PDA

Versioni Origjinal : Fakte dhe arritje ne mjeksiAdministratori
15-08-2002, 02:39
Operacion i suksesshem

Ne nje procedure te rrezikshme qe zgjati 22 ore, nje grup prej 50 kirurgesh ne Kaliforni ndane binjaket nje vjecare nga Guatemala qe ishin te bashkuara ne koke. Tre ore pasi u larguan nga salla e operacionit, njeren nga vajzat e kthyen perseri aty pasi kishte hemoragji ne tru, nje gjendje serioze por e kurueshme. Neurokirurget ne spitalin e femijeve Mattel ne Los Angeles e fulluan operacionin e komplikuar ne oren 8 te mengjesit te henen dhe perfunduan dje ne oren 6 te megjesit. Mjeku Houman Hemmati e quajti momentin e ndarjes se vajzave nje mrekulli.
"U rrenqethem nga emocionet. Kameramanet, kirurget, infermieret, studentet, te gjithe ne, ata qe kishin bere miliona operacione dhe ata qe shikonin per here te pare. Disa qanin te tjeret qeshnim nga gezimi. Filluam te duartrokisnim dhe te bertisnim."Pjesa me e rrezikshme e operacionit 22 oresh ishte ndarja e venave qe bashkonin kokat e binjakeve.
DR. Hemmati: "Kirurget kryen nje procedure te veshtire duke u perpjekur te identifikonin cdo vene gjaku, te gjenin cila i takonte seciles foshnje dhe nje nga nje ti vendosnin ato ku duhej dhe ti testonin. U desh shume kohe por perfundimisht doli me sukses."
Ridrejtimi i rrjedhes se gjakut per ne trurin e seciles foshnje sillte me vete rrezikun e nje hemoragjie cerebrale. Me pas u be operacioni plastik per te zgjatur skalpin e seciles foshnje qe te mund te mbulohej pjesa e trurit ku kishin qene kokat te bashkuara. Te dy binjakeve do tu duhet te bejne operacione te tjera per te ristrukturuar formen e kokes.Vajzat, lindur ne nje fshat te Guatemales, ishin te bashkuara ne pjesen e siperme te kokes ne drejtime te kunderta. Raste te tilla ndodhin me pak se 1 ne 2 milion e gjysem lindje. Nje grup jo fitimprures qe ndihmon sherimin e femijeve i solli motrat ne Shtetet e Bashkuara dhe spitali dhuroi sherbimin e tij per operacionin qe kushton 1 milion e gjysem dollare.

Ilac i ri kunder depresionit

Agjencia amerikane e ushqimeve dhe ilaceve miratoi perdorimin e nje ilaci te ri per trajtimin e depresionit. Ilaci quhet Leksapro. Ai eshte provuar si shume me i dobishem dhe dy here me i fuqishem sesa ilaci i deritanishem Celeksa. Rezultatet e ilacit te ri fillojne te vihen re qe ne javen e pare te perdorimit. Ne provat klinike, Leksapro ka treguar se eshte ne gjendje te largoje shpejte simptomat e depresionit, efektet anesore te tij jane shume te pakta, dhe ka shume pak mundesi te hyje ne reaksion me ilace te tjera. Miratimi i ketij ilaci ndihmon per zgjidhjen e ceshtjeve qe lidhen me trajtimin e depresionit, perfshi efektet e renda anesore te ilaceve te deritanishme. Gjate provave doli se doza fillestare prej 10 miligram Leksapro ne dite eshte po aq efektive sa nje doze me ilacin Celeksa prej 40 miligramesh ne dite. Gjithashtu, shume paciente qe iu nenshtruan kures me Leksapro me 10 miligram ne dite treguan shenja te medha permiresimi te depresionit qe ne javen e pare ose te dyte te kures.

***************************************
Autizmi, semundje qe prek aftesine e femijeve per te komunikuar. Autizmi prek zakonisht femijet dhe gjate pak vjeteve te fundit numri i femijeve te diagnostikuar me Autizem ne Shtetet e Bashkuara eshte rritur dukshem. Mjeket ende nuk jane ne gjendje te shpjegojne arsyet e shtimit te ketyre rasteve.Sean G. ishte nje femije i shendetshem, por nje mengjes gjendja e tij papritur ndryshoi. Ai pushoi se reaguari dhe nuk njihte asnjeri, madje as nenen e tij. Ai u diagnostikua me Autizem; crregullim nervor qe e beri Seanin letargjik, te pa ndjeshem ndaj zerave, dhe te shkeputur nga bota e jashtme. Dhe ky rast nuk eshte i vetem.Ne komunen Laudon te Virxhinias, 10 vjet me pare, ne shkollat publike kishte 4 femije me autizm, sot numri i tyre ka arritur ne 181. Shpenzimet per arsimimin e femijeve me autizem jane dy here me te larta se sa per femijet e zakonshem. Zyrtarja e arsimit Charlotte Crane thote se shtimi i numrit te femijeve me autizem, do te perbeje nje sfide serioze per sistemin arsimor.
Ekzistojne mendime te ndryshme mbi shkaqet per shtimin e rasteve me kete semundje dhe trajtimit te saj. Nderkohe, shkenca e mjekesise ende nuk kane mundur te thone fjalen e fundit mbi kete semundje, disa prinder perdorin menyra te ndryshme ne kerkim te nje kure per femijet e tyre me autizem.
Ata perdorin metoda te paprovuara klinikisht, sic jane dieta te posacme ushqimore, vitamina, ilace eksperimentale apo teknika te ndryshme terapike. Ne ndonje rast gjendja e te semurit eshte permiresuar, por ne pergjithesi shume femije kane pesuar shume pak ose aspak permiresim.

*********************************
Beverly W. vuan nga reumatizma. Ajo merr 7 lloj ilacesh qe kushtojne mbi 300 dollare ne muaj. Kjo eshte nje shume e madhe kete dhe pensioniste te tjere me pensione te ulta. Per ketet kategori njerezish shteti ka nje program ndihmash i quajtur Medicaid; burimi i vetem i kujdesit shendetsor per pensionistet amerikane.Sipas nje studimi te koheve te fundit, pensionistet ne Teksas e ne shtete te tjera shpenzojne cdo muaj mesatarisht mbi 100 dollare per ilace. Por nje program i ri i miratuar kohet e fundit i ndihmon pensionistet te blejne ilace me cmime me te ulta. Gjithashtu, shume firma farmaceutike ofrojne ilace me cmime te lira ose falas per mijera pensioniste qe kualifikohen per kete ndihme.

*************************************
Nje oficer policie nga shteti Georgia ka tani dy veshka te transplantuara. Ai morri keto dite veshken e dyte, nje dhurate qe i shpetoi jeten. Mjeket thone se operacioni duket se ka dale me sukses.Scott Floyd ka vuajtur nga veshkat qe prej 20 vjetesh. 14 vjet me pare gjendja we tij u keqesua dhe nena e tij i dhuroi nje veshke. Me nje veshke te huaj dhe me nje veshke te veten Scott kaloi 6 vjet pa ndonje problem. Por para pak muajsh veshka e tij u be shume keq dhe mjeket thane se edhe ajo duhej zevendesuar. Kete here doli vullnetar Mike Shackleford, shok i ngushte qe nga femijeria. Qe te dy e ndjejne veten mire.

**************************************
Kerkimet e reja tregojne se perfshirja e rregullt e perimeve ne dieten ushqimore mund te ndihmoje ne parandalimin e semundjes se Alcajmerit dhe kjo per arsye se keto ushqime jane te pasura me vitamine E. Por ne studimin e botuar keto dite ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise, jepen te dhenat me te qarta te nje lidhjeje midis kesaj vitamine dhe Alcajmerit. Studimi u krye per te pare ne se marrja e ushqimeve antioksiduese mund te pakesoje rrezikun e prekjes nga semundja. Shkencetaret vezhguan 815 persona mbi 65 vjec, qe nuk kishin ndonje shenje te semundjes. Gjate studimit, pjesmarresve iu bene pyetje rreth llojit te ushqimeve qe merrnin.
Pas afro 4 vjetesh pjesmarresit ne studim iu nenshtruan nje ekzaminimi mjekesor dhe 131 prej tyre u diagnostikuan me semundjen e Alcajmerit. Shumica e tyre i perkisnin grupit qe nuk perdornin rregullisht perime ne dieten e tyre ushqimore. Nder ushqime te pasura me vitamine E jane drithrat, nenprodhimet e tyre, perimet, arrat, bajamet, farerat e ndryshme dhe vaji i ullirit.

****************************************
Akunpuktura eshte nje shkence ekzakte e njohur vetem nga ata qe kane mesuar rreth ketij arti te lashte. Akunpuktura qe do te thote pike shtypjeje, bazohet ne parimin se trupi permban ngarkesa elektrike pozitive dhe negative qe jane te lidhura me njera tjetren. Ushtrimi i shtypjes mbi keto pika ndihmon ne lehtesimin e dhimbjeve dhe perteritjen e energjise ne pjeset perkatese te trupit. Tani nepermejt nje paisjeje te re celuloide mjeket jane ne gjendje te percaktonjne pikat e ndjeshmerise trupore. Midis te tjerash, akunpunktura perdoret edhe kunder urise, por efektet mund te jene te perkoheshme. Gjithashtu, ekspertet thone se personat me dhimbje te medha duhet pa tjeter te keshillohen me mjeket. Akunpuktura, thone ata nuk rekomandohet per mjekimin e njerezve qe kane tumor ne tru, as per ata me semundje neurologjike, dhe as per grate shtatzana.

******************************************
Kombet e Bashkuara paralajmeruan javen e kaluar se epidemia e Sides ndodhet ne fazat e saj fillestare dhe gjate 20 vjeteve te ardheshme prej saj mund te vdesin rreth 70 milione vete, ndersa virusi vazhdon te perhapet me tej Azi e ne Evropen Lindore. Prej kohesh eshte folur mbi krijimin e nje vaksine, sado pak te efekteshme. Por disa parashikime ne te kaluaren qe nje vaksine e tille do te ishte gati brenda pak vitesh jane shoqeruar me optimizem te tepruar. Megjithate, firma amerikane Vaxgen njoftoi javen e kaluar se eshte duke punuar per nje vaksine kunder Sides. Rezulatet e provave te para me vaksinen e re priten aty nga viti i ardhshem dhe nese provat dalin me suskes, vaksina do te jete gati brenda vitit 2005. Nuk eshte e sigurt ne se vaksina e re kunder Sides do te jete 100 perqind e efekteshme. Por ekspertet thone se edhe nje mbrojtje e pjeseshme do te ndihmonte ne shpetimin e jetes se miliona njerezve, Ardita. Gjate konferences mbi Siden ne Barcelone u duk se njerezit jane te pakenaqur me perpjekjet e deri tanishme, vecanerisht te vendeve te zhvilluara. Ata mendojne se keto perpjekje jane teper te pamjaftueshme.

******************************************
Dy vajza binjake te lindura te bashkuara u derguan javen e kaluar nga nje fshat i thelle malor ne veri te Peruse per ne kryeqytetin Lima, ku mjeket do te studiojne mundesine e ndarjes se tyre. Mjeku pediater Aldo Manrique, qe kujdeset per to thote se dy foshnjet jane te bashkuara ne gjoks dhe ne bark. Secila prej tyre ka zemren dhe mushkrite e veta, por zorret duket se i kane te perbashketa. Dy binjaket mbahen tani ne nje inkubator ne spitalin e femijeve ne Lima. Mjeket thone se po studiojne nese ekziston mundesia e kryerjes se nje operacioni per shkeputjen, pa rrezikuar jeten e tyre.

Administratori
22-08-2002, 00:49
Ilaci Diovan per trajtimin e presionit te larte te gjakut tani mund te perdoret edhe ne trajtimin e semundjeve te zemres. Sipas te dhenave, Ilaci Diovan ul rastet e vdekshmerise ne 41 perqind tek te semuret nga zemra. Semundjet e zemres perbejne nje problem te madh shendetsor ne Shtetet e Bashkuara. cdo dite 1500 amerikane diagnostikohen me semundje te zemres.

*******************************************
Njerezit kane nje numer tiparesh te perbashketa me majmunin, por ata ndahen nga njeri tjetri edhe nga disa karakteristika kyce, nje prej te cilave eshte aftesia per te folur. Ne fakt, shume shkencetare besojne se te folurit ka qene nje nga parakushtet per zhvillimin e kultures njerezore. Megjithate, si dhe kur u zhvillua gjuha askush nuk mund te thote gje me saktesi. Por rezultatet e nje studimi botur keto dite ne revisten Nature mund te ndihmoje ne zgjidhjen e ketij misteri. Shkencetaret thone se kane zbuluar nje ndryshim te thelle midis variantit njerezor te gjenit i njohur si FOKSP2 qe lidhet me te folurin dhe variantet e gjetura tek majmunet. Ky ndryshim, thone ata, tregon se gjeni FOKSP2 ka qene objekt seleksionimi natyror gjate procesit te evolucionit qe i dha mundesi njeriut te kontrolloje levizjet e gojes dhe laringut, nje aftesi qe majmuneve u mungon. Shkencetaret thone se ky proces mund te kete filluar 200 mije vjet me pare, afersisht ne kohen e shfaqjes per here te pare te njeriut me tiparet anatomike qe ka sot.

*******************************************
Shkencetaret zberthejne kodin gjenetik te malaries...

Shkencetaret duke punuar ne 10 vende kane arritur te zberthejne kodin gjenetik te formes me vdekjeprurese te parazitit qe shkakton semundjen e malaries dhe te mushkonjes qe perhap semundjen. Rezultati i kesaj pune paralele kerkimore u botua dje njekohesisht nga gazeta britanike "Natyra" dhe revista amerikane "Shkenca".

Organizata Boterore e Shendetesise e quan kete zbulim "nje pike-kthese" per shendetin publik, qe mund te ndihmoje per prodhimin e insekticideve te reja dhe ilaceve te reja. Cdo vit, nga malaria gjejne vdekjen mbi 3 milione njerez, shumica ne Afrike. Ky zbulim behet ne nje kohe kur paraziti qe shkakton malarien, po behet gjithnje e me rezistent ndaj ilaceve e eshte perhapur edhe ne rajone ku ishte zhdukur prej vitesh, sic ishte nje rast i fundit ne shtetin e Virxhinias ne Amerike.

*******************************************
Mjekesi Hemoragjia Cerebrale dhe Menyrat e Trajtimit

Studim mbi njohjen e menyrave e reja per trajtimin e hemoriagjise cerebrale ...

Hemorigja cerebrale eshte nje nga shkaktaret kryesore te vdekjeve dhe pafatesive. Por ne c'menyre mund te parandalohet kjo semundje. Per pergjigjen e kesaj pyetje jane zhvilluar nje seri studimesh. dhe shume prej tyre rekomandojne ilace te ndryshme. Por pyetja qe tani shtrohet eshte se sa njihen keto ilace e menyra te reja nga personeli mjekesor ne klinika e spitale. Ne kete kuader, kohet e fundit u botua nje analize shkencore e cila merr ne shqyrtim mbi 400 studime te kryera mbi hemoragjine cerebrale.

Perfundimet e analizes lene te kuptohet se personat e prekur nga hemoragjia cerebrale nuk kane qene ne gjendje te marrin trajtimin e duhur mjeksor, pasi ne shume raste personeli mjekesor nuk ka dijeni rreth menyrave te reja te efekteshme per trajtimin e kesaj semundjeje.

Shkencetaret shqyrtuan me kujdes afro 400 raste me hemoragji cerebrale dhe vune re se ne disa klinika pacienteve te moshuar u ishin mohuar ilace kunder koagulimit te gjakut qe jane provuar si parandalues te efektshem te hemoragjise cerebrale tek personat qe vuajne nga aritmia e zemres. Keto ilace nuk u jepeshin te moshuarve pasi personeli mjekesor shqetesohej se ilaci mund te shkaktonte hemoragji nese pacienti padashje rrezohej.

Por kerkimet e hereshme kane treguar se ky lloj trajtimi nuk shkakton asnje problem tek te moshuarit. Ekspertet thone se te kesh ilacin e te mos dish ta perdoresh eshte njesoj si te mos e kesh, prandaj u bejne thirrje mjekeve dhe te gjithe personeleve mjekesore qe t'u kushtojne me shume vemendje arritjeve te reja ne kete fushe e t'i vene ato ne zbatim.

************************************

Shitja e organeve demton shendetin dhe financat

Disa njerez mendojne se shitja e organeve, sic jane veshkat mund t'i ndihmojne ata te dalin nga varferia. Ne nje studim te koheve te fundit u morren ne shqyrtim 300 persona nga India, cdo njeri prej te cileve kishte shitur nje veshke. Per nje veshke te shitur ata kishin fituar 1 mije dollare, shume jo e vogel ne nje vend te varfer.

Doktor David Rotham prane universitet Columbia te New Yorkut studioi gjendjen e ketyre pacienteve. Grupi i tij i punes vuri re se 6 vjet, pas operacionit, te ardhurat financiare te tyre rane me 1 te treten. 79 perqind e tyre thane se jane penduar per kete operacion nuk do t'i rekomandonin askujt per te shitur ndonje organ te trupit.

Ne shume vende, shitja-blerja e organeve eshte e ndaluar me ligj, por nga deshperimi per para apo shendet shume njerez shtyhen ne kete veprim. Ne Shtetet e Bashkuara ndalohet me ligj blerja e nje veshke te personit qe eshte gjalle.

******************************************

Trajtimi i simptomave te hereshme mund te parandaloje Alcajmerin

Kur flitet rreth semundje se Alcajmerit, shumekujt i vjen ne mend nje njeri i humbur, i shkeputur nga realiteti, dhe qe nuk mban mend asgje.. Por ky skenar eshte zakonisht pjese e shkalles me te rende te semundjes.

Ne nje studim botuar keto dite ne revisten e shoqates amerikane te mjekesises thuhet se para simptomave te renda, Alcajmeri shfaqet me shenja te lehta, te cilat po te trajtohen qe ne fillim, mund te shmangin semundjen. Autoret e studimit morren ne shqyrtim qindra paciente te moshuar qe vuajne nga Alcajmeri. Ata vune re se para shfaqjes se plote te semundjes, 75 perqind e pacienteve kishin treguar shenja neuro psiqiatrike si depresion, halucinacion, nervozizem dhe ankth. Autoret e studimit prane qendres mjekesore John Hopkins ne Maryland thone se njerzet perqendrohen aq shume ne idene se Alcajmeri shkakton humbjen e kujteses, saqe nuk vene re se sipmtomat e tjera neuro psiqiatrike qe shfaqen fare hapur.

Doktor Konstantine Lyketos, qe kryesoi studimin, thote se keto simptoma mund te trajtohen me ilace, terapi e ushtrime fizike, dhe sa me shpejt qe fillon trajtimi i tyre aq me i mundshem behet parandalimi i Alcajmerit.

Administratori
19-11-2002, 03:13
Semundjet infektive si Tuberkulozi e Malaria po behen gjithnje e me rezistente ndaj antibiotikeve. Afro 14 milione vete ndeshen cdo vit semundje infektive dhe shtimi i rastave te vdekjeve nga semundje te tilla dikur te sherueshme, ka shkaktuar shqetesim mes shkencetareve. Qendresa e organizmit ndaj ilaceve cilesohet nga mjeket si skenari me i keq me te cilin ata kurre nuk deshirojne te ndeshen. Por fatkeqesisht, realiteti eshte ndryshe. Organizmi vazhdon te behet gjithnje e me rezistent ndaj ilaceve dhe sipas shkencetarit Philip Jenkins, kjo ndodh per arsye te perdorimit pa vend te antibiotikeve. Dihet se antibiotiket jane te paefektshem ndaj semundjeve virusale sic jane gripi e te ftohurit e zakonshem. Prandaj kur per keto semundje jepen antibiotike, shkaktohen dy deme; se pari semundja nuk luftohet dhe se dyte nxitet qendresa e baktereve. Por shkencetaret thone se shkaqe te tjera te rritjes se rezistences se organizmit ndaj antibiotikeve jane edhe kushtet e keqia higjenike, mjedisi i ndotur. Gjithashtu ata thone se per luftimin e semundjeve ne radhe te pare nevojiten mjeke, numri i te cileve ne disa rajone eshte shume i paket. Gjate konferences mbi shendetin global qe u zhjvillua keto dite ne Washington, shkencetaret u bene thirrje njerezve ne vendet ne zhvillim qe te kujdesen me shume per shendetin e tyre, pasi masat parandaluese thone ata jane shume me pak te kushtueshem se kurimi.

ILAc I RI KUNDeR HEPATIT C Te semuret me hepatit C tashme kane nje tjeter mundesi kurimi nga kjo semundje e rrezikeshme. Ilaci i ri quhet Pegasys dhe jepet me ane te inxheksionit nje here ne jave. Keto dite Ilaci u miratua per perdorim nga agjencia federale e ilaceve. Firma farmaceutike Hofman Ja Rouche njoftoi se ilaci Pegasys do t'u jepet falas per 3 muaj 15 mije pacientet te pare.

MBIPESHA TRUPORE KRIZe PeR SHeNDETIN PUBLIK Qendra Amerikane per Kontrollin e Semundjeve ben te ditur se mbi pesha trupore po behet gjithnje e me shume nje problem shqetesues per shendetin e amerikaneve. Sipas nje studimi botuar ne revisten Jama, nga mbi pesha preken thuajse te gjitha moshat dhe racat, por ky problem shfaqet me shume mes te rinjeve afrikano amerikane e meksikano amerikane deh tek grate zezake te moshes mbi 40 vjec. Mjeket besojne se mbi pesha trupore duhet trajtuar si krize e shendetit publik, pasi kjo con ne nje sere semundjesh perfshi diabetin, semundje te zemres, tension te larte dhe hemoragji cerebrale.

**************************************
Mjekesi Ngritjepeshat dhe Semundjet e Zemres

Sipas eksperteve, 30 minuta ne dite ushtrime fizike si ecje ose vrapim i lehte mund te pakesojne dukshem rrezikun e prekjes nga semundje te zemres.

Por nje studim botuar keto dite lete kuptohet se per te patur nje zemer te shendoshe nevojiten me shume se sa ushtrime te thjeshta fizike.

Dihet se ngritje peshat ndihmojne ne formimin e muskujve, por te dhenat e reja thone se nje prej muskujve qe perfiton nga ky sport eshte edhe zemra. Sipas nje studimi botuar ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise, ngritja e peshave pakesone rrezikun e prekjes nga semundje te zemres duke ulur nivelin e kolesterines se keqe, nivelin e yndyrnave, si dhe ndihmon organizmin te asimiloje sheqernat. Te gjitha keto jane kushte per nje zemer te shendoshe.

Shkencetaret prane qendres Harvard shqyrtuan per 12 vjet te dhenat mjekesore te mbi 40 mije personave. Ata vune re se personat qe bejne 30 minuta ne dite ushtrime te thjeshta fizike si ecje apo vrapim te lehte, ulin rrezikun e prekjes nga semundjet e zemres, por ata qe kryejne ushtrime e intensive, sic jane ngritja e peshave, e ulin kete rrezik akoma me shume.

Nderhyrja Kirurgjike me e Efekteshme dhe me pak e Kushtueshme.

Angioplastija dhe nderhyrje te tjera kirigjike tek te semuret nga zemra kane treguar se jane me te efekteshme sesa trajtimi konservativ, me ilace e terapi te ndryshme.

Por me shtimin e kostos se kujdesit shendetsor shtrohet edhe pyetja: A eshte ne gjendje shoqeria t'i perballoje shpenzime per nderhyrje te tilla kirurgjike per cdo pacient?.

Nje studim i botuar ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise i pergjigjet pozitivisht kesaj pyetje. Ne studim thuhet se ne plan afatgjate, trajtimi me metoda kirugjike eshte me pak i kushtueshem sesa trajtimi konservativ, po te kihet parasysh se gjate trajtimit konservativ te semurit i duhet te shtrohet disa here ne sapital, dhe kjo ndikon ne shtimin e shpenzimeve te pergjitheshme.


Truri i nje Vrasesi Serial

Ky eshte Joel Rifking, pergjegjes per 17 vrasje ne New York nga viti 1989-1994. Tani ai kryen denimin me burgim te perjetshem. "Nuk e di pse i kreva vrasjet, thote ai, ndoshta trurin e kam te demtuar, thote Rifkin."

Te njejten pyetje bejne edhe shkencetaret. Duke perdorur tekniken e skanimit qe u lejon atyre te vrojtojne trurin me imtesi, shkencetaret thone se ne trurin e personave qe kane kryer krime me dhune ata shohin shume gjera te ngjashme. Truri i nje personi normal tregon aktivitet ne pjesen ballore te trurit, ndersa tek vrasesit kjo pjese e trurit nuk tregon asnje lloj veprimi, eshte e palevizeshme.

Mjeku Jonathan Picnus prane universiteit Georgetown thote se funksioni i pjeses ballore te trurit eshte per te frenuar veprimet impulsive. eshte kjo pjese e trurit qe na thote ne "Ndal, Mos e Bej Kete".

Shkencetaret thone se nuk eshte vetem kjo dukuri qe e ben nje person vrases, por ata gjithnje e me shume po binden se mosaktiviteti i pjeses ballore te trurit mund te dobesoje aftesine e njerezve per te kontrolluar impulset. Por nese kjo gjendje psikologjike e fizike e trurit mund te permiresohet me terapi apo ilace, per kete shkenca ende nuk e ka thene fjalen e vet.

**************************************
Mjekesi Ushtrimet fizike-arme ne luften kunder kolesterolit

Sipas nje studimi te koheve te fundit, njerezit qe jane mbi peshe nuk kane nevoje te humbin kilogramet e tepert per te permiresuar nivelin e kolesterolit. Personat me kolesterol te larte duhet te merren me ushtrime fizike, te cilat nuk eshte e thene te jene intensive, por mjafton qe ato te zhvillohen.

Per here te pare, studjuesit e Universitetit Duke ne Karolinen e Veriut thone se ushtrimet fizike pa qene nevoja per humbje ne peshe, ndikojne pozitivisht ne uljen e kolesterolit.

Ne studimin e botuar ne Revisten Mjekesore te New Englandit, ekipi i studjuesve te Universitetit Duke thote se persona qe bejne jete sedentare dhe qe kane nivel te larte kolesteroli, e permiresuan nivelin e tij, duke kryer ushtrime fizike me nje ekuivalence prej 32 kilometrash ne jave, edhe pse nuk humben ne peshe.

"Megjithese ne nuk nxisin mos-humbjen ne peshe, nuk duhet te perqendrohemi ne humbjen e saj si perfitimin kryesor te ushtrimeve fizike dhe duhet te sigurohemi qe individet te cilet nuk humbin ne peshe, te perfitojne nga ushtrimet, edhe pse pesha nuk u ndryshon," thote dr. Kraus, i cili udhehoqi studimin. Ai shton se nga grupet qe u perfshine ne studim, ai qe kryente 32 kilometra vrap ne jave e pemiresoi nivelin e kolesterolit me teper se nje tjeter grup pjesemarres ne studim, qe kryente 60 per qind te ushtrimeve fizike te grupit te pare, po me te njejtin intensitet. Nje grup i trete, qe kryente edhe me pak ushtrime fizike, kishin me pak permiresim, ndersa nje grup i katert personash qe nuk kryenin fare ushtrime fizike, kishte nivelin me te larte te kolesterolit se te gjithe personat e perfshire ne studim.

"cdo lloj ushtrimi fizik eshte me mire se te mos besh fare ushtrime, por nje sasi me e madhe ushtrimesh ne jave, qe nuk eshte e nevojshme te jene me intesive, eshte shume me mire se me pak ushtrime persa i perket permiresimit te nivelit te kolesterolit," thote mjeku.

Doktor Kraus rekomandon qe personat qe jane mbi peshe te kryejne 32 kilometra ushtrime fizike ne jave, si, vrap, apo ecje, ose tre e gjysem, deri ne kater ore ushtrime te tjera ne jave per te ulur nivelin e tyre te kolesterolit.

Administratori
31-03-2003, 20:56
Kafeja forcen kujtesen

Shkencetaret e qendres kerkimore prane universitetit te Kalifornise thone kafeja forcon kujtesen, por vetem tek grate. Ata thone se grate qe pijne kafe gjate jetes se tyre kane nje kujtese me te forte kur ato behen te moshuara.

Rezultatet e studimit tregojne se gra te moshes 80 vjecare qe kane filluar te perdorin kafe qe ne moshe te re ua kalojne shume here persa i perket fuqise mendore, simotrave te tyre qe nuk kane perdorur kafe. Shkencetaret mendojne se kafeina jo vetem forcon kujtesen por edhe e permireson ate. Ata arriten ne kete perfundim pas studimit te gjendjes se nje numri grashe te cilat pranuan te perdorinin nga 1 deri ne 5 filxhane kafeje ne dite per nje muaj rresht.

Interesant eshte fakti se tek burrat kafeja nuk ka te njejtin efekt. Burrat ne pergjithesi perjetojne nje renie te kujteses, dhe ulje te aftesise se te menduarit pas moshes 60 vjec. Por tek grate e moshuara qe pijne kafe duket se truri funskionon me mire. Shkencetaret gjithashtu vune re se pirja e kafese dhe kujtesa e forte tek grate nuk lidhet aspak me moshen, shkallen e arsimimit ose me terapine per zevendesimin e hormoneve, per te cilen eshte provuar se ndihmon fuqine mendore.


Metode e re kunder dhimbjeve ne shtyllen kurrizore

Dhimbjet therrese te kurrizit mund te jene paralizuese. Qindra mijera njerez u nenshtrohen nderhyrjeve te ndryshme ne shtyllen kurrizore per t'i shmangur ato. Por nje menyre e re kirugjike ben qe njerezit te mos ndjejne kurre me dhimbje te tilla.

Para dy vjetesh, prekja e gishtave te kembeve per Sharon DiHaworth ishte dicka e pamundur. Gjate nje aksidenti, ajo demtoi rende nje ruaze te shtylles kurrizore. Ajo thote se dhimbjet ishin te tmerreshme. Terapia fizike nuk dha asnje rezultat.Ne kete faze, shume paciente i nenshrohen procedures se quajtur bashkimi i kollones, ku ruaza lidhet me kocken.

Por disa kirurge, si Rick Delamarter kane zgjedhur nje tjeter menyre duke zevendesuar plotesisht ruazen e demtuar me nje disk artificial. Ky eshte nje operacion i lehte qe nuk zgjat shume. Tani per tani kjo metode ndodhet ne fazen eksperimentale dhe kryhet vetem ne pak spitale ne Shtetet e Bashkuara.


Menyre e re dhe me e shpejte per diagnostikimin e Sides

Agjencia amerikane e ilaceve miratoi perdorimin e nje metode te re e te shpejte per diagnostikimin e te prekurve nga virusi HIV. Menyra e re eshte provuar si e sukseseshme ne 96 perqind te rasteve. Duke perdor nje pike gjaku, nepermjet kesaj analize punonjesit e shendetesise mund te percaktojne brenda 20 minutave nese personi eshte i prekur nga virusi HIV ose jo. Procesi i diagnostikimit kushton rreth 20 dollare. Aparati eshte prodhuar nga firma OraSure ne Pensilvani.


Matja e qendreses ndaj termeteve

Per Kalifornine thuhet se i ka bere termetet monopol, per te treguar se ky shtet preket shpesh nga dridhjet sizmike. Por shkencetaret ne nje tjeter shtet, Tenesi, po punojne per te parashikuar se cfare mund te ndodh nese termeti godet kete shtet paksa jugor.

Duke perdorur sahperthime me dinamit, shkencetaret krijuan nje termet artificial prej 2 ballesh ne nje zone te shkrete. Nepermjet vezhgimeve ata perpiqen te percaktojne dendesine dhe qendresen e dheut e te gureve ne raste te nje termeti real. Duke grumbulluar te dhena te tjera te ngjashme, shkencetaret kane ne plan te hartojne nje harte te zonave me te qendrueshme ndaj termeteve. Kjo me pas mund te hape horizonte te reja ne fushen e zhvillimit te urbanistikes dhe planifikimit te ndertimeve te tjera.


*************************
Shenjat e Trafikut dhe Aksidentet

Shenjat e trafikut parandalojne aksidentet Nje studim i koheve te fundit se semaforet dhe respektimi i shenjave te kalimit te rrugeve ndikojne dukshem ne uljen e rasteve te aksidenteve. Studimi perqendrohet kryesisht tek personat e moshuar, pasi ata kane me pak te ngjare te ngasin makinen dhe me shume gjasa te behen viktima te aksidenteve.

Kjo grua e moshuar tregohet e kujdesshme kur do te kaloje kryqezimin e rruges, dhe kjo jo pa arsye. Njerezit mbi moshen 65 vjecare jane me ne rrezik se te gjitha grup moshat e tjera per te gjetur vdekjen si pasoje e perplasjeve me makinat. Por kur kryqezimi ka nje shenje ndalimi ose semafore ose polic per te rregulluar trafikun gjasat e nje aksidenti pakesohen dukshem.

Studimi u krye nga nga grup mjekesh prane qendrave mjekesore ne Washington, Atlanta e Kaliforni. Studiuesit shqyrtuan aksidentet ne 4 qytete. Te dhenat e tyre tregojne se ne rruget me semafore dhe vende per kalimin e kembesoreve, te moshuarit ndjeheshin njesoj te sigurt per te kaluar si ne rruget me semafore por pa vende te caktuara per kalimin e kembesoreve.Por ne rruget pa semafore por vetem me shenja per kalimin e kembesoreve, rastet e aksidenteve ishin tre here me te larta.

Kete ndryshim, shkencetaret e shpjegojne me faktin se shenjat e kalimit krijojne per kembesoret nje siguri te rreme, duke i bere ata te mendojne se shoferi i automjetit do te reagoje ndaj shenjave njesoj si ndaj dritave te semaforeve. Por jo gjithmone ndodh keshtu.

Metode e re skanimi

Trauma nga aksidentet eshte shkaktari i trete kryesor i vdekjeve ne Amerike. Kur viktima hyn ne dhomen e urgjences, koha nuk pret. Viktima vizitohet menjehere nga mjeket per te pare nese plagosja, ne koke, ne shtyllen kurrizore, ne gjoks, apo stomak, rrezikon jeten e viktimes. Kur rasti nuk eshte urgjent, ky lloj vleresimi kryehet ne pavionin e radiologjise.

Doktor Robert Novelline eshte drejtor i pavionit te radiologjise ne spitalin qendror te Bostonit. Qendra e tij eshte e para ne Shtetet e Bashkuara qe filloi te perdori nje lloj te ri skanimi te shumefishte e shume te shpejte. Nepermjet kesaj metode koka e pacientit mund te skanohet brenda 20 sekondave, nje menyre kjo mjaft e shpejte krahasuar me 1 ore e 20 minuta qe nevojitet per nje skanim te ngjashem me aparatura te zakoneshme.

Doktor Novelline thote kjo metode e re skanimi ndihmon jashtezakonisht mjeket ne sallen e operacionit pasi i lejon kirurget te nderhyjne me shpejtesi dhe ne vendin e duhur. Ne Shtetet e Bashkuara afro 40 perqind e spitaleve perdorin kete metode te re skanimi.

Ecja parandalon frakturat e kockave

Rreth 300 mije njerez shume prej tyre gra te moshuara, shtrohen cdo vit ne spital si pasoje e fraktuarave te kockave. Por nje studim i koheve te fundit le te kuptohet se keto fraktura mes grave ne periudhen pas menopauzes, mund te shmangen me disa ushtrime te lehta fizike, perfshi ecjen. Gjate studimit qe zgjati 10 vjet, u morren ne shqyrtim 61 mije gra te moshes 40 deri ne 77. Mjekja Diane Feskanich prane spitalit Brigham ne Boston thote se grate qe kryenin ecje 4 ore ne jave ulen 40 perqind mundesite e prekjes nga fraktura. Sipas studimit, edhe grate qe kryejne nje jete aktive fizike gezojne te njejten mbrojtje nga frakturat si ajo qe sigurohet nga perdorimi i hormoneve.

Mish ne laborator

Doktori Morris Benjaminson prane shkolles Touro te Shkences dhe Sendetit ne New York kryeson grupin e shkencetareve qe po merret me nje eksperiment i cili po te dale me sukses do te beje te mundur rritjen e mishit jashte trupit te kafshes duke siguruar furnizim te vazhdueshem te astronauteve me mish te llojve te ndryshme. Eksperimenti financohet nga agjencia amerikane per fluturime ne hapesire.

Deri tani shkencetaret kane arritur ne perfundimin se disa substanca te kepurdhave dhe te peshkut duke i bashkuar me nje serum nxisin rritjen e qelizave. Ata thone se ky zbulim eshte premtues pasi nese mishi i peshkut rriten ne hapesire, atehere i njejti mish mund te perdoret per te riprodhuar vetveten.

Eksperti James Gilchriest thote se nje zhvillim i tille mund te eleminonte plotesisht therrjen e bagetive, dhe do te behej shkak per nje revolucion rrenjesor ne industrine ushqimore. Por per te arritur deri ketu ekzitojne pengesa te ndryshme dhe teknologjia ndodhet te pakten 5 vjet perpara cdo perdorimi praktik, pa permendur ketu problemet qe lindin nga perceptimi publik.


***********************
Alkooli shkakton deme te pariparueshme tek truri i te rinjve
10 dhjetor 2002


Nje raport i ri qe u be publik dje nga Shoqata Amerikane e Mjekesise tregon se perdorimi i alkoolit shkakton deme te pariparueshme ne zhvillimin e trurit te adoleshenteve. Deri tani ne pergjithesi besohej se te rinjte e marrin veten shpejt nga efektet e te pirit. Por shkencetaret kane zbuluar se eshte krejtesisht e kunderta. Alkooli shkakton me shume deme, ndoshta te pariparueshme ne zhvillimin e trurit te te rinjve nen moshen 21 vjecare sesa tek grupmoshat e tjera. Studimi tregon se perdorimi i alkoolit gjate viteve te adoleshences shkakton deme ne kujtese dhe ne qendren e te mesuarit ne tru, si edhe ne lobet e tij te perparme qe kane te bejne me marrjen e vendimeve dhe gjykimin. Nga krahasimi i imazheve te trurit te adoleshenteve qe kishin abuzuar me pijet alkoolike, me te atyre qe nuk pinin, doli se ata qe pinin e kishin zonen e trurit qe merret me kujtesen dhe te mesuarit 10 per qind me te vogel. Ky eshte nje zvogelim i konsiderueshem dhe ndoshta i pariparueshem. Studimi tregon gjithashtu se ata qe pinin kishin me shume mundesi qe te kishin rezultate te uleta ne shkolle, te vuanin emocionalisht dhe te perpiqeshin te vrisnin veten. Ne studim thuhet se edhe pirja apo dehja e rastesishme, rriste mundesine per demtimin e trurit te te rinjve, duke provuar se vendimet qe marrin te rinjte per te pire apo mos pire alkool, percaktojne cilesine e trurit te tyre per sot dhe per te ardhmen.

Nje grup ligjvenesish, prokuroresh dhe teknikesh mjeko-ligjore te laboratoreve duan te perdorin metoden e shenjave te gishterinjve per te klasifikuar cilindo qe eshte denuar per krime. Ata duan qe cdo kriminel te jape kampionin gjenetik per nje baze te dhenash te organeve te rendit, sipas nje projektligji qe u propozua keto dite. Grupi i punes thote se kampioni gjenetik qe eshte i vecante per secilin prej nesh mund te ndihmoje ne sqarimin e rasteve te pazgjidhura. Po ashtu mund edhe te nxjerre te pafajshem ata qe jane denuar gabimisht.

Muzeu i Natyres dhe Shkences ne Denver te shtetit Colorado, sapo ka bere publike disa pamje mbreselenese te nje meteori qe u shfaq ne qiellin e Colorados muajin e kaluar. Videoja eshte marre nga nje kamera sigurie dhe ne nje moment te caktuar ndersa meteori po lundronte ne hapesire, ai leshoi nje drite te befasishme te jashtezakonshme qe ishte teper e dukshme ne kamera. Shkencetaret thone se mendojne qe meteori te kete rene diku ne Montrose te Colorados dhe se mund te jete i madh sa nje dollap


**********************************

Riprodhimi Gjenetik i Qelizave
17 Dhjetor 2002, 18:57 UTC


Shkencetaret thone se ndersa riprodhimi gjenetik i qelizave eshte i mundshem, nuk eshte ende e sigurt nese shkenca ka arritur ate shkalle zhvillimi per te prodhuar qelizen me perberjen e duhur gjenetike per te zevendesuar qelizen e semure

Shtrohet pyetja; a eshte ne gjendje qe metoda e riprodhimit te qelizave te ndihmoje njerezit qe vuajne nga hemoragjia cerebrale, shtylla kurrizore, ose nga Alcajmeri. Shkencetaret prane universitetit te Teksasit mendojne se po. Ata thone se kane gjetur nje zgjidhje te ketij problemi; nje perzierje proteinash qe ndihmon zhvillimin e riprodhimit te qelizave.

Shkencetarja Ping Wu dhe ekipi i saj i kryen provat duke futur ne trurin dhe ne shtyllen kurrizore te nje miu ne laborator nje perzierje proteinash dhe e vezhguan ate deri ne riprodhimin e neuroneve te nevojeshme. Mjekja Wu thote se 90 perqind e qelizave nervore te injektuara ne tru u zhvilluan ne neurone. Me e rendesishmja eshte se neuronet ishin pikerisht te llojit qe shkencetaret donin te riprodhonin.

Nderkohe qe prova te tjera ne kete fushe jane te nevojeshme, proteina qe ndihmon ne riprodhimin e neuroneve ka nxitur shpresat e atyre qe kane nevoje per zevendesimin e qelizave nervore.

ARRAT DHE BAJAMET PAKeSOJNe RREZIKUN E DIABETIT 2

Diabeti i tipit 2 mund te behet shkak per semundje te zemres, te veshkave dhe verbim. Por ne nje studim te koheve te fundit thuhet se grate qe hane cdo dite 30 gram arra kane 30 perqind me pak gjasa per t'u prekur nga diabeti i tipit 2. Ndersa tek grate qe marrin cdo dite nga nje luge gjalp kikirikesh rreziku eshte 20 perqind.

Vec yndyres se mire, arrat gjithashtu permbajne vitamina te shumta, proteina minerale dhe fiber. Shkencetaret prane universitetit Harvard ne Boston perfshine ne studimin e tyre rreth 83 mije gra te moshes 34 deri 59 vjec. Studimi vazhdoi 16 vjet. Kur analizuan te dhenat, shkencetaret vune re se arrat dhe gjalpi i kikirikeve mund te ulin rrezikun e prekjes nga diabeti i tipit 2 tek grate.

Ne studim thuhet gjithashtu se ndryshe nga mendimi i pergjithsem, arra, bajamet, lajthite dhe kikiriket nuk luanje ndonje rol ne shtimin e peshes trupore.

NJe MeSUESE AMERIKANE PRITET Te SHKOJe Ne HAPeSIRe

Agjencia amerikane e hapesires, NASA, ben te ditur se ne fillim te vitit shkollor 2003 do te dergoje ne orbite nje mesuese. Ajo quhet Barbara Morgan dhe eshte mesuese ne nje shkolle fillore ne shtetin Idaho. Vec pergatitjeve te tjera, ajo do te kryeje edhe nje kurs te plote per astronaute.

Zonja Morgan ka qene pjestare e programit mesueset ne Hapesire ne vitin 1986. Pas shperthimit ne ajer te anijes Chalenger ku mesuesja Christa Mcauliffe gjeti vdekjen, zonja Morgan u kthye ne punen e saj si arsimtare, por vazhdoi te jepte leksione rreth programit Mesueset ne Hapesire.


*********************
Nje studim i ri mjeksor mbi kurimin e tensionit te larte
19 dhjetor 2002; 15:05 UTC


Tensioni i larte shpesh eshte quajtur "nje vrases i heshtur". Nje studim i fundit, nder me te rendesishmit sipas komunitetit mjekesor, i botuar keto dite ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise mund te ndryshoje menyren e kurimit te atyre qe vuajne nga tensioni i larte. Studimi, arrin ne perfundimin se nje grup ilacesh, te klases se diuretikeve, te perdorur qe para 50 vjetesh, jo vetem qe kushtojne shume me pak por jane edhe me te efekteshme sesa ilacet e reja qe firmat farmaceutike i reklamojne me aq buje.

Per uljen e tensionit ne nivele normale ekzistojne rreth 180 lloj ilacesh. Por sipas nje studimi te fundit, ilace e klases se diuretikeve jane me te efektshmit per kete qellim.

"Gjate studimit, vume re keto ilace te vjetra jane me te mira jo vetem per uljen e tensionit por edhe per parandalimin e komplikacioneve kardio-vaskulare," thote mjeku Paid Whelton i Departamentit te Mjeksise ne Universitetin Tulane.

Sipas studimit, pacientet e trajtuar me diuretike, nje klase ilacesh qe pakesojne kriperat dhe lengjet ne organizem, rrezikoheshin me pak nga goditjet ne zemer dhe zmadhimi i zemres, sesa pacientet qe merrnin ilace te reja e me te shtrenjta.

Studimi i financuar nga qeveria, qe mori ne shqyrtim 33 mije persona 55 vjec e siper, eshte studimi me i gjere klinik i ketij lloji i kryer ndonjehere.

cdo pacient pjesmarres ne studim e kishte tensionin 14 me 9 ose me te larte. Disave iu dhane diuretike, si hidro-kloro-tiazide, te tjereve iu dhane ilace te reja te klases se adelatit dhe amlodipines, dhe nje grupi tjeter, ilace te klases se kaptoprilit.

Rezultatet ishin aq te qarta se qe nje mjek tha se nese pacientet qe vuajne nga tensioni i larte nuk marrin ilace te tilla, duhet te pyesin mjekun e tyre se perse nuk u ka dhene.

"Ky studim shenon nje pike kthese. Studimi eshte i gjere, i sakte dhe i pakundershtueshem, dhe mendoj se do te kete nje ndikim mjaft te madh ne praktiken mjekesore," thekson mjeku Michael Alelerman i Kolegjit te Mjeksise Albert Einstein.

Diuretiket, te prodhuara prej kohesh, kushtojne me lire, nje doze mujore eshte me pak se 9 dollare. Ndersa ilacet e reja te pakten 4 here me shume. Kjo eshte arsyeja qe firmat farmaceutike u bejne atyre reklama te fuqishme.

Per t'i bere balle kesaj gjendjeje, Instituti Kombetar i Shendetit po ndermerr nje perpjekje te pashembullt per te nxitur perdorimin e diuretikeve. 700 mjeke qe moren pjese ne studim do te shperndahen ne mbare vendin ne perpjekje per te bindur mjeket qe t'u keshillojne me shpesh pacienteve te tyre ilace diuretike.

Aktualisht, vetem 30 perqind e personave qe vuajne nga tensioni i larte trajtohen me diuretike. Shkencetaret thone se nese arrijne qe ky numer te ngrihet ne 50 perqind, kjo do te shpetonte jete njerezish dhe do t'i kursente ekonomise cdo vit miliarda dollare. //ad//


************************
Shkencetaret shprehin skepticizem per njoftimin se ka lindur foshnja e pare e klonuar
28 dhjetor 2002; 15:15 UTC


Shkencetaret e percollen me skepticizem njoftimin se ka lindur foshnja e pare njerezore e klonuar. Njoftimin per klonimin e foshnjes se pare e beri kompania Clonaid, e cila ka lidhje me nje grup qe beson se qeniet njerezore jane krijuar nga jashtetokesoret. Kompania Clonaid njoftoi se nje grua amerikane 31-vjecare lindi te enjten nje bebe te quajtur Eva, e cila eshte gjenetikisht identike me nenen e saj. Drejtuesja e Clonaidit, Brigitte Boisselier tha se nje grup ekspertesh do te vertetojne se foshnja eshte e klonuar. Por shkencetaret thone se pa pasur provat eshte e pamundur te thuhet nese klonimi i njeriut eshte nje arritje shkencore apo thjesht nje trillim.


*************************
Klonim i njeriut....A eshte e Vertete?
31 Dhjetor 2002, 15:14 UTC

Kompania Cloniaid pretendon se ka klonuar nje qenie njerezore. Nga nje hotel i Florides, Brigitte Boisellier qe drejton kompanine Clonaid beri deklaraten e saj por pa paraqitur ndonje fotografi te asaj qe ajo tha se ishte nje foshnje klonuar.

Kompania Clonaid thote se foshnja eshte vajze e riprodhuar nga ADN ja e nenes se vet. Kjo kompani e quan kete lindje si historike, ndersa shkencetare te tjere shprehen me fjale me pak te mira. Ata mendojne deklarata te tilla behen vetem per publicitet dhe buje Shkencetaret kane arritur te klonojne dele, mace e lope, por jo pa rrezikun e larte per deformime fatale.

Kjo eshte pikerisht arsyeja qe agjencia amerikane e ilaceve ka ndaluar klonimin. Po ashtu shume shkencetare besojne se klonimi eshte i rrezikshem dhe ne kundershtim me etiken.

Profesor Alta Charo thote se nese lajmi mbi klonimin e njeriut eshte i vertete dhe nese foshnja duket se eshte e shendeteshme, kjo do te perbente nje mesazh te rrezikshem se teknologjia e klonimit eshte efektive dhe pa rrezik.

Megjithate, disa shkencetare jane hedhur ne perpjekje per te realizuar klonimin. Nje prej tyre, mjeku italian Severino Antinori, pretendon se muajin tjeter nje grua do te linde vajzen e saj te klonuar.


PESHKU PARANDALON HEMORAGJINE CEREBRALE

Ne nje studim botuar ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise thuhet se ngrenia e peshkut mund te ndihmoje ne uljen e rrezikt te hemoragjise cerebrale, nje nga shkaktaret kryesore te vdekjeve ne Shtetet e Bashkuara.

Gjithashtu, shkencetaret prane universitetit Harvard studiuan per 12 vjet dieten ushqimore te 40 mije burrave te moshave nga 40 deri ne 75 vjec. Studimi arrin ne perfundimin se personat qe hane mish peshku thuajse cdo dite dhe ata qe perdorin mish peshku vetem disa here ne muaj perfitojne thuajse njesoj per nga shendeti.

Mishi i peshkut ndihmon ne parandalimin e hemoragjise cerebrale pasi acidi yndyror qe permban peshku ndihmon qarkullimin e gjakut. Gjate ketij studimi, shkencetaret nuk u perqendruan ne ndonje pesh te vecante, prandaj duket se perdorimi i cfardolloj peshku per ushqim, eshte mire per shendetin.


****************************
Vlerat Sheruese te Magnezit
07 Jan 2003, 14:08 UTC

Shkencetaret thone se frutat dhe perimet, vec vlerave ushqimore kane edhe aftesi kuruese. Gjate nje studimi te koheve te fundit, shkencetaret arriten ne perfundimin se perimet kane nje permbajtje te larte magnezi, nje lloj minerali qe mjeket shpesh e rekomandojne per trajtimin e shume semundjeve. Jeta e Lynne Suo sundohej nga dhimbja. Nga dhimbja e artritit. Nga dhimbja kronike e muskujve. Per afro tete vjet ajo mbijetoi duke perdorur ilace kundra dhimbjes dhe steroide. Por per cudine e saj lehtesimi me i madh i dhimbjeve nuk erdhi nga ndonje ilac, por nga minerali i magnezit.

Sarah Shaw pati nje aksident automobilistik qe e la ate me dhimbje ne kembe, dhe pa gjume, derisa ajo filloi te merrte nje tablet 600 miligrameshe magnezi cdo dite.

Histori te tilla nuk e habisin specialisten Linda Rapson. Ajo mendon se rreth 70 per qind e pacienteve te saj demonstrojne shenja te mungeses se magnezit, si dhimbje muskujsh, marrje mendsh e te tjera.

Mungesa ne magnezium lidhet gjithashtu me semundjen e zemres dhe me tipin e diabetit dy. Shume njerez zakonisht nuk konsumojme nje sasi te mjaftueshme te perimesh qe permbajne kete mineral, dhe nuk pime nje sasi te mjaftueshme uji te pasur ne minerale. Mbi te gjitha, nje diete e mbushur me sheqer dhe brumera, apo me shume kalcium, shteron magnezin. Gjithashtu stresi con ne pakesimin ne organizem te ketij minerali jetesor.

Mjekja Mildred Seelig ka rreth kater dekada qe po studion magnezin. Ajo po shkruan nje liber, i cili pritet te botohet se shpejti, per te bere te njohur keto veti te magnezit. Ajo deshiron qe kryerja e studimeve qe te konfirmojne rezultatet qe ajo ka pare dhe ato qe kane raportuar pacientet e saj. Ata pranojne qe magnezi nuk eshte nje kure per gjithcka, por nje trajtim i thjesht dhe i efektshem te cilit nuk i eshte kushtuar rendesi.

Anoreksia

Sipas statistikave, rreth 10 milione amerikane vuajne nga shrregullimet e te ngrenit, shkaktar kryesor i shume semundjeve. Shume vuajne nga Anoreksia nervoze, pasi per te mos shtuar peshe, u nenshtrohen dietave ushqimore pertjej kufijve ekstreme. Shkencetaret ne fushen gjenetike tani thone se si mbi pesha trupore ashtu edhe nen pesha e shkaktuar nga anoreksia mund te jene semundje te trasheguara gjenetikisht. Por cilet nga 31 mije gjenet e kodit gjenetik te njeriut mund te jene fajtore per keto semundje. Shkencetaret po punojne per percaktimin e ketij gjeni duke marre ne studim pjestare te familjeve qe vuajne nga anoreksia. Megjithate shkencetaret thone se problemi mund te mos jete vetem gjenetik, por edhe pjese e kultures dhe mjedisit ku jetojme. Per anoreksine deri tani nuk ka ndonje kure mjekesore, por shkencetaret shpresojne te gjejne nje zgjidhje te ketij problemi ne perfudnim te studimit qe priet te zgjase 4 vjet.

Superkompjutere te Rinj me te Fuqishem

Shkencetaret thone se ne fushen e super kompjuterve bota ndodhet ne prag te nje epoke te re. Ata mendojne se superkompjutrat e tanishem nuk i plotesojne nevojat e zhvillimit. Per t'i bere balle kesaj sfide Agjencia Amerikane e Hapesires, Nasa thuhet se ka nevoje per nje permiresim te dukshem te superkompjuterve te saj.

Zyrtari i Nasas, Jim Taft thote se shkencetareve te kesaj agjencie u duhet te kryejne perllogaritje me dhjetra te mijtat e atomit e me miliarda shifra. Keto llogaritje me superkompjuteret e tanishem kerkojne vite per t'u kryer, nese nuk shperndahen ne mijera porcesore te tjere.

Per projektet e saj ne hapesire, Nasa perdor superkomjutere te llojit Origin 3000 te prodhuara nga firma SGI- Silocon Graphics Incorporated. Presidenti i kesaj kompanie, Bob Bishop thote se kompania e tij ka plane per krijimin e superkompjutereve te nevojshem. 15 perqind e te ardhurave te kesaj kompanie shpenzohen vetem per sektorin e kerkimeve, me shume sesa konkurentet e saj.

Zoti Bishop thote se vetem duke menduar per nje planifikim afatgjate, firmat amerikane mund te ruajne rolin e tyre udheheqes ne shkence e teknologji, dhe si rrjedhim edhe ne industri dhe ekonomi. Zoti Bishop mendon se ceshtja e planifikimit afatgjate ne shkence e teknologji lidhet ngushte edhe me ceshtjen e sigurimit kombetar.

Teknologjia Satelitore ne Sportin e Skive

Teknologjia satelitore po gjen zbatim te frytshem ne parqet e skive ne Keystone te Kolorados. Skiatoret qe ndodhen ketu per pushime, kane montuar ne mengen e xhaketes se tyre e tyre nje aparat transmetues satelitor, i cili krijon nje harte ku tregohen me hollesi te gjitha rruget neper te cilat kalon skiatori. Harta tregon sa kilometra ka udhetuar skiatori dhe sa kalori ka shpenzuar ai.

Shpikesi i kesaj paisjeje ka ne plan ta zgjeroje perdorimin e saj per te transmetuar sinjale, keshtu qe per shembull prinderit nepermjet nje ekrani ne dhome mund te shohin femijet e tyre duke bere ski larg ne male.

**************************
Mbipesha e Madhe Trupore Shkurton Jeten
08 Jan 2003, 13:18 UTC

Ka kohe qe mbipesha trupore shikohet si e demshme per shendetin, por dy studime te reja mjekesore arrijne ne perfundimin se mbipesha trupore luan rol edhe ne pakesimin e viteve te jetes.

Shkencetare amerikane dhe holandeze njoftojne se mbipesha trupore shkurton jetgjatesine. Per arritjen e ketij perfudnimi shkencetareve iu deshem disa vjet studimi te hollesishem te ceshtjes.

Ekspertet prane universiteteve ne Birmingham te Alabames dhe Johns Hopkins ne Maryland shqyrtuan te dhenat e grumbulluara prej vitesh nga sondazhet e agjencive federale mbi shendetin mes dhjetra mijera njerezve.

Doktor David Allison prane universitetit te Alabames thote se synimi i studimit ishte per te percaktuar ndikimin qe ka mbipesha ne jetegjatesine e njeriut.

Te dhenat e njoftuara ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise tregojne se jeta e personave me mbi peshe trupore mund te shkurtohet 20 vjet, nese mbipesha fillon rreth moshes 20 vjecare.

Gjithashtu nje grua e re zezake me mbipeshe trupore mund te humbase 4 deri 5 vjet te jetes se saj, ndersa nje grua e races se bardhe po me mbipeshe trupore mund te humbase nga 5 deri 8 vjet. Gjendja keqesohet per burrat. Nje burre i races se bardhe me mbi peshe te madhe trupore mund te jetoje 12 vjet me pak, ndersa nje i ri zezak ne te njejtat kushte te mbi peshes trupore mund te jetoje 20 vjet me pak./AL/

Edhe nje studim i shkencetareve holandez, botuar ne revisten amerikane, Analet e Mjekesise arrin ne te njejtin perfundim pas shqyrtimit te te dhenave shendetsore te rreth 3 mije e 300 personave te perfshire ne studimin 55 vjecar te institutit Framingam ne shtetin Massachusets. Ne studim thuhet se ne pergjithesi, personat 40 vjecare me mbi peshe trupore jetojne 7 vjet me pak sesa personat te se njejtes moshe por me peshe trupore normale.

Autoret e studimit thone se rastet e mbi peshes trupore jane me te perhapura ne vendet e industrializuara dhe rekomandojne qe masat parandaluese dhe trajtimi i ketij problemi te behet perparesi e institucioneve shendetsore.


*********************************
Klonimi i njeriut: ngjashmerite dhe dallimet me binjaket e natyrshem
8 janar 2003; 14:40 UTC


Njoftimi i nje sekti kanadez kohet e fundit se kishte krijuar klonin e pare njerezor, u pasua nga nje debat i gjere etik. Disa thonin se prodhimi i kopieve identike gjenetikisht te njeriut eshte njesoj si te luash rolin e Zotit. Te tjeret pergjigjeshin se klonimi, i cili ndeshet ne binjaket e lindur natyrshem, do te ishte nje zgjidhje e vlefshme per ciftet qe nuk bejne femije. Por, cfare eshte klonimi gjenetik, cfare ofron ai dhe cilat jane kufizimet e tij. Megjithese ende nuk eshte gjetur pergjigja e dilemes per te klonuar ose jo qenie njerezore, menyra shkencore e klonimit eshte e qarte, thote Jan Witkovski, biokimist ne nje laborator ne Long Island: "Klonimi eshte teknikisht nje proces relativisht i qarte, i perbere nga dy komponente: se pari eshte personi qe klonohet, te cilit i merret material gjenetik. Per kete mjafton te merren disa qeliza te cilat permbajne gjithe informacionin e nevojshem gjenetik. Komponenti tjeter eshte nje qelize riprodhuese, pra veza. Vezes se nje gruaje i hiqet materiali gjenetik dhe zevendesohet me materialin e marre nga personi qe do te klonohet. Pasi qeliza ndahet dhe krijon 4-5 qeliza te tjera, e vendos ate ne mitren e nje gruaje ku fillon zhvillimin normal," thote biokimisti Witkowski.

Por Jan Witkovski thekson se, megjithese individet e klonuar mund te jene gjenetikisht te njejte me personin nga u mor materiali gjenetik, ata mund te jene krejt te ndryshem nga pikepamja psikologjike dhe nga sjellja. Ky fenomen shihet aktualisht edhe tek binjaket identike, megjithese ata kane te njejten ADN. "Edhe binjaket identike mund te ndryshojne nga njeri-tjetri. Vete procesi i rritjes mund t'i ndryshoje binjaket. Nese i ndan dy binjake identike qe ne lindje dhe njeri prej tyre rritet ne nje familje ku ka ushqim te bollshem, perkujdesje, higjene dhe kujdes shendetsor, ai mund te kete tipare fizike te ndryshme nga binjaku tjeter te cilit mund t'i kene munguar shume gjera," thote zoti Witkovski.

Pervec ketyre dallimeve, mund te kete edhe te tjera jo aq te dukshme ndermjet binjakeve identike dhe individeve te klonuar, te cilat ende nuk dallohen nga shkenca. Debbie dhe Lisa Ganz jane binjake identike dhe bashke-themeluese te Twinsworld - pike-com nje organizate per te ndihmuar binjaket. "Klonimi nuk eshte i natyrshem, kurse binjaket identike jane. Ne nuk jemi thjeshte kopie te njera-tjetres fizikisht, por edhe nga ana emocionale dhe psikologjike. Ne jemi rritur ne te njejtin mjedis ne te njejten periudhe kohore dhe nen te njejtat ndikime. Vellai apo motra binjake eshte nje mik i ngushte zemre. Njohim shume binjake qe s'jane martuar kurre, jane 80 vjec dhe ende jetojne bashke. Ata e pohojne se kishin deshire te martoheshin, por e ndjenin se nuk do ta kishin kurre te mundur te gjenin nje marredhenie te ngjashme me ate qe kane krijuar me binjakun," thote Debbie Ganz.

Motrat Ganz kane nje moto per binjaket, qe mund te perdoret ne nje fare menyre edhe per klonet. Ata thone "shume njerez kane aftesine te lene nje pershtypje te pare vetem nje here ne jete, kurse ne mund ta bejme nje gje te tille dy here!"


********************************
Nje Studim i Ri mbi Semundjet e Zemres
14 Jan 2003, 14:12 UTC

Nje studim i kryer nga mjeke te Klinikes Mayo ne Shtetet e Bashkuara tregon se nje ne cdo kater vete mbi moshen 45 vjecare mund te preket nga semundje te zemres.

Te dhenat e studimit i shtyjne mjeket dhe pacientet te kene parasysh se pushimi i zemres nuk shkaktohet vetem nga pompimi i pa mjaftueshem i gjakut, por edhe atehere kur pompimi i gjakut eshte normal, por zemra nuk eshte ne gjendje ta absorboje ate.

Studimi morri ne shqyrtim rreth 2000 mije banore te krahines Olmsted te shtetit Michigan. Personat me crregullime diastolike ose me probleme te furnizimit te zemres me gjak ne intervalin midis dy rrahjeve, ishin 10 here me ne rrezik per te vdekur brenda 5 vjeteve, sesa personat pa keto probleme. Sipas autoreve te studimit, keto te dhena theksojne nevojen per nje kuptim me te mire te rasteve te pushimit te zemres per shkaqe diastolike dhe ne cmenyre te parandalohen ato.

Drejtoresha e Klinikes Mayo, Margaret Redfield thote se shume njerez mendojne se pushimi i zemers shkaktohet kryesisht nga pumpimi i dobet i gjakut. Ky rast quhet systolic, qe do te thote se nxjerrja e gjakut nga barkushja gjate intervalit midis cdo rrahje te zemres eshte me pak se 50 perqind. Por studimi tregon se ne afro 50 perqind te rasteve pushimi i zemres ndodh nga qe zemra eshte e sforcuar dhe per kete arsye nuk mund te thith gjak te mjaftueshem, megjithese pompimi eshte normal. Ky rast quhet diastolik.

Nderkohe qe ne Kliniken Mayo vazhdojne provat ne laborator mbi gjetjen e metodave per zbulimin e hereshem te gjendjes diastolike te zemres, mjeket e kesaj klinike te njohur rekomandojne zbatimin e masave parandaluese kunder presionit te larte te gjakut dhe nivelit te larte te kolesterines. Ata thone se pushimi i zemres, pavaresisht nga arsyet, eshte nje sindrome fatale, qe shkaktohet nga semundje te ndryshme kardiovaskulare. Simptomat tipike te kesaj syndrome jane lodhja, veshtiresi ne frymemarrje, enjtje te kembeve dhe probleme ne ritmin e rrahjeve te zemres.***********************
Nje Pacemaker i Ri
14 Jan 2003, 14:17 UTC

Mjeket ne nje spital te Los Anxhelosit, transplantuan per here te pare nje pacemaker te programuar. Pacemaker eshte paisje qe rregullon ritmin e rrahjeve te zemers. Pacientja eshte 81 vjecarja Maria Autrey. Operacioni per transplanitimin e paisjes se re zgjati vetem 20 minuta.

Paisja e quajtur Protos eshte nje shpikje e doktor William Bayleit. Ajo perbehet nga nje mikroprocesor i posacem i cili perdor algorithmine per te percaktuar ritmin e duhur te rrahjeve te zemres. Doktor Bayley shpreh besimin se zonja Autrey dhe te tjere do te mbeten te kenaqur nga kjo teknologji e re dhe do te ndjehen me mire nga shendeti.*************************
Pagjumesia Ndikon ne Metabolizem
14 Jan 2003, 14:23 UTC

Disa njeres mund ta degjojne sinjalin e zgjimit ne oren 5 te mengjesit. Por Patrik e degjon ate ne 5 pas dite. Ai punon naten dhe mundohet te fleje diten. Ai vuan nga pagjumesia. Ekspertet thone se kjo eshte shpjegueshme, pasi puna naten eshte ne kundershtim me ritmin natyral te organizmit.

Profesor Neil Kavey prane universiteit Columbia thote se gjate studimit eshte vene re se nga ndryshimi thelbesor i orarit te gjumit shkaktohet pagjumesia e cila afekton funksionet baze te organizimit duke filluar qe nga ndryshimet ne metabolizmin e glukozes, ne sekrecionin e insulines, ne funskionimin e gjendrave teroide madje edhe ne sistemin imunitar te trupit.

Tashme shkencetaret po kryejne kerkime per te pare ne se pagjumesia mund te jete shkak edhe per semundje te zemres e kancerin. Shkencetaret thone se per nje funksionim normal te organizmit, nje i rritur ka nevoje per te pakten 7 deri ne 8 ore gjume, ndersa te rinjte nen moshen 20 vjec kane nevoje per me shume.


*********************
Dhimbjet Kronike te Kokes
14 Jan 2003, 14:28 UTC

Per pushimin e dhimbjeve te kokes, miliona vete mbeshteten tek ilacet, por shume mjeke po perpiqen t'u mesojne pancienteve te tyre se si te clirohen nga dhimbjet e kokes pa perdor ilace.

Karol Koshova vuan nga dhimbje kronike te kokes. Me pare ajo perdorte ilace por erdhi nje kohe kur ajo filloi te ndjente dhimbje ne stomak per shkak te aspirinave. Mjeku neurolog Emilio Cruz parapelqen pushimin e dhimbjeve te kokes me metoda te tjera, pa ilace, ne raste kur kjo eshte e mundeshme. Doktor Cruz thote se metoda e tij perfshin ushtrime per clirimin nga stresi dhe terapi te psikologjike.

Perdorimi i imagjinates, duke bere veten te mendoni se ndodheni ne vende te vecuara e te qeta, mund te uli stresin, shlodh muskujt qeteson pulsin dhe normalizon presionin e gjakut. Teknika te tjera jane masazhet ne shpatulla. Perseritja e ushrimeve cdo 10-15 minuta ndihmon shume thote doktor Cruz. Ai gjithahstu keshillon ecje te shkurtra gjate pushimit te drekes dhe meditim.**************************
Kremi i Tepert Shkakton Infeksione
21 Jan 2003, 15:26 UTC

Shpesh gjate periudhes se dimerit njerezit perdorin krem per zbutjen e buzeve kur lekura thahet ose plasaritet. Por shkencetaret prane universitetit te Alabames paralajmerojne se lyerja e tepruar e buzeve me krem mund te behet shkak per ifeksione.

Ata thone se kremi zbut lekuren dhe e ben ate te pambrojtur nga bakteret dhe infeksione te ndryshme.

Mjeket keshillojne qe sasia e kremit ose pomades kunder plasaritjes se buzeve te kufizohet ne maksimum dhe te mundesisht ajo te perdoret vetem per mbrojtjen e buzeve gjate nje moti teper te ftohte.


******************
Aparat i ri per Zbulimin e Glaukomes
21 Jan 2003, 14:48 UTC

Afro 3 milione amerikane vuajne nga glaukoma, dhe 50 perqind e tyre nuk e dine se e kane nje semundje te tille. Shkencetaret kane shpikur nje aparat te ri per diagnostikimin e Glaukomes, nje semundje qe shkakton verbim.

Mjeku William Prothero thote se ne fazat e hereshme kjo semundje nuk ka simptoma. Ato zbulohen vone dhe mund te shkatojne verbim. Kjo eshte arsyeja qe analizat me ane te kesaj teknologjie te re jane te rendesishme. Kjo lloj teknologjie me reze lazer eshte njesoj si ajo e skanimit.

Aparati skanon syrin per gjetur ndonje shenje te glaukomes. Apari i ri kushton rreth 37 mije dollare dhe deri tani perdoret vetem ne rreth 25 klinika ne shtetin Washington.


*********************
Semundja e Kockave dhe Depresioni
21 Jan 2003, 14:35 UTC

Shkencetaret thone se semundjet mendore ndikojne rrezikshem ne zhvillimin e semundjeve fizike. Sipas tyre, dobesimi i kockave ose asteoporosa, eshte pasoje e depresionit. Shkencetaret kane arritur ne perfundimin se depresioni ne moshe te re ndikon ne dobesimin e kockave kur njeriu arrin moshen mbi 40 vjec.

Cindy Uls bente nje jete aktive per te qendruar e shendeteshme dhe cdo dite merrte vitaminat e nevojeshme. Por para dy vjetesh, duke shkuar ne pune ajo rreshqiti dhe theu kycin. Gjate operacionit mjeket zbuluan se Cindi kishte kocka mjaft delikate, dhe arsyeja e thyerjes nuk ishte rrezimi por kocka e dobet. Ne moshen 46 vjecare, ajo u diagnostikua me asteoperoze.

Gjithnje e me shpesh, mjeket po ndeshen me raste te tilla. Ashtu si Cindi ato jane shumica gra qe ne moshe te hereshme kane kaluar depresion. Doktor Philip Gold thote se grate para peridhes se menopauzes qe kane kaluar depresion, kane 30 perqind gjasa te preken nga dobesimi i kockave.

Depresioni eshte stres por qe vazhdon per nje kohe te tjezgjatur. Kjo gjendje ben qe truri te prodhoje hormone ne nivele shume te larta e te rrezikeshme. Shkencetaret prane institutit kombetar te shendetit perllogarisin se te pakten 400 mije gra amerikane midis moshave 30 - 40 vjec jane prekur nga dobesimi i kockave si rrjedhim i depresionit.

Mjeket rekomandojne qe grate te cilat kane kaluar periudha depresioni duhet te bejne analizat per matjen e densitetit te kockave. Kjo per arsye se tani ekzistojne ilace jo vetem per te ndalur procesin e dobesimit te kockave, por edhe per t'i regjeneruar ato, duke pakesuar keshtu rrezikun e frakturave.


**************************
Aparat per Vezhgimin e Trurit
21 Jan 2003, 14:43 UTC

Mendoni per disa caste rreth te gjitha te dhenave qe trurit i duhet te perpunoje gjate nje dite. Te gjitha pershtypjet, te gjitha emocionet. Si e perballon truri gjithe kete pune.

Para tre vjetesh, Annie kaloi ne skizofreni. Me ane te ilaceve ajo tani ka filluar te ndjehet me mire, por mjeket duan te dine se cfare ndodh ne koken e saj. Kjo eshte arsyeja qe ata po vezhgojne me ketet aparat te ri skanimi i quajtur Meg. Annie thote se nepermjet aparatit mund te vrojtohen ndryshimet ne veprimtarine e trurit ne te mijten sekondes; cdo mendim, cdo reagim, eshte ne fakt nje puls elektrik brenda ne tru. Keto sinjale sado te dobeta pasqyrohen ne kete aparat skanimi.

Shkencetaret thone se ky aparat u krijon atyre mundesine e pashembullt per te pare se cndodh ne trurin e nje personi qe vuan nga skizofrenia, epilepsia e ndoshta nga cdo semundje tjeter nervore. cfare ndodh brenda ne koke eshte thuajse mister. Por me nje teknologji te tille, qe zbulon trurin gjate veprimtarise se tij, ndoshta nje dite gjithcka mund te behet e kuptueshme.


***********************
Antitrupa Kunder Semundjeve
28 Jan 2003, 17:49 UTC

Per me shume se nje shekull shkencetaret jane perpjekur te gjejne nje mjet te efektshem per te sulmuar agjentet e caktuar qe shkaktojne semundje te ndryshme Zhvillimet e sotme bioteknologjike premtojne ta bejne punen e shkencetareve me te lehte.

Nje firme ne Kaliforni po perdor pikerisht sistemin mbrojtes te vete organizmit te njeriut, kete radhe me ndihmen e minjve, per te zhvilluar kura per semundjet me te rrezikeshme.

Aftesia e sistemit imunitar te njeriut per t'u mbrojtur nga semundjet dihet, por ndonjehere organizmi lufton vetveten. Shkencetaret besojne se disa semundje nga me te rendat shkaktohen nga prodhimi jo normal i disa proteinave. Po ashtu ata kane provuar se anti-trupat arrijne t'i c'aktivizojne keto proteina kur antitrupat futen ne organizem ne forme ilacesh.

Doktor Ray Withy i firmes Abgenix thote se nje antitrup shkon ne kerkim te objektivit te tij e gjen ate dhe nuk i ndahet. Ne provat e deritanishme antitrupat merreshin nga minjte. Por trupi i njeriut i shikon antitrupat e miut si te huaj. Shkencetaret prane firmes Abgenix thone se kane arritur t'i ndrysojne antitrupat e miut duke ia pershatur ata organizmit te njeriut.

Drejtuesit e firmes Abgenix thone se misioni i tyre kryesor eshte per te permiresuar shendetin e njeriut dhe besojne se rezultatet klinike te terapise me antitrupa do te sjellin nje kontribut te dukshem ne kete drejtim.


***********************
Metode e re per Ekzaminimin e Gjirit
21 Jan 2003, 15:37 UTC

Shkencetaret kane krijuar nje metode te re per ekzaminimin e gjirit per zbulimin e ndonje shenje te kancerit te gjirit tek grate qe ne fazat e hereshme.

Nepermjet kesaj metode, gjiri zhytet ne nje solucion te posacem, pastaj skanohet nepermjet nje drite te forte me reze lazer. Skanimi prodhon nje imazh jo vetem te gjirit por edhe te venave te gjakut brenda tij, dhe tregon zonat ku ka mundesi te krijohen tumoret.

Mjekja Micheline Bouchard thote se me kete metode mund te zbulohen jo vetem tumoret, por edhe te percaktohet nese tumori eshte beninje apo malinje. Kjo shmang plotesisht nevojen e biopsise.

Metoda e re ndodhet ne fazat eksperimentale dhe mjeket thone se ne varesi te rezultateve, mund te duhen disa vjet para se ajo te perdoret ne klinika e spitale.


*************************
Veshgimi i Qelizave Nervore
28 Jan 2003, 17:55 UTC

Shkencetaret thone se per here te pare jane ne gjendje te vezhgojne qelizat individuale te trurit te kafsheve te gjalla per nje kohe te gjate, por ata kane arritur ne perfundime te ndryshme rreth ceshtjes ne se kjo ka lidhje me trurin e njeriut.

eshte hera e pare qe shkencetaret jane ne gjendje te vrojtojne qelizat individuale te trurit ne veprim. Ata thone se kjo arritje mund te krahasohet me shpikjen e mikroskopit.

Duke perdorur nje teknike te re, shkencetaret prane laboratorit Cold Spring Harbor, vezhguan per disa muaj synapset, ose fijet midis qelizave nervore te nje miu te gjalle. Shkencetari Karel Svoboda thote se gjate kerkimeve ajo vuri re se disa nga keto synapse te holla sa nje e mijta e fijes se flokut, krijojne lidhje te qendrueshme e te tjera vetem per disa dite.

Por shkencetaret ne nje laborator tjeter, ne universitetin e New Yorkut, duke perdorur te njejten teknike vune re se synopset ishin te qendrueshme ne 96 perqind te rasteve. Doktor Wenbiao Gan thote se ne pergjithesi keto lidhje mund te zgjasin gjate gjithe jetes, cka do te thote se kjo mund te perbeje nje baze fizike per grumbullimin e te dhenave ose kujteses.

Shkencetaret gjithashtu thone se dy eksperimente te ngjashme me rezultate te ndryshme i ben ata te mendojne se puna e tyre ne studimin e qelizave nervore sapo ka filluar.

Ata thone se kjo teknike e mund te perdoret ne te ardhmen per studimin e semundjeve te alcajmerit ose parkinsonit si dhe per te kuptuar veprimtarine e trurit gjate procesit te krijimit te kujteses.


*************************
Mjekesi dhe Shkence Skleroza e Shumefishte
11 Shkurt 2003, 18:30 UTC

Qindra mijera veta ne Shtetet e Bashkuara dhe ne mbare boten vuajne nga Skleroza e Shumefishte, semundje shpesh here e rende, e pa mjekueshme, por qe mund te trajtohet me sukses per te ngadalesuar perparimin e saj.

Skleroza e Shumefishte eshte nje semundje sa e veshtire per t'u kuruar aq edhe per t'u diagnostikuar. Nje nga shenjat kryesore te saj eshte humbja e aftesise

Sipas statistikave, mbi 1 milione njerez ne bote vuajne nga skleroza e shumefishte. Kjo cilesohet si nje semundje e trurit dhe e shtylles kurizore, pjese te trupit ku kalojne e nderthuren me se shumti fijet nervore te organizmit. Shkaku i saj nuk dihet. Multiple skleroza shkatrron veshjen e fijeve nervore. Kjo gjendje bllokon perkohesisht sinjalet qe kalojne nepermjet nervave tek muskujt dhe ne tru. Skleroza e shumefishte afekton vecanerisht aftesine e te parit, te prekurit dhe perdorimin e gjymtyresve. Keto probleme mund te shfaqen e pastaj zhduken, ose te permiresohen e keqesohen dhe mjeket ende nuk jane ne gjendje te shpjegojne perse ndodh kjo.

Ekspertet thone se grate preken nga skleroza e shumefishte dy here me shume sesa burrat dhe mosha mesatare e njerezve qe preken prej saj eshte nga 20 deri ne 40 vjec.

Per shume vite, mjeket mendonin se shkaku i sklerozes se shumefishte ishte mjedisor. Ata besonin se semundja prekte me shpesh njerezit qe jetojne ne Evropen veriore e Ameriken veriore. Por kohet e fundit, kjo mendesi ka ndryshuar. Studimet tregojne se skleroza e shumefishte nuk shkatohet vetem nga problemi i nje gjeni ose vetem nga mjedisi, por edhe nga nje problem brenda sistemit mbrojtes te organizmit dhe nga probleme te disa gjeneve. Gjithashtu prekja nga viruse e baktere shton gjasat per prekjen nga kjo semundje.

Mjeket thone se per diagnostikimin e sklerozes se shumefishte nevojiten nje numer analizash dhe nje studim i hollesishem i historise se shendetit te pacientit. Nje nga menyrat per percaktimin apo diagnostikimin e semundjes eshte MRI ose Imazhi me Rezonance Magnetike. Nepermjet kesaj metode, mjeket studiojne imazhet e fijeve nervore te pacientit per te pare nese ekzistojne shenja te semundjes.

Shkencetaret thone se skleroza e shumefishte nuk duket se trashegohet nga prindi tek femija, por megjithate ndonjehere ajo prek pjestare te se njejtes familjes.

Semundja jo gjithmone shkakton paaftesi te rende fizike e mendore dhe shume njerez me skleroze te shumefishte bejne nje jete normale. Per kete semundje nuk ekziston ndonje kure, por kohet e fundit kane dale menyra te reja per trajtimin dhe ngadalesimin e perparimit te saj. Disa ilace te llojit Beta Interferon perdoren per te luftuar infeksionet virale dhe per te ndihmuar sistemin imunitar te organizmit per te luftuar semundjen.

Shkencetaret ne mbare boten jane duke punuar per zhvillimin e menyrave te reja te trajtimit te sklerezes se shumefishte. Shkencetaret ne Shtetet e Bashkuara kane ne duar mbi 12 studime te ndryshme me shprese per te ndihmuar njerezit qe vuajne nga skleroza e shumefishte.*************************
Nje mikroprocesor te ri
11 Shkurt 2003, 14:43 UTC

Shkencetaret kane projektuar nje mikroprocesor te ri per pershpejtimin e analizave. Nepermjet mostres se gjakut dhe mikroprocesorit te ri, mjeku tani mund te percaktoje shkakun e semundjes, nderkohe qe pacienti ndodhet ende ne zyren e tij dhe pa qene nevoja qe pacienti te prese me dite te tera per te marre pergjigjen.

Kimisti Chad Mirkin prane universitetit amerikan Northwestern thote se ky eshte nje lloj i ri mikroprocesori kompjuterik i afte per te zbuluar ADN-ne e pothuajse cdo infeksioni apo semundjeje qe ndodhet ne gjak.

Per projektimin e mikroprocesorit, Chad Mirkin perdor nje mikroskop me fuqi te jashtezakoneshme qe e lejon ate te ndryshoje apo rivendose ne rend e gjatesi te caktuar atomet e molekulat per te percaktuar ADN-ne.

Kimisti Mirkin thote se mikroprocesori i tij eshte ne gjendje te diktoje 10 mije semundje nderkohe qe i semuri pret ne zyren e mjekut per te marre pergjigjen e analizes.


Heqja pa Operacion e Kancerit ne Miter

cdo vit, ne Shtetet e Bashkuara 600 mije gra i nenshtrohen operacionit histeroctomi. Nje e treta e tyre per shkak te tumorit ne uter. Por nje mjek ne San Diego thote se nje menyre e re trajtimi mund t'i ndihmoje shume prej ketyre grave te shmangin operacionin.

Lori Aston e kuptoi se kishte problem me shendetin kur menstruacionet filluan te zgjateshin cdo muaj gjithnje e me shume. Por kjo nuk ishte gjithshka. Ajo filloi te ndjente edhe dhimbje te forta ne fund te barkut. Pas nje vizite me ultrasound, mjeket konstatuan se Lori kishte fibroid, nje tumor beninje qe zhvillohet ne uter. Mjeku rekomandoi heqjen e tumorit me ane te operacionit ose hysteroctomi. Lori kishte degjuar se pas nje operacioni te tille ajo nuk do te ishte ne gjendje te lindte femije.

Por per fat te mire, shkencetaret kane zbuluar nje menyre tjeter jo kirurgjike per trajtimin e tumoreve fibroide duke bllokuar aerterin qe ushqen fibroiden. Duke i nderprere ushqimin, thone mjeket, tumori zvogelohet deri sa zhduket. Tani Lori nuk vuan me, por lajmi me i mire per te erdhi nje muaj pas marteses, kur ajo konstatoi se kishte mbetur shtazane. Lori thote se shume gra vuajne nga fibroidet dhe menyra alternative e kurimit pa operacion eshte me te vertete nje lajm shume i mire.

Bllokimi i fibroides behet nga mjeke radiologe dhe jo nga kirurge apo gjinekologe. Ajo kryehet me anestezi lokale dhe pacientja qendron vetem nje nate ne spital.


Gripi: Fakte & Mite

Si preket njeriu nga gripi? Disa thone se dalja ne te ftohte pa pallto, apo me koke te lagur shkakton gripin dhe se vitamina C mbron organizmin nga gripi.

Nje person i rritur ftohet lehte tre here ne vit. Femijet ftohen me shpesh, por do te dukej e pazakonte qe njeriu ta kalonte dimrin vetem me nje grip apo nje te ftohur. Gripi shkakton dhimbje koke, kollitje dhe dhimbje muskujsh, si temperature. Kjo gjendje mund te zgjase per dy jave ose me shume. Te ftohurit fillon zakonisht ngadale e me pak temperature.

Doktor Alan Greene thote se kur dikush merr te ftohte, sekrecionet e hundes kthehen ne vater virusesh. Ky eshte fakt. Por egziston edhe miti se doza te medha me vitamine C mund t'a mbrojne njeriun nga virusi i gripit ose mund ta kurojne shpejt ate. Shume njeres e besojne kete por mjeku Jeffrey Goad thote se ne literaturen mjekesore nje menyre e tille kurimi ose parandalimi nuk ekziston dhe mjekesia zakonisht nuk e rekomandon.

Miti numer dy eshte se njeriu mund te preket nga gripi kur del jashte ne te ftohte pa veshje te pershtateshme. Por ekspertet thone se njeriu mund te mos semuret duke u lagur nga shiu, por ka me shume te ngjare te preket nga gripi pasi ne dimer viruset jane me te perhapura. Miti numer tre eshte se njeriu mund te preket nga gripi nepermjet vaksines kunder tij. Kjo nuk eshte e vertete, pasi vaksina e gripit perbehet nga viruse jo aktive, te vdekur.

Ekspertet thone se krahas vaksinimit, mbrojtja me e mire nga gripi eshte larja e duarve, por studimet tregojne se shume njerez nuk e bejne nje gje te tille, pasi mendojne se larja e duarve nuk luan ndonje rol, dhe ky eshte nje tjeter mit. Disa thone se virusi i gripit shkakton dhimbje ne stomak, por ekspertet thone se gripi perqendrohet vetem ne mushkri dhe nuk mund te preke stomakun.


*******************************
Paisje per c'bllokimin e Venave
18 Shkurt 2003, 18:10 UTC

NJe PAISJE E RE PeR cBLLOKIMIN E VENAVE

Paisja e re mjekesore per cbllokimin e venave punon me ajer me presion. Nje paisje e jashtezakoneshme qe mund te shpetoje jeten e viktimave te goditjeve ne zemer.

Doktor Randall Stark prane qendres spitalore Mercy and Unity thote se ne rastin e bllokimit te venave, mjeket jane ne lufte me kohen pasi sa me gjate qe arteri qendron i bllokuar aq me shume demtohet. Pacinteve me kete problem tani u vjen ne ndihme paisja e re e quajtur Angiojet, e cila shperben pllakezat e gjakut brenda pak minutave. Disa procese radhazi me kete paisje dhe gjaku ne artere fillon te rrjedhe pa asnje problem.

Paisja e re perbehet nga nje tub i holle i cili futet ne nje arter prane atij te bllokuar per te goditur pllakezat e gjakut. Paisja eshte prodhuar ne Mineapolis nga firma Possis Medical dhe deri tani eshte instaluar ne 900 spitale.

Drejtori i Firmes Possis Medical Robert Dutcher thote se kjo teknologji e re po jep rezultate. Me te deri tani jane trajtuar mbi 100 mije paciente. Specialistet thone se paisja megjithe e re eshte gjithashtu ne procesin e permiresimit. Dhe per kete ata marrrin mendimet e pacienteve, disa prej te cileve thone se paisje duhet te jete me e vogel per t'u bere me praktike.


KeMBe ARTIFICIALE E KOMANDUAR ME KOMPJUTER

Thuhet se kompjutrat ndihmojne per te ndryshuar jeten e njeriut dhe kjo eshte me se e vertete per nje te ri nga shteti New Hempshir, te cilit nje kompjuter i vogel i ka kthyer atij aftesine per te ecur.

Kjo eshte e pabesueshme, une mund te eci e te qendroje drejt, thote Mark Driscoll me nje kembe te prere, i cili tani perdor nje proteze te ndertuar me ndihmen e kompjuterit. Marku eshte njeriu i pare ne rajonin e New Englandit qe perdor kete teknologji te re; nje proteze kompjuterike e ndertuar me fibra karboni dhe titanium.

Por cka e ben kete kembe artificiale te vecante eshte se ajo komandohet nga kompjuteri qe i thote asaj si te reagoje ne cdo hap qe ben. Dy here ne vit Mark Driscoll shkon tek specialisti i cili kalibron kemben ne baze te peshes trupore te pacientit.

Ne thelb, kompjuteri punon si nje tru, sensoret ne gju dergojne sinjale tek nje mikro procesor i cili parashikon cdo levizje qe Marku mund te kryej. Me kemben e re artificiale Mark Driscoll ben nje jete me se normale. Ai shpesh shkon per ski, peshkim, madje luan edhe futboll.


NJe MIKROPROCESOR I INTEGRUAR Ne TELEFON CELULAR

Firma e njohur Intel, ka prodhuar nje mikroprocesor te ri qe priet te shtoje aftesine e telefonit celular. Zyrtare te firmes Intel me qender ne Santa Klara te Kalifornise, thone se mikroprocesori i ri do te shtoje jashtezakonisht fuqine e telefonit celular per ta bere ate te afte te lidhet me internet, te paraqese imazhe, te luaje muzike e te kryeje veprime te tjera te veshtira. Mikroprocesori i ri quhet PXA-800-F. Per drejtuesit e firmes Intel ky eshte mikroprocesori i pare i integruar ne celular.***************************
Vaksine kunder Sidas; Inxheksione pa Gjilpere; Paisje kunder Eres se Keqe;Robot Imitues
25 Shkurt 2003, 15:05 UTC

Vaksina e re Aidsvaks u provua tek 5400 paciente dhe rezultatet e shpallura dje duken jo plotesisht te kenaqeshme. Rezultatet e shumepritura nga kompania VaxGen me qender ne Kaliforni, e cila u mor me eksperimentimin e vaksines se sides, tregojne se produkti i ri vetem sa e uli perhapjen e infeksionit me virusin HIV qe shkakton siden. Ne eksperimentet qe u bene me 5,400 njerez me shkalle te larte rrezikimi ne Shtetet e Bashkuara dhe ne Hollande, numri i te prekurve ra 3,8 perqind.

Kur u analizuan shifrat, doli se njerezit me origjine aziatike ose zezake qe moren vaksinen u infektuan 67 perqind me pak se sa ata qe nuk e moren ate. Ndersa midis zezakeve, infektimi ishte 78 perqind me i ulet. Kompania shpreson se ky eshte ndoshta hapi i pare drejt luftimit te nje semundjeje e cila deri tani ka shkaktuar vdekjen e 28 milion njerezve ne bote.

Ne eksperiment moren pjese vetem 498 vete me origjine zezake dhe aziatike, keshtuqe eshte e veshtire qe shifrat te interpretohen me saktesi. Por eshte fakt se kjo pjese e popullates dukej se prodhonte me shume antitrupa se sa njerezit e tjere, prandaj kompania po merret tani me studimin e metejshem te kesaj kategorie per te pare nese mund t'i beje permiresime vaksines.

Shkencetare te ndryshem e pershendeten rezultatin e vaksines eksperimentale. Kompania VaxGen thote se nuk eshte e qarte nese keto rezultate do t'i kenaqin autoritetet shendetesore amerikane, te cilat kane kerkuar qe vaksina e re ta ule ritmin e infektimit ne masen 30 perqind.

INXHEKSIONE PA GJILPeRe

Kompania amerikane Bioject Medical ka prodhuar nje teknologji qe eleminon dhimbjen e shkaktuar nga inxheksionet. Shume njerez, sidomos femijet, kane frike nga inxheksionet per shkak te dhimbjes qe ato shkaktojne kur shpojne lekuren. Por jo vetem femijet. Shume te rritur do ta mireprisnin nje menyre me te lehte per te marre inxheksionet.

Tani pacientet kane nje alternative pa gjilpere, nepermjet nje paisjeje te prodhuar nga firma Bioject Medical. Drejtori Jim O'Shea thote se strategjia e firmes eshte ta beje kete nje pajisje per perdorim te gjere. Ai thote se paisja pa gjilpere eshte mjaft efektive si ne prodhimin edhe ne perdorimin e saj.

Tani per tani, Bioject Medical me qender ne Nje Jersey ka hyre ne bisedime me firma te ndryshme farmaceutike per prodhimin ne mase te paisjes se re.


PAISJE E RE Qe LUFTON EReN E GOJeS

Era e keqe e gojes shqeteson miliona vete dhe ne Shtetet e Bashkuara ekziston nje industri e tere te merret me kete problem.

Mjeku Anthony Dailley thote se ka kuruar mijera vete qe vuanin me pare nga era e rende e frymes. Ai ka krijuar nje paisje te quajtur Halimeter e cila percakton shkallen e squfurit, nje nga prodhuesit e baktereve qe shkaktojne frymen e keqe.

Por nese fryma eshte jashtezakonisht e keqe, doktor Dailley perdor Hydrofloss, paisje per larjen e gojes me uje te jonizuar per te pastruar gjuhen nga bakteret.

Ne farmaci ka shume solucione qe pretendojne se zgjidhin problemin e eres se gojes, por mjeket thone se jo te gjitha ato permbushin premtimet. Per shembull, solucionet qe permbajne alkohol, e bejne problemin edhe me te rende pasi alkoholi ndikon ne tharrjen e gojes. Sipas eksperteve solucionet per larjen e gojes shmangin eren e keqe te frymes mesatarisht vetem per 15 minuta.

NJe ROBOT Qe IMITON NJERIUN

Keto dite ne muzeun e shkences ne cikago u be demonstrimi i nje roboti jo te zakonshem. Roboti me permasat e njeriut quhet Asimo. Ai eshte prodhim i firmes se automobileve Honda.

Pas nje pune kerkimore 4 vjecare shkencetaret tani thone se roboti eshte ne gjendje te imitoje pothuajse cdo levizje te njeriut. Ata thone se qellimi i tyre kryesor eshte qe nepermjet robotit Asimo te ndihmojne qe -jeta e njeriut te behet me e lehte. Nderkohe roboti Asimo vazhdon te demonstrohet ne qendra te ndryshme shkencore e arsimore ne mbare Shtetet e Bashkuara.


******************************
Columbia: Gazrat e mbinxehura nga ferkimi mund te kene shkaktuar shperthimin
6 mars 2003, 19:05 UTC

Hetuesit qe po merren me katastrofen e anijes amerikane te hapesires Columbia, po perpiqen te bashkojne pjeset e mozaikut me te madh te botes, me fjale te tjera, te zgjidhin nje mister te veshtire.

Ne nje hangar te madh te agjencise amerikane te hapesires ne Florida, punetoret po vendosin me shume kujdes mijera pjese te gjetura te anijes ne pozicionet e tyre te meparshme dhe po analizojne secilen per te gjetur te dhena per shkakun e shperthimit te anijes muajin e kaluar.

Mbi dyshemene e hangarit eshte vizatuar skica e anijes amerikane te hapesires. Rreth 300 teknike dhe inxhiniere me kemisha te bardha laboratori, doreza dhe syze mbrojtese punojne me dy turne duke i vene rrenojat e anijes Columbia ne pozicionet e tyre te skicuara ne dysheme.

Detyra e punetoreve eshte shume e nderlikuar, pasi behet fjale per 22 mije copera te anijes te gjetura ne Teksas dhe Luiziana, ku ajo u shkaterrua pak para se te ulej ne toke.

Ndersa skuadra e hangarit rregullon pjeset, ekspertet analizojne gjendjen e tyre per te gjetur te dhena per shkakun e aksidentit. Grupi i specialisteve te pavarur qe po heton aksidentin, beson se gazra atmosferike, te mbinxehura nga ferkimi kur anija po i afrohej tokes, hyne ne nje vrime ne krahun e majte dhe shkaktuan shkaterrimin e struktures.

Pyetja kryesore se ciles perpiqen t'i japin pergjigje ekspertet, eshte se ne c'pjese te krahut te majte depertoi gazi i nxehte. Ata besojne se pergjigjia e kesaj pyetjeje do te ndihmonte per te percaktuar shkakun e katastrofes. Keshtuqe ata jane me shume te interesuar te studiojne mbetjet e anijes qe jane demtuar me teper nga nxehtesia.

"Ne duhet te studiojme pjeset e demtuara nga nxehtesia, derisa te arrijme ne vendin ku eshte demtuar fillimisht krahu", thote anetari i grupi te hetimit, Roger Tetrault.

Por anetaret e grupit thone se sapo e kane filluar punen. 22 mije pjeset e rrenojave te gjetura, perbejne vetem 14 per qind te anijes, persa i takon peshes. Vetem 70 per qind e pjeseve jane identifikuar. Ekpertet thone se shume pjese mund te mos gjenden kurre, pasi mund te jene djegur ne atmosfere nga shperthimi i anijes.

Por kryetari i grupit te specialisteve, Harold Gehman thote se pjeset ne dispozicion po studiohen hollesisht per te percaktuar se ku ishin ne anije.

Para 17 vjetesh, ekipi qe hetonte shperthimin e anijes se hapesires Challenger e zbuloi shkakun brenda nje muaji. Duket qarte se hetimi per anijen Columbia do te zgjase shume me teper. Por zoti Gehman shpreh bindjen se pergjigjia do te gjendet mes rrenojave.

"Ne po vazhdojme te punojme pa pushim dhe kemi besim se do ta gjejme shkakun kryesor dhe percaktojme shkaqet dytesore. Ne nuk do ta humbim besimin, vetem sepse nuk e kemi zbuluar arsyen deri tani", thote zoti Gehman.

Kurdo qe te mbaroje hetimi dhe anijet te rifillojne fluturimet, coperat e Columbias te perhapura ne dyshemene e hangarit te agjencise se hapesires Nasa ne Florida do te perfundojne ne nje depo, qe ka qene hangar raketash dhe qe ndodhet prane nje vendi te ngjashem ku gjenden rrenojat e anijes Challenger.//kk//


***********************
Demet nga Pijet Alkoholike; Operacion me Reze Lazer
06 Mars 2003, 20:20 UTC

Nje studim i ri tregon se 50 perqind e konsumatoreve te pijeve alkoholike ne Shtetet e Bashkuara jane te te rinj nen moshen e lejuar dhe te rritur qe pijne tej mase. Sipas standarteve te departamentit te shendetesise, me shume se dy gota ne dite per burrat dhe me shume se 1 gote ne dite per grate nje cilesohen si pirje tej mase.

Profesorja Susan Foster qe kryesoi studimin prane universitetit Columbia thote se te rinjte nen moshen e lejuar konsumojne thuajse 20 perqind te pijeve alkoholike ne Shtetet e Bashkuara, ndersa te rriturit qe pijne tej mase kosumojne 30 perqind te ketyre pijeve. Studimi arriti ne perfundimin se ata qe perdorn pije alkoholike tej mase shpenzojne rreth 57 miliarde dollare ne vit. Kjo eshte sa gjysma e shumes se pergjitheshme qe amerikanet shpenzojne per pije alkoholike gjate nje viti.

Perdorimi i tepruar i alkoholit i kushton shoqerise rreth 180 miliarde dollare, ketu perfshihen aksidentet, problemet shendetsore, cenimi i rendit dhe ligjit, ulja e prodhimit e te tjera

Studime te tjera kane treguar se problemi i te pirit fillon qe ne moshe te re, dhe kjo nxjerr edhe nje here ne pah rolin edukues qe duhet te luajne prinderit dhe institucionet arsimore e mbare shoqeria per te shmangur te rinjte nga perdorimi i pijeve alkoholike.


OPERACION ME REZE LAZER

Per shume vite Colleen Allen perdorte lente kontakti per te syte. Para disa vjetesh ajo vendosi te mos i perdrte me ato dhe iu nenshtrua nje operacioni me reze lazer. Jeta ime ndryshoi, thote ajo.

Klinika LCA Vision, Lasik Plus eshte nga te parat qe filloi t'u ofronte pacienteve operacione me reze lazer. Drejtori Stephen Joffe thote se kjo klinike ofron sherbime si per cdolloj eproblemi te syve. Firma Lasic Plus ka mbi 30 dege te shperndara ne Kanada e Evrope. Mjeku Vincent Marino thote se te mirat e operacionit te syve me reze lazer mund te ndjehen nga pacienti menjehere pas operacionit. E gjithe procedura zgjat vetem pak minuta dhe te nesermen pacienti mund te shkoje ne pune ose te kthehet ne jeten normale pa asnje problem.


************************
Rezistenca ndaj Antibiotikeve - Transplantimi i Qelizave Embrionale
11 Mar 2003, 15:30 UTC

Shkencetaret parashikojne qe brenda veres se ardheshme, bakteri i streptokokut mund te behet rezistent ndaj dy antibiotikeve kryesore. Studimi i kryer ne universitetin Harvard ve ne dukje se dy prej antibiotikeve me te perdorshem; penicilina dhe erithromicina po e humbasin fuqine e tyre ndaj streptokokut. Ky lloj bakteri eshte nje prej shkakreve te shume semundjeve duke filluar nga meningjiti, infeksioni ne vesh dhe shume raste te pneumonive.

Doktor Angelo Kostas thote se kur shihet qe streptokoku po behet dy here me rezistent atehere problemi behet me te vertete shqetesues pasi arsenali per te luftuar kete mikrob po dobesohet. Shkencetaret thone se antibiotiket po behen gjithnje e me pak te efektshem pasi bakterja ka evoluar per t'u rezistuar ilaceve. Ata thone se problemi shkaktohet nga perdorimi i tepruar ose pa vend i ilaceve dhe kur te semuret nuk e perfundojne kuren e plote me ilace.

Duke vepruar keshtu, thote Doktor Stuart Levy, nje nga autoret e studimit, ne krijojme pa dashje armen e shkaterrimit tone, pasi ne nuk jemi ne gjendje te luftojme mikrobin. Per shembull, vitin e kaluar kemba e nje pacienteje u infektua nga nje bakter rezistent ndaj Vankomicines, antibiotiku me i forte qe ekziston. Mjeket arriten te shpetojne jeten e pacientes, por si mase parandaluese ata u detyruan te izolonin te gjithe pavjonin ku ishte shtruar e semura.

Studimi keshillon mjeket qe te sigurohen qe pacienti vuan nga infeksioni bakterial dhe jo virusal, para se te rekomandojne kurimin me antibiotike. Ata gjithashtu nxisin kryerjen e vaksines kunder streptokokut per foshnjet dhe te moshuarit; dy grup mosha qe kane me shume te ngjare te preken nga infeksionet.

Shkencetaret thone se disa alternativa kurimi qe ekzistojne tani jane shume te fuqishme per organizmin e femijeve, dhe vetem pak antibiotike jane ne zhvillim. Ata parashikojne qe penicilina dhe erithromicina do te behen te pafuqishme per te kuruar 41 perqind te te gjitha infeksioneve te veshit, pneumonine dhe meningjitin.


TRANSPLANTIM I QELIZAVE EMBRIONALE

Mjeket e nje spitali prane Detroitit thone se pacienti i tyre i plagosur ne zemer ndjehet mire pas nje kure gjenetike. 16 vjecari Dimitri Bonnville tani ndjehet me mire sesa te kishte pritur per nje transplantim te zemres. Ai thote se kur e pyeten nese deshironte te trajtohej me kure gjenetike, ai pranoi pasi nuk kishte rruge tjeter.

Mjeket thone se transplantimi gjenetik tek Dimitri ishte nje eksperiment, i pari i ketij lloji. Kirurget ne spitalin Beamount prane Detroitit morren qelizat embrionale nga gjaku i pacientit, dhe i injektuan ate ne zemren e tij, me shprese se me kalimin e kohes keto qeliza do te rigjenerojne zemren dhe parandalojne problemet e mundeshme.

Muajin e kaluar Dimitri Bonnville u godit ne zemer nga nje cekic pneumatik qe perdoret per te ngulur gozhdat. Pas iu hoq gozhda, ai pesoi nje goditje masive ne zemer. Per nje transplantim zemre atij do t'i duhej te priste radhen, keshtu qe familja e tij dhe mjeket vendosen te perdornin transplantimin e qelizave embrionale.

Mjeket thone se ne saje te suksesit te ketij eksperimenti te jashtezakonshem, menyra gjenetike e trajtimit te rasteve te tilla krijon shpresa per mijera paciente, jeta e te cileve varet nga transplantimi i zemres


********************
Semundja misterioze e frymemarrjes, kercenim per shendetin boteror
17 mars 2003 18:48 UTC


Organizata Boterore e Shendetesise po shpreson tek Kina te zbuloje shkaqet e semundjes misterioze te frymemarrjes qe dyshohet se ka shkaktuar deri tani vdekjen e nente personave dhe ka prekur qindra te tjere gjate 4 muajve te fundit.

Kater vdekje gjate javes se kaluar ne Vietnam, Hong Kong, dhe Kanada jane lidhur me semundjen qe ngjan me pneumonine, te cilen Organizata Boterore e Shendetesise e quan Sindroma Akute e Sistemit te Frymemarjes.

Semundja ngjitese duket te jete shfaqur per here te pare ne muajin nentor ne provincen Guangdong ne Kinen Jugore ku kane vdekur pese persona. Sot ne Pekin, zyrtaret e organizates thane se ekspertet kineze te shendetesise kane njoftuar sukses ne trajtimin e semundjes megjithese ajo u reziston antibiotikeve. Gati 500 persona ne Azi, Ameriken e Veriut dhe Evrope jane raportuar me simptoma te ngjashme me semundjen misterioze.

Administratori
18-06-2003, 11:13
Nje proteine per te luftuar Siden
Disa njerez sieropozitive nuk jane sulmuar nga virusi HIV, fale nje proteine virale te alternuar. Nje studim i publikuar ne "Journal of Clinical Investigation", hap nje skenar te ri per luften kunder kesaj semundjeje vdekjeprurese.
Rome - Nje rruge e re per te luftuar virusin HIV. Sipas nje studimi tashme te publikuar, nje numer i vogel njerezish sieropozitive nuk jane sulmuar nga virusi. Rezistenca e sistemit te tyre imunitar i detyrohet nje proteine te alternuar te quajtur VPR qe e ben virusin e Sides me te dobet, si rrjedhoje dhe me te lehte per t'u luftuar. Studimi i hap rruge te mundshme terapive te reja qe mund te parandalojne zhvillimin e virusit HIV dhe tek njerez te tjere. Nje e dhene tashme e njohur eshte ajo sipas se ciles 25-30% e njerezve te infektuar me virusin HIV, tek te cilet semundja nuk ka perparuar, nuk e kane perberesin qe virusi perdor per tu futur ne qelizat e imunitetit qe infektohen fillimisht. Kur proteina VPR eshte e alternuar apo mungon, pakesohet numri i qelizave te imunitetit te shkaterruara nga HIV. Ky studim i ri tregon se egziston dhe nje ane tjeter e problemit. Proteina qe merr pjese ne ndalimin e procesit te perhapjes se virusit HIV eshte proteina virale R (VPR). Duke pare rolin e saj ndalues, ilacet farmaceutike qe e bllokojne ate mund te jene te dobishem ne luften kunder Sides.

SARS, identifikohet pika e dobet
Revista "Science" publikon nje zbulim te rendesishem te nje grupi kerkuesish nga Lubecca: eshte ndertuar ne laborator nje proteine qe mund t'i kundervihet SARS-it. eshte hapur nje rruge drej medikamentit.
Berlin - Virusi SARS tashme ka nje thember Akili. Kjo eshte identifikuar nga nje grup kerkuesish gjermane ne universitetin Lubecca. Zbulimi qe jep shpresa te reja ne luften kunder polmonitit atipik qe con ne vdekje, tashme eshte publikuar. Hapi vendimtar ka qene krijimi ne kushte laboratorike i nje proteine qe mund te perballet me virusin, proteina poteas. Proteina eshte ne gjendje qe te ndaloje veprimin dhe zhvillimin e metejshem te virusit. Per te prodhuar kete proteine, kerkuesit gjermane kane analizuar strukturen e nje enzime te virusit qe shkakton nje grip te zakonshem, shkaktuar nga nje virus i te njejtes familje me SARS, koronavirusin 228E. Njekohesisht eshte ndertuar dhe struktura e nje enzime te njejte me koronavirusin e derrave, se bashku me nje molekule te afte per ta bllokuar. Mbi bazen e ketyre te dhenave studiuesit gjermane kane ndertuar modelin e proteines kunder virusit SARS. Zbulimi i ri mund te jete nje piknisje e mire per te modifikuar nje medikament.

Shkenca i hap rrugen dy prinderve meshkuj
Nje staf amerikan ka realizuar ne kushte laboratorike qeliza-veze duke u nisur nga qelizat embrionale te miut. Ne te ardhmen do te jete e mundur qe dy prinder te seksit mashkull te lindin femije.
Rome-Do te jete e mundur qe te linde nje femije nga dy prinder meshkuj. Disa studiues nga Pennsylvania kane deklaruar se kane prodhuar qeliza veze duke u nisur nga qelizat embrionale te miut. Qelizat veze jane prodhuar nga qeliza embrionale femerore dhe qeliza embrionale mashkullore duke treguar kapacitetin biologjik te meshkujve per te prodhuar qeliza-veze. Ky eshte rezultat i studimeve 20 vjecare mbi qelizat embrionale te minjve. Keto qeliza kane potencialitet te zhvillohen ne te gjitha llojet e qelizave te miut. Deri me sot e vetmja qelize qe nuk ishte mundur te prodhohej ishte qeliza riprodhuese. Zbulimi i hap rruge shume aplikimeve si ne fushen e kerkimeve ashtu dhe ne ate terapeutike, duke bere qe te lindin dhe shume pyetje mbi zhvillimet e mundeshme. Midis hipotezave te shumta eshte dhe ajo per te zgjidhur problemin e sterilitetit tek grate.

Pilula e re e kenaqesise tashme eshte ngjyre portokalli
eshte hedhur ne treg ne 19 maj 2003. eshte ilaci me i ri kunder impotences se burrave. Premton rezultate me te mira dhe me pak efekte anesore se sa pilula blu. Nuk eshte me blu por ngjyre portokalli pilula qe ben te mundur shnderrimin e burrave ne "matadore te shtratit". Nje enderr, ka bere qe industria farmaceutike te shpenzoje nje shifer rreth 500 milione euro per te realizuar nje pilule te re qe do te kushtoje me pak dhe do te funksionoje me mire. Pilula e re eshte quajtur "Vardenafil". "Ne fund te fundit- jane shprehur specialistet- mireqenia seksuale tek burrat ne te shumten e rasteve con ne mireqenien e pergjithshme shendetesore te tyre". Sot mjekohen me keto lloj medikamentesh vetem 20-25% e burrave qe kane me te vertete nevoje. cdo paketim i pilules se re do te kushtoje rreth 40 euro nderkohe qe nje pako permban 4 pilula. Ne cdo rast ilaci nuk mund te merret pa nje recete mjeksore.

Administratori
25-08-2003, 17:09
Sida: Shpresa konkrete ne nje medikament te ri.
Duket se eshte prodhuar nje medikament i afte qe t'i beje balle virusit te Sides. Keto jane te dhenat qe vijne nga zbuluesit e Parisit qe studiojne prej kohesh kete semundje.

Paris - Nje medikament veprues kunder virusit te Sides dhe i perballueshem nga organizmi njerezor. Te dhenat e prezantuara ne konferencen nderkombetare te semundjes ne Paris e bejne te ditur kete. Sipas dy serive testesh klinike te bera gjate nje periudhe prej 24 dhe 48 javesh, medikamenti quhet T-20 dhe arrin te mbaj virusin ne gjak ne nje nivel jo te demshem per organizmin. Aftesia e medikamentit i cili eshte miratuar muajt e shkuar nga autoritetet e shendetesise amerikane dhe europiane, ishte vene re deri tani ne per nje kohe te shkurter. Prova se medikamenti mund ta izoloje virusin dhe per nje kohe prej nje viti eshte nje lajm shume inkurajues kane komentuar shkencetaret. Medikamenti eshte i afte qe te ndaloje perzierjen e virusit me qelizat e infektuara. Ketu ndryshon dhe me te gjithe medikamentet e tjere qe jane prodhuar kunder ketij virusi te cilet veprojne mbi qelizen e infektuar. Bashkimi Europian ka aprovuar perdorimin e medikamentit per ata paciente qe kane perdorur te gjitha medikamentet dhe mundesite e tjera te luftimit te virusit dhe kane rezutltuar te padobishme. Sipas studimeve te paraqitura, pacientet te cilet e kane perdorur medikamentin kane mundesi te dyfishojne imunitetin e tyre ndaj virusit ne krahasim me ata qe nuk e kane perdorur kete medikament.

E jashtezakonshme ne Viene- Trapianti i pare i gjuhes ne bote
Ka qene nje sukses i padiskutueshem trapianti i nje organi kaq delikat. Nderhyrja ka zgjatur 14 ore ne spitalin e kryeqytetit te Austrise. Viene ?? Trapianti i gjuhes nuk eshte me nje tabu. Fitoret e mjeksise po shtohen dite pas dite. Nga Viena vjen lajmi i nje nderhyrjeje kirurgjikale te jashtezakonshme. Trapianti i nje gjuhe njerezore tek nje pacient i cili per shkak te nje tumori i ishte dashur te priste gjuhen e tij. Burri 42 vjecar vuante prej kohesh nga nje tumor malinj. Keshtu pas heqjes se organit te tij duke mos patur asnje mundesi tjeter burri ka rrezikuar trapiantin. Per trapiantin e pare te gjuhes ne bote jane dashur 14 ore nga mjeket e spitalit te Vienes. Pacienti eshte ne gjendje te mire shendetesore dhe deri tani nuk eshte pare ndonje reagim i gjuhes se sapovene.

Brenda 2075 mund te arrihet deri ne 180 vjec
eshte gati hedhja perpara. Fale mjeksise dhe teknologjise do te mund te jetohet me gjate por shume me gjate sigurojne shkenctaret. Te shumte jane dhe skeptiket "e pamundur!". Rome-Le ta quajme progres i shkences, kujdes per veten, deshire hujnore por brenda ketij shekulli jetesa mesatare e njeriut do te mund te zgjatet ne menyre te kenaqeshme deri ne 180 vjet sipas disa eksperteve optimiste.

Optimistet
Po trokasim ne dyert e pavdekshmerise kane deklaruar shkencetaret duke iu referuar progreseve shkencore dhe teknologjike qe po ndryshojne jeten e njeriut dhe duke komentuar hipotezat per nje jetegjatesi mesatare nga 120-180 vjec. Shkencetaret jane te bindur se kjo mund te realizohet brenda 2075. Ka arritje te sigurta qe sigurojne rritjen e moshes mesatare te njerezve. Madje ka dhe nga ata shkencetare qe mendojne se jetesa mesatare mund te shtyhet deri ne 200-300 vjet. Duke gjetur argumenta tek arritje si klonimi, trapiantet sintetike apo nanoelektronika e cila do te beje te mundur funksionimin e memories se nje individi dhe kur trupi te mos jetoje me. Madje ka dhe nga ata shkenctare qe pohojne se pavdekshmeria nuk eshte e larget dhe se mund te arrihet per disa dekada.

Skeptiket
Te arrish nje jetese mesatare prej 180 vjetesh madje dhe 100 vjetesh sipas disa shkenctareve te tjere eshte si te kerkosh te dergosh nje panine ne Pluton. Dicka tjeter jane llogaritjet matematikore dhe nje gje tjeter jane te dhenat qe egzistojne realisht. Sido qe te jete sipas tyre organizmi njerezoer nuk eshte i pregatitur qe t'i kaloje te 120 vitet jete qe eshte kufiri i fundit normal i jeteses se njeriut. Per te arritur ne 180 vjec njeriu duhet te vononte sa me shume plakjen e tij si nje fenomen te pergjithshem duke nderhyre ne nivelin gjenetik dhe kjo duket e pamundur per te ardhmen duke marre parasysh arritjet e tanishme te shkences.

Administratori
11-10-2003, 19:17
3 qershor (18:55 UTC)


Nje kure e re kunder tumoreve ka qene teper e suksesshme gjate provave klinike, vecanerisht ndaj kancerit te zorres se trashe kur ai ndodhet ne nje faze te avancuar.
Ky lloj kanceri shkakton rreth 57 mije viktima ne vit ne Shtetet e Bashkuara, duke u renditur i dyti, vetem pas kancerit te mushkerive, qe shkakton 157 mije viktima ne vit.

Studimi u krye me paciente te prekur rende nga kaceri i zorres se trashe, qe u ishte perhapur me tej ne organizem. Mjeket thone se dy ilacet e reja jane shpresedhenese.

Nje prej ilaceve, i quajtur Avastin, bllokon enet e gjakut qe ushqejne tumoret me oksigjen, keshtuqe qelizat kancerogjene vdesin.

Deri tani, kjo metode neper provat klinike kishte dale pa rezultat. Por kete here mjeket e kombinuan ilacin e ri Avastin me kimoterapine. Si rezultat, jeta e pacienteve u zgjat me 20 muaj, nga 15 muaj qe zgjatej ajo vetem me kimoterapi.

Ilaci tjeter i quajtur Erbituks po ashtu pengon rritjen e tumoreve. Erbitux i kombinuar me kimoterapine arriti t'i zvogeloje tumoret ne 23 perqind te pacienteve.

Ne se miratohen nga Agjencia e Kontrollit te Barnave, keto ilace te reja mund te dalin ne treg qe vitin e ardhshem.


Nje menyre te re per trajtimin e tumoreve fibroide tek femrat

Xhill Mekuini ndjehet e forte, krejt ndryshe nga dy vjet me pare, kur menstruacionet e benin ate te ndjehej tejet e lodhur e plot dhimbje. Simptomat kryesore qe ajo ndeshte ishin ishin stergjatja e periodave ose hemoragjia e vazhdueshme, si dhe dhimbje te forta.

Pas vizitave, mjeket i thane se crregullimet i shkaktoheshin nga fibroidiet, tumore jo kanceroze ne miter, dhe se e vetmja menyre kurimi ishte heqja e mitres me operacion apo histeroktomi. Por Xhill Mekuini zgjodhi nje rruge tjeter, ajo vendosi te merrte pjese ne nje eksperiment te mjekeve kanadeze per trajtimin e fibroideve pa operacion. Kjo menyre e synon zvogelimin deri ne zhdukje te tumoreve jo kanceroze ne miter duke bllokuar arteret qe i ushqejne keto tumore. Gjate nje studimi te rreth 500 pacienteve, mjeket pane se kjo metode e re e zvogelonte masen e fibroideve 40 perqind dhe mbi 80 perqind e grave pjesmarresve ne studim treguan shenja te dukeshme permiresimi.

Mjeket thone se perparesia me e rendesishme e kesaj menyre te re trajtimi eshte se me menyren kirugjike te trajtimit te fibroideve, shanset e femres per te lindur femije zhduken plotesisht, ndersa te dhenat kane treguar se nje numer grash qe jane trajtuar pa operacion, kane mundur te lindin femije.

Firma Novartis AG siguroi miratimin nga Agjencia federale e ilaceve per nxjerrjen ne treg te ilacit Lescol dhe Lescol XL. Keto dy ilace ndihmojne ne uljen e nivelit te kolesterines duke parandaluar ngushtimin e venave tek pacientet qe vuajne nga semundjet koronare te zemres. Ilaci i ri shitet ne Amerike vetem me recete nga mjeku.


Nje aparat te ri qe mund te zevendesoje proceduren e transplantimit te zemres Mjeket e perdorin kete pajisje per te mbajtur gjalle zemren e pacientit deri ne kohen e transplantimit me nje zemer te shendoshe. Por shkencetaret prane universitetit Duke thone se ky aparat mund te shpetoje jeten e pacientit, pa qene nevoja e nje transplantimi.

Aparati zevendeson punen e zemres vetem perkohesisht dhe kjo i jep rast zemres qe te pushoje e shlodhet. Shkencetaret e shohin kete si arsye qe gjendja e zemres se semure permiresohet pas heqjes se aparatit.

Gjate kohes se vendosjes se aparatit, shkencetaret perdorin mikroprocesore gjenetik per te analizuar mostrat e mara nga zemra e pacientit. Ne studimin e tyre shkencetaret thone se aparati i ri ndryshon veprimtarine e gjeneve ne qelizat e zemres. Ata mendojne se keto ndryshime zhvillohen ne nje forme te vecante tek ata paciente zemra e te cileve ishte forcuar ne saje te aparatit.

Studimi eshte paraprak, por me kerkesat e shumta per transplantim organesh, shkencetaret shpresojne qe studimi i tyre do te coje ne perqasje te reja per trajtimin e semundjeve te zemres.


Ende shume te panjohura per SARS-in
5 qershor 2003, 15:16 UTC


Sarsi eshte nje semundje ende misterioze: nuk dihet se cfare drejtimi do te marre dhe nese do te rishfaqet perseri. Ne nje interviste per Zerin e Amerikes, Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombetar te Alergjise dhe te Semundjeve Infektive thote se eshte ende heret te perdoren raste te meparshme epidemish per te percaktuar menyrat e luftes kunder Sarsit.
Epidemia e Sarsit, thote Dr. Anthony Fauci, ka terhequr nje vemendje te madhe te zyrtareve te shendetesise ne nje pjese te konsiderueshme te botes, megjithese kjo semundje nuk ka as shtrirjen, as rrezikshmerine qe paraqet semundja e Sides.

"Semundjeve si SIDA apo malarja vazhdojne te jene ne qender te vemendjes se zyrtareve te shendetesise. Per vite me radhe virusi Hiv dhe Sida kane terhequr nje vemendje te madhe. Por duhet te kuptojme se epidemia e Sarsit vazhdon te zhvillohet dhe ende nuk e dime se cfare drejtimi do te marre, cfare aftesie ka, nese do te zhduket dhe te rishfaqet perseri vitin e ardhshem, ose do te vazhdoje me te njejtat ritme, apo nese do te linde nje epidemi e re ne zemer te kesaj epidemie. Pra ka shume gjera te panjohura. Shqetesimi qe verehet vjen nga fakti se e dime qe semundja perhapet permes frymarrjes. E dime qe brenda nje periudhe disa javeshe apo mujore, epidemia eshte shfaqur ne afro 30 vende. Potenciali dhe mungesa e njohurive e ben kete epidemi shqetesuese", tha ai.

Mjeku shpjegon se eshte ende heret te perdoren raste te meparshme epidemish per te percaktuar menyrat e luftes kunder sarsit, pasi nuk eshte e mundur t'i gjenden paralelizma kesaj semundjeje pa u njohur me hollesisht me te.

"Ne te ardhmen do te jemi ne gjendje te bejme krahasime te shumta ndermjet sarsit dhe epidemive te tjera te identifikuara me pare. Por per momentin, kjo epidemi eshte ende ne zhvillim. Ky eshte nje infeksion i rrugeve te frymarrjes, dhe ne kete pike i perngjet gripit. Por eshte i ndryshem nga gripi pasi po te kishim te benim me nje epidemi gripi, deri tani do te kishim pasur miliona raste infektimesh ne mbare boten. Dallimi tjeter nga gripi jane ritmet e larta te vdekshmerise. Sarsi luhatet ne 9 deri ne 15 per qind vdekshmeri, ndersa ne rastin e gripit, vdekshmeria nuk kalon mbi 1 apo 2 per qind".

Dr. Fauci shpjegon se semundja eshte shoqeruar me nje panik te panevojshem, sidomos ne zona te ndryshme te Kines, ku nje numer i konsiderueshem banoresh po braktisin qytetet kryesore ku jane ndeshur raste te Sarsit.

"Ngaqe kjo eshte nje semundje e re, si dhe per shkak te njoftimeve per ritmet e larta te vdekshmerise, ne disa pjese te botes kemi verejtur panik. Pikerisht per kete arsye informimi i publikut duhet te jete nje nder pikesynimet kryesore ne perpjekjet per te luftuar kete kercenim ndaj shendetit publik", tha ai.

Dr. Anthony Fauci shpjegon se informimi i publikut duhet te perqendrohet ne menyrat sesi perhapet semundja. Personat me te rrezikuar jane ata qe kane nje te aferm te familjes te prekur nga sarsi, ose kontakte te aferta me pacientet si per shembull ekipet mjeksore, ne rast se nuk pajisen me veshjet e duhura mbrojtese si maska, doreza dhe syze.


Metode re per percaktimin e kancerit


Levizja e qelizave ne trupin e njeriut i ngjan nje trafiku te dendur. Per te kuptuar se c'ndodh ne trupin e pacientit, mjekut i duhet te shohe cdo gje qarte. Por nese skanimi tregon nje tumor, si mund te thuhet se ai eshte kanceroz dhe nese ka mundesi te perhapet me tej ne organizem.
Ne universitetin e Kalifornise ne Berkley, kimisti Paul Alivisatos perpiqet per te vecuar qelizat e tumorrit nga qelizat normale. Ai thote se nje qelize tumori ka prirje per te shkaktuar nje tumor te dyte.

Per te pare nese qelizat kanceroze kane gjasa te perhapen, ai i ndau qelizat ne dy grupe; kanceroze dhe normale duke i veshur ato me ngjyra te vecanta si shenje dalluese dhe hodhi mbi to nje lloj solucioni te posacem. Kimisti Alivisatos thote se solucioni qe ai perdor luan rolin e njejte me ate te nje gjysme percuesi kompjuterik, dhe cdo pike eshte nje pjese e vogel e ketij gjysmepercuesi.

Nen rrezet ultra vjollce, keto pika krijojne ngjyra te ndezura te pa zakonta. Ato krijojne mundesi per te pare me imtesi edhe venat me holla si dhe levizjen e qelizave dbrenda nje tumori. Kimisti Alivisatos thote se ne laboratorin e tij tani po punohet per te zhvilluar menyra te reja per percaktimin e rrezikut te perhapjes se kancerit dhe llojin e tij qe ne fazat me te hereshme, gje qe do te ndihmonte ne trajtimin ne kohe e me sukses te kesaj semundjeje.


SKANIMI I NJe MUMJEJE Te LASHTe

Mumja qe po shikoni iu nenshruar nje tomografie ose skanimi te kompjuterizuar per te pare ne se brenda tij mund te kishte ndonje gje per te ndricuar nje mister. Mumja eshte prone e muzeut ne qytetin Wake te Karolines se Veriut. Per vite, ekspertet e dinin se brenda mumjes ndodhej nje krijese ne forme zogu. Ata besonin se krijesa ishte zog, por per kete donin te siguroheshin. Klinika e radiologjise se qytetit i afroi ekspetrteve aparatin e saj.

Keshtu filloi procesi i skanimit duke perdorur kompjutra per krijimin e pamjeve tri dimensionale. Ne kete menyre ekspertet do te jene ne gjendje te shohin qarte se cfare ndodhet brenda mumjes. Nga pamjet e deri tanishme shkencetaret nuk mund te thone ndonje gje te sakte dhe shtojne se rezulatet perfundimtare te kerkimeve te tyre mund te dalin pas disa javesh. Shkencetaret mendojne se zogu brenda mumjes i takon vitit 400 para eres sone.


Aspirina me e efektshme sesa Tiklopidina
17 qershor 2003


Kater vjet me pare, Eddie Dunmore pesoi nje goditje cerebrale. Sot ai ndjehet me mire. Per te parandaluar nje goditje te dyte ai merr cdo nje doze te ulet aspirine. Ne nje studim te ri, per here te pare aspirina krahasohet me Tiklopidinen, nje ilac i shtrenjte qe jepet me recete per parandalimin e goditjeve cerebrale. Tiklopidina ndihmon ne pakesimin e kokrizave te gjakut. Dihet se kur nje kokrize arrin ne tru, ajo krijon bllokimin e eneve te gjakut gjendje qe shkakton goditje ne tru.
Profesor Philip Gorelic thote se rezultati ishte i papritur pasi mendohej qe Tikliopidina do te kishte efekte shume me te medha sesa Aspirina per parandalimin e perseritjes se goditjeve ne tru e ne zemer. Por nga studimi nuk doli keshtu. Doktor Gorelick dhe koleget e tij ne kolegjin mjekesor Rush ne cikago grumbulluan te dhena nga rreth 2 mije paciente zezake ne mbare Shtetet e Bashkuara. Studimi zgjati 6 vjet.

Doktor Gorelick thote se Aspirina eshte relativisht pa nderlikime, kushton pak, mund te gjendet me lehtesi neper farmaci dhe mbi te gjitha parandalon perseritjen e goditjes cerebrale.

Megjithate, shkencetaret thone se para fillimit te nje kure me aspirine, pacienti duhet te keshillohet me mjekun, pasi marrja e aspirines ne doze te pa pershtateshme mund te shkaktoje efekte te demshme anesore.


SeMUNDJET Ne TRU

Per afro 10 vjet, klinika ne LaGrande te shtetit Illinoi eshte bere banese dhe studio per piktorin 80 vjecar Ed Maraka. I paafte per te ecur per 14 vjet, ai eshte viktime e nje semundjeje ne tru me simptoma te ngjashme me ato te goditjeve cerebrale. Ed Maraka ka probleme me tri pjese te trurit, thote e shoqaj e tij. Gjendja e tij vjen duke u keqesuar duke prekur levizjet motorike te trupit, keshtu qe ai nuk eshte ne gjendje te eci dhe mezi flet. Procesin e te menduarit e ka te mire dhe deshira e tij eshte te pikturoje.

Ed Maraka eshte veteran i luftes se dyte boterore dhe aftesite e tij artistike i ka treguar qe kur ishte femije kur fitoi edhe nje burse per ne institutin e arteve ne cikago. Maraka vazhdimisht pikturon, pavaresisht nga gjendja e tij e veshtire shendetesore. Para dy javesh ai pesoi nje goditje ne zemer Por pas nje qendrimi te shkurter ne spital, ai iu kthye perseri piktures.


PASTRIMI I GJAKUT NGA KOLESTERINA E KEQE

Kjo eshte nje procedure qe zgjat 2 deri 3 ore dhe qe eskpertet thone se heq nga gjaku kolesterinen e keqe. Procesi quhet L-D-L Aferesis. Pacientit me nivel te larte te kolesterines se keqe i futet nje shiringe ne vene me ane te se ciles i hiqet gjaku nga trupi. Pastaj nje aparat i quajtur Liposorber thith nga plazma kolesterinen e keqe. Pas kesaj, gjaku pompohet perseri ne trupin e pacientit. Universiteti mjekesor i Karolines se Jugut eshte nje prej institucioneve ne Shtetet e Bashkuara ku kjo procedure eshte e zbatueshme.


Metode e re per heqjen e tumorit ne tru
24 qershor 2003, 17:50 UTC


Kjo procedure e re kryhet ne spitalin e Houstionit ne Teksas dhe ne nje numer qendrash spitalore ne Shtetet e Bashkuara. Duket se kjo eshte metoda me e mire kirurgjike deri me sot. Pas operimit, pacientes nuk i mbetet asnje shenje, rreziqet jane te shkalles minimale dhe ajo qendron ne spital jo me shume se nje nate. Allison Dawson thote se fillimisht ndjehej e lodhur e kishte dhimbje te vazhdueshme koke. Pas vizitave dhe analizave mjeket percaktuan se ajo kishte nje tumor ne tru ne gjendren e endokrines qe prodhon hormone. Tumori ishte beninj, por me pasoja, pasi mund ta linte ate te paafte per te lindur femije. Per lehtesimin e simptomave Allison filloi te merrte ilace por pa efekt. Keshtu qe mjeku David Baskin vendosi te perdorte nje procedure te re me endoskop duke e kaluar aparatin ne hunde e deri ne tru ne vendin e tumorit. Doktor Baskin perdor nje endoskop, nje tub ne fund te te cilit vendoset nje kamer e vogel dhe nje instrument te holle i cili sherben per gjetjen e turmorit ne gjendren e endokrines ne qender te trurit dhe per heqjen e tij. Me pare heqja e nje tumori te tille kryehej duke hapur kafken e kokes e duke zbuluar trurin. Ndersa tani, thote doktor Baskin i njejti operacion kryhet duke kaluar endoskopin ne vrimen e hundes e drejt e ne tru. Pacientja qendron vetem 24 ore ne spital dhe del e sheruar e pa asnje shenje operacioni ne lekure.

Ilac i Ri Kunder Virusit HIV

Administrata e ushimeve dhe ilaceve miratoi ilacin e ri Reyrtaz. Ky ilac eshte prodhim i firmes farmaceutike Bristol-Myers Squib. Ai ndihmon per venien nen kontroll te virusit Hiv qe shkakton Siden. Ilaci i ri i perket grupit te ilaceve protease. Ky grup ilacesh shpesh perdoret me ilacin tjeter te grupit transkriptase i cili bllokon shumezimin e virusit Hiv.

Po behet njeriu me i ekspozuar ndaj viruseve te kafsheve?


Shume nga viruset qe prekin njerezit, si HIV-i qe shkakton Siden, Ebola, lia e majmunit dhe SARS-i mendohet qe fillimisht te kene prekur kafshet. A po behen keshtu njerezit me te ekspozuar ndaj viruseve te ardhura nga kafshet?
Mbi 1000 shkencetare, mjeke dhe zyrtare qeveritare diskutuan mbi shkaqet dhe mjekimet e mundshme per SARS-in ne nje konference javen e kaluar, organizuar nga Organizata Boterore e Shendetesise ne Kuala Lumpur. Te pakten 800 vete kane vdekur si pasoje e SARS-it. Besohet se nje lloj kafshe qe jeton ne Kinen jugore, ia transmetoi virusin njerezve.

Ne Shtetet e Bashkuara, te pakten 84 vete u preken nga nje virus i panjohur me pare ne Hemisferen Perendimore: lia e majmunit. U zbulua qe ky virus ishte hasur ne fillim tek nje lloj brejtesi nga Shtetet e Bashkuara. Keto brejtes besohet ta kene marre virusin nga nje lloj miu i madh i Gambias, i importuar nga nje tregetar kafshesh shtepiake.

Shume nga viruset qe prekin njerezit e kane origjinen tek kafshet. Shkencetaret po debatojne nese raste te tilla jane bere me te shpeshta, apo thjesht se po zbulohen me shpesh.

Doktor Anthony Fauci drejton kerkimet per semundjet infektive ne Institutet Kombetare te Shendetit ne Shtetet e Bashkuara.

"Teknologjia qe po arrin te krahasoje viruset qe ndeshen tek kafshet dhe te shikoje se si ndryshon perberja e tyre molekulare me ato qe hasen tek njerezit, na ka dhene mundesine qe te dokumentojme ate qe e quajme kapercimin nga njera specie ne tjetren. Teknologjia e para 100 vjeteve nuk e lejonte nje gje te tille".

Por para 100 vjetesh, nuk kishte aeroplane qe te conin njerezit, kafshet dhe insektet ne vende ekzotike. Tani nje semundje ngjitese mund ta pershkoje globin ne nje dite.

Doktoreshe Diane Griffin e Fakultetit te Mjekesise ne Universitetin John Hopkins thote se tani jemi me te ekspozuar ndaj virusit.

Para 100 vjetesh, numri i njerezve ne planet ishte me i vogel dhe askush nuk e kishte degjuar shprehjen "ngrohje globale". Ndersa toka ngrohet gjithnje e me shume, insektet, mikrobet dhe qeniet e tjera te gjalla nga zona me klime te ngrohte perhapen me shume duke mbartur viruse qe mund te infektojne gjallesat qe gjendeshin atje me pare.

Organizata Boterore e Shendetesise po ngre nje sistem mbikqyrjeje globale per t'u kunderpergjigjur ndaj viruseve te reja.

Kjo i ndihmoi zyrtaret e shendetesise qe ta pakesojne shume ndjeshem perhapjen e SARS-it, sipas doktor David Brandling-Bennet te Organizates Boterore te Shendetesise.

"SARS-i eshte nje shembull i asaj qe mund te bejme. Sigurisht qe ka vend per permiresime, por me SARS-in u be shume me teper ne shkalle nderkombetare dhe u veprua me me shpejtesi se ne raste te meparshme".

Ne sistemin e mbikqyrjes globale bejne pjese rrjete epidemiologjesh qe mbledhin informacion, laboratore per te identifikuar viruset dhe mjeke per te kuruar paciente.

Doktor Bennett thote se Kina jugore dhe tropiku i Afrikes nuk jane vendet e vetme qe ngjallin shqetesim.

Ndersa popullsia rritet dhe zonat urbane kane probleme higjenike, mbeturinat mund te krijojne kushtet per disa viruse qe mund te infektojne brejtesit, ose insektet qe pastaj mund te infektojne njerezit. Doktor Bennett thote se ka shanse qe kjo te behet nje dukuri me e shpeshte.

"Pse? Sepse po jetojme ne nje planet me te populluar, ka gjithnje e me shume vende ku njerezit dhe kafshet jetojne bashke, jo vetem ne Kinen Jugore, por edhe ne lagjet e papastra ne qytete te gjithe botes, keshtuqe shanset per perhapjen e agjenteve te rinj nga kafshet tek njerezit dhe mes njerezve vete do te rriten".

Por doktor Griffin thote se jo te gjitha viruset e reja do te kene force te madhe infektuese.

"Ajo qe nuk dime plotesisht ne lidhje me SARS-in dhe me line e majmunit, eshte se sa lehte ato mund te transmetohen nga nje person ne tjetrin, sepse ne fakt nje gje e tille percakton nese ato kthehen ne nje problem te jashtezakonshem, apo dicka qe mund te frenohet".

Nje faktor tjeter percaktues eshte reagimi i komunitetit nderkombetar. Ne Konferencen Boterore te Shendetit ne Kuala Lumpur, doktoret, shkencetaret dhe zyrtaret e qeverive shpresojne te vene ne zbatim per ndonje epidemi tjeter vdekjeprurese, mesimet e nxjerra nga SARS-i.

Ndarja e Binjakeve iraniane
8 korrik 2003, 17:45 UTC


Binjaket iraniane te bashkuara te cilat u ndane nepermjet nje operacioni historik ne Singapor nuk arriten te jetojne. Mjeket ne spitalin Raffles te Singaporit thane se Laleh Bijani vdiq sot per shkak te humbjes se gjakut jo shume ore pas vdekjes se binjakes tjeter Ladan. Motrat 29-vjecare ishin te bashkuara ne koke dhe trute e tyre ishin te lidhur mjaft ngushte me njeri-tjetrin. Mjeket kishin paralajmeruar se operacioni i ndarjes do te ishte me mjaft rrezik dhe se njera ose te dyja vajzat mund te vdisnin apo te paralizoheshin. Eshte hera e pare qe tek persona te riitur kryhet nje operacion i tille. Ne vitin 1996, mjeket ne Gjermani nuk kishin pranuar ta benin nje operacion te tille duke thene se ai ishte teper i rrezikshem. Per te ndare indet e trurit, kirurgeve iu deshen tri dite duke i prere ato milimeter pas milimetri. Ata thane se kishin vene re qe qarkullimi i gjakut ne trute e binjakeve ishte i paqendrueshem. Ne operacion moren pjese 28 eksperte nga Singapori, Shtetet e Bashkuara, Franca, Japonia, Zvicra dhe Nepali.

Tetraciklina ndoshta pengon perhapjen e kancerit

Kjo eshte nje qelize kanceroze e pare ne mikroskop ndersa perhapet nga nje pjese e trupit ne tjetren. Por shkencetaret thone se nje ilac i vjeter mund te perbeje zgjidhje te ketij problemi. Mjeku Gurmit Sing thote se ky eshte nje ilac i thjeshte qe ka ekzistuar prej shume kohesh. Ilaci eshte tetraciklina dhe provat tek minjte ne laborator kane treguar se ai mund te jete i efektshem. Tetraciklina ndodhet ne perdorim prej dekadash. Vec kesaj ajo kushton pak. Nje fondacion kunder kancerit ne Kanada ka marre persiper kryerjen e nje studimi me rreth 60 paciente. Joyce vuan nga kanceri i gjirit dhe thote se tetraciklina duket se po i jep asaj nje shans per t'u sheruar. Kanceri kishte filluar t'i perhapej ne kocke, por tani ajo ndjehet ndryshe; dhimbjet i kane pushuar dhe ka filluar te eci. Megjithate, nuk ekzistojne prova se tetraciklina mund te ndale perhapjen e kancerit ne trup, dhe mjeket nuk keshillojne qe pacientet te fillojne marrjen e tetraciklines pa dale me pare te gjitha rezulatet e studimeve ne proces. Mjeku Singh thote se nese tetraciklina eshte ne gjendje te parandaloje shtrirjen e metastazave kjo do te ishte nje arritje e madhe.

Del nga koma pas 19 vjetesh

Terri Wallis nga shteti Arkansa u zgjua muajin e kaluar pas nje gjendjeje kome prej 19 vjetesh. Sot Terry eshte 39 vjec. Ne moshen 20 vjecare ai ra ne gjendje kome si pasoje e nje aksidenti automobilistik. Per vite me radhe miq e pjestare te familjes e vizitonin Wallisin thuajse cdo dite, qendronin prane shtratit te tij dhe flisnin me te sikur ai te ishte zgjuar. Papritur nje dite muajin e kaluar Wallis hapi syte dhe filloi te flase. Familja e tij e thote s ekjo eshte mrekulli. Madje edhe doktori i tij e ka te veshtire te besoje se Wallis ka dale nga koma paas kaq shume vitesh. cudia tjeter eshte se Terry Wallis eshte ne gjendje te kujtoje bisedat e zhvilluara prane shtratit te tij gjate ketyre 19 vjeteve ne koma. Shendeti i tij tani ka hyre ne rrugen e permiresimit. Por Terri Wallis ka perballe edhe nje sfide tjeter; te njohe me mire e nga afer vajzen e tij e lindur 19 vjet me pare, pak para se Terri te pesonte aksidentin.

Terapia me hormone dhe kanceri i gjirit

63 Vjecarja Valeri Markoni eshte nje nga pjesmarreset ne studim. Prej vitesh ajo iu nenshtrua terapise me estrogjen dhe progjestin, por kohet e fundit mjeket e keshilluan t'a nderpriste ate. Tashme shkencetaret kane me shume te dhena qe tregojne se estrogjeni e kombinuar me progjestin mund te shkatojne kancerin e gjirit. Doktor Rowan Klebovski dhe koleget e tij nga 13 qendra mjekesore amerikane analizuan te dhenat e mamogrameve te 16 mije grave pjesmarrese ne studimin 5 vjecar. Mjeket vune re se tek grate qe merrnin terapine me estrogjen dhe prostegjin kanceri i gjirit u rrit 24 perqind dhe se kanceri arriti te diagnostikohej ne nje faze te avancuar. Doktor Klebovski thote se terapia e kombinuar me keto dy ilace rrit densitetin e gjirit dhe si rrjedhim zbulimi i tumoreve te vegjel behet me i veshtire. Deri tani mamogramet e Valeri Markonit nuk tregojne shenja kanceri ne gji. Por tani pas rezultateve te studimit, asaj dhe grave te tjera u duhet te kene parasysh edhe rrezikun qe mund te sjelle terapia e kombinuar.


Hipertensioni mes te moshuarve
15 Jul 2003, 17:10 UTC

Hipertension eshte shkaktar kryesor i semundjeve te zemres. Studimet ne shkalle vendi gjate dekadave te fundit kane treguar se raste e presionit te larte te gjakut po pakesohen, por nje studim i ri thote se kjo prirje po nderpritet madje mes disa grupeve te popullsise rastet e presionit te larte te gjakut po shtohen. 71 vjecarja Doris Grifin merr cdo dite ilace per te mbajtur nen kontroll presionin e gjakut. Ajo vuan nga presioni i lart. Para se te fillonte kuren me ilace ajo kishte dhimbje te forta koke. Simptomat e presionit te larte te gjakut ndryshojne nga nje njeri tek tjetri, por te moshuarit si Doris Grifin jane ne rrezik me te madh. Sipas nje studimi te koheve te fundit jane shtuar prirjet per shtimin e rasteve te presionit te larte te gjakut mes te moshuarave, vecanerisht zezake dhe mes grave te moshuara ne pergjithesi. Doktor Ihab Haxhar dhe koleget e tij prane universitetit te Karolines se Jugut dhe te kolegjit mjekesor te Wiskonsinit, analizuan te dhenat e studimeve te kryera gjate viteve 1999-2000. Ata vune re se nga 5400 te rritur te perfshire ne studim, 30 perqind e tyre vuanin nga presioni i larte. Kjo shifer eshte afro 4 perqind me shume se 10 vjet me pare. Rreth 70 perqind e atyre qe vuanin nga presioni i larte i gjakut ishin ne dijeni te gjendjes se tyre, dhe 60 perqind merrnin ilace dhe vetem 30 perqind e tyre e mbanin presionin e gjakut nen kontroll. Kjo shifer shikohet nga ekspertet si perparim, krahasuar me vitet 1960 dhe fillimin i viteve 1970, kur sipas doktor Haxharit, rastet e permiresimit viheshin re vetem mes 10 perqind te atyre qe merrnin ilace. Hapi i pare drejt permiresimit, thote doktor Haxhari, eshte kerkimi i ndihmes se mjekut. Duke shkuar tek mjeku, duke matur tension, si dhe duke perdorur dieta te pershateshme ushqimore, ushtrime fizike dhe ne se eshte e nevojeshme ilace. Ne kete menyre presioni i gjakut mund te mbahet ne shkallen normale.


Paisje e re per pompimin e gjakut ne zemes

Nje spital ne Teksas kujdeset per pacientet e semure rende nga zemra duke i pajisur ata me nje paisje artificiale per pompimin e gjakut. Richard Brown eshte nje prej pacienteve te pare qe del nga spitali me nje pompe artificiale ne zemer. Ai eshte ne pritje te transplantimit te zemres dhe deri sa t'i vije radha do te prese ne shtepi. Tani per tani paisja perdoret vetem per paciente te tille qe presin per transplantim. Por mjeket thone se paisja i ka te gjitha mundesite per t'u instaluar pergjithmone ne organizem duke shmangur ne ndonje rast nevojen e transplantimit te zemres.Shtohen rastet e mbipeshes trupore mes femijeve

Nje studim i koheve te fundit tregon se kerkimet ne fushen e mbipeshes trupore gjate periudhes se femijerise eshte nje sferat me fonde te pamjaftueshme per punen e shkencetareve. Por nje spital ne Okland te Kalifornise te Kalifornise po perpiqet ta ndryshoje kete prirje nderkohe qe rastet e mbipeshes trupore mes femijeve po behen gjithnje e me te shumta. Ky spital ka ne plan te hape nje qender per parandalimin e mbipeshes tek femijet. Afro 40 perqind e femijeve te shtruar ne spitalin e Oklandit gjate vitit te kaluar kishin nje peshe mbi ate normalen. Ne shkalle kombetare, mbipesha trupore eshte ne rritje, ashtu si edhe komplikacionet qe rrjedhin prej saj. Por a eshte mbipesha nje trashegim gjenetik? Shkencetaret po kryejne studime te ndryshme per te kuptuar lidhjet midis faktoreve gjenetike dhe ekonomiko shoqetote qe shkatojne mbipeshen si dhe nevojen e edukimit te shoqerise lidhur me kete dukuri.


Perpjekje per Krijimin e Jetes ne Laborator
22 Jul 2003, 14:07 UTC


Nje grup shkencetaresh ne universitetit Princeton thone se jane prane shnderrimit te elementeve pa jete ne nje krijese te gjalle. Nje gje e tille nuk ka ndodhur qe kur filloi jeta ne toke afro 4 miliarde vjet me pare. Sipas Bibles, jeta filloi diten e trete. Adami u krijua ne diten e gjashte. Sipas shkences, jeta fillon me nje qelize delikate dhe te gjitha gjallesat e tjera zene fill prej saj. Pra sipas bibles dhe shkences jeta u krijua nga nje moment fillestar, nga nje gjeneze.
Por ekipe shkencetaresh tani po punojne per nje zanafille te dyte. Ata po perpiqen te krijojne jeten nga nje dicka pa jete. Profesori Lee Silver prane universitetit Princeton, thote se shkencetaret tani po punojne per nderthurrjen e elementeve kimike prej te cileve ata mendojne se mund te krijojne nje gje te gjalle. Por si mund te arrihet kjo? Ata marrin nje gjallese, me te voglen qe ekziston e me sa me pak gjene. Ne kete rast nje baktere E-Koli. Shkencetaret e ndjekin jeten e bakteres duke eleminuar nje nga nje gjenet e saj. Kur nje gjen eleminohet dhe bakterja vazhdon te jetoje, kjo tregon se gjeni i menjanuar nuk ishte i domosdoshem per jeten e bakteres. Ne kete menyre, shkencetaret vazhdojne derisa sa te mbeten vetem gjenet thelbesore per jeten. Shkencetaret mendojne se ndodhen tani ne prag te krijimit te nje gjeje te gjalle, e cila sipas tyre, do te zhvillohet, rritet e do te riprodhoje vetveten. Kjo ka ndodhur vetem nje here; sipas shkences 3 presje 8 miliarde vjet me pare. Por a mund te ndodhe perseri nje gje e tille, kete here ne laborator? Profesor Silver thote se Po, Por shume vete jane skeptike, nuk e dine ose nuk duan t'a besojne.

Shenjat e hereshme te Autizmit

Autizmi eshte nje semundje qe prek femijet, dhe shkencetaret mendojne se shenjat e semundjes mund t'i vene re qe ne muajt e pare te jetes se foshnjes, shume kohe para shfaqjes se diagnozave te qarta te semundjeje. Shkencetaret thone se nepermjte matjes se perimetrit te kokes se nje foshnjeje dhe duke ndjekur nga afer zhvillimin e trurit te tij, ata mund te jene ne gjendje te percaktojne semundjenqe ne fazat e hereshme. Kohet e fundit, dy vjecari Mario Freizer u diagnostikua me autizem. Autizmi ka shume simptoma si per shembull veshtiresi ne te folur dhe emocione te medha. Nje studim i ri tregon se nderhyrja e hereshme mund te pakesoje mundesite e prekjes nga autizmi. Studimi i botuar ne revisten e shoqates mjekesore amerikane perqendrohet ne matjen e perimetrit te kokes dhe ne zhvillimin e trurit te femijeve me autizem. Mjeku Erik Kourchesne thote se gjate studimit u vu re se foshnjet qe me vone preken nga autizmi jane ato qe lindin me koke me te vogel sesa normalja dhe pak muaj pas lindjes perimetri i kokes peson nje rritje te shpejte dhe kur behen 6 muaj deri ne 14 muaj perimetri i kokes se tyre eshte shume me i madh sesa ai tek nje femije normal. Mjeku Kourchesne dhe koleget e tij ne spitalin pediatrik ne Sand Diego te Kalifornise punuan 10 vjet duke grumbulluar dhe analizuar te dhenat nga 50 femije me autizem. Ata studiuan keta femije duke shqyrtuar te dhenat mjekesore qe nga dita e lindjes. Mjeku Kourchesne thote se femijet me shenja te renda autizmi ishin ata me rritje me te shpejte te kokes. Duke pare kete femije mund te dallohet se ai nuk ka patur ndonje rritje te madhe te trurit, por aparati i skanimit tregon se po. Tani me diagnostikimin e hershem te semundjes shpresat per sherim jane me te medha. Rezulatet e studimit mund te vlejne edhe si shenja paralajmeruese te rrezikut nga autizmi, duke lejuar keshtu edhe nderhyrje te hereshme mjekesore. Gjithashtu rendesia e ketij studimi eshte se ai u hap rrugen studimeve te tjera me te thella per te gjetur shkaktarin e rritjes tej mase te trurit, gje qe shkakton autizmin.


cfare e shkakton tkurrjen e muskujve?
29 korrik 2003, 17:55 UTC


Shkencetaret shtrojne pyetjen: Cilet jane faktoret qe shkaktojne tkurrjen e muskujve, jane ata psikologjike apo neurologjike apo eshte thjesht mosha, e cila luan nje rol te jashtezakonshem per atletet profesioniste. Per shembull, javen e kaluar perfundoi turneu ciklistik i Frances dhe amerikani Lance Armstrong 31 vjec fitoi per te pesten here kete gare. Per ciklistin Armstrong, Turneu i Frances kete vit u duk me i veshtire dhe konkurenca me e ashper. Por trajneri i tij e pranon sesa me i moshuar te jesh aq me e veshtire te duket gjithcka. Me kete ai duket se pranon qe Lance po moshohet dhe cdo gare per te behet gjithnje e me e veshtire. Armstrong eshte 31 vjec, dhe doktoret thone se me kalimin e viteve trupi i nje atleti vjen duke e humbur formen sportive dhe pas cdo gare ndjehet me i lodhur. Ish-kampioni i boksit per peshen e mesme Alex Ramos tani eshte 42 vjec. Para 8 vjetesh ai e la boksin pasi e ndjeu se nuk ishte me i ri.
"Ne moshen 20 vjecare une beja ndeshje cdo muaj e ndonjehere 2 here ne muaj. Por ne te 30' cdo gje ndryshoi, nuk kisha me fuqine e meparshme".

Por ka edhe perjashtime. Boksieri George Foreman rifitoi titullin e kampionit te peshes se rende ne moshen 45 vjec. Bejsbollisti Roger Clemens kete vit 40 vjec fitoi lojen e tij te 300. Andre Agassi fitoi ne lojrat australiane ne moshen 32 vjecare, moshe teper e madhe per ata qe luajne tenis. Doktor William Levine thote se shpesh nuk varet nga mosha por edhe edhe nga perkushtimi i atleteve. Andre Agassi e Roger Clemens kane nje regjim te rrepte stervitjeje nga njehere te paarritshem edhe nga 20 vjecaret. Martina Navratilova fitoi kete vit per te 20-en here kampionatin e Wibmledonit. Ajo beson se eshte mendja dhe jo trupi qe luan rol. Disa vete nxjerrin si arsye moshen per te mos bere dicka. Por mosha nuk duhet te behet faktor percaktues per te bere ose jo dicka, thote Martina. Nderkohe, vitin tjeter ne moshen 32 vjecare, Lance Armstrong do te perpiqet te fitoje Turneun e Frances per te gjashten here. Nderkohe nje studim i klinikes Mayo mund te ofroje ndihme per lojtaret e golfit qe vuajne nga tkurrja e muskujve. Nje terheqje e pavullnetshme e muskujve ne momentin final ben qe lojtari ta dergoje topin ne drejtim te gabuar, me larg ose me afer. Shkencetaret po perpiqen te gjejne nese tkurrja muskulit shkaktohet nga ndryshime psikologjike apo neurologjike. Ata po perdorin beta bllokues ilace qe ngadalesojne te rrahurat e zemres per te pare nese kjo sjell ndonje efekt pozitiv. Per studimin e tyre shkencetaret kane marre dy grupe lojtaresh golfi.

Pasojat e virusit te Nilit, mund te zgjasin me shume nga c'mendohej.

Shkencetaret thone se pasojat e semundjes se virusit te Nilit perendimor mund te jene me afatgjata sesa mendohet, pavaresisht se pacienti mund te duket i sheruar. Vitin e kaluar Julie Turners u prek nga virusi i Nilit perendimor nepermjet pickimit te nje mushkonje. Tani ajo kujdeset qe vajza e saj te mbrohet nga ky insekt. Por nje vit pas diagnostikimit me kete virus, ajo vazhdon te ndjehet e lodhur, nje prej shenjave te semundjes. Por jo vetem kaq.

"Ndjej dhimbje te perditshme koke. Kam marre disa ilace por pa efekt. E ndjej se me ka humbur kujtesa afat shkurter e afatgjate", thote ajo.

Shkencetaret prane qendres per kontrollin dhe parandalimin e semundjeve thone se simptoma te ngjashme me pasoja afatgjate neurologjike jane shenja te prekjes nga virusi i Nilit perendimor. Doktor James Sejvar dhe koleget e tij morren ne shqyrtim gjendjen e 16 personave me semundje neurologjike si pasoje e virusit te Nilit. Rezultat e punes se tyre 8 mujore, te cilat u botuan ne numrin e fundit te revistes se shoqates amerikane te mjekesise njejtesojne edhe pasoja te tjera afatgjate te virusit te Nilit. Doktor Sejvar thote se disa nga keto pasoja jane levizjet e crregullta, dridhje muskujsh e gjymtyresh dhe humbja e balances, paraliza e pjeseshme dhe sindroma e ngjashme me poliomelitin. Paralizat e ngjashme me polion mund te jene te perhereshme. Por studimi permban nje lajm te mire per pacientet tek te cilet virusi i Nilit shkakton enjtjen e trurit ose encefalitin. Doktor Sejvari thote se pacientet e prekur nga virusi i Nilit me pasoje encefaliti u sheruan thuajse brenda tre muajsh.


Rezet Lazer premtuese per te kryer operacione
6 gusht 2003


Rrezet lazer perdoren ne mjeksi per shume gjera, nga kurimi i kancerit deri tek rregullimi i shikimit. Tani nje teknike me rreze lazer per te pare indet mund te beje te mundur eliminimin e operacionit qe i ndihmon mjeket te diagnostikojne semundjet.
cdo dite nepermjet thikes ose gjilperes mjeket bejne biopsi per te nxjerre sasi te vogla te indeve te pacienteve dhe per t'i pare ato ne mikroskop per semundje te mundshme. Per biopsite duhen dite qe te perfundohen dhe kerkohen kimikate qe mund te jene te demshme per punonjesit e laboratorit.

Ne nje studim te koheve te fundit, pershkruhet nje teknike me rreze lazer nepermjet te ciles mund te shihen qelizat e vecanta dhe te behen biopsi, qe kerkojne vetem disa minuta.

Studjuesit e Universitetit Cornell dhe Harvard, po e zbatojne kete teknike ne eksperimente tek kafshet dhe njerzit, duke vezhguar cdo gje nga funksionimi i trurit deri tek kanceri.

Mjeku dhe inxhinjeri i Universitetit Cornell, Watt Webb, eshte nje prej shpikesve te metodes se re, e cila u ben te mundur shkencetareve te shikojne gati 1 milimeter ne thellesi te indit.

"Ne mund te shikojme neper lekure, mund te shikojme qarkullimin e gjakut, strukturat e kolagjeit nen lekure dhe shume te tjera. Pra kjo eshte nje teknologji kjo shume e dobishme per diagnostikimin e semundjeve dhe mendojne se se shpejti do te gjeje zbatim ne mjeksi."

Por si funksionon ky proces i ri me rreze lazer? Disa molekula ne trupin e njeriut ndricojne kur i nenshtrohen nje drite te caktuar. Zakonisht, energjia e larte qe perdoret per te ndricuar molekulat mund te demtoje indet. Por drita me energji me te ulet, si rrezet infra te kuqe, jane shume me pak te demshme dhe shume te volitshme per te pare neper inde.

Studjuesi i Universitetit Cornell, Warren Zipfel, thote se nevojitet ennergjia e te pakten dy pjesezave te drites per te ndricuar disa molekula te trupit. Pikerisht ketu pulset me rreze lazer funksionojne me mire se sa drita natyrale.

Imazhi shume ngjyresh qe perftohet skanohet nga mikroskopi dhe perpunohet me kompjuter. Keshtu mund te shikosh fotografi shume te hollesishme 3 dimensionale te qelizave te gjalla.

"Ne mund te krijojme imazhe me rezolucion shume te larte. eshte njelloj sikur per shembull te shikosh 100 faqe te nje libri pa e hapur librin."

Eksperti i teknikave optike te Universitetit Wisconsin, John White, i cili nuk mori pjese ne studim, eshte i gezuar qe keto fotografi me ngjyra tregojne vecori te ndryshme te indit ne te njejten kohe, gje qe ne kushte normale kerkon kimikate te shumta ne nje biopsi me operacion.

Studjuesi i Universitetit Cornell, Warren Zipfel, dhe bashkepunetoret e tij po perpiqen ta permiresojne tekniken. Ata po e lidhin lazerin me fibra te holla dhe elastike xhami, te cilat percjellin driten. Duke i futur keto fibra optike ne trup, ata shpresojne te shikojne me thelle se sa nje milimeter, ne menyre qe kjo procedure te mund te zevendesoje biopsite.


Stresi pas-traumatik
12 gusht 2003


Nje studim i ri tregon se femijet qe ndeshen me dhune apo jetojne ne nje mjedis te perfshire nga dhuna mund te preken nga depresioni pas traumatik. Studimi gjithashtu tregon se programet terapike te organizuara ne mjediset shkollore ndihmojne keta femije per te mposhtur friken e per t'u perqendruar ne mesime. Nxenesja e klases se gjashte Angela Preciado dhe nena e saj po mesojne menyra shlodhjeje nga psikologu i shkolles. Kjo eshte pjese e nje programi per te ndihmuar femijet qe kane perjetuar nje moment tragjik. Angela ka perjetuar dy aksidente me makine dhe kishte frike te hypte ne makine ose te rrinte ne erresire. Femije te tille qe perjetojne dhune mund te vuajne nga stresi pas traumatik. Mjeku Braddley Stein thote se ata mund ta kene me te veshtire sesa femijet e tjere qe te perqendrohen ne mesime. Per kete arsye shkencetaret prane institutit Rand dhe nga universiteti i Kalifornise ne bashkepunim me zyrtaret e arsimit hartuan nje program per te ndihmuar femijet se Angela. Ata zgjodhen 120 nxenes te klasave te gjashta qe kishin perjetuar dhune si aksident me makine, apo kishin qene te pranishem gjate zenieve me thika apo me arme. Keta iu nenshtruan terapise ne grup ne seanca prej 45 minutash ne dite. Doktor Stein thote se femijet qe morren pjese ne program paten nje permiresim te dukshem ne sjelljen e tyre, dhe cka eshte me e rendesishmja, ky clirim nga stresi e frika eshte afatgjate e ndoshta i perhereshem. Doktor Stein thote se ana tjeter pozitive e ketij programi eshte se ai mund te zbatohet me personelin ekzistues dhe brenda orarit te shkolles.

Ilace Dietike

Ndersa dhjetra milione njerez ne bote rrezikohen nga mbipesha, miliona dollare shpenzohen cdo vit ne tregun e ilaceve dietike. Firma e njohur farmaceutike Pfizer njoftoi keto dite se po investon mbi 20 milione dollare per zhvillimin e nje ilaci te ri dietik dhe qe pritet te perftohet nga nje bime afrikane qe perdoret nga banoret vendas per te mposhtur urine dhe etjen ne shkretetire. Bima e shkreterires quhet Hudia tek e cila fisi afrikan San vazhdimisht mbeshtet per te mbijetuar. Per ta kjo bime nuk eshte vetem ushqim por edhe ilac. Shkencetaret thone se hudia eleminon dhimbjet e urise dhe etjen e madhe nga te cilat preken shpesh udhetaret gjate udhetimeve te gjata ne shkreterire. Hudia permban nje substance e quajtur P57 e cila ndikon tek fijet nervore qe paralajmerojne urine dhe etjen duke i penguar ato te dergojne sinjale te tilla urie apo etjeje. Duhen disa vite derisa ilaci P57 te dale ne treg por qysh tani kane filluar betejat ligjore rreth tij. Anetaret e fisit afrikan qe e perdorin bimen e shkretetires thote se te dhenat mjekesore te saj i kane trasheguar nga te paret e tyre dhe kerkojne qe firma farmaceutike qe morri te drejten e prodhimit te ilacit duhet tu paguaj atyre nje shume te caktuar. Por me pas u ra dakord qe ata te ndihmojne per kultivimin e bimes dhe kur ilaci te dale ne shitje nje pjese te fitimeve te perdoren per te luftuar varferine mes kesaj popullate. Dhe paradoksi eshte qe disa prej njerezve me te uritur te botes, te cilet gjithmone kane vuajtur nga varferia tani u jepet rasti te ndihmone ata qe kane shume. Sipas statistikave, ne vendet e perendimit te njohura per nga zhvillimi dhe pasuria, mbi 100 milione njerez rrezikohen nga mbi pesha trupore.


Terapia Gjenetike
19 Aug 2003, 17:27 UTC


Per here te pare, shkencetaret po perdorin terapine gjenetike per trajtimin e semundjes parkinson. Ne nje spital te New Yorkut mjeket filluan fazen e pare te trajtimit te nje pacienti 55 vjecar i prekur rende nga kjo semundje. Gazeta New York Times botoi sot ne faqen e saj te pare nje artikull mbi fillimin e terapise me gjene per trajtimin e parkinsonit. eshte hera e pare qe nje procedure e tille perdoret per semundjen parkinson. Agjencia per ushqime dhe ilace ka lejuar qe kjo terapi te perdoret vetem per 12 paciente te prekur rende te cilet kane pranuar te marrin pjese ne kete procedure eksperimentale. Por disa specialiste ne fushen gjenetike kane shprehur shqetesim. Ata thone se procedura po zhvillohet pa patur te dhena se nje terapi e ngjashme ka dhene rezultate te mira tek majmunet ne laborator.

Operacioni Bajpas

Lidhur me operacionin bajpass, shkencetaret po perpiqen te gjejne shkaqet e komplikacioneve te cilat shfaqen 2 -3 muaj pas operimit. OperacionI bajpass kryhet per hapjen e artereve te zemres. Mjeket perdorin nje vene gjaku nga nje pjese tjeter e trupit te pacientit per te tejkaluar nje bllokim ne arterin qe furnizon zemren me gjak. Ata shpresojne se hapja i arterit mund te prandaloje nje goditje ne zemer. Bajpasi eshte nje operacion i zakonshem, por studimi i ri eshte i pari qe i hedh nje veshtrim rasteve te rikthimit te pacienteve ne spital per shkak te komplikacioneve nga nje operacion i tille. Keto nderlikime jane te demshme jo vetem per shendetin e pacienteve por edhe te kushtueshme nga ana financiare per spitalet dhe mbare sistemin e kujdesit shendetesor. Gjate studimit ekspertet shqyrtuan te dhenat e te gjithe pacienteve qe iu nenshtruan operacionit bajpass gjate vitit 1999 ne shtetin e New Yorkut. Rezultatet e studimit ata i botuan ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise. Mbi 15 perqind e ketyre pacienteve u kthyen ne spital brenda 30 ditesh dhe afro 13 perqind u ripranuan ne spital per shkaqe qe lidhen me komplikacione te operacionit. Ne studim thuhet gjithashtu se faktoret per komplikacioneve te tilla lidhen edhe me moshen, gjinine dhe racen si dhe gjendjen shendetesore te pacientit. Per shembull te moshuarit, grate dhe zezaket kane me shume gjasa te kene komplikime nga nje operacioni bajpass. Gjithashtu semundjet e mushkrive, e diabeti ndikojne negativisht ne raste te tilla.

Perdorimi i ADN-se ne kriminalistike

Ka kohe qe analiza e ADN-se eshte bere nje mjet i sistemit amerikan te drejtesise. Byroja federale e hetimeve ka nje arkive me te dhena te ADN-se per mijera persona qe kane kryer krime. Zyrtarja e departamentit te Drejtesise, Sara Hart thote se brenda ketij shekulli roli i ADN-se do te jete i ngjashem me rolin qe shenjat e gishtrinjeve luajten gjate shekullit te kaluar ne fushen e kriminalistikes. Nderkohe shteti i Virxhinias po hedh edhe nje hap me perpara ne kete drejtim, duke mbledhur te dhena te ADN-se jo vetem nga personat qe kane kryer krime por edhe nga ata qe arrestohen ne akuza per krime me dhune. Ku ligj eshte pritur me shqetesim nga grupe per te drejta civile te cilet thone se ne kete rast personi i akuzuar trajtohet si fajtor.


Menyre e re trajtimi per Parkinsonin
28 Aug 2003, 03:50 UTC


Per here te pare, mjeket po perpiqen ta trajtojne semundjen e parkinsonit me terapi gjenetike, nje menyre e re eksperimentale. Terapia gjenetike nuk eshte perdorur ndonjehere me pare per trajtimin e parkinsonit, nje semundje qe karakterizohet nga dridhje gjymtyresh, bllokim muskujsh e veshtiresi ne te ecur.
Semundja shkaktohet nga veprimtaria e tepruar ne nje zone te vogel te trurit. Nje grup mjekesh ne New York zbatoi keto dite nje metode te re kunder kesaj semundjeje. Menyra e terapise gjenetike qe ata po ekserimentojne nuk synon te kuroje semundjen e parkinsonit por vetem ta trajtoje ate duke zbutur pasojat e saj.

Procedura kryhet duke injektuar nje virus ne zonn e prekur te trurit. Virusi perzihet me qeliza gjenetike per arsyes se vete qelizat nuk mund te hyjne ne tru vecse duke u perzier me virus. Mjeket zgjodhen nje virus i quajtur AAV i cili eshte i pademshem per njeriun.

Doktor Mathew During, profesor i mjekesise molekulare ne universitetin e Auklandit ne Zelanden e Re ben pjese ne ekipin e mjkekeve qe kryen eksperimentin. Ai shpjegon se terapia me gjene synon ta qetesoje veprimtarine e tepruar ne zonen e trurit prej se ciles shkaktohet parkinsoni. Ai thote se ne rastin e semundjes se Parkinsonit, kjo pjese e trurit punon me nje shpejtesi te jashtezakoneshme dhe jashte cdo kontrolli. Synimi yne eshte qe duke injektuar gjenin kjo pjese trurit te qetesohet dhe te kthehet ne gjendjen e mepareshme.

Nathan Klein eshte pacienti i pare qe iu nenshtrua kesaj terapie. Ai eshte nje njujorkez 55 vjecar qe vuan nga parkinsoni. Eksperimenti u krye me 19 gusht ne nje spital te New Yorkut ku mjeket se pari i injektuan atij virusin e perzier me gjen ne pjesen e trurit te quajtur subthalamik nucleus ku shkaktohet semundja. Nje dite pas operacionit, zoti Klein, dukej i qete megjithese ne simptoma nuk vinte re ndonje ndryshim, krahu i djathe i tij vazhdonte te dridhej here pas here, shenje e semundjes se parkinsonit. Zoti Klein thote se trajtimi me gjene eshte nje pervoje e re per te.

Diten pas operacionit, mjeket u inkurajuan kur analizat e zotit Klein dolen mire dhe nuk tregonin ndonje demtim te trurit si rrjedhim i injektimit te gjenit.

Por terapia gjenetike nuk eshte pa probleme. Vitin e kaluar nje i ri ne Pensilvania vdiq gjate terapise eksperimentale me gjen, ndersa ne France, mjeket e nderprene procesin kur disa femije qe po trajtoheshin me kete lloj metode per kurimin e crregullimive ne sistemin imunitar, filluan te shfaqnin shenja te ngjashme me semundjene leukemise.

Trajtimi gjenetik i semundjes se Parkinsonit eshte eksperimentuar me qindra minj e majmune ne laborator. Disa eksperte shqetesohen se ekserimentet tek majmunet nuk kane te mjaftueshme per te provuar se kjo terapi do te jete e sukseseshme tek njerezit. Ata thone se ekziston nje rrezik i mundshem qe duke injektuar se bashku me gjenin edhe viruse, keto viruseve mund te perhapen ne te gjithe trurin ose te krijojne reaksione qe mund te pengojne qelizat e trurit ne dergimin e impulseve apo sinjaleve te tyre.

Doktor Michael Kaplit eshte drejtor i pavionit te neurokirurgjise nje sptitalin Presbiterian te Nju Jorkut, ku u krye operacioni. Ai thote se mjeket i kane mjetet per te luftuar rreziqet e mundeshme.

Ekipi i mjekeve eksperimenti eshte i fazes klinike qe do te thote se objektivi kryesor eshte per te pare nese trajtimi eshte i sigurt per njerezit, dhe jo doemos i efektshem.

12 paciente jane perzgjedhur per te marre pjese ne eksperiment. Pacienti i pare, Nathamn Klein morri dozen me te ulet te virusit dhe gjenit, dhe e njejta doze do t'u jepet edhe tre pacienteve te tjere. Me pas, 4 pacienteve te tjere do t'u jepet nje doze e mesme dhe kater pacientet e fundit do te marrin dozen me te larte. Mjeket thone se do te vazhdojne te mbikqyrin gjendjen shendetsore te zotit Klein dhe do te presin nje muaj para se se fillojne terapine me pacientin tjeter./al/


Nje ilac i ri per kujtesen e humbur
26 gusht 2003, 17:06 UTC


Kompanite farmaceutike jane hedhur ne gare per krijimin e nje ilaci qe mund te riktheje kujtesen e humbur, dukuri qe fillon te shfaqet kryesisht pas moshes 40 vjecare.
Ne moshen 77 vjecare, Nancy Dow eshte gjithnone ne levizje, duke bere thuajse nje jete normale. Ajo thote se dicka ndodh me njeriun kur ai e kupton se shume gjera qe i kane ndodhur ne jete papritmas i ka harruar. Dhe ne kete rast, nje vizite tek mjeku eshte e domosdoshme. Por ne treg nuk ka ndonje ilac per kurimin e kesaj semundjeje. Nancy Dow vuan nga dementia nje forme paksa e perparuar e humbjes se kujteses. Shpresa e saj e vetme eshte nje vizite ne kliniken e doktor Stephen Salloway, i cili po eksperimenton ilacin Arisept.

Tek personat qe kane marre kete ilac kujtesa eshte permiresuar dhe shpresat per sherim te plote jane shtuar. Arisept eshte nje prej 40 ilaceve eksperimentale per permiresimin e kujteses. Mbi 10 shoqeri farmaceutike po shpenzojne mbi 1 miliarde e 500 milione dollare, duke e ditur se nese ilaci del me sukses fitimet e tyre do te jene te medha.

Vetem ne tregun e tanishem, thote ky analist, fitimet mund te arrijne ne 10 miliarde dollare ndersa personat qe kane nevoje per nje ilac te tille po shtohen. Nje ilac per kujtesen do te bente shume me teper buje se sa Viagra. Por cfare ndodh praktikisht nese provat me ilacin e ri dalin me sukses. Ekspertet thone se nese efektiviteti i ilacit provohet, qeverise do t'i duheshin edhe 3 deri ne 5 vjet te tjera per te dhene lejen qe ai te hidhet ne treg.

Ne nje spital te Bethesdes ne shtetin Maryland, Bryan Wright eshte gati t'i lejoje shkencetaret te analizojne trurin e tij ne zonat me te thella, ashtu sic kane bere qe kur ai ishte 13 vjec. Bryan, 17 vjecar, eshte nje prej qindra te rinjve qe marrin pjese ne kete studim per trurin. Doktor Jay Giedd i Institutit te Shendetit, thote se perparimet e koheve te fundit ne teknologjine e fotografise, u lejojne shkencetareve te shohin me imtesi edhe ne zonat me te thella te trurit.

Mendohej se deri ne moshen 6 vjecare truri e ka arritur permasen apo zhvillimin e tij te plote. Por ne fakt nuk eshte keshtu. Shkencetaret tani thone se nga mosha 13 deri ne 19 vjec anatomia e trurit peson ndryshime shume me dramatike se sa mendohej.

Dihet se mosha e rinise shoqerohet shpesh me sjellje te pakontrolluara, me emocione te forta, e ndjenja nga me te ndryshmet, shpesh kundethenese.

Profesor Charles Nelson prane universitetit te Minesotes thote se kjo ndoshta ndodh pasi zona te trurit pergjegjese per kontrollin e ketyre emocioneve ende nuk jane zhvilluar plotesisht.


Shkencetaret thone se ky kuptim i ri i trurit te te rinjve mund te shpjegoje arsyen se perse prinderit disa here nuk jane ne gjendje te kontrollojne me lehtesi sjelljet e femijeve te tyre, sepse keto sjellje nuk jane rezultat thjesht i ndryshimeve hormonale, por veprime te nje truri ne zhvillim.


Ata qe mbijetojne nga kanceri, kane me pas pasoja te renda shendetesore
30 shtator 2003, 17:21 UTC


Nje studim i koheve te fundit tregon se ata persona qe kane kaluar kancerin ne femijeri por jane sheruar, kur rriten, shpesh vuajne nga pasoja te tjera anesore.
Kur ishte femije, Mike Orli vuante nga kanceri dhe thote se shpetoi prej tij, megjithese semundja i mori nje pjese te kembes. Edhe Kelly Wood thote se frymemarrjen e ka te mire, megjithate se shpejti ajo ka nevoje per nje transplantim mushkrie pasi mushkria e saj eshte demtuar nga rezatimi qe ajo morri kur ishte femije per kurimin e kancerit.

Sipas nje studimi te koheve te fundit, personat qe sherohen nga kancari ne femijeri, kane me pas pasoja te renda shendetesore. Doktor Kevin Oeffinger prane unversitetit te Teksasit dhe koleget e tij nga 6 institucione te tjera mjekesore studiuan gjendjen e rreth 10 mije personave qe kishin patur kancer gjate periudhes se femijerise. Synimi i studimit ishte per te pare gjendjen e tyre shendetesore 10 deri 40 vjet pasi kanceri i tyre ishte zhdukur. Ata u kerkuan pacienteve qe ta klasifikonin gjendjen e tyre shendetesore ne 6 kategori sic jane dhimbja, e gjendja mendore. Afro 50 perqind e pacienteve thane se kishin patur probleme te dukeshme ne te pakten nje kategori.

Doktor Oeffinger thote se problemet shendetesore brenda ketij grupi personash priteshin, por e papritura ishte se 44 perqind e tyre vuajne nga te pakten nje problem serioz shendetesor.


Megjithate, 90 perqind e pacienteve thane se ne pergjithesi ndiheshin shume mire. Kelli thote se kur u diagnostikua me kancer ne moshen 2 vjecare ajo kishte vetem 50 perqind shanse per te jetuar, tani ajo vazhdon te jetoje, dhe kjo nuk eshte pak, thote ajo.

Studimi ve gjithashtu ne dukje se femrat, qe kane kaluar kancer, kane me shume probleme shendetesore sesa meshkujt.

***************************************
Ne qytetin Isaqua te shtetit Washington, lajmi perhapet me shpejtesi; 2 minuta ajer te paster per 1 dollar

Por ky nuk eshte thjesht ajer i paster, ky eshte oksigjen, me arome sipas shijes se cdo personi. Gjithsej 16 aroma te ndryshme. Qyteti Issaqua, i cili ka klube e birrari te shumta, tashme ka edhe klubin e Oksigjenit ku njerezit shkojne per te thithur ose pire oksigjen. Joice Adams e provoi oksigjenin dhe thote se do te vije perseri.

Kur erdha ketu, syte me digjnin dhe me dhimbnin, tani dhimbja me kaloi dhe syte ndjehen mire. Te tjere thone se vizita te herepashershme ne kete klub me te vertete jane te efekteshme. Pas thitjes se oksigjenit, ata thone se ndjehen te shlodhur, me energjik dhe sikur perterihen. Por shoqata amerikane e mushkrive i ve ne dyshim keto pretendime, pasi marrja e oksigjenit ne sasi te shumta eshte e demshme.

Megjithate shoqata amerikane shton se nuk ka te dhena per ndonje rrezik nga oksigjeni ne nivele te ulta qe perdoret ne klube. Pra mesazhi eshte KUJDES.

Administratori
15-01-2004, 20:53
Plot vitamina, proteina, enzima. Pershkrimi dhe vetite e bimes mjekesore me te studiuar ne bote. Ne pritje te cudive te reja sheruese te saj

Skeda e Aloes

Emri: Aloe barbadensis Miller ose me thjeshte Aloe vera. Per te mos u ngaterruar me 240 varietetet qe i perkasin familjes se Liliacee, e njejta familje ku bejne pjese qepa, hudhra dhe asparaget.

Origjina: E ka origjinen nga Afrika , rreth 3500 vjet me pare, ashtu si shkruhet ne vademekumin e pare te Ebers, ne shek. 15-te perpara Krishtit. Thuhet se ka qenee tepeer e preferuar nga Kleopatra.

Rritja dhe kultivimi: Rritet ne vendet me klime te ngrohte dhe te thate, ne pellgun e Mesdheut, por edhe ne Indonezi, Kine, Australi, Meksike, ne Ameriken Qendrore dhe Jugore, Karaibe, Teksas, Florida. Ne Itali eshte pershtatur mire me klimen e Kalabrise dhe Sicilise.

Efektet kuruese: Sherues natyror, sheron pucra te vogla dhe te medha, sheron plage te ndryshme, ndihmon ne mbylljen e pickimeve te insekteve, zgjidh problemet e shkaktuara nga djegiet diellore. Riekuilibron floren bakteriale, kryen efektin e anestezise se indeve, trajtim personal i personave me probleme fizike te renda.

Pesha dhe dimensionet: Ne momentin e zhvillimit maksimal gjethet arrijne nje gjatesi nga 69 deri 90 cm dhe nje peshe prej 1,5 ?? 2 kg. Permbajne deri 200 molekula aktive nder te cilat aminoacidet, vitaminat, proteinat dhe anzimat me aftesi kuruese.

Shenja te vecanta: Nuk hahet, nuk thahet, nuk futet ne perberje cajrash, por perdoret si xhel apo esence. Si xheli edhe esenca pergatiten nga gjethet, xheli nga perberesit xhelatinoze qe gjenden ne brendesi te saj dhe esenca nga pjeset e siperfaqes se bimes. Keto perdoren drejtpersedrejti si pomade ose baze kremrash, pomadash dhe locionesh. Ka perdorim te gjere ne parfumeri dhe erboristike.


Nje gjethe poliedrike qe ka sherbyer nga zbulimi i kontinentit amerikan deri tek aktoret e famshme te kinemase.

Kristofor Kolombo shkruan ne ditarin e tij: "Kater jane elementet qe rezultojne te domosdoshem per mireqenien e njeriut: dritherat, rrushi, ulliri dhe aloe. Te parat ushqejne njeriun, i dyti fisnikeron shpirtin, i treti sjell harmoni dhe e katerta e sheron" Sic shihet ai thote fjale shume lavderuese per kete bime. Por ka dhe nje histori tjeter e nje te madhi, Mahatme Gandhi te cilin kur e pyesnin se cfare i jepte force ne agjerimet e tij te shumta thoshte se ishte besimi i patundur ne Zot, stili i thjeshte i jetes dhe trajtimi me aloe te vertete. Por sot? Nuk ka zonje te spektakleve, modele e cila nuk thote se nje pjese e formes dhe e bukurise se tyre i kushtohet perdorimit te aloes, si ne kremrat antirrudhe me nje prani teper te madhe te aloes, locionet per trupin dhe per floket. Nder fansat e Hollyeodd-it duhet te kujtohet Kelly Preston, mbase edhe nga origjina e saj haeaine, ne ato ishuj eshte teper e lehte te gjendet bima poliedrike.

Kane thene per Aloen: (Na besoni) "Lengu i aloes se vertete eshte sinteza me e fuqishme e antibiotikeve, astrigjenteve, agjenteve koaguluese, qetesues i dhimbjes dhe stimulues i rritjes se indeve. Nje tjeter prift ne Brazil prej vitesh perdor nje perzierje me baze mjalti, aloe dhe ehiskey per te kuruar tumoret. Mjekesia zyrtare eshte skeptike por gjithcka mund te ndodhe. Eshte duke drejtuar kerkimet por edhe keta thone qe ne kete perdorim duhet te jemi te kujdesshem.

Administratori
15-01-2004, 22:15
Shkencetaret thone se mikrovalet jo gjithmone jane te rrezikeshme. Gjate provave klinike ata kane vene re se mikrovalet qe perdoren per ngrohjen e ushqimit aktualisht mund te parandalojne kancerin. Ne Takoma te shtetit Washington mjekja Lyn Clark po kryen disa prova klinike per kurimin e kancerit te gjirit. Kjo paciente thote se shpresat e sherimit jane te medha, qe nga fillimi i provave me mikrovale tumori i saj ka filluar te zvogelohet. Mikrovalet jane plot energji elektro magnetike. eshte e njejta teknologji e perdorur nga sistemi i mbrojtjes me satelit. Energjia elektro magnetike ndonjehere eshte fajesuar si shktaktare e kancerit. Por teknologjia e re mjekesore i perqendron keto vale ne menyre qe te godasin vetem tumoret dhe asgje tjeter. Mjekja Lynn Clark beson se brenda 5 ose 10 vjeteve te ardhshem menyra me mikro vale mund te zevendesoje plotesisht metoden kirurgjike te heqjes se tumoreve. Kjo teknologji nuk kufizohet vetem me kancerin e gjirit. Ne shume klinike ne mbare vendin tani mikrovalet po provohen edhe kunder kancereve ne koke, melci, prostat e ne lekure.

Proteinat e shumta paralajmerojne semundje

Shkencetaret thone se nivele te larta te disa proteinave ne gjak mund te jene shenja te semundjeve te renda. Tek meshkujt, niveli i larte i proteines Prostate-Specific Antigjen ose PSA, mund te tregoje rrezikun e kancerit ne prostat. Por PSA dhe proteinat qe sinjalizojne semundjet tjera mund te jene shume te veshtira per t'u diktuar. Per kete qellim, kimisti Chad Mirkin ka krijuar nje menyre te re per zbulimin e shenjave te proteinave te tilla. Ai thote se me menyren e tij, prania e PSA-se mund te percaktohet me saktesi mjaft te madhe. Per cdo molekule te proteines PSA analiza e Mirkinit krijon mijera hallka te ADN-se duke e lehtesuar keshtu jashtezakonisht zbulimin e PSA-se. Kjo ADN, thote kimisti Mirkin, sherben si baze per identifikimin e proteines pasu u tregon shkencetareve nese proteina PSA eshte aq e lartp sa te mund te sinjalizoje kancer ne prostat. Kimisti Mirkin thote se menyra e tij mund te zbuloje shenja proteinash per nje sere semundjesh. Kimisti Chad Mirkin prane universiteit Northwestern parashikon qe brenda tre vejeteve menyra e tij te perdoren gjeresisht per zbulimin e proteinave qe shkatojne kancer apo semundje te tjera.

Simptomat e semundjeve

Nderkohe sipas nje studimi te ri, disa simptoma te semundjeve veprojne sipas nje cikli biologjik, cka do te thote qe kuptimi ose njohja e ketij cikli mund te shpetoje jeten. Shpesh shtrohet pyetja perse shume raste te goditjeve ne zemer ndodhin ne oret e para te mengjesit. Mjekja Eileen Bastian thote se njerezit ndjejne dhimbje ne gjoks ne mengjes per nje arsye; Sepse gjaku eshte i trashe ne mengjes, thote ajo, presioni i gjakut eshte i larte dhe pulsi i shpejte. Te gjitha keto shtojne prirjet per goditje ne oret e para te mengjesit. Ky vezhgim ka krijuar nje baze te re shkencore. Shkencetaret thone se njerezit kane nje ore te brendeshme qe rregullon shume funskione si te rrahurat e zemres dhe prodhimin e hormoneve. Kjo ore e brendeshme, thone ata, perpiqet te qendroje ne nje hap me ritmin natyral te nates e dites, por ndonjehere ky ritem prishet dhe atehere shfaqen simptomat. Per shembull, Iren Gonzalez thote se cdo dite ne ore te caktuar ndjen dhimbje koke. Studimi tregon se dhimbjet e kokes zakonisht shfaqen nga ora 4 deri ne 6 pasdite, dhimbjet e mesit ne oret e mbremjes, ndersa acidi ne stomak grumbullohet gjate periudhes se gjumit. Shkencetaret thone se duke duke kuptuar ose njohur ciklin natyral te organizmit, kjo mund t'i ndihmoje mjeket per te rekomanduar ilacin dhe menyren e pershateshme te trajtimit. Pra ne se goditjet ne zemer ka gjasa te ndodhin ne mengjes, atehere mjeku mund te rekomandoje qe ne mbremje te merren ilace per hollimin e gjakut. Per shembull, njerezit me Glaukoma, e ndjejne presionin me te larte ne sy ne mengjes, cka do te thote se nje vizite tek mjeku per keta pacienti do te ishte mire qe te planifikohej ne mengjes kur siptomat jane me te qarta.

Nje operacion i rralle

Ne nje spital ne Florida, mjeket kryen nje operacion te rralle ne nje foshnje te lindur parakohe, Duke perdorur nje membrane titaniumi, mjeket ne spitalin e femijeve ne Miami perforcuan gjoksin e foshnjes qe kishte lindur me 3 brinje me pak dhe pa nje muskul ne kafazin e kraharorit. Ky defect u vu re gjate vezhgimit te foshnjes me nje aparat skanimi. Ajo do te qendroje ne vezhgimin e mjekeve edhe per disa muaj. Mjeket do te mbajne ate me oksigjen dhe kane ne plan te kryejne edhe disa operacione te tjera shtese ndersa foshnja rritet dhe forcohet. Membrana me Titaniunm perdoret zakonisht gjate operacioneve ne fytyre dhe eshte hera e pare qe perdoret ne gjoks dhe te nje foshnje e porsalindur. Prinderit e vajzes dhe mjeket jane optimiste se foshnja do te permiresohet dhe se shpejti do te dale nga spitali.Transplantimi i fytyres
18 Nov 2003, 14:08 UTC


Ekspertet e shendetesise ne shtetin Kentaki po shqyrtojne mundesine e perdorimit te transplantimit te fytyres ne rastet me ekstreme. Kjo procedure do t'i lejonte mjeket te transplanonin lekuren e fytyres se nje personi te vdekur tek nje pacient, fytyra e te cilit eshte demtuar rende. Mjeket ne Luivill te shtetit Kentaki thone se nje operacion i tille nuk pritet te kryehet se shpejti, por ata jane duke shqyrtuar aspektet etike dhe psikologjike te kesaj procedure.
Doktor Gordon Tobin thote se ceshtjet teknike te operacionit kane perfunduar. Doktor Tobin eshte shef i pavionit te kirurgjise plastike prane spitalit te universitetit Luisville dhe anetar i grupit te kirurgeve qe po merret me kete ceshtje. Ai ka kryesuar ekipin e mjekeve qe ka kryer me suskes operacione per transplantimin e duarve. Doktor Tobin thote se ceshtja me e rendesishme tani eshte per te percaktuar nese nje operacion per transplanitimin e fytyres do te kishte pasoja fizike dhe mendore per pacientin. Doktor Tobin thote se ne rast te nje operacioni te tille transplantimi, lekura do te hiqej nga fytyra e nje personi te vdekur dhe do te transplantohej tek pacientet me fytyre jashtezakonisht te demtuar nga zjarri ose aksidente te tjera.

Ekspertet thone se ky lloj operacioni nuk do te perdorej per qellime kozmetike apo zbukurimi, por vetem per rastet kur fytyra e pacientit eshte demtuar jashtezakonisht rende. Doktor Tobin thote se operacionet e transplantimeve te fytyres do te jene te mundeshme brenda 5 vjeteve te ardheshme.Kolonoskopia virtuale
02 Dec 2003, 18:52 UTC


Nje studim i ri tregon se kolonoskopia virtuale eshte nje metode shume me e efekteshme se sa metoda e zakoneshme per diagnostikimin e kancerit ne zorren e trashe. Thuhet se kanceri i zores se trashe eshte semundja e dyte me vdekje prurese ne bote dhe sipas studimit, zbulimi i shenjave te semundjes ne fazen e hereshme ndikon shume ne parandalimin apo trajtimin me sukses te saj. Diagnostikimi me ane te kolonoskopise se zakoneshme eshte nje proces i veshtire. Por menyra e re nepermjet kolonskopise virtuale ben qe mjeket te shohin brenda zorres nepermjet rezeve x dhe skanimit duke perftuar imazhe tri dimensionale. Ne nje studim botuar dje, thuhet se shkencetaret moren ne shqyrtim 1 mije e 200 paciente te cilet iu nenshtruan te dy lloj kolonoskopive. Nepermjet kolonoskopise se zakoneshme ne zorret e pacientit futet nje tub ne maje te te cilit eshte vendosur nje kamer optike qe i dergon imazhet ne ekran. Me kolonoskopine virtuale pacienti kalon ne nje aparat skanimi dhe nepermjet imazheve tre dimensionale mjeku ben vezhgimin e zorreve. Pas eksperimentit, shkencetaret vune re se metoda e kolonoskopise virtuale ishte shume me e efekteshme ne pasqyrimin e imazheve te brendeshme te zorreve. AL/Rezulati i studimit me kolonoskopine virtuale inkurajon ata paciente qe megjithese e dine se kane nevoje per kolonoskopi, druhen te shkojne kur mendojne proceduren e veshtire gjate nje kolonskopie te zakoneshme. Nderkohe, nje tjeter studim botuar ne revisten mjekesore te radiologjise tregon se semundja e alcajmerit mund te parashikohet duke vezhguar ndryshimet e permases se trurit. Ne studim u perfshine 45 burra e gra mbi moshen 60 vjec. Duke perdorur imazhe me rezonance magnetike ose MRI, shkencetaret maten vellimin e trurit per te pare ndryshimin qe ai kishte pesuar gjate nje periudhe 2 vjecare.

Alcajmeri

Ndersa truri shperbehet ose zvogelohet pjesa e humbur zevendesohet me lengje, dhe shkencetaretr aktualisht masin ritmin e ketij ndryshimi, thote doktor Monty de Leon. Shkencetaret u perqendruan vecanerisht ne pjesen e ndermjetme te trurit, e cila eshte pergjegjesa per kujtesen. Ata zbuluan se ne 90 perqind te rasteve kjo pjese e trurit zvogelohet shume me teper tek personat qe me vone humbasin kujtesen. Por shkencetaret thone se kjo teknike e re e parashikimit te alzajmerit nuk mund te quhet plotesisht e provuar, pa dhene te njejtat rezultate edhe kur te perdoret ne grup mosha te tjera 40 e 50 vjecare. Por cila eshte rendesia e kesaj teknike te re kur dihet se alzajmeri as mund te parandalohet dhe as mund te kurohet, te pakten tani per tani. Duke kuptuar me mire ndryshimet e vecanta ne tru kjo mund t'i ndihmoje shkencetaret per gjetjen e nje trajtimi te efektshem dhe ilaceve me specifike qe mund te perdoren shume kohe perpara shfaqjes se simptomave. Statistikat tregojne se njerezit tani jetojne me gjate se ne te kaluaren, dhe kjo jetegjatesi i ben shkencetaret te mendojne se rastet e alcajmerit mund te behen me te shpeshta po te kihet parasysh se kjo semundje prek zakonisht personat e moshuar.Gripi merr permasa shqetesuese
16 dhjetor 2003, 20:06 UTC


Gripi qe vazhdon te perhapet ne Shtetet e Bashkuara dhe Evrope, po shkaton shqetesime mes zyrtareve te shendetesise, te cilet thone se sasia e vaksinave kunder gripit nuk eshte te mjaftueshme Ne pergjigje te gjendjes se krijuar, qeveria ka arritur te bleje mbi 250 mije doza vaksinash per personat me ne rrezik, femijet dhe te moshuarit.
Agjencia amerikane per kontrollin e semundjeve thote se gripi eshte perhapur ne te 50 shtetet dhe ne 25 prej tyre eshte perhapur ne shkalle te gjere duke rrezikuar edhe me shume njerez sesa ishte njoftuar me pare.

Organizata boterore e shendetesise njofton se edhe ne Evrope, rastet e gripit jane shtuar dukshem ne shume vende. Por ky lloj gripi ende nuk shikohet si serioz dhe nuk ka arritur shkallen e epidemise. "Nuk ekzistojne te dhena shkencore per te dyshuar se gripi i sivjetem eshte me i rende sesa ai me te cilin jemi ndeshur vitet e shkuara", thote doktor Julie Gerberding e qendres per kontrollin e semundjeve.

Zyrtaret e kesaj qendre thone se renia e gripit kete vit ne Shtetet e Bashkuara filloi me heret se zakonisht dhe aktualisht ndodhet ne nje nivel me te larte , krahasuar me te njeten periudhe te vitit te kaluar.

Vaksinat kunder gripit ne shume institucione kane mbaruar. Zyrtaret federale kane mundur te blejne mbi 250 mije doza te tjera vaksinash, por pohojne se ato nuk mjaftojne.

Ne rrezik me te madh per t'u prekur nga gripi jane femijet dhe te moshuarit. Sipas statistikave, nga gripi ne Shtetet e Bashkuara vdesin mesatarisht 36 mije vete. Deri tani mbi 10 femije kane vdekur si pasoje e gripit dhe disa eksperte parashikojne qe numri i vdekjeve nga gripi i sivjetem mund te jete me i larte sesa ne vitet e kaluara.

Nderkohe, zyrtaret te klinikes Mayo shpallen zhvillimin e nje serie aparatesh me imazhe magnetike, MRI, te cilat lehtesojne diagnostikimin e demtimeve dhe semundjeve qe prekin kycet e duarve, krahet, brylet, duart dhe gishtat.

Keto paisje teper te sofistikuara perdoren per marrjen e fotografive te pjeseve te vecanta te trupit. Imazhet jane te cilesise se larte, 1, 5 dhe 3 tesla. Tesla tregon forcen e fushes magnetike qe perdoret ne MRI. Imazhe te tilla te cilesise se larte ndihmojne mjeket qe shohin me mire struktura te tilla te imta si ligamentet dhe fijet nervore te duarve. Ne kete menyre, diagnozat percaktohen me sakte dhe ne disa raste eleminohet nevoja per procedora kirurgjike diagnostikimi sic eshte arthroskopia; nje ekzaminim vizual i brendesise se kycit duke perdorur nje instrument te posacem kirurgjik. Mjeket thone se diagnostikimi i sakte eshte parakushti kryesor per trajtim te efektshem mjekesor. Kjo eshte seria e pare e paisjeve per percaktimin me saktesi te diagnozes nepermjet imazheve magnetike.

Paisjet jane fryt i nje bashkepunimi midis eksperteve te Klinikes Mayo dhe inxhinjereve te firmes IBM.Transplantimi i zemres
23 dhjetor 2003


Nje studim i ri provon se sa me i shendetshem te jete njeriu ne moshe te re, aq me e qendrueshme do te jete gjendja e tij shendetesore dhe me i paket rreziku nga problemet e zemres.
Per nje muaj 16 vjecari Alex Row u mbajt ne spital me ane te nje aparati qe luan rolin e zemres. Mjeket thone se fale kesaj zemre artificiale, Aleks arriti te jetoje derisa t'i vinte radha per transplantimin e zemres se semure. Kirurgu Jack Copeland thote se Aleks Rowe eshte personi me i ri ne bote qe mundi te jetoje me zemre artificiale. Tetorin e kaluar, nje forme e distrofise muskulare demtoi muskujt e zemres se Aleksit. Ai ishte ne pritje per nje transplantim, por gjendja e tij u keqesua dhe mjeket ne qendren mjekesore ne Tuson te Arizones vendosen ta mbanin ate gjalle me zemer artificiale. Me aparate qe luajne rolin e zemres tashme jane pajisur edhe disa spitale te tjera ne Shtetet e Bashkuara.


Nga studimet e shumta dihet se te semuret mendore mund te trajtohen me sukses, thote mjekja Mary Zdanovic e qendres kombetare te shendetit. Dhe kur keta te semure marrin rregullisht ilace rreziku qe ata te behen perseri te dhunshem pakesohet dukshem. Doktor Fuller Torrey e ekzaminoi John Hinklin me kerkesen e familjes se tij. Skicofrenia nuk rezulton ne dhune, nese i semuri trajtohet si duhet, thote ai. Ekspertet nuk thone se nje person me semundje nervore eshte normal por ata shtojne se simtomat e semundjes mund te trajtohen me sukses nepermjet ilaceve. Megjithate, ilacet nuk japin rezultat tek te gjithe pacientet. Per shembull, Ilacet nuk kane qene me efekt as per Ted Kazinskin, i njohur si unabomber dhe as per Russell Weston i cili qelloi me arme policet ne ndertesen e kongresit me 1988. Doktor Torrey thote se Hinklly arriti te genjeje me sukses mjeket duke i fsheur simptomat e semundjes. Por ne se Hinkley vazhdon te marre rregullisht ilacet, ai nuk eshte me i rrezikshem per shoqerine sesa cdo person tjeter normal. Po te me pyesin mua personalisht nese John Hinklly duhet te lirohet, thote doktor Torrey, pergjigja ime eshte absolutisht po, perderisa te garantohet se ai do t'i marre ilacet rregullisht. Por kritiket thone se nuk ka siguri absolute qe Hinkley do te sillet si njeri normal. Asgje nuk eshte 100 perqind e sigurt.


25-vjecari Todd Farrel ben fiskulture pothuajse cdo dite. Atij i pelqen aktiviteti fizik dhe forma e mire fizike. Nje tjeter arsye qe e nxit te merret me ushtrime fizike eshte historia e familjes: "Im ate ka shume probleme me tensionin e larte te gjakut. Rreziku me i madh gjenetik me vjen nga ana e babait, sidomos nga gjyshja e cila kishte nivel shume te larte kolesterine. Gjyshi nga babai vuante nga diabeti. Kemi raste te shumta problemesh shendetesore ne familje si rrjedhoje e mbipeshes".

Nje studim i ri i botuar ne numrin e fundit te Revistes se Shoqates Mjeksore Amerikane analizoi gjendjen shendetesore te 4 mije e 500 te rinjve nga mosha 18-30 vjec per 15 vjet radhazi. Gjenda shendetesore u percaktua nga pergjigja e sistemit kardiologjik dhe atij te frymarrjes gjate perdorimit te nje aparature per stervitje: "Nje nder perfundimet kryesore te studimit ishte se te rinjte qe nuk gezonin shendet te mire, me kalimin e kohes ndesheshin me nje rrezik me te madh per tu prekur nga semundja e zemres. Ata qe benin nje nivel te ulet ushtrimesh fizike kishin 3-6 here me shume gjasa te vuanin nga tensioni i larte, diabeti dhe probleme te metabolizmit se sa pjesemarresit qe benin ushtrime rregullisht. Ndersa ata qe benin fare pak stervitje fizike kishin 40 per qind me shume shanse per nivele te larta kolesterine".

Dr. Carnethon eshte autore e studimit mbi rrezikun e problemeve koronare tek te rinjte. Ajo thote se pjesemarresit qe permiresuan gjendjen fizike gjate studimit, ulen njekohesisht rrezikun per t'u prekur nga semundjet e zemres. Pra mesazhi eshte i qarte: Nuk eshte kurre vone te vish ne forme te mire fizike. Ata qe filluan fiskulturen dhe qe ruajten gjendjen e mire fizike kishin rrezik me te vogel per t'u prekur nga semundjet kardiovaskulare ne moshe te mesme. Mjekja thote se kjo thekson ate qe studiuesit kane besuar prej kohesh. Por ky eshte studimi i pare qe mat ne menyre objektive efektet afat-gjata te gjendjes se mire fizike tek te rinjte.


E verteta per pasten e dhembeve

Pasta e dhembeve sherben thjesht per te ndihmuar, cdo gje varet nga personi, thote doktor Patric Kohen. Madje per te parandaluar grryerjen e dhembeve ju nuk keni nevoje per paste dhembesh, pasi eshte levizja e furces qe ben punen, thote ai.

Doktor Kohen rekomandon furca te buta dhe levizjen e saj ne menyre rrethore per dhembet e siperm dhe levizje rrethore lart e poshte per dhembet e poshteme. Procesi duhet te zgjase dy minuta dhe dhembet te lahen dy here ne dite.

Pasta me fluor forcon dhembet ne zhvillim, por shpesh ajo shkon dem me shplarjen e e gojes. Doktor Kohen thote se pas larjes se dhembeve me kete lloj paste, goja duhet te shplahet pas 30 minutash ne menyre qe pasta te beje efektin e saj.Masa per parandalimin e perhapjes se lopes se cmendur
30 dhjetor 2003; 19:50 UTC


Ne Shtetet e Bashkuara, mostra te lopes se infektuar iu derguan nje laboratori ne Britani, i cili vertetoi dyshimet e agjencise amerikane te ushqimeve se semundja e lopes se cmendur eshte shfaqur ne Shtetet e Bashkuara.
Lopa e infektuar eshte e races Holstein qe mund ta kete marre semundjen nepermjet ushqimit. Por grup hetuesish thote se lopa e semure ka ardhur nga Kanadaja dy vjet me pare, ndersa shtohen shqetesimet se gjate kesaj periudhe mund te jene infektuar edhe shume lope te tjera.

Mbi 20 thertore te bagetive kane kerkuar heqjen nga shitja te mbi 5 ton mish lope. Shtetet e Bashkuara zene 25 perqind te tregut boteror te mishit. Nderkohe, cmimi i mishit te lopes ne treg ka rene ndjeshem dhe mbi 10 vende kane nderprere importin e mishit nga Shtetet e Bashkuara.

Chuk Levit i korporates se tregtareve te mishit thote se keto masa do t'i sjellin industrise amerikane te misht humbje prej miliarda dollaresh.

Ne Teksas, nje nga qendrat kryesore te industrise se mishit ne Shtetet e Bashkuara, fermeret dhe blegtoret po marrin masa te ngutshme per te zbutur pasojat e kesaj humbjeje.

Besimi i konsumatoreve eshte vendimtar per te kapercyer kete problem kaq te madh, thote afaristi Richard Wortham.

Fale prirjeve per nje diete me proteina te larta e karbohidrate te ulta, konsumimi i mishit te lopes ne Shtetet e Bashkuara ka arritur ne mesatarisht 35 kilogram ne vit per nje person. Ky qendrim, thone ekspertet mund te ndikoje per pakesimin e humbjeve financiare te industrise se mishit gjate kesaj periudhe te pranise se semundjes se lopes se cmendur.

Kanceri i gjirit

Ecja, sporti, vrapimi jane menyra argetuese, por per grate ato mund te jene edhe mbrojtese ndaj kancerit. Nje studim i ri tregon se grate qe kryejne rregullisht ushtrime fizike kane 35 me pak gjasa qe te preken nga kanceri i gjirit.

Nuk eshte fjala vetem per te bere vrap, por edhe ecja mjafton per te pakesuar rrezikun e kancerit ne gji, thote Lesly Bersntein, mjeke dhe nje nga autoret e studimit.

Ushtrimet fizike mund te ndihmojne ne kufizimin e prodhimit te estrogjenit, hormon per te cilin shkencetaret besojne se nxit zhvillimin e kancerit te gjirit tek disa gra.

Sipas studimit, ushtrimet fizike, qofte nje ore ne jave, dhe pavaresisht se ne c'periudhe te jetes, mund te ndihmojne ne pakesimin e rrezikut te kancerit. Por eshte mire qe ushtrimet te fillojne qe ne moshe te re.

Ne se ju filloni te merreni me fizkulture qe ne moshe te re, atehere krijohet edukata dhe ka shume te gjare qe te vazhdoni te merreni me ushtrime fizike gjate gjithe jetes tuaj, thote, mjekja Bernstein.

Studimi tregon se ushtrimet fizike duket se nuk e pakesojne kete rrezik per grate me nje histori familjare te kancerit te gjirit. Shkencetaret ende nuk jane ne gjendje te thone se perse ndodh nje gje e tille.

Ne fakt ata nuk nuk dine asnje menyre ose mjet qe mund te parandaloje kancerin e gjirit, por jane te sigurt se ushtrimet fizike mund ta pakesojne rrezikun e prekjes prej tij, dhe kjo ne vetvete eshte nje zbulim teper pozitiv.

Metoda te reja per kontrollin e nivelit te kolesterines

Kontrolli i nivelit te kolesterines eshte nje nder analizat mjeksore baze per te gjithe personat ne moshe te mesme. Por kur mund te thuhet se niveli i kolesterines eshte problematik?

Per personat qe rrezikohen nga problemet e zemres, niveli i pranueshem i kolesterines eshte me i ulet. Por ata qe nuk kercenohen nga probleme te tilla, mund te tolerojne nivele me te larta kolesterine. Me nje fjale, nje nivel qe quhet i ulet per nje individ, mund te jete i rrezikshem per nje individ tjeter.

Per shembull nje atlete 41-vjecare nuk ka nevoje te perpiqet ta ule kolesterinen ne nivelet qe i kerkohet nje personi te rrezikuar nga problemet e zemres. Per kete arsye, mjeket ne nje spital ne Karolinen e Veriut kane filluar ta pershtasin nivelin e keshillueshem te kolesterines me individin perkates, me ndihmen e nje llogaritesi te vogel:

"Ne vend qe te shfletoj gjashte faqe me udhezime, ose te bej llogaritjet, nxjerr nga xhepi kete aparat dhe per 10-15 sekonda me del pergjigja," thote mjeku.

Per te marre rezultatin e kerkuar, mjeku duhet te fuse ne aparature nivelet e kolesterines, moshen dhe gjinine e pacientit si dhe faktore qe ndikojne tek shendeti.

Kjo aparature, shpjegon mjeku, na lejon te shfrytezojme te dhenat me te mira qe kemi te arkivuara, ne te mire te pacientit. Megjithate, edhe kartelat mjeksore do te vazhdojne te ekzistojne si mase sigurie. Por aparatura e re do te ndihmoje per te arritur ne rezultate te pershtatura per individin. Informacioni nuk do te regjistrohet ne aparat, pra askush tjeter nuk mund ta shohe, nese mjeku e harron aparatin diku dhe e gjen nje i panjohur.

Mjeket thone se niveli i kolesterines duhet kontrolluar cdo pese vjet, por ne rast problemesh shendetesore, kontrolli duhet te jete me i shpeshte.Kanceri i prostatit
6 janar 2004


Sekretari Pauell pas operacionit te prostatit

Sekretari amerikan i shtetit Kolin Powell po e mer veten pas operacionit te prostatit. Zedhenesi i departamentit te Shtetit, Adam Ereli tha dje se sekretari Powell eshte mire me shendet dhe ka perpara nje orar te ngjeshur pune. SekretaRi Powell u be operacion me 15 dhjetor, per heqjen e kancerit nga prostati. Dje ai beri kontrollin e pare te tek mjeku. Zedhenesi i deparatamentit te shtetit nuk pranoi te bent ndonje koment rreth gjendjes se tij shendetsore, por tha se cdo gje shkoi mire gjate kontrollit mjekesor ne qendren spitalore ushtarake Walter Red afer Uashingtonit. Deri pas operacionit, sekretari Powell ka punuar me nje orar te reduktuar. Por megjithate, ndihmesit e tij kane vene re se telefonatat e sekretarit Powell ne oret e para te mengjesit drejtuar kolegeve te tij jane bere gjithnje e me te shpeshta. Sipas gazetes New York Times, sekretari Powell bisedoi dje me sekretarin e pergjithshem te OKB-se Kofi Annan rreth Afganistanit dhe ceshtjeve ne Irak.

Gripi dhe Sarsi

Gripi eshte nje shoqerues i shpeshte i periudhes se dimrit. Por dalja e semundjes se Sarsit tani eshte bere shkak per nje dileme. Cili eshte ndryshimi midis gripit dhe shenjave fillestare te sarsit. Ndryshimi nuk eshte i madh, thone ekspertet, por megjithate askush nuk do qe simptomat e njeres te ngaterrohen me tjetren, vecanerisht tani qe mjeket mendojne se sarsi mund te rishfaqet perseri kete dimer. Per sarsin nuk ekziston ndonje vaksine, por per gripin po. Kjo eshte arsyeja qe zyrtaret e shendetesise i bejne thirrje popullates qe te vaksinohet. Madje edhe organizata boterore e shendetesise po ben thirrje per vaksinim kunder gripit vecanerisht te femijeve mbi 6 muaj, te pleqve, te punonjesve te shendetesise dhe personave qe vuajne nga semundje te tjera. Disa eksperte thone se gripi, madje edhe sarsi mund te luftohen me ushqim te mire dhe ushtrime fizike.

Bakteri i rrezikshem

Zyrtaret e shendetesise ne shtetin amerikan Xhorxhia po perpiqen te gjejne disa persona, te cilet pas nje darke te krishtlindjeve mendohet se jane prekur nga nje forme vdekjeprurese e semundjes ngjitese, Meningokokal. Tre femije qe ndodheshin ne ate darke tashme jane ne spital. Tre vjecarja Anna Ros u semure nje jave pas darkes dhe vazhdon te jete e semure ne spital. I ati i saj thote se semundja u shfaq papritur ne prag te vitit te ri. Mjeket po e trajtojne vajzen me antibiotike dhe thone se gjendja e saj po permiresohet. Meningokola eshte i njejti lloj bakteri qe shkakton meningjitin, me perjashtim se ai prek gjakun. Shenjat e semundjes jane te vjellat, temperatura e larte, kruarje te lekures dhe ndryshime te gjendjes mendore. Simptomat shfaqen plotesisht pas disa ditesh ose edhe pas disa oresh.


Angioplastia
13 Jan 2004, 15:15 UTC


Shpesh shtrohet pyetja se cila eshte menyra me e mire per trajtimin e nje pacienti qe peson goditje ne zemer. Sipas nje studimi te ri, trajtimi me i efektshem ne raste te tilla nuk eshte me ilace por me angioplasti, nje procedure per hapjen e artereve te bllokuara nepermjet balonave te vogla te mbushura me ajer. Problemi eshte se vetem spitalet perdorin metoden e angioplastise, pasi jo te gjithe jane ne gjendje ta perballojne perdorimin e saj. Nuk ka dyshim qe angioplastia eshte menyra me e mire per zhbllokimin e arterjeve. Kjo tregon drejtimin qe ne duhet te ndjekim, thote doktor Warren Cantor. Studimi mori ne shqyrtim mbi 1500 paciente me goditje ne zemer. Mes atyre qe ishin trajtuar me angioplasti, vetem me pak se 1 perqind kishin pesuar nje goditje te dyte brenda nje muaji. Ndersa mes atyre qe ishin trajtuar me ilace, mbi 6 perqind kishin pesuar nje goditje te dyte ne zemer. Ata qe ishin trajtuar me angioplasti, gjithashtu sheroheshin me shpejt dhe prekeshin me rralle. Doktor Cantor mendon se angioplastia duhet te perdoret me efektivitet dhe gjithnje e me shpesh. Megjithese angioplastia duket se eshte me e efektshme, nga studime te tilla lind pyetja ne se eshte i perballueshem ristrukturimi i nje sistemi shendetesor per t'i ofruar cdo pacienti qe peson goditje ne zemer trajtimin me angeoplasti. Doktor Andy Vilgos thote se nje gje e tille eshte thuajse e pamundur per te gjitha spitalet. Pastaj ekziston edhe frika se publiku do te harroje se semundja e zemres eshte kryesisht e parandalueshme. Doktor Vilzog thote se nese publiku i gjere e shikon angioplastine si zgjidhje te problemit te semundjeve te zemres, atehere masat parandaluese te ketyre semundjeve do te dilnin ne plan te dyte dhe keshtu problemi do te behej me i madh. Nderkohe, Tomas Emanuel sapo eshte trajtuar me angioplasti dhe tani beson se gjasat per nje goditje te dyte ne zemer jane mjaft te pakta. Dhe pyetja qe mbetet pa pergjigje eshte, se ne c'menyre ky lloj trajtimi do te behet i mundur per te gjithe ata qe kane nevoje.

Duhani dhe te rinjte

Shkencetaret thone se kur nje person e fillon duhanin qe ne moshe te re, ai e ka me te veshire se sa te tjeret per te hequr dore prej tij. Sipas studiuesve, adoleshentet, mund te behen me te varur nga nikotina se sa te rriturit, per arsye se organizmi i te rriturve reagon ndryshe nga ai te rinjve. Doktor Xhorxh Kob i institutit Skrips thote se sa me teper nikotine qe marrin njerezit gjate viteve te adoleshences, aq me e madhe eshte mundesia qe ata ta pine duhanin kur te rriten. Dihet qe duhani perben kercenim per jeten e njeriut. Edhe studimet e meparshme, tregojne se adoleshentet jepen shume pas duhanit. Per kete arsye, Studjuesit e Institutit Scripps eksperimentuan me minjte, duke studiuar sasine e nikotines se thithur nga minjte e vegjel dhe ata te rritur dhe arriten ne perfundimin se minjte ne moshe te vogel nuk shfaqin fare shenja se kane thithur nikotine. Cilido qofte efekti i nikotines fillimisht ne organizmin e njeriut, efektet negative jane me te vogla tek adoleshntet dhe te rinjte se sa tek te rriturit. Studjuesi Koob thote se meqenese ndjeshmeria ndaj efekteve negative te duhanit eshte me e vogel tek te rinjte, kjo i ben ata ta pijne me teper duhanin. Kur duhani pihet per dekada te tera, thote ai, dhe ne trup hyjne elementet helmuese, pikerisht kjo shkurton jeten. Pra, nuk eshte thjesht nikotina, por eshte ekspozimi i vazhdueshem ndaj elementeve te tjere te rrezikshem te duhanit, ajo qe demton, thote studjuesi. Nga nje eksperimentim me perfshirjen e rreth 6 mije femijeve nen moshen 18-vjecare qe pijne cigare cdo dite, studjuesit arriten ne perfundimin se eshte me e rendesishme qe femijet te mos lejohen fare ta pijne duhanin.

Paisje degjimi per femijet e shurdhet

Nderkohe, mjeket ne nje spital te cikagos, arriten t'i kthenin aftesine e degjimit nje femije 8 muajshe i lindur shurdh. Dhjetorin e kaluar familja dhe mjeket konstatuan se Kevin Johnston nuk degjonte fare. Ai kishte lindur i shurdher. Per kete arsye mjeket e pajisen foshnjen me nje aparat te vogel, te vendosur paksa nen lekure dhe pastaj e magnetizuan ate me nje pajisje te jashteme. Per te kontrolluar paisjen, femijes i dergohen ne vesh sinjale te ndryshme per te pare se si reagon ai. Paisjet e degjimit nuk jane dicka e re. Kjo procedure ka filluar te perdoret qe para 20 vjetesh. Por eshte hera e pare qe mjeket e perdorin nje paisje te tille tek nje femije 8 muajsh. Deri tani duket se cdo gje po shkon mire. Kevin reagon ndaj tingujve dhe duket se kur te rritet nuk do te kete problem as ne te degjuar e as ne te folur.

Administratori
10-06-2004, 22:13
Nderkohe qe numri i vdekjeve nga semundje te tjera vjen duke rene, vdekjet nga semundjet kronike te mushkrive vazhdojne te shtohen. Sipas nje studimi, arsyeja e kesaj dukurie eshte shtimi i numrit te grave mbi 40 vjec qe pine duhan. Materiali ne vazhdim na njeh me kete dhe te reja te tjera nga mjekesia.


64 vjecari Jozef Mazzara ka me se 26 vjet qe vuan nga mushkrite. Ai shkoi tek mjeku per analiza te zemres dhe u konstatua se vuante nga semudnja kronike e mushkrive. Jozef ka veshtiresi ne frymemarrje dhe i shmanget veprimeve fizike.

"Mezi marr fryme thote ai. Duket se mushkrite nuk jane ne gjendje te thithin shume oksigjen. Ato nuk jane aq elastike sa me pare. Nuk kam fuqi. Kur lodhem, presioni diastolik i gjakut me rritet se tepermi."

Krahas problemeve me zemren, per 45 vjet Jozef pinte shume duah. Ai e la duhanin para dy vjetesh. Nje mjedis me tym perben nje faktor rreziku per zhvillimin e semundjes kronike te mushkrive.

Doktor Sonia Buist thote se numri i te pre****e nga semundjet kronike te mushkrive eshte shtuar dukshem ne mbare boten.

Ne Shtetet e Bashkuara ky numer eshte rritur me shume pasi numri i grave 40-5- vjecare qe pine duhan eshte rritur gjithashtu. Mjekja Buist eshte eksperte e semudnjeve te mushkrive. Ajo thote se njerezit duhet njihen me rrezkun e kesaj semundjeje.

Shpesh te semuret diagnostikohen me semudnujen kronike te mushkrive kur arrijne meoshen 50 vjec, dhe kur semudnja ka perparuar dukshem. Arsyeja per kete thote mjekja, eshte se siptomat duken fillimisht te zakoneshme, per shembull kolle e lehte qe njerezit e lidhin me duhanin. Pastaj simptomat shtohen, me veshtiresi ne frymemarrje, dhe per kete shpesh i hidhet faji moshes.


Mjekja Buist thote se ne fakt keto te gjitha jane shenja te semundjes kronike te mushkrive, dhe kontrolle sistematike tek mjeku do te benin qe ne shume ratse kjo semundje te parandalohej.

*********************************

Nje femije kamboxhian qe i kaloi 10 vjetet e para te jetes se tij me nje fytyre krejt ndryshe nga ajo e moshatareve te tij, tani po i gezohet nje fillimi te ri. Kjo eshte fytyra fillestare e Son Sinit, i lindur me nje lloj deformimi qe lejonte trurin e tij te dilte mbi pjesen ballore te kokes. Nje mjek i forcave ajrore amerikane e pa ate gjate nje vizite ne Kamboxhia dhe e solli ne Shtetet e Bashkuara.

Son Sini iu nenshrua nje operacioni ne spitalin e femijeve ne San Diego te Kalifornise ku kirurgu Steven Cohen dhe neurologu Hal Meltzer hoqen pjesen e deformuar nga fytyra e tij. Brenda me pak se nje jave, fashot u hoqen nga fytyra duke i dhene rast Son Sinit te shikonte fytyren e tij te re.

**********************************

I njejti grup shkencetaresh qe punoi per hartimin e kodit gjenetik te njeriut tani po punon per kodin gjenetik te qenit. Ata thone se ne bote ekzistojne qen te llojeve dhe permasave te ndryshme dhe gjenet e tyre duke i studiuar ne menyre krahasuese mund te hedhin drite mbi shumellojshmerine e njerezve; perse disa jane te dobet, disa te shendoshe, disa te shkurter e disa te gjate. Pergjigjet e ketyre pyetjeve mund te vijne nga qente, thone ata.

Qente dhe njerezit kane 18 mije gjene, por jo te gjitha ato luajne role te ngjashme. Kjo eshte arsyeja qe njeriu nuk ka bisht, megjithate, kodi gjenetik i qenit eshte pak me i afert me ate te njeriut sesa me ate te nje kali.

Por shkencetaret mendojne se hartimi i kodit gjenetik te njeriut mund te ndihmoje per zgjidhjen e disa problemeve qe ndeshen te njerezit. Per shembull thone ata, qente dhe njerezit shpesh vuajne nga te njejtat semundje sic eshte diabeti ose shfaqin te njejtat sjellje apo reagime ndaj faktoreve te jashtem duke shprehur njesoj ndjenja te tilla si zemerimin, gezimin ose deshperimin.


Dieta Atkins

Skencetaret kane filluar te vene ne dyshim efektivitetin e nje lloj diete ushqimore e quajtur Atkins, emri i doktorit qe e ka krijuar. Ata qe e perkrahin kete diete thone se njeriu mund te bjere nga pesha duke ngrene mish e prodhime bulmeti. Por ceshtja qe shtrohet eshte se deri ne cfare mase duhet te jete kjo sasi mishi. Per miliona amerikane dieta Atkins, eshte ajo qe i lejon ata te hane sa te duan mish, prodhime bulmeti dhe yndyrna, dhe njekohesisht te bien nga pesha. Por ky eshte mendim i gabuar, thote doktor Stuart Trager, mendim i krijuar nga njeres qe nuk e kuptojne dieten dhe nuk dine si ta zbatojne ate. Por mendimi i gabuar sikur u nxit edhe nga vet doktor Robert Atkins, i cili vdiq para disa muajsh. Ne nje nga librat e tij mbi dieten ushqimore dy vjet me pare, ai rekomandon qe njeriu mund te haje pa kufi ushqime me permbajtje proteinash dhe yndrnash duke percaktuar sasine e tyre sipas oreksit. Doktor Atkins ne asnje rast nuk percaktonte masen e llojit te yndrnave qe shkatojne kolesterinen e keqe dhe qe gjenden ne mish dhe bulmet. Por tani ekspertet e dietes Atkins thone se sasia duhet te jete rreth 20 kalori ne dite qe eshte baras me nje biftek dhe nje racion djathi. Ky ndryshim ne keshillat rreth dietes Atkins eshte i dukshem thote Julie Upton e shoqates dietike amerikane. Ne te kaluaren, thote ajo, ekspertet kurre nuk benin dallim midis llojeve te mishit. Ata thonin se nuk ka rendesi nese eshte mish pule, mish lope apo mish derri. Disa eksperte dietash mendojne se gjithe kjo ka te beje me konkurencen. Ekspertet e dietes Atkins po perpiqen te kufizojne yndyrnat ne pergjigje te konkurences qe u behen nga dietat e tjera sic eshte dieta e Plazhit, e cila ve theksin ne nivelin e larte te proteinave dhe jo yndyrnave. Por edhe mesazhi i ri i dietes Atkins duket se eshte kunderthenes. Shoqat amerikane e semundjeve te zemres thote se kjo diete vazhdon te kete nje permbajtje yndyrnash dy here mbi nivelin e zakonshem per shmangjen e kolesterines se keqe.


Element i ri per diagnostikimin e Alcajmerit
Shkencetaret thone se kane krijuar nje substance te re radioktive qe ngjall shpresa per te semuret me Alzheimer. Kjo substance mund te ndihmoje ne diagnostikimin me heret te semundjes dhe mund te ofroje mundesi me te mira per kurim. Dihet se Alcajmeri eshte nje semundje e quajtur progresive, pasi gjendja e te semurit sa vjen e keqesohet. Rendesia e substances se re qendron ne faktin se me nje diagnostikim te hereshem te Alcajmerit, mjeket mund ta vonojne pak a shume perparimin e saj. Substanca e re eshte nje lende ngjyruese radioaktive, e cila kur perdoret me nje skanim te trurit, nxjerr ne pah grumbullimin e shtresave qe shkaktojne semundjen Alzheimer. Keto pamje jane nga nje dokumentar mbi studimet e koheve te fundit qe cuan ne krijimin e kesaj substance radio aktive. Filmi dokumentar eshte mbeshtetur ne nje liber shkruar nga David Shenk i cili tha:
"Deri tani, menyra e vetme per te diagnostikuar semundjen Alzheimer me siguri ishte autopsia. Studimi i trurit per shenja te semundjes ishte forma e vetme per te konfirmuar semundjen. Por kjo po ndryshon. Substanca e re radioaktive krijon mundesi qe shenjat e Alcajmerit te veshgohen brenda trurit te nje pacienti te gjalle, ndoshta qe ne fazat e para te semundjes"

Studiuesit thone se me substancen e re mjeket do te jene ne gjendje te percaktojne edhe efektivitetin e ilacet. Zoti Shenk thote se ata do te mund te shohin brenda trurit dhe te dallojne nese semundja po perparon, apo po ndalohet. Alzheimeri eshte nje semundje qe prek trurin dhe shkakton humbje kujtese, dhe humbjen e aftesise per te folur. Shkencetaret shpresojne se ky zhvillim i ri do t'i ndihmoje ata te diagnostikojne dhe trajtojne me mire semundjen dhe ndoshta ta parandalojne ate.


Kanceri i gjirit
Nje studim i ri tregon se grate qe kane kaluar kancerin e gjirit por qe i nenshtrohen terapise me hormone perballen me nje rrezik shume te madh per kthimin e semundjes. Rezultatet e studimit me pjesmarrjen e 345 grave u botuan ne numrin e sotem te revistes mjeksore britanike Lancet. Ky studim vjen 18 muaj pasi shkencetaret amerikane i dhane fund nje studimi te ngjashem duke arritur ne perfundimin se terapia afatgjate me hormone shton rrezikun e rikthimit te kancerit te gjirit si dhe te goditjeve ne zemer tek grate. Nga ana tjeter ekspertet shprehin shqetesim se operacionet plastike ne gji behen pengese per zbulimin e hershem te kancerit te gjirit tek grate gjate analizes me mamogram. Miliona gra kane kryer operacione plastike ose kozmetike te gjirit. Ne fakt keto lloj operacionesh jane mjaft te perhapura dhe me nje prirje ne rritje, vecanerisht tek grate e reja. Shkencetaret thone se keto gra ndoshta nuk e dine se operacione te tilla mund te veshtiresojne zbulimin e kancerit te gjirit. Mjekja Diana Milioreti thote se pikerisht kjo gje doli ne pah gjate studimit, te dhenat e te cilit u botuan ne revisten mjeksore Jama. Mjekja dhe koleget e saj shqyrtuan te dhenat e mbi 1 milione mamografive te grave qe kane kryer operacione kozmetike te gjirit. Ajo thote se gjate mamografive, mjeket nuk arriten te zbulonin kancerin e gjirit ne 55 perqind te rasteve tek grate e operuara ne krahasim me 37 perqind te rasteve tek grate qe nuk kane bere operacion te tilla kozmetike. Gjate procesit te mamografise pjesa plastike ne gji duket si nje mase e forte qe bllokon pamjen e qelizave te gjirit. Mjeket thone se problemi duket i pazgjidhshem, por ekziston edhe nje menyre per marrjen e fotove nga pozicione te pjerrta per te shmangur masen plastike. Kjo menyre, thone ekspertet, sado e veshtire per mamografin, ne disa raste eshte e efekteshme. Nga ana tjeter, mjekja Milioreti thote se u befasua per faktin se megjithese kanceri i gjirit nuk arriti te zbulohej tek grate e operuara, kur mjeket e diktuan ate me menyra te tjera u vu re se kanceri nuk ishte me i perhapur sesa tek grate e tjera, tek te cilat kanceri ishte zbuluar me heret. Mjekja rekomandon qe grate te cilat kane kryer operacione plastike te gjirit duhet te kontrollohen rregullisht tek mjeku per cfardolloj problemi qe mund te kene, ne menyre qe tumoret ne gji te zbulohen sa me shpejt. Megjithese mamografia nuk arriti te zbulonte kancerin e gjirit ne 55 perqind te rasteve tek grate e operuara, kjo lloj analize vazhdon te jete menyra me e efekteshme per zbulimin e kancerit te gjirit tek grate qe kane bere ose jo operacion kozmetik.


Sindroma Hunter

Spitali i femijeve ne Okland te Kalifornise ka filluar te zbatoje nje metode te re per trajtimin e semundjes Hunter, nje sindrome gjenetike me pasoja fatale qe prek zakonisht femijet. 5 vjecari Samuel Santos vjen cdo te marte ne kete spital ne Okland per transfuzion gjaku. Nena e tij thote se Samueli vuan nga dhimbje kronike ne koke, ne muskuj dhe ne kocka. Ai vuan nga nje crregullim i rralle i quajtur sindroma Hunter. Organizmit te tij i mungon nje enzime e rendesishme duke shkaktuar nje shtim qelizash qe ne nje organizem normal zberthehen ose riqarkullohen. Pasojat jane shkaterruese, shume prej atyre qe vuajne nga kjo sindrome nuk jetojne me shume se 18 vjec. Mjeku Paul Harmaz thote se kjo semundje eshte progresive, kycet keqesohen, zemra vjen duke u dobesuar dhe veshtiresite ne frymemarrje jane te medha. Por nga kerkimet del se terapia per zevendesimin e enzimes mund ta ngadalesoje ose ta ndaloje semundjen. Tani Samueli merr pjese ne nje eksperiment klinik nje vjecar. Nena e tij ndjehet plot shpresa se i biri do te permiresohet. Tani per tani prognoza e pacientit te vogel vezhgohet pjeserisht duke matur largesine qe Samueli mund te pershkoje brenda 6 minutave. Provat fillestare lene te kuptohet se njerezit e trajtuar me terapine per zevendesimin e enzimes ndjehen me mire dhe mund te ecin me shpejt.


Nje gjen i ri
Shkencetaret njoftuan se kane zbuluar nje gjen, per te cilin thuhet se dyfishon rrezikun qe nje person te pesoje goditje ne zemer, ose bllokim arteresh. Ne nje artikull te botuar ne numrin e revistes "Nature Geneticks" ne internet, shkencetaret thone se gjeni i ndryshuar u gjet ne 29 per qind te pacienteve te semure me infarkt, te cilet u perfshine ne studimin ne Islande. Shkencetaret thone se gjeni shkakton prodhimin me shumice te te nje proteine te njohur me emrin leukotrine, e cila mund te shkaktoje bllokimin e arterieve te gjakut. Prova te tjera klinike te ilacit parandalues jane caktuar te fillojne ne fund te ketij muaji.

Mjekesia Alternative

Terapia me masazhe, akupuntura apo bimet mjekesore, jane vetem disa nga trajtimet plotesuese mjekesore me te perhapura. Rreth 100 milione amerikane shpenzojne cdo vit rreth 30 miliarde dollare per kete qellim Nga te moshuarit tek grate shtatzena provojne trajtime alternative edhe pse efektshmeria e terapive te tilla nuk eshte provuar nga ana shkencore. Doktor Stephen Straus thote se mjekesia plotesuese dhe alternative zhvillohet e praktikohet ne nje mjedis debatues, ku ngrihen pyetjet nese nevojiten studime ne kete fushe dhe nese po, ne c'menyre duhet kryer ato duke iu permbajtur rregullave te etikes. Pikerisht kjo eshte edhe tema e nje studimi qe doktor Shtraus dhe koleget e tij botuan keto dite ne revisten e njohur mjeksore, Jama. Doktor Shtraus eshte drejtor i qendres kombetare per mjekesi plotesuese dhe alternative, prane institutit te Shendetit. Ai thote se eshte pergjegjesia e mjekeve qe te behen krijues ndersa perdorin mjekesine konvencionale, njekohesisht te gjejne rruge te reja trajtimesh duke u mbeshtetur mbi baza shkencore. Fondet per kerkime ekzistojne. Vetem per kete vit, Kongresi ka caktuar 117 milione dollare per kerkime ne fushem e mjekesise alternative. Por del pyetja se ne c'menyre duhet futur kjo procedure ndonjehere jo konvencionale ne rrugen e provave shkencore. Nuk eshte e sigurt ne se dy terapiste do t'i permbaheshin te njejtes porcedure masazhi te shtylles kurrizore te pacientit. Por sigurisht kjo eshte e vertete ne psikoterapi dhe teknikat kirurgjike, thote doktor Straus Problem gjithashtu mund te jete edhe gjetja e pacienteve qe dalin vullnetare per te marre pjese ne studime te tilla, pasi ka paciente qe nuk duan te marrin pjese ne nje studim me bime mjekesore por duan te behen pjese e trajtimit te kancerit me kimotherapi. Tani per tani, shume therapi alternative pretendohet se jane te efekteshme, megjithese ato kurre nuk jane provuar ose vertetuar. Doktor Straus deshiron qe praktika te tilla te kalojne ne nje proces provash nga me te mirat qe ekzistojne, ne menyre qe publiku te perfitoje sa me shume prej rezultateve te ketyre procedurave. Doktor Straus thote se nese praktikat alternative mjekesore nuk perfillen, publikut do t'i mohoheshin mundesite per terapi me te mira e me te efekteshme. Agjencia e Ushimeve dhe Ilaceve po shqyrton ankesat e konsumatoreve qe thone se ilacet ne forme pikash ne hunde per lehtesimin e pasojave te gripit, kane shkaktuat humbjen e ndjeshmerise se nuhatjes.

Efekte anesore te Zikamit (Zicam)

Linda Bayley ka humbur ndjenjen e nuhatjes dhe sipas mjekeve prane universitetit te Kolorados, kjo ndjenje asaj nuk do t'i kthehet me. Ajo thote se kjo gjendje i erdhi pas perdorimit te ilacit te quajtur Zicam i cili permban zink dhe perdoret per te pakesuar kohezgjatjen e te ftohtit. Ankesat e saj tashme jane pasuar nga nje numer ankesash nga paciente te tjere. Edhe Doktor Bruce Jafic ka ndeshur gjithnje e me shume paciente qe kane te njejtin problem pas perdorimit te Zikamit. Nuk ka dyshim, thone mjeket se humbja e ndjenjes se nuhatjes eshte efekt anesor i ilacit Zikam. Dihet se per humbjen e ndjenjes se nuhatjes ndikojne edhe faktore te tjere mjedisor e biologjike. Shkencetaret thone se se shpejti, mjeket kane ne plan te botojne nje studim per te paralajmeruar mbi nevojen e provave te tjera rreth efektit sherues te ilaceve me permbajtje zinku.


Antibiotiket dhe kanceri i gjirit

Shkencetaret thone se perdorimi i antibiotikeve nga grate mund te behet shkak per zhvillimin e kancerit ne gji. Po megjithate, shkencetaret theksojne se antibiotiket vazhdojne te jene ilacet me te efekteshme kunder infeksioneve.
Sipas nje studimi te, botuar ne revisten Jama, Revista e Shoqates se Mjekeve Amerikane, shkencetaret kane zbuluar nje lidhje te mundeshme midis antibiotikeve dhe kancerit te gjirit. Studimi u krye nga mjeket Christine Velicer dhe John Pitter se bashku me koleget e tyre nga universiteti i Washingtoni. Ata studiuan te dhenat mjekesore te mbi 10 mije grave, duke filluar nga viti 1993 deri me 2001.

Nga studimi doli se grate qe perdornin antibiotike per nje kohe te gjate ishin ne rrezik me te madh per t'u prekur nga kanceri i gjirit. Por edhe grate qe perdornin rralle antibiotike, ndodheshin ne nje shkalle te larte rreziku per t'u prekur nga kjo semundje Mjekja Velicer thote se sa me shume qe nje grua kishte perdorur antibiotike aq me te medha ishin gjasat qe ajo te prekej nga kanceri i gjirit.

Megjithate duhet theksuar se studimi nuk arrin ne perfundimin se antibiotiket e shtojne rrezikun e zhvillimit te kancerit te gjirit. Megjithate mjeket thone se studimi nuk do te thote qe te nderpritet perdorimi i antibiotikeve. Mjeket jane te nje mendimi se antibiotiket vazhdojne te luajne nje rol teper te dobishem ne mjekesi dhe se ato perbejne nje mjet mjaft te efektshem per trajtimin e infeksioneve.

Dializa

cdo vit qindra mijera vete qe vuajne nga veshkat u duhet t'i nenshtrohen dializes, e cila eshte dy llojeshe; dialize peritonale, kur gjaku pastrohet brenda trupit te pacientit me ane te nje tubi ose kateteri, qe vendoset nga kirurgu ne fund te barkut. Dhe forma e dyte eshte hemodialize, kur nje veshke artificiale perdoret per te larguar kimikatet dhe lengjet e teperta nga gjaku i pacientit. Per te kaluar ose qarkulluar gjakun e pacientit ne veshken artificiale mjeket nderhyjne kirurgjikisht ne venat e pacientit, ne krah ose ne kembe. Por cila nga keto dy dializa eshte me e efekteshme?

Te dhenat tregojne se hemodializa eshte me e perhapur sesa dializa peritonale, por jo me e efekteshme. Shkencetaret shprehin habine perse hemodializa, nje metode metode e komplikuar dhe e kushtueshme qe kryehet ne klinike per personat me semundje kronike te veshkave eshte me e perhapur se sa dializa peritonale qe eshte me e thjeshte dhe qe pacienti mund ta kryeje vete ne shtepi.

Ky fakt del nga nje studim ku tregohet se 8 perqind e pacienteve qe i nenshtrohen dializes peritonale thone se gezojne nje kujdes shume me te mire mjekesor sesa 92 perqind e te semureve qe trajtohen me hemodialize.

Tyrone Gibson dhe Florine Walker nga Uashingtoni kalojne 3 dite ne jave ne qendren e dializes ne klinike. Tekniket shpenzojne 4 ore per te siguruar pastrimin e gjakut nepermjet hemodializes, lloji me i perhapur mes dy dializave. 8 perqind e pacienteve ne Shtetete Bashkuara trajtohen me dialize peritonale dhe 92 perqind me hemodialize.

Doktor Neal Powe pyeti pacientet per te percaktuar nivelin e kujdesit shendetsor, dhe te dhenat rreth dy llojeve te dializave. Mbi 600 paciente ne mbare vendin iu pergjigjen pyetjeve me shkrim dhe nje zeri thane se dializa peritonale eshte me e mire. Rezultatet jane befasuese, thote doktor Powe, sepse pacientet qe trajtohen me kete lloj dialize thone se dializa peritonale eshte me e mire, dhe njekohesisht numri i pacienteve qe trajtohen me kete lloj dialize eshte teper i vogel.

Megjithese jane dy metoda te ndryshme, keto dializa jane te efekteshme ne pastrimin e gjakut te pacienteve me semundje kronike te veshkave. Por pacientet qe trajtohen me hemodialize, shkojne ne klinike 3 here ne jave per rreth 4 ore ne dite, nderkohe qe pacientet me dialize peritonale trajtojne vetveten ne shtepi, zakonisht gjate nates ndersa flene. Studimi le te kuptohet se pacientet duhet te njihen me te gjitha alternativat e trajtimit te semundjes kronike te veshkave.

Doktor Powe thote se pacientet duhet te kene me shume informacione rreth mundesive te mjekimit, te mirat apo pasojat e tij. Shkencetaret thone se tani per tani, mjeket ndoshta u rekomandojne pacienteve hemodializen sepse kjo eshte nje metode e cila njihet me mire prej tyre.


Bllokimi i arterieve

Kohet e fundit, firma Philips e prodhimeve te aparateve mjekesore, njoftoi per nje paisjeje te re teper te sofistikuar diagnostikimi. Shkencetaret besojne se ky aparat i ri skanimi do te ndihmoje zbulimin e hershem te simptomave te goditjeve ne tru, duke ndihmuar ne trajtimin me sukses te ketyre rastve. Ndonjehere simptomat e goditjes ne tru apo te bllokimit te arterve qe furnizojne trurin me gjak, shpesh jane te pakutueshme nga pacienti dhe demet ne tru veshtire te percaktohen heret nepermjet aparateve te zakonshme te skanimit. Sipas statistikave, bllokimi i artereve dhe goditjet ne tru perbejne shkaktarin e trete kryesore te vdekjeve ne Shtetet e Bashkuara. cdo 45 sekonda nje njeri preket nga kjo semundje ne kete vend. Doktor Max Wintermark thote se njerezit qe preken nga goditjet ne tru ose nga bllokimi i artereve qe furnizojne trurin me gjak jane ata qe rrezikohen nga goditje ne zemer, qe vuajne nga tensioni i larte gjakut, diabeti ose ata qe pijne duhan. Pavaresisht nga numri i rasteve te bllokimit te arterve, hemoragjive cerebrale apo goditjeve ne tru, shume vete nuk jane te vetedijshem se mund te kene pesuar nje goditje te tille dhe shpesh vonohen ne trajtimin e pasojave. Simptomat e goditjeve ne tru jane te ndryshme, thote doktor Max Wintermark. Se pari, njeriu ndjen dobesi e mpirje vecanerisht ne njeren ane te trupit. Shenja te tjera jane veshtiresi ne te folur ose ne te kuptuar. Veshtiresi per te pare ose ecur. Ne te gjitha keto raste njeriu nuk ndjen ndonje dhimbje, ndryshe nga rastet kur ai peson goditjen ne zemer. Kjo eshte arsyeja qe shpesh te prekurit nuk shkojne menjehere ne spital. Por diagnostikimi ne kohe i rasteve te tilla tashme po ndihmohet nga perparimet ne fushen e teknologjise. Mjeket jane vecanerisht te kenaqur me nje form te re skanimi, qe i lejon ata te diagnostojne nje bllokim arteresh apo goditje ne tru shume me heret sesa me skanimet e zakoneshme. Doktor Wintermark thote se teknika e re e skanimit mund te perdoret me mjaft lehtesi edhe ne rastet me urgjente. Ekspertet besojne se metoda e re e skanimit do te kete ndikim dramatik ne diagnostikimin e hereshem dhe trajtimin e viktimave te goditjeve ne tru. Doktor Wintermark thote se me nje aparat te zakonshem, mjeket mund te shohin formen e trurit dhe per kete arsye goditja ne tru mund te diktohet te pakten pas 6 oresh. Por me tekniken e re, mjeket mund te shohin rruget e furnizimit te trurit me gjak dhe kjo u jep atyre perparesi per t'i dalluar simptomat shume me heret. Aparati i ri eshte prodhim i firmes mjekesore Philips. Shkencetaret besojne se nje zhvillim i tille fushen e teknologjise mjekesore do te ndikoje ne shpetimin e jetes se mijera pacienteve.


Mbipesha dhe sheqeri

Amerikanet ne lufte te vazhdueshme me mbipeshen mund ta fitojne kete beteje nepermjet nje cimcakezi, i cili ndryshon shijen e sheqerit keshtu qe personit i shuhet deshira per te ngrene gjera te embla. cimcakizi i ri, aktualisht bllokon aftesine e gjuhes per te shijuar te emblat pa prekur shijen e ushqimeve te llojeve te tjera.Sipas ekspertit, Drew Averi, cimcakizi fillon te veproje brenda 2 minutave. Deshira e organizmit per te embla eshte dicka e papermbajtur, por cimcakizi i ri e mposht kete deshire. Mjeku Jay Udani prane spitalit Northridge thote se elementi kryesor i ketij lloj cimcakizi, gymnea, jo vetem mposht deshiren per embelsira, por gjithashtu ndikon ne menyren se si organizmi rregullon nivelin e sheqerit me insulinen. Substanca gymnea nuk eshte dicka e re. Ne forma popullore, ajo eshte perdorur ne Indi per trajtimin e diabetit per me shume se 1 mije vjet, thote ai. Por ekspertet thone se mbi te gjitha cdo gje varet nga vullneti i personit per te rralluar ushqimet me permbajtje te larte sheqeri dhe se mjeti i ri vetem mund te ndihmoje ne kete drejtim.

Administratori
10-06-2004, 22:39
Shkencetaret thone se kane perdorur nje vaksine eksperimentale per te eleminuar kancerin e mushkerive. Te dhenat tregojne se tek disa paciente tumori ne mushkri u zhduk plotesisht, ndersa tek te tjeret perparimi i semundjes u ngadalesua dukshem. Tek nje numer pacientesh qe provuan kete vaksine tre vjet me pare kanceri nuk eshte rishfaqur, thote doktor John Nemunatis, onkologjist prane qendres mjekesore universitare Baylor ne Dallas te Teksasit. Ne vitin 1999, Konie Uest u diagnostikua me kancer ne mushkri. Ne ate kohe, ajo mendonte se kurre nuk do te sherohej. Atehere edhe shume te tjere te prekur nga kanceri nuk kishin ndonje shprese, nderkohe qe shkencetaret ne Dallas kishin filluar punen per nje vaksine te quajtur Gvaks. Ajo perbehet nga nje molekule qe permban nje gjen te vecante. Ky gjen vendoset ne qelizat kanceroze, gje qe shkakton ndryshim e pamjes se ketyre qelizave dhe ne kete menyre kanceri mund te identifikohet lehte, thote doktor Nemunatis. Pacientja Uest mori pjese ne kete eksperiment. Duke filluar nga dhjetori i vitit 2 mije deri ne shkurt te vitit 2001, asaj iu dhane 6 inxheksione me vaksine dhe shpejt pas kesaj tumoret u zvogeluan dhe u zhduken. Doktor Nemunatis thekson se kjo nuk eshte kure sherimi, por nje perpjekje per identifikimin e qelizave kanceroze dhe pastrimin e tyre ashtu sic veprohet ne raste infeksionesh, gripi apo te ftohti. Studimi u financua pjeserisht nga ndermarrja farmaceutike Cell Genesys. Sipas shkencetareve, ky eshte studimi i pare qe tregon se kanceri ne mushkeri mund te zhduket plotesisht ose per nje kohe te gjate. Nje perpjekje e ngjashme kunder kancerit te lekures gjithashtu ka dhene rezultate premtuese.


Ilac i ri kunender reumatizmes

Agjencia amerikane e ushqimeve dhe ilaceve ka miratuar hedhjen ne treg te nje ilaci te ri qe eleminon pasojat anesore te ilaceve josteroide kunder reumatizmes. Llogaritet se rreth 20 milione amerikane vuajne nga osteo-arthriti dhe mbi 2 milione te tjere nga reumatizma. Ilacet josteroide jepen zakonisht per lehtesimin e dhimbjeve te personave qe vuajne nga kjo semundje. Ne fakt keto ilace jane me te perdorurat ne bote kunder reumatizmes. Megjithate, perdorimi i tyre pakeson dhimbjet e reumatizmes por mund te demtojne stomakun duke shkaktuar ulcer e crregullime te tjera ne aparatin e tretjes. Doktor Mark Fenderick thote se te mirat klinike te ilaceve josteroide kunder dhimbjeve jane te njohura, por fatkeqesisht ato shoqerohen me shume efekte anesore. Por tani ekziston edhe nje alternative. Agjencia e ushqimeve dhe ilaceve miratoi ilacin e ri te quajtur Prevacid NapraPAC, i cili ul ne menyre te dukeshme rrezikun e rishfaqjes se ulceres ne stomak. Gjate nje studimi te koheve te fundit, 90 perqind e pacienteve qe u trajtuan me ilace josteroide kunder dhimbjeve dhe qe morren Prevacid, kryesisht nuk shfaqen ndonje efekt anesor ne aparatin e tretjes.


Ilac i ri kunder Hemofilise

Hemofilia eshte nje semundje gjaku. Per ata qe vuajne prej saj, edhe nje prerje apo gervishje e lehte ne lekure kthehet ne hemoragji. Per kete semundje deri tani nuk ka patur ndonje ilac. Hemofilia eshte nje sumundje nga e cila preken miliona vete. Njerezit me kete semundje kane mungesa te proteinave baze qe nevojiten per mpiksjen e gjakut dhe ndaljen e hemoragjive gjate plagosjeve ose prerjeve te lekures. Pervec dhimbjeve te forta, Hemofilia mund te shkaktoje edhe vdekjen nese nuk trajtohet si duhet. Dhimbjet jane te tmerreshme thote pacienti Paul Gilmer. Mjeket thone se kunder hemofilise sapo eshte miratuar nje ilac i ri i quajtur NovoSeven. Ky ilac u ofron pacienteve shprese per nje jete normale. Pacienti Gilmer thote se me pare nuk ka patur asnje ilac per trajtimin e hemofilise, por ne saje te NovoSeven, ai tani eshte ndjehet me mire.

Ilacet statine kunder kolesterines

Studimet e fundit ne fushen e semundjeve kardiovaskulare tregojne per here te pare se nje lloj i vecante ilaci Statin kunder kolesterines mund te perdoret edhe kunder semundjeve te zemres. Miliona amerikane si marrin ilace statin per te ulur nivelin e kolesterines. Mjeku kardiolog Steven Nissen prane klinikes se Klevelandit dhe koleget e tij kane zbuluar nje tjeter vlere nga marrja e ilaceve te ketij lloji, gje qe mund te ndikoje ne menyren e trajtimit te semundjeve te zemres ne te ardhmen. Mjeku Nissen thote se tek pacientet e semure nga zemra qe u trajtuan me intensivisht me ilacin atorvastatin, i njohur ndryshe edhe me emrin Lipitor, u vu re se perparimi apo keqesimi i semundjes u ndal, ndersa tek pacientet qe u trajtuan me nje doze me te lehte me pravastatin, i njohur edhe si Provachol per uljen e nivelit te kolesterines, nuk u vu re ndonje ngadalesim i perparimit te semundjeve koronare. Ilacet statin jane krahasuar me pare, me ilace te grupeve te tjera. Kete here mjeket i krahasuan ilacet e llojit statin me njeri tjetrin, pra Atorvastatinin ose sic njihet ne farmaci me emrin Lipitor me Pravastatinin ose Provacholin. Rezultatet apo ndryshimet mund te vihen re nepermejt ketyre imazheve me ultratinguj. Perparimi i semundjes tek pacientet e trajtuar me Atorvastatin aktualisht ndaloi dhe ne disa raste pllakezat e kolesterines ne artere u pakesuan. Kjo eshte e dhena me e qarte deri tani se ilacet statin mund te largojne pllakezat e kolesterines nga arteret e zemres, thote doktor Nissen. Studimi nxorri gjithashtu ne dukje se deri ne cfare niveli kolesterina duhet te jete e ulet. Me pare, mjeket jane perpjekur qe niveli i kolesterines se keqe te jete nen 100. Por gjate studimit u vu re se kur ky nivel ra ne 79, vetem atehere shtimi i pllakezave te kolesterines ne artere u nderpre. Pacienti David Jerer shprehet plot shprese se do te jete ne gjendje te perfitoje nga nje zbulim i tille. Edhe doktor Nissen parashikon qe shume mjeke te tjere tashme do t'u japin pacienteve te tyre nje doze me te larte statini. Pacienteve te trajtuar intensivisht iu dha 80 miligram atorvastatin. Ndersa ata qe u trajtuan me nje doze me te lehte morren 40 miligram pravastatin.

Aparat i ri me ultratinguj

Shkencetaret ne shtetin Uashington kane zhvilluar nje metode te re me ultratinguj per vezhgimin e foshnjeve shume muaj para lindjes. Kay Staggs pret te linde djale pas dy muasjh. Analiza me aparat me ultratinguj qe mjeket perdorin tani per te, eshte krejt ndryshe nga ajo qe mjeket perdoren tre vjet me pare, kur Kay lindi femijen e pare. Ndryshimi eshte teper i madh. Ka shume ndryshim ne qartesine e imazheve, eshte e jashtezakoneshme, thote Kay. Ato tregojne me hollesi cdo organ te trupit. Zemra e fetusit eshte 5 here me e vogel sesa zemra e nje te rrituri dhe ketu ju mund te shikoni,valvulat dhe dhomat e zemres, si dhe rrahjet aktuale te saj. Paisja e re me ultratinguj e prodhuar nga firma mjekesore Filips, tregon pamje tri dimensionale te cdo pjese te trupit te foshnjes qe nga duart e kembet e deri tek organet e brendeshme. cka do te thote se tani mjeket mund t'i zbulojne difektet me heret, ne saje te imazheve teper te qarta. Aparati i ri del ne treg per spitalet dhe qendrat mjekesore pas disa javesh.


Eksperiment mbi aftesine riprodhuese

Nje studim i ri shkencor i qendres mjekesore te universitetit Harvard mund te revolucionarizoje teorite e deritanishme te aftesise riprodhuese te femrave. Eksperimentet ndodhen ne fazen laboratorike dhe jane bere me minjte. eshte ende heret te thuhet ne se keto perfundime mund te jene te vlefshme edhe per njerezit, por shkencetaret besojne se studimi perben nje sfide per mendimin e deritanishem. Per dekada grave u eshte thene se sa me shume qe presin per te patur femije aq me te veshtire do t'a kene ato per te mbetur shtatzane. Mendimi eshte se femra lindi me nje numer te caktuar vezesh, dhe ndersa ajo moshohet edhe vezet vdesin me nje ritem gjithnje e me te shpejte. Doktor Jonathan Tilli prane spitalit te pergjithshem ne Boston thote se prej vitesh ka mbizoteruar ideja se vezet ekzistojne ne nje numer te caktuar dhe se ato nuk mund te zevendesohen ose riprodhohen, ndersa gruaja moshohet. Por nje studim i kryer ne spitalin e pergjithshem ne Boston i ben sfide kesaj ideje. Doktor Tilli arriti ne perfundimin se gjate eksperimenteve me minj ne laborator u vu re se minjte femra ishin ne gjendje te riprodhonin veze edhe kur ato moshoheshin. Doktor Tilli zbuloi se kur minjve iu dha nje ilac kimoterapie, qelizat embrionale brenda vezoreve u riprodhuan madje edhe pasi vezet kishin vdekur dhe minjte ishin ne gjendje te lindnin edhe ne moshe te madhe. Ky studim mund t'u hape rrugen metodave te reja per trajtimin e rasteve te mosriprodhimit por tani per tani shkencetaret thone se eshte shume heret te vendoset nese te dhenat nga eksperimentet me minj mund te vlejne edhe per njerezit.


Metode e re operimi me reze Lazer

Shkencetaret po praktikojne nje menyre te re per trajtimin e enjtjes se damareve te kembeve, nje semundje e rrezikeshme nga e cila preken jo vetem grate. Kapitenit te aviacionit civil Lari Krip, i pelqen puna qe ben. Ai ka rreth 20 vjet qe drejton aeroplane te firmes Alaska. Ai vuan nga damaret e kembes dhe ne se mjeket nuk bejne dicka, ai mund te mos jete ne gjendje te vazhdoje punen si pilot. Qendrimi ulur qofte edhe per nje ore, behet per te teper i mundimshem. Damaret e enjtur te kembeve te tij fillojne te pulsojne dhe shkaktojne dhimbje. Kembet dhe kycet i enjten thuajse dyfish. Ai thote se shpesh dhimbjet behen te padurueshme. Per 15 vjet, Lari ka perdorur korse najloni duke i mbajtur venat te shtrenguara fort. Por ilacet kunder dhimbjeve dhe korsete e ngushta te kembeve ka kohe qe nuk japin ndonje rezultat te mire. Lari tani shqetesohet se enjtja e venave mund te behet nje dite shkak per bllokimin e qarkullimit te gjakut. Imazhet me ultratinguj tregojne se ne c'gjendje ndodhen keto vena. Dhe Lari shpreson te perfitoje nga kjo teknologji e re per operimin e venave me reze lazer. Nderhyrja me reze thuajse nuk ndjehet fare, thote Lari. Rezet Lazer ne kete rast zevendosjne bisturine e kirurgut. Kjo eshte edhe arsyeja, thote Doktor Daniel Pepper, qe shume paciente tani kerkojne te trajtohen me kete metode. Fjala operim i kujton pacientit prerje dhe dhimbje, thote doktor Pepper. Nepermjet rezeve Lazer, venat cahen, dhe pasi behet cbllokimi i tyre vendi i carjes mbyllet perseri. Shkencetaret thone se operacione te tilla me reze Lazer jane te sukseseshme ne 95 te rasteve. Shkaktari i enjtjes se venave nuk dihet dhe ne disa raste kjo semundje eshte gjenetike.


Ilacet kunder depresionit mund te nxisin vetvrasjen

Ne nje studim te ri per ilacet kunder depresioni paralajmerohet se pacientet duhet te vezhgohen me kujdes nga mjeket sidoddmos ne muajt e pare per efektet e tyre anesore. Shkencetaret thone se disa ilace kunder depresionit mund te ndikojne per t'i shtyre te semuret ne vetvrasjes. Keto paralajmerime vijne nga eksperte te qeverise federale pas shqyrtimit te njoftimeve para disa muajsh se te rinjte qe marrin ilace kunder depresionit mund te jene ne rrezik per te kryer vetvrasjesje. Agjencia e Ushqimeve dhe Ilaceve kerkon qe firmat farmaceutike duhet t'i paralajmerojne konsumatoret rreth rrezikut te mundshem per vetvrasje qe paraqet perdorimi i disa ilaceve kunder depresionit. Nder keto ilace qe rekomandohet te kihet kujdes jane Prozak, Paksil, Zoloft, Efeksor dhe Celeksa. Ekspertet thone se personat qe perdorin ilace te tilla duhet te vezhgohen nga mjeket per shenja apo veprime me prirje vetvrasese, vecanerisht ne muajin e pare te marrjes se ilaceve dhe sa here qe doza ndryshohet. Por shume mjeke shqetesohen nga njoftimi i qeverise rreth ilaceve te tilla. Ata thone se te semuret qe kane nevoje per ilace kunder depresionit tani mund te heqin dore prej tyre duke lene keshtu pa trajtuar gjendjen depresive.


Qelizat e trupit dhe sulmet biologjike

Shkencetaret amerikane thone se eksperimentet ne laborator lene te kuptohet se qelizat e trupit te njeriut mund te sherbejne per te paralajmeruar rrezikun e nje sulmi terrorist me elemente biologjike. Ne se bie alarmi per nje sulm te mundshem bio-terrorist, si mund ta dine njerezit se sa e rende eshte gjendja dhe sa te rrezikshme per jeten jane lendet helmuese? Ne kete kohe rreziku nga kercenimet terroriste, ndalimi apo pakesimi i sulmeve biologjike perben nje shqetesim te madh. Disa shkencetare mendojne se zgjidhja per parandalimin e bioterrorizmit mund te gjendet pikerisht ne qelizat e trupit te njeriut. Studjuesit e Universitetit Vanderbit ne Nashville te shtetit Tennesee kane krijuar nje pajisje, e cila mund t'i ndihmoje njerezit te mesojne per nje sulm te mundshem terrorist, para se te jete shume vone. Kjo pajisje, e quajtur bio-fiziometer, vezhgon nga afer reagimin e qelizave individuale te nje personi dhe tregon ne se ne mjedisin perreth ka elemente helmues. Kur qelizat bien ne kontakt me lendet helmuese, aparati bio-fiziometer mat reagimin e tyre. Shkencetaret thone se kur bien ne kontakt me lendet helmuese, qelizat ndryshojne nivelin e energjise se tyre. Fillimisht, eksperimenti u krye me zogj dhe me pas me minjte laboratori, te cilet u cuan ne rajone me lende helmuese. Tani shkencetaret e firmave te ndryshme farmaceutike dhe atyre te prodhimit te lendeve kimike, po prodhojne ndjesore te ndryshem per qelizat njerezore, per te pare se si reagojne njerezit ndaj ketyre lendeve kimike. Shkencetaret e Universitetit Vandrebidt shpresojne se ndjesoret e prodhuar prej tyre do te matin lendet me te rrezikshme kimike, ne rastin e nje sulmi te mundshem bio-terrorist.

Metode e re per zbulimin e genjeshtres

Skencetaret amerikane po provojne nje metode te ri per te zbuluar genjeshtren; nje menyre qe besohet se mund te jete shume me e sakte sesa analiza e ADN-se per zbulimin e krimit. Metoda e re synon qe nepermjet shqyrtimit te impulseve te pavullnetshme elektrike te trurit, ekspertet te percaktojne nese personi genjen apo thote te verteten. I denuari Jim Ray Slater shpreson qe veprimtaria e valeve te trurit te tij do te provoje se ai eshte i pafajshem. Slater eshte denuar per vrasjen e te dashures se tij dhe femijes se saj, dhe pret per t'u ekzekutuar nga fundi i ketij viti. Metoda e re mund te provoje nese truri i tij ka regjistruar hollesite e krimit, hollesi qe vetem ai qe ka kryer krimin kmund t'i di. Krijuesi i ketij sistemi te ri eshte doktor Lorenc Faruell. Ai thote se truri eshte gjithmone ne veprim duke planifikuar, ekzekutuar dhe regjistruar krimin. Kur personi sheh dicka te njohur, truri reagon automatikisht dhe ky reagim regjistrohet ne forme grafiku. Avokatet e Rei Slaterit po e apelojne denimin e tij me vdekje. Doktor Faruelli thote se provat lene te kuptohet se truri i Slaterit nuk permban hollesi rreth vrasjeve. Ka shume te ngjare, thote doktori, qe ne perfundim te eksperimentit, ne trurin e Slaterit te mos gjejme asnje hollei rreth vrasjeve per te cilat ai eshte denuar. Ndersa Terri Harrington kaloi 23 vjet ne burg per nje vrasje ne Ajova. Por metoda e re e analizes se trurit e nxorri ate te pafajshem. Doktor Faruell thote se tani Teri eshte njeri i lire dhe i pafajshem. Ai thote se metoda e re zbulon si te pafajshmin edhe fajtorin, sic eshte rasti i Xhejms Grinderit, i cili per vite thoshte se ishte i pafajshem per vrasjen e nje gruaje ne vitin 1984. Pasi iu nenshtrua analizes se trurit me metoden e re, James Grinder jo vetem e pranoi fajin per vrajen ne vitin 1984, por gjithashtu pohoi se kishte kryer edhe 3 vrasje te tjera. Metoda e re duket shume premtuese, dhe kjo eshte arsyeja qe agjencia qendrore e zbulimit, CIA shpreson ta perdor ate ne te ardhmen ne luften kunder terrorizmit.


Glaukoma

Mjeket kane ofruar nje menyre te re shume te efekteshme per trajtimin e semundjes se Glaukomes. Metoda e re quhet ECP. Kjo procedure kerkon perdorimin e nje kamere te vogel dhe instrumente kirurgjike per perdorimin me saktesi te energjise se rrezeve lazer ne vendin ku operohet. Me ECP, trajtohen rastet e veshtira te Glaukomes, ato raste qe nuk reagojne ndaj trajtimeve te zakoneshme te semundjes, perfshi operacionin. Procedura e re zgjat 10 deri ne 20 minuta dhe kerkon anestezi. Glaukoma eshte semundja kryesore qe con ne humbjen e shikimit dhe prej saj preken mbi 2 milione amerikane te moshave mbi 40 vjec. Klinika ne Seatle te shtetit Washington, eshte e para qender mjekesore ne kete rajon qe ofron nje trajtim te tille te Glaukomes.


Sindroma Touret

Sindroma Touret eshte nje semundje e zbuluar nje shekull me pare dhe prej saj ne Shtetet e Bashkuara preken rreth 100 mije veta. Deri tani per kete sindrome nuk ka patur ndonje trajtim te efektshem. Xhef Matovic ka 31 vjet qe vuan nga sindroma Touret. Trupi i tij dridhet dhe ai mezi flet. Edhe levizjet me te thjeshta per te ishin thuajse te pamundura. Ai ka provuar ilace te ndryshme per t'a ndihmuar ne kontrollin e levizjeve te trupit e gjymtyreve, por efekti i ilaceve ishte i perkoheshem. Ne kete gjendje pa rrugedalje, Jeffi filloi te bente kerkime mbi nje procedure te quajtur, stimulimi i thelle i trurit. Ne kete rast, dy elektroda vendosen ne tru te lidhura me nje aparat te posacem qe kontrollon impulset. Per disa vite kjo procedure eshte perdorur per te kontrolluar simptomat e pacienteve me parkinson e semundje te tjera qe shkaktojne dridhje. Jeffi kerkoi ndihmen e mjekeve ne qendren spitalore universitare ne Kleveland te shtetit Ohajo, por metoda e stimulimit te thelle te trurit nuk ishte perdorur asnjehere per pacientet qe vuajne nga sindroma Touret. Duke perdorur nje sistem te sofistikuar per matjen e te dhenave te trurit, mjeket vendosen ne vendin e sakte eletrodat dhe me pas i lidhen ato me paisjen per kontrollin e impulseve. Askush nuk kishte shpresuar se rezultati do te ishte kaq i suksesshem e sidomos kaq i shpejte. Xheffi dikur me nje trup jashte kontrollit tani eshte ne gjendje te perqendrohet, e te beje veprime nga me te ndryshmet.


Proteina C

Ekspertet parashikojne se 50 perqind e rasteve te goditjeve ne zemer kete vit do te ndodhin tek ata persona qe kane nje nivel normal kolesterine. Kjo tregon se goditje tragjike ne zemer mund te pesoje cdokush pa asnje paralajmerim. Doktor Richard Fleming thote se shenja e pare e semundjes se zemres ne 50 perqind te rasteve vihet re vetem kur zemra pushon se rrahuri. Por tani nje analize e thjeshte e gjakut mund te shpetoje jete njerezish. Analiza e gjakut quhet CRP ose Proteina Reaktive C, e cila mund te zbuloje mjaft heret problemet ne venat e gjakut duke krijuar keshtu mundesi per kurim te sukseshsem. Provat e para me kete analize u kryen ne laborator nga Paul Ridker, kardiolog ne spitalin Brigham te Bostonit. Ai thote se qe ne vitin 1996, ekipi i tij vuri re dicka te vecante rreth proteines C qe mund te ndihmonte ne zbulimin e hereshem te semundjeve te zemres. Ishte nje zbulim i jashtezakonshem, thote ai, dhe menjehere u kuptua se ishte gjetur nje menyre me e mire per parashikimin e goditjeve ne zemer. Doktor Ricker beson se prekja e artereve te zemres eshte shkaktari nxites i shume goditjeve ne zemer. Kjo eshte edhe arsyeja qe nje nivel i larte i Proteines reactive C mund te jete vdekjeprures, edhe kur niveli i kolesterines eshte i ulet.

Trajtimi me Estrogjen

Mjeket tani rekomandojne qe edhe per shkak te rrezikut te bllokimit te arterieve, perdorimi i estrogjenit per trajtimin e simptomave pasmenopauzes, duhet te jete sa me i paket dhe sa me i shkurter qe te jete e mundur. "U befasova shume kur mora letren nga mjaku se studimi u nderpre" thote Beverly Wagstaff, per 7 vjet pjesmarrese vullnetare ne nje studim mbi vlerat e estrogjenit. Ajo gjithashtu ndjehet krenare per faktin se duke marre pjese ne studim, ka ndihmuar shume gra te tjera ne te ardhmen. Zonja Wagstaff ishte nje prej 10 mije grave mes moshes 50 deri 79 vjec qe moren pjese ne studim per te provuar efektet afatgjata te perdirimit te estrogjenit. Ne studim u perfshine vetem grate qe kishin kryer histerectomi, pasi estrogjeni i perdorur ne ratse te tjera mund te shtoje rrezikun e prekjes nga kanceri i uterusit. Pjesmarreset ne studim u vezhguan edhe per semundje te zemres, kancer dhe semundje te kockave. Mjekja Marian Limacher thote se rezultatet treguan se perdorimi afatgjate i estrogjenit, shton rrezikun e bllokimit te arterieve te gjakut ne tru. Kjo ishte edhe arsyeja kryesore qe studimi me estrogjen u nderpre 1 vit para kohes se planifikuar. Mjekja Marian Limacher prane universitetit te Florides thote se sipas rezultateve, per cdo 10 mije gra qe u trajtuan per per nje vit, u shtuan 12 raste te prekjes nga bllokimi i arterieve tek grate qe ishin trajtuar vetem me estrogjen. Studimi tregoi nje renie te lehte te rasteve te kancerit te gjirit dhe te frakturave te kyceve. Mjekja Limacher thote se trajtimi vetem me estrogjen nuk ndikoi ne shtimin e rrezikut, madje ka shenja qe lene te kuptohet per nje pakesim te tij. Keto rezultate jane te ndryshme nga ato te nje studim tjeter mbi perdorimin e estrogjenit dhe progjestinit, i cili u nderpre para kohe per shkak te shtimit te rrezikut te kancerit te gjirit. Shkencetaret thone se nevojiten studime te tjera per te mesuar se perse rezultatet e ketyre dy studimeve jane te kunderta.

Ilacete Kunder Depresionit

Nderkohe mes shkencetareve te fushave te ndryshme ka lindur pyetja nese ekziston ndonje lidhje midis perdorimit te ilaceve kunder depresionit dhe rasteve te vetvrasjeve mes te rinjeve. Per te gjetur pergjigjen e kesaj pyetjeje, Agjencia federale e ushqimeve dhe ilaceve u kerkoi shkencetareve me te mire te saj te analizojne 22 studime me pjesmarrjen e mijera te rinjve. Shkencetari Andrew Mosholder arriti ne perfundimin se nje lidhje e tille ekzistonte, se femijet qe ishin trajtuar me ilace kunder depresionit kishin 2 here me shume gjasa per te kryer vetvrasje. Por ky raport nuk u paraqit ne konferencen vjetore te Agjencise ne muajin shkurt dhe tani Kongresi dhe publiku ngrene dyshime nese agjencia e ilaceve i kishte mbajtur qellimisht te fshehura rezultatet e studimit. Agjencia e hedh poshte kete akuze, ndersa kryetari i grupit te shkencetareve, doktor Mosholder thote se rezultatet nuk ishin mjaft percaktuese prandaj edhe shpallja e tyre do te kishte sjelle me shume deme sesa dobi.


Efektet e rezatimit

Nje studim i ri tregon se edhe nje doze e vogel rezatimi qe merret nepermjet radiografise se dhembeve ndikon per lindjen e foshnjeve nen peshen normale. Studimi qe u botua ne revisten e Shoqates Amerikane te Mjekesise keshillon grate qe t'i shmangen radiografive te dhembeve gjate perudhes se shtatzanise. Radiografia diagnostikuese e dhembeve eshte po aq e zakoneshme, sa edhe pastrimi i dhembeve. Por ky rezatim mund te jete i demshem per fetusin e nje gruaje shtatzene. Studimi i botuar para disa ditesh zbulon nje lidhje midis rrezatimit te marre gjate radiografise se dhembeve dhe lindjes se foshnjeve nen peshen normale. "Lloji i rezatimit per te cilin flasim eshte i nje shkalle shume te ulet", thote doktor Filip Huxholes prane universitetit Uashington. Rezatimi gjate analizave mjekesore ka kohe qe eshte cilesuar si ndikues ne lindjet e femijeve nen peshe, por perse ndodh nje gje e tille, kjo ende vazhdon te mbetet e paqarte. Disa ia hedhin fajin organeve riprodhuese e te tjeret fajesojne gjendrat tiroide. Studimi ishte nje prove e mire per te dyja keto teori, pasi rrezet X qe perdoren per diagnostikimin e dhembeve drejtohen prane vendit te gjendrave tiroide dhe jo drejt organeve riprodhuese. Doktor Huxholes thote se sipas udhezimeve te deritanishme, grate shtatzene mund t'u nenshtroheshin diagnostikimit me doza shume te vogla rrezatimi ne koke dhe ne qafe, pasi mendohej se rrezatimi ne keto pjese te trupit nuk ka efekte negative tek keto gra, dhe se vetem rrezatimi i drejtperdrejte ne uterus ose fetus ndikonte negativisht. Studimi u krye nga nje ekip mjekesh i kryesuar nga doktor Huxholes i universitetit Uashington. Mjeket morren ne shqyrtim te dhenat mjekesore te mbi nje mije grave nga viti 1993 deri ne vitin 2000, dhe arriten ne perfundimin se marrja e rezeve X gjate periudhes se shtatzenesise shoqerohet me lindje te foshnjes nen peshen normale. Dy te tretat e grave te perfshira ne studim kishin marre rezatim gjate tre muajve te pare te shtatzanise, cka le te kuptohet se ato ende nuk e dinin se kishin mbetur shtatzene.

Shtatzenia

Ne Shtetet e Bashkuara, ciftet e sapo martuara kane tani nje metode te re e me te sakte qe percakton periudhen e pershateshme fiziologjike per te lindur femije. Kjo eshte nje metode e perdorur prej vitesh ne Evrope dhe tani tani eshte miratuar edhe nga agjencia e ushqimeve dhe ilaceve per t'u perdorur ne Amerike. Nderkohe, Nderkohe, mbi 10 milione cifte amerikane qe perpiqen te bejne femije, tani kane nje metode te re e me te sakte qe percakton periudhen e pershateshme fiziologjike per te lindur. Femija eshte endrra e shume cifteve, por kur vjen koha per te patur femije, nje ne cdo 5 cifte ndeshen ne veshtiresi. "Ata e fillojne jeten e tyre se bashku duke u perpjekur te evitojne shtazenine", thote doktor Emet Branigan, "dhe kur vendosin te bejne femije, mendojne se kjo nuk eshte problem." Doktor Branigan thote se parashikimi i shtatezenise mund te ndihmoje vecanerisht per ciftet nen 35 vjec, moshe qe konsiderohet si periudha me e mire per te lindur femije. "Ndersa afrohet periudha e fekondimit te vezeve, vihet re nje shtim i estrogjenit, gje qe krijon nje ndryshim ne sekrecionin e peshtymes", thote doktor Kurt Thumlert. Kjo eshte nje analize alternative qe po perhapet shume mes grave. Nepermjet analizes se peshtymes me mikroskop, mjeket tani mund te percaktojne ne se gruaja eshte gati per te patur femije. Perdorimi i kesaj metode u miratua kohet e fundit nga Agjencia e Ushqimeve dhe Ilaceve.


Tensioni i gjakut

Nje studim i ri tregon se ata femije e te rinj qe kane presion te larte gjaku, ose hipertension, sic thuhet shpesh, me kalimin e viteve mund te ndeshen me probleme te renda shendetesore. Shtimi i rasteve te presionit te larte te gjakut mes femijeve nxjerr edhe nje here ne pah nevojen per parandalimin e mbipeshes trupore duke shtuar veprimtarine fizike dhe duke ndryshuar dieten. Studime te njepasnjeshme tregojne se rastet e mbipeshes mes femijeve ne Shtetet e Bashkuara po shtohen. Kjo per arsye se ata hane shume e levizin pak. Studimi i fundit tregon se duke shtuar ne peshe, keta femije rrisin edhe presionin e gjakut ne organizmin e tyre. Profesori Paul Munter prane universitetit Tulane thote se rastet e presionit larte te gjakut jane shtuar dukshem mes femijeve dhe te rinjeve gjate 15 vjeteve te fundit ne Shtetet e Bashkuara. Doktor Munter dhe koleget e tij analizuan presionin e gjakut mes 2 mije femijeve te moshes 8 deri 17 vjec. Keta femije u perzgjodhen per te perfaqesuar te gjitha segmentet e moshes se tyre ne mbare vendin. Pastaj rezultatet u krahasuan me ato te nje studimi te ngjashem 15 vjet me pare mes 3 mije femijeve. Doktor Munter thote se nga krahasimi i rezultateve doli se vecanerisht presioni sistolik, ose numri me i larte i presionit te gjakut u rrit 1 presje 4 gjate kesaj periudhe 15 vjecare. Ndersa numri i ulet i presionit te gjakut ose diastolik u rrit 3 presje 3. Studimi tregoi lidhje te forta midis mbipeshes dhe presionit te larte te gjakut. Por shqetesimi tani eshte se cfare do te ndodhe me keta femije me kalimin e viteve. Shqetesimi i pare, thote doktor Munter, eshte se cdo te ndodh me ta gjate 20 vjeteve te ardhshem. A do te shohim nje shtim epidemik te presionit te larte te gjakut apo nje vazhdim epidemik te presionit te larte te gjakut, semundjeve te zemres dhe bllokim te artereve. Ekspertet u befasuan edhe nga nje rezultat tjeter i studimit. Ata vune re se presioni i gjakut ishte me i larte mes femijeve afrikano amerikane dhe meksikano amerikane. Doktor Munter thote se nivelet e presionit te gjakut mes ketyre femijeve jane 2 deri 3 pike me te larta sesa tek femijet e bardhe. Doktor Munter thote se sfida tani eshte per ta ndryshuar prirjen e deritanishme duke i bindur femijet qe te bejne me shpesh veprime fizike, te pakesojne perdorimin e ushqimeve te perpunuara dhe te kripes ne dieten e tyre dhe te kontrollojne presionin e gjakut sa here qe shkojne per vizite tek mjeku. Shkencetaret thone se rezultatet e studimit ne pergjithesi priteshin te tilla, por ajo qe i befasoi ata ishte eshte permasa e rritjes se shkalles se presionit te gjakut.

Transplantim ne sy

Mjeket ne nje klinike te Filadelfias po kryejne nje transplantim te rralle te lenteve ne sy duke eleminuar plotesisht syzet apo lentet kontakt te perdorura deri tani. Beti Tinney po lexon pa perdorur syze per here te pare pas shume kohesh. Ajo eshte nje nga pacientet e para ne Filadelfia e pajisur me lente kristale, nje transplantim, i pari i keti lloji qe jep te njejtin rezultat si lentja origjinale e syrit. Doktor Frederik Kremer thote se ne moshen 40 vjecare, lentet e syrit fillojne te ndryshojne. Pamja mjegullohet dhe leximi behet i veshtire. Lentet e reja kristale zevendesojne lentet natyrale nepermjet nje procedure te shpejte e te lehte kirurgjike. Pas disa javesh, Beti thote se i eshte kthyer shikimi 100 perqind. Lentet kristale kthejne shikimin si per larg dhe afer, ndryshe nga nderhyrja me reze lazer qe rregullon te parit vetem per larg.


Syte dhe inteligjenca

Shkencetaret thone se shkaku qe shume femije ndeshen me problemin e te moskuptuarit te mesimeve mund ta kete burimin tek syte. Sipas nje studimi, kjo ndodh kur dy syte nuk i bashkerendojne veprimet e tyre per te derguar nje imazh te qarte ne tru. Shkencetaret thone se kane zhvilluar nje terapi qe ndikon ne permiresimin e ketij crregullimi te organeve te te parit. Por ka edhe skeptike, perfshi akademine amerikane te pediatreve, qe vene ne dyshim bazen shkencore te kesaj terapie. Keta femije po perpiqen te permiresojne leximin. Ata po i nenshtrohen terapise ndaj crregullimit te procesit te te parit. "Pasi sinjalet qe shkojne ne sy nuk dergohen ne vendin e duhur ne tru", thote doktor Bill Moskovic. Ky eshte nje problem qe afekton deri ne 60 perqind te femijeve me me cregullimi ne procesin ete mesuarit. Porblem qe shpesh kalon pa u vene re. "Shkollat duhet t'i kushtojne me shume vemendje procesit te shikimit per nxenesit e tyre", thote mesuesja Aleksis Penzell. Nje vemendje e tille beri qe Amanda Mcmanus, 16 vjec, u dergua ne nje klase te posacme per femijet me aftesi te kufizuara. "Kur isha ne klasen e tete e kisha shume te veshtire", thote ajo. Megjithese perdorte syze, syte e saj nuk ishin ne gjendje te perqendroheshin dhe shpesh shikonte figura dyshe. "Pra imagjinoni, ju degjoni shpjegimin e mesuesit dhe cdo gje duket e qarte, por kur perpiqeni te mbani shenime cdo gje duket e turbullt", thone nena e Amandes. Dy vjet me pare, kjo nxenese nga Nju Xhersi u diagniostikua me probleme ne sy, dhe filloi t'i nenshtrohej nje terapie te tille per bashkerendimin e veprimeve te syve dhe trurit. Doktor Harold Solan thote se kjo terapi nuk eshte kure, por tek femijet qe i neshtrohen terapise vihet re nje permiresim i madh ne mesime.

Kanceri dhe loja

Per pacientet e vegjel me kancer, trajtimi mjeksor mund te jete dicka e frikshme dhe me shume dhimbje. Por nje djale i vogel, i cili vuan vete nga leucemia, shpreson ti zbute keto dhimbje me ane te nje loje elektronike qe ka krijuar, loje me subjekt pikerisht luften kunder kancerit. Ne kete loje elektronike, qeniet jashtetokesore jane te ndryshme nga ate qe permbajne lojrat e zakonshme. Ne lojen e tij, 9-vjecari Ben Duskin ka krijuar armiq te rinj me qelizat e kancerit, po ashtu si leucemia qe sulmon qelizat e djalit. Me ndihmen e fondacionit Make a Wish, 9-vjecari e ka kthyer deshiren e tij ne nje loje qe i meson femijet per kancerin. "Po perpiqem te ndihmoj te tjeret qe te kuptojne se cfare ndodh brenda trupit te tyre", thote ai. Ben Duskin u ndihmua nga kompania Lucasarts ne Kalifornine e Veriut, ku eshte projektuar videoloja Lufta e Yjeve. Erik Johnston punoi me djaloshin 6 muaj me radhe per ta kthyer deshiren e tij ne nje loje te vertete nga mund te mesosh. "Ishte ai qe me dha idete per projektimin e lojes, ide qe une as do t'i kisha menduar", thote Eric Johnston, i cili tregon se si Ben Duskin i kishte shpjeguar lojen qe kishte ne mend te projektonte. Lojtaret ne kete loje jane si ilacet kunder kancerit. Ata sulmojne qelizat e prkura por nderkohe luftojne edhe simptomat si ethet, alergjite, hemoragjite e te tjera. "Tre mburoja jane trofete qe grumbullon lojtari, por secila prej tyre lidhet me nje efekt anesor qe nje femije i cili trajtohet nga mjeku duhet ta kete parasysh", thote Eric Johnston. Per Ben Duskin dhe familjen e tij, kjo eshte realizimi i nje endrre. "Djali yne ka vuajtur aq shume prandaj dicka e tille eshte mjaft e gezueshme per ne. Dhe ne shpresojme se kjo do te ndihmoje edhe njerez te tjere, ashtu sic enderron vete ai", thote i ati i 9-vjecarit. Loja elektronike e projektuar nga Ben Duskin ka terhequr mjaft vemendje, por tani qe leucemia e tij po permiresohet, ai ka endrra akoma me te medha. "Dua te behen basketbollist profesionist", thote ai. Shume shpejt endrra e tij do te realizohet. Femijet do te fillojne ta hedhin lojen e re kunder kancerit ne kompjuterat e tyre pa pagese.


Eksperimente mbi paralizen

Shkencetaret ne Majami te Florides thone se gjetja e nje kure per paralizen eshte vetem ceshtje kohe. Ata thone se gjate eksperimenteve me minj ne laborator, kane mundur te vecojne fijet e demtuara nervore te shtylles kurizore te minjeve dhe dhe t'i riparojne ato, duke bere qe kafshet te fitojne 70 perqind te aftesisive funksionale te tyre. Shkencetaret e cilesojne kete hap si kapercimin e nje pengese te madhe, pasi per here te pare vertetohet se nje neuron jo vetem mund te ringjallet por edhe te rritet e shtohet. Mjeket e arriten kete rezultat duke kombinuar qelizat Shwan qe ndodhen ne trup, me nje molekule e quajtur Ciclik AMP, e cila gjithashtu gjendet ne organizem dhe me Rolipram, nje ilac i perdorur dikur kunder depresionit. Sapo qelizat Shwan u vendosen ne zonen e demtuar ato nxiten perteritjen e qelizes. Ndersa molekula Ciclic AMP vepron si nje nxites per qelizat e tjera t'u shtuar, ndersa ilaci Rolipram sherben si mbrojtes i qelizave te reja. Shkencetaret thone se ky eshte nje zbulim historik. Ata thone se hapi tjeter eshte kryerja e eskerimenteve me majmune dhe nese cdo gje shkon mire, kjo menyre mund te perdoret tek njerezit.


Procedure e re bajpasi

Nje studim i ri tregon se 21 perqind e operacioneve per cbllokimin e artereve te zemres ose bajpas, kryehen tani ne nje menyre te re nepermjet procedures se ashtuquajtur "pa pompe" gjate se ciles zemra nuk ndalon. Shkencetaret Shumica e operacioneve bajpas sot per sot kryhen duke perdorur nje paisje qe luan rolin e zemres dhe mushkrive. Kjo paisje gjate operacionit furnizon organizmin me gjak, duke lejuar zemren te pushoje dhe duke e mbajtur trupin te stabilizuar. Por procedura e re pa perdorimin e kesaj te paisje pompimi, duket se po gjen nje perhapje gjithnje e me te gjere, ndoshta pasi pacienti qendron ne spital, mesatarisht nje dite me pak se sa ne rastet e procedures tradicionale te bajpasit. 72 vjecari Edmond Boid ndjehet me fat qe eshte gjalle. Spitali tjeter nuk e pranoi per nje operacion tradicional bajpas per cbllokimin e artereve. Mjeket shqetesoheshin se per arsye te shendetit te dobet ai nuk mund t'i rezistonte operacionit. Arteret per ne zemren e tij eshin 95 perqind te bllokuara dhe si zemren edhe mushkrine i kishte shume te dobta. Por tani gjendja eshte krejt ndryshe. "Ndjehem shume mire. Ndjehem sikur te isha perseri 17 vjec", thote pacienti. Doktor John Puskas prane universitetit mjekesor Emori mori persiper te kryente operacionin bajpass per cbllokimin e artereve, duke i shpetuar jeten pacientit Boid. "Duket mire", thote mjeku. Keto dite, doktor Puskas dhe koleget e tij perfunduan nje studim nje vjecar me 200 paciente qe i ishin nenshtruar operacionit bajpas. 50 perqind te pacienteve ishin operuar duke perdorur aparatin tradicional per pompimin e zemres dhe mushkrive. Te tjere i ishin nenshtruar operacionit pa perdorur pompen ose nepermjet procedures se rahjeve te zemres. "Studimi tregoi se pacientet me probleme ne zemer, treguan te njejtat rezultate permiresimi, pavaresisht nese i ishin nenshtruar operacionit me menyre tradicionale, pra me aparatin e pompimit te gjakut ne zemer e mushkri, ose pa pranine e kesaj paisjeje", thote mjeku Puskas Gjate nje operacioni bajpas tradicional, aparati i pompimit te gjakut ne zemer e mushtri, e mban pacientin gjalle. Faktikisht, zemra ndalon dhe aparati pompon gjakun ne trup. Ne proceduren pa pompe, zemra vazhdon te punoje, por me ndihmen e nje paisjeje ajo mbahet sa me pak e levizshme qe te jete e mundur dhe larg vendit ku kirurgu kryen nderhyrjen. Ky dhe studime te tjera kane treguar se procedura pa pompe nuk shkakton probleme. Por qellimi i ketij studimi ishte per te pare sa efektiv eshte ky lloj bajpasi. "Gjate studimit u vu re se treguesit e grafikeve te zemreps tek te gjithe pacientet ne te dy grupet ishin te ngjashem", thote doktor Puskas. Studimi tregoi gjithashtu se pacientet qe iu nenshtruar procedures bajpas pa pompe dolen nga spitali nje dite perpara, qe do te thote se nje menyre e tille operimi eshte edhe me kosto me te ulet.


Depresioni mes te moshuarve

15 deri ne 20 perqind e te moshuarave ne Shtetet e Bashkuara vuajne nga depresioni, por sipas nje studim te koheve te fundit, trajtimi ne shtepi i ketyre te moshuarve tregon se gjendja e tyre emocionale mund te permiresohet dukshem. Studimi u krye ne shtetin Washington, me pjesmarrjen jo vetem te mjekeve dhe pacienteve por edhe nje numri agjencish shoqerore te cilat ndihmojne per krijimin e nje atmosfere te ngrohte e familjare per te moshuarit qe vuajne nga vetmia dhe depresioni. Studimi u krye nga doktor Paul ceshanovski dhe koleget e tij prane universitetit Washington dhe institucione te tjera. Ne studim u perfshine pleq si dhe nje personel i kualifikuar, perfshi punonjes te ndihmave sociale. Ata zhvilluan mbledhje te shpeshta duke diskutuar menyrat sesi mund te zgjidhen problemet emocionale si dhe duke i terhequr te moshuarit ne veprimtari te ndryshme e duke i bere ata te beheshin me aktive. Doktor ceshanovski thote se keto takime u zhvilluan ne nje menyre sistematike dhe te organizuar ne mjedise familjare. Pas 12 muajsh studimi, u vu re se shumica e te moshuarve qe vuanin me pare nga depresioni, nuk i kishin me keto sipmtoma. Per mbarevajtjen e studimit, doktor ceshanovski perdori programin Pearls, nje program me baze ne Seatle qe nxit aktivitetin duke e bere me te mire jeten per te moshuarit, Ky program merret me te moshuar qe vuajne nga depresioni duke i vizituar ata ne shtepi. Doktor ceshanovski beson se sipermarrja ishte i suksesshme kryesisht sespe pasi programi Pearls sjell se bashku eksperte dhe njerez me pervoje nga komunite e agjenci te ndryshme shoqerore tek te cilet te moshuarit kane besim. Sipas te dhenave ne saje te programit Pearls simptomat e depresionit rane dukshem dhe gjendja e pergjitheshme shendetsore tek shume te moshuar u permiresua dukshem. Pjesmarresit ne studim ishin te moshes mbi 60 vjec, shume prej tyre jetonin vetem dhe 58 perqind e tyre kishin te ardhura vjetore nen 10 mije dollare.

Mbipesha trupore

Nderkohe nje studim i kryer edhe me ndihmen e qendres amerikane te kontrollit te semunsdjeve, tregon se edhe gjerat me te thjeshta mund te permiresojne shendetin dhe jetesen tone. Kjo eshte nje rruge pa zhurme ne rrethinat e qytetit Atlanta. Per miliona amerikane kjo panorame e qete dhe e paster eshte nje vend ideal per te jetuar. Por eshte kjo aq e shendetshme sa duket. Marnie Copeland eshte nje prej 11 mije banoreve qe morren pjese ne nje studim te koheve te fundit. Per kater dite rresht, cdo levizje e saj u vezhgua me kujdes. "Diten e pare, une dhe burri im hapem ditarin dhe u befasuam kur pame sesa pak kishim ecur ne kembe dhe sa shume kishim levizur me makine", thote ajo. Doktor Jim Sallis prane spitalit te San Diegos, thote se studimi tregon se njerezit qe banojne ne zonat ku njerezit nuk mund te ecin dhe per te shkuar ne dyqan apo restorant perdorin makinen, mundesia per t'u shendoshur tej mase eshte e madhe. Ne fakt kur keta njerez u krahasuan me te tjere qe jetojne brenda ne qytete, u pa se rreziku per t'u prekur nga mbi pesha ishte 35 perqind me i vogel per banoret brenda qyteteve. Studimi tregon se cdo ore e shpenzuar ne timon ose ne ndenjesen e pasagjerit shton me 6 perqind gjasat per mbipeshe. Por a eshte mireqenia personale shkak per mbi peshe. Ekspertet thone se kjo varet nga personi, pasi ecja, vrapimi dhe ushtrimet fizike jane nje alternative e hapur per te gjithe.

Administratori
15-08-2004, 22:18
Kerkime ne fushen e trajtimit te kancerit
Nje ekip prej 30 mjekesh e laborantesh ne qendren mjekesore Sidney Kimmel ne San Diego te Kalifornise ka vezhguar me kujdes per 5 vjet nje menyre te re per trajtimin e kancerit. Doktor Jon Shnizer thote se ata kane arritur ne perfundimin se nje molekule qe e quan Y duket se eshte e pranishme ne kete barriere ndaj molekulave te kancerit, por jo e pranishme gjetke. Doktor Shnizer beson se zbulimi i kesaj molekule dhe perzierja e saj me ilacet kunder kancerit, mund te ndryshoje rrenjesisht menyren e deritanishme te trajtimit te semundjes. "Pra jo duke shtuar dozen e ilaceve, por duke e perqendruar ate plotesisht tek tumori" thote Doktor Shnizer. Molekula Y u zbulua vetem ne venat e gjakut qe kalojne siper tumorit, dhe askund tjeter. Duke i bashkangjitur asaj ilacet kunder kancerit, kjo perzierje godet vetem tumorin, pa qene e nevojeshme qe gjithe organizmi t'i nenshtrohet kimoterapise. Ekspertet thone se lidhur me kete menyre trajtimi shume njerez, vecanerisht te semuret nga kanceri kane shprehur interesim, por ata thone se ende nevojitet pune e metejshme dhe prova ne laborator.


Vaksine kunder pneumonise dhe meningjitit

Nuk ka femije qe pelqen gjilperat, por sipas qendres per kontrollin dhe parandalimin e semundjeve, vaksina kunder pneumonise eshte mese e nevojeshme. "Kjo vaksine ka nje efekt shume me te madh sesa mendohej", thote doktor Brendan Flaneri i qendres amerikane per kontrollin e semundjeve. Ai dhe koleget e tij e studiuan kete vaksine qe rekomandohet per te mbrojtur femijet kunder bakterit pneumokokal qe mund te shkaktoje pneumonine, e cila prek mushkrite dhe mund te shkatoje semundjen e menegjitit e cila prek trurin. Gjate studimit, shkencetaret ishin me te interesuar te mesonin nese kjo vaksine eshte e efektshme per zezaket te cilet preken me shpesh nga keto semundje. Doktor Flaneri thote se nese kjo vaksine parandalon keto semundje tek femijet, si dhe parandalon transmetimin e semundjeve tek te rriturit e te moshuarit, sic del nga studimi, atehere do te kishte me pak te semure rende ne spitale dhe me pak vdekje. Mjeket rekomandojne qe femijet te marrin 3 doza te vaksines pneumokokal para se te kene mbushur moshen 1 vjec, dhe nje tjeter doze ne vitin e dyte te jetes. Mjeket thone se edhe femijet e rritur qe nuk jane imunizuar me kete vajksine kur kane qene 1 vjec, mund te jene kandidadte te mire per t'u vaksinuar.


Larja rregullisht e duarve parandalon diarrene
Afro 2 milione femije ne bote vdesin cdo vit nga diarreja. Vraferia, kushtet e keqia higjenike dhe uji i ndotur i perdorur per te pire shikohen si shkaktaret kryesore te kesaj semundjeje. Por nje studim i ri i kryer ne Pakistan tregon se larja rregullisht e duarve pakeson rastet e vdekjes, madje edhe ne situata te renda. Ne familjet ku larja e duarve kryehej rregullisht, rastet e diarrese u pakesuan 50 perqind. Studimi u krye ne nje zone te varfer te Karacit ku femijet pijne uje te ndotur, ose kequshqehen. Megjithe keto kushte te veshtira, ne vetvete burim semundjesh, gjate studimit u vu re se vetem si rrjedhim i larjes rregullisht te duarve, rastet e diarrese u pakesuan dukshem Ekspertet gjithashtu arriten ne perfundimin se eshte larja e duarve dhe jo lloji i sapunit qe ndikon ne pakesimin e rasteve te kesaj semundjeje.Studim mbi trajtimin e semundjeve mendore
18 Jun 2004, 19:24 UTC

Nga nje studim del se ne vendet ne zhvillim shumica e njerezve me probleme serioze mendore nuk trajtohen. Organizata Boterore e Shendetesise thote se ndermjet 75 dhe 85 per qind nuk moren gjate vitit te kaluar asnjelloj trajtimi mjeksor, nderkohe qe ne vendet e zhvilluara kjo shifer eshte ndermjet 35 dhe 50 per qind. Keto shifra u publikuan ne Revisten e Shoqates Mjekesore Amerikane. Ronald Kessler i Universitetit Harvard dhe Bedirhan Ustum i Organizates Boterore te Shendetesise ishin drejtues te ketij studimi. Ata analizuan rezultatet e pyetesoreve me me shume se 60 mije te rritur ne 14 vende. Vendet me te zhvilluara te perfshira ne studim ishin Belgjika, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Holanda, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara. Me pak te zhvilluarat ishin Kolumbia, Kina, Libani, Meksika, Nigaria dhe Ukraina. Studiuesit mblodhen informacion ndermjet viteve 2001-2003. Ata bene te njejtat pyetje ne cdo interviste dhe synonin te vleresonin se sa njerez kane crregullime mendore dhe te cfare lloji. Ata desheronin gjithashtu te mesonin nese dhe cfare trajtimi kishin marre gjate vitit te kaluar. Nder problemet e shqyrtuara ishin ankthi nervor dhe zemerimi i pakontrolluar. Te tjera ishin edhe crregullimet ne ngrenie dhe crregullimet e lidhura me perdorimin e alkoolit dhe te drogave te paligjshme. Perqindja e njerezve qe u pergjegjen se kishin crregullime mendore, ndryshonte mjaft nga njeri vend ne tjetirn. Studiuesit zbuluan se per shumicen e vendeve, shifrat ishin ndermjet 9 dhe 12 per qind. Shtetet e Bashkuara kishin perqindjen me te larte, 26 e te anketuarve. Qyteti i Shanghait kishte me te ulten. Studiuesit thone se besojne se ky ndryshim tregon qe shendeti mendor shihet ndryshe ne pjese te ndryshme te botes. Ata thone se individe ne vende jo-perendimore ka me pak te ngjare te pranojne se kane probleme. Ne gati cdo vend, sa me serioz te jete problemi, aq me shume te ngjare ka qe ai te trajtohet. Megjithate, studiuesit thone se shume individe me probleme te lehta mendore jane trajtuar, nderkohe qe kjo nuk ka ndodhur me shume vete me crregullime me serioze. Ata thone se shkaku nuk jane thjesht mjetet dhe burimet e kufizuara per trajtim. Pervec kesaj, thone ata, keto burime nuk shfrytezohen mire. Studiuesit bejne thirrje per perpjekje te reja ne lidhje me nderhyrjen ne fazat e hershme te crregullimeve. Ata thone se trajtimi ne kohe i crregullimeve te lehta mund te parandaloje shume raste serioze me vone.Terapia me hormone
06 Jul 2004, 13:14 UTC


Studime te ndryshme gjate viteve 1990 kishin treguar se grate e moshuara mund te mbroheshin nga humbja e kujteses ose prekje te tjera ne tru duke perdorur terapine per zevendesimin e hormoneve. Por nje studim i vitit te kaluara tregoi se se perdorimi i estrogjenit se bashku me progestin nuk kishin ndonje efekt pozitiv ne tru. Ndersa tani nje studim i ri thote se edhe perdorimi i estrogjenit pa progesin nuk eshte ne gjendje te parandaloje grupin e semundjeve qe ndikojne ne humbjen e kujteses tek grate e moshuara. Ne fakt, thuhet ne studim, estrogjeni shton rrezikun e humbjes se kujteses. Disa gra i nenshtrohen terapise me hormonin estrogjen per te luftuar simptomat e pasmenopauzes dhe me shprese se kjo terapi mund t'i mbroje ato nga dementia dhe humbja e kujteses. Doktor Rapp dhe koleget e tij nga institucione te ndryshme te specializuara ne mbare Ameriken analizuan per 9 vjet me radhe te dhenat e rreth 3 mije grave mbi moshen 65 vjec, 50 perqind e te cilave ishin trajtuar vetem me estrogjen. Shkencetaret perllogarisin se ne nje grup prej 10 mije grash qe trajtohen vetem me estrogjen, 23 prej tyre rrezikohen te preken cdo vit nga dobesimi i trurit dhe humbja e kujteses. Tek grate qe nuk trajtohen me estrogjen ky numer eshte 11. Doktor Rapp thote se keto shifra jane shqetesuese po te kihet parasysh se sot ka me miliona gra qe i nenshrohen terapise me hormone. Doktor Rapp prane universitetit Wake Forest eshte i mendimit se per te parandaluar humbjen e kujteses dhe prekje te tjera ne tru, grate mbi 65 vjec nuk duhet te trajtohen me hormone.Studim premtues mbi Alcajmerin
27 Jul 2004, 13:00 UTC


Shkencetaret perllogarisin se deri ne vitin 2010 rastet e semundjes se Alcajmerit pritet te tre fishohen nga 6 milione ne 18 milione. Kete ata e lidhin me shtimin e jetegjatesise se njeriut. Dihet se Alcajmeri prek njerezit e moshuar mbi 65 vjec, nderkohe qe jetegjatesia mesatare pritet te rritet ne 80 vjec gjate ketij 10 vjecari. Shkencetaret thone se sikur shfaqja e shenjave te semundjes te vonohej vetem disa vjet, njerezit e moshuar nuk do te provonin pasojat e saj te renda si humbja e plote e kujteses dhe vuajtje te tjera.
Ky cift ne te tetedhjetat ben nje jete normale, megjithese Albert eshte diagnostikuar me nje lloj shregullimi kujtese qe shfaqet tek njerezit ne moshen mbi 65 vjec dhe qe shpesh pasohet me Alcajmer. Problemi me me i madh per Albertin eshte se ai hutohet kur nget makinen. Edhe kur kaloj neper rruge te njohura ndonjehere ato me duken sikur nuk i kam pare kurre, thote ai. Por nese semundja qendron ne kete nivel, kjo eshte mire, thote e shoqja e tij, Beti. Nje studim i klinikes Mejo sikur jep shpresa se procesi i humbjes se kujteses si ne kete rast mund te nderpritet me Aricept, ilaci me i perdorshem qe mjeket rekomandojne kunder Alcajmerit. Doktor Ronald Peterson thote se ky eshte studimi i pare ne bote qe tregon se mjekesia mund te nderhyje ne fazen e hereshme para se te shfaqjes se plote Alcajmerit. Ne studim u perfshine 729 persona me shrregullime te kujteses. Tek ata qe u trajtuan me ilacin Aricept, shfaqja e Alcajmerit u vonua 6 deri 8 muaj. Doktor Peterson thote se kjo tregon se mjekesia ndodhet ne pragun e gjetjes se nje ilaci apo trajtimi qe mund te parandaloje perparimin e ketij shregullimi te kujteses duke vonuar ose shmangur ne kete menyre shfaqjen e Alcajmerit. Shkencetaret thone se studimi merr nje rendesi te vecante pasi me shtimin e jetegjatesise pritet te shtohen edhe rastet e Alcajmerit duke krijuar veshtiresi gjithashtu per familjet dhe sistemin e kujdesit shendetsor. Doktor Stiven Salloway thote se studimi eshte inkurajues; por nuk ofron ndonje kure per semundjen, por vetem shpresa per sherim. Sa i rendesishem eshte ky studim, kjo mund te shihet tek Hallie Simpson. Gjendja e tij tani ka kaluar nga shrregullimi i kujteses tek Alcajmeri. E shoqja e tij, Evelin thote se cdo mengjes ai ngrihet e vishet per te shkuar ne Kishe, sikur te ishte e diele. Te gjitha ditet i duken te diela. Rezultatet e studimit premtojne se nje dite ato mund te cojne ne kurimin e njerezve si Hallie Simpson dhe miliona te tjereve qe vuajne nga Alcajmeri.

Operacioni ne sy

Kohet e fundit, agjencia federale per ushqime dhe ilace miratoi perdorimin e nje teknologjie te re per operimin e syve per njerezit qe kane probleme me te parit larg ose afer. Ky zjarrfikes nga Hustoni i shtetit Tetkas eshte nje prej atyre qe vuan nga syte dhe shkoi ne kete klinike per te kerkuar ndihme. Doktor Mike Mann e njohu ate me teknologjine e re te quajtur Kristalens ose lente kristali. Ajo eshte nje cipe e holle me baze silikoni, e cila transplantohet ne sy. Per pacientet ndyshimi eshte dramatik dhe vetem ideja per heqjen dore nga syzet me xhama optike i shtyn ata t'i nenshtrohen nje teknologjie te tille. Operacioni zgjat rreth 20 minuta dhe pacientet thone se dhimbjet jane minimale. Mjeket thone se operacioni i transplantimit te lenteve kristalore kryhet vetem nje here dhe nuk ka nevoje te perseritet, sic ndodh me metoden Lasik kur pacientit i duhet t'i nenshrtrohet perseri kesaj procedure pas 20-25 vjetesh. Operacioni per transplantimin e lenteve prej kristali kushton rreth 5 mije dollare per cdo sy.Ndotja e ajrit
05 Aug 2004, 17:19 UTC


Los Anxhelosi quhet ndryshe edhe qyteti i tymit, si pasoje e clirimit te gazrave nga makinat e shumta. Shoqata amerikane kunder semundjeve te mushkrive thote se keto lloj gazrash perbejne nje nga faktoret kryesore per ndotjen e ajrit qe mund te prekin sistemin imunitar te organizmit. Meri dhe Xhorxh Stiven kane vite qe banojne ne Kalifornine jugore. Ata thone se me kalimin e viteve ajri ka ardhur duke u bere me i paster. "Erdha ketu ne vitin 1968, kur cilesia e ajrit ishte shume me e keqe sesa tani", thote Xhorxhi. Por studim i ri qe e klasifikon ajrin ne rajonin e tyre si me te ndoturin duket se nuk i befason ata. "Disa dite eshte me te vertete e veshtire te shikosh rete dhe qiellin, aq keq eshte, madje ka dite qe nuk mund te shohim as parkun qe kemi perballe dritares", thote Xhorxhi. Studimi i shoqates kunder semundjeve te mushkerive fajeson per kete kamjonet e shumte qe clirojne gazra te demshem. Doktor Henri Wong ka me se 30 vjet qe studion efektet e ndotjes se ajrit. Ai thote se nderkohe qe cilesia e ajrit ka ardhur duke u permiresuar, kjo nuk do te thote se ky ajer eshte i shendetshem per organizmin. "ceshtja eshte se demet qe sjell ky ajer i ngarkuar me gazra nuk mund te shihet menjehere, thithja e tij mund te shkaktoje deme jo vetem ne mushkri por ne gjithe organizmin", thote ai. "Ekzistojne te dhena", thote doktor Wong, "se ozoni dhe ajrit i ndotur mund te dobesojne sistemin imunitar te organizmit, duke i hapur rrugen keshtu infeksioneve te rrugeve te frymemarrjes."

Traumat e pas luftes

Ne Afganistan, gjurmet e dhunes dhe luftrave 20 vjecare jane te dukeshme, por cfare traumash kane shkaktuar ato tek populli afgan? "Nivelet e semundjeve nervore, ankthi e depresioni jane te larta", thote Barbara Kardozo e qendres amerikane per kontrollin e semundjeve. qe kreu nje studim mbi kete ceshtje. Ajo thote se simptoma te tilla jane te zakoneshme mes njerezve qe kane kaluar trauma. "Por rezultatet e studimit ishin befasuese", thote zonja Kardozo, "pasi njerezit qe kishin provuar trauma te njepasnjeshme nuk kishin me shume simptoma depresioni sesa te tjeret qe kishin kaluar vetem nga nje traume". Po ashtu, hulumtuesit vune re se afganet ndjeheshin me te afektuar nga varferia, mungesa e ushqimit, ujit, dhe strehimit. Shpesh ata i shikonin keto mundime te perditeshme si me traumatike sesa dhuna. Mjekja Kardozo kryesoi nje grup ekspertesh qe shkuan ne Afganistan ne vitin 2002. Ky ekip u shpernda ne mbare vendin dhe krey intervista me persona ne 750 familje afgane, duke i pyetur ata rreth gjendjes mendore dhe urrejtjes qe kishin njere. "Interesimi yne ishte per te pare se ne c'menyre urrejtja prek gjendjen mendore dhe ne c'menyre kjo urrejtje mund te ndikoje ne ciklin e dhunes ne nje shoqeri", thote zonja Kardozo e qendres amerikane per kontrollin e semundjeve. Gjate pergatitjes se studimit, ekspertet vune re se pjesa me e madhe e popullit afgan ndjente urrejtje ndaj atyre qe i kishin bere keq, dhe nje numer i konsiderueshem kishte ndjenjen e hakmarrjes. Por nje pakice gjithashtu u shpreh se nese personat pergjegjes per keto te keqia gjykoheshin nga nje sistem drejtesie, ata do te ndjenin me pak deshire per t'u hakmarre.


Kanceri i Gjirit dhe alternativat e trajtimit
10 Aug 2004, 13:21 UTC


Ekspertet thone se perdorimi nga mjeket i menyrave vizuale per te diskutuar me te semuret rreth alternativave te trajtimit i ben pacientet te kuptojne me mire natyren e semundjes dhe te zgjedhin vete alternativen me te mire te trajtimit. Shkencetaret ketu kane parasysh rastet e kancerit te gjirit tek grate, ku deri tani mbizoterojne dy menyra trajtimi kirirugjik: e para eshte heqja e tumorit se bashku me gjirin, dhe e dyta eshte menyra e heqjes se tumorit e kombinuar kjo me trajtimin me rreze, por pa hequr gjirin. Ne Ameriken veriore, Shtetet e Bashkuara e Kanada, kanceri i gjirit prek cdo vit mbi 200 mije gra dhe seciles prej tyre i duhet te vendose vete per te zgjedhur menyren e pershtateshme te trajtimit mjekesor. Nje studim i ri tregon se mjeket tani po perdorin nje tabele te posacme per te ndihmuar grate e prekura nga kanceri ne gji qe te diskutojne rreth alternativave te kurimit. Nje alternative eshte Mastektomija ose heqja e gjirit, dhe tjetra eshte Lumpektomija plus rrezet, me ane te se ciles hiqet vetem canceri dhe jo i gjithe gjiri. Tabela e posacme u pergatit nga doktor Whelan dhe koleget e tij prane universitetit McMaster ne bashkepunim me tre institute te tjera kanadeze. Tabela ka kuadrate levizese qe zbulojne me ngadale informata ndersa mjeku shpjegon. Ne kete menyre, pacientja eshte ne gjendje te kuptoje ato qe thote kirurgu. Ne kete studim, shkencetaret perfshine 20 kirurge. Gjate studimit, 94 paciente perdoren tabelen ndersa 107 te tjera jo. Doktor Whelan thote se grate qe perdoren tabelen e re morren me shume njohuri rreth kancerit te gjirit dhe trajtimit te tij. Keto gra gjithashtu u ndjene me optimiste rreth menyres se trajtimit qe ato zgjodhen per veten e tyre. Gjate studimit, gjithashtu u vu re se grate qe perdoren tabelen per marrjen e vendimit ishin te prirura per te zgjedhur menyren e Lumpectomise dhe rrezet. Doktor Whelan thote se kjo lete kuptohet se kur tabela per marrjen e vendimit nuk perdoret, grate nuk arrijne te kuptojne qarte se ato kane dy alternativa trajtimi. Mjeku Whelan thote se do te ishte mire qe pacientet t'u kerkojne mjekeve te tyre qe te perdorin mjete vizuale, sic eshte kjo tabele, kur diskutojne rreth alternativave ekzistuese te trajtimit te semundjes.

Shurupi kunder te ftohurit

Shkencetaret ne shtetin amerikan Washington thone se shurupi (Ekineshia) Echinacea qe perdoret per te luftuar te ftohtit, duket se nuk ka ndonje efekt tek femijet. Terthorazi ata duket se i kundervihen idese te paraqitur nga koleget e tyre evropiane qe thone se perdorimi i ketij shurupi mund te zbuse simptomat e te ftohurit tek te rriturit. Kjo familje duket e gezuar dhe e shendeteshme. Por femijet e tyre preken shpesh nga te ftohtit. Per kete arsye ata e regjistruan vajzen e tyre, Lindsi ne studimin per te pare nese shurupi (Ekineshia) Echinecea mund te beje qe periudha e te ftohurit tek femijet te zgjase me pak se zakonisht. Lindi thote se gjate marrjes se shurupit ajo nuk ndjeu ndonje ndryshim. Thjesht, ky eshte rezultati i studimit, i cili u krye nga doktor Xhejms Tejlor dhe koleget e tij prane universitetit shteteror te Washingtonit, ne qytetin Seatle. "Trajtimi i te ftohtit ka shume rendesi, vecanerisht per femijet te cilet ftohen shpesh", thote doktor Tejlor. Ai, si pediater por edhe si prind, shprehet i zhgenjyer qe mjekesia moderne nuk ka arritur te kete ende nje ilac te efektshem ndaj te ftohurit. Ndryshe nga ilacet farmaceutike, shurupi (Ekineshia) Echinacea, qe prodhohet nga kjo bime, nuk eshte klasifikuar as per efektivitetin dhe as per rrezikshmerine e tij, prandja kerkime te tilla si ky jane menyra te rendesishme per te provuar aftesine e kuruese. Doktor Tejlor thote se tek femijet qe u trajtuan me (Ekineshia) echinacea nuk u vu re ndonje ndryshim ne kohezgjatjen e semundjes apo ne simptomat e saj. Periudha mesatare e te ftohurit tek keta femije zgjati 9 dite, periudhe e njejte me ate qe u vu re tek femijet qe u trajtuan me ilace te zakoneshme kunder te ftohtit. Lindsi ishte nje prej 524 femijeve nga mosha 2 ne 11 vjec, qe morren pjese ne eksperiment studim. Gjate periudhes 4 mujore, 50 perqind e femijeve te prekur nga te ftohurit u trajtuan me (Ekineshia) Echinacea dhe pjesa tjeter me shurup te zakonshem. Tek disa femije qe morren (Ekineshia) Echinacea u shfaqen efekte anesore, si per shembull acarim apo skuqje te lekures. Lindsi nuk u prek nga efekte te tilla anesore. Megjithate, ajo thote se nuk do t'a perdore me kete lloj shurupi pasi jo vetem qe nuk vuri re ndonje ndryshim, por edhe sepse (Ekineshia) le nje shije te keqe ne goje.Semundjet e zemres
12 Aug 2004, 19:12 UTC


Shume gra qe vuajne nga zemra diagnostikohen gabimisht, pasi shenjat e para te semundjeve te zemres tek grate jane ndryshe nga ato tek burrat. Mjeket analizuan 20 mije paciente ne 14 vende te ndryshme dhe zbuluan se 8 perqind e atyre qe ishin te semura nga zemra kurre nuk ishin ankuar per ndonje dhimbje ne krahror. Por eshte interesant se mundesite per vdekje te atyre qe nuk kishin dhembje ne kraharor ishin 3 here me te medha. Ne vend te dhemjes, grate mund te ndiejne mungese fryme-marrjeje, dhImje ne shpatull, ose qafe, dhe provojne ndjersitje, te vjella e ndonjehere humbje ndjenjash. Menyra qe mjeket zakonisht perdorin per diagnostikim eshte Elektro-Kardio-Grami ose E-K-G, por kjo metode mund te mos jape rezultate per shkak paqendrueshmerise hormonale tek grate. Mjeket pohojne se EKG-ja mund te jape rezultate me te sakta per disa gra. Kardiologet ne te vertete mund te shohin qarkullimin e gjakut ne zemres. Studimi i rekomandon mjeket, e posacerisht ata qe punojne ne spitalet e ndihmave te shpejta qe te shtojne vete-dijen e tyre ndaj shenjave te tilla te vogla te semundjeve te zemres ne menyre qe pacientet te dianostikohen sa me pare. Shkencetaret hedhin poshte idene se soja mund t'i ndihmoje grate pas periudhes se menopauzes per te luftuar simptomat e plakjes sic jane humbja e kujteses, dobesimi i kockave dhe shtimi i kolesterines. Por ata thone se soja permban edhe nje elemet te ngjashme me estrogjenin dhe nuk ka te dhena qe te tregojne se perdorimi i sojes eshte i demshem.

Studim mbi vlerat e sojes

Shkencetaret kane patur arsye te mendonin se soja mund te ndihmonte grate per te luftuar shenjat e plakjes sic jane humbja e kujteses, dobesia e kockave dhe shtimin e kolesterines. Mjekja Johana Lampe prane qendres mjekesore Fred Hutchison ne Seatle te shtetit Washington thote se studime te here pas hereshme kishin treguar se perdorimi i sojes mund te ndihmonte per te luftuar keto simptoma tek grate ne moshe te re dhe pengon rritjen e nivelit te kolesterines tek burrat. Mjekja Lampe dhe ne bashkepunim me tre institute mjekesore ne Holande, studiuan efektet e sojes tek grate mes moshave 60 - 75 vjec. Shkencetaret analizuan te dhenat mjekesore te 100 grave per nje vit, duke matur densitetin e kockave te tyre dhe nivelin e kolesterines. 50 prej grave te perfshira ne studimim dha cdo dite protein soje ne forme pluhuri dhe per te bere krahasimin, 50 grave te tjera iu dha qumesht pluhur. Mjekja Lampe thote se trajtmi me proteine soje i ketyre grave nuk pati ndonje efekt persa i perket kujteses, densitetit te kockes apo nivelit te kolesterines. Ajo thote se mungesa e ketij efekti mund te lidhet me moshen e pacienteve, pasi dihet se menjehere pas menopauzes, kockat e grave dobesohen me ritem shume te shpejte dhe pastaj ky ritem ngadalesohet. Ne moshen 60 vjec, mund te jete shume vone per proteinen soja qe te kete ndonje efekt pozitiv ne kete drejtim. Mjekja Lampe thote se nuk ka ndonje te dhene qe te tregoje se perdorimi i sojes eshte i demshem, ne fakt soja ehte nje burim i plote proteinash. Ne proteinen soja gjendet edhe nje element i ngjashem me estrogjenin, qe quhet Isoflavones.

Administratori
27-02-2005, 00:41
Ilacet Statin

Ne Shtetet e Bashkuara mes rretheve shkencore vazhdojne debatet ne se ilacet kunder kolesterines duhet te shiten ne farmaci njesoj si aspirina, pa patur nevoje per recete nga mjeku. Ilacet statin kunder kolesterines jane mes prodhimeve me te reklamuara. Ilace te tilla merren nga te pakten 16 milione amerikane. Disa shkencetare thone se ndoshta nga te mirat e ketyre ilaceve mund te perfitojne 20 milione amerikane te tjere qe tani nuk jane ne gjendje t'i marrin per arsye te kohes dhe shpenzimeve qe nevojiten per te shkuar tek mjeku dhe per te marre nje recete. Komisioni qeveritar tani po diskuton nese ilaci mevakor, ilac i prodhimit te hershem dhe me i perdorshmi i llojit statin, duhet te shitet pa recete. Sipas Doktor Antonio Goto, prane kolegjit mjekesor Kornell, kjo eshte mjekesia e se ardhmes, kur ilacet do te shiten pa recete dhe pacientet do te tregohen me te pergjegjshem ne marrjen e tyre. Ne Britani njerezit mund te blejne ne farmaci pa recete ilace per uljen e nivelit te kolesterines. Por me pare ata duhet te keshillohen me farmacistin. Ne Shtetet e Bashkuara, ideja eshte qe ilace te tilla te shiten pa asnje kufizim ashtu si aspirina, motrini e advili. Disa mjeke shqetesohen se nje shitje e tille do t'i nxise njerezit te marrin statin edhe atehere kur nuk kane nevoje ose ta marrin ate ne sasira te tepruara, duke shtuar rrezikun e demtimit te muskujve dhe melcise. Doktor Steven Nissen prane klinikes se Klevelandit thote se keto jane ilace serioze dhe ne se nje person merr doza te tepruara statini, per shkak se do t'i mungonte keshilla e mjekut pasi ilaci do te blihej pa recete, atehere shendeti i tij do te demtohej rende ose per ndonje tjeter qe do kishte nevoje per ilace me te forta, ilaci qe mund te blihej pa recete nuk do te bente ndonje efekt. Ndersa Doktor Brian Storm prane universitetit te Pensilvanise thote se ne kete situare, pacienti nuk do ta dinte nese ilacet jane te efekteshme, prandja njerezit kane nevoje per ndihmen e mjekut per te pare ne se ilaci jep rezultat. Ndryshe nga ilacet e tjera, ilacet per uljen e nivelit te kolesterines duhet te merren vazhdimisht e gjate gjithe jetes.

Mishi dhe kanceri

Studimet tregojne se perdorimi i perditshem per nje kohe te gjate i mishit te gjedhit mund te shtoje rrezikun e prekjes nga kanceri i zorres se trashe. Amerikaneve u pelqen shume mishi i lopes, ne forme bifteku apo qoftesh dhe i hane ato jashte mase. Por perdorimi i shpeshte e me sasi i ketij lloj mishi, per shembull nje here ne dite, per vite me radhe, mund te shtoje rrezikun e kancerit ne zoren e trashe. Doktor Michael Thun thote se keto te dhena u vune re gjate nje studimi qe ai dhe koleget prane shoqates se semundjeve te kancerit zhvilluan me rreth 150 mije vete te moshave 50 deri 74 duke ndjekur nga afer gjendjen e tyre shendetsore dhe zakonet e te ngrenit. Pjesmarresit ne studim mbushen formularet me pyetjet perkatese ne vitin 1982 dhe ne vitin 1992 dhe gjendja e tyre shendetesore u vezhgua nga ekspertet deri ne vitin 2001. Doktor Michael Thun thote tek njerezit qe ne te dyja formularet kishin thene se kishin konsumuar mish shume dhe vazhdimisht, rrezikoheshin 50 perqind me shume nga kanceri i zeres se trashe. Ne mishrat qe perbejne rrezik jane mishi i lopes, i derrit dhe i qingjit si dhe ato te perpunuara. Perdorimin e mishit rreth 9 here ne jave, shkencetaret e quajne konsumim te larte. Studimi tregoi gjithashtu se mishi i pules dhe peshkut perbejne me pak rrezik per zhvillim te kancerit te zores se trashe. Doktor Michael Thun shton se sipas studimit konsumimi me i madh i mishit te pules dhe peshkut eshte gje e mire per shendetin, krahas pakesimit te konsumimit te mishit te lopes qingjit deri ne 1 here ne jave. Sigurisht qe ne raste festash e gezimi, ngrenia i nje bifteku apo berxolle nuk do te kishte ndonje ndikim ne shtimin e rrezikut te kancerit, por nese ky lloj mishi eshte ushqimi kryesor i dijetes per nje kohe te gjate, nje gje e tille mund te sjelle rrezik.

Alcajmeri

Shkencetaret thone se nje lloj bime e quajtur Kurri qe perdoret ne Indi kunder shqetesimeve ne stomak, pucrave dhe semundjeve te melcise, ndoshta mund te jete e efekteshme per trajtimin e alcajmerit. Kurri perdoret per gatim ne Indi dhe shkencetaret thone se marrja e nje perberjeje te saj ne sasi te medha mund te ngadalesoje procesin e semundjes se alcajmerit. Mjeku Greg Kole prane universitetit te Kalifornise, i dha minjeve ne laborator nje ushqim me permbajtje te larte Kurkumin, nje substance e verdhe qe gjendet ne erezen djegese Turmerik. Minjte kishin te zhvilluar ne trurin e tyre pllakeza te zeza ngjashme me ato qe zhvillohen ne trurin e njeriut te prekur nga alcajmeri.Gjate eksperimentit, shkencetaret vune re se keto pllakeza tek minjte u pakesuan. Ne studimin e tyre, mjeket thone se gjate provave ne laborator vune re se kurkumini mund te shkaterrroje pllakezat e qalcajmerit edhe ne trurin e njeriut. Kjo lende, grumbullohet rreth ketyre pllakezave dhe i shperben ato dhe i parandalon te formohen perseri. Ndersa, neurologu John Ringman po merret me studimin e efekteve te kurkuminit tek njerezit. Ai shpreson se kjo substance do te jete me e efekteshme sesa ilacet e tjera kunder alcajmerit, pasi permban elemente kimike te disa ilaceve te marra se bashku qe aktualisht jane ne perdorim kunder kesaj semundjeje. Por doktor Ringman thote se shkencetareve u duhet me pare te percaktojne ne se organizmi i njeriut eshte ne gjendje te perballoje dosa te larta kurkumini, e cila eshte 20 here me e larte sesa doza e perditeshme qe nje person merr gjate ushqimit, ne se ne dieten e tij perdor kurkumin dy here ne dite.

Administratori
27-02-2005, 00:44
Studim mbi semundjet e zemres

Ndersa dy studime te reja ne fushen e semundjeve te zemres tregojne se vetem ulja e nivelit te kolesterines mund te mos jete hap i mjaftueshem per parandalimin e nje goditjeje ne zemer. Shkencetaret kane vene re se krahas nivelit te larte te kolesterines, eshte edhe niveli i inflamacionit te artereve qe shton rrezikun e goditjeve ne zemer. cdo vit qindra mijera amerikane pesojne goditje ne zemer apo bllokim te artereve koronare, pavaresisht nga niveli normal i kolesterines. Doktor Steven Nisen i klinikes se Klevelandit thote se duke pare nivelet e kolesterines si dhe nivelin e inflamacionit brenda artereve te pacientit u shpjeguan disa probleme. Gjithnje e me shpesh po vihet re se kur arteret perbrenda jane te prekura apo te acaruara, kolesterina dhe pllakezat e kane kane me te lehte per t'u grumbulluar pergjate mureve te brendeshme te artereve. Me kalimin e kohes inflamacioni ose ky acarim mund te beje qe pllakezat te pesojne frakture, duke bllokuar qarkullimin e gjakut, gje qe behet shkak per goditje ne zemer. Doktor Paul Riker i spitalit Brigham thote se te dhenat e reja tregojne se ulja e shkalles se inflamacionit pakeson dukshem rrezikun nga goditjet ne zemer. Ne studim u morren ne shqyrtim paciente qe kishin pesuar goditje ne zemer dhe qe perpiqeshin te shmangnin nje goditje te dyte. Gjate studimit, niveli i kolesterines ra dukshem, ndersa me uljen e nivelit te inflamacionit, rreziku ndaj goditjeve ne zemer pakesohej me 50 perqind.Shkencetaret thone se niveli i inflamacionit te artereve mund te matet nepermjet nje analize te thjeshte gjaku. Niveli i inflamacionit mund te ulet nepermjet ilaceve si dhe nepermjet dietave, renies nga pesha, ushtrimeve fizike dhe heqjes dore nga duhani.

Transplantimi i fijeve nervore

Nderkohe, nje procedure teper e guximshme e transplantimit te fijeve fijeje nervore po u jep shprese pacienteve me gjymtyre te paralizuara. Askush nuk kishte parashikuar nje shenje kaq pozitive, pas 16 muajsh dora e Dylanit po jep shenja jete, cka tregon se transplantimi i fijes nervore mund te jete i sukseshem. Operacioni zgjati 7 ore. Fijet nervore mjeket i morren nga kemba e pacientit dhe i transplantuan ato ne nje pjese te shtylles kurrizore e demtuar nga nje aksident me motorciklete. Kirurgu Andrew Elkwood shpjegon se si atij iu desh te nderhynte ne dyja anet e qafes se pacientit per te bere nje lidhje shtese te nervit ne shtyllen kurrizore duke kapercyer nervin e demtuar. Shenjat jane teper pozitive. Gishtat e dores kane filluar te levizin dhe te gjitha te dhenat tregojne se nervi do te riaktivizohet.

Nje gjen kunder efekteve te alkoholit

Kohet e fundit, shkencetaret kane vecuar nje gjen tek minjte, i cili mund te kontrolloje reagimin e njerezve kur ata ndalojne pirjen e alkoholit. Shkencetaret shpresojne se keto studime mund t'i bejne ata te njihen me mire me efektet e alkoholit tek njerezit. Nje mbremje ne qytet, duke pire me miqte mund te jete dicka e bukur, por shkencetaret kane zbuluar se konsumimi i vazhdueshem, apo ne sasi te medhe i pijeve ben qe truri t'u pershtatet efekteve te alkoholit, apo etanolit. Ky proces ndodh ne qelizat e trurit te njerezve qe e pijne rregullisht alkoholin, pijaneceve kronike, duke krijuar nje numer me te madh molekulash, qe quhen receptore. Keta receptore mund te marrin sinjale nga qeliza te tjera. Kjo e veshtireson gjendjen per ate qe vendos ta lere alkoholin, duke e detyruar trupin e tij te terhiqet, apo rezervohet. Ja si e shpjegon kete proces Sid Strickland, studjues ne Universitetin Rockfeller te New Yorkut: "Ne se nderpritet menjehere etanoli, veprimi i tij ne organizmin e njeriut nuk largohet menjehere, por vazhdojne te mbeten receptoret dhe nje ndjeshmeri e larte, e cila con ne nje gjendje te acaruar te njeriut qe eshte mesuar te pije alkohol." Shkencetaret ne Universitetin Rockfeller kane studjuar efektet e alkoholit dhe mendojne se kane gjetur nje gjen qe mund te kontrolloje procesin e pershtatjes se organizmit. Gjate konsumimit te alkoholit, gjeni i quajtur TPA, ndihmon ne krijimin e nje enzime, e cila krijon receptore shtese. Shkencetaret thone se perdorimi i ilacit te quajtur Ifenprodil mund ta bllokoje gjenin TPA. Deri tani, shkencetaret kane mundur t'i pakesojne simptomat e terheqjes tek minjte. Sid Strickland shpjegon se kjo mund t'i ndihmoje njerezit. "Ideja do te ishte se ne se nje person ka abuzuar vazhdimisht me alkololin, qe permban etanol, dhe ne nje moment ai kerkon ta nderprese te piret, ilaci i ri mund ta frenoje prodhimin e kesaj enzime dhe kjo do te pakesonte efektet e terheqjes se menjehershme." Megjithese do te duhen vite per perdorimin e ilacit Ifenprodil tek njerezit, ky perben nje hap te ri per njohjen me efektet e alkoholit tek truri i njeriut.

Administratori
27-02-2005, 00:49
Virus HIV rezistent ndaj ilaceve

Ne Nju Jork, zyrtaret e shendetesise thone se kane zbuluar nje lloj te ri virusi HIV qe eshte rezistent ndaj ilaceve dhe qe shkakton nje kalim te shpejte ne semundjen e Sides.

Megjithese ky eshte rasti i vetem i zbuluar deri tani, departamenti i shendetesise te Nju Jorkut u kane kerkuar mjekeve dhe spitaleve qe te tregohen te vemendshem per ndonje rast tjeer te mundshem.

Ky lloj virusi i ri HIV u gjend tek nje burre 40 vjecar qe kishte kryer marredhenie seksuale me nje burre tjeter pa perdorur mjet mbrojtes, dhe shpesh duke marre methafetamine si stimulues. Shenjat e renda te Sides tek ai u shfaqen brenda 2 - 3 muajve dhe thuajse 20 muaj pas infektimit.

Personi, i cili nuk eshte identifikuar nga zyrtaret e shendetesise, deri tani nuk ka reaguar ndaj 3-4 llojeve te ilaceve anti virusale qe jepen ne shumicen e rasteve me kete semundje. Denis deLeon eshte zyrtar i komisionit latin per Siden. Ai thote:

"Me frike e kisha pritur kete dite kur viruset rezistent ndaj ilaceve do te fillonin te shfaqeshin".

Nderkohe qe rezistenca ndaj ilaceve eshte dicka e zakoneshme mes personave me HIV, duket dicka jo normale qe virusi HIV te perparoje me kaq shpejtesi duke shkatuar SIDeN. Doktor Jay Dobkin u universitetit te new Yorkut thote:

"Shume prej nesh i kujtojne ditet e veshtira para se te zbulohej nje trajtim i efektshem per virusin HIV. Dhe rasti qe kemi perpara duhet pare si kthim ne ato dite te veshtira".

Qendra per kontrollin dhe parandalimin e semundjeve njofton se nuk ka njohuri per raste te shfaqejes se nje virusi HIV rezistent ndaj ilaceve te deritanishme, ndersa zyrtaret e Nju Jorkut thone se rasti me te cilin ballafaqohen duhet te sherbeje si thirrje per vetedije per cdo njeri qe vepron pa pergjegjesi dhe perfshihet ne marredhenie te pambrojtura seksuale.

Tani per tani personi i prekur nga ky lloj virusi nuk eshte identifikuar nga zyrtaret e shendetesise.

Rendesia e karteles se pacientit

Kur te semuret shkojne te vizitohen, ata presin qe mjeku menjehere te gjeje kartelen e tyre mjekesore. Nga njohja e historise se shendetit te pacientit, varet edhe trajtimi qe mjeku qe do te rekomandoje per cdo te semure.

Por shpesh mjeket vihen ne pozite te veshtire. Keta mjeke po vezhgojne radiografine e nje pacienti, per te vendosur se cfare kujdesi apo trajtimi mjekesore t'i japin. Por cfare ndodh nese radiografia ka humbur.

Mjekeve dhe personelit te klinikes do t'u duhet te shpenzojne kohe per gjetjen e saj dhe pacientit do t'i duhet te prese per trajtim ose ndoshta per te bere nje tjeter radiografi.

Doktor Brian Bacak thote se ne nje rast te tille pacienteve u thuhet se asnje procedure nuk mund te kryehet, ose mjeket nuk mund te percaktojne semundjen e tyre pasi nuk kane informatat e nevojshme.

Ne studimin e botuar ne revisten e shoqates mjekesore amerikane thuhet se humbja e informatave klinike eshte bere tani nje gje shume e zakoneshme. Studiuesit morren ne shqyrtim 253 mjeke gjate vizitave te 1600 pacienteve, duke i pyetur ne se ndonje informate kishte humbur nga kartela e ndonjete semuri.

Doktor Peter Smith thote se informatat te rendesishme mjekesore mungonin ne 13, 6 perqind te rasteve ose 1 ne cdo 7 paciente nuk kishte te dhena mjekesore. Informatat figuronin te humbura per pacientet qe kryenin viziten e pare tek mjeku, nese pacienti ishte emigrant ose nese ai kishte me shume se nje problem shendetesor.

Doktor Smith thote se gjate studimit u vu re se ne 50 perqind te vizitave, mjeku mendonte se humbja e informatave kishte nje fare ndikimi negativ tek pacientet dhe ne shume raste nje mungese e te dhenave mjekesore behej pengese per sherbimin mjekesor.

Doktor Smith thote se per zgjidhjen e nje problemi te tille duhet qe kompanite e sigurimeve shendetsore duhet t'i kompjuterizojne te dhenat mjekesore te pacienteve ne menyre qe ato te shihen edhe nga mjeket dhe spitalet. Por edhe pacientet mund te luajne rolin e tij. Ata duhet te mbajne nje liste per ilacet qe marrin, per vizitat qe bejne dhe per problemet shendetesore qe kane si dhe nje kopje te analizave te fundit.

Rreziku i armeve ne shtepi

Sharon Stivens eshte police, prandaj edhe arma eshte paisje e punes se saj. Por Sharon eshte gjithashtu nene.

"Une kam femije te vegjel ne shtepi dhe nuk dua qe arma ose fisheket e mi te bien ne duart e tyre", thote Sharon.

Kjo eshte arsyeja qe ajo kryen kater veprime per te magazinuar armen dhe fisheket. Keto jane te njejtat veprime qe nje studim i ri thote se mund te pakesojne ne menyre te ndjeshme rrezikon e plagosjes se femijeve dhe vetvrasjet e te rinjeve nga armet.

Doktor David Grosman thote se mbyllja e pistoletes me celes, heqja e fishekeve, mbyllja e tyre me celes dhe mbajtja e fishekeve te vecuar nga arma. Studimi u krye nga doktor Grossman me koleget e tij ne universitetin e Washingtonit.

Doktor Grosmann thote se duke i mbajtur armet te mbyllura me celes rastet e rrezikut te plagosjes se femijeve apo vetvrasjeve te te rinjeve pakesohen rreth 70 perqind.

Doktor Grossman thote se personat qe mbajne arme ne shtepi, qe e mbyllin ate me celes por vazhdojne te shqetesohen se arma mund te bjere ne duart e femijeve, mund te gjejne menyra per sigurimin e armes.

Por Sharon Stevens thote se e do armen e saj per vetmbrojtje, por mbrojtja e femijeve nga nje shkrepje aksidentale e armes ka perparesi. Ajo thote se mbajtja e armes ne nje vend te sigurt eshte dicka qe varet vetem prej saj dhe qe ajo e ka ne kontroll.

Administratori
27-02-2005, 00:52
Ne hemisferen veriore kjo periudhe eshte kulmi i sezonit te gripit. Por ka shqetesime se nje lloj gripi i ri, me vdekjeprures eshte ne horizont.

Ne Azine Juglindore, ku sezoni i gripit sapo ka filluar, gripi i shpendeve po perhapet me shpejtesi ne gjithe rajonin. Tani ka shqetesime mes zyrtareve te shendetesise se ky virus mund te shnderrohet ne nje lloj gripi qe mund te transmetohet mes njerezve dhe qe shkencetaret num kane mjetet per ta luftuar.

Doktoreshe Julie Gerberding, drejtore e Qendres amerikane per Kontrollin dhe Parandalimin e Semundjeve tha se nuk ka ndonje krize per momentin.

"Nuk jemi ne prag te nje epidemie gripi shpendesh".

Megjithate doktoreshe Gerberding theksoi sesa e rendesishme eshte zbulimi i rastit te pare te nje transmetimi te semundjes mes njerezve. Ajo permendi si shembull epidemine e gripit te shpendeve te vitit 1918.

"Kur virusi i gripit te shpendeve u kthye ne nje lloj gripi ne vitin 1918 qe shkaktoi nje epidemi globale, nuk ndodhi menjehere. Nje gje e tille ndodh pak nga pak, ne fillim me epidemi lokale dhe virusi zhvillohet dhe transmetohet pastaj me efektivisht nga nje person ne tjetrin. Per kete arsye eshte e rendesishme qe te kemi nje rezerve me 2 milione doza vaksine H-5 dhe aftesine per ta prodhuar ate me me shpejtesi. Prandaj eshte e rendesishme qe te kemi nje rezerve ilacesh antivirale qe te mund t'i cojme atje ku mund te kete nevoje urgjente".

Epidemia e vitit 1918, e njohur edhe si gripi spanjoll, shkaktoi vdekjen e 20 deri ne 40 milione njerezve ne gjithe boten. Deri tani sipas Organizates Boterore te Shendetesise ka patur 42 te vdekur nga gripi i shpendeve, te gjithe ne vendet aziatike.

Qindra mijera shpende te infektuar jane vrare ne nje perpjekje per te ndalur perhapjen e gripit te shpendeve.

Dr. Gerberding tha se do te duhet nje perpjekje globale per te eliminuar perhapjen e gripit te shpendeve.

"Do te ishte e veshtire per cdo vend, perfshire tonin qe ta perballoje vetem nje gje te tille. Por se bashku, ne kemi nje rrjet te jashtezakonshem mundesish dhe kete duhet ta zhvillojme me tej".

Dr. Gerberding theksoi se ishte pikerisht ky rrjet organizatash shendetesore qe realizoi kufizimin e SARS-it, semundjen me simptoma te pneumonise qe goditi Azine vitin e kaluar, duke shkaktuar vdekjen e 800 veteve.

Administratori
27-02-2005, 00:56
Per mjekesine ka qene i njohur fakti se njerezit qe vuajne nga crregullime epileptike ne tru ndjejne edhe simtoma te tjera. Ata jane me te ndjeshem edhe ndaj depresionit sesa te tjeret. Nga ana tjeter gjithmone e me shume prova tregojne se edhe e kunderta eshte e vertete. Njerezit qe kane nje histori depresioni e kane me te lehte te zhvillojne semundje epileptike. Korrespondenti i Zerit te Amerikes David McAlary njofton se pritet qe zbulimet te sjellin metoda me te mira per te trajtuar te dyja semundjet.

Organizata Boterore e Shendetsise perllogarit se rreth 50 milione njerez ne bote vuajne nga epilepsia, e cila praktikisht eshte mbingarkese e nje aktiviteti elektrik qe zhvillohet periodikisht ne tru dhe shkakton humbje ndjenjash dhe levizje te pakontrolluara. Studimet tregojne se numri i atyre qe vuajne nga epilepsia ne vendet ne zhvillim eshte dy here me i madh duke u krahasuar me vendet e industrializuara.

Lidhja e epilepsise me depresionin eshte vene re shekuj me pare. Hipokrati, fizikan i Greqise se lashte, 1700 vjet me pare, kishte vene re se epileptiket shnderohen ne melankolike. Me te vertete epileptiket vuajne nga depresioni jo vetem me shume sesa njerezit e shendoshe, por edhe sesa njerezit me semundje kronike si per shembull diabeti. Si rezultat shkencetaret e kane konsideruar depresionin si nje komplikim te epilepsise.

Neurologu Andres Kaner i qendres mjekesore te Shen Lukes ne Nju Jork thote se lidhja midis dy semundjeve zhvillohet edhe ne drejtim te kundert.

"Te dhena nga studime te bera ne Suedi dhe ne Universitetin Kolumbia ne Shtetet e Bashkuara, tregojne se ne fakt njerezit me depresion, duke u krahasuar me ata normale, jane 3 deri ne 7 here me shume ne rrezik per te kaluar ne epilepsi."

Ne nje konvente te Shoqates Amerikane per Zhvillimin e Shkences, te zhvilluar ne Uashington kohet e fundit, Z. Kaner shpjegoi.

"Kjo lidhje e dyfishte midis depresionit dhe epilepsise ndoshta shpjegohet me faktin se tek te dy semundjet mund te veprojne mekanizema biologjike te perbashket."

Keta mekanizema perfshijne crregullime ne strukturat e trurit te quajtura vrigulli ballor dhe temblor, te cilat sipas skanografive te bera ne Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe ne Evrope kane tendence te mblidhen nga epilepsia dhe depresioni."

"Keshtu qe nuk eshte depresioni qe shkakton epilepsine apo anasjelltas, por keto dy semundje kane te njejtat crregullime, prandaj ne pranine e njeres krijohen kushtet per t'u zhvilluar tjetra."

Ky kendveshtrim i ri i lidhjes midis depresionit dhe epilepsise, nxit perpjekjet per gjetjen e ilaceve te perbashketa ne permiresimin e kures se dy semundjeve. Filip Xhob, farmakologjist nga Universiteti i Illinoit thote:

"Ne kemi zbuluar nje fenomen i cili ka hapur nje fushe krejt te re terapeutike. Me te dhenat e reja ne kemi mundesine te krijojme trajtime mjekesore me efektive te cilat mund te perdoren tek moshat e reja duke u dhene keshtu mundesine njerezve te mos ndjejne me kurre simtomat e depresionit dhe epilepsise."

Nga studimet e bera theksohet se depresioni kerkon nje kure agresive sepse pacientet me kete lloj semundje jane tre here me shume ne rrezik ndaj paralizes, diabetit, krizave te zemes dhe Parkinsonit.

Administratori
28-01-2006, 14:01
Zhvillimet kryesore ne mjekesi dhe shkence gjate vitit 2005
Astrit Lulushi
Uashington
27-12-2005


Gjate vitit 2005, ne fushen e shkences dhe mjekesise u arriten shume rezultate, por edhe disa objektiva mbeten te pa realizuara. Per shembull, u arrit klonimi i qenit, semundja e poliomelitit ne shume vende u zhduk dhe vaksina kunder malaries u provua me sukses. Por shkencetaret nuk munden te parashikonin me saktesi vershimin e uraganeve, organizatat shendetsore nuk i permbushen premtimet e tyre per trajtimin me ilace kunder virusit te gjithe personat e prekur nga Sida, ndersa gripi i shpendeve pritet te jete nje nga sfidat me te medha per vitin 2006 ne fushen e mjekesise.

Klonimi i kafsheve
Qeni Snupi doli per here te pare gjate nje konference shtypi ne Seul gushtin e kaluar. Edhe pse kafshe te tjera jane klonuar me pare, klonimi i qeneve ka qene me i veshtiri. Meqenese qente vuajne nga nje numer semundjesh qe prekin edhe njerezit, shkencetaret shpresojne se kerkimet gjenetike tek qente do te rezultojne ne permiresimin e shendetit per te dy palet. Biologu amerikan, Gerald Schatten, ka punuar me professorin Huang Uoo Suk ne kete eksperiment: "A nuk do te ishte e mrekullueshme qe miku me i ngushte i njeriut te perfitoje nga mjekesia e qelizave embrionale. Po te zbulojme nese keto metoda jane te sigurta dhe te efektshme tek qente, ne gjithashtu mund te kuptojme nese jane te sigurta dhe te efektshme per njeriun". Profesori Huang, kerkimet e te cilit rezultuan ne klonimin e Snupit, ka njoftuar gjithashtu se ka arritur te krijoje koloni qelizash embrionale nga paciente permes klonimit; arritje qe konsiderohet nje hap me afer objektivit per riparimin e indeve te demtuara. Por nga fundi i vitit pati pretendime se nje pjese e kesaj pune ishte e falsifikuar. Keto zera jane hedhur poshte, por nje studim mbi kete ceshtje u terhoq nga qarkullimi deri sa profesori Huang te mund te riprodhoje eksperimentet e tij.

Gripi i shpendeve
Gripi i shpendeve eshte nje problem tjeter qe shqeteson si mjeket edhe shkencetaret. Semundja po perhapet permes shtegtimit te zogjve. Shpende te infektuar jane gjetur ne Azi dhe Evrope dhe mendohet se eshte vetem ceshtje kohe kur virusi vdekjeprures do te arrije te perhapet nga njeriu tek njeriu. Ekziston frika qe nje epidemi e gripit te shpendeve mund te perhapet me shpejtesi, sic ndodhi me gripin e shpendeve ne vitin 1918, kur 20 milione deri ne 50 milione njerez humben jeten per shkak te kesaj semundjeje. Deri tani nuk eshte zbuluar ndonje vaksine kunder ketij virusi.

Ngrohja globale
Nder zhvillimet e tjera, kemi alarmin lidhur me ndryshimin e klimes. Ministri kanadez per ceshtje te mjedisit tha keto fjale ne nje konference nderkombetare mbi ngrohjen globale: "Delegate te nderuar, ju e keni justifikuar besimin qe banoret e globit na kane dhene. Perballe kercenimit me te rende ekologjik ndaj njerezimit, ju jene shprehur se bota eshte e bashkuar dhe dora-dores ne do ta fitojme kete beteje".
Me shume se 150 vende rane dakord per bisedime lidhur me standarde te detyrueshme per pakesimin e gazeve-sere. Shtetet e Bashkuara kane pranuar te marrin pjese ne nje dialog per gjetjen e rrugeve dhe marrjen e masave kunder ndryshimeve klimatike. Per ngrohjen globale, disa shkencetare kane fajesuar fuqine dhe numrin e madh te uraganeve te rrezikshme. Te tjere e kane hedhur poshte kete ide. Por askush nuk mund te mohoje faktin qe paraqiti Kondrad Lautenbauher i Administrates Oqeanike dhe

Atmosferike Kombetare amerikane.
"Kaluam nje stine rekord persa u perket uraganeve. Ne vitin 2005 pati 28 stuhi tropikale, nder te cilat 13 uragane, 3 prej tyre ishin te kategorise pese. Ndoshta kjo ishte stina me shkaterrimtare e uraganeve ne histori".

Misionet ne hapesire
Ne muajin korrik, anija per vajtje-ardhje ne hapesire, Diskovery filloi misionin e duke i dhene keshtu fund pezullimit prej me shume se dy vjetesh te misioneve amerikane ne hapesire. Te gjitha fluturimet hapesinore amerikane ishin anulluar pas shperthimit te anijes Kolumbia ne vitin 2003 gjate kthimit te saj ne Toke. Ne zhvillimet e tjera lidhur me hapesiren, astronomet amerikane thone se kane zbuluar planetin e 10-te te sistemit tone djellor, shume pertej Plutonit.

Semundja e poliomelitit
Ne vitin 1988, bota shenoi 350 mije raste te prekjes nga poliomeliti. Me kalimin e kohes, rastet kesaj semundjeje u pakesuan dhe ne vitin 2005 u regjistruan vetem 1mije e 500 raste. Semundja e poliomelitit tani eshte e pranishme ne vetem 6 vende; Egjipt, Niger, Nigeri, Afganistan, Pakistan dhe Indi. India parashikon qe ne vitin 2006 te mos kete asnje rast te kesaj semundjeje. Por shqetesimi eshte se 11 vende dikur te prekura nga kjo semundje, si Indonezia, Somalia dhe Jemeni, te njoftojne mbi raste te reja poliomelitit ne vitin 2006.

Semundja Sides
Ne luften kunder Sides, Oganizata Boterore e Shendetesise nuk arriti te realizoje objektivin e saj per perfshirjen 3 milione pacienteve te sides ne programin per trajtimin e semundjes me ilace kunder virusit HIV. Ne bote ka rreth 40 milione persona te prekur nga virusi HIV dhe 14 vende te prekura me rende nga kjo semundje tani ofrojne terapi anti-virale per te pakten 50 perqind te atyre qe kan nevoje per te.

Semundja e malaries
Kunder semudjes se malaires u be perparim. Ne vitin 2005, shkencetaret njoftuan per sukses ne luften kunder mushkonjes anofele dhe paraziteve te malaries, ndersa nje vaksine eksperimentale e provuar ne Mozambik po ofron imunizimin e pare te suksesshem kunder kesaj semundjeje. Malaria vazhdon te preke vendet e varfera duke shkaktuar cdo vit vdekjen e 1 milone vetave.

Administratori
28-01-2006, 14:05
Vaksine e re per gripin
Paige Kollock
03-01-2006


Njerezit qe behen nervoze nga gjilperat, jane me te rehatuar tani me nje vaksine te re per gripin qe nuk kerkon shiringe, por qe merret permes hundes. Megjithe optimizmin se ajo do te rrise numrin e atyre qe kerkojne te vaksinohen, perseri ka shqetesime lidhur me komplikacionet qe mund te sjelle kjo vaksine tek paciente te vecante.

William-it 8 vjecar nuk i pelqejne gjilperat.
Por gjate vizites se fundit tek mjeku, ai ishte i kenaqur. Kete here Williami mori vaksinen e gripit permes hundes.
Ky lloj vaksinimi ka dale qysh ne vitin 2003 dhe nje studim i fundit tregon se jo vetem qe eshte i sigurte por edhe i efektshem njelloj si injeksioni. Doktor Hector Izurieta eshte studiues ne Agjencine per Ushqimet dhe Ilacet.

"Midis 2 milion e gjysme njerezve qe marrin vaksinen, jemi informuar per vetem 460 rasta ku ka patur probleme. Ky eshte numer i pakonsiderueshem".
Por perseri me i larte sesa numri i problemeve qe ndodhin me vaksinen tradicionale me injeksion.

"Ne disa raste ka patur reaksione serioze alergjike. Ne disa raste pacientet me azem jane keqesuar".
Vaksina quhet FluMist dhe rekomandohet per njerezit nga mosha 5 deri ne 49 vjec qe nuk kane semundje kronike, azme. Vaksina nuk rekomandohet per grate shtatezene.
Mjeku James Mattey, pediater ne Bethesda te Marylandit, thote se disa njerez qe marrin vaksinen nga hunda mund te kene simptoma te te ftohurit, por prape jane te kenaqur qe nuk bejne gjilpera.

"Shpresojme te rritet numri i atyre qe do te vaksinohen para dimerit per te mbrojntur keshtu nje numer te madh njerzish nga gripi ne Shtetet e Bashkuara".
Dhe kjo eshte nje arsye e mjaftueshme po te kihet parasysh fakti qe gati 250 deri ne 500 mije njerez vdesin nga komplikacionet e gripit cdo vit.

Administratori
28-01-2006, 14:07
Semundjet e zemres tek femijet
Barry Unger
03-01-2006


Sipas nje studimi te botuar ne Revisten e Shoqates amerikane te Mjekesise, femijet e prindererve qe vuajne nga zemra, ka me shume te ngjare te preken nga semundje zemre. Madje, sipas studimit, me i larte eshte rreziku i prekjes nga semundja midis femijeve se sa i trashegimit te saj nga prinderit.

Studimet e ndryshme tregojne se problemet e shendetit, mes tyre edhe semundja e zemres dhe diabeti, jane shpesh te trashegueshme. Sipas nje studimi te ri te doktoreshes Joanne Murabito dhe kolegeve te saj ne Qendren e Studimit te Zemres ne Fremingam te shtetit Masacusets, kur njeri prej femijeve ne familje vuan nga semundja e zemres, edhe motra, apo vellai i tij rrezikohen te preken prej saj.

"Kur motra, apo vellai kane semundje kardiovaskulare, kjo e shton rrezikun e nje infarkti tek vellai, apo motra, me 45 per qind, krahasuar me nje familje, ku vellererit, apo motrat nuk vuajne nga keto semundje".

Studimi, i botuar ne Revisten e Shoqates amerikane te Mjekesise, ishte rezultat i vezhgimit te 2 mije e 500 njerezve te shendetshem, vellezerit dhe motrat e te cileve vuanin nga zemra.

"Ne e studjuam rastin e tyre per 8 vjet, duke vezhguar vecanerisht mundesine e semundjeve kardiovaskulare, si infarkti, hemoragjia cerebrale, apo bllokimi i arterieve te kembeve".

Studimi arrin ne perfundimin se ekziston me teper rreziku i prekjes nga semundje kardiovaskulare mes femijeve te nje familjeje, se sa i trashegimit te saj nga prinderit.

Doktoresha Murabito thote se ky rrezik mund te shpjegohet si me faktoret gjenetike ashtu edhe me menyren e ushqyerjes gjate femijerise.
Keto tre motra, per shembull, nuk kane probleme te zemres, por vellai i tyre ka vdekur nga infarkti.

“Kur hame se bashku ne nuk para flasim per shendetin.

Por zonja Murabito shpjegon se motrat dhe vellezerit duhet te shkembejne informacion per shendetin e tyre, si dhe te flasin me mjekun.

Administratori
28-01-2006, 14:09
Programe edukative kunder duhanit
10-01-2006

Numri i te rinjeve amerikane qe pijne duhan ka rene ne nivelin me te ulet qe nga viti 1975. Ekspertet thone se ky sukses eshte rezultat i programeve edukative mes te rinjeve qe tundohen te fillojne duhanin dhe atyre qe duan ta lene ate. Sporte te tilla te guximshme si rreshqitjet me patinazh mund te jene te rrezikeshme, por ky grup qe shkon qytet me qytet e shkolle me shkolle i njeh te rinjte me nje rrezik edhe me te madh, sic eshte duhani.

Programi i organizuar nga Fushata kunder duhanit mes femijeve, terheq te rinj me prirje sportive, dhe i ben ata te ballafaqohen me fakte rreth rrezikut te duhanit. I riu Nik Spilberg nga Kalifornia thote se per t'u bere i varur nga nikotina mjaftojne te pish tre cigare. Nje fakt i tille eshte kyc per femijet. Por ekspertet thone se qe mesazhi te mos harrohet ai duhet te paraqitet ne menyre sa me te dukeshme per te terhequr vemendjen. Shenjat e ndalimit te duhanit ne vende te dukeshme shkurajojne pirjen e duhanit. Taksat e larta te cigareve ndikuan ne renien 5 perqind te atyre qe pijne duhan. Kundershtimi i reklamave te cigareve gjithashtu ben efekt pozitiv.
Nje perqasje e tille e problemit po jep rezultate te mira ne kete shkolle te mesme ne shtetin Mein. Gjate 8 vjeteve te fundit numri i te rinjeve qe pijne duhan ne kete shkolle u pakesua 60 perqind. Mesuesja Dora Mills thote se ne vitin 1997, rreth 40 perqind e nxenesve ne kete shkolle te mesme pinin duhan. Tani ky numer ka rene ne 16 perqind.
Kjo vajze thote se sot nuk ka pire asnje cigare, dhe kete ajo e quan nje fillim te mbare.

Te rinjte pjesmarres ne kete program te shoqates amerikane te Mushkerive nxiten per te lene duhanin duke shqyrtuar shkaqet qe i bejne ata te pijne duhan si pershembull stresi dhe trysnia nga ana e bashke-moshatareve. Ky i ri thote se dita e sotme ishte plot stres. Ne dite te tilla ai e ndjen se ka nevoje per nje cigare. Ekspertja Kathi Bakinger e institutit kombetar te kancerit thote se 75 perqind e te rinjeve jane perpjekur ta lene duhanin, por pa sukses dhe 65 perqind thone se jane penduar qe e kane filluar ate. 22 perqind e nxenesve te shkollave te mesme amerikane pijne duhan dhe perllogaritet qe nje e treta e tyre nje dite do te vdesin nga nje semundje e shkaktuar nga duhani. Por programet per lenien e duhanit mes te rinjeve shpesh kane nevoje per fonde. Ne disa shtete, pakesimi i fondeve te pergjitheshme buxhetore ka prekur drejtperdrejt financimin e programeve te tilla. Shkolla e mesme ne Natik afer Bostonit u detyrua te nderprese programin edukativ kunder duhanit dhe tani e lufton duhanin duke u vene gjoba 100 dollareshe atyre qe kapen duke pire duhan ne mjediset e shkolles. Masa te tilla i frenojne nxenesit te mos shkelin rregullin, por nuk i bejne ata te lene duhanin. Per nje gje te tille duhen programe edukative, thote drejtoresha e shkolles, Rose Bertuci.

Ne shtetin Maine, ne programet kunder duhanit perfshihen femijet qe nga klasat e fillore, pra shume kohe perpara se ata te tundohen per te provuar cigaren e pare.
Britani Vilareal thote se sikur dikush t'i kishte thene asaj me kembengulje qe kur ishte ne shkollen fillore se duhani ishte i demshem, ajo sot nuk do te ndodhej mes perpjekjeve per heqjen dore nga ky ves. Ajo thote se e ka shume te veshtire per ta lene duhanin. Vilareal filloi te pinte cigare qe kur ishte 11 vjece dhe shpreson qe te tjeret si ajo do ta kuptojne rrezikun e duhanit e te mos e pijne kurre ate.

Administratori
28-01-2006, 14:10
Fiskultura dhe shendeti

Nderkohe, studimet e koheve te fundit tregojne se ushtrimet fizike ndikojne per nje jete te shendeteshme me te gjate, me te mire dhe me te zgjuar. Tashme eshte fakt i njohur se njerezit qe merren rregullisht me fizkulture jetojne deri ne 4 vjet me gjate se njerezit qe bejne pak, ose asnje lloj ushtrimi fizik. Doktor Jay Smith i Klinikes Mayo ne shtetin Minesota, eshte specialialist ne kete fushe. Ai thote se njerezit qe bejne fizkulture ka gjasa te jetojne me gjate. Ata gjithashtu bejne nje jete me cilesore.

Zoti Smith thote se kjo ndodh ngaqe ushtrimet e rregullta fizike ndihmojne ne parandalimin e semundjeve te zemres dhe nje sere semundjesh te tjera. Ai eshte bashkautor i nje libri te titulluar "Kulture fizike per cdo njeri". Ai thote se ushtrimet e rregullta fizike i ndihmojne njerezit qe vuajne nga tensioni, diabeti dhe mbipesha trupore. Doktor Smith thote se edhe njerezit qe vuajne nga semundjet e zemres dhe artriti mund te kryejne ushtrime fizike, sigurisht te kufizuara dhe duke u keshilluar me pare me mjekun.

Studime te tjera tregojne se ushtrimet fizike jane te mira edhe per trurin. Disa eksperte thone se ato pakesojne rrezikun per semundjen e Alzajmerit dhe pakesojne stresin dhe depresionin. Nje studim me perfshirjen e me teper se 10 mije personave te moshes 35-55 vjec per 10-15 vjet tregoi se me kalimin e viteve, tek njerezit qe benin ushtrime fizike me pak se dy ore ne jave, aftesia mendore ishte me e ulet se tek ata qe benin fizkulture per nje kohe me te gjate dhe rregullisht. Gjithashtu, me aktivitetin e ulet fizik lidheshin kujtesa e dobet, fjalori me i kufizuar dhe aftesite matematikore. Shkencetaret thone se shoqerimi i fizkultures me muzike ndihmon ne shtimin e energjise dhe optimizmit. Nje studim me grate mbipeshe qe ecnin rreth 5 kilometra ne jave, gjysma e tyre degjonin muzike dhe gjysma jo.

Grate qe degjonin muzike ishin me te prirura ta mbanin dieten, ta vazhdonin programin e ushtrimeve fizike dhe te humbnin me teper peshe se sa grupi tjeter i grave qe kryenin fizkulture por pa degjuar njekohesisht edhe muzike.

Administratori
28-01-2006, 14:14
Origjina gjenetike e Adamit
Astrit Lulushi
12-01-2006


Analizat gjenetike perdoren shpesh per te ndihmuar ne zbardhjen e krimeve ose per te zgjidhur mosmarreveshjet rreth atesise se femijes. Por tani shkencetaret po i shtrijne studimet gjenetike deri ne lashtesi ku ata thone se mund te gjenden pergjigjet e shume pyetjeve rreth origjines dhe nese te gjithe njerezit e sotem rrjedhin nga nje pasardhes i vetem, qofte ky Adami biblik apo Adami shkencor apo gjenetik. Duke pare se sa shume ndryshon njeriu nga njeriu, ideja se te 6 miliarde banoret e globit kane te njejtin para-ardhes shpesh duke e pabesueshme. Tre prej besimeve kryesore te botes, Krishterimi, Islamizmi dhe Judaizmi, e quajne njeriun e pare sipas mitiologjise me te njejtin emer, Adama, Adam ose Adem. Tani shkenca ofron nje rast per te gjetur nje Adam gjenetik, nje para-ardhes te vetem, ADN-ja e te cilit mbijeton tek cdo njeri ne bote.
Shkencetari Spenser Uells po studion se ne cmenyre ADN-ja e njerezve te sotem mund rrjedhi nga nje para-ardhes i vetem. Objekti i studimit te tij eshte kromozoni Y, nje pjese e vecante e ADN-se qe gjendet vetem tek meshkujt. Kromozoni Y kalon thuasje pa u ndryshuar nga i ati tek i biri, si te ishte nje mbiemer ose emer i familjes.

Shkencetari Uells thote se kromozoni Y i lidh burrat e sotem me burrat qe kane jetuar ne te kaluaren. Ky kromozon u lejon shkencetareve te udhetojne mbrapa ne kohe neper historine njerezore. Ndryshimet qe ka pesuar kromozoni Y tregojne se Adami gjenetik lindi rreth 60 mije vjet me pare. Shkencetaret besojne se ne ate kohe njerezimi ishte ne prag te zhdukjes. E gjithe popullsia e globit perbehej nga jo me shume se 2-3 mije njerez. Por nga ky moment ndodhi kthesa e madhe, qeniet njerezore filluan te shtohen e zhvillohen me nje rritem te jashtezakonshem. Ishte nje shperthim i papritur i krijimtarise. Per here te pare, doli ne pah arti dhe veglat e punes. Ky shperthim i papritur i mendimit dhe forces krijuese do te bente te mundur qe qeniet njerezore te perhapeshin ne mbare planetin. Dicka teper e rendesishme kishte ndryshuar natyren njerezore. Por cili ishte shkaku i ketij ndryshimi rrenjesor, kjo mbetet mister. Megjithate duket se kjo ndodhi menjehere pas Adamit.

Gjenetisti Spenser Uells pyet nese kjo ishte nje rastesi. Askush nuk e di, por ka te ngjare qe Adami te kete qene ai qe vuri ne levizje kete reaksion zinxhir deri ne ditet tona. Shtrohet pyetja se si eshte e mundur qe nje njeri i vetem te ndryshoje mbare llojin e tij. Shkencetari Uells ka nje teori, e cila eshte teper kunderthenese. Ai beson se Adami gjenetik mund te kete qene njeriu i pare me aftesi per te menduar, pra njeriu i pare i vertete modern. Bazuar ne fosilet e gjetura dhe ne nje forme kromozoni Y, Uells beson qe vendlindja e Adamit ka qene ne rajonin e Afrikes lindore.

Fisi hadzabi ne Tanzani ofron nje dritare ne brendesine e botes se lashtesise. Si popull, anetaret e ketij fisi jane si te gjithe njerezit sot, por si shoqeri ata ruajne tradidat e jeteses se njerezve te hershem. Ata merren kryesisht me gjah dhe mbijetesa ne kushte te tilla perben nje sfide te jashtezakoneshme. Menyra se si ata jetojne, mendojne e krijojne, sipas shkencetarit Uells mund te kete zanafillen tek njeriu i pare, vete Adami. Banoret hadzabi kane arritur t'i kthejne pemet ne arme vdekjeprurese. Harqet e tyre jane te forta, por elastike. Ato duken te thjeshta, por mund te godasin me saktesi.

Shigjeta dhe harku konsiderohen si shpikje kyce te njerezve te lashte, pasi sipas ketij koncepti me vone u krjuan shume arme te sofistikuara. Nje tjeter shpikje qe shumefishoi fuqine intelektuale te njerezve te lashte eshte gjuha.
Shkencetaret besojne se fisi hadzebi perdor nje gjuhe shume me te nderlikuar se shume prej gjuheve moderne. Per shembull, gjuha anglishte ka rreth 30 tinguj te ndryshem, ndersa gjuha e ketij fisi ka mbi 100 tinguj. Ndoshta vete Adami mund te kete folur ne kete menyre. Si harku e shigjeta dhe keta tinguj jane mjaft te thjeshte. Shkencetaret thone se duke studiuar fisin hadzabi, ata mund te mesojne shume gjera nga jeta e njeriut te pare. Dhe ja si e shpjegojne ata:

Rreth 60 mije vjet me pare lindi Adami gjenetik. Ai ishte teper i zgjuar dhe pershtates i mire i kushteve. Me kete perparesi, brenda pak kohe ai behet kyetar i fisit te vet. Ai dallohej nga te tjeret vec te tjerash edhe pse dinte te fliste. Ndoshta ai shpiku arme te reja, ose u vu ne krye te grupit te gjahut duke zbatuar strategji te reja. Ai ishte me i afte se te tjeret dhe mjaft popullor. Femijet e tij trasheguan jo vetem zgjuarsine e tij por edhe kromozonin Y. Kur femijet e tij u rriten e u bene me femije, ky kromozon u perhap ne mbare popullaten. Dhe inteligjenca e Adamit u dha bijeve te tij aftsine qe te lene Afriken e te perhapen neper bote.

Shkencetari Uells thote se afro 50 mije vjet me pare njerezit filluan te shtrihen pertej Afrikes dhe shume shpejt mbriten ne brigjet e Australise. Shkencetari Uells beson se shkenca e ka konfirmuar thelbin e historise se Adamit sipas bibles, se ne fillim ka qene nje njeri, ADN-ja e te cilit mbijeton ne cdo njeri sot ne bote. Kopeshti i Edenit ka te ngjare te kete qene Afrika lindore. Para Adamit kishte qenie te ngjashme me njeriun, por vetem pas tij erdhen njerezit moderne. Efektivisht, thote shkencetari Uells, njerezit jane te gjithe pjestare te nje familjeje. Por ajo qe ka rendesi eshte se duke gjetur Adamin shkencor, kromozoni Y bashkon jo vetem te gjithe njerezit, por ndoshta eshte edhe emeruesi i perbashket i shkences dhe fese.

Administratori
28-01-2006, 14:17
Turqi: 12 vjecarja qe vdiq dje ishte infektuar nga gripi i shpendeve
16-01-2006


Zyrtare te shendetesise ne Turqi thone se analizat tregojne se vajza 12 vjecare, qe vdiq dje ishte infektuar nga nje forme e rende e gripit te shpendeve. Zyrtaret thone se 4 femije kane vdekur ne Turqi nga forma H5N1 e ketij gripi dhe 16 njerez te tjere jane infektuar.

Ne Indonezi, zyrtaret thone se nje vajze 13 vjecare ka vdekur nga gripi i shpendeve, por analizat nuk kane vertetuar se ajo ishte prekur nga virusi H5N1, nga i cili kane vdekur 12 vete.

Nderkaq ne Izrael, mjeket po i bejne analizat nje burri nga Jerusalemi Lindor, qe mund te perbeje rastin e pare te prekjes nga gripi i shpendeve ne ate vend. Rastet e reja te infeksionit njoftohen nderkohe qe Bregu Perendior do te kerkoje me shume se nje miliarde dollare ndihma ne konferencen nderkombetare per gripin e shpendeve, qe hapet neser ne Pekin.

Konferenca ka si synim parandalimin e perhapjes se virusit ne vendet e zhvilluara dhe permiresimin e kujdesit mjeksor per ata qe preken nga virusi H5N1.

Administratori
28-01-2006, 14:19
Probleme te mbipeshes trupore
Astrit Lulushi
17-01-2006


Nje studim i ri tregon se njerezit me mbipeshe trupore ne moshe te mesme jane ne rrezik te semuren ose te vdesin nga semundje te zemres ose diabeti kur moshohen edhe nese kolesterina dhe tensioni i gjakut jane ne nivele normale. Keto jane rezultatet e nje studimi qe u botuan kohet e fundit ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise. Ne te thuhet se mbipesha trupore perben nje faktor rreziku per semundje te zemres edhe nese personi duket i shendetshem. Doktor Robert Kushner eshte mjek specialist per mbipeshen. Nga pacientet e tij ai shpesh degjon kete pyetje: Nese nivelet e sheqerit ne gjak, kolesterines dhe tensionit te gjakut jane normale, atehere perse duhet te shqetesohemi per mbipeshen? Kesaj pyetje i pergjigjet studimi botuar ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise.

Mjekja Lijin Yan e universitetit Northwestern thote se edhe personat qe nuk vuanin nga kolesterina e larte apo tensioni i gjakut e diabeti, por qe kishin qene teper te shendoshe ose mbipeshe ne moshen e mesme, jane ne rrezik te semuren ose te vdesin nga semundje te zemres ose diabeti, kur moshohen edhe nese kolesterina dhe tensioni i gjakut jane ne nivele normale. Te dhenat shendetesore te rreth 17 mije amerikaneve, shendeti i te cileve u vezhgua per afro 30 vjet, treguan nje lidhje midis mbipeshes trupore ne moshe te mesme dhe shtrimit ne spital dhe vdekjeve pas moshes 65 vjecare.

Mjekja Lijing Yan thote se studimi perben nje tjeter arsye qe njerezit te tregojne kujdes ndaj peshes trupore, madje kjo vlen edhe per ata qe mendojne se nuk jane diabetike dhe tensionin e gjakut e kane normal.
Studimi tregoi gjithashtu se njerezit me mbi peshe trupore ne moshe te mesme rrezikohen 4 here me shume te shtrohen ne spital per semundje te zemres ne moshe te vone, ndersa rreziku per te vdekur nga diabeti ishte 11 here me i larte.

Doktor Kushner thote se cdo kilogram mbi peshen trupore qe njeriu shton ne moshe te mesme, kthehet ne dem per shendetin me vone gjate jetes. Gjithashtu gjasat jane qe njerez te tille te shtrohen ne spital me shpesh dhe te vdesin me heret.
Pra njerezit ne moshe te mesme duhet te tregojne kujdes per peshen trupore tani per te patur nje jete te shendeteshme pas 30 vjetesh.

Administratori
28-01-2006, 14:21
Alergjia ndaj ushqimeve
Astrit Lulushi
17-01-2006


Rreth 7 milione amerikane vuajne nga alergjia e ushqimeve dhe 8 perqind e artikujve ushqimore, perfshi kikireket, arrat, peshkut, vezet e bulmeti, jane pergjegjes per rreth 90 perqind te rasteve te alergjive ushqimore. Nderkohe vdekja e koheve te fundit e nje vajze kanadeze, si pasoje e alergjise pasi kishte puthur te dashurin i cili sapo kishte ngrene gjalp kikiriku, ka ngritur perseri shqetesime dhe shume pyetje rreth alergjise ndaj ushqimeve.

Gazetat kanadeze e quajten ate puthje fatale. Pak caste pase Kristina Deforges puthi te dashurin e saj, qe kishte ngrene gjalp kikiriku, ajo u rrezua pa ndjenja dhe menjehere u dergua ne spital ku vdiq kater dite me vone. Statistikat tregojne se rastet e alergjise apo reaksioneve ndaj ushqimeve po vijne duke u shtuar. Alergjia ndaj ushqimeve ndodh kur sistemi imunitar reagon ndaj nje proteine te vecante ushqimore.

Shume vete mendojne se alergjia ndaj ushqimit dhe mospranimi i ushqimit nga organizmi jane e njejta gje. Por kjo nuk eshte e vertete. Mospranimi i nje lloj ushqimi nga organizmi eshte crregullim metabolik qe nuk ka lidhje me sistemin imunitar. Per shembull kur disa njerez pijne qumesh, behen me dhimbje barku dhe ndjejne fryrje. Kjo ndodh sepse organizmi nuk e pranon nje ushqim te tille, stomaku nuk eshte ne gjendje ta perpunoje ate, pra problemi lidhet me metabolizmin.

Ndersa alergjia eshte dicka tjeter: ne perpjekje per te mbrojtur organizmin, sistemi imunitar krijon Imunoglobulin, lloj anti trupash, te cilet reagojne ndaj ushqimit dhe kimikateve te tjera qe behen shkak per simptoma te alergjise qe mund te prekin sistemin e frymemarrjes, sistemin e tretjes, lekuren dhe sistemin kardio-vaskular.
Disa thone se arsyeja qe shume amerikane preken nga alergjia e kikirikeve eshte se ata i pjekin kikiriket para se t'i hane, ndryshe nga banoret ne Azi ku kikiriket hahen te ziera ose te skuqura.

Doktor Sampson prane shkolles mjekesore Mount Sinai thote se pjekja e kikirikeve sjell ndryshime ne strukturen e proteinave dhe kjo ka te ngjare se shkakton alergji. Nje tjeter arsye e mundeshme eshte se femijet amerikane sot jane ndoshta shume te paster. Shkencetaret thone se femijet e kane te nevojeshme te ekspozohen ndaj baktereve qe ne moshe te re per te mbajtur aktiv sistemin imunitar te trupit, perndryshe sistemi imunitar mund te kunder veproje ose mund te reagoje me teper sesa duhet ndaj ushqimeve te ndryshme.

E vetmja menyre per te shmangur alergjine ndaj kikirikeve ose cdo lloj ushqimi qe ben reaksion eshte shmangja e tyre. Shume artikuj ushqimore tani pajisen me etiketa qe tregojne perberjen ushqimore. Nese etiketat permbajne terma te paqarta ose te pakuptueshme, njerezit alergjike duhet te keshillohen me mjekun specialist para se te perdorin ushqime te tilla, dhe nese ndonje artikull nuk eshte i pajisur me etikete mbi perberjen ushqimore, personat alergjike duhet ta shmangin ate lloj ushqimi.

Administratori
28-01-2006, 14:22
Ukraina konfirmon nje epidemi te re te gripit te shpendeve

18-01-2006


Ukraina konfirmoi nje shperthim te ri te gripit te shpendeve ne pjesen jugore ne gadishullin e Krimese.

Zyrtare te bujqesise thane dje se virusi ishte gjetur ne nje numer shpendesh te ngordhur, te eger dhe te bute. Ende nuk dihet nese shpendet kishin ngordhur nga virusi H5N1, i cili ka shkaktuar vdekjen e me shume se 80 veteve ne Azine Lindore, Kine dhe
Turqi qe nga viti 2003.

Kina dhe Turqia beri dje te ditur dy vdekje te tjera dhe zyrtare irakiane dyshojne se gripi i shpendeve ka shkaktuar vdekjen e nje vajze 14 vjecare ne qytetin kurd Sulejmanijeh.

Nderkohe, nje konference nderkombetare e dhuruesve perfundoi dje ne Pekin me premtime prej afro dy miliarde dollare per te ndihmuar vendet e varfera ne perpjekjet per parandalimin e semundjes.

Shtetet e Bashkuara premtuan shumen me te madhe prej 334 milione dollaresh.
Shtepia e Bardhe tha se fondet do te forcojne edhe me tej bashkepunimin nderkombetar kunder ketij kercenimi ne rritje, sic e cilesoi ajo.

Administratori
28-01-2006, 14:23
Duhani dhe kanceri i mushkerive
Astrit Lulushi
24-01-2006


Kanceri ne mushkeri eshte nje semundje fatale dhe fajin per kete duket se e ka duhani. Shkencetaret thone se sikur duhani te eleminohej, rastet e kancerit ne mushkeri do te pakesoheshin deri 90 perqind. Ata thone se kanceri i mushkerive tani ka filluar te behet me i shpeshte edhe mes personave qe nuk pijne duhan. Gjate 10 vjeteve te fundit, shtimi i rasteve te tilla ka ardhur duke u rritur dhe arsyeja shpjegohet se keta persona megjithese nuk pijne duhan, punojne, ose jetojne ne mjedise ku pihet duhan. Gjithashtu ka shume njerez qe nuk e pranojne qe pijne duhan, madje edhe kur shkojne tek mjeku, ngulin kembe duke thene se nuk pijne duhan. Nje sjellje e tille eshte e rrezikeshme, vecanerisht ne rastet e grave shtatzene.

cdo vit me kancer ne mushkeri diagnostikohen 28 mije amerikane te cilet kurre nuk kane pire cigare. Mjeket besojne se keta te semure kane jetuar ose punuar ne mjedise ku pihet duhani. Kanceri i mushkerive ka pasoja shume te keqia. Para disa ditesh, presidenti i Kosoves Ibrahim Rugova vdiq nga kjo semundje, dhe thuhet se ai pinte shume duhan. Gjithashtu komentatori i njohur amerikan Peter Jenings, vdiq vitin e kaluar nga kanceri ne mushkeri. Ai e kishte lene duhanin para 15 vjetesh, por e filloi perseri dhe vetem pak muaj pas rifillimit te duhanit, kanceri iu shfaq ne mushkeri. Si presidenti Rugova edhe komentatori Jenings vdiqen ne moshe relativisht te re, pak mbi 60 vjec. Sipas te dhenave, jete-gjatesia e nje personi qe pi duhan shkurtohet deri me 10 vjet, ndersa vdekjet mes grupmoshave qe pijne duhan jane 5 here me te larta se mes atyre qe nuk e pijne ate.

Ekspertet thone se femijet jane me te pa mbrojturit ndaj tymit te duhanit. Mbajtja e femijeve ne mjedise ku pihet duhan mund te behet shkak per semundje te tjera me te rrezikeshme. Tymi i leshuar nga te tjeret, tek femijet behet shkak per infeksione ne gjoks, bronkit dhe infeksione te veshit dhe asthmen. Por te rriturit qe nuk pijne duhan por qe qendrojne ne mjedise me ajer te ndotur nga tymi i duhanit, mund te preken nga kanceri ne mushkeri e semundje te zemres. Keto te dhena e bejne me te rendesishme e te domosdoshme per prinderit qe te dijne ne se femijet e tyre ndeshen me ajrin e ndotur nga tymi i duhanit. Prinderve tani u vjen ne ndihme nje analize e re e urines.

Pajisja per kryerjen e kesaj analize quhet TobacAlert qe shitet ne farmaci pa recete dhe me saktesi tregon nivelin e kotines ne urine. Kotina eshte nje nensubstance e nikotines. Gjate nje pune kerkimore ne kete klinike ne Rino te Nevades, grate shtatzene kryejne rregullisht kete lloj analize per te diktuar ne se jane ekspozuar ndaj tymit te duhanit. Analiza i ndihmon nenat per te dalluar nivelin e kotines ne urine dhe gjithashtu i ben ato me te hapura ne bisedat ndaj te keqijave qe sjell duhani. Gjithashtu keto lloj analizash tani perdoren edhe ne rastet e divorceve kur njeri prind kerkon kujdestarine e femijes, duke u ankuar se femija eshte ne rrezik shendeti pasi prindi tjeter pi duhan. TobacAlert ka filluar te perdoret edhe nga ndermarrje private ndaj punenjesve te tyre.

Statistikat tregojne se nje person qe pi duhan, mungon nga puna per arsye shendetesore mesatarisht 18 dite ne vit, ndersa nje agjenci sigurimesh shendetesore mund te kurseje rreth 3 mije e 500 dollare ne vit nese nje person i siguruar nuk pi duhan. Madje disa eksperte thone se ne se duhani eleminohet, pra ne se lihet duhani, atehere edhe ata qe nuk pijne duhan nuk do te ishin me ne rrezik prej tij. Ekspertet thone se me nje hap te tille, rastet e kancerit te mushkerive mund te pakesoheshin deri ne 90 perqind. Pra mendimi i pergjithshem si dhe mesazhi eshte ky: Duhani eshte i rrezikshem dhe ndaj tij, te gjithe duhet te kene kujdes

Administratori
17-02-2006, 00:15
Vlerat e aspirines
Astrit Lulushi
31-01-2006


Vlerat e aspirines
Shpesh eshte thene se aspirina mund te parandaloje goditjet ne zemer e ne tru. Por nje studim i ri tregon se efekti i aspirines nuk eshte i njejte per burrat dhe per grate. Studimi, i pari i ketill loji, tregon se perfitimet nga aspirina ndahen sipas gjinise; tek grate, aspirina nuk ka ndonje efekt per para ndalimin e goditjeve ne zemer, dhe tek burrat nuk luan ndonje rol ne parandalimin e goditjeve ne tru. Ruth Torito thote se duke marre nje aspirine 81 miligrameshe ne dite ajo shpreson te shmange goditjet ne zemer dhe ne tru. Dhe ajo ka te drejte, ndoshta vetem 50 perqind. Sipas nje studimi te ri, aspirina mund t'i ndihmoje grate ne parandalimin e bllokimit te artereve ne tru, por jo ne prarandalimin e goditjeve ne zemer dhe e kunderta eshte per burrat tek te cilet aspirina ndihmon per parandalimin e goditjeve ne zemer por jo per bllokimin e venave te gjakut ne tru. Doktor David Braun prane universitetit Sony Brook thote se tek grate, aspirina nuk ka ndonje efekt per para ndalimin e goditjeve ne zemer, dhe tek burrat nuk luan ndonje rol ne parandalimin e goditjeve ne tru.

Pra perfitimet nga aspirina ndahen sipas gjinise. Doktor Braun dhe koleget e tij, analizuan te dhenat shendetesore te rreth 100 mije njerezve pa ndonje problem ne zemer. Shkencetaret nuk jane te sigurt perse aspirina afekton ndryshe burrat dhe grate, por ndryshimet jane te qarta. Doktor Braun thote se gjate studimit u vu re se tek grate qe u trajtuan me aspirine, rreziku i goditjes ne tru u ul 24 perqind, ndersa tek burrat, rreziku i goditjeve ne zemer ra 32 perqind.

Aspirina duhet te jete e fuqise se ulet dhe deri ne 81 miligram. Por rezultatet u maten pavaresisht nga permasa e dozes. Doktor Braun thote se si tek burrat edhe grate, rreziku i hemoragjise ne tru u rrith 70 perqind. Por dihet se ky rrezik shoqerohet me sasine e dozes se aspirines. Pra doza e ulet sjell me pak rrezik per hemoragji cerebrale. Rruth do te vazhdoje te marre aspirine, megjithese u befasua qe aspirina nuk do te ndikoje ne parandalimin e goditjeve ne zemer. Ajo gjithmone pat menduar aspirina ishte me e efekteshme ndaj goditjeve ne zemer sesa ndaj goditjeve ne tru.

Lidhjet shimpanze-njeri
Majmunet e llojit shimpanze shpesh cilesohen si nje pasqyrim e prejardhjes primitive te njeriut. Por nje studim i koheve te fundit thote se shimpanzete nuk kane asgje te perbashket me njeriun persa i perket ndjenjave. Shimpanzete jane me te afertit e njeriut ne boten e kafsheve. 95 perqind e ADN-se se shimpazese eshte e ngjashme me ate te njeriut. Shume shoqeri njerezore kane zhvilluar kode morale e te sjelljes qe percaktojne se cfare eshte e mire apo e keqe, e ligjeshme apo e paligjeshme, morale apo imorale. Por edhe pa keto rregulla e ligje, shume njerez kane nje lloj intuite qe i ben ata te dallojne te miren nga e keqja dhe te ndihmojne te tjeret ne nevoje. Fjalori i gjuhes se sotme shqipe e jep kuptimin e fjales Altruizem si gatishmeri per te ndihmuar te tjeret edhe duke flijuar te miren vetjake.

Duke patur parasysh afersine gjenetike midis majmunit dhe njeriut shtrohet pyetja; a jane shimpanzete altruiste. Nje studim i ri ne kete fushem thote se jo. Shkencetari gjerman Keith Jensen prane institutit per studime antropologjike u mor me vezhgimin e shimpanzeve ne qendren kerkimore ne Laipzig. Ai kreu disa eksperimente. Eksperimentet kishin dy qellime per te pare sa altruiste dhe sa keqdashes jane shimpazete. Shkencetaret zgjodhen ushqimin per te provuar keto ndjenja. Shimpanzese iu dhane dy mundesi; duke terhequr nje litar ai mund te dergonte ushqimin tek nje tjeter shimpanze, ose mund ta dergonte ne nje dhome apo kafaz bosh.

Ne te dyja rastet, shimpanzeja qe terhiqte litarin nuk kishte mundesi perfitimi, pra nuk ishte ne gjendje qe ta merrte ushqimin per vete. Ndarja e barabarte e sendeve ose drejtesia eshte nje ndjenje e rendesishme per njerezit, thote shkencetari Jensen. Kjo ndjenje e ben njeriun te gezohet ose te hidherohet, kjo varet se cfare ideja ka krijuar ai per drejtesine. Ne Shtetet e Bashkuara disa shkencetare mbrojne tezen se shimpanzete dhe majmunet jane te ndjeshem e te drejte ndaj te tjereve, por studimi i shkencetarit gjerman tregoi se kur shimpanzete kane dicka nen kontroll me te drejte apo jo, ndjenja e drejtesise tek ata nuk ekziston. Pra mund te thuhet se ndjenja e drejtesise eshte e vecante vetem per njeriun. Ndryshe nga sa pritej, shimpanzete vepruan jo duke u nisur nga altruizmi dhe as nga keqdashja, por i morren vendimet duke u bazuar thjeshte ne perfitimet vetjake. Ata nuk u erdhen ne ndihme shimpazenzeve te tjere per te marre ushqimin, por gjithashtu nuk e penguan dhenien e ushqimit, persa kohe qe prej nje veprimi te tille ata nuk perfitonin ndonje gje per vete.

Sipas studimit botuar ne revisten britanike te Shoqates mbreterore te shkencave biologjike, si altruizmi edhe keqdashja jane karakteristika vetem te njeriut. Shkencetari Jensen thote se eksperimentet treguan se shimpanzete nuk kishinj asnje nga keto ndjenja. Por eshte per te dyshuar nese keto lloj kafshesh kane te njejtat ndjenja morale sic kane njerezit. Shkencetari Jensen thote se ky eshte vetem nje studim, dhe per te percaktuar qarte nje gje te tille nevojiten studime te tjera. Disa mendojne se jeta jo e lire ne kafaz i ben shimpanzete te veprojne keshtu.

Dhe ne fakt esperimente te ndryshme kane treguar se shimpanzete ne kafaz ndoshta jane me pak te prirur sesa shimpazete ne gjendje te lire ne pyll per te ndihmuar fqinjet e tyre. Nese altruizmi dhe keqdashja jane te vecanta vetem per njerezit, atehere ka te ngjare qe keto karakteristika filluan te krijoheshin 6 milione vjet me pare kur, sipas teorise se evolucionit, shimpanzete dhe njerezit sapo kishin filluar te ndaheshin nga njeri tjetri, atehere kur shimpanzete zgjodhen jetesen neper peme, ndersa njerezit morren rrugen per te dale nga pylli per ne fusha te hapura. Ndjenjat e njerezve ndaj njeri tjetrit, qofshin keto negative apo pozitive, mund te kene dhene nje ndihmese te rendesishme ne aftesisimin per te bashkepunuar, ne krijimin e ndjenjave per ta trajtuar njeri-tjetrin me drejtesi e ne krijimin e vlerave morale qe percaktojne sjelljet e shoqerise bashkekohore.

Administratori
17-02-2006, 00:17
Transplantimi i fijeve nervore
Astrit Lulushi
07-02-2006


Nje teknike e re kirurgjike ne Shtetet e Bashkuara mund t'u vije ne ndihme viktimave te aksidenteve me makine per te rifituar aftesite e gjymtyreve te paralizuara. Mjeket shpresojne qe kjo procedure e re, e cila ka te beje me transplantimin e rralle te nervit te demtuar, permireson cilesine e jetes dhe nxit zhvillimin e metejshem te kerkimeve ne fushen e perteritjes se indeve nervore.

Nik Anderson humbi kemben dhe demtoi rende krahun gjate nje akisidenti automobilistik rreth 1 vit me pare. Krahut te tij i mungon kyci i brylit dhe dy prej tre fijeve kryesore nervore i jane demtuar rende. Mjeket prane spitalit Johns Hopkins shpresojne qe nepermjet nje procedure te rralle, sic eshte transplantimi i nje fijeje nervore nga nena e tij, Franki Sanerson, do te ndihmoje per riaftesimin e krahut te tij te majte. "Une nuk e shoh kete si ndonje sacrifice, nese djali im rifiton aftesine e perdorimit te krahut te demtuar. Per kete shpresoj shume dhe ndihmen time nuk e shoh aspak si vetflijim.", thote Frankie Anderson, nena e Nikut.

Nese segmentet nervore transplantohen suksesshem, mjeket do te jene ne gjendje te thone tre muaj me vone nese fijet nervore kane zene vend dhe nje viti ose nje viti e gjysem me vone nese krahu i pacientit ka rifituar aftesine. Si pasoje e operacionit, pjese te brylit dhe kembes se nenes se pacientit jane plotesisht te mpira. "Ndjehem sikur me ka kafshuar ndonje kafshe ose sikur me ka thumbuar grenxa. Pjesen nga gjuri deri tek thembra nuk e ndjej fare", thote Frankie. Fijet nervore te saj do te perdoren si baza per shumezimin apo rigjallerimin e qelizave nervore te djalin e saj. Dhe ndersa keto qeliza rriten e forcohen, krahu i Nikut do te filloje te levize. Ne raste transplantimi, trupi ndonjehere nuk e pranon organin e ri, prandaj pacientit do t'i duhet te marre ilace per te shmangur kete reaksion. Para dy vjetesh, ketij pacienti 19 vjecar, mjeket i hoqen nje tumor nga truri, dhe tani ata shqetesohen se ilacet mund te afektojne aftesine e organizimit per te luftuar rishfaqjene tumorit.

Pozitive eshte se ilacet per te luftuar kundershtimin e trupit ndaj organtit te transplantuar nuk do te jene te perhereshme, pasi fijet nervore te dhuruara do te veprojne vetem si baze mbi te cilen qelizat nervore te pacientit zhvillohen e rriten. Kur keto qeliza te reja arrijne t'ia kalojne ne rritje qelizave te transplantuara, ilacet mund te nderpriten dhe qelizate e reja zevendesojne pak nga pak qelizat e transplantuara. Niku u operua ne nentor te vitit te kaluara ne spitalin Johns Hopkins te Baltimorit, nen vezhgimin e mjekut specialist Allan Belzberg. " Ky operacion shenon fillimin e nje epoke te re per paciente te tille te cilet deri tani kane patur pak ose aspak mundesi riaftesimi", thote doktor Belzberg. Pjestaret e familjes thone se mjeket u kane thene se operacioni ka 50 perqind gjasa te jete i suksesshem. Me nje fizioterapi intensive, Niku dalengadale pritet te rifitoje aftesine e krahut. "Koncepti i rigjenerimit te nervit ose te sistemit nervor ka kohe qe i eshte nenshtruar kerkimeve te shumta ne laborator dhe ne nje te ardhme mjeket shpresojne qe te jemi ne gjendje te stimulojme organizmin per rigjenerimin e sitemit nervor, qofte ky sistemi nervor periferik apo qendror", thote Dr. Allan Belzberg.
Roni Davisit, 14 vjecar, i ishte thene se kurre nuk do te ishte ne gjendje ta perdorte perseri krahun e tij, qe iu demtua rende gjate nje aksidenti me makine ne Florida.

"Ate nate i premtova se do te gjenim ne mjek te mire dhe fatmiresisht gjetem doktor Belzberg ne Baltimor te Marilandit", thote Deborah Haller, nena e Ronit. Para dy vjetesh, doktor Belzberg transferoi fijet nervore nga kembet e ketij djali tek krahu i tij. Koha e tregoi se fijet nervore ne krahun e tij jane rigjalleruar dhe ai ka rifituar aftesine e dores se tij. Edhe per transplantimin e fijeve nervore nga nje person ne tjetrin perdoret e njejta strategji. Problemi kryesor ne keto raste eshte pranimi i segmenteve te transplantuara nerovore nga organi. Doktor Belzberg beson se ilacet qe po i jepen pacientit per te ndihmuar organizmin qe mos e kundershtoje organin e ri, ne kete rast fijet nervore, do te ndihmojne ne suksesin e operacionit.

Per sistemin qendror nervor dhe te shtylles kurizore kjo eshte nje gje krejt eksperimentale. Por ne te ardhmen, mjeket besojne se rigjenerimi i fijeve nervore do te behet nje praktike e zakoneshme. Operacione te tilla jane te rralla, por numri I tyre po shtohet duke forcuar shpresat per riaftesimin e gjymtyreve te demtuara. Me perparimin e kerkimeve ne fushen e qelizave embrionale dhe rigjenerimin e fijeve nervore, doktor Belzberg dhe ekipi i tij shpresojne qe brenda 5 apo 10 vjetesh, personave te paralizuar mund t'u ofrohen shanse per riaftesimin e disa prej gjymtyreve te tyre.

Administratori
17-02-2006, 00:20
Gripi i shpendeve perhapet nga Azia ne Evrope
10-02-2006


Zyrtaret e shendetesise ne Azerbaixhan konfirmuan se shpendet e ngordhur, te gjetur pergjate brigjeve te Detit Kaspik, ishin prekur nga virusi H5N1. Njoftimin e dha Ministri i Shendetesise i Azerbaixhanit duke shtuar se ne vendin e tij nuk ka ndonje rast mes njerezve. Nje ekspert i Organizates Boterore te Shendetesise tha se zyrtaret jane te shqetesuar se virusi eshte perhapur nga Azia ne Rusi, Ukraine dhe gjetke. Autoritetet ne Bullgari, Greqi, Rumani po ashtu kane raportuar raste te gripit te shpendeve. Qe nga viti 2003 rreth 90 individe ne vendet e Azise juglindore, Kine dhe Turqi kane gjetur vdekjen te prekur nga ky virus.

Administratori
17-02-2006, 00:23
Raste te gripit te shpendeve ne Itali, ne Greqi, ne Bullgari
11-02-2006


Autoritetet kane konfirmuar pranine e tipit vdekjeprures te gripit te shpendeve H5N1 ne Itali, ne Greqi dhe ne Bullgari. Ministri italian i Shendetesise tha se autoritetet kishin gjetur dy mjellma te ngordhura pas infektimit me virusin ne tre rajone te vendit, ne Pulia, ne Kalabri dhe ne Sicili. Ndersa zyrtaret greke thane se analizat laboratorike ne Britani konfirmuan se mjellmat e ngordhura qe u gjeten prane Selanikut ne fillim te javes, ishin gjithashtu viktime e epidemise vdekjeprurese. Po ashtu, zyrtaret e Bashkimit Evropian thone se ne laboratorin britanik u konfirmua gjithashtu prania e virusit edhe ne mjellmat e egra qe u gjeten javen e kaluar ne veri te Bullgarise. Zyrtaret ne Rumani njoftuan per raste te reja te dyshuara si grip shpendesh ne Delten e Danubit. Nderkohe, Kina dhe Indonezia njoftuan dje secila nga nje te vdekur nga virusi H5N1. Autoritetet ne Azerbajxhan dhe Nigeri kane marre masa per te penguar perhapjen e variantit vdekjeprures te gripit te shpendeve tek zogjte. Ky infeksion ka shkaktuar vdekjen e 90 personave ne mbare boten qe nga viti 2003. Ekspertet thone se virusi po perhapet nga nje vend tek tjetri nga zogjte shtegtare. Zyrtaret boterore te shendetesise po perpiqen per te parandaluar nje epidemi globale.


Ne Itali, epidemia rrezikon te terheqe vemendjen nga Lojerat Olimpike
Sabina Kastelfranko

Ne Itali, eshte dita e pare e Lojrave Olimpike Dimerore por shperthimi i nje epidemie te gripit te shpendeve mund te behet shkak qe gjithe vemendja te zhvendoset nga lojrat. Raste te virusit vdekjeprures jane konfirmuar ne Italine jugore si dhe ne Greqi dhe Bullgari. Sabina Castelfranco njofton nga Torinoja. Nderkohe qe gjithe Italia e ka perqendruar vemendjen te Lojrat Olimpike Dimerore ne veri te vendit, ne jugun italian raste te gripit te shpendeve jane konfirmuar ne tre rajone: Kalabri, Pulia dhe Sicili. Keto jane rastet e para qe njoftohen ne Itali. Pas informimit qe i beri kabinetit lidhur me gjendjen, Ministri i Shendetesise, Francesco Storace konfirmoi se virusi vdekjeprures ishte gjetur tek mjellmat. Ai tha se rajoni i prekur me shume tani per tani eshte Sicilia, ku problemi duket me i perhapur.

Zoti Storace tha se vazhdon te ndryshoje numri i mjellmave qe jane gjetur te ngordhura. Deri tani, shtoi ai, 17 mjellma kane ngordhur ne tre rajone te Italise se jugut, shumica prej tyre si pasoje e variantit H5N1 te virusit. Ai tha se testimet ishin bere ne nje laborator ne qytetin verior te Padoves dhe se vazhdojne analizat e metejshme. Storace tha gjithashtu se semundja ka ardhur ndoshta nga zogjte shtegtare dhe eshte shkaktuar nga moti i ftohte ne Ballkan dhe ne veri te Evropes. Ministri i Shendetesise tha se nuk ka infektime ne njerez. Ai u perpoq gjithashtu te jape sigurime se keto raste nuk perbejne kercenim te drejtperdrejte per njerezit dhe infektojne vetem shpendet. Ministri njoftoi se do te nenshkruaje nje dekret qe ndalon cdo levizje te kafsheve ne disa zona te tre rajoneve te prekura per nje periudhe 21 ditore.

Nderkohe, Juan Lubroth nje zyrtar i larte i shendetit te kafsheve ne Agjencine e Kombeve te Bashkuara per Ushqimin dhe Bujqesine, tha se per njerezit, rreziku i transmetimit te semundjes do te ishte permes shpendeve shtepiake. Ai tha se nese shpendet mbahen ne mjedise te hapura ne kontakt me zogjte e eger te infektuar, mundesia e trasnmetimit te semundjes do te jete me e madhe.

Organizata Boterore e Shendetesise thote se nga gripi i shpendeve kane vdekur te pakten 88 vete ne Azi dhe Turqi qe nga viti 2003. Pothuajse te gjitha vdekjet jane te lidhura me kontaktet me shpendet e infektuar por ekspertet shqetesohen se virusi mund te ndryshoje dhe te shndrrohet ne nje forme qe perhapet lehte midis njerezve

Administratori
17-02-2006, 00:24
Eksperimente me nje superreaktor i cili imiton ne miniature big bengun
Carolyn Weaver
12-02-2006


Rezultatet eksperimentale te arritura ne laboratorin Kombetar te Brukhejvenit ne Nju Jork u cilesuan si ngjarja kryesore e fizikes per vitin 2005 nga Instituti Amerikan i Fizikes. Eksperimentet kane te bejne me nje superreaktor i cili imiton ne miniature big bengun, shperthimin e madh qe coi ne krijimin e gjithesise. Mirepo rreziqet qe mund te sjellin eksperimente te tilla vazhdojne t'i shqetesojne disa vezhgues, megjithese fizikanet mezi presin te inaugurojne vitin tjeter ne Evrope reaktorin me te madh berthamor te botes.

I pare nga lart, reaktori i cili ndodhet ne Laboratorin Kombetar te Brukhejvenit ne Nju Jork, i ngjan nje hipodromi. Dhe ne fakt ai eshte nje fare hipodromi: Jane dy tuba drite ne nje tunel te rrumbullaket rreth 4 kilometra te gjate, ku berthamat e arit pershpejtohen duke arritur pothuajse shpejtesine e drites dhe pastaj perplasen me njera-tjetren ne pikat ku takohen gjate rruges. Nga energjia kinetike e ketyre perplasjeve, per nje cast te shkurter krijohet lende e re: nje dush kuarkesh dhe gluonesh ?? pjesezat me te vogla te njohura nga njeriu ?? ne temperaturen 7 trilion grade ?? me e larta sot per sot ne univers.

Peter Stainberg eshte fizikan ne Brukhejven. "Teoria e Ajnshtajnit na ka mesuar nje shekull me pare se energjia kthehet ne mase dhe anasjelltas. Ne thelb, ne po shnderrojme energjine kinetike, energjine e levizjes se ketyre berthamave, ne nje numer te madh pjesezash."

Te kater detektoret qe mbulojne pikat e perplasjes jane makina gjigante me dhoma te llogaritjes se kohes, ku regjistrohen perplasjet dhe ajo qe ndodh pas tyre. Rezultatet e fundit bene buje vitin e kaluar, kur shkencetaret e Brukhejvenit njoftuan se plazma prej klarkesh dhe gluonesh nuk ishte gaz, sic pritej, por nje leng mjaft viskoz. "Shume njerez besojne se vete universi, i cili u krijua disa mikrosekonda pas big bengut, ishte ne thelb nje plazme e madhe e perbere nga klarke dhe gluone. Duke mesuar rreth vetive te ketij materiali ne laboratorin e Brukshejvenit, ne po arrijme te krijojme ndoshta nje ide se cfare pamje kishte gjithesia menjehere pas big bengut," thote zoti Steinberg.

Ketu punojne shkencetare nga me shume se 10 vende dhe puna qe behet nuk eshte aspak sekret. Por, a ka rreziqe rikrijimi i atyre kushteve qe nuk kane ekzistuar qe nga fillimi i kohes? Perpara inaugurimit te gjeneratorit ne vitin 2000, nje numer fizikanesh me emer thane se eksperimente te tilla mund te krijojne nje reaksion zinxhir, ku disa kuarke te cileve u mungon nje elektron, i kthejne edhe atomet rreth tyre ne lende me sjellje te cuditeshme.

Gjykatesi federal dhe njekohesisht shkrimtari Ricard Pozner, flet per kete skenar ne librin e tij Katastrofe: Rreziku dhe Pergjigja. "Ne nje fraksion te sekondes, kjo lende e cuditeshme do te zgjerohej duke e kthyer krejt token ne lende te tille. Per shkak te dendesise se saj te madhe, toka ne formen e saj te re do ta kishte diametrin vetem 100 metra dhe do te shperthente."

Ne pergjigje te ketyre shqetesimeve, laboratori i kerkoi nje komisioni prej kater fizikanesh te njohur te vleresonte rrezikun. Ata arriten ne perfundimin se mundesia per nje aksident te tille eshte jo me teper se 1 ne 50 milion dhe madje eshte e pamundur nga pikpamja fizike. Ata po ashtu hodhen poshte mundesine e aksidenteve te tjera kozmike.

Por disa vezhgues megjithate nuk jane dakord me mendimin se eksperimentet qe po behen ja vlejne te rrezikohet edhe pse nuk ka gjasa qe ato te perfundojne me aksident. "Keto studime kane per baze nje interes shkencor teper abstrakt dhe nuk duken si investim i mire. Atehere perse duhet qe te marrim mbi vete rrezikun, sado i vogel qofte ai?," thote shkrimtari Pozner.

"Nese e shohim nga kjo pikepamje, nese pyesim veten: a ja vlen t'i bejme sfide planetit per te mesuar dicka qe ne te ardhmen mund te jete e dobishme per njerezimin, atehere ndoshta do te thoshim jo. Por realiteti eshte se askush nuk e beson, askush nuk e ndjen ne vetvete se kjo qe po bejme eshte e rrezikoshme," thote zoti Stainberg.
Ne fakt, thote Peter Stainberg, nga rezultatet e deritanishme me gjeneratorin e Brukhejvenit del se cdo rrezik i mundshem eshte me i vogel se sa ka qene menduar me pare. "Sa me shume mesojme, aq me pak shqetesohen ekspertet, prandaj edhe njerezit e tjere duhet te shqetesohen me pak. Nese ekspertet fillojne e shqetesohen atehere mund te kete vend per preokupime. Mirepo ekspertet ndjehen cdo vit e me te sigurt sepse ne po mesojme gjithnje e me shume. Ne fakt vetem ata qe nuk jane eksperte po i nxisin keto lloj diskutimesh." Megjithate, zoti Pozner dhe kritike te tjere thone se per te vendosur rreth eksperimenteve te tille duhet krijuar nje komision ku te marrin pjese shkencetare dhe njerez te tjere sidomos tani qe vitin e ardhshem, Organizata Evropiane per Studimet Berthamore, ose CERN-i, ne Gjeneve, do te vere ne pune nje gjenerator 30 here me te fuqishem se sa ai ne Brukhejven dhe qe pritet te na jape pamjen me interesante deri me sot te natyres se materies.

Administratori
17-02-2006, 00:32
Ilaci i ri Suten kunder kancerit ne stomak
Astrit Lulushi
14-02-2006


Ilaci i ri Suten kunder kancerit ne stomak
Keto dite doli ne qarkullim nje ilac i ri per trajtimin e dy lloje kanceresh. Ilaci eshte prodhim i laboratorit farmaceutik te firmes Pfizer ne La Jolla te Kalifornise. Ilaci ne forme kapsule quhet Sutent dhe konsiderohet si nje zhvillim teper i rendesishem ne luften kunder kancerit. Firma Pfizer sapo siguroi miratimin e Agjencise se ushqimeve dhe ilaceve per shperndarjen e ketij ilaci, qe merret nje here ne dite nga pacientet me kancer ne stomak dhe ne veshka.


Doktor carls Baum i firmes Pfizer thote se disa paciente kane 2 vjet qe trajtohen me ilacin e ri Sutent, dhe se pa kete ilac, ata sot ndoshta do te figuronin te vdekur. Ilaci Sutent beri qe tumori tek keta paciente te zvogelohej 50 perqind, duke kufizuar ose bllokuar furnizimin me gjak te qelizave kanceroze, dhe pa shkaktuar demtim te perhereshem te organeve dhe te palces se kurrizit sic ndodh shpesh ne rastet e trajtimit me kimoterapi ose me reze.

Doktor Baum thote se ilaci qe merret nje here ne dite godet drejtperdrejt qelizat kanceroze pa prekur qelizat e shendosha, sic ndodh ne rastet e ilaceve kimoterapike te cilat shkatojne crregullime ne stomak, diarre dhe simptoma te tjera. Megjithate, ilaci Sutent ne forme kapsule ka raste qe shkakton te vjella dhe pakeson numrin e qelizave te gjakut, probleme te cilat mund te kapercehen. Doktor Baum thote se puna per zhvillimin e ketij ilaci ne laborator filloi 10 vjet me pare dhe para pak ditesh doli ne farmaci.

Pra Sutent trajton dy lloje kanceresh, ate te stomakut dhe te veshkave, por shkencetaret besojne se ky eshte vetem fillimi. Studime jane duke u kryer edhe per ilace te tilla te ngjashme edhe kunder kancerit te gjirit, kancerit te mushkerive dhe kancerit te zorreve.

Doktor Baum thote se ilace kapsule per trajtimin e ketyre lloj kanceresh ka te ngjare te jene gati nga fundi i ketij viti ose fillimi i vitit te ardhshem.

Dieta me pak yndyrna nuk ul rrezikun e kancerit te gjirit.
Vazhdimisht thuhet se ngrenja e ushqimeve me pak yndyna eshte mire per shendetin. Por nje studim ne shkalle te gjere mes grave tregon se dieta me pak yndyrna nuk pakeson rrezikun e prekjes nga kanceri i gjirit, kanceri i zores se trashe apo semundjet e zemres.

Xhoane Menard eshte nje prej 48 mije grave qe morri pjese ne studimin mbi dieten me nivel te ulet undynash dhe per te pare se si ndikon kjo lloj diete ne parandalimin e semundjeve. "Shpresoja qe ushqime te tilla do te ndihmonin ne parandalimin e semundjeve te zemres dhe ndoshta te ndonje lloj kanceri", thote pjesmarresja ne studim. Fatkeqesisht, studimi solli te tjera te dhena, qe u botuan ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise.

"Ne i shikojme keto te dhena si te pa mjaftueshme, prandaj tani per tani ne keshillojme qe te gjitha grate pas periudhes se menopauzes te fillojne nje diete me nivel te ulet yndyrnash me qellim per pakesimin e rrezikut te prekjes nga kanceri i gjirit", thote Ross Prentice, nje nga autoret e studimit. Doktor Prentice thote se e njejta keshille duhet ndjekur edhe per semundjet e tjera si kanceri i zores se trashe dhe semundjet e zemres. Ai dhe koleget e tij prane qendres Fred Hutchinson ne Seatle per studime ne fushen e kancerit dhe shkencetare nga shume institucione te tjera analizuan te dhenat shendetesore te rreth 50 mije grave per afro 8 vjet.

50 perqind e ketyre grave perdornin diete frutash, perimesh dhe nenprodukte drithtrash, ushqime te njohura per nivel te ulet yndyrnash, ndersa 25 mije gra te tjera perdorinin diete te zakonshme. Per shembull, disa gra qe para studimit kishin perdorur diete ushqimore me nivel te larte yndyrnash dhe gjate studimit perdoren ditete me pak yndyrna, vune re nje pakesim 20 perqind te rrezikut te kancerit te gjirit. "Persa i perket semundjeve te zemres ky rrezik u pakesua dukshem", thote doktor Prentice. Megjithate, ky studim nuk provoi qe dieta ushqimore me pak yndyrna i mbron grate nga kanceri i gjirit, kanceri i zorreve apo nga semundjet e zemres. Por doktor Prentice thote se u vune re disa prirje qe dieta me pak yndyrna eshte e mire per shendetin, prandaj ato gra qe jane ne kete diete duhet ta vazhdojne ate.

Administratori
05-03-2006, 16:31
Gjysma e Evropes mbipeshe, por nuk duan t'ia dine

Bashkimi Evropian dhe institucionet e tjera te Evropes jane ne alarm mbi rrezikun qe mund te provokoje per mireqenien e qytetareve te tij dhjamosja e tepert.
Sipas nje raporti te Industrise se Ushqimit, gjysma e Evropes jane ne mbipeshe, madje nje perqindje e mire edhe ne sasi te konsiderueshme, por qytetaret nuk e shikojne kete faktor si kercenim per shendetin. Sipas ketij raporti te kryer nga "Kraft", kompania e dyte nga madhesia per prodhimin e ushqimit dhe pijeve, evropianet e shikojne shendetin e tepert si nje problem qe prek te tjeret, por jo veten. Nga 15 shqetesime shendeti te listuar ne raport, shendeti i tepert dhe mbipesha renditeshin ne vendin e peste dhe te nente per individet e rritur. Kanceri dhe semundjet e zemres kryesonin listen. Raporti i quajtur "Te kuptosh problemin e shendetit", ishte ne partneritet me nje kompani tjeter tregu "GfK NOP". Edhe pse shkalla e shendetit te tepert te femijet rritet, ky problem nuk eshte shqetesimi i pare per nenat evropiane. Nga nje liste e 14 shqetesimeve te shendetit qe kane lidhje me femijet e tyre, mbipesha madje edhe te tej-dhjamosja radhiten ne vendin e gjashte. Nje raport nga Zyra Britanike e Kontrollit thote se qeveria po heq vemendjen nga rreziku i rritjes ekstreme e dhjamosjes te perqindja me e madhe e femijeve ne vitin 2010. Britania ka nivelin me te larte te raportimeve te njerezve tejet te shendoshe ne Evrope dhe kjo i kushton taksapaguesve britanike 1 bilion paund (1.75 bilione dollare) ne vit. Ne vitin 2003, 13.7 per qind e te rinjve ishin te tej shendoshe, por tani numri eshte rritur. Pas raportimeve te fundit eshte e sigurt qe ceshtja do te jete nje shqetesim i Komisionit Evropian dhe Ekzekutivit te Bashkimit Evropian, i cili do te shenoje pervjetorin e pare te platformes evropiane mbi dieten, vlerat ushqyese dhe aktivitetin fizik muajin e ardhshem. Ne nje perpjekje per te frenuar dhjamosjen te njerezit, te 25 anetaret e komisionit kane konsultuar politikanet dhe grupet e industrise mbi menyrat e mundshme. Raporti evropian tregoi se 73 per qind e te vezhguarve kane pranuar se ata nuk bejne ushtrime, ndersa 50 per qind e tyre jane shprehur se ndjehen "shkelqyeshem" me shendet. Rreth tre te katertat e sondazheve kane mbeshtetur idene e etiketimit te produkteve mbi ndikimin real qe mund te kete ai ne shendet per te treguar se cili prej tyre eshte me i mire per njerezit qe perpiqen te limitojne ushqimin dhe pijet, sidomos ato qe jane per femijet. "Industria tashme ka bere progres si permiresimin e paraqitjes se vlerave ushqimore ne produktet e tyre dhe kufizime ne produktet per femijet qe mund te ndikojne ne shendetin e tyre", tha Lance Friedmann, zevendespresident i "Kraft", Shendetit Global dhe Mireqenies. "Implikimi i studimit shkon pertej asaj mund te permbushe industria e ushqimit", shtoi ai, duke iu referuar masave qe duhen marre nga shoqeria. Nje tjeter mundesi per uljen e ketij problemi eshte qe shkollat te heqin 77 per qind te ushqimeve dhe produkteve qe shesin ambulantet per femijet. s.xh


Shkencetaret: Bebet jane altruiste
Eksperimenti i thjeshte i hedhjes se nje objekti perpara nje femije dhe reagimi i tij per ta kapur ate, tregoi se kapaciteti per altruizem i femijeve lind qe ne moshen 18-mujore. Deshira e bebeve per te ndihmuar eshte shenje e trurit te sofistikuar dhe e zhvillimit te tij, eshte nje tipar avantazhi per antropologet qe perpiqen te zbulojne rrenjet e evolucionit te altruizmit dhe bashkepunimit. Qe te jene altruiste, bebet duhet te kene aftesite njohese per te kuptuar qellimet e te tjereve dhe pasjen e asaj qe quhet "motivim pro-social", nje deshire per te qene pjese e nje komuniteti. Reagimi kundrejt eksperimentit te bebeve ishte i njejte ne te gjithe pjesemarresit e studimit te psikologut Felix Uarneken. Ai asnjehere nuk kerkoi ndihmen e tyre per te kapur objektet e hedhura, perkundrazi ata perpiqeshin me padurim per t'i mbledhur ato pa menduar gjate. Uarkenen madje as nuk i falenderoi pasi ata kryen punen e tyre, por kjo gje nuk i ra ne sy bebeve altruiste. Ne fund te fundit, altruizem do te thote te ndihmosh te tjeret pa marr asgje ne kembim.

Hidhen poshte rezultatet
Ekspertet: Mos ndryshoni ushqimin nga studimet e fundit
Disa gjera jane shume konfuze dhe te paparashikueshme, si trupi i njeriut. Dhe ky fakt reflekton qartesisht ne nje numer studimesh qe jane publikuar kete muaj. Ulja e konsumit te yndyrave nuk ndryshon rrezikun e shqetesimeve te zemres dhe kancerit te mitres, pra nje teori qe eshte quajtur dobiprurese per grate e viteve '50 por jo per te tjerat. Suplementet e marra prej kalciumit dhe vitamines D ndikojne shume pak ne parandalimin e frakturave apo semundjeve te kockave, por rrisin shanset per gure veshkash etj. etj. Ne vend qe te qartesoje gjerat qe funksionojne per grate, iniciativa e Shendetit te Gruas, e cila gjurmon shendetin e 161 000 grave per 15 vjet, duket se i ka nderlikuar gjerat me shume. Sipas eksperteve, ndryshimet e ushqimit per shkak te studimeve te fundit konsiderohen te gabuara.

Financohet kura "kanabis"
Ne shume vende, perdorimi i kanabisit te fut ne bela me ligjin. Por ky produkt ka inspiruar nje kure per te luftuar kollen e vazhdueshme. Tetrahydrocannabinol (THC), elementi kimik me i rendesishem psikoaktiv i gjetur te kanabisi, ka nje efekt te mirenjohur ne tru. Ai gjithashtu shkurton sinjalet qe shkaktojne spazmat e kolles. Instituti Amerikan i Shendetit (NIH) ka paguar Universitetin e Kalifornise ne Oakland, SHBA, per te prodhuar nje kure te mbeshtetur ne kete efekt. Oakland ka zbuluar se nje element i perafert me THC, arachidonylethanolamide (anandamide), mund te kete te njejtat efekte mbi qetesimin e kolles, por pa u perdorur ne doza te larta.

Stresi i punes con tek droga
Te rinjte, te cilet ndjehen shume te stresuar nga puna e tyre, rrezikohen ne nje perqindje shume te larte ndaj terheqjes se drogave, sipas nje studimi te ri. Ne nje studim te rreth 1 000 te rinjve, shkencetaret kane zbuluar se ata qe raportojne pune te lodhshme, kur jane intervistuar per kete studim, kishin shume mundesi te abuzonin me marihuane, kokaine, heroine apo droga te tjera nje vit pas fillimit te lodhjes stresuese. Vecanerisht, "kontrolli i ulet" i punes, ku punonjesit kane pak liri veprimi ne menyren se si te permbushin detyrimet e tyre, ishin shume te lidhur me rrezikun e larte te abuzimit te drogave.

Administratori
12-03-2006, 13:34
Testi i pare i gjakut ne bote per semundjet e trurit

Nje neuro-shkencetar kanadez ka deklaruar se ka prodhuar testin e pare te gjakut per te dalluar defektet e semundjeve te trurit si semundja e Alzeimerit, Parkinsonit dhe Creutzfeldt-Jakob dhe tha se ai do te jete i mundshem ne treg brenda 2-5 vjeteve. Testi, i cili dallon mbledhjet e proteinave qe qendrojne pas disa semundjeve, do te mundesoje "nje diagnoze perfundimtare" te ketyre semundjeve, gje qe deri tani nuk eshte e mundur, tha shkencetari Neil Cashman. Kompania e tij e re "Amorfix Life Sciences Inc" shpreson te kompletoje eksperimentet klinike per te diagnostikuar semundjen e lopes se cmendur dhe formen e saj humane, brenda gjashte muajve.

celesi i lumturise? 50 per qind gjenetika

"Duhet te besh disa perpjekje per te pasur nje jete te lumtur dhe shume njerez nuk i bejne ato", tha Gregg Easterbrook. Sondazhet kane treguar se amerikanet sot nuk jane me te lumtur sec kane qene 50 vjet me pare me gjithe rritjet e dukshme ne prosperitet, uljen e krimeve, ajrin e paster, banesa me te medha per te jetuar dhe nje mesatare me e larte e cilesise se jetes. Pra, cfare ndodh? Lumturia eshte 50 per qind gjenetike, tha shkencetari i Universitetit te Minnesotas, David Lykken. Psikologet bien dakord per kete edhe me thenien e Abraham Linkolnit "Shume njerez jane te lumtur kur ata e vendosin ne mendje qe duhet te jene te tille".

Grindjet martesore dhe semundjet e zemres

Grate jane shume me te prirura per te perjetuar semundje te ndryshme te zemres dhe arterieve kur bashkeshortet e tyre tregojne armiqesi gjate grindjeve ne familje, ndersa arteriet e meshkujve marrin goditje kur ata, apo grate e tyre mundohen qe te dominojne ne nje argument, sipas nje studimi te ri.

Psikologet ne universitetin e Utah kane ndertuar argumente, qe kane te bejne me ciftet e martuara ndermjet 150 vullnetareve. Ata kane pranuar te skanojne arteriet e tyre koronare per te pare shenja te kalcifikimit, veshtiresive ne kthesat e arterieve, qe mund t'i coje njerezit drejt infarkteve.

Shkencetarja britanike, shqetesim per perdorimin
Deodorantet, rrezik per kancerin

Nje raport i ri tregon se ka shume mundesi, qe kriperat e aluminit, te cilat jane pjese perberese e shume deodoranteve antidjerse rrisin rrezikun e kancerit te gjirit te grate. Metalet qe perfshijne edhe kriperat e aluminit dhe kadmiumin kane treguar se fundmi se shfaqin efekte te ngjashme me estrogjenet, ndersa disa te tjera stimulojne rritjen e qelizave te kancerit ne laborator, tha dr. Philippa D. Darby ne Britani. Meqe ka shumellojshmeri te substancave te tjera, qe mund te imitojne estrogjenet, perfshire disa pesticide, kozmetika dhe detergjente, eshte e mundur qe kriperat e aluminit dhe elemente te tjera inorganike te quajtura "metalloestrogens" mund te shkepusin funksioni normal hormonal sinjalizues me frymemarrjen, tha Darby. "Nuk ka dyshime qe frymemarrja humane tani eshte nje subjekt i ndikimit te llojeve te ndryshme te estrogjeneve ne ambiente", shkruan ajo. Ajo qe eshte me shume shqetesuese eshte se kriperat e aluminit aplikohen nen krah, afer kraharorit dhe lihen ne lekure. Deodorantet perdoren vazhdimisht edhe pas rrojes, duke e bere me te thjeshte per kriperat e aluminit qe te hyjne ne qarkullimin e gjakut. Studimet kane treguar se kriperat e aluminit mund te penetrojne nen lekure edhe nese ajo eshte e shendetshme.

Administratori
19-03-2006, 14:45
Geni i jetegjatesise

Shkencetaret thone se jane teper optimiste rreth nje eksperimenti ne laborator i cili ka treguar se jeta e kafsheve mund te zgjatet. Gjithkush mund te beje pyetjen, ne se tani radhen e ka njeriu. A do te jene ne gjendje shkencetaret ta zgjasin e jeten e tij?

Ky krimb i vogel qe shihet ne mikroskop, normalisht ka nje jetegjatesi te shkurter. Por kur biologia nga Kalifornia, Sinthia Kenion ndryshoi ose aktivizoi nje gjen te ketij krimbi, ajo vuri re se krimbi jetoi dy here me gjate sesa normalisht. Dhe kjo ndodhi vetem duke i ndryshuar nje gjen te vetem. Kjo le te kuptohet se edhe tek njeriu, aktivizimi i nje gjeni te vetem mund te ndryshoje jetegjatesine. Askush nuk kishte mundur te zbulonte gjenin pergjegjes per plakje, apo celsin e moshes, derisa shkencetarja Kenion beri te ditur arritjet e saj, nje vit me pare. Gjeni eshte quajtur Daf 2.

Pas kesaj, shkencetare te tjere filluan te percaktojne gjenet e jetegjatesise tek fluturat dhe minjte, jeta e te cileve pas ndryshimit te gjenit u zgjat 20 perqind. Por kur shkencetarja Kenion ndryshoi jo nje por dy gjene tek krimbi ne laborator, jeta e tij u zgjat 6 here me shume. Per njeriun kjo shifer do te ishte e jashtezakonshme, mendoni sikur njerezit te arrijne te jetojne 500 vjet dhe plotesisht te shendetshem. Teorikisht, te gjitha krijesat jane pajisur me gjene te tilla te jetegjatesise. Shtrohet pyetja perse?

Shkencetarja Kenion thote se ka te ngjare qe ky gjen i mbron kafshet nga rreziku i urise dhe i kushteve klimatike. Gjeni kur nxitet apo ngacmohet, krijon nje reaksion zinxhir te nje grupi te gjere gjenesh qe kryjne rigjenerimin e qelizave e luftojne semundjet. Kur shkencetaret arrijne te aktivizojne artificialisht kete sistem gjenesh, ata ndihmojne per mbajtjen gjalle te organizmit. Dhe perderisa ky sistem gjenesh eshte i pranishem tek shume kafshe, ka shume te ngjare qe ate ta kene edhe njerezit. Gjithe optimizem rreth zbulimit te saj, shkencetarja Sinthia Kenion ka krijuar tani nje kompani per prodhimin e nje tablete per nxitjen e gjenit te jetegjatesise tek njeriu.

Administratori
10-04-2006, 15:24
Trajtimi i migrenes me operacion
Astrit Lulushi

Disa mjeket thone se migrena nga e cila vuajne rreth 30 milione amerikane, mund te trajtohet edhe me operacion. Shkencetaret thone se nepermjet nje operacioni te thjeshte ne hunde, dhimbja e migrenes nuk kthehet me kurre ne 65 perqind te rasteve.
Kur Bonnie Murin e zene dhimjet e migrenes, asaj i duket sikur do te vdese. Nuk mund te beje asgje, ilacet shpesh nuk i bejne efekt.

Per 40 vjet ajo ka jetuar me dhimbje te tilla qe i perseriten te pakten 4 here ne jave. Ndonjehere dhimjet jane aq te forta sa qe ajo detyrohet te mbushe lavamanin me akull dhe te zhyse koken ne te per te mpire dhimbjet.

Mjeket thone se per 25 perqind te pacienteve me migrene, ilacet jane te paefekteshme. Per kete arsye, Bonie Mur pranoi keshillen e mjekut dhe shkoi tek kirurgu per nje operim te thjeshte ne hunde. Operacion qe tashme po behet i perhapur.
Doktor Fereidon Behin thote se njerezit qe vuajne nga migrena, ne se piken e kontaktit e kane ne hunde, heqja e kesaj pike ka shume te ngjare te largoje edhe dhimbjen. Pike kontakti ai quan vendin ku kockat e brendeshme te hundes takohen me septumin, muri ndares i vrimave te hundes. Kur kockat e hundes shtyhen pas septumit kjo shkakton dhimbjen e kokes, qe behet e padurueshme.

Disa mjeket besojne se operacioni ne hunde sjell rezultate te mira ne 65 perqind te rasteve, por te tjere thone se dhimbjet e migrenes shpesh kthehen edhe pas operimit.
Statistikat tregone se 80 perqind e amerikaneve qe vuajne nga migrena jane femra. Studimet ende jo te plota tregojne se grate preken me se shumti nga kjo semudje per arsye te ndryshimeve hormanale ne organizmin e tyre. Studimet perfshijne si shkaktare edhe menopazen, si dhe perdorimin e ilaceve kunder shtazanise, apo shrregullime ne orarin e gjumit, perdorimin e tepruar alkoholit dhe cokollatave. Mjeket thone se shpesh, simptomat e migrenes diagnostikohen gabim si alergji ose sinozit.

Administratori
10-04-2006, 16:35
Virusi i gripit te shpendeve

Ndersa kercenimi nga gripi ishpendeve po perhapet ne bote, vemendja kryesore e shkencetareve eshte perqendruar ne studimin e virusit, per te zbuluar se kur dhe ne se, virusi mund te ndryshoje dhe te kaloje nga shpendet tek njeriu.

Gripi i shpendeve eshte konfirmuar tani ne me shume se 40 vende te botes dhe zyrtaret e shendetesise po perpiqen te frenojne perhapjen e tij. Nga rreth 200 njerez te diagnostikuar me gripin e shpendeve deri tani, me shume se gjysma e tyre kane vdekur. Ata e moren virusin nga kontakti me pulat, rosat dhe zogjte.

Deri tani virusi i gripit te shpendeve nuk perhapet nga njeri tek njeriu. Dr. Robert Webster mbledh dhe studion lloje te virusit ne laboratorin e tij ne Memphis. Ai thote se ka shume te ngjare qe virusi te pesoje ndryshime gjenetike dhe te behet i afte per te kaluar nga shpendet tek njerezit: "Ka shume te ngjare tani qe virusi te ndryshoje per t'u transmetuar nga njeriu tek njeriu", thote Webster. Ne se kjo ndodh, epidemia vdekjeprurese do te perhapej shume shpejt ne mbare boten: "eshte e papranueshme te mendosh se mund te vdese 50 perqind e popullsise, por mendoj se kjo mundesi ekziston. Me vjen keq ne se njerezit frikesoshen, por kjo eshte detyra ime."

Dr. Jeffrey Taubenbergen ne Institutin e Pathologjise te Forcave te Armatosura thote se ekziston nje pervoje frikesuese, ajo e epidemise se vitit 1918: "Rreziku i gripit te tanishem te shpendeve eshte se virusi mund te jete duke u ndryshuar ne te njejten menyre si ai i vitit 1918". Dr. Taubenberger drejton grupin e studiuesve qe zberthyen kodin gjenetik te virusit, i cili fillimisht u shfaq si nje virus gripi shpendesh. Por ata nuk jane te sigurte se ku dhe kur ndodhi kjo. Ai thote se virusi i sotem i gripit, i quajtur H5N1 po tregon disa ngjashmeri me virusin e vitit 1918: "Viruset H5, vecanerisht ato te koheve te fundit, ndajne te njejtat ndryshime duke sygjeruar se virusi po kerkon te beje ndryshime per te kaluar tek njerezit. Kjo eshte nje situate shume shqetesuese per ne", thote Taubenberger.

Askush nuk e di se sa ndryshime do t'i duhen virusit qe ai te kaloje tek njerezit, kur do te ndodh kjo, dhe me e rendesishmja, ne se do te ndodhe ndonjehere. "Mund te mos ndodh. Mund te kerkoje shume ndryshime. Virusi mund te mos jete ne gjendje te shndrohet ne virus tek njerezit", thote zonja Moscona. Megjithate, Dr. Anne Moscona e shpenzon diten duke kerkuar per tipe te reja anti-virale qe do te parandalonin apo ngadalesonin perhapjen e gripit te shpendeve tek njerezit."Kur virusi te behet i afte per t'u transmetuar nga njeriu-tek njeriu, do te jete e veshtire te frenohet."
Shkencetaret po punojne pa nderprerje, me shprese se virusi nuk do te ndryshoje, por po pergatiten edhe per me te keqen.

Administratori
10-04-2006, 16:40
Studim i ri mbi funksionin e trurit menjehere pas zgjimit nga gjumi

Shume njerezve u duhet kohe per t'u dale gjumi pasi cohen nga shtrati. Nje studim i ri tregon se gjate minutave te para pas zgjimit, aftesia jone per te marre vendime nuk eshte me e mire se pas konsumimit te nje sasie jo te vogel alkoholi.

Nuk eshte habi qe kaq shume njerez pijne kafe ne mengjes per te fituar energji. Nje studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobesia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qe ndjejme kur zgjohemi nga gjumi mund te na beje me te paafte se po te mos flinim fare. Josh Rodgers eshte student qe ka marre pjese ne kete studim. Kur ai zgjohet papritur dhe i kerkohet te beje nje test te thjeshte matematike, Josh nuk leviz shpejt dhe nuk mendon qarte. "eshte me te vertete e veshtire."

Profesor Kenet Right udhehoqi studimin i cili eshte botuar ne Gazeten e Shoqates Amerikane te Mjekesise. "Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftesite tona jane shume me te kufizuara sesa gjate oreve qe jemi zgjuar." Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund te merren notat me te uleta ne provime. "Mungesa me e theksuar e aftesive ndodh menjehere pas zgjimit gjate pak minutave te para."

Shumicen e kohes kjo lloj mungese ekuilibri e quajtur ndryshe "inerci e gjumit" kalon gjate 10 minutave te para. Por per ca njerez mund te zgjase deri ne dy ore. Profesor Right dhe studiues te tjere testuan nje grup pacientesh se pari pasi kishin fjetur gjithe naten per nje jave me radhe. Pastaj ata i testuan keta paciente pasi kishin qendruar 26 ore pa gjume. Pacientet ishin me mire kur ishin pa gjume fare. Ruth Meyler udheton shume dhe thote se studimi eshte i sakte. "Kam 36 ore qe jam pa gjume dhe nuk eshte fare problem." Ka nje arsye per kete. Profesor Right thote se pjesa ballore e trurit, si i gjithe trupi nuk do te zgjohet nga gjumi kur bie alarmi. "Kjo eshte pjesa e trurit qe eshte e lidhur me aftesine per te menduar qarte dhe per te marre vendime."

Ky zbulim eshte shume i rendesishem per mjeket dhe punonjesit e urgjences, si dhe personelin ushtarak, pra te gjithe ata njerez qe duhet te marrin vendime te rendesishme, nganjehere te lidhura me jeten apo vdekjen, ndersa kane ende inerci gjumi. Kjo eshte gjithashtu dicka qe njerezit qe ngasin makinen per ne pune duhet ta marrin parasysh. Profesor Right thote se pjesa me e madhe e aksidenteve ndodhin heret ne mengjes kur njerezit jane rruges per ne pune.

Administratori
10-04-2006, 16:42
Ilaci Krestor kunder kolesterines
Astrit Lulushi

Rezultatet e nje studimi ritheksojne rendesine e efekteve te ilaceve kunder kolesterines. Sipas studimit te kryer nga klinika e Klevelandit, ilaci Krestor, kur merret cdo dite ndihmon ne tkurrjen e pllakezave te gjakut ne arteret e zemres, por disa kritike thone se nuk duhet arritur ne perfundimin se kjo tkurrje ndikon ne uljen e rasteve te vdekjeve si pasoje e goditjeve ne zemer apo ne tru.

Xhoel Silvey ishte nje nga 350 pjesmarresit ne studim. Ai vuan nga zemra dhe per dy vjet morri cdo dite nje doze te larte ilaci Krestor. Per shume vete ky trajtim uli nivelin e kolesterines dhe tkurri pllakezat e gjakut ne arteret e zemres. "Ky eshte nje perfitim i madh" thote Xhoel "duket sikur te jepet shansi te behesh edhe nje here i ri".
Autori i studimit, doktor Stiven Nissen arriti ne perfundimin se dhenia e nje doze te larte ilaci Krestor pakeson kolesterinen e keqe deri ne 53 perqind dhe shton kolesterinen e mire afro 15 perqind . Ilaci krestor gjithashtu pati efekt edhe ne pakesimin e numrit te pllakezave te gjakut qe bllokojne arteret.

Ky pakesim shkoi nga 7 deri 9 perqind. Doktor Nissen i klinikes se Klevelandit thote se keto pllakeza fillojne te formohen ne moshen 30 vjecare dhe mosha mesatare e pacienteve qe morren pjese ne studim ishte 58 vjec. Pra te arrish te pakesosh numrin e pllakezave te gjakut ne kete moshe do te thote ta kthesh gjendjen e artereve ne gjendjen kur personi ishte 20 apo 30 vjec. Por kjo nuk do te thote se cdo njeri duhet te filloje te marri Krestor. Mjeket thone se ky ilac ka efekte te renda anesore, perfshi demtimin e veshkave dhe te muskujve.

Gjithashtu nuk eshte e qarte nese pakesimi i pllakezave ul rastet e vdekjeve nga semundjet e zemres. Doktor Lee Green prane universitetit te Miciganit thote se nuk dihet nese tkurrja e pllakezave ndikon per te patur me pak goditje ne zemer apo ne tru. Por kardiologet thone se per miliona paciente qe rrezikohen nga keto semundje, rezultatet e studimit mbi te mirat e ilacit Krestor jane shpresedhenese.

Administratori
10-04-2006, 16:43
Gjeni qe pershpejton plakjen

Gjate eksperimenteve me kafshe ne laborator, shkencetaret kane arritur te kuptojne se ndryshimi i nje gjeni ne nje grup qelizash te ADN-se pershpjeton procesin e plakjes tek minjte. Ata thone se dhe tani hapi tjeter eshte sesi ta ngadalesojne kete proces.
Ky mi ne laborator duket i moshuar. Ai nuk degjon dhe qimet i kane rene, megjithese eshte njesoj ne moshe me miun tjeter perkrah tij. Shkencetari Tomas Prolla prane universitetit te Viskonsinit thote se keta minj moshohen shume shpejt, rreth 3 here me shpejte sesa minjte normale.

Eksperimentet e kryesuara nga profesor Prolla nxiten pershpejtimin e moshes tek keta minj duke ndryshuar nje gjen ne grupin e qelizave mitokondriale. Ne kushte normale, qelizat mitokondriale veprojne si burim kryesor i furnizimit te organizmit me energji.
Sic thuhet ne studim, botuar ne revisten Science, ky ndryshim ne gjen i beri qelizat mitokondriale te paafta per te kontrolluar kodin e ADN-se per ndonje gabim.

Profesor Prolla thote se pas ndryshimit te gjenit, mitokondria mund te funksionoje per kopjimin e ADN-se por jo si kontrollues i saj. Kjo sjell si rezultat qe qelizat, nga te cilat perbehen shume pjese te organizmit, nga floket tek kockat e muskujt, te vdesin para kohe. Shkencetari Prolla thote se nga studimi u kuptua se proces i vdekjes se qelizave sjell plakjen para kohe. Ai thote se zbulim ka shume rendesi, pasi tani shkenca mund te nderhyje per te ngadalesuar procesin e plakjes. Shkencetaret thone se hapi tjeter eshte per te pare nese ekziston ndonje menyre per te ngadalesuar procesin e plakes se shpejte te ketyre minjeve.

Administratori
10-04-2006, 16:44
Studim mbi depresionin
Astrit Lulushi

Nje studim i ri i financuar nga qeveria amerikane, tregon se personat qe vuajne nga depresioni mund te dalin nga kjo gjendje, madje edhe ne rastet kur ilacet nuk kane bere efektin e tyre. Duket se rezultatet jane teper shpresedhenese per njerezit qe ndeshen thuajse cdo dite me depresionin.

Ne studim u perfshine 4 mije vete, qe te gjithe te prekur nga depresioni. Si pasoje e semundjes ata vuanin nga pagjumesia, anoreksia dhe paaftesia per t'u perqendruar.
Kasey Thompson, e semure nga depresioni, thote se njerezit me kete semundje jane te pashoqerueshem, cdo gje u duket e zymte dhe ndjehen te lodhur per te kryer veprimtarite e perditeshme. Ne studim, cdo pacient morri ilace kunder depresionit dhe 33 perqind e tyre u sheruan. Pas kesaj u shtrua pyetja se si mund te ndihmohen te gjithe ata qe vazhdojne te jene ne gjendje depresive.

Doktor Patrik McGrath, prane institutit psikiatrik te Nju Jorkut, thote se pergjigjen e kesaj pyetje e kerkojne si pacientet ashtu edhe mjeket. Per ata qe kane nevoje per ndihme, autoret e studimit thone se ndyshimi i llojit te ilacit kunder depresionit ndihmoi 25 perqind te pacienteve per te dale nga gjendja depressive. Doktor Xhon Rush i universitetit Southuestern te Teksasit thote se ky rezultat ishte befasues, pasi pavaresit nga lloji i ilacit te ndryshuar, nga kjo perfituan te gjithe paciente. Ndersa kombinimi i dy ilaceve kunder depresionit u erdhi ne ndihme 36 perqind te pacienteve.

Tani per here te pare, mjeket kane te dhena te qarta se trajtimi me kembengulje i depresionit jep rezultate positive dhe se gjetja e ilacit te pershtatshem anti depresiv per cdo pacient, luan rol te madh ne sherimin e tij. Gjithashtu nga studimi doli se pacienteve ndoshta u duhet te marrin ilace per nje periudhe me te gjate se sa rekomandohej me pare kur mjeket thonin se ata duhej te prisnin 4 deri ne 6 jave per te pare ne se ilaci kunder depresionit po bente efektin e deshirueshem. Per Kasey Thompsonin u desh durim e kembengulje derisa mjeket gjeten nje kombinim ilacesh qe dhane rezultat. Ajo thote se tani ndjehet plot energji, gezim e deshire per te punuar. Si pasoje e depresionit, Kasey ka afro 3 vjet qe nuk shkon ne pune.

Administratori
10-04-2006, 16:45
Uji i pijshem dhe fluori

Uji i pijshem permban nje kimikat natyror, Fluor, i cili ne sasi te moderuar shton vlerat shendetsore te ujit dhe kur uji eshte i varfer me fluor, ekspertet e shtojne ate artificialisht. Por nje studim i koheve te fundit shtron pyetjen se ne cfare shkalle duhet te jete permbajtja e fluorit, qe uji te quhet te shendetshem.

Dihet se nje sasi e caktuar fluori ne ujin e pijshem eshte mire per shendetin. Prej kohesh eshte thene se fluori forcon kockat dhe ndihmon ne mbarevajtjen e dhembeve. Fluori shtohet ne depozitat e ujit te pijshem ku nivelet natyrore te ketij kimikati nuk jane te mjaftueshem ne uje. Studimi i kryer nga keshilli kombetar i akademive kerkimore, i hedh nje veshtrim niveleve te fluorit natyror ne uje.

Agjencia amerikane per mbrojtjen e mjedisit lejon 4 miligram fluor per nje liter uje. Por ne studim thuhet se kjo sasi eshte shume e madhe dhe e demshme. Vecanerisht femijet jane ne rrezik me te larte per t'u prekur nga prishja e dhembeve, pasi fluori demton zmaltin e dhembeve.

Profesor Xhon Doull thote se demtimi fillon gjate periudhes se zhvillimit te dhembeve tek femija, para daljes se tyre dhe se ky demtim behet i perhereshem. Niveli i larte i fluorit ne ujin e pijshem mund te krijoje frakture kockash, ndersa niveli teper i larte demton veshkat dhe melcine. Furnizuesit me uje te komuniteteve e masin sasine e fluorit kur uji del nga cesma, ndersa sistemet filtruese te ujit kushtojne nga 300 dollare deri ne 1 mije dollare. Eksperti carls Pull thote se sistemet shtepiake te filtrimit te ujit jane te efektshem 13 deri 90 perqind, kjo varet nga lloji apo cilesia e pajisjes. Te dhenat me te fundit tregojne se vetem nje pjese e vogel e popullates ne SHBA, rreth 200 mije vete, ndodhet aktualisht ne rrezik nga fluori I tepert ne uje. Por rezultatet e ketij studimi pritet te ringjallin debatet ne komunitete te ndryshme.

Administratori
10-04-2006, 16:46
Kujdesi ritual mjekesor

Nderkohe, shkencetaret sjellin nje shembull te ri te fuqise se mendjes ne ndihme te shendetit. Ata thone se rituali i kujdesit mjekesor mund te jete i rendesishem per permiresimin e shendetit.

Nje vizite tek mjeku mund te mos jete e parapelqyeshme, por cdo gje duke filluar nga nje bisede me mjekun ne zyre deri tek veshtrimi i diplomave te tij te varura ne mur, mund te ndihmojne per t'u ndjere me mire. Doktor Ted Kapcuk prane shkolles mjekesore te Harvardit thote se mjekesia rituale duhet marre parasysh kur eshte fjala per kujdes shendetesor. Doktor Kapcuk po kryen prova per te pare ne se krijimi i idese tek pacienti se ai po trajtohet, por ne fakt behet sikur trajtohet, ose dhenia gjoja e ilaceve qe kane vetem formen e ilacit tablet, por ne fakt jane karamele, ose placebo, mund te pakesojne dhimbjet kronike qe pacientet ndjejne ne krah.

Doktor Kpacuk krahasoi rezultatet e nje procedure te rreme akupunkture me ato te nje tablete qe permbante vetem karamel dhe arriti ne perfundimin se akupunktura fallso ishte me e efekteshme sesa karamelja ne forme tableti ose placebo.Akupunktura eshte pjese e mjekesise popullore kineze qe ne disa raste ka treguar efektshmeri ne largimin e dhimbjeve dhe trajtimin e semundjeve. Sic njoftohet edhe ne revisten Diskovery, akupunktura fallso e kryer nga doctor Kapcuk behet me gjilpera qe nuk depertojne lekuren. Pacientet e kryejne kete ritual dy here ne jave dhe te dhenat treguan se dhimbjet ne krahun e pacienteve u pakesuan dukshem. Doktor Kapcuk thote se disa rituale jane me te efekteshme sesa te tjerat. Porfesori i shkolles mjekesore prane universitetit te Harvardit nuk rekomandon qe mjeket tani te fillojne te japin ilace placebo e te kryejne procedura te rreme, por ai shton se mjeket duhet te shqyrtojne menyrat jo vetem se si t'i trajtojne te semuret por edhe se si te sillen me ta.

Administratori
10-04-2006, 16:48
Temthi i rikrijuar ne laborator
Astrit Lulushi

Per here te pare shkencetaret amerikane kane rikrijuar temthin, nje nga organet me te nderlikuara te njeriut. Temthi i krijuar nga qeliza te rritura ne laborator, i hap rrugen zhvillimeve te tjera premtuese per rikrijimin e organeve te tjera perfshi zemren.

Sipas revistes Lancet, transplantimi i temthit te rikrijuar ne laborator u krye tek 7 paciente nga kater ne 19 vjec. Ekipi i mjekeve ne spitalin e femijeve ne Boston e kreu per here te pare kete procedure qe ne vitin 1999, por mjeket donin te siguroheshin se nje organ i tille do te sillte te njejta rezultate te mira edhe tek paciente te tjere, pastaj te shpallnin rezultatet.

Administratori
10-04-2006, 17:01
Diagnostikimi i sklerozes nepermjet syrit

Ne nje laborator te universitetit te Houstonit ne Teksas, shkencetaret kane ndermarre nje studim ne fushen e diagnostikimit te semundjes se sklerozes se shumefishte. Mjeket thone se sa me shpejt qe zbulohen shenjat e sklerozes se shumefishte aq me te mira jane mundesite per diagnostikimin e hereshem te kesaj semundjeje. Dhe shenjat e para shkencetaret thone se mund te dallohen ne sy. Pra duket se mjeket okuliste mund te luajne nje rol te rendesishem ne zbulimin e simptomave te para te kesaj semundjeje duke studiuar syrin e pacientit me mjete te zakoneshme dhe me mjete te teknologjise se larte.

Doktoresha Xhejd Shifman perdor nje paisje te teknologjise se larte, e panjohur ne klinika apo laboratore te tjere. Ajo thote se nese mjeku nuk arrin te dalloje shenjat e hereshme te skleroses se shumefishte, ai humbet mundesine me te mire per te diagnostikimin e hereshem te saj. Skot Mekadam vuan nga skleroza e shumefishte, qe atij iu shfaq kur ishte 20 vjec. Ai thote se e ka te veshtire te kryeje edhe veprimet me te thjeshta si per shembull te mbaje pirunin e lugen. Skot, ashtu si shume te tjere qe vuajne nga skleroza e shumefishte, ka humbur shikimin. Shpesh personat me kete semundje shikojne turbullt ose figura ne forma te dyfishte. Ne kete klinike ne Houston, mjeket perdorin prizma plastike per te pare nese ato japin rezultat dhe pastaj i pajisin zyzet me prizma te tille. Me keto syze pacientet rifitojne shikimin normal. Kur dikush humbet shikimin e njerit sy, kjo mund te jete nje shenje e hereshme e sklerozes se shumefishte. Doktoreshe Shifman thote se shenja fillon me nje dhimbje te lehte ne njerin sy, humbje shikimi per pak caste dhe pastaj shikimi kthehet perseri.

Administratori
10-04-2006, 17:03
Virusi qe shkakton mbipeshen

Nderkohe shkencetaret thone se mbipesha mund te jete nje semundje virusale. Ata thone se gjate eksperimenteve me pula ne laborator kane vene re se nje virus i ngjashem me ate qe gjendet edhe tek njerezit, ndikon ne shtimin e dhjamit tek shpendet. Per mbipeshen njerezit shpesh fajesojne ushqimin e tepert dhe plogeshtine, por rezultatet e disa kerkimeve tregojne se ne disa raste mbipesha mund te shkaktohet nga virusi. Shkencetaret thone se lloji i viruseve qe shkaktojne te ftohurit ne gjoks dhe skuqje te syve, kane te ngjare se ndikojne edhe ne shtimin e dhjamit ne trup.

Mjekja Leah Vighan prane universitetit te Viskonsinit thote se ekzistojne mbi 50 viruse te llojit adeno qe prekin njerezit. Kerkimet ne laborator u perqendruan ne disa prej ketyre viruseve per te pare sesa ndikojne ata ne shtimin e peshes trupore tek kafshe te ndryshme. Mjekja Vigham infektoi disa pula me lloje te ndryshme virusi adena dhe pastaj e krahasoi sasine e dhjamit te tyre ate te pulavete painfektuara. Rezultati tregoi se virusi i quajtur AD-37 nxi shtimin e dhjami.

Pulat e infektuara me kete virus kishin 2 here me shume sasi dhjami sesa pulat e painfektuara. Kerkime te mepareshme kane treguar se 30 perqind e njerezve me mbipeshe trupore jane te infektuar me virusin AD-36, i ngjashem me virusin AD-37. Nderkohe qe ende nuk eshte e qarte se ne c'menyre nje virus mund te ndikoje ne shtimin e dhjamit, eksperete si Frank Grinuei mendojne se viruse te tille mund te ndihmojne ne shtimin e mbipeshes, por jo se e shkaktojne ate.

Edhe mjekja Vigham thote se per te arritur ne nje perfundim te plote se viruset shkaktojne mbipeshen, nevojiten kerkime te tjera.

Administratori
10-04-2006, 17:05
Kanceri i qafes se mitres

Nje vaksine eksperimentale siguron mbrojtje afatgjate nga kanceri i qafes se mitres

Studiuesit thone se nje vaksine eksperimentale siguron mbrojtje afatgjate nga kanceri i qafes se mitres tek grate. Rezultatet e nje prove me ilacin Cervarix tregojne se 800 e grave te cilave iu dha ky ilac iu ngriten nivelet e anti-trupave kunder dy varianteve me te zakonshme e nje semundjeje te lidhur me kete kancer te quajtur HPV.

Efektet e anti-trupave u dokumentuan per me shume se kater vjet. HPV-ja eshte nje semundje e transmetueshme seksualisht. Dy variantet e saj me te zakonshme jane pergjegjese per te pakten 70 per qind te te gjitha rasteve te kancerit te qafes se mitres. Doktoreshe Diane Harper e Fakultetit te Mjekesise te Dartmouthit ne New Hampshire tha se keto zbulime i hapin rrugen prodhimit te vaksinave ne shkalle te gjere te HPV-se. Cervarix prodhohet nga firma britanike Glaxo Smith Kline qe e ka bere kerkesen per miratimin i ilacit ne Evrope dhe Shtetet e Bashkuara.

Kanceri i qafes se mitres eshte nje nga me te perhapurit tek grate. Rreth 230 mije gra ne gjithe boten vdesin cdo vit nga kjo semundje.

Administratori
13-01-2007, 12:06
Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit

Shkencetaret ne Shtetet e Bashkuara mund te kene zbuluar se dieta mesdhetare ku perdoret shume vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit. Studiuesit qe i botuan rezultatet e punes se tyre ne revisten Analet e Onkologjise thone se acidi oleik qe gjendet ne vajin e ullirit mund te ndihmoje ne kurimin e semundjes. Studimet e meparshme kane treguar se per grate qe jetojne ne vendet ku perdoret nje diete e pasur ne proteina, rreziku nga kanceri i gjirit eshte pese here me i larte se ne ato vende ku kultura e te ushqyerit eshte per nje diete me me pak kalori. Megjithate grate qe ushqehen me vaj ulliri duket se jane te mbrojtura nga ky lloj kanceri.

Studiuesit ne Spanje dhe ne SHBA gjeten se nje prej perberesve te vajit te ullirit ul me gjysmen e tyre nivelin e substancave qe shkaktojne kancerin e gjirit.
Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze te gjirit treguan se acidi oleik e bente me te efektshem medikamentin qe perdoret kunder kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qe lufton tumoret. Tani shkencetaret do te shohin nese teoria e tyre provohet gjate eksperimenteve me kaviet.

kaqanolli
24-01-2007, 04:10
Kaqanolli:tung Nga Une Sa Ka Mundsi Dhe Sa Kan Arrit Mjekt Per Transplatinin E Mushkrive Si Dhe Aka Raste Kur Ndoni Pacienti Jukan Tranplatue Mushkrit Dhe Eshte Ne Gjendje Te Mir Ju Lytemi Qe Kini Ndonji Informat Ma Spjgoni Per Afersisht Sa Ka Sukses Per Transplatimin E Mushkrive Tung Nga Kaqanolli

Administratori
12-03-2007, 00:43
Bebe - epruvete

Me 25 korrik te vitit 1978, ne periferine e Manchester-it te Anglise, lindi Louise Brown, femija i pare i fekonduar jashte trupit te nenes. Pra ajo ishte femija e pare qe u fekondua "in vitro", quajtur keshtu sepse ne latinisht "in vitro" do te thote xham dhe kuptohet se behet fjale per xhamin e epruvetes. Ajo lindi ne spitalin e Oldham, ne saje te provave te gjata ne kete fushe te mjekeve te njohur angleze Patrick Steptoe dhe Robert Edwards, te cilet kishin marre nje ovul te nenes se saj Lesley per ta bere pjellore ne laboratorin e tyre. Pas tri ditesh fekondimi ne laborator me spermen e te jatit, embrioni u fut ne uterusin e nenes qe donte te lindte. Ajo kishte kohe qe enderronte lindjen e nje femije. Madje pas lindjes se Louise, ajo lindi dhe nje vajze tjeter po ne te njejten menyre. Qe atehere kane kaluar shume kohe dhe Louise Brown sot eshte nene qe ka lindur femije ne menyre natyrale.

Kjo teknike ishte shpikur ne fakt qe ne vitin 1959, por gjer ne lindjen e Louise Brown teknika ishte eksperimentuar me sukses te plote tek lepujt. Ne France, bebja e pare "epruvete" lindi ne vitin 1982. Ajo u quajt Amandine dhe lindi ne saje te perkujdesjes se profesor Rene Frydman, ne spitalin "Antoine Beclere" te Clamart. Sot jane rreth 1.500.000 bebe qe kane lindur "in vitro" dhe ne France mbi 60 mije. Teknikat e sotme lejojne qe te zgjidhen 75 % te problemeve te sterilitetit te burrat apo te grate dhe qe ciftet te kene mundesi te kene femije. Por sidoqofte, duhet ditur se fekondimi "in vitro" apo FIV, nuk i zgjidh te gjitha problemet, pasi jo te gjitha eksperimenet realizohen: vetem 15 %-20 % e tyre jane te realizueshme, por kjo perqindje me progresin e madh shkencor vjen gjithnje ne rritje. Po cila eshte vertet gjendja shendetesore e ketyre bebeve vite me vone ? Ne nje studim te koheve te fundit, ku disa shkencetare suedeze bene studime krahasuese mbi 542 femije te lindur ne menyre normale, 400 te lindur "in vitro" ne menyren klasike dhe 541 femije te lindur sipas teknikes ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection), d.m.th. futja e spermes drejt e ne ovul. Rezultatet ishin shume pozitive dhe inkurajuese. Gjate pese viteve te para nuk kishte asnje ndryshim midis femijeve te lindur "in vitro" dhe atyre te lindur ne menyre natyrale. Shtati dhe zhvillimi i tyre ishte po aq normal sa dhe i te tjereve. Po keshtu dhe zhvillimi i tyre verbal dhe motor. Megjithate ky studim konstatoi se ne disa raste te metodes ISCI kishte pak raste te femijeve me probleme te veshkave dhe te sistemit urinar. Madje nje reviste e njohur shkencore The Lancet, (sipas studimit te bere mbi 5680 femije te lindur "in vitro" dhe 11360 te lindur ne menyre natyrale) konstatoi se ne pak raste kishte probleme neurologjike, por jo te renda. Por sidoqofte rastet jane fare te pakta. Sot po studjohen teknika te reja dhe me te sofistikuara per fekondimin "in vitro", sic ishte dhe eksperimenti ne spitalin "Antoine Beclere" te Clamart ne vitin 2003, permes "maturimit in vitro" (MIV), e cila ka te beje me marrjen e nje indi vezoreje te gruaja qe permban ovula jo te pjekura, te cilat vendosen ne nje mjedis qe permban nje "kokteil-hormonal" per te stimuluar rritjen. Gjate 2 diteve arrijme te kemi shume ovula te fekondueshme. Mjafton te perdoresh tekniken e fekondimit klasik "in vitro" me nje spermatozoid, i cili pastaj implementohet tek gruaja per te arritur qe ajo te mbetet shtatzene. Kjo teknike e re lejon te shmangesh etapen e stimulimit vezor qe shpesh eshte i mundimshem. Deri para pak kohesh kjo teknike rezervohej per grate qe kishin shqetesime hormonale dhe probleme te ovulacionit, por tashme ajo po perdoret gjeresisht.

Etapat e fekondimit "in vitro"

Kuptohet se krijimi i nje ??bebe-epruvete" nuk eshte i lehte, pasi kerkon nje pune te madhe perqendruese dhe shkencore per te mundur qe te kesh nje embrion te afte per te arritur shtatzenine. Dhe per kete duhen disa ovula, pra te stimulohen vezet e gruas per te patur shume ??ovocite. Por si fillohet procesi i famshem i krijimit te ??bebe-epruvete" ? Se pari behen nje seri gjilperash, pergjithesish ne hapesira dhjete ditore nga njera tjetra (e para per te vendosur vezet ne qetesi, e dyta per ti stimuluar ato, etj). Kjo mund te shkoje gjer ne 60. Kur ovulat jane te medha ne menyre te mjaftueshme, vecanerisht kur ka disa, gjinekologet vendosin marrjen e ovules. Ky punksion behet shpesh me anestezi te pergjithshme. Kur ovulat merren, fekondimi mund te behet me spermatozoidet e ngrire. Ne kontakt me cdo ??ovocit" vihen 100.000 spermatozoide dhe brenda 12 oresh fekondimi realizohet. Embrionet klasifikohen ne 4 grupe: A, B, C dhe D. Embrionet e grupit A dhe B kane nje perqindje te larte implementimi ne vlera te barabarta dhe ato jane padyshim prioritare per tu perdorur nga gjinekologu, pasi shanset per shtatzeni jane me te medha. Ndersa ne ato te dy grupeve te tjera, shanset jane shume me te vogla, pasi nuk i rezistojne ngrirjes. Nese gjithcka ka shkuar mire, atehere embrionet mund te ri-implementohen ne uterusin e nenes. Duhet pritur 15 dite per te ditur nese ka shtatzeni apo jo, ne saje te nje analize gjaku, i cili jep perqindjen e Beta HCG. Nese perqindja e Beta HCG eshte me e larte se 50 mUI/ml pas dhjete diteve, kjo eshte shenje se kemi te bejme me nje fillim shtatzenie. Megjithate ky lloj dozimi duhet perseritur pas 48 oresh per te verifikuar gjithnje perqindjen e larte te Beta HCG, e cila rritet. Ne fund te 4 javeve behet ekografia e pare. Vetem pas 2 muajve, gruaja mund te perjetoje nje shtatzeni normale pa asnje trajtim specifik dhe pa ilace.

Inseminimi artificial dhe fekondimi "in vitro"

A ka ndryshime mes tyre ? Cilat jane ato ?... Inseminimi artificial (IA), praktikohet kur spermatozoidet e burrit nuk levizin dhe aq, cka lidhet sigurisht me sterilitetin. Ne kete rast duhet forcuar kapaciteti fekondues i spermatozoideve dhe per kete ia fusim gruas gjate periudhes se saj te ovulacionit, ne menyre qe ajo te fekondohet.
Ne fekondimin "in vitro", p.sh. jane te bllokuara tubat uterine e grave, te cilat i pengojne spermatozoidet te piketakohen me ovulat. Por ka dhe raste kur spermatozoidet jane deficitare ne sasi dhe cilesi, apo qe vuajne dhe nga nje sterilitet i pashpjegueshem. Pra ne fekondimin "in vitro" merren spermatozoidet dhe ovulat dhe vendosen ne inkubator, ku gjate 48-72 oreve ne vezhgojme ndarjen qelizore, pra krijimin e nje ose disa embrioneve qe formohen ne funksion te vezeve qe kemi ne dispozicion.
Perse inseminim ?... Normalisht ne cdo cikel te femres, ne vezore prodhohet nje ??ovocit" i pjekur, i cili pershkon tubat uterine. Pas nje raporti seksual, spermatozoidet kalojne drejt vagines dhe pastaj uterusit permes qafes se mitres. Me pas ata ngjiten drejt tubit uterin, ku pikerisht behet dhe fekondimi i ??ovocitit nga spermatozoidet. Inseminimi ndihmon pikerisht ne organizimin e nje piketakimi te tille ne brendesi te rrugeve genitale te gruas. Para se te behet nje inseminim, behet pergjithesisht nje bilanc klinik per te percaktuar faktoret e shkakut te mos-fekondimit. Tek femrat behet edhe analiza hormonale si dhe ??histerosalpingografia" per te pare gjendjen e uterusit dhe te tubave uterine. Tek burri, permes spermogrames analizohet nese ka ndonje infeksion viral.

landis
11-11-2007, 18:11
pse dhurimi zemres ngelet anonim

TinaHG08
03-05-2008, 08:01
valla kerjt nuk e lexova...

rosak
07-02-2009, 21:15
Mirmbrema,kam mbaru mjeksi,por per arsye personale nuk e kam ushtruar zanatin tim,dhe informacioni im mbi shume gjera qe kane lidhje me mjeksine ka mbetutur vetem me ato cka kam mesuar ne shkolle.Ju lutem dua nje informacion mbi,demtimet nervore te trurit.Ju faleminderit.

MELiSA
12-02-2009, 20:26
mireseerdhe rosak .mak mak mak. ta kalosh sa me mire ... pershendetje.

Merjem
31-08-2009, 21:08
Nje nga zbulimet me interesante te mjeksis moderne eshte se perdorimi i deodoranteve eshte nje faktor i rrezikshem per paraqitjen e kancerit te gjirit e sidomos nese perdoren menjher pas rrojes.