friulianeve ka perkuar me javen e pare te pezullimit te Adrianos. Pa brazilianin, Interi ka dhene pershtypjen se me ne fund eshte kthyer si skuader, por Roberto Mancinit vazhdon t'i vije keq per mungesen e "Perandorit": "Na ka ardhur keq qe Adriano nuk mundi te ishte, - tha trajneri zikalter per "Inter Channel", por ishim te pergatitur per nje mundesi te tille dhe nuk u kushtezuam nga mungesa e tij." Mancini nuk eshte dakord me ata qe e konsiderojne Udinezen si nje pengese te lehte per t'u kapercyer. "I druhesha shume kesaj ndeshjeje, pohoi trajneri. Udinezja s'eshte nje skuader e lehte qe mund te perballesh, sepse ka lojtare te afte. Por, gjate ecurise se ndeshjes, skuadra vinte duke u permiresuar dhe rigjeti lojen dhe golat e sulmuesve. E gjithe kjo eshte me siguri e rendesishme." Angazhimi i ardhshem paraqitet me i veshtire per Interin, pasi Kruzi me shoke do t'i shkojne per vizite Romes se rekordeve, qe vjen pas fitores ne derbi ndaj Lacios: "Vertet ata nuk kane Totin, por kane Montelen, i cili ka shume prej cilesive te Totit dhe pervec kesaj mund te jete edhe fatal ne zone. Megjithate, Roma eshte nje skuader qe shenon me lojtare te ndryshem dhe kjo eshte forca e tyre. Ata shume euforike? Ne kete moment, Roma eshte shume mire dhe fitoret e shumta radhazi i japin shume besim mjedisit. Te dielen ne mbremje do te jete nje ndeshje e forte. Qe te fitojme ne Rome, duhet te luajme nje ndeshje te madhe, duhet ta pergatisim mire dhe te luajme sic dime."

Poco, akuza dhe masa per skuadren
Pronari i Udinezes, Poco, i zhgenjyer nga ecuria e skuadres se tij, deklaron: "Qe te premten skuadra do te jete e grumbulluar, por nese kjo s'do te mjaftoje per te fituar ndaj Askolit, ekipi do te qendroje ne grumbullim gjate gjithe javes se ardhshme." Per trajneret e rinj, presidenti e mendon krejt ndryshe: "Sensini dhe Dominisini nuk preken, tani duhet te gjejne qetesine e duhur". Ai s'i ka kursyer as ofendimet ndaj skuadres: "Duhet te nxjerre ne pah krenarine, sepse ajo qe po shohim tani, te duket si nje ekip i Serise C dhe s'e kuptoj kete metamorfoze duke pasur parasysh se i njejti grup arriti te kualifikohej ne Champions."

Peruci: Tani te mendojme per Kievon
Anxhelo Peruci ka qene i zhgenjyer per humbjen e hidhur te pesuar ne derbi, por tani ai deshiron ta lere gjithcka pas dhe te mendoje per sfiden e se dieles ndaj Kievos: "Duhet t'i perveshim menget dhe te shohim perpara. Kemi humbur nje ndeshje shume te rendesishme, por tani jane verdheblute dhe duhet te perqendrohemi." Peruci ka shpjeguar se s'ka nder mend te mendoje perpara kohe per t'i dhene fund karrieres se tij: "Nese do ta le futbollin ne fund te sezonit? Flasim pas tre muajsh. Per kete do te filloj te mendoj me 14 maj." Per te perfunduar, ish-portieri i Juves hedh nje veshtrim drejt boterorit: "Portieri titullar eshte, une shpresoj te jem ne treshen qe do te shkoje ne Gjermani. Lipi me ka shpjeguar se deshiron te provoje portiere te tjere dhe ka te drejten ta beje."

Lacio, Lotito "blindon" Odon
Klaudio Lotito kerkon te mbylle problemet e Lacios. Nga ceshtja "Liverani", presidenti kerkon te mbrohet. Duke filluar nga Odo: "Nuk e shes, - tha padroni bardhekalter. - E kam thene se jam i gatshem te grindem me koleget e mi presidente per ta mbajtur. Ka nje kontrate deri me 2008-en dhe Lacio nuk e ka nxjerre ne shitje. Veren e shkuar, i thashe se nese do te qendronte, da ta grumbullonte edhe kombetarja. Dhe ku eshte tani? Ne kombetare. Di Kanio? Do te flasim me 30 prill, ndersa Fabio Liverani ben pjese ne projektin e Lacios dhe do ta mbaj."

Administratori
04-03-2006, 00:35
Misioni i Maldinit: Te ruajme vendin e dyte
Erion Abule

Rreth 21 vite ne nje nivel te larte: eshte sikur Paolo Maldini te kete zhvilluar si protagonist absolut pese olimpiada. eshte thuajse 38 vjec, por deshiron te luaje ende. Ka fituar shume, sepse ka ditur gjithnje te shijoje emocionin e sportit. Dhe emocioni nuk varet nga rezultati, por nga mendesia. Keshtu, ai kujton me nje buzeqeshje se eshte "mes lojtareve me fitues, por edhe mes me humbesve" te sportit italian. Dhe jo rastesisht, mes kampioneve te tjere, cmon Taiger Udsin dhe Valentino Rosin, sepse "perdorin mendjen dhe dine ta perballojne trysnine". Paolo nuk luan qe nga 6 dhjetori, per shkak te nje problemi ne tendine, dhe pritet te rikthehet nga SHBA se bashku me Ambrozinin, te cilet kane qendruar per 9 dite ne Majemi per nje riaftesim me special.

- Maldini, si jeni?
- Shume mire. Qendrimi dhe pergatitja ne diellin e Majemit se bashku me Ambrozinin na ka bere shume mire. Ndiej ende ndonje dhimbje, sepse tendina ka pesuar njefare fryrjeje. Por tani mjaft, do te kthehem ne fushe, nuk ia dal me dot te qendroj jashte.
- eshte ndalesa e dyte e gjate ne karrieren tuaj: kater vite me pare ndaluat 101 dite, tani keni mbushur thuajse 84 dite. cfare keni menduar gjate kesaj periudhe?
- Tani po afrohet fundi i karrieres, me "djeg" ende me shume te mungoj ne ndonje ndeshje, para se gjithash ato te rendesishmet. Ne te vertete mendoja te rikthehesha me pare.
- Mendoni te respektoni kontraten deri me 30 qershor te 2007-s?
- Tani per tani mendoj se karriera ime do te zhgjase edhe nje vit e gjysme. Per fat te mire, problemin ne gju po e mbaj nen kontroll, fale nje stervitjeje specifike. Kam bere hapa ta medhenj para.
- E keni lene Milanin -8 nga Juvja dhe +2 nga Interi. Ndodhi ajo qe ndodhi, pastaj u arrit njefare permbysjeje...
- Sapo humbem derbin, u duk sikur u dorezuam. Juvja fluturonte dhe ne ne menyre te pakuptimte menduam: 'Jemi shume larg.' Me ritmin e cmendur qe po mban Juvja, cdo barazim vlen sa nje humbje. Por tani duhet te ndryshojme marsh: te pakten vendin e dyte e kemi ne anen tone dhe ta ruajme.
- A eshte e mundur permbysja ndaj Juves?
- Filozofia ime eshte e thjeshte: te bejme gjithnje maksimumin deri ne minuten e fundit te javes se fundit. Nese une me shoket e mi nuk do te kishim arsyetuar keshtu, do te kishim fituar me shume. Nuk mund te dorezohemi: eshte edhe nje ceshtje krenarie personale.
- "Avokat" Maldini, a do ta mbroni skuadren tuaj nga kater akuza? E para: nuk e keni rimarre veten nga mbremja e Stambollit.
- S'eshte e vertete. Dhe nuk me ka pelqyer sesi jemi trajtuar pas asaj finaleje edhe kur filloi sezoni i ri. Kujtoj qe ne korrik dikush fliste per nje skuader te percare. Nje humbje, ndonese eshte e veshtire te harrohet, duhet pranuar, eshte ligji i sportit.
- E dyta: mjedisi i brendshem duket i percare.
- Dua te di se kush i qarkullon keto zera. Pas humbjes me Romen pati disa diskutime, nuk ka pasur asnje perballje te ashper. Madje keto mbledhje kane treguar profesionalitetin tone.
- E treta: cikli ka mbaruar.
- Si gjithnje le qe te flas fusha. Une nenvizoj vetem qe ne vitet e fundit, kemi qene skuadra me e mire italiane ne Champions. eshte e vertete qe mes kesaj skuadre dhe se ardhmes, do te ndryshojne disi lojtaret, por Milani do te mbese nje klub dhe nje skuader e madhe.
- E katerta: mbrojtja eshte e vjeter.
- eshte e vertete, por kjo do te thote se eshte edhe eksperte, plot me force e talent. Pak jave me pare, futbollistet profesioniste kane votuar skuadren ideale dhe aty ishim une me Diden, Kafu e Nesta. Duhet me shume ekuiliber. Asnje nuk mendon se eshte i pavdekshem, por te gjykojme faktet. Dhe pastaj kam qene italiani i pare ne renditjen e "Topit te arte".
- Galiani ka thene se ka vezhguar rreth 150 mbrojtes, por qe nuk ka gjetur as edhe nje per Milanin.
- eshte nje problem brezash: tani mbrojtesit kane pak talent dhe para se gjithash pak personalitet. Kjo eshte cilesia me e veshtire per t'u gjetur. Te Milani kane ardhur mbrojtes te mire, qe kane vuajtur edhe perballjen me "San Siron."
- Individualitetet nuk i mungojne Milanit. Ne momentet me te veshtira, te kesh shume udheheqes, mund te krijoje pak veshtiresi?
- Ajo e udheheqesit eshte nje cilesim disi abuzues, por eshte e vertete qe te Milani ka shume lojtare me personalitet. Gjeja me e rendesishme eshte respektimi i rolit te secilit, pavaresisht nga niveli i tij. Ne kete rast, te kesh shume "lojtare te rende", eshte nje epersi.
- Ju nuk keni shume per t'i kerkuar futbollit: tani qe mund te luani per t'u zbavitur, eshte me e veshtire te bashkejetoni me idene se do t'ju duhet te terhiqeni shpejt?
- eshte shume e trishtuar. Duhet te gjej dicka qe vertet te zevendesoje futbollin, duke stimuluar mendjen dhe fizikun. Besoj se do te ndaloj nje vit para se te filloj te bej dicka.
- Vazhdoni te perjashtoni idene e te berit trajner ne te ardhmen?
- Konfirmoj qe e ardhmja ime nuk do te jete mbi nje stol. Roli i trajnerit mbart ne vetvete gjerat me te shemtuara te futbollit. Me mjafton te shikoj te gjitha trysnite, me te cilat duhet te bashkejetoje nje teknik i afte dhe i pergatitur si Anceloti.
- Per cilat nga arritjet tuaja jeni me i terhequr?
- Per 4 fitoret ne Kupen e Kampioneve (asnje italian s'ka fituar me shume, ne krye eshte Xhento me 6 te tilla) dhe rekordi i ndeshjeve te Milani dhe ne kombetare.
- Meqe ra fjala te kombetarja, cfare do te beni gjate boterorit?
- Jam nje tifoz shume i madh. Fanella "axurre" me ka munguar dhe tani qe boterori eshte afer, me mungon edhe me shume. Uroj qe te gjithe, perfshire dhe shtypin, te nxisin skuadren e Lipit. eshte bukur te besh tifo per Italine.

Bastet si sponsor, Milani rrezikon
"Betandwin" mund te jete sponsori i Milanit? Per momentin jo. Ne Itali eshte e ndaluar qe subjektet e jashtme qe operojne ne fushen e basteve permes internetit dhe te panjohur nga monopoli i shtetit, te bejne reklame. Perfundimi: ne keto momente, klubi kuqezi duhet te heqe dore nga rreth 45 milione euro. Por koha punon per Milanin dhe gjerat mund te ndryshojne ne ditet e ardhshme. Te gjithe e dine qe te premten, Adriano Galiani ishte ne Viene pikerisht per te takuar drejtuesit e "Betandwin". Dicka e sikletshme, sepse Galiani eshte si administrator i deleguar i Milanit, ashtu edhe president i Liges se Futbollit dhe anetar i keshillit federal. Ketu behet fjale per konflikt interesash, ndaj shoqeria ne fjale nuk mund te reklamoje marken e saj mbi fanellat e Milanit, sepse ligji nuk ia lejon. Nderkohe, Federeta Italiane e Futbollit po studion ceshtjen.

Serzhinjo: Duhet t'i fitojme te gjitha ndeshjet
Anesori brazilian i Milanit, Serzhinjo, analizon suksesin e kuqezinjve ne Palermo te dielen e shkuar: "Ky Milan ka ndryshuar shume ne krahasim nga ai i Kupes se Italise, kur lame shume hapesira dhe mundesi shenimi per kundershtaret tane. Te dielen i vume ne veshtiresi, sepse luajten ndryshe, edhe lojtaret ne fushe ishin ndryshe. Skuadra tani ka gjetur ekuilibrin e duhur. Dime te luajme kur skuadra zoteron topin dhe mund te behemi te rrezikshem edhe ne kundersulm. Kampionati? Juvja ka nje epersi te madhe, por ne duhet te vazhdojme te bejme rrugen dhe detyren tone, qe eshte ajo per t'i fituar te gjitha ndeshjet. Duhet te shqetesohemi me shume per ecurine tone dhe jo te bardhezinjve."

Administratori
04-03-2006, 00:37
Moxhi: Fale Zotit kemi Del Pieron
Sokol Kondi

Nje gol me goditje nga vendi, goditje me koke e te birit te trajnerit te nje skuadre shumekombeshe, te krijuar per turneun e Viarexhios, nje emer Juventus qe te kujton motren e madhe. Vertet nje goditje e papritur. "Nese duhej te ndodhte kjo befasi, te pakten te vazhdoje deri ne fund", - buzeqeshi Luciano Moxhi. Nje gol i pesuar me koke, si Juvja e Kapelos, nga ana e nje sulmuesi uruguajan, toke qe Juves i ka dhuruar vetem gezime, nga Montero te Zalajeta dhe Olivera. Por nderkohe, disa kilometra me larg ishte e grumbulluar Italia ne Koverciano, me Del Pieron dhe Bufonin, qe jane te gatshem ta rifitojne vendin e titullarit.

"Rikuperimi i Bufonit eshte i rendesishem per kombetaren. Xhixhi eshte numri nje i Juves dhe per fatin tone te mire, kur ai mungoi, Milani na dha hua Abiatin, i cili tregoi se eshte ende nje prej portiereve me te forte te kampionatit. Del Piero? Fale Zotit qe e kemi pasur ne disa ndeshje. Ai eshte nje kampion i kompletuar, une e kam thene gjithnje kete. Ai e ka deshmuar si ne fushe, ashtu edhe jashte saj dhe jam i sigurt se do te jete vendimtar si per Juven, ashtu edhe per Italine." Meqe ra fjala per kombetaren. Disa do te kishin preferuar Lukarelin ndaj Vierit. Por Moxhi e menjanon polemiken: "Lipi e di ate qe ben, nese e ka thirrur Vierin, ka pasur arsyet e tij. Bobo eshte nje sulmues me peshe qe mund te jape kontributin e tij per skuadren."

Ne Viarexhio, Luciano Moxhi ka hedhur hapat e pare ne futboll. Ai eshte rritur ketu, nga vezhgues e deri ne drejtor. Luciano ka fituar plot 7 kupa "Carnevale", nje me Napolin, 2 me Torinon dhe 4 me Juven, megjithate per te cdo here eshte si te ishte hera e pare. Perqafimet e miqve te vjeter, vardisja e agjenteve dhe e vezhguesve, ish-futbolliste te gatshem te riciklohen, ndoshta duke marre bekimin e drejtorit. "Luciano, fito Champions-in", bertet nje plakushe, e cila del ne fotografi perkrah drejtorit te Juves. "Do te perpiqemi, nese jane dakord te tjeret, per ne nuk eshte problem." Edhe sepse kampionati eshte i mbyllur: "Milani ben mire qe vazhdon te besoje, por kujdes Romen, ishte nje skuder e madhe ne fillim te sezonit, tani i ka kapercyer problemet dhe po tregon se ka nje loje te mire, duke shenuar edhe pa pyka. Merite e Spaletit."
Nderkohe, per sa i takon se ardhmes, se bashku me Novelinon dhe Deshampin, Spaleti eshte kandidati i trete per te zene vendin qe do te lere bosh Kapelo pas perfundimit te kontrates. "Mua me pelqen Kapelo, ai eshte trajneri." Sa per merkaton, atyre qe e pyesin nese Ronaldo do te shkoje te Milani apo tek Interi, drejtori i pergjithshem bardhezi pergjigjet: "Nuk do te habitesha po te kthehej ne Itali, por nuk bej parashikimet e motit, sidoqofte ne ne sulm jemi te kompletuar." Por ne mbrojtje, jo. Dhe kur ceshtja shtrihet te Galasi, mbrojtesi i celsit, Moxhi ngre supet. Dhe te njejtin reagim ka edhe karshi pyetjeve lidhur me te ardhmen e tij (qarkullojne zera se te dielen, pas ceremonise se mbylljes se Lojerave Olimpike, Triada eshte takuar me Montezemolon). Moxhit i kthehet buzeqeshja vetem kur rihapet diskutimi lidhur me rinovimin e kontrates se Ibrahimovicit: "Marreveshja me ne i perfundon ne vitin 2008, ka kohe: qe kur po flitet per kete, ai ka rinisur te luaje mire, u eshte kthyer golave."

Nese vjen Xherrard: Ja si ndryshon Juvja
Shtypi anglez e konfirmon: bisedimet qe kane per protagoniste Juven dhe Liverpulin, dhe si objekt kalimin e yllit Stiven Xherrard te bardhezinjte, ndodhen prane realizimit. Klubit anglez do t'i shkonin 25 milione euro plus Zebinaja. Ardhja e anglezit dhe ato tashme te planifikuara te Markionit dhe Kristiano Zanetit, do t'i mundesojne perfeksionistit Kapelo te paraqese nje formacion ndryshe taktikisht nga ai aktual 4 4 2. Duke qene se Xherrardi s'mund te konsiderohet si alternativa e askujt, eshte e arsyeshme te mendohet se kampioni anglez mund te bashkejetoje me dyshen e qendres Emerson Vieira. Nder te tjera do te ishte nje garanci per t'i mundesuar trajnerit juventin te aktivizoje tre mesfushore qendre dhe tre sulmues perpara tyre (Kamoranezin, Ibren dhe Trezegene). Per te mbeshtetur kete rreshtim, duhet edhe nje modifikim ne mbrojtje, duke e lene kete repart me tre lojtare, me Zambroten qe do te zhvendosej ne te majte te mesfushes.

Samp, Garrone: Asnje beteje ndaj bardhezinjve
Nese Garrone do t'u kishte qendruar ende besnik deklaratave te bera nje muaj me pare, ndeshja mes Sampit dhe Juves s'do te luhej. Presidenti i gjenovezeve, qe para pak kohesh tha se do te refuzonte te luante ne kampionat ndaj ekipeve te medha, nese me pare s'do te arrihej nje marreveshje per te drejtat televizive, ka bere nje hap prapa dhe ne javen qe te con drejt sfides me kryesuesit, i zbut tonet: "E imja nuk ishte nje 'beteje' ndaj Juves; termi eshte i papershtatshem, sepse cileson gjera qe nuk duhet te kene te bejne aspak me futbollin. Ne po perpiqemi te ngreme nje teze, e cila ka per qellim te sjelle nje shperndarje me te barabarte te te ardhurave dhe burimeve. Megjithate, nga e shtuna pres vetem nje mbremje te pasur me emocione."

Administratori
04-03-2006, 00:40
Juve Triada, e ardhmja ne medyshje
Sokol Kondi

Mbetet ende per t'u vendosur e ardhmja e drejtuesve te Juves dhe e Triades. Kete e ka bere te ditur Antonio Xhiraudo: "Ne kete moment nuk e kemi percaktuar ende te ardhmen e Juventusit, ka theksuar administratori i deleguar bardhezi. Kemi punuar shume mire per sa i takon krijimit atmosferes qe zoteron ne brendesi te mjedisit tone. Do te vije nje moment kur situata do te qartesohet, besoj se per kete do t'ju njoftojme brenda qershorit." Nese ne kampionat e ardhmja e Juventusit do te kurorezohet serish me titullin kampion (perjashto ndonje te papritur te madhe), mbetet ende e gjitha per t'u percaktuar ajo per sezonin e ardhshem, te pakten ne nivel drejtuesish. Dukej thuajse i sigurt qendrimi i Antonio Xhiraudos, Luciano Moxhit dhe Roberto Beteges ne krye te klubit, por tani fjalet e administratorit bardhezi lene vend per shume dyshime.

"Do te vije nje dite qe do t'ju njoftojme per gjithcka. Ka nje aksioner, Ifil-i, qe ka 60% te aksioneve te klubit dhe ne kete moment nuk e kemi percaktuar ende te ardhmen e Juventusit. Kemi punuar shume mire, ka thene ai, per sa i takon efektshmerise dhe metodave tona. Puna jone ka nisur 12 vite me pare me Umberto dhe Xhiovani Anjelin". S'eshte folur vetem per kete, por edhe per marredheniet me Interin.

Nje klub me te cilin ka pasur shpesh polemika, edhe te ndezura. Xhiraudo eshte perpjekur t'i qetesoje tonet: "Me Moratin, ka thene ai, kemi marredhenie te shkelqyera, pavaresisht nga debatet normale. Objektivi yne s'eshte qe te na duan tifozet interiste, por te na duan ata juventine. Me Interin dhe Moratin kemi marredhenie te shkelqyera dhe i uroj shume fat."

Fiorentina, Paskual: Vendosni per te ardhmen time
"Ju lutem, vendosni shpejt per te ardhmen time." Me shume se nje thirrje, eshte nje kerkese. Manuel Paskual ka shkelur per here te pare ne Koverciano. Eshte grumbullimi i tij i pare tek "axurret", i kane mjaftuar gjashte muaj ne Serine A per t'u treguar aq i zoti, saqe te perqendroje nje vemendje te madhe mbi te. Emri i tij nuk eshte shenuar vetem ne bllokun e Marcelo Lipit, por edhe ne ate te shume klubeve, edhe te huaja, sikurse ka rrefyer agjenti i tij. Ai eshte ne bashkepronesi mes Arecos dhe Fiorentines, por kjo e fundit ka garancine se do ta pervetesoje plotesisht futbollistin ne fund te sezonit, duke paguar edhe 2,5 milione euro. Dhe jo rastesisht, ditet e fundit Andrea Dela Vale ka bere te ditur se Paskuali do te behet plotesisht i vjollceve. Megjithate, eshte folur edhe per nje interesim te Juves. "Une mund te them vetem se me ka ardhur ne maje te hundes fakti qe e shoh emrin tim gjithnje te perfshire ne thashetheme, do te doja qe kjo histori te mbaronte shpejt, - ka deklaruar Paskuali. - E ardhmja ime eshte ne duart e dy klubeve, shpresoj te vendosin per te miren time. Ne Firence ndihem shume mire, ka qene nje enderr te vija ketu dhe vazhdon te jete edhe tani. Do te doja te vazhdoja te enderroja."

Administratori
04-03-2006, 00:41
Milani i se ardhmes, serish me "targen"
Erion Abule

Berluskoni. eshte kjo ajo qe uron pronari i klubit kuqezi. Kuqezi qe kur ishte 8 vjec ("Babai im, - tregon, - ishte kthyer nga emigrimi nga Zvicra dhe me coi ne "Arena" per te pare Milanin"), Silvio Berluskoni, qe prej pak ditesh (me 20 shkurt) ka festuar 20 vjet presidence nen drejtimin e Milanit, shpreson qe edhe ne te ardhmen, emri i familjes se tij te jete i lidhur me klubin qe personifikon "Djallin". Ne fund te shtatorit, djali i vogel, Luixhi, mbush 18 vjec: do te jete ai presidenti i ardhshem? "Une e ndiej Milanin thuajse si nje rinovim natyral te familjes sime, - thote Berluskoni. - Do te me pelqente shume qe djemte e mi ne te ardhmen te merrnin pergjegjesine dhe te vazhdonin te fitonin me kete skuader." Kur diskutohet per "San Siron", pronari milanist eshte shume i ndjeshem dhe ndryshe nga administratori i deleguar Adriano Galiani, eshte stadiumi me i pershtatshem: ""San Sito" na ka pare te shkruajme shume faqe te historise sone, te fitoreve tona. Vertet nuk di te imagjinoj per Milanin tone nje shtepi ndryshe." Shume kenaqesi dhe vetem nje keqardhje: "Do te me pelqente te kisha blere Zidanen, - pranon Berluskoni. - Edhe sot e kesaj dite bej shaka me Braiden qe u kthye nga Bordoja me Dugarine dhe jo me Zidanen."

Fteses, per te mbyllur syte dhe per te enderruar finalen e Championsit, duke menduar se ke do te kete kete here kundershtar, Berluskoni i pergjigjet: "cdo kundershtar do te ishte mire per ne, pse te mos jete edhe Liverpuli?" Berluskoni tregohet zemergjere me zikaltrit, nese nuk do te ishte Milani skuadra qe do te luante ne finalen e Parisit ne Ligen e Kampioneve. "Interi apo Juventusi? Interi, sepse eshte "flamuri" tjeter i Milanos, - nenvizoi numri nje i kuqezinjve. - Babai im me thoshte gjithnje qe ne jemi milaniste, por edhe milaneze. Kesisoj, nese Milani nuk eshte ne fushe, eshte edhe Interi skuadra qe perfaqeson qytetin tone. Dikujt mund t'i duket e cuditshme, por une mendoj vertet keshtu." Po nese Milani nuk do te arrije ne finale, vitin e ardhshem, do te jete Van Basteni ne vend te Karlo Ancelotit ne stol? "Pse? - shtanget kryeministri. - Te gjithe e cmojme dhe e duam shume Ancelotin. Karloja eshte njeri nga tanet dhe nuk kam menduar asnjehere per zevendesimin e tij, as me Van Bastenin dhe as me te tjeret."

Xhilardino "prenoton" golin edhe ne Europe
Ka shenuar nje gol me kombetaren ne fitoren e thelle kunder Gjermanise. Tani kerkon t'i shenoje me cdo menyre nje gol edhe Bajernit te Mynihut ne ndeshjen e kthimit ne Champions, me fanellen e Milanit: "Fitorja e se merkures kunder Gjermanise, - thote sulmuesi kuqezi, - ishte nje kenaqesi e madhe, si personale, ashtu edhe kolektive dhe treguam se jemi ne nje moment te shkelqyer psiko-fizik. Jam i kenaqur qe Lipi me dha besim. Me Tonin u pershtata shume mire. Goli ne Champions? Po e pres, por ashtu sic kam shenuar 15 gola ne kampionat, perfshire dhe ato me "axurret", do te vije edhe ai ne Europe. Sigurisht, do te me pelqente te ndodhe te marten, por ne kete aspekt jam skeptik. Kunder Bajernit do te luajme nje ndeshje te rendesishme, - perfundoi Xhilardino, - por neser eshte Empoli dhe ne fillim duam tri piket ne kampionat. Nese do te arrinim ne takimin direkt me Juven ne -8, do te ishte nje objektiv i shkelqyer. Megjithate do te shohim si do te shkojme ne me Empolin dhe ata me Sampdorian."

Dida e Ambrozini "O.K.", Maldini ne dyshim
Lajme te mira ne shtepine e Milanit, per sa i perket frontit te te demtuarve. Dida eshte duke u riaftesuar ne kohe rekord, pasi stervitjet e zhvilluara ne Milanelo kane dhene pergjigje pozitive dhe portieri brazilian mund te rikthehet ne ndeshjen e kthimit ndaj Bajernit. Mire eshte edhe Ambrozini, qe duket i sheruar nga problemet muskulare dhe mund te jete ne stol ndaj gjermaneve. Drejtori shendetesor i kuqezinjve, Zhan Pier Merseman, ka konfirmuar: "Po e "djeg" kohen e riaftesimit, - deklaroi ai. - Ne nuk duam ta sforcojme, por shpresojme ta riaftesojme per Milan-Bajern dhe gjithcka duket se po shkon mire." Per sa u takon te demtuarve te tjere, Masimo Ambrozini eshte rikthyer nga Majemi ku ka zhvilluar stervitje specifike ne temperatura shume te nxehta ne krahasim me Milanon. Ai eshte sheruar, por "amerikani" tjeter Paolo Maldini ndien ende dhimbje ne gju dhe duket se do te qendroje pushim edhe per ndeshjet e ardhshme. "Mire eshte edhe ai, - shtoi Mersemani, - por ndien shqetesime. Per riaftesimin e tij nuk ekzistojne kura specifike. eshte nje demtim qe kerkon kohe."

Ibrahimovici mban Juven ne ankth
Nese bardhezinjte do te kthehen nga Firence me entuziazem, e merkura nderkombetare ka lene nje problem negativ per Juventusin. Zllatan Ibrahimovic eshte demtuar ne gju gjate miqesores Irlande-Suedi dhe tani eshte ne dyshim te forte per ndeshjen vendimtare te Liges se Kampioneve kunder Verder Bremenit te marten ne mbremje. "Shpresoj te mos jete gje e rende", - ka thene suedezi. Per momentin po behen analizat e para nga mjeket bardhezinj, por diagnoza e pare eshte e forte, ndrydhje, dhe vetem ne oret e ardhshme do te mesohet dicka me shume. Suedezi, ne demtimin e dyte ne kombetare, nuk do te jete sigurisht i gatshem per ndeshjen e neserme ne "Marasi" kunder Sampdorias. Demtim qe po e mban ne ankth Juven, edhe pse ne prag te Championsit dyshja Del Pier-Trezege jep siguri. Kunder Sampit duhet te luaje Mutu ne vend te Kamoranezit.

Mutu: Kemi tri ndeshje vendimtare
E ardhshmja do te jete nje jave vendimtare per Juventusin e Fabio Kapelos: Sampi, Verderi dhe Milani jane skuadrat per t'u perballur. Sipas Adrian Mutuse, tri fitore ne keto ndeshje do te thone shume per sezonin bardhezi: "Duam te vazhdojme ecurine pozitive, ndaj sa per te filluar, duhet te shkojme ne Gjenove per fitore, - tha rumuni. - E dinim qe Milani do te afrohej, por ne duhet te tregojme sa te afte jemi. Leksionin e Championsit e mesuam dhe duhet te jemi te perqendruar deri ne fund.

Administratori
04-03-2006, 00:42
Reali i ri, me syte nga Kapelo
Erion Abule

Baza rreth se ciles presidenti i ri i Realit te Madridit, Fernando Martin, kerkon te ndertoje skuadren e tij, eshte Fabio Kapelo. Martini dhe trajneri bardhezi ne te vertete jane shume miq dhe sipas disa burimeve, qenkan takuar kohet e fundit ne kryeqytetin spanjoll. Real i ri, endrra te vjetra. Nese ne fillim, ajo per te sjelle Fabio Kapelon ne Madrid, ishte vetem nje ide, me ndryshimin e krereve te klubit zerat kohet e fundit sa vijne e po shtohen. Madje "shenjestrimi" i vertete ka filluar qe prej disa javesh. Flitet per nje takim te fundit ne nje restorant te Madridit mes Kapelos e Martinit. Ky i fundit qenka i vendosur te shfrytezoje marredheniet e tij te shkelqyera personale me teknikun juventin, per t'u perpjekur ta marre ne Spanje. Kapelo konsiderohet nga "klani merenges" si njeriu i pershtatshem per te zgjidhur krizen, edhe pse nuk ka shume zgjedhje. Se bashku me Kapelon, ne endrrat e Realit jane edhe dy juventine te tjere, Ibrahimovic dhe Emerson. Per suedezin eshte ne "loje" ceshtja e rinovimit te kontrates. Ne rast se bisedimet deshtojne, klubi bardhezi mund ta shese ne fund para nje mega-oferte ne Spanje. Ndersa braziliani eshte prej kohesh ne shenjestren e spanjolleve, ndaj dhe gjerat mund te thjeshtesohen. Nder te tjera, ne planet e Martinit, Kasano duhet te kete nje rol te planit te pare dhe marredheniet mes barezit e Kapelos dihen tashme. Nderkohe, ne rast se "triada" bardhezi se bashku me Kapelon do te largoheshin nga Juvja, eshte gati dhe "revolucioni" si ne drejtim, ashtu edhe ne skuader. Ne "timonin" e klubit duhet te ulet Xhon Elkan, nipi i avokat Xhani Anjelit. Duhet te jete ai njeriu i forte, me menaxher Zhan Klod Blank si administratori e ri i deleguar ne vend te Xhiraudos. Te reja me interesante i perkasin edhe skuadres e drejtuesve. Xhanluka Viali mund te jete pergjegjes i sektorit teknik, se bashku me nje drejtor te ri sportiv. Dy emra: Xhovani Sartori, ish-Kievo, dhe Franko Baldini, ish-Roma. Per stolin hipotezohet papritur emri i Mancinit, duke pare miqesine qe e lidh me Vialin, dhe trajnerit aktual te kombetares angleze, Sven Goran Eriksonit. Edhe merkatoja do te sillte levizje te medha. Nga Henri te Diarra, duke kaluar te Kris, Balak dhe Xherrard. Me ose pa "triaden", do te jete gjithnje super-Juve.

Risia: Nje trajner per cdo repart
Lind Interi "amerikan" me kater trajnere
Nje kryetrajner dhe teknike te ndryshem per ta thene "ala amerikance": secili me pergjegjesite specifike per cdo repart. Ose per nje faze: mbrojtese ose sulmuese ne kete rast. Mund te jete e ardhmja e futbollit, me shume mundesi mund te jete edhe e ardhmja e Interit. Nje Inter model i sportit amerikan. eshte nje ide qe Roberto Mancinin e terheq prej kohesh, qe kur e di me siguri qe Sinisha Mihajllovic kete vere do te jete ne krah te tij, duke hyre ne grupin teknik, pas lamtumires pergjithnje nga futbolli i luajtur. Mihajllovici do te shkoje te plotesoje dhe jo te ngaterroje grupin teknik te Mancinit, qe per momentin punon me Orsin si zv.trajner, Nuciarin si pergatites te portiereve dhe Salsanon si ndihmesteknik. Me serbin, Mancini synon t'ua ndryshoje edhe me shume fytyren zikalterve ne aspektin tekniko-taktik. Trajneri interist mendon qe shume shpejt, ne brendesi te stervitjes qe mbetet pa dyshim skuadra, te vendose nje trajner per cdo repart, sic ndodh me portieret. Logjika thote qe me Mancinin koordinator, Mihajllovici te merret me shume me mbrojtesit, Salsano me mesfushoret dhe Orisi me sulmuesit, sic ben tani, para se gjithash nese Mancini perqendrohet me shume ne fazen mbrojtese.

rragaton_shoku
11-03-2006, 13:51
milan,juve,inter v..... c....
forzza parma

Administratori
19-03-2006, 15:40
Nedved: Ju rrefej Juven dhe Kapelon!
Sokol Kondi

Ne fitoret e Juventusit ka shpesh gisht Pavel Nedvedi. Qe kur mesfushori ka mberritur me 2001-shin ne Torino, bardhezinjte e kane deshtuar vetem nje here luften per titull dhe, shpesh ka qene vete Nedvedi qe e ka udhehequr skuadren ne momentet vendimtare. Goli i tij ndaj Sampdorias, perpara disa javesh, beri qe distanca me Milanin te mbetej e pandryshuar, dersa goli qe i shenoi Verder Bremenit rezultoi vendimtar per kualifikimin ne cerekfinalet e Liges se Kampioneve. ceku ka mbushur tanime 33 -vjec, por, duke qene se tani po afron edhe Kupa e Botes, duket se ai s'mendon ende t'i vare kepucet ne gozhde. Nedvedi, i cili eshte perfshire ne skuadren ideale te vitit 2005 nga UEFA, ka folur per sekretet e Juves dhe planet e tij per te ardhmen.

- Juvja kryeson Serine A me 10 pike me shume se Milani, si dhe po shkon drejt fitimit te titullit te katert ne pese vite. Cili eshte sekreti i ketij "sundimi"?
- Konkretesia jone. Nuk flakim kurre pike tutje; kur kemi qene me fat kemi, pasur meriten qe kemi ditur ta shfrytezojme. Besoj se avantazhi yne eshte plotesisht i merituar dhe do te bejme gjithcka per ta ruajtur deri ne fund.
- Cila eshte dhuntia me e madhe e Fabio Kapelos?
- Kapelo pretendon maksimumin nga te gjithe ne, ne cdo ndeshje apo stervitje. Ai i do gjerat te perkryera. Besoj se eshte trajneri me i mire ne qarkullim.
- Juvja e sivjetme eshte me e forta, ku keni luajtur ndonjehere?
- Nuk mund ta them me siguri. Vijme nga nje titull kampion dhe sivjet po marrim me shume pike se sezonin e kaluar, por s'kemi arritur ende asnje objektiv. Jemi ne valle ne dy fronte, por me pare duhet te fitojme.
- Cilat jane planet tuaja per 2006-en?
- Uroj t'i shmang demtimet dhe te fitoj dicka te rendesishme me Juven. Me pas, do te doja te kisha ende energji per t'u paraqitur mire ne Kupen e Botes me kombetaren time.
- A besoni se Republika ceke do te ece mire ne Boterorin Gjermani 2006?
- Ka shume optimizem per kete ne vendin tim, por une preferoj te jem me realist. Grupi yne eshte shume konkurrues dhe qe te katerta skuadrat i kane mundesite te kualifikohen. Do te jene sfida te ekuilibruara dhe mund te jene episodet ato qe do te vendosin se kush do te vazhdoje me tej.
- Cila eshte keshilla juaj per lojtaret e rinj qe behen gati te hyjne ne futbollin profesionist?
- Te mos rreshtin kurre se stervituri dhe te luajne me pasion. Gjeja me e rendesishme eshte te zbavitesh, ndersa stervitesh. Ne fund, puna intensive ta shperblen gjithnje.
- Ne Itali do ta mbyllni karrieren?
- Nuk e di, por me duhet te rrefej se e dua shume qytetin e Torinos. Kontrata ime me Juven mbaron ne fund te sezonit te ardhshem dhe, per momentin, objektivi im i vetem eshte te perpiqem ta respektoj.
- c'do te beni, pasi t'i jepni lamtumiren futbollit?
- E mendoj shpesh kete. endrra ime ka qene gjithnje ajo qe te punoj me te rinjte. Por varet nese pas terheqjes do te mbetem apo jo ne boten e futbollit; nuk e kam vendosur ende.

Livorno, Macone: Nuk e rrezikojme Lukarelin!
Ndaj Juves, Livorno do te beje pa lojtarin e saj kryesor. Lukareli do t'i mungoje ndeshjes, sikurse ka konfirmuar edhe trajneri Macone: "Nuk mund t'ia lejojme vetes luksin per te gabuar ne kete moment, - ka shpjeguar trajneri. - Me mire Lukareli te qendroje edhe disa dite pushim, qe te riaftesohet plotesisht, sesa te rrezikoje te demtohet edhe me rende." Macones do t'i kthehet nen urdhera Baleri, ndersa Ruotolo do te zere vendin e te pezulluarit Pasoni. Ne mbrojtje Arxhili do te zevendesoje te demtuarin De Ashentis.

Adrian Mutu: Nuk leviz nga Torino!
Sulmuesi rumun Adrian Mutu, qe te Juvja eshte kthyer ne nje mesfushor krahu teper te suksesshem nga Fabio Kapelo, flet per te ardhmen e tij: "Nuk besoj se ne fund te sezonit do te shkoj ne ndonje skuader tjeter. Do te qendroj te Juventusi, sepse Juvja dhe Kapelo e kane ndryshuar jeten time, si ne fushe ashtu edhe jashte saj. A do ta ndiqja ne Anglin Kapelon? Jo, aty nuk do te kthehem me asnjehere."

Fiorentina, Bojinov: Luaj ku te doje Prandeli!
"Faleminderit Prandeli!" Valeri Bojinov me ne fund ndihet i lumtur. Ndaj deshires per t'u larguar, eshte mbivendosur ajo per te qendruar, per ta cuar Fiorentinen ne vendin e katert, ne paraeliminatoret e Champions-it vitin e ardhshem. "Ky grup po i shpalos te gjitha cilesite e tij, si dhe forcen qe ka. E kam kuptuar se mund t'i sherbej skuadres ne cdo rol, ku te kete nevoje trajneri. Ndihem i lumtur qe golat e mi kane sherbyer per fitimin e disa ndeshjeve."

Administratori
19-03-2006, 15:41
"Don Fabio": Merkatoja? Me ben per te qeshur!
Sokol Kondi

"Lajmet e merkatos, qe kane te bejne me mua, s'me bezdisin, por me bejne per te qeshur." Fabio Kapelo nuk i merr seriozisht zerat qe e shohin nje dite ne stolin e Realit dhe, te nesermen, ne ate te kombetares angleze. Ai ecen drejt; objektivi i tij eshte ta riktheje ne Torino Ligen e Kampioneve pas 10 vitesh; me pas do te shihet. "Me zbavisin, sepse nganjehere lexoj gjera per veten time qe nuk i di as une. Por me mire te te kerkojne sesa te te kritikojne; do te ishte me keq, nese cdo dite dikush do te thoshte se duhej te debohesha nga Juvja. Si te gjitha vitet, eshte normale qe ne mars te kete nje 'lotari' trajneresh, sepse, si rregull, presidentet e skuadrave te medha mendojne me pare per trajnerin dhe me pas e ndertojne skuadren. Por ndodh edhe e kunderta: dikush mund t'i bleje me pare lojtaret e me pas zgjedh trajnerin."

Me pas Kapelo kalon te kapitulli Livorno, kundershtari i radhes i Juves ne kampionat: "S'do te jete nje shetitje. Duhet te kemi shume kujdes per ta mbajtur te pandryshuar avantazhin prej 10 pikesh qe kemi ndaj Milanit, pasi s'kemi fituar ende asgje. S'mund t'ia lejojme vetes qe ta leshojme pikerisht tani, pasi kjo mund te kishte nje ndikim negativ edhe ne kuader te sfides se Champions-it ndaj Arsenalit; duhet te ruajme gjithnje nje perqendrim konstant, skuadra duhet te shprehe gjithnje me nivel te kenaqshem. Lukareli? Me thane se eshte ne dyshim, por s'e di ende nese do te mungoje apo jo. Dua ta pergezoj Maconen qe neser (sot) do te arrije Rokon ne kuoten e 787 ndeshjeve ne nje stol te Serise A, arritje teper e madhe." Sot do te mungojne Vieira dhe Zambrota; Kovac do te jete ne stol. "Ne pergjithesi, skuadra eshte ne gjendje te mire. Kamoranezi s'ndien me dhimbje ne pulpe. Edhe Ibra eshte mire, problemi i tij s'eshte psikologjik, por e ka pasur te veshtire te shenonte, sepse s'ka qene ne forme pas demtimit me Suedine."

Merr forme "Zonja" e se ardhmes
Pas 12 vitesh, Xhiraudo do te largohet, do te shkoje te punoje per organizaten e europianit 2012, ne rast se do te luhet ne Itali. Kapelo ka gjasa ta pershendese "Zonjen" pas sukseseve te pabesueshme dhe Moxhi do te vendose i fundit per veten. Ne kete skenar futet fuqishem ne loje nipi i preferuar i Xhiani Anjelit, Xhon Elkan. Sikurse gjyshi i tij, edhe ai eshte bere zv.president i Fiat-it ne moshen 22-vjecare, pas vdekjes se Umberto Anjelit. Juventusi eshte nje pasuri e familjes dhe Xhoni mund ta trashegoje ate, ashtu sikurse edhe shume gjera te tjera te gjyshit. Me Triaden qe, sipas te gjitha mundesive do te shperbehet plotesisht vitin e ardhshem, ne Torino s'ka me asnje dyshim se do te jete ai pika e referimit. Nga ana tjeter, projektet e para kane nisur tanime dhe kane gjithe frymen e fytyren e Elkanit "te vogel": Eriksoni ne stolin e Kapelos, Xhianluka Viali drejtor teknik. Per vendin e Moxhit, nese do te mbetet bosh, permendet emri i nje tjeter personaliteti te forte: Franko Baldinit, ish-drejtues shume i cmuar i Romes. Pra, me shume transparence dhe rini, por brezi i ri nuk e tradhton traditen e forte te dinastise.

Administratori
19-03-2006, 15:43
Galiani enderron "Dinjon", Kaka Ronaldon
Erion Abule

Adriano Galiani, ne fillim konfirmon trajnerin dhe portiret, duke rrezuar nje hipoteze "fantafutbollistike". "Anceloti meriton konfirmimin, sepse me te Milani eshte bere i pari ne renditjen europiane te UEFA-s, - tha administratori i deleguar kuqezi. - Bufoni po kerkon shtepi ne Milano? Nuk e di, por ne cdo rast nuk do te vije te Milani. Ne kemi tre portiere te medhenj. Behet fjale per Abiatin, Diden dhe Kalacin. Persa i perket Albertinit, ai do te kete nje rol te Milani. I propozova te drejtoje nje sektor te rinjsh dhe te bashkepunoje me "Fondacionin Milan" te Leonardos, qe do te punoje edhe ne Brazil."
Me pas, flitet per repartin qe te gjithe stimulojne lajme surprize kohet e fundit ne merkato. "Kalaxe, si qendermbrojtes, na ka zgjidhur nje problem. Stami do te largohet dhe do te blejme nje mbrojtes te djathte. Galasi? Nese flas, cmimi rritet... endrra ime? Kaka e Ronaldinjo se bashku, por asnje nga te dy nuk eshte ne shitje.

Nderkohe, fantazisti brazilian kuqezi thur lavde per shokun e tij ne kombetare, Ronaldo, qe po kalon nje krize te madhe: "Ai eshte nje shembull i madh per te gjithe brazilianet, - tha Kaka. - Votoj ate dhe jo Ronaldinjon, sepse eshte me i madh se une, si dhe e kam pare te luaje shume here. Me Ronaldinjon nuk kam bere marreveshje per ta marre ne skuadren ku luaj. I kam thene vetem se ne Milano dhe te Milani ndihesh mire. Ai ka thene se eshte emocionuar, duke luajtur ne "San Siro", dhe qe nje dite do te donte ta riprovonte. Por kujt nuk do t'i linte pershtypje nje gje e tille? Veshtire qe "Dinjo" ta lere Barcelonen, por kurre mos thuaj kurre!"

"Pas boterorit, do t'u rrefej gjithcka!"
Holandezi "sqarohet" me Van Bastenin
Dukej nje pershendetje normale ne fund te darkes, mes nje milanisti te djeshem e te sotem. Por ajo bisede ne 2 te mengjesit te djeshem, mes Marko Van Bastenit dhe Klarens Sedorfit, ishte nje perballje e vertete "koke me koke". Ne kembe, para syve te te gjitheve, por jo per veshet e te gjitheve, duke pare se qe te dy flisnin holandisht, Van Basteni dhe Sedorfi folen jo per Milanin, por per kombetaren holandeze; ose me mire per motivet per te cilat Van Basteni nuk e grumbullon me Klarensin dhe qe s'do ta beje as per boterorin. Mesfushori i Anceloti foli me duar dhe kembe per pese minuta, duke e kryqezuar veshtrimin e ftohte te trajneri te kombetares, qe iu pergjigj me pak fjale. Pak me tutje, Daniele Masaro e lajmeronte nxitimthi Van Bastenin, sepse e shoqja po e priste per t'u kthyer ne hotel. Ish-sulmuesi kuqezi nuk foli, por Sedorfi po. Ne fillim me Ancelotin, te cilit i rrefeu zhgenjimin e tij ("Me tha qe nuk jam permiresuar nga aspekti taktik"), pastaj me gazetaret e pranishem: "I kerkova pse nuk me therret me, - pranoi Sedorfi, - dhe Van Basteni me dha shpjegimet e tij. Keshtu, te pakten mund t'i flas, duke pare qe ne fillim s'ishte e mundur. Komenti im? Jo i mire, do te thoja. Por tani s'dua te kthehem te ky argument. Do te pres muajt e ardhshem, pastaj pas boterorit do t'ua them motivin e vertete te perjashtimit tim."

Anceloti-Real, nga Spanja vjen "ok"
Rruge e lire", titullonte dje ne mengjes e perditshmja spanjolle "Marca". Rruge e lire per Ancelotin te Reali i Madridit. Pista nuk duket e mbuluar nga re artificiale, tipike per diskutimet e merkatos, por nje autostrade e vertete asfalti, qe lidh Milanon me
Madridin. Presidenti i ri "merenges", Martin, eshte i palekundur, qe kur ka ardhur ne krye te presiedences: "Ose Ancelotin, o asgje!", pavaresisht balotazhin e mundshem me Vengerin. Mundesia e nje rikthimi te Fabio Kapelos eshte shuar thuajse menjehere, para se gjithash, duke konsideruar faktin se trajneri aktual i Juves mund te behet trajneri i ri i kombetares angleze, pervoje qe i mungon ne "portofolin" e tij te pasur.

Per Karlo Ancelotin do te ishte nje pervoje shume e rendesishme per karrieren, si dhe e para e tij jashte Italise. Deshira e tij e "pa deklaruar" eshte se duhet ta lere klubin e Berluskonit, ne rast te nje oferte te tille. Ne Milano, Anceloti ka dhene shume, si ne aspektin e sukseseve ashtu edhe ne ate te keqardhjeve.
(kjo e fundit lidhet me deshtimin ne Champions).

Administratori
19-03-2006, 15:44
Mancini: Lacio, thelbesore per vendin e dyte
Sokol Kondi

Ne prag te sfides ndaj Lacios, Mancini flet per zgjedhjet teknike: "Formacioni titullar eshte i drejte vetem kur fiton. Nuk shqetesohem se duhet te mbrohem perpara kritikave, por gjeja me e veshtire eshte te lesh jashte disa lojtare te caktuar." Per merkaton dhe per Ronaldon: "Per ta gjykuar nje futbollist, duhet ta shohesh cdo dite ne stervitje dhe jo vetem hera-heres neper ndeshje. Por ai, megjithate, eshte nje kampion i madh dhe mund te beje gjithnje ndonje numer."

Sipas Roberto Mancinit, ajo ndaj Lacios do te jete nje ndeshje shume e rendesishme per vendin e dyte, qe eshte edhe objektivi sezonal i Interit ne kampionat. Por do te jete edhe nje sfide e vecante per "ish"-et e shumte qe ndodhen ne radhet e zikalterve, duke nisur nga vete trajneri per te shkuar deri te lojtare si Sezar apo Stankovic, me kete te fundit qe do te mungoje per arsye pezullimi. "Duhet te arrijme te kthehemi ne vend te dyte. Ndeshja ndaj Lacios do te jete shume e veshtire, sepse ata luajne mire dhe u jane kthyer serish fitoreve." Me pas Mancini u eshte pergjigjur atyre qe e kane kritikur shpesh ne ndeshjet e fundit per zgjedhjet teknike qe ka bere: "Formacioni titullar eshte i duhur vetem atehere kur fiton. Nese nje trajner kryen nje zevendesim, sepse gjerat nuk po funksionojne, do te thote se ka gabuar formacion, por ai tregon zotesi kur arrin t'i shikoje gabimet dhe t'i ndreqe ato ne kohe. Nuk i druhem faktit qe me duhet te mbrohem perballe kritikave. Gjeja me e veshtire per mua eshte t'i le ne stol apo edhe ne tribune futbollistet." Me pas, ne menyre te natyrshme, diskutimet u shtrine te merkatoja dhe te ceshtja qe me siguri, qysh tani e deri ne vere, do te shnderrohet ne nje telenovele te vertete ne kampin e Interit: rikthimi i Ronaldos ne Milano. "Nuk e di nese Ronaldo eshte ende aq i zoti si dikur.

Qe ta gjykosh nje futbollist, duhet ta shohesh cdo dite ne stervitje. eshte e veshtire te japesh nje gjykim te plote dhe te mirargumentuar kur e shikon vetem hera-heres ne ndonje ndeshje. Por eshte e qarte se Ronaldo, ashtu sikurse kampionet e medhenj dhe lojtaret e klasit, shpalos gjithnje veprime te nje niveli te larte teknik kur luan nje ndeshje." Megjithate, ajo qe per momentin eshte me urgjente ne kampin e Interit, eshte kthimi ne forme sa me shpejt te jete e mundur e Adrianos: "Braziliani po permiresohet ne menyre te ndjeshme, - beri te ditur trajneri. - Por normalisht, duke qene se kemi kaq shume ndeshje per te luajtur, do te vije edhe nje moment kur ai do te lihet pushim. Ne dy takimet e fundit eshte paraqitur mire, edhe pse te marten (ndaj Ajaksit ne Ligen e Kampioneve) gjuajti jashte nje 11-metersh. Kjo ndoshta e kushtezoi disi, por pavaresisht nga goli qe nuk shenoi ndaj Ajaksit, me qeteson shume fakti qe arrin ta kontrolloje topin dhe te shkeputet me force sic e ka zakon."

Mihajllovic: Ronaldo ben diferencen
Shtohen edhe me shume radhet e atyre qe jane "pro" ardhjes se Ronaldos tek Interi. Dhe kur kete e thote dikush si Mihajllovic, nje i besuar i trajnerit Mancini, qe sezonin e ardhshem do te hyje ne stafin e tij teknik, fjalet vlejne dyshish. "S'besoj se Ronaldo ka marre fund. Nese s'eshte ende me i forte, eshte me siguri nje prej me te forteve. Une s'e di si shkojne punet e tij tani te Reali, por nese ai kerkon stimuj te rinj, me siguri do te gjeje shume adhurues. Nje si ai arrin ta beje gjithnje diferencen."

Administratori
19-03-2006, 15:45
Lacio, Rosi: Te fitojme per Europen!

Sot pasdite Lacio do te jete e perkushtuar ne "San Siro" kunder Interit. Nje ndeshje e rendesishme per skuadren e Delio Rosit, para se gjithash per zonen e Kupes UEFA. "Ne do te shkojme ne Milano per te luajtur, - konfirmon Rosi. - Jemi te ndergjegjshem per formen e tyre te mire, por rezultati varet nga ajo qe do te bejne te dyja skuadrat. Per ne do te jete jete nje ndeshje e rendesishme. Deri tani kemi kaluar shume pengesa dhe jam i bindur qe skuadra mund te jape me shume. Futbolli na ka mesuar se, kur mendon qe nje rezultat eshte i pamundur, aty behet surpriza. Objektivi yne i pare, ose shpetimi, u arrit, tani nuk duhet te pushojme. Pres qe skuadra te tregoje personalitetin e nevojshem per te bere ate "kapercim" para drejt objektivit pasardhes."

Kievo, Pilon rinovon deri me 2007-n
Piloni e ka rinovuar kontraten me Kievon edhe per nje tjeter sezon. Kete e ka bere te ditur klubi: trajneri ka arritur nje marreveshje me presidentin Kampedeli dhe do t'i drejtoje verdheblute deri me 2007-n. Trajneri verdheblu ka qene i kenaqur, pasi ka zhvilluar nje sezon te madh: "Ketu ndihem shume mire, me behet shume qejfi qe do te qendroj, une dhe klubi i kemi mendimet shume te ngjashme. Ndihem shume i kenaqur me lojtaret qe kam ne dispozicion dhe me te cilet kam kenaqesine te punoj, edhe tifozet na ndihmojne shume. Ndoshta vitin tjeter ne kete pike te sezonit do ta kemi siguruar qendrimin ne kategori, madje jam gati te ve bast per kete."

Administratori
19-03-2006, 15:47
Anceloti, e tashmja para se ardhmes
Erion Abule

Jemi tashme ne momentin me te nxehte te sezonit, por Karlo Anceloti duket me shume se asnjehere i sigurt per Milanin e tij ne prag te perkushtimeve vendimtare mes kampionatit dhe ne vecanti Liges se Kampioneve. Sot, kuqezinjte do te zbresin ne fushen e "Friulit" per te luajtur ndaj Udinezes. Nje takim ku Milani nuk fiton prej pese vitesh. "eshte nje ndeshje delikate, - thote Anceloti. - Udinezja nuk "lundron" ne ujera te qeta, por eshte nje skuader me energji te medha.

E kane pergatitur mire ndeshjen, duke pushuar shume lojtare ne Kupen UEFA, ndonese jane skualifikuar. Do te perballemi me nje skuader te mbyllur, qe do te synoje te marre pike ne fushen e vet. Megjithate, edhe ne kemi ende shume per te kerkuar ne kete kampionat. eshte lufta per vendin e dyte me Interin dhe Fiorentinen, qe jane permiresuar shume." Trajneri i Milanit ndalon me tej ne momentin e skuadres se tij: "Gjendja e te gjitheve eshte e mire. Ne stervitje kam pare disa lojtare shume te shpejte." Por gjendja e Shevcenkos eshte ne dyshim. "Para dy ditesh nuk ka qene mire, - pranon Anceloti per ukrainasin, por dje eshte stervitur rregullisht dhe eshte permiresuar. Maldini eshte thuajse gati. Kafu ndihet mire, por eshte ne gjysme te formes dhe duhet ende te persose pergatitjen. Pas 15 ditesh do te jete gati."

Tekniku kuqezi perqendrohet drejt sfidave te ardhshme me synim fitoren: "Paraqitja e mire ne kampionat eshte menyra me e mire per te pergatitur ndeshjen e Championsit kunder Lionit (ndeshja e pare me 29 mars, e kthimit me 4 prill). Duam te luajme mire, te fitojme sot ne Udine dhe javes qe vjen ndaj Fiorentines." E pashmangshme te flitet edhe per ndeshjen ndaj Lionit: "Kane nje loje qe i ngjan shume Milanit, nje loje spektakolare. Lioni luan nje futboll te nje niveli te shkelqyer, eshte nje skuader e shpejte me sulmues te shkelqyer. Ata favorite? Nuk e di, une jam i paanshem, por per te gjithe ate qe Milani ka bere vitet e fundit ne Europe, besoj se eshte nje nga skuadrat me te frikshme ne Liges se Kampioneve."

Nje trajner brenda ceshtjes se "stolave" ka tri mundesi: te thote, te mos thote dhe te hipotezoje. Karlo Anceloti ndodhet teresisht brenda kesaj "telenovele", qe e sheh drejt Realit te Madridit. Berluskoni ju ka kerkuar te mos shkoni ne Madrid? "Jua kishte thene qe te merkuren juve", - nenvizon trajneri. Por te merkuren ne mbremje, padroni kuqezi tha edhe se jeni ju ai qe duhet te zgjidhni mes Milanit apo Realit te Madridit. "E di, dhe atehere do te zgjedhim. Por dua te bej nje saktesim: kam nje kontrate me Milanin qe kam nder mend ta respektoj."

Galiani: Berluskoni eshte afer trajnerit
Adriano Galiani eshte kthyer te flase per ceshtjen "Anceloti te Reali". "Presidenti Berluskoni po i qendron afer trajnerit tone, - saktesoi administratori i deleguar kuqezi, - eshte nje gje qe po sforcohemi ta themi prej kohesh. Shpresoj te jene te bindur te gjithe dhe nuk eshte nevoja ta perserisim." Galiani sqaron edhe ambiciet e Milanit ne vitet e ardhshme: "Tani Berluskoni na ka vene nje objektiv te ri, pra te fitojme 23 trofe te tjere ne 20 vite. Duhet te perpiqemi te ecim para menjehere me pune dhe te fitojme dicka qe kete vit."

Administratori
19-03-2006, 15:48
Viali: Mjere ai qe zevendeson Kapelon!

Juvja eshte ajo qe do te jete (me te?). Xhanluka Viali eshte thirrur te gjykoje. Dhe e ben si zakonisht, pa pare ne fytyre asnje. Platini dikur thoshte se trajneri ka rendesi 15-20%, pjesen tjeter e bejne kampionet, sikunder ben edhe Kapelo. Po Viali, cfare thote? "Qe edhe une si lojtar mendoja se trajneri ka pak rendesi, - pergjigjet Viali. - Kur kalova pastaj ne drejtimin e nje skuadre, ndryshova ide, ndonese me mendjemadhesi. Juvja, ne nivelin e klubit, ben zgjedhje jo shume popullore, por te detajuara dhe me tru. Te tjeret ndikohen nga nostalgjia. Kapeloja eshte ne linje me Juven. Ka ide te qarta dhe ben zgjedhje qe finalizojne rezultatin, pa u ndikuar. Del Piero? eshte njelloj si Montela. Por Kapelo e llogarit edhe ate." Ndoshta Kapelo do te largohet dhe Juvja nuk mund te rezistoje shume pa te. "Nuk e di se cfare do te ndodhe, por historikisht ai qe e ka zevendesuar, nuk ka pasur shume fat, - thekson Viali. - eshte e veshtire te marresh "trashegimine", une nuk do te doja te isha ne gjendjen e ketij te gjori."

Por mund te jete pikerisht Viali zevendesi i "Don Fabios", te pakten sipas zerave te fundit qe qarkullojne. "Nuk me duket keshtu, - mohon ish-sulmuesi bardhezi. - Pastaj mendoj se problemi i trajnerit tani eshte pa vend, eshte shume shpejt. Ndoshta Juvja do te mbese e tille ne nivelin e klubit dhe do te ishte zgjidhja me e mire per te pasur sigurine e fitoreve. Ose do te ndryshoje dhe ne kete rast do te ndryshoje edhe skuadra: ndoshta mund te jete me shume fituese, por me pak simpatike. Megjithate, kush eshte ai qe nuk kerkon te shkoje te Juvja?" eshte bindje e pergjithshme qe eshte klub i organizuar, me efikasi, por edhe me i ndihmuari.

Viali qe zbarkoi ne Torino pas titullit te fituar me Sampin, ka pasur nje ide te sakte. "A gjeta gjithcka sic e imagjinoja? Mbi organizimin po, - shpjegon ish-trajneri i celsit e Fulhemit. - Por ne 4 vite me bardhezinjte e kam pyetur veten shpesh: ku jane te gjitha keto favore nga gjyqtaret? Edhe kur isha te Sampi, mendoja te njejten gje. E them me sinqeritet jo sepse kam qene dhe kam fituar ne Torino. Kush nuk beson, le te shkoje te kontrolloje ne arkiva. E dini se c'mendoj? Qe ky diskutim eshte perdorur shpesh si alibi, ku njerezit kujtohen dhe ankohen per nje 11-metersh te padrejte ose nje pozicion jashte loje te paqene, por harrojne menjehere per gabimet ne favor. Ka nje problem te nenshtrimit psikologjik te gjyqtareve, kjo po, por ndaj te gjithe "big"-eve, ose atyre qe luajne ne shtepi, jo vetem ndaj Juves."

Juve, Grande Stevens "blindon" Kapelon
Presidenti i Juventusit, Franxo Grande Stevens, ka komentuar zerat e merkatos mbi nje largim te mundshem te Fabio Kapelos dhe "triades". "Kapelo ka thene se qesh me keto zera? Secili e drejton jeten e tij ashtu sic beson, - tha Stevensi. - Ne shpresojme qe Kapeloja te qendroje te Juvja, sepse eshte nje trajner i madh dhe besoj se edhe ai kerkon te qendroje. Pastaj, shtypi shkruan shume gjera dhe eshte e pashmangshme qe ndonjehere te te befasojne. "Triada"? Besoj se eshte nje moment ndryshimesh kudo, nga ai bankar tek ai politik."

rragaton_shoku
30-03-2006, 13:55
o administratori shkruj ndonje lajm per parmen qe rrafi interin kete jave ok

rragaton_shoku
30-03-2006, 13:56
ku jeni mor interista si ju duk parma kete jave qe ju rrafem

Administratori
30-03-2006, 14:28
Interi larg vendit te 2-te, Parma sheh shpetimin
Sokol Kondi

Ne ndeshjen e pare qe hapi javen e 31-te te Serise A, Parma arriti te munde Interin me rezultatin 1:0, fale nje goli te mesfushorit brazilian Fabio Simplisio ne minuten e 39-te te pjeses se pare. Per zikaltrit, kjo ishte humbja e gjashte sezonale, keshtu qe djemte e Mancinit u ndalen ne vendin e trete ne kuoten e 65 pikeve, ndersa Parma, e cila ka arritur fitoren e katert radhazi ne kampionat, eshte ngjitur ne vendin e dhjete ne kuoten e 40 pikeve dhe eshte larguar virtualisht nga zona e nxehte e renies nga kategoria.
Interi e nisi takimin me me teper vendosmeri, Stankovici dhe Havier Zaneti ishin shume aktive ne krahun e djathte, por qendra e zones se Parmes ishte e mbuluar mire dhe Adriano nuk arriti t'i ndizte per asnje cast "motoret". Pas 15 minutash loje, Parma filloi ta nxjerre koken nga "guacka". Kundersulmi i verdhebluve niste shpesh nga kembet e Markionit, i cili ishte i pakapshem per mbrojtesit zikalter, dhe qe mbeshtetej me shume efikasitet nga Mark Breshiano.

Ne minuten e 39-te u zhvillua aksioni qe e vendosi takimin: Korradi shkeputet nga krahu i majte, harkon ne qender dhe Uomeja del bosh ne menyre te pabesueshme, ne perpjekje per ta larguar topin. Simplisio ndodhet ne nje pozicion te prirur, e merr topin ne zoterim dhe e dergon sferen ne rrjete, ne te djathte te Toldos, duke e cuar keshtu ne nente shifren e golave te tij ne kampionatin e sivjetem. Festime, por edhe protesta nga stoli i Parmes, sepse gjate pasimit ne horizontale per Korradin, Marko Materaci, i cili ishte ndeshkuar me nje karton te verdhe, e kishte rrezuar ne menyre te parregullt Markionin.

Pjesa e dyte nisi nen shenjen e te zoteve te shtepise: me pare Toldo kreu nje pritje fantastike pas gjuajtjes se Korradit, i cili ndodhej dy hapa larg portes dhe me pas ishte Breshiano ai qe goditi tri here nga distanca, por pa e gjetur ne asnje cast te papergatitur mbrojtesin ekstrem zikalter. Djemte e Mancinit nisin t'ua marrin doren kundershtareve dhe keshtu qe fillojne te ushtrojne shume trysni ne porten e tyre: dhe ne fakt, ne fund te takimit, do te arrijne te koleksionojne plot 16 goditje nga kendi, por pa arritur ta shfrytezonin ne maksimum asnjeren prej tyre.

Adriano dhe Rekoba dukeshin si te ishin ne konkurrence se kush luan me keq, por edhe sulmuesit qe hyjne me pas ne fushe, Kruz dhe Martins, nuk eshte se bene ndonje gje me shume, madje nigeriani thuajse nuk preku asnje top me kembe. Ne minuten e 90-te paraqitet rasti me flagrant per milanezet, me Kambiason qe devijoi me koke drejt kendit te djathte nje harkim qe i mberriti nga kembet e Stankovicit nga krahu i majte, por Buci kurorezoi nje ndeshje te shkelqyer dhe e largoi topin ne goditje nga kendi. Ishte emocioni i fundit i ndeshjes, sulmi zikalter eshte larguar nga Parma me disa garanci me pak. Zikaltrit ndoshta e kishin mendjen qe dje ne mbremje te Liga e Kampioneve, ku do te ndeshen te marten ne "San Siro" ndaj Vilarealit. Megjithate, tani per ta objektivi i vendit te dyte ne kampionat behet me i veshtire dhe ne kete kuader rrezikohet qe edhe derbi ndaj Milanit te mos e thote fjalen e fundit se kush do te shkoje ne Champions-in e ardhshem, pa iu nenshtruar fazes derrmuese te paraeliminatoreve.

Administratori
30-03-2006, 14:29
Odo: UEFA-n duhet ta meritojme ne "Olimpiko"
Sokol Kondi

Sot, ndaj Sampdorias, nis vrapimi i gjate drejt Europes qe do ta shohe Lacion t'i luaje 5 prej 8 ndeshjeve te mbetura ne "Olimpiko". "Na pret nje sfide thelbesore per ambiciet tona, - shpjegoi Masimo Odo, sepse nese do te fitojme, Sampdoria do te mbetet jashte luftes per UEFA-n. Kemi thene se cdo ndeshje eshte nje finale, por sidomos ato ne fushen tone, sepse kualifikimi yne mund te kaloje nga "Olimpiko". Nese fitojme gjithnje, mund t'ia dalim mbane. Kemi nje kalendar te mire, ashtu sikurse Palermo, e cila do te luaje vetem tri transferta. Ne valle jane tri-kater skuadra dhe ka disa ndeshje direkte, te cilat mund te jene vendimtare." Tani qe e ka siguruar shpetimin, Lacio mund te shohe perpara me e qete. "Duhet t'i marrim gjerat me radhe, tani do te luftojme per Europen. Nese s'do te shkojme ne UEFA, kampionati yne ka qene mesatar, ndersa nese ia dalim mbane, sezoni yne mund te konsiderohet i shkelqyer."

Pas problemit ne kembe, qe e kushtezoi paraqitjen e tij ne "San Siro", Odo do te jete i disponueshem ndaj Sampdorias. "Nuk jam ende mire, kam serish dhimbje, por mund te perdor nje kepuce te vecante. Dhe do te luaj patjeter." Per polemikat Lotito Kinalja, mbrojtesi sakteson. "Ne skuadren tone s'flasim per gjera te tilla. Megjithate jemi mesuar me keto situata, mbi te gjitha ata qe kane kohe qe ndodhen ketu. Por, kur mberrin momenti per te zbritur ne fushe, te gjitha keto mbeten jashte, sepse ne perpiqemi te luajme vetem per te arritur objektivat. Ne do te donim qe ky grup te qendronte edhe vitin e ardhshem, perfshi edhe lojtaret qe u perfundon kontrata."

Administratori
30-03-2006, 14:30
Al Xhazira, "besnike" e zikalterve

Edhe dje, nje pjese e gjere e botes qe jeton me futboll, e ka pare Interin dhe ka bere tifo per te. Gjithcka ka lindur nga Interi i madh i viteve '60: ajo skuader prodhoi nje tifo ekstraterritoriale, e cila eshte trasheguar, si feja, deri ne ditet tona. Edhe dje ndeshja e Interit u transmetua nga Al Xhazira, gjithnje me komentin teknik te cezare Maldinit. Ndeshjet e skuadres se Mancinit ne perqindje jane me te kerkuara dhe keshtu me te transmetuara ne krahasim me ato te Juves dhe Milanit. Kete e deshmojne edhe parapelqimet per takime jo shume te spikatura si Lece Inter, Inter Lacio dhe vete Parma Inter. Ne Kine, marka e Interit po njeh nje rritje progresive. Ne shkurt, e perditshmja sportive "Titan Sports Daily" ka bere nje tjeter sondazh per popullaritetin e klubeve futbollistike europiane dhe ka konfirmuar rezultatin e sondazhit te qershorit, qe u krye nga tri pikat kryesore te referimit te shtypit sportiv kinez: skuadra me e dashur ne Kine eshte Interi, perpara Milanit, Mancester Junajtidit, celsit, Barcelones dhe Juventusit. Ne suksesin boteror te Interit ka kontribuar projekti "Inter Campus Estero", i njohur dhe i cmuar dhe nga organizata jofutbollistike dhe e cituara edhe nga OKB-ja si projekt bamiresie permes sportit.

Administratori
30-03-2006, 14:31
Samp, Novelino: Duam te dalim nga tuneli

Quhet Lacio kundershtari i sotshem i Sampdorias qe do te zbrese ne "Olimpiko" pas stervitjes ndeshkuese gjate gjithe javes te vendosur nga klubi per te rigjetur perqendrimin. Valter Novelino eshte i bindur se masa e marre ka sherbyer: "Stervitja na ka ndihmuar te rigjejme ndergjegjen tone, - thote trajneri i Sampdorias. - Kam pershtypje te mira ne fund te ketyre diteve, qe na kane sherbyer te ndryshojme ritmin dhe nese koha ka ikur, kjo do te thote se gjithcka ka qene shume pizitive." Ndeshja e sotme do te jete luftarake. Si Sampi, ashtu edhe Lacio, jane ne kerkim te hapave drejt Europes: "Kjo ndeshje per ne eshte vendimtare per te dale nga periudha e zeze, - shpjegoi Novelino. - Jemi te ndergjegjshem qe ne keto pese humbje qe kemi pesuar, asnje nuk na ka gjunjezuar. Loja eshte, mungon vetem goli."

Palermo, perfundon sezoni per Santanen
Kampionati i Mario Alberto Santanes, mesfushorit te Palermos, ka perfunduar. Goditja e pesuar ne ndeshjen e Kupes UEFA ndaj gjermaneve te Shalke 04-s, ka rezultuar shume me e rende nga c'parashikohej: kontrollet mjekesore te kryera, sapo iu zhduk hematoma, kane nxjerre ne pah frakturen e nje vertebre. Emri i anesorit argjentinas eshte i fundit i nje liste te demtuarish, ku perfshihen edhe Akardi, Kodrea, Groso, Lupateli, Barone dhe Zakardo.

Inter, Luco Gonzales ne shenjester
Sipas shtypit portugez, Interi do te ishte i interesuar per mesfushorin Luco Gonzales te Portos. "A Bola", e perditshmja kryesore luzitane, ka bere te ditur se disa delegate te skuadres zikalter e kane vezhguar ne disa ndeshje lojtarin dhe me pas do te kishin nxjerre disa perfundime pozitive per te. "Pro" blerjes se tij eshte shprehur edhe trajneri i Interit, Mancini, qe ka mbetur i kenaqur nga paraqitjet e futbollistit. Por nuk njihet ende cmimi i kartonit te tij dhe nga ana e Interit s'eshte bere asnje oferte.

Administratori
30-03-2006, 14:32
Milano-Lion, "spiunet" zbresin ne fushe

Del ne skene "spunimi" i fundit. Tregues, ndoshta vendimtar.
Nje i derguar special ne "San Siro" mbreme ndaj Fiorentines, nje milanist ne stadiumin "Gerland" kunder Tuluzes: jane vezhgues per te "spiunuar" te vertetat e fundit, levizjet e fundit dhe lajmet nga fushat. Nga Milano do te shkoje ne Lion nje njeri besnik i Ancelotit, ndersa ne Milano ndodhej mbreme Romi Garde, njeriu qe kujdeset per taktiken dhe qe ka pare ndeshjen Milan-Fiorentina, per t'i treguar te dhena skuadres dhe Hulierit per te merkuren.

Historia e "spiuneve" Lion-Milan ka lindur keshtu: te Milani koordinon gjithcka dyshja Braida-cezare Maldini, ku "te ftuarit" jane kater, te ndare sipas kompetencave. Njeri studion persosmerine e lojtareve (per ndeshjen Lion-Psv Eindhoven ishte njeri prej ketyre i pranishem), ndersa tjetri merret me shume me taktiken.
Por edhe Lioni nuk mbetet prapa: Romi Garde ben dhe koordinon aspektin taktik, ndersa Bruno Xhenesio qarkullon duke studiuar lojtaret. Te dy kane luajtur te Lioni ne vitet '80, dy "ish"-a, qe (si te Milani) jane elemente te rendesishem te skuadres se pare. Te dyja klubet do te dergojne po ashtu nga nje "spiun" ne Lisbone, per te pare ndeshjen Benfika-Barcelona te merkuren.

Puna ecen para, kush kualifikohet, do te mesoje me shume. Por ne aksin Milano-Lion ka edhe nje "histori" merkatoje. Revelier (lionezi i fundit ne shenjester te Milanit) ka luajtur dje me skuadren e dyte kunder Tuluzes (ka barazuar mbreme 1-1) dhe nuk eshte ne formen me te mire pas demtimit te gjate dhe ndoshta do te mungoje ndaj kuqezinjve te merkuren per cerekfinalen e pare. Lioni qe fluturon drejt titullit te peste kampion ne France, duhet te paraqitet ndaj skuadres se Ancelotit me skuadren e zakonshme, me perjashtim te brazilianit Zhuninjo qe do te mungoje ne ndeshjen e pare, per shkak te shumes se kartoneve: Kupe, Klerk, Kris, Kacapa, Abidal, Tiago, Diarra, Guvu, Viltord, Kerju dhe Malouda. Sfida e madhe tashme ka filluar.

Administratori
30-03-2006, 14:33
Juve, Del Piero mungon ndaj Arsenalit
Sokol Kondi

Aleks Del Piero nuk ndodhej ne listen e te grumbulluarve per takimin e pare cerekfinal te Liges se Kampioneve, ne program neser. Fantazisti i Juventusit, te cilit pas 13 minutash loje iu desh ta braktiste fushen te shtunen ne mbremje ndaj Romes, eshte ndalur per shkak te nje problemi muskular ne kofshen e majte, i njejti shqetesim qe ndjeu edhe ne ndeshjen ndaj Livornos.

Vetem 13 minuta ne fushe dhe vetedija e hidhur qe u be realitet dje pasdite, do te mungoje ne sfiden e neserme ndaj Arsenalit. Alesandro Del Piero duket se po persekutohet nga tersi, sepse ndaj Romes nuk pati kohe as te ambientohej me ndeshjen. Ai u detyrua te largohej menjehere nga fusha, per shkak te nje shqetesimi ne kofshen e majte, te cilen e kishte lenduar qysh te shtunen e kaluar ne Livorno.

Roma me siguri nuk i sjell edhe aq fat Del Pieros. Mjafton te kujtojme sezonin 2003 04, ne javen e 3-te, kur kapiteni ne minuten e 14-te te pjeses se pare, pra vetem nje minute me vone se demtimi i kesaj te shtune, u detyrua t'ia linte vendin Di Vaios, pas nje shqetesimi muskular ne pulpe. Kesaj here behej fjale per Ligen e Kampioneve dhe per Arsenalin me konkretisht, por duke pare formen e shkelqyer qe po kalon sulmuesi bardhezi, per Juven eshte vertet nje "mace e zeze". Pra nuk ka "Hajburi" per Del Pieron, keshtu qe do t'i lihet hapesire dyshes Ibra Trezege. Juves do t'i duhet te beje edhe pa te pezulluarin Pavel Nedved: ne vend te cekut do te luaje Adrian Mutu. Qendron fakti se ne sfiden e Champions-it, Juvja nuk do te paraqitet me karteviziten me te mire te mundshme.

Fabio Kapelo kesaj here nuk kerkon justifikime: sipas trajnerit, barazimi ndaj Romes eshte i drejte, edhe pse me pak brenge qe skuadra e tij pesoi gol ne minutat e fundit nga nje goditje standarde. "Ne pjesen e pare Roma luajti me mire se ne, - pohoi trajneri. - Ishim te paqarte dhe te pasakte, edhe pse arritem te ndertonim nje rast per te shenuar golin e pare me Trezegene. Ndersa ne pjesen e dyte, edhe pse ishim me dhjete lojtare, luajtem shume mire. Me vjen keq qe pesuam gol ne ate menyre." Kapelo megjithate ka qene i kenaqur nga loja e shprehur nga skuadra ne pjesen e dyte.

"Roma eshte nje skuader e shkelqyer dhe vitin e ardhshem duhet te kemi kujdes prej saj, - nenvizoi trajneri i Juventusit, - sepse do te luftoje me siguri per dicka te rendesishme. Ndihem i kenaqur nga paraqitja jone ne planin fizik dhe ne ate te vullnetit, por me vjen keq qe shpenzuam kaq shume energji ne kuader te sfides se Champions-it, duke pasur parasysh edhe faktin qe Arsenali nuk luajti." Inferioriteti numerik u kushtoi shume energji bardhezinjve; mjafton te kihet parasysh se Ibrahimovicit, ne pjesen e dyte, iu desh te mbante te gjithe peshen e sulmit. "Ibrahimovici luajti nje ndeshje te shkelqyer, - deklaroi Kapelo, - vrapoi, e mbajti topin dhe kreu veprime te rendesishme. Megjithate, te gjithe me pelqyen shume, edhe pse nuk me pelqen te flas per lojtare te vecante." Dicka edhe per Del Pieron, i cili i detyrua te largohej nga fusha pas pak minutave te luajtura: "Ndjeu shqetesime ne kembe, ku kishte marre edhe nje goditje me pare. Kam dyshime te forta lidhur me pranine e tij ne ndeshjen ndaj Arsenalit." Megjithate mendohet te behet fjale thjesht per nje kontraktim te kofshes se majte. Dhe vete Del Piero s'eshte dukur i shqetesuar: "U demtova ne nje tjeter pike te kembes, por s'besoj se eshte dicka e rende."

Faketi humbet durimin me Interin
Humbja ne Parme largon gjithnje e me shume vendin e dyte, por tani ne shtepine zikalter ajo qe ka rendesi, eshte qe skuadra ta rimarre veten ndaj Vilarealit ne Champions. Xhiacinto Faketi eshte i zemeruar: "Kjo nuk eshte menyra me e mire per t'iu afruar ne cerekfinale te Liges se Kampioneve, duhej nje tjeter rezultat, - tha presidenti i Interit. - Skuadra me pelqeu ne pjesen e pare, pastaj pas gabimit te Uomese pesuam renie. Me vjen keq per te, nuk po luante keq, per ne raste te tilla nuk duhet rrezikuar." Tjeter problem per presidentin zikalter perfaqesohet nga zhgenjimi i disate i Adrianos. Nese Mancini e zevendeson dhe pas ndeshjes ben te ditur se braziliani s'eshte me i paprekshem, Faketi mbeshtet: "Adriano? Shpresuam qe te zhbllokohej dhe Mancini i ka dhene besim gjithnje. Ai ne stol ndaj Vilarealit? Vendos trajneri, une s'kam gje per te thene."

Esteban Kambiaso e "debon" krizen
Nuk ka asnje krize per Interin dhe per Adrianon, keshtu e mendon Esteban Kambiaso nje dite pas humbjes se zikalterve ne Parme: "Mendoj se drite-hijet u ndodhin te gjitheve, por te mos kapemi vetem te golat, sepse ka futbolliste qe luajne ne sherbim te skuadres, edhe kur nuk arrijne te shenojne gola. Adriano dhe Martinsi, nese zhbllokohen, mund te shenojne dy apo tre gola ne te njejten ndeshje dhe kjo mund te ndodhe qe te merkuren ne mbremje ndaj Vilarealit, ne ndeshjen qe do te luajme ne "San Siro" cerekfinalen e pare te Championsit." Argjentinasi i mbron shoket e skuadres, te cilet jane kritikuar shume kohet e fundit: "Atyre nuk u mungon talenti, vertet nuk kane shenuar shume gola kohet e fundit, por do te ishim me te shqetesuar po te mos kishim krijuar raste per shenim."

Administratori
30-03-2006, 14:35
"Kercenon" Mancini: Mund ta le ne stol Adrianon
Sokol Kondi

Nuk ka te sosur kriza e Adrianos. Pas nje tjeter paraqitjeje te dobet, si ajo e se shtunes ndaj Parmes, braziliani rrezikon ta humbase vendin ne skuader. "Mund edhe te ndodhe qe Adriano te qendroje jashte, ka theksuar Mancini pas ndeshjes. Ai eshte nje lojtar si te tjeret. Zevendesimi? Kam ne dispozicion kater sulmues dhe eshte e qarte se do te perpiqesh te ndryshosh dicka kur kjo eshte e nevojshme."

Kesaj here kupa eshte mbushur plot. Humbja ndaj Parmes, qe vuri ne dukje edhe nje tjeter here dobesine e sulmuesve zikalter, ka qene pika klasike qe e ka derdhur kupen e mbushur plot. Pasi dha disa shenja rizgjimi ne ndeshjet e meparshme, Adriano zhgenjeu serish dhe Mancini e thirri ne stol kur duheshin edhe 20 minuta qe takimi te perfundonte. Nje zgjedhje per te cilen duket se brazilianit s'i ka ardhur mire, por qe mund te jete vetem fillimi i "strategjise" se re te Mancinit. Trajneri zikalter pas ndeshjes nuk i ka kursyer qortimet ndaj brazilianit, vendi i te cilit ne skuader s'eshte aspak i sigurt: "Mund te ndodhe qe edhe ai te qendroje jashte, i ka rene shkurt tekniku interist. Ai eshte nje lojtar si te tjeret dhe mund te luante me mire, sikurse edhe Rekoba, Martinsi dhe gjithe te tjeret." Shansi i fundit per "Perandorin" mund te jete takimi i pare cerekfinal i Liges se Kampioneve, ne program te merkuren ne mbremje ne "San Siro" ndaj Vilarealit. "Shpresoj qe sulmuesit t'i kthehen golit qe te merkuren, - tha Mancini, - sepse ndodh qe ne disa periudha te shenojne me shpesh sesa ne disa te tjera." Por qendron fakti se kriza e Adrianos po zgjat pak si shume: golin e fundit e ka shenuar ne "San Siro" ndaj Sampdorias dhe me pas ra serish ne plogeshti. Dhe tani mberrin ky ultimatum nga ana e trajnerit. Adrit s'i mbetet gje tjeter, vecse te pergjigjet nga fusha.

Kharja: Nje pike sa nje fitore
Spaleti: Roma ime luajti shkelqyeshem
Ka qene nje barazim me vlerat e nje fitoreje ai i arritur nga Roma ne fushen e Juventusit. Verdhekuqte u paraqiten shume mire dhe ne minutat e fundit arriten edhe te shenonin. Luciano Spaleti ka qene entuziast. "Luajtem nje ndeshje te madhe, tha trajneri i verdhekuqve. Kjo eshte gjeja qe me kenaq me shume, kur luajme mire. Nese skuadra do te vazhdoje keshtu, ne fund do ta marre shperblimin e saj, pavaresisht nga pozitat ne renditje. Per mua rendesi ka qendrimi i djemve ne fushe, sepse pa keto qendrime nuk mberrijne fitoret." Roma tani ndodhet vetem nje pike larg Fiorentines: te dielen do te luhet ndeshja direkte mes dy ekipeve dhe verdhekuqte mund t'i kthehen serish vendit te 4-t. "Nje pike me shume s'ndryshon ndonje gje te madhe ne kuader te Firences, - tha Spaleti, - duhet te shkojme atje ta luajme ndeshjen me force fizike, cilesi dhe dinakeri." Te shenosh golin e barazimit pese minuta nga fundi kunder nje rivali historik si Juventusi, eshte nje gje e rendesishme. Housine Kharja eshte ne "qiellin e shtate". "eshte goli me i rendesishem i karrieres sime, nuk mund te shpresoja me shume, dua t'ia kushtoj familjes sime dhe tifozeve. Jam nje lojtar per Romen dhe nuk e di nese mjafton ky gol per ta treguar. Jam i lumtur, sepse nuk meritonim te humbisnim. Per menyren sesi shkoi loja, edhe nje pike ka shihej e fitores."

Administratori
30-03-2006, 14:37
Lacio dhe Palermo shohin UEFA-n
Erion Abule

Pas se shtunes me "big" et ne fushe, ku Milani mundi Fiorentinen, Interi humbi ne Parme dhe Roma barazoi me Juventusin ne Torino, pjesa tjeter e skuadra te Serise A ka "folur" e gjitha per Lacion. Ne "Olimpiko", Lacio me dy gola te Odos mund Sampdorian dhe tani e sheh me afer UEFA n. Edhe Palermo fale fitores ndaj Trevizos i afrohet veprimtarise europiane. Askoli dhe Kievo ndajne nga nje pike pas barazimit te djeshem, ku venetet barazojne ne minutat shtese me Amaurin. Ne barazim ka perfunduar edhe sfida direkte per shpetimin mes Mesines dhe Udinezes. Tension dhe gola ne Kaljari, qe ka humbur perballe Rexhines ne nje tjeter sfide direkte shpetimi te kampionatit. Jashte fushe ka fituar edhe Lece, e cila ka gjunjezuar Sienen ne shtepine e vet.

Sukses i rendesishem per Empolin, qe i shkakton Livornos se Macones humbjen e trete radhazi. Ne diten e rikthimit ne stadium te ish-lacialit te famshem Xhorxhio Kinalja, i ulur ne tribune disa radhe me tutje nga rivali Klaudio Lotito, skuadra e Delio Rosit gjunjezon Sampdorian, fale nje dygoleshi te kapitenit Masimo Odo dhe merr fluturimin drejt Europes. Gjate ndeshjes ka pasur edhe minuta ankthi, pasi mbrojtesi blukalter, Falkone, ka pesuar nje demtim te rende ne qafe, duke dale me barrele nga fusha. Per skuadren e Novelinos, gjendja eshte shqetesuese, pasi ajo e djeshmja eshte humbja e gjashte radhazi, ndersa bardhekaltrit renditen ne vendin e gjashte ne tabele, me pike te barabarta me Kievon, duke parakaluar Livornon. Pikerisht dy surprizat e kampionatit kane perjetuar nje te diel jo pozitive. Kievoja e Pilonit duhet te falenderoje sulmuesin Amauri, qe ne mega-shtesen e minutave te dhena nga gjyqtari i katert Datilo (7 minuta ne fund), ia ka arritur te dale e pathyeshme nga stadiumi "Del Duka". Dygoleshi i "bomberit" brazilian ka bere "xing" me ate te mbrojtesit askolan Paci.

Livornos se Karleto Macones i ka shkuar edhe me keq, sepse Empoli me i mire i ketij sezoni fiton derbin toskan dhe i largohet zones se ftohte te renditjes. Te shkelqyer golat e Tavanos dhe Bushese, ndersa per skuadren e kuqerremte shenoi Kristiano Lukareli me 11-metersh. Kjo per Maconen eshte humbja e trete radhazi, pas atyre te pesuara me Juven ne shtepi dhe Parmen ne "Tardini".

I afrohet zones se Kupes UEFA edhe Palermoja, qe humb shume raste dhe vuan kunder Trevizos se vendit te fundit, por ne pjesen e dyte fiton fale nje gol me koke te sulmuesit nigerian Makinua. Fitore te rendesishme jashte shtepise per Rexhinen dhe Lecen, respektivisht ndaj Kaljarit dhe Sienes. Ne Sardenje vendosin golat e Alesandro Lukarelit dhe Tedeskos, por ne fund te ndeshjes, mes ketij te fundit dhe kaljaritaneve Lopez, Abeijion dhe Lanxhela ka pasur nje grindje me grushte ne tunelin qe te con drejt dhomave te zhveshjes. Sipas te pranishmeve, kalabrezi paska provokuar Abeijionin. Ne Siene, goli i Erion Bogdanit nuk mjaftoi qe skuadra e De Kanios te merrte nje pike kunder Leces, qe shenoi e para me Xhakomacin dhe Vucinicin. Sulmuesi shqiptar (per te eshte goli i 9-te ne kete sezon), pervec rastit te golit, goditi edhe nje here shtyllen me koke, kur ndeshja ishte 1-0 per puljezet.

Emocione dhe vetem nje barazim ne Mesine mes vendesve dhe Udinezes. Sicilianet kane shenuar te paret me ane te Di Napolit, por friulianet u pergjigjen me pas me nigerianin Obodo. Ka qene nje ndeshje ku dy portieret respektive, Storari dhe De Sanktis, kane qene me te miret ne fushe.

Palermo - Trevizo 1 0
Shenues: Makinua 57'
Palermo: Aliardi, Biava,Terlici, Barzali, Konteh, Xh.Tedesko (Makinua 23'), Korini, Mutareli, Brienxa (Gonzales 62'), Di Mikele, Karaciolo (Rinaudo 46'). Tr: Papadopulo.
Trevizo: Zankope, Maxhio, Valdes, Gustavo, Dosena, E.Filipini, Basexhio, A.Filipini,Gigu (Rexhinaldo 78'), Vashak (Fava 80'), Begeto (Borielo 46'). Tr: Bortoluci.
Gjyqtar: De Santis.
Karton i verdhe: Korini.

Kaljari - Rexhina 0-2
Shenues: A.Lukareli 8', Tedesko 20'
Kaljari: Kimenti, Kanini Lopez, Agostini (Kosu 55'), Ferri (Pizano 55'), Abeijon, Budel (Kapone 70'), Gobi, Lanxhela, Suazo, Espozito. Tr: Soneti.
Rexhina: Pelicoli, I.Franceskini, De Roza, A.Lukareli, Lanzaro, Biondini (Xhiosa 83'), Paredes, Tedesko, Vixhiani, Koca (Modesto 68'), Amoruzo (Bianki 86'). Tr: Maxarri.
Gjyqtar: Mesina.
Kartone te verdhe: Abeijon, Koca, Biondini, I.Franceskini, Vixhiani, Lanxhela, Kapone, Bianki, Kimenti.

Mesina - Udineze 1-1
Shenues: Di Napoli 30'/ Obodo 37'
Mesina: Storari, Zanki, Razaei, Aronika, Parisi, Skuli, Donati, D'Agostino (Sulo 65'), Bondi (Noverino 46'), Di Napoli, Muslimovic (Flokari 65'). Tr: Muti.
Udineze: De Sanktis, Bertoto, Natali, Zapata, Felipe (Pieri 72'), D.Zenoni, Obodo, Kandela, Muntari, Di Natale (Bareto 75'), IaKuinta. Tr: Galeone.
Gjyqtar: Bertini.
Kartone te verdhe: Bertoto, Iakuinta, Felipe, Zanki.

Lacio Sampdoria 2 0
Shenues: Odo 70', 88'(pen)
Lacio: Peruci, Odo, Sivilja, Zauri, Beleri, Behrami, Mudingaji, Liverani, Mauri (Manfredini 78'), Di Kanio (Pandev 52'), Roki.
Tr: D.Rosi.
Sampdoria: Antonioli, K.Zenoni, Falkone (Gasbarroni 45'), Sala, Kastelini, Diana, Volpi, Palombo, Toneto, Flaki, Foti (Kutuzov 46'). Tr: Novelino.
Gjyqtar: Rozeti.
Kartone te verdhe: Behrami, Falkone.

Siena - Lece 1-2
Shenues: Bogdani 85'/ Xhakomaci 4', Vucinic 71'
Siena: Fortin, Negro, Koloneze, Portanova, Gastaldelo (Falsini 46'), Folio (Volpato 62'), D'Aversa, Vergasola, Lokateli, Bogdani, Kieza (Alberto 78'). Tr; De Kanio.
Lece: Sicinjano, Kaseti, Diamouten, Stovini, Rulo, Xhakomaci, Ledezma, Xh.Del Vekio, Babu (Pekorari 66'), Pinardi, Vucinic. Tr: Rico-Paleari.
Gjyqtar: Pantana.
Kartone te verdhe: Stovini, Daimouten, Kaseti, Portanova, Xh.Del Vekio, Falsini, Vucinic.
Karton i kuq: Koloneze.

Askoli - Kievo 2 2
Shenues: Paci 45', 61'/ Amauri 25', 92'
Askoli: Kopola, Karbone, Paci, Domizi, Del Groso (Karielo 83'), Foxhia (Lauro 70'), Guana, Parola, Fini, Kualjarela, Budan (Ferrante 83'). Tr: Silva (Xhiampaolo i pezulluar).
Kievo: Fontana, Malago, D'Ana, Moro, Lana (Xhemiti 85'), Luciano, Xhiunti, Brigi, D.Franceskini (Tiriboki 67'), Amauri, Obina, (Pelizier 81'). Tr; Pilon.
Gjyqtar: Datilo
Kartone te verdhe: Amauri, Brigi, Lauro, Luciano.

Empoli - Livorno 2-1
Shenues: Tavano 39', Bushe 51'/ K.Lukareli 87'(pen)
Empoli: Bali, Raxhi (Askoli 72'), Koda, Pratali, Lukini, Moro, Almiron (Ficini 60'), Bushe, Vanuki, Tavano, Rigano (Poci 46'). Tr: Kanji.
Livorno: Amelia, Grandoni, Arxhili (Baleri 56'), Galante, Pfertzel (Sezar Prates 46'), Morrone, Pasoni, Ruotolo (Koluci 56'), Koko, Paladino, K.Lukareli. Tr: Macone.
Gjyqtar: Morganti.
Kartone te verdhe: Rigano, Ruotolo, Pasoni.

Renditja
1.Juventus 78 24 6 1 61 20
2.Milan 70 22 4 5 70 25
3.Inter 65 20 5 6 56 24
4.Fiorentina 60 18 6 7 52 34
5.Roma 59 17 8 6 57 31
6.Kievo 45 11 12 8 44 37
7.Lacio 45 11 12 8 41 39
8.Livorno 44 11 11 9 32 34
9.Palermo 43 11 10 10 41 42
10.Parma 38 10 8 13 36 49
11.Sampdoria 37 10 7 14 42 42
12.Askoli 37 8 13 10 34 39
13.Siena 35 9 8 14 36 49
14.Rexhina 34 9 7 15 31 49
15.Empoli 32 9 5 17 34 52
16.Kaljari 31 7 10 14 32 45
17.Udineze 29 7 8 16 29 49
18.Mesina 28 5 13 13 29 43
19.Lece 21 5 6 20 23 49
20.Trevizo 15 2 9 20 17 45

Seria A, java e 32 te
Te shtunen, 1 prill
Lece - Milan 18.00
Trevizo - Juventus 18.00
Inter - Mesina 20.30

Te dielen, 2 prill
Kievo - Livorno 15.00
Fiorentina - Roma
Lacio - Empoli
Palermo - Askoli
Rexhina - Siena
Sampdoria - Kaljari
Udineze - Parma

Golashenuesit
25 gola: Toni (Fiorentina).
20 gola Trezege (Juventus).
19 gola: Shevcenko (Milan).
16 gola: Xhilardino (Milan), Tavano (Empoli).
15 gola: Toti (Roma), Suazo (Kaljari), K.Lukareli (Livorno).
13 gola: Adriano (Inter).
12 gola: Roki (Lacio), Di Napoli (Mesina).
10 gola: Del Piero (Juventus), Kruz (Inter), Pelizier (Kievo), Inzagi (Milan), Kieza (Siena).
9 gola: Bogdani (Siena), Bonacoli (Sampdoria), Kaka (Milan), Simplisio (Parma).
8 gola: Karaciolo (Palermo), Koca (Rexhina), Mansini (Roma), Amauri (Kievo).

Administratori
30-03-2006, 14:39
Milani ne kor: Rendesi ka vetem Championsi
Sokol Kondi

Fitorja ndaj Fiorentines ishte e rendesishme per Milanin ne prag te ndeshjes se pare cerekfinale ne Champions ndaj Lionit. Por duke pare barazimin e Juventusit me Romen dhe suksesin ndaj vjollceve, tifozet kuqezinj i kane kthyer syte edhe te kampionati. Nje kampionat i "pushtuar" teresisht nga bardhezinjte, te cilet, pas ndaleses ne "Dele Alpi" me verdhekuqte e Spaletit, e shohin veten 8 pike larg vendit te dyte. Dhe Milani, si gjithnje i kujdesshem, nuk tregohet euforik. Ne kor, tre autoret e golave kunder Fiorentines, Shevcenko, Kaka dhe Gatuzo, pervec se te kenaqur per fitoren, ulin entuziazmin dhe jane te perqendruar vetem te Lioni.

SHEVcENKO - Juventusi eshte ende larg dhe mendja tani eshte e gjitha per Lionin. Koncepti i shprehur nga Karlo Anceloti, mbeshtetet edhe nga lojtaret e tij, sic konfirmon Andrei Shevcenko, i cili shenoi golin e barazimit ndaj Fiorentines: "eshte nje periudhe e bukur per mua, - shpjegon ukrainasi, - per sulmuesit e tjere dhe para se gjithash per Milanin. cdo gje po e bejme me lehtesi, i lejojme pak hapesire kundershtarit dhe krijojme shume raste. Tani Juventusi eshte disi me prane, por tete pike jane shume per te shkurtuar largesine ne renditje, ose te flasesh per nje permbysje. Te shohim ate qe do te ndodhe ne javet e ardhshme, por pa harruar qe nuk varet nga ne dhe Milani duhet te mendoje para se gjithash te fitoje ndeshjet e tij, duke luajtur mire. Dhe nese per kampionatin rrezikojme te jemi me vonese, per Ligen e Kampioneve jemi ne lufte te plote. Ne Lion, duhet te tregojme te njejten vendosmeri qe shfaqem ne fushe ndaj Fiorentines."

KAKA - Ne fund te stervitjes se megjesit te djeshem, Riki Kaka, nuk e ka fshehur gezimin e tij per suksesin ndaj Fiorentines dhe per ecurine e Milanit ne ndeshjet e fundit te kampionatit, ne te cilat ka rikuperuar shume terren ndaj rivaleve. "Ishte synimi yne dhe po ia arrijme qellimit, pra te marrim sa me shume pike, - tha fantazisti. - Po gjejme vazhdimesine e duhur dhe po luajme mire. Edhe te shtunen, kur pesuam gol, ishim te vendosur mire ne fushe, madje ishim ne ata qe po krijonin raste per te shenuar: ata shenuan nga nje goditje denimi. Me pas, ne pjesen e dyte, levizem me mire, u permiresuam dhe gjetem hapesirat per ta cuar rezultatin ne 3-1." Me pas nje koment per mikun dhe shokun e skuadres Kostakurta, i cili shfaqi nje forme te shkelqyer ndaj vjollceve: "Billi eshte gjithnje befasues, ai eshte nje lojtar dhe nje shembull i madh per ne." Te merkuren, nderkohe, e ka radhen Liga e Kampioneve: kuqezinjte i pret Lioni ne stadiumin "Gerland". Kakaja garanton: "Skuadra eshte e karikuar dhe e motivuar, kemi shume besim ne vetvete, cka buron nga fakti qe po luajme ndeshje te bukura. Ndaj Lionit kemi mundesine ta ruajme kete ritem."

GATUZO - Tashme eshte "marka" e tij e fabrikes. Sikunder ndodhi kunder Palermos ne ndeshjen e fazes se pare, Rino Gatuzo shenon dhe pastaj qarkullon gjate gjithe fushes per te festuar drejt tifozeve kuqezi qe ndodhen ne tribunen e jugut. "Jam i kenaqur per golin, per paraqitjen, per fitoren e skuadres, - thote mesfushori luftarak. - Juventusi barazoi, por une parapelqej te mos e shikoj renditjen dhe te perqendrohemi tek ajo qe bejme ne fushe. Pastaj te shohim, por tani objektivi i pare eshte Liga e Kampioneve dhe te merkuren kemi nje takim shume te rendesishem."

Anceloti: Nje fitore qe na jep besim
Karlo Anceloti ishte aq i perqendruar per kampionatin, saqe fjalet e para pas fitores ndaj Fiorentines ia ka kushtuar angazhimit te se merkures: "Ishte nje sukses i rendesishem ne kuader te Champions-it." Ne kampin kuqezi mendojne se tanime titulli kampion i takon tjeterkujt dhe keshtu qe ndeshja ndaj Lionit kthehet ne objektivin sezonal: "Ndeshja e luajtur ndaj Fiorentines na jep shume besim per ndeshjen ndaj Lionit, - shpjegoi trajneri. - Skuadra me pelqeu shume dhe Kostakurta luajti shkelqyeshem. Ishte mbitegjitha per t'u lavderuar reagimi yne pas golit te tyre te avantazhit. E merituam fitoren. Ndalimi i Juventusit? Energjite sa vijne e pakesohen dhe keshtu qe mund te ndodhe ndonje incident gjate rruges, edhe pse nje barazim ndaj Romes s'eshte fundi i botes. Por ne me mire se tete piket e disavantazhit do te mendojme per 5 piket e avantazhit qe kemi ndaj te treteve. Reali? Interesimi i Real Madridit me gezon. Por une zgjodha Milanin, qe per momentin me duket me teper si dicka e imja."

"As": Karloja e do Ronin te Reali
Nuk rresht se habituri e perditshmja spanjolle "As". Pasi shkroi se rinovimi i Ancelotit ishte i rreme, gjetja e fundit ka te beje me kushtet qe trajneri kuqezi do t'i kishte kerkuar Realit per "zbarkimin" e tij mes "galaktikeve": e para do te kishte te bente me qendrimin e Ronaldos ne Madrid. Ne fakt, "Fenomeni" do te ishte nje element thelbesor per projektin e tij: "Nese shkoj ne Madrid, dua ta kem ne skuader," - mesohet te kete thene ai. Pikerisht ky qellim e ka shtyre Martinin te doje Ancelotin dhe te heqe dore nga Kapelo, i cili, kur u kontaktua ne dhjetor, kerkoi shitjen e Salgados, Helgeres, Roberto Karlosit dhe te vete "Fenomenit".

Administratori
30-03-2006, 14:40
Billi-Paolo, te "pavdekshmit" kuqezinj
Sokol Kondi

Te Milani qe "shkaterroi" Fiorentinen, ne piedestal jane ngjitur "plakushet" e zakonshem. Ne fakt, me i miri ne fushe ka qene tanime thuajse 40-vjecari Kostakurta, i cili dha asistin per golin e Kakase dhe qe ia la vendin ne minuten e 30-te te pjeses se dyte 38-vjecarit Maldini, i rikthyer ne fushe 109 dite pas demtimit. Tani Anceloti mund ta kete parasysh "garden e vjeter" edhe ne ndeshjen e Champions-it ndaj Lionit.
Milani, pas suksesit ndaj Fiorentines, mund te shijoje shkeputjen e reduktuar nga Juventusi ( 8 pike), por mbi te gjitha mund te riperqafoje "garden e vjeter", e cila u kthye fuqishem ne nderimet e kronikave. Ne fakt, ne sfiden e "San Siros" ndaj vjollceve spikati padyshim paraqitja e Alesandro "Billy" Kostakurtes, i cili ne moshe thuajse 40-vjecare (i mbush ne prill) u tregua i vemendshem dhe i sakte ne mbrojtje, duke u hedhur edhe ne sulm kur e kerkonte nevoja. Aq sa ne pjesen e dyte dha edhe nje asist per golin e Kakase. Nje paraqitje e madhe ajo e Billit, te cilin Anceloti mund ta aktivizoje edhe ne ndeshjen e Liges se Kampioneve ndaj Olimpikut te Lionit. Kostakurta, kur filloi te shfaqte shenja lodhjeje, u zevendesua per t'ia lene vendin nje tjeter ylli te paperendueshem kuqezi: thuajse 38-vjecarit Paolo Maldini. Ne castin e kthimit te tij ne fushe, 109 dite pas demtimit, kapiteni u prit me brohoritje nga tifozet milaniste. Por nderrimi mes dy te "pavdekshemve" ishte nje moment emocionues per shume njerez. "E perqafova Billin kur doli, - pohoi Anceloti ne fund te ndeshjes, - sepse paraqitja e tij me befasoi: pashe nje anesor te nje niveli teper te larte, te pakursyer dhe dinamik. 'Plakushet' perbejne tabanin e kesaj skuadre dhe jane nje shembull per te gjithe." "Billi eshte i jashtezakonshem, - ka thene Adriano Galiani, stratosferik dhe e meritonte rinovimin e kontrates."

Prandeli: Fiorentina me pelqeu
Te humbasesh ne "San Siro", mund edhe te qendroje, sidomos ndaj nje Milani si ai i se shtunes. Dhe keshtu qe cezare Prandeli e merr humbjen me filozofi: "Na mungoi shkelqimi i nevojshem, ka shpjeguar trajneri vjollce. Ishte nje ndeshje e forte dhe per shume minuta skuadra me pelqeu, ishim shume te rregullt. Me kalimin e minutave hasem disa veshtiresi, per shkak te ndeshjes qe kishim luajtur ne mesjave ndaj Kaljarit. Milani e perdori mire freskine e tij, ndersa ne e humbem shkelqimin." Pas humbjes, ne kampin e Fiorentines mendojne per sfiden per Champions-in ndaj Romes: "Do te jete nje ndeshje e rendesishme, perfundoi Prandeli, por nuk do te jete percaktuese ne luften per te shkuar ne Champions."

Administratori
30-03-2006, 14:41
Adriano Inter, vjen momenti i llogarive
Sokol Kondi

Trembedhjete gola. Pak, fare pak per vitin 2006 nga ana e sulmuesve zikalter. Kjo eshte shenja e nje krize globale qe rrezikon ta kompromentoje sezonin. Neser mberrin ne "San Siro" Vilareali (Figo do te mungoje) dhe vetem Martinsi arrinte te qeshte me te madhe ne stol ne Parme, nderkohe qe skuadra luftonte per te mbijetuar. Nga ana tjeter, te gjithe lojtaret, kur nuk luajne, jane gjithnje te gatshem te garantojne dashuri te vertete per Interin, por rrallehere e tregojne ne fushe ne momentet vendimtare, kur duhen fituar ndeshjet qe kane rendesi. Tekefundit, duke "peshkuar" mes Moratit, Faketit dhe Mancinit, do te gjendet gjithnje nje fajtor. Megjithate, ajo qe ka rendesi, jane vetem shifrat. Kruzi (5 gola ne 84 dite) udheheq katershen; Adriano eshte ndalur ne kuoten e tre golave, ndersa Rekoba dhe Martinsi mbyllin kete renditje speciale me nga dy gola. Sulmuesi i peste, pas shitjes se Vierit (12 gola ne kampionatin 2004 2005), nuk ka ardhur ende ne Milano. Shifra te tilla do t'i shkonin per shtat nje ekipi qe lufton per te mos rene nga kategoria.

cdokush prej te "pandehurve" e ka nga nje justifikim, por morali i perralles eshte se kriza kolektive e sulmuesve deri tani e ndali gjemimin e veshtire te Interit ndaj Juves dhe e ka larguar skuadren edhe nga Milani i vendit te dyte. Adriano, qe u duk sikur rilindi me golin qe i shenoi Sampdorias (11 shkurt), ra serish ne depresion, pasi gaboi 11-metershin ndaj Ajaksit dhe kete e rrefeu edhe te henen e kaluar perballe tifozeve, edhe pse duken ende te paqarta arsyet e verteta te merzise se tij. Gjurmet e Martinsit jane humbur qe kur shkoi ne Kupen e Afrikes, pervoje qe vazhdon ende ta kushtezoje rendimentin e tij; Rekoba, qe e rimori veten pas demtimit ne Siene (8 janar), u duk shume ne forme ndaj Lacios (dygolesh, 19 shkurt), por i zbehte ndaj Parmes, edhe sepse nuk kishte hapesira dhe e majta e tij nuk arriti te sillte rezultate te kenaqshme. Kruzi, i vetmi qe ka shenuar ne kampionat dhe ne Champions (ndaj Ajaksit ne Amsterdam), luan pak dhe hyn vetem neper situata gjysme te deshperuara.

Sikurse u pa edhe ne Parme, i vetmi qe di te luaje mire ne ajer eshte Kruzi: Adrianos s'i pelqejne topat e larte; Martinsi dhe Rekoba kane karakteristika te tjera. Deri tani, ata qe e kane mbajtur ne kembe Interin, kane qene golat e mbrojtesve dhe te mesfushoreve (Figo, Stankovic, Kambiaso), por edhe ata qe luajne ne sektorin nevralgjik, nuk jane dukur krejt pa faj, sepse ne disa ndeshje loja zhvillohet me ngadalesi: mbajtje e tejzgjatur e topit, shume pasime anesore, me rezultatin qe kur topi mnberrin te sulmuesit, skuadra kundershtare i ka mbyllur te gjitha hapesirat. Gjithsesi, maja e ajsbergut te kesaj krize mbetet ceshtja "Adriano".

Administratori
30-03-2006, 14:42
Morati lutet... per "Perandrorin"
Sokol Kondi

Masimo Morati ka nderhyre ne kuader te polemikes qe ka te beje me pranine qe nga minuta e pare e Adrianos, ne sfiden e Liges se Kampioneve ndaj Vilarealit, duke ia lene Roberto Mancinit vendimin perfundimtar: "Une nuk kam te bej me kete gje, besoj se eshte trajneri ai qe duhet te vendose, - deklaroi ai. - Jane trajneret ata qe duhet t'i marrin persiper keto pergjegjesi, me pas eshte e qarte se mund te diskutohet, por ne keto ndeshje delikate eshte e rendesishme te kesh autonomi te plote."

Adriano po, Adriano jo, eshte kjo dilema qe ka mberthyer mendjet e drejtuesve, tifozeve dhe trajnerit te Interit nje dite perpara ballafaqimit shume te rendesishem te Liges se Kampioneve ndaj Vilarealit. Nese nga njera ane hipoteza per ta lene Adrianon pushim dhe per t'i lene hapesire Martinsit, Kruzit dhe Rekobes, po behet ideja kryesore ne mendjen e trajnerit, nga ana tjeter Masimo Morati ka pohuar se nuk do te ishte nje drame nese braziliani do te lihej ne stol, duke theksuar besimin e plote qe ka te zgjedhjet e Mancinit. "Nuk merrem me keto gjera, besoj se duhet t'i vendose trajneri, ka deklaruar pronari zikalter teksa dilte nga zyrat e firmes se tij Saras. - Jane trajneret ata qe i marrin persiper keto pergjegjesi. eshte e qarte se me pas edhe mund te diskutohet, por une besoj se ne ndeshje kaq delikate, eshte e domosdoshme te kesh autonomi te plote." Por eshte e pamohueshme nga ana tjeter se Interi po has veshtiresi ne shenimin e golave: "Kete defekt e mbartim qe nga fillimi i vitit, besoj se nganjehere nuk sherben te sulmosh shume, ndoshta edhe mund te mbyllesh pak dhe te arrish te marresh rezultatin qe synon. Adriano? Mund te zhbllokohet vetem duke shenuar dhe te gjithe shpresojme dhe lutemi per te."

Mancini, Champions-i mundesia e fundit
Pas fundjaves se punes ne Londer, Morati do ta kishte kaluar me kenaqesi te dielen e tij ne Forte dei Marmi. Por humbja ne Parme, se bashku me zevendesimin e Adrianos, ia ndryshuan programin. Keshtu qe pronari zikalter u mbyll ne shtepine e tij, ku shqyrtoi kaseten e ndeshjes se "Tardinit". Morati me pas ka folur me Faketin, me te cilin ka rene dakord per ta mbeshtetur Mancinin ne rast se trajneri do ta lere ne stol brazilianin ne Champions. Por ne rast se disfata e javes se fundit ne kampionat do te reflektohet edhe ne Champions, Mancini vete s'duhet te jete edhe aq i sigurt se do ta drejtoje Interin edhe ne sezonin e ardhshem. Mourinjo eshte me siguri nje emer qe pelqehet. Dhe ne kete kuader cerekfinalet dhe gjysmefinalet e mundshme te Champions-it jane njefare mundesie e fundit per Mancinin: Kupa e Italise mund te mos mjaftoje me, sidomos nese do te perseritej vendi i trete i sezonit te kaluar.

Simplisio dhe Barone, e ardhmja ne mesfushe?
Fabio Simplisio do te jete zevendesuesi i Kristiano Zanetit tek Interi ne sezonin e ardhshem. Mesfushori brazilian ka kohe qe ndiqet nga klubi milanez, qe kohet e fundit ka biseduar edhe me Parmen dhe me perfaqesuesin e lojtarit. Kartoni i tij kushton 8 milione euro, por ka mundesi qe Interi te perdore strategjine e kembimeve. Morati ka nder mend edhe te arrije nje marreveshje me Palermon per Simone Baronen: mesfushori cmohet shume nga Mancini dhe Zamparini tashme po mendon sa para t'i kerkoje klubit te pasur zikalter.

Administratori
30-03-2006, 14:43
Anceloti: Titulli? Ka gjithnje nje shprese
Sokol Kondi

"Ne futboll mund te ndodhe gjithcka. Por tani mendojme vetem per ndeshjen e Liges se Kampioneve ndaj Lionit." Milani po kalon nje moment te shkelqyer. Skuadra e Ancelotit fitoi bindshem te shtunen ne mbremje ndaj Fiorentines dhe tani ndodhet tete pike larg Juventusit kryesues. Titulli ndoshta eshte nje objektiv qe nuk mund te arrihet me, por me siguri ka pak brenge dhe keqardhje ne kampin kuqezi, qe nuk arriten te shprehnin te njejten force dhe te njejten konkretesi edhe ne fazen e pare te Serise A. "Brenga? Nese ka ndonje, nuk eshte ky momenti i duhur per ta nxjerre ne pah, sepse sezoni ka hyre ne gjallerine e tij, - ka deklaruar Karlo Anceloti per mikrofonet e "Tg5". Tani duhet te mendojme t'i bejme gjerat sa me mire. Ndoshta me pas mund te flasim ne fund te sezonit per keto gjera. Por objektivisht mendoj se kemi pasur mjaft vazhdimesi, edhe pse kemi kaluar disa momente delikate, sikurse eshte normale."

"Nese mund ta kapim Juven? Njefare shprese na e jep fakti se ne futboll mund te ndodhe gjithcka, - ka theksuar trajneri kuqezi, - gje te cilen une e kam mesuar kur drejtoja Juven dhe tete jave perpara perfundimit kishim nente pike avantazh ndaj kuqezinjve. Por heperhe nuk eshte ky mendimi qe na stimulon, por ndeshja e ardhshme e Liges se Kampioneve ndaj Lionit."

Milani qe eshte pare ne takimet e fundit, duket thuajse prane persosmerise. "Trajneri e kerkon gjithnje persosmerine dhe e enderron ate, - ka shpjeguar Anceloti, - por eshte i ndergjegjshem se nuk do ta arrije kurre, sepse ne futboll edhe variacionet e vogla mund te japin rezultate te medha. Ne kete moment, Milani eshte nje skuader e stimuluar dhe e motivuar ne te gjithe elementet perberes te tij." Kapitulli i se ardhmes. Nuk rreshtin zerat kembengules, qe nga Spanja vazhdojne te thone se do te shkoje te stoli i Real Madridit. "Mjafton te shkoni ne 'Lega Calcio' dhe te shikoni kontraten qe eshte depozituar, - ka nenvizuar Karleto, - nje sinjal besimi, qe tregon se puna e kryer eshte konsideruar pozitive dhe kjo gje i jep shume qetesi nje trajneri."

Sheva: Mungesa e Zhuninjos, plus per ne
Shevcenko ndihet i lehtesuar. Kur mungon nje dite nga ndeshja e Liges se Kampioneve ndaj Lionit, sulmuesi ukrainas i Milanit e shikon formacionin e francezeve dhe buzeqesh: "Do te mungoje Zhuninjo, vuri ne dukje ai, dhe ky eshte nje plus per ne. Ai eshte nje "As" per goditjet e denimit, shume me i zoti se Ronaldinjo." Qendersulmuesi i "Djallit" ka shume besim te mundesite qe ka skuadra e tij per te shkuar ne gjysmefinalet e veprimtarise kryesore europiane: "Mendoj se Lioni ne fushen e tij do te marre me shume goditje te lira se ne "San Siro", per te cilat Zhuninjo eshte thjesht i jashtezakonshem. Keshtu qe kjo mungese eshte nje mundesi e madhe per ne. Per me teper, perfundoi ish-"Topi i arte", - eshte me mire qe edhe ata te mos e harrojne Andrea Pirlon, qe eshte nje specialist i madh goditjesh".

Mesina: Iken Bortolo Muti, vjen Ventura
Pas zerave te shumte mberriti edhe zyrtarizimi. Bortolo Muti s'eshte me trajneri i Mesines. Shkarkimi, qe u vendos pas nje mbledhjeje te krereve te klubit qe kryesohej nga presidenti verdhekuq Pietro Franxa, eshte bere i ditur nga klubi permes faqes se tij ne internet. Ne vend te trajnerit bergamask do te mberrije Xhiampiero Ventura, i cili ka ende nje kontrate me Napolin, klub nga i cili ishte shkarkuar per t'ia besuar stolin Rejes.

Ajaks, Shneijder: Jam gati per Milanin
Milani i ka drejtuar syte nga Uesli Shneijder, 21-vjecari qe eshte nje pike fikse e mesfushes se Ajaksit. Ka kohe qe ne klubin kuqezi flitet per te dhe bisedimet duhet te jene shtrire perderisa zerat kane mberritur deri te vete lojtari. "Ndihem i nderuar nga ky interesim, Milani eshte nje klub fantastik, tha Shneijderi. Per sa kohe nuk do te kete dicka perfundimtare, nuk mund te them asgje me shume. Besoj se jam gati, por vendimi u takon te tjereve."

Inzagi: Per boterorin nuk jam dorezuar
Pipo Inzagi rihedh kandidaturen e tij per nje vend ne boterorin e Gjermanise: "Nuk jam dorezuar, shpresoj ende, - tha sulmuesi i Milanit. - Kush eshte ai qe nuk deshiron te luaje ne kombetare? Kam fituar thuajse gjithcka ne karrieren time dhe me kombetaren me mungon dicka per ta fituar. Dua te ndaloj ketu per te shmangur ate, qe fjalet e mia mund te keqinterpretohen. Me Lipin kam nje marredhenie shume te bukur. Jam i kenaqur qe jam kthyer keshtu pas asaj te kaluare."

Administratori
30-03-2006, 15:22
Roma tani vlen 70 milione me shume
Erion Abule

Nje skuader e pasuruar. Nga fillimi i sezonit deri me sot jane te pakten 5 lojtaret e Romes, te cileve vlera e merkatos u eshte rritur fale rendimentit te tyre. Vitin e shkuar, organika ishte vleresuar 130 milione, ndersa sot i ka kaluar 200 miliore eurot.
Alberto Akuilani - eshte 23 vjec, mesfushor, pike referimi ne U-21. Kete vit ka luajtur 20 ndeshje dhe ka shenuar 2 gola.
cezare Bovo - eshte 23 vjec, mbrojtes. Ka luajtur 18 ndeshje ne kampionat.
Filip Mekses - 23 vjec, mbrojtes francez. eshte ne sezonin e tij te dyte te Roma. Objekt misterioz vitin e shkuar, por ne kete kampionat eshte kthyer ne pike e palevizshme e mbrojtjes.
Simone Perrota - 28 vjec, mesfushor. 28 ndeshje dhe 4 gola ne kampionat.
Rodrigo Tadei - 26 vjec, mesfushor brazilian: 5 gola ne 30 ndeshje.
Pak, por te mire. Ne kuptimin qe romanistet jane pak, por flasin te dhenat dhe faktet. Edhe te shtunen ndaj Juventusit, Spaleti ka bere zgjedhje te detyruara ne te gjithe sulmin (Toti, Montela, Nonda) jashte "loje" si dhe me De Rosin dhe civune po te demtuar per 2-3 jave. Mbi pershtatjen e vlerave tekniko-ekonomike flet renditja: vendi i peste, nje pike larg zones se Championsit dhe Fiorentines, 11 fitoret radhazi ne kampionat (rekord i ndaluar nga Interi) dhe nje organike qe eshte rivleresuar pas nje sezoni "te frikshem" nje vit me pare.

"BUMI" I MEKSESIT - Akuilani, Bovo, Mekses, Perrota dhe Tadei. Mjafton t'i permendesh sipas rendit alfabetik per te treguar pese lojtaret, qe ne bursen e vlerave te merkatos se futbollit kane shtuar kuotat e tyre. Shifra me e larte i perket francezit Filip Mekses, i cili 110 dite me pare, kur ishte seanca perfundimtare ne duelin Roma-Okser, lidhur me kalimin e tij ne kryeqytet, u shpreh pak a shume hapur, qe ndoshta ishte me mire ta humbiste (Roma) sesa te paguante 7 milione euro. I cliruar nga sikleti i nje historie shume me te madhe se ai, francesi spikati me "fluturimin" e tij dhe perben sot me civune dyshen qendrore te mbrojtesve me ne forme te kampionatit, me e reja dhe ne termat e cilesise futbollistike, me elegantja. Meksesi do te jete romanist deri me 2008-n dhe fiton mire: 1 milione e 480 mije euro ne sezon. Franca thuajse do ta aktivizoje titullar ne Boterorin e Gjermanise. Ai duhet konsideruar sot si nje nga qendermbrojtesit me te mire ne bote dhe vleresohet nga drejtuesit romaniste plot 20 milione euro. Perrota eshte nje tjeter rast i tille. Tetorin e shkuar, jo ne prag te fillimit te rekordeve, ishte nje lojtar qe fyhej nga tifozet dhe me moral te ulet. Sot eshte nje nga simbolet e "bumit spaletian", eshte kthyer ne kombetare dhe nese Roma duhet ta nxjerre ne shitje, do te ishte radha deri ne kangjellat e deres se Trigorias. I paguar 7 milione euro ne 2004-n, vera e fundit me nje merkato me shifra marramendese, sot vlen te pakten 15 milione euro. eshte i lidhur me Romen deri ne fund te 2008-s dhe ka nje rroge mesatarisht te larte: 1 milione e 500 mije euro ne sezon.

AKUILANI SURPRIZA TJETeR - Akuilani dhe Bovo kane dicka te perbashket: jane dy prodhime te skuadres se te rinjve. Akuilani eshte nje nga lojtaret me te kerkuar te Romes. Dy muaj me pare, ne janar, Fiorentina ishte e gatshme te shpenzonte edhe 8 milione euro per ta blere. Ai dhe De Rosi mund te perfaqesojne jo vetem dyshen e ardhshme te mesfushes se Romes, por edhe te kombetares. Vlera aktuale eshte 10 milione euro, por ne fund te sezonit mund te kushtoje edhe me shume. Bobo, ne bashkepronesi me Palermon, eshte i lidhur deri me 2008-en dhe fiton 250 mije euro. Vetem Kurci, Elefteropoulos, Rosi dhe Tomazi fitojne me pak. Vlera e kartonit te tij (Bovos) qarkullon rreth 5 milione euro, pasi eshte i ri dhe ne rritje. Tadei, qe kushtoi vetem sa cmimi i kartonit, eshte nje nga ata lojtare, qe nese Roma do te vendoste ta nxirrte ne shitje, do te gjente nje radhe me njerez para deres. Vlen te pakten 6 milione euro. Ndonese nuk ka nje rroge te larte, 875 mije euro ne sezon, luan ne nje nga rolet me delikate te futbollit boteror dhe mund te perdoret si ne te djathten, ashtu edhe ne te majten. Shenon shpesh dhe sakrifikon, ndaj eshte nje lojtar per t'u "shtrenguar" fort.

Administratori
30-03-2006, 15:31
Kristian Vieri demtohet, Lipi ne ankth
Erion Abule

Nga Franca vijne lajme pak inkurajuese per "axurret". Kristian Vieri, ne sfiden e Monakose se tij kunder PSG-se, eshte detyruar te dale nga fusha pas tete minutave per nje goditje ne gju. Pas analizave te para flitet per nje muaj pushim. Ne kete rast mund te rihapet diskutimi i grumbullimit per ne boteror.

Rreth dy muaj para boterorit gjerman, Marcelo Lipi eshte i shqetesuar per te njohur gjendjen fizike te "Bobo" Vierit, nje nga sulmuesit ndaj te cilit trajneri "axurr" ka besim te madh per fitoren finale te titullit. Sulmuesi italian, ne ndeshjen mes Monakose dhe PSG-se, qe perfundoi 1-1, ka pesuar nje goditje ne gju qe e detyroi te dale nga fusha ne minuten e 8-te. Pas nje perplasjeje me Mendine, Vieri kerkoi zevendesimin dhe ne vend te tij hyri ish-lecezi cevanton, autori i golit per skuadren e "Principates."

Nje ndrydhje e lehte apo dicka me serioze? Duke pare analizat e para, duket se lojtari duhet te qendroje pushim rreth nje muaj, gjithnje nese nuk behet fjale per nje ndrydhje te rende, rast ne te cilin do te duhet te qendroje me gjate pushim, duke rrezikuar te humbase gjendjen fizike te rigjetur me shume lodhje pas ecejakeve nga Milani ne Monako. Vieri sot do te jete ne Vareze per t'iu nenshtruar analizave te reja. Por me nje Vieri te tille, qe rrezikon te mos jete pikerisht ne 100%, rihapet diskutimi i grumbullimit ne kombetare. Gjysma e Italise, per te mos thene e gjitha, ben hapur tifo per Pipo Inzagin, ndonese grumbullimi i njerit nuk do te paragjykonte ate te tjetrit. Megjithate, "SuperPipo" del ne krah te mikut "Bobo", duke i uruar fat: "Shpresoj te mos jete gje e rende, - tha Inzagi, - nga imazhet duket nje goditje e thjeshte." Inzagi ne boteror kerkon te shkoje, por per merite te tij dhe jo per motive te tjera. Ajo qe po ben ne kampionat, e tregon.

Kapiteni i Lacios pas dygoleshit
Odo: UEFA do te ishte titulli yne
Nje dygolesh ne kampionat nuk e kishte shenuar asnjehere. Dy gola ne nje ndeshje, dy 11-metersha per saktesi, i kishte shenuar vetem ne Kupen e Italise me fanellen e Verones. Masimo Odo eshte ne "qiellin e shtate" pas fitores ndaj Sampdorias, qe i hap rrugen Lacios drejt nje vendi ne UEFA: "Po, UEFA eshte titulli yne, eshte e drejte ta provojme dhe te luajme deri ne fund, - thote kapiteni bardhekalter. - Mundem nje konkurrente direkte dhe tani nuk fshihemi, duke pare qe kemi nje kalendar pozitiv." Kater ndeshje ne shtate qe duhen shfrytezuar ne maksimum: "Palermoja eshte ajo me e rrezikshmja, duke pare qe ka nje organike me te mire, pervec faktit qe eshte e forte ne Sicili. - vazhdon Odo. - Por ne jemi te ndergjegjshem te forcat tona dhe me dinjitet do te perpiqemi te luftojme per nje objektiv te rendesishem. Dygoleshi? Gola ne te vertete kam shenuar gjashte dhe keta ne vecanti nuk jane mesazh per asnje. Ua kushtoj atyre qe e duan shume Lacion dhe kaq."

Toti: Dua te marr pjese ne boteror
Francesko Toti eshte ende ne "bokse" per demtimin e pesuar ne ndeshjen ndaj Empolit. Pasi eshte kthyer ne stervitje te marten e shkuar, pa paterica dhe vetem nje muaj dhe dy dite nga demtimi, kapiteni i Romes flet per skuadren e tij dhe shpresat per boterorin gjithnje e me afer. "A do ta kishte vazhduar Roma serine e rezultateve pozitive me mua ne fushe? Jo, mendoj qe shoket e mi kane treguar edhe pa mua nje bashkim te grupit dhe e kane zbatuar mire lojen qe na ka mesuar Spaleti. Ndoshta me mua mund te kishte shkuar ndryshe, por asnjehere nuk i dihet", - shpjegon Toti. Riaftesimi nga demtimi ne prag te boterorit vazhdon: "Kam deshire te marr pjese ne kete boteror, sepse per mua eshte shume i rendesishem, - shtoi Toti. - Plani i riaftesimit po shkon ne menyren me te mire. Po pershpejtoj kohet dhe kavilja po sherohet ne menyren me te mire. Ky eshte nje stimul me shume per te shkuar ne boteror ne forme te madhe."

Kaljari, Soneti "censuron" Maxarrin
Nedo Sonetit nuk i kane pelqyer fjalet e kolegut te tij Valter Maxarri, ne lidhje me grindjen mes Xhakomo Tedeskos dhe Abeijionit e Lanxheles pas ndeshjes Kaljari-Rexhina, ku dyshohet se lojtari kalabrez e ka fyer rende uruguajanin per vajzen e vogel qe e ka te semure. Dhe menjehere me pas, ne tunelin qe te con ne dhomat e zhveshjes, ka ngodhur grindja me grushte. "Ishte me mire ta mbyllte gojen." Trajneri i Kaljarit e ka komentuar keshtu episodin: "Une nuk pashe asgje, pasi kthehem gjithnje ne dhomat e zhveshjes, - tha Soneti, - para futbollisteve. Por e shoh absurde qe Valter Maxarri, qe nuk ka pare gje si une, paska kurajen te ndeze gjakrat. Nga ana tjeter, deklarata e tij ishte e njejte me ate te presidentit te tij. Duhet te shuajme "zjarrin" ne keto momente, ne vend qe te krijojme trysni te kote. Maxarri me mire ta kishte mbyllur gojen, ose te pakten te ulte tonin e deklaratave te tij. Ne fund te ndeshjes me Rexhinen qendrova me Abeijionin per te folur me pergjegjesin e zyres se hetimeve. Jam i sigurt qe gjykatesi sportiv do te marre masat e duhura."

Administratori
30-03-2006, 15:33
Italia, bie alarmi ne repartin sulmues
Sokol Kondi

Sulmuesit vazhdojne te pesojne demtime dhe Marcelo Lipi tani ka nisur te shqetesohet ne kuader te boterorit. Toti do t'ia dale mbane ne momentet e fundit, Vieri rrezikon te mos luaje te pakten nje muaj, Del Piero eshte demtuar gjithashtu, Iakuinta eshte ne krize dhe Toni jo ne forme. Ai qe po shkelqen me shume, eshte Inzagi, i cili rrezikon te mos ngjitet ne aeroplanin per ne Gjermani...

Deri pak muaj me pare, Lipi ishte trajneri me i lakmuar per bollekun e sulmuesve te forte dhe ne forme, ne kuader te boterorit. Por tani teknikut "axurr" i duhet te kryqezoje gishterinjte e duarve ne shenje shansi, duke qene se situata ka nisur te behet alarmuese, mes demtimesh dhe reniesh shqetesuese forme. Demtimi i gjurit te majte te Bobo Vierit eshte vetem problemi i fundit, sipas rendit kohor per Lipin, i cili i ka pare me radhe thuajse te gjithe sulmuesit e tij t'u perulen problemeve fizike. Rasti me i bujshem eshte ai i Francesko Totit, i cili ka me shume se nje muaj qe eshte ndalur, pas demtimit te rende qe pesoi ndaj Empolit me 19 shkurt. Riaftesimi i tij po shkon mire, por duhet pare se ne c'gjendje forme do te mberrije ne boteror. Tani eshte ndalur edhe Vieri, i cili do te kthehet ne fushe nje muaj perpara fillimit te Kupes se Botes, por ai ka treguar se ka gjithnje nevoje per pak kohe per ta rikuperuar shkelqimin, duke pare edhe shtatin e tij. Vieri rrezikon seriozisht te mos jete pjese e delegacionit "axurr" qe do te shkoje ne Gjermani. Sulmuesi u demtua gjate ndeshjes se te shtunes mes Monakose dhe Paris Sen Zhermenit, dhe e braktisi fushen pas 8 minutash loje. Flitej per nje goditje ne gju, por diagnoza e pare e botuar ne faqen zyrtare te klubit te Principates, ka folur per nje "demtim te meniskut dhe te ligamentit te jashtem te gjurit te majte."

Vieri ndodhet ne Milano, ku do te vizitohet nga disa mjeke per te hartuar me pas nje plan riaftesimi. Te henen flitej se do te qendronte nje muaj stop, por ne sezonin e kaluar Pavel Nedved pesoi nje demtim te ngjashem dhe qendroi dy muaj e gjysme jashte fushave. Ne kete pike, ish-sulmuesi i Interit dhe Milanit rrezikon seriozisht ta humbase "trenin" per ne boteror. Duhen pritur 4-5 jave per te pare nese Bobo do te jete ne gjendje te kthehet shpejt apo jo.

Edhe Aleks Del Piero ka nje problem fizik dhe duhet te ndalet disa jave, duke munguar ne sfiden e dyfishte ndaj Arsenalit. Luka Toni duket se po e merr veten, por me siguri nuk eshte sulmuesi i pandalshem i fillimit te kampionatit dhe golat e shenuar ne fazen e dyte e deshmojne kete, gjithashtu edhe Vincenco Iakuinta eshte ne krize, sikurse e gjithe Udinezja. Sakaq, nuk ka pasur asnje problem Alberto Xhilardino, edhe pse s'po luan me me vazhdimesine e fillimit, per shkak te rikthimit te Pipo Inzagit. eshte pikerisht ky i fundit sulmuesi me ne forme, por ndoshta nuk do te thirret. Dhe ne nje rast te tille do te rriteshin mundesite per Kristiano Lukarelin e Livornos. eshte ai zgjedhja e trete e Lipit pas Tonit dhe Vierit.

Vieri optimist: Gjuri nuk eshte thyer
Kristian Vieri tregon optimizem pas vizites se zhvilluar dje ne Vareze ne gjurin e demtuar: "Nuk jam i shqetesuar, - tha ish-milanisti, - shkoi mire. Jam i kenaqur, edhe pse gjuri me dhemb. Nuk dihen ende kohet e riaftesimit, por e rendesishme eshte qe nuk eshte thyer gje, me perjashtim te meniskut qe eshte demtuar prej kohesh. Per boterorin te shohim ne ditet e ardhshme."

Roma, Kharja: Pa frike ne Firence
Te dielen Fiorentina dhe Roma do te ndeshen ne "Franki" ne nje takim te rendesishem ne kuader te Champions-it. Husine Kharja, autori i golit te barazimit ne Torino ndaj Juventusit, flet per ndeshjen e madhe: "Nuk i kemi frike ata, Roma eshte me e forte, tha ai. Vendi i katert na takon ne pas gjithe atyre sakrificave qe kemi bere."

Sherri ne Kaljari: 4 jave Tedeskos, 2 Lanxheles
"Stuhia" e gjykatesit sportiv mberriti. E sakte dhe shembullore, pikerisht sic duhej te ndodhte. Sherri ne Kaljari, pas shqyrtimit te raportit arbitral, dhe shikimi i pamjeve televizive ka sjelle keto pasoja: kater jave pezullim per Xhiakomo Tedeskon, mesfushorin e Rexhines, dy jave per Antonio Lanxhelen, sulmuesin e Kaljarit, 3.000 euro gjobe per Nelson Abeizhonin, mesfushorin e sardeve.

I hiqet pezullimi fushes se Leces
"Caf"-i ka vendosur ta perqafoje "pjeserisht" apelin e paraqitur nga Lece kunder pezullimit te fushes. Ne fakt, Gjykata e Apelit prane federates ka vendosur t'ia anuloje javen e pezullimit stadiumit "Via del Mare", por njekohesisht e ka cuar nga 5.000 ne 25.000 euro gjoben qe duhet te paguaje klubi puljez. Dy te diela me pare, arbitri Ricoli u detyrua ta nderpriste dy here takimin Lece Parma, per shkak te hedhjes te tymuesve nga ana e tifozeve.

Administratori
30-03-2006, 15:34
Interi i vendos cmimin Adrianos
Sokol Kondi

Pas paraqitjeve te fundit zhgenjyese te Adrianos, pronari Masimo Morati, ndryshe nga e kaluara, nuk eshte perpjekur te gjeje justifikime per krizen qe po kalon braziliani. Dhe tanime sulmuesi s'duket me i pashitshem, aq sa drejtuesit zikalter do ta kishin fiksuar cmimin e tij ne 40 milione euro. Ne menyre qe me pas te hedhin nje sulm te vendosur per Ronaldon dhe Henrine, se bashku me nje emer te ri te "sponsorizuar" nga Faketi: Tavano i Empolit. Kesaj here askush s'kerkon alibi. As vete pronari Masimo Morati, qe ka gjetur gjithnje fjale te embla per lojtaret e tij ne krize, nuk gjen ndonje justifikim per t'i dale ne mbrojtje Adrianos. Dhe keshtu qe tifozi i pare zikalter i ka lene liri te plote veprimi Roberto Mancinit: "I takon atij te vendose nese do ta aktivizoje apo jo."

"Perandori" nuk ka kaluar kurre nje moment kaq te zymte qe kur ndodhet tek Interi dhe keshtu qe ne menyre te pashmangshme fillojne zerat per nje largim te tij te mundshem nga Milano per ne Madrid. Jane te shumte zerat, por tani kane filluar edhe disa detaje konkrete. Ne kampin zikalter, tifozeve nuk u ka ardhur mire per reagimin, ose me sakte mosreagimin, e brazilianit ndaj fjaleve te komisarit teknik te "Selesaos", Parreira, qe ka thene: "Adriano po kursehet per boterorin". Dhe tani braziliani do te kishte edhe nje cmim ne treg: 40 milione euro per ate qe ka nder mend te trokase ne deren e Moratit. Dhe te gjitha rruget cojne te Reali, i vetmi klub ne gjendje te shpenzoje nje shifer te tille, por mbi te gjitha, duke qene se ato para ne te vertete mund t'i perballoje edhe

celsi, e vetmja skuader qe pelqehet nga lojtari.
Por largimi i mundshem i merkatos do te hapte skenare interesante merkatoje. Qe nga Henri, qe vete Morati e ka lakuar si objektivin kryesor dhe qe drejtuesit do te bejne gjithcka per ta sjelle ne Pinetine. Por tani behet e mundur edhe nje tjeter piste, e mbeshtetur nga Xhacinto Faketi: Francesko Tavano. Presidenti do te donte t'i rikthente disa italiane skuadres dhe pyka empoleze mund te ishte nje alternative e shkelqyer per sulmin, duke pasur parasysh sezonin pozitiv aktual dhe qe ne janar ishte ndjekur per te zevendesuar Martinsin. Empoli kerkon 10 milione euro, por mund te kenaqej edhe me me pak, nese do t'i jepet ne kembim ndonje futbollist interesant, duke nisur nga mbrojtesi Marko Andreoli.

Jorgensen: Ndaj Romes, per fitore
Martin Jorgensen mezi pret te luaje ndaj Romes se Luciano Spaletit: "Do te jete nje ndeshje e rendesishme." Anesori danez i cezare Prandelit ka folur per ndeshjen ne faqen zyrtare te vjollceve ne internet: "Ndeshja e se dieles do te jete e rendesishme, nje barazim nuk do t'i ndryshonte gjerat, nje fitore e jona do te na jepte kater pike avantazh dhe shume moral, ndersa nese fiton Roma, do te kete dy pike me shume dhe nje epersi te lehte psikologjike. Megjithate, keto jane llogari qe nuk kane rendesi, te dielen si gjithnje do te zbresim ne fushe per te fituar, me bindjen se jemi te gatshem te zhvillojme nje paraqitje te shkelqyer." Futbollisti i kombetares daneze ka besim se skuadra e tij do te paraqitet mire: "eshte nje jave e rendesishme per ne, por jo vendimtare. Sfida ndaj Romes eshte shume domethenese per ne. Di qe do te jete nje ndeshje e ndezur dhe e shumepritur, dhe di gjithashtu se publiku i Firences do te na jape nje shtyse me shume. Skuadra eshte mire, pavaresisht nga humbja ne Milano ndaj nje ekipi te madh dhe do ta shfrytezojme kete jave per t'u pergatitur sa me mire per sfiden e se dieles ndaj Romes."

Administratori
30-03-2006, 15:35
Kostakurta, nje 40-vjecar i shkelqyer
Erion Abule

Kishte njefare ngjashmerie mes ngjarjeve private dhe jetes publike te zotit Alesandro Kostakurta. I fejuar prej kohesh me Martina Kolombarin, modele dhe aktore, i eshte dashur te kaloje nje nderprerje te marredhenies para se te vinte martesa (e dyte here per te), djali dhe harmonia. Edhe me Milanin, Kostakurta eshte i perkushtuar prej kohesh dhe me kete skuader ka fituar kupa dhe tituj, ndonese ne nje moment rrezikoi te largohej nga klubi "meme". Ishte njefare braktisjeje, por e justifikueshme. "Ishte mosha", komenti i pergjithshem ne ate vere te 2002-shit. Mirepo kalojne pak jave dhe Kostakurta perfshihet serish ne skuader.

HERA E DYTe - Ndonese mund t'i kete sjelle fat "pensioni" provizor ne ate periudhe, Kostakurta e riprovoi ne fillim te ketij sezoni: "Nuk e di nese do te arrij deri ne fund te kampionatit, me duket se do te terhiqem para kohe", - tha ne veren e shkuar ne Nju Jork. Ekzistonte fryma e nje grupi "te vjetrish" ne skuader, sepse edhe Paolo Maldini disa here kishte menduar largimin. Kostakurta fliste edhe per te ardhmen: "Nuk e di cfare do te bej, familja eshte gjeja me e rendesishme dhe do te me pelqente te behesha trajner, - shpjegonte "Billi" nga SHBA-ja, - por nese Martina do te vije ketu per te studiuar, ndoshta do te marr nje periudhe pushimi." Nuk e beson asnje.

PO SA VJEc JE? - "Nuk e kuptoj kete kembengulje mbi karten e identitetit te Kostakurtes", - thote duke u ankuar administratori i deleguar kuqezi, Adriano Galiani, qe i rinovoi kontraten deri me 2007-n 40-vjecarit te enjten. "Nese dikush nuk e di moshen e tij dhe e sheh duke luajtur, e kupton qe ka 40 vjec? Kostakurta eshte nje lojtar i nje niveli te larte dhe kontrata, nese vazhdon keshtu, do te nenshkruhet sezon pas sezoni. Karta e identitetit nuk ekziston per te. Nuk eshte nje fakt normal? Ne te Milanit nuk jemi normale."

I PARI, EKUILIBRI - "Te Milani jetojme me emocione", - kembengul administratori i deleguar. Me emocione dhe programe. "Por Kostakurta nuk eshte nje njeri i fiksuar, - sqaron menjehere Masimiliano Sala, mjeku social i Milanit. - Nuk bej nje diete speciale, edhe kjo na duhej, pasi nuk eshte shume i vjeter. eshte thuajse 40 vjec (i mbush me 24 prill), por eshte nje njeri special dhe nuk i duhet te haje gjera te ndryshme nga te tjeret. Nuk ka vese dhe nuk ka fiksime: eshte sportist, me te cilin cdo mjek do te donte te punonte. Kostakurta eshte inteligjent dhe di t'i drejtoje mire gjerat." Alesandro nuk eshte as fanatik: milanisti nuk heq dore nga asgje, pi me shume kujdes, e adhuron veren e mire dhe nuk i nenvlereson makaronat dhe ushqimet e tjera, qe ndonjehere e demtojne shume fizikun e njeriut. Nuk ben nje jete te shfrenuar nate (me nje djale te vogel do te ishte e pamundur), por ai dhe e shoqja Martine nuk mungojne ne festa dhe ne takime te rendesishme. Jane njerez qe duan te jetojne. Kostakurta eshte nje 40-vjecar i shkelqyer. "Forca e tij nuk eshte te doje ekstremitetin: eshte i bilancuar dhe i ekuilibruar. Jeta e tij ka nje kuptim", - perfundon mjeku Sala.

FORCe DHE ELASTICITET - Jane cilesite mbi te cilat punon ne vecanti. "Me kalimin e viteve, forca dhe elasticiteti reduktohen dhe Kostakurta kujdeset para se gjithash per keto gjera. Niveli fizik i tij eshte i mire dhe gjithnje keshtu ka qene, - vazhdon Daniele Tonjacini, pergatitesi atletik. - Por nuk qendron te muskujt cilesia e tij me e rendesishme. Kostakurta eshte i pershtatshem, nuk ka pasur asnjehere demtime te renda dhe probleme, ndaj edhe kjo siguron jetegjatesine. Ka mundur te punoje mire, por me shume se fiziku eshte mendja ajo qe prodhon forcen e tij: eshte zhvendosja taktike, qe e lejon te luaje ne cdo rol. Kostakurta gjendet gjithnje ne vendin e duhur, mjafton te mendosh ndeshjen me Fiorentinen per ta kuptuar. Si ne mbrojtje, ashtu edhe ne sulm, "Billi" di ku te jete."

KAPITENI TJETeR - "Billi", sic e therrasin shoket me dashamiresi, eshte shnderruar ne idhull tashme. "Billi eshte nje lojtar qe te jep qetesi, - thote Kalaxe, - ne ndeshje dhe ne stervitje cdo dite." Por edhe ne jeten e perditshme. Pas ardhjes se tij te Milani, Shevcenkoja iu besua Kostakurtes, qe ka bere "tutorin" edhe te Kakase dhe ka nga ata qe parashikojne se kontrata e ardhshme perfaqeson nje shnderrim te rolit nga "trajner" i mbrojtjes ne fushe, ne rolin e trajnerit te vertete, per t'i dorezuar Milanit nje tjeter ish-milanist pas Ancelotit. Kostakurta qesh dhe thote se do t'i pelqente te bente me shume Braiden, drejtori i pergjithshem i klubit, me te cilin kane te perbashket dashurine per pikturat. Ne pritje te se ardhmes mbetet ndoshta i vlefshem cilesimi i Arrigo Sakit: "Taktikisht, Kostakurta mbetet mbrojtesi me i forte ne bote." Nje lojtar i zoti te luaje pa levizur ose thuajse.

Administratori
30-03-2006, 15:36
Savicevic: Finalja ime, Juve-Barcelona
Erion Abule

Ka nje brez te tere "Fenomenesh" kuqezinj, qe po udheton me faza te sforcuara drejt te 40-ave. Billi Kostakurta i mbush me 24 prill, po jep maksimumin si ndaj Fiorentines. Dejan Stankovic, qe i mbush me 15 shtator, eshte nje "pensionist" i pasur malazez. Gjenite e tij vlejne tashme per te treguar futbollin. Dhe ai, ne kulmin e cerekfinaleve te Liges se Kampioneve, jep mendimin e tij, duke shkuar deri ne finale. "Une shoh Juven favorite para Arsenalit, - thote ish-milanisti, - ka lojtare me te forte. Ibrahimovici? Nuk eshte Van Basteni i ri. Ibra luan shume me topin per te tjeret, nuk eshte vetem nje "bomber", ndersa Markoja ishte nje shenues. Mua Ibrahimovici me kujton me shume Boksicin. Per mendimin tim, Juventusi shkon ne finale me 100%. Interi? Nuk e shoh shume mire. Dhe nuk me pelqen fakti qe ka kaq pak italiane. Me shqeteson fakti qe luajne me 11 te huaj. Milani dhe Juvja e kane nje baze te bukur italianesh."

Duke u kthyer tek Interi, malazezi nenvizon: "E vertete eshte se zikalterve u mungon dicka. Ndonjehere pak fat, por ndonjehere gabojne edhe ne merkato. Mua me pelqen shume Mancini, shpresoj te pakten qe vitin e ardhshem te beje dicka te mire. Lojtaret e forte i ka. Besoj se do te kalojne ne gjysmefinale dhe do te jete euroderbi Inter-Juve pastaj." Ndersa per Milanin, puna ndryshon: "Lioni eshte shume i rrezikshem, - shpjegon ish-"gjeniu". - Luan nje futboll te shpejte dhe teknik. Zhuninjoja shenon shume dhe eshte fat qe do te mungoje sot per pezullim. Shpresoj qe ne fund te mbizoteroje pervoja e Milanit, por druhem se kuqezinjte do te lodhen shume.

Titulli tashme ka ikur dhe kjo e ka liruar skuadren nga nje peshe. Ke do te zgjidhja une ne sulm? Me Inzagin 100%, Sheven dhe Pipon. Tani Inzagi eshte kthyer ne forme dhe nuk po ndalon. Mes tij dhe Vierit, une do te merrja ne kombetare Inzagin. Ne fillim Vieri ishte sulmuesi me i forte italian, por tani s'ka krahasim. Pra, Pipo dhe jo "bobo" ne kombetare." Ne fund, parashikimi i finales se Championsit shkon drejt Barcelones. "Po. Per fat te keq Milani do te ndeshet me katalanasit ne gjysmefinale. Do te bej tifo per Milanin, por... Kam frike se ne Paris do te jete finalja Juventus-Barcelona."

Lacio i thote "jo" Milanit per Odon
Oferta ka ardhur ne forme zyrtare: Milani kerkon Odon dhe i ka kerkuar per ditet e ardhshme Lotitos te nise bisedimet. Nuk eshte nje lajm qe skuadra e Ancelotit do te rinoje mbrojtjen dhe te gjeje nje zgjidhje te besueshme per krahun e djathte ne vecanti. Dhe Masimo Odo eshte padyshim nje lojtar cilesor qe mund te afrohet ne merkato dhe jo vetem ne keto momente. Nese Milani ka bere nje hap zyrtar, Lacio po me ane zyrtare eshte pergjigjur "jo". Nuk flitet per asnje per momentin, pasi mbrojtesi bardhekalter hyn ne projektin e klubit. Jane perpjekur edhe Valencia e Totenhemi, por Lotito mund ta shese vetem perballe nje oferte faraonike.

Livorno, Macone: Nuk dorezohemi per UEFA-n
Livornoja eshte ne heshtje shtypi, por Karlo Macone nuk kerkon te degjoje per krize. Trajneri roman leshon sfiden per UEFA-n, duke pare qe ne ndeshjen e ardhshme, toskanet do te luajne ne Verone me Kievon, kundershtare direkte per Europen. "Ne nuk dorezohemi, - tha Macone. - Djemte po luajne nje sezon te madh, por tani duhet ta mbyllin mire per te mos prishur ate qe kane bere mire ne fillim. Objektivi yne kryesor, ndryshe nga javet e para, ka ndryshuar dhe ndoshta ndonje lojtar, pas arritjes se shpetimit, eshte ndjere i ngopur. Ne "Bentegodi" nuk do te jete nje ndeshje vendimtare, lufta eshte ende e gjate."

Kievo, Kampedeli: Europa, endrra jone!
Kampedeli kerkon te vazhdoje te enderroje. Per kete, ne prag te ndeshjes se kampionatit me Livornon, presidenti i Kievos i ka hapur rrugen nismes se mini-abonimeve per cmime speciale, me objektivin per te pasur sa me shume tifoze te mundshem ne "Bentegodi". "Kemi shtate ndeshje per te provuar arritjen e nje objektivi prestigjioz dhe para se gjithash, per sa u perket ndeshjeve ne shtepi, besojme te mbeshtetja e publikut qe eshte e rendesishme, - tha presidenti i Kievos. - Ne besojme te ky objektiv dhe do ta provojme me te gjitha forcat tona ta arrijme. Duam ta provojme arritjen e kesaj endrre."

Administratori
30-03-2006, 15:38
Panuci: Lipi s'me therret se me ka inat
Sokol Kondi

Roma thuajse si Arsenali. Dhe Kristian Panuci ndien ende disi hidherim per barazimin ne "Dele Alpi" ndaj Juves. Ajo, perpara se te thyhej nga golat e Fabregasit dhe te "ish-it" Henri ne Champions, kishte rrezikuar edhe ne kampionat ndaj verdhekuqve. "eshte e qarte se ishte nje arritje e madhe per ne, shpjegoi mbrojtesi, - por eshte per te te ardhur keq, sepse i kishim te gjitha letrat ne rregull per te fituar. Me pelqen menyra se si e drejton skuadren Spaleti, gjate stervitjeve perdor gjithnje ndonje batute per ta bere punen me te kendshme."

Por tani Panuci perpiqet ta harroje barazimin e hidhur ne Torino, duke u perqendruar ekskluzivisht ne angazhimin e ardhshem ne kampionat, qe do te jete nje sfide per Champions-in ndaj Fiorentines. "Ka ardhur momenti te fitojme, kemi treguar se jemi shume konkurrues edhe pa Totin. Sfida ndaj vjollceve eshte e rendesishme dhe besoj se ne rast fitoreje, te njeres skuader apo te tjetres, vendi i katert do te percaktohet. Nje parashikim? Ata do te thone 1, ndersa une jam i sigurt: X2". Ai me pas foli per kombetaren italiane. Panuci nuk e mundon me mendjen, por ai nuk e fsheh faktin se i ka mbetur qejfi me Lipin.

Kur mungojne dy muaj e gjysme nga fillimi i boterorit, Kristian Panuci tanime i ka humbur te gjitha shpresat se mund te fitoje ne castet e fundit nje vend ne udhetimin per ne Gjermani. Mosmarreveshje "te lashta" ato mes mbrojtesit dhe Marcelo Lipit, qe kane te bejne me periudhen kur njeri drejtonte dhe tjetri luante tek Interi, mosmarreveshje qe trajneri i Italise duket se nuk ka nder mend t'i heqe nga mendja. "Zgjedhja ime eshte vetem teknike", - ka thene gjithnje ai, por romanisti ka qene i bindur se eshte e kunderta: "Me ka inat, kishte shpjeguar ai perpara disa muajsh. Por njerezit e zgjuar ndryshojne." Nje asist, te cilin Lipi nuk ka dashur ta "stopoje".

"Italia eshte nje prej shteteve te pakta, ku nje lojtar ne forme nuk arrin te luaje ne kombetare vetem sepse trajneri e ka inat," - ka theksuar Panuci gjithnje lidhur me argumentin e kombetares. Nuk eshte asnje modesti e rreme kjo nga ana e dikujt qe eshte i bindur se ne baze te lenies se tij jashte, nuk ndodhet aspak nje ceshtje teknike: "Zakardo? Nuk ma merr aspak mendja se eshte me i zoti se une. Megjithate, une mendoj vetem per Romen. Titulli? Jam i bindur se heret a vone do ta fitojme serish." Por, pavaresisht nga kjo, me perjashtim te ndonje mrekullie te casteve te fundit, Panuci do ta shohe Kupen e Botes nga shtepia e tij, i ulur ne nje kolltuk dhe me ekranin e televizorit perpara.

Spaleti: Ndaj Fiorentines, per fitore
Edhe pse takimi ka nje rendesi te vecante, trajneri i Romes, Luciano Spaleti, ndihet i qete ne kuader te sfides per Champions ndaj Fiorentines. Ne "Artemio Franki" te Firences, skuadra verdhekuqe eshte e ndergjegjshme se do te luaje per nje "thele te majme" te sezonit te saj: "eshte nje ndeshje e rendesishme per kampionatin tone, - shpjegoi Spaleti, - dhe duke qene se kemi mberritur deri ne kete pike, ia vlen t'i shkojme deri ne fund rruges qe kemi nisur."

Tedesko: Do ta hedh Abeizhonin ne gjyq
"Nuk jam nje kafshe dhe do ta tregoj kete." Xhiakomo Tedesko nuk u beson ende syve. Kater javet e pezullimit, me te cilat e ka denuar gjykatesi sportiv pas sherrit ne Kaljari, eshte nje shuplake teper e rende per te. "Une nuk kam thene asnje fjale fyese per vajzen e Abeizhonit, madje as qe e dija se kishte nje vajze. Por me lojtarin e Kaljarit kam pasur edhe disa precedente te tjere. Kur jemi ndeshur, jemi grindur gjithnje. Nuk e shohim dot me sy njeri-tjetrin, - pohoi ai, - por loja ime i qendron gjithnje kufijve te korrektesise. Per kete arsye nuk i pranoj disa akuza te caktuara. Une kam vete nje nip 24-muajsh me tumor. A ju duket e mundur se mund te shaj femijen e semure te nje personi tjeter? Une nuk meritoj asnje jave pezullim, ka perfunduar Tedesko. Abeizhoni me sulmoi dhe tani do ta hedh ne gjyq per kete shpifje absurde."

Ujfalushi: Nuk vendoset gjithcka te dielen
Kur mungojne edhe pak dite nga sfida delikate e kampionatit ndaj Romes, ne kampin vjollce tensioni eshte rritur shume. Por Tomas Ujfalushi nuk beson se ndeshja e se dieles do te jete vendimtare per luften per nje vend ne edicionin e ardhshem te Liges se Kampioneve: "Ne po luftojme per te mbrojtur vendin e katert, - ka shpjeguar mbrojtesi cek i Fiorentines, dhe me verdhekuqte do t'i masim forcat deri ne fund te kampionatit. Nuk besoj se ndeshja e se dieles do te jete percaktuese, pasi mungojne ende edhe shume takime. Jam i bindur se skuadra jone eshte ne forme dhe e gatshme per kete angazhim shume te veshtire dhe delikat. Ata kane nje mbrojtje te shkelqyer, nje mesfushe te forte dhe disa anesore qe mund te na vene ne veshtiresi me shpejtesine e tyre. Megjithate, ne po pergatitemi per t'i kufizuar sa me shume te jete e mundur keto gjera."

Administratori
30-03-2006, 15:39
Fiorentina Roma, duel edhe ne merkato
Sokol Kondi

Sfida mes Fiorentines dhe Romes nis nga Trabelsi i Ajaksit. Per te jane interesuar te dyja ekipet, por kerkesa per nje kontrate 4-vjecare me nga 1,9 miline euro ne sezon, nuk ka entuziazmuar askend. Roma me pas po perqendrohet te Marko Kaseti, te cilin Lece eshte gati ta lere te lire per nje vleresim prej 3 milione eurosh, ndoshta edhe ne bashkepronesi. eshte duke u biseduar, duke pasur parasysh se ne horizont ndodhet edhe Lacio, e cila pret te shqyrtoje ofertat per Odon.

Dhe Kaseti mund te jete zevendesuesi ideal. Nderkohe, eshte me direkte sfida mes Fiorentines dhe Romes per Fabio Liveranin, te cilit i perfundon kontrata me bardhekaltrit. Lotito duket "jashte loje" me oferten e tij prej 800 mije eurosh. Ndersa kontrata trivjecare me nga 1,2 milione euro qe i ka ofruar Roma, e ka joshur shume fantazistin lacial, i cili nuk i ka fshehur veshtiresite ambientale lidhur me kete zgjedhje. Keshtu qe hyrja e Fiorentines ne kete ceshtje, duke ofruar nje kontrate 2-vjecare me nga 1 milione eruo ne sezon, mund te jete fituese.

Nderkohe, verdhekuqte kane kryer disa levizje qe edhe mund t'u krijojne ndonje bezdi vjollceve. Ne radhe te pare kontaktet me Sebastien Frein, por edhe bisedimet me Arecon per Manuel Paskualin. Megjithate, Roma po luan ne shume tryeza. Ne veren e kaluar, politika e parametrave zero solli disa rezultate pozitive ne pergjithesi, me marrjet e lojtareve si Tadei, Doni, Kufur dhe Nonda. Drejtori sportiv Prade do te perpiqet serish. Por eshte e qarte se drejtuesi verdhekuq duhet te kurseje disa para per te blere njerin mes Iakuintes ose Pizarros. Pa harruar edhe Semiolin e Kievos ne rolin e anesorit. Fiorentina shpejt do te perballet me ceshtjet e Fiores dhe te Brokit, gjysmat e kartoneve te te cileve u takojne klubeve te tjera.

Rosi: UEFA? I druhem vetem Lacios sime
Lacio i ka habitur te gjithe! Ekipi bardhekalter qe ne fillim te sezonit dukej mese modest, duke pare organiken e "varfer", problemet e klubit dhe pakenaqesite e pergjithshme; ka qene zbulimi i vertete i ketij kampionati ne Serine A. Kur mungojne edhe shtate jave nga mbyllja e sezonit futbollistik 2005/2006, ajo ndodhet ne vendin e gjashte ne renditje dhe eshte ne lufte te plote per te mare pjese ne Kupen UEFA. Por ai qe frenon per kete, eshte pikerisht Delio Rosi qe u kerkon lojtareve te tij te mos ekzaltohen dhe te luajne ndeshje pas ndeshjeje.

"Kush me shqeteson me shume per te shkuar ne UEFA? Te them te drejten, vete Lacio, - ka pohuar trajneri bardhekalter. - Ne leter, ndoshta, dikush ka disa gjera me shume se ne dhe e kam fjalen per Palermon, duke pare se sa para ka shpenzuar kete vere. Por ne ndodhemi aty dhe do te perpiqemi te qendrojme, edhe sepse eshte ky objektivi i cdo skuadre, por duhet te kemi kujdes." Rosi ndihet i kenaqur nga ecuria e skuadres, por s'i pelqen te beje plane: "Ne jemi nje skuader qe nuk luan nen nje trysni shume te amdhe, por qe i merr gjerat me radhe. Kjo ka qene forca jone deri tani dhe jam i
sigurt se do te vazhdojme keshtu deri ne fund te kampionatit."

Administratori
30-03-2006, 15:40
Markioni, emer i ri per Italine ne boteror
Sokol Kondi

Toti eshte ende ne dyshim. Iakuinta ne nje gjendje fizike per t'u harruar. Dhe tani Vieri rrezikon seriozisht te mungoje. Kur mungojne 71 dite nga fillimi i boterorit, dhe 47 nga dorezimi i listave prane Fifa-s, ceshtja e sulmuesve nderlikohet. Ne ekipin e Marcelo Lipit, ku ka shume pretendente, spikat nje emer i ri: Marko Markioni, protagonist i kampionatitt te tij me te mire. Prej kohesh ne axhenden e Lipit, anesori i Parmes (i Juves ne qershor) mund te jete nje zgjidhje ne rast emergjence.

"Demtim i meniskut dhe i ligamentit te jashtem te gjurit te majte". Diagnoza e mjekeve te Monakos, pas faullit te Mendise, ka qene e pameshirshme. Por behet fjale per dy probleme te ndryshme: menisku mund te zgjidhet me lehte; ndersa demtimi i ligamentit nuk do te jete shqetesues vetem nese eshte i "shkalles se pare", per te cilen do te duhej nje rikuperim maksimal prej kater javesh. Perndryshe, do te behej fjale per nje telash te vertete. Sot ai do te vizitohet nga mjeku "axurr", profesor Kastelaci. Demtimi duket i rende. Me siguri s'behet fjale per nje demtim te lehte. Vieri do te beje gjithcka per te shkuar ne boteror dhe Lipi do te heqe dore nga ai vetem ne rast te ndonje demtimi serioz. Por duke patur parasysh shtatin e tij, eshte pikerisht koha e riaftesimit ajo qe shqeteson.

Pa keto demtime, lista do te ishte gati. Ne porte, me Bufonin dhe Perucin, Amelia eshte ne avantazh ndaj De Sanktisit. Mes mbrojtesve ka 6 te "paprekshem" (Zambrota, Nesta, Kannvaro, Groso, Materaci, Barzalji), ashtu sikurse edhe ne mesfushe (Kamoranezi, Pirlo, Gatuzo, De Rosi, Diana, De Rosi, Perrota). Ne te vertete, Barone s'ka munguar kurre, por rikthimi i fuqishem i Perrotes mund t'i ndryshoje ekuilibret. Ne kuptimin qe Lipi nuk ka zgjedhur ende as anesorin e djathte ne mbrojtje. Ne kete rol, Zakardo, qe mund te luaje si qendermbrojtes dhe qe ishte titullar ndaj Gjermanise, eshte ne avantazh ndaj Odos, i cili ama po kalon nje forme te shkelqyer.

Keshtu, qe, duke pare bollekun ne mesfushe, trajneri mund te heqe dore nga Barone per te mare lacialin. Por problemet serioze jane ne sulm. Toni, Xhilardino dhe Del Piero e kane ne "xhep" bileten per ne Duisburg. Toti, pas frikes se madhe, po riaftesohet me ritme te larta. Me pas eshte Vieri. Pa harruar Iakuinten, i cili s'po arrin ta gjeje formen qe i dhuroi fanellen "axurre". Vendet e lira jane ende 3. Kandidojne per to Lukareli dhe mbi te gjitha Inzagi, i cili ndryshon nga Vieri teknikisht dhe nga Iakunta taktikisht. Markioni do te ofronte disa zgjidhje taktike, pasi mund te luaje si anesor ne nje sulm me tre lojtare, por edhe si mesfushor krahu.

Seria A, java e 31 te
Sot
Parma - Inter 18.00
Juventus - Roma 20.30
Milan - Fiorentina 20.30
Neser
Askoli - Kievo 15.00
Kaljari - Rexhina
Empoli - Livorno
Lacio - Sampdoria
Mesina - Udineze
Palermo - Trevizo
Siena Lece

Renditja
1.Juventus 77 24 5 1 60 19
2.Milan 67 21 4 5 67 24
3.Inter 65 20 5 5 56 23
4.Fiorentina 60 18 6 6 51 31
5.Roma 58 17 7 6 56 30
6.Kievo 44 11 11 8 42 35
7.Livorno 44 11 11 8 31 32
8.Lacio 42 10 12 8 39 39
9.Palermo 40 10 10 10 40 42
10.Sampdoria 37 10 7 13 42 40
11.Askoli 36 8 12 10 32 37
12.Siena 35 9 8 13 35 47
13.Parma 35 9 8 13 35 49
14.Kaljari 31 7 10 13 32 43
15.Rexhina 31 8 7 15 29 49
16.Empoli 29 8 5 17 32 51
17.Udineze 28 7 7 16 28 48
18.Mesina 27 5 12 13 28 42
19.Lece 18 4 6 20 21 48
20.Trevizo 15 2 9 19 17 44
Seria B, java e 34 t
Dje
cezena - Torino 20.45
Sot
Arexo - Bolonja 16.00
Atalanta - Vicenca
Bari - Rimini
Katania - Ternana
Katanzaro - Albinolefe
Mantova - Avelino
Modena - Breshia
Peskara - Krotone
Verona - Triestina
Te henen, 27 mars
Piacenca - Kremoneze 20.45

Renditja
1.Atalanta 63 19 6 8 50 35
2.Katania 61 17 10 6 50 33
3.cezena 58 16 10 7 51 37
4.Mantova 56 15 11 7 39 30
5.Breshia 55 14 13 6 45 25
6.Arexo 54 14 12 7 37 24
7.Torino 52 13 13 7 37 27
8.Krotone 47 13 8 12 38 35
9.Peskara 45 12 9 12 32 35
10.Modena 44 10 14 9 42 34
11.Piacenca 44 10 14 9 43 38
12.Verona 43 9 16 8 36 30
13.Bolonja 43 10 13 10 35 37
14.Rimini 39 9 12 12 37 41
15.Bari 39 9 12 12 33 37
16.Triestina 39 9 12 12 31 38
17.Vicenca 37 10 7 16 30 41
18.Ternana 34 7 13 13 27 42
19.Avelino 32 7 11 15 34 54
20.Albinolefe 29 5 14 14 24 40
21.Kremoneze 27 6 9 18 27 40
22.Katanzaro 25 6 7 20 19 44

Administratori
30-03-2006, 15:41
Takinardi, sinjale "dashurie" Milanit
Sokol Kondi

Edhe pse djersiti shume, me siguri nuk e coi mundin dem. Ai luajti, vrapoi dhe doli i fundit nga fusha e "San Siros". Aspak keq per nje lojtar qe nuk do te luaje. Alesio Takinardi eshte i pezulluar, megjithate ai ka dashur t'i qendroje sa me prane ekipit te tij. "Me vjen shume keq qe nuk do te kem mundesi te luaj pikerisht tani qe m'u dha rasti te kthehesha ne Itali. Interi eshte i ndergjegjshem se eshte favorit per te vazhduar me tej, por ne te Vilarealit nuk kemi se cfare te humbasim. Duhet te kene kujdes dhe te mos na nenvleresojne sic beri Milani me Deportivon." Meqe ra fjala per Milanin, Galiani e pergenjeshtroi zerin per nje transferim te tij te mundshem te kuqezinjte dhe vete ai perpara pak ditesh kishte thene: "Te them te drejten, nuk e di ku do te luaj ne sezonin e ardhshem dhe dua te shtoj se kur qarkullojne disa zera te caktuar, ka gjithnje dicka te vertete. Megjithate, per disa gjera jam i sigurt, si per shembull qe s'do te kthehem me te Juvja, pasi kur nje lidhje mbaron, mbaron.

Ne Itali mund te luaj vetem me Milanin ose me Interin." U tha edhe se ai mund te shkonte bashke me Ancelotin te Reali, por tani Takinardi thote: "Per kete nuk di asgje, por sigurisht Anceloti ka luajtur nje rol shume te rendesishem ne karrieren time dhe shkoj shume mire me te." Ne te vertete, Takinardi ndodhet shume me prane Milanit nga cfare mund te duket. Pervec italianit te rikthyer, ne fushe dje kishte edhe 13 argjentinas ne sfiden Inter Vilareal. Sorini, kapiteni i spanjolleve dhe i Argjentines, tha: "Ndihem krenar qe shoh kaq shume argjentinas ne Champions. Shpresojme te jemi te gjithe ne forme edhe ne boteror. U takova me kenaqesi me Zanetin dhe te tjeret." Por peshperitej se ai nuk shkonte mire me Veronin: "Jane thene shume budallaleqe, sigurisht qe u takova edhe me te. Une kam marredhenie te mira me te gjithe."

Figo: Reali mendon vetem per marketingun
Si ish-lojtar i Real Madridit, Luis Figo ben interpretimin e tij per krizen e "merengesve", e cila do ta kishte origjinen te disa zgjedhje strategjike te klubit: "Nuk habitem aspak nga kriza e Real Madridit, shpjegoi Figo, kur marketingu behet objektivi yt paresor, nuk mund te pretendosh te arrish suksese te medha dhe ne anen sportive. Nuk mbaj mend nje skuader qe, duke ndryshuar shtate apo tete lojtare ne cdo sezon, ka vazhduar te arrije suksese." Pas tri vitesh me suksese te jashtezakonshme, ne te cilat Reali fitoi dy kampionate dhe nje Lige Kampionesh me Figon protagonist, spanjollet tani kane hyre ne nje krize te plote rezultatesh. "Pas atij trevjecari, shpjegoi "as"-i portugez, klubi vendosi te angazhohej mbitegjitha ne reklamimin e imazhit te tij, duke e lene pas dore anen sportive. Per nje futbollist eshte fantastike te trajtohet si nje mbret ne cdo cep te botes, por pyesni lojtaret e Realit nese ne dy vitet e fundit do te kishin preferuar te fitonin ndonje trofe apo te trajtoheshin si 'cigane'."

Galiani premton: Anceloti nuk iken
Ne vigjilje te takimit te pare cerekfinal ndaj Lionit, Adriano Galiani u perpoq t'i shuante nje here e pergjithnje zerat qe thone se Karlo Anceloti do te shkoje te Reali i Madridit: "Do te bej nje premtim te madh perballe tifozeve kuqezinj, - deklaroi zv.presidenti i Milanit. - Anceloti nuk do te jete trajneri i Realit te Madridit." "Nuk dua te flas per zerat e vazhdueshem qe mberrijne nga Spanja, kishte thene vete Anceloti perpara nisjes per ne Lion, - heret a vone do t'u mbushet mendja. Per sa i takon se ardhmes sime, me duket gjithcka shume e qarte."

skampinianus
05-04-2006, 16:50
Po Parma si eshte pas dajakut te milanit?

Administratori
12-04-2006, 11:14
Spaleti: Roma, e kujdesshme dhe me deshire
Sokol Kondi

Luciano Spaleti e pergezon Romen. "Skuadra u tregua e kujdesshme dhe shfaqi shume vullnet. Ajo fitoi me merite ndaj nje Leceje ne forme te madhe." Keshtu qe sipas Spaletit, zgjidhja sezonale nuk ishte largimi i Kasanos, por ndryshimi i qendrimit te skuadres. "Jam perpjekur te fus brenda ketij mjedisi ate qe quhet kulture e punes, - shpjegoi ai, - dhe per nje gje te tille duhet kohe, nuk mund te behet brenda nje dite. Lojtaret duhej ta kuptonin se ne c'menyre duhej te sterviteshin, me cfare deshire, me cfare miqesie dhe si duhej t'i zgjidhnim problemet mes nesh."

Trajneri i kryeqytetasve ka folur edhe per te ardhmen: "eshte folur shpesh kohet e fundit, sepse jemi ne fund te vitit dhe s'dime per c'te flasim tjeter. Por bashke me djemte e kemi lene te mos e diskutojme kete argument dhe une do ta respektoj vullnetin tone te perbashket. Duhet te mendojme vetem per Romen. Tani mungojne pese ndeshje, por ajo qe me jep force dhe kurajo, eshte se e pashe skuadren tone te luante ne nje menyre te caktuar." Ai flet edhe per Totin: "Francesko ka shume deshire te kthehet. Ai eshte shume i nevojshem per ne dhe e mirepresim: eshte e drejte qe publiku t'i jete mirenjohes per kontributet e tij."

Trajneri i Romes me pas nenvizoi suksesin ndaj Leces: "Ishte nje fitore e gjithe skuadres." Spaleti mendon se grupi eshte celesi i suksesit: "Nuk eshte se kete e them une, por nje skuader keshtu duhet te funksionoje, permes cilesive individuale te secilit. Per ne ishte nje ndeshje shume e veshtire, kjo skuader mberrin nga dy fitore dhe kunder Milanit nuk mund te fitosh nese nuk je nje skuader e vertete. Per kete arsye, futbollistet kane hyre ne fushe me perqendrimin e duhur dhe shume te motivuar. Vetem keshtu, pavaresisht nga veshtiresite, kemi arritur te ngreme krye."

Lacio, Rosi: Fitojme, por vuajme shume
Delio Rosi ka komentuar suksesin ne transferte ndaj Sienes: "Bravo i qofte Balotes. Ne dime te luajme futboll, jo te menaxhojme ndeshjet." Trajneri lacial ka qene i gezuar pas fitores 3-2 te djemve te tij: "Dua te pergezoj Baloten, sepse roli i portierit rezerve eshte disi i vecante, pasi duhet te jesh i gatshem per skuadren edhe atehere kur nuk e pret. Kam fatin qe drejtoj nje grup profesionistesh, eshte merita e tyre, - pohoi Delio Rosi. Ne nuk dime t'i menaxhojme ndeshjet, pasi i lejuam shume liri Sienes. Ne krijojme shume raste, vetem se nganjehere gjendemi ne veshtiresi kur nuk shenojme. Per mendimin tim, jemi pak mazokiste. Por nga ana tjeter, e vetmja menyre qe njoh une per t'i fituar ndeshjet, eshte te shenosh. Peruci? Nuk ka pasur nje terheqje muskulare, problemi i tij nuk eshte i rende." Sa per fazen e fundit te kampionatit, qe mund t'i dhuroje Lacios pjesemarrjen ne UEFA, Delio Rosi thote: "Renditja jone na jep shpresa, por ne futboll s'i dihet kurre. Kemi pozita te mira, por duhet t'i ruajme deri ne fund."

Administratori
12-04-2006, 11:18
Inter, ultrasit sulmojne lojtaret
Sokol Kondi

Fitorja e Interit ndaj Askolit nuk e ka ndrequr humorin e ultrasve zikalter. Ne mbremjen mes se shtunes dhe se dieles, disa lojtare jane sulmuar nga nje grup tifozesh, me fytyrat pjeserisht te mbuluara nga shami e shalle, gjate kthimit ne Malpensa. Kristiano Zaneti eshte goditur pas qafe, ku edhe eshte care, ndersa disa lojtare te tjere jane share. Ngjarja ndodhi ne garazhin e aeroportit.

Kundershtimet nisen rreth ores 03.00 te mengjesit, kur delegacioni zikalter mberriti ne terminalin 2, ate qe eshte rezervuar per fluturimet "charter", ne Malpense. Edhe te shtunen, skuadren po e priste nje grup tifozesh, njesoj si ne kthimin nga Vilareali, i cili e duartrokiti me ironi per fitoren ndaj Askolit.

Te dalja ne shesh dhe ne parking, kur grupi po ndahej, nisi ajo qe sipas disa deshmitareve okulare, ishte nje sulm i mirefillte, i cili u ndermor nga nje grup personash me fytyren pjeserisht te mbuluar. U tentua te sulmoheshin disa lojtare, te cilet ndodheshin aty ne ato caste. Kristiano Zaneti u godit ne koke: nga nje grusht, sipas disa burimesh, nga nje objekt sipas disa te tjerave. Nderhyri policia, e cila ishte perballur edhe me pare me kundershtuesit ne aeroport, madje edhe ne drejtim te agjenteve jane leshuar disa goditje. Me pas, grupi i te panjohurve eshte shperndare. Hetimet kane nisur tanime dhe nje ndihme mund te mberrije shpejt nga pamjet e filmuara nga telekamerat qe ndodheshin brenda dhe jashte vendngjarjes. "Jo, dhunen jo, ka qene ky reagimi i presidentit Faketi, nuk mund te pranojme qe per faj te pak personave, zhgenjimi te degjeneroje ne dhune. eshte e papranueshme ajo qe ka ndodhur te shtunen ne mbremje ne aeroportin e Malpenses, fill pas kthimit te skuadres nga Askoli, ku ne fushe mberriti reagimi qe vete futbollistet donin te tregonin me fakte pas humbjes ne Vilareal. Dhuna eshte e papranueshme per ate qe deklaron se eshte tifoz i Interit." Pas ndeshjes ne Askoli, presidenti i Interit, Xhiacinto Faketi, i eshte kthyer ceshtjes se grindjes se mundshme ne dhomat e zhveshjes te marten, gjate pushimit mes dy pjeseve: "Interi perben gjithnje nje lajm, tha ai. Besoj se ka shume kohe qe ndodhin gjera te tilla, edhe kur luaja une. Me sa duket, nganjehere kush di disa gjera per skuadra te tjera, nuk i thote. Kurse per ne i thone, edhe kur nuk jane te verteta 100%".

Mihajllovic: Goli, per ata qe me kritikuan
Fati e deshi qe autori i fitores se Interit ne Askoli (takim qe zikaltrit e fituan me permbysje rezultati), me nje gol me goditje denimi, te ishte pikerisht Sinisha Mihajllovic, i cili ishte cilesuar si gafa me e rende e Mancinit ne disfaten e Vilarealit. "I falenderoj te gjithe ata qe kane shkruar se nuk mund te zevendesohet Figo me Mihajllovicin... Me gjithe respektin per Figon, une nuk jam i fundit i klases. Kesaj here une dhe Mancini treguam se nuk e kishim gabim per sa i takon aktivizimit tim ne Spanje, vetem se mungonin 10 minuta dhe nuk pata shume mundesi te ekzekutoja goditje denimi."

Mancini: Te marrim sa me shume pike
Roberto Mancini ka qene i kenaqur per fitoren e Interit ndaj Askolit, edhe pse eliminimi nga Liga e Kampioneve shkakton ende dhimbje. "Ne pjesen e pare ishim te tendosur, ndoshta e kishim ende mendjen tek ajo qe na ndodhi. Ndersa ne pjesen e dyte luajtem me mire dhe ndoshta e larguam disi hidherimin, qe gjithsesi eshte ende i pranishem. Te gjitha ndeshjet qe na presin, jane te veshtira dhe jemi te detyruar te bejme sa me shume pike te jete e mundur, perndryshe nisin polemikat. E donim medoemos fitoren ne Askoli dhe ishte e domosdoshme pas humbjes ndaj Vilarealit. Objektivi? E perseris, do te perpiqemi te bejme sa me shume pike te jete e mundur."

Administratori
12-04-2006, 11:32
Mancini: Pas Interit, jashte Italise
Sokol Kondi

Kupa e Italise
Gjysmefinalet e kthimit
Sot, ora 15.30
Udineze - Inter (0-1)
Neser, ora 21.00
Roma - Palermo (1-2)

Sulmi qe ka pesuar Interi ne Malpense, i ka lene mbresa shume negative Roberto Mancinit. "Ajo qe ka ndodhur, i pershpejton planet e mia per te ikur jashte Italise, - ka thene qarte trajneri. - Nuk dua te flas me per keto episode, jam lodhur. Dua te flas vetem per futboll dhe gjerat e tjera, per te cilat me pyesni, nuk kane lidhje me kete sport. Te fitosh dhe te zbavitesh, eshte parimi kryesor i kesaj loje, por ne Itali kjo nuk ndodh dhe nuk do te ndodhe me."

Roberto Mancini ka qene i hidheruar. Sulmi i mirefillte i organizuar te shtunen ne mbremje pas kthimit nga Askoli, nga nje grup tifozesh te mundshem zikalter, te cilet nder te tjera plagosen Kristiano Zanetin, e ka trondiur trajnerin e ekipit milanez. Edhe pse nuk ka dashur t'i kthehet ketij argumenti, trajneri zikalter ka shpjeguar qarte se tanime i ka sosur durimi. "Nga ana ime, nenvizoi Mancini, ekziston gjithnje vullneti per te ecur perpara, sepse e dua futbollin, me pelqen te qendroj ne fushe me lojtaret dhe nuk e bej per para, sikurse mund te kete thene disa here dikush. eshte pasioni arsyeja kryesore qe me shtyn."

Por edhe dashurite me te medha, perballe dhunes, mund te perfundojne: "Italia eshte nje vend ku nuk ndodh dhe nuk do te ndodhe me qe te fitohet dhe te dhurohet zbavitje, sepse nese humbet nje ndeshje, nuk duhet te mendosh vetem per humbjen, por edhe per gjera te tjera. Ajo qe ndodhi, i pershpejton planet e mia per te shkuar jashte Italise dhe eshte nje siguri qe kur ta perfundoj karrieren time tek Interi, nuk do te drejtoj me nje skuader ne Itali. Jam lodhur me ngjarje te tilla dhe nuk dua te flas me per to, sepse nuk i perkasin futbollit, edhe pse ka nga ata qe i trajtojne si te tilla."

Nderkohe, mesfushori i Interit, Kristiano Zaneti, e ka rrefyer keshtu sulmin qe pesoi ne Malpense: "Po na qellonin me gure, - tha ai per "Controcampo", une u godita nga nje gur i vogel. E ndjeva goditjen, por me kaloi rishtazi dhe nuk ishte dicka e rende. Ndjeva frike, pasi nuk me kishte ndodhur kurre nje situate e tille. Por nuk besoj se me goditen sepse do te transferohem te Juvja, pasi bashke me mua ndodheshin edhe disa shoke te tjere." Lojtari ka rrefyer se si jane zhvilluar ngjarjet: "Pasi kaluam piken e fundit doganore, po kalonim brenda aeroportit dhe aty ndodhej nje grup tifozesh, te cilet perdoren vetem fjalite e zakonshme ironike, jo shume ndryshe nga ato qe kishim degjuar ne aeroportin e Vilarealit. Mendonim se do te mbyllej gjithcka me aq. Ndersa, kur u afruam ne parking, ku ndodheshin automjetet tona, u shfaqen rreth 100 tifoze, te cilet nisen te na fyenin dhe te na qellonin me gure. Dhe njeri prej ketyre gureve me goditi mua." Por Zaneti nuk mendon se eshte goditur per arsye se do te kaloje te Juventusi ne fund te sezonit: "Nuk isha i vetem ne ate parking. Se bashku me mua ishte edhe Havier Zaneti, Mihajllovic, Uome dhe ndoshta edhe dikush tjeter. Nuk isha shume i kthjellet ne ato caste, sepse ishte vone dhe shqetesimi im i vetem ishte te shkoja sa me shpejt ne shtepi, per te fjetur."

Udineze, Galeone: Mund te shkojme ne finale
"Mund t'ia dalim mbane". Vargu i rezultateve pozitive te arritura kohet e fundit, i ka kthyer Udinezes ate qetesi qe kishte kohe qe i mungonte. Kjo fale edhe Xhiovani Galeones, trajnerit qe ka ditur t'i jape drejtim nje sezoni qe dukej se kishte marre udhe te mbrapshte. Skuadra friuliane sot do te perpiqet te permbyse ndaj Interit rezultatin e sfides se pare 1-0 dhe te shkoje ne finalen e Kupes se Italise, nje arritje te cilen s'e ka perseritur me qe prej vitit 1922. Trajneri ka shprehur besimin e tij per kete gje: "Djemte jane rindergjegjesuar per vlerat e tyre dhe keshtu qe kane besim se mund t'ia arrijne qellimit. Me pak fjale do te japin gjithcka, edhe pse shume gjera do te varen edhe nga kundershtari yne. Ne javet e fundit kam vene re shume progrese te disa lojtare. Keshtu qe formacioni i sotem do te jete padyshim konkurrues."

Toni: Roma na shqeteson, por s'dorezohemi
Luka Toni shenoi serish, por kjo nuk mjaftoi. Ne Torino mberriti nje barazim dhe kjo beri qe Roma ta kaloje Fiorentinen ne renditje ne kuader te Championsit: "Sigurisht, luajtem nje pjese te pare te madhe, me shume raste dhe mund te kishim bere dicka me teper, por ne pjesen e dyte edhe Juvja zhvilloi lojen e saj. Gjithsesi, ndaj bardhezinjve luajtem nje ndeshje te mire, duke ushtruar presing ne mesfushen e tyre, por eshte e pamendueshme te luash nje 90-minutesh te plote ne kete menyre. Ne shkuam ne Torino dhe luajtem me personalitet, krijuam shume raste dhe do te thosha se jane te pakta skuadrat qe e kane bere nje gje te tille ne kete fushe. Rekordi im? Merita i takon skuadres qe luan dhe vrapon per mua, e ndaj me shoket e mi. Kualifikimi ne Champions? Roma na shqeteson, sepse eshte nje skuader e madhe, por ne do te perpiqemi deri ne fund."

Administratori
12-04-2006, 11:33
Ibrahimovic, nje krize "normale"
Sokol Kondi

Te dielen ne mbremje ndaj Fiorentines, Ibrahimovici u paraqit serish dobet. Suedezi, pas sezonit te shkelqyer 2004/2005, kur shenoi 16 gola, ka pasur nje renie te ndjeshme dhe eshte ndalur ne kuoten e 6-te golave. Nje sezon nen mesataren e standardeve te tij te zakonshem: ne sezonet e meparshme, tek Ajaksi dhe te Malmoe, nuk kishte shenuar kurre me shume se 13 gola. Dhe tani qendrimi i tij te bardhezinjte eshte vene ne dyshim te forte. E kishin krahasuar edhe me Van Bastenin, per shtatin e tij dhe per nuhatjen e golit. Por regresi i sulmuesit suedez ka qene i shpejte dhe i papritur: pasi sezonin e kaluar kishte qene udheheqesi i madh i klubit bardhezi, sivjet Ibrahimovici ka rene me teper ne sy per rastet e shumta te shperdoruara, shpesh per shkak te spektaklit te tepert qe kerkon gjithnje te dhuroje. Duke u hedhur nje sy shifrave te karrieres se tij, kuptohet se sezoni i kaluar i sulmuesit kishte qene mbi normalen e tij dhe jo e anasjellta. Ne fakt, Ibrahimovici kishte shenuar sipas rendit te sezoneve 1, 12, 3, 6, 13 dhe 13 gola ne gjashte sezonet e tij te meparshme, tre te paret ne Suedi me Malmoen dhe tre te fundit ne Holande me Ajaksin. Kampionate, ne te cilet me siguri eshte me e thjeshte te shenosh ne krahasim me Serine A, te pakten ne leter. Ne krizen e tij ndoshta ka kontribuar "ngrirja" e bisedimeve per rinovimin e kontrates, cka e ka vene ne dyshim te forte qendrimin e tij te Juventusi. Ne fakt flitet se ka mundesi qe sulmuesi te perfshihet ne bisedimet qe mund te sjellin ne Torino mesfushorin e Liverpulit, Stiven Xherrard. Por, mundet edhe qe pronari i celsit, Roman Abramovic, ta "mbuloje" Juventusin me para per kartonin e suedezit dhe me pas me nje pjese te kesaj shume te merret ylli i "Reds"-ave.

Derbi, me friken e incidenteve
Pas sulmit gjate nates mes se shtunes dhe se dieles ne dem te lojtareve interiste ne Malpense, ka tension dhe frike per ate qe mund te ndodhe te premten ne mbremje me rastin e derbit, i cili edhe vjet u be shkak per kundershtime te forta. Disa fjali te thena nga ultrasit gjate sulmit ("ky eshte vetem fillimi") bejne qe rreziku te merret ne konsiderate. Nderkohe, forcat e rendit po studiojne hipotezen qe takimi te luhet pasdite. Rreziku ekziston dhe nuk eshte per t'u nenvleresuar. Derbi i se premtes mund te kthehet ne nje perseritje te shemtuar te "turpit" ne edicionin e kaluar te Liges se Kampioneve, kur ultrasit interiste e detyruan arbitrin ta nderpriste takimin per shkak te hedhjes se vazhdueshme dhe ne mase te gjere te tymuesve ne fushen e lojes, dhe skuadra zikalter u denua t'i luante me dyer te mbyllura ndeshjet e mepasme ne Champions. Ajo qe ndodhi ne naten mes se shtunes dhe se dieles, natyrisht, ka qene nje sirene e rendesishme alarmi qe nuk duhet nenvleresuar. Ne fakt, prefekti i Milanos, Xhian Piero Lombardi, eshte duke marre parasysh hipotezen qe ndeshja te luhet pasdite, per arsye te rendit publik, nje vendim qe nuk do te ishte i paprecedente ne Itali, pasi me rastin e nje derbi roman, prefekti Serra dha urdher qe takimi te luhej nen driten diellit pikerisht per te shmangur incidentet.

Administratori
12-04-2006, 11:34
Kalaxe, mbrojtesi s'e leshon vendin
Erion Abule

Data 11 dhjetor 2005, Inter-Milan, derbi i fazes se pare: Kakhaber Kalaxe luan per here te pare ne kete sezon si qendermbrojtes se bashku me Nesten. Nga ajo dite, "Kala" nuk eshte zhvendosur me nga ai rol, madje ka marre urime nga cdo vend dhe para se gjithash eshte permiresuar shume, duke shfaqur profesionalizem te madh. Shume gjera kane ndyshuar per qendermbrojtesin kuqezi, qe kujton: "Pikerisht ne derbin e fazes se pare luajta se bashku me Nesten ne mbrojtje si qendror dhe qe atehere besoj se jam permiresuar shume. Kisha kohe qe nuk luaja ne qender me Milanin, e beja ne kombetare, por duke mos pasur vazhdimesi, per mua ishte shume e veshtire ne fillim te gjeja ritmet e duhura. Me Sandron ndihem shume mire, pershtatja jone eshte permiresuar dhe cdo dite e me shume shikohemi me "sy" mbyllur."

Ne ndeshjen ndaj Kievos, Kalaxe ishte nje nga me te miret, ndonese venetet shenuan te paret pas nje shperqendrimi te mbrojtjes kuqezi: "Pelizieri ishte i zoti qe shenoi, ishte nje gol i bukur i tij, - pranon gjeorgjiani. - Por ne kishim kohe per te reaguar dhe ia arritem. Per menyren si po luajme dhe me mbeshtetjen e publikut tone, eshte e veshtire per te gjithe te fitojne ne "San Siro". Jemi shume mire. Fitorja ndaj Kievos ishte vendimtare para derbit dhe Barcelones." Sfide terheqese per "Kalen", qe shpreson, reflekton dhe enderron. Se bashku me nje Milan te madh. "Para se gjithash jam shume i kenaqur per fitoren, sepse luajtem si nje Milan i vertete, - vazhdon Kalaxe. - Menyra jone e reagimit ishte ajo e duhura, sic ndodhi edhe ndaj Lionit." Kalaxe ka bere shaka me Nesten pas golit te ketij te fundit, duke i thene se topi qe goditi, u nis per kros. "Sigurisht, - qesh gjeorgjiani, - ai i tiji ishte nje kros.

Po bej shaka, u tregua shume i zoti, ishte nje goditje e madhe dhe nje gol i mrekullueshem. Nder te tjera, Nesta luajti nje ndeshje te persosur dhe jam i kenaqur per te." Ne prag te ndeshjes Milan-Barcelona, tifozet kuqezinj, pervec Ronaldinjos, jane te shqetesuar edhe per Etone. "Ne ndeshjet e fundit, Etoja dukej me ne forme se Barca, eshte nje sulmues i forte, i shpejte dhe shenon shume, - shpjegon mbrojtesi kuqezi. - eshte vertet ne forme. Por Ronaldinjo nuk eshte me pak, eshte nje kampion i madh, si Deko, qe ne ndeshjen e pare eshte i pezulluar, nje epersi e vogel per ne. Ne mesfushe dhe ne sulm jane shume te forte."

Edhe vitin e shkuar, Milani dhe Barca u ndeshen ne Champions, por ne fazat ne grupe. Kalaxe tregon ndryshimin mes dy skuadrave: "Ne krahasim me vitin e shkuar, si ne, edhe ata jemi rritur shume. Tani do te ndeshemi ne gjysmefinale, ndryshe nga vjet, ndaj na pret nje ndeshje e madhe." Ne ndeshjen e fazes se pare ndaj Interit shenoi Stami, te dielen ndaj Kievos, Nesta, tani pritet te shenoje edhe Kalaxe golin e tij te pare si qendermbrojtes: "Shpresojme te vije shpejt, por rendesi ka te mos pesojme gola, sepse para jane shume lojtare si kaka, Sheva, Xhilardino dhe Sedorf qe mendojne te shenojne. Per shume nga shoket e mi s'eshte ndonje problem te shenosh gol, une mendoj te mos pesoj."

Toti, me hapa gjigante drejt riaftesimit
Vazhdon te shtange Francesko Toti. Kapiteni verdhekuq po "djeg" kohet e riaftesimit qe e ndajne nga rikthimi ne fushe dhe profesor Pierpaolo Mariani, qe e operoi pas demtimit te rende ne kavilje pas ndeshjes me Empolin dy muaj me pare, shprehet optimist per kohet e riaftesimit: "Nuk eshte ende e mundur te caktosh nje date te sakte, por gjithsesi jemi shume para nga c'mund te prisnim." Profesori, pasi ka kontrolluar analizat e fundit, ka konfirmuar dje nje permiresim te ndjeshem te kapitenit te Romes, qe mund te kthehet ne fushe per ndeshjen e fundit te kampionatit kunder Milanit dhe per finalen e mundshme te Kupes se Italise: "Nga 20 prilli e tutje mund te filloje te punoje me pergatitesit atletike, per te rigjetur formen me te mire", - perfundoi Mariani.

Vucinic, edhe babai e shikon verdhekuq
Lecja e tij thuajse e ka pershendetur Serine A per kete vit pas humbjes 3-1 me Romen. Por per Mirko Vucinicin, ndeshja e se dieles ne "Olimpiko" pati nje shije te vecante, por aq shume te hidhur sa humbja. Sulmuesi serb, autor i nje prove te mire, ka nisur te dielen bisedimet me ata qe vitin e ardhshem mund te jene drejtuesit e tij te rinj dhe me kete rast mblodhi gjithe familjen, qe e pa ndeshjen nga tribuna ne krah te drejtorit sportiv te Romes, Daniele Prade.

Mundesia per ta pare vitin e ardhshem sulmuesin 23-vjecar me fanellen verdhekuqe te kryeqytetasve, duket se eshte shtuar shume me kalimin e diteve dhe me mundesine e paket te Leces per te qendruar ne Serine A, ai qe e konfirmon, eshte babai i Vucinicit: "Mirkos i pelqen shume Roma. eshte nje skuader shume e forte dhe nje qytet i mrekullueshem; do te ishte nje nder per te qe te vishte kete fanelle."

Administratori
12-04-2006, 11:35
Milani rekord golash, 102 deri tani!
Erion Abule

Me "pokerin" e realizuar te dielen kunder Kievos, Milani pervec se ka shkurtuar largesine e pikeve ndaj Juventusit (-7) dhe ka ruajtur distancen me Interin, ka arritur nje tjeter "mrekulli" pas kualifikimit ne gjysmefinale te Liges se Kampioneve: ka "thyer murin" e 100 golave te shenuar gjate nje sezoni. Goli i Nestes dhe tregoleshi i Kakase (e para me Milanin), e kane cuar ne kuoten e 102 golave skuadren kuqezi, te cilat jane realizuar ne 47 ndeshje, me nje mesatare 2.17 golash per ndeshje.

Nje sulm yjesh, qe ne prag te sfides se Championsit kunder Barcelones te ben te enderrosh. 74 gola te shenuar ne 33 ndeshje kampionati, 20 ne 10 ndeshje Championsi, 8 ne 4 te Kupes se Italise. Gjithsej: 1-2 gola ne 47 ndeshje. Numra mbreselenes per sulmin e Milanit, e vetmja skuader qe ka arritur kete shifer te dyfishte ne renditjen e golashenuesve te kampionatit, fale kater lojtareve: Shevcenko me 19 gola, Xhilardino me 16, Kaka qe me tregoleshin e se dieles ngjitet ne 12 dhe Inzagi me 10. Gje qe e ben ende me apasionuese gjysmefinalen e dyfishte europiane kunder Ronaldinjos me shoke, qe deri tani kane shenuar 110 gola ne 48 ndeshje, per nje mesatare prej 2.29 golash per ndeshje: 72 ne kampionat, 21 ne Champions dhe 17 ne kupat kombetare. Duke gjykuar shifrat, do te jete pikerisht nje sfide golash. Nje nga protagonistet e kesaj arritjeje, Alberto Xhilardino, thote: "Kemi treguar se jemi mire fizikisht, hyme ne pjesen e dyte dhe e mbyllem ndeshjen, kjo eshte forca jone prej pak kohesh. 102 gola? Jane shume, merita eshte e te gjithe skuadres, jo vetem e sulmuesve. Tani duhet te perqendrohemi te derbi para supersfides kunder Barcelones. Kombinimet me mesfushoret? E kerkuam shume njeri-tjetrin, derisa shenuam. Une ndaj Kievos godita nje shtylle dhe nje traverse, s'pata fat, por rendesi ka fitorja."

Braziliani mund te zgjase kontraten
Kafu ndryshon mendje: Dua te qendroj
Lajmin e jep thuajse si nje batute, me buzeqeshjen e zakonshme ne fytyre, te atij qe i ka lene pas shpine momentet e keqija: "Une te largohem nga Milani? As qe behet fjale. Nuk kam thene asnjehere qe do te largohem gjetke. Une ketu jam mire, dua te qendroj dhe besoj se deshira do te shnderrohet ne realitet." Lajmi eshte qe Markos Evangjelista Kafu, eshte nje hap larg rinovimit te kontrates. Braziliani dukej se do te largohej ne fund te sezonit: nostalgji e Brazilit (sipas tij) dhe deshira per t'u kthyer te luaje ne atdheun e tij. Nje gje e sigurt, aq sa Milani ishte vene ne levizje per te kerkuar nje mbrojtes te djathte, qe te mund ta zevendesonte. Por 36-vjecari eshte terhequr prapa: "Ka ende disa ceshtje per t'u zgjidhur dhe per t'u diskutuar, jam i sigurt qe do te gjejme nje marreveshje. Ndihem ne forme, ndoshta nuk jam ende ne 100%, por ne kete jave do te punoj shume per te permiresuar gjendjen time. Barcelona? Jane te forte, por ky s'eshte nje mister. eshte e qarte qe do te ishte me mire te mos i lejonim Ronaldinjos te preke topin, por sigurisht do te gjejme menyren e duhur per te ndaluar lojen e tyre."

Lacio, sekreti i Balotes: Gruaja ime!
Nje djalosh 42-vjecar. Nese Lacio mori tri pike te vlefshme per Kupen UEFA, duhet te falenderoje mrekullite e portierit te saj rezerve, Marko Balota, autor i disa nderhyrjeve prestigjioze ne "Franki" te Sienes. Ja se si e shpjegon ai sekretin e tij: "Ime shoqe me thote te mos terhiqem." Me sa duket, qenka gjysma e dyte "e embel" e sekretit te portierit 42-vjecari te bardhekalterve. "Dy vite me pare u gjenda perballe nje periudhe inaktiviteti, - tregon Balota, - dhe gruaja ime, duke me pare nervoz, me beri te vazhdoja, duke me thene se nuk isha gati te terhiqesha. Tani do te shoh se cfare do te ndodhe ne fund te kampionatit, por rendesi ka te zbavitem, gje te cilen po e bej dhe une po eci para vetem per kete. Kur te shoh se do te rendohem duke luajtur, do te terhiqem." Etiketa "e gjyshit" te futbollit italian nuk ndikon shume te Balota qe vazhdon: "Te dielen me eci mire, por forma eshte edhe frut i shume stervitjeve, per menyren e perballjes dhe te zbavitjes. Nje tjeter sekret eshte mendja: une arsyetoj ende si djalosh kur stervitem, ne kuptimin qe kam ende deshire te mesoj dhe te permiresohem, sikur te isha ne vitet e para."

Administratori
12-04-2006, 11:37
Avokati Kaka: S'eshte faji i Adrianos
Erion Abule

"Te fitojme ne derbi, per te pasur edhe me shume motivim per te fituar me Barcelonen." Oreksi vjen duke ngrene dhe Rikardo Kaka eshte edhe me shume i uritur ne prag te dy sfidave te rendesishme brenda kater ditesh, ne kampionat dhe ne Ligen e Kampioneve. "Derbi i se premtes eshte caktuar ne oren 18.00, por nuk besoj se per kete motiv do te kete me pak njerez ne stadium, - thote braziliani.

Per te pare ndeshjen Milan-Inter do te vijne nga e gjithe bota, do te jene edhe disa miq te mi, te cilet do te vijne qellimisht nga Brazili. Besoj se kush banon ketu afer, do te gjeje nje justifikim per te mos shkuar te punoje. "San Siro" do te jete e mbushur si gjithnje." Kaka perqendrohet te te dyja sfidat qe i presin kuqezinjte ne kampionat dhe ne Champions.

DERBI - Braziliani pergatitet per dy perkushtime te rendesishme ne kete finale sezoni, por pa frike: "Me Interin do te jete nje ndeshje spektakolare, secila nga te dyja skuadrat ka motivimet e saj per ta fituar kete ndeshje. Nese do te jemi agresive dhe shenojme menjehere nje gol, ata do te hasin veshtiresi, sepse nuk po perjetojne nje moment te mire dhe kjo mund te jete ne favorin tone. Nuk kam frike nga nderhyrjet e renda dhe nuk kam asnjehere frike per kete gje kur zbres ne fushe. Ka gjithnje shume telekamera qe kontrollojne ndeshjen dhe qe mund te te ndeshkojne pas fundit te saj. Lojtaret interiste po perjetojne nje moment te vecante, por nuk besoj se do te bejne nderhyrje te renda."

BRAZILIANeT - Derbi Inter-Milan do te jete i vecante edhe per pranine e brazilianeve ne te dyja skuadrat milaneze. Kaka shpjegon: "Nuk e di si ndihen brazilianet tek Interi, Ze Maria e Hulio Sezari kane pesuar demtime, une di te them si ndihemi ne brazilianet e Milanit ketu: jemi te gjithe te kenaqur, te lumtur dhe ndihemi mire. Adriano? Nuk e di se cfare momentin po perjeton tek Interi, nuk kemi folur, por di qe Dida ka biseduar ne telefon. Duke folur si mik, them se nuk me duket e drejte qe e kane fajesuar per skualifikimin e Interit nga Championsi. I jane dhene shume pergjegjesi, ai eshte i afte t'i perballoje, por t'ia japesh te gjithe fajin atij, eshte e tepert."

EPISODET E DHUNeS - "Nuk besoj se mund te ndodhin episode te tjera dhune ne stadium te premten, sepse heren e fundit qe ndodhi, ndeshkimi ndaj Interit ishte i rende: tri ndeshje me dyer te mbyllura. Por nuk duhen pergjithesuar gjerat dhe te thuash qe te gjithe tifozet e Interit jane si ata qe sulmuan lojtaret ne aeroport. Keto raste nuk duhet te ndodhin."

KAMPIONATI - "Kemi njefare keqardhjeje per kete gje, - vazhdon numri 22 kuqezi, - sepse mund te ishim pak me afer Juventusit ne renditje. Ka ndeshje te ndryshme, ku mund te benim me shume pike ne krahasim me ato qe kemi fituar, por logjikisht mendohet ndeshja ne Lece. Per mua kampionati italian eshte me i veshtiri ne bote, ka tri skuadra (Milan, Juventus e Inter) qe luftojne gjithnje per titull dhe qe ecin para ne Champions, jo vetem kete vit, por gjithnje. Ne Itali ankohem pak vetem per fushat."

BARCELONA - Kur flet per kundershtarin e ardhshem ne Champions, Kaka behet pak me serioz: "Milani dhe Barcelona kane shume braziliane ne skuader dhe luajne "ala braziliance": agresive, shikojne gjithnje ne porte, duke shenuar shume. Me golat e shenuar thone se jemi shume afer. Si modul loje, Barcelona eshte e njejte me Lionin, sic tha Rajkardi, por Lioni nuk shenon shume sa spanjollet. Barcelona eshte me agresive, pikerisht si Milani."

Kundershton dhunen e tifozeve
Sheva apelon: Nuk jemi gladiatore
Milanisti Andrei Shevcenko eshte shume i ndjeshem ndaj dhunes ne stadium nga ana e tifozeve dhe ben apel qe ne ndeshjet e ardhshme, duke filluar qe nga derbi i se premtes, gjerat te permiresohen: "E leme ate qe me ka ndodhur mua, - thote ukrainasi, - momentet e keqija u ndodhin te gjitheve. Por ketu behet fjale per nje diskutim te pergjithshem mbi futbollin, qe tashme duket nje lufte. Ky derbi do te jete nje ndeshje si te tjerat, jam i bindur. eshte i rendesishem si per ne, ashtu edhe per Interin. Por ju lutem, mos shkruani "Mundesia e fundit." Sepse nese Interi humbet, i mbetet pikerisht pak, sepse nese Milani humbet, i veshtiresohen edhe asaj gjerat. Ja, kete nuk e kuptoj. U ndodh te gjitha ekipeve: fiton dhe je nje kampion, humbet dhe je nje budalla. Ne Ukraine s'eshte keshtu, ne vende te tjera s'eshte keshtu. Duhet ekuiliber nga ana e te gjitheve." Nisma e Milanit, duke filluar qe nga Milan-Kievo me 10 minuta vonese per solidaritet ndaj interisteve te sulmuar, ishte e bukur. "Mund te behet edhe me shume nese reagojme te gjithe bashke, sepse eshte e drejte te jemi te bashkuar me koleget, - vazhdon Sheva, - dhe eshte e drejte te mendojme te ardhmen. Nese jo, pastaj perfundojme si "gladiatoret" e Romes antike; nese humbet, te shkelin me kembe. Kush zbret ne fushe, jep ate qe mundet, nuk njoh futbolliste qe luajne per objektiva te tjere. Po drejtuesit? Keta te fundit duhet te shmangin sjelljen e yjeve ne skuader. Pastaj, presidentet duhet t'i lene kohe skuadres per t'u bere skuader. Duhet te zgjedhin dhe te projektojne me qetesi. Grupet e medha ndertohen me njerez te lumtur."

Administratori
12-04-2006, 11:39
Del Piero, ne gjurmet e Beteges dhe Shireas
Sokol Kondi

Nje shi i lehte, nje heshtje absolute. Nje re shqetesuese trishtimi. Keshtu eshte paraqitur situata e Juves nje dite pas barazimit te marre me shume mundime ndaj Fiorentines dhe qe nuk ia ka ngritur moralin nje skuadre qe eshte dukur ende nen gjendje shokuese pas eliminimit nga Championsi. Sigurisht, te kesh +7 pike me shume se e dyta, kur mungojne thuajse 5 jave nga perfundimi i kampionatit, nuk eshte aspak keq. Vetem se askush s'do ta kishte parashikuar nje dalje aq te shpejte nga veprimtaria qe eshte konsideruar gjithnje objektivi kryesor.

Kujdesi - Sigurisht, fitimi i titullit mbetet i rendesishem, nuk ka asnje dyshim. Por energjite e fundit, me shume psikologjike se fizike, lipsin nje perdorim sa me te kufizuar. Nese deri nje jave me pare, kur ishin +9, titulli nr. 29 dukej thjesht nje formalitet, tashme s'eshte me keshtu. Keshtu qe, me pak fjale, ka ende per te luftuar. Duke nisur nga Kaljari, te shtunen. Perjashto ketu nese Interi "i marre" vendos t'i beje nje dhurate Juves per Pashke (dhe vetes), duke e fituar derbin e se premtes.

Ngushellimi - Por ne kete klime paqartesie ka nje drite, e cila eshte e rendesishme. Edhe nje tjeter here, Aleks Del Piero ka treguar se s'mund te behesh rastesisht kapiten i Juves. Ne nje ndeshje teper delikate, ai dha nje pergjigje personale teper domethenese. Fjala nuk eshte per paraqitjen ne vetvete, e cila nga pikepamja teknike nuk ishte edhe aq e perkryer, edhe per shkak te kushteve te veshtira te fushes, me shume sesa per perkushtimin prekes qe tregoi dhe qe e konkretizoi jo rastesisht me golin e cmuar te barazimit.

Gjuetia - Pasi folem per veshtiresite per ta fituar titullin, eshte edhe per t'u thene se, nese nuk do te kete "harakiri" te paparashikueshem bardhezi, Aleksi do te preke ne maj nje arritje fantastike. Pra do te arrije Roberto Betegen dhe te paharruarin Gaetano Shirea, ne kuoten e 7 titujve, te gjithe te fituar me Juven. Kuota 7, aktualisht, eshte prekur nga kater lojtare: dy juventinet e porsapermendur dhe dy milanistet qe luajne ende, Paolo Maldini dhe Billi Kostakurta.

Olimpi - Ne kuoten 8, qe eshte edhe maksimumi, ka vetem tre lojtare: Bepe Furino, ciro Ferrara dhe Xhiovani Ferrari. I pari i ka fituar trofete e tij vetem me fanellen e Juves; i dyti 6+2, gjashte me "Zonjen" dhe dy me Napolin; i treti ka fituar 5 me Juven, 2 me Ambroziana Interin, 1 me Bolonjen. Ne kete maje nuk ka asnje milanist dhe nese Del Piero do ta arrije, do te jete nje sukses i dyfishte per te: pasi do te shtoje numrin e juventineve dhe njekohesisht do te pakesoje mundesite e milanisteve per te arritur ne kete kuote.

Balotazhi - Per te treguar vlerat e tij dhe per te arritur keto rekorde, Del Pieros i duhet te kaloje nga nje dere, celesat e se ciles nuk i mban ai. Aktivizimi i tij varet nga Kapelo. Nese te dielen e kaluar mungesa e Trezegese nuk i linte alternative tjeter trajnerit, ja qe ne Kaljari, Aleksi mund te jete serish ne balotazh me nje prej dy titullareve, qe jane Ibrahimovic dhe vete Trezege. Megjithate, ai eshte mesuar me nje situate te tille.

Ibrahimovici ngurron te rinovoje kontraten
Juve Ibra, "ngrijne" marredheniet. Per kampionin suedez eshte gati kontrata e re, por mungon firma. Ne fakt, mes klubit bardhezi dhe sulmuesit dukej se ishte arritur marreveshja per gjithcka, por ne muajt e fundit marredheniet e ketij te fundit me Kapelon dhe tifozet kane ndryshuar ndjeshem. Per momentin problemi shtrohet qe ai te qendroje. Jo se Zllatani ka vendosur te largohet nga Torino, por pozitat e tij ne qytetin ne veri te Italise jane ftohur. Dhe per me teper ka mundesi qe ofertat qe kane mberritur nga Spanja dhe nga Anglia, mund ta kene joshur. E deshiron Barca, flitet per Realin (sidomos nese ne stolin e madrileneve do te mberrije Eriksoni) dhe i pelqen celsit. Rezultati: Ibrahimovici nuk e ka nenshkruar ende rinovimin deri me 2010-n.

Spaleti: Roma e synon Kupen e Italise
Roma e synon medoemos finalen e Kupes se Italise. Por me pare do te jete e nevojshme te permbyset humbja 2-1 e pesuar ne Barbera. "Pres nje ndeshje shume te veshtire. Sikurse kane thene trajneri dhe presidenti i tyre, Palermo e vlereson maksimalisht Kupen e Italise. Por ne, saktesoi Spaleti, kemi synime po aq te larta sa edhe ata. Roma synon ta fitoje kete trofe. Gjithsesi, fillimisht duhet te fitojme sot. Ne luften per vendin e katert, tani qe jemi nje hap perpara, nuk mund ta ulim ritmin. Renditja ne kete moment na thote se duhet vetem te fitojme."

Papadopulo: Kupen, per t'ua kushtuar tifozeve
Xhiuzepe Papadopulo, trajneri i Palermos, ne prag te gjysmefinales se kthimit te Kupes se Italise ndaj Romes, e paraqet si me poshte kete sfide: "Skuadra eshte e perqendruar aq sa duhet ne kete faze te fundit te kampionatit, ku duhet ta nderojme edhe Kupen e Italise, te cilen do te donim t'ua kushtonim tifozeve tane. Jam i sigurt se Roma nuk do ta lere pas dore kete ndeshje, - ka thene trajneri, - sepse kur gjerat shkojne mire, ka edhe me shume shije te perpiqesh te fitosh sesa te jete e mundur."

Administratori
12-04-2006, 11:40
Roma-Milan, kembim i mundshem portieresh
Sokol Kondi

Shume shpejt mund te nisin bisedimet mes Romes dhe Milanit, per nje kembim portieresh. Klubi verdhekuq eshte ne kerkim te nje mbrojtesi ekstrem per sezonin e ardhshem dhe ndihet i zhgenjyer nga qendrimi i Donit, i cili, sipas klubit, ka paraqitur disa pretendime teper te larta ekonomike. Ne kete pike eshte menduar te kryhet nje kembim me kuqezinjte: Kristian Abiati, qe do te donte te luante titullar ne kryeqytet dhe Doni ne Milano, ne rolin e zevendesit te Dides.

Bisedimet mes Romes dhe portierit brazilian ndodhen prane prishjes. Kontaktet mes drejtuesve te klubit roman dhe perfaqesuesve te Donit nuk e kane bere te mundur marreveshjen, madje mundesia qe kontrata te rinovohet eshte fare e vogel dhe keshtu qe lamtumira eshte thuajse e sigurt. Ne oret e ardhshme ndoshta mund te kete takime te reja ne perpjekjet per te arritur nje marreveshje, por eshte e veshtire qe bisedimet te mbyllen me sukses, duke pare diferencen e madhe mes kerkeses (800.000 euro) dhe ofertes (600.000). Keshtu qe verdhekuqte jane ne kerkim te nje portieri te ri dhe ja tek eshte celur hipoteza e Kristian Abiatit. Portieri aktualisht i eshte dhene hua Juventusit, ku ka luajtur fazen e pare te kampionatit si titullar, per shkak te demtimit te Bufonit, por kartoni i tij i perket Milanit.

Administratori
12-04-2006, 11:40
Bardhezinjte, lind ideja Kasano-Mansini
Sokol Kondi

Kush e di, ndoshta nje transferim i mundshem te Juvja mund t'i rikthente qetesine Kasanos. Ne fakt, ne Madrid po e kritikojne: thone se parate per te jane cuar dem. Titulli i "As"-it dy dite me pare ishte teper i ashper: "Kasano: 5,5 milione euro te hedhura ne plehra." Nentitulli: Ai ka luajtur vetem 26,2% te minutave te mundshme. Ne 97 ditet e tij te para te Reali, Antonio ka luajtur 479 minuta ne total, te ndara ne 14 ndeshje: 9 ne kampionat, 4 ne Kupen e Mbretit, 1 ne Champions. Totali, 2 gola.

Por jo vetem kaq: ka luajtur si titullar vetem tri here. Nje bilanc falimentimi, ne te cilin na kontribuar forma e tij fizike. Kasano, sipas "As"-it, eshte paraqitur plot 11 kg., mbi peshe. Flitet se ai ka zhvilluar disa seanca shume te lehta stervitore, aq sa Lopez Karo eshte detyruar t'i vere nga pas nje te besuarin e tij per ta kontrolluar. Blerja e Kasanos eshte cilesuar si "nje deshtim". Ka qene ndryshe parabola e Mansinit.

Ne kete sezon, deri tani ka shenuar 15 gola (rekord personal) ne 34 ndeshje, ka ndrequr marredheniet me tifozet dhe cmohet nga Spaleti, i cili mund ta pengoje shitjen e tij, por ne rast se nuk sigurohet kualifikimi ne Champions, do te behet e nevojshme shitja e nje "ylli": civu dhe Mansini jane kandidatet, aq me teper qe brazilianit i eshte premtuar edhe nje rritje rroge, e cila s'eshte bere kurre realitet. Mund te jene keto premisat qe te bejne te mundur ribashkimin e tij me Kasanon te bardhezinjte, ndoshta duke i kaluar Romes Zalajeten dhe Markionin.

rragaton_shoku
18-04-2006, 16:52
administratori na shkruj dicka rreth ndeshjes sampdori parma 1-2

Administratori
02-05-2006, 13:41
Prandeli: Kam besim te Fiorentina ime!

Jemi gati!" cezare Prandeli i beson me sy mbyllur Fiorentines se tij, edhe ne prag te nje sfide qe parashikohet e nxehte kunder Palermos. Nje ndeshje e vecante, para se gjithash, edhe per Luka Tonin, ish-sulmuesin e ekipit roze, qe nuk do te pritet me lule ne "Barbera." "Luka i ka dhene shume asaj skuadre dhe nuk jam dakord me vershellimat qe tifozet do t'i rezervojne, - mbron trajneri vjollce. - Ideja per ta lene pushim as qe me ka shkuar nder mend. Mbeshtetja e tij do te jete vendimtare." Sic eshte thelbesore ndeshja me sicilianet per vendin e katert. Prandeli nuk fshihet me: "Nese eshte vendimtare, nuk e di, sigurisht eshte ndeshja me delikate e ketyre tri te fundit. Do te gjejme nje mjedis te karikuar dhe nje skuader te forte, por djemte e mi kane treguar se dine t'i kalojne keto trysni, ne prag te ndeshjeve te tilla."
Spaleti, si Toti: Kjo Rome do te jete e madhe!

Para dy ditesh, Francesko Toti foli si drejtues: "Roma do te jete e madhe!"- premtoi kapiteni. Keshtu theksoi dje pasdite edhe Luciano Spaleti: "Toti nuk e ka vene ne diskutim vazhdimesine e tij me Romen, - nenvizoi trajneri. - Sipas meje, skuadra duhet te plotesohet. Meritonim me shume ne Kupen UEFA dhe e pate se si u skualifikuam. Per te konkurruar me Milanin, Interin e Juves, per momentin eshte ende shpejt. Kemi lojtare te rinj, qe duhet te rriten." Kunder Kievos eshte prova e apelit per Championsin. "Pres qe t'i shfaqim ne fushe te gjitha mundesite tona, ato qe djemte tregojne ne stervitje, - vazhdoi Spaleti. - Ne futboll s'ka gje te sigurt, Roma ne fillim duhet te kaloje ne Rome, pastaj do te presim rezultate te tjera. Edhe ne kemi objektiva te rendesishme."
Zera nga Torino, Ibra shtepine?

Ne merkaten e futbollit, si ne dashuri, gjithcka vlen dhe rendesi kane edhe gjerat e vogla. Sipas shtypit italian, qe ne vargun e zerave, mbi nje lamtumire te mundshme te Zllatan Ibrahimovicit nga Juvja, leshon edhe nje ze, jo te konfirmuar, qe sulmuesi suedez kete jave paska nxjerre ne shitje shtepine e tij. Peshperitet se behet fjale per nje shifer rreth 1 milion e 800 mije euro. eshte nje levizje e thjeshte qytetare, per nje shtepi me te bukur, apo sinjali i nje kalimi ne nje tjeter qytet?

Administratori
02-05-2006, 13:46
Juvja vrapon, Milani nuk leshon "pe"
Sokol Kondi

Vazhdon lufta dyshe per titullin mes Juves dhe Milanit. Bardhezinjve u mjaftojne vetem tete minuta per ta shkaterruar Sienen. Milani pergjigjet duke mposhtur Livornon. Dhe mes milanezeve dhe torinezeve distanca mbetet e pandryshuar: tri pike. Nje barazim i pasur me gola mes Kievos dhe Romes, ndersa Fiorentina mundet ne Palermo. Verdhekuqte tani ndodhen 2 pike larg vjollceve. Mesina, qe humbi ne Rexhio Kalabria, ka rene ne Serine B. Interi humbet ne minuten e 92-te ne Empoli: Materaci i shenon portierit te tij, duke e shnderruar pasimin e tij ne autogol ne minuten e fundit. Lacio pas fitores ndaj Leces ne "Olimpiko", fale golit te sulmuesit Roki, ka siguruar nje vend ne Kupen UEFA per sezonin e ardhshem. Pas Trevizos dhe Leces, tashme edhe Mesina do te luaje sezonin e ardhshem ne Serine B. Sicilianet u munden nga Rexhina 3-0 dhe tashme nuk kane me shprese per mbijetese.

Juvja e mbylli ndeshjen brenda 8 minutash. Nje gjuajtje me koke e Vieirase, nje e djathte e Trezegese nga 14 metra dhe nje gol i Mutuse qe e finalizoi me se miri nje kundersulm. Vetem pas ketij tregoleshi, vendesit u zgjuan dhe filluan te luanin. Por publiku e humbet durimin dhe i heq parullat.

Por nderkohe, Milani nuk gaboi dhe e mundi Livornon, duke e vazhduar keshtu luften per titull. Ndaj djemve te Macones, kuqezinjte ruajne zoterimin e topit dhe vetem fale zotesise se Amelias nuk arrijne te shenojne. Por portieri i Livornos nuk mund te beje asgje ne minuten e 27-te, kur nje harkim nga e majta ne gjysme lartesie nga ana e Jankulovskit, devijohet drejt portes nga Inzagi, i cili shenon. Nje episod qe u perserit edhe ne minuten e 65-te te takimit, kur "SuperPipo" shenoi edhe golin e dyte, por kesaj here me nje harkim qe mberriti nga krahu i djathte.

SIENA JUVENTUS 0 3
Shenues: Vieira 3', Trezege 6', Mutu 8'
Siena: Fortin, Foljo, Legrotalje, Koloneze (78' Falsini), Portanova; Molinaro, Paro, Vergasola; Lokateli, Kieza; Bogdani. Tr: De Kanio.
Juventus: Bufon; Balxareti, Kovac, Kanavaro, Zambrota; Mutu (57' Zebina), Emerson, Vieira, Nedved; Trezege, Del Piero (72' Ibrahimovic). Tr: Kapelo.
Gjyqtar: Tombolini
Kartone te verdhe: Foljo

REXHINA MESINA 3 0
Shenues: Koca 51', Amoruzo 57' (11-m), Bianki 76'
Rexhina: Pelicoli, Franceskini, De Roza (22' Lanzaro), Lukareli, Mesto, Paredes (46' Biondini), Tedesko, Modesto, Vixhiani, Koca (74' Bianki), Amoruzo. Tr: Maxarri
Mesina: Storari, Zoro, Zanki, Rezaei, Parizi, Muslimovic, Sulo (69' D'Agostino), Donati, Bondi (58' Rafael), Flokari, Di Napoli. Tr: Ventura.
Gjyqtar: Mesina
Kartone te verdhe: Koca, Sulo, Donati, Tedesko, Di Napoli.
Kartone te kuq: Parizi, Maxarri.

Kievo - Roma 4 4
Shenues: Amauri 7', 35', Lusiano 49', Pelizier 60'/ De Rosi 3', 14', Tadei 25', Dakurt 62'
Kievo: Fontana, Moro, Mandeli, Skurto, Lana, Lusiano (90' Xhemiti), Brigi, Franceskini (82' Samarko), Semioli, Amauri, Pelisier, (85' Obina). Tr: Pilon.
Roma: Doni, Panuc, Kufur, civu, Kufre, De Rosi, Dakurt (77' Kharja), Tomazi 5 (57' Alvarez), Perrota, Mansini, Tadei (82'cerci). Tr: Spaleti
Gjyqtar: Pieri
Kartone te verdhe: Mansini, Dakurt, civu, Semioli, Kufur.

Sampdoria Udineze 1 1
Shenues: Flaki 62'/ Di Natale 57'
Sampdoria: Antonioli, Kastelini, Pavan, Sala, Pizano, Palombo, Volpi, Dala Bona, Gasbaroni (88' Sodimo), Flaki (81' Markezeti), Kutuzov (60' Foti). Tr: Novelino.
Udineze: De Sanktis, Zenoni, Natali, Zapata, Felipe, Obodo, Tisone (57' Aguilar), Muntari (65' Bertoto), Barreto, Iakuinta, Di Natale (73' Morozini). Tr: Galeone.
Gjyqtar: Palanka.

Milan Livorno 2 0
Shenues: Inzagi 29', 65'
Milan: Dida, Kafu, Stam (40' Kostakurta), Kalaxe, Serzhinjo, Gatuzo, Pirlo, Jankulovski, Rui Kosta, Inzagi (76' Amorozo), Shevcenko (65' Xhilardino). Tr: Anceloti.
Livorno: Amelia, Grandoni (66' Sezar Prates), Galante, Fanuci, Baleri, Morrone, Pasoni, De Ashentis (76' Ruotolo), Pfertzel, Paladino (66' Paulinjo), Lukareli. Tr: Macone.
Gjyqtar: Rakalbuto

Kaljari Parma 3 1
Shenues: Kapone 11', Suazo 31'(11-m), Espozito 63'/ Korradi 74'
Kaljari: Kimenti; Ferri (69' Agostini), Bizera, Lopez, Pizano; Kontikio, Konti, Gobi; Espozito (92' Kosu), Suazo, Kapone. Tr: Soneti.
Parma: De Lucia; Ferroneti, Kanavaro, Kouto, Bonera; Koli, Simplisio, Grela, cigarini (55' Morfeo), Breshiano (20' Paponi); Korradi. Tr: Bereta.
Gjyqtar: Rozeti.
Kartone te verdhe: Morfeo

Palermo - Fiorentina 1 0
Shenues: Di Mikele 52'
Palermo: Aljardi, Zakardo, Rinaudo, Barzalji, Groso, Xh.Tedesko (Konteh), Barone, Di Mikele, Brienca (Akardi), Santana, Godeas (Gonzales). Tr: Papadopulo.
Fiorentina: Lobont, Ujfalushi, Gamberini, Kroldrup, Paskual, Fiore, Broki, Donadel (Montolivo), Jorgensen (Bojinov), Himenez, Toni. Tr: Prandeli.
Kartone te verdhe: Jorgensen, Gamberini, Donadel, Montolivo, Rinaudo, Santana.
Gjyqtar: Trefoloni

Lacio - Lece 1 0
Shenues: Roki 56'
Lacio: Peruci; Odo, Sivilja, Stendardo, Beleri, Behrami, Zauri, Liverani (Manfredini 77'), Mauri; Di Kanio (Pandev 54'), Roki. Tr: Rosi.
Lece: Sicinjano, Espozito, Diamuten, Saidi, Rulo, Xhiakomaci, Delvekio, Marianini, Konan (Bab√Ļ 27'), Pinardi, Vucinic (Kocolino 67'). Tr: Rico.
Gjyqtar: Gava.
Kartone te verdhe: Saidi; Beleri; Rulo; Delvekio; Diamuten.
Kartone te kuq: Bab√Ļ.

EMPOLI INTER 1 0
Shenues: Materaci 90' (aut.).
Empoli: Bali, Raxhi, Koda, Pratali, Lukini (20' Vanilji), Moro, Almiron, Bushe, Vanuki, Tavano (41' Lodi); Riganò (89' Poci). Tr: Kanji.
Inter: Hulio Sezar; Burdiso, Kordoba (53' Adriano), Materaci, Sezar; H.Zaneti, Pizarro, Solari (81' Favali), Figo (53' Kili Gonzales), Kruz, Martins. Tr: Mancini.
Gjyqtar: Bertini.
Kartone te verdhe: Riganò, Sezar.

TREVIZO ASKOLI 2 2
Shenues: Rexhinaldo 15', Borrielo 28'/ Foxhia 13', 81'
TREVIZO: Zankope; Malus (55' Dosena), Gustavo, Viali, Xhiuliato; Vashak, De Martino (67' Rusoto), Basexhio, E.Filipini; Rexhinaldo,
(46' A.Filipini), Borrielo. Tr: Bortoluci.
ASKOLI: Kopola; Komoto (82' Karbone), Paci, Domici, Del Groso; Foxhia, Parola, Guana, Fini (67' Karielo); Bjelanovic (70' Kualjarela), Ferrante. Tr: Silva.
Gjyqtar: Datilo.
Kartone te verdhe: Komoto.

Seria A, java e 37 te
Te dielen, 7 maj
Askoli - Lacio 15.00
Fiorentina - Rexhina
Inter - Siena
Juventus - Palermo
Lece - Kievo
Livorno - Sampdoria
Mesina - Empoli
Parma - Milan
Roma - Trevizo
Udineze - Kaljari

Renditja
1.Juventus 85 25 10 1 67 23
2.Milan 82 26 4 6 80 28
3.Inter 74 23 5 8 65 27
4.Fiore. 68 20 8 8 59 39
5.Roma 66 18 12 6 68 40
6.Lacio 56 14 14 8 52 46
7.Kievo 53 13 14 9 54 47
8.Palermo 49 12 13 11 48 50
9.Livorno 47 12 11 13 37 44
10.Parma 45 12 9 15 44 56
11.Empoli 42 12 6 18 43 59
12.Rexhina 41 11 8 17 37 58
13.Sampd. 40 10 10 16 46 48
14.Askoli 40 8 16 12 40 48
15.Udineze 40 10 10 16 37 52
16.Kaljari 38 8 14 14 40 51
17.Siena 37 9 10 17 41 59
18.Mesina 31 6 13 17 33 55
19.Lece 25 6 7 23 27 56
20.Trevizo 18 2 12 22 22 54

Administratori
02-05-2006, 13:48
Pipo Inzagi, dy gezime ne nje dite
Erion Abule

Filipo Inzagi ka pasur dje dy gezime ne nje dite: e para, sepse shenoi dygoleshin qe i dha fitoren Milanit ndaj Livornos dhe e dyta, sepse Lipi e ka grumbulluar per zborin qe do te zhvilloje me "axurret" ne 2 3 maj ne prag te boterorit. Nje e diel per t'u kurorezuar per sulmuesin kuqezi, qe ka arritur ne kuoten e 12 golave ne Serine A. "Nese Lipi me ka grumbulluar, thote Inzagi, per mua eshte nje gje e jashtezakonshme qe rikthehem ne kombetare pas dy vitesh. Kthehem me kombetaren me nje deshire te madhe, fanella e Italise eshte nje gje e vecante per te gjithe lojtaret. Shpresoj te pershtatem menjehere me grupin. Lipi me njeh."

Me pas, numri 9 i Milanit kthehet te gripi dhe temperatura e larte qe e mbajti ne shtepi ne ndeshjen e pare te Championsit kunder Barcelones: "Te mos mendojme per gripin tim, pas dhjete vitesh do ta kujtoj ende, por fatin duhet ta pranojme. Nuk duhej ne ate moment, por asnjehere nuk i dihet se cfare na ndodh. Dje na shkoi mire, duhet te mbajme te hapur kampionatin. Jankulovski u tregua shume i zoti ne rastin e golit te pare: me dha nje top shume te bukur. Pergezoj po ashtu edhe ata qe luajne me pak, si Mareku apo Rui Kosta, qe jane gjithnje vendimtare per kete grup dhe jane gjithnje te gatshem. Luaj ne nje skuader qe kroson shume per mua: eshte si "buka" ime, une shfrytezoj punen e shokeve." Vleresimet e Inzagit jane te sinqerta, por ai nuk harron as mbeshtetjen e tifozeve: "Nder per tifozet qe na kane duartrokitur gjate hyrjes ne fushe. E kuptuan qe sido qe shkoi, ky eshte nje sezon i madh per Milanin."

Nderkohe, per zborin "axurr" te programuar me 2 dhe 3 maj, trajneri i kombetares, Marcelo Lipi, ka grumbulluar dje 29 lojtare, ku 23 prej tyre do te seleksionohen per listen perfundimtare me 15 maj ne prag te boterorit. Grumbullimi i pare per Semiolin, Tavanon e Gamberinin. Kthehen me "axurret" Markioni, por para se gjithash Filipo Inzagi dhe Kristiano Lukareli. Ne mbrojtje ka hapesire per anesorin e majte te Fiorentines, Paskual, dhe ne mesfushe per Espoziton e Kaljarit. Sic ishte parashikuar, Lipi nuk ka grumbulluar per kete zbor lojtaret e Romes dhe te Interit, qe duhet te luajne te merkuren finalen e pare te Kupes se Italise ne "Olimpiko". Nga keto dy skuadra, kandidate per "axurret" jane Toti, De Rosi, Perrota dhe Materaci.

Ja dhe lista e plote e 29 lojtareve "axurre":
Portiere: Amelia (Livorno), Bufon (Juventus), De Sanktis (Udineze), Peruci (Lacio). Mbrojtes: Barzali (Palermo), Bonera (Parma), Kanavaro (Juventus), Gamberini (Fiorentina), Groso (Palermo), Nesta (Milan), Odo (Lacio), Paskual (Fiorentina), Zakardo (Palermo), Zambrota (Juventus). Mesfushore: Barone (Palermo), Kamoranezi (Juventus), Espozito (Kaljari), Gatuzo (Milan), Liverani (Lacio), Markioni (Parma), Pirlo (Milan), Semioli (Kievo). Sulmues: Del Piero (Juventus), Xhilardino (Milan), Iakuinta (Udineze), Inzagi (Milan), Lukareli (Livorno), Tavano (Empoli), Toni (Fiorentina).

Anceloti: Asgje nuk ka mbaruar
Nderkohe, Karlo Anceloti shijon fitoren kunder Livornos, por realisht shikon mundesine per te fituar titullin, edhe pse siguron se deri ne fund nuk do te kete renie trysnie: "Ne e dime se cfare duhet te bejme, - u shpreh trajneri kuqezi, - pra, duhet te mbajme te hapur kampionatin deri ne sekonden e fundit. Nuk do te jete e lehte te marrim 6 pike, sepse do te shkojme ne Parme, qe eshte jashte rrezikut, dhe ne javen e fundit do te presim Romen qe synon nje vend ne Champions. Ndersa Juvja do te prese Palermon dhe do te shkoje pastaj ne Rexhio Kalabria. Une kam pervojen e skuadrave te ngopura ne fund te kampionatit... Nuk e di se cfare do te beje Juvja, por ne duhet vetem te fitojme." Nga kampionati te merkato, nga Lukareli te zerat nga Spanja per Realin. Anceloti eshte i prere: "Lukareli nuk do te vije te ne, ne i kemi kater sulmues shume te mire. Nese nuk do t'i kishim, do te ishte ndryshe, sepse ai eshte nje lojtar i madh. Spanja? Une s'di me c'te them, une nuk duhet te sqaroj me asgje. Une do te qendroj ketu, kaq. Nese dikush ka ende dyshime, te prese kampionatin e ardhshem dhe do te shohim kush do te ulet ne stolin e Milanit."

Administratori
02-05-2006, 13:49
Tifozet tallen me Sienen: Qesharake!
Erion Abule

Polemika te shumta pas ndeshjes Siena-Juventus. Tre golat e pesuar ne 8 minutat e para nga skuadra e shtepise, kane provokuar inatin e tifozeve toskane, qe kane kundershtuar lojtaret ne fushe, duke uleritur, "qesharake, qesharake." Por trajneri De Kanio mbron te tijte: "Zerat e kesaj jave nuk ndikuan te ne, - siguroi trajneri. - Deklaratat e Arxhilit? Doli kunder klubit, duke marre mbeshtetje te forte nga tifozet.
eshte nje njeri pak i vlefshem."

Gjate gjithe javes kane qarkulluar ato qe Moxhi i cilesoi, "zera tendencioze." Por per te riforcuar dyshimet mbi favoret qe Juventusi mund te merrte ne Siene, per lojtaret e shumte te lidhur me Gea-n, doli ne skene edhe ish-futbollisti sienez, Stefano Arxhili, qe akuzoi dje hapur Moxhin se "eshte ai qe komandon situaten." Tre golat e pesuar per 8 minuta sollen irritimin e tifozeve bardhezinj, qe filluan te shajne lojtaret, pastaj vazhduan me protesta, duke larguar parullat nga stadiumi. Nje atmosfere delikate, qe trajneri De Kanio e komentoi keshtu: "Ishim gati, edhe shume te motivuar e te karikuar, por kete vit na ka ndodhur te ndalojme shpesh, keshtu ndodhi edhe dje. Nese kerkon ta sulmosh Juven, eshte e veshtire te fitosh terren. Polemikat e kesaj jave me shqetesuan si njeri, por nuk ndikuan ne pergatitjen e ndeshjes, sepse e pergatitem ne menyren me te mire, per llogarine tone. Kur zbret ne fushe, secili shikon interesat e veta." Mbi kundershtimin e tifozeve, De Kanio shtoi: "Ne Torino, tifozet e Juves jane te pakenaqur, ne Milano po ashtu. Me perjashtim te Romes e Fiorentines, tifozet ne te gjithe Italine jane te pakenaqur me skuadrat e tyre, nuk di c'te them. Duhet reflektuar ne fushe. Megjithate, eshte normale qe publiku te irritohet me nje humbje 3-0 pas pak minutash." De Kanio u pergjigjet edhe deklaratave te ish-kapitenit te Sienes, Arxhili, qe foli dje per "marreveshje mes toskaneve dhe Juventusit." "Ne janar 2005, kur erdha te Siena, skuadra ishte e parafundit ne renditje, - nenvizoi De Kanio. - Ne kete menyre, me klubin menduam te perforcojme mbrojtjen dhe e beme. Nuk i kerkuam Arxhilit te largohej, ishte zgjedhja e tij. Situatat e tij nuk me prekin aspak."

Materaci: Jam une pergjegjesi
Mancini: eshte kurorezimi i nje momenti "jo"
Pas humbjes rokamboleske ne Empoli, ku nje autogol i Materacit (kthen topin prapa nga 30 metra ne porten e tij, me Toldon e dale nga kuadrati) u dha tri pike vendesve, Roberto Mancini komenton: "Te humbasesh keshtu, eshte kurorezimi i nje momenti "jo". Ka qene vetem nje "demtim" dhe mund te ndodhe, por me mire qe e kuptuam tani, sesa vitin qe vjen. Mund te fitonim qetesisht, por problemi eshte se krijojme shume raste pa konkretizuar. Megjithate, skuadra luajti mire dhe nuk mund te them gje." Per sa i perket autogolit te Materacit ne minuten e 90 te, Mancini shnderrohet ne ironik: "Ishte nje autogol i persosur." Trajneri zikalter i buzeqesh ketij episodi: "Me mire se ashtu, nuk mund te godiste dhe me mire sot (dje), sesa vitin e ardhshem. Championsi? eshte nje mekat nese do te braktisnim shpresat per vendin e dyte perfundimisht, ndonese ishte objektivisht e veshtire te mendonim dy humbje te Milanit. Humbja e djeshme eshte e pamerituar." Ndersa, protagonisti i takimit, Marko Materaci, ndien keqardhje per autogolin e tij: "Nuk kam shume per te thene, e preka topin vertet shume mire dhe kjo tashme ndodhi. Me vjen keq, sepse fale ketij episodi erdhi dhe humbja jone. E gjithe pergjegjesia eshte e imja."

Edhe Xhiacinto Faketi ndien keqardhje per humbjen e zikalterve ne ate menyre ne Empoli: "Me vjen keq para se gjithash per Materacin. Edhe pa humbur, per ne do te ishte serish vend i trete, ndaj nuk do te ndryshonte gje. Ky rezultat nuk ndryshon vleresimet e sezonit zikalter. Mancini ka ende nje vit kontrate dhe do te ecim para. Deklaratat e Parreiras per Adrianon? Shpresoj te jene te verteta, eshte e pabesueshme dhe duke e njohur, lodhem per te besuar qe e paska keshilluar Adrianon per te shkuar te luaje te Real Madridi per te qene i lumtur."

Administratori
02-05-2006, 13:50
Trezege ne histori, Del Piero ne merzi
Erion Abule

Njeri buzeqesh, tjetri merzitet. Njeri shenon, ndersa tjetri zevendesohet gjate lojes me Ibrahimovicin. Dy fytyrat e ndryshme te Juventusit aktual jane Aleks Del Piero dhe David Trezege. Kapiteni duhet se po largohet cdo dite e me shume nga Juvja, ndersa francezi ka hyre ne historine e Juves me 124 gola te shenuar, si golashenuesi me i mire i huaj i klubit. Pas zevendesimit te disate ne kete sezon, te dielen ne Siene, ku ishte protagonist ne aksionin e dy golave te shenuar bardhezi, Del Piero shprehu qarte zemerimin e tij drejt stolit, duke injoruar Kapelon. Marredhenia mes trajnerit dhe lojtarit tashme eshte veshtiresuar dhe "Pinturikioja", pas 13 sezonesh te Juvja, mund te largohet nga Juvja. Ka qene minuta e 74-t, kur Fabio Kapelo vendos te zevendesoje kapitenin, qe e kishte perfshire ne menyre te papritur mes titullareve, me Ibrahimovicin. Duket nje nga stafetat e shumta gjate sezonit te fundit, por Del Piero kete here nuk e ka duruar zevendesimin.

Numri 10 bardhezi gjate ndeshjes ishte protagonist i dy nga tre golat e shenuar, pa arritur dot te gjeje golin vete ne ndeshjen qe afroi "Zonjen e vjeter" ne titullin e 29-te te saj. Ishte autori i pasimit te golit per Trezegene dhe ishte nismetar i kundersulmit per golin e trete te shenuar nga Mutuja, para se te linte terrenin e fushes. Zemerimi i Del Pieros u la pershtypje te menjehershme te gjithe te pranishmeve. eshte larguar nga fusha kokulur dhe per te deshmuar nervat e tendosura ne ato momente, hodhi poshte fanellen qe masazhatori i dorezoi.

Duke kaluar afer Kapelos, te dy nuk folen asnje fjale dhe nuk shkembyen asnje veshtrim. Tashme, marredhenia e tyre, pavaresisht nga deklaratat e kunderta, duket se ka ardhur aty ku s'mban me. Dhe keshtu, pas 13 sezonesh me bardhezinjte, marredhenia e Del Pieros me Juven, qe dukej e pazgjidhshme, duket se ka mberritur ne "fotofinish." Vetem tifozet dhe pronesia bardhezi, qe mund ta lene Kapelon te largohet (zgjidhje pak e mundshme), mund t'i ndryshojne ide kapitenit. Por per momentin duket se Del Piero ka nder mend ta lere Torinon, i merzitur me zevendesimet e shumta, duke u konsideruar nga Kapelo si sulmuesi i trete i organikes juventine.

Nese Del Piero eshte "bomberi" me i mire i historise se Juves, me 193 gola te shenuar, edhe David Trezege s'eshte me pak. Fale atij te shenuar ne Siene, francezi e sheh veten ne kuoten e 124 golave me bardhezinjte, duke u bere golashenuesi me i mire i huaj ne historine e klubit. Davidi ka thyer rekordin absolut te danezit Xhon Hansen.

Nje nga objektivat sezonale te Trezegese u realizua. Ka qene vete francezi jo shume kohe me pare qe pati deklaruar: "Gjeja me e rendesishme eshte Juvja dhe arritja e objektivave, por ne aspektin personal eshte logjike qe me pelqen te kaloj Tonin ne krye te golashenuesve me te mire te Serise A, ndonese ajo qe synoj me shume, eshte te behem golashenuesi me i mire i huaj i ketij klubi te madh. Dua te arrij Xhon Hansenin e te hyj ne historine e klubit." Dhe David Trezegeja ia arriti. Ka ende edhe dy jave per te kaluar danezin e famshem: Palermoja dhe Rexhina, dy kundershtaret e ardhshme te bardhezinjve, jane paralajmeruar. Me 124 golat, ne renditjen absolute te "bombereve" juventine te drejtuar nga Del Piero me 193 gola, gjejme edhe Robi Baxhion, ndersa ne vend te 6-te te renditjes, me 130 gola, eshte Pietro Anastasi. Para Trezegese eshte nje tjeter i huaj, Omar Sivori, me 165 golat e tij, por futbollisti argjentinas eshte natyralizuar ne italian, pasi ka veshur edhe fanellen "axurre." Deri ne kete pike, francezi ka qene shume profilik: ka shenuar 22 gola ne kampionat dhe 6 te tjere ne Champions. Ne fazen e pare shenoi per 9 te diela radhazi, duke iu afruar rekordit te Batistutes me 11 te diela radhazi.

Heronjte e Spanjes karikojne Alen
Ndodhen heronjte e "Spanje '82" ne sallen e nje restoranti te agroturizmit ne Poxhia cenina. "Goli" i fundit, i shenuar nga Paolo Rosi, qe e ka shnderruar oazin e Kezantinos ne nje qender te persosur turistike. Marko Tardeli u dorezon titullin bardhezinjve, me nje perkushtim special per Del Pieron: "Ale ka fituar shume tituj ne kete sezon. Ka fituar tituj shpesh dhe duke u nisur nga stoli, ka shpikur dicka vendimtare. Ai eshte i madh. Ne cdo skuader tjeter do te ishte titullar. Megjithate, ai e pranon kete rol "part-time", pa ngritur zerin dhe pa bere polemika. E dini cfare? Del Pieroja mund te behet nje "pedine" vendimtare ne aspektin e grupit, ne Italine qe do te marre pjese ne Boterorin e Gjermanise. Nje figure simbol si ai ishte Zofi ne Spanje. Sigurisht, Ale s'eshte nje llafazan. Ai ka fituar respektin e te gjitheve."

Edhe Paolo Rosi flet per boterorin: "Shpresoj qe Italia te gjeje Totin. Edhe une si Franceskoja erdha ne Spanje me pak ndeshje te luajtura. E kujtoni? Vija nga nje pezullim i gjate. Toti mund te jete "Pablitoja" i Gjermanise." Fulvio Kolovati ka veshur te dyja fanellat e qytetit te Milanos: "Problemi i Interit eshte se nuk po gjen nje menaxher referues per lojtaret. Ka shume rremuje. Megjithate, ka rendesi te vazhdoje para me Moratin dhe jam dakord qe Masimo vendosi te konfirmoje Mancinin. Tani trajneri duhet te pyese se ke duhet te lere jashte mes Adrianos e Veronit, tashme te pabashkueshem. Une do te hiqja dore nga Veroni. Milani? Ndoshta nuk do te fitoje gje. Por vendi i dyte dhe gjysmefinalja e Championsit jane rezultate te mira. Do te doja qe klubi kuqezi te kishte me shume kuraje me te rinjte."

Administratori
02-05-2006, 13:51
Siena, "kryeqyteti" i polemikave
Erion Abule

Shpetimi i arritur matematikisht me dy jave para kohe, nuk mjafton per t'i dhene buzeqeshjen Sienes. Klubi toskan ka perfunduar ne "syrin e ciklonit" per polemikat dhe dyshimet qe e shoqeruan para dhe pas sfides me Juventusit. Tifozet e kundershtuan rende skuadren, De Kanio ka pohuar largimin dhe me syte e te gjithe Italise drejtuar nga ky ekip, tani edhe "aleanca e shenjte" me "Zonjen" eshte ne dyshim.
eshte nje atmosfere nen trysni te larte ajo qe duket ne Siene, nje dite pas sfides se super-diskutueshme kunder Juves. "Dyshimet" per nje favor te mundshem ndaj skuadres se Kapelos per lojtaret e shumte toskane, te lidhur me Gea-n (agjenci menaxheriale per lojtaret), kane gjetur terren te dukshem ne tre golat e pesuar nga padronet e shtepise ne 8 minutat e para te lojes. Te gjitha keto, por edhe akuzat e ish-kapitenit Arxhili ("Moxhi komandon Gea-n"), provokoi irritimin e publikut sienez. "Te shtunen ne mbremje, dy nga lojtaret tane ishin ne diskoteke ne Arexo, te dehur. Ja, keshtu pergatitet ndeshja me Juven", - akuzojne disa tifoze. Nje nga dy te akuzuarit, i riu Paro nuk pergjigjet, ndersa Portanova kerkon dialog: "Djema, une ndeshjet nuk i shes." Per kete, tifozet bardhezinj filluan te therrisnin pas golit te dyte: "Qesharake, qesharake." Nga ana tjeter, trajneri De Kanio pohon largimin nga skuadra: "Jam une ai qe parapelqej te largohem, ketu nuk kishte kushte per te punuar. Qe nga java e pare me kane shkarkuar me protestat e tyre." Tani, rreth Sienes mbetet nje atmosfere dyshuese qe mund te kete ecuri negative per strategjite e se ardhmes. Ne sezonin e ardhshem, pas shume polemikave, "aleanca e shenjte" me Juventusin, a mund te vazhdoje para? Pyetja eshte e drejte dhe nje ndryshim ne drejtim te klubit do ta ndeshkonte aspektin teknik te padronit De Luka. Por jo para se te saktesonte: "Mos eshte gje "Gea" qe paguan borxhet? Ketu, ne te vertete, parate i jap une, te gjitha te tjerat jane sajesa." Ndoshta, por rikthimi i besimit drejt tifozeve veshtire te kthehet.

Tifozet bardhezinj: Mjaft me me dyshime!
Pas dyshimeve rreth nje favorizimi te mundshem te Sienes ne perballjen ndaj Juves, kane qene vete tifozet juventine qe kane mbrojtur skuadren e tyre: "Cilido rezultat qe do te kishte dale nga "Franki", shkruan Juventus1897.it, do te kishim degjuar komente te adresuara ndaj nesh, ne kuptimin e rezultatit te pilotuar, sepse Siena eshte nje klub mik dhe sepse eshte "Gea". cudi qe nuk flitet asnjehere per miqesi mes Milanit dhe skuadrave te tjera, si me Parmen apo Rexhinen." Tifozet bardhezinj i jane kunderpergjigjur keshtu shtypit te cilesuar, "jashtezakonisht anti juventin." Fakti eshte i vecante, sepse vetem disa jave me pare skuadra ishte kundershtuar rende ne "Dele Alpi" pas skualifikimit nga Championsi ndaj Arsenalit. Mbrojtja e mbeshtetesve vazhdon: "Ndeshja e Sienes eshte shembulli klasik, se si nje mjedis konsiderohet shkencerisht i pergatitur nga media te tilla, jashtezakonisht anti juventine dhe pak te ngjyrosura bardhezi. Per te qene serioz, kjo ndeshje duhej te mbyllej me humbjen e Juves dhe theksojme qe Siena ka marre vetem dy pike ne shtate ndeshjet e fundit, me mbrojtjen me te dobet te kampionatit dhe me numrin me te madh te humbjeve ne shtepi pas Trevizos. Pra, mediat edhe nje here meritojne nje note negative."

Administratori
02-05-2006, 13:52
Materaci, autokritike per autogolin
Sokol Kondi

Marko Materaci ka dashur te shpjegoje autogolin e tij qe i shkaktoi humbjen Interit ne Empoli: "E gjuajta shume keq topin." Mbrojtesi i Interit eshte perpjekur te shpjegoje episodin, ku ai u be protagonist negativ kete te diel ne minutat e fundit te ndeshjes: "Ma zuri kemba shume keq ate top, - ka deklaruar futbollisti per faqen e Interit ne internet. - Me vjen shume keq, sepse e vura ne veshtiresi portierin dhe skuadren. Per fat te keq jane gjera qe ndodhin. eshte e drejte qe kur dikush gabon, t'i marre persiper pergjegjesite e tij. Lereni te qete Hulio Sezarin, sepse ai nuk ka faj fare, ne ate rast gabova vetem une."

Lojtari i ekipit qe drejtohet nga Roberto Mancini ka shpjeguar edhe se cfare ka ndjere kur e ka pare topin ta kapercente portierin: "Desha te groposesha diku, por s'kisha si ta beja. Nese kjo gje duhej te ndodhte medoemos, me mire qe ndodhi te dielen dhe jo ne nje rast me te rendesishem si te merkuren ne mbremje. Per fat te mire, kjo nuk ndryshoi shume gjera per ne. Nese duhet vetem te qeshim me te?

Nga menyra se si ndodhi, ndoshta po, por mua ma ka prishur jashtezakonisht shume humorin, sepse beri qe ta humbisnim ndeshjen. E vetmja brenge qe kam, eshte se nuk kishim kohe te nevojshme ne dispozicion, per t'u perpjekur ta korrigjonim ate gafe fatale qe bera une." Ndersa, per finalen e Kupes se Italise ndaj Romes, futbollisti shtatlarte shtoi: "Roma do te jete shume e vendosur dhe do te perpiqet te hakmarret ndaj nesh per finalen e sezonit te kaluar. Do te luajme ne dy stadiume shume te bukura dhe te mbushura plot me njerez, ku eshte fantastike te luash. Vetem kjo do te mjaftonte per te na dhene stimujt e duhur." Per te perfunduar, i pyetur nese ne kete pike e mendon ndopak boterorin, Materaci e mbylli duke thene: "Tani kemi dy finalet e Kupes se Italise dhe dua te perqendrohem tek ato. Vetem me pas do te filloj te mendoj per Kupen e Botes." Nderkohe, skuadra e Interit eshte stervitur dje ne mengjes ne Apano Xhentile, ne kuader te finales se Kupes se Italise ndaj Romes. Titullaret e ndeshjes ne Empoli kane kryer nje seance clodhese, ndersa pjesa tjeter e lojtareve kane zhvilluar ushtrimet e nxehjes me qarkullimin e topit, prova rezistence specifike, gjuajtje ne porte dhe mini-ndeshje. Dejan Stankovic, Sinisha Mihajllovic dhe Francesko Toldo jane stervitur me shoket, ndersa Huan Sebastian Veron (vrapime ne rere, vrapim ne fushe dhe stervitje teknike me topin), Alvaro Rekoba dhe Kristiano Zaneti (terapi specifike dhe stervitje ne palester) kane kryer nje seance te vecante stervitore. Pierre Uome, i cili ka marre leje per arsye familjare, nuk ishte i pranishem ne stervitje.

Lukareli: Tani jam gati per Interin
Kristiano Lukareli tek Interi? Ndoshta, edhe sepse vete prsoni ne fjale nuk e mohon. Ne fakt, lojtari i Livornos lidhur me kete ceshtje ka thene: "Une dhe Marko Branka (drejtori teknik i Interit) u pershendetem pas ndeshjes Livorno Inter, sepse kemi luajtur bashke ne Lojerat Olimpike ne Atlanta. Nuk flasim shpesh, por jemi takuar.

"Per skuadren zikalter, Lukareli shtoi: "Une mendoj se ne kete moment do te ishte e volitshme te shkoja tek Interi. Nga ekipet e medha eshte ajo qe ka me shume perspektive." Golashenuesi i Livornos e ka justifikuar edhe ecurine e sivjetme te Adrianos me shoke: "Interi ka marre me shume pike se ne sezonin e kaluar ne kampionat, ka shkuar ne finalen e Kupes se Italise dhe ka dale nga Championsi nga nje gol i pesuar ne transferte."

Administratori
02-05-2006, 13:54
Mancini: Lukareli? Mua me pelqen Henri
Sokol Kondi

Autokandidimi i Kristiano Lukarelit si sulmues i Interit nuk e ka kenaqur trajnerin e zikalterve, Roberto Mancini, i cili, edhe pse e ka lojtarin e Livornos ne konsiderate, ka preferenca te tjera per repartin sulmues te sezonit te ardhshem. "Lukareli? Ai eshte paraqitur shume mire ne dy sezonet e fundit, - ka deklaruar trajneri i Interit, - megjithate, me pelqejne Henri dhe Ronaldinjo. Edhe Tavano eshte nje element i shkelqyer". endrra e Kristiano Lukarelit per te kaluar tek Interi, duket se eshte shuar sa hap e mbyll syte. Pasi ai qe duhet ta zgjedhe, duket se s'eshte fort i bindur nga nje hipoteze e tille. Trajneri i Interit, Roberto Mancini, pas humbjes ne Empoli nuk eshte dukur i entuziazmuar nga fjalet e Lukarelit ("Interi eshte zgjedhja ime e pare mes ekipeve te medha"), edhe pse e konsideron nje lojtar te zotin.

"Ne dy vitet e fundit ka qene shume rezultativ, gjithsesi mua me pelqejne Henri dhe Ronaldinjo". Me pak fjale, per ta afruar serish tifozerine zikalter me skuadren, pas tensioneve te javeve te fundit, dhe per te siguruar nje futbollist qe mund te beje diferencen, Mancini do te donte nje emer te madh. Dhe Henri apo Ronaldinjo duket se do te ishin idealet per rastin e Interit, edhe pse s'eshte aspak e lehte t'ua rrembesh Arsenalit apo Barcelones.

Mancini, qe ka edhe nje vit kontrate me klubin milanez, s'eshte dukur shume i bindur as nga ardhja e Tavanos, i cili aktualisht luan tek Empoli. Por, nderkohe, ka nje lojtar qe e bind plotesisht trajnerin e zikalterve: behet fjale per mbrojtesin e Palermos, Fabio Groso, per te cilin ne mes te kesaj jave mund te takohen pronari Morati dhe presidenti i sicilianeve, Zamparini, i cili deshiron ne kembim Pizarron. "Groso eshte lojtari qe po kerkojme, - perfundoi Mancini, ne rolin e tij eshte me siguri nje prej me te mireve".

Administratori
02-05-2006, 13:55
Shevcenko, gabimi dhe me pas pendimi
Sokol Kondi

E ardhmja e Andrei Shevcenkos mund te jete larg Milanit. Ajo qe i ka bere disi te besueshem zerat e merkatos qe prej kohesh citojne faktin se ukrainasi ndodhet ne "shenjestren" e celsit, ka qene mosmarreveshja e se dieles me Ancelotin. Pasi u zevendesua ne sfiden ndaj Livornos, sulmuesi leshoi disa fjale te renda ne drejtim te trajnerit. Shenje e nje nervozizmi qe mund te hape skenare interesante merkatoje, me Abramovicin ne "pole position". Ne minuten e 66-te te takimit, Milani udhehiqte 2 0 ndaj Livornos. Ne ate pike, Anceloti e thirri Shevcenkon ne stol per t'i lene vendin Xhilardinos, por ukrainasit s'i erdhi aspak mire: "cfare dreq zevendesimi eshte ky? Vafsh ne djall..." - kane qene fjalet qe jane mundur te lexohen nga buzet e lojtarit ne castin e zevendesimit. "Por nuk ishin per Ancelotin, nxitoi te saktesonte ai, nese ka nje person, te cilin nuk do te mund ta shaja kurre, ai eshte Anceloti. Trajner Karlon e respektoj shume, eshte tjeter ajo qe lexoni ne buzet e mia, dhe nje tjeter gje ajo qe mendoj dhe them per te. Isha i inatosur, doja te qendroja ne fushe dhe te shenoja, kjo eshte e gjitha." "Nese ka ndonje problem, do te sqarohemi neser (sot) me rinisjen e pergatitjeve, - ka thene trajneri, duke ripare pamjet e filmuara. - Megjithate eshte normale qe nje futbollisti te mos i vije mire te dale nga fusha."

Por qendron fakti se episodi eshte nje tregues i qarte i nervozizmit te Shevcenkos, i cili eshte gjithnje e me i joshur nga sirenat e "bluve". Abramovici, vec per ta sjelle te celsi, eshte i gatshem t'i ofroje nje kontrate pesevjecare me nga 7 milione euro ne sezon: ar i kulluar per nje sulmues qe ne shtator do te mbushe 30 vjec. Pa llogaritur se Sheves nuk do t'i vinte aspak keq te provonte nje tjeter menyre per ta luajtur dhe per ta perjetuar futbollin. Duke u qendruar thashethemeve, duket se ne javet e ardhshme eshte ne program nje takim koke me koke mes lojtarit dhe Galianit, per te diskutuar lidhur me nje rishikim te mundshem te kontrates me klubin kuqezi. Nga ky ballafaqim, klubi milanez do te vendose se c'strategji do te ndjeke: pra, nese do ta "blindoje" nga ndonje sulm i mundshem apo do te pranoje mega-oferten e Abramovicit per te investuar te nje tjeter talent i madh. Por vete Andrei Shevcenko i ka shuar menjehere polemikat qe u celen gjate ndeshjes me Livornon. Ne fakt, lojtari ka nderhyre gjate emisionit "Controcampo" tek "Italia1", per te shpjeguar sjelljen e tij.

Teksa dilte nga fusha, Shevcenko kishte perdorur fjale shume te renda, te cilat, edhe pse s'i ishin drejtuar ne menyre direkte trajnerit, rikthyen ne kujtesen e shumekujt mosmarreveshjet e se kaluares mes lojtarit dhe Ancelotit gjate zevendesimeve. "E kisha me veten, - shpjegoi Shevcenko, - sigurisht qe isha pak nervoz, sepse pata shume raste per shenim dhe nuk arrita t'i konkretizoja. Kemi zhvilluar nje sezon te veshtire dhe jemi te gjithe te lodhur dhe nervoze. Kjo ndeshje ishte shume e rendesishme. Per mua eshte thelbesore ta bej sa me mire punen time, pasi pretendoj shume nga vetja." Shevcenko vijoi: "Pas ndeshjes, une dhe Anceloti nuk folem, sepse nuk kishim ndonje gje per te thene. As qe me shkoi ne mendje se mund te ishte krijuar nje ceshtje e tille. Une e cmoj shume Ancelotin si trajner dhe si njeri. Ne shkojme shume mire dhe s'mund t'i thosha kurre Karlos gjera te tilla."

Anceloti: Une dhe Sheva, serish bashke
Sheva eshte nervoz, sepse ndoshta nuk e kupton se c'do te ndodhe te Milani ne fund te sezonit. Ai ka frike se mos Anceloti largohet, i druhet rikthimit te nje situate si ajo qe ka perjetuar ne vitet e para te Milani. Ukrainasi flet vazhdimisht me trajnerin, marredheniet mes tyre jane te mira dhe ndoshta i takon pikerisht Ancelotit ta analizoje me Shevcenkon te ardhmen, ta garantoje dhe ta binde qe ta ritentojne se bashku fitimin e Championsit. "Sepse une s'do te leviz qe ketu, kjo eshte e sigurt, dhe as ai s'do te largohet", - ka thene Anceloti. Ky ka qene nje tjeter konfirmim besimi ndaj nje lojtari kyc. "Do te flasim kur te rifillojne stervitjet", - tha Anceloti kur i treguan pamjet e filmuara. Por pak me pas, ceshtja u duk se ishte zgjidhur: "Nese Sheva thote qe s'e kishte me mua, nuk kam asnje arsye per te mos e besuar.

Ne fund te ndeshjes i dhame doren njeri-tjetrit, nuk e dija se ishte inatosur. Sa per sezonin e ardhshem, nuk ka asnje mundesi qe une te largohem nga Milani, ndaj une dhe Sheva do te vazhdojme te punojme bashke."

Administratori
02-05-2006, 13:56
Luka Toni: Nuk me demtuan vershellimat
Sokol Kondi

Per Luka Tonin ishte hera e pare qe shkonte ne stadiumin "Barbera" te Palermos si kundeshtar. Fushata e perbere nga vershellima, sharje dhe shume gjera te tjera ndaj golashenuesit vjollce, e kushtezoi ate per sa i takon shenimit te golit. Per tifozet e Palermos, ndeshja e se dieles ishte sfida e vitit, ndeshja qe ndoshta mund t'i jepte nje kuptim sezonit, hakmarrja ndaj mikut qe e tradhtoi, duke pranuar te veshe fanellen vjollce. Tifozet kishin nje vit qe e prisnin, donin t'ia kthenin pasditen ne nje makth te vertete, ne nje ferr, dhe ne fund atmosfera e zjarrte e "Barberes" kushtezoi jo vetem rendimentin e kryegolashenuesit te Serise A, por edhe te te gjithe Fiorentines. "Te them te drejten, me erdhi keq qe me priten ne ate menyre, - ka thene Luka Toni, megjithate, sjellja e publikut nuk me kushtezoi. Nuk ishte nje ndeshje me fat per ne, sikurse deshmon trau qe goditem ne fund te pjeses se pare.

Ndersa Palermo arriti ta shenonte golin, pasi dihet se si shkojne keto pune: nese nuk shenon, do ta pesosh." Lidhur me urrejtjen e tifozeve palermitane, Toni ka shprehur te gjithe habine e tij. "Kjo historia e tradhtise ka nje vit qe vazhdon, - shtoi ai, - eshte e lehte te thuash se ato vershellima ishin mosmirenjohese, mendoj se faji per krijimin e kesaj situata eshte i te gjitheve. Mendoj se dikujt i ka leverdisur qe te shkruhen gjera te paverteta per mua. Kur lexova disa parulla te caktuara, me erdhi per te qeshur, por tanime gjithcka ka kaluar." Sulmuesi perfundoi duke thene per ndeshjen: "E flakem tutje barazimin, patem disa raste te mira. Per fatin tone te mire, Roma nuk fitoi, keshtu qe jemi ende ne valle per Championsin, qe vlen sa nje titull per ne. Zamparini? Ne fillim nuk thoshte se ishte penduar qe me shiti, por ndoshta 28 golat qe kam shenuar, e bene te ndryshonte mendim."

Perfundon sezoni per Jap Stamin
Jap Stam, pasi u detyrua ta braktiste fushen ne minuten e 41-te te takimit ndaj Livornos, u shoqerua ne spital nga mjeku i Milanit, Masimiliano Sala, per nje kontroll qe nxori ne pah demtimin e ligamentit akromionkkalvear te shpatulles se djathte. Prognoza do te vleresohet ne ditet e ardhshme, por sezoni i holandezit ka perfunduar. Vitin e ardhshem, Stami do te luaje me fanellen e Ajaksit dhe keshtu qe te dielen e mbylli aventuren e tij italiane pas 3 sezonesh te Lacio dhe 2 te Milani.

Roma, Spaleti i zemeruar me barazimin
Luciano Spaleti e komenton disi i hidheruar barazimin rokambolesk me Kievon ne "Bentegodi." "Humbem nje rast te shkelqyer, - tha trajneri verdhekuq, duke pare qe Fiorentina humbi ne Palermo. - Sa here qe lejojme hapesira, te tjeret jane gati t'i shfrytezojne, ndersa ne duhet te rregullojme ende dicka. Kur shenon kater gola jashte fushe dhe nuk shenon, eshte shenje qe dicka e kemi humbur rruges. Por, nese Roma do te ishte e lodhur, nuk do te kishte shume raste per gol ndaj nje kundershtari te forte. Jam disi i zemeruar qe humbem tri pike. Championsi? Duhet te luajme mire, ne respekt te futbollit dhe te publikut, gjithsesi besojme."

Flaki: E festova rinovimin me gol
Francesko Flaki kishte vetem pak qe e kishte rinovuar edhe per dy vite te tjera kontraten me Sampdorian dhe me golin qe i shenoi Udinezes kete te diel, e festoi me se miri kete ngjarje. "Nuk e imagjinoj dot veten me nje tjeter fanelle dhe keshtu qe ndihem i lumtur qe mora kete vendim. Sivjet mund te na kishte shkuar edhe me keq, pasi te gjithe kemi bere gabime, ne ne fushe dhe klubi jashte saj. Tani qe e kemi siguruar matematikisht qendrimin ne kategori, duhet te nxjerrim mesime nga pervojat negative, per te ndertuar nje Sampdoria te madhe ne sezonin e ardhshem."

Christian
23-04-2007, 15:11
Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia Inter Campione D'italia

shtrunf
27-04-2007, 22:40
Inter Kampione Olle-olle-olle-olle
Ekipi Ma I Fort

Christian
13-05-2007, 22:42
Sot u zhvilluan ndeshjet e javes se 36-te te Serise A. Ja rezultatet:

Ascoli-Palermo 3-2
Catania-Milan 1-1
Fiorentina-Cagliari 1-0
Inter-Lazio 4-3
Livorno-Sampdoria 1-0
Parma-Messina 4-1
Reggina-Chievo 1-1
Roma-Torino 0-1
Siena-Empoli 2-0
Udinese-Atalanta 2-3

Kur kane mbetur edhe dy jave nga perfundimi, gjithcka duket e mbyllur, luftohet ende per 2 vendet e Kupes UEFA (ne gare Fiorentina, Empoli, Palermo, Atalanta) dhe per te qendruar ne Serine A (Messina e Ascoli e kane siguruar renien ne B, ndersa ekipet nga Livorno deri tek Chievo jane ne lufte).
Ja renditja:

1 INTER 93 - Campione D'Italia
2 Roma 72 Champions League
3 Milan 61* Preliminary Champions League
4 Lazio 61* Preliminary Champions League
5 Fiorentina 54*
6 Empoli 53
7 Palermo 52
8 Atalanta 49
9 Sampdoria 46
10 Udinese 43
11 Livorno 39
12 Torino 39
13 Parma 38
14 Catania 38
15 Siena 37*
16 Cagliari 37
17 Reggina 36*
18 Chievo 36
19 Messina 25 Serie B
20 Ascoli 24 - Serie B

* = skuadra te penalizuara (Milan -8, Fiorentina -15, Siena -1, Reggina -11, Lazio -3)


Ja edhe ndeshjet e Javes se 37-te, e parafundit (E diel 20 Maj, ora 15:00):

Sampdoria-Catania
Lazio-Parma
Chievo-Ascoli
Messina-Fiorentina
Milan-Udinese (te shtunen 19 Maj ora 18:00, per efekt te finales Champions)
Palermo-Siena
Empoli-Reggina
Torino-Livorno
Atalanta-Inter
Cagliari-Roma

Christian
20-05-2007, 17:36
Sot u zhvilluan ndeshjet e javes se 37-te te Serise A, e parafundit. Ja rezultatet:

Sampdoria-Catania 1-0
Lazio-Parma 0-0
Chievo-Ascoli 1-0
Messina-Fiorentina 2-2
Milan-Udinese 2-3
Palermo-Siena 2-1
Empoli-Reggina 3-3
Torino-Livorno 0-0
Atalanta-Inter 1-1
Cagliari-Roma 3-2

Mbetet tashme edhe nje jave nga perfundimi i ketij sezoni. Cdo gje e zgjidhur, mbetet per t'u percaktuar vetem skuadra e trete qe do te shoqeroje Messinen dhe Ascolin ne Serine B. Ne lufte jane Chievo, Parma, Catania, Reggina dhe Siena. Ja renditja:

1 INTER 94 - Campione D'Italia
2 Roma 72 Champions League
3 Lazio 62* Preliminary Champions League
4 Milan 61* Preliminary Champions League
5 Fiorentina 55* UEFA Cup
6 Palermo 55 UEFA Cup
7 Empoli 54 UEFA Cup
8 Atalanta 50
9 Sampdoria 49
10 Udinese 46
11 Livorno 40
12 Torino 40
13 Cagliari 40
14 Chievo 39
15 Parma 39
16 Catania 38
17 Reggina 37*
18 Siena 37*
19 Messina 26 Serie B
20 Ascoli 24 Serie B

* = skuadra te penalizuara (Milan -8, Fiorentina -15, Siena -1, Reggina -11, Lazio -3)

Ja edhe ndeshjet e Javes se 38-te te Serise A, e fundit (E diel 27 Maj, Ora 15:00)

Ascoli - Cagliari
Catania - Chievo
Fiorentina - Sampdoria
Inter - Torino
Livorno - Atalanta
Parma - Empoli
Reggina - Milan
Roma - Messina
Siena - Lazio
Udinese - Palermo

Christian
27-05-2007, 19:45
Sot u zhvilluan ndeshjet e javes se 38-te dhe te fundit te Serise A. Ja rezultatet:

Ascoli - Cagliari 2-1
Catania - Chievo 2-0
Fiorentina - Sampdoria 5-1
Inter - Torino 3-0
Livorno - Atalanta 4-1
Parma - Empoli 3-1
Reggina - Milan 2-0
Roma - Messina 4-3
Siena - Lazio 2-1
Udinese - Palermo 1-2

Ne baze te rezultateve te javes se fundit, percaktohet edhe dilema e fundit: do te jete Chievo qe do te shoqeroje Ascolin dhe Messinen per ne Serine B sezonin e ardhshem. Ekipi veronez humbi perballjen direkte me Catanian duke u larguar pas 6 sezonesh nga kategoria superiore. Ja renditja dhe verdiktet definitive:

1 INTER 97 - Campione D'Italia
2 Roma 75 - Champions League
3 Lazio 62* - Preliminary Champions League
4 Milan 61* - Champions League
5 Fiorentina 58* - UEFA Cup
6 Palermo 58 - UEFA Cup
7 Empoli 54 - UEFA Cup
8 Atalanta 50
9 Sampdoria 49 - Intertoto Cup
10 Udinese 46
11 Livorno 43
12 Parma 42
13 Catania 41
14 Reggina 40*
15 Siena 40*
16 Cagliari 40
17 Torino 40
18 Chievo 39 - Serie B
19 Ascoli 27 - Serie B
20 Messina 26 - Serie B

* = skuadra te penalizuara (Lazio -3, Milan -8, Fiorentina -15, Reggina -11, Siena -1)

Fitojne te drejten per te luajtur ne Serine A sezonin e ardhshem:
Juventus, Napoli, Genoa

Kjo teme mbyllet ketu. Ju falenderojme dhe ju mirepresim ne diskutime te tjera!

Christian
16-09-2007, 12:40
Pas barazimit te turpshem te Milanit dje ne Siena (1-1 ne minutat shtese) dhe atij pa gola mes Lazios dhe Empolit, zhvillohen sot ndeshjet e tjera te Javes se 3-te te Serise A:

Fiorentina - Atalanta
Genoa - Livorno
Inter - Catania
Juventus - Udinese
Napoli - Sampdoria
Palermo - Torino
Reggina - Roma
Parma - Cagliari

BessiMIX
01-05-2008, 17:25
Inter do ta ket te 16 sosh.

TinaHG08
14-05-2008, 17:50
inter........ :rolleyes: