PDA

Versioni Origjinal : Tekste te ndryshme kengesh shqiptare!Faqe : [1] 2

Qershija
20-08-2004, 08:45
Perjetsisht Miku Yt - The Dreams


Si vegim, syte e tu i shikoj
Nje zhgenjim, jo nuk mund ta pranoj
Miku yt do te mbetem deri ne perjet'si
Malli le te na djege
‚?¶per nje puthje te brishte

Si kristal, loti ne syte e mi
Do ndricoje deri ne pafund'si
Si nje yll do tretem
Te me shohesh dhe ti
Dhe me driten e henes
Ne mes endrrash do te vi

Ketu ne qiell, si nje yll do te mbetem
Dhe nese me harron ateher' do te tretem
Mikun me te mire mua do te me kesh
Premtimin e harruar serisht do ta rigjesh

Motivi kenges sime gjithmone do te jesh ti
Ritmi eshte ndjenja, e imja fantazi
Nje histori ekstreme me ty kam perjetuar
Afshin me rrenqethes trupi yt e ka krijuar

Hej, hej, hej mikesha ime
Harroje ti harroje, harroje dashurine time
Harroji ti rrugicat ku kemi kaluar
Te strukur nga frika me shume te dashuruar
...te dashuruar
(kori) Jo, joo
...te dashuruar
Nen nje cader rrime te turbulluar...
Nje rruge per te kerkuar
Nje mendim per te harruar
Nje varrim per te shijuar

(perseritet nga fillimi)

Si kristal, loti ne syte e mi
Do ndricoje deri ne pafund'si
Si nje yll do tretem
Te me shohesh dhe ti
Dhe me driten e henes
Ne mes endrrash do te vi

Si vegim, syte e tu i shikoj
Nje zhgenjim, jo nuk mund ta pranoj
Miku yt do te mbetem deri ne perjet'si
Malli le te na djege
‚?¶per nje puthje te brishte

Si kristal, loti ne syte e mi
Do ndricoje deri ne pafund'si
Si nje yll do tretem
Te me shohesh dhe ti
Dhe me driten e henes
Ne mes endrrash do te vi

Qershija
20-08-2004, 08:45
Aleksander Gjoka - Dite Dimri

Ne jeten time
Ka qene nje cast
Kur une per ty pata nevoje
Jo per te tuat gjeste, fjale
Por ti prane meje me qendroje.

(refren)
E kunderta ndodhi ti ike larg
Ato dite dimri te jetes time
Gjithmone gezimet i ndanim bashke
Perse me ike, me braktise?

(perseritet 2 here)

Qershija
20-08-2004, 08:49
IMAGINE OF YOU - ANJEZA SHAHINI


How strange the feeling in your soul
When love invades your very being
Another "me" or so I'm told
And life takes on another meaning.

Day after day, I go through the motions,
Stumbling my way, life is a blur
Slave of my love, of my emotions
You're in my eyes, you're in my heart

One kiss, one heartbeat, in time,
a kiss, the moment, is mine.
I close my eyes, I breathe
I'm Queen of the world of Make Believe!!

You make me feel, a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy,
You make me feel the image of you.
Choir: You make me feel
Soloist: a little crazy
Choir: You make me see
Soloist: Your tears are true
Choir: You make me feel
Soloist: Image of you

I know it's just a dream
I feel, l love, this life

Qershija
20-08-2004, 23:56
Djemte e detit - Jo tani


Zgjata une doren te prekja ty
Shikimi zbehur qe mbulon syte
Mbi trup te lagur dora u ngri
Mbi sy te mbyllur loti u shkri

Jo tani o zot jo tani
Shpirtin tim jo mos me merr ti
Ne gjume me klithma lot
Theras per ty

Jo tani jo, jo tani jo.. jo mos ik !


Dikur ti qeshje me lotet e mi
Kur supet kthenin qaje dhe ti
Aromen tende e perseris shpirt
Dhe si i cmendur cirrem pa ty

Qershija
22-08-2004, 00:15
Elita 5 - E urrej shiun

Ne kitare teli i keputur
Ndali kengen me te bukur
Por s'e ndali
Shiun ne kete qytet


Ku je buza e paputhur
Dashuria ime e humbur
N'mes te rruges
Une po lagem vet.


I harruar si nje leter e djegur
Ne kete rruge
pa adrese kam mbetur

E urrej shiun kur bie
Se nje here ma fiku
Nje zjarr,
Nje zjarr dashurie

I urrej lotet e mij
Vetem se i ngjajne shiut
Qe me ndau nga ti


Dashuria qe ish dikur
Mbet kornize pa pikture
Qe askund nuk e shoh ne mur
I harruar


E urrej shiun kur bie
Se nje here ma fiku
Nje zjarr,
Nje zjarr dashurie.


Ti ndoshta ishe nje rrufe
Qe erdhe shpejte
Dhe ku shkove nuk e dita
As se dij
Por kengen dhe shpresen
I le te treten
Neper shi.

Qershija
22-08-2004, 00:17
Francesk Radi dhe Marisa Ikonomi - Telefonate zemrashSot ke ditelindjen bija ime
por une jam larg e nuk vij dot
Ne cast me celin plot kujtime
c te them me pare ne telefon

Kujtoj me mall diten kur linde
castin kur vura emrin tend
une te quajta Saranda,
sa ty i bukur eshte ky vend
sa ky qytet te rrosh ti Sara
lotet si deti Jon.

Tani qe flas me ty o babi
ne duar mbaj fotografin
bashke me ne eshte edhe mami
me puth ajo me puth dhe ti

Zerin degjoj ne telefon,
dhe si me duket nuk e di
prap me puth, me perqafon
tamam si ktu ne fotografi
kur ta mbyllesh telefonin
une do te degjoj perseri.

A mund ta shuajme diellin e zjarrte
A mund te shterrim nje oqean
Ashtu nuk treten ndjenjat e tyre
le te jene sado larg.

Nje dite do kthehem perseri
dhe bashke do te jemi ne te tre
do te bejme fotografi
me ngjyra malli nuk do te jete.
Nje premtim do bejne syte
ndarje me asnjehere

Qershija
22-08-2004, 00:18
Redon Makashi - Dikur Luaja me ndjenjen e saj

Mbizoteronte nje qetesi
ne kete nate gjithcka pushonte
kisha shume nevoje per te
Ne ato caste me mungonte

Ne keto rruget pa njeri
ku asgje nuk ekzistonte
m'u kujtua ajo vajze
zeri i saj kur me thonte
Te dua shume, mos me ler vetem
kam shume frike te rri pa ty
eshte bote e eger.

Dhe pastaj me perqafonte
dhe pas vetes me pushtonte
e ndjeja doren e saj
gjithe trupin ma pershkonte
e nje bote tjeter na priste me pas

I kam ndermend lotet e saj
dashuronte si e cmendur, si e marre
Nuk mundem ta imagjinoj
se ty t'kam humbur vertet
dikur une luaja me ndjenjen e saj
e sot e vuaj vete

Me duket se asnjehere
s'do dashuroj me kaq fort
e jane kujtimet qe me shkaterrojne
Nuk mund nuk mundem ta imagjinoj
se ty t'kam humbur vertet
dikur une luaja me ndjenjen e saj
tani e vuaj vete.

Qershija
22-08-2004, 00:20
Rovena Dilo - Ante i tokes time


Mjaft, se pash me pash
I rrashe botes qark
Un vetem me veten
Shtegtar i ngrate
Bota me josh si magji
Por dua te kthej nga vije.

Se shpesh e me shpesh
Ndjej qe malli me mbyt
Se dua pak ajer
Te ngopem me fryme
cdo nate ne gjume shof shtepine
Ne pragun e saj
T'shlodh trupin tim

Ante i tokes sime
Atdhe, t'prek dhe jam perendi
Po kam vec nje zemer
Po deshe ti do rilind per ty, Ante

Ante i tokes time
Atdhe te prek dhe jam perendi
Po tek ti kam zemren
Rrenjet tek ti
Kur te shoh rilind, Ante

Qershija
22-08-2004, 00:22
Ardit Gjebrea - KUR TE JESH MERZITUR SHUME


Ketu s' do te jem, do jem larguar;
Ne toke i tretur si te tjeret,
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret.

Dhe neper udhet ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thate,
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate.

Ti do trishtohesh atehere,
Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
Dhe, kur ne xham te fryje ere,
Do qash me eren dalengadale.

Po kur te jesh merzitur shume.
Ne raft te librave kerkome,
Atje do te jem i fshehur une,
Ne ndonje varg a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si nje blerim pas nje rrekeje.

Qershija
22-08-2004, 00:24
Ik - Jonida Maliqi

Ik, vetem ik
merr me vete edhe hijen qe le pas

Ik, vetem ik
zeri yt ne mendjen time do humbase

Ik, vetem ik
dhe nga ankthi i perhershem do shpetoj

Ik, vetem ik
syte e tu nga syte e mi do ti largoj

Qielli do te hapet
edhe nata do te zbrazet
jeta do te marre nje kuptim

Zemra me nuk falet,
edhe hapi yt do ndalet

Ik me naten ti e mos u kthe
Ik nga endrra ime aty nuk je
Qielli yt do jete gjithmone me re
Merr me vete fjalet qe s'me the.


Ik ti ik ti ik
vetem ik ti ik ti ik

Ik, vetem ik
dhe nga ankthi i perhershem do shpetoj

Ik, vetem ik
syte e tu nga syte e mi do ti largoj.

Zemra me nuk falet,
edhe hapi yt do ndalet

Qershija
22-08-2004, 00:26
Alberie Hadergjonaj - KitaraLuaj luaj luaj me kitare
Luaj luaj luaj me kitare
Luaj luaj luaj me kitare
Kitare e dashur mos u ndal

Kendoj per ty zemra ime
Me dhimbje, me shprese dhe me lot
Syrit te kalter si deti
Te embla, te zeza dhe plot

Ylli dhe dielli kendojne
Kur ti fle e zgjohesh cdo dite
Dhe une me kitare qe rri zgjuar
Krijoj melodi vec per ty

(refren)
Luaj luaj me kitare
Ne sy, ne mend une ty te mbaj
Puthje e nxehte, puthje e bardhe
Buzet e tij enderr e zjarrte

Luaj luaj luaj me kitare
Kitare e dashur mos u ndal
Kendoj me ty, jetoj me ty
Vullkan e jotja melodi

I dashur ti a me degjon
A se kupton se me mungon
Kitares sime jepi shprese
Pa shpirtin tend ajo do vdese
Por zemra ime eshte si det
Me dallge dallge shkumezon
Luaj luaj luaj luaj
Kitara ime ndizet zjarr

Luaj luaj luaj me kitare
Luaj luaj luaj me kitare
Luaj luaj luaj me kitare
Kitare e dashur mos u ndal

Henes se arte ju perula
Ne qofte se me do me ndihmo
Me merr ti ne krahet e tua
Me shtrengo, me shtrengo henezo

Nje puthje e gjate me rrembeu
Kitare te lutem pusho
O zot erdh' dashuria
Me shtrengo, me shtrengo henezo

Qershija
22-08-2004, 00:30
Ti e vrave dashurine - ELITA 5

Me kot ... ti kerkon meshire
Dhe pse ... vishesh me te bardha
Shpirti im me kot shtegtin ... nuk je prap ... ajo e para
Shpirti im me kot shtegtin ... nuk je prap ... ajo e para
Tash vjen ... edhe ti me lutesh
Kerkon ... falje hic pa turp
Nuk e di ku merr guximin ... qe serish ... kthehesh tek une

Se ti e vrave dashurine ... edhe shkove pas nje hori
Paqe mes nesh s'mund te shtine
As ushtaret e Unproforit
Se ti e vrave dashurine ... edhe shkove pas nje hori
Paqe mes nesh s'mund te shtine
As ushtaret e Unproforit

Sot ti ... ndjenjat tua i nxorre
Mall pa vlere ... ne treg te zi
Dashuria humb kuptimin ... kur hin zemra ... n'llogari
Jo Jo ... nuk po ti dua
Flokt e rene ... ti shoh ne sy
Se ka vjaza plot Tetova (Tirana) ... e nuk mbahet ... vec me ty
Se ti e vrave dashurine
Edhe shkove pas nje hori
Paqe mes nesh s'mund te shtine
As ushtaret e Unproforit
Se ti e vrave dashruine
Edhe shkove pas nje hori
Paqe mes nesh s'mund te shtine
As ushtaret e Unproforit ...

Qershija
22-08-2004, 00:35
Mira Konci - Fjalet magjike
Ku ti gjej dy fjale magjike
Boten ta ndryshoj

Ku ti gjej dy fjale magjike
Boten ta ndryshoj
Ta mbush qiellin plot me yje
Jeten ta shijoj

Kjo bote kerkon nje rrotullim
Dhe dita sot do marre tjeter kuptim
cdo zemer thote nje tmerr trishtim
Se njerezit enderrojne per shume gezim

Si t'ju lutem perendive asnjeri s'ma thote
Sa i trembem nje intrige dashuri dhe lot

Sa shume e ndiej kur prane e prane te heshtur
Zemra dridhet ai thote
Do ishte bote edhe parajse
Kur njerezit do ankoheshin pa faj

Poshte shikoj ne trotuar
Lamtumire as nuk na thane
Zot i madh i gjithesise
Mos na braktis

(refren)
Kerkoj dy fjale dhe boten e leviz
Ndaj nuk jam e qete derisa ti gjej
Trokas, torkas dhe qielli u hap vete
S'ishte aq e thjeshte dashuri e shkrete
(2 here)

Si t'ju lutem perendive asnjeri s'ma thote
Sa i trembem nje intrige dashuri dhe lote

Sa shume e ndiej kur prane e prane te heshtur
Zemra dridhet ai thote
Do ishte bote edhe parajse
Kur njerezit do ankoheshin pa faj

Poshte shikoj ne trotuar
Lamtumire as nuk na thane
Zot i madh i gjithesise
Mos na braktis

Qershija
22-08-2004, 00:37
Maraku i shkrete - Kenge populloreKur kalon rrugen me naze si lule zambak
nalu pak e hidhma synin se kam zane marak
kur kalon rruges time e me pershendet,
m'i fal jetes kaq gezime, je dashnia vete.

Ky marak, maraku i shkrete
nuk ma len zemren e qete
dashunine qe kam per ty
nuk e ndrroj per keta dy sy

Une e di cfare ke ne zemer ma thone ata sy.
Lule je, lule ke emrin, lumi une per ty
kur kalon ti rruges sime e me pershendet,
mi fal jetes kaq gezime, je dashnia vete

Ky marak, maraku i shkrete
nuk ma len zemren e qete
dashunine qe kam per ty
nuk e ndrroj per keta dy sy

Qershija
22-08-2004, 00:42
Lulja e Majit - Ferdinant Bjanku

Nje dit t'bukur majit ty t'hetova
msheh ner gema t'shpeshta ne nji lule
Dhe me vujtje t'zemres te kundrova
deri sa nji dit ne dor ti mu perule

Por tash je per mu e s'ke ma vlere
se flet tuja ma per mu s'kan ere
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
por je lulja e zemres time t'vajit
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
por je lulja e zemres time t'vajit

Ishe ti ma e mira ne te t'jera
vjollc e bukur mbushun plot me ngjyra
se flet t'uja t'bukra i merr era
Pse kaq shpejt pranver te ka ardh ftyra

Por tash je per mu s'ke ma vlere
se flet tuja ma per mu s'kan ere
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
por je lulja e zemres time t'vajit
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
Ti je lulja e zemres time t'vajit..

Qershija
22-08-2004, 01:20
Shqipe Abazi - Kengen qe ta kendova
Degjoje kete kenge
qe une po e kendoj
Qe zemra po me digjet flake
e syte me lotojne
Ti e humbe dhe e vrave
tonen dashuri
Dhe per kete tradheti fajtor je ti
Ne fillim te tregova
qe pa mua s'mundesh te jetosh
e tashe eshte shume vone qe ta kuptosh

S'ishte hera e pare
qe m'tradhetove
s'ishte hera e pare qe m'lendove
por kjo do t'jete hera e fundit
qe dhimbje m'shkaktove

Kur ta kujtosh ti diten
qe u njohe me mua
Do t'cmendesh nga gezimi
por vone e ke kuptuar
Kur ta kujtosh ndarjen me mua
vehten do ta mallkosh
Para meje do t'perkulesh
por cdo gje eshte e kot
Ti zemren mua ma theve
por vone e kuptove
qe s'bashku me mua
dhe vehten lendove
S'ishte hera e pare
qe m'tradhetove
s'ishte hera e pare qe m'lendove
por kjo do te jete hera e fundit
qe dhimbje m'shkaktove

S'ishte hera e pare
qe m'tradhetove
s'ishte hera e pare qe m'lendove
por kjo do te jete hera e fundit
qe dhimbje m'shkaktove

Qershija
22-08-2004, 01:22
Anjeza Shahini - Dua te behem imazhi ytKur vjen ne shpirt nje dashuri
Sa e cuditcme duket vetja
E ndjehesh krejt tjeter njeri
E sa e shtrenjte te duket jeta

E ndjehesh tjeter njeri
E shtrenjte te duket jeta
Kjo ndjenje si nje magji
Sa larg nga e verteta, aha...

Kaloj ne rruge shpesh e hutuar
Me shikojne dy hapa larg
Si cdo njeri i dashuruar
Ne sy mbaj vec nje imazh

Me puth sa here kerko ooj
E ndjej ne cast nje mall
I mbyll dy syte harro ooj
Jam mbretereshe si ne perralle

Dua te behem paksa e krisur
Dua te behem me lot ne sy
Dua a te behem e gjum i prishur
Dua te behem imazhi yt

Dua te behem paksa e krisur
Dua te behem me lot ne sy
Dua a te behem e gjum i prishur
Dua te behem imazhi yt

(Dua te behem) paksa e krisur
(Dua te behem) me lot ne sy
(Dua te behem) imazhi yt

E ndjehesh tjeter njeri
E shtrenjte te duket jeta
E ndjehesh tjeter njeri

Qershija
22-08-2004, 01:24
Eranda Libohova - Vetem 5 minuta

E bukur,simpatike je
te gjitha ti i ke
plotesoma deshiren
vetem nje here

Miss te quajne ne shkolle
e dime edhe ne
nuk eshte kompliment
por gje e vertete

Ty cdokush,te deshiron,
per ty cdokush,enderron

Vetem pese minuta
dhe jo me shume
plotesoma deshiren
te jesh me mu
jeta kalon si nje
lum i shpejte
plotesoma deshiren
ndonjehere.

Qershija
22-08-2004, 01:26
Une ai, ti, ajo - Pirro Cako


Ja, ra mbremja. Ti s'je me.
Ku ke shkuar? Une s'e di.
Ne u prishem per hicgje,
edhe gjate do mbajme meri.

Do harrohen telefonat,
neper pellgje syte do na thahen.
Si prelud do bjere nga qielli,
nje debore... kristal i bardhe.


Dhe keshtu, gjersa nje dite,
te na thote jeta ne: Harro!
Do te mbesim anonim,
do te jemi ne peremra,
Une "Ai" dhe ti "Ajo".

Mbi ne ra ndarja si nje debore,
mbuloi gjithcka,puthjet dhe fjalet.
Dhe vitet shkuan dalngadale,
ujrat u ndoten, lumejte u thane.

Por, qaraman, jo, s'do te behemi,
se na u thye endrra ty dhe mua.
Ndonje dite neper bote,
syte tane kur te takohen,
s'do te kete urrejtje brenda.

Qershija
22-08-2004, 01:28
Asgje sikur dielli - Mendoja cdo gje merr fund pa tyValle eshte e mundur
Me kalon prane si nje cope akull
Nuk mund nje puthje ta kujtoj
Ishe ti ajo, duket me behet
Nuk di cfare kam sot

Ledhatimet athua ishin
Dhe ajo enderr
Nje sheti s'me bie mend
Sa je larg nga une, sa afer ishim
Te premtoja mrekulli
I marri thosha cdo gje merr fund pa ty

Nje grimce ti nje grimce une
Keshtu fati e do kete pune
Kthehem rrotull ndonjehere
c'kane keta njerez shikojne n'qiell

Qershija
22-08-2004, 01:30
Dielli - Luljeta Kuraja

Ti me thua nuk eshte vone,
cdo gje tenden ti ma dhuron,
une nguroje edhe pse s'e di,
a eshte vertete kjo kohe per dashuri,
Ne jeten time perplot hare,
nuk e di vend a ke..

Dielli qe praron,
te gjitha enderrat mua m'i gjalleron,
dhe era lehte qe fryn,
drejt teje me shtyn..
Dielli qe praron,
te gjitha enderrat mua m'i gjalleron,
dhe hena me kupton,
sa e lumtura jam..

Prap me thua nuk eshte vone,
cdo gje tenden ti ma dhuron,
por zemra ime eshte n'gjithesi,
ende s'kam une kohe per dashuri,
Ne zemren time perplot hare,
nuk e di vend a ke...

Dielli qe praron,
te gjitha enderrat mua m'i gjalleron,
dhe era lehte qe fryn,
drejt teje me shtyn..
Dielli qe praron,
te gjitha enderrat mua m'i gjalleron,
dhe hena me kupton,
sa e lumtur jam..

Qershija
22-08-2004, 01:33
Shemi - Xhamadani


Kam nji lot m'pikon si ar
se me shekuj jam shqiptar
e kur malet mi mloj bora
per liri kenges ja mora
e kur malet mi mloj bora
per liri kenges ja mora

Xhamadani vija vija
Eshte Kosova, eshte Shqiperia
Rreh si zemer qiftelija
Sa e madhe eshte Shqiptaria

Eshte nje qiell qe na bashkon
eshte nje troll qe na burrnon
eshte nje gjuh qe flasim tane
dhe nje toke qe e therrasim nane
eshte nje gjuh qe flasim tane
dhe nje toke qe e therrasim nane

Xhamadani vija vija
Eshte Kosova ooo eshte Shqiperia
Rreh si zemer qiftelija
Sa e madhe eshte Shqiptaria

Qershija
22-08-2004, 01:35
Leonora Jakupi - Oj Lulije


A te kujtohet zemer
nata jone e pare
nje cupez e njome,
nje djale beqare
me zerin pershperites,
ti ma the nje fjale
per mua hyjneshe
zoti te ka fale.

Dhomen tone e ngrohte
dashuria e pare
nuk qanim koken ne
per dimer dhe acare
heshtas me pak fjale
zemren ma ngushtove
nje kenge per jete
lehtas ma kendove

Oj Lulije, moj bukurije
boll m'shetite moj n'hije n'hije
Oj Lulije moj pllum i bardhe
boll m'shetite o moj n'dardh m'dardhe
O Pellumbo djal i ri
je i imi dhe te mbaj ne gji
O Pellumbo djal i ri
je i imi dhe te mbaj ne gji

A te kujtohet zemer
nata jone e pare
nje cupez e njome,
nje djale beqare
me zerin pershperites,
ti ma the nje fjale
per mua hyjneshe
zoti te ka fale.

Dhomen tone e ngrohte
dashuria e pare
nuk qanim koken ne
per dimer dhe acare
heshtas me pak fjale
zemren ma ngushtove
nje kenge per jete
lehtas ma kendove

Oj Lulije moj bukurije
boll m'shetite moj n'hije n'hije
Oj Lulije moj pllum i bardhe
boll m'shetite moj n'dardh m'dardhe
O Pellumbo djal i ri
je i imi dhe te mbaj ne gji
O Pellumbo djal i ri
je i imi dhe te mbaj ne gji

Qershija
22-08-2004, 01:38
Pirro Cako Dhe Redon Makashi - Falja Njerit Dashurine


Une per ty i brodha rruget
pafund ne Tirane,
kujt t'ia fal ti perkedheljet
dhe puthjet kete nate,
Dalengadale po shuhen dritat ne bulevard
Shirat nisen prap
Zogjte po ikin
dhe une mbeta si nje endacak.

Sa cudi kur ti me thua
ne zemer te kam,
une e ndjej ti e ben enkas
me shprese kot me mban
dhe pastaj serish largohesh
dhe syte me ul, mallin te ma shtosh
po aty mbyllem thelle ne vete
qytetit s'dal dot.

(Refreni)
Mos na bej aq shume te vuaj
hape zemren dhe na thuaj
cilin do me shume nga ne
me brengen e shpirtit mos na le
falja njerit dashurin
kurse tjetrit deshperimin
dhimbjen kush nuk e provoj
zemra ime ne kete bote

Humbem ne qe s'po te shohim
dhe bliret jane thare
jo nuk varen bulevarded,
aty rreshtin qajne,
I mungojne dite ketij qyteti ne cdo skaj
dhe cdo second hyri dimri perseri
dhe zemrat u ftohen.


Falja njerit dashurin
kurse tjetrit deshperimin
dhimbjen kush nuk e provoj
zemra ime ne kte bote.

Dhimbjen kush nuk e provoj
ne kete bote.

Qershija
22-08-2004, 01:42
Sabri Fejzullahu - Pranvera ne PrishtineA t'kujtohet dite e pare,
shi kur binte ne Prishtine?
Une e ti si dy keng'tare
peshperitnim per dashurine!

Une te doja, ti me doje
lugut t'gjelber te Germise;
Yj't e qiellit na benin roje
e lisat gjelb'ronin prej lakmise!

(Ref)
S'harrohet dashuri' e pare
kur pranvera ishte ne Prishtine!
Une e ti si dy kengetare
thurnim vargje per ardhmerine!

Qershija
22-08-2004, 01:48
Adelina Ismaili - Lavdi, Ushtari Im


Ku e kam Nene Ushtarin time
Qe qfafoj ne ata agim
Pushk e ti preku barkin time
N'bark u rrit nje jetim

Ku e kam moj nano ku
Xhenazen dua tja puth
Plumbin n'ball me ja urue
Kengen tone me ja kendu

Merrem zot oo veq nje here
Tja prek doren si nga her
E me kthe mu prap te Jetimi
Ti tregoj per Baben trim

Oh moj Nane sa i gjan djali
Eh Ai nuk e shef dot nga varri
Gjaku i ti u behte flamur
Se Kosova se harron kurr

Mallkoj veten qe s'jam shku
Bashk me te une me luftu
Shpirt ka dhen e se kam pa
Athu vorrin ku e ka

Merrem zot oo veq nje here
tja prek doren si nga here
E me kthe prap mua te Jetimi
Ti tregoj per baben trim

Qershija
22-08-2004, 01:50
Eda Zari - Amazing Age
Nga dita qene u pame
dua te te them dy fjale
nje gje me ka munduar
zemra kurre nuk ka guxuar

Eshte koha te ta them
zemra ime nuk genjen
lerme prane teje te jetoj
njeri- tejtrin ta shijojme

Dije pa ty nuk merrihet
mos me ler te perpelitem
po thahem e po digjem
si e verdha kashte ne diell

Jo nuk di si te ta them
si vullkan tani po ziej
eja vale me mbulo
lagme buzen me fresko

Sa enderroja ty te shijoja
Sa enderroja te shoh kur fle
sa enderroja te lumturoja
sa enderroja, thelle ne shpirt
thelle e me thelle ty te ndjej

Te jetoj te jetoj
te jetoj te shijoj bashke me ty.

Qershija
22-08-2004, 01:52
Eda Zari - Age of Statement

Nuk e di sa do te jetoj
Nuk e di sa kam jetuar
Por me shpresen do te rroj
Se kam lindur e bekuar

Shoh se fatet s'jane njesoj
Edhe sot e asaj dite
Pse ky "Regull " egziston
Shume pak caste lumturie

Oooooooh AAAAaah!

Kur te plakesh kur te thinjesh
Dhe kur rrudhat te stolisin
Ti serisht do te kujtosh
Se fatet s'u ndane njesoj

Jeta ime shume provoj
Hidherime dhe gezime
E pa tundur do te qendroj
Vete do te caj !
Me "Shpaten Time"

Sa do te jetoj ?
Sa do te jetoj !
Sa do te jetoj ?!

Si ta therrasesh Jeten
Ashtu ty te vjen
Jo !
Kurre te mos ndalesh
Kurre mos u kthe - Jo!

Qershija
22-08-2004, 01:55
Sabri Fejzullahu - Burimi i loteve
Kjo eshte kenge e jetes sime
ndoshta dhe e fundit
o vashe per ty, o vashe per ty
Kjo eshte kenge e jetes sime
por nuk eshte fundi i kengeve te mia
dashurise sime per ty
ka dicka ne gjoksin tone
qe asnjeri rehat se le
ka dikush larte atje qe t'gjitha i di
e te gjitha i sheh
O burimi i loteve te mi
si t'ja beje me dhembjen time
t'vjeter se di

Kjo eshte kenge e jetes sime
ndoshta dhe e fundit
per dashurine, o per dashurine
kjo eshte kenge e jetes sime
zemra ime e vuajtur me nuk beson
nuk beson ne mrekulli
Ndale fluturimin o kujtim i imi
se forte po dhemb
se ky shpirt i tille ka lindur
krenarine ti mos ja shemb
O burimi i loteve te mi
si t'ja beje me dhembjen time
t'vjeter se di

Qershija
22-08-2004, 01:56
A kane uje ato burime - PopulloreA kane uje ato burime
Ti moj buzekarafilja ime
Ti moj buzekarafilja ime
eeeeeee aman amane
o per belin e per koken tende
aman amaneeee

Nem cik uje me buze te buceles
Ti moj vajza e Tepelenes
Ti moj vajza e Tepelenes
oooo aman amane o per belin e
per koken tende aman amane

Kujt ja ben moj ato naze
ja ben djalit moj me shapraze
ja ben djalit moj me shapraze eeeeeeeeee
aman amane o per belin e per koken tende
aman amane oooeeeeeeeeeee

Qershija
22-08-2004, 01:59
Vera Oruqaj - Me do apo s'me do
Ti loz e qesh me mua si nje femi',
ti ndez ne zemren time nje zjarre te ri,
nje zjarr qe mua shpirtin ma shqet'son.
C'ke, vash, qe me ngacmon?

Je nje Cupe, plot lajka ke,
moj e bukura capkene je.
me shikim e fjales mos me mundo,
m'thuaj m'do apo s'me do

Me syte qe shkelqejne, ti me shiko!
O cfar' shikime t'embla ti me dhuro!
Nje nat' te mos me shhesh, ti me kerkon,
sikur me dashuron.

Dit' e nat' pran' meje, qendro,
te te puth kush ti mos lejo.
Me shikim' e fjale mos me mundo,
m'thuaj m'do apo s'me do.

Aaaaaaaa aaaaaa Aaaaaa Aaaaaa
M'thuaj me do apo s'me do

Te dua! Por mos trego!

Qershija
22-08-2004, 02:02
Degjoje kengen time - Popullore


E kujtova perseri
koh'n e bukur qe kaloi,
e ne zemer nje shkendi',
thell' ne zemer c'me lendoi.

Para syve si n'vegim
me kaluan ato dit'
e n'ket cast me permallim,
plot me lot m'u mbushen syte

Kujtoj t'emblen ledhati,
fjal't e tua gjithe gaz,
e prandaj me melodi,
un' nga larg ty po te flas.

Eja si ne vasheri
me guxim ti qendrom' pran',
nat' e fsheht' e kaq qet'si,
atje askush nuk na ndan'.

Jo, me kot un' s'te mendoj,
dashuria s'shuhet me,
degjo kengen qe t'kendoj
dhe atehere do m'besosh.

Mos shiko kohen qe shkoi,
flok't e tu(a) ngjyre ar,
vec kjo zemer te kerkon,
se prej saj ti nuk je ndar'.

Qershija
22-08-2004, 02:04
Liljana Cavolli - Mendonja


Mendonja, (s')te donja
me zemer si te vegjlit kaq shume
te shihja per cdo nate dhe ne gjume,
mendonja, mendonja.

Kur ishe larg meje,
kujtimi yt o vash', ma ndezte gjine
dhe malli se c'ma shtonte dashurine
per shoqen e dashur.

Te desha, te dua ashtu si kurr' ne jet' s'kam dashuruar
e dashur, per mua je shok i mir' dhe krah i fort' mbi dhe.
Degjoje, degjoje se si bucet per ty sot kenga ime
per ty qe i fal k'saj zemre vec gezime, degjoje degjoje.

Me shpirtin e paster,
per mua vetem ti je e vertet',
qe sjell pran' meje gazin qe dha jeta,
o shoqe e dashur.

E vitet do shkojne,
te vegjlit do ta mbushin shtepine
e thirje do te degjojne per dashurine,
per jeten e lumtur.

Te desha, te dua ashtu si kurr' ne jet' s'kam dashuruar
e dashur, per mua je shok i mir' dhe krah i fort' mbi dhe.
Degjoje, degjoje se si bucet per ty sot kenga ime
per ty qe i fal k'saj zemre vec gezime, degjoje degjoje.

Qershija
22-08-2004, 02:07
Eliza Hoxha - Pendimi


Nje pike loti rrodhi
fshehtas mbi faqen time
cdo gje perfundoi
edhe kjo loje mbeti n'kujtime
Me the fjale te embla
enderrat mbi zbukurove
e larg syve t'mije beje dredhi
shume rende gabove

Me fal, me fal
kot e ke cdo fjale
te lutem me degjo
nuk dua jo
vec ty te kam
une e marre nuk jam
me fal kete gabim
s'ka me kthim
Nuk me duhet pendimi yt asgje
Nuk dua te t'shohe me
Lumturine pa ty do ta gjej
Qetesine perseri do ta ndjej

S'me duhet jo

Ndoshta ke menduar
qe prape do te te kthehem
ndjenjat luftoj kur kam nevoj
dhe shume mire ndjehem
vetem ke enderruar
qe mundesh te me mashtrosh
Veten mashtrove dhe kuptove
S'mund te me lendosh

Me fal, me fal
kot e ke cdo fjale
te lutem me degjo
nuk dua jo
vec ty te kam
une e marre nuk jam
me fal kete gabim
s'ka me kthim
Nuk me duhet pendimi yt asgje
Nuk dua te t'shohe me
Lumturine pa ty do ta gjej
Qetesine perseri do ta ndjej

S'me duhet jo

Qershija
22-08-2004, 02:10
Eliza Hoxha - KthehuE kerkoj fytyren tende
t'kem prane vetes mu si kur atehere
I kerkoj buzet e tua
ti kam afer vec edhe njehere
I kerkoj une syte e shkruar
t'me percjellin si dikur nga pas
E kerkoj dhe doren tende
t'me ledhatoj pa ndalur ne cdo cast
kthehu prape ne enderrat e mija
kthuhu ti ashtu si dikur
kthema prape vec edhe njehere ti mua lumturine
s'do te le me kurre

Kerkoj qe koha te ec prapa
te me sjell edhe njehere tek ti
Te filloj prape nga e para
te vertet ta beje kete fantazi
kthehu prape ne enderrat e mija
kthuhu ti ashtu si dikur
kthema prape vec edhe njehere ti mua lumturine
s'do te le me kurre

Qershija
22-08-2004, 02:15
Eranda Libohova - Nate ,o ereNuk fryn me ere
e nxehte do te jete kjo vere
filloj te ndjej largimin
dallget degjoj
merzitjen e harroj
sot une filloj udhetimin
udhetoj ngadale
qendrojme duart lart
nis une te kendoj

O nate ,o ere
dua te jem atje oo
o nate o ere
mos me genje kete here
mos me genje kete here

Nuk fryn me ere
e nxehte do jete kjo vere
filloj te ndjej largimin
Qielli me re dicka s me le te fle
pa ze une pyes kush je ti
afrohem ngadale,qendroj me duart lart
prape nis te kendoj

Qershija
22-08-2004, 02:18
Irma Libohova - Oroskop '92

Fatin tim un'e degjoja,
Cdo mengjes ne horoskop,
Dhe qiellin lart me kot veshtroja,
Anje yll s'gjeja dot.
Shenja ime ishte lart,
E zhdukur
E kerkoja neper nate,
Kish humbur
anje gje nuk kisha
Vec endrra te brishta vajze.
Shpesh un' them me veten time
Jo s'kam fat ne horoskop,
A mos esht faj i nje ditelindje
Nuk e di, mbase po
E shkruar esht' ne yllesi
Ndaj trishtimin tutje un' e hodha
Dhe e lumtur do t'jem
Ndoshta nje dit' do t'ndizet,
Vall sekretin e kam
Tek zoti i madh ne Yje.
Horoskopin degjojm,
Horoskopin degjojm,
Ora tete pa pese fatin tone kerkojm
Edhe pse tjetra vjen
Ne kaluam me shpejt
Ne tek ty shpresojm
Ne tek ty shpresojm
Koha iken gjithcka
Pse s'ma thua ne sy
Horoskopi yn 92'
Na ra na na na na...
Horoskopin degjojm,
Horoskopin degjojm,
Ora tete pa pese fatin tone kerkojm
Edhe pse tjetra vjen
Ne kaluam me shpejt
Ne tek ty shpresojm
Ne tek ty shpresojm
Edhe pse cdo njeri
Neser valle si do te jete
Nuk esht' me sekret..

Qershija
22-08-2004, 02:19
Mirupafshim - Ganimete Abazi
Fryme marr,e nuk jam gjalle
vyshkem si gjethi i mekur
shume kam qare per ty me mall
une ne shpirt jam e vdekur.
Thone e fundit shpresa vdes
shprese me nuk ka ne mua
ndjenje e njejte cdo mengjes
nuk te kam ty qe te dua.
Mirupafshim ne Kosoven e lire
me the para shume vitesh
ne kurbet kur shkove
lulet tu thafshin,
krushqit mi ke ngrire
me harrove ,tjetren e martove

Qershija
22-08-2004, 02:20
Alma Bektashi - Eja tiKete nate patjeter ty te dua
te shohe syte e tu floket e tua
dhe te them e qete ku ishe ti
te ti preke duart me duar
dhe te them sa shume me ke munguar
kush e di sa vite, kush e di
te te them une eja eja ti
jo nuk ishte era, por ishe ti
Dhe te theras ku je ti eja
eja me shpejt me shpejt se era
Ende i ndjej prekjet e tua
eja ti eja, eja ti
Zemra nuk fle ajo rri zgjuar
sa shume asaj i ke munguar
si te ta them te dua eja
eja ti eja, eja ti
Kete nate patjeter ty te dua
te shohe syte e tu floket e tua
dhe te them e qete ku ishe ti
te ti preke duart me duar
dhe te them sa shume me ke munguar
kush e di sa vite, kush e di
te te them une eja eja ti
jo nuk ishte era, por ishe ti
Dhe te theras ku je ti eja
eja me shpejt me shpejt se era
Ende i ndjej prekjet e tua
eja ti eja, eja ti
Zemra nuk fle ajo rri zgjuar
sa shume asaj i ke munguar
si te ta them te dua eja
eja ti eja, eja ti

Qershija
22-08-2004, 02:23
Kur te vdes per ty - Shqipe Kastrati


Do doja te qaja ende per ty sot
po cfare tju beje syve
qe me nuk kane me lot
Larg teje nje dite do ti mbylli kta sy
ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
o ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
Do doja te pakten n'enderr t'puthja shume
por cfare tju beje syve
qe me nuk kane gjume
Larg teje nje dite do ti mbylli kta sy
ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
o ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
Do doja te vdisja
t'me mbuloj ky dhe
po si t'shkoj ne ate bote
kur ti atje sje
Larg teje nje dite do ti mbylli kta sy
ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
o ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty
o ku do te me shkoj shpirti
kur do te vdes per ty...

Qershija
22-08-2004, 02:25
Harroje vetmine - Elita 5


Nese sonte ndihesh vetem
dhe ke frike te shohesh endrra
shuaj driten ndize zemren
do te me gjesh mua brenda
Dhe lindi kenga dashurine
qe kurre per ty s'do kete mbarim
kjo kenge perjete
ngelet kujtim
Me ty asgje nuk do te ndroj
le te me falin boten mua
cdo vajze tjeter qe e takoj
ben me teper te te dua.

Qershija
22-08-2004, 02:27
Vetem ne kemi munguar - Ardit Gjebrea

Sa kam pritur te jemi prape te dy
dhe liqeni dhe pemet jane aty,
Vetem s'jemi ata qe jemi
dhe themi ato qe themi
dhe kujtojme tek stine e vjeter
ndersa shkruajme kenge tjeter.
Edhe prape ja ku jemi ne te dy
njeri-tjetrin s'e shohim me ne sy
sa veshtire te bisedojme
se nuk dime ku t'ia fillojme
dhe kam frike te te afrohem, cudi!
E ndoshta pemet liqeni dhe bari
do te donin qe te prisnim perseri
edhe pse fjala eshte e cmuar si argjendi
por heshtja eshte flori.
E ndoshta pemet, liqeni dhe bari
do te donin te te puthja perseri
por kush nga ne do guxonte
kush nga ne do guxonte i pari,
une per vete kam frike me ndihmo edhe ti,
me ndihmo edhe ti.
Ja dhe pema ku rrinim ne te dy,
edhe emrat qe gdhendem jane aty,
aty ka mbetur qielli dhe era edhe dielli
dhe asgje nuk ka ndryshuar
vetem ne kemi munguar.
Eshte aty ku ne mbollem nje gezim,
eshte aty ku na ndau nje trishtim,
jane puthjet perqafimet
jane zenkat dhe gabimet
jane aty ashtu sic ishin, sa cudi!
Sa kam pritur te jemi prape te dy
dhe liqeni dhe pemet jane aty,
Vetem s'jemi ata qe jemi
dhe themi ato qe themi
dhe kujtojme tek stine e vjeter
ndersa shkruajme kenge tjeter.
E ndoshta pemet, liqeni dhe bari
do te donin te te puthja perseri
por kush nga ne do guxonte
kush nga ne do guxonte i pari,
une per vete kam frike me ndihmo edhe ti,
me ndihmo edhe ti.

Qershija
22-08-2004, 02:29
Deshiroj - Ermal Fejzullahu


Prape kete nate ne mendje te kam
yjet dhe hena bashke me mua jane
prape gjumi nuk me merr
kete ndjenje se kisha asnje here
Te deshiroj te kem prane
duart t'i prek e t'ledhatoj
perqafoj e shtrengoj
vertete kjo shprese me mban
sa te dua te tregoj
Nje buzeqeshje do ta gjej
tek une apo tek tinje shikim do ta rrembej
ne zemer ne thellesi
ti qesh kur te shikoj
T'afrohem une provoj
syri yt sikur me flet
nje fshehtesi duhet ta kete
Kjo nate e bukur dhe e qete
brenda ne mua po lulezon
t'lutem rri dhe mos ik
e embel endrra do te jete
kur TI ne krahun tim pushon
Nje buzeqeshje do ta gjej
tek une apo tek ti
nje shikim do ta rrembej
ne zemer ne thellesi
ti qesh kur te shikoj
T'afrohem une provoj
syri yt sikur me flet
nje fshehtesi duhet ta kete
Nje buzeqeshje do ta gjej
tek une apo tek ti
nje shikim do ta rrembej
ne zemer ne thellesi
ti qesh kur te shikoj
T'afrohem une provoj
syri yt sikur me flet
nje fshehtesi duhet ta kete

Qershija
22-08-2004, 02:38
Shi bie ne Tirane - Fitnete Tuda

Dielli humbi nen nje ledh
kur ti me the:
Eja me mua se te dua
ti vetem,eja me mua se te dua!!!

Shi bie ne Tirane
nga malli yne
edhe qielli qan
je i dehur nga pija
apo nga dashuria
ti ec...
por kembet nuk te mbajne

Shi bie ne Tirane
si nen ombrelle
ti strukesh nen nje palme
gjysma ime mbeti
rrugeve te ketij qyteti
shi bie ne Tirane

Sa shume u lagem e s'ikem
sa shume u endem e s'ikem
harruam ditet dhe vitet
a eshte kjo dashuria?

Qershija
22-08-2004, 02:40
Fustanin qe ta solla mbreme - Parashqevi Simaku


Fustanin qe ta solla mbreme,
a s'e vesh moj per hatrin tim.
Fustanin qe ta solla mbreme,
a s'e vesh moj per hatrin tim
Aman a s'e vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim,
Aman a s'e vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim
Fustanin o me lule shume,
a s'e vesh moj per hatrin tim.
Fustanin o me lule shume,
a s'e vesh moj per hatrin tim.
Aman a s'e vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim
Aman se jetim jam rriture,
me kulac moj te siture.

Qershija
26-08-2004, 06:20
Moj e mira e Besianes - Sabri FejzullahuKur kam qene une djale i ri

E si rashe ne dashuri

Nuk me ndalte shi as boreNuk kalon kjo ngrohtesi

Ende me pervelon ne gji

Prushi i zjarrit rinorUjet e Llapit nje here e kam pi

Eh me dogjen buzet e saja

Rashe ne dashuri moj bukuri e hanes

Moj e mira e BesianesS'ka durim ne djaleri

Une nuk prita asnje dite

Neser me i qova mesiteE si erdhi me duvak

Asnje here s'mu shu kjo flake

Dhe kjo jete me te me duket pakUjet e Llapit nje here e kam pi

Eh me dogjen buzet e saja

Rashe ne dashuri moj bukuri e hanes

Moj e mira e Besianes

Qershija
26-08-2004, 06:25
Sabri Fejzullahu - Fshatarja imeIshim femije te lindur ne nje stine
Fshatarja ime, mike e rinise
Jeta eshte gracke, mjaltin e ben pelim
Mbesim vecse rob te dashurise
Jeta eshte gracke, mjaltin e ben pelim
Mbesim vecse rob te dashurise
As unaze, as dasem me flamur
Thellenza ime, enderr e pashprese
Edhe pse kurre, ne nuk u prekem kurre
Ne ne shpirt, lidhem kurore e bese
Edhe pse kurre, ne nuk u prekem kurre
Ne ne shpirt, lidhem kurore e bese
Sa e bukur ish, me velle
Ate dite shiu, mu ne Maj
Isha i strukur nen ombrelle
Mysafire ne dasmen e saj
Sa e bukur ish, me velle
Beja be, se s'do te qaje
Por kot fshehesha nen ombrelle
Mua me lagte loti i saj
Edhe pse kurre, ne nuk u prekem kurre
Ne ne shpirt, lidhem kurore e bese
Edhe pse kurre, ne nuk u prekem kurre
Ne ne shpirt, lidhem kurore e bese
Sa e bukur ish, me velle
Ate dite shiu, mu ne Maj
Isha i strukur nen ombrelle
Mysafire ne dasmen e saj
Sa e bukur ish, me velle
Beja be, se s'do te qaje
Por kot fshehesha nen ombrelle
Mua me lagte loti i saj
Sa e bukur ish, me velle
Ate dite shiu, mu ne Maj
Isha i strukur nen ombrelle
Mysafire ne dasmen e saj
Sa e bukur ish, me velle
Beja be, se s'do te qaje
Por kot fshehesha nen ombrelle
Mua me lagte loti i saj

Qershija
26-08-2004, 06:30
Sabri Fejzullahu - HEJ AI DET I SYRIT TeND

Hej ai det i syrit tend

Cope e qiellit ne stuhi

Kush te pa e nuk u cmend

Cili s'ra ne dashuriHej moj zane ti bije e diellit

Lare me uje te shrire debore

Me pervelove ne mes te dimrit

Vec nje nate ndejte e shkoveI harrove trendafilat

Qe i mbolla ne kopshtin tone

Si nje hije ti ke tretur

A je gjalle a po ke vdekurShkoj tek vendi i takimit

Rreth e rotull vetem heshtje

Nje gulqim i rende trishtimei

Si pa dashur del prej mejePres pranveren te ma kthej mallin

Qe i ngrire me ka mbetur ne sy

Pres me lote mes trendafilash

Qe i mbolla bashk me ty

Qershija
26-08-2004, 06:34
Sabri Fejzullahu - Takimi


Shume vjet kaluan, qe s'ishim pare
Si ti harroje keto vrrage mbi ty
Me vje per te klithur e per te qare
Shume me mire te mos kisha sy
Mbi floke te kishte reshur bore
Rrudhat te loznin neper fytyre
Ku jane ata sy, ku ajo dore
Pse zerin, te paska tjeter ngjyre
Ti ke qene simbol i bukurise
Krijuar nga dore hyjnore
Ndaj i besoja amshueshmerise
Dhe te till te kujtoja prore
Mbi floke te kishte reshur bore
Rrudhat te loznin neper fytyre
Ku jane ata sy, ku ajo dore
Pse zerin, te paska tjeter ngjyre
Kohe e eger, kohe tinzare
Gjurme qe paska lene mbi ty
Shume me mire te mos ishim takuar fare
Shume me mire te mos kisha sy
Kohe e eger, kohe tinzare
Gjurme qe paska lene mbi ty
Shume me mire te mos ishim takuar fare
Shume me mire te mos kisha sy
Shume me mire te mos kisha sy
Shume me mire te mos kisha sy
(http://www.rinia.biz/modules.php?name=MuzikTekst&file=send&jokeid=54)

Qershija
26-08-2004, 06:40
Sabri Fejzullahu - ME DASHJE Te HARROVA

Te kam dashur, sikur buza fjalet
Me zili, si lulja lulen te veshtrova
Te kam puthur, siq mund te puthen zjarret
Por nje dite, me dashje te harrova
Cila zemer, nuk e njohu ndarjen
Ne rini, a ndoshta diteve te stervona
Dhe pendimin, era ja u leshon valeve
na nje vete, ku mbyten puthjet tona
Shpesh pendimi si litar
Me shtrengon e nuk me mbyt
Rroj me larte si magjistar
Ne harrimin tone magjik
Jo nuk ishte faji yt
Jo nuk ishte faji im
Prandaj njerezit te kjo bote
Thone se faji eshte jetim
Te kam dashur, sikur buza fjalet
Me zili, si lulja lulen te veshtrova
Te kam puthur, siq mund te puthen zjarret
Por nje dite, me dashje te harrova
Cila zemer, nuk e njohu ndarjen
Ne rini, a ndoshta diteve te stervona
Dhe pendimin, era ja u leshon valeve
na nje vete, ku mbyten puthjet tona
Shpesh pendimi si litar
Me shtrengon e nuk me mbyt
Rroj me larte si magjistar
Ne harrimin tone magjik
Jo nuk ishte faji yt
Jo nuk ishte faji im
Prandaj njerezit te kjo bote
Thone se faji eshte jetim
Shpesh pendimi si litar
Me shtrengon e nuk me mbyt
Rroj me larte si magjistar
Ne harrimin tone magjik
Jo nuk ishte faji yt
Jo nuk ishte faji im
Prandaj njerezit te kjo bote
Thone se faji eshte jetim
Shpesh pendimi si litar
Me shtrengon e nuk me mbyt
Rroj me larte si magjistar
Ne harrimin tone magjik
Jo nuk ishte faji yt
Jo nuk ishte faji im
Prandaj njerezit te kjo bote
Thone se faji eshte jetim

Qershija
26-08-2004, 06:45
Sabri Fejzullahu - Ne MES BALTINeS Se PAEMeRMike moj, se si me ike
Si u ndame, oh nuk e di
Ikje ndjekje krejt biblike
Me morri mu, te treti ty
Rent nje tren oh, si n'balade
mbush me lot e psheretime
Perendi te qofsha fale
Si duron token qe nxine
A ka zot ne qiell te larte?
Ku jane engjujt perendi?
Si durojne ne toke me balte
Qe trete shpresat nji nga nji

Qershija
26-08-2004, 06:50
O burimi i loteve te mij - Sabri FejzullahuKjo eshte kenge e jetes sime
ndoshta dhe e fundit
o vashe per ty, o vashe per ty
Kjo eshte kenge e jetes sime
por nuk eshte fundi i kengeve te mia
dashurise sime per ty
ka dicka ne gjoksin tone
qe asnjeri rehat se le
ka dikush larte atje qe t'gjitha i di
e te gjitha i sheh
O burimi i loteve te mi
si t'ja beje me dhembjen time
t'vjeter se di
Kjo eshte kenge e jetes sime
ndoshta dhe e fundit
per dashurine, o per dashurine
kjo eshte kenge e jetes sime
zemra ime e vuajtur me nuk beson
nuk beson ne mrekulli
Ndale fluturimin o kujtim i imi
se forte po dhemb
se ky shpirt i tille ka lindur
krenarine ti mos ja shemb
O burimi i loteve te mi
si t'ja beje me dhembjen time
t'vjeter se di

Qershija
26-08-2004, 07:08
I vetmuar ne dhomen time -TrixI vetmuar ne dhomen time
rri e mendoj, mendoj per ty
sa shume te kam dashuruar
do te vajtoj per ate dashuri.
E di se ti me deshe
por kete nuk e shprehe
te lutem me perkujto
dashurine e pare mos e harro.
Une ende te dua lule
syte e mi kerkojne dashuri
prandaj kthehu te lutem
mos lejo m`u tret kjo dashuri.
E di se ti me deshe
por kete nuk e shprehe
te lutem me perkujto
dashurine e pare mos e harro

Qershija
26-08-2004, 07:43
Sonte - Adelina Ismajli8 vjete une pran teje kam qene e denuar
asnjehere asgje ti s'ke pa,
Shpirti qante, por une kurre nuk jam ankuar
viktime e nje qejfi kam ra.


Pse s'me flet. Shikon token dhe hesht
Pse m'bertet. Dashuria ku mbet
Vrave nje jete!


Sonte une me ty cdo gje e kam mbaruar
Sonte ti pranove s'me don
Sonte 8 vjet jete ti m'i ke mohuar
Sonte nje femer ty do t'mallkon.


Mallkoj veten pse une syte i kam mbyllur
kam genjyer se mire po shkon
sa here desha, po asnjehere s'te kam pyetur
pse kur t'puth ti koken largon.

Qershija
26-08-2004, 07:46
TI DO Te MARTOHESH - Adelina Ismajli


Krejt cka kam do t'i jipja
kurre ne jete ty mos t'kisha pa
s'di valle kujt n'kete bote
kaq e re, gjynahet me ia la.


Kishim linde ne kohe
kur Zoti njerzve fat nuk iu ka nda
mbaje n'mend pas teje
n'dashuri, kurre me s'kam me ra.


Se ti do te martohesh, une do t'martohem
por n'dore me s'do te mbaje
me ty kur do te takohem, shpejt do t'largohem
e sikur femi do t'qaj.
Se ti do te martohesh, une do t'martohem
e n'darsem nuk do t'vi
me ty kur te takohem, shpejt do t'largohem
q do te qaj si femi.


Tash e ke veshtire, por ti je mashkull
e mua me harron
e une e mallkuar
sepse femra veq nje here dashuron.


Edhe mua fjala ne fyt me prehet
kur t'them se keshtu nuk ben
do te vie dita qielli
do t'ua ktheje atyre qe na ndane.


Oh sa me djege kur m'thu se ende m'don
mire e di se kjo jete nuk na bashkon.

Qershija
26-08-2004, 07:55
STUHIA DO Te KALOJe - Agim Poshka


Nuk ti shoh me syte
Prej eres te terbuar
Por zerin e shenjte ta degjoj
Liri per ty kerkoj
Dikur ne ishim te lire
Nuk kerkuam kurr meshire
Sot vec dhimbje dhe shprese
Perballe botes se pabese
Nje dite kur e sotmja
Do quhet e shkuar
Bashke do jetojme
cdo agim do ta shijojme
Pse gjithmone kjo bote
Ndahet ne te humbur e t'fituar
Pse gjithmone ne
Jemi ne anen e gabuar
Por nje dite edhe per ne
Dielli prap do te del
Dhe nje ze me brenda me thote
STUHIA DO Te KALOJe
Jeta eshte per ate
Qe lufton per ta mbrojtur
endrrat jane per ata qe flejne
Me syte e hapur
Por nje dite edhe per ne
Dielli prap do te del
Dhe nje ze me thote
"STUHIA DO Te KALOJe"

lostparadise
26-08-2004, 17:59
Taka krak - P. cako


S'me merr gjumi...
Prej se largu
vjen e shuhet ritmi i kenges "Bailamos".
Me syte mbyllur si somnambul,
hapat pak nga pak atje me cojne

Hyra brenda, syve s'ju besova,
te kish sjelle ty Zoti sonte vec per mua?
Mikja ime, sa shume te kam kerkuar,
e vogel eshte kjo bote per tu takuar.

Ref.
Kur ajo me pa taka "krak", iu thye edhe ra,
dhe ashtu e zbathur mu afrua.
Sysh me more! - tha...
Une ne gjume rashe. Me jep fryme i thashe,
se jeta eshte vetem nje cast....
Sikur te ma falesh trupin tend kete nate,
ti s'ben mekat!

Dot nuk pritem,
driten fikem,
ishim dy te dashuruar, jo fajtore...
Rastesi... je mbret i botes,
vjen nje here dhe iken pergjithmone.

Gjithe pasion m'u dha kur e pushtova,
afshi i saj ne Qiell te Shtate me ngjiti mua...
Mikja ime, ti fryme me dhe nga vetja,
ne kete bote me mbyt pa fund vetmia.

lostparadise
26-08-2004, 18:06
Kutur√Ļ - P. cako

Eci rruges kot, kutur√Ļ,
dhe s'di ku shkoj...
Xurxull jam prape une... se ajo,
nje bohem nuk e do.
Sa te desha, shpirt,
s'mund ta dish.
Te vodhen ty pabesisht,
me pije mbys dhimbjen pa fund.

Sa e lumtur je, une s'e di,
me ate qe jeton.
Mund ta bleje ai per ty dhe boten,
vetem zemren, jo!
Mbeti shkrete tani streha jone,
ne luks je ngrire... ne kyc, trishton,
si ne muze... si nje Xhokonde.

Ref.
Une ne jete i pasur s'jam vertet,
por ne enderr e shoh veten mbret (!)
Neper pub-e tok me miqte harxhoj,
une Henen si monedhe.
Ti po fle tani, Xhokonda ime,
shiu si det mbi mua zbrazet,
as rrufete s'me ngasin dot,
sa ka nje Zot...!

Eci rrugeve kot, mori fund,
ky fati im - kutur√Ļ.
Ty s'te kam tani dhe ne shi,
dehja po me shkund.
Se ne dashuri, kur te dhemb,
jo dehja s'del dhe aq lehte.
Te desha, Xhokonde, ty... nje boheme....!

lostparadise
26-08-2004, 18:14
Fajtori.Com - P. cako, M. Ikonomi

Emrin Linda shkruaj.
Une jam, te pergjigjem.
Sa me ke munguar,
Vite po me duken.

Kam qene me provime,
dhe sot i kam mbaruar.
Thashe se me harrove.
Jo, s'te kam harruar,
ne temen e hartimit,
vec per ty kam fantazuar.

Sikur ta dish ti te verteten,
o Zot, c'po ndodh keshtu me mua?
Sa here chat-oj me dridhen duart,
dhe pa te pare, nje prekje enderroj.

Ah, sa shume do te doja,
zerin ta degjoja.
Une kam nje te fshehte,
por ti s'e di akoma.

S'ka rendesi per mua,
vec ty te te shikoja.
Valle, jam une fajtori?
Je, por une te dua,
dhe kam nje parandjenje, cudi,
princi i kalter per mua do te jesh ti...

Por une, me kot kerkoj te fshihem,
Tani gjithcka e kam kuptuar.
Sa here chat-ojme na dridhen duart
dhe pa u pare, nje prekje enderrojme.
Se dashuria nuk njeh moshe,
ajo kur vjen ndez vetem zjarre.
Ne kjo magji na dehu fare,
dhe pa u pare nje prekje enderrojme.
Sa here chat-ojme nje puthje enderrojme

Qershija
27-08-2004, 01:32
Popullore

Nen nje portokalle moj
te njoha une ty
lulet e limonit moj
te binin mbi sy

Ngrije koken larte moj
sec me mori malli
vinte gusha jote moj
arome portokalli

Rrinim ne te dy o moj
nen nje portokalle
permbi kokat tona moj
lulet hidhnin valle

Ngrije koken larte moj
sec me morri malli
vinte gusha jote moj
arome portokalli

lostparadise
27-08-2004, 14:40
Midis Dashurive - Romance Shqiptare


Keshtu papritur nuk e di a vinte,
Keshtu kaq bukur nuk e di a cilte,
Tani pranvera s'eshte edhe larg
Dhe shiu shndriste permbi flete ne park

Une dua malet, edhe fushat dua,
i dua t'miret njerz' te vendit tim
Kjo dashuri e re edhe per mua
Gjith dashurive sot u dha shkelqim

Cima
28-08-2004, 15:00
Nuk me kujtohet e tera, po shkon keshtu disi:

E kam nje kenge o pamahi,
o tan Kosova o ka ni,
n' Peje, e ne Rugove, e ne Metohi.
S'kam lan kend o pa permende,
dashurise o i kam lan vend.
dashurise o i kam lan vend,
o ne tren per Prizeren.
E mua nje here o me ka thene nje plak,
kenga halleve u ben lak,
kenga halleve u ben lak,
thone se jeta nuk eshte kajmak,
o nuk eshte kajmak............

Eshte nje kenge e kenduar nga "Gjurmet", gjate viteve te '80-ta.

lostparadise
28-08-2004, 15:31
Agime Shqiptare -Avni Mula

Mbi bjeshket e nalta po agon
dhe rrezja e diellit po ndricon
Mbi toke arbnore sot kudo
Moj zemer plot gaz kendo

O ju agime shqiptare githe freski
Mbi fushat tona zbadhi pergjithmona
po qesh natyra mbuluar plot hijeshi
e bashke me ta po qesh dhe zemra jone

Dielli posri ar vendin e ndricon
Trualli im shqiptar me gjalleron
me ben krenar
sa jam krenar, sa jam krenar

lostparadise
28-08-2004, 15:45
Mbremje ne bregdet - Romance shqiptare


Pyjet ngriten hijet
Nata ra u tret
Dege me deg ullinjve
Erresira zbret

Fryn nje fllad i lehte
Bregut gjithandej
Arome portokalli
Ere limoni vjen

lostparadise
28-08-2004, 16:04
Kenge korcare


O c'eshte ajo,
Qe po zbret nga mali
Me te bardha veshur ,
Nga mali ajo po zbret.

O duart e saja,
Shporta te argjenda
Trendafila mbushur plot
Per te dashurin e saj

O dhe ne vdeksha
Valle kush do me qaje
Nje tufe lule permbi varr
Valle ajo a do ma veje.

Qershija
29-08-2004, 20:50
Zemra e nje gruaje - Aleksander Gjoka


Zemra e nje gruaje
Them shpesh me vete
Ngjan me nje xixellonje
Qe digjet ne heshtje
Provoni ti buzeqeshni nje zemre t'thyer
Mos perbuzni lotet ne syte e mallengjyer
(perseritet nga fillimi)
(refren)
Mos puthesh doren e saj kur zgjatet
Se buzet e tua do vyshken do plaken
Puthje qe endrrat zgjon ne shpirtin e valuar
Ngjan me lindjen e diellit
...jo s'eshte e vonuar

Qershija
29-08-2004, 21:13
Xhulit - Pirro Cako


Nga dashuria qe kam per ty
Mund te te shquaj edhe ne mjegull
Nga dashuria u ktheva sy
Xhind, bohem, djalosh i rregullt
(refren)
Nga dashuria ne qiell u shtriva
Me koke ne diell une fjeta gjate
Dhe su pendova qe aq te desha
Ndermend e kam te te dua prap
Nga dashuria ditet e gjata
Ne buke i ktheva dhe gure tespije
Me to te gjalle e mbajta shpresen
Me to sfidova ankthin ne pritje
Nga dashuria ne qiell u shtriva
Me koke ne qiell une fjeta gjate
Dhe su pendova qe aq te desha
Ndermend e kam te te dua prap

Qershija
29-08-2004, 21:23
Humba pranveren - Francesk Radi


I vetem jam nga nena larg
Bregun shikoj, po kthehem prape
Kjo zemra ime sa s'u ca,
sot e kuptoj,
Fshiva lotet dhe mora rrugen
kur nata ra.
Sa iluzione njeriu ka,
jete e veshtire
Vitet ikin, m'u zbardhen floket,
si bora e bardhe
Syte e mi jane te perlotur,
sa mall qe kam
Te trishtuar, te plagosur,
zemren e kam.
(refren)
Erdha, erdha, mos ma mbyll deren,
pritem, pritem, humba pranveren
Djalin, vajzen dhe nenen time
do ti puth me mall.
Nuse, nuse, t'u celen syte
erdha, erdha, sa je merzitur
Vetem, vetem, se shtyva jeten,
hapma porten ooo
hapma porten ooo‚?¶
----------------
Mesnata iku drita ra,
nje lot pikoi
Putha letren ku malli digjej,
do kthehem prap.
Syte e mi jane te perlotur,
sa mall qe kam
Te trishtuar, te plagosur,
zemren e kam.

AlbShkodra
19-09-2004, 04:15
Dil nga zemra ime ‚?? Skender Xhafa

Te kam pritur per mes enderrash
Mendova se me dashuron
Te besova por gabova
Dashurine nuk e meritonRefreni
Dil moj vajze nga zemra ime
Dil e ik e mos u kthe
Te kam dasht sa jeten time
Ne zemren time me vend nuk keKalojne vitet, kalojne muajt
Kujtimet po me mundojne
Zemren time te trazuar
Kthimi yt spo e qetesonRefreni
Dil moj vajze nga zemra ime
Dil e ik e mos u kthe
Te kam dasht sa jeten time
Ne zemren time me vend nuk ke

AlbShkodra
19-09-2004, 04:19
Nen ombrelle - Anila Nimani


Kur ne u takuam binte vetem shi
Embel ti me puthe, ishte mrekulli
Shpejt me percafove, me puthe ne buze
Ate cast ombrella jote djale u bera une


Refreni
Te dy nen ombrelle, ishim ate nate
Dhe sa here ti me puth, shiu nuk me lage
Te dy nen ombrelle, erdhe ti me prane
Dhe te gjithe njerezit neve na pane


Edhe nje nate tjeter prape te prita une
Kur je larg meje shiu me ben qull
Hajde mos vono dhe me puth ne buze
Se ombrella jote djale do te behem une


Refreni...

AlbShkodra
19-09-2004, 04:25
Sabri Fejzullahu - Romantika!

U takuam se pari, n'kafene Romantika
kishe sy te kaltert dhe fytyren pika pika
u duk e gezuar, e ecje si flutur e ndaluar,
m'u duke aq e bukur oooohh sa e bukur


Binte shi lehte, vale vale frynte era
une nuk doja te vinte pravera
ajo stine e dasmave, ne trollin Arbnor
u befsh nuse e bukur, me njeqind dasmore


Kur kalojne krushqit, kah shtepia ime
e ndjej se marrin, dashurine time
jo jo shpirti ime, nuk e pres une kthimin
n'kafenen Romantika, e gjeta mallkimin gjeta mallkimin


Binte shi lehte, vale vale frynte era
une nuk doja te vinte pravera
ajo stine e dasmave, ne trollin Arbnor
u befsh nuse e bukur, me njeqind dasmore.

AlbShkodra
19-09-2004, 04:31
Fisniket - Kur te vije pleqeria

Erdhi rradha te kendoj kengen per ty
erdhi ai moment kur vargjet shkruhen
lote pikojn nga syte
une s'kam qene poet i mire
te shkruaj nuk kam dit
vetem kete refren per ty e ruajta
me zemer e kendoj

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshij

Me kujtohet kur me thoshe
nuk ndahem nga ti
ku do qe te shkosh do t'jem prane teje
deri ne pleqeri
tani vetem kengen mbeti si kujtim per ne
edhe ky refren qe po e degjon
ku do qe te jesh

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshij

blackblue4ever
19-09-2004, 04:42
FALEMINDERIT - ELITA 5Pikoj loti ne mesnate,
Se ti ike per t'mos u kthyer
Pamjen tende te vertet
E tregon veq pasqyra e thyer

Nuk te thash largohu
As kthehu as harrom
Se per cdo fjal ne jeten tone
Ishe von

Akrepat bashkohen
S'na takojne askund
Me mir nje fund me dhimbje
Se nje dhimbje pa fund

T'famemnderit qe me le
Sot mos qaj se ike dje
Neser kur nata
ne udhkryq te ze
Mos u kthe, mos u kthe
Asrye s'ke

Nata henen prap e ndez
Ti je n'terrin e kesaj bote
N'rrugen tende te pa kthim
Ty te ndjek veq hija jote.

AlbShkodra
19-09-2004, 04:49
Fort per ty nuk po ma ndie ‚?? Ervini


Atehere isha i ri, i djegur per dashuri
Te gjithe na shikonin dhe na kishin zili
Gjithmone enderroja, ishe nusja ime
Perpara deres rrija i zhytur ne mendime
Ti me shikoje te verteten s'ma tregoje
Dhe pse shume me deshe, shume me mashtroje
Ti me genjeje se shkoje ne shtepi
E ndersa me tjetrin beje dashuri
Une i verbuar nga dashuria jote
Doren kti tjetrit fort sec ja shtrengoje
S'dija cka me ba e smujta me duru
Bujar Qamilin zgjodha kete kenge me ta kendu
E moj nusja ime u mbushe plot me halle
Keshtu e peson kur mendjen e ke te madhe
Sot moj nusja ime per ty nuk po ma ndie
Jo, jo por per ty nuk po ma ndie


Refreni
Nusja jone e bukur me limona ooo
A ma mire ke na a ke nana ooo

Kur me kujtohet dhe nje here qe ti s'me ke dasht
Rri e them me vete se si rashe ne kete gracke
Shume kisha gabu me ty me u dashuru
Pse moj je e pa bese keshtu ti me vepru
S'kam aspak deshire qe te shikoj me sy
Mallkoj ate dite qe u takuam ne te dy
Qe nga ajo kohe shume paskam gabu
Dhe vendosa une kete kenge me ta kushtu
Qe nga ajo dite me erdhen mend te tjera
Tani rri gjithe kohen me mikesha te reja
Bejme ndonje pune qe te fitojme ndonje pare
E moj nusja ime u mbushe plot me halle
Keshtu e peson kur mendjen e ke te madhe
Sot moj nusja ime per ty nuk po ma ndie
Jo, jo por per ty nuk po ma ndie

Refreni
Nusja jone e bukur me limona ooo
A ma mire ke na a ke nana ooo

AlbShkodra
19-09-2004, 05:07
Na ishte njehere - Elita 5

Na ish dhe nje vajze
Tani nuk eshte me
Ndoshta diku puthet
A ndoshta diku fle

Na ishin edhe dy sy
Tani nuk me shikojne
Ndoshta diku puthen
Apo diku lotojne

(refreni)
Keshtu na shkoi rinia
Si iken nje pranvere
Dhe mbetet vec te themi
Na ish na ish nje here

Na ishin dy gersheta
Si to nuk kish te tjere
Ndoshta sonte krehen
A ndoshta jane te prere

Ishin dhe dy faqe
Te kuqe porsi molle
Ndoshta diku skuqen
Apo ndoshta rrudhen

(Refreni...)

flirty_alb_teen
19-09-2004, 22:51
egzistoj - JULKA

me thuaj vall
is that the way to say good bye
lexoma zemren se nuk kam faj
s'me behet vone se ti renkon
pra gjeje zemren qe ti kerkon(x2)

ti se di faktin qe jetoj
endrra t'merr frymen eksiston
kur me pershkruan njeri endrrat relison
perher ne nje krah
forcen e forcon
jeten kur ate qe desha do lagoj
endrren thuaj ate qe deshe do largoj

me thuaj vall
is that the way to say good bye
lexoma zemren se nuk kam faj
s'me behet vone se ti renkon
pra gjeje zemren qe ti kerkon(x2)

ti se di faktin qe jetoj
endrra t'merr frymen eksiston
kur me pershkruan njeri endrrat relizon
perher ne nje krah forcen e forcon
jeten kur ate qe desha do lagoj
endrre thua ate qe deshe do largoj

me thuaj vall
is that the way to say good bye
lexoma zemren se nuk kam faj
s'me behet vone se ti renkon
pra gjeje zemren qe ti kerkon

flirty_alb_teen
19-09-2004, 22:54
Duhet me shume - JULKA

jeta sot kerkon duhet me shume
dita qe jeton duhet me shume
flas me veten sot duhet me shume
dashurine kerkoj duhet me shume
rezet kam me vete duhet me shume
neser jame e lire duhet me shume
frika larg prej meje duhet me shume
erdhi koha ime duhet me shume

do qe jeten t'ma ndryshojn
nje rruge me njerez sot kaloj
dhe me veten do jetoj
me veten do jetoj
flet e para sot me ty
per tu rimbushur me ata sy
nate e erret me rethon
dhe yjet mi largon

jeta sot kerkon
dita qe jeton
flas me veten sot
dashurine kerkoj
rezet kam me vete duhet me shume
neser jame e lire duhet me shume
frika larg prej meje duhet me shume
erdhi koha ime duhet me shume

(x2)
jeta sot kerkon duhet me shume
dita qe jeton duhet me shume
flas me veten sot duhet me shume
dashurine kerkoj duhet me shume
rezet kam me vete duhet me shume
neser jame e lire duhet me shume
frika larg prej meje duhet me shume
erdhi koha ime

jeta sot kerkon duhet me shume

flirty_alb_teen
19-09-2004, 22:56
Mariza Ikonomi - Kur Mi Zbrisnje Shkalet


Epo Kur Mi Zbrisnje Shkalet Dhe Moj
E Te Dy Duart Plot Aman
E Ni Me Trandafilla Dhe Moj
E Ni Me Bor Si Lok

Mi Zbrisnje Shkalet Moj Ni Ga Nje
O Cma Doxhe Zemrene
O Si Bylbilla Kangene
Bashk Te Kendojme Gjith Jetene

Epo Mun Ne Mest Te Odes Dhe Moj
Ti Zure Vend E Slojte Aman
E Grije Pak Te ZVellon Dhe Moj
O Se Cma Doxhe Shpirtine

Mi Zbrisnje Shkalet Moj Ni Ga Nje
O Cma Doxhe Zemrene
O Bylbilla Moj Kangene
Bashk Te Kendojme Gjith Jetene

Epo Kur Mi Zbrisnje Shkalet Dhe Moj
E Te Dy Duar Plot Aman
E Nje Me Trandafilla Dhe Moj
E Nje Me Bor Si Lok

Epo Mun Ne Mest Te Odes Dhe Moj
Ti Zure Vend E Slojte Aman
E Grije Pak Te ZVellon Dhe Moj
O Se Cma Doxhe Shpirtine

Mi Zbrisnje Shkalet Moj Ni Ga Nje
O Cma Doxhe Zemrene
O Si Bylbilla Kangene
Bashk Te Kendojme Gjith Jetene(*3)

flirty_alb_teen
19-09-2004, 22:58
Di Laj Laj - Madonna

Di Laj Laj Laj Di Laj Laj La
Une Te Genjej, Dhe Ti E Ha
Di Laj Laj Laj Di Laj Laj La
Une Te Genjej, Dhe Ti E Ha

Me Genjeshtra Gjithandej
Nga E Hena Gjer Te Shtune
Her Ketej Nuk Dija Oren
Her Po Thuaj Se Kisha Pune

Dhe Sa Keq Qe Nuk Te Gjej
Sinqerisht Me Vjen Gjynah
Une Padashur Te Genjej
Dhe Padashur Ti E Ha

Di Laj Laj Laj Di Laj Laj La
Une Te Genjej, Dhe Ti E Ha
Di Laj Laj Laj Di Laj Laj La
Une Te Genjej, Dhe Ti E Ha

Une Me Tjeter Shkoj Defrej
Neper Disko E Kinema
Dhe Vazhdoj Te Te Genjej
O I Vogli Budalla

Une Vdes Per Tu Kenduar
Ti Do Vetem Poezi
Ti Gjith Jeten Ke Lexuar
O Une Kam Bere Vec Dashuri

Di Laj Laj Laj Di Laj Laj La
O Shpirt I Vogel, O Budalla
Di Laj Laj Laj Di Laj Laj La
O Shpirt I Vogel, O Budalla

blackblue4ever
21-09-2004, 04:20
E gjithe bota jemi dy - West Side FamilyKur te hap syte neser dua te shoh ty Yeah
je gjithcka per mua ,gjithe bota jemi dy Yeah


I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te te gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

(Flori)
Jane mijera fjale, kujtime qe me mua jetojne,
zgjedh nje album te vjeter dhe nje photo shikoj,
dy fjale te dedikoj, nje puthje te dergoj
nje mesazh nga shpirti im: "Ti e di njesoj vazhdoj,
ne te njejtet vende rri dhe te njejten pije pi,
ku je ti, jam une, ku jam une, je ti"
dhe ditet dhe netet e kane tani nje kuptim
"Jeto diten"-me the; Eshte bere motivi i shpirtit tim
qe vazhdon, vazhdon yo....dhe me ploteson,
me jep force, me forcon, Shpirt, ti ekziston!
Ne sekondat, minutat dhe oret qe jam me ty,
ne ditet, javet, muajt, viti qe jam me ty.....
Dhe kur asgje nuk me ndodh, une shpirt jam me Ty,
dhe kur gjithcka e bukur ndodh, une shpirt jam me ty,
le te ndodhe cfare te ndodhe, une shpirt jam me Ty......
Gjithe Bota Je per Mua.Gjithe Bota Jemi Dy....


(Refreni)

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t'gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet, gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dyYo,jemi prape bashke ne nje tren qe do na coje,
neper stacionet tona nuk e di ku do ndaloje,
nuk e di ku do mbaroje misioni qe kam nisur,
nje shenim:" Jeto diten" lexova ne letren e grisur
qe me sjell prane vetes time,vetja ime me mungon,
me sjell nje shenim kaq te thjeshte qe ekziston,
me nje jete qe jetoj njesoj sikur te jesh (thjesht mendoj per ty se ke nevoje qe te ndjesh)
Shpirti im ti e di, ti me sheh, ti me mbron,
ekziston, me ploteson ,njesoj eshte, njesoj vazhdon.
Jetoje- sic the-,jeto diten qe pason (Shpirti im une me ty gjithmone vazhdoj)
Momentet tona nga e verteta jone me vijne,
nuk kam me ndjenje te forte, vazhdojme bashke te rrime
Jam me shume se i lumtur se ne prape jemi te dy.
Gjithe bota je per mua, e gjithe bota jemi dySa here malli me merr, une jetoj me ty, te ndjej ty si perhere
ti me shikon, ti me degjon, mendoj per ty,
te dua shpirti im, jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t'gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy


I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t'gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t'gjej une ty, je engjell me jep jete
Je engjell me jep jete, je engjell me jep jete, je engjell me jep jete

flirty_alb_teen
23-09-2004, 22:40
Sabri Fejzullahu - Po te pres njemij vjet

Kur te shoh frymen me ndal
nuk mund ta them asnje fjale
ti e qehte rrugen vazhdon
e kthen koken dhe m'shikon
qe sa koh tek ti une kame mbetur
me ty dher nuk leviz dot
se ngurron kur ta shoh dashurine
ne sy pse qojm kohen kot

qe nje mij vjet une po te pres
e ja ti mos m'le te vdes
per ne t'dy edhe mali flet
se po pres qe njemij vjet

deri kur moj pellumbeshe
larg prej meje do te jeshe
s'dua tejeter moj drenushe
veq ti zemren gaz ma mbush
jepi fund diteve te vetmise
qe s'me lene te jetoj i qete
vetem bashke tjeter rruge nuk ka
ndryshe sben, pak kohe ka mbete

(x2) qe nje mij vjet une po te pres
e ja ti mos m'le te vdes
per ne t'dy edhe mali flet
se po pres qe njemij vjet

Qershija
29-09-2004, 00:25
FALEMINDERIT - ELITA 5Pikoj loti ne mesnate,
Se ti ike per t'mos u kthyer
Pamjen tende te vertet
E tregon veq pasqyra e thyer

Nuk te thash largohu
As kthehu as harrom
Se per cdo fjal ne jeten tone
Ishe von

Akrepat bashkohen
S'na takojne askund
Me mir nje fund me dhimbje
Se nje dhimbje pa fund

T'famemnderit qe me le
Sot mos qaj se ike dje
Neser kur nata
ne udhkryq te ze
Mos u kthe, mos u kthe
Asrye s'ke

Nata henen prap e ndez
Ti je n'terrin e kesaj bote
N'rrugen tende te pa kthim
Ty te ndjek veq hija jote.
shume i bukur ky tekst

Qershija
02-10-2004, 10:54
Tip narcizoid - Monika Salihu


Jo s'kam dashure as qe do te du
te perbuzem te tallesh me mu
ti i bene lajka tash edhe asaj
je i njeti thote se nuk ke faj
ref.(2 here)
Hajde, hajde tash
shko se gjitha ti thash ...
ti je tip narcizoid s'je as gje veq primitiv,
nuk ke ndjenja nuk ke shije!
valle mendon se je sheik?
Hajt harrome tash ik sa ma shpejte
se nje dite do te braktisim krejt
do te kthehesh vone do ta kuptosh
une do te qeshem e ti do te vajtosh.
ref.(2 here)
hajde, hajde tash
shko se gjitha ti thash...
ti je tip narcizoid s'je as gje veq primitiv,
nuk ke ndjenja nuk ke shije!
valle mendon se je sheik?

Qershija
03-10-2004, 15:52
Besa - Grupi Mjellma


Ti pse i harrove,
kenget qe ti kendova
letrat qe ti shkrova ,
vjershate qe ti lexova?
Do ta thej kitaren
qe kurr mos te kendoje,
do ti shkyej letrat qe mos ti lexoje..
Besa o Besa
ku lae besen qe ma dhe,
sa shpejt e harrove puthjen e pare.
Tere jeten time
per ty kam kenduar
gjitha kenget e mija
ty ti kam kushtuar .
Besa o Besa
ku lae besen qe ma dhe,
sa shpejt e harrove puthjen e pare.

Ervini79
08-10-2004, 23:19
Besa-Grupi Mjellma


Ti pse i harrove,
kenget qe ti kendova
letrat qe ti shkrova ,
vjershate qe ti lexova?

Do ta thej kitaren
qe kurr mos te kendoje,
do ti shkyej letrat qe mos ti lexoje..

Besa o Besa
ku lae besen qe ma dhe,
sa shpejt e harrove puthjen e pare.

Tere jeten time
per ty kam kenduar
gjitha kenget e mija
ty ti kam kushtuar .

Besa o Besa
ku lae besen qe ma dhe,
sa shpejt e harrove puthjen e pare.

BESAAAAAAAAA O BESA
edhe JETAAAAA O JETA heheheee

puthje_gocave
19-10-2004, 21:16
Perjetsisht Miku Yt - The Dreams Me ka pelqyer gjithmone ky teksti edhe kenga eshte shume e bukur...

Legjenda
25-10-2004, 19:16
hej me lejoni edhe mua qe te shkruaj nje tekst kenge qe e kam bere une vet ai eshte pak i shkurter po sbesoj se ka gje te keqe ok.......................


Jam paragjykuar ofenduar
dhe kur skam pretenduar
e njejta gje ka ndodh me mua
dhe kur nga ty nuk kam kerkuar
perderisa ti ke deshiruar
qe te jem une nje pjestar
sic kam qene edhe me pare
dhe do te jem une i papare
asnjeri ska per t'me dale
perpara dhe te me ndaloj
qe te shkruaj ate qe kerkoj
dhe nje gje duhet te kuptosh nga ato qe ka shkruar
dua te them se jam penduar
dua ty te t'tkerkoj te falur
zemerimin tend kam per ta ndalur
me aq mundesi sa kam ne dore
e di qe kam folur keq dhe me vjen zor
dhe besoj se e kupton qe kjo eshte per ty
me ler qe te shkruaj,kjo eshte e mira per te dy............
supermoderatoreve,moderatoreve ........etc........

flirty_alb_teen
27-10-2004, 19:57
Gentiana Ismaili - Pranoje

Me shikon nje here ne sy
dhe tregome a jame per ty
nuk ke nevoj qe ta mundosh veten
ma jep nje puthje ti
asgje ne jete s'me ben me te lumtur
se sa kur jemi bashke

Se nuk me thua se c'fare ndjen per mua
pse nuk me thua tani
une e pranoj qe ne zemren time
gjithmone do mbetesh ti
le ta di bota se jame e jotja
ta di se me dashuron
puthjet e nxehta tek ti i gjeta
me afsh i pervelon(x2)

le ta di bota se jame e jotja
ta di se me dashuron
puthjet e nxehta tek ti i gjeta
me afsh i pervelon

Me pak fjal e nje shikim
jetes ti mi jep gezim
ti je i vetmi qe kam takuar
dhe qe me meriton
ti je i vetmi qe kam takuar
dhe qe me meriton

Se nuk me thua se c'fare ndjen per mua
pse nuk me thua tani
une e pranoj qe ne zemren time
gjithmone do mbetesh ti
le ta di bota se jame e jotja
ta di se me dashuron
puthjet e nxehta tek ti i gjeta
me afsh i pervelon(x2)

le ta di bota se jame e jotja
ta di se me dashuron
puthjet e nxehta tek ti i gjeta
me afsh i pervelon

Qershija
30-10-2004, 23:06
Vec ajo qe me ka lind - GiliNe kete mbremje do vinjne per mua kalorsit e parajses
jeten e shoh si ne film sa pak gezim pati per mua
gjithe jeta ish nje njeri atij ja dhash endrrat e vajzes
digjem ne pergjerim mos ta mallkoje ende e dua
Vec nje nene plake sonte sdo te kete gjum
ajo lutet per mua qan kohe ka pak e fjale ka shume pa u thene
ah sa jemi te ri sa jemi te shendosh shpirti na vuan
aaa ne dashuri kerkojme lemosh nga ata qe sna duan aaa tash jam bind tash jam bind per mua qan
Ah sa jemi te ri sa jemi te shendosh shpirti na vuan
aaa ne dashuri kerkojme lemosh nga ata qe sna duan aaa tash jam bind tash jam bind per mua qan veq ajo qe me ka lind
Ne mbremjen tjetre qe vjen per mua ti nene mos qaj
loti yt nuk ja vlene se kete jete une nuk e dua
te gjitha i kam provu kam ndryshu kam duru kam duru
aj as nuk me rri pran as kur te shkoje per mua nuk qan
Veq nje nene plake sonte sdo te kete gjum
ajo lutet per mua qan kohe ka pak e fjale ka shume pa u thene
ah sa jemi te ri sa jemi te shendosh shpirti na vuan
aaa ne dashuri kerkojme lemosh nga ata qe sna duan aaa tash jam bind tash jam bind per mua qan
Ah sa jemi te ri sa jemi te shendosh shpirti na vuan
aaa ne dashuri kerkojme lemosh nga ata qe sna duan aaa tash jam bind tash jam bind per mua qan veq ajo qe me ka lind

flirty_alb_teen
03-11-2004, 21:26
Gentiana Ismaili - Ktheu

Me ke thirre te kame ardhur
bashke mengjeset na kane zbardhur
je larguar per nje fjale
me le dhimbje me le malle

A u bashkuam per tu ndare
A me ke puthur per t'me vrare
Ktheu serisht tek une te fal nje nate pa xhume
se te dua shume
ktheu serishte tek une mos pyt se ky eshte fund
se te dua shume

A u bashkuam per tu ndare
A me ke puthur per t'me vrare
Me ke thirre te kame ardhur
bashke mengjeset na kane zbardhur
je larguar per nje fjale
me le dhimbje me le malle

Me ke thirre te kame ardhur
bashke mengjeset na kane zbardhur
je larguar per nje fjale
me le dhimbje me le malle

Ktheu serisht tek une te fal nje nate pa xhume
se te dua shume
ktheu serishte tek une mos pyt se ky eshte fund
se te dua shume
A u bashkuam per tu ndare
A me ke puthur per t'me vrare

serisht tek une
nate pa gjume
te dua shume
serisht tek une
ku eshte fund
te dua shume

Ktheu serisht tek une te fal nje nate pa xhume
se te dua shume
ktheu serishte tek une mos pyt se ky eshte fund
se te dua shume
ktheu serisht tek une

flirty_alb_teen
03-11-2004, 21:36
Gerta - My Love
Sa here ti me shikon, my love, my treasure,
Zemres gjithmone i shton, dashuri tjeter.
Frymen pse me ndalon, my love, my treasure,
Si ti s'me ledhaton, asnje dore tjeter.

Kerkoj, te gjej, ne syrin tend,
Nje fjale te pathene, ne zerin tend,
Nese kam shume frike, te te prek,
Jo, se ti je enderr, enderr qe vret.
Aromen tende e ndiej kudo,
Engjelli i im prane ti, prane me qendro,
Me fol, me prek, me puth, me jep,
Prape nuk ngopem, vazhdo me jep.
(x2)Sa here ti me shikon, my love, my treasure,
Zemres gjithmone i shton, dashuri tjeter.
Frymen pse me ndalon, my love, my treasure,
Si ty s'me ledhaton, asnje dore tjeter.

Harroj, te ndiej, se po jetoj,
Sa here une kaq prane, une te qendroj,
Kur une ty s'te kam ne krah,
Ndiej qe me asgje, kuptim nuk ka.
Aromen tende e ndiej kudo,
Engjelli i im prane ti, prane me qendro,
Me fol, me prek, me puth, me jep,
Prape nuk ngopem, vazhdo me jep.
(x2) Sa here ti me shikon, my love, my treasure,
Zemres gjithmone i shton, dashuri tjeter.
Frymen pse me ndalon, my love, my treasure,
Si ty s'me ledhaton, asnje dore tjeter.

Qershija
24-11-2004, 23:43
Cigarxhiu im i vogel - Adelina Ismajli


Eshte ftohte ne kete qytet
e ai prap shetitet vet
dora e vogel prap eshte ngrije
a do ta shes edhe nje kuti?
Ngadal me turp shikon
doren e vogel e afron ,
don nje cigaree?- lehtas pyet
shpresa dhe dhembja ja prekin syte.
A do te shkosh sonte ne shtepi ,
edhe sa goje te presin ne votere
a do te kesh buke ne sofer?
Kur do te ngrohen ato duar,
kur do ta shijosh ti boten
cigarxhiu im i vogel
Gjithe kalojne e nuk e vrejne
ai shikon se a do te blejne,
mendon me vete e nuk e din.
A kane buke ata ne shtepi?
Atehere ,nje vrull e rremben
krenarine anash e lene,
dhe prap degjon ate ze femiju
a do cigare zoteriu?
A do te shkosh sonte ne shtepi ,
edhe sa goje te presin ne votere
a do te kesh buke ne sofer?
Kur do te ngrohen ato duar,
kur do ta shijosh ti boten
cigarxhiu im i vogel

Qershija
25-11-2004, 00:03
Ishe mbret - Anxhela


Zemra ime mbushur me kujtime,
sonte endem neper shi ,
ne shpirt me mbeti djalo vetem malli
mekati edhe shalli yt i zi .
Vuaj se gabova bera faj,
te te them se faj nuk kam
nese eshte gabim qe te besova
sot te them e jotja me nuk jam .
E humba pas teje rinin
e lendove thelle ti shpirtin tim
shko tani ti me dhe zhgenjim
ishe mbret ne gjum ,
por jo ne zgjim .
Ishe mbret ne boten time
dashuria ish pikture
trupi im ishte korniza,
mbeti nje grafike ne mur.
Buzet jane venitur
ska me puthje si atehere
sonte shiu qe mi lagu
do te me sjell mbreter te tjere .
E verteta eshte e hidhur
se me shikon me dot ne sy,
ti per mua je i vdekur
vuaje ti sot per te dy.

Qershija
29-11-2004, 17:30
MIRESIA DHE E VERTETA - Alberie Hadergjonaj


Pse syte e nenes jane mbuluar me lote
Ti pse valle na ke harruar o zot
Pse toka ime e bekuar nuk cel
Pse dielli rri kaq i menduar kur del
Ne vend te kengeve vec krisma degjojme
Vajza te reja me vello zije shikojme
Femijte e vegjel rrine te menduar si pleq
Po kush valle na ka ngaterruar kaq keq
Zotin nga gjumi une dua ta zgjoj
Zemer lenduar per ju sot kendoj
Dua ti lutem me pergjerim
Te na cliroje, te na cliroj nga ky mallkim
(refren)
Te sjellim driten e miresise
Te ndezim zjarrin e dashurise
Si trendafil te celi jeta
Nga miresia dhe e verteta
-------------- (dy here)
Ne vend te kengeve vec krisma degjojme
Vajza te reja me vello zije shikojme
Femijte e vegjel rrine te menduar si pleq
Po kush valle na ka ngaterruar kaq keq
Zotin nga gjumi une dua ta zgjoj
Zemer lenduar per ju sot kendoj
Dua ti lutem me pergjerim
Te na cliroje, te na cliroj nga ky mallkim

Qershija
04-12-2004, 20:45
Mes nesh - Marigona & Anjeza Shahini
OHHHHHHHHHHH
emmmmmmmmmmm


Tash une nje kohe te gjate
nuk mund te te kuptoje nuk mund ta dije
pse nuk ka ne mes nesh afersi
njejte si ti dhe une .

Shume jam munduar por nuk mund ta gjej
qka ka ndodhur qe gjithmon une ndjeje.
Nuk e di se cka qendron
ne mes nesh, mes nesh
kur veq ty te du ,
smund te besoje se premtimin mund
ta thesh ,ta thesh
do te jesh ti me mu-uuuu

ahhhhhhhhhhhhhh

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Ndoshta dhe une kam faj qe nuk kam qene
pran teje ne cdo cast,
do te ndryshoje me jep nje tjeter rast.
Dhe une kam faj te njete qe nuk te kam besuar
dhe kam qene k-o-kforte por me nuk do te jem.
Nuk e di se cka qendron
ne mes nesh mes nesh
kur veq ty te du ,
smund te besoje se premtimin mund
ta thesh ta thesh
do te jesh ti me mu-uuuu.

Parandiej se mund te jemi
une edhe ti perseri
tani para meje ti je mbret
le te kete veq dashuri

ohhhhhhhhhh

Prap te jemi ne dy heret a vone
dua te jem me ty pergjithmone,
te premtoje veq nje gje me thuaj me
per jete nuk do te le edhe une njejte
Nuk e di se cka qendron
ne mes nesh mes nesh
kur veq ty te du ,
smund te besoje se premtimin mund
ta thesh ta thesh
do te jesh ti me mu-uuuu

Qershija
04-12-2004, 22:40
Kthehu - Blero feat. Memli


O beby une e ndjej mungesen tende shume
as gje nuk dua tjeter veq nje here te perqafoje,
te lutem mos ik ti mos me lere ne vetmi.
Prane meje ti qendro se as kush si une nuk te do,
edhe pse nuk te kam ty prane
gjithmon per ty mendoje
baby pa ty smund te vazhdoje
tjetren smund te dashuroje
Kthehu ti
vetem edhe nje here ti,
te lutem mos me lere ne vetemi
o beby kthehu ti pran meje tash.
Tash kur une e kujtoje ate dashuri me ty
une duhet te kthehem prap e di se kam bere nje gabim
pa ty nuk mund te jetoje
pa ty nuk mund te vazhdoje
ne vetmi jam une tash
e dashur te lutem kthehu prap
edhe pse nuk te kam ty prane
gjithmon per ty mendoje
baby pa ty smund te vazhdoje
tjetren smund te dashuroje.
Kthehu ti
vetem edhe nje here ti,
te lutem mos me lere ne vetemi
o beby kthehu ti pran meje tash.
jeee aha
Edhe pse tash je vete
e di se s'je e lire
se edhe po te kerkosh per jete
s'mund te gjesh me mire
e une e di se pa mua ti sdi te jetosh
sdi te mendosh
ske ku te shkosh do ta kuptosh
behesh histerike ne raste panike
e ke arritur piken kritike mike
nese do qe me mua te jesh
kthehu sot se neser nuk do te me gjesh.
Kthehu ti
vetem edhe nje here ti,
te lutem mos me lere ne vetemi
o beby kthehu ti pran meje tash.

Qershija
04-12-2004, 23:11
"1001 djem" - AnxhelaTi ,nje- dy kete me thua
se ti vajze nuk bene per mua
nje tjeter do kerkoje
me vjen te caj se shpejt
ti ke harruar ne shpirt me ke lenduar
jo nuk do mundem ta besoje
1001 e nje djem vetem e jotja do te jem
tjeter nuk dua beso cfar them ,
cfar them me beso afer meje djalo me qendro
dhe thuaj thuaj se prap me do
Ti ,te lutem qetsohu
qendro ne nje cast kthjellohu,
perpara se te shkosh ,
kur ti te gjesh nje tjeter
me ke si brenge te vjeter
qe nuk do mundesh ta harrosh
1001 e nje djem vetem e jotja do te jem
tjeter nuk dua beso cfar them ,
cfar them me beso afer meje djalo me qendro
dhe thuaj thuaj se prap me do .

Qershija
05-12-2004, 15:41
Pres nga ty veq nje OK - Bleona Qereti

Sa te pash me sy tek ti u dashurova
dhe te tjerat skan rendesi ,
veq me dy fjlae te theshta veten ta derzova
me tronditen ata sy, me pelqeje vetem ti.

Nese te pelqen harro cdo problem
pres nga ty veq nje OK .
E di qe me do veq s'do te thuash jo
je i imi kete e ndieje.

Vetem dehem sonte deri ne mengjes
kam deshire qe te vazhdojme
eja mos e zgjate sdi a beje mekat
ska rendesi nese gaboje,syte e tu lerme ti shijoje.

Nese te pelqen harro cdo problem
pres nga ty veq nje OK
E di qe me do veq s'do te thuash jo
je i imi kete e ndieje.

Qershija
05-12-2004, 15:48
Mos u tremb nga dashuria - Leonora Jakupi


Mos me ndiq nga pas si hije nuk me zene ti dot
kur kam mall une vije e fshihem veq tek gjoksi jot
mos me thuaj vdes per mua se sa jeten ty te dua
mos me thuaj jam i joti, se do te mashtroje
mos me thuaj shume te dua ,se nuk te besoje
mos me thuaj jam e bukure,
do te tradhtoje e behem fluture
Mos me puthe ashtu pa pritur
lerme pak te them dy fjale
po e putha buzen tende
ta mar zemren tende djal
dashuria eshte e verber,ajo te qone ne qmenduri
dashuria eshte e shenjte ,ajo te qone ne perjetsi.


Mos me ndiq nga pas si hije nuk me zene ti dot,
kur kam mall une vije e fshihem, veq tek gjoksi jot
mos me thuaj vdes per mua se sa jeten ty te dua
kur u njohem nuk e dija se sa forte do te doja
here me ikje, here te ikja pa dashur ja thoja:
Mos u tremb nga dashuria se aty eshte lumturia.
Mos me puthe ashtu pa pritur
lerme pak te them dy fjale
po e putha buzen tende
ta mar zemren tende djal
dashuria eshte e verber,ajo te qone ne qmenduri
dashuria eshte e shenjte ,ajo te qone ne perjetsi.

Qershija
05-12-2004, 15:51
Qobanesha - Xeni


Qobaneshe i rujshim dhente te stani
deshi zoti me ty nata me zani,
ti me the betohu ne kete qiell e toke
bashke ta kalojme naten veq si shok.
U betova veten e mallkova
ishe e bukur me te prek s'guxova .
Sikur ta don lloton kur te fiton komore
vete moj ti me erdhe ne krahror.
Te ka fal zoti bukuroshe te dha trupin dhe aromen
ti mos me fajso qe s'rri ne vend
se ti moj mu afrove vet
tash mos pyet ku i kam ment
se kur te vijne mend te ikin dhenet qobaneshe.
Qobaneshe i rujshim dhente te stani
deshi zoti me ty nata me zani,
ti me the betohu ne kete qiell e toke
bashke ta kalojme naten veq si shok.
U betova veten e mallkova
ishe e bukur me te prek s'guxova .
Sikur ta don lloton kur te fiton komore
vete moj ti me erdhe ne krahror.
Te ka fal zoti bukuroshe te dha trupin dhe armomen
ti mos me fajso qe s'rri ne vend
se ti moj mu afrove vet
tash mos pyet ku i kam mend
se kur te vijne mend te ikin dhenet qobaneshe

Qershija
05-12-2004, 16:20
Kur do te kthehesh - Mahmut Ferati


Kur do te kthehsh ti i dashur, sdo te kete lule ne ate stine
sdo ta gjesh ,sdo ta gjesh ma kurr ate zemere qe ta fali dashurine
sdo ta gjesh, sdo ta gjesh ma kurr ate zemere qe ta fali dashurine
Do te afrohesh prane dritares do te me thrrasesh forte
do te largohesh e lenduar duke qare me lot
Jo, jo nuk e dua ardhjen tande perseri.
Jo, jo zemra jote skishte vend per dashuri.
Kur do te kthehesh ti e dashure ,vjeshta gjethet do ti zverdhe
sdo ta gjesh ,sdo ta gjesh ma kurr ate zemre qe dikur te fali pranvere.
sdo ta gjesh ,sdo ta gjesh ma kurr ate zemere qe dikur te fali pranvere.
Do te afrohesh prane dritares do te me thrrasesh forte
do te largohesh e lenduar duke qare me lot
Jo, jo nuk e dua ardhjen tande perseri.
Jo, jo zemra jote skishte vend per dashuri.

Qershija
07-12-2004, 01:16
Elita 5 - SHIU VETeM TY Te LAG


Ne mes nates erdhe
enderrat mi prishe ti
per mua ishe e vdekur
e humbur ne gjithesi.
Me ler te qete te lutem
gjumin ti mos ma prish
qelqi njehere thyhet
nuk ngjitet serisht.
Degjoje pikellimin
qe shpirtin ma copeton
qe bie bashke me shiun
syte mi mjegullon
(Refreni)
Ti s'vjen
koha eshte ndaluar
une qaj per ty
le te qajne per ne
Ne qiellin e harruar
ku rrije, me nuk rri
kujtimi yt i zbehur
tretet neper shi.

Qershija
07-12-2004, 01:18
TNT- Lumi qe na ndau!


Te mulliri buze Ibrit
une te pres,pritjen time
ta shoh n`lot,se kujtimet
mi vodhe moj vashe kullon
zemra s`ndalet dot,,,,
Dikur t`kishte hije
aj fustan nuserie,krejt
Kosova kishte mall njiher
me t`pa!!!
O sa te kishte hije,aj
fustan nuserie lumenjt
rrjedhin pa ty jeta
kuptim ska...!!!
A eshte Lumi ai qe na ndau
apo ura qe u be mure?!!!
Te mulliri buze Ibrit une
te pres...nje dite shpres
behet uje...
Refreni:
Dikur t`kishte hije
aj fustan nuserie...
krejt Kosova kishte
mall njiher me t`pa.
O sa te kishte hije,
aj fustan nuserie
Lumenjte rredhin pa ty
Jeta kuptin s`ka...!!!!

Qershija
07-12-2004, 01:20
Elita 5 - Karavanet kalojne


Bota pak e cmendur,
I ka shume e shume rruge,
Cilen do ta shetitesesh,
Do te t'gjuajne me gure.

Por une e kam nje lum,
Ne te cilin lunderoj,
Tash e sa vite me radhe,
Kengen time vazhdoj.

Dhe ne kengen
Time krejt eshte e vertete,
Rruga ime nuk ka negativitet.
Dhe ate bote te cmendur, e injoroj,
Lumi im i qete, shpejt do ta rrenoj.

Ooo, cdo gje po deegjojme,
Ooo,askujt si pengojme,
Rruges tone ne shkojme,
S'ka force qe na ndalon,
Ooo,qente lehin,
Karavanet kalojne‚?¶.

Me duar ne xhepa
Per rreth vehtes shikoj,
Aspak nuk po aktroj
Une i lumtur jetoj.

Zhurmen nuk e ndjeje,
Ajo shpejte po kalon,
Kenga ime jehon,
Dhe nuk do te ndalon.

Qershija
07-12-2004, 01:24
Elita 5 - Bardh e zi

''Rasti, mbret i botes''
themi vazhdimisht,
Edhe pse asgje
nuk po ndodhe rastesisht.
Koha vjen e shkon,
por asgje nuk ndreqe,
Veten e ngushellojme
''ka edhe me keq''.

E kerkojm te djeshmen,
Nuk e gjejme askund.
cdo fillim, e ka nje fund.

Ne kafeteri, melodi e vjeter,
Na i zgjon kujtimet,
E na kthen ne kohe tjeter.
Ndodhe qe e verteta
shpeshhere quhet rrene,
cdo dite perseritet
i njejti refren.

Dikush punon per t'jetuar,
Dikush jeton per te punuar.
Bardh e zi,
kjo eshte jeta,
enderra zhgenjehet nga e verteta.

Qershija
07-12-2004, 01:26
Ilir Shaqiri - Dashuria qiellin ka cati


Nje nate vone me fole me pyete si femije
Valle dashuri' a dielli ka me shume ngrohtesi?
Kot prisje pergjegje me shikoje ne sy
Se qielli i kesaj nate sonte ishe ti.
Sa here ketu te kam pritur
Te kjo streh' e vjeter lageshim te dy
Agun e mengjesit sa here prisnim ngjitur
Vetem dashuria qiellin ka cati .
Nje nate vone te fola te pyeta si femije
Valle, syri yt a qielli ka me kaltersi?
Dhe sprisja pergjigje te shikoja ne sy
Se yjet e kesaj nate ishim une e ti.
Sa here e sa here ketu te kam pritur
Te kjo strehe e vjeter lageshim te dy
Agun e mengjesit sa here prisnim ngjitur
Vetem dashuria qiellin ka cati .
Prape po te pres tek vendi qe ne e dime
E ndoshta shi sonte ketu nuk do na bjere
Nese s'do te vish, do te gjej ne enderr
Do t'lagem e t'lagem ,t'lahem n'lot i tere.

Qershija
07-12-2004, 01:28
Ne moshen e dashurise - Popullore


Ne moshen e dashurise
kur isha 20 vjec,
me dhimbje mora rrugen
vasho per ne kurbet
me dhimbje mora rrugen
vasho per ne kurbet

Te lashe une ty moj Tane
te lashe moj ne vetmi
Tanen dhe Korcen time
valle do t'i shoh nje dite?
Tanen dhe Korcen time
valle do t'i shoh nje dite?

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syckave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syckave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

I vetem ne kete bote
larg o ne Selanik
Tanen dhe Korcen time
valle do t'i shoh nje dite?
Tanen dhe Korcen time
valle do t'i shoh nje dite?

Nena nga larg me shkruan
se Tana eshte martuar
tani s'mbetet gje tjeter
zemres t'i ve nje gur
tani s'mbetet gje tjeter
zemres t'i ve nje gur
Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syckave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

Qershija
07-12-2004, 01:29
Maraku i shkrete -Parasqevi Simaku


Kur kalon rrugen me naze si lule zambak
nalu pak e hidhma synin se kam zane marak
kur kalon rruges time e me pershendet,
m'i fal jetes kaq gezime, je dashnia vete.

Ky marak, maraku i shkrete
nuk ma len zemren e qete
dashunine qe kam per ty
nuk e ndrroj per keta dy sy

Une e di cfare ke ne zemer ma thone ata sy.
Lule je, lule ke emrin, lumi une per ty
kur kalon ti rruges sime e me pershendet,
mi fal jetes kaq gezime, je dashnia vete

Ky marak, maraku i shkrete
nuk ma len zemren e qete
dashunine qe kam per ty
nuk e ndrroj per keta dy sy

Qershija
07-12-2004, 01:30
Osman Shehu -Shkembi i kujtimit

S'me buzeqesh me, me sy s'me shikon
vet me the vashe, se me dashuron
m'je larguar m'ke tradhtuar
pa m'then lamtumire
m'je larguar m'ke tradhtuar
pa m'then lamtumire

Tash une ne vetmi veq per ty enderroj
pse nuk tregove ti se tjetrin dashuron


Mbi nje shkemb une tash ulem
dhe gjithnje kujtoj, qe nje dite
me ty takohem dhe te perqafoj
Mbi nje shkemb une tash ulem
dhe gjithnje kujtoj, qe nje dite
me ty takohem dhe te perqafoj


Tash u binda se ti s'kthehesh me
dhe harrove fjalen qe m'ke dhene
m'je larguar m'ke harruar
pa m'then lamtumire
m'je larguar m'ke harruar
pa m'then lamtumire


Tash une ne vetmi veq per ty enderroj
pse nuk tregove ti se tjetrin dashuron

Mbi nje shkemb une tash ulem
dhe gjithnje kujtoj, qe nje dite
me ty takohem dhe te perqafoj

Mbi nje shkemb une tash ulem
dhe gjithnje kujtoj, qe nje dite
me ty takohem dhe te perqafoj

Qershija
07-12-2004, 01:31
Naser Berisha -enderroja

Sa here qe na genjen jeta nje qiri ne zemer e ndezim
Dhe kur dhemb keq e verteta
Dhe kur s'kemi t'pakten asnje shprese
Gjithnje prisja te takoja ne cdo kohe dhe ne cdo stine
Dhe mendoja te besoja se ke gjetur dashuri
Me genjen te kesh deshira oh per dashuri
Me genjen te kesh deshira oh per ne te dy

Sa here enderroja, enderroja veq per ty
Dhe nuk e besoja nje takim si ky
Sa here enderroja, enderroja veq per ty
Dhe nuk e besoja se ke gjetur dashuri

Nje i humbur une isha diku larg nga vendi im
Nje te huaj dashuroja, dashuri apo deshtim
Neper dallga me merr jeta nje cigare mbetet ndez
Dhe kur dhemb keq e verteta
Dhe kur s'kemi t'pakten asnje shprese
Me genjen te kesh deshira oh per dashuri
Me genjen te kesh deshira oh per ne te dy

Sa here enderroja, enderroja veq per ty
Dhe nuk e besoja nje takim si ky
Sa here enderroja, enderroja veq per ty
Dhe nuk e besoja se ke gjetur dashuri

Qershija
07-12-2004, 01:32
Altuna Sejdiu -Te ikim se bashku

Te ikim larg prej ktu
fshehtas pa lene gjurme
me jete udhtojme pafund
t'mos mujn t'na gjejne askund
larg ne ndonje hapsire
ne dimesion te ri
t'vetmuar me dashuri
vetem une dhe ti

Sonte mua eja me merr
larg te gjithve t'ikim per cdoher
s'e kam dert nese dikush na ndjek
ikim rrugve ku askush nuk na gjen

Te ikim larg prej ktu
fshehtas pa lene gjurme
me jete udhtojme pafund
t'mos mujn t'na gjejne askund
larg ne ndonje hapsire
ne dimesion te ri
t'vetmuar me dashuri
vetem une dhe ti

Sonte mua eja me merr
larg te gjithve t'ikim per cdoher
s'e kam dert nese dikush na ndjek
ikim rrugve ku askush nuk na gjen

Qershija
07-12-2004, 01:33
TNT -200 dite

Ishte vere moj kur me la
ishin ditet plot vetmi
200 dite mu duken shume
zemra m'digjej si qiri

Je me e bukura ne kete bote
per ty sonte e qoj kete gote
200 dite e hiq me pake
une i mjeri s'jam rahat

Ty te kam moj per merak
ti ma dogje shpirtin flake
mos me shtin moj me t'ba be
qe te vuaj mos me le

Je me e bukura ne kete bote
per ty sonte e qoj kete gote
200 dite e hiq me pake
une i mjeri s'jam rahat

Qershija
07-12-2004, 01:35
Heret a vone - Pirro cako

Me floket e tu kur era loz, behem xheloz,
parfumi qe leshon, me deh, me turbullon...
Shtiza jane veshtrimet e tua,
finte e llastime per mua.
endrra me sy hapur pafund nis e fantazoj:
Trupin tend te brishte femeror kur ledhatoj‚?¶

Ti me zigzaget e tua gracka me ngre,
mister dhe djallezi ke ne shpirt, por magjike je...
Ndalem te puth hapat e tua,
sa shume te marroska nje grua (!)
Vetem qenia jote si rob me gjunjezon,
syte nga une ti do t'i kthesh, heret a vone!

Ref.
Heret ose vone, une e di,
ti ne "kurth" do biesh,
pre' nga dashuria...
Heret ose vone, une e di,
ti do te "dorezohesh".
Ne nje shtrat ne,
etjen do ta shuajme...
Heret ose vone, une e di,
do te roberohesh,
ti nga xhelozia...
Heret ose vone, une e di,
ti do te jesh e imja!...

Ti me kapriciot e tua, sa me tundon,
ajri qe ti prek perreth... elektrizon...
Une i humbur jam pa ty,
e humbur je dhe ti pa mua‚?¶
Fjalet i merr era, me kot veten mundon,
koken do ta vesh tek une... heret a vone!

Qershija
07-12-2004, 01:37
Redon Makashi -DHIMBJE Le PAS


Muzgu ra,
trishtimin e tij hodhi mbi det
s‚??di c‚??me mundon
dhe me shqeteson
valle do te vish ti si atehere ?

Kur prane detit rrinim ne te dy
si atehere ne kete qetesi
dhe kete muzg , heshtje e perqafim
ti det me sill perseri

Ne nje mbremje si kjo ne te dy
dore ne dore ecnim prane detit blu
dhe te flisja dhe me flisje shume
deti i heshtur na degjoi

Dashuria s‚??mbetet vec kujtim
te ndjek pas ajo gjithmone ne jete
ne cdo vend e ne cdo rruge qe shkel
zemra kurre jo , zemra kurre jo ,
s‚??mund te heshte

Imazhi i saj
ne kete vetmi ndodhet me mua
si nuk munda ta kuptoj me pare
se kjo vajze ishte per mua gjithcka
dhe tani qe s‚??e kam me
dhimbje la .

Sa do t‚??doja qe te kisha prane
e ta puthja me aq zjarr
te humbisnim ne ne dashurine e cmendur
si me pare , si me pare .

Hej e dashur
malli me ka marre
per ate kohe fantastike qe kaluam bashke
Tani kam frike qe ta kujtoj ate
c‚??do gje e bukur dhimbje le pas
dhimbje le pas ‚?¶

Qershija
07-12-2004, 01:38
Ilir Shaqiri -Kater stinet e dashurise

Se mbaje n'mend si shkoi Pranvera
Si me ike edhe ti
Zogjte serish i solli era
Streha zu e pikon shi.
Ditet ikin nderrohet stina
Nderrojme dhe ne por jo kujtimi
Ne nje kopsht me trendelina
Midis vere resh trishtimi.

Rrushi nxin tutje ne vreshta
Kokerrzohet loti gurre
Shtrat me gjethe beri vjeshta
Pritjen time si dikur.
Zuri dimri bore e trashe
Vello e bardhe e nuserise
Se si iken nuk i pashe
Kater stinet e dashurise

Ne fund te botes a ne skaj
Ku ke humb, o shpirt pa faj ?
Nuk te gjej as nuk me gjen
Malli yte te qet s'me len.
As nje leter e asnje fjale
Dashuri qe djeg si zjarr,

Se si iken nuk i pashe
Kater stinet e dashurise

Qershija
07-12-2004, 01:40
Ilir Shaqiri -E dua Prishtinen

Sa here me zgjojne endrrat
Neteve neper bote,
Sa here me ndjen
Zemra etje e permallim,
Te gjitha deshirat
I mbush ne nje gote
Dhe i pije me fund
Per qytetin tim!

Ngado shkoj prap kthehem
Kthehem fluturim
Qerdhe ku ndertojne
Zogjet per q'do dite
Fole dashurie o kenge
E shpirtit tim
Qytet qe tmerr zemren
Me nje perqafim!

Ref:
E dua Prishtinen si kengen e pare
E dua si zogun qiellit fluturim
E dua di bregun qe puthet me vale
Qytet qe t'merr zemren me nje perqafim!
E dua Prishtinen si dashurine e pare
E dua si zogun qiellit fluturim
E dua si bregun qe puthet me vale
Qytet qe t'pushton me nje perqafim!

Qershija
07-12-2004, 01:42
Naser Berisha -Gjurmet

Gjurmet e tua ne mua mbeten
e une ende sillem si i marre
cdo gje tani ka humbur kuptimin
pa arsye, pa lamtumire dhe pa fjale...dhe pa fjale

Me kot mundohem te te gjej
te tregoj se cka kam enderruar
nuk kam kujt qe ti rrefehem
asnjeri s'ka per t'me kuptuar

I vetmuar isha, i tille mbeta
netet e gjata me mundojne
ererat fryejne e une luhatem
uraganet pa ndale me sulmojne...oh me sulmojne

ref.
Sikur ta dija prane kujt zgjohesh
kush te ledhaton
oj mekatare e pashpirt
tani kend po e mundon

Qershija
08-12-2004, 15:50
Lemza - Vace Zela
O ra zilja me nisi frika
Msusi hyni ne mesim
Por plot shqet'sim e ankth e prita
Kur ai thirri emrin tim

Une asnje fjale s'kisha mesuar
Se mbreme ne takim isha me ty
Po nisi lemza e bekuar
Ne d'rrase te zez nje hale ne sy

(refren)
Ohoho mos me ngacmo
Ohoho se me mundon
Tralalala ...

c'me kujton kaq shpesh mor djale
Lemze or lemze me ler te qete
eshte turp i madh kur s'di nje fjale
Edhe lemza kisha mbet

M' ler moj lemze se mbarova
cdo mesim une do mesoj
Po te jap fjalen po kalova
Ne takim me shpesh do shkoj

(Refreni dy here)

Por lerme moj lemze se mbarova
cdo mesim une do mesoj
Po te jap fjalen po kalova
Ne takim me shpesh do shkoj

Ne takim me shpesh do shkoj
Ne takim me shpesh do shkoj

Qershija
10-12-2004, 18:38
Me ben magji----Rovena Stefa

Fjalet e tua, syte e tute shkruar
ma moren mendjen, me kane roberuar
Ah, kjo eshte cudi, djalo ti me ben
djalo ti me ben magji.

Puthjet e tua sa shumemi ka enda
hapi ti krahet me ler te futem brenda
Ah, kjo eshte cudi, djalo ti me ben
djalo ti me ben magji.

Hapi krahet vec nje cast
ndjenjes tende t'i flas
do ta bej te kendoje
mua te me doje


-Refreni-
Djalo ti me ben magji
dite e nate mendoj per ty
por te fshhten une do ta mesoj
une do te roberoj.


Na na na na na na na na
Na na na na na na na na ..........

Qershija
10-12-2004, 18:40
Per nje te puthur---Rovena Stefa

- Rovena -
Une hap dritaren ne mengjes
ti pret perjashta dhe me sheh
mos rri o djale kaq shume ne diell
te poqi vapa po te djeg.

- Erjoni -
Do te pres shiun qe te bjere
dhe te me shuaje se po vdes
me quajne horr por une per ty
per ty po vuaj une tani.

-Refreni te dy here -
Do te shkoj ne fund te botes
te harrohem
Nuk dua me moj zemer
te dashurohem.
- - -

-Rovena-
Kush te ka thene se me pelqen
mendja e cmendur te genjen
i dehur edhe sherrxhi
vazhdo e lagu ti ne shi.

-Erjoni-
Ah, kur te pashe per here te pare
mu duke shume e bukur ti
se do te hyja dhe ne varr
per nje te puthur une tani.

-Refreni 2 here -
S'eshte e thene qe te te dua
te me duash
jo mos u lodh moj zemer
se do te vuash.
- - -

Do te shkoj ne fund te botes
te harrohem
Nuk dua me moj zemer
te dashurohem.

Qershija
10-12-2004, 18:44
Dua te jetoje--Rovena Stefa

Ja i thelle lumi i jetes
por neve nuk na dau
sa e gjate nata qenka
ne shpirtrat tane.

Nena ime me thote
me thote te shkoj
dhe diku neper bote
une te shkoj.

Vendi im jo nuk dua
jo jo ty te le pas
shpresen time dhe enderrat
jo s'dua qe t'i vras.

-Refreni 2 here-
Sepse vjen prap nje dite
e kuptoj iku jeta
dhe nuk kam me une jo
c'te kujtoj


Mos me thuaj nene te shkoj
dua vetem ketu te rri
dua jeten time ta jetoj
dhe ta mbush me lumturi
- - -

Vendi im jo nuk dua
jo jo ty te le pas
shpresen time dhe enderrat
jo s'dua qe t'i vras.

-Refreni 2 here-
Sepse vjen prap nje dite
e kuptoj iku jeta
dhe nuk kam me une jo
c'te kujtoj


Mos me thuaj nene te shkoj
dua vetem ketu te rri
dua jeten time ta jetoj
dhe ta mbush me lumturi

jo mos me thuaj ..........

Qershija
10-12-2004, 18:47
Kthehu ti---Rovena Stefa

Vetem deshperim dhe dhimbja ne kete jete
ketu ne syte e mi ti sonte do te gjesh
dhe gjithe dashurine, qe ti lot e bere
brenda zemres sime do ta gjesh.

-Refreni 2 here-
Kthehu ti prane meje kthehu ti
dhe nese s'me do largohu prape.

jam kaq shume e deshperuar
sepse ti me ke munguar
si nje thike ne zemer une te mbaj
Kthehu prane meje kthehu ti.
- - -

Me koken te ulur vetem une shetis
ne shtepine e zbrazur neper erresire
dhe ndiej hijen tende dhe hapat e tua
mu ne zemren time si nje gur.

-Refreni 2 here-
Kthehu ti prane meje kthehu ti
dhe nese s'me do largohu prape.

jam kaq shume e deshperuar
sepse ti me ke munguar
si nje thike ne zemer une te mbaj
Kthehu prane meje kthehu ti.

Kthehu prane meje kthehu ti .......

Qershija
10-12-2004, 18:50
Si ja ben pa mua--Rovena Stefa

Si ja ben ti zemer pa mua
kush te thote ty sa te dua
kush te puth ty syte e buzet e tua
si ia ben ti zemer pa mua.

Eja se do te venitem
jo nuk jam femije te habitem
nuk me genjejne , jo fjalet e tua
dua qe tek une te kthehesh
zemren time ti ta kesh.

-Refreni 2 here-
Dua te zbuloj se si je ti
se si puth ti,
dua te me falesh dashuri.

Qershija
10-12-2004, 18:53
Bie Debore---Rovena Stefa

Vetem per ty jetoj
te shoh nje cast dhe mendoj
nuk dua te me shohin
te flasin keq per mua
te thone se une te adhuroj
jeta jote ishte e imja
por per ty une jam e huaj
dhe pse me shpirt te dashuroj

-Refreni-
Bie debore, bie debore
ne jeten time, bie debore

Nje tjeter ke ne krah
ti je gezimi i saj
te gjithe me te te shohin
te gjithe flasin per mua
me thone se une te adhuroj
jeta jote eshte e imja
por per ty une jam e huaj
dhe pse me shpirt te dashuroj

-Refreni-
Bie debore, bie debore
ne jeten time, bie debore.

Qershija
11-12-2004, 00:00
Sinan VLLASALIU--"SONTE O SHOK"

Sonte o shok
ma ofroni goten,
Se ajo me beri
ta mallkoj gjithe boten.

Sonte mbushni gotat
deri ne agim,
Dridhe vasho shtatin
vec per shpirtin tim.

E ti djale me klarinet
ndezma kete zemer te shkrete,
Oj gitare ti mos pusho
sonte tjetrin ajo po e don.

Shoke me ndihmoni
ti haroj krejt hallet,
Le te bjere tupani
edhe mos te ndalet.

Sonte ajo tjetrin
po e ledhaton,
E zemra ime e mjera
po qan e vajton.

Qershija
12-12-2004, 17:01
"Dasma"-Rovena Stefa


Ne dasmen time
TI zemra ime ,
eja e mos vono.
Ndonse na ndan bashk nuk na lane
trego se ende me do .

Eja ne dasem eja,
UNE te pres tek dera ,
dhe nese pyet per ty dikush
do te them se je krushk.

Ref..Bini o ju tupana ,hallin o kush s'ma dine
ate qe e desha une sot e kam karshi.
Bini o ju tupana ,bini o veq per mua
ate qe e desha une sot skam drejte ta dua.

Qershija
12-12-2004, 22:55
Adelina Ismajli - Fakt


Fakt qe kam qene shume e lazdruar
fakt qe shume here edhe e shfrenuar,
ndoshta dhe isha gabim i yti por tash
ngushllohu s'jam problem i yti.

Fakt qe me ty skam dite si te ja beje,
gjithemon me frike se do te gaboje
Fakt qe une ty shume te kam munduar ,
fakt qe edhe veten shume e kam maltretuar.

Per ty, per ty gjithmon e kuptushme
per ty, per ty cdohere e degjushme
dhe shume e here une kam gabuar
se si e qmendur te kam dashuruar

Per ty, per ty gjithmon e kuptushme
per ty, per ty cdohere e degjushme,
si une kurr ti nuk e gjen dot
per ty kam qene me e mira ne bote.

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:24
"Krimi nuk jam une" Nga Grupi Mister

Te vrare, te droguar me kapen poshte ures
Te zhytur ne plehra, me sy zgurdullues
I mbyllur ne mur, beton e qeli
Te gjitha i humba, po prape jam njeri
Nga burgu shoh qiellin ne katerqind pjese
Ketu ka vec nate kur jashte eshte mengjes.
‚?¶eshte mengjes, eshte mengjes.

Ju kur dhimbjen time degjoni
Asnjehere, jo, mos me harroni
Jam dhe une ketu!
Jam dhe une ketu!

Ju kur dhimbjen time e degjoni
Jam une krimineli dhe horri,
Dua te jem si ju
Dua te jem me ju

cdo dite zgjohem me shprese
Ketu ka vec nate
Kur jashte eshte mengjes

(refren)
Nje lot rrjedh, derdhet lume
Jam pjelle krimit, por krimi s'jam une
Ndaj kerkoj te harroj
Dhe jeten time serisht ta filloj
--------------(x 2)

Ma zgjasin gaveten si qenit me kembe
Dhe zemra e plasur me ther e me dhemb
Lot i pendimit me derdhet si lume
Jam pjella e krimit, por krimi s'jam une
Sirena e alarmit me frike naten mbush
Te gjithe kane nje emer vetem une jam askush

Ju kur dhimbjen time degjoni
Asnjehere, jo, mos me harroni
Jam dhe une ketu!
Jam dhe une ketu!

Ju kur dhimbjen time e degjoni
Jam une krimineli dhe horri,
Dua te jem si ju
Dua te jem me ju

cdo dite zgjohem me shprese
Ketu ka vec nate
Kur jashte eshte mengjes

(refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:25
"Kulti im dita ime" Nga Grupi Mister
2 here)
Sa here bie shi
Edhe zhduket dielli
Trishtimi zbret nga lart
Si rrufe nga qielli

Mbi shpirtin e lodhur bie vape edhe shi
Ngjyre gri eshte qyteti
Dhe vete njerezit jane gri
E syte tradhetojne
Nga dhimbja lote pikojne

(refreni)
Me sulmojne nga cdo ane
Vagabonde politikane
Pa te drejte dhe kercenime
Po me vrasin diten time
Pa dritare dhe pa dyer
Syte e mi xhama te thyer, jo
------------------

Sa here bie shi
Edhe zhduket dielli
Trishtimi zbret nga lart
Si rrufe nga qielli

Mbi shpirtin e lodhur bie vape edhe shi
Ngjyre gri eshte qyteti
Dhe vete njerezit jane gri
E syte tradhetojne
Nga dhimbja lote pikojne

(Refreni 1)

(refren 2)
S'dua famen as pushtetin
Perandorin apo mbretin
Une do behem mish i rrahur
Te harroj se nga kam ardhur

S'dua lutje per afshime
Kulti im eshte dita ime
-------------------

S'ke c'te me marresh
E nuk kam c'te te jap
U keput mes yjesh
Si gjethe e thate

Me mbajne neper kembe
Si shkrepse e djegur
Gjithe jeten shtatazane
Me foshnje te vdekur

(Refreni 1 dhe 2)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:26
"Ne Enderr" Nga Grupi Mister

Mbreme me erdhe ti ne enderr
Mbreme me erdhe ti ne gjume
Mu afrove ti dhe ndenjem gjate
Dhe nuk iki, une me ty do rri cdo nate
cdo nate

(refren)
I pashe si rridhnin lotet
Kristal ne ata sy
Dua ti pi te gjithe
E te mos zgjohem me nga ty
S'do doja jo,
S'do doja kjo enderr te kish mbarim

E pashe si digjej ajo buze
Per nje puthje,
Te puth te puth e nuk e ndjej gje peruljen
Tani dua te fle
Sepse une e di qe une ty s'mund te kuptoj
------------

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:27
"Vlera e x-it" Nga Grupi Mister

Kaloje mes nesh si cope meteori
Por goja jote nje fjale nuk e nxorri
Dikush fershelleu dhe tha OK
Nje tjeter e thirri kometa Hallej

c'e dua une burrin ta marr perdore
E nuk me blen dot nje akullore
S'kalohet jeta me uje e kos
Campari e Whisky me mire mjekos

(refren)
Moj e lehta nuk shkon jeta
Vec me syrin te kuleta
Ekuacion po te ish rinia
Vlera X-it: Dashuria
-----------------

Dikush nje nate i dhuroi nje lule
I fali nje "Po" e pastaj nje puthje
Te nesermen ai na vjen i pire
Ne sy nje lot, ne fytyre i nxire
Tymosi cigaren e foli nervoz
"Ajo u fejua e mori nje boss"
Perpiqesh ere lehte si pema ne pyll
Je meteor, pse s'behesh yll

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:28
"Festa" nga The Dreams

Degjoj degjoj fjale te rrepta
Nuk po e kuptoj kush eshte e verteta
Si kaloi kjo dite, ashtu kalon edhe jeta

Ecja
Neper rruge me balte une ngecja
Flija ne makinen time
Se dija
Shikoja
Ne endrren time ne qytetet une shkoja
Harroj, harroja rrugen time ku po shkoja
Mbresa mbresa
Nuk e di, ka kthesa?

Te arrij ne vend para se te filloj festa
Hedh veshtimin lart
Une nuk shikoj ndertesa
Nuk po e kuptoj
Se udhetoj ne rruge me kthesa

Luaj me veten tuaj
Nuk di si ta quaj
Ecja, ne balte une ngecja
Ecja

Nuk po e kuptoj
Se udhetoj ne rruge me kthesa

(refren)
Ne endrren time shikoj
Ne endrren time degjoj
Eja larg nuk je
---------------

Mbresa mbresa
Nuk e di ka kthesa
Udhetoj ne rruge me kthesa
Ne endrren time shikoj
Ne endrren time degjoj
Eja lart ne qiell

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:29
"Gjithmone do te dua" Nga The Dreams

Koha kur kalon...
krahet hap sa qiellit s'i mjafton
Dita kur agon‚?¶
merr me vete edhe endrren tone

Gjithcka qe prapa lame
Nje film qe gjate e pame
Por kurre s'mundem ta ndjejme
Ate qe ne jete gjejme

(refreni)
Kur larg shikoj, dicka kerkoj
Nje bote me vete qe te me pranoje
Ashtu sic jam, cdo gje qe kam
Ta ndaj me ata qe me rrine prane
cdo cast e kap, shpirtin e jap
Per te rilindur, te rilindur prape
----------- (x 2)

Kater, tre, dy , nje ....
Te shoh, shoh, ate qe ende se njoh
Me duhet kohe, kohe, ajo s'del kurre, joo
Se s'me mjafton c'ka bota me ofron
Tani eshte shume heret
Nje cast me pas do te jete vone
Te gjej, gjej, dhe nje qe me degjon
Dike qe ende, ende, ende me kupton
Nje yll, yll, qe sic dua une degjon
Qofte edhe nje, nje ne nje milion

Kater, tre, dy, nje ....
E kesaj bote t'ja rrembej une ditet pak nga pak
Nga trupi i saj i skuqur, trup qe rrjedh gjak
Me mbetet ta kafshoj drejt e ne plage
E helmin qe i thith nga trupi tej ta flak

Nuk e di ne trupin tend
‚?¶nese prej saj lengon
Se ne cdo damar te sajen
...ky lloj helmi qarkullon
Shpresoj do sjelle neper te
...dikush qe gjak duron
Gjak te paster qarkullon
...qofte nje ne nje milion

(refreni)

Jo nuk mund te pres...
sa te kaloje nata dhe te zbardhe mengjes
E koha kalon‚?¶
me ka prere ne bese
E lashe diellin te ngjitet...
ka filluar serisht te zbrese

(refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:30
"Genjeshtarja" Nga The Dreams

Ty sa shume te kam besuar
nje vajze si ty...
sa shume kam dashuruar
por ti nje genjeshtare je
sepse djemte pas vetes ti i ke

Ne dashuri ajo mua me genjen
dhe nuk e di nese ne tendin shpirt
‚?¶dicka ndjeve

Vertet me cmende mua
si e bere se di
mesove dobesite e mia
dhe une rashe ne dashuri

Bobo, me mire te vdes se sa te vuaj
dashuria me ka mallkuar
po pse me ben te vuaj
perse s'me le te qete
te pakten ti me thuaj
qe me do me te vertete!

Kendoj,
dhimbjen dua ta harroj
por se kuptoj...
nje dite une prap do dashuroj
nje vajze qe do kete tjeter emer
dhe tjeter vend brenda ne zemer

Me kete kenge une sot dua te tregoj
se dashurine e pare kurre s'do ta harroj
ti e te gjithe e une mesova
dashuri pa dhimbje s'ka
por vec me ty shpresova
se s'do ishin te medha!

(refren)
Oooo ty,
Sa shume te kam besuar nje vajze si ty
Sa shume kam dashuruar, por ti
Nje genjeshtare je sepse djemte
...pas vetes ti i ke!

Lot,
Lotojne ato dy sy me kot
Te dashuroj vec ty por kur ti
Nje genjeshtare je sepse djemte
...pas vetes ti i ke
------------------

Kendoj,
dhimbjen dua ta harroj
por se kuptoj...
nje dite une prap do dashuroj
nje vajze qe do kete tjeter emer
dhe tjeter vend brenda ne zemer

Me kete kenge une sot dua te tregoj
se dashurine e pare kurre s'do ta harroj
ti e te gjithe e une mesova
dashuri pa dhimbje s'ka
por vec me ty shpresova
se s'do ishin te medha!

Ne dashuri ajo mua me genjen
dhe nuk e di nese ne tendin shpirt
‚?¶dicka ndjeve

Vertet me cmende mua
si e bere se di
mesove dobesite e mia
dhe une rashe ne dashuri

Bobo, me mire te vdes se sa te vuaj
dashuria me ka mallkuar
po pse me ben te vuaj
perse s'me le te qete
te pakten ti me thuaj
qe me do me te vertete!

(refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:31
"Hajde" Nga The Dreams

Hajde, hajde,
ti mos flij,
ket' zemer prape do ta genjej
(2 here)

Kaloj ne rruget e gjata
shikoj pemet e larta
kete histori pata
harroj kohet e arta

S'e di pse kaq kohe pata
udhetim ne rruget e gjata
qendroj nuk mund te vrapoja
historine time kujtoja

Nje dru rrugen ma priste
nje tjeter endrren ma vriste
nje djall ne vesh me fliste
nuk po kaloj dot jo...

(refren)
Hajde, hajde, hajde
ti mos flij
ket' zemer prape do ta genjej
-------- (2 here)

S'e di pse kaq kohe pata
udhetim ne rruget e gjata
qendroj nuk mund te vrapoja
historine time kujtoja

Nje dru rrugen ma priste
nje tjeter endrren ma vriste
nje djall ne vesh me fliste
nuk po kaloj dot jo...

Kaloj ne rruget e gjata
shikoj pemet e larta
kete histori pata
harroj kohet e arta

Nje dru rrugen ma priste
nje tjeter endrren ma vriste
nje djall ne vesh me fliste
nuk po kaloj dot jo...

(refreni)

Kaloj ne rruget e gjata
shikoj pemet e larta

(refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:32
"O bukur pushtoje boten" Nga The Dreams

O bukuri pushtoje boten

Si te te quaj, o bukuri e gruas ti
Je djall a engjell ti, une nuk e di

Si ta gjej kush me je ti
engjell djall apo njeri
Ne boten e eres, ti zjarr i jetes

Kush jam jo jo mos pyet per mua
Jam jeta vete me emrin grua
...se jam dashuria
Jam bukuria, qe ndrit nder ju

O mos u tremb nga c'ke degjuar
Jo Trojen une se kam rrenuar
‚?¶ja drites i falet
Prej saj ringjallem e jetes jete i fal

cfare te jete s'po e di
engjell djall apo njeri
Kur me qesh kur me flet
Syri yt sa nuk me vret

Sa te dua dhe me tremb
Sa te shof zemra me dhemb
Guxoj, kendoj
Je engjell a djall, te adhuroj

(refren)
Se tek cdo nene jeton nje grua
Kurore hyjnore, miresi
Dhe jeta ndan si ty dhe mua
Jo mos harro o njeri

O bukuri pushtoje boten
Sa shume ne jete na ke munguar
Nje shekull vjen ti hapja porten
T'i themi bashke miresevjen.
----------------

Ti engjell s'je as perendi
As djall nuk jam por jam njeri
...jam bukuria
Lind dashuria e shpirti jam

Ma thuaj emrin mos u druaj
Si enderr je pa enderruar
Se jam nene e grua
Fal dashuri e prap e prap...

Sa te dua dhe me tremb
Sa te shoh zemra me dhemb
Guxoj, kendoj
Je engjell a djall, te adhuroj

Ne shekuj une te kam kenduar
Ne cfare tipari e ke dhuruar
Por ti ben mrekulli mbi mrekulli
Kur lind nje njeri

(Refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:33
"Vetja ime" nga The Dreams

Kam deshire te te harroj
Dua te kercej
Dua shume larg, larg te shkoj
Veten ta mberthej
Dua dhe une
Me shume te kendoj
Qe zerin tim, zerin tim
Me ju ta bashkoj

***refreni***
Une vetem dua, dua, dua
me pelqen te kercej,
Une vetem dua, dua, dua
me pelqen te genjej,
Une vetem dua, dua, dua
me pelqen te kendoj,
Une vetem dua, dua, dua
me pelqen te jetoj.
---------- (x 2)

(perseritet nga fillimi)

(tre here)
Hej, leri mendimet
Eja me ne ti kerce
Leri, leri zhgenjimet
Veten mos genje

(refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:34
~~~"Endrra"~~~nga The Dreams

Prape me del ne enderr
Si nje serenate
Dhe mi turbullon mendimet
E filloj shkruaj prape
I them me kenge
Ato qe s'them dot me fjale
Kjo zemra ime e qete
Paska filluar te hedhe valle

Kur ne autorstraden e jetes
Ti te jesh me mua
Kurre s'do te leshoj
Se vetem ty te dua
Ne qofte se kenga ime
Te pelqen sadopak
Me jep nje te buzeqeshur
Qe te kendoj prape

Te kendoj e te harroj
Mallin qe kam per ty
Me con ne tjeter bote
Kur me sheh me ata sy
Ne qofte se zemra jote
Ka pak vend per mua
Mbaje pakez hapur
Sepse une te dua

Eci neper rruge
E kembet s'dine ku shkojne
Dhe perplasjet e njerezve
Vec me corjentojne
E ndjej se te kam prane dhe provoj
Kujtime qe me nxisin, me ndihmojne

(refren)
Dua te te takoj naten atje ku s'ka njeri
Ne rrugen e pafund vetem une dhe ti
Dua te ti prek floket e te puth ne sy
Ate qe ma desh zemra e gjeta tek ty
-----------------

Te dua ty me gjithe qenien time
Keto fjale te embla
Vijne nga zemra ime
E kur s'mi degjove fjalet
Me je ne trishtim e zem'r e dashuruar
Pret me padurim
Padurim, Padurim, Padurim

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:36
"Beqaria sot mbaroi" Nga Valbona Mema

Eja nuse shtat sorkadhe
Merre dhondrin dil ne valle
Fati i bardhe ju perqafoi
Beqaria sot mbaroi
-------------

Kush u nda nga beqaria
Nji marak e ka provu
Po nuk harrohet shoqeria
Ku je rrit e je feju

U fejove si gjithe bota
Nuse t'bukur paske marre
Hajde hajde te derdhe gotat
Nusja jone margaritar

(Refreni 2 here)

Kush u nda nji here nga nana
Ai e di perse loton
Por nusja jone shkelqen si hona
Nonen kurr nuk e harron

U martove si gjith bota
O nderru zamak i ri
Hajde hajde te derdhe gotat
Gjith' ajo ju fat i mire

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:37
"Fotografia" Nga Sinan Hoxha

Tani me ty une me nuk jam
I nisur diku larg
Fotografine tende e marr
E laj me lot ngadale
E perkedhel sikur je ti
Me duket sikur flet
Genjehet kot ky shpirti im
eshte thjesht fotografi

Ti mund te ndodhesh ne avjon
A ndoshta ne nje tren
Kerkon gjithcka qe te harrosh
Por kemben pas e kthen
Por perseri te kam perballe
Edhe pse ti po shkon
Mbi mur te bardhe e varur rri
Fotografija jone

(refren)
Nuk te lutem me
Qe ti te kthehesh mbrapa
Ndoshta ti kerkon
Nje tjeter dashuri
Sa here malli
Do ta mbysi zemren time
Do te gjej ne dhome nje fotografi
------------------

Kaq lehte une s'mundem te harroj
Ate kohet qe ishim bashke
E peseri une te shikoj
Me dukesh se je prane
Me dukesh kaq e bukur sot
Varur mbi nje kornize
Genjehet kot ky shpirti im
eshte thjeshte fotografi

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:38
"Rina Rina" nga Sinan Hoxha

Me ty vajze kam ra n'dashni
Jo jo se besoj
Se si ma prish mendjen ti
Kete gje s'po e kuptoj

Shume i dashuruar jam me ty
Por ti se kupton
E vogel je, nuk ke djallzi
Trendafil lule saksi

Ne enderr une ty te shikoj
Sikur ti me dashuron
Sa deshire kam te takoj
Vetem ty te dashuroj

Me ty vajze kam rene dashni
Jo jo se besoj
Se si ma prish mendjen ti
Kete gje s'po e kuptoj

(2 here)
Lere lere sa te du
Dashurova syte e tu
Sa deshire kam te takoj
Se vetem ty te dashuroj

(refreni)
Rina, Rina, Rina ti
Mos me ler ti ne vetmi
Se pa ty jo s'mund te rri
Rina, Rina, Rina ti
---------- (2 here)

Me sy rruges te shoqeroj
Jo dot s'te ndaloj
Guxim nuk kam qe te te them
Te te them te dashuroj

Shume i dashuruar jam me ty
Por ti se kupton
E vogel je, nuk ke djallzi
Trendafil lule saksi

Ne enderr une ty te shikoj
Sikur ti me dashuron
Sa deshire kam te takoj
Vetem ty te dashuroj

Me ty vajze kam rene dashni
Jo jo se besoj
Se si ma prish mendjen ti
Kete gje s'po e kuptoj

(2 here)
Lere lere sa te du
Dashurova syte e tu
Sa deshire kam te takoj
Se vetem ty te dashuroj

(refreni 4 here)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:41
"Dhimjen le pas" Nga Redon Makashi

Muzgu ra
trishtimin e tij hodhi mbi det
s'di c'me mundon
dhe me shqeteson
valle do te vish ti si atehere ?

Kur prane detit rrinim ne te dy
si atehere ne kete qetesi
dhe kete muzg, heshtje e perqafim
ti det me sill perseri... perseri

Ne nje mbremje si kjo ne te dy
dore ne dore ecnim prane detit blu
dhe te flisja dhe me flisje shume
deti i heshtur na degjoi

Dashuria s'mbetet vec kujtim
te ndjek pas ajo gjithmone ne jete
ne cdo vend e ne cdo rruge qe shkel
zemra kurre jo, zemra kurre jo,
s'mund te heshte

Imazhi i saj
ne kete vetmi ndodhet me mua
si nuk munda ta kuptoj me pare
se kjo vajze ishte per mua gjithcka
dhe tani qe s'e kam me
dhimbje la

Sa do t'doja qe te kisha prane
e ta puthja me aq zjarr
te humbisnim ne ne dashurine e cmendur
si me pare, si me pare.

Hej e dashur
malli me ka marre
per ate kohe fantastike qe kaluam bashke
Tani kam frike qe ta kujtoj ate
c'do gje e bukur dhimbje le pas
dhimbje le pas

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:42
"I love you" Nga Redon Makashi

I give her all my love
That's all I do
And if you saw my love
You'd love her too
I love her

She gives me everything
And tenderly
The kiss my lover brings
She brings to me
And I love her

A love like ours,could never die
As long as I have you near me
Bright are the stars that shine
Dark is the sky
I know this love of mine
Will never die
And I love her

Bright are the stars that shine
Dark is the sky
I know this love of mine
Will never die
And I love her

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:43
"Lot ne shi" nga Redon Makashi

Me trishtoka sot kjo kohe
Shiu sapo ka filluar
E s'po mundem ti ndaloj
Lotet bashke me shiun bien

I kam, I kam...
I kam te shenjta lotet
I kam, I kam...
I kam te shenjta...
...e dhimbjen ja ndjej

I pelqenim aventurat
Dilnim bashke oreve te vona
Dhe ne shtrat veten e gjenim
Ja mesnata krejt kaloi

Ku jam, ku jam...
Ku jam pa ty, o zot
Pa trupin tend
Pa frymen tende

(Refren)
E kam te vetme...
e kam te vetmen shprese
E me ndihmon...
sa here qe ndjehem keq
E ndaj nuk dua‚?¶
e dashur te t'humbas
Ne jeten time‚?¶
gjithmone e dua prane
------------

Ate e dua prane
Ate e dua prane
Ate e dua prane

(Refreni)

E dashur me ndihmo
Sa here qe ndjehem keq

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:44
"Mos prit per neser" Nga Redon Makashi

Si po iken keshtu
pa me thene asnji fjale
koh me vone per kete cast
une e di do ndjesh mall.

Neser lind dite e re
dicka te enderrt ne sy do t'gjesh
Qe qetesine do ta shprishe
dhe vete faj ti do te ndjesh

(refren)
Po pse deri neser
ti te mbash merine e kote
Me fal zemra ime
po e pret ta thuash sot
-------- (2 here)

(perseritet nga fillimi)

Mos prit deri neser
Mos prit deri neser
Mos prit deri neser

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:45
"Ndoshta ishte dashuri" nga Redon Makashi

Nje enigme jetova ne skene
Zemren shpesh ma shqeteson per cudi
Nje veshtrim i fshehte notat ngaterroi
I kujt ish, nuk e di

Nuk me njohe dot jo
Ndonese te prita shume
Ndjenje e pare ishte kjo
Te shikoj nje cast

Dhe pas shfaqjes serisht ne kete salle
Mes kaq sysh une kerkoj kush je ti
Shpejt mbi supe veshtrimi kaloi
Nuk te pashe perseri

(refren)
Nuk me njohe dot jo
Ndonese te prita shume
Ndjenje e pare ishte kjo
Te shikoj nje cast, nje cast, nje cast
Ty te enderroja prane
Vetem kaq...

Dhe vjen nje dite
Nje ndjenje e fshehte lind tek ne
Qe di ti flase
Vetem zemres qe po na rreh

Dhe koha shkon
Kjo ndjenje e fshehte zgjon vec mall
Serisht kujton, veten pyet perse valle?
--------------------

Dhe pas shfaqjes serisht ne kete salle
Mes kaq sysh une kerkoj kush je ti
Shpejt mbi supe veshtrimi kaloi
Nuk te pashe perseri

(Refreni)

Nuk u njohem dot jo
Faj nuk ke ti
Nje enigme mbetet
Qe zgjidhje s'gjetem une dhe ti
Ndoshta ishte dashuri...

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:45
"Vitet e shkolles" nga Redon Makashi

Dua qe sa here une te mendoj
vitet e shkolles une te kujtoj
dhe atehere do te them me sinqeritet
se jane vitet me te bukura ne jete.

Do te kalojne vitet
por ne s'do t'harrojme
vitet e shkolles
dhe pse te tjera do te shkojne

Do te kemi prane
te tjere miq edhe shoke
por shoket e shkolles
s'do ti harrojme

(refren)
Per jeten e bukur shkollore
Do te kemi gjithmone emocione
Mos i harroni keto kujtime
Qe mban, jeta jone...
------------

(perseritet nga fillimi)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:47
"Fatit i besoj" nga Mira Konci

Ma jep doren ti, ne ate dore te rri
qe te shoh aty, si eshte ky fati im

Labirinte shoh, vija rugesh plot
ku te shkoj s'e di...

Te kjo rruge ketu, kjo zemra jote rreh
lerme te hyj per jete aty te mbese

celma zemren ti, jashte asaj po pres
mos me ler te vdes

Fat i bardhe, a fat i zi, eshte tek dora jote
mbyllur zemra jote rri, si duroj s'e di

(refren)
Pra me thuaj kujt t'i besoj tani
dores tende, ku fatin kerkoj...
Me jep nje fjale ti, e shpirtin ma sheron
gjithe bota le ta dije, une fatit i besoj
-------------- (x 2)

Ma jep doren ti, n'ate dore te rri
tek cdo vije e saj shkruhet ky fati im

Labirinte shoh vija rrugesh plot
aty fshihesh ti...

Te kjo rruge ketu, kjo zemra jote rreh
ti me ler te hyj, bashke me ty te qesh

celma zemren ti, jashte asaj po pres
mos me ler te vdes

Fat i bardhe, a fat i zi, eshte tek dora jote,
mbyllur zemra jote rri, si duroj s'e di.

(refreni)
********

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:48
"Fol" nga Ledina Celo

Iken jeta shpejt vrapon
dhe nje muaj duket gjate
dhe si mundem ta gezojme
jo te ndare por vec se pashe

Sa e shkurter eshte kjo jete
themi shpesh tek bisedojme
por dikush me sa na prek
dhe caste harojme

Per nje fjale ashtu kot
prishet befas nje miqesi
dhe askush nuk i del zot
fajla zhduket ne marim

Refreni
O ti zemer njerezore
pa degjoje zerin tim
fal se jeta eshte e shkurter
se jeton ndaj nje pendim
ndan dy njerez padrejtesisht
nje kapricio,xhelozi
dhe pse duhen cmendurisht
falja ndalet ska kufi
--------(2 here)

kenga perseritet 2 here

O ti zemer njerezore
po degjoje zerin tim
fal se jeta eshte e shkurter
se jeton ndaj nje pendim

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:49
"Miss Bukuria" nga Ledina Celo

Kur me lakmoni me syrin tuaj
un cdo veshtrim pa takt e vuaj
ju djem te rinj me shpirt capknea
valle a me njifni si jam brenda

ne se besoni flas sinqerisht
lerini vajzat mos i ngacmoni
kjo moshe e re stine dashurish
u thote mesoni te dashuroni
kjo moshe e re stine dashurish
u thote mesoni te dashuroni

Refreni
Une nxenesve te klases jo su llastohem
dhe kam plot endrra vajzerije
sa me pelqen kur lavderohem
kur me thone djemte miss bukurije
sa me pelqen kur lavderohem
kur me thone djemte miss bukurije

Ah ju capkena qe na ngacmoni
ju na besdini pa dyshim
U them ne sy kurre mos haroni
sna fyeni neve por dashurine

Ju keni motrat ne moshen tone
me bukuri prej shtoj zavallet
nese te tjeret do ua ngacmojne
edhe ju gjen bela e madhe
nese te tjeret do ua ngacmojne
edhe ju gjen bela e madhe

Refreni

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:50
"Ditari" nga Francesk Radi

Pse po bie nje kitare
Mos e di enigmen time
E shqetesuar heshtja jote
S'e kupton baba ndjenjen time

Ne rinine e jetes tende
Kishe mike nje kitare
Ndersa mik i zemres sime
‚?¶ky ditar

E cuditshme bija ime
Shpejt u rrite, ke ndryshuar
Deri vone mban driten ndezur
Edhe telefoni rri bllokuar

Ti po pret nga une nje fjale
Te pergjigjem: "Jo s'e di"
Jeta nuk te le perhere femije

(refren)
Se vjen nje dite dhe mosha dashurine kerkon
Ajo dite nuk sjell per ne jo ndarje, jo jo
Vjen kjo dashuri, me teper na afron
Jeta ecen shpejt, dot nuk e ndalon
-------------

Zemra mban enigmen time
Ne ditar qendron e shkruar
Deri vone mban driten ndezur
Edhe telefoni rri bllokuar

Ti po pret nga une nje fjale
Te pergjigjem: "Jo s'e di"
Jeta nuk te le perhere femije

(Refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:50
"Humba Pranveren" Nga Francesk Radi

I vetem jam nga nena larg
Bregun shikoj, po kthehem prape

Kjo zemra ime sa s'u ca,
sot e kuptoj,
Fshiva lotet dhe mora rrugen
kur nata ra.

Sa iluzione njeriu ka,
jete e veshtire
Vitet ikin, m'u zbardhen floket,
si bora e bardhe

Syte e mi jane te perlotur,
sa mall qe kam
Te trishtuar, te plagosur,
zemren e kam.

(refren)
Erdha, erdha, mos ma mbyll deren,
pritem, pritem, humba pranveren
Djalin, vajzen dhe nenen time
do ti puth me mall.

Nuse, nuse, t'u celen syte
erdha, erdha, sa je merzitur
Vetem, vetem, se shtyva jeten,
hapma porten ooo
hapma porten ooo‚?¶
----------------

Mesnata iku drita ra,
nje lot pikoi
Putha letren ku malli digjej,
do kthehem prap.

Syte e mi jane te perlotur,
sa mall qe kam
Te trishtuar, te plagosur,
zemren e kam.

(refreni)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:52
"Cupeze Beqare Moj" nga Eli Fara

c'mu verdhe o moj mu bere ftua
cupeze beqare moj
pse shtive o moj merak per mua
cupeze beqare moj
e hiq merakun e hajde me mua
cupeze beqare moj
e te kam dashur edhe prap te dua
cupeze beqare moj

Kur me shkoje ti moj ne ato varre
cupeze beqare moj
me fustanin zvarre-zvarre
cupeze beqare moj
te vdekurit o moj ti sec i ngjalle
cupeze beqare moj
e te gjallet o moj c'i vdiqe fare
cupeze beqare moj

Ti moj shqerkeza o moj manare
cupeze beqare moj
pse na dole ti moj genjeshtare
cupeze beqare moj
ti pse na the o moj s'martohem fare
cupeze beqare moj
e do ti rri o moj babait beqare
cupeze beqare moj
(dy vargjet e fundit perseriten)

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:53
"Kam nje hall ne zemer" nga Eli Fara

Kam nje hall te madh o moj ne zemer
Kujt t'i qahem, kujt t'i renkohem
E kujt t'i qahem e kujt t'i renkohem
T'u qahem maleve, malete largohen
T'u qahem fushave, fushat zbukurohen
T'u renkohem cupave, cupate martohen

Edhe ne vdeksha ju mos me qani
As me uje moj mos me lani
O as me uje e as me vere
Po me lot't e asaj se mjeres

(dy here)
E ti moj ure hajde moj me zinxhira
o ndezur jane dyzet kandila

(dy here)
Binin kembanat binin e s'pushonin
po nje te mjere ne dhe mbulonin

Edhe ne vdeksha, ju mos me qani
As me uje moj mos me lani,
O as me uje e as me vere
Po me lot't e asaj se mjeres.
Po as me uje edhe as me vere
Po me lot't e asaj se mjeres

Goca_e_urte
13-12-2004, 22:55
"Harroje dashurine" nga Ermira Babaliu

E di s'kam te drejte
Ta thurr une k'te kenge
Se ty vajz' e dashur
Te shoh vec ne enderr
Dhe bashk' kur u ndame
Nuk thame nat'n e mire
Por thame lamtumire

Te lutem ti falma gabimin e rende
Se sot zemra ime kendon vec k'te kenge
Por vuan e jotja dhe dhimbja s'durohet
Por prape nuk bashkohet

(refren)
Harroje, harroje
Ti dashurine tone
Largoji ti brengat
E lumtur jeto
--------------

Se ti e di mire tani
se c'esht' dashuria
Nje mall ndjenj' e zjarrte
qe prap' gjithkush e do

Goca_e_urte
13-12-2004, 23:03
"Banania" nga Dashnor Diko

Nje vajze te bukur njoha
E brishte e pafaj
Tek po blinte nje banane
Ne banane ngjyre e flokve te saj

Kam kohe se kam takuar
cdo cast e enderroj
Por jo shpresa nuk eshte shuar
Se nje dite un prape do ta takoj

Vall eshte e dashuruar
Un fola pak ndaj si ta di
Nese eshte e vetmuar
Nga nje dua ate ta bej une dy
(2 here)

(refren)
Nje ze flet vajza eshte si banania
Te shijon kur e zhvesh, e prek ti vet
Por kujdes, por kujdes nga banania
Mos e hidh e mos e shkel sepse rreshqet
--------------------- (2 here)

Valle eshte e dashuruar
Un fola pak ndaj si ta di
Nese eshte e vetmuar
Nga nje dua ate ta bej une dy
(2 here)

(Refreni)

Me duket vajza
Porsi banania
Porsi banania
(4-5 here)

Goca_e_urte
14-12-2004, 02:38
"Jetes sone 3" 2DIE4 feat.2PAC

Ti vetem degjo...
Ne nje cep te rruges
Nje cigare te zeze e ndez
Per te harruar cdo gje qe me rrethon
Dhe pres‚?¶
O zot te lutem me ndihmo
Me shiko, po vdes
Ne kete jete te brishte
Gjithcka po me shkon per ters

cdo fytyre qe afer me kalon
Me frikeson
cdo njeri qe vret me tmerron
Po gabon
Te me thuash ne qofte se veshet po te caj
S'llogjikon te me thuash
Se dhimbjen me ty po ndaj
Une te bezdis se nje te drejte e kam
Po Bam Bam po t'ja bejme atyre
Qe ne kete mizerje na lane

Ku jane shoket e mi te di une dua
Ti shikoj une dua
Ti degjoj une dua
Se jam i mallkuar ne kete fat i denuar
Ne kete erresire i harruar
Ne kete jete i derrmuar
Ne kete jete i derrmuar je dhe ti

Ti kujton se une se di
Ti kujton se je zoteri
Shiko lote ne syte e mi
Kur me thua mi kalo
Kur me thua me irrito
Se me ben te jem i keq
‚?¶per dreq
Po harrojme ku po jetojme
Po harrojme se po gabojme
Dhe kuptimin e te jetuarit
Si njerine ne po ngaterrojme

Te zezen e dua fort
Qe mendjen te ma marre
Ku po shkoj...
c'po ndjej...
Te nesermen cdo gjej...
Hej hej
E di gjithmone ndonje endacak
Kendo dhe ti me ne 2PAC

(Pjese anglisht e 2PAC)

Dhe dikush te me thote
Sepse une nuk e di
Me duar lidhur kryq
Ky popull pse po rri
E shikon dhe pranon
Per me teper ky vazhdon

Rreth fatit perpelitet i shqetesuar
Dhe askush nuk e ndihmon
Po degjon, pse s'kerkon
Nje shans per jeten tende
Por tashme eshte shume vone
Se eshte rruge pa kthim
Me mundim, kete e dime po rrime
Me shpresen qe per ne
Nje dite e re po lind
Pa hidherim, mbushur plot gezim
Por ne te vertete eshte iluzion
eshte nje zhgenjim
Qe te ndjek hap pas hapi ty ngado
Qe te behesh veri vesh
Mesimet kur vertet ti do gjesh
Se do kesh turmen dakort
Qe bertasin hej hooo

Dhe te lutem zoti im
Popullin tim ti ndihmo
Gjej nje zgjidhje per ata
Qe ty te kane nevoje
Falu atyre jeten e bukur
Qe kaq shume po enderroj
Dedikoj kengen time per ata
Une sot kendoj

Kendoj per gjithe ata
Qe larg sot po rrojne
Kendoj per shoket e mi te pare
Qe kurre nuk i harroj
Se degjoj dite e nate
Zerat e tyre kerkojne hak
Dhe flake digjet zemra ime
Dhe nga ata une ndihem larg
Dhe akoma, dhe akoma me larg
Te kendoj une kengen time
Bashke me ty o 2PAC

(Pjese anglisht e 2PAC)

O zot me fal
Ne qofte se rruge te keqe marr
Dikush te lutet per mua
Se une me kete jete se dua
Se nuk mendoja qe nje dite
Do isha ne rruge i vetem
Shoket e mi si kam prane
Kaluar dhe ata jane vetem

Lufta na percau, na vrau
Ne te gjitheve na ndau
Kjo jete po na shkallon
Une ndjek, ti enderron
...lendon
Por eshte e kote
Ne kete bote njeri s'te degjon
Por une armen ne xhep e mbaj
Mendjen ndaj, s'pyes aspak
Do te marr hak
Se kam gjak per te marre
Ke per te pare qe ne cdo vend
Nuk do lene te tallen me ne

Ata pushtetin kane
Ata hane ne kurrizin tone
Ata rrojne po nuk e dine qe gabojne
Sepse te forte e kujtojne
Kudo mbjellin frike, panik
Shiko kudo
Dhe mos kujto se eshte e lehte per mua

Diten neper toke
Erresire e nates me frikeson
Ajo mbulon
Tek njejti kult pa fron
Ti mendon eshte rradha ime
Ne mendime je gjithmone
S'harron, kjo nate te mbulon
Me degjon, eshte jeta jone
Jete e piste, ne kete liste s'te fus
S'do fus njeri te me ndihmoje
Nga mizerja nuk harroj
Qe dikush do te paguaje
Por une armen ne xhep e mbaj
Mendjen ndaj, s'pyes aspak
Do te marr hak
Se kam gjak per te marre
Ke per te pare qe ne cdo vend
Nuk do lene te tallet me ne asnjeri
‚?¶ asnjeri, asnjeri, asnjeri

(Pjese anglisht e 2PAC)

Goca_e_urte
14-12-2004, 02:39
"Mos u lodh kot" nga Artjola Toska

Ne mengjesin e kesaj jete
Dashurova me besim
Pak per pak per vete
Jam robine e shpirtit tim

(2 here)
Ti me flisje ne per puthje
Kjo asth dashuri e pare
Po pas teje te padukshme
kishe nusen zemer vrare

(refren)
Une kam lind nga dashuria
Dhe si ajri jam pa faj
Vet' i rris ndjenjat e mia
Si zambak te bardhe ne Maj

Te genjen syri nen vetull
Une e jotja ma nuk jam
Se dy kunguj nen nje sqetull
Dashuria nuk i mban
********

Ne mesditen e kesaj jete
Une e gjeta diellin tim
Kudo shkoj e kudo vete
Ai me ndjek me adhurim

(2 here)
O njeri qe vrave shpirtin
Midis nesh ti vend nuk ke
Tash e njof hijen e driten
E di mire se cili je‚?¶

(refren)

O njeri qe vrave shpirtin
Midis nesh ti vend nuk ke
Tash e njof hijen e driten
E di mire se cili je‚?¶

Qershija
20-12-2004, 17:13
"Pranoje"-Gentiana Ismajli


Me shiko nje here ne sy,
dhe tregome a jam per ty.
nuk ke nevoje qe,
ta mundosh veten,
ma jep nje puthje ti.

As gje ne jete
s'me bene me te lumtur,
se sa kur jemi bashk.

Pse nuk me thua
c'fare ndjen per mua.
pse nuk ma thua tani.

Une e pranoje,
qe ne zemren time,
gjithmon do te mbetesh ti.

Le ta di bota,
se jam e jotja
ta din se me dashuron.

Puthjet e nxehta,
tek ti i gjeta
me afsh me pervelon.

Me pak fjale,
e nje shikim
jetes ti mi
jep gezim.

Ti je i vetmi
qe kam takuar
dhe qe me meriton.

Qershija
22-12-2004, 18:31
"Syni i zi"-Leonora Poloska & Labi


Shpirti me volon
kur me shikon oooo me zjarr
nga dita qe te pashe une ty oooo syri i zi
sa shume kam qare ,
Nga malli per ty zemer une po tretem,
pas dashurise tone dot
asgje mos t'mbetet
Kush na mallokoi?
Kush na dogji flake ?
Sa afer ishim ,e tash jemi shume larg
qajjjjjjjjj
qajjjjjjjjjjjjjjj
ndoshta gabim qe ne fillim
une fukara nuk dija
qe ti zemer ke shume armiq
qe arriten me na nda,
Nga malli per ty zemer une po tretem
pas dashurise tone dot
asgje mos t'mbetet
Kush na mallokoi?
Kush na dogji flake ?
Sa afer ishim e tash jemi shume larg
qajjjjjjjjj
qajjjjjjjjjjjjjjj

Qershija
30-12-2004, 20:30
"Nje Buzqeshje do ta gjej"-Ermal Fejzullahu


Prap kete nate ne mendje te kam
yjet dhe hena bashke me mua jane,
prap gjumi nuk me merr
kete ndjene se kisha as nje here
te deshiroje te te kem prane.
Duart ti prek te ledhatoje ,te percafoje e te shterngoje
vertet kjo shprese me mban sa te dua te tregoje.

Nje buzqeshje do ta gjej tek une apo tek ti
nje shikim do ta rrembeje ne zemer ne thellsi,
ti qesh kur te shikoje ,te afrohem une provoje
syri yt sikur me flet nje fshehtesi duhet ta kete.

Kjo nate e bukur dhe e qete
brenda ne mua po lulzon
te lutem rri dhe mos ik
e me ledhaton lehet
kur ti ne krahun tim pushon.

Nje buzqeshje do ta gjej tek une apo tek ti
nje shikim do ta rrembeje ne zemer ne thellsi,
ti qesh kur te shikoje ,te afrohem une provoje
syri yt sikur me flet nje fshehtesi duhet ta kete.

Qershija
02-01-2005, 23:01
"Bunker"-Ardit Gjebrea

Me mijra bunkere i mban permbi vete
‚?¶kjo toke e duruar
Shenjtori ai, jane kryqe te rene
‚?¶per supet e tua.

Bunker,
Rronte mundimi per nje lufte imagjinare.
Bunker,
Kur ti enderroje pak drite liri dhe paqe

E dridheshe nen to si ne shtratin e ftohte
E qaje si nena qe femije nuk lind dot

(refren)
O Zot ne qofsh me mua
‚?¶me jep nje grusht te forte
Ti bie ketij mali me hekur dhe me dore
Me diellin perqafuar te puthem dhe nje here
Kjo toke e stermunduar rilindje te ndjeje
O vella me nje emer jepma pra doren
Hapur mbaj zemren ti flasim sot botes
----------------

Miliona bunkere mbi shpinen e botes,
‚?¶u ngriten ne shekuj
Sa jete pa jetuar, sa kenge pa kenduar
...aty jane tretur

Bunker,
Jo nuk i ndjeve si stinet kur nderrohen
Bunker,
Zogjte mbi ty jo nuk vijne te clodhen

Dhe flije si foshnja ne shtratin e ftohte
Dhe dridhet e qan se s'ka kush ta ngrohe

(Refreni 2 here)
Mbi muret qe bien jemi ne

Bunker
Bunker
Bunker

Qershija
02-01-2005, 23:02
"I thuaj jo"-Ardit Gjebrea


Dhe vrapova neper nate
Ne qytetin e panjohur ty te kerkoja
I humbur mes gezimit, mallit te pafund
Me nje adrese ne duar

Dhe yjet pergjonin pas mjegulles te fshehur
Me marramendje ndjenjash, jete te dehur
Nata e ftohte, sinjalet misterioze
Nen taka prostitutash, pasione zbulon ti

Pemet e lagura anes totuarave
...spektatore te trishtuar
Heshtur veshtrojne skena dashurie
‚?¶ne erresire e konsumuar

Dhe me frikesoi nata e ketij qyteti
Kjo gjysem jete, jeta e nje planeti
Nje siluete shfaqet si hije
Shkujdesur jetonte nje cast dashurie

Atje dy drita krejt pa pritur ndizen
E pamundur, ze i njohur, qeshje e njohur
Ishe ti...

(refren)
I thuaj jo, te pakten vetem sonte
...i thuaj jo
Po ti me ben te trembem
Te ulerij te cmendem
Harroje veten tende dhe mos shko
Me te mos shko

Dhe mjegulla te lutet: I thuaj jo
Po ti me naten tretesh
Jehone e zerit mbetesh
Rend mbas teje te t'ndaloje
Do doja te ishte enderr
Sikur te ishte enderr
----------------

Atje nje drite shprese fiket
E pamundur, ze i njohur, qeshje e njohur,
Ishe ti‚?¶

(Refreni)
I thuaj jo, te pakten vetem sonte
...i thuaj jo
Po ti me ben te trembem
Te ulerij te cmendem
Harroje veten tende dhe mos shko
Mos shko
Dhe era uleret : I thuaj jo
Po ti me naten tretesh
Jehone e zerit mbetesh
Rend mbas teje te t'ndaloje

Dhe mjegulla te lutet: I thuaj jo
Por ti me naten tretesh
Jehone e zerit mbetesh
Rend pas teje te t'ndaloje
I thuaj jo...

Qershija
02-01-2005, 23:05
" Jeto dhe jeten time"-Ardit Gjebrea


Jeto dhe jeten time po e deshe
eja dhe merre, vec jeto......

Ata qe s'duan dashurine
nuk dine se c'eshte miresia
folene e ngrene ne erresire
edhe mbi ty leshojne stuhira

Se jane mesuar te zvarriten
te te helmojne pastaj te vdesin
pa prekur trupin tend te ngrohur
nga afshi i puthjes, ledhatimit

Dhe pena ime nis e shkruan
kaq e lodhur nga mundimi
kerkon nga ty dhe merr dy fjale
dhe ndalet lumi, zemerimi

Te Dua, Te Dua, Te Dua
o fjale hyjnore e kesaj bote
u peshperite nga buze e dashuruar
qe fryme ty te dhane

Shume te kerkova gjersa te gjeta
dhe nese vdes mos u trishto
por ti jeto....

Neper rruget e dashurise
enden kenget dhe legjendat
neper vargjet e poetit
zemren ka ajo

Dhe ne vija pentagramesh
derdhet shpirti i nje artisti
por dicka pa thene ka mbetur
le te tjeret ta tregojne...

Jeto dhe jeten time po e deshe
eja dhe merre, vec jeto...

Ata qe s'duan dashurine
nuk dine se c'eshte miresia
folene e ngrene ne erresire
edhe mbi ty leshojne stuhira

Se jane mesuar te zvarriten
te te helmojne pastaj te vdesin
pa prekur trupin tend te ngrohur
nga afshi i puthjes, ledhatimit

Dhe pena ime nis e shkruan
kaq e lodhur nga mundimi
kerkon nga ty dhe merr dy fjale
dhe ndalet lumi, zemerimi

Te Dua Te Dua Te Dua
o fjale hyjnore e kesaj bote
u peshperite nga buze e dashuruar
qe fryme ty te dhane...

Shume te kerkova gjersa te gjeta
dhe nese vdes mos u trishto
por ti....

Dhe jeten time po e deshe...
eja dhe merre por ti jeto...

Qershija
02-01-2005, 23:06
"Jon"-Ardit Gjebrea

Me erdhe ne nje kohe te deshperuar
Me dhimbje..., Jon
Kur anijet si fantasma
Neper det me aventura
Klithnin: Liberta!

Dhe syte i kish aty gjithe Shqiperia,
Ajo dinte si duronte
Po i shkuleshin filizat
Deti u be mal me njerez,
E toka det me lot

Dhe ty per here te pare te puthte drita
Ti linde‚?¶, Jon
Nuk e dije c'ish gezimi
As dhimbja as mjerimi
Qe flake, godet e rrudh nje toke

Sot me gjithe foshnjet ne bote je njesoj
Si ata ti qesh e luan
Kjo eshte vetem nisja juaj
Por do rritesh do kuptosh
Se fatet s'jane njesoj

Bekimin merr nga mua
O shpirt i patrazuar
Nje fjale te thene ma degjo:
Zinxhire te praruar ty kane per te ofruar
Por prape je skllaveri

(refren)
Jon, ky emer marre nga deti
Jon, me kenge vale tund djepin
Jon, dhe ti ja ndjeve aromen
Ta kesh per jete me vete

Jon, po te lundrosh me kete emer
Jon, e te takohesh me vellezer
Jon, do te mjaftojne dy duar
Te thuash se je, ti je Jon
--------------

Bekimin merr nga mua
O shpirt i patrazuar
Nje fjale te thene ma degjo:
Zinxhire te praruar ty kane per te ofruar
Por prape je skllaveri

Me skllav jo nuk te dua
Nga vetje i mohuar, Jon, Jon
Me skllav jo nuk te dua
Nga vetje i mohuar, Jon, Jon

Qershija
02-01-2005, 23:08
"Kthehem perseri"-Ardit Gjebrea

Sa here them te iki
Une bej nje hap
Sa here them te iki
Une kthehem prape

Dhe shoh nje peme
Nje rruge nje shtepi
Nje mik te vjeter
Nje mik te ri

I pergatis valixhet
I marr ne krah
Para biletarise' avionit
Mendohem prape

Dhe i vendosur marr taksine
Dhe gjej nje shkak te kthehem perseri.

(refren)
Fati deshi te na ndaje
Neper bote te na shperndaje
Por te gjithe nje dite do t'vijne

Kudo brodhem neper bote
Por nuk gjetem si kjo toke
Shpirti yne ketu do prehet
----------------

Nje kenge e pambaruar
Nje nate pa gjume
Sa letra nis te shkruaj
Qenkan shume

Nje puthje nene, nje e qare
Nje tufe adresash ne sirtar

E prape i pergatis valixhet
I marr ne krahe
Para biletarise avionit
Mendohem prape

Dhe i vendosur marr taksine
Dhe gjej nje shkak te kthehem perseri

Qershija
02-01-2005, 23:10
"Makina e memories"-Ardit Gjebrea


Makina e memories vrapon ne kujtime
Ne castet e jetes qe endem te dy
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendie e rendin, humbasin diku

Makina e memories si era
Humbet neper mjegull, mbi te fluturoja
Me sy te pergjumur kerkoj nga dritarja
Diku te ndaloja‚?¶
Ti mblidhja kujtimet, aty ti fiksoja
Mundohem mundohem, ti gjej neper vite
Kujtimet kalojne‚?¶
...po kujtimet kalojne

Dhe ti qeshje, ti kendoje
Psheretije ne heshtje dhe qaje
Me lotet qe te ndrinin ne sy
Dhe me flisje, enderroje
Dhe tregoje, tregoje
Te vertetat trillime qe jetuam te dy
....dhe kujtimet kalojne
....dhe kujtimet kalojne
....dhe kujtimet kalojne

Fragmente kujtimesh me dalin perpara
Ne skena qiellore me diell a me shi
capitem i lodhur te ulem mes tyre
Ato me largohen...largohesh dhe ti

Fragmente sensuale qe era
Si gjethet e vjeshtes i shkundi nga pema,
Piktura qe koha ngjyrosi ne mendje
Sikur ti ndaloja...
Ti mblidhja te gjitha ne krahe ti mbuloja
Mundohem mundohem ti gjej neper vite
Kujtimet kalojne‚?¶
...po kujtimet kalojne

Dhe ti qeshje, ti kendoje
Psheretije ne heshtje dhe qaje
Me lotet qe te ndrinin ne sy
Dhe me flisje, enderroje
Dhe tregoje, tregoje
Te vertetat trillimet qe jetuam te dy

Me afroje, me largoje
Me humbisje dhe prape me takoje
Me puthje ne buze si femije
Me therrisje dhe me prisje
Dhe kerkoje, kerkoje
Te vertetat trillime ti jetojme perseri
....po kujtimet kalojne..
Dhe kujtimet kalojne...
Dhe kujtimet kalojne...
Kalojne, kalojne, kalojne

Makina e memories vrapon ne kujtime
Ne castet e jetes qe endem te dy
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendin e rendin, humbasin diku

Dhe kujtimet kalojne‚?¶
Dhe kujtimet kalojne...
Dhe kujtimet kalojne...

Qershija
02-01-2005, 23:13
"Muret e qytetit"-Ardit Gjebrea


Mbi muret e qytetit emrin la dashuria
Si mbi nje kartoline ne ku firmos nje ze
Mesazhe anonime nen rreze hene
Autor te panjohur krijuan dikur
Permbi mure shkruajne
Dhe shkruajne kaq shume

Dhe neser kalimtaret do kerkojne te cuditur
Muret e qytetit qe nuk njihen me
Do humbim pa vetedije ne hamendje
Vehten te gjejme ne nje cast intim
Muret e qytetit, kjo grafi e dashurise

(refren)
Kush e di, ndoshta jetojne keto dashuri
Kush e di, a humben larg ne pafundesi
Edhe pse vitet fluturojne
Te njejtat fjale atje do mbeten
Te dua, te adhuroj
Me zor te pres, te dashuroj
Te dua, te dua
----------------------

Dhe muret e qytetit asnjehere nuk pergjigjen
Se pyetjet dhe pergjigjet asnjehere nuk takohen
Formula dashurie naten shkruhen
Autore te panjohur krijuan diku
Mijera paradokse me emrin "Dashuri"

(Refreni)

Edhe pse vitet fluturojne
Te njejtat fjale atje do mbeten

Mbi muret e qytetit emrin la dashuria
Si mbi nje kartoline ne ku firmos nje ze
Mesazhe anonime nen rreze hene
Une ty te dua, te adhuroj
Neser te pres, te dashuroj
Te dua, te dashuroj
Te Dua‚?¶

Qershija
02-01-2005, 23:15
"Vargje per veten"-Ardit Gjebrea

Nuk m'i di askush
vargjet qe per vehte
per vehte shkrova
drita kaq te zbehta
fytyren ndricojne

E krejt i vetem kam provuar
te triumfoja,te triumfoja,
permbi vitet e pastina
e qe s'do me plakin dot.

(refren)
Nuk i di askush
ato nete brenda meje
ato fjale qe s'perseriten
tjeter here ne jete

Nuk i di askush
qytetet ku u fsheha
ika larg nga kureshtaret
qe i dinin te vertetat e mia
--------------

Nuk e di askush
se nga po kthehem kaq i lodhur
dhe pse kam nevoje
per zera te njohur

Ky eshte nje pyll gjigand me njerez
flasin me vehte, thone me njohin
por gabojne,
se vetem emrin, emrin ma dine.

Qershija
02-01-2005, 23:17
"Vetem ne kemi munguar"-Ardit Gjebrea

Sa kam pritur te jemi prape te dy
Dhe liqeni dhe pemet jane aty
Vetem s'jemi ata qe jemi
Dhe themi ato qe themi
Dhe kujtojme tek stine e vjeter
Ndersa shkruajme kengen tjeter

Edhe prape ja ku jemi ne te dy
Njeri tjetrin se shohim me ne sy
Sa veshtire te bisedojme
Se nuk dime ku ta fillojme
Dhe kam frike te te afrohem, cudi
(2 here)

E ndoshta pemet liqeni dhe bari
Do te donin qe te flisnim perseri
Edhe pse fjala vertet
eshte e cmuar si argjendi
Por heshtja eshte flori

(refren)
E ndoshta pemet liqeni dhe bari
Do te donin te puthja perseri
Po kush nga ne do guxonte
Kush nga ne do guxonte i pari
Une per vete kam frike
Me ndihmo edhe ti
Me ndihmo edhe ti
------------------

Ja dhe pema ku rrinim ne te dy
Dhe emrat qe gdhendem jane aty
Aty ka mbetur qielli
Dhe era, edhe dielli
Dhe asgje nuk ka ndryshur
Vetem ne kemi munguar

eshte aty ku ne mbollem nje gezim
eshte aty ku na ndau nje trishtim
Jane puthjet perqafimet
Jane zenkat dhe gabimet
Jane aty ashtu sic ishin, per cudi

(Refreni)

Sa kam pritur te jemi prape te dy
Dhe liqeni dhe pemet jane aty
Vetem s'jemi ata qe jemi
Dhe themi ato qe themi
Dhe kujtojme tek stine e vjeter
Ndersa shkruajme kengen tjeter

Edhe prape ja ku jemi ne te dy
Njeri tjetrin se shohim me ne sy
Sa veshtire te bisedojme
Se nuk dime ku ta fillojme
Dhe kam frike te te afrohem, cudi

Qershija
02-01-2005, 23:20
"Xhulit"-Piro Cako

Nga dashuria qe kam per ty
Mund te te shquaj edhe ne mjegull
Nga dashuria u ktheva sy
Xhind, bohem, djalosh i rregullt
***

(refren)
Nga dashuria ne qiell u shtriva
Me koke ne diell une fjeta gjate
Dhe su pendova qe aq te desha
Ndermend e kam te te dua prap
------- ***

Nga dashuria ditet e gjata
Ne buke i ktheva dhe gure tespije
Me to te gjalle e mbajta shpresen
Me to sfidova ankthin ne pritje
***
Nga dashuria ne qiell u shtriva
Me koke ne qiell une fjeta gjate
Dhe su pendova qe aq te desha
Ndermend e kam te te dua prap

Qershija
02-01-2005, 23:24
"Ato gersheta"-Eli Fara


Ato gersheta
Ke tash kush ti mesoje
Eh rri te lutem
Se s'mundem ti duroj
(2 here)

Aman, aman me dogje xhan-e
Aman, aman me bej derman-e
(2 here)

Keto dy fjale qe po ti them
Ti them per te miren tende
Te lutem syrin mos e mbyll
Se te tere i cmende

Mbushma goten me raki
S'te dija beqare
Se jam djale jabanxhi
Do te marr per fare

Eh tere me rradhe
Eh rruges kur kalon
Plagen qe me ke hapur ti
Sa vjen e ma zmadhon
(2 here)

Aman, aman me dogje xhan-e
Aman, aman me bej derman-e
(2 here)

Keto dy fjale qe po ti them
Ti them per te miren tende
Te lutem syrin mos e mbyll
Se te tere i cmende

Mbushma goten me raki
S'te dija beqare
Se jam djale jabanxhi
Do te marr per fare
(2 here)

Qershija
02-01-2005, 23:26
"Hajde vere shites"-Eli Fara


(2 here)
Hajde vereshites me jep te pij,
Te lutem nxirre veren jashte,
Ketu ma ler, afer me rri,
Te pij te dehem sa te qaj.

( refren )
Qortimet tende nuk i ndjej,
Dhe vere do te pij une sa te shuhem,
Jam korcar e do ta dredh,
Premtimet tende nuk me duhen.

Qortimet tende nuk i ndjej
Dhe vere do te pij une sa te shuhem,
Jam beqar e do ta dredh,
Premtimet tende nuk me duhen.

(2 here)
Hajde vereshites
Me shtjer, mos rri,
Sa me pelqen e shkreta vere,
Te cel te ben si me te ri,
Te ndizet gjaku menjehere.

Qershija
02-01-2005, 23:29
"Kam nje hall ne zemer"-Eli Fara
Kam nje hall te madh o moj ne zemer
Kujt t'i qahem, kujt t'i renkohem
E kujt t'i qahem e kujt t'i renkohem
T'u qahem maleve, malete largohen
T'u qahem fushave, fushat zbukurohen
T'u renkohem cupave, cupate martohen

Edhe ne vdeksha ju mos me qani
As me uje moj mos me lani
O as me uje e as me vere
Po me lot't e asaj se mjeres

(dy here)
E ti moj ure hajde moj me zinxhira
o ndezur jane dyzet kandila

(dy here)
Binin kembanat binin e s'pushonin
po nje te mjere ne dhe mbulonin

Edhe ne vdeksha, ju mos me qani
As me uje moj mos me lani,
O as me uje e as me vere
Po me lot't e asaj se mjeres.
Po as me uje edhe as me vere
Po me lot't e asaj se mjeres

Qershija
02-01-2005, 23:31
"Mu dogje i shkreti xhan"-Eli Fara

Vendosa vajze te te dashuroj
Te shkrova ty nje leter
Mos qoft'e thene ajo qe flet
Ti dashuron nje tjeter
Mos qoft'e thene ajo qe flet
Ti dashuron nje tjeter

(refren)
Aman, aman, aman, aman
Pse mu dogj i shkreti xhan
Per fjalen tende
Zemra, moj, po me qan
---------- (2 here)

(dy here)
Posht'e perpjete shoqkave ju flet
Ju thua qe se dua

(dy here)
Mos qoft'e thene ajo qe flet
Pse tallesh ti me mua

(refreni)

(dy here)
Ne ke vendosur vajze te me lesh
Me thuaj qe s'te dua

(dy here)
Mos qoft'e thene ajo qe flet
Pse tallesh ti me mua

Qershija
02-01-2005, 23:32
"Ti m'ke braktisur"-Eli Fara


T'kujtohet ty pranvera
puthjet plot pasion
t'kujtohet ty nga hera
kjo zemer i kujton
Kur gjethet do te bien
te vyshkura mbi dhe
atehere kam me besue
se sa i pabese ti je

(Refreni)

Ti m'ke braktisureeee
t'qofshin harram ndjenjat e mia
se larg dashnise
lindi ne zemer pabesia
Ke me u pendue
por atehere ka me qene vone
dhe tuj lotue
do t'bjer ndermend dashnia jone

Tani lulet e veres
nuk kane me hijeshi
tani dhe zemra ime
nuk rri dot pa dashni
por ja dhe gjethet rane
te vyshkura mbi dhe
tani kam me besue
se sa i pabese ti je

Qershija
02-01-2005, 23:33
"cupeze beqare moj "-Eli Fara


c'mu verdhe o moj mu bere ftua
cupeze beqare moj
pse shtive o moj merak per mua
cupeze beqare moj
e hiq merakun e hajde me mua
cupeze beqare moj
e te kam dashur edhe prap te dua
cupeze beqare moj

Kur me shkoje ti moj ne ato varre
cupeze beqare moj
me fustanin zvarre-zvarre
cupeze beqare moj
te vdekurit o moj ti sec i ngjalle
cupeze beqare moj
e te gjallet o moj c'i vdiqe fare
cupeze beqare moj

Ti moj shqerkeza o moj manare
cupeze beqare moj
pse na dole ti moj genjeshtare
cupeze beqare moj
ti pse na the o moj s'martohem fare
cupeze beqare moj
e do ti rri o moj babait beqare
cupeze beqare moj
(dy vargjet e fundit perseriten)

Qershija
02-01-2005, 23:36
"Bullafiqja"-Aurela Gace

Kam nje problem, kam nje problem
Po kam turp qe t'ua them
Edhe pse e vogel shume ne moshe
Jam teper e shendoshe
Nuk ngjitem dot ne kat te gjashte
E shkreta mbeta jashte

(kori) Te ja, te japim nje recete

Therras mamane duke qare
Te vije te me marre

(kori) Ti ke, ti ke nevoje te mbash diete

(refren)
Mami ngordha per te ngrene
- Dua kackavall
(nje femije) - Nuk ben
- Dua cokollate
(nje femije) - Ben dem, ha sallate

Po hamburger, po sanduice
Pak sallam, po nje salcice
-------------------

(kori)
Ne do vehten te dobesosh
Do darkosh vetem me kos
Do te flesh me barkun bosh

Obobo mos qofte e thene
Qe te rri nje nate pa ngrene
Ka probleme sa te duash
Po kot perse te vuash
Mire problem matematika
Po c'duhet gjimnastika
Mire kur zgjidh nje ekuacion
Po kalucin kush kalon

(kori) Ti fa. Ti fajin e ke vete

Ja dhe zgjidhe nje problem
Po litarin kush kercen

(kori) Ti, ti ha sa per 10 vete

(Refreni)

(kori) Do te flesh me barkun bosh

Nisa ta provoja mbreme
Rashe te fle nje nate pa ngrene
Po u ngrita ne mesnate
Boshatisa nje dollap
Hengra nje byrek me peta
Martadell nja 30 feta
Dhe dy copa mish te pjekur
Nje pure qe kishte mbetur
Pas atyre pata fat
Makarona plot nje pjate
Hengra edhe buken thate
Oh c'u kenaqa

Qershija
02-01-2005, 23:38
"Cimica"-Aurela Gace

Jam kacaku i ferres
Te pres te pragu i deres
Erdhe ti, erdhe ti
Erdhe ti ne mehalle
Dhe na solle mend verdalle

Kush e kush, kush e kush
Kush e kush te pruni
Erdhe ti na iku gjumi
Dil o dil, dil o dil
Dil o dil se me cmende
Do te vdes ne porten tende

(refren)
Kam frike o djalo
Kam frike te vi
Mos bie ne dashuri
Lum e lum, lumja une

Te dua djalo ti me pelqen
Kam frike se me genjen
Mjera-u, mjera une
Po prit o djale te rritem dhe pak
Zemren ty do ta jap
Lum e lum, lumja une
Po prit o djalo, prit dhe pak
Pse nuk pret o kacak
Mjera une mjera une
-----------------

(kori)
Ik e ik, ik o cuno gjetsh belane
Hiqe prej meje sevdane
Cimica, cimica, jarnana
O kacak, o kacak mos prit te porta
Jam e re dhe flasin bota
O kacak, o kacak me prit me henen
Sa te zeri gjumi nenen
Eja, eja sa'fle dot gjume
Po nuk erdhe do t'vi une

Qershija
02-01-2005, 23:39
"Fama"-Aurela Gace


(2 here)
Fama vjen zakonisht
Tek ata qe mendojne tjeter gje

(2 here)
Zakonisht fama vjen
Tek ata qe mendojne tjeter gje

(2 here)
Fama vjen zakonisht
Tek ata qe mendojne tjeter gje

(2 here)
Zakonisht fama vjen
Tek ata qe mendojne tjeter gje

Oooooooo, fama
fama vjen vec ku do ajo
Oooooooo, fama,
fama s'vjen sa here e kerkojme
‚?¶ e kerkojme, e kerkojme, e kerkojme

Te gjithe duam te behemi te famshem
Edhe une, edhe ti
Edhe ai qe rri e pret te behet i famshem

A doni te beheni te famshem? Po
Por a e keni vene re qe fama shkon
ku i do qejfi?
Prandaj eshte me mire te mos mendoni per te
Sepse ajo vjen zakonisht
tek ata qe mendojne per tjeter gje

Fama vjen vec ku do ajo
Fama s'vjen sa here e kerkojne

Qershija
02-01-2005, 23:41
"Jetojme te njejten kohe"-Aurela & Aleksandri

E ja nis e lind nje dite e re
Por shtrati yne e kafja s'ka ndryshuar
Nje femije qe qesh ka ardhe ne jete
Lotet nje tjeter zemer kane pushtuar

cdo mengjes si i hutuar
Shume i dehur nga mesnata
coroditur neper endrra
Ne nje stine
Nje stine te tjetersuar
Po leme mbrapa
Ti me zgjon se iku nata
Pershperit prane zemres sime
Ti me shuaj

(refren ne duet)
Me shuaj etjen shkretetire
Zbrazeti e hapesire
Qe perdite nga pak e vuajme
Vetem ti po pret
Qe te me japesh si perhere
Ajo gje ne shpirt me merr
Si te cmendur prane na sjell
Dhe jetojme te njejten kohe
Te njejten ndjenje
Te njejten ndjenje qe s'hesht
--------------

Dhe ja nis nje tjeter dite e re
Shoh syte e tu, veshtrimin e frikesuan
Nje femije qe qesh ka ardh ne jete
Lotet nje tjeter zemer kane pushtuar


cdo mengjes si e hutuar
Shume e dehur nga mesnata
coroditur neper endrra
Ne nje stine
Nje stine te tjetersuar
Po leme mbrapa
Ti me zgjon se iku nata
Pershperit prane zemres sime
Ti me shuaj

(Refreni ne duet)

Shuaj etjen shkretetire
Shuaj etjen shkretetire
Zbrazeti hapesire
Ne, ne jetojme
Shuaj etjen shkretetire
Zbrazeti hapesire

Qershija
02-01-2005, 23:42
"Lypesi"-Aurela Gace

cdo njeri nga ne
Ka pasur larg nje femijeri
Qe me dhimbje e kujton
Por se c'ndjen femija
Asnjeri nuk mund ta dije
Kur dhe buka i mungon

Ti qe poshte nje ure
Nete dimri po kalon
Dhe ne shi dhe ne debore
Ti qe kalimtarve
Pak lemoshe po u kerkon
Roje ne nje semafor

(kori i femijeve)
Lulen e zgjedhur une ta dhuroj
Jo nuk e kam vjedhur
E di, s'beson

Merre ti merre
eshte djerse nga puna jone
Jo nuk e kam vjedhur
Me ne kendo
- - - - - - - - - - - - - - - -

Ti qe dite per dite
E enderrove femijerine
Femijerine s'e preke kurre
Ti qe fale moshen
Per te mbajtur gjithe shtepine
Ti u bere foshnje- burre

(dialog me lypesin)
Aurela: - Sa vjec je ti ?
Femijet: - 10
Aurela: - Po shkon ne shkolle?
Femijet: - Jo.
Aurela: - Jo ? Po mire eshte me mire qe
te lypesh apo te shkosh ne shkolle?
Femijet: - Ne shkolle.
Aurela: - Po mire, pse nuk shkon ne shkolle atehere ?
Femijet: - Nuk kemi leke.
Aurela: - S'ke leke?... Po ti tjetri nga je ti ?
Femijet: - Nga Berati.
Aurela: - Nga Berati ? Po ku ke fjetur mbreme ?
Femijet: - Tek stadiumi.
Aurela: - Po sa femije jeni ju ?
Femijet: - Gjashte.
Aurela: - Gjashte ? Po me cfare hani ju ?
Femijet: - Ja lypim keshtu.
Aurela: - Lypni ?!
----------------

Lulen e zgjedhur
Ti ma dhuron
Jo nuk e ke vjedhur
E di, besoj

(kori i femijeve)
Merre, ti merre
eshte djerse nga puna jone
Jo nuk e kam vjedhur
Me ne kendo

Qershija
02-01-2005, 23:45
"Ndjej"-Aurela Gace

Dua te me duash
Dua te mos luash
Nje refren i humbur
Qe mes njerezve e kerkoj
Beso e mos beso
Me gjysmen e vetvetes
Na shkoi jeta‚?¶ mmm

Dhe therras e heshtur
Mban nje fryme te mekur
E s'kam nje floke te prekur
S'kam nje dore qe ta shtrengoj
Te rrosh a te mos rrosh
Te kjo dileme e vjeter
Nisi jeta... mmm

(refren)
E sa kam deshire te pres
Kur ke se ke te presesh
Ke nje enderr ke nje shprese
... ke nje shprese

E dua te pres dike te vij
Ne dere pa trokitur
Te mos mbetet asnjeri
... mos mbetet asnjeri

Ti eja nje mik te me trokas
Te trembi heshtjen time
Vetem s'dua ta humbas
... s'dua ta humbas

E dua nje dore qe ta shtrengoj
Ta mbaj ne doren time
Dhe te them se po jetoj

Qershija
02-01-2005, 23:46
"Superxhiro"-Aurela Gace

Everything is a superxhiro

Superxhiro, superxhiro
Sa zgjohem a laj syte
Superxhiro, superxhiro
Kur bie te mbyll syte
Superxhiro, superxhiro

Superxhiro
Sa zgjohem a laj syte
Superxhiro
Kur bie te mbyll syte

Superxhiro, superxhiro

(refreni)
Superxhiro nga mengjesi
Superxhiro gjer ne mbremje
Superxhiro a ja jaaa

Qershija
02-01-2005, 23:49
"Kenga e nenes"-Anita Take


(dy here)
E lehte eshte jeta kur di qe kam nene
N'cdo cast t'veshtire e ndjej prane
Ne breng e halle ajo me ka qene
Rreze qe drite shperndan

(refren)
Nene, emer i dashur per mua
Me je e shtrenjte, te dua
Sa jete e tere per ty une thur melodi
----------- (dy here)

(dy here)
Nje nene, vetem nje nene ka ne bote
embel ting'llon zeri i saj
O bir femijes ajo do ti thot
Qesh e ndricon zemer e saj

(Refreni)

(dy here)
Kur zemra rreh ne gezime e deshp'rime
Tek ti mendimi me shkon
Pran teje ndjehem me e dashur, me trime
Me e lumtur se bot' e tere

Qershija
03-01-2005, 15:55
"Kur humba nje dashuri"-Manjola Nallbani


Dashurine e pare dhurova
per te njohur nje njeri
dhe mesova te mos gaboj
kur e humba kete dashuri

Me puthje genjeshtare
ma mesove dashurine
e paster isha fare
e nuk e njihja pabesine

Por ja qe nisi era
rane fletet nje nga nje
jeta endrra s'ka ngahera
ka dhe lot e tradheti

(Refreni)
Dashurine e pare dhurova
per te njohur nje njeri
dhe mesova te mos gaboj
kur e humba kete dashuri

Zemren time e lendova
e plagosa ne rini
por pranvera serish do vije
dhe do sjelle tjeter dashuri

O dashuri
sekreti i moshes qe na rinon
ti papritur vjen
dhe krejt papritur si era shkon
Oh eja eja dashuri
eja eja perseri
merrma dhimbjen time
dhe me ndiz nje zjarr te ri

(Refreni)
Dashurine e pare dhurova
per te njohur nje njeri
dhe mesova une te mos gaboj
kur e humba kete dashuri

Zemren time e lendova
e plagosa ne rini
por pranvera serish do vije
dhe do sjelle tjeter dashuri

Dhe mesova une te mos gaboj...
kur e humba kete dashuri

Qershija
03-01-2005, 15:58
"E doni dashurine"-Luan Zhegu

Erdha serish i permalluar
Me pika loti neper sy
Ne kete skene ku kam kenduar
Vetem per ju‚?¶

Kendo dhe ti rini me zerin tim
Kendo me zerin tend per dashurine
Me jep rinine ti, dashurine
Ritmin plot magji ne kengen time

Nje kenge na meti pa mbaruar
Na mbeti pezull nje deshire
Nje dashuri pa dashuruar
S'u dha nje lamtumire

Ku jane ato qe dashuruan
Ne mes lendinave ne mal
Ku jane vajzat djemte ku shkuan
Me vjen te qaj...

(refren)
Njerezit qe defrehen, yjet qe shkelqejne
‚?¶sonte dua ti shoh
Dhe ne gezime femijet dehur dashurie - o

Ju na falet zemren, ne ju falem kengen
Tinguj qe s'kane mbarim
Ne kengen time kete mbremje
Jeni ju me plot rini
----------------

Dhe ju kenduat bashke me mua
Ne zerin tim plot dashuri
Sa jeten time une ju dua
Ndaj erdha perseri

Dhe bashke me ju kenduam
Dhe gjetem vehten ne cdo varg
Ne krahe endrrash fluturuam
Shkuam larg...

(Refreni)

E doni dashurine? - Po!
E Shqiperine? - Po!
E doni shpirtin tone? -Po!
Ritmin tone? - Po!

Te kendojme te gjithe se bashku‚?¶

Ju na falet zemren, ne ju falem kengen
Tinguj qe s'kane mbarim
Ne kengen time kete mbremje
Jeni ju me plot rini

Qershija
03-01-2005, 16:05
"Lot ne shi"-Grupi Arb


Me trishtoka sot kjo kohe
Shiu sa po ka filluar
E s'po mundem ti ndaloj
Lotet bashke me shiun bien

I kam i kam...
I kam te shtenjte lotet
I kam i kam...
I kam te shenjte
‚?¶e dhimbjen ja di

I pelqenim aventurat
Rrinim bashke oreve te vona
E ne shtrat veten e gjenim
Nga mesnata krejt te lodhur

Ku jam ku jam‚?¶
Ku jam pa ty une sonte
Pa trupin tend
Pa frymen tende

(refren)
E kam te vetme e kam te vetmen shprese
E me ndihmon sa here qe ndihem keq
E ndaj nuk dua e dashur te te humbas
Ne jeten time gjithmone te dua prane
-----------

Ate e dua prane
Ate e dua prane
Ate e dua prane

(Refreni)

E kam te vetme
Eja me ndihmo
Eja me ndihmo
E kam te vetme
E dashur me ndihmo
Sa here qe ndihem keq

Qershija
03-01-2005, 16:09
"Perse te dua"-Manjola Nallbani


Fjale dhe vetem fjale, vetem fjale
Te tjerat puthje dhe ledhatime
Fjale edhe "Me fal!" dhe te fal
Te tjerat shpresa e sa zhgenjime

Ti dhe vetem ti
Me braktis dhe tek une ti rikthehesh
...kthehu perseri
Thuam, thuam, thuam pse te dua, s'e di

Se une e di
Syri yt nen qerpik
Me therret kur do t'ik
Zemer e cmendur e dehur e do nje mik
Dhe sado te shkoje larg
Shpirty yt endacak
Tek une do t'vije ai

Se une e dua
Syrin tend nen qerpik
Zemer e cmendur e dehur e do nje mik
Pse s'me sheh dot ne sy?
Pse nga nje u bene dy?
Valle s'i humbi u shua kjo dashuri?

Kush hyri mes nesh dhe tallet e qesh
‚?¶ma thuaj ta di
Ke dashuri genjen, po genjen ti tani?

(perseritet nga fillimi)

Se une e dua
Syrin tend nen qerpik
Zemer e cmendur e dehur e do nje mik
Pse s'me sheh dot ne sy?
Pse nga nje u bene dy?
Valle s'i humbi u shua kjo dashuri?
Pse s'me sheh dot ne sy?
Pse nga nje u bene dy?
Valle s'i humbi u shua kjo dashuri?

Qershija
03-01-2005, 16:12
"Rruge"-Fitnete Tude


U linda ne udhekryq
Ne te majte kam vendlindjen
Ne te djathte atdheun
Para dhe pas kam rruge

U linda ne udhekryq
Ne te majte kam vendlindjen
Ne te djathte atdheun
Lart dashurine dhe diellin

(refren)
Rruge, rruge, rruge
Rruge qe me ftojne diku
Dhe me pyesin per ku, per ku
------------ (x 2)

Vetja ime derdhet
Humbet si pike loti
Te gjithe miqte mi moren
Rruget e kesaj bote

Kujtimet mi sjell era
Dite te gjata, nete pafjetura
Mbeti kenga jone e heshtur
Mbeten gjurmet tona ne amshim

Vitet pas na lane
Buzeqeshje te venitura
Ate qe deshem
Asnjehere nuk e thame

Rruge, rruge, rruge
Rruge qe me ftojne diku
Dhe me pyesin, me pyesin per ku

(refreni)

E ndjej si ngroh ky diell
I kalter eshte ky qiell
Dashuria ime jeton vetem ketu
(2 here)

Qershija
03-01-2005, 16:13
"Fatit i besoje"-Mira Konci


Ma jep doren ti, ne ate dore te rri
qe te shoh aty, si eshte ky fati im

Labirinte shoh, vija rugesh plot
ku te shkoj s'e di...

Te kjo rruge ketu, kjo zemra jote rreh
lerme te hyj per jete aty te mbese

celma zemren ti, jashte asaj po pres
mos me ler te vdes‚?¶

Fat i bardhe, a fat i zi, eshte tek dora jote
mbyllur zemra jote rri, si duroj s'e di

(refren)
Pra me thuaj kujt t'i besoj tani
dores tende, ku fatin kerkoj...
Me jep nje fjale ti, e shpirtin ma sheron
gjithe bota le ta dije, une fatit i besoj
-------------- (x 2)

Ma jep doren ti, n'ate dore te rri
tek cdo vije e saj shkruhet ky fati im

Labirinte shoh vija rrugesh plot
aty fshihesh ti...

Te kjo rruge ketu, kjo zemra jote rreh
ti me ler te hyj, bashke me ty te qesh

celma zemren ti, jashte asaj po pres
mos me ler te vdes‚?¶

Fat i bardhe, a fat i zi, eshte tek dora jote,
mbyllur zemra jote rri, si duroj s'e di.

Qershija
03-01-2005, 16:16
"Flas me rinine tende"-Kamenica & cili


Ty te dashurova o rinia ime,
te dashurova ty si vajzen e pare,
magjepsem i teri ne trillet e tua,
dhe ende s'e gjeta, me do sa te dua.

I bukur gezimi, e bukur dhe dhimbja,
te dua, rini, se tije e imja.

Ti qe vjen vec njehere,
qe je vec pranvere e kaltersi,
ti e di si thuren endrrat,
ti e di si dridhen zemrat,
sa vargje te jane shkruar,
sa kenge te jane keduar.

Ti qe i dhuron jetes poezi e dashuri
dhe puthje e shqetesime
dhe endrra dhe gabime,
ti ke nje moshe me mua,
prandaj rini te dua.

(refren)
Ti rini, rinia ime,
ti beso ne ditet qe do te vijne,
kenga ime, shpresa ime,
jepi jetes sime nje kuptim.

Dashuro, rinia ime,
ti beso, beso ne dashuri
ti, o drite e dites sime,
jepi jetes sime nje kuptim.
------------------

Ti qe i dhuron jetes poezi e dashuri
dhe puthje e shqetesime
dhe endrra dhe gabime,
ti ke nje moshe me mua,
prandaj rini te dua.

Qershija
03-01-2005, 16:51
"Hiqni maskat"-Irma Libohova


Hiqni, njerez, maskat
thirrja vjen nga lashtesite
plot u mbushen sirtaret
kur filluan tragjedite!

Hiqni, njerez, maskat
ballo maskash nate e dite
nuk u lodhet njerez falso
jete e zbrazur, bosh ne shpirt

Hiqni, njerez, maskat
fundi i shekullit afron
shkoni e gjeni ju vetveten
se me lodhet me maska

Hiqni, njerez, maskat
Pse buzeqeshni hipokrite
Kur mendoni si te kafshoni
Pas kraheve cdo dite

(refren)
U lodha
dhe nga vetja trembem
maska, kudo maska
i theva dhe pasqyrat
masken, a portretin tim shikoj
bej t'a gjej e s'e gjej dot!
-------------

Hiqni, njerez maskat
te pabese edhe servile
predikoni ju virtytin
mashtrues Uriah Hipe.

Hiqni, njerez, maskat
ju qe vrisni dhe femijet
mbani degen e ullirit
pas shpine, nje thike!

(refreni)

Hiqni, njerez, maskat
fundi i shekullit afron
shkoni e gjeni ju vetvehten
se me lodhet me maska.

Hiqni, njerez, maskat
Mos lakmoni perendite
jemi Kulti i Njeriut
Prometeu lind cdo dite!

Hiqni njerez maskat, qe tju njoh

Qershija
03-01-2005, 16:53
"Kthehu"-Irma Libohova

Ne parqe pemet ishin zhveshur
E zogjte me radhe, shtegtoi vjeshta
Dikush me foli me ze mekur
Si flete u drodha kur fryn era

Vetem pak kohe kish kaluar
Nga vere e nxehte qe ne jetuam
‚?¶si enderr pa mbarim

Tani me shfaqesh tjetersuar
Me djallin i bardhe
O tmerr qenke dashuruar

(refreni)
Jo s'je ti, jo s'je ti, se besojne syte
E buza fjale s'nxjerr
Po perse, perse, perse
Mekatin e ben strehe
‚?¶e ben strehe?

Jo s'duroj dot kur te shoh
Gjak e shpirt te helmuar.
Pse ti shkon n'ate ferr, n'ate ferr
Vret lirine e bekuar

Thuam kush te coi ne deshperim
Ty o engjell krahe keputur ne hutim
Dil nga ky terr ku je verbuar
Zogjte nga shtegtuan prape do t'vijne.
c'do tu thuash, ku je strukur per nje stine
Dil nga kjo strofke, gracke e mallkuar
Kthehu per vete per mua

Ne parqe pemet ishin zhveshur
E zogjte me radhe, shtegtoi vjeshta
Dikush me foli me ze mekur
Si flete u drodha kur fryn era

Ky zeri yt me kish munguar
Pak kohe te ndare e te papare
Mu duk, nje shekull ish

Tani mu shfaq i tjetersuar
Nga djalli i bardhe
O tmerr, qenke mashtruar

Qershija
03-01-2005, 16:55
"Kendo dashurine"-Lejdina Qelo


Sa pak e njohim veten, sa gabojme,
kur themi se per jete dashurojme,
besojme se nuk ka tjeter dashuri,
cudi si besojme........... cudi!?

Asnjehere nuk e dime sa jetojme,
iken jeta, sa shpejt fluturon,
ok, sa pak, fare pak dashurojme,
vetem nje dashuri nuk mjafton.

Dhe sa here ne degjojme rrahje tjeter
dhe sa here ne pesojme nje zgenjim,
e harrojme dashurine tone te vjeter,
vetem ruajme diku nje kujtim.

(refren)
Ikin vitiet, ikin vitet, ne s'e kuptojme,
zbehen kenga e zemres rrahjet
me s'i degjojme.

Te falem dashuri, te adhuroj
per castet qe me bere te jetoj.
Nje dashuri e re tani me therret,
nje tjete jete‚?¶

Si lindin yjet, ndrisin dhe perendojne,
ashtu edhe ndjenjat tona, nje dite shterojne,
nje dashuri e fresket pas tyre pret,
nje tjeter jete‚?¶
------------

Asnjehere nuk e dime sa jetojme,
iken jeta, sa shpejt fluturon,
ok, sa pak, fare pak dashurojme,
vetem nje dashuri nuk mjafton.

Dhe sa here ne degjojme rrahje tjeter
dhe sa here ne pesojme nje zgenjim,
e harrojme dashurine tone te vjeter,
vetem ruajme diku nje kujtim.

Qershija
03-01-2005, 16:58
"Pyes lotin"-Elsa Lila


Te flisja gjuhet e gjithe botes
e te mos ndjeja dashurine
do isha si nje gur i heshtur
kembane harruar ne vetmi.

Te gjithe pasurine e ndaja
te mos shihja varferi
te digjej trupin do ta falja
e le te behej hi.

Se endrrat edhe shpresat
pa dashurine jane thjesht nje iluzion
ndaj dua o njeri, t'i fal pak dashuri
pa te cfare eshte kjo bote, a e kupton?

(refren)
Se loti qe pikon, nje zemer lendon
i vogel na duket, i madh sa nje glob
o bote e di se c'te mundon
se ka njerez sot dhe duan vetem lot
s'njohin dashurine, s'njohin miresine.
-----------

Te flisja gjuhet e gjithe botes
e te mos ndjeja dashurine
do isha si nje gur i heshtur
kembane harruar ne vetmi.

Te gjithe pasurine e ndaja
te mos shihja varferi
te digjej trupin do ta falja
e le te behej hi.

(Refreni)

Dashuria, endrra, shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj... Dashuria

Qershija
03-01-2005, 17:01
"Rock i burgut"- Francesk Radi


Burrel!
I lindhur jam tek burgu i vjeter
Me zemer plage me mall te madh
Shoh dy gisht qiell, s'kam dy gisht leter
Mendimin tim e bera zarf

I lidhur, nene, tek burgu i vjeter
Me zemer plage me mall te madh
Shoh dy gisht qiell, s'kam dy gisht leter
Lirine e kam kaq prane dhe larg

Ne terr te nates kerkoj lirine
I vetem jam pa asnje shok
Muret mermer, ngado zinxhire
Prangat perplas nen ritmin rock

(refreni)
Sa prane dhe larg qenka liria
Nen ritmin rock une protestoj
I lidhur nene me shkoi rinia
Harrova veten sot nen ritmin rock
---------------

Eshte rocku yne i revoltuar
Sa pak liri sa shume gardiane
Nen te ritmin rock jam i harruar
Lirine e kam kaq larg dhe prane

Ne terr te nates kerkoj lirine
I vetem jam pa asnje shok
Muret mermer, ngado zinxhire
Prangat perplas nen ritmin rock

Qershija
03-01-2005, 17:04
"Shi bie ne Tirane"-Fitnete Tuda


Dielli humbi ne nje re
Kur ti me the
"Eja me mua se te dua
Ti vetem eja me mua se te dua"

Shi bie ne Tirane
Nga malli yt edhe qielli qan
Je i dehur nga pija apo nga dashuria
Ti ec por kembet nuk te mbajne
Je i dehur nga pija apo nga dashuria
Ti ec por kembet nuk te mbajne

Shi bie ne Tirane
Si nen ombrelle
...ti strukesh nen nje palme
Gjysma ime treti rrugeve te k'tij qyteti
...shi bie ne Tirane
Gjysma ime mbeti rrugeve te k'tij qyteti
...shi bie ne Tirane

Sa shume u endem dhe s'ikem
Sa shume u lagem dhe s'ikem
Harruam ditet dhe vitet
A eshte kjo dashuri?

Shi bie ne Tirane
Dhe shpirti yne fluturon mbi Dajt
Vetja ime treti rrugeve te k'tij qyteti
...shi bie ne Tirane
Zemra ime mbeti rrugeve te k'tij qyteti
...shi bie ne Tirane

Kenga ime mbeti rrugeve te k'tij qyteti
...shi bie ne Tirane
(2 here)

Qershija
03-01-2005, 17:08
"Te pranoje si je"-Gjoka,Deda,Makashi


Ti mos u shqeteso kur vjen ne strat
Dhe pse blen me te shtrenjtin deodorant
Se me josh parfumi i trupit tend
Ta fali ty natyra ndaj me cmend

E sado te jete dielli i forte
Ti syze mos mbaj kur me takon
Dua te shoh t'perlotesh ti vertete
Kur pergjerohesh se sa me do

Dhe kur je ne lokal me mua ti
Pasqyren nxjerr dhe ben tualet
Valle, a s'te mjaftojne keta syte e mi
Per te pare a je simpatike vertete

(refren)
O sy njerezore, qe boten e shikoni
...ne cdo skaj
Pasqyre e shpirtit jeni, kaltersi dhe re
Dhe nese ai ndizet e digjet flake e zjarr
Jo, jo, fasada s'ka rendesi per ne
------------ (x 2)

Dashuri, dashuri si ajri je
Pa te smund te jetoj

Kopertine e nje libri je
Te terheq sapo e sheh
Por brenda fjale dhe vetem fjale
....pa vlere

Te pranoj keshtu si je
Si natyra te krijoi
Ndaj me prano si jam

(refreni)

Te pranoj si je

Qershija
03-01-2005, 17:10
"Une dhe koha"-Rovena Dilo


Une kohes i kerkoja:
-Falme gjithsesi!
Se shpirti im naiv besonte...
Dhe qielli pas stuhise
Kerkon te gjeje qetesi
Te ngopet pak me diell
Asgje me shume.

Kohen sot une bej ta ndal
Se s'me mjafton, jo
Por koha, jo, nuk ka asnje stacion
Ajo thinjet pak nga pak, nga zbrazetia
Nje jete qe hiqet zvarre...

Kembana e nje shprese binte diku larg.
Mos ishte iluzion, s'e dija!?...
E lodhur si nje hije, kohen ndiqja pas
Luftova te jetoj ne cdo cast,

Me lendonte ne qenien time
Verberia e nje jete kurrizdale
Qe me qeshte duke qare

A jam viktime e saj?
A s'kisha lindur valle?

(refren)
Kerkoja fatin dhe vrapoja si e marre
Kerkoja fatin, bota ishte e perdale
Kerkoja fatin, vetem shpresa ishte gjalle
Kerkoja fatin...
----------------------

Kerkoja fatin dhe vrapoja si e marre.
Kerkoja fatin...
Kerkoja fatin...

Une vetes i kerkova:
-Vitet leri pas
Dhe endrrat cmendurisht i zgjova
Te ardhmen e shikoja dhe asaj i flas
Une dua te fitoj, ti jepme fat

Mbijetonte ne qenien time
Shprese e re, qe s'ishte zgjuar, jo me pare
Me buzeqeshte duke qare

A jam viktime e saj?
A nuk kam lindur valle?

(Refreni)

Kerkoja fatin, vetem shpresa ishte gjall.
Kerkoja fatin, dhe vrapoja si e marre
Kerkoja fatin...
Kerkoja, kerkoja, kerkoja FATIN!

Qershija
03-01-2005, 17:18
"Zemren nuk ta fal" -Adelina Ismajli


"Most important part of dance is music"

Ndezi dritat kjo nate,
muzika filloi,
si te te ftoj, me thuaj,
bashke ne te vallezojme?

Pse i ndrojtur qendron
dhe fsheh syte e tu?
Ti nuk guxon i pari,
ndaj afrohem une.

(refren)
Jo, jo, mos mendo,
se une e jotja jam,
vertet me thone capkene,
zemren nuk e fal.
----------- (x 2)

Me pelqen te vallezoj,
e kam shpirtin porsi zjarr,
ti me jep nje buzeqeshje,
sa per mijera fjale.

Ja, ti ngrihesh ne cast,
prane vetes me afron,
dhe e ndiej frymemarrjen tende
ti me nuk nguron.

(refreni)

Shuhen dritat ngadale,
muzika po mbaron,
por ti kerkon prej meje,
bashke ne te qendrojme.

Para meje ndalojne,
si fshehtaz syte e ty,
ti guxon i pari,
por largohem une.

(refreni)

lostparadise
08-01-2005, 12:23
kush e ka tekstin e kenges Vetem ty te Alban Skenderaj?

Qershija
15-01-2005, 11:57
"Zera ne fund te detit"-Bujar Qamili

Zerat e tmerruar, hapen neper nate
Deti eshte terbuar, ne dallge e shtrengate
Po ikin te rinjte, naten neper terr
Toka i ka rritur, deti po i merr

Fati per t'iu dale, udhetojne ne endrra
Baba bashke me djale, nusja bashke me dhender
Kur nga mesi detit, pyesin femijet
Ne po na vjen vdekja, ju mos u merzisni

c'ke o det i kalter qe ti sot po nxin
Ne te japim femijet e ti na i perpin
Ti o det, det i thelle, paske zemer hekur
Ne t'i japim femijet gjalle e ti na i kthen te vdekun

Refreni
Det o i pameshirshem, i mallkuar det
Deshen jete me te mire, ti vdekjen u jep
Vala jote e ftohte o det i pabese
A se c'ja keputi cdo deshire e shprese.

Qershija
15-01-2005, 12:07
Gjyste Vulaj-1 2 3 4

1,2,3,4 Ato Jan 10
Ctoja Dhe 3 Zero
Aq Te Dua Per Jet

Shume Te Dua
Te Kerkoj,
N'anderr Naten Me Ty
E Kaloj
Hajde T'rrim Bashk Ni Her
Jo Si N'anderr Por Me Sy Cel

2,6,4,8 Ato Jan 20
Ctoja Dhe Nje Zero
Hajde Sa Ma Shpejt

Shume Te Dua
Te Kerkoj,
N'anderr Naten Me Ty
E Kaloj
Hajde T'rrim Bashk Ni Her
Jo Si N'anderr Por Me Sy Cel

Qershija
15-01-2005, 12:11
Kam qejfin tim-Bleona Qerreti

Rruga si rruga me tmeret e saj
ti mos u nis me thua qe tani
tmerr eshte per mua
te mos bej cfare dua
Kam qejfin tim dhe s'pyes njeri

Jeta si lufta me humbjet e saj
Ti mund te vritesh dhe e pafaj
Vdekjes s'i dihet
E di apo s'e di
Kam qejfin tim dhe s'pyes njeri


Ref:
E kam qejfin qejfin tim
Dhe nuk pyes asnjeri

Kenga si kenga me britmat e saj
Ti mos kendo me thua kur ka zi
Kenga nuk mbahet por dhe sikur te mbahej
Kam qejfin tim dhe s'pyes njeri

Qershija
15-01-2005, 12:15
Bleona Qerreti-Era

Era lozte me mua
Ngadale shpejt ngadale
Me gjethet nje emer me shkruan
Dy sy dhe ca fjale

Si tingujt e nje violine
nje zemer tik tak
E sjell e fsheh mbrenda meje
Une koken e kthej pas

Ref
Jo rri dhe pak rri dhe pak
Bej me gjethet dhe nje varg
A lerme te lutem vec ne fllad
Te me ngrohe dhe kur jam larg

Nje ze i embel me fliste
Ja erdha me prit
Kur doja ta shihja me zhdukjen
me shfaqej serisht

Eren si doja ta ndalja
por ish vec nje cast
veten e ndjeva vraponte
i lutej nga pas

Ti dhe kur nuk je
Eren sjell tek mua
E thur nje varg te ri
Ku lexoj te dua

Qershija
15-01-2005, 12:17
Bleona Qerreti-Ti nuk di as me ma lyp

Une jam vajze lozonjare
Dhe e dua jeten shume
Ndersa ti me flet per pare
Dhe per toka ne katund

Ti qe vjen dhe me pret rrugen
Ja fut kot me te vertete
Ki kujdes do thyesh hundet
Sepse une sjam mendje lehte

Ti gabon se sme njeh mua
Mos u fryj se s'ke haber
sa peshon fjala te dua
Po ta them perfundimisht
Hiq kravaten qe ke ne fyt
Tani flas shume sinqerisht
Ti nuk din as me ma lyp

Shko dhe hiq corapet e bardha
Mos shit mend qe ke rolex
Se cdo femer qe te del para
Ti e mer me shume oreks

Qershija
15-01-2005, 12:20
Bleona Qerreti-Ik meso si dashurohet

Hiqmu qafe me mashtrime
Se modern nuk mund te jesh
Nuk ben pjese ne jeten time
Syte e tu kane vetem epsh

Asnje vajze nuk te afrohet
Sepse ti je thjesht rrugac!
Ik meso si dashurohet
Hik! Largohu! S'te perkas!

Ik meso si dashurohet
Por ta dishe nuk eshte e lehte
Te urrej apo te dua !!!
Ky nuk eshte problemi jot!
Jane pa vlere parate e tua
Dhe ato s'me joshin dot!

Dhe gjithe jeten do te pres
Qe t'me vij vec endrra ime
Ti rrugaci i pa shpres
Mos me mbush kot me premtime

Qershija
15-01-2005, 12:22
"Stacioni i fundit"-Altin Shira

Me k'te tren qe po shkon
Sot po iken dhe ti
Ndoshta kurre me s'do ta shoh
Une shpirtin tim
Nuk ka zot qe ti ndaloj
Lotet e mi

Tek stacioni ku do zbresesh
Do kujtosh se jam me ty
Do te gjesh aty shume njerez
Por s'do te gjesh jo syte e mi
Mos i kthe jo hapat prapa
Ti ke ikur pergjithnji
Sa here qe te marre malli
Tek Stacioni do te vij

Te percolla me lot
Qe me rridhni neper sy
Casti fundit na mundon
Treni Shkon
Casti fundit na mundon
Treni shkon

Qershija
26-01-2005, 10:11
Altin Shira-Qe ka nena nje vajze


(Dy here)
Lulet celin per cdo vite
Vjen e rritet shtat e m'shtat
Shume pranvera po kalojne
Ne krah te nenes ke qene prape

Vitet ikin e nena plaket
Vetem mendon nje fat te mbare
Si nje borebardhe ti te behesh
Te jesh e lumtur ne cdo cast

Lule celin per cdo vite
Vjen e rritet shtat e m'shtat
Keto pranvera po kalojne
Ne krah te nenes ke qene prape

(refren)
Trendafila te kane sjelle
Ne kete feste te bukur vajze
E hidhje vallen me ngadale
Si drenusha ne livadh
(dy here)

Qe ka, moj, nena nje vajze te bukur
Me syte perlotur qe rri nga pas
I hidhje hapat me ngadale
Si nje borebardhe ne perro

(Refreni)

Qe ka, moj, nena nje vajze te bukur
Me syte perlotur qe rri nga pas
I hidhje hapat me ngadale
Si nje borebardhe ne perro

(Refreni)

Qershija
26-01-2005, 10:19
Aleksander Gjoka-Je e qmendur


cdo dite rruges kur kalon
E shemtuar shume ti je
Jo nuk mund ta imagjonoj
Se te dua ty , jo kurre . (2x)


Me veshtron me ata sy
me ngjall , me ngjall
neveri
eshte tmerr kur e mendoj
Jo s\\\'te dashuroj . (2x)


Ti je e cmendur qe enderron
Gjithe kohen per mua
Nuk dua te jetoj
N\\\' enderrat e tua . (2x)

Je e cmendur .
Je e cmendur .
Je e cmendur ......

Qershija
26-01-2005, 10:20
Aleksander Gjoka-Emri i saj


Ne zemren time
Jeton nje emer
Qe jo vitet
nuk e shuajne
Ne zemren time
ka zene vend nje emer
Qe jo kohe
Nuk e shuajne

Buzeqeshja e saj
shume e lumtur
Mendime te bukura
me zgjon

Veshtrimi i saj
Shume i lumtur
Nje bote te re
me tregon

Emri i saj
eshte lumturia
Emri i saj
me sjell dhe pranveren (2x)

Qershija
26-01-2005, 10:21
Aleksander Gjoka-Ne kete flete te bardhe


Ne kete flete te bardhe
Per ty do te shkruaj
Por kujtimet s'me lene
Me bejne te vuaj

Kujtoj ato caste
Qe kurre me s'do vine
Kur aq prane te kisha
Dhe ndjeja dashurine

Po ti ate dashuri te paster jo me se doje
Nje tjeter ti me the qe dashuroje
Tani po e kuptoj se ti nuk ndjen per mua
Ndaj une te urrej...
(Perseriten te tre strofat)

(2 here)
Nuk dua asgje tjeter, po bej si dhe une
Se dashurine, jo une se humb

Qershija
26-01-2005, 10:23
Aleksander Gjoka-Ecen ne shi


Me floke te lagur
me sy te plakur
Ecen ne shi

Me endrren fikur
Shpres' e arratisur
Ti ecen ne shi

Me floke te lagur
me sy te plakur
Ecen ne shi

Me endrren fikur
Shpres' e arratisur
Ti ecen ne shi

Ref : ( 2 here )

Syte e tu nuk qajne
Lotet jane thare
Vajze e plakur
Ti ecen ne shi .

Naten zgjove
Kur ti thirre
Deshperimi
Nuk ka kuptim .

Merrni arin
e kesaj bote
dhe me ktheni
e prape rinine .

Te dridhet buza
Nga hidherimi
Por shpreso

Te kthehet mbrapa
Ajo qe iku
Jeten jeto.

Ref : ( 2 here )

Syte e tu nuk qajne
Lotet jane thare
Vajze e plakur
Ti ecen ne shi .

Qershija
26-01-2005, 10:26
Ardian Trebicka-Dhe deti na ka zili


Dhe zjarrin e mbaje ti
Dhe shkarpat i solla une
Dhe erdhi deti prane nesh
Me vale e survale
Te na mbuloje
Dhe erdhi deti prane nesh
Kaq shume na kish zili
Per dashurine

Dhe zjarrin e mbaje ti
Ne pellembe
Dhe shkarpat i solla une ne gji
S'mjafton as zjarri
Te na shkalloje
S'mjafton as deti
Qe te na qetesoje

Kur deti te mbetet pike ne ere
Dhe kur deti te mbetet pike ne ere
Prape per zjarrin
Do te kete kaq shume zili
Do te kete per dashurine
Kaq shume zili

Qofsh i bekuar o zjarr!
Qofsh e bekuar o shkarpe!

Qershija
26-01-2005, 10:27
Ardian Trebicka-E imja je


Faqe me faqe, buze me buze
Ngjitur pas vetes te mbaj
Faqet e tua jane timet
E gjithe e imja je

Faqe me faqe, buze me buze
Asgje mbi dhe nuk na ndan
Buzet e tua jane timet
E gjitha e imja je

Buzee tua jane timet
E gjitha e imja je
Dhe ne krah te shtrengoj
Dhe ne gji te pushtoj
Kur ti dridhesh
Me zjarr te mbuloj

Buzet e tua jane timet
E gjitha e imja je
Ta marr faqen ne pellembe
S'te le puthje pa dhene
Dhe sa here qe te puth
Mua me dhemb

Qershija
26-01-2005, 10:28
Ardian Trebicka-O yll i bukurO yll i bukur, o yll i bukur
O yll i bukur qe nuk gjendesh
O yll te thone, o yll te thone
O yll te thone, diell ti je

Se ka njeri, se ka njeri
Se ka njeri bukurine tende
Me asnjeri, me asnjeri
Me asnjeri te ngjare ke

Ti manushaqe, qi manushaqe
Ti manushaqe ere mire
Me vjen arome, me vjen arome
Me vjen arome duke shkuar

Po ku je ti, po ku je ti
Po ku je ti me behet srite
O zemra ime, o zemra ime
O zemra ime je ti vete

Edhe dimrin do ta bej vere
Vetem per nje vere te te jetoj
Dhe kur ti te jesh larg meje
Me kujtimin e nje vere
Me kujtimin e nje vere
Do te rroj

Qershija
26-01-2005, 10:29
Ardjan Trebicka-ShpendurakeNe kopshtin tend
Kur hena vinte me ngadale
Une zgjata doren ta kepus
Se desha te ta fal
Te kuqe e doje ti
Te kuqe zemren e kam
Dhe dua vec ty te ta fal

Fryn ere e lehte
Me mban te shkrete
Bie shi dhe bore
Te prek me dore
Vjen nata shpuze
Te puth ne buze dhe vdes per ty
O shpendurake

Ne kopshtin tend
Kur hena binte me ngadale
Une zgjata doren ta kepus
Se desha te ta fal
Endje dhe zjarr ky shtati yt
Pas vetes sa keq me ngjit
Te marr ne krah, te shoh ne sy
Dhe tretem i teri mbi ty

Qershija
26-01-2005, 10:31
Ardjan Trebicka-Ti me pelqen


Kur te kam prane ne sy s'me sheh
Pse se mban fjalen qe ti me dhe
Here me afron, here me largon
Dhe nuk e di jo se cfare kerkon

I thua nenes nuk ka si une
I thua shoqeve se te prish une
Dhe me ze rrugen dhe s'me leshon
Pastaj betohesh se nuk me don

Ti me pelqen, je mrekulli
I enderroj ata dy sy
Per trupin tend kur rruges shkon
S'me mjafton jeta qe te renkoj

Qershija
26-01-2005, 10:33
Ardjan Trebicka-E humba zemren


Sa here qe ndjehem une i vetmuar
Ne udhekryq me shfaqesh ti
Me floke te fshihet
Gjysme e fytyres
Si dielli i veres nen rete gri

Nen rete gri endje e thelle
Dhimbje e bute dhe fshehtesi
Nuk e kuptoj si e humba zemren
Ne nje reklame ku ndodhesh ti

Neteve me drita ti je e huaj
Drita e henes te ben te lehte
Ti ke nje brenge por nuk ma thua
Ne syte e kalter e mban te fshehte

Qershija
26-01-2005, 10:35
Ardjan Trebicka-Lule lule mace mace


Ku vate moti
Oj c'ish nje here
ce u e ti vashe
Dushime shume mire

Ku vate moti
Qe nde tru me mbanje
E se disnje nga malli
Nj'ore ce menge me shinje

(refren)
E lule-lu
E lule-lule, mace-mace
E u per tij
E u per tij dal pace

E dal pac
E dal pac e eshte e vertete
Se zemra i
Se zemra ime je ti vete

Qershija
26-01-2005, 10:37
Ardjan Trebicka-S'ma fal dashurine


Te derdhen floke si ujvare
Arome kafeje puthjet e tua
Ti ngre mbi gjunje fundin e gjate
Dhe merr nje valle vetem per mua

E di qe mendjen ti do ma prishesh
E prape me endje te rri une prane
Te ze me duar kur ti me iken
Si shpend i eger neper savane

Ti heq nga trupi rroben e kuqe
Ne nate e fsheh lakuriqsine
Duke me qeshur mi jep ti puthjet
Por nuk ma fal jo dashurine

Qershija
26-01-2005, 10:40
Ardjan Trebicka-Te fryn era nen kemishe


Diellin ti ke hedhur kraheve
Si te jete nje cope shami
Ne nje loje ziliqare
Duhemi une edhe ti

(refren)
Te fryn era nen kemishe
E me ben te kem zili
Te ta ledhatoja trupin
Me buzet e gishtat e mi

Dua te te prek kaq lehte
Prekjen time te mos ta ndjesh
Te te kthej c'te mori era
Trupit aromen e nxehte

Qershija
26-01-2005, 10:41
Ardjan Trebicka-Trendafile


Trendafile flete gjere
Eja te te puth njehere
Mori vasheza pa meme
Eja vemi nde dhe tene

Trendafile flete gjere
Eja te te puth njehere
Lule je, lule te thone
Lule je per tene zone

Trendafile faqe kuqe
Eja merre nje burbuqe
Eja vere e sillme vere
Eja te te puth njehere

Eja vashezo me mua
Te te puth sa here qe dua
Lule je, lule te thone
Lule je per tene zone

Qershija
26-01-2005, 11:52
Erjon Korini-Amor alla mexicanaTi per here te pare
Eja me the
Fundi yt i care
Ishte i gjate deri perdhe

Ti per here te pare
Me the nje adios
Thoje me nje fryme
Eja me mua te vallzosh

Nuk me doje, nuk me do

(refren)
Amor alla mexicana
Ne rruge une ty te kerkoj
Ku iken floket e gjate
Fytyra qe adhuroj

Amor alla mexicana
Nuk dua qe te shpresoj
Te lutem me duaj jeten
Me thuaj se ku te shkoj
(2 here)

Amor alla mexicana
Amor alla mexicana

Te doja aq eger
Te doja aq shume
Ti si nje e cmendur
Endje mbi dallget pafund

Pastaj me premtoje
Do te jemi bashke
Thoje se me doje
Neteve kur ne flinim jashte

Nuk me doje, nuk me do

(Refreni)

Amor alla mexicana (perseritet)

(Refreni)

Qershija
26-01-2005, 11:54
Erjon Korini-Me thuaj po


Kur dora jote fshehtas te ferkon
Floket e lagur bukur te tregojne
Dhe trupi yt i nxehte sa drite leshon
Ne bote s'ka mashkull qe s'te deshiron.


(refren)
Behu ti e imja vetem per nje nate
Behu dhe gjithe boten une do ta fal
Leri djemte e tjere qe te enderrojne
Leri pas te tjerave ata te shkojne

Me thuaj Po, me thuaj Po
Jeten me ty shpirt dua ta jetoj
Me thua Po, me thua Po
Je e vetmja ti qe une dashuroj

Dy syte e tu me bejne te ndizem zjarr
Dy buzet do ti puth ne nje altar
Do thaj une detin te kenaqesh ti
Do marr une malin ta bej shkrumb e hi

(Refreni)

Dashuroj, dashuroj
Je e vetmja ti qe une dashuroj

Dy syte e tu me bejne te ndizem zjarr
Dy buzet do ti puth ne nje altar
Do thaj une detin te kenaqesh ti
Do marr une malin ta bej shkrumb e hi

(Refreni)

Qershija
26-01-2005, 11:55
Erjon Korini-Me ben te vuaj


Sa here te mendoja gjate neteve pa gjume
Sa here enderroja nje jete ti dhe une
Por ti nuk je e imja
Nje tjeter te ledhaton
Ne krahet e tij ti dashurine jeton

Bej te gjej nje tjeter me floket e tu
Bej te gjej nje tjeter po s'ka syte e tu
Vertet une jam i cmendur, tani po e besoj
Jeten pa ty nuk mund qe ta kaloj

(refren)
Me ben te vuaj edhe kur ti gezon
Me ben te vuaj kur ate dashuron
Me ben te vuaj kur kerkon te harroj
Me ben te vuaj edhe kur nis te shpresoj

Nuk jam i cmendur se te dua
Si cdo njeri une dashuroj
Ne cdo moment ti je me mua
Kurse per ty nuk ekzistoj
(2 here)

Bej te gjej nje tjeter me floket e tu
Bej te gjej nje tjeter po s'ka syte e tu
Vertet une jam i cmendur, tani po e besoj
Jeten pa ty nuk mund qe ta kaloj

(Refreni)

Qershija
26-01-2005, 11:56
Erjon Korini-O djem o vajza


Te gjithe vajzat, te gjithe vajzat jane njesoj
Ketu qeshin, ketu puthin, atje shkojne
Ke te zjedhesh, ke te puthesh nuk e di
Vajza eshte nje cmenduri!

Ca me rrica, ca me floke te gjata
Ca pa lidhesa, ca edhe pa tanga
Neper parqe edhe diskoteka
Neper xhepa bosh kuleta

c'fare te bej me thoni miqt e mi
Me mire te rri mbyllur ne shtepi

(refren 1)
O vajza ju, degjoni kengen time
Do jeni ju per djemte vec kujtime
Ta dini mire se vetem do te prisni
Ne nje stacion do hipni e do zbrisni

Te gjithe djemte, te gjithe djemte jane njesoj
Ketu puthin marrezisht, atje premtojne
Me makina, me vetura, me lokale
Shume punojne e s'lodhen fare

Ca me gel e grisur pantallonat
Ca te ulur shohin milingonat
Neper parqe edhe diskoteka
Nuk u zbrazet kurr kuleta

c'fare te bej me thoni miqt e mi
jam pa leke e jam pa dashuri

(refren 2)
O djema ju degjoni kengen time
Do jeni ju per vajzat vec gabime
Do ju kerkojne peshqeshe e dhurata
Erdhi stacioni, ti zbrit se erdhi rradha
(2 here)

(Refreni 1)
(Refreni 2)

Qershija
26-01-2005, 11:58
Eranda Libohova-Me ke prek ne tel

Gjitha shoqet jane martu
Une beqare u pata betu
Jam betu e jam betu
Po per mua ndryshe qenka shkru

Diten kur ti pash un ata sy
Mendja po me rrin vetem te ty
Si ta marr un zemren pak nga pak
Po mendoj si te ze ne lak

(refren)
Ti me ke prek ne tel
Me ke prek ne damar
Le te dale ku te dale
Nuk e le pa te marre

Me ke prek ne tel
Me ke prek ne damar
Vetem per mu ke lindur
Nuk te le beqar

Gjitha shoqet jane martu
Une beqare u pata betu
Jam betu e jam betu
Po per mua ndryshe qenka shkru

Tinez te shikoj edhe kur del
Vdes per flokun tend kacurrel
enderren time jo mos ma fik
Kam vendosur te te marr dhe pike

(Refreni 3 here)

Qershija
26-01-2005, 12:01
Eranda Libohova-Shtegtimi


Shume e re u dashurova
Edhe veten e helmova
Ate kohe kur e kujtoj
Qaj edhe vajtoj

Rreza time qe te djegin
Syte e mi e syte e tu
Dhe nje ze qe flet me vete
Pse s'merr guximin
Qe te jesh me mu

Shume e re u dashurova
Edhe veten e helmova
Ate kohe kur e kujtoj
Qaj edhe vajtoj

Nje rrufe ne qiell te kalter
Ka goditur shpirtin tim
Dridheron klithma dashurie
Fjal pZ5r diellin

Rreza time qe te djegin
Syte e mi e syte e tu
Dhe nje ze qe flet me vete
Pse s'ke guximin
Qe te jesh per mu (3 here)

Qershija
26-01-2005, 12:04
Dashnor Diko (http://www.lyricsmedia.com/artist.php?artist=Dashnor Diko)- Zana


Ja erdhi e Diela perseri (o Zana)
Plazhi ckembet si gjithnji (o Zana)
Treni mbushur plot perplot (o Zana)
Zanen time se gjej dot (o Zana, o Zana)
Zerat tona i bashkojme (o Zana)
Kengen tende po kendojme (o Zana)

Dite e bukur, dielli ngroh (o Zana)
Bregut te detit une kaloj (o Zana)
Te gjithe njerezit i shikoj (o Zana)
Zanen time po kerkoj (o Zana, o Zana)
Ja pulbardhat fluturojne (o Zana)
Valle ty po te shikojne (o Zana)

Nga plazhi shume une u largova (o Zana)
Disa vajza une shikova (o Zana)
Ti me pe dhe po vrapon (o Zana)
Me vjen prane, me perqafon (o Zana, o Zana)
Frymemarrjen tende une e ndjej (o Zana)
Floket une ti perkedhel (o Zana)

Dore per dore ne vrapojme (o Zana)
Njeri tjetrin e ngacmojme (o Zana)
Ti vrapon e une te ndjek (o Zana)
Valet e detit kapercen (o Zana, o Zana)
Zerat tane i bashkojme (o Zana)
Nje kenge te dy ne po kendojme (o Zana)

O Zana, o Zana, o Zana, o Zana

Qershija
26-01-2005, 12:06
Dashnor Diko-Jetoj me shpreseKjo jete s'po me shijon
Dicka ne zemer mua me mundon
Jetoj, jetoj me shprese
Se ate akoma une po e pres
(dy here)

(refren)
cdo dite qe vjen
Me e zeze behet per mua
U be nje kohe e gjate qe po te pres
Fjalen ta kam dhene dhe prape te dua
I tille kam qene, i tille do vdes

E di qe ti tani je martuar
Ndoshta ti pret ndonje femije
E dashur po te them se prape te dua
Dhe vazhdoj te pres porsi gjithnji

cdo nate rri e mendoj
Dhe syte e mi mbushen me lote
Ne enderr shume here te shikoj
Ngrihem menjehere dhe per ty veshtroj
(dy here)

(Refreni)

Po te pres...

Qershija
26-01-2005, 12:07
Eranda Libohova-Ti qaje(strofa perseritese)

Ti qaje‚?¶
Prane meje ti si nje femije
U gabove ti ne dashuri
Por jo jo une nuk ta fal

Sonte nate e fundit me ty
Ndaj une nga ty po largohem
Se s'e mbaj dot kete tradheti

Por do te jetoj...
Shume i vrare, i vetem ne agoni
Larg teje, larg syve te zi
Por jo jo une te pres

Sonte te kujtoj me brenge e me trishtim
Shume, shume i vrare eshte ky shpirti im
Ndaj mallkoj ditet e dashurise

Qershija
26-01-2005, 12:11
Djemet e detit-Balade per Jakup Ferrin


c'eshte ai gjok i kuq e i bardhe
nga betejat sjell haberin
mespermes bjeshkes i bie
fill i vetem pa luftare

Si dori i lashte legjendash
ai po vjen me vrap drejt pragut
as ujevarat e Valbones
nuk po lajne rrektete e gjakut

(refreni)
Jakup Ferri mor ku je
therrasin malet me piskam
tridhjet' krena i ka pre
me shtat plage po rrin ne kambe
(dy here)

Ndal doriu n'shteg t'oborrit
shkume nga goja, hingellima
mbeti trimi n'lot t'mejdanit
gjakun e tij e pin lendina

Rrin mbeshtet si shkrep mbi mal
rrjedh e lumit bahet gjak
syte i ka ai tek vatani
Jakup Ferri me bajrak

(refreni)

Qershija
26-01-2005, 12:11
Djemet e detit-Izolomi vdes


Zgjo hapsira cdo mengjes
Kohe qe izolimi vdes
Drite drite kam ne shpirt
eshte skena djepi im
Sot e tutje pergjithmone
Jeta dhimbje nuk do kete
cdo gje mua me takon
Sepse zoti jam une vete
(thyej boten mes per mes)
Kohe qe izolimi vdes

(perseritet nga fillimi)

Sot e tutje pergjithmone
Jeta dhimbje nuk do kete
cdo gje mua me takon
Sepse zoti jam une vete
(thyej boten mes per mes)
Kohe qe izolimi vdes

Qershija
26-01-2005, 12:16
Djemet e detit-Kohe pa ty


Jam ne vetmi
Syte e mi ne lot
Pa ty une po rri
Nje cast dua te shoh

Jetoj ne erresire
Por lotet s'me jane thare
Ti theve zemren time
Une te dua si i marre

(refren)
Je ti qe s'me do (je ti qe s'me do)
Je ti qe s'ke lot (je ti qe s'ke lot)
Kjo ish jeta ime
Eja merrme o zot

Kohet kalojne, mbi supet e mi
Jeta ime vazhdon,dhe pse nuk je ti.

(refreni)

Qershija
26-01-2005, 12:17
Djemet e detit-Mos qaj


Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
Se jeta doren ty nuk ta dha
I lene ne mes te rruges
Ti dhimbjen mban ne krah
Ne qiell je...

I zhytur ne mendime
Per endrrat pa mbarrim
Per ty si shpetimtar
Vec droga kish kuptim

(refren)
Mos qaj, mos qaj
Mos qaj per vdekjen o njeri
I lene, (i lene), menjane
Ky ishte fati yt i zi
-------------

Jo tani asgje ti me s'mendon
As zemren se degjon, larg vetes je
Rri pret i shtrire ne trotuar
Qe vdekja te te marre me lot ne sy

I zhytur ne mendime
Per endrrat pa mbarrim
Per ty si shpetimtar
Vec droga kish kuptim

(refreni)

Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
Se jeta doren ty nuk ta dha

Qershija
26-01-2005, 12:18
Djemet e detit-endrra ime


Pas dritares te kam ndjekur
neper rruget me asfalt
ishe endrra, endrra ime e gjate

S'me ke folur kurre nje fjale
gjithmone koken pas ke kthyer
e pas xhamash, prap ke mbetur

Kur pe veten ne vetmi
dashuria ishte tretur
atehere une ika larg nga ti
e bukur pas xhamash
o prap ke mbetur

Zemra ime u mbyll
u mbyllen edhe syte
tani asgje e hapur
te pata thene...
dikur te kam dashur

(perseritet nga fillimi)

Pas dritares te kam ndjekur
neper rruget me asfalt
ishe endrra, endrra ime e gjate
ishe endrra, endrra ime e gjate

Qershija
26-01-2005, 12:19
Djemet e detiti-Jo tani


Zgjata une doren te prekja ty
Shikimi zbehur qe mbulon syte
Mbi trup te lagur dora u ngri
Mbi sy te mbyllur loti u shkri

(refren)
Jo tani o zot jo tani
Shpirtin tim jo mos me merr ti
Ne gjume me klithma lot
Theras per ty

Jo tani jo, jo tani jo.. jo mos ik !

Dikur ti qeshje me lotet e mi
Kur supet kthenin qaje dhe ti
Aromen tende e perseris shpirt
Dhe si i cmendur cirrem pa ty

(refreni)

Qershija
26-01-2005, 12:21
Djemet e detiti-LamtumireU ndame ashtu ne rastesisht
U ndame pa puthje, pa shikime
Vetem ne heshtje ne u ndame

Por ne nuk dinim
valle do ti qendronim
kesaj ndarje krejt te papritur

U ndame dhe as ti
as une nuk e besonim
dhe besonim vec gjithcka
qe ne jetonim

(refren)
Ti jo mos u ngrys, prej deshperimit
She nese casti, ty te genjen
pra hesht ti nen driten, e ketij mundimi
se neser patjeter ty gazi te vjen
------------------ (dy here)

(perseritet nga fillimi)

Qershija
26-01-2005, 12:22
Djemte e detit-Zemerthyeri


U linda une mes eres
Ne rruge pa krye
Ne trup une ruaj zemren
Ate zemer qe dikur ma thyen

Kerkova per nje zjarr
Trokita ne dere
Po zjarri une vete isha
Dhe koha se ngroh ate diell

(refren)
Dhe tani jo nuk kerkoj
Ate yll qe une se shoh
Edhe qiejt po lotojne
Zemerthyer thone...
Ti do jesh pergjithmone

U linda une mes eres
Ne nate pa yje
Dhe kenga iku larg
Atje ku shpirti u mbyll

Kerkova per nje vajze
Thirra pa emer
Se dija se si quhej
Ndoshta ajo ish ne zemer

(Refreni dy here)

Qershija
26-01-2005, 15:21
Andi Shkoza-Ej mulate


Me flasin mua njerezit:
"Gjej ti nje tjeter,
Jo ti me mualten mos kalo ti jeten."

(4 here)
Ej Ej mulate e imja ti je.

Grindem une, une me prinderit
sa permend une emrin tend
ketu ne shtepine tone mulatja s'ka vend.

(4 here)
Ej Ej mulate e imja ti je.

Rri une ne lokal i pire shkoj ne shtepi
dhe mamaja shume me flet
"cfare ben keshtu mor bir?"

(4 here)
Ej Ej mulate e imja ti je.

Me flisni sa te doni
une mendjen nuk e ndrroj
vetem me mulaten une jeten do kaloj.

(4 here)
Ej Ej mulate e imja ti je.

Qershija
26-01-2005, 15:24
Andi Shkoza-Mos me thuaj qe te dua(cdo strofe dy here)

Kaluam ne bashke
Gati nje vit plot
Me bere te vuaj
Per ty derdha dhe lote

(refren)
Mos me thuaj qe te dua
Jo me ty jo ste besoj
Me mashtron me mashtron ti mua
Dhe me tjetren ti gezon

Ma prishe ti mendjen
Me puthje perqafime
Me fjale te bukura
Rrembeve zemren time.

(refreni)

Dhe une si e re ne dashuri
Mendje holle u tregova me ty

(refreni)

Shume te desha
Te veshtir e kam te le
Shko ti me tjetren
Per mua me s'je

(refreni)

Qershija
26-01-2005, 15:28
Andi Shkoza-Sot ne xhiro


Sot ne xhiro un Monden e takova
E kapa per dore dhe i propozova
Ik more rrugac, ik mor vagabond
Se s'me le mamaja te rri naten vone

(2 here)
Hej, vagabond une sjam
As rrugac jo jo jo
O ndaj, o ndaj te dashuroj

(2 here)
Te bleva nje varse te kuqe
Te kuqe te kuqe porsi gjaku
E bleva per ty un moj Monda
Se zemren ti ma dogje flake

Qershija
26-01-2005, 15:32
Andi Shkoza-Te luta te luta(cdo strofe 2 here)

Tu luta, tu luta, tu luta une ty
Qe jeten ta kalojme ne bashke te dy


Fjalet e mija ti nuk i degjove
Dashurine time jo ti se besove

(refren)
Ikin vitet ikin vitet
Bashke me to harrohen dhe dhimbjet.
Ou ou uooooooo...

Te prita, te prita po shume me lendove
Fjalet e shoqeve ti degjove.

(1 here)
Fjalet e shoqeve
Ti s'duhet ti degjosh
Se jeten me shoqet
Jo ti s'do ta kalosh
Ejj shoqet ne na kane zili
Ngaqe duhemi une dhe ti.

(refreni)

Po nje dite pritja perfundoi
Dashuria ime tek nje tjeter shkoi

(refreni)

Qershija
26-01-2005, 15:35
Andi Shkoza-Vajze me rica


(cdo strofe dy here)

Hey vajze me rica
Je bere shume mendjemadhe
Na e mban veten
Ti per kardinale.

Kur kalon ti rruges
A thuaj je vetem ti
Kur te flasin djemte
I sheh gjith ironi.

(refren)
Oohhhhhh
Vajza si ty Tirana ka plot,
Ohhhhhhhh
Vajza si ty Tirana ka plot,
Tirana ka plot.

Ty te flasin shoqet
Ai djal moj te do shum
Nuk ka Mercedes
Jo nuk eshte per mua.

(refren)

A me degjon nje fjal
Mos shit ti kaq mend
Se nuk je vec ti
E bukur ne ket vend.

(refren)

Qershija
26-01-2005, 15:37
Andi Shkoza-Emigrimi


(cdo strofe dy here)

Alo Alo ti ne telefon duke vajtuar
me harro i dashur me nje tjeter jam fejuar.

Hej nana, hej nana hej
a ky emigrimi im mallkuar qoft per jete.

Ike ti larg atje ne dhe te huaj
i harrove te gjithe ti me harrove dhe mua.

Hej nana, hej nana hej
a ky emigrimi im mallkuar qoft per jete.

Perse ti e dashur u fejove me nje tjeter
peng ne zemren time te kam per gjith jeten.

Hej nana, hej nana hej
a ky emigrimi im mallkuar qoft per jete.

Mallkuar qofte per jete!

Qershija
26-01-2005, 15:39
Andi Shkoza-Rudina


Lapsin ne dore e mora
Dhe fleten e bardhe si bora
Dhe me shkronja te medha
Emrin e Rudines une shkrova
O dhe me shkronja te medha
Emrin e Rudines une shkrova

(refren)
O Rudina ti pse me le?
Pse me fute te gjalle ne dhe?
Pse me le ti ne vetmi?
Te dashurova si cdo njeri

(2 here)
Debora e bardhe
Sapo kish filluar
Lapsin e lashe
Rudinen per ta takuar

(refreni)

(2 here)
Debora e bardhe
Qerpiket e saj mbuloi
A kjo zemra ime e vogel
Sot filloj te dashuroje

(refreni)

Qershija
26-01-2005, 15:42
Andi Shkoza-Te cepi i pallatit


(2 here)
O diten e pare te shkolles
Sa hyra ne klase
Syte e tu moj Landa
Me dashuri i pashe

(refren)
E do te pres, do te pres
Te qosh' e pallatit
Kur te dalesh ti me ngadale
Fshehurazi mamit aha
Nga frika e babit oho
Fshehurazi mamit aha
Nga frika e babit.

(2 here)
O prane dritares te kam ardhur
Ti s'me fole dot
Dhe fjalet tu prene
Per dashurine tone

(refreni)

Qershija
26-01-2005, 15:44
Andi Shkoza-U rrite nga puthjet e mia


O Stela nanana, o Stela nanana
O Stela nanana, o Stela nanana

U rrite ti moj Stela
Ti u zbukurove
Me nje tjeter ti dashurine fillove
Ti me mua kaloje mire
Ti plotesoja te gjitha
cfare kishe deshire
Dhe une fatkeqi i zhytur ne mendime
Si me la keshtu e dashura ime
Dhe une fatkeqi i zhytur ne mendime
Si me la keshtu e dashura ime

(2 here)
Nje lule kaq e vogel
E rritur me kujdes
E ujisja ate cdo mbremje
E puthja cdo mengjes

O Stela nanana, o Stela nanana
O Stela nanana, o Stela nanana

(2 here)
U rrite ti moj Stela
Nga puthjet e mija
U bere vajze e bukur
Ti loz nga dashuria.

O Stela nanana, o Stela nanana
O Stela nanana, o Stela nanana

(2 here)
E doja fort kete lule
Me donte ajo si syte
Por shpejt me harroi
Dashuroi nje te dyte.

O Stela nanana, o Stela nanana
O Stela nanana, o Stela nanana